26 května, 2024

Klid před bouří

Je to skutečně zvláštní situace. Blížíme se k největšímu průšvihu v novobodobých dějinách naší země. Energetická krize je v podstatě nevyhnutelná. Právě v tuto dobu se k nám z Německa dostávají žalostné zbytky norského a holandského metanu, který Němci v rámci svého šetření nespotřebovali a posílají ho sem. Stačí, aby teploty ještě trochu poklesly a bude tomu konec. Naší elektřinu sice vyrábíme levně, ale jako správná kolonie ji nejprve vyvážíme, abychom ji pak draze koupili zpátky. Řešení je v nedohlednu.

Už se mi běžně stává, že v Penny Marketu chybí po několik dní cukr, nějaký druh mouky nebo mléko. Prostě není. V regálech to zamaskují jiným zbožím, ale už začíná být fakt poměrně běžné, že něco není. Chrám konzumu, který se vyznačoval především tím, že tam všechno vždycky bylo, najednou vykazuje trhliny.

Začíná se propouštět. Firmy se tím netají. Dokonce z toho obviňují vládu a hřímají na sociálních sítích, že příčinou jsou drahé energie, díky kterým jsou nekonkurenceschopní.

Denně chodí dalším lidem nové přepisy záloh, které bývají trojnásobně velké, než původně. Bytovky omezují teplou vodu, domácnosti štelují termostaty na nižší teplotu. Řešení není, jen chlácholení, že se nemusíme bát.

A jediní, komu to vadí, je sto tisíc lidí na Václaváku… Jinak nikdo.

Volby dopadly vlastně úplně stejně jako loni. Apely na taktiku nevyšly, voličské chování se nijak neproměnilo. Vláda si volby může klidně vyhodnotit tak, že dělají všechno víceméně dobře a jen pár kverulantů si stěžuje. Ale skoro nikoho to nezajímá, protože se nekonalo žádné senátní tsunami. Ze sedmadvaceti kandidátů se dostaly jen dvě jedubaby, které sice budou slyšet, ale jsou fakt jen dvě.

Jaký je český volič? Apatický? Rezignovaný? Nebo prostě ta soft power tak skvěle uspěla, že volič vlastně ještě tleská své vlastní zkáze? Nebo se mééédiím podařilo všechny kandidáty tak zahnojit, že se k nim prostě nikdo nechce přiblížit? Proč český volič raději nadává doma, než aby se sebral a vyrazil do volební místnosti? 19% voličů teď stačilo na to, aby senát měl pro dalších šest let legitimitu. O dalších důsledcích jsem psal už včera.

Na druhé straně jsou takřka všude vykoupená všechna kamna. Skoro není šance nějaká sehnat. Nejsou ani roury a kouřová kolena. Lidé se připravují. I v Praze. Jsou to ti stejní, kteří chodí na demonstrace? Ti jediní, kteří ještě bojují? Nevím.

Dneska začínají po celé republice hořet sušárny. Ode dneška se začíná sušit kukuřice. Je to takový poslední větší odběr plynu před příchodem zimy. Za čtrnáct dní už budeme topit úplně všichni. Noční teploty se přiblíží k nule a i když budeme mít na teploměru v obýváku stále ještě 15°C, stěny už budou studené a bude to úplně jiná tepelná pohoda, než před měsícem.

Jste připraveni? Máte zavařeno, nakoupeno, máte nachystaná kamna pro všechny případy? Domluvili jste se se sousedy? Přemýšleli jste o tom, co uděláte první, když se ráno probudíte, nepůjde proud a do večera ho nikdo nenahodí? Přemýšleli jste, co budete dělat v práci, pokud se nikam nedovoláte a nedostanete žádné instrukce? Víte, kde bydlí starosta?

Máte vymyšleno, jak si doma ohřejete vodu, pokud plyn dojde? Co uděláte, když začnou mít děti červené nosy i přes dvě bundy a troje ponožky? Poradíte si? Nebo znáte alespoň někoho, kdo vám poradí?

Vy, co jste připraveni, vy budete brzy vůdci svého okolí. K vám si sousedé přijdou pro radu a pomoc. Pokud to vezmete za správný konec a rozumně se podělíte, tak budete uznávaným šéfem. Pokud se uzavřete a budete bránit svoje, dříve nebo později budete dobyti a vyrabováni. Pamatujte, že to buď nějak zvládneme víceméně všichni, nebo víceméně nikdo.

Všechny okolnosti jsou proti nám, všechny legální možnosti změny byly vyčerpány. Možností, jak uniknout hrobníkovi z lopaty, už moc není. Já osobně vlastně žádné nevidím. Čeká nás hodně ošklivá zima.

Připravujme se na všechny eventuality. Brzy toho bude zapotřebí.

Vy, co jste byli na demonstraci… Mluvte o tom se sousedy. Teď se možná budou ušklíbat, ale za pár neděl, až jim také přijdou nové zálohy a také zjistí, že půlka zboží z nákupního seznamu prostě nebyla v regálech, až jim bude doma zima a v práci kolem nich budou bouchat výpovědi, pak si vzpomenou a zeptají se vás, co mají dělat. Zeptají se vás, kdy že je další demonstrace…

Do té doby nemáme politicky nic jiného na práci. Fakt postačí, když to budete probírat s vaším okolím. Příští týdny ukáží, kdo měl pravdu, kdo viděl dál a kdo se alespoň trochu připravil. Udělali jsme všechno, abychom neradostné budoucnosti předešli. Víc jsme udělat nemohli. Teď za nás bude pracovat počasí a vzrůstající nedostatek. Sledujme to.

300 thoughts on “Klid před bouří

 1. odjinud
  Nechce-li v příštích senátních volbách opozice opakovat neúspěch, musí se poučit od soupeře. Vládní stany ODS, KDU-ČSL a TOP navrhly většinou společně jednoho kandidáta. Pokud se dostal do druhého kola, je silná motivace jejich voličů, aby šli i ke druhému kolu voleb, protože jejich kandidát zůstal ve hře.

  https://pravyprostor.net/?p=150095

 2. Nový ministr životního prostředí:

  “V letech 2005 až 2010 vystudoval aplikovanou informatiku na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (získal titul Mgr.). V rámci studia pět měsíců získával zkušenosti na pracovní stáži v Portugalsku. Pracuje jako projektový manažer a konzultant v menší brněnské firmě, v roce 2010 uváděl své povolání jako analytik informačních systémů.

  Petr Hladík žije v Brně, konkrétně v Soběšicích. Je ženatý, s manželkou Zuzanou má pět dětí.[1] Mezi jeho koníčky patří fotbal a práce na zahradě či jiná fyzická práce nebo sport, při kterých si psychicky odpočine. Připravuje též sportovní akce organizace Orel.[2]”

   1. Z odkazu:
    „Tohle je takový vykřičník s otazníkem, který jsme ‚hodili‘ na Ústřední krizový štáb s otázkou, zda by nám jako reprezentativní uskupení dali nějakou zpětnou vazbu, jak tento problém vnímají. A zda by to mohli nějak kvantifikovat, respektive kvalifikovat, protože na to nejsou žádná data,“ uvedl pro Seznam šéf týmu KRIT Petr Hanousek.

    Nádherné managorské ptydepe neníliž pravda?

 3. Zatím mají lidi peněz jak šlupek. Dokazuje to rychlý výběr peněz na tank Tomáš, které milovníci války, vraždění a krve (ne té jejich) vybrali za měsíc.

  V rámci kampaně Dárek pro Putina se v Česku podařilo pořídit modernizovaný tank T-72 Avenger za zhruba třicet milionů korun. Asi jedenáct tisíc Čechů se složilo a vybralo potřebnou částku přibližně za měsíc. Nyní budou organizátoři vybírat peníze na munici.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ukrajina-tank-kampan-tomas-sbirka-darek-putin.A221003_114319_domaci_drb

  1. NO jo, když ono to nerostné bohatství ruska je lákadlo jak hrom. a ti naší si myslí, že se na tom napakují taky. A že se tolik vybralo se nedivím, když si uvědomím, kolik těch našich , no „našich“ podnikatelů si myslí že se dostanou do té světové elity. Stačí ty modroftačí podnikatele chvilku poslouchat. njn
   Ono tky ve světě je čím dál míň národů ochotných „vladce zeměkoule „dotovat.

 4. Když jdu u nás po vesnici – a tím myslím opravdovou vesnici a ne satelit kousek od Prahy, kde si hrají jakože na vesnici – tak mám vcelku optimistické pocity. Na prakticky každém dvoře je dřevo, na každém druhém slepice a/nebo králíci, studnu sice nemá každý druhý, ale třeba každý šestý. Leckdo má zahradní kuchyni nebo udírnu nebo prostě něco, kde se dá vařit na dřevu nebo uhlí, půlka vesnice má ve sklepě brambory a ta druhá je tam bude mít za měsíc. To samé jablka, ořechy, cibule…… A velká část osazenstva to tu takto měla už před rokem, pěti, deseti nebo dvaceti lety. A kdo něco nebude mít, ten bude mít zase něco jiného, není to tu anonymní, lidi se znají a pomůžou si. A nemyslím si, že by to tu byla nějaká výjimka, vesnice takto žijí. Spíš si myslím, že průšvih budou města, menší i větší a taky ty satelity, kde jsou byty ve tvaru domu a kde jsou na zahradě tři túje a bazén. To je pak spíš na to, zařídit se na chatě (pokud ji mám) a pak se tam dopravit.

  1. Dobrý den,
   tak to já mám zkušenosti opačné a to taky bydlím na opravdové vesnici. Tam kde před třiceti lety bylo všechno to, co popisujete, dnes je tam zámková dlažba, pergola, okrasná zahrada vysypaná kamínky, bazén, trampolína, tůje, betonový plot. Až se divím, že ti lidi pořád žijí v domění, že si přece všechno koupí a při topení jenom otočí kohoutkem. Takže já tvrdím, že vesnice už není, co bývala. Možná to bude i tím, že se na vesnici stějují měšťáci, kteří se tam nosí a naparují jak hovno na palici.

    1. Asi to bude i na vesnicích kus od kusu. A množství připravených bude pravděpodobně růst se čtvercem vzdálenosti od Prahy/Brna/jiného krajského města a sjezdu z dálnice.

     1. Ano. Bydlím na jižní Moravě mezi Břeclaví a Hodonínem, kousek od D1. Nejsme v horách ani v lesích. Pro mě bohužel. A lidi se tu opravdu nemají špatně. Kopou si na zahradě bazény, staví okrasné zahrady, jezdí do nákupních a zábavních center. Nebo se aspoň tak tváří.

 5. ach ti polaci, jsou neskromni, zajimave vzpomenout si takhle oficialne po tolika letech, kdo jen jim to poradil (jako ten had)

  ———–
  Polský ministr zahraničí podepsal nótu požadující od Německa reparace

  Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau podepsal nótu požadující od Německa reparace za škody způsobené během druhé světové války.
  Slavnostní podpis byl vysílán polskými televizními kanály. 
  „Diplomatická nóta, kterou jsem právě podepsal, bude předána německému ministerstvu zahraničí,“ citovala ministra agentura TASS.

  Již dříve polský Sejm drtivou většinou přijal rezoluci požadující od Německa reparace za škody způsobené během druhé světové války.
  Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczynski řekl, že Polsko bude od Německa požadovat 6,2 bilionu zlotých (asi 1,3 bilionu dolarů) jako reparace.

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1161632&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. No pokud teď jediný plyn do Německa projde jen přes Polsko, tak mají páky jak ty reparace získat. Ale to je fakt tenký led.

  2. Vsadili uz v 90. letech na USA a dnes jsou pripraveni do valky proti Rusku, byt nastrojem proti Nemecku a za to dostali plynovod, a zelenou na reparace. Ty nedostanou, to je jen tlak na Nemce. Ale po ameruckem terorismu na plynu vydelaji kralovsky a vsechny ty nemecke povolenky si vynahradi.

 6. aby to nezapadlo

  POZOR – V Ý S T R A H A !!!

  Když sem dole psal Konvičkovi o ozvání se z hlediska profesní/stavovský cti, tak taď zrovna já se ozývám, prostě mi to NEMŮŽE bejt ukradený !!!
  Myslím to zcela vážně, buďte obezřetní, vážení, uvidíteli-li pány Elaky, kterak se ve vašich bytových domech (tedy i panelákách) zásobujou lahvema PB, když dokážou napsat i po předchozím upozornění něco tak neuvěřitelnýho (!!!), že prej:

  „Proste energii mam uz fyzicky nakoupenou, sporak ty dva-tri mesice na jednu flasku da, clovek ma aspon jistotu nejakyho teplyho caje a jidla. Jo, ze ty kamna na flasku na dlouho nevytrhnou, je jasne.“!!!

  Tak tedy pro osvětu něco málo zacituju:

  zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, který stanovuje fyzickým osobám obecně v § 17 povinnost dodržovat podmínky nebo návody vztahující se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností. Konkrétnější je pak vyhláška č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci), která stanoví v § 44, odst. 6 podmínky pro umísťování a ukládání lahví. Podle těchto podmínek se smí láhve s LPG umísťovat pouze na snadno přístupných a dostatečně větraných a proti nežádoucím vlivům chráněných místech (nežádoucími vlivy je např. dlouhodobé působení slunečního záření, atmosférické srážky atp.). Láhve nelze naopak ukládat:

  v prostorách pod úrovní okolního terénu,
  ve světlících,
  v garážích,
  v kotelnách,
  v místnostech určených ke spaní … (což byt v paneláku JE, protože dveře mezi místnostmi v jednom bytu jsou netěsné, nemají žádnou požární odolnost a nejsou samostatně větráné (= humorná představa vytápět místnosti a zároveň je větrat) a už vůbec dimenzované na tlakovou vlnu,
  ve společných prostorách bytových domů a ubytovacích zařízení …. (hlavně, když jednu-dvě náhradní lahve si tam Elakové uložej třeba ve sklepních kójích, který jsou většinou pod úrovní terénu.

  Ani si nepřejte vědět, jakou tlakovou vlnu dokáže vyvinout zahořená pouhopouhá jedna 10kg PB láhev (pro Vaši představu, dokáže doslova rozmetat malej rodinnej domek)!!!!!! Prosím, věřte mi, paneláky nebyly dimenzovány, aby odolávaly tlakovým vlnám explodujících PB lahví uvnitř dispozice!!!!!!!!!

  Počítejte spolu se mnou … když v tom paneláku pana Elaka se urodí a dostanou <ve stejnou dobu jako náš pan Elak stejně praštěnej nápad a „nakoupí si energii“ (spolu s 1-2 flaškama do zásoby) jak píše pan Elak, tak v tom sto lidnatým paneláku se v jeden okamžik může nahromadit třeba až:
  (100 : 3,5) x 2,5 = cca 71 lahví 10kg PB
  a jestli tam navíc bydlí něko z těch Konvičkových duševně vobohacených tleskajících, tak, vážení, zodpovědně prohlašuju, Pán Bůh s náma a zlý pryč!!!

  Elaku, uvědomujete si vůbec, že píšete do veřejného prostoru a že se klidně může stát, že ten Váš hovězí nápad zkopírujou od Vás ti Vaši sousedi (a nejen Vaši sousedi, ale „sousedi“ v ostatních panelákách!!!)? Sakra chlape přemejšlejte trochu!

  Proto Vás fakt snažně prosím, radši už nic nepište, nevymýšlejte, neuvažujte, nevysvětlujte, neřešte, nepřepínejte a na tu Moravu fakt IHNED odjeďte a modlete se, abyste po svým návratu vůbec ten Váš panelák ještě našel, protože tohle vážně už NENÍ SRANDA, TO JE NAPROSTÁ STUPIDITA = fakt to myslím smrtelně vážně!

  1. Spíš by ti lidé měli znát fakta a správné postupy, než jim radit, aby to nedělali. Jestli zastaví plyn, brzo vypadne i elektrika a oni se budou muset nějak zařídit. Ve Vnitřkově stejně jako na té vaší bájné Moravě.
   PB vařiče se běžně používají na chatách a na cestách, jde o to, aby to měli dobře/bezpečně zapojené (eventuelně sporáky i přetryskované) a umístěné tak, aby se případné drobné úniky nehromadily.
   Větrat a reagovat na sebemenší smrad.
   My jsme před plynofikací obce měli sporák napojený na 10kg PB lahev normálně oficiálně.

     1. Jeslti jste plynař, tak napište, jak se to má správně provést. Samozřejmě, že všichni víme, že ze zákona musí být intalace provedena oprávněnou osobou a být vydaná revizní zpráva.
      A všichni to tak provedou.

      1. Třeba já jsem projektoval plynárenské zařízení. Od regulačky VTL/STL až po OPZ v budovách. Nebo propanové zásobíky. Blbíš má samozřejmě pravdu. Osvěta je marná a na konci všech nápadů stojí hasič a hygienik.

       1. …až na to „samozřejmě“ by to bylo správně, a taky bych si dovolil připsat: „….stojí nejen hasiči a hygienik„.

        1. Až bude mít někdo ve kvartýru třeba 8°C nad nulou a děcka budou chtít jíst, tak tu flašku, skladovanou klidně v komoře, nebo kóji paneláku, ke přetryskovanému sporáku připojíte stejně jedině tím, co jste si předem nakoupili „v míru“.
         Myslím, že lidí, co by připojili flašku ke sporáku úplně přímo, třeba starším šroubením ze zahrady a zahradní hadicí, nebude mnoho a ti si pak za všechno mohou sami.
         Myslím, že typizované plynové hadice, regulátory i těsnění pořád ještě jsou k dostání, sady PB trysek ke sporákům (dokonce i ke starým Morám řady 81x a 210x) jsou u prodejců taky. Je toho plný internet a prodejci většinou vědí, co kam pasuje, nebo z jakého novějšího modelu se to hodí do Vašeho staršího.
         Dokupoval jsem sadu PB trysek k hořákům 15 let starého sporáku Zanussi, protože PB trysky, původně v příslušenství dodané, se za ta léta holt někam zašantročily.
         Je to takřka unifikovaný díl podobně, jako půlcoulové přívody plynu ke sporákům, nebo reduktory tlaku+pojistky mezi lahev a sporák.
         Většina těch PB trysek má i shodné závity pro spoustu typů a značek sporáků, výstupní průměry trysek jsou stejně dány velikostí/výkonem hořáku a liší se fakticky jen v setinách milimetru. Výšky trysek nad závitem, se liší maximálně v nízkých jednotkách milimetrů a jediné, co běžně způsobí mírně odlišná výška trysky od originální, je občas nesnadné zapalování elektrikou. Protože ale stejně budete zapalovat sirkou, tak je to fuk.
         Není třeba být důležitý, jako poslední zemák ve sklepě – a hned strašit hasičema a hygienikama.
         Až bude ve kvartýrech těch 8°C a nějaká dodávka tepla/plynu/elektriky v nedohlednu, tak naprosté většině lidí budou nějací hygienici zcela u prdele.

         1. Hasiči ani Hygiena nebyla samozřejmě stěžejním bodem mý výstrahy, to jen náš Ládik chtěl naznačit, že o instalaci nerozhoduje jenom odborný vědění o ní, ale také si ji umět obhájit před orgány, který ze zákona hlídají, zda záměr žadatele je v souladu se zákony a vyhláškami, aby nedocházelo k tomu, co Vy sám přece píšete, že:
          …“ti si pak za všechno mohou sami“
          Právě proto, že s těmi Vašimi „sami“ bydlej v tom paneláku lidi, co s tím Vaším vařením a topením na PB flaškách nemaj vůbec NIC co do činění a přesto se s těmi Vašimi „sami“ svezou/uhořej/popálí/vybouchnou/zmrzačej jen proto, že něco ti Patové&Matové zvořou tím svým přístupem „udělej, urob si sám“ na plyn. instalacích či skladování PB flašek v těch jejich soukromých bytech či společných prostorách domu!

          Už tomu konečně rozumíte? Je to úplně jednoduchý, nebo mi budete dál argumentovat popisováním šroubení, trysek u plyn. spotřebičů starších 15 let, Vaší šikovností, teplotou 8°C a hladem Vašich dětí a já nevím čím ještě?

          1. A co byste s tím chtěl dělat?
           Běhat po 32 bj paneláku a kontrolovat, kdo má v bytě či sklepě flašky, nebo jak má kdo zapojený sporák ??
           V situaci, která nejspíš nastane, ty Vaše obavy můžete tak leda vyvěsit na nástěnku u vchodu a pak se modlit.
           Víc s tím stejně dělat nemůžete.
           Vlastně jo – vypisovat blbiny na web, dokud to jde.

          2. … nebuďte jízlivej a snažte se taky trochu sám.
           Třeba to s pánembohem dělejte jako já, když sem předělával jádro v paneláku. Prostě chtě nechtě sem musel obejít všechny (= V Š E C H N Y) nájemníky na stoupačce (=8 pater) a v těsným sousedství stoupačky (= dojednat pracovní dobu =hluk, prach atd.), vysvětlil jsem jim vo co jako kráčí, nechal jsem si to poučení/souhlas od nich podepsat. Pravda, stálo mi to moře času, ale každej v baráku o mně věděl!

           A k těm Vašim blbinám a nástěnkám … no, co jako? S těma Vám nepomůžu, máte prostě smůlu.

      2. jakože myslíte, kdybyste byl třeba chirurg a já bych Vám napsal o mým zaníceným slepáku: „napište, jak si ho mám správně vyoperovat“ až ták, jó? … začínám pozorovat, že se mi kroutí ruce, asi se taky roztleskám.

        1. … co já znám skutečný elektrikáře, tak neporaděj, protože zapojej sami. A víte proč, protože sichr je sichr … a tak nějak to máte i s tím plynem. Neříkám, že metoda „udělej, urob si sám“ nefunguje, ale fungovat nemusí a o to právě jde, protože v případě plynu a elektriky můžou kolem toho bejt i mrtví, když se kolem toho motaj laici.

         Prostě každýmu, co jeho jest = to platilo, platí a platit bude. Radím proto každýmu, aby se toho držel a neiprovizoval.

         1. Jojo, posledni dobou to tak delaji taky.
          I jine obory.

          Na druhe strane, nejsem si jisty, jestli „nesahej na to“je resenim, kdyz lidi budou bez plynu, elektriny, dali by za horkou polivku posledni korunu a ty plynove bomby maji v chatach pripojene na sporaky.

          1. sahat samozřejmě budou, proto sem to , gogo, sakra psal, to dá snad rozum, né?

          2. Lidi budou prinuceni hledat reseni. Tak se jim da bud dobre poradit, jak to udelat, nebo poradit jeste lip, aby si vzali dva svetry a zapomneli na teply caj.

           Kdyby dejme tomu dnes prisel za plynarem clovek s tim, ze chfe pripojit sporak v cinzaku na PB, je to resitelne?

          3. Úplně ze všeho nejdřív bych, bejt Váma, se spojil s požárním specialistou (=osoba způsobilá, tj s razítkem) v místě Vašeho bydliště a Váš záměr s ním konzultoval na už konkrétním baráku (mluvím o bytovém domě!). Asi ten barák bude chtít vidět. Věřte, že Vám poradí dobře. Počítejt cca 450-650 Kč/hod.

  2. blbisi motate to dohromady
   motate skladovat a pouzivat

   pokud nekdo pouziva 10kg lahev i v byte na sporak, povoleno, musi pripojit spravna osoba
   pokud nekdo skladuje ve sklepe 2 pb lahve, zakazano
   pokud nekdo skladuje mimo slunce, zastresene na lodzii, otazka

   tlakovou vlnu dokáže vyvinout zahořená pouhopouhá jedna 10kg PB láhev
   tak nejdrive musi byt masivni unik plynu do prostoru a potom teprve exploduje plyn v tomto prostoru

   predpokladam ze nikdo nedela ohnicek a na nem neopeka v domacnosti pb labev

   vybuchovat muze i elektricky bojler (para v nem nahromadena)

   1. …dyť sem už zřetelně napsal, že to vzdávám a že Konvička měl pravdu! Co byste ještě chtěl, abych Vám napsal o tom mým „vozu“ a tý Vaší „koze“, proxi?

    Ale budiž, když ste to Vy, poradím Vám ještě. Skočte na POŽÁRNÍKY na „požární prevenci“, to je útvar při každým hejtmanství a zkuste na ně vybalit to Vaše a Elakovo vaření, topení a skladování PB v tom 100 lidnatým paneláku a až se od nich vrátíte, tak poreferujte, do tý doby dejte pokoj s tím Vaším mým motáním.

    Úsměvný je doslova to Vaše: „předpokládám že nikdo neděla ohníček“! Nezbejvá než dodat, že asi takhle nějak si to asi předpokládal i náš Vidlák s těma volbama, taky předpokládal a a jak sme dopadli. Dokonce ani ti Konvičkovo tleskají někde tady dole Vás od toho Vašeho předpokládání neodradili. Hrozná představa, mít v paneláku třeba těch 71 flašek PB a předpojkládat, né-li rovnou doufat, že ani jeden z obyvatel paneláku NEPATŘÍ mezi duševně tleskající.

    Co ještě dodat, než komu není rady, tomu není pomoci.

    1. Tlaková láhev s propanbutanem, pokud je plná, exploduje ventilem nahoru. Plynná fáze tam není a nemá moźnost se rozpínat do boku. Mám to odzkoušeno – stŕechu to pozvedne o 20m.

     1. Chválabohu, Ládiku, já to naštěstí nemám odzkoušený, ale umím si tu už značně korozí narušenou stávající výztuž spojů těch více jak padesátiletých paneláků docela živě představit. Proto sem považoval za nutný každýho tady upozornit, jakej děs se v těch PB flaškách MŮŽE skrejvat! Jo a na brigádě za hlubokýho bolševika sem na Praze 10 plnil acetylénový flašky, a pak o mnoho let později sem viděl v TV, jak to tam bouchlo. Ten svědek jeřábník z nedaleký stavby tvrdil, že ty láhve lítaly do výšky, kde on měl kabinu toho příhradovýho jeřábu, jakej to byl šrumec.

  3. Blbíši, je zřejmé, že jste mimo jiné OZO. Máte pravdu a děkuji za to, že jste nebyl líný na tohle nebezpečí upozornit.

    1. Osoba odborně způsobilá v oblasti požární ochrany- snad jsem tu zkratku nezmršil.Já to razítko získal taky ale už se tím nikde nechlubím.

     1. To né … nejsem osoba způsobilá v oblasti požární ochrany, ale jako HIP přece jenom musím něco málo o tom vědět, aby mě profesníci neutáhli na vařený nudli!

  4. blbíš:

   Tak jsem ze sebe udelal uplnyho osla, ze mi hned nedoslo, na co narazite.
   Omlouvam se a slibuju, ze uz nikdy nebudu psat, pokud nebudu uplne „svezi“, at zase nevyplodim nejakou hovadinu skrytou v detailu uplne jine nosne myslenky, ktere by se dalo takhle chytnout. Kdyz se rozepisu, napisu toho az moc, nacez nasleduje nezbytne nutne zkracovani, cisteni, mazani pro hlavni myslenku nepodstatnych detailu, az se tam neco potencialne podstatneho ztrati.

   V prvni rade:
   Z plynu mam respekt (protoze tomu nerozumim) a naprosto striktne dodrzuju vsechno, co mi k tomu kvalifikovani lide reknou. Hadam, ze kazdej si jeste pamatuje fotky treba z toho pruseru v Presove…
   Mam auto na plyn, takze dobre vim, proc se s nim nesmi do beznych nevetranych podzemnich garazi, nebo proc se nesmi pod takove auto lozit do montazni sachty atd.

   Kdyz jsem mluvil s plynarem a popisoval jsem mu, co bych potreboval (pretryskovani sporaku, co je to za dum, konzultaci mozneho umisteni lahve atd.), povidal, ze jo, neni problem, udelam, dam na to revizi. Mam za to, ze kdyby to nemelo byt mozne, odmitne to rovnou, ne? Predpokladam, ze coby clovek kvalifikovany a s praxi zna prislusne predpisy.
   (Pro uplnost: jeste tu nebyl. Jak prisel chladny podzim o kus driv, najednou si spousta lidi vzpomnela, ze by vlastne potrebovali urychlit servis a revize, a tak mne jeste o tyden odsunul.)

   Chtel jsem toliko vyzdvihnout vyhodu toho, ze i ta flaska by mela nejakej ten mesic vareni zvladnout, a ze se clovek muze pripadne zasobit vice. Nutnost vhodnych podminek beru za naprostou samozrejmost, stejne jako to, ze se, co ja vim, clovek v aute pripouta. (Pro rozptyleni Vasich obav o nasi bytovku dodavam, ze za ni mame „dvorek“, kam by bylo mozno umistit klec na lahve uplne stejne, jako to byva na benzinkach. Vase obavy chapu, tento detail jsem drive nezminil, protoze to absolutne nemelo byt hlavni myslenkou one uvahy.)

   Nicmene musim Vam dat naprosto za pravdu – i kdyz si rikam, „neee, to prece nemuze nikoho napadnout, nacpat si furu flasek do obyvaku“, tak po vzpominkach na par interakci s lidma musim nutne dojit k zaveru, ze nekoho v skutecnosti muze napadnout i takova hloupost. Vase durazne upozorneni ctenaru je tak zcela na miste.

   Jeste dodatek, mozna jsem nedostatecne jasne vyjadril i tady:
   “Trocha nejistoty, co doma a ve sklepe zbyde, ale co uz…“
   Tim jsem narazel na to, co zbyde/nezbyde z nasich zasob (beznych veci = jidla, hygienickych veci…, popr. i z vybaveni bytu) po odjezdu pryc, resp. po navratu zpatky. Zasob mame docela dost a nepredpokladam, ze se podari do aut vecpat uplne vsechno. V te uvaze slo o to, jak zredukovat mozne ztraty, tedy to, jestli/co zbyde pote, co doslo k rabovani ci vykradeni, vizte ono „vydrzet doma o neco dele, nez ostatni“.

   Zakladatel:
   Pokud byste mel nahodou cestu kolem behem uklidu diskuse, zvazte, prosim, odstraneni mych komentaru pod timto clankem, klidne i vcetne tohoto. Pro jistotu, aby se toho nekdo nechytil.
   blbíš ma naprostou pravdu, on si to kazdej muze prebrat po svem a pak muze byt nestesti.
   Dekuji.

   1. … dyť já přesně vím, co ste nedomyslel a to ostatní jsem si našel mezi Vašimi řádky. Proto sem to nemohl nechat, když vím, že to je blbě. Taky vím, že ste to psal z obav o zítřky, a protože je nemáte pod kontrolou, tak tápete, to se pak každej stébla chytá a dělá jednu kravinu za druhou.

    Když vidím, jak dokážou novináři a média ovládat lidi a když sem si znovu přečetl Konvičku a jeho:„…že volič vlastně ještě tleská své vlastní zkáze“ uměl sem si vybavit všechny ty především mladý magory, co Vás třeba taky četli a co furt čumí do mobilů a věří všemu, co tam kdo napíše, aniž by používali mozek … to by, pane Elaku, opravdu n e m u s e l o skončit dobře!!! Proto sem si k tomu musel říct svý.

    Žiju už nějakej pátek, abych věděl, že krajíc vždycky padne na zem namazanou stranu. Kdyby blbíš tady jen jednoho pana Elaka přiměl se zamyslet, tak sem to nepsal zbytečně!

    P.S.
    Kdybyste chtěl vařit/topit na PB v bytovém domě, dejte první řeč nikoli s plynařem, jak píše „Ten co…“ někde nahoře (ten by měl nastoupit jako druhej!), ale s požárním preventistou, jak jsem už psal gogovi, ten bude je v obraze a poradí Vám na konkrétním Vašem baráku.
    P.P.S.
    Jen ještě prosba, pokud si to ujasníte, poučte pak své spolunájemníky v paneláku ať se nestane neštěstí! I Vám se pak bude klidněji v paneláku spát, aj čo to tárám, mrznout.

  5. jedna znama takto svojho casu uspesne vyhorela, takze pred LPG vykurovanim mam respekt
   a to nehovorim o pripadoch ked ludi nasli rano modrych tuhych a studenych (zle spalovanie a jedovaty CO)

   cize LPG ano, ale velmi velmi opatrne – nie je to potom sranda

   1. souhlas, mýmu strejdovi, když začínala auta na PB, chytla od PB auta garáž, od tý 1/2 RD a druhou půlku hasičí prakticky dodělali/zničili vodou = takže fakt bacha

 7. Máte náhradní kamna / kotel a zásobu paliva (uhlí, dřeva, štěpky, apod.) pro něj na celou zimu? Máte k tomu vlastní přístup k pitné vodě, studnu nebo alespoň zásobu balené vody? Zásobu trvanlivých potravin? Máte vařič na propan-butan a dostatečné množství lahví plynu? Máte doma dobře ukrytou hotovost? Léky které pravidelně musíte užívat? Lékárničku s nezbytným vybavením pro případ úrazu?
  Máte elektrocentrálu pro případ déletrvajících blackoutů a slušnou zásobu paliva pro ni? Máte kvalitní nářadí všeho druhu a materiál / součástky k opravám, pokud by se něco pokazilo? Umíte si případné opravy provést sami? Máte dobré zbraně, abyste toto všechno ubránili?
  Zapomněl jsem na něco? Co takhle něco na směnu – alkohol, cigarety, kafe, cukr…
  Pokud toto všechno máte, pak jste na zimu 2022/23 připraveni. Měli jste na to čas od února. (Už tehdy bylo těm prozíravým jasné, kam to všechno bude směřovat. Spíše se divím, že se to celé ještě do teď udrželo.)
  Pokud vám z toho seznamu něco chybí, urychleně si to doplňte, času už moc nezbývá. Pokud ovšem pořád nemáte nic, tak už na nic nečekejte a zmizte. Pokud vás k sobě vezmou vaši příbuzní, kteří jsou alespoň nějak zabezpečeni, máte štěstí. Pokud však nikoho nemáte, odjeďte někam na jih do teplejších krajin, kde jsou větší šance na přežití zimy. Třeba do středomoří. Lepší nějaká šance než žádná.

  1. „Co takhle něco na směnu – alkohol, cigarety, kafe, cukr…“

   A jako na ranní, odpolední nebo noční ? První dvě položky u nás v práci netolerují.
   (pokus o vtip)

   1. :-DDD
    Nj, ale když napíšu na výměnu, zase se ozve nějaký železničář, že do výhybek se takové věci nedávají…

 8. http://www.infokuryr.cz/n/2022/10/03/eva-hrindova-kdo-nechce-volit-mezi-dvema-zly-dostane-to-vetsi/
  *****
  (…) Nenávist zaslepuje, v politice obzvlášť. Jen tak se mohlo stát, že kvůli zaslepenosti lidí posílilo zlo nejvyššího řádu. Kvůli zaslepenosti odmítli volit do senátu kandidáty ANO a kvůli tomu neposílila opozice vůči pětikoalici. Čekejme tedy válku, zimu a bídu.
  Jen nenávistí zaslepený člověk nevidí, že dobro je oslabené a my jsme tedy měli šanci vybrat pouze mezi dvěma zly – mezi velkým a mezi mnohem menším zlem. Odmítli jsme, tak jsme dostali to větší.

  Opakuje se tak to, co se stalo Slovákům, odmítli zkušeného Ficova diplomata a místo toho dopustili, aby byla zvolena americká loutka Čaputová. Mohli jsme se poučit z jejich chyb, místo toho jsme je zopakovali.

  Opakuju to tady pořád dokola – nenávist zaslepuje. Vybírejte politiky pragmaticky a nezapomínejte je kontrolovat. Nesmíte je ani milovat ani nenávidět. Obojí vám zatemňuje mozek a vy nejste schopni vidět klady ani zápory. Současný boj je tak zásadní, že potřebujeme každý malinký klad. I ten Babišův. Po druhém kole senátních voleb jsme zisky z demonstrací hodili do koše… Pětikoalice se cítí posílena a mnohonásobně přitvrdí. Senát jí to pokryje. Dobře nám tak.

  Já jsem volila strategicky – v druhém kole jsem to hodila kandidátovi ANO, evidentně nás ale takto uvažujících bylo málo.

  Na závěr ale něco optimistického. Máme dvě nezávislé senátorky, přičemž úspěch Jany Zwyrtek Hamplové je důležitý obzvlášť. Doufám, že za dva roky do senátu pošleme více rozumných lidí. Snad za ty dva roky lidi pochopí, že i málo je více než nic!

  P.S.: Teď už neodvratně čekejme krutou zimu – jdu si koupit kotlík a trojnožku a celý listopad budu zavařovat maso. Malá šance na brždění šílené politiky byla promarněná, takže nastal čas na opevňování v krytech. (…)

  1. Jsem dnes říkala synovi, že vytáhneme zabijačkový kotel a budu v něm zavařovat maso do menších sklenic. A dnešní inventura kořalky: 15 litrů třešňovice, 20 litrů meruňkovice, 5 litrů vínovice, hruška se teprve bude pálit + starší zásoby, na směnný obchod celkem dobrá příprava. Bože, kam jsme to došli!!!

  1. Ale to je přece stará známá věc! Kvalitní dřevo na topení se suší až 3 roky. Záleží samozřejmě na jeho druhu a jak je naštípané – čím drobněji, tím je potřebný čas kratší. Kdo to chce ještě urychlit, musí si postavit sušárnu s nějakým zdrojem tepla. V létě to zastane slunce. Štěpy sušit zásadně kůrou dolů.

 9. Češi si už nikdy nezvolí za svého vůdce spravedlivého člověka, nemohli by se dívat na to, jak jej nespravedlivost drtí a pohlcuje svými plameny.
  Dobře jim tak novodobím velitelům, to mají od nás jako spravedlivou klatbu- ať se tím velením třeba zadáví

 10. Až to krachne, musí být plán B. Ne jako vítězství Paroubka nad Topolánkem.
  Socík? Ne. Kapík? Ne. Je něco jiného? Čína. Hybrid. To dobré ze socíku a to dobré z kapíku. Kde je hranice? Kam až bude dosahovat shoda? Početní většiny? Mocenských menšin? Nejdřív bude anarchie a katarze.

  1. Souhlasím, že je třeba vzít si to nejlepší z obojího. Sociální stát, ochranu slabších a zároveň co nejméně zasahovat do rodinného, malého a středního podnikání. Naopak přísný dohled nad velkým kapitálem. Velké stavby (elektrárny, dálnice, vodní díla…) musí vlastnit stát. Trestněprávní odpovědnost politiků. Omezení maximálního majetku pro jednotlivce, na nějakou hranici. Suroviny, půda, přírodní bohatství patří lidu/ státu.

   1. V podstatě jde o změnu systému. Udržet životaschopnou společnost. Měli by se angažovat mladší ročníky, jde o jejich životy a ideály.

   2. „Omezení maximálního majetku pro jednotlivce, na nějakou hranici. “
    Nějaký strop? ten by se těžko hledal i hlídal. To přece řeší progresivní zdanění, které s velkou slávou zrušila ODS tzv. rovnou daní. Existovalo za komunistů a po kosmetické úpravě až do rovné daně, která nebyla jak známo slíbených 15 ale cca 22 procent díky superhrubé mzdě.
    Mmch progresivní daň měla a má stále většina států Evropy. To jen my Slovensko a myslím Balti jsme byli jako testovací králíci. Zajímavé je, že ji měly a mají stále i USA náš vzor a dokonce i podobně ve stejných stupních a hranicích jaké tady kdysi bývaly.

    1. anna2: Co zdanite, toho bude min. Zdanite li praci, lidi budou bud pracovat min, a nebo casto mimo zakon. Dane by mely byt na veci, kterych chceme min… jako treba pouzivani panenskych zdroju/materialu.

     Nehlede k tomu, ze prerozdelovani slouzi rustu malignantni byrokracie. Lepsi to zmenit na pocatku nez na konci…

   3. Mandaladan:
    Socialni stat? To vam jeste nedoslo, ze to vede k vlade nevolenych, parazitickych byrokratu, kteri nenesou zadnou zodpovednost, a kterych se neni mozno zbavit? Ze to vede k milionum migrantu z prde*i sveta? Ze to vede k odchovu ovcanu, kteri cekaj, jako deti, ze problemy za ne vyresi nekdo jiny? Ze „stat“ se postara, tak co by se abgebovali. Fuj.

  2. To přece vůbec takto nestojí, jestli otrokářství, kopčemismus, feudalismus nebo socík či kapík.

   Lidi by se měli zamyslet a ti chytřejší si přečíst něco o teorii her.
   Jsou statky, které musí mít pod kontrolou dotčená skupina a k tomu mechanismy, které zajistí spolehlivost a dostupnost. A jsou statky, které mohou být v soukromých rukách.
   A pak spousta toho, co společnost prostě rozhodne z tradice, kam bude patřit, jaká míra spolehlivosti je potřeba atd..

   U nás se po převratu všechno zašantročilo do cizích rukou a bylo to vydávané za největší hodnotu.
   Nikdo ze strůjců toho zázraku se takto ale nechoval doma – že by sousedům rozdal svoje zdroje, cesty, sítě, pole … a radoval se z toho.

   Není potřeba se nechávat zavést k nesmyslným debatám o socících a kapících. Je lepší se bavit o podstatě.

  3. Máte pravdu. Dnes si to skoro nikdo nejen nedokáže připustit, ale ani představit. Máte peníze, ale na bankovním účtu, a nepůjde se k nim dostat.Máte peníze, ale nenakoupíte protože prostě není. Máte dnes práci, zítra jste bez ní. Kolik z lidí nemá vůbec žádné dluhy a kolik z těch co dluží je to schopno z úspor smáznout? Máme sice uhlí, ale bez elektřiny nepojedou čerpadla. Bez elektřiny nepoteče voda.
   Pro nás prkotina, ale nedělám si iluze, že se dost lidí zblázní z toho že nepojede internet, nebude mít kam dávat své příspěvky a lajky.
   A spadnou masky. Mnoho lidí překvapí své okolí. Myslím si, že tohle prověří to, co v nás skutečně je. zvíře, nebo člověk.
   Jestli mně ale něco trápí je to, že mnoho lidí neprocitne ve smyslu kdo tohle všechno způsobil. Budou přesvědčeni, že tohleto vše je dílem ruska a budou ho proto bytostně nenávidět. a to je ta nejobludnější výhra takzvaného západu.
   Říkal jsem si, že bude dobré si udělat řidičák céčko, nebo traktor, a pořídit si zbroják. No. Pokud bude opravdu zle, nikdo nebude kontrolovat, jestli v tom traktoru jede někdo s papíry, nebo jestli odněkud někdo vytáhne zbraň aby ochránil své blízké před nebezpečím.
   A pak si můžeme říkat. Nestačí jen chodit k volbám a už se o nic nestarat. ti politici musí vědět, že je lidi kontrolují zda svou práci dělají dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *