18 dubna, 2024

Kdo to řídí?

Srdečně jsem se zasmál nad článkem Seznam zpráv, kde rozebírali, kdo vlastně řídí iniciativu My zemědělci. Oni ti šmejdi udělali zemědělskou demonstraci s osmi sty traktory, vysypali před Strakovku fůru hnoje, mají webové stránky, docela sledovaný fejsbůk, teď vypustili virální video o tom, za co bojují a proč bojují. Opatřili ho anglickými i polskými titulky, takže se teď šíří dokonce i za hranicemi… a považte, intervjuci se sice snažili, jak jen to šlo, ale nenašli nikoho, kdo by tomu velel.

A tak si alespoň vzpomněli na Jandejska a na mě. Milá mééédia, děkujeme za reklamu.

V jejich liberálně mediálním světě totiž všechno někdo řídí. Jejich habitat se skládá z moci, zájmů a peněz. V jejich světě je na konci řetězce vždycky nějaký Kellner nebo Bakala, který „si všechny koupí.“ V jejich světě každý za někoho kope, každý je někomu zavázaný, každý od někoho bere úplatky a na jiné sbírá kompro. V jejich světě za vším stojí nějaký putinův agent a penězovod přímo ke Gazpromu, který to všechno platí.

Majnstrýmoví novináři to vědí nejlépe. Tohle všechno na ně totiž dokonale sedí.

Pracují pro někoho bohatého, živí se špiněním toho, co se jejich šéfovi nelíbí a hýkáním blahem nad tím, co se šéfovi líbí. Říkají věci, které musejí říkat, aby nepřišli o práci, až jim nakonec začnou sami věřit a realitu popírají nadávkami, protože argumenty jim došly už před několika roky. Nahlašují závadný obsah na sítích, protože zpravidla obsahuje lepší myšlenky, než jakých jsou sami schopni.

A samozřejmě jsou pevně vestavěni do soukolí vertikály moci. Na někoho mohou mňoukat, viď Marku Wollnere? … a k někomu se musejí lísat, Viď Ondřeji Vetchý? Někoho mohou šikanovat, viď Noro Fridrichová? No a někomu musejí lízat čižmy… viď Anno (mercedes) Benz? Všichni mají hypotéky, stárnou jim vaječníky (jak jsme se dozvěděli na Českých lvech), všichni potřebují peníze a všichni vědí, že je dostanou jen tehdy, když budou mít ten jediný správný názor, protože jinak by se museli živit skutečnou prací.

Teď jsou hotoví z toho, že existuje i něco jiného, co jejich principy popírá.

Samozřejmě, první stopovali cestu peněz a cestu úředních lejster. Ale ouha, nic nenašli. Žádné obálky, žádní kapříci, žádné IČO, žádná podezřelá firma, kterou má kšefty v Moskvě. Žádné pracovní smlouvy s nějakým oligarchou, žádné Porsche ani krokodýlí boty. Nic použitelného. Jen lidi, kteří už dva roky upozorňují, že je tato vláda průser všech průserů a jejich dezinformace se nejen nekontrolovaně šíří, ale ještě se stávají nekontrolovatelně pravdou.

Média překvapuje, že svět může fungovat jinak. Prostě na bázi rovnocenné spolupráce, kdy každý dělá, co umí. Kdy mají lidé společný cíl, ale nemají společného fírera, protože ho prostě nepotřebují. Ano, My zemědělci je společenství jednotlivců, kteří se v nějakém okamžiku dějin už nemohli dívat na to, jak to tady jde zu grunde a začali s tím něco dělat. Každý podle svého rozumu, každý podle své zkušenosti i svého oboru.

Dlouho to byla jen iniciativa jednotlivců, mnohdy naivní, neznalá toho, „jak to tam v Praze chodí.“ Dlouho to bylo režimním intervjukům k smíchu, dlouho se v přesile vrhali na takřka bezmocné oponenty a řádně je osračkovali, onálepkovali a dehonestovali. Jenže… někteří to nevzdali. Možná udělali krok zpět, možná potřebovali čas, aby se otřepali, ale pak se zabejčili a řádně poučeni, pokračovali.

A pak se začali potkávat, seznamovat, udělali si o sobě navzájem obrázek, pocítili k sobě sympatie i antipatie a protože je vláda stále více žene do houfu, začali se organizovat i bez Velkého šéfa, bez velkých peněz i bez velkého lobbyingu. Musíte být totiž řádně vymaštění, abyste neviděli, do jakého průšvihu se ten náš slavný Západ dostal.

A najednou se tady děje něco, na co nejsou mocní připraveni. Najednou není nikdo, koho by se dalo označkovat a profesně zničit. Najednou není žádné číslo účtu, které by se dalo zrušit, žádné IČO, které by se mohlo smazat, žádné peníze, které by bylo možné zabavit. Není nikdo, komu by se dala přišít kolektivní odpovědnost. Nikdo, kdo má exekuce, dluhy nebo podmínku.

Není žádná hlava, která by se dala useknout, aby se to celé zhroutilo.

A to je štve. Strašně jim to leží v žaludku. Připomíná to totiž demokracii. Ne tu liberální, kde vládnou korporace a úředníci. Ne tu Rakušanovu, kde se pravda brání cenzurou. Ne tu Fialovu, která zradila všechny předvolební sliby. Připomíná to demokracii bez přívlastků, kdy každý pomáhá jak umí a koná na svou vlastní odpovědnost. Lidé se totiž mohou spojit i z jiných důvodů, než kvůli mamonu a nemusejí mít v čele Napoleona a za oponou Bakalu. Mohou přemýšlet vlastní hlavou i bez grýndýlových pouček. A dokonce mohou mít tak silný hlas, že je slyší celá republika.

Kdo jde za pravdou, ten k tomu nepotřebuje šéfa!

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

221 thoughts on “Kdo to řídí?

 1. Neco k nasemu vcerejsimu provalecnemu protestu, at tady nemate jen Ladu 🙂

  VOJNOVÝM ŠTVÁČOM

  Tretí sektor zas vyvolal rozpačité dojmy

  Kaviarenským povaľačom zachcelo sa vojny

  z papulí im rinčia zbrane, mier si daju do mena

  ich výkriky vynasobí mediálna ozvena

  Na srdci im strašne leží zrazu „táto krajina“

  než „Nad Tatrou“ majú radšej slámu vedľa kravína

  keď nesmú ich udavači ďalej variť z vody

  ziapu ako u nás nastal „súmrak neslobody“

  bojovní tiež prenáramne, keď im Macron zavelí

  „Dezoláti do zákopov – a my pekne v Bruseli

  nech sa vzájom vyzabíja to slovanské plemä

  my ich hroby od Monsanta zrnom obsejeme

  na vývoze mňamiek potom zarobíme veľmi

  ešte je to aj v súlade s bio-eko-cieľmi“

  Čo len s nimi? Navrhujem, keď sa Fica boja

  Do Prahy! Veď už tam majú jednu kopu hnoja…

 2. Dnes mi volala bývalaá kolegyně, že ji opět propustili z práce. No a loni uvažovala, protože se mluvilo o propouštění (to jsem ještě pracovala), že půjde do opravárenského závodu v Bludovicích (Nový Jičín) asi naší armády, bo fakt nevím jestli ještě je to naše armáda, pracovat. No a má tam kamarádku a ta ji řekla, ať to nedělá, že demontuje tanky a je jak prase špinavá. Jmenuje se to VOP CZ, s.p.
  Tož tak.

  1. Sdělte bývalé kolegyni, že tanky jetřebí montovat!!! S demontovanými tanky tu válku proti zvlášť velkému protivníku nevyhrajeme!! Takže, ať tam urychleně nastoupí a generuje alespoň 4 tanky denně, Stachanova jetřebí nejen dohnat, ale i předehnat!.

   1. Jo, tenhle Vetchý.
    Narodil se, jako echt analog a dneska je z něj velký digitál.
    Takový ten moderní anemometr, se síťovým výstupem, na RJ45.
    Ukazuje na netu svému uživateli směr větru i jeho rychlost. Taková moderní korouhvička, ale bez kohouta
    a bez skřípání. Skřípat bude někdo jinej.
    Kdysi měl Vetchý společného kamaráda s Danielem Landou, nějakého plukovníka Komorouse.
    Daniel Landa ale dal od obou „kamarádů“ radši ruce pryč.

    1. Vetchý mi leze na nervy už dlouho. Hraje furt jedno a to samý a od nějaké doby (nevím bohužel přesně, pokud se to dá vůbec určit) velmi zoškliví, když se směje nebo usmívá, nehledíc na odpudivé zvuky, které přitom vydává. Jsem přesvědčena, že člověk, který při úsměvu či smíchu zoškliví, nemůže být dobrý člověk.

  1. Tady plati jedno pravidlo ,cim dal sou vod Ruska ,tim vic valci. Bombardujou ,
   strileji ,utoci neohrozene , vedou vojska , ale jen prazdnejma zvastama..
   V normalni spolecnosti by dostali nahubek a sveraci kazajky.

   Hrozny sou ty konspiratori , porad lzou pravdu.
   Akademik/politik se zase snazi k pravde prolhat..

   Zapad a vsicki nepratele Ruska a Ciny mluvi pravdu./Vo konci valky na U. a nastoleni miru.
   Zapad a jeho spojenci sou valky.
   /Zaklady zapadu stoji na valkach , okupacich , kolonizaci a imperilalismu.
   Kdyz nevalci valky planuji/..
   Rus a Cina mluvi vo miru a mir skutecne chteji. Mir je ale ten nejhorsi nepritel zapadu ,
   kterej mirem ihned zanikne. Takhle je to jednoduchy ve skutecnosti.

  1. spíš zasáhli majitelé kovofirem. Přece víme, že už tu není nic naše a oni jej tam co? No potřebují.
   ale myslím, že se jim to nevyplatí a fest.

   1. On v tom bude mít prsty i německý IG METAL.
    Navíc – KOVO jsou jediné větší odbory v celé republice. Všechno ostatní jsou věčně rozhádané a nespolupracující čudly.

   1. Kua, to je ale náhodička. Nevědí kam dřív. Babiš, Jandejsek. A tak dopadne každý, kdo se křivě podívá na ty vládní šmejdy.

   2. odpověď na: liška 13 března, 2024 (17:51)

    Sem si dnes koupil kuřecí prsa v nejmenovaném řetězci za 89,90.
    V oválu bylo PL.
    Co myslíte, pokakal jsem se, nebo ne?
    Mnozí byste hádali špatně.
    Ani jsem je nejed, dal jsem je tchyni, aby si něco udělala k nedělnímu obědu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *