24 června, 2024

Kde to můžeme podepsat?

Společnost pro obranu svobody projevu včera zveřejnila otevřený dopis Petru Fialovi (ke dni lidských práv), který podepsalo víc než padesát osobností veřejného života. V tomto dopise píší, že jsou zneklidněni politizací Ministerstva vnitra, které polarizuje společnost a vytváří zde atmosféru strachu svými cenzurními snahami. Dopis stojí za to, si přečíst, je v něm totiž všechno, co naší zemi přivádí do neštěstí.

Nebýt Vítka Rakušana a jeho KRITů, nebýt vyšetřování lidí za to, že měli jiný názor na zahraniční politiku, nebýt kriminalizace lidí, kteří prostě jen mají pocit, že budoucnost se nebude vyvíjet podle přání naší vlády a už vůbec ne podle přání Evropské komise, nebýt otevřeného zastrašování, nebýt nálepkování každého, kdo čte domácí i mezinárodní situaci jinak, než vláda, tak by tu probíhala normální diskuse a nevypadalo by to tady jak na začátku občanské války.

Jak vidno, k cenzuře nepotřebujete mít totalitu. Nepotřebujete mít v ústavě zavedenou vedoucí úlohu jedné strany. Bohatě stačí pár jedinců se zlými úmysly, kteří se stanou ministrem vnitra. Postačí pár neschopných hlupáků, kteří selžou ve správě této země, ale mocinky si chtějí uchovat svoje koryta i prebendy. Postačí hlasitě řvoucí úderka na twitteru, postačí zaprodaní novináři placení ze státního rozpočtu pod rouškou veřejnoprávnosti.

Nikdo ještě nedefinoval, co to henta dezinformace vlastně je. Není na to žádný paragraf. Ale v praxi je dezinformace všechno, co se nehodí do krámu evropským hodnotám. Například názor, že Ukrajina tuhle válku prohraje, protože Rusko není slabé, ale je silné a stále sílí. Nebo, že nás protiruské sankce poškozují podstatně víc než Rusko. Nebo, že grýndýl je prostě chyba, která nám zničí hospodářství. Nebo, že vysoké ceny energií jsou prostě nenažranost a nikoliv ekonomická nutnost.

Naše odlišné názory nezpůsobují žádné ekonomické ztráty a nijak nezvyšují bezpečnostní rizika v této zemi. Prostě je jenom zastáváme. Nelepíme se k silnicím, neobléháme větrníky, neblokujeme vývoz zbraní, nepoléváme rudou barvou Janu Černochovou. Naopak v nejbližších týdnech nejspíš uvidíme na vlastní oči, jak moc se zvýšila bezpečnostní rizika tím, že jsme všechny naše zbraně nechali shořet na Ukrajině, jak moc jsme se zadlužili a poškodili hospodářství, protože Rusko žádné reparace platit nebude… Ohledně grýndýlu a drahých energií se to už ukázalo… vysoké pece zhasínají, Volkswagen propouští, bo elektroauta nejdou na odbyt… a nijak nepomůže že Rakušan mluví o dezinformacích.

Nikdo nedefinoval, co je to ta antisystémová scéna, ale v praxi jsou to lidé, kteří se prostě nechtějí smířit s tím, že současná vláda zavedla tuto zemi do pasti, ze které skoro není úniku. Jsou to lidé, kteří měli dost odvahy, aby nahlas řekli, že král je nahý. Jsou to lidé, kteří se i v této atmosféře strachu a kriminalizace nebáli říct, co si myslí, i když jim hrozil vyhazov z práce a nebo i vězení.

Tahle antisystémová scéna nikomu nevynášela informace i stavu vojenských zařízení. Nespolupracovala s nepřítelem na aktualizaci map. Nikdo neprodával utajované informace a kupodivu, nikdo tu nenašel jedinou ruskou trolí farmu a Koudelka dokonce nesehnal nikoho, koho by Rusové platili. Nikdo z nás naší zemi nezavedl do holportu, se kterým se sklouzneme do průseru. Jen jsme na ten budoucí průser upozorňovali a teď se nám zhmotňuje před očima. Je ještě horší, než jsme si mysleli.

Pravda není něco, co má vláda v šuplíku. Pravda se musí hledat a ve svobodné společnosti se pravda hledá pomocí diskuse a argumentace. Nehledá se pomocí soudních příkazů, zatykačů a mediálního lynče. Pravdu nemá ani Jeník Cemper, ani Bob Kartouz a už vůbec jí nemá sémantický vizionář František Vrábel. Ti se jen každý večer podívají pod postel, jestli tam není nějaký Rusák s narativem.

Přál bych si, aby tento dopis bylo možné podepsat stejně jako kdysi Chartu 77. On je totiž taková Charta. Vyzývá našeho premiéra, aby dodržoval naší vlastní ústavu. Vyzývá naší vládu, aby přestala zneužívat soudní moc a odložila totalitní nástroje. Vyzývá vládu, aby začala dodržovat to, k čemu se ve svém programovém prohlášení sama zavázala… eh, čo to tárám… přihlášení se k hodnotám Charty teď vláda sama odvolala. Premiér je totiž po krk ve sra…, totiž v nutelle.

Dopis je napsaný rozumně a kultivovaně. Má logiku a nemá žádné politické požadavky. Nevyzývá vládu k demisi, nevolá po změně režimu. Jen chce, aby sakra dodržovali to, co velkohubě prohlašovali před volbami… to měli plná ústa svobody, kultivovanosti a slušnosti.

Je mi jasné, že kdyby na něm teď byl můj podpis, tak mééédia zase budou rajtovat na tom, že ho podepsal dezinformátor a kolaborant, ačkoliv to první není vůbec definované a to druhé jsem nikdy neudělal… ale pokud SOSP umožní podepisování široké veřejnosti, okamžitě ho podepíšu. Jsem přesně ten ztroskotanec a zaprodanec, jak by řeklo Rudé právo. Jsem antisystémový, protože chci mít možnost říkat svoje názory, chci s nimi vstupovat do veřejného prostoru a chci je obhajovat ve svobodné diskusi. Chci pojmenovávat problémy a chci kritizovat každou vládu, která tu bude. Chci přesvědčovat a být přesvědčován. Jsem dezinformátor, protože neříkám to, co chtějí média slyšet. Chci soutěžit se svými myšlenkami proti jiným myšlenkám. Chci, aby byl veřejný prostor plný slov, nad kterými mohou lidé přemýšlet. To je jediný způsob, jak postupně eliminovat blbosti a dobrat se pravdy.

Člověk přemýšlí slovy. Na co nemá slovo, o tom nepřemýšlí. Já chci, aby ve veřejném prostoru byla různá slova. Aby bylo o čem přemýšlet. Chci, aby kromě plánu A, vždycky existoval i plán B, plán C i další plány. Chci, aby Micheáš mohl svobodně vzdorovat čtyřem stům prorokům. Chci normální demokracii jako soutěž politických stran i soutěž politických myšlenek. Chci svobodné a tajné volby. Chci zemi, kde bude normální, že lidé demonstrují za to, čemu věří. Chci zemi, kde média nebudou vymlčovat, co se jim nehodí do krámu. Chci zemi, kde se vláda bude bát občanů a ne občané vlády. Chci zemi, kde lid bude nejvyšší suverén a to tak velký, že kolem něj budou všichni chodit po špičkách.

Takže, Vlastimile! Kde to můžeme všichni podepsat?

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

203 thoughts on “Kde to můžeme podepsat?

 1. Vidlák = Nepřítel lidu číslo 1???

  Již před nějakým časem jsem si všimnul, že náš spoluobčan Daniel Sterzik, známý ze svého blogu též jako Vidlák, se stal, tedy podle jisté části mainstreamu, „zemským škůdcem“ takřka světového formátu.
  Po „učitelsko-odborářské“ stávkodemonstraci v pondělí 27.11.2024 jsem byl přesto překvapen, kolik hnoje (k němuž se Vidlák vždy hrdě hlásil) se na jeho hlavu sesypalo ze všech, a to i nečekaných stran. Velice mi to připomnělo skvělou Ibsenovu divadelní hru – Nepřítel lidu. Obzvláště v souvislosti se skutečností, že Vidlákův krátký projev o zemědělství, i když byl vůči naší úřadující vládě velmi ostře kritický, vůbec neobsahoval nic z toho, co mu naše prorežimní média přisuzují. Na pováženou ovšem je, že P. Mazancová, šéfka jakési Učitelské platformy (o níž dosud téměř nikdo z nás ani neslyšel), po té, kdy na Vidlákovi, jehož projev ani neviděla, nenechala nit suchou, je náhle pořád dokola zvána do ČT, jako hlavní oborník na školství.
  Daniela-Vidláka znám již mnoho let, nepatřím sice do okruhu jeho blízkých přátel, ale vždy jsem si vážil jeho spisovatelského talentu. To samozřejmě neznamená, že bych s ním souhlasil ve všech jeho názorech. Právě naopak vůbec nejsem, na rozdíl od jeho názorové skupiny, přesvědčen, že populisté, jako Orbánové, Trumpové, Babišové a jim podobní, můžou být tím pravým lékem na nemocný svět, který nás obklopuje.
  Musím s ním však souhlasit v názoru, že naše stávající vládnoucí garnitura nás nejspíše přivádí ke stavu označovanému – „jak chudák k ještě větší nouzi přišel“.
  Je pochopitelně zřejmé, že spoustu problémů stávající vláda zdědila po všech předchozích vládách, které přišly po revoluci v roce 1989. Ano a ty zase musely napravovat průšvihy, které nasekaly za 41 let všechny vlády pod vedením KSČ. Na druhou stranu se již dnes, 34 let od poslední revoluce, nemůže nikdo vymlouvat na to, že za nynější problémy může tragické dědictví „komunismu“. A jen tak na okraj, kdo nemá hlavu zcela vymazanou současnou propagandou, tak ví, že u nás skutečný komunismus nikdy neexistoval.
  Ale zpět k Vidlákovi. Podle jeho umanutých kritiků by neznalý člověk snadno mohl nabýt dojmu, že se jedná o nějakou obdobu Chumbaby (též někdy překládáno ze sumerštiny jako Chuvava). A ten měl být, podle 4 tisíce let starého eposu o Gilgamešovi příčinou všeho zla na světě. Kdo to četl, tak ví, že Gilgameš se svým komplicem Enkiduem Chumbabu přechytračili a zabili, ale světe div se, zlo samozřejmě nikam nezmizelo a zůstalo mezi lidmi přítomno napořád.
  Z mého pohledu je v celosvětovém pojetí ZLO, když se například vraždí nevinní lidé, když se vedou dobyvačné války, někde se žije v nesnesitelné bídě, ale stejně tak je ZLEM, když mocnosti či jejich nohsledi zasahují do přirozeného vývoje v zemích, v nichž sledují vlastní zájmy, anebo pokud je někomu upíráno mít nárok na vlastní názor a taky jej veřejně říkat. Pozor! Svobodné prezentování vlastního názoru nezaměňovat se schvalováním a propagováním výše zmíněných ZEL. Rozlišovat to je pochopitelně relativně složitá disciplína. Aby kdokoliv mohl odlišit jedno od druhého, nesmí mít hlavu dopředu zabedněnou pouze jedním neměnným a „posvátným“ viděním světa a naopak musí pozorně a se snahou o pochopení naslouchat tomu, co dotyčný skutečně říká.
  Já osobně se domnívám, že Vidlák (byť jeho tvorbu nesleduji zcela pravidelně) má ve spoustě věcí pravdu a stejně tak se bude v lecčems mýlit. Ten, kdo nám zjeví skutečnou pravdu, je pouze čas.
  Nedá mi to, abych si v této souvislosti nevzpomněl na svoji před 10 lety zesnulou matku Věru Klejdusovou, která rovněž po léta psala do našeho místního Miroslavského zpravodaje provokativní a mnohým nepohodlné úvahy. S odstupem 10, 20 a více let je vidět v čem se její slova nepotvrdila. V mnoha zásadních záležitostech ovšem pravdu měla. Například, když v době po 11. září kritizovala invaze do Afghánistánu a Iráku (byť byla přesvědčenou odpůrkyní islamistů a Talibánu i diktátora Saddáma Husajna), byla tehdy rovněž téměř osamoceným „vyvrhelem“, jenž se opovážil veřejně říkat něco proti „svaté válce“ (či spíše pomstě na domnělých strůjcích atentátů v USA). Stejně tak varovala před aktivistickým hujerstvím, s nímž západní mocnosti podporovaly Arabské jaro s násilným svrháváním tamních zajisté odporných diktátorů, například v Lybyi a Sýrii. Samozřejmě, že Rusko, Čína, Turecko i Katar a další mají v těchto konfliktech rovněž smočené své špinavé prsty.
  V zrcadle mnoha uplynulých let je dnes každému soudnému člověku jasné, že tyto invaze a intervence nám i celému světu přinesly jen nekonečné válečné operace, statisíce mrtvých, hlad, bídu, masovou migraci, zbytečně vyhozené stovky miliard dolarů a ostudu z prohraných válek.
  Proto bych Vidláka, který je momentálně i se svými příznivci ve veřejně-mediální menšině (byť jeho podporovatelů je již celkem dost), šmahem nezatracoval. Často se totiž stává, že ve velkém omylu žije především ta médii ovládaná většina. A pokud by naše demokracie a její instituce nedokázaly ustát nějaké ty vidláky, tak je to konec svobody. Ostatně, jak se říká, kdo si počká, ten se dočká. Čas nám již ukáže, kde byla pravda.

  Vrták – Michal Klejdus

 2. Dcera pana Sterzika alias vidláka se nezajímá o procesní potíže s autem, o odtahovku, o to jak to funguje, jak něgde teče kolomaz a proč, vona má třeba cíl. Ví kam se chce dopravit a něco tam řešit, stavět nebo se jen zamilovat.

  Co tím se říká. Říká se že nejdříve člověk musí vědět. Až něco ví, pak začne myslet co s tím. A až mu začne kručet v břiše nebo ,mu začne kapat voda na hlavu, nebo mu začne hučet v přirození, už mu cinknou v hlavě úplně jasný základní životní potřeby. To ví každé vemeno, ale v ústavě napsaný nejsou a nejsou ani vymáhaný.

  Teď ten děj.
  Vidlák říká, že nejdůležitější na světě je, vědět kam se obrátit, kam zavolat, koho si najmout, koho si zvolit, a tak podobně, ale neví proč to dělá. Bude se kamarádit s lidma, keří mu dopodrobna vypočítají kolik miliard utíká z této země pryč, právníci mu to dopodrobna vysvětlí, že je to podle zákona, zemědělci co okupují hetktary půdy mají hlad, páč nemůžou vyjít z prodejní ceny výpěstků ani z dobytka, kerej se pase sám.
  No považte, dobytek na louce se pase sám a džony, co je tam vězní a pak je prodá na jatka nemůže z jejich smrti vyžít. No to mě poserte.

  Je teho hodně.
  Prostě vidlák má nastartováno do vyšší politiky a už se učí.
  Volby potřeb má u zádele, důležité sou sezení, schůzování a mít tu správnou pravdu.
  Škoda

 3. Sklárna v Polné přežila svatou říši římskou, rakousko-uhersko, čs republiku, protektorát nácků z dojčlandu, socialismus, federaci a zabila jí až západně-progresivní fialovohnusová vláda

  gratulace

 4. „pithart napsal: 11 prosince, 2023 (9:43)
  V Argentině se setkali Orbán se Zelenským.
  Podle fotek tam bylo dusno.“

  Já si dovolím podle těch fotek trochu poopravit Vaše sdělení, které při metafyzickém sledování těch fotografií Vám dává za pravdu, nicméně ty fotografie jsou způsobilé i dialektického náhledu.
  A ten sděluje, že jestliže Orbán stojí opřen o zeď a je obklopen dalšími „hlavami a těly“, není to on, kdo by přišel za Zelenským v potřebě poslouchat jeho litanie, naopak byl to zcela zřetelně Zelenský, který jako říčný kohout s vystrčeným zobákem /pardon, nosem/ přibyl za Orbánem a“doskakuje“ do něho.
  V tomto ohledu by titulek měl znít – „V Argentině přišel Zelenský za Orbánem, aby mu sdělil …. „.
  Obdivuju Orbána, že se k němu neotočil prd… – eh, čo to trepem – zády.

  Podobně i odkaz „lišky“ na video z Novinek /na kterém ovšem zase není vůbec patrno, že jde o Orbána, ten profil i kadeř jsou podobné spíše Trumpovi – který tam samozřejmě nebyl/.
  L.

   1. …na „americké Nově“ – tím je řečeno vše: ale nejen TV Nova je ubohým a vlastizrádným otrokem US zlo-činců z DEEP STATE… Bohužel..

    Nicméně i náš poddajný český národ se probouzí – a po lednovém zavedení konsolidačního balíčku už nebude klidně spát mnoho lidí – kromě fialových soudruhů Pětilepry – soudružky Pekarové-Svetrové či soudruha Tchajwance-Vystrčila a spol., jejichž měsíční TŘISTATISÍCOVÉ platy nějaké ty „úspory“ jistě bezbolestně unesou.. ; – ))

  1. Jednomu se vybaví Jidáš, jinému například něco v tomto duchu:

   „Vyvalily se vlny zdola,
   roztáhnuly se v širá kola;
   a na topole podle skal
   zelený mužík zatleskal.“

   1. My se to učili jinak:
    „Vyvalily se vlny zdola,
    v hlubinách ukázala se pr*el holá.
    A na topole podle skal
    si zelený mužík namrskal…“

    1. Na topole pod jezerem, voral vodník s buldozerem.
     Do prdele do píči, nemám vodu v chladiči.
     Dal si to nepamatuju.

 5. odjinud
  https://pravyprostor.net/?p=169931

  Samolibost, pocit nedotknutelnosti, arogance, naprostá neschopnost a nekompetentnost, vytváření lží, manipulací, ekonomická negramotnost, neochota naslouchat a vnímat, vyvyšování zcestné ideologie nad realitu, absence národní hrdosti, sociálního myšlení, získávání vlastního prospěchu, návrat k honu na kritiky a politické oponenty………..

 6. Mladý Stropnický má koule, odvážil se nahlas sdělit to, co napadlo nejednoho řadového občana.
  Ovsem jsem jen takový ten čecháček, jak povídal exorcista Halík, pohřeb karlovi nezávidím už z principu, ale mám pocit, ze před příchodem knížete jsme si utirali prdel lopuchem a západ s námi obchodoval za korálky.
  Proste další ohňostroj lepšolásky …i s Bakalou

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/matej-stropnicky-prispevek-facebook-pohreb-karel-schwarzneberg-slechta.A231211_122329_domaci_vank

 7. “Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku ukončí v lednu kvůli ceně energií téměř po 230 letech výrobu ručního skla. “ (idnes)
  Přežili všechny režimy, ale tenhle už ne.

  1. Jaké dělali krasne kousky … to zamrzi
   Beru to jako symbol, jak dneska dopadá poctivé řemeslo a um českých, pardon moravských, rukou.
   😢

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *