13 května, 2024

EU se dohodla na tom, že nově postavené budovy budou muset být od roku 2030 bezemisní a na konečném zákazu kotlů na fosilní paliva od roku 2040.

A samozřejmě, že je to v rámci našeho dobra, protože jak uvedl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič: „Chceme pomoci lidem zefektivnit své domovy, aby byly energeticky účinnější, pohodlnější a zdravější. A to je výhra pro všechny občany.“

A nemyslete si, tak daleko na to, aby si celá naše země změnila kompletně systémy topení to opravdu není.

Dohodu musí sice teď obě instituce ještě formálně schválit, ale už nyní hýří nadšením a plácají se po ramenou, jak se jim to perfektně povedlo.

Takže pojďme se na tu evropskou výhru podívat. Podle současného návrhu budou první na řadě komerční a veřejné budovy. Do roku 2030 budou muset být renovovány, tak aby byly energeticky účinnější než 16 % emisně nejnáročnějších budov v zemi a do roku 2033 budou muset dosáhnout alespoň 26% zlepšení.

Nejsložitější byla dohoda ohledně obytných budov v Evropě, ale i to se nakonec soudružsky povedlo. Jak jinak. Ty budou muset do roku 2030 dosáhnout 16% snížení spotřeby primární energie a do roku 2035 dosáhnout snížení v rozmezí 20–22 %, přičemž více než polovina tohoto snížení (55 %) bude dosažena renovací emisně nejnáročnějších budov. Kdo to všechno bude platit? No hádejte. My všichni.

Konečným bruselským cílem je do roku 2040 dekarbonizovat vytápění a úplně vyřadit kotle na fosilní paliva. Kde všechny ty alternativní zdroje budeme brát, za co je budeme brát, jakou mají dobu funkčnosti, jaké možnosti opravitelnosti, likvidace a návratnosti všech těchto investic a aspektů je zřejmě úředníkům jedno. Ono se to zase nějak zalepí. A nebo taky ne.

Jo a taky bude povinnost instalovat solární panely zatím na nové budovy, veřejné budovy a stávající nebytové budovy, pokud projdou rekonstrukcí, která vyžaduje povolení. Pro soláry platí výše uvedené samozřejmě též a možná ještě víc, než třeba na taková tepelná čerpadla. Kde mimochodem už zase začíná vadit plyn, kterým se plní.

Takže ano, celá ta EU je jedna velká výhra. Otázka je pro koho, že? Pro nás tedy určitě ne. 🙂

39 thoughts on “EU se dohodla na tom, že nově postavené budovy budou muset být od roku 2030 bezemisní a na konečném zákazu kotlů na fosilní paliva od roku 2040.

  1. Pingback: 12 – Blok
  2. Ano, vskutku pomoc.

    Podobně jako kdybych vám useknul obě nohy a tvrdil vám, že je to pro vaše dobro, protože teď už nebudete muset běhat mezi prací a domovem a odpadne vám tak stres.

    Ale kdo dodnes nepochopil, že EU je projekt na sebevraždu původního obyvatelstva – ekonomicky (green deal), společensky (lgbt), bezpečnostně (muslimové), tak je debil.

    A jak známo, debilům není pomoci, já však nemůžu mít děti, takže je mi to už celkem jedno, s debilama jsem to vzdal, jen ať volí dál ty své a zasebevraždí se o to rychleji.

  3. Když jsme gdysi vandrovali po řecku, tak nám jeden starý pán – průvodce – povídal takovou perličku – o takovém prastarém pravidle/zákoně starých řeků – že vládcem či starostou kmene mohl být kdokoliv, ale musel napřed postavit dům a vychovat děti. Nepátrala jsem v knihách chytrých ale občas si na to vzpomenu – když dnešní mocnáí – a jejich docela dost vylezou s nějakým „zlepšovákem“ . Ono je takových bezdětných docela dost. A bohužel nejen u nás. Proto asi jde ten svět do kytek. protože jim úplně chybí ta zklušenost co vyžaduje – dům a děti.

    1. Excelují v této disciplíně dobroserství především bezdětné (a často i bezmužné) ženy v kritickém věku – tedy, když už vědí, že děti nedají.
      To se začnou zajímat o dobro těch ostatních kolem, svou lásku jim nanucovat třeba násilím. Třeba z tzv.“parlamentu“ EU, z vlády, z neziskovek…. . Z nějakého důvodu si nevezmou nešťastné dítě z domava, nepokusí se mu dát rodinu. Asi je to moc osobní.
      Je to dobře vymyšlené, a i proto je tolik žen nacpaných do politiky úmyslně, kvótami. Jsou často na psychiatrickou diagnózu. A ještě přitom pěkně vydělávají, vypadají, skví se v médiích, cestují…stávají se vzorem pro ostatní ženy. Jsou to úspěšné ženy dle současných měřítek. Ztracenky dle měřítek konzervativních, přírodních.
      Nechme je se tam předvádět, dělejme si podle svého. Když dokážeme „ubačovat“ vlastní politiky, ty sračky k nám dolů neprosáknou. Jen, jak říkám, musí se vlastního lidu bát více než svých pasáků zvenčí. Musí tam být adresná zodpovědnost. Teď stačí přežít 4 roky, zaplatit si hypo a jsou chráněni.

  4. Fungování EU v praxi
    Teorie:
    Evropský parlament apeluje na členské státy, aby zabezpečily cenově dostupné a důstojné bydlení pro všechny.

    21-01-2021 – 17:05
    Najít cenově dostupné bydlení je v EU stále větším problémem. Ceny a nájmy za poslední roky rostly rychlejším tempem než příjmy občanů.

    Ve čtvrtek 21. ledna přijal Parlament usnesení, ve kterém vyzývá členské státy, aby uznaly důstojné bydlení jako jedno ze základních lidských práv, které je vymahatelné prostřednictvím právních předpisů. Podle poslanců by měl mít každý člověk přístup k důstojnému a zdravému bydlení s kvalitní pitnou vodou, kanalizací a energiemi.
    https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20210114STO95643/dustojne-bydleni-musi-byt-cenove-dostupnejsi-vyzyva-parlament

    Praxe:

    Tisková zpráva
    Praha 30. listopadu 2022
    Rodin s dětmi na ubytovnách ubývá.
    MPSV a MMR nadále pracují na systémovém řešení Přes 270 tisíc lidí se nachází v bytové nouzi.
    Počet rodin s dětmi, které žijí na ubytovnách se sice snižuje, přesto zde stále bydlí dvanáct tisíc lidí, z toho čtrnáct set dětí do 15 let.
    V soukromých ubytovnách žije přes šestnáct set seniorů starších 65 let, přičemž každý druhý z nich zde bydlí víc než 5 let.
    Vyplývá to ze sčítání osob v bytové nouzi, které proběhlo v letošním roce. Na systémové zvýšení dostupnosti bydlení, rozšíření nájemního bydlení i pomoc v bytové nouzi se zaměří připravovaný zákon o podpoře v bydlení.
    https://www.google.com/search?q=po%C4%8Det+lid%C3%AD+v+ubytovn%C3%A1ch&oq=po%C4%8Det+lid%C3%AD+v+ubytovn%C3%A1ch&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIKCAEQABiABBiiBDIKCAIQABiABBiiBDIKCAMQABiABBiiBDIKCAQQABiiBBiJBdIBCjMwMDk1ajFqMTWoAgCwAgA&sourceid=chrome&ie=UTF-8

    V Evropě neumíme nyní zajistit cenově dostupné důstojné bydlení pro všechny, ale EU papaláši chtějí mít od roku 2033 nově postavené budovy bezemisní.
    V době, kdy nevíme, jak dopadne uprchlická krize.

    1. To taky může být úmysl. Nechat vytvořit opravdovou nouzi, nastavit echt vysoko požadavky – které v současné době nelze splnit, protože bytový trh je pokřiven doplatky státu, takže není tržní a nemo stojí majlant (chudí a vyčůraní dostanou jakékoliv doplatky na jakoukoliv sumu, o kterou si majitel řekne, a je mu to fuk. Ti, co opravdu žijí za své pak musí platit uměle zvýšené nájemné ze svého a trpí).
      A pak se řekne, že to vyřeší kotce v 15 minutes cities. A, ejhle, „řešení“ je na světě.
      Osobně jsem za jakousi formu zakotvení práva na rozumné bydlení. 0,5 milionu Ukrajinců se tu vsáklo jako nic – bytů je ve skutečnosti více než dost. Novostavby jsou z poloviny a dvou třetin prázdné – protože se spekuluje na růst ceny. Podle nějakého článku tu mělo před válkou být asi 800 000 jednotek nevyužívaných, což je masakr. Prostě, nemovitosti jsou už obyčejný spekulativní kapitál, takže se vesele spekuluje. Stát se lobbistů (eufemismus pro kriminálníky, kteří ovlivňují rozhodování lidem „volených“ politiků proti zájmům lidu – dojí je) bojí, a raději nechá okrást lidi dole. Není vhodná daňová politika.

  5. Já jsem v klidu. Jelikož je klimatická krize a naše kotlinka se otepluje rychleji než celý svět tak předpokládám v 2040 počasí jako v Malage a na nějaké zateplování sere pes.

  6. Kde bude zasedat vláda …anebo parlament ? Co Hrad ?
    Takže výjimky, např. z titulu památkové péče (památkáři). Anebo “ výpalné“.
    Co hluk z tepelných čerpadel na každém balkoně jedno….
    Možná by EK měla začít u sebe :
    https://commission.europa.eu/about-european-commission/visit-european-commission/buildings-commission-and-executive-agencies-brussels_cs#buildingsList
    Nebo raději „european comission buildings pictures“

    Aby nakonec toho CO2 nebylo tak málo, že rostliny ztratí na účinnosti fotosyntézy.
    (jde o sarkasmus, nebrat vážně)

    1. Asi zase dám dohromady Otčenáš a přimluvím se, aby se zopakoval Silvestr 1978 a Nový rok 1979!
      To by byl mazec! Aj s tou půlkou Afriky..

        1. To jsme s kamarády pařili na chajdě v lese. A ráno slušný mráz, všude tma, výpadek elektriky daleko široko. Jen od východu rudý přísvit.

  7. Tak si říkám, že když dnes začnu plést, tak do roku 2040, když to dobře půjde, bych mohl mít upletenej svetr přes celej barák.
    Bezemisní svetr.

  8. Nerobte paniku, ono to zas tak katastrofické nebude a keby aj došlo na najhoršie, všetko sa dá ošvejkovať.
    Ja v tom čítam trochu naivnú snahu predísť nepokojom, keď nás Veľký Biely Otec donúti sa načisto odstrihnúť od Rusa a kupovať mizerný, X-krát predražený a zúfale nedostatkový LPG z júesej.

    1. Sundejte si růžové brýle. A pak si udělejte výlet do Holandska a poptejte se tamních farmářů, jak nekatastroficky a „ošvejkovatelně“ dobrotrusové z Brusele i jejich místní pomahači myslí to omezování odporného životnímu prostředí škodícího zemědělství.

    2. Kdyby jenom drahy, nekde jsem videl analyzu (ted nebudu hledat, jdu spat), ze LNG dovazeny z USA vyprodukuje o necelych 300% vice CO2, nez spalovani uhli…

      Takze tyhle blaboly o oteplovani, zateplovani a CO2 jsou bohapuste lzi.

  9. Barbari na hranicich, vsude krize kam se clovek podiva a senatori vydavaji nesmyslne zakony.
    Co mi to jen pripomina ?
    Ze by pad rimske rise ….. ?? 😀

  10. Myslím si, že do roku 2030 tu nebude EU a kotle naopak zůstanou. Mezi fosilní paliva patří ropa, zemní plyn a uhlí. Tudíž i spalovací motory aut jsou kotlem na fosilní palivo. Jímá mě z plánů EU stejný pocit jako z plánů UV KSČ v prosinci 1989.

    1. Trochu mi to připomnělo tu fousatou historku, jak se někdy v minulém tisíciletí opírají dva pánové v baloňácích o zábradlí u Vltavy a krmí racky.
      – jestlipak víte, povídá jeden z nich, jaký je rozdíl mezi Husákem a Národním divadlem…?

      Dál to jistě znáte 😀

        1. Nikoliv. Nuže, tedy:

          Opírají se dva pánové v baloňácích o zábradlí u Vltavy a krmí racky.
          – jestlipak víte, povídá jeden z nich, jaký je rozdíl mezi Husákem a Národním divadlem…?
          Druhý pán pozvedne obočí:
          – Ale to je zajímavé… povídejte!
          – Nu, usměje se významně první pán, to je jednoduché: Národní divadlo tady bude, i když tady Husák už nebude.
          Druhý pán se pobaveně zasměje, hodí pár drobků rackům, a pak povídá:
          – A jestlipak víte, jaký je rozdíl mezi Národním divadlem a vámi?
          – No… jaký?
          – Nu, usměje se významně druhý pán, to je jednoduché: Národní divadlo tady bude, i když vy teď půjdete se mnou, a nadzvedne klopu baloňáku, aby bylo vidět služební odznak.
          První pán se pobaveně zasměje, hodí pár drobků rackům, a opáčí:
          – A jestlipak víte, jaký je rozdíl mezi námi dvěma?
          – No…, praví nedůvěřivě druhý pán, jaký?
          První pán taky nadzvedne klopu baloňáku, aby bylo vidět služební odznak:
          – Vůbec žádný, kolego. Vůbec žádný!

          1. Já to znám jako:


            Před Národním divadlem osloví jeden pán druhého: „Víte, jaký je rozdíl mezi Národním divadlem a námi?
            Národní divadlo ma východ z nouze a my máme nouzi z Východu.“
            Druhý vytáhne příslušnou placku a zeptá se: „A víte, jaký je rozdíl mezi Národním divadlem a vámi? Národní divadlo tady zůstane a vy půjdete se mnou.“
            A on na to: „Víte, jaký je rozdíl mezi námi dvěma?“ „Ne.“ A vytáhne příslušnou placku a říká: „Vůbec žádný.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *