18 dubna, 2024

K čemu jsou zemědělcům europoslanci Zemědělského výboru, kteří hlasují pro dovozy z Ukrajiny?

Včera večer Zemědělský výbor Evropského parlamentu schválil prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny. Pro zvedlo ruce 31 europoslanců, proti hlasovalo 7 a 5 se zdrželo. Pro zavedení stejného režimu dovozů potravin a zemědělských komodit z Moldávie hlasovalo 36 členů výboru, proti pouze 2 4 se zdrželi. Do červnových voleb do europarlamentu by zemědělci i spotřebitelé měli zvážit, k čemu jsou jim europolanci, kteří hlasují pro nadnárodní korporace a proti zájmům zemědělců i spotřebitelů v členských státech.

Traktory před Štrasburským sídlem Evropského parlamentu

K nařízení, jímž chce Komise prodloužit bezcelní a bezkontrolní dovozy z Ukrajiny, byl dvakrát předložen návrh na zamítnutí a 132 pozměňovacích návrhů. Část z nich psali odborníci na unijní právo z unijní federace zemědělských organizací COPA – COGECA. Pozměňovací návrhy by umožnily členským státům na schengenské hranici EU s Ukrajinou provádět kontroly a každých 10 dnů rozhodovat o tom, jestli z důvodů narušení situace na trhu nezastaví dovoz z Ukrajiny.

V pátek bylo vyžádáno, aby výbor o návrhu na zamítnutí a o šesti návrzích od COPA, které předložili poslanci, hlasoval veřejným jmenovitým hlasováním. V europarlamentu na rozdíl od české Sněmovny nebo Senátu není zaznamenáváno do zápisu, jak který europoslanec hlasoval u všech hlasování. Při jednání ve výboru se automaticky zveřejňuje, jak kdo hlasoval, pouze u závěrečného hlasování. Při hlasování o pozměňovacích návrzích, nebo návrhu na zamítnutí si může hlasování po jménech vyžádat kterýkoli člen výboru.

Doposud bylo každé žádosti německým předsedou výboru Norbertem Linsem (CDU) vyhověno. I když návrh nebyl podepsán nejméně 10 poslanci. Až včera byl návrh na jmenovitá hlasování Linsem odmítnut, protože nebyl podepsán 10 člen výboru. Asi proto, aby se europoslancům při hlasování nekroutily prsty při mačkání hlasovacího tlačítka, pokud by věděli, že si každý zemědělec bude moci přečíst, jak kdo hlasoval. Záznam byl proto pořízen jen ze závěrečného hlasování.

Litevský zpravodaj Juozas Olekas ze socialistické frakce připravil hlasovací lístek s procedurou hlasování tak, aby o pozměňovacích návrhů předložených poslanci na návrh COPA nemuselo být vůbec hlasováno. Schválením jiných pozměňovacích návrhů se staly nehlasovatelnými.

Většina členů zemědělského výboru vsadila své další působení v příštím volebním období na nadnárodní korporace Bayer – Monsanto, Sygenta a DuPont, které ovládají na Ukrajině trh s osivem a sklizenými polními plodinami. Uvedené nadnárodní korporace, které jsou největšími producenty GMO plodin na světě, jsou skutečnými majiteli zrnin, které jsou nyní dováženy z Ukrajiny společný trh EU.

V případě kuřecího a vepřového masa dováženého do EU z Ukrajiny je to podobné. Produkce na vývoz do EU je soustředěna do několika obřích chovů, které nesplňujících veterinární ani hygienické požadvaky EU. Majetkovou účast ve firmách, které je provozují, mají oligarchové z okolí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Oni zajišťují politické krytí před potenciálními kontrolami od ukrajinských úřadů. Většinové podíly však ovládají nadnárodní korporace, které do firem dosadily manažery ze západních zemí.

Francouzský web Agoravox nedávno s delegací francouzských zemědělských zemědělců navštívil největší ukrajinskou drůbežárnu. V článku byl popsána drůbežárna, v němž je soustředěn chov více než milionu kuřat. Je vytápěn vedle se nacházející spalovnou komunálního odpadu. Spalovna nemá žádné odlučovače škodlivin. Reportér popsal v článku neskutečný zápach, který je neustále v okolí spalovny a drůbežárny. Citoval statistiku, podle níž během posledních dvou let provozu drůbežárny v okolí vzrostl výskyt rakoviny o 200%. Řada zaměstnanců, kteří v drůbežárně pracovali, na rakovinu zemřela. Pro pokračování dovozu kuřecího z tohoto chovu, které je podle výsledků kontrol často kontaminováno salmonelou, včera zvedla ruku většina europoslanců Zemědělského výboru.

Nyní je na voličích z řad zemědělců i spotřebitelů, pokračování dovozů z Ukrajiny velmi poškozuje, aby si rozhodli, jestli mají v dalším volebním období pokračovat europoslanci, kteří hlasují pro zájmy nadnárodních korporací a proti zájmům zemědělců v členských státech EU. Toto upozornění se týká i voličů, kteří tyto mají lahůdky jíst.

Hlasovací poměry ve výboru AGRI jsou v případě hlasování o dovozech ze třetích zemí dlouhodobě podobné. Pokud voliči řady europoslanců neprotřídí při volbách, bude trend zvyšování dovozů ze třetích zemí pokračovat.

35 thoughts on “K čemu jsou zemědělcům europoslanci Zemědělského výboru, kteří hlasují pro dovozy z Ukrajiny?

 1. Europoslanci zvolení v ČR včera v Zemědělském výboru hlasovali takto:

  Prodloužení bezcelních abezkontrolních dovozů z Ukrajiny:
  PRO:
  Veronika Vrecionová (ODS)
  Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

  PROTI :
  Ivan David (SPD)

  ZDRŽEL SE:
  Martin Hlaváček (ANO)

  Zavedení bezkontrolního a bezcelního režimu dovozu z Moldávie:
  PRO:
  Veronika Vrecionová (ODS)
  Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

  PROTI :
  Ivan David (SPD)

  ZDRŽEL SE:
  Martin Hlaváček (ANO)

  1. Takto jmenovitě je to nejlepší, děkuji
   a pokud máte i odkaz na ta hlasování i ve výboru i u těch Coreper 1 či 2,
   perte to prosím jmenovitě sem, aby i podporovatelé
   5K (i zemědělci) viděli,
   jak jejich zájmy hájí volení zástupci v EU..
   .a kdo pomáhá s prodejem produkce a komu a čemu FIRST!

   Jen by si čtenáři měli uvědomovat, že toto nejsou jediné figury, které jsou PRO nekalou konkurenci
   bez všech povinností EU…

   Proč se člen výboru za ANO zdržel?!

   Ptejte se voliči, tady se nejde zdržet, buď je europoslanec , člen jakéhokoliv výboru
   PRO konkurenci ze zemí bez povinnosti držet předpisy EU a nebo je PROTI,
   tady prostě žádné taktizování není na místě.

   Ještě se bude hlasovat v celém Euro-parlamentu a ta Rada EU (ministři zemědělství..)
   se také musí oficiálně „legislativně“ vyjádřit…nevím dosud o tom, že by to už provedli.
   Kdo už ví, dávejte to sem prosím také a zn. ideál s odkazem na hlasování
   pro „nevěřící Tomáše“ a k vládě „hodné“ zemědělce.

   Ještě jednou děkuji, že nemusím nic hledat k tomu jen výboru – nyní „zemědělskému“ .

   1. „Proč se člen výboru za ANO zdržel?!“
    Protože patří do šestikoalice jen to zatím nechce příliš dávat najevo. Teprve po volbách přijde to správné probuzení – Vaše i jejich.

  2. Pane Kunštek.
   Tak zatím jediný David (SPD) je schopen hájit zemědělce a doufám,že bude zvolen do EU parlamentu.

  3. Napište lidí i ostatním poslancům proč nehlasovali‼️
   Zaráží mě Konečná, která pořad natáčí videa jak to s námi myslí dobře.
   Dale Blaško o kterém není slyšet od prezidentské volby. Dál Charonzová, ktera teď bydlí ve Francii, a další posranci. Hlavně Piráti by se měli zpovídá svym voličům.

 2. Brusel a Paříž nám připravili dvě špatné události,které nám připraví neklidné spaní.
  Teď ať si zemědělci co manifestovali pro vládu,ťukají na čelo kladivem.
  Snad hlasování,předcházelo jednání ministrů zemědělství,tam bych hledal viníky také.

  1. Re: zemedelec

   Bez urážky – vy osobně budete očekávat, že liška – zvíře (nikoli „naše“ liška, která chodí do této drbárny) vám podepíše levou zadní packou smlouvu o neútočení na váš kurník a – zejména – bude tuto smlouvu dodržovat?
   Opravdu ponecháte přes noc otevřený průlez, aby měla volnou cestu?

   Jistěže ne, protože ať by vám liška – zvíře poťapala papír kteroukoli ťapkou, vy máte zkušenost, že liška – zvíře je šelma a noční lov je pro ni stejně potřebný, jako pro vás občasná návštěva místnůstky s písmenky WC na vstupních dveřích.
   Proto hledati viníky mezi soudruhy ministry, kteří většinově vůbec nevědí, která bije, nemá smysl. Je to stejné, jako byste v hejnu komárů hledal toho, který vás kousl před půlhodinou.

   1. Pane Targus.
    Já vím,že smlouvy jsou od toho,aby se porušovali.
    Jak to sleduji,nás to postihne asi nejvíc,jsou tady chytráci,co chtějí levně nakoupit a draze prodat.
    Teď,neboli letos,to pocítí zemědělci,chovatelé a poslední nakupující,se může těšit na vydatnou stravu.

    1. Pane Targus.
     Jako znalec školského prostředí,tak mne jen tak napadlo,proč až snaha,zrušit školské vyvařovny.
     Jak se bude dovážet ,,kvalitní obilí,maso´´z Ukrajiny,tak to může dětem vadit,až nemocnost,tak aby to nebylo na dodavatele,kuchařky.

 3. Takže soudruzi z Bruslogradu vyhlásili polským sedlákům válku.

  To abych přikoupil ještě jeden gauč….

  Btw. eventualita nástupu ojro-vojska na ukrácké bojiště se tady NIKDY neprobírala, resp. Kchódl nám tvrdil, že k tomu nemůže dojít kvůli absenci výzbroje a výstroje pro potřebný počet ojro-kusů vyslaných ke granulaci.

  Rád bych si přečetl jeho názor na nynější variantu, kterou bez jakékoli pochyby vymysleli soudruzi ve Fašinktónu, protože další dodávky zbraní a munice.

  1. Poznamenám jen, že makarón nestatečně prchl před svými vlastními zemědělci, aby náhodou nedostal přes hubu, ale statečně vyrazí na mužíka.
   Pfijalu si vezme sebou do kapsy jako talisman, páč ten se k ničemu jinému nehodí.
   Je to zkrátka jen další echt komediant.
   On ten Kchódl to vidí dost reálně. Takže investujte do dalšího gauče.

  2. Targus jedine sa stretnúť v „Baťáku“ v Jičíne, isto tam trávi nejaký čas a nostalgicky spomína na kreténov čo ho na+rali 🙂 u Vidláka v pokeci 🙂

   1. Re: tzR

    Myslíte hospodu v Jičíně v Čechách? My máme ještě Nový Jičín na Moravě a přívlastkem „Nový“ si rasuje hubu málokdo. Proto občas vznikají nedorozumění, o čem a kom je řeč.

    1. Targus Rumcajsov Jičín, to dá rozum a krčma „Baťák“ je moja obľúbená, som zmeska made Československo 🙂

     1. Baťák neznám, ale byla tam super restaurace „U dělové koule“ nebo tak nějak.
      Tak dobře jsem se pravděpodobně už potom málokde najedl.
      Dnes už asi zavřená.

        1. Ten z Rajky 11,57
         Odpovídal jsem Dc. , že U Dělové koule = Pod Kaštany. Batalion je vzdálen cca 250 metrů. K Baťáku ode mne níže. (ms 11,39) Ale Vy jste to myslel dobře.

     1. Re: idio…

      Tam to je moc do kopce. A jak se tam jmenuje hospoda, to si nepamatuju. Nejezdí se tamtudy už asi tak 30 let…

    2. Pivnice Batalion naproti poště v Šafaříkově ulici v Jičíně.
     Zajímavostí je, že mapy strejdy Googla ji zobrazí, kdežto seznamácké mapy cz nikoli.
     Baťák je věhlasu stejného jako bývala Nošovjanka v Jičíně (Novém) na náměstí pod podloubím.

 4. Strany démonkratické se poznají podle toho, že v lid prostě nevěří. Jsou věrné fašismu, majitelům BlackRock.

  Nepopulisté lidu slibují, že budou hájit řád založený na pravidlech. Tím se ovšem jen dále usvědčují z nekalých úmyslů, protože vláda z vlastní zkušenosti dobře ví, že sliby zde nejsou od toho, aby se plnily.

  1. BlackRock jako majitel ukrajinských širých obilných plání si svoje investice ochrání, o tom se žádná diskuse nepovede.

   Čím chtějí polští a němečtí farmáři konkurovat?

   1. Re: Kolem…

    Tak Pšonkům byla slíbena hromada peněz, aby drželi hubu, krok, řadu a likvidovali svými produkty sedláky, kteří polskou výši dotací nedostanou.

    1. „Dnes neexistuje shoda ohledně vyslání pozemních jednotek oficiálním, předpokládaným a schváleným způsobem. Ale v dynamice by nemělo být nic vyloučeno. Uděláme vše pro to, aby Rusko tuto válku nemohlo vyhrát ,“ Rothschildův Macron

     1. Re: Tak nějak nevím, proč by měla být shoda na vyslání Ojro-okupačních vojsk na Ukradinu, když tam má jít každý stát na základě dvoustranné dohody uzavřené s UA.

    2. „“Zkusil jsem jen po otevření pravým tlačítkem odklepnout přeložit do češtiny. Funguje to.““

     … no jen ten ČEŠTIN tam nějak nemám … a na podruhý už ani tu nabídku na přeložení do světových jazyků !! Asi potřebuji dražší systém pro PC …

     1. No já nevím, mám Okna 7 a k tomu příslušný z tenkrát gůgl a fungujre. Tedy zatím, počítám že dokud se jim nepodaří mi povinně vyměnit sedmičku za „lepší – výkonnější“. Píší firt, vyhrožují, tak mám dojem, že do w7 byly zamotováné nějaké neprustřelné stopky jak bývávalo zvykem od počátku počítačů. Proč by se jinak tolik snažili abych vyměnila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *