Přátelé, ten malý traktůrek na fotografii pod textem se jmenuje Josefína a je součástí inventáře Institutu českého venkova. Jak se k nám dostal, to je na příliš dlouhé vyprávění a tak si ho nechám na dlouhé zimní dny do Vidlákovny, až bude v kachlových kamnech praskat oheň, na stolech bude uzené, kyselé okurky a ve sklenicích dobré víno. Teď jen suše konstatuji, že kolem sýpky máme dva a půl tisíce čtverečních metrů, které se budou obdělávat a co se nebude obdělávat, to se musí udržovat.
Josefína je traktor Kubota B7000. Vyrobená v roce 1976, tedy je padesát let stará. Je z doby, kdy pokrok byl skutečně pokrok. Má naftový dvouválec, který bere necelý litr nafty za hodinu tvrdé práce, má samozřejmě startér i žhavení, ale je možné ho nahodit i postaru, pomocí kliky. Má brutálně předimenzovanou mechanickou převodovku, jednouduchou, ale robustní hydrauliku, vývodový hřídel pro tři rychlosti otáček, redukované rychlosti, náhon na přední kola a maximální rychlost osmnáct kilometrů v hodině. Váží pět set kilo. Palivová nádrž je dimenzovaná na desetihodinovou pracovní směnu.
Traktor má speciální protijadernou ochranu – nemá žádnou elektroniku, je tedy odolný proti EMP. Nemá se na něm co rozbít, nejenže nemá elektroniku, ale nepotřebuje ani elektriku. Všechno je na něm uděláno na dlouhou předlouhou životnost. Při repasi stačilo vyměnit vložky a pístní kroužky, udělala se kompletní výměna ložisek a gufer, stroj dostal lepší výfuk než je originál a dodělal se vývod hydrauliky pro případný sklápěcí vozík. Sedačka dostala polstrování, protože v sedmdesátých letech nebyli japonští traktoristé ještě změkčilí a výsledkem je jeden z nejlepších malých traktorů, co kdy existoval.
Na fotografii má připnutý mulčovač trávy, protože to je bohužel to jediné, co letos můžeme dělat. Zde, na mém jůtubovém kanálu, najdete jedno krátko videjko z akce: https://www.youtube.com/watch?v=5C0kvu3y0N0
Doufal jsem, že v tuto dobu budu mít už dávno pomocí kombinátoru a rotavátoru zpracovanou všechnu plochu, na které má v budoucnu něco růst a chtěl jsem už názorně předvádět, jak se připravuje půda, která desítky let ležela ladem, ale bohužel, letošní jaro je tak suché, že je půda tvrdá jak beton. A protože já se nikdy nesnažím nad přírodou zvítězit brutální silou, to totiž nemůže dopadnout dobře, vypadá to, že letošní rok už ztratíme a k půdě se vrátíme až na podzim.
Spousta lidí si myslí, že prostě před zimou přijdou k trávníku, popadnou rýč a nebo pluh, zořou ho a příští rok už budou mít krásné žluťoučké brambory a bohatou úrodu. Houby! Nic takového mít nebudou, protože v půdě prostě nejsou ty správné mikroorganismy a není tam ani dost dusíku. Ten se sice pomocí průmyslových hnojiv dá dodat, ale stejně to nebude ono, protože půda se prostě potřebuje adaptovat. Chcete-li mít výnos i v situaci, kdy celý Perský záliv hoří a průmyslová hnojiva jsou nedostupným luxusem, který se přísně a státem řízeně (tedy úplně blbě) přiděluje, musíte si půdu nejprve připravit.
Smysl to má zhruba do konce května.
Kdyby právě teď ještě slušně zapršelo a půda kolem sýpky by změkla, asi bych to ještě udělal, ale spíš se už smiřuju s tím, že na přípravu dojde až v příštím roce.
Jak se to dělá? Prostě půdu lehce zkypříte, nemusíte ani moc hluboko a zasejete rostliny, které půdu obohatí dusíkem. Není to žádný nový vynález, přišli na to už za Marie Terezie, kdy skončilo trojpolní hospodaření a žádná část půdy už neležela ladem. V té době už se na pole vyvážel hnůj i močůvka, ale především se část půdy osela pícninami. Jetelem či vojtěškou. Tehdy se začalo říkat, že louka je matkou pole. Tím, co koukalo ze země, se krmil dobytek a to, co bylo pod zemí, to na sebe navázalo dusík.
Každé čtyři roky přišly na pole pícniny, což umožnilo dobytek držet v chlévech, to umožnilo efektivně kydat hnůj, bylo možné ho nechat odležet a zaorávat. Je to trochu složitější, než to tady líčím, ale pokud chcete ve stepi mírného pásu začít hospodařit, zpracujte půdu a vysejte rostliny, které do půdy uloží dusík a zařídí tam správné bakteriální klima.
Dneska jsme to ještě vylepšili a tak mám nachystanou směs pelušky, svazenky, inkarnátu, řepky olejky, hrášku, hořčice, ředkve olejné, svazenky vratičolisté a dalších. Naopak nepoužiju vojtěšku, protože té se pak těžko zase zbavuje. Pokud teď v týdnu slušně zaprší, bude půda připravená už letos, ale pokud ne, prostě na podzim zaořu hnůj a zmíněnou směs se vyseju až příští jaro.
Před lety jsem na Vidlávových kydech představoval zemědělské nářadí pro malé zahrádky – jednoosý malotraktor a k němu veškeré příslušenství. Dostalo se to i do mé knihy „Přímo z Vidlákova dvorku.“ V příštích měsících budu postupně představovat nářadí pro trochu větší plochy. Nářadí, za kterým se nechodí, ale už se na něm sedí a nedrží se v ruce řídítka, nýbrž volant. Vidlákovna má být prostě maximálně soběstačná, nejen vlastní studnou a vlastní čistírnou odpadních vod, ale také vlastním funkčním hospodářstvím, kdy všechno, co se z pole vezme, se na něj zase vrátí.
Starý dobrý traktor je první vlaštovka.
__________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

Ani v neděli si nedaj pokoj, že jo Vidláku, takže zatímco se tady hádaj, my dva si v pohodě vyjasníme důležitější věci, třeba zrovna tohle:
Stařec a poučení aneb bacha na Josefínu a zocelené starce
https://files.catbox.moe/0uy2a4.pdf
Jo, tohle znám. Ani jsem k tomu nepotřeboval bagr… Stačilo mi, když přijeli „pražáci“ a chtěli být užiteční u zabíjačky tím, že mi budou nosit z brutaru vařící vodu na paření prasete… Manuálně nezručný člověk s kýblem vařící vody v ruce…
Klobouk dolů, blbíši. Kdo umí, umí.
Rád Vás zase „vidím“, Petro!
Z náznaků Targuse jsem se o Vás už začal bát.
Doufám, že nám budete psát Vaše milé postřehy z Ameriky, vždycky jsem se na ně těšil!
My nemáme cestu vůbec, jen louku. Ani plot nemáme. Žádný problém.
https://www.echo24.cz/a/HSxvh/zpravy-domov-matocha-s-bradacem-uz-maji-posudky-k-wollnerove-nahravce
Údajná nahrávka, na které se současný a bývalý člen Rady ČT Pavel Matocha s Romanem Bradáčem mají bavit o půlmilionovém úplatku, byla s velkou pravděpodobností vytvořená umělou inteligencí a jedná se tedy zřejmě o podvrh. Alespoň tak to vyplývá z trojice posudků, které si Matocha s Bradáčem nechali vypracovat a redakce Echo24 měla možnost se s jejich výsledky jako první seznámit. Byť je třeba posudky vnímat s tím, že si je radní nechali vypracovat na svoji obhajobu, příslušné materiály nelze brát na lehkou váhu.
Mezi trojicí expertů, kteří pro Matochu a Bradáče posuzovali nahrávku, již minulý měsíc zveřejnil server Forum24, jsou totiž dva soudní znalci. Jeden z nich, Zdeněk Švenda, svůj závěr, k němuž vedle subjektivního posouzení využil také exaktního počítačového porovnání, opatřil kulatým razítkem. Posudek tak může mít významnou relevanci při případném soudním projednání.
Matocha s Bradáčem už na web i novináře Marka Wollnera, který údajnou nahrávku publikoval, podali trestní oznámení. Ve hře je ale i silnější právní nástroj – žaloba.
Podle Švendy, který je soudním znalcem v oboru kriminalistické fonoskopie přes dvě desítky let a v minulosti také sedm let pracoval pro Bezpečnostní informační službu „zaznamenaný dialog zní značně nepřirozeně, strojově, nuceně, tempo rozhovoru je nepřirozeně pomalé. Při zkoumání nahrávky bylo nalezeno značné množství nestandardních znaků, které se nepodařilo přirozeně vysvětlit. Nelze tedy prohlásit, že se jedná o autentickou nahrávku, že se události, které zachycuje, skutečně staly,“ popisuje soudní znalec a dochází k závěru, podle něhož se „nedá se vyloučit, že nahrávka byla vytvořena uměle. Naopak se tato možnost jeví jako pravděpodobná.“
Místy až robotická nahrávka
Že se na nahrávce s největší pravděpodobností nenacházejí dotyční radní, vyplývá také ze zmíněného počítačového porovnání reálných hlasů. Matochův hlas nebylo možné podle Švendy analyzovat vůbec, protože v nahrávce nebylo dost kvalitních dat. V případě Bradáče pak systém vyhodnotil pravděpodobnost, že se jedná o jeho skutečný hlas, pouhými 12,5 procenty – což je vůbec nejnižší možná hodnota, kterou příslušná metoda umožňuje naměřit. Celý systém totiž vyhodnocuje shodu řečníka na škále 12,5 až 97 procent. Nulovou nebo stoprocentní pravděpodobnost neuvádí nikdy. Zmíněných 12,5 procenta určených u údajného Bradáčova hlasu znamená podle Švendy téměř jistotu, že nejde o stejného řečníka.
Tohle by si měl přečíst Huváth.
To je přesně způsob, jak se AI bude používat nejdříve. Jako desinformační zbraň.
Když se vymyslí něco nového, jako první se to použije ve válce.
I když americká armáda je velmi opatrná k jí používané AI Antrhropic. A už i k té druhé.
Kdysi jsem se tímhle zabýval. Jen nebyly počítače. Rád bych si poslechnul a uchometricky porovnal s referenčními vzorky. Nejde jen o hlasy samotné, ale i o ostatní zvuky ze snímaného prostoru. Znát údajnou nahrávací techniku, prostředí, provést rekonstrukci a tak pořízený záznam porovnat se zkoumaným.
Právě testuju sluchátka, uši mi z toho jdou kolem hkavy…
Já se tím zabývám. Za peníze.
A taky opačným postupem – vydávat prostříhanou (nebo AI generovanou) nahrávku za pravou.
Vím jak… 😎😸
Vážně…..
Mám dojem, že někdo „nás“, tedy bývalý „východní blok“ tlačí do otevřené války s Ruskem, snaží se ji roznítit, a pro ten účel mediálně masíruje.
Už dost dlouho. Ideální stav, Slované se vybijí navzájem a uvolní Lebensraum. To nevidí jen slepý.
Lebensraum? Pro koho? Pro Araby? A kdo je tam bude živit?
Západní Evropu nechají bubákům a sami nahradí Slovany :─)
pro pejzaté
O tom tak dopředu nepřemýšleli. Teď už je pozdě. Jde jen o to, kudy v Evropě povede hranice.
To není dojem, to se děje. Systematicky a dlouhodobě. Proč stavět Wehrmacht z Němců, když je možný poštvat Slovany proti sobě a nechat je, vymlátit se navzájem.
P
Fracasse
Jasné, za ČSR to bol raj a hlavne za protektorátu to bolo pre sedliaka výnimočná príležitosť dôstojne žiť….. dedinský sedliak vyciciaval tých chudobných……hej a po vojne tá úžera od bohatých chudákov čo potom trpeli.. choďte už do hája s propagandou
V
Ste mentálny retard 😁 ak pochádzate z rodiny kulakov tak moja rodina pochádzala z chudobných roľníkov ( vetva v CZ)a birešov (Slovensko)…….
K
Pohádky ovčí babičky. Přišli byste na buben.
N
Možná. Bude to vzájemné, že?
Vypadá to, že to komunisti v některých případech nedotáhli.
Na tebe bohužel zapomněli.
Navíc si myslím (tak z 90 %), že lže.
Ono se dnesj neděje nic jinýho. Co jiného je výstavba těch posraných vrtulí 400m od baráku, než násilná kolektivizace. Nemovitosti v okolí okmažiutě ztratí hodnotu a jejich majitelé mají milionové škody. Rozdíl je akorát v tom, že tehdy se kolektivizovalo ve prospěch státu a teď ve prospěch kapitalistické oligarchie.
Hahaha, měli jste možnost žádat o restituce a měli jste žádat soudy o přešetření případů po revoluci. Proč to vaše rodina neřešila před 30 lety????
Restituce jste prožrali, jinak by jste opět nevřískal.
J
Nějaké důkazy by nebyly? Jinak jsou to jen výmysly. 😕
No, tak sis tady pšoukl a my si stejně myslíme své.
👍🏻👏😂
P
Je to ta Bazalka. Píše se rok 2026, revoluce byla v roce 1989, času měla vaše rodina na restituce dost, běžte si stěžovat jinam.
Ještě si pamatuji vyprávění babičky, jak se choval sedlkák k vesnické chudině za krize. Možná proto byla zakládající členkou strany.
P
Nu, kdybyste přišel do hospody mezi lumpenproletariát s tímhle výrazivem, asi by Vaše slova došla naplnění.
T
Kdybyste nebyl provokatér, fakt by mne zajímalo, proč někdo cítí potřebu takto se obhajovat tolik let po rozkulačení. Obávám se však, že to nemá smysl.
V
Pro existence jako je kapitán Fracasse bych se přimlouval za nutnost se prokázat IP adresou. Ale nejen kvůli panu kapitánovi. Jsou i jiní trollové…
Jenže okmžitě nastane řev, že je to špiclování. Potrefené husy se ozvou.
Špiclování? Je a není. Nikdo nemůže nikoho nutit tady psát.
Není to moc platný. Stačí zapnout VPN a můžete mít pokaždý jinou IP.
Nojo, ano.
Pak už nezbývá než pustit do diskuze jen ty, kteří se provozovateli dobrovolně demaskují.
Tedy: Jen pro zvané.
Mi osobně ty výkřiky ze tmy moc nevyhovují. Nenesou v 95% nic nového, jenom dělají nepříjemný kravál.
Už v 67. roce měli postižení sedláci možnost soukromě hospodařit.
NIKDO TO NECHTĚL, všichni raději seděli doma po 8 hodinové práci. V živočišné výrobě byla kratší doba a práce o víkendu byla lépe placená.
To samé se dělo v 90. letech, opět skoro nikdo nechtěl soukromě hospodařit. Těch soukromníků moc není, tady v obci byli dva už za komoušů a další dva hospodaří, ostatní jsou v družstvu anebo šli do průmyslu jako já (po 11 letech v živočišné výrobě).
Moji příbuzní na Slovensku taky nehospodaří, zůstalo tam družstvo Mestečko, které zachránili sami lidé.
A co ti Holanďané, které Rutte vyhnal z farem?
Dánové likvidují nadbytečné farmáře, to samé Irové.
Tak láskavě nebojte bitvy z 50. let, to je historie, starejte se o zemědělství dneška,
Proč už nemáme vlastní zpracovatelský průmysl? Kde máme mlékárny, kdo má Opavii, kde je Znojmia?
Bruselská noc dlouhých nožů v Maďarsku.
https://www.echo24.cz/a/HcFny/svet-zpravy-pokud-prezident-dnes-nerezignuje-magyar-ho-navstivi-rano-v-8-hodin-s-ministrem-spravedlnosti
Polodebil
Hodnoty eú treba chrániť a žiadny pajtas nebude kaziť rajskú záhradu eú 😂
Neni nic jednoduššího, než aby z ministerstva zahraničí odešel do Pekingu a na Taiwan mail, že Vystrčil je soukromá osoba rozumu mdlého, postiženého syfilidou a jeho stanoviska nejsou politikou České Repulbliky. Zkrítka podobně, jako když se zbláznil ten plukovník ve Švejkovi.
Vidlák kromě jiného píše:
… Teď jen suše konstatuji, že kolem sýpky máme dva a půl tisíce čtverečních metrů, které se budou obdělávat a co se nebude obdělávat, to se musí udržovat. …
Je to jen příklad, který se ale dotýká každého jednotlivého člověka. Proč jen my lidé máme touhu věci vlastnit a ovládat, proč chceme mít ze všeho nějaký užitek ? Vidlák koupí sýpku a začne ji spravovat s cílem vytvořit z ní, jak sám píše:
… Vidlákovna má být prostě maximálně soběstačná, nejen vlastní studnou a vlastní čistírnou odpadních vod, ale také vlastním funkčním hospodářstvím …
Ano, Vidlák má jistý záměr, třeba i kladný, ale realita vlivu jeho činnosti je úplně jinde.
Podstatou všeho neštěstí je ta naše lidská touha po užitku, to je naše prokletí, které ničí tuto krásnou Zemi. Dokonce nejenom Zemi, ale v konečném důsledku ničí a zničí také nás, samotné lidi. Z jednotlivých praménků lidských chtíčů po užitku se stává veletok hmotných potřeb, což je důvod vzniku všech válek a tento náš ošklivý pud zaplatíme svými životy. Vidím v tom jistou spravedlnost.
Nikdo Vám Aleši nebrání, stát se poustevníkem a minimalizovat svůj dopad na přírodu. Já se na Vás rád přijedu podívat a poučit se.
Sobestacny poustevnik ales, zazrak prirody
Třeba Vám nabídne chrousty a fermentovanou šťávu ze švábů 😀
Anebo nebýt vůbec…..
Napsal jsem o tom, obsáhle, jenže telefon…. zavěsil… a…. všechno v….
Takže stručně a vážně. Znad alespoň někteří pochopí.
Životní prostor…. zdroje… Jsou. Jen po nich sáhnout. Tam nahoru. Tam je všechno. K tomu nutno využít zdejší zdroje. Rozumně, ne zplundrovat Zemi. Dokud jsou. Ne je prožrat a proplýtvat ve vzájemném zabíjení. Jedinou možností je expanze. Výš a dál. Bez ohledu na mašíbly blouznící o společném zániku, nejlépe celého lidstva, protože jim samotným se zaniknout nechce.
Cesta je cíl. Cíl je cesta. Komu se nechce žít ať nežije. Ale ať nepřekáží těm, kteří chtějí žít, pokračovat výš a dál.
* Zeměkoule má jen určitou použitelnou plochu.
* Lidí je už teď příliš mnoho.
* Kolonizace Marsu je v nedohlednu.
* Takže nezbývá nic jiného, než spoléhat na samoregulaci populace. Jako u lumíků.
minimalizovat dopad na prirodu = zelení = sebevrazda
No, co po ránu k těm hloupým reakcím napsat ?
Předně snad upozornit, že jsem vůbec nepsal o přírodě, ale o životním prostoru pro lidi a lidské spotřebě. Jak správně napsal Starý Kocour, tak … Zeměkoule má jen určitou použitelnou plochu. … Ke konci to bylo o spotřebě napsáno téměř polopatě, ale ani Vidlák či ostatní diskutující zřejmě neumí chápat smysl textu.
Již jsem to sem psal vícekrát … Demokracie a kapitalismus cele stojí na zvyšující se hmotné spotřebě. Pokud spotřeba stagnuje, tato společnost se hroutí. Avšak hmotná spotřeba každého jednotlivého člověka přibližuje tento svět k válce. Pokud jsou lidé neskromní, je jejich neskromnost příčinou války o zdroje a lidé v té válce zahynou.
V tom je ta spravedlnost, lidé svojí neskromností potrestají sami sebe. A vůbec si tuto skutečnost neuvědomují.
Cítím se tu jako Seznam.
Všichni na mě nadávají ale přitom mě všichni čtou.
no vidis jak muzes bejt poctenej
Děkuji a zdravím všemi chapadly.