Jestliže lidé své soudy zakládají na mylných informacích, může to vést k velikým tragédiím, v tom nejhorším případě dokonce i k vyvolání nesmyslné války. Proto právě na práci novinářů velmi mnoho záleží, jak dobře věděl už Goebbels. Řízení je totiž proces informační, a chcete-li lidi manipulovat, musíte tomu především přizpůsobit své informace, celé informační prostředí. Potom to s lidmi dopadá tak, že vždy „chtějí jen to nejlepší a dopadne to jako vždycky“. Jenže to „vždycky“ se dá zařídit, to by si měli lidé uvědomovat především! Dříve se na Západě (ke kterému nás dnes bohužel počítají a my mu v osobách našich politiků i novinářů hlavního proudu sekundujeme jako věrní poddaní) alespoň snažili vyvolávat zdání „objektivity“, dnes už se nenamáhají ani s tím. Prostě odmítnou odjet na místo tragédie a přesvědčit se na vlastní oči!
V noci z 21. na 22. května 2026 provedly ozbrojené síly Ukrajiny masivní útok na školní budovu a internát, který je společný pro studenty vysoké školy Starobělská pedagogická fakulta a Odborné střední školy Luhanské státní pedagogické univerzity. V tu chvíli se v budově nacházelo 86 studentů (převážně děvčat) ve věku od 14 do 18 let. Po sérii úderů bezpilotních letounů se značná část budovy internátu zřítila.
Při cíleném úderu na internát zahynulo 21 lidí, a minimálně 65 jich bylo zraněno. Většinu obětí a zraněných tvoří studenti.
Pátrací a záchranná operace trvala téměř dva dny a byla několikrát přerušena kvůli hrozbě dalších útoků bezpilotních letounů.
Ruský prezident Vladimir Putin po útoku prohlásil:
„Dnes v noci neonacistický režim, který se chopil moci v Kyjevě, provedl teroristický útok na studentský internát pedagogické střední a vysoké školy ve Starobělsku. V noci, když studenti spali. A já zdůrazňuji, neboť je to důležité, že v blízkosti internátu se nenacházejí žádné vojenské objekty, objekty tajných služeb ani jim příbuzných složek. Neexistuje tedy žádný důvod tvrdit, že střely zasáhly budovu v důsledku činnosti našich prostředků protivzdušné obrany nebo elektronického boje. Nikdo nemůže tvrdit, že se pokoušel zasáhnout nějaký jiný objekt a jeho bezpilotní letouny byly sestřeleny našimi vlastními prostředky a náhodou zasáhly právě tuto budovu. Úder nebyl náhodný, proběhl ve třech vlnách, šlo o 16 bezpilotních letounů mířících na jedno a totéž místo.„
Po této tragédii Rusko oslovilo mezinárodní organizace a pozvalo zahraniční novináře, aby navštívili místo dopadu.
Podle ruské strany západní představitelé a vedení mezinárodních organizací tragédii fakticky ignorovali. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov poznamenal, že ze strany Západu nebyly pozorovány žádné odsuzující reakce. Ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž uvedl, že
Západ „ignoroval a ignoruje teroristický útok ve Starobělsku“.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) útok na školu neodsoudila.
Podle Dmitrije Poljanského, stálého zástupce Ruska při OBSE, dopis s odpovědí organizace „neobsahoval ani náznak odsouzení“, přičemž v něm bylo poznamenáno, že se zařízení nachází na „dočasně okupovaném území Ukrajiny“. Poljanskij označil postoj OBSE za pokrytecký.
Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že teror namířený proti civilnímu obyvatelstvu jako ve Starobělsku se ze strany Kyjeva stal systematickou metodou vedení bojových operací. Podle jeho slov šlo při útoku dronů na internát střední a vysoké školy ve Starobělsku o záměrný útok na civilisty a děti.
Marija Zacharova – mluvčí Ministerstva zahraničí Ruské federace:
„V souvislosti s naprostou lží, kterou včera v Radě bezpečnosti OSN šířili západní představitelé, zejména lotyšská stálá zástupkyně, která tak přišla o veškerou důstojnost, že údajně nedošlo k žádným útokům ukrajinských ozbrojených sil na školu ve Starobělsku, organizujeme pro korespondenty akreditované v Moskvě návštěvu místa tragédie. Aby se zástupci zahraničních médií mohli osobně seznámit s následky události a potvrdit pochybující a otevřeně lživé zástupkyni Lotyšska v OSN fakt, že ukrajinská armáda zaútočila na spící děti.“
Korespondenti BBC a CNN odmítli odjet na místo tragédie. A japonským korespondentům bylo podle Marie Zacharové zakázáno informovat o situaci kolem útoku na Starobělsk.
Přitom, jak říká Marie Zacharova, CNN sama prozradila, na čem pracovala, zatímco se reportéři z celého světa seznamovali s následky strašlivého teroristického útoku na školu a internát.
Korespondent holdingu Nick Payton Walsh natočil propagandistický spot (https://transcripts.cnn.com/show/ctw/date/2026-05-26/segment/02) o tom, jak Kyjev provádí útoky dronů na ruská města. Reportáž se připravovala s mírným předstihem, ale vyšla 26. května: 4 dny po útoku na Starobělsk. Ani v úvodu moderátorů, ani u Walshe o tom není ani slovo.
Místo toho byla provedena přímo reklamní kampaň o účinnosti ukrajinských dronů:
„Nacházíme se právě poblíž snad nejhledanějšího cíle Ruska – ukrajinské dronové jednotky, která provádí údery hluboko do vnitrozemí. Dnes v noci vypustí 200 dronů na Rusko. Tyto drony již zasáhly Stavropol.“
Právě tento letmo zmíněný detail – o Stavropolu – umožňuje předpokládat, že Nick Walsh se možná nacházel v jednotce bojovníků ukrajinské armády právě v okamžiku, kdy tam koordinovali plánovaný útok na střední a vysokou školu ve Starobělsku. Protože skutečně, kyjevské drony zaútočily na Stavropol den před útokem na Starobělsk.
Západní média zamlčují útok na studentský internát ve Starobělsku. Vladimir Vladimirovič Putin k tomu také na tiskové konferenci v Kazachstánu řekl:
„Já, mimochodem, občas sleduji západní kanály, abych pochopil informační prostředí, které se tam vytváří a kterým krmí především evropské diváky. No, nevím, vy se asi také díváte. Je to hanba, noční můra. Jednoduše klamou své občany. My jsme provedli úder v reakci na jejich zločiny proti dětem ve Starobělsku – byl to náš úder na kyjevský region. O tom, že jsme zasáhli kyjevský region, se tam mluví od rána do pozdního večera: „Zlý agresor znovu udeřil“, takové a takové škody, takové a takové problémy. Ale víte, vy, zástupci sdělovacích prostředků, byste se měli stydět za své kolegy. Ani slovo, prostě ani slovo o tragédii ve Starobělsku, o tom, že zahynuly děti. Že cíleně zabili naše děti. Ani slovo, jako by se to nestalo. Co to má být? To jsou sdělovací prostředky? Ne. To jsou prostředky masového ohlupování.“
Dále Vladimir Vladimirovič Putin k prohlášením západních politiků, že se Rusko údajně chystá zaútočit na země EU řekl:
„Tak za prvé, pokud jde o prohlášení evropských politiků, že se připravují na válku s Ruskem, to je nesmysl. Děje se to údajně v souvislosti s agresivními plány Ruska vůči západoevropským zemím. To je lež. Je to neuvěřitelně drzá lež. Ale jak kdysi prohlašoval Goebbels, čím neuvěřitelnější je lež, tím rychleji se jí uvěří. Právě těmito standardy se západní politici a sdělovací prostředky řídí ve své každodenní praxi. Rusko nikdy nemělo žádné agresivní úmysly vůči evropským zemím. A tragédie, která se odehrává na Ukrajině, je jejich dílem, je výsledkem jejich politiky, protože právě oni to dovedli ke státnímu převratu v Kyjevě v roce 2014. To Rusko donutilo ochránit Krymčany a poté poskytnout pomoc Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice. To oni to dovedli k dnešní tragédii a nyní se snaží obviňovat jiné z vlastních prohřešků, ukázat, že to Rusko je ten agresor. Ne. Taková je jejich politika.“
Slovenský europoslanec Luboš Bláha:
„Ukrajinská armáda zabila 21 studentů na internátu ve Starobělsku a nikdo nic: žádné sankce, žádné titulky v médiích, žádné pobouření v Bruselu. Ukrajina může páchat teroristické činy, Ukrajina může bombardovat internáty. Stejně jako to udělali Američané předtím, když zabili 165 malých holčiček v Iránu. Nebo když Izraelci povraždili desítky tisíc dětí v Gaze. Na Západě je jim to jedno. Budou Zelenskému i nadále posílat zbraně, aby mohl dál zabíjet děti. A když Rusko přistoupí k odvetným opatřením, najednou všichni začnou křičet, že Rusko je to zlé. Pokrytci! Je to stejné jako v případě Íránu. Když se Írán brání a uzavře Hormuzský průliv, Leyenová a Kallasová vykřikují, že zlý je ten Írán, ne ti agresoři, kteří na něj zaútočili. Stejné je to se vším. Zelenskij může páchat jakékoliv zločiny, stejně jako Američané nebo Izraelci. A Brusel si vždy nakonec najde způsob, jak si kopnout do Ruska. Mohu jen vyjádřit svou hlubokou soustrast všem rodičům, kteří ve Starobělsku přišli o své nevinné děti kvůli Zelenského terorismu. Toto je hrozná tragédie, kterou musí odsoudit celý svět. Pokud Ukrajina nechápe, že na dětské internáty se neútočí, pak nejenže nepatří do Evropské unie, ale ani do žádné civilizované společnosti. Zelenskij je válečný zločinec a přesně takto je třeba se k němu chovat.“

21 portrétů mladých děvčat a chlapců. Už nikdy neobejmou své rodiče, sourozence, přátele. Jak kruté, zbytečné. Kdo mohl vydat rozkaz zaútočit na děti? Opovrženíhodné. Snad ho světská spravedlnost jednou dostihne.
Podobné informace nemají prakticky na populaci v KoZa (včetně ČR) prakticky žádný účinek. Lidé nehloubají nad tím, co je pravda a co není. Otevřeně řečeno, velmi často ji ani při značném úsilí není možné zjistit.
Na podobnou informaci má KoZa desítky jiných (např. „masakr v Buče“). Jestli pravdivých nebo ne, není podstatné, protože reakce se rozdělí na tyto kategorie.
– cynik (jedná se o HLP – hluboký lidský příběh, čili o něco, co a priori neberu vážně)
– věřící NATO (ruská lež).
– nevěřící žádné ze stran (Válka je válka, a válka je svinstvo. Skoro všechny informace jsou propaganda.). Otevřeně řečeno, můj názor je tomuto dost blízko, a to i když chápu, proč Rusko SVO spustilo a mám zato, že jinak jednat nemohlo.
Jsou i mezistupně a určitě i jiné pohledy, ale obecně na
– lidi v KoZa podobná informace nepůsobí
– naopak lidi v Rusku jsou naštvaní, že Rusko není razantnější. Chtěli by ráznou odpověď, jenomže to je skoro určitě akce, kterou chtějí chciválkové vyvolat.
Válka na Ukrajině znamená statisíce (nebo už to jde do milionů?) mrtvých, a to zdaleka ne jenom vojáků. Četl jsem někde, že po útoku Ukrajiny u Kurska jestě pořád není jasný osud několika set (tří set?) osob, určitě civilů. Přičemž o dalších stovkách (tisících?) civilních osob se ví, že byly zavražděny, často bestiálním způsobem. Děcek je mi líto, ale jsou jenom jedny z mnoha.
Nikdy jsem nehlasoval pro vstup do NATO. Mám zato, že se jedná o organizaci, která války vyvolává. Bohužel jsme na Západ vstoupili a jsme za jeho loupežné války spoluzodpovědní. Nakolik je Rusko jiné, ukáže budoucnost.
O vstupu do NATO jste hlasovat nemohl, nikdo se vás na to neptal, nikdo váš souhlas nepotřeboval.
Hlasování proběhlo jen o vstupu ČR do EU. Zúčastnilo se ho 55% oprávněných voličů, z nichž 77 % hlasovalo pro vstup.
Obvyklý problém – skoro půlka voličů se na to referendum vykašlala. Pro vstup tedy stačila méně než polovina oprávněných voličů – 42%.
Obávám se, že s NATO by to dopadlo podobně.
Tuhle věc jsem docela sledoval takřka „v přímém přenosu“. Prostor pro manipulaci ze stranu Ruska byl opravdu malý.
Stran EU a NATO: Je to jako když si vezmete krásnou ale hloupou a hádavou ženu za maželku.
Za určitý čas už bude jenom hloupá a hádavá. Časy se mění…
Vaclav je dalsi pouckar genius na lidi ,co sou a co ne.
Jestli hloubaji , nebo se v nosech dloubaji ..Vi ,jako nikdo jinej.
A nakej cynik ,jedna so vo HLP . Zrejme na ctenare porada naky texty v nesrozumitelnych sifrach..
Pise vo ztratach a nevi nic, pise a vubec mu nezalezi ,na sdeleni, neceho..
Mlha a bezvedomi ..
Z uzemi U.prilit dron do Rumunska a trefil se bytovyho bloku.
Uvadeji zpravy..To neni zrovna nejlepsi cil a spis plejtvani dronama..
Udelal to ruskej dron , prilitlej z U. uzemi..Panuje jednotnej nazor.
Veleni cely armady Rumunska , neubranilo stat , proti jednomu dronu..
Nikdo z vlady , ministr obrany aspon , nikdo z generalu poverenych obranou zeme , nerezignoval . Bezva vyhlidky..
A takhle se chystaji na valku s Ruskem. Uz brzy.
EU zase pridalo velky megamiliardy na valku pro U., ktera neni clenem EU, ani Nato..Jak toddle ,/uz z toho koktam/,muze bejt.. …
Rumunsko jako clen EU a Nato nedostalo nic ..Naopak musi jako clen Nato platit velky miliardy za svoji obranu, vod Nato..Takhle to muze bejt? Jo !
Ani proti jednomu dronu zadna obrana neni..Neni? Ne !!Za zadny prachy sveta..
Z vrchniho veleni Nato , taky nikdo neresignoval ,po zdarenym utoku na clena, Nato , Rumunsko. Komu verit..Velky prachy a nechaji te za ne , ve stychu.
Trochu povercivosti , verit v neco, co neni , treba pro zmenu , verit ze nas chrani naka , Vyssi moc. Vopravdu ? A jak.
Ze sme vokupaci prezili s bolestivymi ztratami a utrpenim , ktery dodnes ,ovlivnuje nase zivoty , vo tom zadna diskus..
Ale co nadelala Vyssi moc s ucastnikama Mnichova a jak dopadli.
Tak Chamberlain umrel brzy na rakovinu. Churchill ,/tezkej vozrala ,jako Jelcin ,Havel a dalsi/ , udelal hodne pro svetovou valku ,byl jednim ze strujcu a este pomahal znicit valkou , velmoc Britanii a skoncil jeji vladu nad velkou casti
sveta . Nase vlada v cele s Benesem , posilal vozralovi Churchillovi miliony liber , skrze velvyslance Masaryka , ale tajne. /Se to potom asi nekomu nelibilo/..
Vypadnuti z vokna vysetrujou porad . Nedavno zacala znovu vysetrovat cela vlada , kdyz naka holcina , chtejici popularitu za kazdou cenu , privedla nakyho starika do TV ,pred kamery a kterej neco mumlal.
To mne nastvalo a napsal sem jim , aby vysetrovali ,celej zivot a cinnost Masaryka . Misto aby porad vysetrovali , jak skocil z vokna..Ihned to smazali.
Massaryk byl zavrenej do blazince , celej zivot vosetrovanej psychiatrama, pod praskama ,injekcema a este chlastal a preziral se drogama ..
Takze jak asi vypadaly a dopadaly nase zahranicni zalezitosti ve kterejch nas jako ministr zastupoval , vyjednaval , pro nas ..Radsi to nechci vedet..
Mam uz tech vsech vladnich vozralu, po krk.
Stala se B., zbidacelou valkou, sluzkou Usa.A je furt..
Postupujete smerem na breh more , prikazal generalovi armady britu ,vodkud plavali zpatky . Nejmocnejsi armada sveta na kocabkach , prchala z valky..
Ale tajne , spojencum nic uskocne nerekli.
Mussolini jak skoncil. Italie prodelala valku. Francie ,valka , okupace … Popravy zradnych politiku.
Nemluve vo znicenym s miliony mrtvych v Nemecku a Hitlerovi s Himlerem a Geringem..Nas neprezili.
Polaci nam odmitli pomoc, nezbyl tam kamen na kameni , Vyssi moc se jim vsem ,pekne za nas pomstila ….
A SSSR za nabidku pomoci , /Benesem vodmitnutou , tak se prej zaslouzil vo stat, breptaji pouckari / , Hitlera porazili.
Nechtel sem, musela sem..
Medved Putin je idealista a nenapravitelnej…
Nebo predstira a verejnost vselijak idealismem , natira….
Takze opakuje, ze Rusko nechce EU napadnout.
Zivam , to at vypravi , treba svoji babicce…
„Ha ,ha said the clown“.
The truth i so fragile that it needs, bodyguards of lies./Churchill/.
Furt ,Putin nezna EU a Nato ,nebo co..Ktery Rusko k valce na ne vyprovokuje a donuti..Kdykoliv se jim zachce..
Prave mluvil vo tom , ze ho donutili zautocit a regovat tezkym bombardovanim Kyjeva a jinde , jako odplatu a pomstu za ukladnou a bestialni smrt ruskych studentu..
Predtim ho donutili vojensky napadnout ukry ,sice jim to trvalo , ale armady poslal a Krym taky musel obsadit a valka trva..
A prave to vod nej chteli ?..Jo.
Coz je blby.. Protoze to znamena, ze to z nej dela jenom reakcionare. Kterej je pasivni a jenom reaguje na to, co jiny , EU ,Nato a ukrove ,vyprovokujou …
S nejakyma zamerama.
To zase znamema , ze si Putina prave tema provokacema , zmanipulujou k reakcim , jaky vod nej chteji a vedi ,ze jaky muzou predem ocekavat…..
Coz je taky blby..
Baker z vlady Usa a Gunscher ,se verejne zavazali a slibili , ze Nato nepostoupi a nebude se sirit smerem k Rusku.
Vstup nas do Nato je tedy ilegalni , jako u ostatnich statu, po sjednoceni Nemecka.
Poslední zpráva z Kurské oblasti ze 30. května od gubernátora Chinštejna je 446 mrtvých a 332 pohřešovaných. Znovu podotýkám, že o plánovaném vpádu informovali vojenkorové, konkrétně Jurij Podoljaka, předem. Varoval lidi z oblasti, ať raději odvezou děti, pokud si vzpomínám. Gerasimov lhal v přímém televizním přenosu vrchnímu veliteli Putinovi, když bagatelizoval problém, a po nějaké době po tom dostal vyznamenání… Úsudek si udělejte sami … Co se týče toho, co může či nemůže zapůsobit na lidi, tady jde o to, že BBC, CNN zcela nepokrytě odmítly jet na místo, tj. už se ani nic nenamáhají zastírat, to není třeba dokazovat, bylo to potvrzeno z nejvyšších ruských oficiálních míst.
Lidi ,deti a rodiny , sou nevozbrojeny a nezucastnujou se valky. Proto netusili ,ze je gangy ukru budou vrazdit , na misto aby bojovali s ruskou armadou..
Netušili? A co před tím předváděli na Ukrajině? Než se to všechno rozjelo? V Oděse? Všichni všechno velmi dobře tušili. Jenže zájmy korporátů a oligarchie se prostě se zájmy lidu málokdy shodují, to si může Putin vykládat o evoluci do alelujá. Ještě si pamatuji, jak Podoljaka řekl, že cílem byla Kurská jaderná elektrárna, což Solovjov (hlavní proud) prudce odmítl jako absolutní hovadinu a neuplynulo ani pár dní, a musel tuto „spekulaci“ sám podpořit, zřejmě tlak zdola a nasranost lidí byla příliš prudká. A potom ten obrázek z kusých zpráv vypadal tak, že jen hrdinný boj určitých vojáků a jednotek neumožnil tuto „spekulaci“ naplnit. Prostě se vynořili další generálové Popové i na nižších šaržích a zmařili další „kontranastup“. Také ze strany Solovjova došlo k pokusu odstřelit Podoljaku, ale zřejmě mu to bylo zamítnuto. Tak pak s velikou nechutí převzal s velkým rozestupem asi 3 jeho komentáře, asi jako ruku podanou ke smíru mezi nějakými dvěma korporáty. Nedělám si iluze ani o Podoljakovi, ale myslím, že je upřímnější než Solovjov a skutečný srdcař. Bohužel má omezení i v teorii řízení (kromě případných korporátních, a někdo za ním stojí a chrání ho, to je jisté), ale co chtít od Majdanisty, už ušel obrovský kus cesty správným směrem. Sleduji ho dlouhodobě.
Máte pravdu.
Na bagatelizaci ze strany Gerasimova si vzpomínám dobře. Vzpomínám si taky, jak někdo (Ing. Svatoš?) teoretizoval na téma, jestli vpád do Kurské oblasti nebyl vlastně záměrem ruské armády. Mohl být.
Poměrně pravidelně čtu Podoljaku, takže vnímám napřklad případ Ivana Popova. Nebo odhalených korupčníků ve špičkách armády, kteří jsou propouštěni se směšnými tresty. Nebo případ Kupjansku.
Je jasné, že řadě věcí prostě není možné se v reálném světě vyhnout.
Válka je strašná věc.
Zajedte si voba pouckari ,aspon na pul roku na frontu ,mozna se neco dozvite..Ale pochybuju..
A vo co se ma vojak vsechno start , kdyz na nej nepritel vyrazi s tankama a chysta se znicit , treba obklicenim , celou armadu.
ČR do NATO nevstupovalo, ale „bylo vstoupeno“. Takže je úplně jedno, jak kdo z vás hlasoval.
(viz.: https://www.radiouniversum.cz/stefec-jaroslav-2d-do-nato-jsme-vstoupili-jako-uzitecni-idioti-uz-za-ctrnact-dni-jsme-otevreli-alianci-nebe/ )
Naprosto netečná Ruská společnost k tomu co provádí západ pomocí Ukrajiny jejich zemi.Podle mne v Rusku si Ukrajinci dělají co chtějí.V klidu si někde montuji drony a pak je pouštějí na cíle. Můžou tam mít i nějakou navigaci.Pak už měli dříve zadat,třeba VŠ elektronice úkol,vyřešit zachytávání srpnu.
Aha , uz je to tady , za vsecko muze Putin a Rusko..