20 července, 2024

Je to málo?

Ve svém včerejším článku jsem rozebral, co jednotlivá volební uskupení dělala dobře a co dělala špatně. S výjimkou Starostů, kteří v posledním týdnu pracovali pro Motoristy, se dá říct, že volební výsledky odpovídají úsilí a taktice, kterou do toho jednotlivé strany vložily. Stále platí, že očerňování soupeřů nefunguje, nefunguje vymezování se proti druhým a nefunguje nabízet něco, co lidé vlastně nechtějí. Do voleb tentokrát nezasáhly ani soudy ani policie, nikdo nebyl těsně před volbami obviněn z nějakého kolosálního podvodu, nikoho neodvedli v klepetech. Volby byly mimořádně klidné.

A přesto byla volební účast 36%. Skoro o čtvrtinu vyšší než v předchozích volbách. Jasně, vypadá to málo, pořád k volbám nepřišla ani polovina voličů, ale kurňa, tohle je veliký nárůst. Hodně veliký. I majnstrýmoví politologové se shodli, že výjimečně vysoká účast je dána tím, jak mizerně Fiala vládne, že ignoruje obyčejné lidi a neřeší jejich problémy. Kdyby tento trend trval dál, tak ke sněmovním volbám nepřijde obvyklých 60% lidí, ale skoro 80%. To už by vypadalo jinak, že?

Ve Francii mají eurovolby za následek rozpuštění parlamentu a předčasné volby. Proč? Inu, Macron si dovede spočítat, že růst preferencí LePennové je tak znepokojivý, že bude lepší volit teď než až za rok, kdy by si jeho strana En Marche už třeba ani neškrtla. Voličské preference totiž neskáčou, ony zvolna přetékají. Lidé si musí pro sebe zdůvodnit, proč už Macrona nevolí. To chvíli trvá. Je tomu tak i proto, že se málokdo propadne do bídy naráz. Stejně tak se vám nenaplní čtvrť přistěhovalci ze dne na den. Trvá to. Stejně tak trvají změny voličských nálad.

V Německu vítězná CDU-CSU také volá po předčasných volbách. Scholz je prý vyřízený a je nejvyšší čas, aby táhnul. Scholz možná také nebude proti. Proč? Protože AfD už je druhá nejsilnější strana. Pokud budou trendy trvat (a se Scholzem rozhodně budou) AfD dál poroste a nepomohou ani varování německých tajných služeb ani Koudelkova agilnost proti Bystroňovi. Za rok či dva už budou tak silní, že je nepůjde obejít.

U nás měly při minulých eurovolbách vládní strany 49% hlasů. Teď mají 39%. Pětina preferencí v háji. Fiala si může blekotat co chce, může mluvit o tom, jak zemi neodevzdají extrémistům a populistům, ale ve skutečnosti přesně tohle udělali. Ustoupili do předem připravených pozic, jejich vojska se nerozutekla, ale nechali před sebou dvacet procent území, které ještě nedávno bezpečně kontrolovali. Spolu se třemi euromandáty odevzdali i prebendy, které z toho plynuly do osobní i stranické kasy.

Kdyby měl Fiala rozum, tak by také kývnul na předčasné volby. Dokud má ještě nějaké preference. Dokud je ještě dost voličů, kteří jim to hodí. Nebo by alespoň kývnul na nějakou krizi a přeformátování vlády. Třeba tak, aby se namočil i Babiš, aby se ukázalo, že ani on si s tím neporadí a parlamentní volby by se odehrávaly v úplně jiné atmosféře. Ale pochybuju, že to udělá. Místo toho se bude zuby nehty držet koryta a jediné, co dokázal, obvinit Rusko ze žhářského útoku na prázdný autobus, což prý udělal agent, který se tu vyjímal jako bílá vrána. Když chcete v Česku udělat teroristický útok, použijete na to černocha, který neumí česky ani žbleptnout. Škoda, že s tím nepřišli ještě před volbami. Třeba by přišli o další mandát.

Zkrátka, vládní preference budou dále klesat a sněmovní volby pak ukáží, že odevzdali dalších třicet procent politického území. Teď ještě ustoupili relativně spořádaně, ale za rok už to může vypadat úplně jinak.

Andrej Babiš si jen tak levou zadní střihnul vítězství. Nemusel pro něj ani udělat velkolepou kampaň, nemusel do čela kandidátky stavět ani Havlíčka ani Schillerovou ani sebe. Přesto posílil a ještě vedle něj vznikl prostor pro další dva politické subjekty.

Kateřina Konečná získala dva mandáty za mír. Filip Turek mluvil o potřebě zastavit válku. Dokonce i Babiš musel zdůrazňovat, že boje musí skončit. Kdyby to nedělali, tak by neuspěli. Bylo to tak zřetelné, že Petr Pavel hned musel mluvit o tom, jak u nás posilují míroví štváči. Bez slov o míru by neuspěl ani Babiš, ani Konečná ani Turek ani Ivan David. V europarlamentu je dvanáct mandátů za mír. Samozřejmě ho zdůrazňují rozdílně, ale nikdo z nich si nemohl dovolit říct, že válka má pokračovat. To až po volbách…

Přečtěte si Boba Kartouze, přečtěte si Šafra, přečtěte si Jana Komso Moláčka a další režimní intervjuky. Říkají to přesně. Evropou znovu obchází strašidlo. Strašidlo chcimírství, strašidlo konzervativismu, strašidlo národních států a strašidlo multipolarity. Nějak nám přibývá těch, kteří nevěří v klimanáboženství, nevěří v kulturní obohacení, nevěří ve Velkého bratra a nevěří, že Rusko lze porazit na bojišti. Nevěří v emisní povolenky, staví se proti zákazu spalovacích motorů.

Podívejte se, jak teď dopadli apoštolové liberalismu – Piráti. Projeli to na celé čáře. Poslechněte si, za co dostali výprask Peksa s Kolajou. Podívejte se znovu na jejich debaty. Prohráli, protože obhajovali neobhájitelné. Grýndýl je už toxické slovo. Nikdo ho nepovažuje za příležitost, ale za odírání. Hlasy liberálů už stačily jen na jednu Gregorovou. Hlasy Lidovců stačily už jen na Zdechovského. Progresivisté už nejsou na vítězném pochodu vpřed a už o tom dokonce ani nemluví. Už jen řeší, jak si udržet to, co získali jejich předchůdci. I prezident Kolář a jeho tvář, Petr Pavel, jsou v defenzívě. Narazili na své limity.

Demonstrace v uplynulých dvou letech, to byly průvodní jevy tohoto nárazu. Neměli jsme je jen u nás, ale byly v celé Evropě. To západní liberalismus poprvé nepřekonal překážky, které měl před sebou. Leyenová sice možná bude znovu zvolena za předsedkyni Evropské komise, ale když si ji poslechnete, říká vlastně totéž, co Fiala. Nesmíme odevzdat Evropu dezolátům. Už nemluví o vítězném tažení za multikulti. Nemluví o vítězném tažení na Moskvu. Nemluví o čipech z praček a polních lopatkách. Mluví o temných mracích, které ji osobně hrozí pohltit. Už nepřipravuje ofenzívu. Už kope zákopy. Stejně jako to dělají na Ukrajině.

Liberálové už nemluví o vítězném tažení proti zkostnatělým konzervativním silám, které nechápou jejich skvělý recept na to, jak nebudou nic vlastnit, ale budou šťastní. Už mluví o obraně toho, co ještě drží. Už kvůli tomu rozpouštějí parlamenty a mění rétoriku. Před volbami ještě mluvili o pomoci Ukrajině všichni. Po volbách už jen Vondra.

Trend se obrátil. Smýšlení se změnilo. A v ODS to pochopil jen Zahradil. Dva roky vláda bojuje proti dezinformacím a výsledkem je nárůst protiliberálních nálad. Ono to totiž funguje stejně jako kompro na Turka. Škodí to těm, kteří s tím přijdou. Koordinátora strategické komunikace musí dělat tupá vojenská guma, protože kdokoliv inteligentnější už dávno přišel na to, že to nemá cenu.

Podle mě se přestane mluvit o korespondenční volbě i o snížení volebního věku. Oni totiž mladí zklamali. Přestali volit sto padesát pohlaví, přestala se jim líbit Blbuše Nerudová, přestali fandit křivákovi z Dozimetru, ale zalíbil se jim Dýzl-fízl. Nejspíš i těm zahraničním. Volební vymoženosti přestaly nahrávat vládě a začínají nahrávat opozici. Ještě před měsícem by to nikoho nenapadlo.

Nejčastějším naším dnešním strašákem je, že ANO udělá koalici s ODS. Tak si uvědomte, že teď v eurovolbách jsou modroptáci už jen o jeden mandát lukrativnější než STAČILO! A všichni ti STANaři nebo Piráti už jsou na tom hůř než Konečná. Dejte tomu ještě rok…

Dva roky jsme pracovali. Dva roky jsme od vás žádali podporu. Ať už finanční nebo účast na demonstracích. Chtěli jsme, ať nám pomůžete šířit naše myšlenky, ať si založíte fejsbůk a sdílíte ty, kteří vám mluví z duše. Tohle je první výsledek. Kvalifikace dopadla výborně. Pokud bychom ji extrapolovali na parlamentní volby, tak za rok bude volební účast přes sedmdesát procent a volební výsledek Pětikolka vs. opozice dopadne 30:70.

Pokud ještě vydržíme rok pracovat, udržíme tempo rozvoje „dezinformačních médií,“ zavrhneme neúspěšné a využijeme úspěšné jako kondenzačního jádra pro zbylé propadlé hlasy, pokud budete ochotni to s Vidlákem ještě rok hrát, tak po parlamentních volbách už žádná koalice ANO a ODS nebude, protože modroptáci budou vykostěná marginální stranička na úrovni dnešní SPD, Piráti nebudou vůbec, Lidovci udrží pár korýtek v Jihomoravském a Zlínském kraji a jen PreVítek Rakušan ještě bude trochu strašit. Dnešní stoosmička se smrskne na bídnou šedesátku.

A to je moje první předpověď pro příští rok. Pokud budou parlamentní volby v řádném termínu a nedojde k fialové sebereflexi, dnešní pětikolka bude ráda, když udrží celkem šedesát poslanců. Pokud to ale Fiala pochopí, tak budou volby dřív. Trendy jsou totiž jasné. Ztrácejí. Každý den ztrácejí. Čím dřív budou volby, tím větší mají šanci ještě udržet nějaké pozice. Čím později budou, tím na tom bude Pětikolka hůř.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

246 thoughts on “Je to málo?

 1. a hned jak nova vlada prevezme strakovku tak nabidnout Ruske Federaci vydani vsech akteru ultrafialoveho gangu vcetne jejich majetku na reparaci, at s nimi nalozi podle vlastniho uvazeni. jejich obleceni a bryle pak mohou poslat zpet pozustalym…

 2. Aby to nezapadlo.
  80 letá historie Nové Huti Ostrava právě končí.
  Huť je v insolvenci, zaměstnanci na pracáku.

  Liberty Ostrava žádá o reorganizaci podle insolvenčního zákona a hledá kupce.

  1. Re: Michal

   Aneb metaforický příběh o tom, kterak duo indických soudruhů podnikatelů dokázalo rozebrat na prvočinitele to, s čím privatizační patlalové z Čechistánu nedokázali pohnout desítky let.
   Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu.
   Být starcem nad hrobem je vlastně príma věc. Člověka už skoro nic nesere.

   1. Vzpomínám na své študentské časy. Na jedné vysoké peci jsem o prázdninách brigádně budoval socializmus. (stát je špatný hospodář – mantra pravičáků)

  1. “Zákony profesora Parkinsona” tento jev popisovaly již v 70 letech minulého století.
   Doporučují někde vyhrabat a přečíst

 3. ad Josef Švejk napsal: 12 června, 2024 (12:59)
  „Stačilo si musí stačit samo.“

  Stačilo si MÚŽE stačit samo.
  Už teď má Konečná zastupy skvělých podporovatelů. I z kandidátky Stačilo do EP by se dalo vyrobit pár dobrých senátorů.
  No a třeba takový Petr Drulák nebo Ilona Švihlíková by byli ozdobou senátu.

  V mém ovodě Brno-střed z momentální nabídky nemám koho volit.
  Vidláku, může s tím Kateřina Konečná něco udělat?

  1. Kateřina s tím zkusí udělat hodně. Ale tak za čtrnáct dní. Teď se řeší europarlament. Krajské kandidátky jsou víceméně ustavené a o senátu se ještě musí jednat. Je třeba se domluvit s ANO i s Motoristy a SPD, aby se zbytečně kandidáti nemlátili mezi sebou a aby se nasazovali rozumně.

   1. Na to místo v Brno-střed by ses mi líbil jako senátor ty, Vidlák. Na jedné straně by to tebe s rodinou finančně zajistilo, ale na druhé straně bys ztratil svobodu a volnost blogera, provokatéra a organizátora.
    Také si nedovedu představit, že bys vydržel na nějaké schůzi senátu sedět dýl jak 10 minut. Ledaže bys u toho pletl svetr nebo drátěnou vestu pro šermování.

    Ale vážně… podle mě super senátorka by byla paní Jana Turoňová, která byla na 3. místě kandidátky Stačilo! do EP. Je to konzervativní sociální demokratka, právnička a ještě hezká žena.
    Nepochybuju o tom, že budeš do senátu tlačit Petru Rédovou. Podezírám tě, že ses do ní zamiloval jako chlap :).
    Katka by měla jednat i s takovým Paroubkem nobo Zaorálkem, aby šli do senátu pod značkou Stačilo!
    Také by se měl do senátu natlačit Foldyna.

    1. Podle mne se zamiloval do Turonove i Redove a ty dve si chteji navzajem vyskrabat oci. Vidly ma ale pripravene i pani Vidlakova.

     1. Re: Maneca, Hulvát

      Musím vás oba zklamat.
      Vidlák je bezhlavě zamilován do NEJVĚTŠÍHO FEŠÁKA v Eurázii, v obou Amerikách a přilehlých oceánech. To jest do mne.
      Popravdě řečeno, při pohledu do zrcadla se mu ani nedivím. Já jsem do sebe zamilován rovněž.

     2. Já si především vážím své svobody. Nikdy jsem jí tolik neměl a nechci se jí bezhlavě vzdávat kvůli korytu… Nota bene, když jsem žádnou nabídku na kandidaturu do senátu nedostal a sám se vnucovat fakt nebudu.
      Moje úloha u STAČILO! zatím skončila. Slíbil jsem podporu jejich projektu pro eurovolby a i když vím, že o dalším uvažují, ještě nic konkrétního není. Pokud to bude dávat smysl, podpořím ten projekt i dál. Ale možná to ani nebude zapotřebí, protože se toho ujme Dostál, který teď má nepoměrně lepší možnosti než já.

    2. Paní Maneca.
     Podle mne je senát,drahá a zbytečná instituce.
     Na parlament bych se zaměřil, tam je nutno navolit schopné osoby.
     Jenže, já mezi řádky článku pana Vidláka, čtu něco jiného.

     1. Paka lament je taky hromada odpadku, ktery maji parat ,aby zvedli na souhlas se vsim.

      Konecna a Redova si vomotali Vidlaka kolem prstu, vidim a
      tak tomu rozumim, tomu, co ctu. Dava prednost jejich spolecnosti.
      Daval prednosti v clancich , poslednich volebnich neserioznich posedlosti..
      Nasliboval megazmeny s dalekosahlymi vysledky zvolenim nakych
      tajtrliku ,ktery bidne nestoji za pozornost. Nicim se ji nezaslouzili.

      Na verejnym trhu snazivosti se vobjevil , ale nejak se doputoval a skoncil
      az jenom s tema dvema. Ktery projevily predvolebni zajem ..
      A hlavne zajem o jeho vyuziti a bezpodminecnou pomoc ,
      s jeho nekonecnou energii..
      Ale v psani clanku na kterym je zavislej , dela jenom krucky.

      /Chybi, zira na nas cerna dira , napr., toho , co neni , co se nazyva substance ,
      /moment podivam se do slovniku/,
      tedy skutecna opravdova kazdodenni cinnost a prace.
      Neco opravdovyho jako zaklad..Parketa s ktery se chlap nehne.
      Neda si cokoliv napovidat ,setrvava u toho co vi a za cim si stoji.
      Neco co zustava a vzdy pretrvava..Tvrda hrana,kvadru a nebo brazda na poli.
      Hlavne ..

      Co nejsou jenom vode zdi ke zdi ,od voleb do voleb, reakce a nekonecny opakovany posedlosti v lacinym opakovanym hecovani na tribuny
      fialovlady a nutelovych lipanku..

      Planuje uz dalsi volebni petiletku a snahy na 480 dni dopredu ..
      Nic neni mezitim..??
      Vynalozene usili , se ale nesetkava s nejakymi valnymi vysledky..

      Vypomahal nadsene na kazdy demonstraci ,ktere ale zacal Vrabel ,ale
      jenom potom jako taky rajchldemonstrant , se zacal nad nej ,nad V.povysovat.
      Tudy cesta nevede a nikdy nevedla.
      Chlap si okamzite utvori vztah a najde si cestu , k dalsimu schopnymu chlapovi.
      Kterej uz neco dokazal..Da mu respekt ,oceneni a uznani tam kde sou ,k skutecnym vysledkum jinyho chlapa.
      A nebere vazne , nevymeni za vztah ,se zamerne a umyslne prijemnymi ,
      vod ucha k uchu standartne se usmivajicimi se na vsecky strany devcatky.
      Co maji nauceny, ze to pomaha… Na ceste vzdy ke korytum.

      Mene inflacni melky snahy a vic mysleni, tady znamena vic..Nebo asi tak..
      „Prilis mnoho not“.

 4. Orbán při aktuální návštěvě Stoltenberga v Maďarsku:
  „Dnes jsme dostali záruky, že v případě ukrajinsko-ruské války se nebudeme muset účastnit vojenských akcí mimo území Maďarska.“
  „Generální tajemník dodal, že akceptuje stanovisko, že maďarští vojáci se nezúčastní probíhající války na Ukrajině.“
  Viz maďarská veřejnoprávní televize:
  https://www.youtube.com/watch?v=2GpR2-OhbNY
  Strojově přeložené titulky:
  http://e.pc.cd/UIYy6alK

  V polském sejmu je na stole zákon, který umožňuje armádě potlačovat nepokoje na celém území Polska (povinnost civilistů dostavit se k odvodu do 6 hodin od výzvy už mají schválený).
  Polský jasnovidec Jackowski už dlouho varuje, že 3-5 členských států NATO překročí ukrajinské hranice někdy nad ránem, a lid s/prostý bude postaven před hotovou věc.

  Dnešní Russian Today na titulní stránce uvažují o nutnosti změně jaderné doktríny a v dalším článku jakýsi profesor hlásá „Aby se zabránilo světové válce, je nutné posílit odstrašení aktivací jaderného faktoru v zahraniční politice, obnovením strachu a budováním žebříčku eskalace“.

  Hezký den.

 5. Dneska vyzivny clanek o tom jak cesky novinar delal Ukrajincum dobre a jakeho vdeku se od nich dockal 🙂 Kdyz to nasira uz i nase rezimisticke struktury, jako je Fialuv bezpecnostni poradce pan Pojar, tak to uz je fakt silne kafe. Ukacka tam maji totalitni diktaturu jako vysiitou…Ukrajina vyhozeni ceskeho novinare : hlidacipes.org/ukrajina-zakazala-vstup-ceskemu-novinari-tomasi-vlachovi-pry-kvuli-clanku/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1264130&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  1. Pojarovi pouze vadí, že se to dostalo na veřejnost a že to vrhá špatné světlo na Ukrajinu a na něho jako fanatického zastánce dnešní Ukrajiny.
   Taková byla Ukrajina vždy, je to země rozpolcená a nestabilní a která ještě nebyla životaschopně zformátovaná. Je zdrojově bohatá a tak je příliš mnoho zájemců na její ovládnutí.

   1. Re: strejda

    Za tohle, co jste fčilek napsal, jsem nucen vás prohlásit za zcela nevhodného strejdu, kterej moc mluví a moc myslí.
    Fuj je to!!!
    Naši jedině válečnou Ukradinu si rozvracet nedáme!

  2. tak ked moze byt Trump, Musk ci senator Rand Paul na zozname nepriatelov ukrajinskej neziskovky napojenej samozrejme na americke peniaze, tak co je proti tomu nejaky cesky novynar ci p. Pojar (pri vsetkej ucte)

  1. Šmejd Niedermayer je všech zelený ekoteroristů futrál. Nic víc, nic méně. Škodil ČR v minulosti, takže škodit bude i dál. Stačí se podívat, jak v EP hlasoval v minulých 5 letech.

   Hořká pravda je i to, co A. Baudyš říká o kousek dál o SPD. A že pravdu má nejspíš M. Koller, který SPD jednoznačně vnímá jako tzv „kanalizační“ opozici. Co já mám informace zevnitř SPD, tak se to shoduje.

     1. Baudyš to uvádí bez odkazu na zdroj. A vysvětluje jako směr k nejrychlejšímu rozuzlení. Což je možná strategie.

     1. Já si taktiku či strategii hlasování toho či onoho poslance Europarlamentu posuzovat netroufám. Nevím, co je který svým jednáním schopen sledovat, jakým spojenectvím chce, nebo musí a proč dávat přednost, co tím dosahuje, nebo ne.

      Co zbývá? Víme spolehlivě jen to, koho a co který reprezentuje, tedy jen to, za jakou partu byl zvolen. Ale ani to neříká, že nemůže, v některých případech a za jistých okolností, reagovat tak nějak pozitivně. Kupříkladu Zahradil, stalo se, že i Vondra. Taková už je politika.

      Být expertem a nebýt „u toho“ je vyloučené. Leda byste byli Teco/čampem. Ten viděl i do Miloslava Ransdorfa.

       1. No Charone, Vy samozřejmě nemůžete vědět, čím byla frakcí pověřena a co jí to umožnilo. S čím se pak skutečně měla možnost prosadit a prosadila. To je to, co se snažím vysvětlit. Tím netvrdím, že Europarlament má bůhvíjakou roli.

       2. Z té tabulky to vysloveně křičí manipulace podle hesla jednoduché pravdy pro jednoduché lidi. Bez podrobnějších informací zcela bezcenné.

        Ona je v jedné zz velmi mála frakcí, která svým členům nemluví do hlasování, to je za mne velké plus. Jednání o nové frakci, která by měla být ještě lepší teď po volbách probíhají.

      1. No kdo ví, co tím zamýšlí. Já když jsem taknějak se seznamovala s tím, co a jak Katka vysvětlovala. Neměnila bych vůbec nic. Mělo do smysl – tedy pokud se to domyslelo do konce
       Bohužel kdo ví proč, on bUĎ tohle neumí nebo záměrně zkresluje. njn TO JSOU TY „MYSLIVNY“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *