20 července, 2024

480 dní

Přátelé, těsně před volbami jsem napsal, že mě brzy čeká vyhodnocení uplynulých dvou let a následně celá řada obtížných rozhodnutí, protože už prostě není možné, jít zároveň všemi cestami. Tak jsem napsal, že tato rozhodnutí chci udělat společně s vámi, protože od začátku do konce jsem odpovědný vám – čtenářům. Existuju díky vaší podpoře, nikoho jiného.

Po celou dobu svého blogování jsem se snažil psát o tom, jak věci skutečně jsou a ne jak by měly být. Snažil jsem se oddělit přání a touhy od reality. Ale také jsem nikdy nebyl nestranný. Mám své názory, mám své představy a podporoval jsem vše, co se mi zdálo být smysluplné. Netajil jsem se nikdy tím, že jsem levičák a věřící křesťan, jsem vyznavač taktiky menšího zla, vyznavač národního státu, od kterého očekávám garantované důchody, funkční zdravotnictví a slušné zuby pro každého. EU i NATO považuju za součást problému, nikoliv za součást řešení, multipolární svět považuju za realitu, ale nemyslím si, že by to byla realita plná pozitiv a sociálních jistot.

Za uplynulé dva roky jsem se snažil navázat přátelství s každým, s kým to šlo. Zjistil jsem, že většina lidí je docela normálních, myslí to s naší zemí dobře, akorát o tom mají jiné představy, než já. Ale i když se lišíme v názorech, jsme schopni spolupracovat.

Dostal jsem se k většině českých vrcholných představitelů, jsem pravidelnou noční můrou v jejich ranních reportech, jezdí za mnou množství úředníků ze všech ministerstev a také straníků takřka ze všech kandidátek. O většině toho, co vím, nemohu psát, protože by to znamenalo poškodit svůj zdroj. Mohu na tyto informace jen brát ohled. Moje předpovědi nevycházejí z žádné mé osobní geniality, ale prostě jen ze zákulisních informací.

Když jsem předpovídal úspěchy či neúspěchy v těchto volbách, prostě jsem jen věděl, co si o svém snažení myslí sami představitelé jednotlivých stran. Věděl jsem, jak se interně baví o svých možnostech, věděl jsem, jak sami sebe posuzují a mnohdy jsem se náramně bavil tím rozdílem, co říkají svým voličům a co si říkají mezi sebou. A ano, věděl jsem o náladách i ve STANu i u Pirátů. Co v posledních týdnech povídali na uzavřených jednáních nebinární Pekso a Kolajo, o tom bych mohl napsat knihu. A také bych mohl udělat pár vtipů o tom, co povídali teď po volbách.

Nikdy jsem ani vám, kteří mě podporujete, nemazal med kolem úst. Říkal jsem věci natvrdo, i když mě to čtenářsky poškozovalo. Měl bych se lépe, kdybych poslední půlrok TVRDIL, že Jindra Rajchl uspěje. Měl bych se lépe, kdybych poslední půlrok NETVRDIL, že uspěje Kateřina Konečná. A zřejmě bych se také měl lépe, kdybych poslední půlrok NETVRDIL, že SPD jde do háje. Ale pravda byla prostě někde jinde.

Prosím, dovolte mi otázku… vydržíte to se mnou ještě 480 dní? Do příštích parlamentních voleb? Vydržíte můj styl psaní i můj styl práce? Unesete moje pohledy, které se ze dne na den mohou lišit o 180°? Zvládnete, že třeba změním názor a nebudu vám moci plnočelně říci, proč? Když uvidím stíny v ráji a začnu o nich psát, uvěříte mi, že to není zhrzenost, ale racionalita? Naše politika je fakt šílené klubko a fakt v ní nepotřebujeme žádné nasazené agenty BISky. Vystačíme si s obyčejnou hloupostí, omezeností, egem a oportunismem. Na zničení sebe sama se obejdeme i bez Koudelky.

Zkousnete, že vám zase budu rozbíjet bábovičky, říkat věci, které nechcete slyšet a dělat kroky, které se vám budou zdát nesmyslné? Odpustíte mi, když prostě udělám někdy chybu, spletu se, neodhadnu situaci a dám se slepou cestou? Budete shovívaví, pokud budu muset udělat pár kroků zpět? Snesete občas trochu mé nevázané radosti, když se něco povede a já budu mít pocit, že se za to musím pochválit? Vyslyšíte mě, když vám budu říkat něco naléhavého? Pochopíte, když uvidím, že jde něco do háje, tak o tom prostě napíšu, i když to zničí leckteré touhy a přání?

Pokud ano, dám se do díla (samozřejmě po krátkém odpočinku). Je zapotřebí zkonsolidovat to, co se teď v eurovolbách povedlo. Je zapotřebí dotáhnout emancipaci českých zemědělců, je zapotřebí lépe a radostněji koordinovat práci alternativních médií. A je zapotřebí napsat knihu. Politickou. Poučení z uplynulých dvou let. Takovou, kterou můžeme dávat sousedům, aby pochopili, jak to myslíme a co vlastně chceme. Je zapotřebí jezdit a zůstat v obraze.

A samozřejmě, takřka každý den vyjde na Kydech nový článek. Nejen o politice, ale o všem, co nás obklopuje a co nás ovlivňuje.

Bude zapotřebí toho udělat mnohem víc než jsem naznačil a bude zapotřebí vaší přízně. Vydržíte to se mnou do parlamentních voleb?

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

223 thoughts on “480 dní

 1. Pokračujte a vydržte. Někdy mi píšete přesně jak to vidím já, jindy se všemi názory a pohledy na dění nesouhlasím. Nicméně kdyby jo, tak by to bylo podezřelé… Díky za Vaši práci.

 2. jako jo, je asi dobry ze se tomu venujes, ale nebylo by lepsi vic riznout? Blackrock, Vangurad, Aspen institut, Sorosovy neziskovky, skutecny podil onoho mystickeho 0,1% superbohatych na zlu sveta – ne toho 1% co zname, Bezos, Mittal, Gates atd – ale toho co jeste stoji nad nimi. Komari meli pravdu o – vrazich z volstrytu – jen to bohuzel pouzili propagandisticky a nevenovali se datailne tomu jak to funguje.

 3. Samozřejmě Pokračujte, Vidláku, o tom žádná. Pokud disponujete dostatkem odhodlání, trpělivosti, velkorysosti, a Vaši blízcí souhlasí ( z mnoha důvodů se jich Vaše činnost mnohdy přímo dotýká také
  ) , zkuste to ještě s námi nevděčníky … Skutečně by jste chyběl, citelně …

 4. Vidláku, budu velmi rád, když si budu moci i po dalších 480 dní každé ráno vždy přečíst Váš článek. Třeba ne vždy optimistický, ale tak nějak koukající na svět z podobného úhlu, jako moje oči. Jste jedním z mála ostrůvků pozitivní deviace. Přeji Vám i celé Vaší rodině pevné zdraví a mnoho štěstí, ať budete konat cokoliv.
  Moje čerstvá zkušenost z diskuse jinde: na serveru zabývajícím se zpravodajstvím z dopravy jsem, ač jinak do diskusí téměř nepřispívám, lehce ironicky zpochybnil signalistovo tvrzení o ruské stopě indiánského žháře zapalujícího v garážích Klíčov odstavené busy DP. No, to jsem si dal. ;-( Z okamžitých reakcí diskutérů jsem se dozvěděl např.:
  – tajné služby o takových věcech mají přesné informace, ale nemůžou ani naznačovat,
  – když to říkal Nuteliér i preVítek, tak je to pravda pravdoucí, na mou duši, na psí uši, určitě to věděli od tajných služeb,
  – když někdo letí přes půl světa zapálit bus v Praze, musí to být ruský placený záškodník, bo jiné logické vysvětlení není,
  – měli bychom podobně taky ničit civilní cíle v Rusku…
  a spoustu dalších věcí. Mezi řádově desítkami reakcí byla možná jedna, která se mě zastala.
  Tolik na vysvětlenou, proč se tady na Kydech cítím jaksi příjemněji.

  1. Předpokládám, že jde o server Zdopravy. Jeho majitel, p. Sůra, to je takypěkný kvítko, nicméně v diskusích převládají ekofanatici, zastydli městští pubescenti a blahosklonni týpci, kteří všude byli a do Hongkongu a jižní pól létají třikrát týdně.
   Smysl pro nadsázku nebo ironií se tam opravdu nepěstuje.

 5. Tětiva třetí světové války se dál napína!

  Zelenskyj a Biden podepsali bezpečnostní dohodu

  Americký prezident Joe Biden a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj podepsali desetiletou americko-ukrajinskou bezpečnostní dohodu zaměřenou na posílení bezpečnosti Ukrajiny. Stalo se tak během summitu ekonomicky vyspělých zemí G7, informovala agentura Reuters.
  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-zelenskyj-a-biden-podepsali-americko-ukrajinskou-bezpecnostni-dohodu-40476307

    1. Podle toho, co jsem četl jinde, je to jen bezcenný cár papíru, v němž se nikdo k ničemu nezavazuje. Jen se tím papírově „posvěcují“ dodávky US zbraní na UA, které probíhají po celou dobu konfliktu a docházelo k nim dávno před rokem 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *