20 července, 2024

480 dní

Přátelé, těsně před volbami jsem napsal, že mě brzy čeká vyhodnocení uplynulých dvou let a následně celá řada obtížných rozhodnutí, protože už prostě není možné, jít zároveň všemi cestami. Tak jsem napsal, že tato rozhodnutí chci udělat společně s vámi, protože od začátku do konce jsem odpovědný vám – čtenářům. Existuju díky vaší podpoře, nikoho jiného.

Po celou dobu svého blogování jsem se snažil psát o tom, jak věci skutečně jsou a ne jak by měly být. Snažil jsem se oddělit přání a touhy od reality. Ale také jsem nikdy nebyl nestranný. Mám své názory, mám své představy a podporoval jsem vše, co se mi zdálo být smysluplné. Netajil jsem se nikdy tím, že jsem levičák a věřící křesťan, jsem vyznavač taktiky menšího zla, vyznavač národního státu, od kterého očekávám garantované důchody, funkční zdravotnictví a slušné zuby pro každého. EU i NATO považuju za součást problému, nikoliv za součást řešení, multipolární svět považuju za realitu, ale nemyslím si, že by to byla realita plná pozitiv a sociálních jistot.

Za uplynulé dva roky jsem se snažil navázat přátelství s každým, s kým to šlo. Zjistil jsem, že většina lidí je docela normálních, myslí to s naší zemí dobře, akorát o tom mají jiné představy, než já. Ale i když se lišíme v názorech, jsme schopni spolupracovat.

Dostal jsem se k většině českých vrcholných představitelů, jsem pravidelnou noční můrou v jejich ranních reportech, jezdí za mnou množství úředníků ze všech ministerstev a také straníků takřka ze všech kandidátek. O většině toho, co vím, nemohu psát, protože by to znamenalo poškodit svůj zdroj. Mohu na tyto informace jen brát ohled. Moje předpovědi nevycházejí z žádné mé osobní geniality, ale prostě jen ze zákulisních informací.

Když jsem předpovídal úspěchy či neúspěchy v těchto volbách, prostě jsem jen věděl, co si o svém snažení myslí sami představitelé jednotlivých stran. Věděl jsem, jak se interně baví o svých možnostech, věděl jsem, jak sami sebe posuzují a mnohdy jsem se náramně bavil tím rozdílem, co říkají svým voličům a co si říkají mezi sebou. A ano, věděl jsem o náladách i ve STANu i u Pirátů. Co v posledních týdnech povídali na uzavřených jednáních nebinární Pekso a Kolajo, o tom bych mohl napsat knihu. A také bych mohl udělat pár vtipů o tom, co povídali teď po volbách.

Nikdy jsem ani vám, kteří mě podporujete, nemazal med kolem úst. Říkal jsem věci natvrdo, i když mě to čtenářsky poškozovalo. Měl bych se lépe, kdybych poslední půlrok TVRDIL, že Jindra Rajchl uspěje. Měl bych se lépe, kdybych poslední půlrok NETVRDIL, že uspěje Kateřina Konečná. A zřejmě bych se také měl lépe, kdybych poslední půlrok NETVRDIL, že SPD jde do háje. Ale pravda byla prostě někde jinde.

Prosím, dovolte mi otázku… vydržíte to se mnou ještě 480 dní? Do příštích parlamentních voleb? Vydržíte můj styl psaní i můj styl práce? Unesete moje pohledy, které se ze dne na den mohou lišit o 180°? Zvládnete, že třeba změním názor a nebudu vám moci plnočelně říci, proč? Když uvidím stíny v ráji a začnu o nich psát, uvěříte mi, že to není zhrzenost, ale racionalita? Naše politika je fakt šílené klubko a fakt v ní nepotřebujeme žádné nasazené agenty BISky. Vystačíme si s obyčejnou hloupostí, omezeností, egem a oportunismem. Na zničení sebe sama se obejdeme i bez Koudelky.

Zkousnete, že vám zase budu rozbíjet bábovičky, říkat věci, které nechcete slyšet a dělat kroky, které se vám budou zdát nesmyslné? Odpustíte mi, když prostě udělám někdy chybu, spletu se, neodhadnu situaci a dám se slepou cestou? Budete shovívaví, pokud budu muset udělat pár kroků zpět? Snesete občas trochu mé nevázané radosti, když se něco povede a já budu mít pocit, že se za to musím pochválit? Vyslyšíte mě, když vám budu říkat něco naléhavého? Pochopíte, když uvidím, že jde něco do háje, tak o tom prostě napíšu, i když to zničí leckteré touhy a přání?

Pokud ano, dám se do díla (samozřejmě po krátkém odpočinku). Je zapotřebí zkonsolidovat to, co se teď v eurovolbách povedlo. Je zapotřebí dotáhnout emancipaci českých zemědělců, je zapotřebí lépe a radostněji koordinovat práci alternativních médií. A je zapotřebí napsat knihu. Politickou. Poučení z uplynulých dvou let. Takovou, kterou můžeme dávat sousedům, aby pochopili, jak to myslíme a co vlastně chceme. Je zapotřebí jezdit a zůstat v obraze.

A samozřejmě, takřka každý den vyjde na Kydech nový článek. Nejen o politice, ale o všem, co nás obklopuje a co nás ovlivňuje.

Bude zapotřebí toho udělat mnohem víc než jsem naznačil a bude zapotřebí vaší přízně. Vydržíte to se mnou do parlamentních voleb?

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

223 thoughts on “480 dní

 1. Paní Helena asi nepochopila, že tohle není nějaký prostor pro alternativní diskusi, ale fan klub Daniela Sterzika zvaného Vidlák.

  1. Blá blá blá. Do fanklubu to tu má fakt daleko. To, že tu většina diskutující neonanuje nad stejnými idiociemi jako mainstream a jeho nakašírované „diskuse“, opravdu není známkou toho, co sem nějaký random martin upustí do diskuse. Sorry jako.

  2. Stačilo zadat do vyhledávače nebo spíše adresního řádků jinou adresu, bystrá alternativní diskuze. Ale o ní vůbec nešlo střelče, že – tím pravým důvodem bylo si kopnout … Fajn, a co dál, alternativo, autorova otázka hozená do pléna zněla přece jinak, přičemž odpověď může být jednoslovní, skoro jednoslabičná. Plivátko najdete na jiné adrese …

 2. za pravdu je dvojí sazba
  jednou pomník, jindy vazba
  kdo ji vyřkne dřív než včas
  tomu pravda zláme vaz

  Naštěstí Vidlák takto KHB nezná, jde do toho prsama. Za to dík.

  1. Kecy od senátora Lásky jsou nebezpečné a varovné!! Narval bych ho do vojenského oblečení a poslal na frontu do zákopu na Ukrajinu.

   Václav Láska a Michal Dudáš vs Petr Macinka a Daniel Vávra.

   1. Buďte prosím Vás tak hodný a nespojujte pana Vávru a Macinka, který přijímá peníze od odsouzeného vyděrače a podvodníka a přitom se tváří, že o tom nic neví. Děkuji.

    1. On je nespojuje, on pouze napsal, kdo tam vede diskuzi. TO je moje chyba, protože jsem sem hodil odkaz na video a nenapsal jsem jeho obsah.

    2. @HumphreyvanWeiden

     Buďte tak hodný a mrkněte na rozhovor a rozhlédněte se okolo. Jsou tam spojeni.
     Já je nespojil. Jména jsem vypsal jak jsou uveden pod videem.
     Pochopili jsme se?

   1. Ano. Musím přiznat, že jsem z něj byl trochu zklamán, ale asi více nešlo. Nakonec asi řekl vše co šlo, že některé věci totálně zapadly není jeho vina.

    1. Láska je vysoce nebezpečný politik. On je opravdu schopný nás zatáhnou do války mrknutím oka.
     Láska je psychopat.

 3. Ano Vidláku, já osobně i hodně mých přátel, budeme velmi rádi, když budeš i nadále pokračovat ve své práci. A klidně buď subjektivní, piš své názory a pohled na věc, věřím, že k tomu máš důvody a informace. Držím pěsti. Drž se a měj se krásně!
  Ryszard

 4. Vidláku, pokud byste psal jen to, co chtějí čtenáři číst, a vyhýbal se oprávněné kritice, či prognózám, které některým zdejším čtenářům nevyhovují, pak by tyto stránky ztrácely smysl a bylo by jednodušší je nahradit třeba společným draním peří, u čehož by zdejší nespokojenci svornými a jednotnými hlasy pěli národní písně.
  Vydržte, pokud chcete a můžete, i když to musí být příšerný nápor na nervy vaše i členů vaší rodiny.
  Díky, že jste.

  1. To draní peří a pěni národních písní není marný nápad. Jen kde vzit to peří a lidi co znají narodní písně 🙂

 5. Milý Vidláku, jsem vaše čtenářka ještě od vlka, díky za vše ,co děláte a dělejte to takto dál. Je to osvěžující a na Váš článek každý den čekám .A nic se nedělejte z knížecích rad těch, kteří jsou jen u kompu a přesně vědí, jak co dělat- až na to ,že sami neudělají nic. Vydržte.

 6. Motoristé mají „zajímavého“ sponzora.

  Je jím jistý Maxim Ponomarenko, v minulosti již pravomocně odsouzený za podvody a vydírání. Ten Motoristům daroval 200 000 korun, což je 3.nejvýznamnější dar za poslední rok a půl.

  V současné době se věnuje tzv. „flipování“, což v praxi znamená, že se levně koupí část nemovitosti a potom se zbylým majitelům dělají tak dlouho nepříjemnosti, až buď flipařům svůj majetek extra levně prodají nebo extra draze koupí flipařův podíl. Touto krajně neetickou metodou podnikání se vydělávají milióny.

  Pro kontroverzní podnikatele je to přijatelný způsob existence, pro slušnou politickou stranu by to měla být stopka. Pikantní je, že šéf Přísahy, koaliční partner Motoristů je bývalý policista a přísahá na slušnost a podporu zákonnosti.

  1. Toto podnikání je legální. Bohužel. Dokonce jsem zrovna od Ponomarenka jeden takový menšinový podíl nemovitosti koupil.

   1. Přesně. Bohužel legální, ale jestli od takových lidí bere peníze politická strana, tak je to silně toxické a voliči by si před takovou stranou měli odplivnout. Zvlášť, když šéfovi strany Macinkovi to nevadí a tváří se, že Ponomarenka nezná.

  2. Takže řeporyjský starosta je vlastně taky takový fliper. Bude lidi otravovat tak dlouho, dokud mu nezaplatí „zazimování“ v kapalném dusíku 🙂 🙂

 7. Přesně, jak už tady někdo psal. Vidlák má psaní jako politický úkol. Přiznává se, že za ním jezdí úředníci z ministerstev, že byl u všech politiků a že nahlédl do zákulisních her politiků. A fakt si, vy vovce, myslíte, že by mu někdo dal nahlédnout do zákulisních her, kde pravidla určují tajné služby USA a Londýna? JESTLI ANO, TAK JE JEDNÍM Z NICH !!! Vidlák to vovcím přímo věší na nos, že je součástí jelity, vypisuje to dopodrobna.
  A vovce mají tvrdé klapky na očích. Jinak než vovce vás nelze nazvat, protože ovce, by byla urážka těch krásných kudrnatých zvířátek.
  Vidlák je tichou součástí mééédií – mediální scény sloužící „vládě“ a západu. Vyzdvihování Turka a Konečné Vidlákem: To je přesný úspěch mééédií, kteří připustí před kamery lžidotv jen pečlivě vybrané osoby. Mééédií, které jsou plně podřízené a placené “vládou” a jejich pasáky. Mééédia udělala z Turka dvojníka Pávka: stejný účes, stejně přivřené oči a pohled do dáli mírně z profilu, také jezdí na motorce, ležérní ohoz. A jak to u vovcí zabralo.
  Teď se Turek rozpustí v ODSSpolu, tiše bude ODSSpolu podporovat, Konečná toho moc nezmůže, tj. budou ticho, ani nemuknou. Ostatní pidistrany se tiše ztratí. Zbude jen p. Ivan David z SPD, který alespoň neúnavně informuje o tom, co se v eurohnusu děje.
  Jedinou opravdovou opozici SPD, se jim pomocí mééédií i Vidláka podařilo odstavit. Takže teď pojedeme rychle z vršku, abychom si co nejdříve rozbili držku. Něco stihnou do voleb, ostatní dokoná varianta B západu Babiš po volbách za 1,5 roku.
  I ti černoušci z Nigeru jsou chytřejší než čechyšeojrovovce. Tak a teď, vovce, do mne.

  1. Proto také 1. věc, kterou chtěl Fico na Slovači udělat, bylo: vymést ten lžidoTV a mééédiální chlív, proto ho postřelili, protože méééédia jsou jejich hlavní zbraň.

    1. a zvolil bych určitě dr. davida, je od spd, tak to by snad mohlo zabrat. nebo alespoň dočasně zmírnit ty následky po lobotomii, kterou ta osoba jistě prošla.

  2. Jděte už jinam. Jděte mezi ty, co podle vás nejsou vovce. Tady vaše zuřivé plácání je tak nějak k smíchu, tedy alespoň pro mě. Prostě SPD to v těchto volbách projela (radost z toho nemám) a možná i proto, že má takovéto fanoušky, kteří umějí jen nadávat a urážet.
   Nebo to byl váš záměr? Odradit voliče SPD? Protože kdybych já váhala s jejich volbou, tak s takovýmito fandy bych to hodila někomu jinému.

  3. SPD už je prostě vyčpělá a ty chyby kolem Bašty, Macha atd. se kupí a ztrácí důvěryhodnost + si zavírá případnou vládní spolupráci do budoucna (útoky vůči případným koalicím, podpora migrační neziskovky ve Zlíně). Kromě stálice Ivana Davida nic nenabídla do EU voleb (respektive až na spojení s Trikolorou, která bez Klause ml. nemá moc velkou podporu). Proč to neudělala jako SNS na Slovensku, kde v rámci parlamentních voleb na kandidátní listinu vzali vlastenecké osobnosti (Kotlára, Šimkovičovou, Tarabu, Huliaka atd.)? Taky jakožto nejsilnější vlastenecká strana mohla – na žádost nemála voličů – oslovit ty nejvíce oblíbené kandidáty od Blaška, Rajchla, Švýcarské demokracie, Svobodných (Matěj Gregor), Paroubka, Vrabela atd?

   Za to Vidlák nemůže, Vidlák rozumně doporučoval Konečnou a stejnak na něj moc lidí asi nedalo – já ho taky neposlechl, ač jsem měl a můj hlas propadl „dobru, které se nedostalo“.

  4. Heleno, kdo vy vlastně ve skutečnosti jste? Jste opravdu Helena nebo spíše Helen? Jste opravdu takový fanatický zastánce SPD nebo je vaším skutečným a pravým úkolem to tady rozírat? Jste jen další škeboň, který to na rozdíl od jiných promitivních anonymů umí dělat poněkud sofistikovaněji a obtížněji odhalitelně hned na první dobrou? S vaší rétorikou o vovcích a urážkami, neustálými militantními příspěvky a teď již i vyloženými konspiračními teoriemi ohledně Vidláka byste se měla/měl přesunout na iděs, seznam nebo forum24. Tam budete jistě slavit úspěchy.

    1. a ještě jedna oprava „škebloň“ .
     (Příspěvek mě natolik nazlobil, že jsem ho vychrlila bez zpětné kontoly gramatiky textu).

 8. 1) Určitě pište dál. Je to tu jedno z mála míst, kde se po přečtení nechce zvracet.
  2) Zvažte i svou kandidaturu do senátu či kraje či někam jinam: a) si to zasloužíte, b) věříme, že byste tam neškodil a snažil se jejich škůdství brzdit/prosazovat aspoň nějaké dobro.

 9. Vidláku, vydrž.
  Nepíšu, ale čtu, denně. Bez Kydů by mi bylo smutno, zvykla jsem si na zdejší smečku.
  Děkuju za všechno, co pro nás děláš. A moje poklona a díky patří celé Tvojí rodině, je mi jasné, že bez jejich podpory by to nešlo. Díky, paní Vidláková! A díky i vám, Vidláčata! Máte tátu, na kterého můžete být hrdí.

  1. Zdejší diskutérský kroužek, který si mezi sebe jen tak někoho nepustí mně nepálí vůbec. Já bych jen jednu opravdu pragmatickou pro Dana. Ono když mně někdo furt jen poplácává po rameni jak to dělám dobře je dozajista příjemné. O to víc, když to je opravdu zasloužené a je to tak. Ale ony i ty kritické, nebo negativní ohlasy, když budou adresné, nikoliv nenávistné, mají co se zpětné vazby týká mít své místo. Nenapíšu nic nového když budu tvrdit že i dva lidé se nikdy neshodnou úplně na všem natož pak společnost. Bude pěkné kdyby tato vaše činnost měla vliv hlavně na to, že si lidé řeknou, má cenu jít volit. ne že ne. Má cenu, pokud se mi něco nelíbí se ozvat. A v tomto budu našemu Vidlákovi držet palce. A ze všeho nejvíc Vám ale Dane přeji, aby jste měl pevný kořínek a to své Alamo, tu svoji rodinu držící při sobě . Nic důležitějšího není.

 10. Vidláku, vydržte. Všem byste nám chyběl. A já velice oceňuji i tu diskusní platformu pod Vašimi články. I když se vším nesouhlasím, to je normální. I když někdo občas ujede, i to je normální. Ale je tady spousta inteligentních a zasvěcených názorů a často také skvělá sranda. Tu potřebujeme nejvíc. Bylo by chybou něco měnit.

  1. Když už píšete o té srandě…

   Vyčteno z diskuse na LžiDnes, takové povolební :
   „Národnostní paradox: Lepší Turek než Rakušan“

   1. Velmi sporná glosa… Ken je všechno možné, jen ne to, na co utáhl své fans … S Vítkem stejná krevní, uvidíte, a nejen s ním …

    1. Jeho plus je, že ve volbách dostal to, to, co nedostala pětikolka.

     Znemožnil prezidentuši.

     Jeho patron VK také není žádný přítel pětikolky.

     Nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

 11. „Za uplynulé dva roky jsem se snažil navázat přátelství s každým, s kým to šlo.“ Není tomu tak.

  „Odpustíte mi, když prostě udělám někdy chybu, spletu se, neodhadnu situaci a dám se slepou cestou?“ Je tomu tak.

   1. On má problém, protože jednoho dne za mnou neohlášeně přijel, tvářil se jak bubák, nepředstavil se a rovnou mi řekl, že se nabízí jako pracant na farmu a nebo že by koupil moje portské. Což v té chvíli úplně zavánělo provokací – jako že vytáhne průkaz ČOIky, že jsem zaměstnal někoho načerno a načerno jsem někomu prodal víno. Tak jsem ho vyprovodil.
    Neřekl ani slovo, že mě čte, neřekl ani slovo, že si na Litterate říká prozaik a od té doby mi otlouká o hlavu, že jsem s ním vyběhl.
    Přitom stačilo mi napsat předem na mail nebo alespoň pípnout, že je můj čtenář. Běžně za mnou jezdí neohlášené návštěvy, ale ty se alespoň u dveří představí, řeknou, odkud mě znají a zpravidla se omlouvají, že nechtějí zdržovat. Nevnucují se mi na práci a nechtějí nakupovat moje víno. Chtějí si popovídat.

    1. Ale to už se tu přeci probíralo, to jste mu tady v diskusi kdysi vysvětlil. Takže zaprvé už by to měl vědět, ne stále opakovat stejnou písničku a hlavně zadruhé přijet bez ohlášení a ani neříci kdo jsem, je hodně nerozumné. Chybu by měl hledat v prvé řadě u sebe.

     Díky za vysvětlení, příhodu pamatuji, ale s nickem to spojené nemám.

    2. Hlavně nerozumí psanému textu:
     „Za uplynulé dva roky jsem se snažil navázat přátelství s každým, s kým to šlo.“ Není tomu tak.

     Důležitá je tam ta část „s kým to šlo.“

 12. Bys mě Vidláku nasr.l, kdyby ses na to vysr.l…
  Ať už tvé kroky i slova povedou kamkoliv, dokud budeš svůj a nestane se z tebe mluvící hlava, dokud nezačneš kydat želé, cintat si pentli, máš mé sympatie (občas i příspěvek). A fakt mi nevadí, že ve všem s tebou nesouhlasím.

 13. Dnes a ještě před několika dny jsem potkal kolonu hasičských nákladních aut s ženijní výbavou směřujících přes Jablonec nad Nisou směrem k Polským hranicím. Nevím, jestli to něco znamená, možná mají tady nějaké cvičení? Nevíte někdo o co se jedná?

 14. Pro zájemce z Brna a okolí:
  20. června se uskuteční na adrese Brno, Křenova 67, sál v 1. patře představení koaličních partnerů STAČILO! pro krajské volby.
  Bude také představena kandidátka za KSČM do senátu paní Lucie Zajícová.
  Debatu moderuje Václav Fišer, bufet u sálu otevřen.
  Vedle KSČM zvou také dezoláti, svítící každý pátek na Moravském náměstí proti válce.

 15. Vidlák bude psát bez ohledu na výsledek ankety. Začínal s tím pro zábavu. Dnes má psaní jako politický úkol. Stal se krysařem, který vede zmatený dav do ohrady menšího zla. A dělá to dobře. Lidé potřebují někomu věřit.

  Uznání si Vidlák zaslouží za ojedinělý prostor pro volnou diskusi. Je to takový vedlejší benefit.

 16. Vidláku, v sedmém odstavci jste poprosil, abychom vám dovolili otázku a jedním dechem jste se zeptal rovnou na šest. Žádná z nich by neměla představovat pro zdejší čtenáře problém a lidé sem chodí hlavně proto, aby si mohli vaše články číst, protože je chtějí číst a chtějí, abyste v jejich psaní pokračoval. Určitě pište dál. Myslím si, že vaši čtenáři by uvítali, i kdyby to bylo na delší dobu, než 480 dní, nejlépe bez určování nějakého arbitrárního časového limitu, protože zde rozebírané problémy velice pravděpodobně nezmizí ani po oněch 480 dnech.

  Ale já bych měl spíše otázky na vás. Vydržíte to vy s námi? Vydržíte, když vám někdo dá upřímně míněnou kritiku, kdy jste vy něco napsal nepřesně? Kdy jste se vy vzdálil od „objektivního“ popisu dále, než si chcete připustit a někdo vám na to poukáže? Kdy vám řekne o něčem co jste udělal a považuje to za ne až tak vhodné, niméně to myslí jako námět na zlepšení, nikoliv jako důvod proč se pohádat? Dokážete se s takovou kritikou vyrovnat bez toho, abyste sklouzával k manipulativním zavádějícím odpovědím, protože vám ego nedovolí ustoupit ani o krok a baží po vítězství? Co když někdo něco vidí jinak, než vy, a upozorní na to ne proto, aby se hádal, ale proto, aby v souladu s účelem diskuse přispěl ke zlepšení stavu? Dokážete s takovými lidmi diskutovat bez toho, abyste jim podsouval význam či účel jejich příspěvků?

  Prosím, určitě pište dál. Prosím, zkuste více respektovat čtenáře s jiným pohledem, než máte vy.

  1. Neplatná hra. Vidlák se ptal první. Kdo to s ním nevydrží, pustí páru ve hře s ním, s kterým to nemůže vydržet. Tím poruší všechna dotazovaná myšlenková pravidla čtení/psaní článků, sám sebe tím vyřadí a hra pozbývá smysl.

 17. Za mna bol vidlak najlepsi v zaciatkch, ked pisal o polnohospodarstve a medzinarodnej politike.
  Ked sa zacal hrabat v srackach domacej politickej sceny (ceskej alebo slovenskej) tak to bolo skor naskodu.
  Ale chapem, ze odkedy nema hlavny pracovny pomer, a chce sa uzivit blogovanim, tak uz nemoze pisat o com by sam chcel, ale co si ziadaju jeho citatelia.

  1. A jde to NEHRABAT se v sračkách domácí politiky a něco tady změnit k lepšímu? Ono je asi i jednodušší meditovat nad mezinárodními poměry než rozplétat domácí klubko hadů a zaslizit se tak u toho. Fakt si myslím, že politika je svého druhu řezničina, která se mnoha lidem zajídá.
   Jenže, ten krásně zabalený a nasvícený stejk v kšeftu pamatuje předsmrtný strach zvířete, krvavé ruce a nůž řezníka. Jsem zvířeti i řezníkovi vděčný za to, že můžu nakrmit své tělo hodnotnou potravinou. Politika mi přijde podobná – jen velká část politiků nám chce prodávat za nejvyšší cenu shnilé maso.

   1. Pre male staty je prave geopolitika podstatna, lebo domaci politici o ničom zasadnom aj tak nerozdoduju. A ze na geopolitickom smerovani nic nezmenime je fakt, ale z pohladu jednotlivca sa mozem aspon trocha pripravit na to , co nas caka. Napr. o tom, ci bude III. svetova sa rozhodne vo Fasingtone, Moskve a Pekingu a ziadny Fiala ani Fico na tom nic nezmeni. Takze o tom, ci tu mam vsetko predat a odist niekam do južnej ameriky, ak nechcem ist na ukrajinsky front, nerozhoduje domaca politika ale geopolitika.

      1. Možná ne, ale EU se k nim nemůže chovat jako k nepříteli a ani Rusové nebudou, protože znají jejich postoj. A možná ano, jako Švýcarsko a Švédsko v té minulé.

       1. To by bolo sice pekne ale obavam sa ze je to chimera. V pripade vojny, ci uz EU alebo NATO s Ruskom by Slovensko muselo plnit nejake zmluvne zavazky a pridat sa k nim. Alebo by nas k tomu EU a USA proste dokopali vyhrazkami a hrubou silou.
        Druha malo pravdepodobna moznost by bola, že keby sa slovaci nepridali, tak by ich EU/USA vyhlasili za svojho nepriatela a Slovensko s Madarskom by potom pravdepodobne poziadali o pomoc Rusko. Kazdopadne nejake rakety by na Slovensko prileteli tak či tak. Bud ruske alebo americke…

 18. Vidlaku, unesete to vy osobne? Obcas mam pocit, ze z vas vybublava potlacovana frustrace.

  My ostatni mame jednu moznost. Zavrit zalozku s vasi strankou a jit se projit. Vy to mate tezsi. Jak kdysi napsal Milan Markovic. Zivot nema zpatecku.

 19. Dvě věci jsem ráno nikdy nevynechal. Vidláka a Macka v botách. Teď zbyl už jen Vidlák. Naštěstí se objevují i další, nejen na Litterate, takže držím palce a nevzdávat to.

 20. A tak ja to s Vámi táhnu cca. od roku 2017. Takže za mě – čtu dál. Ovšem právo nesouhlasit bych si pokud možno občas snad dovolit mohl?

 21. Vidláku,
  480 dní je spíše o tom, zda umírající a kopající kobyla Spolu – Pětikoalice nezaúkoluje jednoho vojenského plukovníka k boji proti dezinformátorům, což jsou všichni, kteří je štvou a kazí jim budování radostných zítřků. Čtenářstvo přichází a odchází, přízeň se přelévá a závisí na kvalitě blogu a souznění se sociální bublinou. Pokud má někdo myšlení komunálního odpadu z Řeporyjí, leze na blogy straníků ODS. Zimomřiví hledají dva svetry u TOP09, hledači radioaktivity hledají Dozimetry u STAN, milovníci marihuany stahují kořist u Pirátů. Petr, svetr, dozimetr mají jiné sociální sítě.
  Jenže chytači modrých ptáků zavětřili vítr změn z hor, který zavál, až z toho jeden Petr zfialověl. A tak hledají nové strany. Na politické scéně se chystá zemětřas, neb dosavadní političtí dinosauři nereprezentují názory dostatečného počtu voličů, a jsou zde nové politické strany. Der Vogelfanger bin Ichja si mnozí z nich zpívají, páč revmatoidní stařečci zestárlí v poslaneckých lavicích už nic nechytí. Nejlépe to pochopila Vondrovic rodina a převálcovala dědičné držitele politických koryt z rodu Bendů. Aby odplula do Brusele.
  Dá se očekávat zabijačka Fialového Péti a kolaborace zbytků ODS s ANO. Spolu s Turkem. Politická scéna se mění a přeformátovává. Zajímavých témat pro Vidlákovy kydy bude dostatek.
  Bylo by vhodné se věnovat i tématu samozásobitelství nebo lehkému prepperství, protože USA s Ruskem hrají chicken game. Pro neznalé, to se dva v autech rozjedou proti sobě, a kdo první uhne, je bojácné kuře. USA, protože další země na vykradení jsou už jen Rusko a Čína. A Rusko Washingtonupřipadá jako slabší kořist. Rusko si zase myslí, že se proti němu opět spojila celá Evropa jako pod Napoleonem a Hitlerem, a opakuje se pravidelný nájezd na Moskvu přes ukrajinské stepi. Je lhostejné, zda jde o pravdu, stačí, že podle článků o přemýšlení Rusů jsou o tom přesvědčeni. A zase mají Velkou vlasteneckou válku. Při stupňování eskalace a napětí se postupuje salámovou metodou. Napřed bylo že stíhačky a zbraně dlouhého doletu Ukrajině ne, pak neútočit na cíle v Rusku, to vše nyní padlo. Nehodnotím, jen konstatuji, že se blížíme k jaderné válce a je opravdu otázkou, kdy někdo to tlačítko zmáčkne. Z druhé strany zase Rusko s Čínou přestávají obchodovat v dolarech, které tím postupně ztrácí finanční vliv ve světě, a USA tím rostou úroky na obsluhu obřího dluhu. Ten je splatitelný jen dramatickým propadem životní úrovně v USA, což znamená je přeměnit v latinskoamerický slum.
  Obě strany jedou salámovou metodu. USA postupně dodávají Ukrajincům zbraně. Rusko s Čínou zase likvidují světovou rezervní měnu USD. Obě strany směřují k velkému konfliktu, ač se zatím pohybují na hraně. Na Ukrajině dochází ukrajinský kanonenfutter, na pochod se chystají Poláci a Balti, na střídačce se rozcvičují Češi a Rumuni. Podmínky pro velký světový konflikt jsou nastaveny, protože nejnovější generace hráčů PC her si myslí, že válka dronů je jen mačkání tlačítek na ovladači v pohodlí z obýváku, a nejde o zimu, hlad a utrpení v zákopu.
  A přesně pro takový případ se potřebujeme připravit články o zemědělství na záhumenku. Do zákopů nadšeně napochodují mladí a progresivní voliči Pětikoalice, a snížili jejich vlastní produkci CO2, staříci a stařenky budou obdělávat pole a sázet brambory, aby se uživili, protože důchod bude stát za kulové.

  1. Do zákopů voliči 5 kolky rozhodně nastoupit nehodlají, hledají cesty, jak a kam se ulít, tady s Vámi budu nesouhlasit. Mám kolem sebe dost takových úderníků, kteří na otázku, kdy si jdou tedy pro plnou polní uhnou očima a řeknou, že oni nemůžou, protože jsou mají modrou. Někteří se dokonce chlubí, že oni mají zajištěné útočiště někde na Západě a okamžitě tam s rodinou zmizí. To na přímou otázku, jestli vezmou samopal, až ten ožralý mužik bude u hranic. Voliči pětikolky v mém okolí, to jsou přímo etalony „vlastenectví“.
   Oni chtějí zabíjet a vítězit, ale rukama jiných, třeba Ukrajinců nebo i Poláků nebo dezolátů nebo…. . Pro vítězství jejich „hodnot“ je každá CIZÍ obět dobrá.
   Spoléhají, že oni ne, oni až zítra, ale dnes, dnes jdi ty. To je ze Solženicyna, mentalita gulagu. Teprve, až i tito voliči války dostanou povolávák, začnou se cukat a budou se cítit moc ošizeni.

    1. Řekl.
     Nic. Pro ně to jsou dezolátské kecy a alarmismus, v očích mají takový ten soucitný výraz s někým, kdo je prostě jednodušší. Vůbec si to nebezpečí nechtějí připustit. Vlastně pro ně naplňujeme definici dezoláta od nejdemokrata Mitrofanova, který si svou minulost asi také „odpracoval“. Nejspíše jsou připraveni bojovat do posledního chudáka Ukrajince. Pěkně od grilu a lahváče, kde to mužikům natírají jedna radost. Tyto lidi bych nechtěl dostat do jednotky.
     Někdy si myslím, že to tu fakt musí dojít až na dno. Že musí vyrůst něco nového, pokud to má být dobré. Jenže, komu se ty děti narodí a kdo je správně vychová? Je nějaký ostrov pozitivní deviace, kam hniloba nedosáhne? Vesnice, kde žijí lidé dle lidských pravidel a nenechají si to vzít? To je otázka. Směřuje to možná k nějakým komunitám jako jsou Amišové.

  2. Gerde,
   co by měl pan domácí napsat pro ta procenta čtenářů, bydlících v panelácích a nevlastnících ani chatu, ani chalupu a už vůbec ne záhumenek?
   To jsou ti, kteří v postapo literatuře vyrazí směrem na venkov.
   A venkov bude ten, kdo bude muset bránit záhumenky, chalupy, skleníky, ale i generátory a starší auta, chtějí-li sami nějak přežít.
   Je jedno kam ti „panelákoví“ vyrazí, oni musí tak, či tak.
   V té betonovo-skleněné džungli zůstat nemohou, protože by tam jen tak, bez ničeho funkčního, nepřežili ani tři dny.
   Pro tyhle lidi z paneláků, byste Gerde napsal co?
   Ulehněte v teplém oblečení a očekávejte pomoc státu?

 22. Dane, děkuji, že jsi a píšeš. Že jsi opravdový. Je moc důležité zjistit, že člověk není osamocen a sám. Pavel z Těšína.

 23. Ranní káva a Litterate k tomu, jinak už to nejde. Když jste onehdy zavřel Kydy, bylo mi smutno a chybělo mi to, pište prosím dál. Ale možná byste to mohl někdy proložit nějakým hezkým článkem o zahrádce a zemědělství 😉
  Krásný den a děkuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *