19 června, 2024

Je na místě bát se jaderné eskalace?

Anglicky píšícího bloggera Big Serge jsem tu už jednou uváděl. Tentokrát výpisky z jeho posledního kousku, které snad pomohou lépe pochopit vztah ruské strany k jaderným zbraním.

To, co momentálně probíhá na Ukrajině, tvrdí Big Serge, odpovídá mým předpovědím, že se fronta na konci října stabilizuje, jakmile se sníží ofenzivní schopnost Ukrajiny a na scénu začnou vstupovat ruské rezervy. Nadále nevěřím, že budou použity jaderné zbraně, a nevěřím, že vnější aktéři (tedy státy NATO) vstoupí otevřeně do války. Podpora Západu zůstane omezena na vyzbrojování, pomoc při velení a řízení, sdílení zpravodajských informací a ekonomická opatření proti Rusku. Personál NATO je na Ukrajině zcela jistě na místě, ale působí jako „dobrovolníci“ nebo neformálně, aby si zachoval nátěr věrohodného popírání.

V době internetu je těžší některé věci chápat, protože je velmi těžké udržet si přehled o časových souvislostech. Digitální prostor nám zpřístupňuje všechny informace současně. Čteme zprávy, přehráváme videa a ztrácíme povědomí, že je mezi nimi značný časový rozdíl a že některé jsou reakcemi na některé jiné. Pokud ale chceme pochopit, jak došlo k tomu, že se začalo mluvit o použití jaderných zbraní, je užitečné sestavit časovou osu událostí.

Na začátku byl Putinův projev z 30. září, v němž se zavázal bránit Rusko – včetně čtyř nově připojených oblastí – všemi potřebnými prostředky. Jaderné zbraně přímo nezmínil, ale bylo to obsaženo v jeho vyjádření „všechny síly a prostředky, které máme“. Toto prohlášení je vlastně jen opakováním ruské doktríny použití jaderných zbraní.

Ruská doktrína použití jaderných zbraní se v průběhu času skutečně zúžila. Původní formulace z roku 2000 říkala, že jaderné zbraně mohou být použity v situacích „kritických pro národní bezpečnost Ruska“. To je velmi široké a nevytváří to žádné faktické omezení.

Novější verze doktríny o použití jaderných zbraní z roku 2010 zní následovně: „Rusko si vyhrazuje právo použít jaderné zbraně v reakci na použití jaderných a jiných typů zbraní hromadného ničení proti němu a (nebo) jeho spojencům a také v případě agrese proti Ruské federaci zahrnující použití konvenčních zbraní, kdy je ohrožena samotná existence státu.“

Právě poslední věta je nejdůležitější. Tu lze číst poměrně jednoduše: Rusko může použít jaderné zbraně, pokud by hrozilo, že prohraje konvenční válku s existenčními riziky. V memorandu z roku 2020 se uvádí, že ruská jaderné odstrašování „je zaměřeno na udržení potenciálu jaderných sil na úrovni dostatečné pro jaderné odstrašení a zaručuje ochranu národní suverenity a územní celistvosti státu“.

 Použití jaderných zbraní by bylo povoleno v případech, kdy Rusko prohrává válku, která hrozí buď zničením státu, nebo odtržením jeho území. Putinovo prohlášení je s tím zcela v souladu a neodráží žádnou revizi nebo eskalaci ruského přístupu k jaderným zbraním – jeho prohlášení představuje jen o málo víc než připomenutí, že Chersonská, Záporožská, Doněcká a Luganská oblast nyní v očích státu podléhají této klauzuli o územní celistvosti. Nevyvolává vyhlídky na použití jaderných zbraní, pokud by Rusko nenávratně neprohrálo konvenční válku.

Tolik Big Serge. Přiznám se ale, že ve mně to nevyvolává úplně dobrý pocit. Mimo jiné z toho vyplývá, že pokud by NATO začalo výrazně vítězit na Ruskem, hrozí riziko jaderné eskalace (a že my bychom nejspíš patřili prvním terčům). A že s každým kusem výzbroje poslaným na Ukrajinu si zvyšujeme riziko jaderné apokalypsy. Je tedy v našem zájmu vítězství Ruska? Nebo válka bez konce?

Asi se dá souhlasit, že je použití jaderných zbraní je celkově nepravděpodobné, to znamená, že riziko je menší než 50%. Ale kdo z nás by se šel procházet po úzké lávce nad rybníček plný krokodýlů, kdyby riziko pádu bylo třeba jen 10%? A kdo z nás by tam nechal procházet svoje děti?

Porazit Rusko je tedy totéž jako odjistit jadernou bombu. Na to není nic divného. V 80. letech měl Sovětský svaz výrazně větší pozemní vojska a NATO čelilo hrozbou, že v případě své prohry rozpoutá apokalypsu. Teď se to otočilo. Je svým způsobem fascinující, že ti, kdo o takový scénář usilují, nedělají ani to nejmenší obranná opatření. Ani ta nejmenší.

85 thoughts on “Je na místě bát se jaderné eskalace?

 1. Technická úroveň jaderných zbraní a jejich nosičů je už úplně na jiné úrovni v Ruské federaci než u NATO a USA …
  My na Západě stále žijeme v minulém jaderném paradigmatu, který spočíval na míru vynuceném hrozbou vzájemného zničení bojujících stran, to už ale dávno neplatí …., RF zničí Západ kdy si usmyslí ale Západ už na zničení RF nemá, má jenom jaderný šrot, který se svým intelektuálním potenciálem nedokázal posunout na vyšší úroveň …
  Jedinou nadějí psychopatického Západu, který šílí ze ztráty svojí „prestiže“, je vkládání nadějí do překvapivého jaderného útoku z nejbližší vzdálenosti na centra Ruské federace v Evropské části RF, proto ta Ukrajina, raketové základny v Polsku a Rumunsku, nyní vstup Švédska a Finska do Nato …
  Jestli se to bláznovství věrchušky Západu jeho obyvatelům nepodaří zastavit, tak Ruská civilizace bude muset tu „naši“ šílenou bláznovskou Západní civilizaci srazit jadernou silou na kolena …

  1. Maxim: zatím nejdou ICBM spolehlivě sestrelit. Jen dva místa na světě mají protiraketovou ochranu americká raketová základna asi v Severní Dakotě a Moskva. To ještě nevíme v jakém stavu ty systémy jsou a taky byly dělané proti starším ICBM. Všechna ostatní města jsou nechráněná. U jaderných hlavic stačí, aby prošla jen jedna.

   1. Manueli, ty údaje o protiraketové obraně dvou míst jsou ještě z doby odzbrojovacích jednaní v 80. a 90. letech minulého století, „smluvní“ omezení protiraketové obrany bylo součastí té oboustranně dodržované strategie vzájemného zničení při odzbrojovacích jednáních, ty pravidla se už ale přestaly dodržovat s novým mileniem …
    USA a NATO má balistické rakety (ICBM) Minuteman (pozemní sila) Trident (ponorky) zastaralé koncepce bez možnosti manévrování nosiče, jenom s hlavicemi s rozptylem vice jaderných projektilů…
    RF má vyspělejší protiraketovou obranu, založenou také na použití jaderných náloží s manévrovatelnými nosiči v blízkém Vesmíru na přímých trajektoriích balistických raket nepřítele, ty všechny z území z USA směřují přes Arktidu a z ponorek z Tichého oceánu přes Dálný východ RF…, to je pro technologicky vyspělejší zbraně RF dostatečná vzdálenost na hromadné (jaderné) zničení balistických raket v letové fázi před „balistickým padáním“ na území RF …

    1. „…ty všechny z území z USA směřují přes Arktidu a z ponorek z Tichého oceánu přes Dálný východ RF…“

     To je prece uplny nesmysl.
     Proc z Ticheho oceanu? Proc ne treba z Baltu? Nebo ze Stredozemniho more?
     Nevite kde se pred par dny vynorila americka ponorka, ktera ma zustat utajena za kazdou cenu?
     Asi taky nevite, ze uz drive USA uspesne predvedli ICBN s podstatne plozsi drahou letu, ktera zkracuje cas na protireakci a snizuje efektivitu jakekoli obrany.

     1. Sakuro, na obranu na ty kratší vzdálenosti (ICBM jsou balistické rakety přes 5000 km) má RF stále zdokonalované technologicky vyspělé raketové obranné systémy pozemní, námořní, i nesené letadly, a navíc už zavádějí i hypersonické ….
      USA a NATO obranné raketové systémy minulého století, Patriot (pozemní ) a Ageis (námořní), i „modernější“ Izraelská železná kopule v porovnání s nimi jsou pouhými hračkami …
      V úvodním komentáři píšu, jak je to s tou vzdáleností a snahou umístit jaderné zbraně USA a NATO co nejblíže RF …

      1. V čem jsou ty ruské tak lepší? Viděl jsem pár videí z krásné hvězdy a nějaké technické dokumenty, ale nevím, kolik z toho je realita a co jen fantazie.
       Třeba S-500 , je to skutečně takový průlom?

       1. Gogo, hlavní je technologické zaostávání Západu ve vojenských technologiích (raketové motory, radary, hypersonika, družicové zbraně) , ten v euforii bojoval o ovládnutí Světa …., Irák, Afganistán, Libye, Sýrie, teď Ukrajina …, na technologický rozvoj nezbyly prachy, ty se zozkradly v tom slavném us vojensko průmyslovém komplexu, a ty války Západ nakonec taky všechny pro*ral ….
        Tak to je …, Rusové si ponechali nezměněný vývoj vojenských technologií z minula pod dozorem státu, k tomu přírodní zdroje, ostatní nechali tržním silám, které tak ukázali v „demokracii“ u nich a na Západě co „dokáží“ …

        1. Ja bych si pral, aby to bylo, jak rikate, ale zkusenosti mi radi pravy opak.
         To, co pisete jsou dojmy a prani.
         System, ktery je nejlepsi, ale svet ho jeste nevidel, povazuji za velmi neverohodny.
         Pokud mate na mysli S-500, tak ten svet videl, zatim pouze v testech, ale hlavne kolik komplexu existuje… Rusko je velke.

         S temi americkymi „prohrami“ bych to rovnez nevidel tak cernobile, uz jsem se tu na tohle tema jednou stretnul tusim s dexxem.

         Treba Afghanistan se ve svetle poslednich udalosti a hlavne podle vyjadreni americkych nejvyssich cinitelu (napr Trump), nemela byt zadna klasicka valka, kterou by mel nekdo rychle vyhrat. Proste tam jenom meli byt vojensky pritomni na dobu neurcitou a rozesirat to kolem a hrozit. Vzdyt v bezprostredni blizkosti neni nikdo jiny, nez Iran, Rusko i Cina.

         Libye je rozmlacena jeste ted, a to byl taky hlavni cil. Proto se tam momentalne USA neangazuji.
         V Syrii a Iraku jsou doted.
         Z Afghanistanu odesli, protoze Ukrajina je asi tak o tisic procent lepsi.

        2. Takhle optimisticky to nepopisují ani ti propagandisti. Většinou ukazují, jakým zázrakem a nezměrným úsilím se podařilo zachovat prototyp a pár lidí do roku 200x, než vláda pochopila, že to bude potřebovat.
         O řadě systému se hovoří v klasickém rusko-sovětském stylu „celkově západním ekvivalentům neustupují, a v některých parametrech je i převyšují“ anebo „nemá v NATO analog“.
         Ale při hlubším zamyšlení je zřejmé, že mnoho toho neopustilo stádium testů prototypů. Pamatuju před pár roky jak propagovali komplex Ratnik – tj. systém výstroje, jak jde do výroby. Měli ho mít pár set tisíc kusů, ale v reále se Rusové skládají v občanských sbírkách na zakoupení spacáku, teplé bundy a noktovizoru z čínských e-shopů, aby jejich mobilizovaní kluci nezrmzli.

         Proto jsem se ptal, jak je to ve skutečnosti s těmi systémy. SSSR měl tradičně dost rozvinutou PVO a prakticky neexistující palubní letectvo.
         S-500 by měl umět sestřelovat i satelity na nízké dráze atd..
         Státní projekty měly produkovat čipy Elbrus a bezpilotníky. Tolja Čubajs je doma a čipy musejí pašovat zase z Tajwanu a drony kupovat z Íránu.

         Prostě co z toho je fantazie, co je reálný, ale vykradený projekt, co je funkční, ale nerealizovaný a co skutečně existuje v operačním nasazení…

         1. Myslím, že kdyby ty ruské hračky byly úplné sračky, tak proč byly SSA tak hysterické, když chtěli Turci koupit S-400?

          1. S-400 jsou reálně existující, vůbec neříkám, že jsou špatné. Podle mě patří pořád ke špici.
           S-500 jsou nejnovější, tam je otázka, co reálně umí a kolik jich existuje atd.

           Já jsem se spíš divil, že Rusko by S-400 (byť exportní verzi) dodávalo Turecku, potažmo USA. Je to ale obousečné, USA nevěří Turkovi, že by nedal k prozkoumání F-35.

           Propagandisti tvrdí, že kdyby Turecko mělo F-35 i S-400, dovedlo by těmi raketami ta letadla zaměřit a sestřelit, aspoň cvičně. Což by mělo nepříjemný dopad na prodeje a reputaci. Ale jsou to zatím jen spíš kecy.

      2. Chtel jsem neco napsat, ale zrovna dneska vysel clanek od ruskeho analytika u Vlka, je tam i puvodni link. Myslim, ze pise neco uplne jineho, nez vy. Ale pravo na vlastni nazor vam neupiram.

       https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/11/01/usa-naznacuji-svou-pripravenost-provest-prvotni-jaderny-uder-proti-rusku/

       Jinak Patriot je sice z minuleho stoleti, v tom byste mel pravdu, kdyby ale neexistoval uz ve verzi 3.
       Ruske strategicke bombardery jsou taky uz prehistoricke. Ale Rusove je cas od casu vybavi novymi systemy, (zmodernizuji) a jede se dal.

       Priznam se, ze rusky protiraketovy system v praxi jsem nevidel, jako ostatne temer nikdo. Mozna existuje a nechavaji si ho na posledni prekvapeni. Ale kriznik Moskva sel ke dnu snadno. Pry britske protilodni rakety + drony. Udajne to zahltilo obranu.
       Jsou to jine rakety, vim, pisu to proto, ze pri mnozstvi raket, a smeru, pri aspon trochu rozumne koordinaci, proste verim, ze to zahlti i sebelepsi system.
       A pokud by to byl system vynikajici, tak zachyti 70-80% strel. (jenom odhad od pasu)
       Ten zbytek by spolehlive srovnal Rusko se zemi.
       Jediny duvod, proc se to jeste nestalo je ten, ze protistrana na tom neni vubec lepe.
       USA se snazi maximalne priblizit a Rusko zase ma hypersonicke rakety. Jenom oni ale vedi kolik.

       1. Sakuro, ruský protiraketový systém jsou hlavně pozemní radary zabírající všechno v dostatečné vzdálenosti od hranic RF, něco si o nich najdi (protože us družicový průzkum je v jaderné válce na ho*no) …
        A co za zbraně jsou součastí toho systému se dotaž Gogo, ten o tom pravděpodebně něco ví …
        Útok na křižník Moskva, který bez doprovodných lodí jeho svazu stál osamocený na moři, to není žádná výhra …
        Mimochodem křižník Moskva se za SSSR jmenoval Sovremennyj a na Maltě na něm upekl Gorbačov s Reganem ty naše slavné revoluce ve Střední a Východní Evropě, nebylo to jeho potopení trochu symbolické ???, konec nějaké etapy …

        1. Hmmm, tak je to jak jsem si myslel.
         Dojmologie a sny.
         A kdyz prijde cas na informace, tak me odkazes na gogo, ze pry o tom neco vi…

         Po tvych sebevedomych prispevcich o ruske superiorite jsem informace, popravde receno, cekal od tebe.
         Alibisticky odkazovat na nekoho jineho je velmi nefer.

         Ja jsem na podporu sveho nazoru poskytl link na aktualni rozhovor s ruskym analytikem.
         Ty jsi na podporu svych tvrzeni napsal:

         „…ruský protiraketový systém jsou hlavně pozemní radary zabírající všechno v dostatečné vzdálenosti od hranic RF, něco si o nich najdi (protože us družicový průzkum je v jaderné válce na ho*no) …“

         To jsou tak obecne a nic nerikajici tlachy, ze to prece musis videt sam.
         A lenochy pisici „neco si o tom najdi“ mam nejradsi.
         Kdybys to mel v maliku, aspon z desetiny, jak se tvaris, tak me tu umlatis odkazy, vysledny testu a priklady nasazeni.
         Misto toho tu hledas nejakou symboliku v potopeni krizniku Moskva, kde zahynulo i dost ruskych namorniku.
         Tohle prece nemuzes myslet vazne.

       2. Sakuro, tak jsem si přečetl ten doporučený článek …
        Je to o „nezničitelných“ us balistických raketách vypálených „naplocho“ a „najednou“ z ponorky …, propaganda zase popírá fyziku …., co taky čekat od propagandistických pitomců …

        1. Re: maxim Sakura

         Tak hromadná salva z ponorky asi moc ne, plošší trajektorie letu je samozřejmě možná, ale s raketami s plochou dráhou letu, která je možno označit spíše za letadla, to nic společného nemá.
         Let rakety ve výšce 30 km opravdu moc plochý není.

         Popisovaná strategie USA – provedení nenadálého úderu má jeden menší háček. Nebo spíše dva.
         1/ I když jim Ivani poskytli souřadnice svých sil, vůbec není jisté, že nemají kdesi na Dálné Pr*eli postavena sila nová, jejichž odpalovací systém se aktivuje samočinně po ztrátě kontaktu s velitelským a řídícím centrem v důsledku náhlého a úspěšného přepadu, případně AŽ PO ODEZNĚNÍ prvních následků strategického raketového přepadu země.
         2/ Ivani mají ještě pořád funkční strategické roury na autech, která jsou schopná do jisté míry zdolávat i terén, resp. jízdu po tzv. „gruntovkách“. Totéž platí o vlacích.

         1. Přesně tak, od konce 80. let se soustředili na mobilitu a řadu raket strčí do kontejneru, tedy do vlaku.
          Tady jen pro ilustraci stav sovětské techniky konce 70. let.
          https://www.youtube.com/watch?v=WHwVPoM4zxg
          Ta sila byla malý technologický zázrak. Od GPS a zpřesnění dopadů jsou zranitelná a sází se spíš na mobilitu jak na zemi tak v oceánech.
          Ovšem jak je to s jejich reálným stavem, je velká neznámá.

         2. Ale to ja prece pisu taky.
          Jenom zasadne nesouhlasim s tvrzenim, ze rusky protiraketovy system sunda valnou vetsinu (kdyz uz ne vsechny) rakety USA/NATO.
          Argumenty, ze z Ticheho oceanu je to daleko, takze je dost casu na obranu, me tedy moc nepresvedcily 🙂

          Nebdu slovickarit, jestli je neco jeste raketa, nebo uz letadlo…

          Proste Rus ma rakety hodne rychle (a asi buhvikde) a American zase hodne blizko a hodne.
          Problem je, ze American si zacina myslet, ze prekvapivym utokem by ty rychle ruske rakety mohli zlikvidovat.

          1. SSSR měl údajně i řídící systém, který měl být schopen odpálit všechny rakety v případě, že by byly splněny nějaké podmínky, které by znamenaly, že vedení SSSR bylo zlikvidováno a běží nukleární válka.
           Liší se názory na to, zda byl nebo nebyl aktivovaný.

           Tehdy, v 70. -80. letech bylo velké napětí, ale vedli to v podstatě racionální lidé. Dnes mám z toho větší obavy zejména proto, že vidím, jak se vytratila nejen racionalita a pud sebezáchovy, ale i elementární prvky selského rozumu. Oni jsou iracionálně schopni likvidovat a prosazovat kdeco, takže by mě zase tak nepřekvapilo, kdyby měli chuť risknout jadernou konfrontaci s předpokladem, že Rusko má rakety dřevěné, nebo nesplňující CO2 normy.

         3. je už to pár let, kdy mi kolega ukazoval článek, podle kterého někdo počítal odpalovací sila na satelitních fotkách číny a došel zhruba k 7500 …

  2. Kolegové diskutéři, zamyslete se, jak to bylo s Reganovými Hvězdnými válkami – Strategickou obrannou iniciativou, ty Reganem propagované pohádkové zbraně us voj prům komplex dosud nedokázal vyrobit …
   A tak je to i s tím dnešním machrováním Západu s vítězným jaderným napadením Ruské federace …
   Jenom kecy pro hloupé ….

   1. A vývoj us letecké techniky, to je totální fiasko …
    Neviditelné F-117, letající krabice -už ve šrotu, Super stíhač F-22 – nepoužitelý pro popruchy, vyřazený ze služby, Víceúčelový F-35 -neohrabané letadlo viditelné ruskými radary …
    Super bombarder B-2 neviditelný, ale ruské SU-35 ho vidí a sundá na 500 km …
    Letadla B-2 a F-35 jsou určeny k jadernému bombardování, ale čeho ? když nedoletí do RF …

    1. Jugoslavci picli ten neviditelnej pomoci mikrovlnky. A dalsich desitky.
     Usaci tuhle strasne jasali ,kdyz na U. ukradli ten novejsi ruskej tank..T90.
     Novy systemy S-300 jsou ty vylepseny a prej dobry.
     Jako soucast pomoci Stalinovi , usaci chteli podrobny informace a plany na Katuse.
     Skoro bych se vsadil , jak zapad zacal mluvit nuklearne ,ze rus uz pustil ty jeho rakety co litaj jak chteji , kam chteji a jak dlouho chteji ,do vzduchu.
     Nevim ,jak usaci ,ale rus ma tajny zbrane pod vestou. A nerekne.
     Mozna ,ze chteli valkou, neco z toho odhalit.
     Obvykly je ,ze provokacemi se snazi zjistit obranu rusu..

 2. Jak to sem navozí,tak to budou muset vybouchat. Jako ve Vietnamu,když to tam navozili a pak museli odejít,tak to vybouchali v Laosu . Dodnes se tam nemůže do lesa,kvůli nevybuchlým bombám,přitom tam je v lese neobvyklých památek,třeba neobvyklé stavby tvaru hmoždířů, rozjel by se turismus,ale nejde to.

 3. Mě fascinují věty „byli bychom první terč“ apod. V jaderné válce budou maximáně 2 hlavní vlny (což hlavně Rsuko, protože vlaky, velké náklaďáky a pak ponorky; USA mají jenom ponorky, takže druhá vna by byla omezená, spíše by měli zbývající) a pak dostřílení zbývajících( to už podle situace).

  Ale hlavně, jakmile by se to odpálilo, tak půjdou všechny města/průmyslové oblasti co mají v první vlně. Nebude to otázkou „jsme první na ráně“, ale že jsme na ráně.
  Navíc hypoteticky, sundají všechno okolo ČR (snad kromě Rakouska), co zbyde v ČR? Nefungující el. zařízení od elektráren po počítače, přes auta.
  Zmizí plyn, uhlí, ropa, zbyde trocho dřeva v lese. Nebude čím orat, nejsou zvířata, tažná, tedy i když nebudeme cílem, jsme v současné situaci, kdy sát není připraven jako za komančů na fungování „den poté“, prakticky v zádely…

  1. S tim, ze i kdyby se do CR nahodou netrefili, tak by to bylo stejne v hajzlu souhlasim.
   Protoze stat ma zasoby jidla na den a pul.

   Ale s tim, ze zapad ma jenom ponorky bych hrube nesouhlasil.
   V USA (stejne jako Rusku) jsou atomova sila s pripravenymi ICBN.
   Pak maji (na rozdil od Rusu) neviditelne bombardery B1 a B2 rozmistene ruzne po svete.
   Pak maji strategicke bombardery. (ty maji Rusove taky)
   Atomove zbrane jdou i na F35 i ve verzi pro letadlove lode.
   Urcite jsou i schopni odpalit neco z lodi.
   Az pak bych dal ty ponorky.
   Americke jaderne zbrane jsou oficialne v Turecku, Belgii a Nemecku. Neoficialne bych si ted tipnul Rumunsko a Polsko.
   Vim, jsou tu mysteriozni ruske podvodni drony s atomovym pohonem, ale tech moc nebude, spis bych to tipnul na nekolik funkcnich prototypu.

   Nejsem zadny gaucovy strateg, na to jsou tu jini, pro prosta matematika a pohled do mapy mi rika, ze Rusko je v nevyhode.
   To ovsem nemusi nic znamenat, protoze pokud by USA zasahlo rekneme 1000 hlavic a Rusko treba 5000 tak by moc rozdilu nebylo.

   1. Amíci hlavně mají JZ všude po světě.
    Minulý týden navíc oznámili, že v EU obnoví a DOPLNÍ (tzn. zvýší) arzenály.

    Čistě hypoteticky by se USA mohly vlastně mohly ohradit, že z jejich území přece žádné JZ nevyletěly a tak je nikdo nemá co vypařovat.
    Samozřejmě za předpokladu, že by zbyl někdo, koho by to ještě zajímalo.

 4. Po shlédnutí tohoto rozjímání si asi nebudete jisti vůbec ničím.
  Ten pán toho dost prožil a zažil na to, aby mohl mluvit k věci ( rus prof voják, technik, velitel, od 90 žije v US).
  Možná nás může uklidňovat že jsme za US jen asi dekádu a kousek ( a to zřejmě ani nemusíme být tak snaživí jak jsme . . . .).
  https://www.youtube.com/watch?v=y4yLrH_qjX8

  1. Re: MUF

   Dlouhé a vyprávěno borcem, který je stažen nějakých 25 let z oběhu, takže o spoustě věcí ví kulové.
   To je stejné, jako bych já vyprávěl o poměrech socprc ZDŠ začátkem 70. let min. stol.

   1. Jinýma slovama, člověk co 25 let nemá informace ví kompetentně, že je rusko 10 let za 😀 Byl stažen před Putinem, tedy prakticky nemá šajnu, jak vypadá co Putin vybudoval ( jasně řeknou si něco kamarádi).

    Jo, Targus, souhlasím. Vidím to okolo sebe co vypráví kolega co byla za komančů ve firmě, pak co bylo v 90 letech a pak co je teď a vidím, že zase dělají „změny“, tedy za 5 let bude něco co lidi co odešli před 10 lety nebudou mít představu co ve firmě je, protože budou mít jenom kusé informace, které budou hlavně nadávky na poměry, jak je nahovno anebo druhý extrém, jak skvěle je vše, tedy budou vědět pouze to, že neví…

   2. Ne, měl jsem na mysli hlavně jak z jeho pohledu ( a nejen jeho) jsou u výkonné moci lidé kteří absolutně neví která bije. Ale jsou přesvědčeni že ví všechno, všemu rozumí ( alias brouk Pytlík pro dříve narozené 🙂 ) a výsledek jejich jednání je naprosto nepředvídatelný. Pro ty, kteří logiku a znalosti opravdu používají. Ideologie nad realitou – bylo to tu už mockrát . . .

 5. Pro Putina nemá smysl svět, ve kterém není Rusko. Problém je, že pro USA+EU zase nemá smysl svět, ve kterém je Rusko. Aspoň to tak dle našich představitelů a většiny občanů vypadá.

  1. Ale to se trošku pletete – oni Rusko milují, tolik surovin na jednom místě. To je jejich navlhčený sen:

   Vadí jim ale Putin, který ty obybatele Ruska učí, že mají svou hrdost, a že ta se nezískává poklonkováním ostatním za to, že si berou vše bez ptaní a zdarma.

   1. Re: B-13

    Pro vás navlhčený sen neexistuje, páč jste málo chytrej a málo krásnej.
    Když jsou vlhčené ubrousky, co nejsou vlhčené ubrousky, nýbrž kusy plastů smíchané s papírem, určitě jsou i navlhčené sny.
    Například náš pan Petr První Signální má neustále navlhčenou hlavu, kdyby bylo potřeba ji někam urychleně zasunout. Semhle v Bruslogradu, onde v Kyjogradu.
    Nu a když si zdřímne před náročnou fuškou v dopravním prostředku, máme zde navlhčený sen.

    1. Pane Targus, vy taky víte krásně chytrej prdlajs. Ubrousky… chá, amatérismus! Filajovej Péťa je mazanej, bo je namazanej. Vy byste sebou taky nenosil kufr vlhčenýho plastu, když pixla šmolca klouže líp a vydrží dýl.

     Navlhčený sen sme dělali dávno pradávno na táboře. Ešus, vlažná voda, ruka spící hlídky.

 6. Může mi někdo (případně i Petr Hampl) vysvětlit, proč v článku není ani zmínka o možnosti, kdy by jaderné zbraně konkrétní jedna „mocnost“ použila proti lidem už podruhé?

  Z mého pohledu je její situace velmi podobná, minimálně z projevů jak „My tu válku nesmíme prohrát…“ respektive „Pokud vyhraje Putin, změní se světový řád…“ je stejná forma myšlení i na této straně, nepočítaje, že její jaderná doktrína nevylučuje použít jaderné zbraně preventivně…

 7. Porad slysim ze rusko pusti rakety s atomem, ale kolik ma atomovek mimo svoje uzemi na zakladnach po celem svete ? Proti tomu mirumilovny a demokraticky stat atomovky pekne prisunuje do celeho sveta.

  — preklad

  Ruský velvyslanec Antonov vyzval Spojené státy, aby se vrátily do své vlasti jaderné zbraně rozmístěné v zahraničí

  Úřady Spojených států musí vrátit všechny jaderné zbraně umístěné v zahraničí do jejich vlasti. Uvedl to ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov.

  Již dříve noviny Politico s odkazem na diplomatické zdroje uvedly , že Spojené státy se rozhodly urychlit rozmístění modernizovaných taktických bomb B61-12 v Evropě. Na evropské základny NATO by měly být doručeny v prosinci.

  Podle ruského diplomata se při rozmístění těchto bomb v evropských zemích výrazně zkrátí doba jejich letu k hranicím Ruské federace a pak B61-12 i přes omezený výkon získají strategický význam.

  „V tomto ohledu znovu naléhám na Washington, aby vrátil všechny jaderné zbraně rozmístěné v zahraničí na národní území, aby odstranil zahraniční infrastrukturu pro jejich skladování a údržbu,“ řekl Antonov.

  Dodal, že ruské zbraně této třídy nepředstavují pro USA hrozbu, a to i přes „spekulace“, že mnohonásobně převyšují ty americké.

  “ Všechny naše taktické jaderné zbraně jsou umístěny v centralizovaných skladech v Rusku a nemohou představovat hrozbu pro Spojené státy,“ zdůraznil diplomat

  https://aftershock.news/?q=node/1171757

 8. No…, mám poněkud jiný názor, než Petr Hampl.

  Můj názor (výhradně můj!) je takový, že Ivan se přinejmenším do nedávna ještě stále snažil dodržovat jakási minimální nepsaná pravidla. Jistě to je podmíněno i (avšak nikoli POUZE) skutečností, že aktuálně se bojuje na teritoriu, v němž se většinově hovoří jakýmsi ruským dialektem, ne-li přímo čistou ruštinou.
  Další z těchto Ivanem dobrovolně přijatých a dodržovaných zádržných mechanismů se odporoučel do prd*le poměrně dlouho trvajícím útokem dronů na vojenská plavidla zakotvená v zátoce (zátoka rusky buchta, můžete si dohledat).

  Řekl bych, že teď je situace postavena na okamžiku, kdy Ivanovi rupnou nervy, protože mu bude neustále někdo tančit kazačok na jeho zaníceném kuřím oku.

  Druhá otázka je, kam by potenciální údery směřovaly.
  Určitě nemám o Čechistánu tak vysoké mínění, abych se mohl opravněně domnívat, že budeme zařazeni do prvosledových cílů. Fakt ne. Ekonomika k hov*u, surovinová a potravinová základna k hov*u, lidský materiál k hov*u.
  Velmi podobně je na tom ale i zbytek Ojropské Uhnije, takže jako první cíl z hlediska efektivity nejsou aglomerace (protože dnes už většinově nejsou nabaleny na bývalá průmyslová centra), nýbrž na logisticky významné body – přístavy, překladiště.

  Ad ničení měst. Města v současné podobě ničí jen naprostý vojenský idiot.
  Porovnejte počet výrobních podniků v Práglu v r. 1939 a v r. 2022.
  Dále porovnejte počet obyvatel, které MUSÍTE futrovat PŘED jaderným výbuchem nad Strakovkou a počet obyvatel, které UŽ NEMUSÍTE futrovat PO jaderném výbuchu nad Strakovkou.

  1. Zajisté. Jenže, není třeba nic.
   Protože základem civilizace jsou produkční centra. S nimi vznikla, s nimi zaniká. Třebaže se tak nezdá z příčiny setrvačnosti jevů.

  2. Ano.
   Už jen prosté „pohotovostní“ otevření raketových sil s raketami, vybavenými jadernou náplní, je těmi mračny satelitů velmi dobře, hlavně rychle detekovatelné.
   Když to odlehčíme, tak by se případný jaderný úder dal sledovat i online. Jen nevím, jaký úchyl by stál o sledování letové stopy rakety, letící odkudsi z hloubi Sibiře, mířící například na Brusel.
   A teď vážně – nemyslím si, že by kterákoli strana měla odvahu, zapsat se do dějin jako v pořadí druhá velmoc, tentokrát se pokoušející vyhladit osazenstvo planety. To by už nebyla Trinity, ani Hirošima/Nagasaki, ale spíš Castle Bravo/test C. Jen tentokrát by proběhl nad Evropou, ne kdesi nad Havají, byť by to nebyl o nic menší zločin.
   Rusové to nebudou.
   Udělá to ten, kdo už bude tak v prdeli se surovinami, energiemi i financemi na výrobu konvenčních zbraní pro „cizího“, kdo ani není součástí NATO, že mu vlastně nic jiného nezbude.
   A tady sázím na rozvážnost Rusů. Už v minulosti prokázali, že na hraně patové situace dokáží ustoupit ve prospěch zbytku lidstva a že se s nimi lze domluvit.
   Situace nedojde tak daleko, že by byli Rusové po stránce surovin, energií i financí, zahnáni do kouta tak, že by nic jiného nezbývalo.
   Tentokrát to bude opačně.
   Rus uzbrojí Západ, protože Rus už je konsolidovaný. Má ošetřeno vše, co ošetřit šlo, včetně SWIFT, všemožných sankcí a má BRICS.
   Také už nějaká léta pracuje na tom, aby se uzbrojení ze strany Západu, jednoduše nemohlo opakovat.
   Mně se zdá, že tady a teď, drží všechny trumfy v ruce Rus – vzdor mohutnému, až okatě inflačnímu tisku peněz Západem. Netvrdím, že rubl nepodléhá inflaci také, ale v rámci RF i BRICS půjde stále o měnu, za kterou toho půjde nakoupit čím dál víc, minimálně u nich doma a blízkém okolí. Až na nějaké výjimky, přece Evropa platí Rosněfti i Gazpromu rublem, byla to podmínka dodávek – nebo už je to zase jinak?
   Taky se mi zdá, že průmyslníci Západu, vyrábějící vojenskou techniku a zbraně, asi nebudou moc stát o měnu, znehodnocenou jejím překotným tiskem.
   Wolfram, titan a speciální slitiny na rotačkách FEDu prostě nevyrobíš.

   1. Re: Tenco…

    Ono toho bude chybět o něco víc, než ty kovy, které jste vyjmenoval.
    Tak například Pšonek se namísto ruského uhla zahřívá bojem v první linii…
    Listopad na krku – cype – a uhla furt nima…

    1. Tak to ale halt!
     Pšonek měl donedávna uhla tři řitě a chvástal se, že jemu se ještě vyplatí těžit, kdežto v OKD už prý nee. A proto vlaky pšonskeho uhla valily k nam. A haviři z OKD nemaju co žrat.

   2. JO máte recht. Nevím jak maďaři, ale česko,slovensko už jsou beze zbraní a že tu bývaly zásoby, tanky a pod rozdali doafriky a arabie už dávno jak se chlubil ten socan, co byl a zamini, němci už taky dali stopku na posílání, prý by neměli na obranu, frantíci jakbysmet. Pšonci taky skuhrají že maj málo. Co mají angl a spol nevím. Zrovna tak nevím kam a kolik ukroší prodali dary z jurop. ale pokud jsem četla, ten směnný obchod fungoval celou dobu. Odněkud a z něčeho jejich šéf musel získat ten majetek co oněm psali. A že to byla hromada peňazí. Takže kdo ví odkud se nám ozvou. Amíci ale taky už brblou že nestačí vyrábět, a posílají v podstatě nevyzkoušené.. Je to divné ale připadá mi, že když rusové západ nedošprtali k odzbrojení cestou rozumu a sebezáchovy, tak je odzbrojují takhle. Co myslíte

    1. Re: ema

     Odpověď je jednoduchá.
     Co si budete pamatovat déle? Strup na odřeném koleni po pádu z kola, anebo roční rehabilitaci a následné doživotní omezení po těžké autonehodě na dálnici?

     Ojrope i Ušáci naráz zjistili, že nemají energetické zdroje, surovinové zdroje, průmyslovou základnu, lidské zdroje – tzv. střední kádry, o špičkových technolozích a vývojářích se vůbec bavit nebudeme.

     Ivani chápou dosti pomalu.

     Trvalo jim dva měsíce, než pochopili, že s jejich bezpečnostními požadavky a přebudováním architektury v Ojropě jsou všem k smíchu.

     Trvalo jim dva měsíce, že na UA se ŽÁDNÁ něžná revoluce s předáním moci loajálním civilům prostě konat nebude, protože dotyční pouze sosali prachy a dělali ho*no (popravdě řečeno, vzhledem k existenci SBU se jim nedivím).

     Trvalo jim další dva měsíce, než pochopili, že se nepovede žádný „čestný boj“ s ohledem na civily a zajatce.

     Trvalo jim 4 měsíce, než přišli na to, že jediný rozdíl od ofiko WWIII. je v tom, že NATO jim nevyhlásilo válku, ale jinak dělá naprosto vše, jako by ta válka byla.

     1. spíše je kombinace důvodů, jeden hlavní, že jednají tak, aby zbytek světa než západ měl jistotu, že vždy dodrží smlouvy a dohody.
      A tento hlavní postoj je spojen svedlejším důvodem, že chápou, jednou válka skončí a pokud bude někdo (jako, vždy je někdo) kdo bude chtít mluvit, aby měl nějaké jistoty, že se jednat dá a přes válku, je rus ochoten spolupracovat, že nebudou podrazy, proto jede plynovod přes ukrajinu, protože nechávají otevřená zadní vrátka.

      My jsme moc odkojení „západním myšlením“, kdy bychom na Ukrajině srovnali se zemí v první vlně el. síť v další vlně sklady, výrobny a distribuce paliv; pak vodárny ve velkých městech a teprve pak útočili na zemi co nemá elektřinu, paliva, jídlo a velká města co pít…

      Si myslím já.

    2. Ano, socan na zamini se tim chlubil, kudy chodil.
     Ale nejvic toho „nepotrebneho“ vojenskeho materialu vyexpedoval (zadarmo) jeden herec za ANO.
     Zvlaste do Syrie a do Banderistanu.
     Vsak si za to taky vyslouzit flek velvyslance v Izraeli. Protoze zvlaste tam chrochali blahem, ze nekdo dodava zadarmo jejich proxy teroristum. Pro utlocitne: „umirnene opozici“.
     No a soucasna kruta na obrane proste odstehovala i ten zbytek.

     1. Re: Třešňák

      Do Banderistánu ani tak ne, Začínalo to Gruzií.
      Ale vy jste stejnak blbej, páč my chytří soudruzi velmi dobře víme, že za demokraturu – pardon – demokracii si rádi připlatíme.
      A klidně aji čtvrtej svetr a ovčí ponožky!!!

  3. Kdyz je eskalace je taky keckalace./Na place/.
   Bejt nekde dekan ,udelal bych z vas pane T. akademika z fleku.
   Pac nazyvate veci jednoduse,vystizne a jeste pravymi jmeny.
   Na universite byste s tem vostanima akademikama nevydrzel a vratil se z fleku zpet , k lopate..Nebo jinam.
   Z vejs a este vejs ,uvedenych duvodu..
   Hampl, Hampl , sakra ,vedi voni, ze se vod jinych nevopisuje v prvni casti.
   Neni to poprve , kdo to vedle vas v kancelari sedi . Ten S.zase ? Vopisovani jen ..
   Jenom ve skole v kancelari. A dale vod hradu expertu a jeste dale..
   Pouziva se mimo kancelar, vyraz Stupnovani a nikoliv ,eskalace..
   /Vobyc lidi sou tu zasedli na gramatiku . Nepopularni.
   Aspon ,ze maji tu diakritiku.
   Slysel von jmena , Biden, Nudelman , Wendy Sherman, Albricht , Pelosi, Buuush, Jacenjuk,
   Nudelman zaridila strileni ze strech v Kyjeve do svych, 2014 , kteri svrhavali zvolenyho presidenta , byly potreba vic ,jako vobeti , zadnej problem, vobeti v Nudelman, vobjeti.
   Ty se ted tam nazyvaji „heaven hundreds“..Svadi se to ovsem jinym smerem..
   Kdyz se Putin necha , mozna bude nazyvanej podobne ,az potom..
   Blinken si pochvaloval na ,9/11 potrubi nove moznosti …Ty byly,podobne i predtim ..
   V NY, nejdriv a Irak,Afg. potom.
   Za vosum velkejch trilionu a 9tisic vyzmizikovanejch dnes beze stopy a taky vlastnich..
   Spousty na zivot zmrzacenych.
   A jaky asi jsou ty starosti v usarne s cizejma?
   Musim uvadet zde ,ze jde o vseho schopny , co nevynechaji jedinou prilezitost.
   Pribrali si k Rusku, zloducha, Si a Cinu a v pravej cas. Normalka?
   Je zloduch ,ale z jinejch duvodu.
   A voni Hampl se snazi rozume diskutovat s nima. Normalni argumenty jeste jim nacpavat , ktery voni nemaj radi ani trochu a naopak..
   Davaji jim tak H.common sense , kterej nemaji a nikdy nemeli. Sou Voptimista.
   Blazen, male dite , a maminka maji vzdycky pravdu. Nejvic kdyz nemaji.
   Mimo maminky ,kdyz se jim odporuje, snazi se pak vsecko rozmlatit..V NY ! Taky.
   Common sense /zdravej rozum, to je trochu nepresny/, neni s nima a kdyz tak,
   je jim platnej jako mrtvymu zimnik..
   Abych pouzil english , kdyz sem to u vas ,pred momentem kritizoval..
   Ja muzu, ja jen tady soukrome a neverejne trochu ,mini pricmrduju.
   Je nepravdepodobny, ze je pouzijou , nepresne pisete..
   A co ted presne stehujou na finsky hranice asi 5 minut, na dostrel vod Kremrole?
   Rus musi jednat i kdyby nechtel..Kdyz nestaci a nemuze vcas zareagovat.
   Bude predchazet zajiste, ty jistote.
   /Zajmy nejdulezitejsi pro predsedkyni finu, zde jiz byly pripomenuty/.
   Zamyslej se , daji vsech pet dohromady , voni to s vama myslej dobre..
   Sou vycitky , pak vycitky hlodaji ,tak sem toho zase spousty vypustil..

  4. Cíl „čechistán“ nebude jako v minulosti pro USA, kdy k nám plánovali poslat velké desítky jaderných střel. Dnes protože není průmysl, budou stačit 3, „Praha, Ostrava, Brno“, a tím je vyřízena oblast o kteoru bojovali tisíce let mocnosti evropy, protože platí, kdo ovládá Čechy, ovládá evropu i když moderní „plánovači melou jiné věci, protože přeci co platilo vždy už neplatí, že jsme dnes chytřejší“….

    1. Re: Ládik!!!

     Lajt nelajt. Jednou je a fertyk.

     Btw. fčilek mě napadlo popřemýšlet, kdy naposledy jsem slyšel použít v ponašimštině tohle to krásné slůvko…

     1. Já mám fertyk se spanim, žradlem a mluvenim, bosem si prikusnul v hubě tkaň a chytnul bakteryjalnu infekcu. Už 4 dny lezu z kuže.

      1. Zdravím Vás Ládiku,
       možná už jste vyzkoušel kdeco, my máme na podobné trable ověřený čaj z šalvěje. Stačí i pytlíkovaný (lepší je sypaný). Uvařit si ho (nevaří se, jen spařuje a nechává 10-15 min. odstát) do čtvrtlitrového hrnku a po každém jídle i pití vyplachovat, vyplachovat, vyplachovat ( teplým, ale zchladlý nevadí), nejdůkladněji na noc.
       Šalvěj pomáhá po vytržení zubu, při oparu zevnitř tváře, dokonce to ulevilo dceři i po menším operačním zákroku. Použití čaje ze šalvěje při „škrabání“ v krku je asi dost známé. Stojí to pár korun a důslednost, ale do dvou dnů by se Vám mělo ulevit.

        1. Hřebíčkový olej (koření) způsobuje znecitlivění tkáně. Však jej zubaři používají/používali. Žvýkejte hřebíček.

         1. Az vas chytne, nedejboze, slepak, doporucuji se vyhnout felcarovi a take prikladat salvej. To urcite pomuze. Na zlomenou nohu je zas nejlepsi hrst cerstvych bylinek ze zahradky. V pripade ledvinove koliky pak onen hrebicek, staci jich rozzvykat tak kilo, dve a mate po bolestech.

          1. Na impotenci potmechut nebo vstavac polni, na zacpu rozrazil… JdC nas vzdy dokaze obohatit.

  1. Konec této civilizace. Ale co třeba delfíni? Nebo krysy? Taky by se mohli vyvinout, ne? Proč zrovna opice?
   Ale předpokládám, že ten konec civilizace (Překrásný nový svět) bezpečně zajistí blbost lidská, protože ta je, jak prý pravil Nějaký Kámen (Einstein) na rozdíl od Vesmíru nekonečná.

    1. Von tomuhle svetu navic jeste nadava. Do. Civilizace.
     Ten Ein stein , taky moh s kritickou napravou blbosti zacit nejdriv u sebe..
     Jiny zase chteji ,aby tady jiny nebyli , taky nezacnou u sebe ,jit prikladem se ma..
     Inteligenti. Civilizace.

  2. Ladiku, první použily ZHN na západní frontě ve velké válce. Pak poprvé použily proti jinému státu jadernou zbraň američané. Přesněji USA. A hned 2x a hned proti civilnímu obyvatelstvu. A výsledek? US vojska na Okinawě ještě 80 let po této politovánihodné události. A Svět se furt točí.
   Patřím mezi ty lidi, kteří si myslí, že lidstvo nemoudřelo od počátku do dnešních dnů vlastně kontinuálně. Porovnáme- li si starověké civilizace se středověkem v Evropě, porovnáme-li si co uměly země vyznávající islám před několika staletími oproti křesťanským zemím…myslím si, že bylo více vysplých civilizací, a vyspělých až tak, že to prostě nelze uchopit, a přesto se zhroutily. Nedělám si iluze. I tato civilizace může lehce zaniknout, ale jako už vícekrát, povstanou nové.

   1. Situace je od r 1945 zcela odlišná. Tehdy disponovali jadernými zbraněmi pouze Američané. Těžko mohli očekávat odvetu
    Aktualne je na Zemi bohužel jaderných zbraní tolik, ze je možno zničit život na planetě x – krát, jaderné zbraně má nejméně 8 států. S více či méně pricetnymi vůdci.
    To činí situaci poměrně vachrlatou.
    O svém prstiku na jaderném tlacitku naposledy ševelila paní Truss.

    1. Paní M.
     Myslím si, že se potenciál jaderných zbraní příliš nadsazuje. Jedná se o stovky hlavic, možná max tří tisíců hlavic s kapacitou ca 50 TNT na hlavici? Zeměgula je velká a toto ji nezničí. Ano pár přeživších z Homo Perfectus přežije a pak to začne nanovo. Takže jediné možné řešení podle mého názoru je jako s dinosaury. Konečně bude na pár statisícíletí na Pplanetě 3 klid 😀

     1. Hmmm, vypada to, ze medialni masaz nese ovoce.
      Neberte si to osobne, zaznamenal jsem v posledni dobe radu clanku podporujici vas nazor. Bohuzel se vsechny opiraly o lzive, a az blahove nesmyslne informace, stejne jako vas prispevek.
      Pry, ze USA by pravdepodobne „vyhraly“ jadernou valku z prorezimnich medii, a z druhe strany, ze Rusko ma Sibir, kde by lide prezili, takze by „vyhralo“ Rusko.

      Takze k tem vasim cislum:

      „There were approximately 12,705 nuclear warheads worldwide as of January 2022 and almost 90 percent of them belong to two countries: the United States and Russia.“

      A k te sile 50 TNT… Nevim jak si to vysvetlit, nejspise se neorientujete v jednotkach, protoze tohle si zatim nedovolil ani seznam.cz. A to je co rict.

      Bomba, kterou shodili USA na Hiroshimu odpovidala 20 000 tun TNT.
      A ta byla mala.
      Jeste jednou: ne 50 TNT ale 20 000 tun TNT

      Ruske hlavice:
      „Standard ones can have yields of 500 kilotons, 800 kilotons and even 1 megaton — equivalent to 1 million tons of TNT. Russia holds the record for the most powerful weapon ever exploded: In 1961, it tested a bomb of at least 50 megatons, nicknamed “Tsar Bomba”“

      Americke hlavice:
      „Nuclear weapons vary in their destructive power. In the United States‘ current nuclear arsenal, the most powerful bomb is the B83, which has a maximum yield of 1.2 megatons, making it 60 times more powerful than the bomb dropped on Nagasaki, Japan, in 1945.“

      Vyse uvedene jsem sem neprekopirval kvuli vam, ale kvuli ostatnim diskutujicim, kdyby nahodou podlehali soucasne valecne masirce, ktere se v Cechach docela slusne rozjela.

      ps. pro ty, kteri nedavali pozor pri fyzice, nebo uz maji to moderni inkluzivni vzdelani: 1 kilotuna = 1000 tun. 1 megatuna = 1 000 000 tun

      1. Děkuji za informace, ale nebuďte tak nabubřelej, jste jeden z mnoha nás, kteří jsme tu jen na návštěvě a to dočasně. Bohužel kromě pár vymožeností, kterými se ukájíme tuto planetu devastujeme kam oko dohlédne. Takže planeta se bez nás obejde a sama si pomůže. Koukněte na fotky z Fukušimi nebo Černobylu. Vám jde o čísla mně o podstatu. Je jedno kolik moc bomb vybuchne a zda se zničíme. Planeta přežila už mnoho obrovských katastrof. Bohužel se potkala s lidským rodem a to je velká katastrofa. A jestli se budeme chovat stále stejně (jak že budeme), tak si nezasloužíme nic lepšího než smazat.
       A jinak dle čeho soudíte, že jsem pod mediální masáží? To je Vaše chiméra.
       Z Vašeho textu akorát cítím samoukájení. S Vámi bych rozhodně nechtěl dvojdomek.

       1. Napsal jste tu naprosto scestne a zavadejici informace, ktere jsem uvedl na pravou miru.
        Samozrejme ne kvuli vam, ale protoze jste tu mystifikoval dalsi ctenare.

        Vy se citite urazen, jako vetsina nabubrelych a chybujicich vseznalku. Podle ocekavani.
        S vasim dvojdomkem bezte klidne do …

        ps. ve Fukusime jsem na rozdil od vas byl.
        pps. Pokud mate pocit, ze planete bude bez lidi lepe, tak doporucuji most v Nuslich. Pletivo doufam prekonate.

        1. Vy jste tak dokonalý, že se úplně stydím. Škoda takových, kteří všechno vědí a všude byli. Z dětství si vzpomínám na jednu postavičku. Taky všude byl a všechno znal. Byl to brouk Pytlík
         Fascinuje mne co všechno o mé osobě víte. Kde jsem byl, co čtu, na co se dívám, co jsem studoval. A ještě mi radíte co bych měl dělat.
         Zkrátka jste Narcis, Pytlíku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *