24 června, 2024

Jak přes kopírák

Jak dlouho už běží henta ukrajinská ofenzíva? Týden? Nebo ještě o něco déle? Ukrajina o ní samozřejmě spíše mlčí a mediálně se činí hlavně Rusové. Ukazují zničené Leopardy, americká bojová vozidla, dávají záběry z vrtulníků Kamov, kterak ničí nebohou ukrajinskou pěchotu, ukazují shluky vozidel, která najela na miny jako by to bylo hejno lumíků, pouštějí „odposlechnutou“ komunikaci nepřítele, jak si ukrajinští vojáci uvědomují, že vjíždějí do pasti a jsou hnáni na smrt.

Vojenští blogeři zdůrazňují různé vojenské aspekty té či oné operace, kterých by si laik nepovšimnul, hovoří o tom, že Rusové jsou na ukrajinskou ofenzívu připraveni, zveřejňují se mapky mnoha linií i pásem obrany, ti proukrajinští zase zdůrazňují technologickou nadřazenost ukrajinských sil, které jsou vyzbrojeny zbraněmi NATO a jsou přesvědčeni, že armáda vyzbrojená a vycvičená podle západních standardů, ruskou obranu co nevidět smete.

Já se na to dívám a co mě hned vidlácky nenapadne… vždyť tohle jsme už viděli. Před rokem a něco. Prohoďte si slovo Ukrajina a Rusko v prvních dvou odstavcích a je to přesně to, co jsme si mohli přečíst před rokem, když celá tato válka začala. Úplně přesně.

Tenkrát Putin vyhlásil tu svojí speciální vojenskou operaci a dál Rusové mlčeli a na všechny informace uvalili velmi přísné embargo. Ruské tankové kolony útočily proti Ukrajině, operace se rozvíjely a já jsem tehdy psal, že se ukrajinská obrana nezhroutila, i když jsem čekal opak. Tehdy jsem si myslel, že ukrajinská armáda je proti té ruské slabá, slaboučká. Netušil jsem rozsah ukrajinských příprav na tento konflikt.

Pak nás začali zásobovat videi, jak henty Bayraktary a Javeliny zastavily ruské tankové kolony. Vojenští bloggeři k tomu měli celou řadu rozborů, že to Rusům ani zdaleka nejde tak dobře, jak by sami chtěli. V tisku se objevovalo stále více zničené ruské techniky (i ruských mrtvol), začal přibývat vítězný tón, že ožralí mužici ze stepí vlastně prohrávají, protože si mysleli, že za pár dní bude hotovo a vezli si sebou slavnostní uniformy….

Začalo se mluvit o tom, že ukrajinská armáda má za sebou osm let amerického výcviku i amerických zbraní, že mají lepší systém velení pomocí počítačů, dostávají dobré zpravodajské informace a začínají dostávat ohromné množství západních zbraní, takže okupantu budou do léta (pak podzimu, pak zimy, pak jara, pak dalšího léta) vytlačeni. Rusko a Ukrajina tehdy sedly k jednacímu stolu, ale Borísek Džonsn tehdy přesvědčil Zelenského, ať na mír nepřistupuje, že Rusko může být poraženo vojensky.

A teď je to stejné. Jen obráceně. Teď jsou to Ukrajinci, kteří najíždějí do minových polí. Jsou to Ukrajinci, kteří přicházejí o desítky obrněných strojů denně. Jsou to Ukrajinci, kteří přicházejí o množství mužů, kteří si jak berani rozbíjejí hlavy o ruské obranné zdi…

Ukrajinské síly mají za sebou rok výcviku na Západě. Celá Evropa jim dodala zbraně. Američané jim také dodali zbraně a stamiliardy peněz. Britští, američtí a polští vojenští poradci tam jsou úplně všude. Vojenští experti z celého světa se tam starají o další doplňkový výcvik a velí jednotkám na frontě. Maršál Petrla každý den neopomene přinést další informaci, která potvrzuje ukrajinskou vojenskou nadřazenost nad Ruskem. Mluví se o stovkách západních tanků, tisícovkách západních obrňáků, ukrajinské tankové posádky jsou prý neuvěřitelně šikovné a místo roční výcviku jim prý stačí jen půl roku na zvládnutí západních strojů… Tohle jsme teď poslouchali celou dobu.

A výsledek? Ukrajinské tanky jezdí v kolonách, najíždějí na miny a jsou ničeny z ruských vrtulníků. Dělají to samé, čemu se před rokem smáli Rusům. Ukrajinské síly jen velmi těžko pronikají do připravených ruských obranných postavení. Před rokem nám to intervjuci servírovali jako jasný důkaz ruské prohnilosti a slabosti.

Ve světle současných ukrajinských snah o ofenzívu, uvědomují si naši gaučoví generálové, jak úspěšní ve skutečnosti Rusové před rokem byli? Když vidíte, jak je těžké se v dnešních bojových podmínkách probít skrze připravenou obranu, neukazuje to spíš na to, že Rusové před rokem předvedli impozantní bojový výkon? A předvedli ho i u Bachmutu, Severodoněcku i Mariupolu, když se dokázali probít přes opevnění, která tam Ukrajina budovala osm let? Rusové svoje polní opevnění budovali sotva rok a výsledek ukrajinských útoků zatím nestojí za řeč.

Já nevím, jestli je to všechno, nebo ten hlavní nápor ofenzívy ještě přijde. Ale rád bych poprosil všechny, aby se oprostili od keců českých intervjuků a vůbec od keců vojenské propagandy a podívali se na něco, co se dá docela dobře porovnat. Rusové se celá léta připravovali na útok proti Ukrajině a všichni víme, jak dlouho postupovali a kam se až dostali. Všichni víme, co za toto vítězství museli obětovat. Použili na to svoje síly, svoje zbraně a svoje zázemí. Bojovali proti opevněním, která Ukrajinci dlouhodobě budovali a bojovali proti armádě, kterou Západ dlouho cvičil a zásoboval.

Teď útočí Ukrajinci, kteří rok shromažďovali zbraně a cvičili vojáky právě pro tento úkol. Celý Západ jim dodal zbraně a všichni západní stratégové rok tvrdí, že Ukrajina brzy zvítězí a se svojí ofenzívou uspěje. Máme přesně měsíc do hentoho summitu NATO ve Vilniusu. Tož se dívejme, kam se teď dostanou Ukrajinci. Dívejme se, jestli jim půjde to útočení líp, než před šlo před rokem Rusům.

Až teď totiž máme stejné měřítko. Až teď se ukáže, jestli je západní způsob válčení opravdu lepší, než ten ruský. Až teď se ukáže, jestli jsou ukrajinské tankové posádky opravdu dostatečně vycvičené a až teď se ukáže, jestli jsou tanky ještě k něčemu a nebo má pravdu Prigožin, že válku vybojuje pěchota, jen se na to musí jít tak nějak kapitalisticky a bez omezení vojenskými předpisy. Teď se ukáže, jestli byl ten výsměch Rusům za zpackaný útok na Ukrajinu oprávněný.

Tam na frontě se teď rozhoduje, jestli má Západ skutečně lepší logistiku, lepší zbraně, lepší systémy velení a lepší vojáky. Protože pokud ukrajinská ofenzíva neuspěje, tak bude zcela zřejmé, že západní standardy umějí na bitevním poli zhruba to samé, co vládnou ti „opilí mužici ze zemljanek.“ Bude jasné, že Zalužný a jeho američtí poradci nejsou o nic lepší než Gerasimov a Šojgu s ruskými metodami.

Nevím, jak ukrajinská ofenzíva dopadne. Nevím, jestli mají Ukrajinci ještě nějaké překvapení. Ale vím, že tentokrát poprvé porovnáváme porovnatelné. Já si teď vytahuju svoje rok staré články a nestačím se divit.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

166 thoughts on “Jak přes kopírák

 1. Dovolím si to shrnout a něco přidat. Často už se tu řekla stará pravda, že kdyby Rusko vojensky obsadilo Ukrajinu – tedy zvítězilo v běžném slova smyslu – hospodářsky by ho to zničilo. Rusku tedy byl vnucen konflikt, který z hospodářských důvodů nesmí vojensky vyhrát. Naproti tomu Ukrajina vstoupila do konfliktu, který nemůže vojensky vyhrát. Něco tak blbého snad nikdy v dějinách nebylo.
  Profituje z toho nadnárodní kapitál. Banky, které půjčují peníze státům, které je strkají do bezedné díry, zvané Ukrajina. Z hlediska těch bank je to investice, protože ze států, kterým ty peníze půjčily úroky vždycky dostanou. Naproti tomu není naděje, že by ty státy dostaly peníze z Ukrajiny. Co jsem dosud napsal je celkem známo.
  Obvykle se předpokládá, že lidé, kteří v těch bankách rozhodují to dělají ze zlovolnosti a nebetyčné žravosti. Myslím si, že to dělají z nutnosti. Oni prostě musí ty peníze investovat, tedy vložit je do něčeho, co ponese zisk. Jiná možnost investovat tak velké částky prostě není. Takže „nikdo není vinen…???“
  Když napíšu, že v pozadí toho všeho jsou netělesné bytosti, které nenávidí nejen vše lidské, ale i život sám budu za cvoka. Co se dá dělat.

 2. Menyk: „hned v počáteční fázi své protiofenzivy zřejmě přišla (míněna Ukrajina) o těžkou techniku dodanou západními spojenci. Ukrajinská armáda co nejnaléhavěji potřebuje mnohem více západních tanků, bojových vozidel pěchoty a další obrněnou techniku,“ zdůraznil Melnyk. „Každý Leopard 2 má pro (naši) rozhodující ofenzivu doslova hodnotu zlata,“ dodal.

  To mají Krauss-Maffei Wegmann a BAE Systems asi radost… Na jednu stranu jako jo, kšefty se pohrnou, na stranu druhou ne vždycky je špatná reklama reklamou dobrou…

 3. Re: Anonym
  Tobě ten Vidlák leží v žaludku.
  Mám radu. A zadarmo. Udělej si blog. Každý den napiš nějakou svou myšlenku, rozviň ji a přilákej čtenáře, ať svobodně nad ní diskutují.
  A až ho budeš mít, tak nám ho nezapomeň představit. A neboj, my tě nebudeme urážet.

 4. Snad ti řekněme obyčejní Ukrajinci, co tam zůstali, pochopí, že s politiky typu nacisty kokainisty Zelenského to jejich země opravdu nikdy nevyhraje.

  Přeju Ukrajině racionálního politika, který pošle celý Západ v čele s USA do prdele a bude chovat především ku prospěchu vlastní země! Tzn. jako Putin zatočí s oligarchy, pochopí možnosti a roli Ukrajiny v geopolitických a historických souvislostech a bude to umět hrát na obě strany.

  Pro nás bude výhra ekonomický vzestup Ukrajiny a jakás takás budoucnost, protože v horších ekonomických časech bude ten milión úkáček docela zásadní problém (zdravotnictví, vzdělávání, bezpečnost). Čeští politici by si taky měli vyndat hlavu z prdele a pomáhat Ukrajině přesně v tomto duchu – tzn. hledat tam politika, který nebude eskalovat problémy, ale řešit je.

   1. Aleši, dobré vidět, ale on ten člověk před autem měl pravdu. Skutečně si myslíme, že i kdyby ti lidé z auta nakrásně natočily reportáže i s těmito lidmi co protestovali před krajským , tak že mají tu moc to dát do vysílání? I kdyby to sestříhali, tak oni nejsou ti, kteří rozhodnou co půjde na sklo a co ne.
    Mají fajn prácičku, teplá místečka, takže nebudou čurat proti větru. A to ani kdyby byli soukromými názory na straně nás, dezolátů.

    1. Několik hodin tam seděli, aby odchytil odcházejícího primátora…kdyby někde vedle začalo hořet, tak by taky seděli a čekali na pokyn z Prahy?…

     1. Mimochodem, vzhledem k tomu, že je tazatel dost pravděpodobně plátce koncesionářských poplatků, tak je jedním ze zaměstnavatelů těch namyšlených blbů.

     2. Já chápu vaše rozhořčení, ale píšu o tom, že i kdyby ty rozhovory natáčeli, tak to nejsou oni, kdo rozhodne, co pustí divákům do étéru

  1. Mějte ohledy, je tu služebně… A jak říkal jeden takovej, kdybych to nedělal já, přišel by jinej a ten by byl ještě horší…

  2. Nezmizely, nesmazal. Na internetu jsou, všechny. Stačí umět hledat . Kdo umí ten umí a kdo neumí ten čumí…..a hloupě kecá.

   1. ále paní Janne, tuhle scallop má samozřejmě pravdu… Vidlák trošilinininku kydy zkrouhnul o pár článků, z pár zase vymazal odstavce, které ony články komentovaly… inu, je to jeho věc, a já se mu vlastně asi ani nedivím. Třeba až velkej rakušáckej žaboun přestane prudit a trolfové otravovat, tak se články zázračně objeví.

    Z kydů články zmizely, ale zas jak píšete „Na internetu jsou všechny“. Stačí hledat – internety zapomínaj fakt blbě. I já se snažím zálohovat články tadyhle na Litterate a v kovárně, a když si vzpomenu tak i seňora Číču, vlka a pana Houmra.

  3. a) Mezi 27. únorem až květnem 2022 Vidlák na Kydech nepublikoval. Což by mohlo vysvětlovat, proč tam jeho články z dané doby nenaleznete.
   b) S ohledem na výše uvedené předpokládám, že jste buď zoufale neinformovaný a zde nový, nebo trpíte nutkavou bájivostí. Ze zlých slovíček a korigovaných informací vás vážně obviňovat nehodlám. Dnes jsem se rozhodl být velkorysý.

     1. Češtin být jeho kobyl.
      To už Bobovi dochází lidé, že musí zaměstnávat i sudeťáky? Nebo z těch dnešních politologických VŠ vychází takový češtinářský odpad?

   1. Tak to myslíte špatně, tedy pokud opravdu myslíte. O vraždění Čechů jsem zatím slyšel jen od feťáka z Řeporyjí.

     1. No vidíte, sám jste to hezky napsal. Teď to stačí dát do souvislostí a seřadit příčiny a následky. Takže kdyby nebyl na začátku ten nacismus, nebyla by ta první hromada mrtvých, no a pak by se nemuselo denacifikovat a nebyla by ani ta druhá hromada mrtvých.

      Pláčete tedy sice hezky, ale na špatném hrobě. Stěžujte si u těch, kdo ten nacismus vypěstovali a pomohli mu k moci…

    1. Mám to chápat tak, že Churchill, Attlee i Truman hodlali v Postupimi vyvraždit německu populaci, nebo co si jako pod slovíčkem „denacifikace“ představujete vy?

     1. „Nechápu, proč se kolem toho nadělá tolik povyku. Na necivilizované kmeny silně doporučují jedovatý plyn,“ uvedl Winston Churchill při použití bojových otravných látek proti Kurdům a Afgháncům v roce 1919.

      „Svět si zaznamená, že první atomová bomba byla shozena na Hirošimu, vojenskou základnu. To proto, že jsme si při prvním útoku přáli – jak jen to bude možné – vyhnout se ztrátám na životech civilistů“. uvedl Harry Tuman ve svém projevu po svržení atomové bomby na japonské město Hirošima, po kterém bezprostředně zemřelo 70 – 80 tisíc civilistů a následkům zranění pak podlehlo ještě dalších asi 70 tisíc lidí, opět převážně civilistů (podle japonských oficiálních údajů přesahuje celkový počet mrtvých, včetně těch, kteří následně zemřeli na nemoc z ozáření a další následky bombardování) z Hirošimy 260 tisíc.

      Ještěže ten vrah, co cáká krví všude kolem, neuvažuje stejně jako bytostní demokraté a lidumilové Churchill a Truman…

 5. Hlásím, že v německu co ministr, to hovado.
  https://www.novinky.cz/clanek/kultura-nemecka-ministryne-pro-rodinu-chce-na-koncertech-oddelovat-zeny-od-muzu-40433793

  „Německá ministryně pro rodinu Lisa Pausová (Zelení) navrhla, aby na koncertech byly zvláštní chráněné zóny pro ženy. Žádá i zavedení speciálních týmů, které půjdou tvrdě po sexuálním obtěžování během hudebních akcí“

  Možná by se měla zopakovat denacifikace, možná by měla proběhnout i deEUropeizace,
  Opakovaně…

  1. Budou-li postupně oddělovány ženy od mužů, před případným stykem vyžadován ověřený písemný souhlas, dojte k té denacifikaci tak nějak zcela přirozenou cestou.

   Kolik bude v zonach transgender queer osob s penisem, se nechme překvapit. A do toho se budou na vedlejší koleji a nerespektovaní cítit nebinární osoby nebo fluidi a budou požadovat vlastní zónu.

   1. A není to málo? Já bych udělal celé segregované čtvrtě žen a můžu. A pak města…….státy….
    Jen nevím, kdo bude ženám odpovídat na všechny ty otázky…

  2. Aha, takže když byli v minulosti ženy odděleny od mužů, byla to diskriminace, segregace a jasná známka nerovnosti, tmářství, konzervatismu a reakcionismu. Teď se budou znovu oddělovat ženy od mužů, tak je to známka pokrokovosti, emancipace, zrovnoprávnění a odstranění diskriminace. Tak to jo.

 6. Útok proti rozvinuté obraně nepřítele. Volně přeloženo jako logistická prasárna, kdy se plýtvá technikou a životy , přičemž vojáci tam jsou jako bažanti na střelnici. Generálové musejí tvořit, nejen bořit. Nakonec se možná ukáže, že při klasické manévrové válce s klasickým nepřítelem (žádní hadráři nebo pasáčci s kalašnikovy) je prostě lepší mít sice starší, „méně moderní“, ale homogenní techniku a výzbroj s bezednou zásobou munice, než vyniká v technologických libůstkách za miliardy dolarů, které jsou v masovém měřítku nepoužitelné a způsobí logistickou a servisní noční můru. Ona je možná hračka rozflákat Javelinem nemoderní T55tku, ale když se ta samá T 55tka zakope a čeká v rozvinuté obraně, tak se z ní stává jakési mobilní palebné postavení, což se počítá. A můžete se zaklínač Abramsem nebo Leopardem, jak chcete, ale pokud na vás čeká papírově horší stroj spolu s pěchotou a je tam ještě krytí dělostřelectvo, dřiny a letectvem, tak je vám „moderna“ stejně k hovnu. Jako gaučový generál jsem nucen konstatovat, že tankům a jiným zdánlivě překonaným zbraním zdaleka neodzvonilo, jde jen o jejich správné použití a součinnost s ostatními systémy ( je to prostě komplex, kdy jedno nefunguje bez druhého) a myslím, že to bude hlavní zjištění, až západní, čínští a ruští analytici začnou vyhodnocovat tuhle válku a za 20 let se dozvíme věci, které jsou v tuto chvíli skryty.

  1. Řekl bych, že podstatná je ještě u té techniky a zbraní spolehlivost, případně odolnost a pokud možno i snadná opravitelnost.

 7. „Jako přes kopírák“, píše dnes Vidlák, ale týká se to hlavně srovnání s minulým nacistickým pokusem o zničení Ruska, tedy s plánem Barbarossa. Zábavná – pokud na válce vůbec něco zábavného může být – je přímá analogie s filmem „Pád Třetí říše“. Nyní jsme v etapě Steinerovy ofenzívy.

  Srovnání s ruskou ofenzívou z jara 2022 není na místě: na rozdíl od té dnešní ukrošské „protiofenzívy“, která je v zásadě úplně patetická, ruské nasazení po 24.2. 2022 bylo ve všech bodech velice úspěšné. Čím se v žumpách Ukroši a Západ vůbec nechlubí, že před rokem ve skvěle provedené operaci ruské síly zničily ukrošské letectvo, celou síť PVO/PRO a většinu izolovaných PVO/PRO systémů, a také jednotný systém řízení a velení armády, komunikační systémy, hlavní sklady raket a další vyspělé výzbroje a munice… Vojenskému velení Ukrošů bylo jasné, že vojensky je konec a chtěli to ukončit jednáním, zcela racionálně.

  V široce pojaté operaci – přitom minimálními silami – což bylo pro Ukroše a NATO velící štáby velké překvapení, protože čekali jen útok v rámci Donbassu a JV Ruiny – kvůli spojení Donbassu a Krymu pozemní cestou – Rusové zablokovali Ukrošům možnost operačních manévrů na posílení východu a jihovýchodu, a současně dosáhli strategických cílů s obsazením amíckých biolaboratoří a jaderného kutilství Ukrošů – Specnaz jednotky eliminovaly také jaderné laboratoře v Charkově, Černobylu a v komplexu Záporožské jaderné elektrárny.

  Rusko dosáhlo i politických cílů: kdyby do toho nehodil Západ velice důrazně vidle, Ukroši by to položili už na jaře minulého roku a nynější masomlýny na banderonácky a ubohý ukrošský kanonenfutter by se nekonaly.

  Steinerova ofenzíva v podání Ukrošů a neoficiálně i NATO sil – ukrošská armáda je řádně „vyztužena“ personálem z NATO armád – se nedá přirovnat ani k němčourské operaci „Citadela“, tedy bitvě u Kurska. Na rozdíl od tehdejší doby Ukroši nedosáhli ani první linie ruské obrany, jsou ničeni v zemi nikoho ještě před ní. Dnešní ruské síly totiž mají převahu v letectvu, raketách, dělostřelectvu a také v elektronickém boji, dronovém průzkumu, digitální integraci bojiště… prakticky ve všem.

  Kromě propagandy, kde Západ slavně vítězí. Ale jen na Západě, ten větší „zbytek světa“ se tomu ušklíbá, dokonce i směje.

  Nastává tedy další fáze, a sice „čekání na Wencka“, v nynějším remake čekání na pohřeb NATO setkání NATO ve Vilniusu. Jak to nakonec dopadne, je zřejmé již nyní: ve Fašingtonu vyhlásí úspěch v „oslabování Ruska“, sbalí fidlátka a za vítězného řičení evakuují ambasádu v Kyjevě – opět se dočkáme vrtulníků jako v Saigonu a Kábulu a zběsilého úprku vyšších banderonácků se stohy stodolarovek. Amíci hodí Ruinu na krk spojencům vazalům v EUhniji, což bude vskutku vypečený dáreček.

  Götterdämmerung bude povedený, o tom není třeba pochybovat. Dost pravděpodobně to „přeformátuje“ i politické poměry v celé EUhniji, včetně ČR.

  Nějaký další „Minsk“ je po minulých nestoudnostech naprostou iluzí. Stejně jako „zmražený konflikt“ nebo-li „korejský scénář“. V Koreji to dopadlo, jak dopadlo, protože síly byly vyrovnané a válka nenabízela žádné vojenské řešení. Ale v tomto případě Fašington a jeho NATO – stejně jako banderonacistický režim – radikálně prohráli, tudíž jediný možný výsledek pro ruskou stranu je bezpodmínečná kapitulace Ruiny a totální eliminace nácků v Kyjevě.

  V rámci širší ruské strategie pak ono požadované „stažení vojenských struktur NATO na úroveň z roku 1997“. Je celkem jisté, že to není jenom nějaká „ruská vyjednávací pozice“, ale zásadní a pevný požadavek: jde o reakční dobu, ohledně doby letu amíckých jaderných raket a dalších úderných prostředků do centrálních oblastí evropského Ruska, tj. na Moskvu etc. Z toho Rusko nemá kam couvnout.

  V zásadě to znamená žádné NATO instalace ani stálé americké základny na území států bývalé Varšavské smlouvy a kdysi neutrálního Švédska a Finska a také neutralitu zbytkové Ruiny. Jinak se Amíci mohou těšit nejen na ruské jaderné rakety na Kubě.

  BTW, to je zajímavé, že Hwasong-18, nová Kimova hračka s doletem do Fašingtonu a NYC, pro kterou Severokorejčíci zrovna usilovně testují vícenásobné, samostatně naváděné termojaderné hlavice, jakoby z oka vypadla ruskému Topolu, možná dokonce Topolu-M, podobnost je samozřejmě čistě náhodná. Předtím Severokorejci vymysleli úplně stejně Iskander… Podobně mohou vyvinout vlastními silami něco ošklivého i jiné země, k USA a Západu ne příliš přátelské. 😀

  Rusko a Čína mohou na amícké zhůvěřilosti reagovat asymetricky: když Západ v Ruině porušuje dohody o neproliferaci raketových zbraní dodávkami Storm Shadow křídlatých střel, brzy by mohli mít vysoce vyspělé PVO/PRO a protilodní rakety – proti kterým Západní hladinová loďstva včetně US Navy nemají prakticky obranu – všechny oběti Západního kolonialismu včetně bývalých lidojedů…

   1. S pravicí je to jako vždycky.
    Znárodňovat ani vyvlastňovat se nesmí, akorát když to potřebuje pravicovej režim, tak jo.
    Majetek je posvátnej, ale jenom ten minoritních ČEZ vlastníků.
    Na ostravský desoláty sere bílej tesák.

    1. Hlavní je umět spustit humbuk a hysterické kvičení v pravou chvíli a správným směrem. To umějí libtardi zcela mistovsky. Jejich ztráty a oběti jsou znesvěcením toho nejposvátnějšího, u druhé strany jsou to jen nepodstatné kolaterální ztráty nebo nějací ti křováci či ožralí mužici v láptích, co ani nestojí za zmínku.

  1. Káčko, zmiňujete Koreu, myslíte si taky jako já, že kdyby(na kdyby se nehraje vím) amibojs vysmahli z té Jižní Koree, dokázali by se vcelku rychle, třeba v průběhu pěti let sever s jihem dohodnout na normalizaci vztahů?
   NO a taky píšete, že pokud amibojs sbalí fidlátka. Ono by toto byl asi ten nejúspěšnější počin, bez ironie.
   Co by pak bylo s Ukrajinou? Nasunula by se tam ruská vojska, vidělo by se, kdo je pro normální vztahy e sousedy za situace, kdy by tam zůstalo mnoho uctícvačů bandery. A to by pak byla gerilová válka. Tu by zastřelili starostu, tu by vyhodili do povětří novou bioplynovou stanici atd atd.
   Prostě napíšu ježíškovi, že na vánoce chci mít novou trojkolku, a příští rok zájezd do Nižního Novgorodu. Aby se to povedlo, hodlám přiložit ruku k dílu.

   1. S Koreou souhlasím.

    Jen co se zbaví Amíků, hbitě vznikne spojená Korea – jižní Korejci poskytnou civilní technologie, severní Korejci vojenské technologie a vznikne nová, technologicky vyspělá raketová jaderná velmoc. Orientovaná místo na USA spíše na země BRICS.

    Která bude ukazovat fakáč Japončíkům, po čemž Korejci touží od pradávna…

   2. Další vývoj v poražené Ruině závisí na mnoha okolnostech.

    Jisté je, že Fašington s Londonabádem si původně představovali, že tam Rusáci vlítnou naplno, jako to udělali oni sami třeba v Afghoši a Iráku – že Rusko rychle vyhraje zvěrským stylem se stovkami tisíc, možná i miliony civilních obětí způsobem „Šok a hrůza“, a pak si bude Západ užívat podpory všemožných partyzánů a „bojovníků za svobodu“, kterým bude lifrovat kvéry hlava nehlava a poskytovat jim zázemí ve „Východních zemích NATO“. Tj. zajistit Rusku nevyhratelnou a vleklou okupační válku, jako se to stalo jim v Iráku, Afghoši, předtím ve Vietnamu. Přičemž by Ruina visela ekonomicky plně na krku Rusku…

    Tipoval bych, že Rusko použije svých zkušeností z Čečny a Sýrie, a nechá Ukroše škvařit se ve vlastní šťávě, přičemž o jejich živení se bude muset starat EUhnije, protože USA se z toho rychle vyzují – vnitropolitické důvody v USA jim jinou možnost ani nedají.

    Maximálně Rusové obnoví Novorusko, tj. odříznou Ruinu od Černého moře a budou vyvážet banderonácky do zbytkové Ruiny jako předtím slimáky z Aleppa do Idlibu – a kdykoliv bude tento ukrošský „Idlib“ trochu více bublat, tak to tam trochu přebombardují. Jen ty evakuační autobusy nebudou slimácky zelené, ale ukrošsky žlutomodré.

    Vypadá to na pohled obtížně, ale jednak si z Ruiny usápnou svoje okolní státy – jistě Polsko, možná Rumunsko i Maďarsko – jednak budou mít zbytkoví Ukroši dost zábavy sami mezi sebou, dá se tam čekat vleklá občanská válka v jejich tradičním stylu – tedy spíše banditismus většího rozsahu, různě politicky a národnostně maskovaný.

    Dlouhodobě prohraje ten, komu tento vřed zůstane viset na krku – a to bude docela jistě EUhnije.

    1. No k tomu Polsku. Ukrajinka u které kupuju cigára se tomu směje. Polsko si uhňápne území s nejhoršími nácky, kde je promořená většina společnosti. Par let bude klid a pak se z Poláků stanou nepřátelé na život a na smrt …

     1. Pšoni a Ukroši ze Lvova a dalších echt banderovských oblastí si jeden druhého zaslouží, to je jisté. Spojuje je dlouhá vzájemná láska.

  2. Evakuace ambasády SSA nebude, protože DENACIFIKACE a DEMILITARIZACE, není třeba obsazovat hlavní město. Dokonce probíhá i demilitarizace Evropy a částečně SSA, to snad ani VVP nečekal.
   No a k těm protilodním raketám. Pár Bastionů na pobřeží Haftarovy části Libye nebo kousek od syrského Tartusu by hodně změnily situaci ve Středomoří.

    1. Tam myslím nebudou třeba, oni se nakonec z Iránců a a okolních arabských dynastií stanou kámoši. Pak si do Hormuzského průlivu žádné US necky netroufnou.
     Ale možná už na ty Bastiony dostali od Rusů výrobní dokumentaci, výměnou za dokumentaci Geraňů

   1. Přesně tak, ruská akce je zjevně velice úspěšná, až nečekaně.

    Přesto myslím, že tradičních vrtulníků nad amíckou ambasádou se dočkáme – ale ne z důvodu ruského obsazení Kyjeva. Po současné Zelenského klice, tudíž i po Amících, se vhrnou samotní Ukroši, vznikne tam jistě nějaký ten vojenský převrat. Akce „Valkýra“, jako proti Hitlerovi, když vedou tu válku s Ruskem úplně blbě? Prostě, že situace v poražené Ruině bude natolik nestabilní a násilná, že Amíci vymáznou.

    Stačí, aby nepřišly prachy: celá Ruina jede jen na základě těch 5-10 miliard dolarů/eur měsíčně od Amíků a EUhnije, i ukrošská armáda bojuje za peníze. Jakmile žold nedorazí, celá ta šaškárna se zhroutí, klidně ze dne na den.

 8. Jak přes kopírák. Jak dlouho už běží Václavákovy demonstrace? Vláda stále drží. Žáby v hrnci sice trochu brblají, ale dřepí. Přehled vývoje na východní frontě je vidláctvu znám. Netřeba nosit houby do lesa. Agentstvu též. Jiní sem nechodí. Když tak zděšeni utečou.
  Václaváky prázdné, občané dávají přednost klidu na práci, pokud ji mají, a zábave, pokud na ni mají. Nejspíš ještě většinou mají. Seznam hlásí,že se jim nechce pracovat. Léto za rohem, kobylky nemyslí na zimu. Až ta přijde, oberou mravence o další úspory z jejich práce. Bo socialni spravedlnost musi byt, cype. Revoluce se odkládá?

 9. A po roce SVO nas uz ochrani jen Tokuv prusmyk 😀 :
  „Evropské sklady zbraní se vyprázdnily a jejich doplnění potrvá 5 až 10 let, uvedl bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini. „

 10. Jako přes kopirák.
  Kachovka,ofenzíva,letecké cvičení,to je skládačka současného dění a navazuje to na sebe.
  Jak už někdo podotkl,Ukrajinci ještě mají nějaký trumf v rukávu a můžou nebezpečně překvapit.

 11. Zacina sa ocista.

  Vo Finsku vyhodili byvalu premierku. Posluzila, zabezpecila vstup do NATO. Zahulila. Po pouziti odhodit. Nie len z vlady, ale aj z manzelstva. Nejak sa o tej skvelej politicke komplet prestalo pisat.

  Svedi vyslovene tahaju zachranne brzdy. V EU nik ani len pol slova o tom, ze tie nove migracne zakony su tak trochiu izolacionisticke. O byvalej premierke, co zariadila vstup do NATO ani tuk.

  Borisek Johnsovic bol jednym z hlavnych protagonistov chvivalku. Tazko povedat, ci to bol on, co zrusil jednania v Turecku, na to si myslim, ze bol mala vaha. Mozno posobil ak osprostredkovatel a je celkom mozne, ze v suvislosti s aktualnym vyvojom si jeho mecenasi zacali uvedomovat, ze im tak celkom nehovoril pravdu, ba co viac, ze im sprosto klamal a vyjadroval svoje zelania a predstavy za skutocnost.
  A zjavne to niekoho doleziteho znacne nakrklo. Preco inak by BoJo vycuval. Komplet. Kvoli takej chujovine, ako je nejaka party. Chlapca vyslovene nuluju. Byvaly starosta, byvaly premier, byvaly poslanec.

  Byvala skotska premierka mozno pojde do bane. Hlavny nosic LGBT a podobnych kokotin zhavaruje na smiesnych 60k libier vraj zle pouzitych. Opat divny dovod.

  Stary Soros odovzdal zezlo oficialne mlademu. Preco cil? V dobe ozaj dynamickej a neistej odovzdava podnik mladochovi, co sa este len zauca.

  By som povedal, ze velkokapital si ide vyhrnut rukavy a budu padat hlavy.

  1. Tak. Neizolovaný proces. Než prosákne až k nám. Nejspíš přes Německo. To potrvá. Pomalu. V Pětikolce se něco děje, začínají tušit, že situace se mění.

 12. AFU má tu výhodu, že drží města Vuhledar, Hujlapoli, Orechiv. Na jihu za ruskou frontou jsou jen vesnice. Je to jak v oceánu potřeba ovládat ostrovy. Teď jsou to města ve stepi plné polí.

  Snažím se pochopit, jak a kam se vyvíjí vojenská strategie a výzbroj. Má někdo představu, jak můžou být zásobované částečně obklíčené pozice? Jako Avdijivka. V současnosti v době výbušných dronů, naváděcích dělostřeleckých dronů a dělostřelectva, které může pokládat minové pole. To dokáží obránci takových pozic stále prokličkovat rychle autem přes polní cesty? V noci? Těžko budou přecházet několik hodin přes rozsáhlá pole pěšky a nést jen malý náklad. To by byla jen poslední možnost při ústupu.

  1. Nejdrive vyhoda , rus ma rad , koncentraci a pasivitu nepritele na jednom miste ,meste, bez moznosti manevrovat …Nemusi se ,hledat ani se za nim honit..
   Strategie ani taktika se holt nevyviji ,zadna neni a neni treba , zbytecnych chapavosti..
   Mozna uvedomit si jen …Ze .
   Vede vsechno nejakej nepovedenej komik..

  2. Re: Manuel

   Ivan sedí na dvou kopečcích, vozí tam mladé střelce a ze dvou stran pečlivě reguluje přísun střeliva a lidského masa a střeliva do polokotle.
   Denacifikace, demilitarizace.
   Kdysi Hitler dával důraz na vytváření Kesselschlacht, česky úplných obklíčení. Ivani to vyhodnotili jako málo efektivní. Ještě by se Ukři náhodou chtěli vzdát a co pak s nimi.
   Hoďte si do vyhledávače hesla Ilovajsk a Debalcevo.

   1. Už na těch kopečcích Ivan nesedí.
    Už tam sedí Vasil. Tak dlouho se nechává prorážet fronta, až se prorazí. Teď se bude zacpávat díra. Více mrtvých i na ruské straně. Zdůvodnění: Je mlha a prší, nelze lítat a bez letectva Rusko nehraje.

    1. Škoda každého na obou stranách. Leckterým zdejším by prospělo aby si čuchli k hlíně. Aby to přestalo vnímat jako film s počítačovou hru. Než si čuchnou k hlíně zespodu.

    2. Re: Sk

     Psal jsem to obecně. V Ilovajsku taky nebyly kopce k mání. Tak je nechali vyjet z města a vyhubili je jak obtížný hmyz na polích.

     Nicméně nemyslím si, že by Ukři dali dohromady tolik masa, aby obsadili všecky kopečky až k ruským hranicím.

 13. Možný vývoj. AFU tři linie opevnění okolo Tokmaku nepřekonají. Budou tam drobné pohyby fronty na území nikoho a v předních pozicích. Výběžek ruské fronty u Veliké Novosilky nakonec bude zarovnán do několika dní. Rusové ustoupí. Fronta se opět zastaví. Oba státy to prohlásí za vítězství.

  Bankova vyhlásí, že osvobodila další území, ale že kvůli nedodání letadel ze Západu nemohli jít dál. Potvrdí si, že i minová pole jde překonat, když obětují západní techniku a posádky se potom pokusí ustoupit a nechají projet druhý sled mezerou mezi minami. Budou žádat další pomoc. Západ dojde k názoru, že Rusové nejsou dost odhodlaní a nakonec vždycky ustoupí, aby nebyli obklíčeni, takže stačí poslat nové zbraně včetně stíhaček. Před světem se ztráta území utajit nedá, ale ztráty částečně dají.

  Kreml vyhlásí, že zkrátili frontu a vyměnili několik vesnic a polí za Leopardy a další techniku. Budou stavět další opevnění dál na jihu.
  Bitva válku nerozhodne takovým způsobem, aby ji ukončila a ani nedonutí nikoho k vyjednávání o příměří. Pokud nedojde k něčemu nečekanému, co by všecky předpoklady učinilo zastaralými.

 14. Vidlák se dnes OPRAVDU mýlí a srovnává nesrovnatelné.

  Před rokem Přijeli Ivani s přesvědčením, že každý si tak možná desetkrát vystřelí, Ukři se poserou, Vrchnímu Zelímu nakopou prdel a vyhlásí novou republiku.
  Není důvod rozebírat, proč tomu tak nebylo. Na tento scénář prostě nedošlo.

  Ukři neměli žádné, anebo možná minimální ženijní zabezpečení bojišť, vyjma Donbasu, protože čekali, že až vybombardují Doněck, mohl by se podle jejich názoru Putin domluvit s generalitou a pokusit se zničit ukrácké dělostřelectvo motostřeleckými jednotkami.

  Vzpomeňme na ověřitelná čísla – 100K Ivanů všelijak posbíraných druhořadých útvarů proti 270K vycvičených,vybavených a především vymytých Vasilů.
  Ivan zmákl pochod Krym – ruská státní hranice, což byl asi nejdůležitější úkol téměř strategického významu.
  Většina ze zbytků dalších střetů určitě nebyla jednostranně vedena proti souvislému řetězci ženijních překážek, jak musejí nyní postupovat Vasilové.
  Dále je potřeba vzít v úvahu, že poměr sil, potažmo počet kusů jednotlivých zbraňových systémů se rovněž významně měnil v čase.
  Proto srovnávat situaci před rokem a dnes mohou pouze nepoučení a nepoučitelní nájemní škrabáci.

  1. Na tento scenar, ale doslo.
   A takovej fakt nemuze bejt predmetem spekulaci.
   /A Vidlaka srovnava…./.
   Presvedceni Ivana se zrealizovalo tak hle..
   Temer hned zacaly obe strany vyjednavat. V Instant bulu.
   Pribeh posluha Boris a jednani ukrovi prisne zakazal.

 15. Ale stejně by mě zajímalo, ze kterého státu „cizinec z východní Evropy“ byl…
  https://www.novinky.cz/clanek/krimi-cizinec-ubodal-v-brne-pri-ceste-na-ohnostroj-muze-40434356

  S úžasem totiž zjišťuji, že ve mně libtardi vypěstovali dokonalý reflex dosadit si do vynechaného to, co není oficiálně „v oukeji“. Něco mi totiž říká, že být to Rus, bude nám předložen i s datem narozením a fotografií…
  Ale třeba všem křivdím…

  1. Tak to je uzasne.
   Nevim odkud byl, ale urcine nebyl z Ruska.
   To by tam totiz uz bylo tucne napsano, vcetne cisla pasu a dalsich detailu.

   Ale prekvapive to neni. Vsichni si urcite pamatuji , jak skrabaci psali o podobnych vecech pred par lety, kdyz byl pachatel odnekud ze Syrie nebo Pakistanu.

  2. Na TV Prima zveřejnili/tvrdili, že šlo o Ukrajince.
   Obecně sleduji, že zmíněná televizní stanice si v tomto směru troufá více, než většina ostatních médií.

  3. Jsem slyšel od známých z Bystrce, že to na toho Ukrajince byla cigánská férovka. Zkrátka mladí rómovia dělali v šalině bordel, pouštěli si tuc Tuc nahlas z repráku a když je Ukrajinec okřikl, tak jich mu šlo několik ručně vysvětlit, kdo je tady pánem. Ukrajinec měl kudlu a bránil se…

   Nebyl jsem u toho, takže nevím, ale vždycky zastávám heslo „audiam et altera pars“ !

   1. Pro jistotu, aby nedošlo k nedorozumění, to, nad čím jsem „významně povytahoval obočí“, bylo uplatnění Fialova práva na korigované informace v praxi. ze strany dotyčného média.

    1. To by mu přišili, kdyby byl čech.
     On je ukrajinec – v dnešní době a vládnoucí ideologii nedotknutelný.
     Mohl by pomoci nějaký odvážný soudce, kdyby ho nařídil vyhostit zpátky na ukrajinu. Tam by se ho ujala nějaká odvodová komise a nastoupil by do první linie.
     Nedělejme si ale iluze, nejspíš bude mít nějaký krytí, jinak by netahal nůž.
     Možná „náš“ nebo ukrajinský politik, možná ukrajinská mafie.

   2. Tak to mají ale na novinkách špatně napsané. Mělo tam být, že cizinec z východní Evropy pobodal dva mladíky, kteří se klidně bavili v tramvaji.
    Český mainstream přece pro označení cikánských násilníků používá pojem mladíci. Např. „Skupinka mladíků přepadla a okradla ve večerních hodinách seniorku nedaleko brněnského hlavního nádraží“

  4. Romové po tragédii v Brně mírní vášně. Byl to čin jednotlivce, ne všech Ukrajinců
   Vlnu hněvu vyvolal sobotní incident z Brna. Okolo osmé večer u brněnské přehrady při potyčce zranil cizinec původem z Ukrajiny nožem dva Romy, jednoho z nich fatálně. Ostré reakce proti Ukrajincům pochází i z řad Romů. Řada z nich však varuje před protiukrajinskými demonstracemi a podobnými akcemi.

   Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/508779-romove-po-tragedii-v-brne-mirni-vasne-byl-to-cin-jednotlivce-ne-cele-skupiny-ukrajincu

 16. Zprávy z fronty i zápolí jsou zmatené,
  každá strana používá svou propagandu, fake news (lži) atd. Nevidím žádný smysl v tom to tu popisovat. Tahle válka je zbytečná jako každá jiná. Na popisování vybavení, možné taktiky a strategie spojené s odhady, jak to může dopadnout jsou tu jiní experti i „experti“, nehodlám se k nim připojovat.
  Nemám dost informací, vědomostí a ani křišťálovou kouli. (Jednu tedy mám, z Číny ale možná není křišťálová, ale jenom skleněná). I kdybych z ní uměl číst, stejně to k ničemu nebude. Co se má stát, se stane. Ukrajina je jenom klacek, kterým chce Západ získat absolutní moc nad světem. Kdyby nebyla, našli by si jiný klacek.
  To, že nás naše „věrchuška“ zatahuje do války je fakt – ale zase nemám dost síly, abych přetlačil mocnosti, které tohle dělají. Oni taky ne, jsou to loutky.
  ===
  V každém případě umírají lidé, vzniká spousta válečných invalidů, rozbíjejí se města a vesnice. Ve jménu války se ničí krajina, odstřelují se třeba vodní přehrady. Ta válka nevznikla loni a dokonce ani v roce 2014 ale nacionalistická nenávist doutnala už od dob před II. světovou válkou. Postupně narůstala a toho využili ti, kteří t.č. ovládají svět. Lidé se zabíjejí a někdo z toho má peníze. To je to základní. Zbytek jsou podružnosti.
  Jedná se přece o NWO (New World Order), repektive o jeho zachování a upevnění.

  Jednoduše: VÁLKA JE VŮL! A všichni lžou!

   1. A dodržovat práva menšin žijících na daném území po generace, třeba jim nezakazovat jazyk, neupalovat je a podobně.

   2. Já bych si troufl odhadnout, že problém té Vaší úvahy bude v tom, že za překračování hranic a neuznávání svrchovanosti států nebudete považovat „exporty demokracie“ ze strany USA, přestože za jejich vojenskými agresemi jsou milióny mrtvých … protože „to je přece něco úplně jiného“. A věřte, že jsou dezoláti, kteří si myslí, že je to naprosto stejné.
    A mimochodem – kdysi vznikla lidová definice agresora. Podle této lidové definice je agresor ten, kdo napadne nějaký stát dříve než USA … alke to je jen taková lidová metafora :-).

   3. Je to možnost v mezinárodních vztazích úplná suverenita států, právní rovnost států a zásada nevměšování. Jen by to potom znamenalo, že pokud by se Rada bezpečnosti OSN neshodla na závazně rezoluci nikdo by nemohl přes hranice zasáhnout proti žádným masakrům demonstrantů vládou nebo pro zastavení občanské války. Potom by nejen v Jugoslávii bojovali o několik let déle. Je
    na toto veřejnost připravena? Na pasivitu mezinárodního společenství v době, kdy to média budou pořád rozebírat.

    Kdo by zajišťoval nevměšování, když by to vyžadovalo zásahy proti vlastním lidem a pro vrcholně nepopulární politiku? Mohla by si třeba albánská vláda dovloit v době konfliktu v Kosovu ozbrojenými složkami bránit dobrovolníkům jít na pomoc kosovským separatistům?

    Je to už v samotné chartě OSN článek o suverenitě států vs. článek o sebeurčení národů. Od uznání Kosova je dokonce možné, že jeden národ může vyhlásit více států. Je to docela velké pokrytectví v tomto sporu dvou zásad, ale nevím, co s tím. Teoreticky má spory řešit rada bezpečnosti, ale tam stačí jediné veto, aby se nic neschválilo…a jakákoli reforma rady těžko projde přes vliv a veto velmocí. Systém pěti stálých členů už dávno neodpovídá reálnému rozložení síly vojenské ani ekonomické síle na světě. Je to stav někdy k létům po roce 1945.

    Ani USA by s tou zásadou nesouhlasili. Úplná suverenita všech států by znamenala, že by museli zrušit svou základnu na Kubě a základny v Sýrii, které stojí bez souhlasu hostitelských států. Kissinger tvrdí, že nějaké idealistické uspořádámí celého světa, jaké chtěl už prezident Wilson, nebude fungovat a možná je jen nějaká rovnováha sil několika bloků…

    1. ad Manuel.
     Máte to trochu popletené. Kdyby platila nedotknutelnost hranic nemohlo by na Balkáně dojít k žádným bojům, protože všechny ty jednostranně vyhlášení nezávislosti by byly vzpourou proti vládě a územní celistvosti země. Nebylo by žádné Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina Černá Hora ani Kosovo.
     Ono to totiž platí jen pro někoho. Baskicko, Katalánsko nebo severní Itálie se odtrhnout nemůže. Pokud byla Velká Británie členem EU pokusy o samostatnost Skotska byly fujky fuj, jen co VB vypadla z EU, byly najednou z Bruselu slyšet hlasy podporující samostatnost Skotska.
     Co by se asi tak stalo, kdyby Texas vyhlásil samostatnost a vystoupil by z Unie. Nebo nedej bůh by vznikla nová Konfederace.

    2. Knížku Anatomie míru od E. Revese přeložil do češtiny dědeček Václava Havla, svobodný zednář Hugo Vavrečka (mj. ministr za 2. republiky, novinář….a autor knihy „František Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa“ ).
     Je v ní nastíněna role OSN, se silným nadnárodním mandátem, coby oprávněného “ hlídače“ i “ vynucovače “ míru.

   4. Přesně. A ušetřených 5 miliard za koláčky místo toho utratit třeba za zvýšení gramotnosti vlastních obyvatel.

    1. Nelze, příliš vzdělání škodí, mohli by taky zatočit i s nimi. Takhle jenom delají vzteklou ale v podstatě neškodnou a neohrožující je rotyku.

  1. Zpatlanost , zdeformovana , kdyz vsicky lzou neznamena to, ze je nekdo ,neco vul. Treba valka.
   Ale naopak, kdyz je nekdo poradne ,prolhanej ,zvrhlej vul /nemuze bejt /, tak je valka.
   Vul , kterej se valkou pakuje do penez , tezko muze bejt vul .
   Vul je ten obyc vul ,co poslusne tahne do valky.

   1. Nikdo. Z popisu : Souprava BOŽENA 5 je dálkově ovládaný samohybný odminovací stroj určený k plošnému odminování protipěchotních a protitankových min.

  1. Životnost v minovém poli asi tak 5 minut a 15 melounů v kanálu. Minová pole se dneska dělají jako kombinovaná, se směrovými bočními minami nebo „vyskakovacími“ jako PTKM. Zase příprava na předminulou válku.
   Že to organizuje sociopat Dědek na tom nic nezmění.

 17. Zaujaly mne, jak jinak, Novinky: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-prvni-obec-dobyta-ukrajinci-behem-protiofenzivy-vytlacili-rusy-z-osady-blahodatne-40434372
  Hlavně tato psáž: Ruské ministerstvo obrany v neděli podle agentury Reuters tvrdilo, že ruské síly za posledních 48 hodin při odrážení neúspěšných ukrajinských útoků zničily nejméně sedm tanků Leopard a pět bojových vozidel pěchoty Bradley.

  Ruští vojenští blogeři naopak uvedli, že ukrajinské síly prorazily ruské linie jižně od města Velyka Novosilka a rychle obsadily několik vesnic, zatímco ruské síly ustoupily na výše položená místa. Právě v okolí Velyké Novosilky se nachází obec Blahodatne.

  Já tam fakt marně hledám, čím si oba odstavce natolik odporují, aby si to zasloužilo slova naopak uvedli. Ale Targus by mi to nejspíš vysvětlil – jsem starý a ošklivý tA.

  1. Ja jsem ty ruske vojenske blogery cetl…
   Tam jeste zadne ruske vojenske obranne linie nejsou. Ty jsou postatne dal.
   Tam bylo par vojclu, kteri se divali dopredu a meli prikaz se stahnout, kdyby tam sla presila.
   Vetsinou o to referuji jako uzemi nikoho a ty zapadni wunderwaffen jsou niceny desitky kilometru od ruskych obrannych linii.

   Ale v dnesni dobe je dulezite medialni vitezstvi a to prave novinky vyrabi.
   Prekryvaji masakr zapadni techniky obsazenim par poli.

  2. Děsí mne „to“. Pod tím „to“ se skrývá práce s výsledky zpravodajských služeb. Nevím, zda „to“ je arogance nebo hloupost. Přece musí vědět, kdo velí ruské části záporožské fronty – generál plukovník Romančuk. Do jara byl rektorem vojenské akademie pro nejvyšší velení. Je považován za otce ruské teorie vedeni obranných bojů a nejvyšší velení ho na jaře stáhlo z rektorské pozice a postavilo do čela záporožské fronty, kde už před tím pracovali na obranném systému podle jeho teorie. I mně, gaučovému povaleči, bylo po přečtení shrnutí jeho názorů na obranné boje jasné, co bude VSU čekat. Skutečnost přesně odpovídá očekávání, zatím v první úvodní fázi bojů.
   Ničení nastupujících jednotek spojeným úsilím dělostřelectva, raketového vojska, leteckých sil a výhodně položené pěchoty. Jakmile vyhodnotí, že nastupujících jednotek je příliš mnoho a potřebují rozšířit prostor, kde je budou ničit, tak se Rusové trochu stáhnou a čekají až nastupující jednotky budou oslabené tak, že se samy zastaví a v tom okamžiku se vrhnou Rusové vrhnou vpřed a nutí Ukrajince ustupovat tou samou cestou, co přicházeli. Kterou mimochodem stihli Rusové znovu dálkově zaminovat.
   Zatím se všechny boje odehrávaly buď v šedé zóně nebo na pozicích předsunuté obrany, ze které se Rusové stáhli do první linie obrany.
   Stále si myslím, že nemohou být v NATO tak blbí, aby přišli s jedinou myšlenou na prolomení takové obrany – živým valem tlačit a doufat, že druhé straně dojde střelivo nebo se zhroutí unavení vojáci.
   Na západní straně se mluví o ztrátách 30:1, na ruské tvrdošíjně mlčí.
   Jen taková okrajová zpráva z jednoho z videí – ruští vojáci se domnívali, že museli při útoku zranit někoho superdůležitého, protože při pokusech o jeho evakuaci do týlu Ukrajinci ztratili 3 roty vojáků.

   1. Zaujaly mne i informace, že při těch ústupech pálí ruské dělostřelectvo „do vlastních“ – tedy v tom smyslu, že pokrývá palbou místo, z něhož se ruští vojáci stahují. Dřív by mě to nepřekvapilo – přitáhnout si nepřítele za sebou pod přesně a dopředu zastřílená děla…

  3. zajímavé je, že se nikdo nepozastavuje na tím, jakým fofrem dokázalisověti vyrobit de fakto novinky. Ten meziroční nárůst je neskutečný. A ono to zdá se pokračuji.

 18. Dosti mi chybí v textu jakákoliv zmínka o tom, že Ukrajinci osvobozují vlastní území, zatímco Ruská armáda útočí na cizí.

  I když mám takový pocit, jako při čtení historických románů o WW2, kdy se neohrožení Poláci bránili na koních proti fašistickým německým tankům. Snad je Rusko slabší, než si myslím.

  Ostatně soudím, že Rusko by nemělo být.

  1. Ostatně soudím, že Rusko by nemělo být.

   Víte, vtipné je, že tato jediná věta dává vysvětlení, proč se Rusko po letech pokusů o spolupráci se Západem chová, jak se chová dnes.

   1. Ano, a proto je třeba se přestat jen o mírovou spolupráci snažit.
    Speak softly, carry a big kick. Tomu Rusko rozumí.

    1. Což je také vtipně použitá věta uvážíme-li, že ji Theodor Roosevelt použil k hodnocení nedostatků v praktickém provádění velmocenských ambicí USA na jejich „zadním dvorku“ a „tak vůbec“…

  2. Re: Oj

   Mně zase chybí zmínka, že Ukři nejdříve osvobozovali VLASTNÍ CIVILNÍ a NEVYZBROJENÉ obyvatelstvo palbou z těžkých zbraní. A navíc nikoli ukrajinskou armádou, nýbrž bandami všelijakých vandráků, neonacistů a nájemných vrahů, které vyzbrojili ukráčtí pracháči – pardon – oligarchové. Viz tzv. kárné bataliony.
   A že tyto paramilitární jednotky dostaly i s ukráckou armádou dvakrát na prdel a vláda UA dvakrát podepsala mírovou dohodu z jejichž artikulů nesplnila ani jedno jediné písmenko. Viz veřejné přiznání Makrely a Hollanda.

   1. Ctete a duverujte a vase vira vas zachrani.
    Drive smeli sekat savlema do tanku , ted je to jiny ,
    kun to vydrzel nez chcip na zizen , kdyz dulezite cisterny s vodou tazeny zase konma, ale zaprazenych ,se vopozdily, lepsi nez tahat dela ,
    dodavky sena taky zamestnavalo spoustu vojaku , zasobovani ,
    /tank potreboval jen benzin/, jinak kun nebehal ,jen kdyz se treba zranenej a v soku splasil a vostatni se k nemu pridali ,
    kun kdyz ztratil podkovu musel zase ke kovarum , jinak kulhal do boje ,
    naboje pro pusky byly ovsem porad , kdyz na konich utekli daleko ,
    jako dneska , aby bylo cim strilet a ty savle byly dulezity ,
    se s nima drit na boj proti kulometu ,ani trochu neprekazeli ,
    kdyz byla potreba vzit si co nejvic naboju , misto savli ,
    ty naboje pak nejak chybely , savlicka byla,,ale zkuste strilet
    a trefit se aspon do stodoly , na prchajicim koni, ,
    vsecko jednoduchy a prakticky jako facka , ale dneska to musi byt jinak ,
    aby vedeli , ze sou nejlepsi vojaci a po boku ukra , rusa vyseknou levou zadni..
    A Don Quiote /a Hurvinek/ …Taky bojoval…
    Vyleze takhle krokodyl na breh a tam vidi dve hromady, jedna speku a druha asfaltu. Aha , rekne si krokodyl na spek vam neskocim..

  3. Ukrajina je umělý stát. Když si čtete životopisy Rusů a Ukrajinců nad 40 let, tak zjistíte, že běžně žili v různých údobích svého života tam i tam, a vůbec jim to nepřišlo divné, dokud se nezačalo členit a kouskovat. Ukrajina i Rusko byly součástí jejich vlasti, Sovětského svazu. Navíc součásti, které měly jenom minimim rozdílů, ne jako třeba středoasijské republiky versus Rusko. Přes 70 % občanů SSSR v referendu hlasovalo pro jeho zachování.
   Tak to ovšem nemohlo zůstat.
   Protože lumpové, kteří se najdou vždycky, měli z rozsekání země výhody. Protože jiné státy, západní, z toho měly výhody, a v budoucnosti z toho očekávaly ještě větší výhody (tyto předpoklady se naplnily).
   Je to, jako by Morava bojovala proti Čechám.
   A to říkám, i když mi lezou na nervy pražáci s jejich „zpíváním“ místo mluvením, lezou mi na nervy ostraváci s „kratkymi zobaky“, lezou mi na nervy brňáci s jejich … atd.
   S takovým členěním by ovšem žádný státní útvar neměl víc obyvatel, než dva tři kusy.
   Rozdělení Československa je z úplně stejného soudku. Nějaké křivdy se vždycky najdou, na obou stranách, ať už jde o jakýkoliv stát. Pak je otázkou, jestli se rozpory tlumí, nebo přiživují.
   Ten hodný Západ, kterému nijak nevadí mlátit a zavírat Katalánce (nebo Iry, …), projevuje mimořádné porozumění pro národně osvobozenecká hnutí na celé světě. „Rozděl a panuj“, to je to, oč běží. Samozřejmě, jenom když se to hodí. Až bude z Česka další německý spolkový stát, uvidíte, jaké máme právo na sebeurčení.
   Mimochodem, pro mě osobně je Slovensko pořád součást mé vlasti. I když vím, že se najdou Slováci, kteří nenávidí „Čehůňov“ a Češi, kteří Slovákům nemůžou přijít na jméno.

   1. Treba co se v ucebnici nedovite .
    Spojenectvim s Gitlerem , se slovaci podileli na okupaci ,
    zkuste uhodnout koho ..??? Na nepratelstvi proti komu ?
    A co takovyho Heidricha , meli za spojence a co na Lidice ?
    Na ty se taky ochotne spojencovali a s Gitlem ?
    Posilali do koncentraku svoje spoluobcany ,radi a ochotne,co nejvic .
    Na okupaci casti SSSR taky..Nebo ne?
    Husakem taky.
    A ty hrozny Cesi ,ze jo ? A vy nejste takovej ani trochu…Slovaky vylozene milujete ,ste ten humanista ..
    Dyz ste pro tu soucast..Jako predtim..

   2. Vidím to podobně, Václave.

    Až na to, že historicky, reálně, se opravdu čecháčci chovali k moravákům hůře ( jako paraziti a zrádci ), než naopak.

    Prznění jazyka je jen půl bídy. Horší je to s etikou, pracovitostí, vlastenctvím, atd. K podrobnějšímu pochopení doporučuji mj. přednášky Ctirada Musila.

  4. Utoci na svoje , bylo to jejich driv , nez vubec zacala amerika.
   Prani byvaji casto vyslysena , chces aby rus nebyl , rus te potom taky nechce..
   A je vyzbrojenej nad zuby..
   Postaci , kdyz rusa budes informovat ,
   vo svym soudnim rozhodnuti a dockas se…. ..

 19. Analýza toho, jestli UA můžou něco dělat jinak.
  Nemůžou.
  Musí „západu“ ukázat něco, co se mediálně dá prodat jako vítězství.
  https://simplicius76.substack.com/p/anatomy-of-a-nato-planned-trained
  Když kouř vyčistil bojiště, zůstali jsme svědky katastrofy nebývalých rozměrů. Nejpokročilejší tanky a obrněné jednotky NATO zůstaly jako kouřící ruiny.

  Jasně vidíme, že brigáda AFU se řídila přísným protokolem lpění na průchodu obrácenou zemí, který pro ně vytvořili FWMP (odminovač).
  Nevíme přesně, jak hustá byla minová pole rozmístěná v Rusku, ale Rusko má jedny z nejsofistikovanějších minových systémů zaminování na světě a mohou vytvořit hustá pole. Pokud bylo pole opravdu husté, nezbývá vám, než pokračovat v malém úzkém průchodu, který vám vyleptal FWMP.
  Dále jsem viděl, jak někteří proukrajinští analytici dobře poznamenali, že nemůžete opustit misi jen proto, že bylo zasaženo vozidlo před vámi. Musíte pokračovat, ať se děje cokoliv.

  Problém je v tom, že pokud vaše vedoucí vozidlo v čele konvoje v tak úzké odminované dráze zasáhne něco jako střela Ka-52, pak vozidla za ním nemají jinou možnost, než „využít šanci“ a jet kolem do neuklizené oblasti. Takže ruské Ka-52 nebo dokonce posádky ATGM mohou jednoduše zamířit na přední vozidlo, aby jej znehybnily, a zbytek je nyní ve vážném ohrožení tím, že je zatlačen do minové zóny.

  Stručně řečeno: v tak silně opevněné oblasti Ukrajina doslova nemá žádné možnosti. Na světě nemohou nic dělat, žádná zbraň na světě, kterou jim můžete dát, jim neumožní prolomit zde ruské linie. Jediný způsob, jak se to může stát, je pouhou zdrcující silou, kdy utrpí masivně nepřiměřené ztráty, ale „spěchají vpřed“ v ekvivalentech lidských vln a snaží se překonat ruské linie.

  A problém je v tom, jak jiní zmínili, že je Západ dokáže naučit pouze COIN (taktiku proti povstání), což je vlastně vše, co Západ už praktikuje. COIN nefunguje proti supervelmoci s klasickými strukturami velkých formací na otevřených polích.

  Takže krátce a stručně: západní taktika je možná účinná proti pastevcům koz, kteří se moc nebrání.
  Vybombardujeme je do doby kamenné a pak rozstřílíme zbytky.
  Proti nepříteli, který má 10x větší převahu v dělostřelectvu, víc letadel, řízených střel a lepší elektronický boj, větší výrobní i lidské kapacity, to Bůh ví proč, nefunguje.
  Jen autor nezmínil jeden důležitý faktor: ruská pátá kolona.
  Ta by jim tu válku mohla prohrát.
  Anebo nějaká krysí taktika. Odpálit někde nějakou „špinavou bombu“, nebo i normální atomovku, buď na ruském území, nebo na UA, nebo v Polsku a svést to na Rusy (ten výbuch jinde než v Rusku).
  Od zítra máme hento letecké cvičení NATO. Co když na nějaké letadlo omylem (chyby v papírech, nebo to zbrojař blbě přečetl) dají místo B61 bez jaderné hlavice dají „omylem“ B61 „plnotučné“?
  A ta bomba se při cvičení „náhodou“ uvolní a „náhodou“ spadne do Ruska, do Polska.
  Variant, jak to může skončit darebně, je celá řada.
  Všechno je samozřejmě jen metafora a zdálo se mi o tom v nějakém kokešovém rauši.

  1. Pátá kolona v Rusku by jim to skutečně mohla prohrát, ale myslím si, že tohle budou mít ruské tajné služby hodně ošéfované. Podrobné mapování a likvidace podobných aktivit bylo podle mě součástí dlouhodobých příprav na konflikt. Navíc se různé skupinky vyprovokované západem k akcím odhalily v řadě případů mnohem dřív, než by bylo vhodné pro jejich možné využití. A po odříznutí Ruska od mezinárodního platebního systému bude poněkud problematické je dálkově vydržovat.

   1. Z páté kolony v Rusku moc nezůstalo. Kdo mohl, ten utekl loni na jaře. Zůstali jen ti napojení na nejrůznější výzvědné služby. Problémy sebou nesou migranti z Ukrajiny, s kterými se i přes filtrace dostali do Ruska Budanovovi zaměstnanci.

  2. Jako predtim zopakuju a strucne.
   Kdyz se rozjedou na rusa maji miny pred sebou , ty draci zuby a prikopy.
   To musi zrusit a neni toho malo..
   Ale rus zacne okamzite strilet /hazet /a porad, miny za a za a za ,ne ,to dela porad ,
   jeste strilet do nich a shora jeste padaji veci z tech dronu ,minometu ,
   pak si to zkuste to votocit a prchat..
   Ctete a vopakujte , voni vam ty sofistikovany pouckovy ,
   z ucebnic z redakci ,poradi …
   Co nikdy nevystrcili nos z kancelari..
   Picnout do prvniho vozidla postaci a vostatni to vozidlo nemuzou vobjet.
   Vubec nikdo netusi , ze potrefeny vozidlo se muze vodtahnout do pangejtu, /takova vec se vubec nesmi /,nebo horsi , odbrzdit ,vodstrcit jinym z cesty.
   Nesmeji , kdyz jim to pisalkove v clanku zakazali..
   Ale nerikejte jim to , nebo je trefi slak.

   1. Re: Anonym

    V nepřátelské palbě vylézt ven a odtáhnout 45 tun železa bokem do minového pole?
    Hmmm, úkol hodný Jamese Bonda. Zhruba stejný, jako sednout za rajčáky a objet ho přes zmíněné pole.
    Výsledek předem zaručen.
    Pak se divíme, že na jednom místě stojí 10 tanků.
    A nikoho, kdo leží na gauči, nenapadne, proč tam parkujou a nechali ze sebe udělat šašlik.

    1. Co ja sem videl doted , tak byly ty konvoje na silnicich.
     Na poli jede jeden nebo dva a nikdy za sebou. Daleko vod sebe.
     Pisu co vidim.
     Silnice jsou odminovany , jinak by po nich nejeli.
     Kde je tech 10 tanku za sebou a najednou k videni.
     Nikdy sem nevidel deset a nebo min tanku za sebou. Ani jeden.
     Navic tanky se prepravuji po zeleznici.
     Kolony aut by hodne zdrzovaly.
     Napsal jsem ze muzou vozidlo odtahnout nebo strcit do skarpy , coz je k videni..Bond ze salonu a damskych loznic by nic takovyho nikdy neresil.
     Silnice jsou vzdycky dost siroky vsude ,aby mohli zasazeny vozidlo pohodlne objet..
     Vzdycky sou tam v konvojich hakly , nakladaky , vselijaky asi protiletecky vozidla , Mimo pasy je kazdej tank ma kola , stoji za povsim..
     Na tech kolech se pohne.
     Je mi lito ,ze ste tak chytrej a rusove a jejich na gauci veleni zaroven , jsou tak pro vas hloupy a ze nevedi , co si maji pocit ..
     Vetsinou kolony cekaji na dalsi rozkazy a problem je v komunikaci.
     Dalsi pravdepodobnej problem je ze jim doslo palivo.
     Ze by neumeli objet znicene vozidlo je dost nepravdepodobne..
     Ridici jsou na takovy veci poradne cviceny..
     Ale vsichni vopakujou po jednom , kdo si takovy nesmysly vymejsli.
     Ze nepocitaji s tim , ani netusi , ze neco takovyho se muze ve valce stat…
     Ze prvni vozidlo jejich kolony dostane zasah.Nevi co delat.
     Muzete jim tohle poradit a dostaneteee meedajlee..
     Nebo neco jinyho..Natoci vo vas film..

 20. Problém je, že UA sype do mlýnku poslední víceméně použitelné maso. Pak už jen to naše, nebo konec. Rusové mají v tomhle ohledu ještě značné rezervy.

  1. Boje trvají 470 dnů. Kdyby ukrajinské ztráty činily v průměru 500 vojáků denně, pak by celkové ztráty byly 235 tisíc …

   1. Podle mě je naivní si myslet, že země velikosti UA má v zásobě několik milionů záloh. Nemá. To jsou jen vlhké sny našich válečných štváčů. Nejde jen o nějaké odhady potenciálního počtu nasaditelných založené čistě na demografických údajích. Roli tam hraje x dalších faktorů a od určitého počtu nasazených daná země prostě přestane fungovat (nemluvě o neschopnosti či nemožnosti ty zálohy vycvičit a hlavně vyzbrojit).

    Plnou vojenskou nasazenost si možná mohly některé země dovolit v dobách světových válek, kdy stát mohl přejít čistě na válečný stav, ale ne v podmínkách jinak panujícího míru, kdy musí daná země plnit řadu jiných úkolů, včetně mezinárodních závazků. Pokud prostě vrhne většinu práceschopného obyvatelstva do přední linie, jinak než totálním kolapsem státu to nemůže skončit. A myslím, že důkazem je i tahle ofenziva, které se neúčastní žádné statisíce, ale spíš tisíce, možná několik desítek tisíc vojáků. Osobně si myslím, že i milion nasazených bude nedosažitelné číslo. A to v současnosti dochází k mohutné podpoře „kolektivním“ západem.

    1. A co takhle použít matematiku a hrubé odhady …
     V r. 2015 měla UA necelých 45 mio obyvatel (vč. Krymu!) – dělení na muže a ženy moc nepomůže, protože rukovat mohou i ženy.
     Takže jinak …
     1/3 děti a studenti, 1/3 důchodci a invalidé a 1/3 bojeschopní … to jsme na cca 15 mio. Dále řekněme, že velmi optimisticky na 1 vojcla v poli připadají 4 v zázemí … to jsme na cca 3 mio použitelných do první linie. Ale protože jsme nerozlišovali muže a ženy, tak to v hrubých číslech znamená cca 1,5 mio mužů a 1,5 mio žen.
     A to stále nejsme na konci úvahy.
     Těch 44 mio měla UA dle tetky wiki v r. 2015 (vč. Krymu!) :-), ale od té doby dost Ukrajinců před tou domácí prosperitou zdrhlo ještě před SVO – uvádí se cca 10 mio, po zahájení války utekli další – nejvíce asi omylem do náruče agresora, tedy RF. Je třeba zauvažovat, že nezdrhli důchodci a malé děcka, lze asi odhadnout, že 80% emigrujících bylo právě z té kategorie potřebných pro boj, odhadl bych z toho 60% mužů a 40% žen. Dnešní odhady jsou, že zdrhlo celkem 20 mio obyvatel …
     A pořád ještě nejsme na konci, protože musíme odečíst již padlé (možná až přes 200.000) a trvale vyřazené pro zranění …
     Můžete počítat jak chcete, ale UA žádnou novou armádu ze svých občanů nepostaví …

     1. David Dvořák: Krym má skoro tři miliony lidí a Donbas možná tři nebo čtyři miliony.

      Největší počet lidí byl na UA při rozpadu SSSR téměř 52 milionů.

      1. Před invazí měl Krym 2,417 mil., Luhanská republika 1,485 a Doněcká 2,220. Nyní to je asi více, vzhledem k rozsahu okupovaného území.
       Tihle lidé se budou bránit zuby nehty, neboť je jinak čeká etnické čištění.

     2. Vy už si nepamatujete fotky desetiletejch hitlerjugend s panzerfausty, starý báby v liščích kožiších a platfusácký tuberácký dědky se starejma manlicherkama?
      Jak byli do poslední chvíle ochotní jít proti ruskejm tankům?

      Podceňujete ukrajinskej režim, podceňujete současnej režim EU/NATO, podceňujete „náš“ současnej režim.
      Ty tanky nemají ty kříže náhodou, ulice se nepojmenovávají po Šuchevičovi náhodou, pomníky vlasovcům tady nestaví náhodou, ukrajinská armáda nepojmenovává jednotky Edelweiss náhodou, ukrvojsko není pošitý náckovskejma nášivkama náhodou. „Naše“ válečná propaganda nedělá z ruskýho národa podlidi náhodou (už zase)
      Tam je ještě masa na semletí dostatek, ještě nás čeká Volkssturm a dětský jednotky.

      Naše a ruská výhoda je, že Uršula opravdu není vůdce v jakýmkoliv slova smyslu, náš Koudelka není Gehlen, Ben Hodges není Manstein.
      Jednou jako tragédie, podruhý jako fraška.

      Tam je ještě „masa“ dostatek,

      1. Co já se s tím vypisuju, když to přesně vystihl Leo K na dnešní Kose:
       „Vlčí nacismus s jeho vůdcovským principem, pokrokem skrze boj nadřazených s nižší rasou mě nikdy neokouzlil, ale vygeneroval v Josephu Goebbelsovi opravdového mistra propagandy, který dodnes slouží jako nedostižný vzor všech „chciválků.“ „Chcete totální válku?“ Ptal se 18. února 1943 kulturträger a ministr propagandy Joseph Goebbels v přeplněné hale Sportpalastu v Berlíně. Odpovědí mu byl frenetický potlesk a skandování: „Sieg Heil.“ A to bylo už po drtivé porážce 6. armády ve Stalingradu. Goebbels přesto úmyslně do několika předních řad pozval válečné invalidy, kteří tu hrůzu bojů poznali na vlastní kůži. Všichni skandovali a tleskali. Když měli jenom jednu ruku, tak tleskali tou rukou o nohy. Tisíce lidí v hale a miliony u rozhlasových přijímačů bylo skálopevně přesvědčeno, že Goebbels jim hlasitě tlumočí jen jejich vlastní myšlenky. Odcházeli po projevu s jistotou, že jsou lepší než ti bolševici, kteří si nezaslouží své obrovské prostory“

       1. Už jsem to tu i na Kydech psal mnohokrát, odhodlání nechat se zabít klesá v (post)moderní společnosti úměrně k množství vlastněných iPhonů a účtů na sociálních sítích. Ve videích z odvodů vidíme nikoli fanatické nadšení, ale snahu se odvodu jakkoli vyhnout. Fanatici už narukovali dávno.

         1. To bohužel pořád nevylučuje snahu narukovat nás, plus další slovanské blázny okolo. Poláci už tam evidentně jsou ve velkém. Spíš to riziko značně navyšuje.

     3. Ale my přece nejsme ve sporu. Uvádím podobný údaj jako vy. Ten necelý milion jsem myslel za celou dobu konfliktu, ne teď. Vy jste svým odhadem došel k cca milionu a půl bez odečtení těch, kteří jako možní odvedenci emigrovali či byli na územích, která se od UA odtrhla. A to už je možná půlka potenciálu nasazení vyčerpána mrtvými a trvale z boje vyřazenými. Navíc náklady na údržbu všeho v týlu začnou růst dost možná geometrickou řadou.

   2. Re: ZH

    Můj gaučový odhad je dvojnásobný. A shoduje se s některými odhady západních soudruhů. Blížíme se hranici půl mio trvale poškozenýchnebo zcela vytuhlých kusů.

    1. Metafora, kterou jsem uvedl, odpovídá průměrně 500 zlikvidovaných vojáků denně. Váš odhad odpovídá 1000 průměrně zlikvidovaných vojáků denně. Ať je to tak, nebo tak, nebo něco mezi, je to číslo brutální (a proto tak sveřepě utajované).
     Jako laik a primitiv čekám dvě možnosti (obě jsou jen metaforické):
     1) do letošního září/října konflikt skončí „nevýhrou“ Ukrajiny, nebo
     2) pomalé masomletí pozičními boji po celé délce fronty bude pokračovat ještě několik let.

     1. Na jednoho padlého připadají zhruba 2-3 zranění, z toho minimálně polovina zraněná těžce (většina nevratně – urvané ruce, nohy, většina těchto zranění je způsobena ruským dělostřelectvem).
      Odhady padlých Ukrajinců se blížily 200 000, k tomu máte 250 000 invalidů.
      Je to hrozné ale myslím, že má Targus pravdu.

 21. Ukacka mohou mit v zaloze akorat tak nake svinstvo s jadernymi elektrarnami, nic vic. Jen abychom se jednoho dne nedovedeli ze zli rusti agenti vyhodili do vzduchu reaktor hluboce v zazemi a cela Evropa je ohrozena, pac to rusove udelaji znovu kdyz na ne okamzite nevlitne cele NATO…

  1. „We have , known known , then , known unknown ,
   then , unknown known and the last , unknown unknown“…

   Kdyz vodHady, je treba vodHadovat..A kde je ten Had schovanej?
   Nejvetsi pritel Putina je zelinar. A ty za nim.
   Putin uz si ukrad z bohaty Ukrajiny za triliony a neni to tajemstvi..
   A furt krade dal./Mirnej vodhad je 12 trilionu /hodne hadu, prehadovano/,
   co je v zemi a nad/.
   Zelinare Nato navic potrebuje..
   Neni nepritel usaka a euraka, to sou jejich vlady.
   A samozrejme obyc ukra. V Rusku maka , je pracovitej..
   Nadava na ne jen ,kdyz zdalky vyhrozujou. Jinak mu dou na ruku..
   Ta ochota /za mediama viditelna /,je mi az podezrela..Cim dal tim vic..
   Mimo jejich vladu /a od Hady/ , nikdo nechce konec Usa .
   Vo tom snad nemusim ,proc.
   Ucetnictvi je s cislama a vojackove se do vypoctu a nasobilky taky nevejdou , sou tady podminky , veleni treba rusky, chce bojovat jinak , vyzbroj ,
   kdyz nezenou vojacka do zpatlany ofenzivy , napr. ruskej vojacek je jinej,
   nez ten ukrajnskej atd…Kus neni jako kus..
   Jeden vojacek pak treba zmuze za tri, ty nepratelsky..
   Vo atomovej zbranich ,dalsi poradnej Had , za jinym hadem schovanej , nuklearne utoci japonec z Fukushimi ,
   na oceany ,v holportu se zapadem a s dalsim dr.Hadem ,s dr.Gretou..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *