19 června, 2024

Jak dovést Českou republiku k prosperitě

V minulém článku (https://web.litterate.cz/jak-vyhrat-volby/) jsme se zabývali tím, jak působit na voliče propadající nízkým pudům a návalům různých pocitů. V tomto díle se budeme věnovat tomu, jak v případě volebního vítězství pozvednout ČR k prosperitě.

Hospodářství

Devět z deseti ekonomických expertů, kteří nepracují pro ČT, Vám potvrdí, že země, kde téměř všechny banky patří zahraničním investorům, nemůže příliš prosperovat. Zvláště když se ukazuje, že ty naše dceřinky vydělávají, ale zisk se odesílá do zahraničí, aby se jím mohly sanovat ztráty matinek. Takhle tu prosperitu nevybudujeme, soudruzi! A neděje se to jen u bank. Naše vodovody patří často zahraničním vlastníkům. Některé strojírenské podniky zde vyrábí jen za náklady. V účetnictví jsou na černé nule (mají nepatrný zisk) a jejich ředitelé dělníkům na čtvrtletních setkáních s vážnou tváří vysvětlují, jak dobře podnik vedou, protože nejsou ve ztrátě a nemusí se propouštět. Co jim už ale neřeknou je to, že zahraniční vlastník si na výrobek zde vyrobený přirazí 50 až 150 % a pak jej prodá koncovému zákazníkovi. Škrtem pera vydělá během pár minut ohromné peníze a celý zisk zůstane v zahraničí. To je panečku produktivita práce! (Jistě jste už slyšeli projev některého taky-politika či rádoby-ekonoma na toto téma: Je třeba, abyste víc pracovali, podívejte se, jakou produktivitu práce mají v zahraničí!) A to ještě většina lidí netuší, že pokud by nějakým nedopatřením byl zisk dcerunky moc velký, pošle matinka svého odborníka, který za pakatel nějakých 10 000 euro na den (plus stravné a ubytování v pražském Hiltonu) vysvětlí zdejší manažerské třídě, co je to Six Sigma či jak získat černý pásek v Lean managementu. Peníze za školení odtečou opět do zahraničí, což je primární cíl. Ťuňťa, který by namítal, že ty podivné řeči by se daly pořídit od Pepy z Prahy za desetinu ceny, bude jen pro smích, protože každý dobrý manager přece ví, že know-how ze západu je na úplně jiné úrovni, než bychom my zde ve východních provinciích byli schopni vůbec kdy dát dohromady.

Jak z toho ven? Jak zde vybudovat velké firmy, které by mohly konkurovat v zahraničí, ale které by zisk investovaly zde a nevyváděly jej do zahraničí?

Inu jedna možnost je osladit vyvádění zisku matinkám nějakou pěknou daní. To samozřejmě nepůjde jednoduše, od toho jsme konec konců v EU, abychom si nemohli moc vyskakovat a abychom jako kolonie pěkně poslouchali ty větší, kteří to s námi myslí dobře (zvláště Germánii). Jsme malá země, taháme za kratší část provazu a proto si na obry nemůžeme jen tak vyskakovat. Bude třeba všelijakých právnických kliček a mnoho invence v zákonodárném sboru, abychom dosáhli svého. Také je možné, že to náš velký bratr prohlédne a bude požadovat nápravu. Naší jedinečnou národní zbraní je však švejkování. Díky němu jsme neporazitelní! Navenek se musíme tvářit jako největší eurohujeři, kteří milerádi sladí svoje zákony s posvátnými svitky vyprodukovanými v Centrále. Ale ve skutečnosti musíme pracovat pro sebe. Není naší vinou, že díky pozměňovacím návrhům se v zákoně objevila nějaká skulinka, díky které je možné opět zdanit vyvádění zisku. Že jsme se snažili být papežštější než papež a díky tomu je ze zákona nepoužitelný paskvil. Není naší chybou, že finanční úřady více prověřují zahraniční firmy. Stejně tak není naší chybou, že soudy se táhnou několik let — máme přece nezávislou justici! Možnosti tu jsou, stačí je jen využít.

Druhá možnost je nenápadná státní podpora domácím firmám. Možností je opět fůra. Je jen třeba mít nějakou vizi, vybrat vhodné kandidáty a peníze nerozkrást. A celý proces neutopit v byrokratickém papírování. To přece je v našich silách, nebo snad ne?

Zelené odpustky

Přerozdělování peněz v Centrále nabírá stále vyšších obrátek a poslední výdobytek v tomto směru jsou tzv. Zelené odpustky. Jedná se o emisní povolenky, které je nutno kupovat na stále více činností (nyní např. už i domácnosti na topení) a pomocí nichž má nehodné lidstvo vykoupit všechny své uhlíkové hříchy/stopy. Má-li ČR prosperovat, je třeba se pomocí švejkování vymanit co možná nejvíce i z tohoto bohulibého plánu, který dle zlých jazyků slouží jen k tomu, aby si vybraní jedinci namastili kapsu.

Energetika

Prosperita není dost dobře možná v prostředí, kde jsou drahé energie díky tomu, že vláda upřednostňuje podporu Velkého bratra před vlastními lidmi a firmami. Obyčejný volič totiž vůbec nechápe, proč levně vyrábíme elektrickou energii a potom si ji draho kupujeme na burze. Taková základní neznalost, je třeba myslet politicky! Horkým hlavám se potom může premiér jevit jako zemský škůdce a jeho poradci jako banda prodejných ženštin. I v této oblasti je nutno zjednat mírnou nápravu v mezích zákona (samozřejmě). Jako první vlaštovka by mohlo zaznít prohlášení valné hromady ČEZu (kde má stát většinu) v tom smyslu, že se usnesli dalších 5 let nevyplácet držitelům akcií žádné dividendy a všechny zisky investovat do stavby nové jaderné elektrárny.

Neziskovky a spol

Na státní cecek je přisáto mnoho neziskových organizací, z nichž většina umí zcela brilantně obhájit své zásluhy a vysvětlit všem, že jejich úloha je nezastupitelná. Jen menšina z těchto organizací se neobtěžuje ani vyplnit výroční zprávu, či ve zprávě bezostyšně přizná, že většina prostředků šla na platy a pak nějaké drobné ještě na kancelářské potřeby či na Ostatní výdaje. Většinu těchto přísavek je nutno odpojit a zbavit se jich. Opět ne nějak přímo a direktivně, jsme přece demokratická a občanská společnost a neziskových organizací si ceníme. Jen jsme trošku změnili pravidla pro jejich financování, malinko zpřísnili žádosti o finance a granty, a v neposlední řadě i finanční úřady jsou teď malinko bdělejší nad tím, co kdo jak vykazuje.

Média

Aby veřejnost naše bohulibé snažení správně pochopila, je nutné aby byla objektivně a správně informována. A kdo z novinářů lépe pochopí vládní vyhlášení než státní zaměstnanec, či než médium, kde má stát výrazný podíl. Nebo to snad budou noviny, kde se pan majitel zná osobně s premiérem a které čistě náhodou dostaly státní grant? Ať tak či tak, správná mediální výchova voličů je nutná. Tu bandu ovčanů jednajících vesměs na základě pocitů není možné nechat (už pro jejich vlastní bezpečnost) bez dozoru. Naopak, jejich pocity je třeba kultivovat tak, aby se jejich láska i nenávist vždy obrátila tím správným směrem. Je třeba neustále prezentovat příběhy obyčejných lidí, které jsou mezi lidem velmi oblíbené a lehce pochopitelné. S logikou není třeba si příliš lámat hlavu. Většina lidí má krátkou paměť a je-li příběh zabalen do správného pocitového rámce, lze v úterý vysílat přesný opak toho, co bylo vysíláno v pondělí, a málokdo si toho vůbec všimne.

Načasování

Jak jsme zmínili už v předešlém článku, načasování je velmi důležité. Je třeba do poslední chvíle vyjednávat veškeré věci potajmu a v zákulisí a teprve až je vše dojednané, oznámit výsledek veřejnosti tak, aby již nebylo možné věc změnit. Do poslední chvíle je třeba se tvářit, že jednání směřuje správným euro-směrem a až teprve těsně před cílem je možno odhalit pravdu. Prostě postupovat stejně, jak to doporučuje Sun-c‘ ve svém díle Umění války (Válka je především důmyslná lest: tak jsi-li schopný, předstírej neschopnost; tak jsi-li připraven, předstírej nepřipravenost; tak jsi-li nablízku, dělej, žes daleko; tak jsi-li daleko, dělej, žes nablízku). Kdyby takto postupoval premiér Nečas ohledně dostavby Temelína, mohli jsme mít už elektrárnu dostavěnou a pan premiér nemusel vysvětlovat tu patálii s kabelkami. Problém této strategie je v českých podmínkách ten, že u nás se nic neudrží v tajnosti a vše se vykecá.

V dalším článku si popíšeme, jak organizovat politickou stranu tak, abychom mohli dosáhnout svých cílů.

30 thoughts on “Jak dovést Českou republiku k prosperitě

 1. Dovolím si poznámku k větě z textu:
  „Jsme malá země, taháme za kratší část provazu a proto si na obry nemůžeme jen tak vyskakovat.“

  Pretaňte už praktikovat nihilismus a opakovat, že jsme malá země, na které nezáleží. Záleží. To jen mediální hnojometčíci a vypravěč dějepisu by rádi chtěli, abychom si mysleli, že jsme malá díra bez jakékoliv budoucnost ti, která bude vždycky tahat za kratší konec provazu. Není to tak.

  Je zajímavé, že o populace a geograficky podobné velkých zemích tak nikdo nemluví.
  Nikdo neřekne Portugalcům, že jsou nuly. Nikdo neříká Finúm, Belgičanům, Holanďanům nebo Rakušanům, že na nich nezáleží a předlužené Řeky taky nikdo nemistruje ohledně toho jestli jsou vyspělí anebo nejsou.

  Oblíbený argument slumíčkářů tady v tomto případě je :“ A co ti brání, dezoláte, abys investoval do zahraničních akcií? Co ti brání, dezoláte, aby tvůj český šéf koupil zahraniční banku?“
  Stačilo vidět, když Křetínský začal kupovat francouzské deníky, tak jaký z toho byl humbuk.
  Anebo, když se pokoušel o obří investice na západě třeba Kellner. Mindrák GB z ruských/indických/arabských miliardářů vlastnících fotbalové kluby potom hovoří za vše.

  Takže jeden z dalších základních kamenů spočívá ve změně tohodle stylu myšlení. Nebýt poražené ký, nerespektovat ty kecy, že „tady někde dole je tvoje místo“ Neříkat, že my potřebujeme je, protože oni potřebuji nás. Např. německý export je z velké části umožněn našimi energiemi a našimi výrobky, které exportujeme k nim. A takhke bych mohl pokračovat donekonečna.

 2. Zdravím všechny . Ale zavírat vládu ničemu neprospěje . Musí se změnit system . Jinak máme tisíce smluv , na které narazí ten , co se nechá vyhrát . Všichni výše jsou jen loutky , které za výborné prachy posluhují nadnárodkám a ziskovkám . Generál je řízen zpoza oceánu , Bambuše zase zpoza západní hranice . Ale zmanipulované ovce-právě těmi nahoře zmíněnými , zase nechají vládnout protinárodce , který podepíše další smlouvy , které nás potopí ještě hlouběji , než jsme . Žádný volný trh neexistuje , kdy už si to konečně uvědomíte . Za stávajícího stavu je nemožné , aby nějaká větší firma vznikla . Jednoduše se nedostane na trhy . Případní uživatelé jejich produktů jsou již dávno svázáni svými smlouvami a nenechají nikoho dalšího vyrůst , nehledě na to , kde ten vznikající vezme základní kapitál a za jakých podmínek . Kdo trochu vidí pod pokličku tlaku z EU a třeba zná Washingtonskou smlouvu , tak je mu jasné , jaké opratě existují a bez změny systemu z nich nelze utéct . Snaží se o to asi 90 států světa a já doufám , že se jim to povede . A potom z Evropy zbyde skanzen chudáků , bohužel našich dětí a vnuků .
  Proto nevidím posun ani u p.Rajchla . Je to kopie Macrona i Sunoka . Lidé vysoustružení systemem z bankovní sfery . To jako si myslíte , že tento sektor vychoval Jánošíka ? Na západním světě je vše řízeno z jednoho bodu třemi fiktivními společnostmi , jejichž opravdové vlastníky nepoznáme , ale o to větší vliv na naše životy mají .
  Každý , kdo si myslí , že může pomoci změnit system , by se měl povinně nazpaměť naučit minimálně část pořadu : https://hearthis.at/slobodnyvysielac/inforovnovaha-88-2022-01-25/ a to alespoň od 1,05,00 do 1,20,00 . A kdo si to poslechne , tak mu to nedá a poslechne si vše . Tam je odpověď na vše , co se dnes děje . A tyto spolky vlastní nyní 99% všeho na světě . Jedině státy , které budou schopny se od těchto žraloků odtrhnout mají na to , aby nebyly vyžírány na dálku . Myslím si , že každému , kdo o tomto přemýšlí , musí být napovězeno i prohlášeními Merkelové i Hollanda , že vládci vedle natvrdo 8 let lhali , aby získali čas na to , aby nashránili prostředky k jeho zničení . Je evidentví , že NIKOMU v „demokratickém“ světě nelze věřit ani slovo . Takže jakákoliv smlouva s nimi znamená další a další a větší okrádání celého světa .

 3. Kdo se chce aspoň trošku dostat do reality svázané s prosperitou, nechť si najde v archivu ČT dvoudílný film Vysoká hra z r. 2020.
  Zrovna před chvílí skončil druhý díl.

  Přeji hezký kulturní zážitek.

 4. Ono je to s tím Prosperem už trochu jinak, i s tím náměstím starosty Lukši, který má na „prosperitě“ Čeladné kardinální podíl, byť Stanislav Pros v tom měl nepochybně své místo. Ne všechno se donese až na břehy Stonávky.
  Jó, časy se mění https://www.youtube.com/watch?v=g_7pvZEBz3Y

  Hotel Yura Čeladná
  Čeladná 246, Čeladná
  Hotel Yura, umístěný v budově bývalého Hotelu Prosper, naleznete v malebné obci Čeladná v Moravskoslezském kraji, 10 kilometrů od Frenštátu pod Radhoštěm. Kromě komfortního ubytování nabízí hotel nadstandardní wellness a ozdravné procedury.
  • Internet zdarma
  • Polopenze v ceně
  • Parkování zdarma
  • Domácí mazlíčci
  • Internet zdarma
  • Polopenze v ceně
  • Parkování zdarma
  • Domácí mazlíčci
  • DELUXE jednolůžkový od 1 722 Kč
  • Standart dvoulůžkový (pro 1 osobu) od 2 868 Kč
  • Standart dvoulůžkový oddělené lůžka (pro 1 osobu) od 2 868 Kč
  https://yura.hotel.cz/

  Ale jinak OK!

  1. Re: Lex

   Ono se to má s Čeladnou asi tak, že to je poměrně jednoduše fungující pračka.
   Co se v ní asi tak může prát, nechť si každý domyslí.
   Ale soudruzi to myslí upřímně.

  2. V době stavby se zároveň stavěly vily zúčastněných, kde jsem se účastnil jednání s těmito prosperujícími lidmi osobně. Info z jednání: projektant ZTI: tady ten sprcháč stojí ale 110 tisíc korun. Prosperující: tak mi dejte na patro čtyři.
   Já to měl jako topenář jednoduché. Jeden z domků, nízkoenergetický, potřeboval pro tepelné čerpadlo 4 vrty po 120m (už tehdy, tedy dnes před 30 lety). Takhle vypadá prosperita, když se vozí uhlí, třeba jen účetně.

   1. Souhlas.
    A jak vypadá naše „prosperita“ dnes, to už začínáme cítit, a definitivně pocítíme až budeme plně vozit ruský zkapalněný plyn z USA.
    Zatím si – zejména firmy – musíme s „prosperitou“ vystačit s tím, že naši elektřinu vyrobenou za pár drobných v našich elektrárnách nakupujeme zpět za mnohonásobně vyšší burzovní ceny – to jen tak, abychom byli připraveni.
    Kdo je připraven, není překvapen.
    A v případě některých firem vlastně už třeba VŮBEC NENÍ.

 5. Republika sama o sobě prosperitu nepotřebuje. Prosperuje přirozeně nakolik prosperují občané.

  Třeba se ptát jinak.
  Jak dovést občany k prosperitě.
  Odpověď je : Nijak.
  Ti kteří se snaží, potřebují aby jim nebylo bráněno.
  Těm, kteří se nesnaží, není pomoci.
  Pomoc těm, kteří se nesnaží, navíc a úkor těch, kteří se snaží, je protievoluční proces.
  Poslední volby ukázaly, že většina občanů je se správou věci veřejných spokojena.
  Není co řešit. Několik set tisíc nespokojených je bezvýznamných. Obecně lepší poměry si nevyvzdoruje. Své poměry může zlepšit svojí pílí, snahou o produktivnější využití svého času. Včetně učení se a spojování se s jinými ve snaze přinejmenším omezovat neblahé působení blbosti jiných na svůj život. Začít lze hned. Například vyhodit televizi. Přestat neproduktivně trávit čas na sociálních sítích. A tak podobně. Zrušit Seznam jako úvodní stránku. Přestat číst Novinky. Opravdu je přínosné začínat den nechat se naprogramovat příkladmo Novinkami a žít implantovanými myšlenkami? Opravdu jste tak hloupí, že si myslíte, že to co vám servírují činí pro Vaše dobro? Válka, skandál, vražda…reklama?

  “ Máš depku? Ulev si naším zbožím! Vol kandidáta….kupuj zubní pastu Tojevono! Jsme konservativní portál, po tomhle přípravku z vás vylezou červi, tajný objev mladého automechanika, pracujte denně jen dvě hodiny a vydělejte měsíčně sedm tisíc eur, objevte potěšení análního sexu…“

  Vážně tomuhle věříte?

  Opravdu teď hned nemůžete udělat trošičku něco čím trošičku si něco zlepšíte? Někomu uděláte radost? Opravdu nemůžete anebo nechcete?

  Existuje i jiný světový jazyk než čeština. Hledejte reálně užitečné informace. Věnujte se svým rodinám a reálným sociálním vztahům. Hledejte úspěšné příklady a řiďte se jimi.

 6. Advokátka Klára Long Slámová se opravdu naštvala, požaduje odstoupení kandidátky na prezidentku a má to zdůvodněné.
  Byl by to jeden malý krůček ke zpomalení propadu.

  1. Byznys. Profesní reklama. Zviditelnění se. Možná, že zadání.
   Protože prakticky vzato, jinak by to byla ztráta času takovou angažovaností. Čas lze využít příjemněji i účelněji.
   Abych nalítnul na takové občanské rozhořčení, nejsem malý naivní medvěd od Kolína.

 7. Šílený tělocvikář Bob a defraudant v jedné osobě jako jeden z možných kandidátů na post ministra školství? No tak s tímhle materiálem tu prosperitu fakt nikdy nevybudujeme. Jeho kvalifikace nejspíš spočívá v tom, že se stal samozvaným „expertem“, který sice nemá žádnou kvalifikaci v oblasti školství (tedy kromě toho tělocviku, který však nikdy ani soustavně neučil) ani ekonomie, ale zato s odkláněním svěřených peněz ano.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Opily-namornik-lovec-dezinformatoru-i-hvezda-od-Minare-Stane-se-Kartous-novym-ministrem-skolstvi-725018

 8. Nevím, proč se smotával ostnáč, když stačilo zvednout závoru. Já se třeba proběh po Evropě, počundroval její sever a Island, na měsíc si zaletěl mezi zvířátka do JARu a stačilo mi to. Svobodně jsem bojoval se státem na IČO přes 30 let a vysloužil si pěknou penzi. A teď mě režim nutí svobodně platit jeho válku proti Slovanům. Kde to jsme??

 9. A čo to je, hen tá oná vyonďatá prosperita?
  Takéto slovo nepoznám.
  To zme sa v škole neučili. To je voľačo sprostého, že na to Čehůni nenaďabia sami?

   1. Omyl, přátelé. Tajemství toho slova jsem rozluštil právě nedávno.

    Když jedu z naší zapadlé vísky do blízkého velkoměsta, objíždím po dálnici průmyslovou zónu. Na jednom z baráků se tam skví nápis PROSPERITA, alespoň tak jsem ho vždy četl. Ale jednou, postávaje (pozor! přechodník! pohov!) v zácpě, jsem čta onen nápis postřehl, že je v něm mezera: PRO SPERITA.

    Od té doby vím, že někde žije a pracuje nějaký don Sperito, který prostě nakonec všechno shrábne.

    1. V naší uhelné pánvi se hned po plyšáku stal uhlobaronem soudruh Pros. Tímto v chudé Čeladné vzniklo náměstí a jemu dominuje hotel Prosper. Odtud je již k prosperitě skok.
     Keby bol každý Prosom, mali bychom prosperitu!

     1. Ono je to s tím Prosperem už trochu jinak, i s tím náměstím starosty Lukši, který má na „prosperitě“ Čeladné kardinální podíl, byť Stanislav Pros v tom měl nepochybně své místo. Ne všechno se donese až na břehy Stonávky.
      Jó, časy se mění https://www.youtube.com/watch?v=g_7pvZEBz3Y

      Hotel Yura Čeladná
      Čeladná 246, Čeladná
      Hotel Yura, umístěný v budově bývalého Hotelu Prosper, naleznete v malebné obci Čeladná v Moravskoslezském kraji, 10 kilometrů od Frenštátu pod Radhoštěm. Kromě komfortního ubytování nabízí hotel nadstandardní wellness a ozdravné procedury.
      • Internet zdarma
      • Polopenze v ceně
      • Parkování zdarma
      • Domácí mazlíčci
      • Internet zdarma
      • Polopenze v ceně
      • Parkování zdarma
      • Domácí mazlíčci
      • DELUXE jednolůžkový od 1 722 Kč
      • Standart dvoulůžkový (pro 1 osobu) od 2 868 Kč
      • Standart dvoulůžkový oddělené lůžka (pro 1 osobu) od 2 868 Kč
      https://yura.hotel.cz/

      Ale jinak OK!

  1. Jo, i zelená revoluce začíná požírat své lidi… aneb dobře mu tak…
   „Anglický veganský herec Benedict Cumberbatch se zúčastnil protestů Extinction Rebellion v Londýně, aby se postavil proti změně klimatu….
   https://www.livekindly.com/benedict-cumberbatch-extinction-rebellions-climate-protests/

   https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/herec-cumberbatch-zada-milost-pro-homosexualy-po-valce-je-odsoudila-britska-justice_201502011607_akottova2

   1. Do dneska je angicky venkov plny honosnych sidel z vynosu obchodu s otroky a dojeni kolonii.
    Potomci z toho zijou kralovskym zivotem, dobre vedi, odkud penizky pochazeji, ale to jim nezabrani buzerovat ostatni, jak by meli zit sporadane a ekologicky, lavne lidska prava, a hlavne zadne valky jako ti odporni Rusove.
    Sami si ovsem letaji v soukromych tryskacich a pred lidovym vozitkem typu Oktavia si odplivnou.
    Vyse napsane plati doslova o tom herci z clanku, a jeho maminka to dobre vi.
    Mimochodem byvaly premier Cameron je pres kopirak.

    1. No ono je to tak, když se moc vyčnívá a vyskakuje tož minulost je dopadne.
     Asi mu moc dobře nebude, rozjíždí se to ledaskde.

 10. Jak chcete něco změnit,když stačí západu,předložit výčet dluhů,který by okamžitě vyžadovali splatit.
  To je přeci chytré,nejdřív nás oškubat a pak nám s úsměvem půjčit.
  Neziskovky.
  To je podpora všech těch VŠ nepotřebných oborů,zlaté mládeži

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *