18 července, 2024

Invita invidia

Včera jsem se na prezidentskou volbu díval z pohledu Jaroslava Bašty, který podle mě vede v rámci svých možností a možností SPD velmi úspěšnou kampaň. Jsem stále více zavalován všemožnými videi a texty, kde jsem žádán, abych Baštu podpořil. Argumenty jsou takové, které bych použil na Baštově místě i já sám a v této chvíli je jednoznačně vidět, že Bašta je asi jediný kandidát, který si uvědomuje oněch 15% voličů Alternativy a aktivně pracuje na jejich získání. Kdybych byl na jeho místě, zřejmě bych nepostupoval jinak.

Dnes si nasvítíme pár pohledů na Andreje Babiše. Nebudeme si nic namlouvat, tyto volby jsou (podobně jako ty předchozí) zcela o Babišovi. Buď pro Babiše, nebo proti němu. Andrej Babiš je hlavním vyzyvatelem současné vlády a jejích kandidátů. Babiš je třetím kandidátem velké trojky, Babiš jede s Nerudovou a Pavlem v čele pelotonu a předjíždějí se navzájem. Cílová rovinka je samozřejmě ještě daleko. A přes všechnu úctu, kterou cítím k Baštovi a jeho práci, nedovedu si nějak představit, že by mohl Babiše předstihnout a převzít jeho roli. Dovedu si jen velmi dobře představit, že Babiše zbrzdí.

Mimochodem… všímáte si, že vůbec nikdo nepočítá s tím, že by Hilšer a Fišer mohli něco získat? Jsou také jen za brzdiče. Čím lépe uspějí, tím větší šanci na druhé kolo má Babiš.

Musím říci, že Andrejovu kampaň vlastně zatím nevidím. Tedy… tu, co by dělal on sám. Vím, že objíždí republiku a pokud zavítá do Vidlákova, půjdu se na něj podívat. Určitě má kolem dálnic dost bilbórdů, má svoje profesionálně (ale zároveň selsky) dělané Čau lidi. Od té neslavné návštěvy ve škole mi celé ANO nějak zmizelo ze zorného úhlu. Může to být samozřejmě moje chyba, že se špatně koukám.

Ale… sakra kdybych byl ten nevyhraněný středový volič, který politice nerozumí a rozhoduje se na poslední chvíli, tak v této chvíli o Andrejovi vůbec nevím. Respektive nevím nic pozitivního. Možná je to záměr. Proč se připomínat moc dopředu, stačí posledních čtrnáct dní… Po Novém roce času dost.

V této chvíli největší část kampaně Babišovi dělají mééédia a jeho poličtí soupeři svou nekonečnou nenávistí vůči němu. Všechno je zmobilizováno, všechno je podřízeno jednomu cíli – zbavit se ho za každou cenu. Všichni musejí přiložit ruku k dílu, nesmí zaznít ani malý kousek lidskosti. Babiš musí být vtělené zlo bez jakéhokoliv kousku dobra.

Babiš je jako Albrecht z Valdštejna. V poslední době mě až fascinuje, jak podobně fungují jejich osudy. Oba uměli dělat bohatství jako švec boty. Peníze dělají peníze. Oba uměli využít všech příležitostí. Oba byli zdatní organizátoři s rozsáhlými kontakty i znalostmi důležitých pro řízení velkých celků. U obou najdeme fanatickou pracovitost. Nechtěl bych Babišovi dělat osobního asistenta. Vydržel bych to tak týden. A stejně jako Valdštejn, i Babiš je na to sám. Znám spoustu jeho podřízených, kteří pro něj dobře pracují. Ale neznám vlastně žádného jeho podobně mocného a bohatého přítele, který by teď právě stál po jeho boku a byl ochoten s ním spojit svůj osud a svoje peníze. Spíš vidím hodně těch, co vyčkávají, jestli se pak přidají k hostině, až zvítězí a nebo budou dělat mrchožrouty, až prohraje.

Babiš svojí hru hraje sám. Od začátku do konce. Je těžká váha, má na to, tuto hru hrát, stejně jako na to měl Albrecht z Valdštejna. Vlastně by Babiš mohl jeho erb plně převzít i s heslem.

Svým způsobem nám Babiš v kampani říká poměrně jednoduchou tezi. Říká, že je toho schopen. Je schopen hrát nejvyšší hru, je schopen se přetlačovat s pětihlavou saní, je schopen se jí postavit a je schopen nasměrovat zemi jiným směrem než premiér i všichni jeho ministři. A já věřím, že toho schopen je.

Ale… stejně jako u Valdštejna, Babiš vůbec neříká, kam by republiku namířit chtěl. Zvolte mě, budete ve mě mít silného prezidenta, který se nebojí mocných tohoto světa, který bude hrát první ligu na nejvyšší úrovni… Ale zároveň slýcháme strašně málo informací, kam by tento silný prezident chtěl s republikou jít. V této chvíli na mě jeho kampaň dělá dojem, že je sice jediný, kdo může zabránit pětikolce zkompletovat pochod institucemi a zabrat veškerou moc v zemi… ale také se to jeví, že pokud trochu té moci necháme Babišovi, tak nevíme, co s ní hodlá dělat a v čí prospěch. Je to stejné, jako za Valdštejna. U něj také nikdo nerozuměl jeho plánům, a čím méně pochopitelné byly, tím více prostoru zbylo pro paranoiu.

Hele, já vážně nechci, aby si Pětikolka zabrala všechno. I když se stále více smiřuju s představou, že to tak dopadne, protože žádná jednota volebních úmyslů se nekoná. Já sice pořád mluvím o potřebě volit menší zlo, jinak vyhraje to větší, ale hážu tím na stěnu hrách. Jakmile napíšu o Babišovi cokoliv pozitivního, okamžitě se v diskusi dozvím, že je stejně nevolitelný a že se máme všichni sjednotit okolo Bašty. Ne, žádná jednota nebude a loňská volební tragédie se zopakuje.

A v této chvíli si myslím, že pokud chce Andrejko vyhrát i za těchto okolností, kdy se proti němu všichni a všechno spiklo, bude muset umenšit obavy, které vzbuzuje. Nikdo nepochybuje o jeho síle, ale mnohý pochybuje o jeho úmyslech, kam tu sílu míní nasměřovat. Nikdo nepochybuje o jeho vůli a pracovitosti, ale leckdo pochybuje, jestli jeho pracovitost nebude sloužit zase jen jemu samotnému.

Média jsou proti Babišovi. Vláda v něm oprávněně vidí nejsilnějšího a nejnebezpečnějšího soupeře, Bašta dělá úspěšnou a viditelnou kampaň a nerozhodnutí voliči se stále ještě nemají u Babiše čeho chytit. Ne, nejde zvítězit nad celým světem jen pomocí valdštejnova hesla. I kdyby bylo stokrát pravdivé. Vůbec bych se nedivil, kdyby si přesně tohle někdo spočítal u Seznamu či České televize a dali Baštovi velmi milostivě víc prostoru, protože to on se s Babišem tahá o stejné voliče. Jak jsem psal včera – karty jsou rozdány podobně jako v posledních parlamentních volbách a výsledek tomu bude odpovídat.

222 thoughts on “Invita invidia

 1. Kdyby Babiš odstoupil ve prospěch Bašty, tak Bašta by byl prezidentem již v prvním kole; následně Babiš za podpory Bašty by mohl činit nárok na funkci předsedy vlády a tato funkce víc odpovídá schopnostem Babiše a celospolečenské situaci.

  1. nesmysl, lidi by jej nevolili a šestikolka by to dostala zadarmo.
   Můrovci jej volit nebudou, alternativiy je málo, navíc obyčejní mají slušnou paměť a taky zkušenosti s disidenty za posledních 30 let se taky nezapomínají… bohužel/bohudík
   DFokázali žeje to spíš nadávka…

  1. A od kdy jsou nějaké smlouvy od toho aby se dodržovaly ???
   Proberte se !
   Smlouvy by měly dodržovat jenom státy umístěné na Ose světového Zla.
   Všechny státy které jsou sdružené v NATO leží na Ose světového Dobra a tudíž pro ně neplatí žádná pravidla.
   Třeba agresi vůbec neznají, když už někde něco zplanýrují a pobíjí pár zloduchů, tak dycinky jenom preventivně a v zájmu Světového Míru.
   ( Irák, Sýrie, Libye, Afghánistán, na Írán se teprve chystají. Na Rusa nasadili Ukrajince a možná se zadaří i na Tchaj-wanu anebo v Sin-ťiangu, když už to dalajláma flákal a nevyšel Tibet. )

   😳

   1. Já se probral v lednu 1990. A vy?
    Ale poslechněte si toho Kollera, je to zajímavé. Mnohem zajímavější než zde stokrát omílaná fraška prezidentských pseudovoleb.

    1. Přesně tak. Alternativa projela parlamentní, obecní, senátní volby, tedy vše co se dalo. A teď řeší prezidentskou frašku, kde o nic nejde.

    2. Já asi o dvacet let později. Původně jsem fandila modrým ptákům.
     Až když se po prohraných volbách do magistrátu spojili se socanama, tak mi to docvaklo. Že jde opravdu jenom o koryta a o program vůbec.

      1. Teď nejsem nikde. Ale fašisty nikde nevidím, takže nevím, co máte na mysli.
       Volím SPD, protože je to jediná strana, která se jeví jako alternativní. Jinou nemáme.

       1. Tedy, nechci vám rozkopat bábovičky, ale SPD je pouze pseudoopozice. Kanalizační projekt pro nespokojené voliče a (půl)Korejcův byznys plán politického podnikatelství. Okamura to do značné míry okopíroval podle M.Sládka, který v té době už jako značně zprofanovaný politik končil. Proto se taky od členů Sládkovy strany distancoval, protože neměl zapotřebí být se svým byznys-plánem předčasně odhalen, což by se jinak stalo. Ta podobnost vnitrostranických poměrů v obou stranách tam totiž byla do očí bijící…! Stejně jako se Sládek různými způsoby zbavoval nejen svých vnitrostranických kritiků a soupeřů, ale i národoveckých srdcařů, tak analogicky postupoval i Okamůra. Kauza Volný a jemu podobní srdcaři, jež byli z SPD „odejděni“, to jenom potvrzuje. Ale už i to, jak dopadl první Okamurův projekt – Úsvit přímé demokracie – prozradil, že šlo pouze o to přisát se na státní penězovody z poslanecké sněmovny a ovládat jako předseda stranickou kasičku. Okamura má oproti Sládkovi pouze jednu (ne)výhodu – nemá širší rodinu. Tudíž se mu nemůže podařit protlačit k poslaneckým platům a prebendám své rodinné příslušníky, jako se to kdysi čtyřnásobně podařilo Sládkovi. Což mu však poté, v neplánovaných předčasných volbách 1998, zlomilo krk. Zato ale se Okamura spřáhl s bývalými socany (viz např. Bašta), co přeskočili z potápějící se lodi ČSSD do SPD. Kdežto od radikálnější národovecké opozice se Čechokorejec demonstrativně odtáhl. Dočasně mu to sice přineslo spíše plusové body (od bývalých voličů ČSSD, kterých je dočasně více než voličů národoveckých stran), ovšem do budoucna to vidím spíše jako jeho handicap.
        Sorry jako, vím že se Vám to nebude líbit, ale tak to je. Dalo by se toho napsat více, ale tady není tolik prostoru. Každý na to musí přijít sám. Já jsem si pana Okamůru proklepl již v roce 2014, když zakládal ještě coby senátor svůj ÚPD. Ze začátku mi byl sympatický, dokonce jsem ho předtím před 10 lety volil (neplatným hlasem) v 1. kole voleb za prezidenta (to když jej ministerstvo vnitra preventivně zařízlo kvůli tzv. zneplatněným podpisům), ale pak už se v PS-PČR pan předseda odkopával víc a víc. Prostě – je to politický podnikatel. Podobně jako Babiš. Často něco jiného líbivě říká, a jinak potom hlasuje. Proto mají s Babišem k sobě docela blízko.

     1. 2 Helenov:
      Modroptáci se přece „spojili“ se socanama už mnohem dříve, po parl. volbách 1998.
      Jmenovalo se to OPOSMLOUVA. Zatím všechny vlády ODS & spol. skončily průšvihem a ostudou. Tahle Fialova skončí určitě katastrofou. Jenže ovčané-voliči jsou nepoučitelní!

  1. Byla bych moc ráda, kdyby se na Litterate občas objevily i články pana Lu Liny.
   Ten člověk má nejenom správné názory, ale je i velmi zdatný psavec.
   🖋️📃

    1. No tak čtenář nechodí všude, že? To by nedělal nic jiného, než brouzdal po internetu.
     Pan Lu Lina měl pauzu a jen díky tomuto odkazu jsem se dozvěděla že znovu píše.

     1. Pana Lu Lina čtu velmi rád. Většinou mi mluví z duše. Často byl na „Protiproudu“ bývalého hradního kancléře (ještě za Klause) Petra Hájka.

 2. Nevím, jestli ta rachejtle zasáhla traktor.

  Ukrajinská raketa komplexu S-300 dopadla na území Běloruska, informovala média.

  O incidentu byla okamžitě informována hlava státu Alexandr Lukašenko, informuje BelTA . Jeho jménem skupina specialistů z řad zaměstnanců vyšetřovacího výboru a ministerstva obrany zjišťuje příčiny pádu.

  https://vz.ru/…1193152.html?…

 3. Řešilo se tu, proč Babiš přistupuje ke kampani zatím tak vlažně. Třeba má dostatek zaručených informací, že postoupí do druhého kola. Nač střílet do mediálního prostoru všechny kompromitující informace na všechny účastníky, když bude možné odstřelit cíleně jednoho těsně před druhým kolem.

  A druhá věc. Možná že Babišovi nejde ani tak o samotný úřad prezidenta, ale onu doživotní imunitu, která je s výkonem funkce spojena. Možná by pak mohl předčasně abdikovat na úřad s tím, že se raději pokusí v dalších volbách uspět jako premiér. Se zcela čistým štítem, protože bude v té době už nenapadnutelný. Navíc nikdo nebude k soudu příliš tahat prezidenta, i když by šlo o již projednávané kauzy.

 4. Dnes na Novinkách rozhovor s Baštou. Prý, že Putin má na Babiše složku. Na Pavla sice také, ale ten nebyl agentem (už to nestihl), jenom se na něj cvičil. Takže Babiš je vydíratelný.
  Jak se tam prý kompra do té Moskvy dostala?
  No z pražské StB. Jenže v Praze ta kompra skartovali v 89., zatím co KGB nic neskartovala.

  Nikdo se Bašty nezeptal, jestli na disidenty mají v Moskvě také ty staré kopie v Praze skartovaných složek. Já bych řekl, že mají.
  ¨
  Bašta, trojský kůň Pětilhářů. S ohledem na zásadní chyby v logice argumentu proti Babišovi nejen nevolitelný, on je zemský škůdce. A navíc Putinem vydíratelný, kvůli své složce v Ljubljance.

  1. Asi jste to špatně četl a vaše dedukce je jen částečně pravdivá a sice v tom , že v Moskvě ty kompra materiály jsou. To ostatní co říkáte jsou nesmysly.

     1. Nelítostný bitvy o čistotu ČJ jsou tedy sváděny i tu. Jako, to je můj postřeh coby ne úplně pravidelného a dlouhodobého litteretátora. Nebo je správně litteretista?

      Přidávají se do nich další a další, kteří předtím pečlivě zkoumali, co dotyčnej původní chybující češtinář (že bych teda podle tohoto vzoru nakonec byl litteretář?) zkonil. A zkoumali taky češtináře dle svého soudu znalejšího, co mu to opravil. Toho z důvodu, zda to správně opravil. Ještě znalejší češtinář často tomu…nebo toho? Správně je vypeskovat mu, nebo vypeskovat jej? No, raději navážu na větu před dorazem (aby se v tom dalo perfektně vyznat a neztrácet nit), ten ještě víc znalejší tomu(ho) jen znalejšímu(ho) vypeskuje do různejch hejhulů, že to i tak stejně má blbě, páč má hokej u zkrácených přídavných jmen. Další, ještě o stupeň znalejší pak vypeskuje toho (mu) prvního(mu) ještě znalejšího(mu) atd.
      Pak někdo možná paralelně vnese jasno do toho peskování, třeba, že se nepeskuje do ale za něco. Třebaže ten jeden a podle situace další ve skutečnosti dostali vypeskováno za to něco, jen se jazykozpytci ještě neshodli, jestli tím pádem je hotovo. Že prostě dostal vypeskováno a je to. Nebo, jestli se dá někoho za něco vypeskovat i do něčeho…

      Nastane dokazovací proces, při kterým tam lítají dokonavý hrady, přechodníkový nůše, průběhový předsedové, taky nějaký ty stavení. Pak se přidají další a další znalejší, a už to valí. A nakonec se buď ukáže, že některej to přece jen má dobře, občas dokonce ten první, co to měl zkonit. Nebo to maj blbě všichni, jako například třeba možná teď. Do hry totiž vstoupí tak vyspělej češtinář, že to snad ani není možný, jak je vyspělej. Za několik málo sekund to má celý přečtený a vyřešený.
      Správně to mělo bejt – ty kompr“o“ materiály. Jinak by se kupříkladu nemohly vystavovat bianco šeky, ale bianca šeky .
      Ještě ale může nakonec zasáhnout rukapáně, že ta čenina umožňuje oba zápisy, jelikož ona to tak někdy dělá. Takže by se pak bianco i bianca vystavovat moh… v naprostým klidu. Nebo vlastně furt nemoh…, protože co se tam kurnik píše, když tam není ten šek? Je to tak, že podstatným jménem se v takový větě stane to bianco, nebo jím zůstává ten nevyslovenej šek? Není tu na to nějakej češtinář, co ještě víc není možný, jakej je češtinář? 🙂

      Já to schválně zamotal. Není to ale útok ani na chybující, ani na nechybující, ani na chybně/nechybně opravující. Spíš taková žánrová momentka…

  1. Lukašenko byl okamžitě informován o pádu ukrajinské rakety na území Běloruska, uvedla tisková služba běloruského vůdce.
   Dnes mezi 10. a 11. hodinou byl zaznamenán pád ukrajinské rakety S-300 z území Ukrajiny na území Běloruska.
   Uvažuje se o dvou hlavních verzích:
   1. Raketa vletěla na území Běloruska, podobně jako při nedávném incidentu v Polsku, kdy raketa letěla špatným směrem.
   2. Raketa byla sestřelena v důsledku práce běloruských systémů protivzdušné obrany.

  1. Hmmmm….. tak tohle je hodně zajímavý nápad.

   Bašta jako prezident by po sesazení fialové vlády neměl problém pověřit sestavením nové vlády Babiše jako předsedu vítězné strany v minulých parlamentních volbách.
   Babišovi funkce premiera samozřejmě sedí daleko víc jako role prezidenta.

    1. Nn, to je Rychetského vynález. Přečtěte si knížku od Petra Hájka – „Smrt v sametu“. Tam se o duchu ústavy hodně píše.

  1. Ve state, kde „bezplatne za podminek, ktere stanovi zakon“ znamena „za uplatu“ nebo „10 ze 100 + 10 ze 100 = 20%“ s tim nebude nejmensi problem.

 5. Proč asi Zeman podporuje Babiše.
  Když zvítězí kterýkoliv mimo Bašty,tak se budou vozit po Zemanovi a žití v novém domě mu hodně znepříjemní.Babiš také skládal slib u hladové zdi v Jeruzalemě.

 6. Za první odstavec článku chválím,připadal jsem si jak na českých národních listech.cz

  Moc dobře to uměl napsat Schumacher ve svém příspěvku,který končí „Jsem jedním z vás.“

  Prozatím není nic co by nás nás spojovalo ale je mnoho toho co nás nespojuje a nakonec i rozpojuje.
  Dobře nám tak a bolí to když si to člověk uvědomí.
  Nám, voličům prezidentskou, přímou volbu rušit ani nemusí,mají to ošéfované,rozděl a panuj.
  A pokud ve světě a u nás, my,dnešní ofce nevyvoláme revoluce hrubšího zrna v nedaleké budoucnosti ,tak se všechno a všude bude měnit k jen a jen k horšímu.

 7. Valdštejn byl jednu dobu mocnější než Císař, Babiš tuto pozici vůči EU nikdy neměl a nikdy mít nebude, to je podstatný rozdíl. Proto taky ta funkce Prezinta není až tak fatálně důležitá. Ta osudová rozhodnutí se teprve blíží a ani dosud všemocná Pětidemolice i s funkcí Prezidenta proti nim nic nezmůže. Není čas volit menší Zlo, je třeba být pevný a vědět co chci. Protože ten orkán, mořská bouře, která se na nás žene, smete vše nepevné, nestálé, vše co není pevně uvázáno. Z našeho dopuštění Majdan zničil Ukrajinu, proč si myslíme, že něco podobného nepotká i nás? Moje malá Jistota v bouřlivé době je Bašta.

 8. Na okraj prezidentských voleb bych se ještě za čerstva zeptal , kdo bude tím univerzálním nejvyšším mozkem , který bude rozhodovat za cca bratru 150 milionů , co je a co není dezinformace a zda to již není cenzura.Fiala s Rakušanem se dočista zbláznili, on jim nestačí malér s cenou energií , tak potřebují další.

 9. Pětikolka žádný monopol vlády nemá. Je to jen loutkové divadlo malých forem. Rubikon byl již překročen, smlouvy podepsány, pozice zabarikádovány. Pravidla přizpůsobena.
  Vládnou loutkovodiči.
  A Babiš je nejspíš loutka ze stejné stáje.

 10. „Dnes je nám hůře, než včera, ale lépe, než bude zítra,“ říká Jan Campbell
  „Žádný člověk, který si myslel, že ochrání svou svobodu tím, že se stane neškodným pro své nepřátele, v historii nepřežil.“ (Dean Acheson)
  A tak to zůstane dokud se 10 mil ovcí nechá tupě stříhat.

 11. Mám jednu myšlenku a jeden nápad (na víc už se nezmůžu).

  Ačkoliv jsem dosáhl hodnosti záložního kapitána (ČVO 921 – důstojník meteorologické služby/funkční zařatení „dozorčí synoptik“), mé znalosti většiny vojenských skutečností jsou velmi chabé až nicotné. To platilo vždy a nyní mnohonásobně, jak také jinak, když dva roky základní služby ve středisku vrcholového sportu a pak jen cvičení u 5.leteckého stíhacího pluku.
  Zde u Zakladatele na litterate se prezentuje celá řada jedinců se svými znalostmi současné vojenské techniky a odhady dalšího vývoje. Většina věští (právě dnes) v podstatě zhroucení NATO.
  Zkusmne vzít tento jejich názor jako premisu. Není pak plánovaný nákup nějakých amerických stíhaček a německých tanků, stejně jako švédských BVP pouhou fikcí, která se nebude realizovat? Proč se nad tím tedy rozčilovat?

  To byla ta myšlenka, a teď ten nápad.

  Pětikolka v čele s válečnicí Černochovou, s podporou Rakušana, chystá vojenské odvody. Nejdříve dobrovolné, pak lze očekávat dobrovolně povinné (pamětníci znají) a nakonec prostě povinné (ovšem pokud to stihnou – viz výše).
  Aktuálně stojí o válečníky vybavené řidičským průkazem, zbrojním průkazem a touhou si zabojovat. Až na tu touhu jsem vhodným materiálem – řidičák mám od roku 1969 na malý motocykl a od roku 1972 na skoro všechno a od roku 1977 úplně na všechno. Zbrojní průkaz a střeleckou praxi, jak místní starousedlíci vědí, samozřejmě taky.
  I dospěl jsem k rozhodnutí, že až ty dobrovolné odvody vyhlásí, přihlásím se. Samozřejmě mě odmítnou z důvodu přestárlosti (už dávno jsem v souladu s ústavou vyřazen z vojenské evidence), ale já se nedám a budu se s nimi soudit z důvodu diskriminace kvůli věku.
  Mám opřece svá nezadatelná lidská práva! A chci bránit vlast před putinovskými hordami!
  Mohla by to být docela dobrá taškařice, možná až k Ústavnímu soudu, musím se ale poradit s Lexem. Jednu podobnou taškařici jsme společně už spáchali a moc nás to oba bavilo.

  P.S.: A kdyby mě náhodou nakonec přece jen povolali…… Asi mě píchne v kříži, to víte – věk…

  1. 😀 To by mohl být dobrá prča. Že bych to taky zkusil? Ale nemám zbroják. Třeba by to vyvážily „bojové“ zkušenosti původně motostřeleckého důstojníka ČSLA, který to dotáhl až na velitele motostřelecké roty (naštěstí jen krátce).

  2. No já nevím. Asi byste si musel sehnat známé, co mají po zlém dědečkovi židli na kolečkách a byli by ochotni ji půjčit. Vaše paní by se taky asi musela rozvést a nechat se Vámi zaměstnat jako pečovatelka. Ideální by bylo, kdyby se za svobodna jmenovala Müllerová. Taky by neškodilo nastudovat pár znalostí o psích plemenech. Pak snad …

  3. Není cílem, aby byly letadélka, tančíky, obrněné transportérky a dělíčka dodány, ale aby byly zaplaceny.
   Nejlépe, že si na to někde půjčíme, pak ty krámy dáme na UA (pokud budou dodány) a budeme za ně splácet.

  4. Ač držitel zbrojního průkazu, využiju možnosti zjednodušeho způsobu změny pohlaví na základě pocitu.
   Čím déle sleduji eskapády naši ministrině války, tím více se cítím Žanetou nebo Vanesou.
   A Žanety ani Vanesy rukovat nebudou 😉

   1. Nikoliv pohlaví, ale gender. A vzhledem k neohraničenosti pocitů, tzn. nemožnosti někomu říct, že jeho gender nepla, se pro tuto věc výborně hodí gender devadesátišestiletý ochrnutý důchodce. Ale může tam třeba být to samý, jen ne důchodce, nýbrž kočkodan. Nebo Karlův most, ten tahat na vojnu nejde zaručeně. A protože gendery jsou tzv. fluidní neboli proměnlivý, může pro ev. rukování platit tento, pro jiný věci zas jinej.
    Genderovou problematiku doporučuji nastudovat, jsou tam vedle střídavýho rozličný další, včetně genderu – nerozhodnutej. Ten se těší mý zdaleka největší sympatii…

  5. Hudec napsal:
   29 prosince, 2022 (12:38)

   Nechci vás strašit.

   Neodmítnou.

   Branný zákon
   ČÁST PRVNÍ BRANNÁ POVINNOST

   § 3 Dobrovolné převzetí branné povinnosti

   Za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu může občan, kterému nevznikla branná povinnost, a občan státu sdruženého v obranných systémech mezinárodních organizací, jichž je Česká republika členem, dobrovolně převzít brannou povinnost dnem následujícím po dni, v němž dosáhne věku 18 let, na základě písemné žádosti podané příslušnému krajskému vojenskému velitelství.

   Občan v žádosti uvede jméno nebo jména, příjmení, rodné číslo a adresu místa trvalého pobytu.

   Podmínkou dobrovolného převzetí branné povinnosti je rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydané v odvodním řízení a potřeba doplnění ozbrojených sil.

   1. Vida, Pepo původní.
    To jste mně zaskočil. Však jsem psal, že to musím konzultovat s Lexem. Zatím jste zdatně (bohužel) zastoupil.
    Tak uvidíme.

    P.S.: U odvodu jsem ale už byl. V roce 1972, třeba to ještě platí. Aby to nedopadlo jako s darováním krve před pár lety, když jsem dávno překročil šedesátku. Lékař mi mezi čtyřma očima řekl (cituji): „Pane, vyserte se na to už, ve vašem věku….“

    1. I když Vás už vyřadili z vojenské evidence, oni Vás rádi přijmou, i kdyby pro Vás měli vytvořit nový volkssturm.

  6. Re: Godot

   Godote, vy jste v opilecké pýše zaměnil dobrovolně povinné sdružení mamlasů, pěstujících nošení dobových uniforem, coby ušlechtilého koníčka, za ekonomickou výkonnost těch jedině správných zbrojařských pseudofirem, které pěstují coby ušlechtilého koníčka holení zákazníků v podobě jednotlivých ojrostátů či spřátelených „jedině správných“ diktátorů, kterým je potřeba fandit.

   Ještě jinak.
   Zisky z prodeje zbraní nemají vůbec nic společného s nějakým členstvím v jakkoli obskurním spolku.

 12. Hnojarsky off-topic:
  „Andrej Gurjev, šéf Ruské asociace výrobců hnojiv:

  ◾️Ruské společnosti kvůli sankcím snížily dodávky potaše do Evropy 2,7krát na 0,7 milionu tun v roce 2022, zatímco dodávky fosfátových hnojiv klesly 1,5krát na 2 miliony tun;
  ◾️Ruský vývoz minerálních hnojiv může letos kvůli sankcím klesnout o 15 %, v létě se očekával pokles o 20 %;
  ◾️Výrobci hnojiv v Rusku se od června až července začali vzpamatovávat ze sankcí a hledat alternativní způsoby dodávek;
  ◾️Dodávky hnojiv z Ruska do Indie se letos téměř ztrojnásobily a na Blízký východ vzrostly o 40 %;
  ◾️ Výroba hlavních typů minerálních hnojiv v Rusku za rok vzrostla o 5 %.“

 13. Vidlak ma naprostou pravdu – jako volici netusime, kam bude Babis jako prezident smerovat. Jaka je jeho vize?

  A jeste jedna informace mi chybi. Kdyz zvolim Babise prezidentem, co bude s ANO? Kdo prevezme nejsilnejsi opozicni stranu a povede ji do voleb?

  Kdybych mel jako volic odpovedi na tyto dve otazky, byl by pro me Babis jasna volba.

  1. 1) ANO se postupně rozpadne do několika frakcí. Jediným tmelem ANOfertu byl Bába a jeho love.
   2) Za nástupce Babiše v PS-PČR je už chystán Pirát Bartoš. Má podporu přímo z Brusele.

   Tohle je ovšem jenom varianta, že by se nějakým nedopatřením Babiš dostal na Hrad. Ve skutečnosti tam bude sedět Čapuše z Brna. Vždyť je „taková mladá a krásná“…!
   (Stejně jako před 3 lety leckteří Slováci, co u voleb nepoužívali mozek, nýbrž úplně jiný tělesný orgán…)

  2. hm. ano. netušíme, kam bude bureš směřovat. to nejspíš ne.
   zato ale je nám vcelku zatraceně jasný, kam budou směřovat diverzant s turbočaputoklonem.
   ale ne, ten bureš není jistej, ten se prostě volit nedá.
   notakjo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *