22 června, 2024

Horší než vojna s Rusem

Měl jsem včera delší rozhovor s maminkou, která mě zasvětila do čerstvých zpráv z Ukrajiny. Máma je samozřejmě se svojí rodinou ve velmi častém kontaktu, mnohem častějším než já, takže má lepší přehled. Po čase si přečetla moje ukrajinské články a řádně mi včera vyčinila, protože moje informace jsou už zastaralé a vlastně přímo zavádějící. Tož vám jdu zatepla prozradit nějaké novinky.

Na Ukrajině se za ty tři měsíce hodně změnilo. Obzvlášť na té západní, kde se válka projevuje občasným výbuchem, kvílením sirén, drahotou a šílenými frontami na všechno. Všechny použitelné ženy jsou už dávno natvrdo zapřaženy ve válečné výrobě a všichni muži, co nejsou na frontě, tak na frontu dojíždějí, aby tam vozili válečný materiál – jídlo, munici, všechno. Už to trvá hrozně dlouho a konec je v nedohlednu.

Na začátku vládla určitá válečná psychóza. Můžete mít jakékoliv smýšlení, ale když vám nad hlavou létají rakety, hučí sirény a vy nevíte, jestli příští střela není určena pro vás, tak těžko můžete mít pochopení pro Rusa a jeho pokračování politiky jinými prostředky. Válka je prostě vůl. Nám to vždycky říkával čtenář Berrnard – kdyby někdo ohrožoval jeho dům a jeho rodinu, tak nebude uvažovat o tom, kdo má strategicky navrch, kdo je podle mezinárodních norem v právu a prostě se bude bránit. Má pravdu. V první chvíli nastupuje válečný mód, člověk jede na adrenalinu a je prostě tak nějak vzteklý… a ve vzteku řeknete i uděláte věci, které byste za klidného stavu neřekli a neudělali.

Ale pak uplyne nějaký čas a válka se z neštěstí promění v únavný koloběh toho stejného. Říká se, že člověk si zvykne i na šibenici… a začne přemýšlet. A ejhle, najednou se vynořují dávné vzpomínky na dědečka, co si pochvaloval, jak je dobře, když není válka. Vynoří se víra předávaná po generace, že Bůh je víc než Bandera. Ne, nemáte radost, že přišlo to ruské boží dopuštění a těžko budete milovat Putina, který na vás posílá rakety, ale vidíte to už v jiném světle. Obzvlášť když jste denně konfrontováni s běsy, kterým jste nikdy nepřikládali důležitost. Když se váš svět skládá z nedostatku, únavy a strachu, tak to žádný pozemský nacionalista nezachrání. A najednou mám své příbuzné zpátky tak, jak si je pamatujete. Hluboce věřící s naději vloženou v Hospodina, kteří se pozvolna vyrovnávají s otázkou, proč na ně Bůh uvalil takovou zkoušku.

Proč to všechno píšu…

Když se podíváte na aktuální situaci, tak jak nám ji zprostředkovávají dvě propagandy, tak zjistíte, že podobné je to na celé Ukrajině. Nálada se mění. V Kyjevě se prý objevily letáky s fotkou šéfa batalionu Azov, který takto obviňuje Zelenského, že ho zradil a že brzy zradí i všechny ostatní. K tomu se stále častěji objevují různé nahrávky ukrajinských vojáků, kteří jaksi nejsou nadšení z toho, že budou s puškami vrženi proti dělům. Ještě předevčírem nám naši pravdomluvní novináři vysvětlovali, že u Chersonu Ukrajina spustila úspěšnou ofenzívu. Včera už se omezili jen na konstatování, že Ukrajina svojí ofenzívou překazila Rusům plány… a dneska je plný Telegram fotek, jak to tam dopadlo doopravdy – poslali jednu útočnou skupinu, Rusové ji nechali hladce vklouznout do svých linií a pak ji zničili palbou ze tří stran…

Nebudu psát o Severodněcku a dalších místech, protože to je v bledě modrém to samé. Katastrofa za katastrofou. Dnes to tam vypadá jak druhé Debalceve a zítra už mohou být obklíčení úplně. Nejenže neprojedou s technikou, ale už neutečou ani lidi.

Víte, já si dlouho lámal hlavu, jak chce Putin dosáhnout nějakého smíru s ukrajinským obyvatelstvem, proti kterému zahájil válku. Jo, můžete mluvit o nácbatalionech a fašistech v ukrajinském vedení, ale to nic nemění na faktu, že domy hoří především obyčejným lidem. Je celkem nepodstatné, kolik si toho vojensky podrobíte, protože když hodně lidem zničíte to, co si celý život budovali, tak vás prostě nebudou mít rádi a je jedno, jestli se to kolem nich bude ještě jmenovat Ukrajina a nebo Rusko. Po včerejším rozhovoru s maminkou mi to asi došlo. Pro běžného Ukrajince už není jen jeden viník – Putin. Už jich mají víc. Generální štáb, prezidentskou kancelář, samotného prezidenta, oligarchy a různé druhy zrádců – ti kteří nechtějí bojovat holýma ruka a i ti, kteří chtějí bojovat za každou cenu. Putin už je jen jeden viník z mnoha a pracuje na tom, aby ruský vpád na Ukrajinu byl jen bezvýznamnou předehrou následujícího dramatu.

Nedávno jsem psal o tuplem zamrzlém konfliktu. Že když nestačil zamrzlý konflikt na Donbase, tak se to trochu zvětšilo. Ale teď mám pocit, že vůbec nepůjde o nějakou zaminovanou hranici přes kterou se bude z obou stran střílet. Naopak… jde o to, aby se lidi na Ukrajině stříleli mezi sebou. Zbraně už si rozdali, zázračné zbraně ze západu nepomohly, infrastruktura je řádně rozbitá, ekonomika je na huntě, všude drahota a bída…. a teď k tomu připočtěte vojenské neúspěchy, šílené množství prolité krve a metodického Rusa, který si válčí na půl plynu a působí dojmem, že to takhle může dělat navždy.

Pořád se tu mluví o tom, jak Putinovi nevyšly jeho plány na krátkou válku… jo, možná nevyšly. Tak on prostě přešel na dlouhou válku. Hotovo. Klasická ruská vyjebávka. Nenechali jste se porazit za tři dny, vaši američtí přátelé vám řekli, že když chvíli odoláte, tak dostanete podporu a pak už zapůsobí ty sankce a ruská ekonomika se zhroutí. A místo toho si už tři měsíce procházíte šíleným Verdunem. Fronta se zkrátila, ale ztráty vzrostly. Charkov už není v ohrožení, ale ztráty opět vzrostly. Přišly západní zbraně, ale ztráty opět vzrostly. Co myslíte, že se stane, až Ukrajinci dostanou ty americké raketomety a vystřelí s nimi na Rusko? Ano, ukrajinské ztráty opět vzrostou.

Takhle nějak vypadaly poslední dny ruského carství, ne? Vypadalo to, že už nemůže být hůř. Tak vznikla prozatímní vláda… Jenže se ukázalo, že hůř být může a o hodně. Tak přišli Bolševici. A bylo ještě hůř. V zemi začali řádit včerejší spojenci, všichni se navzájem obviňovali, kdo za to může, všichni vraždili jak zjednaní a nakonec se ukázalo, že První světová byla proti občanské válce vlastně jen taková procházka.

Už delší dobu se netajím myšlenkou, že smyslem ruského vpádu je válku protahovat, ne ukončit. Že smyslem je měnit ukrajinskému obyvatelstvu názor těmi nejklasičtějšími ruskými metodami – kulkami a šrapnely. Ale teď si začínám myslet, že to bude ještě horší. Že ukrajinské obyvatelstvo změní názor, až z toho bude občanská válka. Až se vedle jejich vlastního vyvražďování ukáže to ruské válčení jen jako bezvýznamná předehra. Proto ten tlak na Kyjev, proto taktika buldozer. Proto ten rychlý postup na jihu.

Já bych se vlastně nedivil, kdyby Putin ty Azováky fakt propustil. Možná si toho Prokopenka nechá a udělá z něj exemplární případ, ale jeho podřízené by mohl Zelenskému vrátit… Vzpomeňte na nepochopitelné propuštění Savčenkové. Tohle může být podobné.

Jestli náš Západ něco neumí, tak je to ukončení občanské války. Neuměli to ani v Iráku, ani v Afghanistánu, ani ve Vietnamu, ani v Kambodži, ani v Barmě, ani kdekoliv v Africe a vlastně ani na Balkáně. Pokud někde války skončily, tak rozhodně ne díky důrazu na lidská práva, ale prostě to rozhodl ten silnější. Kamkoliv Západ vlezl, tam je nenáviděn až za hrob. Ukažte mi jedinou zemi po americké intervenci, která si příchod Američanů pochvaluje. Ukažte mi jedinou zemi, kde se po amerických pořádcích žije lépe než před nimi.

Takže… nálada na Ukrajině se mění. Ale mění se k něčemu, co bude ještě stokrát horší než válka s Ruskem. Místo jednoho univerzálního viníka už jich mají hodně. Blíží se to k občanské válce. Boj o moc různých skupin, které budou podporovány ze západu i východu, severu i jihu. Rumunské zájmy, polské zájmy, maďarské zájmy, americké zájmy, ruské zájmy, turecké zájmy, novodbý Wrangel i Kolčakov… k tomu nulové ohledy a nulové právo. Tohle Putin vaří v ukrajinských kotlích. Vaří základ občanské války, vedle které bude vojna s Rusem vypadat zcela nepodstatně.

A pak… až v tomto maglajzu Západ zase tragicky selže, až mu nezbude nic jiného, než dát ruce pryč, až bude Ukrajina plná mnohem větších masových hrobů než dneska, pak teprve přijde Putinova chvíle. A ti stejní, co ho dneska nenávidí, ho budou velebit. Protože ukončí vraždění.

247 thoughts on “Horší než vojna s Rusem

 1. …Ale, víš, kdo je nejhorší? Okamura a jeho parta. Tak hloupé a sprosté populisty, aby pohledal….

  Jenže se zatím neomočil. Šlachta má na mysli jenom pomstu a pětikolka se už omočila tolikrát, že to nemá cenu počítat. Babiš už je taky odepsaný. Tož uvidíme. Jednou ti vlci z lesa vyběhnou!

 2. OT: Nerudová ohlásila kandidaturu a rostovský Sáša se vzteká, jak se národní fronta nepěkně drolí, když může kandidovat kdejaký neschválený … Ty kyblíky špíny, co po sobě vylejou všichni atlanticky pevně ukotvení, co by se teda jako obětovali (pro zájem republiky! a když je tolik lidí tak moc přemlouvá) a ten Hrad teda vzali, tak ty si užiju. Všechny dezinformační servery se všemi svými narativy budou slaboučkým odvarem tady toho. Ani se fiallahovi moc nedivím, že pevně drží vrabčáka v hrsti, dokud může. Kdoví, co by kromě barmských žen ještě vyplavalo a jak moc by se rozmazávala jeho epizoda podržtašky krajanova ovara.

  1. Mě jenom udivuje nulová sebekritičnost VŠECH zatímních kandidátů.
   To si opravdu nikdo z nich neřekne „Co tam budu dělat zrovna já – takovej blbec?“

   1. Tohle si pamatuju ze střední, autora už nevím:
    Blbec nikdy nepochopí
    že je blbcem skutečně.
    Pravdu o tom, že je blbcem
    říkáš blbci zbytečně.

    Jinak politika, zejména její vrcholové funkce, kumuluje v nadprůměrné míře sociopaty všeho druhu (jsou na to seriózní výzkumy). A tam se nějaká sebekritičnost ani nedá očekávat.

    1. Nerudová měla na škole průsery. Mimo jiné, turbo studenty ze zahraničí. Dělali doktoráty, za rok, ÿjako na běžícím pásu. Ale aspoň za to pořádně zaplatili…. 😉

  2. Ještě na Kydech jsem kdysi napsal, že prezidentské volby proběhnou následovně. Kavárna nasadí tolik kandidátů, že se v tom většina lidí ztratí a ve finále se nakonec proti sobě ocitnou dva příslušníci pražské kavárny. To množství kandidátů za mě není náhoda a ani si nemyslím, že je to u většiny (zatím) ohlášených kandidátů výbuch přebujelého ega. Skoro bych si myslel, že to těm kavárenským někdo nejmenovaný pomáhá těžce financovat. Prostě pojistka, abychom dopadli jako na Slovensku.

   1. Důležité je ovšem, že někteří neomarxističtí kandidáti se budou tvářit jako vlastenci. Naředí tak hlasy těch, co by si nepřáli čaputizaci. A o to větší šanci bude mít nemarxistický prezident(i).

    Něco podobného, co třeba v loňských volbách dělala strana traktoristy Šlachty nebo Trikolóra. Odčerpávali hlasy vlastenců a posilovali hlasy neomarxistických stran.

    Politická strana Roberta Šlachty to dělala vědomě a byl to její hlavní cíl – netoužila po svém úspěchu, ale naopak po neúspěchu vlastenců. Svůj cíl splnila, Šlachta je zcela určitě spokojený.

    Trikolóra se stala semeništěm „agentů“, kteří připravovali totéž. Proto Klause mladšího jeho tatík včas stáhl pryč, mimochodem.

    Psal jsem před volbami: Chudí duchem, kdo volili Trikolóru nebo dokonce Šlachtu.

    Mimochodem, Václav Klaus mladší udělala špinavou práci dvakrát. Poprvé pomohl ODS, když měla těžké časy – několik % hlasů přišlo pro ODS jako podpora mladšího Klause. A tím pomohl devastovat ČR o něco déle. Podruhé, když založil Trikolóru a znovu odčerpal hlasy vlastenců do strany, která nevěděla čí je, a nemohla se reálně prosadit. Ve výsledky je tak skóre Václava Klause mladšího dosti záporné pro ČR.

  3. Co když Nerudová ani prezidentkou být nechce. Třeba jen čeká až za ní přijdou a nabídnou jí nějaké teplé místečko.

 3. Večerní svodka JP

  Tradičně začínáme Charkovem – RA přešla do protiútoku, výsledkem jsou prozatím nevýznamné územní zisky.
  Daleko zajímavější je zpráva typu JPP (jedna paní povídala), že přibyvší vojáci VSU, kteří se dostali do první linie, se někde nějak prokecli, že se chtějí vzdát. Přijeli si tam pro ně kousci z „nacbatu“ a došlo jak na krveprolití, tak i na mrtvoly, a to zejména u nacbatu.
  (Poprvé to je vždycky nejhorší, pak už to jde samo, že jo.)

  Severský Doněck – VSU opouští industriální zónu, odpor je minimální.
  Svjatogorsk – totéž, VSU opouští pozice.
  Dá se říci, že VSU opustily všechny palposty na levém břehu řeky.

  Bachmut, Solidar – zvýšená aktivita RA, zřejmě budeme svědky útoku na tyto body ještě před utvořením bojové skupiny vojsk VSU v této nové obranné linii, případně prodloužení směru útoku na Slavjansk a Kramatorsk.

  Avdějevka – obnovení bojů, zatím padl jen jeden blokpost.

  Jižní část fronty – VSU se dvakrát pokoušela o útok u lokality Davidov Brod – potlačeno. Aktivovala se rovněž činnost RA ve směru na Nikolajev.

  1. V Charkově byl i Zelenskij „podpořit morálku a hrdiny“. A on moc nevystruje hlavu a čumák ven ze své kukaně. Asi se něco vážného děje.

   1. Tak zatím „strategický ústup“ z levého břehu u Severodoněcku. V našich pravdomluvných médiích bude zmíněno mimochodem, jako doplněk k hlavní zprávě, že Ukry do vzduchu vyhozená nádrž s kyselinou dusičnou se tam dostala „ruským útokem“. Ten chemický útok Rusů těsně před jejich vítězstvím přece už musí přijít.
    Až se začnou … no vy-víte-kdo zase znovu stahovat z Kyjeva do Lvova (nebo do Mukačeva, Užhorodu, Krakova nebo Berlína), pak se bude dít něco opravdu vážného…

 4. Z AK: „Moldavský exprezident Igor Dodon, který byl obviněn z korupce a zrady, uvedl, že jeho trestní případ souvisí s Ukrajinou a NATO. „Je v tom i geopolitický faktor, protože vedení země se sbližuje s NATO, připravuje se stát účastníkem ozbrojeného konfliktu na Ukrajině a nechce, aby do toho někdo zasahoval,“ dodal.“

 5. AK – Turecký ministr zahraničí: Ukrajinské miny brání vyplutí lodí s obilím z ukrajinských přístavů, hledá se mechanismus, jak problém vyřešit…
  To nevymyslíš!

   1. Jsou dvě možnosti:
    A/ (kterou nám předkládají naše média „co nikdy nelžou“) Putin nechal všechny ukrajinské přístavy zaminovat, protože má strach, že slavná veliká ukrajinská flotila by mu nakopala zadek.

    nebo

    B/ Ukrajinci zaminovali svoje přístavy, aby zabránili vylodění ruských sil v týlu své fronty.

    Každý kdo pochybuje o A/ je válečný štváč a rusofil 😉

 6. Co se týče toho zdražování…

  Minulý týden ve středu jsem měl, asi hoďku, debatu se třemi ekonomy, příznivci a voliči, tesilového Fialláha. Mají kontakty v ODS. Dělají do investic. Velmi chytří lidé.

  Co říkali:
  Zeman je nejhorší prezident, hned za ním Babiš. Ale, víš, kdo je nejhorší? Okamura a jeho parta. Tak hloupé a sprosté populisty, aby pohledal. Fialová vláda je to nejlepší, co nás mohlo potkat. Vyřeší všechny problémy, jsou tu pro nás. Tak jsem to už nekomentoval.

  Samozřejmě, UA je dobrá, Rusko špatné. Už z podstaty. Na události na UA mají náhled ten, že je třeba Rusko porazit, když dodáme UA zbraně, tak se to podaří. Zelenský je superheroj. Z rozšíření konfliktu strach nemají. Rusko napadlo UA, tak se všechno předtím, co mohlo udělat dobře, maže. O Banderovcích, ostřelování Donbasu, nevědí nic. O plánech USA, o jejich vykořisťování UA, vyzbrojování. Minské dohody neplnilo Rusko. Rusko vraždí na Donbase a na UA. Krade děti a posílá je do Ruska. A v Mariupolu, nábytek, ledničky, cennosti. Otázky, jestli třeba Buča s tak naaranžovanými mrtvolami, všem na očích, není provokace, berou jako provokaci. Znevažování obětí východních barbarů. Jestli ty fotografie, jak ozbrojenci odvážejí ledničku, nejsou z roku 2015 a není to Azov, jsou provokace taky. Fašismus na UA je ruský výmysl. Jiný názor je znevažování obětí. Že chtěl Zelenský do NATO, na to má právo, si svobodně zvolit. USA a domácí oligarchové, ho neřídí. Že chtěl jadernou bombu, je dezinformace, lež.
  O UA nevědí vůbec nic, co není z mainstreamu. Nepochybují. Když jsem říkal, že je to proxy válka mezi Ruskem X USA, tak, že se zaručeně mýlím. Rusko chce zmasakrovat Ukrajince. Ptal jsem se, proč by to chtělo Rusko dělat. Prý že své zlovolné podstaty. Putin je blázen a Rusko musí být rozbito.

  Tak jsem převedl řeč na ekonomiku.

  Bavil jsem se o ekonomice. Že země bez zdrojů, jako Bělorusko, docela prosperuje. Že třeba tam má stát, když tam firmy investují, balík 51%akcií. A platí v BY daně. (Na rozdíl od nás, třeba.) Půda je tam někde, už pod 20 cm, většinou mořský písek. Tak si chrání zemědělský trh. A zemědělství tam jede. To jeden říkal, jako, že půdu jsme prodávat nemuseli… Ale za vše může Zeman. Nevýhodně privatizoval. Že bylo třeba zachránit rozvrácenou ekonomiku za vlády ODS, kdy se kradlo ostošest a privatizovali, což je prakticky totéž, jsem raději nekomentoval…

  Když jsem říkal že se nemůžeme odstřihnout energeticky od Ruska, tak, že můžeme.
  Ptal jsem se, co říkají na to, že náš stát nechá zemědělce prodávat budoucí úrodu, když všechny země kolem nás, si svou úrodu hlídají, tak řekli, že je to pro stát velmi výhodné. Z většího základu ceny bude větší než DPH. Takže je Fialláh finanční genius… Když jsem říkal, že je Sudeťák – jako jezdí na sudeťácké srazy, tak je to jeho osobní věc. Vůbec nechápou, že obilí taky nemusí na trhu být. Nebo tak drahé, že si ho nebudou lidé moci dovolit. Prý to stát vyřeší.
  Na otázku, když budou drahé energie, co to udělá s ekonomikou, že nebudeme moci konkurovat Číně a východní Asii, tak prý s Ruskem a jeho spojenci nebudeme obchodovat, musíme je jako vyvrhele lidstva, dostat do izolace. A vysoká DPH pomůže státu.
  Co na to normální lidi, jak to zvládnou, jsem se radši neptal, páč atmosféra zhoustla. Oni to byli vzdálení příbuzní.

  Fakt, nekecám.

  Nejsrandovnější bylo, že co se týče sporu Rusko X UA. Fráze jak z Aldouse Huxleyho, Báječný nový svět, v češtině Konec civilizace. (Četl to někdo?:))
  ——–

  Ona, propaganda je opravdu mocná čarodějka a na lidi působí. Na jednodušší. Ale tohle byli chytří lidé. Ale napojení na Fialku.
  Jejich názor byl zřejmě třídní, jejich skupiny lidí. Myslím, že vše nepřípustné vytlačí, lidi vypustí. A protinárodní. Protože to k jejich profesní skupině, patří. Přitom před 20 ti lety to byli normální, milí lidé…

  PS:
  Chtěl bych někdy vidět ty pronárodní sociálně citlivé, podnikatele. Jak je popsal v nějakém článku, Vidlák. Určitě jsou, věřím, ale já je neviděl ani z rychlíku…

  1. Tak to je bohužel popis názorů 100% lidí kolem mě tady v Praze včetně příbuzenstva. A jakákoliv diskuse s nimi nemožná, protože se hned šíleně naštvou.

   1. Názory západní části Ukrajiny dostaly Ukrajiny do občanské války.

    Názory západní části ČR dostaly a dostanou ČR do …

    1. Jo. Ale západní UA je Tarnopil, Ivano-frankovsk, Lvov. Ne Kyjev!
     V ČR by byl ekvivalent Litoměřice, Děčín Sokolov…

     1. Západ Ukrajiny (uvažováním) je všechno až k Dněpru.

      V ČR chtějí naši západně smýšlející 20letí chodit po vesnicích, a vysvětlovat jim správné názory, a že jsou vidláci úplně blbí. Případně cenzurovat weby a zavírat za dezinformace a fake news, tedy za neschválené názory.

      Na východě Ukrajiny rovnou Kolomojskij dosadil do čela Ukrajiny svou loutku. A zároveň financoval psychopatické ukrajinské armády ála Azov. A rovnou začal východ Ukrajiny vyvražďovat, aby se západoukrajinští kluci tak nějak realizovali. Tvrdě oligarchistický a mafiánský stát jako je Ukrajina některé věci dělá rychleji a přímočařeji.

      P. S.: Vzpomínáte na různá tvrzení Zelených, že jsou ochotni v ČR obětovat své babičky a rodiče, aby se snížila uhlíková stopa? On ten odkaz Adolfa Hitlera jaksi stále žije. A je zvláštní, že se výrazněji projevuje u prozápadního myšlení – v tom se neliší ČR, Německo nebo Ukrajina od sebe.

   2. To tě lituji, Kadlasi. Mohl by jsi uvést, jaké jsou profese lidí, kteří takto uvažují?
    Nejsem z Prahy a s tímhle jsem se setkal pevně. Teda, v takto koncentrované podobě.

    Řekl bych, že je to profesně třídní stanovisko. V Praze je těchto lidí víc, protože tam jsou koncentrované státní úřady, pobočky zahr. firem a hodně lidí z toho žije. A nejspíše nějaká nadřazenost Pražáků k vidlákům z krajů, okresů a obcí?
    Zajímavé bylo pozorovat, jak mainstramové fráze tvoří, jakousi zátku, přes kterou se neprodere realita. Jako z Aldouse Huxleyho.
    Možná je to jen obrana integrity osobnosti. Které, pokud by připustila svůj omyl a indoktrinaci, se rozpadne hodnotový žebříček…

    1. Je to vlastně skvělé a progresivní. Aby se nám ochránilo ego a nerozpadl hodnotový žebříček, je nezbytně nutné najít nepřátele ve vlastních řadách – co svými názory hybridně bojují proti nám.

     Další stupeň je najít nepřátele, kterého budeme k smrti nenávidět do morku kostí, fanaticky a hystericky.

     A pak následuje válka, vraždy a rozvrat.

     A to vše jen kvůli ochraně ega, a ochránění hodnotového žebříčku. Hodnotového žebříčku, který je postaven na nenávisti a nepřítelství, namísto na budování a ochranu. Jen ovoce našeho snažení.

     1. Pravdivé, leč stačilo by říci, že pravý hák jim dala jejich amygdala. Čili emoce převažují rozum a oni sami si už předem filtrují názory, které jsou jim nepohodlné do jejich uvažování.
      No nic, chtěli chléb a hry. Chléb je dražší bo obilí a hry smrtelné se odehrávají na Ukrajině. Pro příznivce hororů, kdy se setkají zprostředkovaně se smrtí, a uvědomí si, že jsou vlastně naživu, bez rizika vlastního ohrožení. V zákopu by kvičeli jinak.

      1. Aneb se z většiny lidí stali emocionální feťáci. Narkomané, kteří potřebují čím dál silnější dávky hysterií, emocí, čím dál extrémnějších a hédoničtějších dojmů a dojáků – jinak cítí abstinenční syndrom. Nepříjemnost abstinenčního syndromu nutí zvyšovat dávky, jak feťáci dobře znají.

       Dá se to nazvat také zachováním vlastního ega a hodnotového žebříčku. Ale reálně už je to závislost a narkomanie vysokého stupně. Na endorfinových hysterických emocích.

       Alkoholik, čichač, píchač nebo emocionální závislák se moc nestarají o to, jak dopadnou v realitě oni, jejich rodina, děti a další. To mají společné.

       1. Nevím, do jaké míry je tu považováno hodnocení duševního namáhání druhých za společenské či naopak, taky v případě, že hodnotí nová neznámá existence. Ale zrovna tohle vlákno se mi líbí (což je to hodnocení). Asi to bude tím, že nejsem jiný, než velká většina lidí, tzn. líbí se mi zajímavé formulace těch věcí, které si taky myslím a jsem přesvědčen o jejich platnosti. Neboli taky si rád hovím ve své komnatě a poslouchám ozvěny. Sice podle mě to všechno, co jsem si přečetl, obecně definičně neplatí jen pro „pražáky“ (co ale nejsou jen v Praze), jen se jim to sesypalo do toho balíčku skutečně nešikovně.
        V české společnosti jsem mimo politiky fandění západním společenským vylepšovačkám přičítal především „pozdním Jakešovým“ a ještě mladším dětem s příslušným vlivem město/vesnice. Co se války týče, tam je to ale o dost jinde. Soudím podle sebe, kdy u značné části lidí, se kterými se známe dlouho, a spolu jsme na konci socíku na kolejích neskrývaně nenáviděli režim pro jeho cenzuru a tupě jednostrannou propagandu, jakoby to najednou bylo jinak. Najednou jim to samé přijde oukej, a když jsme se nedávno setkali a já zrovna na tohle poukázal, jako bych se mávnutím proutku stal jejich nepřítel. Přímo šokující pro mě pak bylo jejich vědomé (i ve smyslu, že jsme tzv. všichni věděli, že všichni víme) podporování Fialy v jeho ještě eurounijnější než EU sama energetické politice. Jen proto, aby to bylo protiputinovské…

        1. Můžeme zůstat v klidu, válka a inflace přeformulují žebříčky hodnot dosud pokřivené relativním blahobytem a nedostatkem zpětné vazby, co je v životě důležité. Pro některé se ovšem srážka s realitou stane nárazem plnou rychlostí do zdi.

   3. Kadlasi, mám to stejné. S kamarádkami a s rodinou se o politice raději nebavím, to bychom se rozhádaly hned. A za to mi to nestojí, protože by mi zbyla jen ta pravda….

     1. Moje nejlepší kamarádka je archivářka. Dřív jsme o politice debatovaly, ale před pár lety začal debaty nesnášet, protože (podle mne) nemá argumenty, jen ideologii, podobnou fanatismu padesátých let. Tak jsem se s ní domluvila, že se nerozhádáme, a debaty omezíme na osobní věci. Funguje to. Ovšem zažila jsem s ní několik komických momentů, např. když šla manifestovat na Václavák s Milionem chvilek. Má totiž silnou artrózu a nemůže dlouho stát. Ptám se jí, jak to zvládla? Prý manifestovala vsedě, na lavičce uprostřed náměstí. 🙂 S dalšími kamarádkami se vídáme občas, tak si máme co říci i bez politiky.
      No a mé děti? Syn je třicátník, technik, volil už dvakrát Piráty, raději jsem se s ním o tom taky přestala bavit, jsou to debaty o ničem. Ono je to pomalu dobíhá, myslím si, že letos v zime prozřou i mladí. Pokud se toho dožijeme…

      1. Re: AZ

       Také jsem jednomu kámošovi řekl, ať jde se svými názory do p*dele. Na to mi řekl, že ztratil už jednoho kamaráda – vůbec nevypadal, že by ho to nějak bralo. Takže jsem mu řekl, že se spletl, že ti kámoši jsou dva, ať si vymázne moje telefonní číslo. Řval na mě, jak tur a já to nemám zapotřebí.
       Stresové situace odhalují charaktery a situace, v níž se nacházíme my, už bohužel stresová je…

  2. Tak tohle je jak přes kopírák. Mám také takovou skupinu známých. Vlastně „na živo“ mám mezi kamarády jenom jednoho chytrého člověka s „normálními“ názory. Ostatní (všichni VŠ a někteří velmi úspěšní) mají názory podobné, jako popisujete.
   Paradoxně, na venkově a mezi méně vzdělanými lidmi jsou „normální“ názory častější. Vysvětluji si to „vzdáleností od reality“, nebo od „materiální přírody“, chcete-li. Pokud někdo dělá něco konkrétního, materiálního, tak si velice dobře uvědomuje omezení přírodními zákony a časem.

   1. Kdybyste jen tušil, jaká je na univerzitách jakéhokoli oboru politická masírka, a neustálé programování lidí na neomarxismus – nedivil byste se. To se skoro nedá vydržet bez toho, abyste se stal psychotikem nebo bláznem.

    Mám takové tušení, že pokud se někdy v budoucnu mají věci změnit k lepšímu, že se bude muset udělat opravdu čistka na všech univerzitách, ve všech úřadech – to jsou semeniště všech, kdo pohrdají Čechy, pohrdají běžnými lidmi.

  3. Tak to Vás obdivuji, dexxi. Já bych hodinu takového rozhovoru bez zvracení nezvládla.

   A jsem na tom podobně jako Kadlas nebo Alena Z. , vlastně momentálně nemám ve svém okolí nikoho, s kým bych si mohla povídat o konfliktu na Ukrajině nebo o tom, jak naše ukrajinská vláda řídí hospodářství naší země. Proto jsem se odjakživa držela Vidlákových Kydů a teď Alefova blogu jak howno košule, abych se pořád ujišťovala, že nejsem se svými názory na světě sama.

   Konec civilizace Aldouse Huxleyho je úžasná kniha, spolu s Čapkovou Válkou s mloky patří mezi velmi aktuální knihy ke čtení.

   1. Maneco, já se zde taky denně ujišťuji, že jsou i další lidé s podobným názorem, že nejsem „divná“!
    A že se dnešní třicátníci a čtyyřicátníci nenaučili číst mezi řádky a dělat si vlastní názor? Za to můžou devadesátky! Tehdy byla v jistém směru fakt svoboda slova a člověka nenapadlo učit děti, že musí zvažovat, kdo co řekl a co tím myslel. Nemluvilo se jinak doma a ve škole atd. Oni prostě nemají náš výcvik!

    1. Potomek byl hlídán a korigován do věku 21 let. Pak se vzdálil z denního pokecu, ten občasný už na korekci mainstreamu nestačil, sluníčkářství zapustilo kořeny a bujelo. Politika se v našich hovorech stala tabu, potomek se drží své pravdy, akorát v slabé chvilce obvykle přizná, já vím, že máš vždycky pravdu, ale já chci žít se svými kámoši. Konformismus?

     1. Re: Králík62

      Na velmi podobná slova své neteře jsem řekl svou oblíbenu větu:
      „Tyz je 3,14-ča, jak štyl od ryča. Můžeš si vybrat, buď normální lidi ve tvé familii, anebo smečka smažek a vypatlaných bezmozků.“
      První hodnocení – přestala žvanit věty z ideologických přednášek. Buď drží hubu, anebo se občas zeptá…

   2. https://bornova.pub/2022/kdo-je-vlastne-skutecny-cech/
    ***
    (…) Jsem si prakticky jistá, že spousta přemýšlivých Čechů si poslední rok dva často láme hlavu nad tím, jestli vlastně ještě patří do téhle země.

    Mnohé z nás psychicky ničí, jak šíleně a sebedestruktivně se chová velká část našich sousedů a známých či dokonce i přátel nebo členů rodiny. … Řada z nás si začíná říkat: „Co tu mezi těma magorama s vymytým mozkem vlastně ještě dělám? Když jsou Češi takhle tupí ichtylové, co jsem teda já? Jihoamerickej tučňák?!“

    Poznámka na úvod – pozor, když mluvím o Češích, myslím tím samozřejmě i Moravany a Slezany. Jsme si natolik podobní, že vrážet mezi nás zrovna teď další klíny je naprosto sebedestruktivní a hloupé. (…)

    (…) A pak si samozřejmě zanadávají na zlého Putina, který to přece všechno způsobil. Nejsou schopní pochopit, co se skutečně děje a když jim to chcete vysvětlit (aby se mohli lépe bránit), naskočí jim v hlavách pečlivě naprogramovaný algoritmus o „kremelských dezinformátorech“ a začnou vás vztekle přeřvávat a udávat autoritám. (…)
    —–
    + diskuse… např. – cituji:
    „Je to o lidech. O lidech a jejich “ukotvení” a především mravní kvalitě. Každá z tzv. společenských krizí je prvotně problémem mravním. Žádným jiným!“

  4. Strašné…
   V až takhle koncentrované podobě jsem to zatím osobně nezažila, ale hodně lidí je pořád šíleně zblbnutých a opravdu věří úplným nesmyslům, které se navíc navzájem vyvrací. Doublething jak vyšitý.

   Hlavní ale je problém s tím okamžitým nasíráním se – možná by i nakonec šli logickými argumenty přesvědčit, jenže oni se strašně rychle rozpálí do běla a je konec. Stačí říct třeba něco o pravdivé minulosti jejich boha Zelenskeho (třeba jak hrál před lidmi penisem na klavír – každý se na to muže kouknout na videu – nebo o Pandora papers) a oni okamžite vztekle vyletí jak čertik z krabičky a jakákoli diskuze končí.

   Ta „druhá strana“ diskutujích (tedy „antvaxxeři“, „prokremelský trollové“, „dezoláti“ apod.) tohle prostě NEDĚLÁ – treba i ostre nesouhlasi, ale normálně se baví dál…

  1. To je nick, nebo jste opravdu advokatka Samkova ? Ktera do krvi hajila vrazedne macetove cikany, tvrdila ze jim bylo „upreno pravo na spravedlivy proces“ a zalovala matku jedne z jejich obeti pro pomluvu ?

 7. Včera se na jednom ruském kanále objevil HLP. Můžete mu věřit a nemusíte, ale mne zaujal natolik, že ho chci převyprávět. Místo děje nebylo uvedeno, vypráví ruský velitel.
  Po boji zůstalo na naší straně hodně ukrajinských mrtvých. Posbírali jsme je a přes vysílačky jsem se spojil s ukrajinskou stranou a navrhli jim, aby si přijeli mrtvé vyzvednout. Nabídl jsem klid zbraní, místo předání ať si určí oni, trasu také, že zajistím humanitární koridor. Odmítli, sprostě. Tak jsem jim řekl, že je tedy pohřbíme sami. Za pár dní, mne vzbudili, že na přední linii přišel ukrajinský důstojník, který chce mluvit pouze a jedině se mnou, ale nezná mé jméno, pouze mojí přezdívku. Po bezpečnostních kontrolách jsem se s ním sešel. Řekl mi, že byl velitelem těch lidí, jejichž těla jsem nabízel k odvozu. Že on ve vysílačce slyšel mou nabídku, ale nemohl se ozvat, tak teď přišel. Prosil mne, abych mu ukázal, kde jsme je pohřbili, aby to mohl jejich rodinám po válce oznámit. Teď nesmí, musí je nahlásit jako dezertéry nebo nezvěstné, ale byli to jeho chlapi a on se chce postarat i o tu poslední věc. Když zjistil, že nejsou v hromadném hrobě, ale každý má svůj a některé i se jménem, něco se změnilo. Na základě rozhovoru s těmi, kteří pohřbívali, se mu podařilo doplnit pár jmen. Pak mne požádal o rozhovor beze svědků, vyhověl jsem. Domluvili jsme podmínky, jak se jeho jednotka dobrovolně vzdá. Hlavně tak, aby nikdo v jejich okolí je nezačal podezírat, to by špatně skončilo. Nad ránem odešel a za pár dní se naskytla příležitost a on se s celou svou jednotkou úspěšně vzdal.

  1. Jestli je to pravda, tak lze jen doufat, že ten ukrajinský velitel jednotky nemá žádnou rodinu … protože podle těch indicií by ho už uměli identifikovat i chlapci krajského jenerála (že jo, chlapci, klidně to anonymně potvrďte) a to je co říct.

    1. Jsou lidé, kteří nemají „blízké“, které by svým jednáním ohrozili, a jsou i lidé, kteří ví, a tedy se ty své „blízké“ postarali ve velkém předstihu – třeba tak, že se „rozvedou“…

 8. Smějeme se blbosti Západu a přitom jsme jeho součásí. Blbost západních politiků si vyžereme i my. Nejsme cynici? 🙄

 9. Tak jo, EU se to podařilo, benzín bude za 70,-Kč. Embargo na ruskou ropu je realitou. Náš Fiala si to pochvaluje. Jen aby si to pochvaloval i jeho poddaný lid.
  Věřil jsem, že pud sebezáchovy funguje, leč v případě EU je to marný, marný a marný. To zatracený Rusko zase vydělá. Ďas aby to poje….

  1. Rusofilové jsou šťastní, rusofóbové taky, páč jsou blbí, jen my normální lidé trpíme, protože vidíme do jaké zádele nás ženou.

  2. Začal jsem sem psát před pár dny a možná hned první mé psaní bylo o Leyenové. Že vymyslela, jak ublížit Putinovi tím, že EU naopak ty uhlovodíky odebírat bude. Zabrání se tím totiž podle ní tomu, aby si jejich prodejem namastil kapsy jinde. Ale protože svět dnes skutečně přímo uhání, možná jsem si nevšiml, že se to zase obrátilo. Jsme tedy aktuálně ve stavu, že nechť si je teda mastí kde chce, my budeme demokraciimilně žrát bláto ať se děje co se děje?

   1. U toho vyjádření Leyenové jsem se moc nasmál. Pokud by se domyslelo do důsledku, tak bychom měli s Putinem uzavřít dlouhodobé smlouvy na odběr uhlovodíků za nízkou cenu.

    To by pomohlo Ukrajině nejvíce a Rusové by splakali nad výdělkem 🙂

    1. Ze jsme blbci a tupci vsichni na tom neni nic zvlastniho/kazdej po svym/.
     Kazdej je nekde chytrej a jinde zase hloupej. Potiz zacne, ze chytry chteji a museji bejt chytry a nejschopnejsi 24 hod.denne…A rozkrikuji se na jine..Nejsou nikdy spokojeni a obvinuji zlostne jine… /Casto si poridi diplomy a vysledek jsou stada ing. u nas ve vlade a v uradech/..
     Stoji ale za povsim ,ze ted ..
     Horsi potiz je, ze stav delirium blbosti ,jako silenstvi /Leyno a spol/ nas miji nekam jinam , kam to jeste nevime..
     Obdobna situace , jako kdyz Usa zmanipulovalo svet pred valkami do sveho skoro nekonecnyho bohatstvi. Kdo tam vladne ,vladne dnes na U. taky..
     Tedy Putin zacal zamerne reagovat na masakry a dalsi silenstvi obetave a nadsene posluhujicich ukru , tim zmanipuloval celej svet , aby okamzite ukoncil kontrakty s Ruskem a kdyz se v nasledku vsecko zdrazilo , zmanipuloval zase celej svet ,aby kupoval co nejdraze od Ruska. Ty co nechteji nic od Ruska to kradou od svych sousedu ,rekove ukradli lod s naftou a dali ji Usa. Protoze rus nechce davat obili , zacali v EU tajne od nej nakupovat rovnou ,jeste nezakazanej chleba..
     Leyno /mimo jiny silnej nevylecitelnej Napoleonskej Komplex/to bystre odhalila a prikazala nakup vseho co si EU a spol. predtim , co nejvice zdrazila..
     Nezname kam se to delirium vyviji ,nezname ty konciny a cekame pravem s obavami ,co bude ..
     Kdyz prechytraly tupci,vedeni silnou snahou slouzit , si rozhodli , vedeni svym presvedcenim ,sve nepostradatelnosti a zaroven svou vlastni a nekonecne neomylnou blbosti /+ vazne psychicke,pathologicke problemy/, ze nikdo jiny by vladnuti nezvlad ,ani nemohl. Ze jsou zkratka vyvoleni..

 10. Pár provokativních otázek:

  Proč mám při čtení českých novin pocit, že referují o vítězném postupu ukrajinských vojsk úplně stejně jako kolem roku 1943, dokonce ve stejné zemi? Bude i taktický přesun do předem připravených pozic?

  Co se stane, když válka bude pokračovat i ve žních a Ukrajinci dílem nesklidí, dílem neodvezou z pole?

  Co se stane, když Rusko bude blokovat černomořské přístavy a státy ze severní Afriky si nedovezou ukrajinské obilí? Už nyní tam stouply ceny mouky znatelně. Přijde další vlna uprchlíků do Evropy? A zvládneme ji ještě?

  Hacketova dlouhá vlna i Kondratěvův cyklus vždy končí válkou a ničením hodnot. Zažíváme to právě nyní? Inflace zlikviduje penzijní spoření na stáří. Takže ti, kdo si spoří na důchod, na tom budou stejně jako ti, kdo si nespoří, protože úspory díky inflaci ztratí hodnotu. Obávám se, že si prožijeme roky Velké hospodářské krize 1929 – 1933 v dnešní podobě. Nemám z toho radost, protože situace zplodila chlápka s knírkem, co dokázal situaci vyřešit. Nic pěkného pro nás.

  1. Re: Gerd

   Vy máte pocity, protože strkáte nos tam, kam nemáte, poznáváte v novinách zcela nevhodná písmenka a jste stále stejně hloupý, jako kdysi. Absence v kydací společnosti vám v tomto punktu totiž pranic nepomohla.

   Kdybyste si přečetl začátek Švejka, věděl byste, že TUHLE VÁLKU VYHRAJEME!!!
   Sláma u kravína, hovadům sláma a tak všelijak podobně!!!

   1. Jsem hloupý, tvrdohlavý, nepoučitelný a nepotřebný. 🙂 A ošklivý a starý. Jediné, čím bych mohl ve válce proti Rusku Fialovi přispět, je, že by mou fotkou vyděsil Putina k smrti. Ale asi se ani nedostane mu ji ukázat. A jak řekla slovenská prezidentka Čaputová, Ukrajina bojuje s Ruskem za celou Evropu. teď ještě zbývá nějaká povinná daň za obranu místo dosud dobrovolných příspěvků. Takže kromě boje proti CO2 budeme platit ještě daň za boj proti Rusku. Prostě další daně k drahým energiím, cenám jídla, ..

    1. I vy filuto , nas nedobehnete, vas prispevek 14.34 je pln vasi utajovane poucitelnosti ,dlouhych vln a cyklusu v poklusu, mimo tech nenapadne napadnych otazek, plnych expertizy, hledicich a upozornujicich na jevy ,cihajici daleko dopredu na ktere se nikdo jiny nezmuze..
     Nepoucitelne poucovany taky ceskymi novinami ,vam pripominajici niceni 1943, kdyz hodnoty lidske hodnoty ducha,lidskosti a schopnosti myslet predevsim zacaly vitezit a niceni fyzickych hodnot muze se obnovit znovu, vybudovanim…
     Primela ta valka, kupodivu bojovat a vitezit ,tyranskyho antihumanistu, za svet humanni ,svobodnejsi a lepsi..
     Hospodarska svetova krize pouze napomohla knirkovi. Bylo treba jeste nemaleho usili a penez na dalsi jeho a jejich uspechy..
     Zminky o vlku a vlk /krize/ , uz je zde a delsi dobu. Uz davno neni za dvermi.
     Zajit treba do obchodu,pomuze.
     Manipulace prof. Fialy s vasimi podobiznami je ukazka k nezaplaceni, pro Putina.
     A ukazka tez vasich snu..
     Co se tyce tech boju a ohromujicich proslovu , zanedbatelne a zaroven neohromujici nicim, caputove, ukazuje ignoraci mnozstvi boju a valek vsude kolem nas ve svete..Pravda nejsou vzdy videt.
     V upominku bych poukazal na skutecny boj a bezohledne nesmiritelny , prave probihajici a ten je, kdo s koho..!!!
     /Divit se spolecne s caputovou je ted,povoleno/.
     Snaha je take zase o zamceni /8 miliard zbytecnych /, do podpalubi Titaniku sveta a zase opakovat boj o preziti, tech na palube..
     Kdyz prave takovych boju/valek , jiz bylo mnoho..

     1. Ohledně těch projevů si vždy připomenu, že vlastenecké projevy a apely na morální hodnoty jsou vždy jen snahou lidi přimět udělat něco proti jejich zájmům a k jejich škodě. 🙂

  2. Ano, Gerde, vrátíme se tam, kde byl svět před stoletím. V každé zemi bude pouze tolik obyvatel, pro kolik bude schopná vyprodukovat dostatek potravy.
   Není to náhodou cíl těch, co se ohánějí „depopulizací“ Země? Jen je v trochu jiném hávu než chtěli.

   1. Také si myslím, že problém produkce CO2 vyřešíme. Ale nemám pocit, že by Češi, Moravané a Slezané byly těmi vyvolenými národy, které depopulizaci přežijí.

  3. Gerd

   Protože propaganda je pořád, v základu stejná, jako za Ády. Jen propracovanější.

   S ekonomickým cyklem, Gerde, proxy válka na UA, Rusko (ale v pozadí Čína, bo
   ekonomického vyzvatele Čínu, bez likvidace Ruska, odkrytí severního boku a přerušení energovodů, USA neporazí, nemá co dělat.
   Tohle jiný cyklus.

   V tomto cyklu dosavadní supervelmoc upadá a nová (é) se derou na světlo. Přerozdělení sfér vlivu, už neodpovídá poměru sil. A odcházející velmoc se musí snažit zlikvidovat svého vyzyvatele, jinak skončí sama.
   Neocons předvídali Americké století. Zdá se, že skončí, dříve, než začalo…

   PS:
   US Neocons oficiálně propagovali tzv. Teorii chaosu. Rozpoutat chaos, konflikty mezi zeměmi, aby se nezrodil US vyzyvatel. Zapoměli na nenápadnou, dalekou Čínu. Pak k ní sankcemi zahnali Rusko. To se chtělo, před rokem 14, přimknout k EU. „Evropa od Lisabonu po Vladivostok“. Spojení, hlavně německého potenciálu, s neomezenými ruskými zdroji, by zahnalo USA na periferii. Už by se z toho nikdo nevzpamatoval, dnes nemají světu, co nabídnout. Proto Usáci reinkarnovali na UA fašismus. Jenže sankcemi zahnali Rusko k Číně. Teď ruské zdroje putují do Číny, továrny světa. A nový US soupeř je na světě.

   A my, Evropané v EU, na to doplatime nejvíce…

     1. Jasně. Past, jsem se překlepl. Díky za opravu.
      Ale odcházející mocnost X nastupující, je cyklus. Který vidíme právě teď!

      1. Nu, nastupující i odcházející mocnost nás nějak používají jako toaletní papír. A teď se v tom vyznejme. Nakonec nejrozumnější je hrát si na záhumenku a globální problémy nechat k řešení naší vládě a poslancům. Jsou za to štědře placeni, tak ať bolí hlavy je. 🙂

 11. K hladomoru na Ukrajině.

  Dnešní západní narativ říká, že „za to“ mohou Rusové.
  Desetiletí to nikdo nevěděl a najednou v 70 tých nebo 80 tých letech, na to v USA přišli!

  Skutečnost:
  1.
  Už zde bylo řečeno, že bylo několik po sobě neúrodných let. Že SSSR obilí vyvážel, protože na Západě direktivně rozhodli, že nebudou od něj brát ani zlato, jen obilí. SSSR obilí vyvážet musel, protože potřeboval západní valuty na technologie. Očekávali nějakou sklizeň, rezervy tam byly, ale sklizeň byla daleko menší.
  2.
  Rolníci obilí schovávali. Před několika lety skončila v SSSR politika NEP, na venkově tradičně se zpožděním. Relativně do té doby samostatní rolníci, novotám nevěřili, ať už socialismu nebo teď zakládání družstev. Tak se jistili. Bohužel, tajné zásoby v nevyhovujících podmínkách se jim většinou znehodnotily, čímž se dále snížilo množství obilí ze sklizně. Násilné rekvírování obilí, o kterém každý z nás slyšel, že mohlo za hladomor, je čistý nesmysl. Týkalo se, totiž, těchto tajných zásob. Vedle kterých byly ještě povinné odvody. Které, už z merita věci, byly odváděny a ne rekvírovány.
  3.
  Organizace.
  Přeneseme se do situace kolem roku 30 do obilnářských oblastí na sovětské Ukrajině, s přesahem na východ. Špatné cesty, většinou úvozy, doprava hlavně povozy s koňmi, konzervativní, nepříliš přátelské obyvatelstvo, daleké rozlohy, řídké osídlení, málokdo umí číst a psát, což má vliv v na informační toky ( dnes si bez PC a Wi-Fi život neumíme představit ), rychle se rozvíjející města s průmyslem. Kde lidé potřebují jíst a odkud přicházejí komunističtí agitátoři, co o životě na venkově vědí kulové. Potřebují získat lidi pro věc, spolupracovníky, vše zorganizovat, evidenci, dopravu, potraviny uskladnit ( v té době nebyly dostupné prostředky proti plísním, broukům a tak dále!!) a pak distribuovat jinde. Někde to skřípalo, někde to selhalo. Za daných okolností zákonitě! Bez ohledu na národnost. V internacionálním SSSR, tehdy nehrála roli ( s výjimkou Kavkazu, ale i tam byla značně potlačena).
  4.
  V SSSR bylo, vzhledem k poměru počtu obyvatel, v KSSS nejvíc Židů a Němců. Což často bylo totéž. Bylo tam hodně i (echt) Ukrajinců. I v ústředí. Což se později projevilo ve jmenování generálních tajemníků SSSR . Rusové nebyli propagováni, vazby s carským Ruskem musely být přetrhány. Tozn. linii strany určovaly hlavně jiné národnosti, Rusové zde měli malý vliv. Na Ukrajině, jako v každé svazové republice, chodily dílčí pokyny z jejího hlavního města a tedy ústředí Komunistické strany USSR, z Kyjeva.
  5.
  Nedostatky potravin poměrně periodicky nebo onen „hladomor“ , se odehrávaly ve velmi obilnářsky produktivním (limitující faktor, jestli bude dobrá úroda nebo ne, je zde voda) černozemním pásu. Který sahal, od menší části středu a od jihu a východu Ukrajiny (které do nástupu Lenina žádnou Ukrajinou nikdy nebyly) přes Povolží a Kubáň, až do severního Kazachstánu. Situace tam všude byla obdobná. Tedy ten „hladomor“ nebyl v SSSR, vymezen geograficky, ani národnostně.
  Na rozdíl od Polska, které kašlalo na své, ještě před 30 ti lety rusínské, nyní, dle nové politické módy ukrajinské, obyvatele Haliče.
  6.
  Poměrně zásadní bod, který propagandistům, včetně US „historika“, Timothyho Snydera, účelově uniká.

  Jih a východ USSR, připojili k (bráno zeměpisně!) Ukrajině, nazývané souběžně, až do roku 1920 Malá Rus, bolševici v čele s Leninem. Ze dvou důvodů. Jednak jako národnostní protiváhu k Rusku, protože Rusové měli „cejch“ opor carského režimu a jednak proto, že průmyslově chudá, nerozvinutá, střední Ukrajina s tehdy málo produktivním zemědělstvím a prakticky bez významného průmyslu (Halič na západě okupovalo Polsko), neměla fakticky proletariát. Který byl, dle Lenina!, zapotřebí k přijmutí a prosazení komunistické myšlenky. Kdežto na jihu a východě, kde byly velké překladní přístavy nebo se zpracovávaly suroviny, hlavně kovy, u zdrojů uhlí a rozvíjela se tovární výroba, včetně těžkého průmyslu, proletariát byl.
  Proč to tak bylo, je částečně vysvětleno pár řádků výše. Další faktor byla odlišná historie a poměry, na Ruskem získaném
  novém území. Jih a Východ dnešní UA, tedy Novou Rus, vybojovalo Rusko na Turcích. Vzhledem k předchozím tatarským lovům na otroky, zde prakticky chybělo obyvatelstvo. Ruská aristokracie, pozemková a na významu získávající kapitalistická, území osídlila lidmi z Ruska (část pravoslavných křesťanů sem migrovala ze zemí, kde byla pod útlakem muslimů, hlavně Turecka jako Arméni, Srbové, Bulhaři, Řekové) a zavedla zde ve velkém pěstování obilí, těžbu surovin a výrobu, protože měla na investice kapitál. Malá Rus byla získána s obyvatelstvem, včetně tamní dědičné aristokracie, často s polským a smíšeným, původem. Na Malé Rusi chyběly nerostné zdroje, jako na Nové Rusi a místní aristokracie hospodařila staletí v malém, neměla nutné investice. Což se projevovalo jak po vzniku SSSR, kdy na Malé Rusi prakticky chyběl proletariát a následně i ve výkonosti ekonomik. Což trvá dodnes…
  A toto připojení k Rusku je důsledkem i dnešního jazykového rozdělení Ukrajiny.

  Kde proběhl hladomor? Na střední USSR? Ne. Proběhl v zemědělsky i průmyslově nejrozvinutějších oblastech USSR, na jihu a východě.

  Tedy v RUSKY MLUVÍCÍCH!! oblastech.

  Tyto oblasti pak vláda v Kyjevě dosidlovala Ukrajinci ze západu země, po konci II. Světové války Ukrajinci z Haliče.
  Hladomor nebyl ruský útlak. Jak bylo vysvětleno.
  Naopak. Umožnil fyzickou ukrajinizaci jihu a východu země!

  Což je fakt, který jaksi západní propagandisté, hlasitě zamlčují.

  1. Tak vedle Scallopa uz sem zavitali i taci odbornici, kteri by seli nahnile zrni.
   Je videt, ze kartouzova tlupa porad vi, ze muz s brasnou nesmi projit.

   1. Pokud rolníkovi vezmete zrní na osev, nezaseje. A vy příští rok budete mít o dávku obilí z odvodu méně. Tohle ví i člověk s IQ 80. Anonym to neví.

    Takový případ nebo případy, se mohly stát. Když by šlo, třeba, o osobní mstu.
    Pokud by to byla oficiální, plánovaná politika nějakého, jakéhokoliv, státu, do 2 let končí.

  2. Anonym

   Odvody se odvádí. Nepřiznané obilí se rekvírovalo.
   Ty odvody, byly tehdy něco jako daně. Daně se musí platit v každém státě na Zeměguli. Ani já ani vy, to nezměníme.

   V textu, na který reagujete, jsou opisovány skutečnosti.
   //Není tam ani slovo o tom, jestli odvody byly nastaveny správně nebo jestli je správné vzít zemědělcům obilí na osev! //

   Chápete, že věcný popis jevů, které se staly, není ideologie?

   Tvrdite něco, o čem autor nepsal a pak moralizujete. Takže to vypadá, z vaší strany, na pokus o manipulaci…

  3. Re: Anonym

   Ono to bylo kapánek naopak. Mužici pšenku na osev dostali a namísto orby a následného zasetí sežrali voly a osivo, protože „bolševik dal obilí i rok předtím“ a voli nemuseli s pantátou do práce na družstevním. Vyřešený problém, jak příjemně távit volný čas.

    1. Re: JH

     To bych si nedovolil. Dodnes vzpomínám na pšeničnou. Prodávala se v pivních flaškách, špuntíky to mělo, jako naše Vincentka. Jedna z mála kořaliček, po které mne druhý den nebolela hlava…
     .. kdeže ty loňské sněhy jsou…

 12. Rusko chtělo na UA způsobit co nejmenší škody. Aby neodradilo, k němu tíhnoucí, obyvatele UA a způsobilo co nejmenší příkopy u těch, k němu netíhnoucích. To je jasné, protože bombardovat kasárna, mosty, elektrocentrály na trati, zásobníky pohonných hmot, začalo, až západ začal dodávat těžké zbraně. Pořád na UA dodává ropu a plyn. Za dříve dohodnutých podmínek.

  USA, když napadnou nějakou zemi, nejdříve raketami zničí nebo omezí, protivzdušnou obranu. Pak nastane olosnet bombardování. Nejen vojenských cílů, ale veškeré infrastruktury k přežití. Mosty, silnice, nádraží, železnice, výrobní podniky, budovy TV, zruší distribuci elektřiny, plynu a někde i vody. Jugoslávii „do doby kamenné“, bombardovali Usáci 3 měsíce. Pravda, elektrárny bombardovali grafitovými bombami, takže to šlo opravit. Ale je jasné, že se nehrálo o srdce tamních lidí.
  Jak to bylo v Iráku, je snadno dohledatelné. Včetně mučení iráckých vězňů od US Army nebo případ Fallúdža. Město bylo zničeno ze vzduchu a pozemní palbou kompletně. I s civilisty. Je třešinkou na dortu, že podle Balkánské Řeznice, alias Krvavé Madly, která zasadila za sankce proti Iráku, těch 500 000 mrtvých iráckých děti za to stálo. Ve Vietnamu zařvalo 5 000 000 lidí. Odhadem. Proti ruským okupaci je to značný rozdíl.

  Pokud to

  1. „Rusko chtělo na UA způsobit co nejmenší škody. “

   No jasně. Ukrajina je Rusko. Tak nám to soudružka učitelka říkala ve škole … A to platí.

   Jinak: zdravím Vidláka a ostatní – Ládíka, Targuse, Holuba asfaltového a tak dál. Jsem zpátky. Na chvíli nebo navždy.

   Navždy není nic, vždycky je to jenom na chvíli. A jak dlouhá bude ta chvíle? Tady je odpověď:
   https://www.youtube.com/watch?v=B4vUr55J0fw

   Zakladatel

   1. Yokere, vítej.

    Paní učelku nech být. Měli jsme hlavně učitele.
    Pokud nesouhlasíš, buď konkrétní uveď příklady.
    Ovšem pohádky typu Buča nebo Kramatorsk, vynech. Byly vráceny, což znamená , že naši propagandisté „zapoměli “ popřít, jen o nich už nemluví.

  2. Pouziti defoliantu /Agent Orange , napr./, bylo zamereno uz tenkrat na hladomor ve Vietnamu..A v okoli. Podlidi a jeste s vladou komunistu..

 13. Po zprávě o dohodě EU o částečném odpoutání od ruské ropy vyskočila její cena na 124 dolarů za barel.
  Putin před dvěma roky prohlásil, že ruský rozpočet je postaven na ceně 70 dolarů za barel.
  Myslím, že EU utrpěla další vítězství.
  Mimochodem, ruský vývoz obilí stoupl o 18% za vyšší prodejní cenu.

  Vygůglil jsem si fotky Putina a Lejenové.
  Asi si najdu ještě profesora Fialu.

   1. Podle toho co od něj občas čtu jsem si myslel, že je to nějaký žvatlající downík – něco jako Gréta.
    Na fotce vypadá čistý, ostříhaný, prsty nemá v nose, dokonce má kravatu a brýle.
    Neuvěřitelné.
    Všechna čest ošetřovatelům!

     1. V těchto případech se používá termín „simulákrum“.

      Třeba mainstream osobě přisoudí vlastnosti, třeba přímost, rozhodnost, poctivost, charisma, které jsou vhodné pro politika a které ta osoba nemá. „Simulují“ jeho vlastnosti, jeho osobnost. Lidé co politika neznají osobně a nesledovali ho v TV delší dobu, aby viděli jak se chová, nevolí jeho skutečnou osobu. Volí jeho servírovaný, mediální obraz. Úplně jinou osobnost. Této mediální osobnosti, odlišné od té skutečné, jako 2 různí lidé, se říká simulákrum.

      1. Díky za připomenutí 🙂 Ten termín mě naučila kdysi dávno jedna probruselská snaživka v planoucím ohni diskuse na Ricinu blahé paměti. Je to termín skvělý, ale do obecného diskursu příliš nepronikl, škoda.

       1. Simulákrum je termín, který zavedl a zpropagoval Jan Čulík ve svých Britských listech. Stalo se tak v době kandidatury Švarcenberka na prezidenta.

        Švancenberk totálně selhal, když musel sám promluvit. Tehdy napsal Jan Čulík svůj článek, že Švancenberk je simulákrum – a lidé jsou rozčarováni tím, že reálný Švancenberk je hnůj a nula proti jeho mediálnímu obrazu, který mu vytvářeli.

        Tak se ten termín objevil.

  1. Existují domněnky, že Rusové mají na západě, hlavně v EU, své agenty.
   Protože, přece nemůže být ten západ tak blbej ! 😃

    1. 😀 😀 😀
     Fakt je, že zvenčí a zpovzdálí to tak opravdu vypadá. – Jako v tom fousatém vtipu, který jistě znáte, a jehož pointu se odvážím napsat v plném znění:
     – Bača, voľakto ti jebe ženu!
     – Ozaj, zvonku to tak vyzerá…!

     1. Smějeme se blbosti Západu a přitom jsme jeho součásí. Blbost západních politiků si vyžereme i my. Nejsme cynici? 🙄

  2. Možná to je dál v diskusi nebo pod jiným článkem, ale Leyenová ohromila svět dalším supertahem k ochromení Putina. EU bude totiž ruské uhlovodíky odebírat dál (možná dokonce víc, ale to je jen má spekulace)! Tím zamezí tomu, aby na nich u jiných odběratelů bohatl ještě více! Předsedkyně je všemi mastmi mazaná!

    1. No, možná jsem málo světem protřelý, ale takto specificky namodelovaná varianta zničení (škrtnout, místo toho aktuálně použít slovo oslabení) Putina mi připadá poměrně málo nihil novi. Nebudu předstírat latináře, tak to počeštím a použiju – vymakaná varianta sub sole 🙂

 14. Putin není Bůh ani Ďábel. Je chybou přisuzovat mu nadlidské schopnosti. Je to schopný stratég, ale to co se děje na Ukrajině, děje se logikou války.
  Putin bojuje pomalu, protože nechce Ukrajině způsobit takové masakry, jaké se děly za Americké války proti Iráku. Že se přitom Ukrajina hroutí materiálně i morálně, s tím už těžko může co dělat, i kdyby chtěl. To je naše, Západní vina, že tam posíláme zbraně, i když dobře víme, že Ukrajina tu válku nevyhraje.
  A nevěřím ani tomu, že Putin bude zachraňovat západní Ukrajinu a sešle jim nějakého ukrajinského Kadyrova. Na to nemá dost sil. Bude to jako vždycky v minulosti. Východ Ukrajiny se přimkne pod Moskevskou Rus a západ Ukrajiny se bude zmítat mezi nechutí podvolit se Moskvě a nevraživostí vůči bezbožným (čti katolickým) a cizáckým Polákům. Mezi tím bude Ocelová opona, kterou nepronikne nic, ani pro nás životodárné suroviny. Zasloužený trest.
  Historické stereotypy jsou prevít a na Ukrajině bohužel znovu ožily.

  1. Jistě je v zájmu Ruska nainstalovat i v západní části Ukrajiny relativně příznivě nakloněného vůdce, jinak se konflikt přesune v nějaké podobně jen z východu na západ. Ale síla, s kterou si západní /zbylou/ část Ukrajiny bude chtít přisvojit Západ bude obrovská a aby neztratily EU + NATO sféru vlivu, bude zřejmě i vůle k rozdělení západní části UA mezi Polsko, Maďarsko, aby byl proces etablování zbytku UA v mezinárodních organizacích. Nemůžou jí pustit, když tam narvali tolik peněz!
   Je mi Ukrajinců líto. Zbyde jim prd, oči pro pláč, po svébytném státu touží a nebude. Část se možná propachtí do EU a nechá se dodrancovat…
   Nevím, jestli Zelenský opravdu někde ve skrytu duše věří, že záleží na něm, jak se domluví s Ruskem.

  2. Prokletím ukrajinské politiky je, že se nedělá rozumem ale vášněmi. Myslím tím rozhodování v minulosti ještě v době míru a ne to, že dnes někdo pochopitelně nemá odstup od věci kvůli šoku z války. Vidím tam tři složky. A) hamižnost oligarchů B) tupá zuřivost krajních nacionalistů C) naivní víra zoufalých zklamaných obyčejných lidí, že v EU a NATO bude lépe. Tyhle tři skupiny se snaží vzájemné využít ty ostatní. Ostatní chtěli to, aby nacionalisté bojovali a obětovali se za ně v minulosti v době před mobilizaci, která se dotkla už skoro všech lidí. Chtěli aby udrželi zemi celistvou a velkou pro ten vstup do EU, aby vstoupili jako 40 milionová země a ne jen rozdělená malá část. Tím by v EU měli větší vliv víc hlasů.
   Nacionalisti trpěli oligarchy, když potřebovali od nich dostat peníze a zbraně. Oligarchové si platili nacionalisty na špinavou práci. Jenže kdo si uvědomuje, že hodnoty tamního režimu, jako je současný jazykový zákon, jsou v rozporu s hodnotami a ochranou menšin v EU? Co řeknou nacionalisti až jim EU zavede do škol genderovou výchovua budou k nim jezdit inspekce z Maďarska kontrolovat zacházení s národnostní menšinou podle pravidel EU? To všecko už během dlouhého mnohaletého přijímacího procesu! Oligarchové až jim zavřou továrny a elektrárny kvůli ekologickým normám? Osud některých zemí Balkánu ukazuje, že EU nepomůže ani s demografickou situaci, porodnost nepodpoří. Naopak víc lidí vycucne pryč na práci za hranice. Bohužel chyběli státníci s vizí prosperující neutrální země, zavedení něco jako spolkových zemi, armádu si nechat ale znovu potvrdit nejaderny status. Zapojit se do obchodu mezi Evropou a Asii. Mírově ať spolkové země spolupracují s kým chtějí, ale z vojenského hlediska zůstat neutrální. Jenže ani takový státník by se asi nezavděčil zemi, která je rozdělená názorově. Neutralita má smysl jen tam, kde se všichni obyvatelé sjednotí a tu myšlenku podpoří. Jako Švýcaři stojí za svou neutralitou. Už před Majdanem se ani ukrajinští admirálové, generálové neshodli politicky, kam by země měla směřovat. Byly mezi nimi naprosté názorové protiklady. Bez sjednocené vnitropolitické podpory by ani nemohl odolat a přežít zahraniční politický tlak velmocí. Mluví se o tom, že elita Západu chce nechat snížit počet lidí na západní Ukrajině. Část donutit odejít za práci ve prospěch korporací na západ. Ponechat jen menší množství lidí pro práci na velkých zemědělských podnicích ve vlastnictví cizích korporací.

   1. EU by jim nic takoveho nezavedla. Staci se podivat na zachazeni s mensinami v Pobalti. Tankuje to nekoho?

    Jo tahle Rohingove ve Barme… to jina.

    1. Re: jozka

     Zcela jste opomněl Orbána. Ten se s Ukry chytil kvůli jejich politice vůči menšinám už několikrát. A zatím má na to koule tlačit na pilu dál.

     1. Umyslne, protoze jsem predpokladal, ze je rec o EU nacalstvu, nikoli o EU pariovi, ktery ma tu drzost jednat podle svych zajmu, takze ma pravo akorat tak mlcet.

  3. Co se té římskokatolické „bezbožnosti“ týče, tato denominace je na Ukrajině opravdu značně menšinová. Právě v západní části je ale tak 4-5x silnější (lokálně až 10%), než činí celostátní průměr. A právě proto, že jde o srovnání s průměrem, bude to číslo ještě o kousek vyšší. Jakkoli je z historických důvodů vztah Ukrajinců k Polsku obecně ne zrovna láskyplný, o co západněji, o to je méně neláskyplný, čemuž tak je kromě jiného taky právě nesrovnatelně většímu vlivu této církve tam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *