22 června, 2024

Horší než vojna s Rusem

Měl jsem včera delší rozhovor s maminkou, která mě zasvětila do čerstvých zpráv z Ukrajiny. Máma je samozřejmě se svojí rodinou ve velmi častém kontaktu, mnohem častějším než já, takže má lepší přehled. Po čase si přečetla moje ukrajinské články a řádně mi včera vyčinila, protože moje informace jsou už zastaralé a vlastně přímo zavádějící. Tož vám jdu zatepla prozradit nějaké novinky.

Na Ukrajině se za ty tři měsíce hodně změnilo. Obzvlášť na té západní, kde se válka projevuje občasným výbuchem, kvílením sirén, drahotou a šílenými frontami na všechno. Všechny použitelné ženy jsou už dávno natvrdo zapřaženy ve válečné výrobě a všichni muži, co nejsou na frontě, tak na frontu dojíždějí, aby tam vozili válečný materiál – jídlo, munici, všechno. Už to trvá hrozně dlouho a konec je v nedohlednu.

Na začátku vládla určitá válečná psychóza. Můžete mít jakékoliv smýšlení, ale když vám nad hlavou létají rakety, hučí sirény a vy nevíte, jestli příští střela není určena pro vás, tak těžko můžete mít pochopení pro Rusa a jeho pokračování politiky jinými prostředky. Válka je prostě vůl. Nám to vždycky říkával čtenář Berrnard – kdyby někdo ohrožoval jeho dům a jeho rodinu, tak nebude uvažovat o tom, kdo má strategicky navrch, kdo je podle mezinárodních norem v právu a prostě se bude bránit. Má pravdu. V první chvíli nastupuje válečný mód, člověk jede na adrenalinu a je prostě tak nějak vzteklý… a ve vzteku řeknete i uděláte věci, které byste za klidného stavu neřekli a neudělali.

Ale pak uplyne nějaký čas a válka se z neštěstí promění v únavný koloběh toho stejného. Říká se, že člověk si zvykne i na šibenici… a začne přemýšlet. A ejhle, najednou se vynořují dávné vzpomínky na dědečka, co si pochvaloval, jak je dobře, když není válka. Vynoří se víra předávaná po generace, že Bůh je víc než Bandera. Ne, nemáte radost, že přišlo to ruské boží dopuštění a těžko budete milovat Putina, který na vás posílá rakety, ale vidíte to už v jiném světle. Obzvlášť když jste denně konfrontováni s běsy, kterým jste nikdy nepřikládali důležitost. Když se váš svět skládá z nedostatku, únavy a strachu, tak to žádný pozemský nacionalista nezachrání. A najednou mám své příbuzné zpátky tak, jak si je pamatujete. Hluboce věřící s naději vloženou v Hospodina, kteří se pozvolna vyrovnávají s otázkou, proč na ně Bůh uvalil takovou zkoušku.

Proč to všechno píšu…

Když se podíváte na aktuální situaci, tak jak nám ji zprostředkovávají dvě propagandy, tak zjistíte, že podobné je to na celé Ukrajině. Nálada se mění. V Kyjevě se prý objevily letáky s fotkou šéfa batalionu Azov, který takto obviňuje Zelenského, že ho zradil a že brzy zradí i všechny ostatní. K tomu se stále častěji objevují různé nahrávky ukrajinských vojáků, kteří jaksi nejsou nadšení z toho, že budou s puškami vrženi proti dělům. Ještě předevčírem nám naši pravdomluvní novináři vysvětlovali, že u Chersonu Ukrajina spustila úspěšnou ofenzívu. Včera už se omezili jen na konstatování, že Ukrajina svojí ofenzívou překazila Rusům plány… a dneska je plný Telegram fotek, jak to tam dopadlo doopravdy – poslali jednu útočnou skupinu, Rusové ji nechali hladce vklouznout do svých linií a pak ji zničili palbou ze tří stran…

Nebudu psát o Severodněcku a dalších místech, protože to je v bledě modrém to samé. Katastrofa za katastrofou. Dnes to tam vypadá jak druhé Debalceve a zítra už mohou být obklíčení úplně. Nejenže neprojedou s technikou, ale už neutečou ani lidi.

Víte, já si dlouho lámal hlavu, jak chce Putin dosáhnout nějakého smíru s ukrajinským obyvatelstvem, proti kterému zahájil válku. Jo, můžete mluvit o nácbatalionech a fašistech v ukrajinském vedení, ale to nic nemění na faktu, že domy hoří především obyčejným lidem. Je celkem nepodstatné, kolik si toho vojensky podrobíte, protože když hodně lidem zničíte to, co si celý život budovali, tak vás prostě nebudou mít rádi a je jedno, jestli se to kolem nich bude ještě jmenovat Ukrajina a nebo Rusko. Po včerejším rozhovoru s maminkou mi to asi došlo. Pro běžného Ukrajince už není jen jeden viník – Putin. Už jich mají víc. Generální štáb, prezidentskou kancelář, samotného prezidenta, oligarchy a různé druhy zrádců – ti kteří nechtějí bojovat holýma ruka a i ti, kteří chtějí bojovat za každou cenu. Putin už je jen jeden viník z mnoha a pracuje na tom, aby ruský vpád na Ukrajinu byl jen bezvýznamnou předehrou následujícího dramatu.

Nedávno jsem psal o tuplem zamrzlém konfliktu. Že když nestačil zamrzlý konflikt na Donbase, tak se to trochu zvětšilo. Ale teď mám pocit, že vůbec nepůjde o nějakou zaminovanou hranici přes kterou se bude z obou stran střílet. Naopak… jde o to, aby se lidi na Ukrajině stříleli mezi sebou. Zbraně už si rozdali, zázračné zbraně ze západu nepomohly, infrastruktura je řádně rozbitá, ekonomika je na huntě, všude drahota a bída…. a teď k tomu připočtěte vojenské neúspěchy, šílené množství prolité krve a metodického Rusa, který si válčí na půl plynu a působí dojmem, že to takhle může dělat navždy.

Pořád se tu mluví o tom, jak Putinovi nevyšly jeho plány na krátkou válku… jo, možná nevyšly. Tak on prostě přešel na dlouhou válku. Hotovo. Klasická ruská vyjebávka. Nenechali jste se porazit za tři dny, vaši američtí přátelé vám řekli, že když chvíli odoláte, tak dostanete podporu a pak už zapůsobí ty sankce a ruská ekonomika se zhroutí. A místo toho si už tři měsíce procházíte šíleným Verdunem. Fronta se zkrátila, ale ztráty vzrostly. Charkov už není v ohrožení, ale ztráty opět vzrostly. Přišly západní zbraně, ale ztráty opět vzrostly. Co myslíte, že se stane, až Ukrajinci dostanou ty americké raketomety a vystřelí s nimi na Rusko? Ano, ukrajinské ztráty opět vzrostou.

Takhle nějak vypadaly poslední dny ruského carství, ne? Vypadalo to, že už nemůže být hůř. Tak vznikla prozatímní vláda… Jenže se ukázalo, že hůř být může a o hodně. Tak přišli Bolševici. A bylo ještě hůř. V zemi začali řádit včerejší spojenci, všichni se navzájem obviňovali, kdo za to může, všichni vraždili jak zjednaní a nakonec se ukázalo, že První světová byla proti občanské válce vlastně jen taková procházka.

Už delší dobu se netajím myšlenkou, že smyslem ruského vpádu je válku protahovat, ne ukončit. Že smyslem je měnit ukrajinskému obyvatelstvu názor těmi nejklasičtějšími ruskými metodami – kulkami a šrapnely. Ale teď si začínám myslet, že to bude ještě horší. Že ukrajinské obyvatelstvo změní názor, až z toho bude občanská válka. Až se vedle jejich vlastního vyvražďování ukáže to ruské válčení jen jako bezvýznamná předehra. Proto ten tlak na Kyjev, proto taktika buldozer. Proto ten rychlý postup na jihu.

Já bych se vlastně nedivil, kdyby Putin ty Azováky fakt propustil. Možná si toho Prokopenka nechá a udělá z něj exemplární případ, ale jeho podřízené by mohl Zelenskému vrátit… Vzpomeňte na nepochopitelné propuštění Savčenkové. Tohle může být podobné.

Jestli náš Západ něco neumí, tak je to ukončení občanské války. Neuměli to ani v Iráku, ani v Afghanistánu, ani ve Vietnamu, ani v Kambodži, ani v Barmě, ani kdekoliv v Africe a vlastně ani na Balkáně. Pokud někde války skončily, tak rozhodně ne díky důrazu na lidská práva, ale prostě to rozhodl ten silnější. Kamkoliv Západ vlezl, tam je nenáviděn až za hrob. Ukažte mi jedinou zemi po americké intervenci, která si příchod Američanů pochvaluje. Ukažte mi jedinou zemi, kde se po amerických pořádcích žije lépe než před nimi.

Takže… nálada na Ukrajině se mění. Ale mění se k něčemu, co bude ještě stokrát horší než válka s Ruskem. Místo jednoho univerzálního viníka už jich mají hodně. Blíží se to k občanské válce. Boj o moc různých skupin, které budou podporovány ze západu i východu, severu i jihu. Rumunské zájmy, polské zájmy, maďarské zájmy, americké zájmy, ruské zájmy, turecké zájmy, novodbý Wrangel i Kolčakov… k tomu nulové ohledy a nulové právo. Tohle Putin vaří v ukrajinských kotlích. Vaří základ občanské války, vedle které bude vojna s Rusem vypadat zcela nepodstatně.

A pak… až v tomto maglajzu Západ zase tragicky selže, až mu nezbude nic jiného, než dát ruce pryč, až bude Ukrajina plná mnohem větších masových hrobů než dneska, pak teprve přijde Putinova chvíle. A ti stejní, co ho dneska nenávidí, ho budou velebit. Protože ukončí vraždění.

247 thoughts on “Horší než vojna s Rusem

 1. Na Vidlakum clanek jasna a kratka odpoved:
  Čečna ….
  Ramzan Kadyrov v dobach cecenske valky spolu se svym otcem bojoval proti Rusum, dnes je nejvetsi Putinovuv podporovatel .
  Rusi nalili do Cecny mraky penez, nechali mistni zit jejich zivoty pod vedenim toho nejsilnejsiho.
  A obcanska valka zmizela v propadlisti dejin.

 2. Jsou 2 Ukrajiny – východní a západní. Prapříčinou dnešní války je rozhodnutí Porošenka jít na Donbas s armádou. Tehdy Západu civilní obětí nevadily – ani nemuknul když padaly bomby na Donbas nebo když byli upálení lidi v Oděse. Východní Ukrajina tu západní moc nemusí.

  1. MV: co kdyby to bylo opačně a šel by Janukovyč na západ s armádou roku 2014? Volala by evropská média po podpoře lvovských separatistů a Ternopilské revoluční republiky? Volala by sebeurčení a po rozbití státu? Přicházeli by z Polska na pomoc separatistům různí mužíčci v zelených uniformách? Psali by v EU liberální intelektuálové eseje, proč je právo na samostatnost nejdůležitější? Kdo ví. Možná ano.

   1. Janukovyč nepotřeboval chodit na západ Ukrajiny s armádou, on ji tam jako její demokraticky zvolený vrchní velitel už měl 😉
    Takže jen pro připomenutí: Ještě v průběhu ze zahraničí financovaného puče proti demokraticky zvolenému prezidentovi, dnes zkráceně nazývanému „Majdan“, se ze západu Evropy ozývaly hlasy, že nejlepší by bylo Ukrajinu rozpůlit ve dví, ta západní pokroková že se přidá k EU (pro úplnost, NATO tehdy nahlas nezmiňováno) a ta zaostalá východní ať si dělá co chce. Ovšem to bylo v situaci, kdy Viktor Janukovyč prezidentoval celé Ukrajině a navíc Donbas byl zrovna na tom zpropadeném východě … Takže se to udělalo jinak a po dokončeném puči byli tři první zákony tyto: o nedělitelnosti Ukrajiny, o zákazu používání ruštiny a o beztrestnosti všech kriminálníků, kteří přispěli k puči. Ten druhý se nakonec (oficiálně) neschválil … ovšem ten první, jako bič na obyvatele Donbasu, kteří se odmítli nechat dobrovolně banderizovat, posloužil dobře.
    A všechny další volby už pro jistotu řídili na vstupním filtru svalnatí chlapci s trojzubci, kteří podle vlastního uvážení někomu umožnili kandidovat a někomu holt ne, za souhlasného pokyvování západních hlav. Ti věděli, jaké to může být náročné, když se všechna námaha nechá na těch, kdo hlasy sčítají.

    1. jj, dokonce tenkrat u vlka, to mel jeste volne diskuse se na tohle tema (separatismus vychodu) rozohnoval skeble, tak jsem mu podstrcil dobove zapisky:

     zpravy.aktualne.cz/zahranici/po-lvove-vyhlasilo-nezavislost-zakarpatsko/r~b4e02dba9a5311e3a8fa002590604f2e/

     …dopadlo to jako vzdy. Vysumel z diskuse a druhy den zas hrcel jako kolovratek to same.

  2. Ukrajiny jsou 3.
   Západ, střed, který byl, před rokem 2014, jazykově půl na půl, mírně převažovala ruština a v Kyjevet absolutně, a východ. Pokud bychom počítali Podkarpatskou Rus, kde volí odlišné od Haliče, tak 4 Ukrajiny.

   1. Na tohle tema jsem se v prosinci bavil s jednim od Mukaceva. Klasika, „to nema Putin dost mista“, „Kyjevska Rus byla driv, takze vlastne Rusko patri Ukrajine“, „Krym vybojoval na musulmanech Ukrajinec“ atd.

    Tak jsem se zeptal, kterou Ukrajinu ma na mysli. Jestli tu, co patrila pod Rusko, pod Polsko nebo pod Uhry, pripadne jeste jakoukoliv jinou. Neodpovedel.

  3. Kupodivu Bandera vadil nacistum, az ho zavreli do koncentraku. Jinak nikomu.
   Zrejme meli obavu ze Bandera Ukrajinu uplne vylidni a zustanou bez jedineho otroka..

 3. Mimochodem, marně přemýšlím, kdo že přesně byl za ten ukrajinský hladomor personálně odpovědný a jaké že byl národnosti…? Hm… Lazar Kaganovich… takové typicky slovanské jméno…

  1. Největší hlad byl prý ve Lvově a okolí, teď ještě jak to navléct na Rusy, když v té době byl anektován Polskem.
   Jinak stojí za to se kouknout na demografickou křivku v USA ve 30-ých letech, jednak tam pár let ve statistice chybí, a druhak při aproximaci trendu růstu populace se za chybějící období nějak nedá dopočítat kolem 7 milionů. Ten Lazar měl ale dlouhý ruce…

   1910 92,228,531
   1920 106,021,568
   1930 123,202,660
   1940 132,165,129
   1950 151,325,798
   https://www.census.gov/data/tables/time-series/dec/popchange-data-text.html

   1. Jenže část toho poklesu nárůstu v USA byla způsobena poklesem imigrace kvůli přísnému imigračnímu zákonu z konce 20. let. Část asi i poklesem porodnosti za velké hospodářské krize. Jen z tempa nárůstu obyvatel po 10 letech u země s významnou imigraci se toho moc nepozná. Někdo zemřel hladem, ale bylo to mnohem méně než nějakých 7 milionů.

    1. Ono je to složitější.
     Po celá třicátá léta byl celosvětový nedostatek potravin, způsobený několika po sobě jdoucími neúrodnými roky.
     V některých oblastech se to zvrhlo v hladomor – v již zmiňované polské Haliči, na ukrajině, v povolží, v Kazachstánu, v Indii a v USA.
     Že tomu někteří svojí politikou někde i napomohli, nelze vyloučit – Stalin asi ano, v podezření mám britské úřady v Indii (nebylo by to poprvé ani naposledy) a v USA nevím.
     Zkuste https://en.wikipedia.org/wiki/Dust_Bowl

     1. Při vší té snaze o objektivitu příčin hladomoru z třicátých let na Ukrajině by se nemělo zapomínat na to, že jeho skutečnou příčinou byl požadavek zahraničních dodavatelů průmyslových celků a technologií do Ruska na platby právě v obilí a potravinách s jasným cílem, srazit Rusko na kolena. Pokud měl Stalin dostát existenční potřebě vybudovat silný stát, který by byl schopný čelit vyspělému Západu, musel přistoupit na jejich podmínky – žádné platby ve zlatě a diamantech jako dosud, ale pouze v zemědělských komoditách. A jejich metody se od té doby nijak nezměnily – z hospodářsky rozvrácené země se snaží vyvézt co nejvíce obilí výměnou za zbraně. Chtějí zopakovat třicátá léta.

    2. Nedávno jsem čtl něco o zúrodňování amerických prérií, což bylo ze začátku super a výnosné. Po té, co John Deer vymyslel těžký pluh, kterej byl schopen orat prérijní travní drn, tamní cvrkot tak trochu připomínal zlatou horečku. Výnosy byly skvělé, vydělával na tom kdejakej jouda. Jenže v několika vlnách přišlo sucho, „černý vítr“ a hladomor. Američani tomu říkají Dust Bowl. Podle konzervativních odhadů ve třicátých letech v USA zemřelo hlady nejmíň 2 miliony lidí, horní strop odhadu je 4,5 mio. Američani o tom dost neradi mluvěj.
     Zajímavý je, že se to kryje s hladomorem na Ukrajině a problémama dokonce i u nás…

    3. Za dobu Velké deprese ZMIZELO z US statistik asi 3 300 000 lidí. Neemigrovali, nezemřeli – prostě zmizeli.
     Obecně se soudí, že jde o oběti hladomoru, k němuž v té době zcela regulérně došlo.
     Jak zdokumentoval US mikrobiolog a sociolog Paul de Kruif (jeden ze spoluautorů New Dealu), v době VD, během níž ještě navíc došlo k rozsáhlé neúrodě kvůli suchu (Dust Bowl), umírali lidé nejen hladem a na nemoci z podvýživy, ale také ŽÍZNÍ! A VELMI barvitě popisuje kupčení s vodou v oblasti Velkých jezer, kde všechny pozemky kolem vody mají soukromé majitele. No, a ti „novobezdomovcům“ bránili v přístupu k vodě. Takže de Kruifova zdravotnická skupina si musela pronajmout jednu cestu k vodě a tam lidem vydávali vodu z jezera po hrnečcích – zadarmo. Majitelé pozemků prodávali vodu z jezera dětem za 0,1 USD a dospělým za 0,3 USD.

  2. Asi to ted nenajdu,
   ale cetl jsem hezky clanek co bylo zacatkem toho hladomoru. V 30 letech zakazal zapad nakupovat Ruske zlato, a dalsi suroviny a jedine co dovolil bylo obili.. A Stalin poteboval stroje ze zapadu tak kus toho obyli vyvezl atd. (sebral ho na ukrajine zemedelcum a zacal kolektivizace ) a spolehal se na novou urodu ta byla ovsem slaba..Ale ted nemam cas to hledat..

   1. To je pravda.
    Smůlou bylo, že zrovna v té době došlo na obilných pláních k cyklickému suchu, které místy zlikvidovalo až 80% úrody.
    Anglosasové začuli příležitost a zadoufali, že by se jim mohlo povést Rusko vyhladovět a změnili platební podmínky tak, jak jste popsal. Ale nevyšlo to.

     1. A proto jsou Holandsko a Dánsko ode dneška bez ruského plynu.
      Ještě minulý týden měly oba státy „ramena hodinu vostrý chůze“; jenže pak jim někdo z ekonomů spočítal, že těch 20% spotřeby energie NENÍ JAK pokrýt. A včera už se holandský ministr hospodářství nechal slyšet, že nedodávky plynu budou mít na evropskou ekonomiku velmi citelný dopad.

   2. Pánové, já vám to trochu zevšeobecním. ve dvacátých a třicátých letech začala obrovská transformace zemědělství od koní k traktorům a kombajnům. Někam to přišlo dřív, někam později. Ale během jednoho lidského živoda pokles počet lidí pracujích v zemědělství z 30% na 3%. Bylo to nerovnoměrné nejen na světě, ale i v rámci státu a různé státy na to reagovaly různě. Traktor si už nekoupí šestnáctihektarový zemědělec, protože traktor zastane víc práce než jen na šestnáct hektarů. U kombajnu je to podobné. Do zemědělství vstoupil velký kapitál a došlo ke zcelování původně malých políček vhodných pro koňskou práci na políčka vhodná pro práci traktorem.
    Všude na světě to přineslo na jedné straně ohromné zlevnění komodit a zvýšení výnosů a na druhé straně nesmírné utrpení těm, kteří neudrželi krok s dobou.
    Různé státy na to reagovaly různě. Sovětský svaz kolektivizací, v USA nechali malé farmáře zkrachovat (a často umřít v bídě) a mezi těmito krajnostmi bylo mnoho mezistupňů téměř region od regionu.
    Ale takřka všude následky vyřešila světová válka, která absorbovala „přebytečné“ zemědělské pracovníky do armády a válečné výroby. Všude na světě se ze zemědělství stal jen jiný druh průmyslu a prim začaly hrát velké koncerny. Je úplně jedno, jestli na poli jezdí soukromník, co mu podnik ZZN všechno prodá a všechno od něj odkoupí, nebo jestli je to zaměstnanec agrokorporace. Je úplně jedno, jestli půda patří mnoha malým vlastníkům, co ji mohou jedině pronajmout nebo jednomu velkému pánovi. Výsledek je všude na světě stejný – zemědělství ovládá velký kapitál a všichni se mu musejí přizpůsobit.

    1. Na toto téma jsem četl hodně podobné věci. Ale i když stejně jako nejsem popírač holocaustu, nejsem ani popírač ukrajinského hladomoru, jaké je vlastně jeho vyčíslení? Výše v diskusi jsou čísla demografického vývoje USA v první polovině 20. století. Jsou nějaké takové i pro Ukrajinu? Natolik důvěryhodné, že z nich lze vycházet? Když se na (např., dál jsem se nedíval)wiki zadá „obyvatelstvo Ukrajiny“, naskočí čísla do r.1914, pak mezera, a pokračuje až r.1946. Ještě před časem tam ale byly i ony kritické 30. Nechci spekulovat proč už tam nejsou, ale celkem si pamatuju, že údaje 1930 a 1940 nesignalizovaly nějaký zaznamenatelnější děj ve vývinu populace. A pokud by na začátku toho desetiletí mělo z nějakých důvodů zemřít více než 10% (udává se 3-5 mil.) obyvatel, na konci už by to ve statistice vidět bylo.

     1. Kdyz ve 30.letech probihalo v Sojuzu scitani lidu, prvni verze byla pry oznacena jako „havarijni“, protoze se po dopocteni ukazala sekera v populaci (nejen na UA), takze asi neco zaznamenano bylo.

      Jestli je to nebo neni pravda a jak to vubec v takove „Rozrusene zemi“ probihalo… cert vi.

      1. No jinak ještě – českých (a zřejmě i polských!) vesnic na Volyni se ukrajinský hladomor nijak významně nedotkl. Kroniky českých vesnic jsou zdigitalizovány a dají se vygůglit…

 4. Drahoušku, proč si nejdete s podobně smýšlejícími notovat do diskuzí na idnes nebo na novinkách? Neztrácejte svůj cenný čas s putinovo mopslíky.
  Pokud byste stál o diskuzi , věřím, že byste si ušetřil potměšilosti hned v úvodu.

 5. Ja vam nevim, me tedy prijde, ze tohle se tam vari uz dobre deset let (tak zjevne, aby to videl i takovy zahranicni pucmidrat bez lokalnich kontaktu jako ja).

 6. Jen aby nezapadlo:

  ŽÁDNÝ z tzv. „odblokovaných“ webů NEFUNGUJE!
  A nefungujou ani Regionální novinky – „po masivním útoku na stránky webu“.

  1. Ještě že řada z nich zůstala na svých nových adresách!
   A ČT prý dostává málo peněz, vzhledem k inflaci…

   ČT chce škrty v programu i provozu za téměř miliardu. Omezí sport, skončí ČT3
   https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/ceska-televize-hospodareni-tiskova-konference.A220531_082348_mediahub_jpl
   „…škrty se dotknou všech žánrů. Minimální budou ve zpravodajství, které považuje za stěžejní pilíř služby divákům.“

   No, tak to jo, zpravodajství ČT… naštěstí já televizi nemám a neplatím.

 7. Vidlák Apokalipťák se na to dívá ze značné blízkosti. Pokud by trošku podstoupil, tak uvidí jiný obraz.
  Šlapka dostane od pasáka nakládačku proto, že zlobila, ale večer, láska neláska, bude pro něj šlapat dál.

  Jsou dva okamžiky, jež jsou nakloněny na stranu Putina.
  Evropa pomáhá platit provoz Ukrajiny na dluh. No a zbývá vyřešit otázku, jak dlouho.
  USA pomáhají vojensky na Ukrajině na dluh a opět otázka, jak dlouho.
  Rusko vytvořilo světový ekonomický stav, kdy je mu za jeho zdroje placeno a může si dokonce vybírat, případně diktovat.
  Ze zisků si může dovolit na dosaženém území podporovat znovuzkříšení místních. Jistě se tento rozdíl mezi západem a východem projeví v náladě. Čím víc pomůže východu o to víc bude západ nasrán na své chlebodárce.
  Mám takové neblahé tušení, že přijde čas, kdy západ Ukrajiny bude prosit Putina aby je přišel taky vojensky pokřtít a odzápadnil jejich zvadlou ekonomiku.

  Nakonec, o co jde. Zbraně Zeleňák rozdal, a pokud se v toku času dostanou do správných rukou, bude stačit Putinovi jen dohlížet nad procesem ekonomické obnovy.

  Vždy a za každých okolností, pokud jde o to zdali ideologii, nebo dlabanec, pak je jen jeden vítěz, dlabanec. No a jelikož je dlabanec stále přesouván ze západu na východ, pak o výsledku nemůže být pochyb. Dlabancovou bitvu zadlužený západ nemůže nikdy vyhrát.

  Zaslechl jsem jak si naše ministrině války posteskla, že lid tak nějak polevil v té podpoře a solidaritě s nebohou Ukrajinou a že se to musí změnit. Odhaduji, že jakmile přijdou nové složenky a nastane podzim, nálada s Ukrajinci bude souznít s počasím. Jako bonus bude, že mezi asi 500000 uprchlíky bude jistě nějaké procento nelítostných mafiánů, jež nebudou mít chuť se zakecávat.

  Smrt aby pojebala tuto zrádcovskou fašistickonacistickou vládu.

 8. Hezké, až na tu „nejklasičtější ruskou metodu – kulky a šrapnely“- Fakt by mě to Vidláku zajímalo — kdy naposledy použil Rus – a tím myslím skutečný, etnický Rus, ne německý car, přpadně židovský, gruzínský nebo ukrajinský bolševik v čele SSSR – kulky a šrapnely? Natož jinak, než v sebeobraně?
  Tahle netoda je klasická pro zcela jiná etnika než Rusy.

  1. Berte to tak, že se tu systematicky už minimálně od druhé republiky vyrábí archetyp bestiálního animálního ruského věčně ožralého mužika ze zemljanky, od přirození znásilňovače, který se jen jen třese na naše hodinky a ženy árijské rasy. Tenhle „narativ“ od té doby nikdy tak úplně nezmizel a od šedesátého osmého je systematicky a programově přiživován. To by v tom byl čert, aby se tím pohledem alespoň trochu nedíval směr východ prakticky každý. Mimochodem, všimněte si, jak čistí vycházejí neustále Anglosasové, Belgičané a další, byť proti jejich řádění v koloniích blednou i nejšílenější historky o Stalinovi nebo Čece. O Němcích, Chorvatech, Litevcích a dalších darmo mluvit.

   1. Pretoze ich uniformy su z jemnej latky a knoflicky blyskave … rus sa spokoji s drelichom, ale jak moze byt hrdina v drelichu, to je podozrive samo o sebe.

   2. Tím jste mi připomněl jednu bloggerku. Popisovala jásající západočechy v r.1945. Zejména západočešky. Ti příchozí američtí chlapci totiž prý byli voňaví a usměvaví. Říkala to ta bloggerka, to není žádný můj maskulinní sexismus…

  2. Ale tady se nám někdo cenzurního dohledu rozpovídal. A teď už jen upřesnit – co v Sýrii, co v Čečně, co v Mariupolu? Tedy kromě ideologických fantasmagorických vizí zhulencových.

   1. To není cenzurní dohled.
    To je prase Skelop.
    Zkurvil blog dědkovi Vlkovi a stalkuje ho dodnes do soukromýho mejlu.
    Zkurvil blog Vidlákovi, posledních pár týdnů už se to kvůli jeho slintancům nedalo číst.
    Teď to začal kurvit tady.

    Někdo to má rád – prý nežít ve svý bublině.
    Prý všechny názory mají stejnou cenu a mají právo zaznít.

    Díky, tohle nemusím…

    1. Ale prosím vás, pitharte. Jak to tady dotyčný pytlík kurví? Já nemám ten dojem. On sem svým expozé přináší cennou informaci – totiž tu, že fandové Bandery (Sláva Ukrajině!) trpí nesmírnou argumentační chudobou. Je dobře, že nás o tom občas někdo (čest práci, soudruhu! Nebo bylo lepší oslovení – genosse?) přijde upovědomit.

     Probrali jsme to tady tisíckrát, proč se k tomu vracet. – Prst na spoušti mám, je jemná.

     1. Naposledy u Vidláka dokázal zasyflit každou diskusi desítkami hámotin pod několika nicky.
      Pamětníci vědí.
      To už nešlo rollovat, pak už jsem tam přestal chodit.

        1. Nevím. Chtěl jsem po něm argumentaci – možná se polekal, že jsem sadista. Nebo – možná – šel počítat ty americké základny, jak se na ně v Tribuně ptal Ládik!!!

         Když o tom tak přemítám, Ládik!!! by sadista klidně mohl být…

   2. Zapad odvazi obili Dunajem z Ukrajiny a tak U.plati za zbrane.
    Obili nejde tam kam je treba. Sri Lanka ,napr. prosila Putina o pomoc a Putin pomaha!!! A kde vsude jeste ???
    Zrejme zapad ceka na jeste vetsi zdrazeni, na vynosny ksefty taky s obilim

 9. Rozpoutat válku Západ umí, ukončit ne. Kdekoli “ mírově” zasáhl, zůstala spálená země. V Iráku, Afghánistánu , Libyi, Sýrii , vlastně všude.
  Zdánlivě se podařilo vytvořit “ nezávislé” Kosovo, ale další výbuch násilí na Balkáně bude ještě horší, než ten předchozí.
  Já jsem proti vměšování zvenčí. Žádná strana konfliktu se nikdy nesmíří s porážkou , kterou zapříčinila “ humanitární pomoc” cizí velmoci.
  Přijde mi, že dneska se ryzí agrese tváří jako preventivní obrana a hlava mi nebere, kolik lidí s touto skvjelou myšlénkou souzní. ( Soustavné bombardování okolí syrského Damašku , vraždění vědců a zabití generála Sulejmáního / důstojníka regulérní íránské armády , na letišti v Bagdádu. Všechno dycinky jenom v zájmu míru. )
  Naposledy takovéhle preventivní zásahy prováděl ňákej Hitler.

  1. Většina lidí souzní se skvělou myšlenkou preventivní obrany proto, že jim rasová nenávist, hloupost a strach brání nahlédnout skutečné příčiny – krvežíznivý, psychopatický, mocí posedlý Západ.

   1. Vždyť ten západ všichni podporují. Politici,média,školy.
    U nás visí ukrajinska vlajka na gymnáziu,od střechy přes 3 patra až dolů,ale jen do výšky aby ji nemohl nikdo strhnout. A před základkou ozdobený stroj žlutomodrymi vlaječkami a vzkazy to dáte. Asi to lidi chtějí,válčit,kolonizovat,krást v cizině a vůbec vyznávat ty západní hodnoty.

   2. Přirozeně. – Důvody vzniku rusko-ukrajinského konfliktu, který je ve skutečnosti v ukrajinském zastoupení konfliktem rusko-americkým, jsme tu rozebrali bezpočtukrát. Jak velmi dobře a nesmírně případně poznamenal Targus: dějiny nezačaly 24.2.2022. Ta situace je řetězem na sebe navazujících příčin, a kdybych já měl vyznačit v dějinách klíčový bod, je to okamžik, kdy Gorbačov dostal nepsaný sice, avšak doloženě několikrát zopakovaný slib, že se NATO nerozšíří na východ ani o píď. Válka mezi UA a RF je důsledkem opakovaného porušení tohoto slibu. – Co je to preventivní obrana a kdy je potřebná, dozvíte se třeba na téměř libovolném kurzu praktické sebeobrany.

    Co z toho vyplývá pro vás: chtělo by to nějaký opravdový argument, ne bezobsažný pokřik. Přečtěte si kodex tohoto webu. Argumentům jsme přístupni, rozesírači budou vaporizováni. Vymazat rozesírače není cenzura. O tom, kdo je rozesírač, tady rozhoduji já. – Mnozí by mohli vyprávět, ale už nemohou. Naložte s tou informací, jak umíte.

   3. Kritizovat rozhodnutí jiného umí skutečně skoro každý.

    Místo kritiky jiných napište, jak by to mělo vypadat podle vás. Pak možná s vámi budeme souhlasit, anebo se dočkáte kritiky naší…

    A to, že svůj pohled nenapíšete, potvrdí slova Zakladatele, kousek výše.

  2. Američané bojují za své zájmy a nic jiného je nezajímá. A své zájmy si prosadí. Koukněte,jak je v haptáku celá naše vláda. Děti z naší školy ozdobily strom v parku ukrajinskými barvami,babička v Japonsku dělala kurs ikebany na podporu Ukrajiny jen ze žlutých a modrých kytek . A diskuse na Novinkách? Asi to lidi chtějí tu Americkou a protiruskou politiku.

   1. Kdybyste vedela jaka je v Japonsku neuveritelna masirka…
    Te babice se ani nedivim, jestli sleduje televizi jenom hodinu denne, tak to na 55 minut Rusy zavrazdenych a znasilnenych zen a deti, a jak se udatny narod brani spouste zlych a zakazanych bomb.
    A zbylych 5 minut je o tom, jak jsou ruske energie nebezpecne, protoze kdo odmitne rusky diktat, tak je bez milosti odstrizen.
    Kdyz jim na to reknu, jestli by mi dodavali zbozi, kdybych jim za nej neplatil, nebo penize daval do slamniku, kam by nesmeli ani sahnout, tak na se na me divaji prazdnym pohledem.
    Pochybovat o tom, kdo ma na svedomi Kramatorsk a Buchu stejne jako tvrdit, ze zeme je placata.

    Problem Japoncu je, ze oni si ani ve snu neumi predstavit, ze by jim jejich vlada a media lhali. O tom, ze Americane kopou jenom za sebe samozrejme vedi, ale pokud neco zopakuji mistni media, je to proste pismo svate. O nejakem cteni mezi radky nemuze byt ani reci.
    Je to asi deset dni, co mi jeden znamy (inteligentni, velmi zamozny) s naprosto vaznou tvari tvrdil, ze Putin to ma za par, protoze rakovina, ruske armade dosky rakety, a na nove nema penize ani soucastky, a ruska armada ve vzdava a je na uteku.
    Proste to slysel od nejake mluvici hlavy, ktera jenom zopakovala to Zelenskeho Cau lidi, a tedy neni o cem diskutovat.

  3. Helanov: dřív to USA dokázaly. Japonsko, Jižní Korea, Německo až po železnou oponu, že ty státy pomohly po válkách stabilizovat a ekonomicky pozvednout. Někdy i tu novou ústavu a demokracii přinést. Ta doba už je pryč. Taky v Afghánistánu a Iráku jsou jiné podmínky než v Japonsku po roce 1945. USA se taky změnily, přišly o velkou část průmyslu. Jejich společnost je víc a víc rozdělená. Dnes americká elita si to musí už uvědomovat, proto stále mluví o šíření demokracie, ale tím už jen zakrývá zájmy velkého kapitálu a vojenskoprumysloveho komplexu. Ty diktují potřebu válku udržovat dlouho a ne ji vyhrát.

 10. EU se shodla na embargu na ruskou ropu

  Hlásají titulky.a jak jsem to pochopila,ti,co mají moře si dovedou z Alžíru a Blízkého východu. Maďarsko,jestli nezabijí Orbána,radši vystoupí z EU,aby si nechali rozpovídal z Ruska no a Češi budou chodit pěšky a něco možná,aspoň pro sanitky,snad vyžebrají,že přeprodá Polsko a Německo.
  Nebo nerozumím psanému textu a bude vše stejně,akorát nebudem závislí na někom a když,tak jen na tom schváleném Bruselem?

  1. Soudruzi taky často přijímali rozhodná politická rozhodnutí. No a pak je dohnala realita. Pokud se elity totálně odtrhnou od zbytku společnosti a rozhodnou se žít ve svých skleněných vzdušných palácích, očekávat pak lze cokoliv.

   Mě spíš zarazila zpráva, že si Německo chce vybudovat nejsilnější armádu v Evropě, aby ochránilo sebe a „své spojence“. Ano, tohle už známe. Původně zcela demilitarizované Německo si pod příslibem (hrozbou) nové války vybudovalo přes všechna omezení a zákazy tehdy nejsilnější armádu na světě. A začaly se dít věci. Němcům prostě zbraně do rukou nepatří, a to ani pod hrozbou toho nejhoršího, co si dokáží média vybájit. Otázkou je, s koho tichým schválením a podporou k tomuhle má dojít.

    1. Státy nemají přátele, jen zájmy.
     Ve dvou světových válkách bojovalo Srbsko (Jugoslávie) na stejné straně s USA.
     Po skončení studené války se změnil zájem USA – potřebovaly vojenskou základnu na balkáně. Bez zaváhání začaly proto bombardovat města, továrny, elektrárny a televize svého spojence a voilà – je tu Camp Bondsteel.
     Se Sýrií to bylo úplně stejné.

 11. Zprávy ze zahraničí: VVP avizoval rekultivaci vojnou poničené krajiny. Doslovně prohlásil – Tady postavíme největší zábavní park v Evropě, na celém území vybombardovaného Polska (omluva, tady se gúgl překladač nechal trochu unést) vybombardovaného závodu Azovstal si budou hrát děti!
  Na opačném konci světa, v Tokiu, JB slíbil tajvanskému národu plnou podporu. Na setkání s asijskými politiky uvedl, že podobně jako na Ukrajině, Amerika bude bránit jeho (národa) svobodu a demokracii až do poslední šikmooké žluté opice.

 12. Také u nás se začnou lidé v zimě ptát, kdo zapříčinil hlad, zimu a znehodnocení úspor. Že by pořád Putin? I ten největší blbec nakonec najde příčinu. A budou se obracet kabáty, jako už tolikrát.

 13. Mno, to vypada, ze jde do tuheho, kdyz zacinaji i „prodavat“ sve vlastni do te vysnene EU.
  I kdyz kdo mel 5k usd a chtel zmizet, tak uz nejspis zaplatil a zmizel.
  Pripomina mi to legalizovani prostituce nebo drog. Boj proti obemu naprosto selhal, tak se na tom zkusime aspon napakovat.

  Poradce ministra vnitra Viktor Andrusiv na svém kanálu v Telegramu navrhuje pustit muže z Ukrajiny za 5 000 dolarů: „Pokud jde o muže odcházející do zahraničí. Ano, bohužel, válka je na dlouhou dobu. A budeme muset mobilizovat více než sto tisíc vojáků. Otázka odchodu však nespočívá v tom, zda ho zakázat nebo povolit. Otázkou je, jak odejít. Navrhuji přispět pojistnou částkou, například 3-5 tisíc dolarů, a bezplatný výjezd pro toho, kdo ho zaplatí. Úplný zákaz nás každopádně poškozuje ještě více. Pro mnoho let to byly peníze migrujících pracovníků, které zachránily naši ekonomiku, a teď je to obzvlášť důležité,“ píše.

  1. Rusy stál předchozí vpád Západu na jejich území 20 milionů životů. Nechtějí to znovu dopustit, nic víc. Za minimální cenu.

 14. Vidím to dost podobně, ale interpretuji jinak. Co když to, co vidíme, je jen vycouvávání ze slepé uličky? Když do ní Ukrajina zajížděla také tekla krev, ale ta krev nebyla zajímavá, byla přece cizí…

  1. Těžko mohou Ukrajinci mít jednoho univerzálního viníka – abych parafrázoval Vidláka – když si to zavinili do značné míry sami. Vyvražďovali Poláky, Židy i další. Posledních 8 let se vyvražďovali velmi intenzívně mezi sebou. Co vlastně čekali?

   Mnoho desetiletí jede Ukrajina na nacionalistické nenávisti do morku kostí. Moderní historie Ukrajiny je jedno psychopatické zvěrstvo za druhým – a 21. století není výjimkou.

   Ten Rus na Ukrajině je vlastně jen nepodstatná bižutérie ukrajinské situace poslední 3 měsíce.

   Zvláště západní Ukrajina je dáreček, který nechcete.

   1. https://antivirus.22web.org/av/220529-stojis-za-ukrajincema-a-za-kterejma.htm
    ***
    (…) Stojíš za Ukrajincema? A za kterejma?
    29.05.2022 · Autor: AV
    Tohle je takový krátký zamyšlení nad tim, koho podporujou ti, co tvrdí, že „stojí za Ukrajinou“. Připadá mi totiž, že spousta z nich pořád nějak nechápe, o co tam vlastně jde. Po třech měsících, když vášeň trochu opadla, by možná bylo na čase si to vyjasnit.

    V první řadě je třeba si uvědomit, že tam primárně bojujou Ukrajinci proti Ukrajincům, a to celejch těch osm let, od roku 2014. Jen poslední tři měsíce se přidali Rusové. Pravda, rovnováha palebný síly se tim značně změnila, ale ne kdo je kdo a za co kdo bojuje.

    Takže kdo „stojí za Ukrajinou“, pro toho bych měl dvě otázky.

    Za prvý, kde se podle vás na Ukrajině bojuje? To je totiž takovej důležitej detail a od toho se odvíjí ten zbytek. Na 80% území Ukrajiny boje nejsou a nebyly. Takže je třeba si vyjasnit, že jde hlavně o Luhansk a Doněck, což zahrnuje třeba i ten slavnej Mariupol. To je důležitý chápat, protože na tom se staví druhá otázka.

    Který Ukrajince v tom Donbasu podporujete? Ty civilisty, co tam bydlí, nebo ty, co bojujou proti nim, což je ukro-armáda a v první řadě všechny ty četný nacistický pluky? Tady u nás se totiž ta otázka formuluje dost zkresleně – jestli je někdo s Ukrajinou nebo s Ruskem. Ale o tom to neni. Rusko je tam jen takovej nejnovější doplněk, kterej nic nezměnil na tom, kdo je s kym a proti komu a o co tam jde.

    Celejch osm let bojujou Ukrajinci proti Ukrajincům. Civilisti bojujou za svojí svobodu; armáda se podle všeho snaží vyhladit rusky mluvící Ukrajince. (A tady to vážně nechci nijak propagandizovat. Jestli mi někdo dokáže vysvětlit jinej důvod, proč ukrajinská armáda osm let střílí po ukrajinskejch civilistech v Donbasu, tak povídejte. Donbas na nikoho neútočí. Donbas se osm let brání.)

    Takže až uvidíte ty modrožlutý fanatiky, zeptejte se jich: „Kterejm těm Ukrajincům ty v tom Donbasu vlastně fandíš? Tomu civilnímu obyvatelstvu, nebo těm nacistům?“ Protože o tom to přesně je. Rusko požádali o pomoc ti obyvatelé oblastí, kde se bojuje.

    Rusofóbní rádoby-lidumilové se rádi zaštiťujou tim, že tam trpí civilisti, a proto musíme „Ukrajině“ pomoct. Ano, trpí tam civilisti – v Donbasu, protože jinde se nijak zvlášť nebojuje. Jsou ti modrožlutí nadšenci opravdu na straně těch civilistů, kteří tam trpí? Pokud chtějí pomoct civilistům na Ukrajině, je blbost dávat zbraně ukrajinskej armádě, která ty civilisty vraždí. Pokud chtějí pomáhat ukrajinskej armádě, tak jsou ale proti ukrajinskejm civilistům a na straně nacistů. Civilisti v Donbasu jsou pod útokem ukrajinský armády a civilisti jinde pod útokem nejsou.

    Chápou vůbec lidi tyhle základy? Proti civilistům v Donbasu bojuje ukrajinská armáda, proti civilistům ve zbytku Ukrajiny nebojuje nikdo, a tudíž nikde nebojuje Rusko proti civilistům. Rusko bojuje proti Ukrajinskej armádě, která bojuje proti ukrajinskejm civilistům. Chápeme? Fakt to neni tak složitý. Vysvětluju to tentokrát extra po lopatě a opakuju se, protože mi vážně připadá, že těm modrožlutejm vlaječkářům to pořád nějak nedocvakává. Možná že je ale fakt jenom nikdo pořádně neinformoval.

    Naprosto odtržený od reality jsou bizarní bláboly o tom, že 2400 nacistů v Azovstalu byli „obránci Mariupolu“. Koho tam proboha bránili a před kym? Tohle jsou přesně ty lidi, který vraždili to obyvatelstvo Mariupolu. Obyvatelé Mariupolu je nenávidí a bojí se jich. Azov že jsou „obránci“?? Obyvatelé Mariupolu jsou ti, kdo požádali Rusko, aby je bránilo před Azovem.

    Takže vy všichni rusofóbní „obránci“ Ukrajiny: to, že nemáte rádi Rusko, to chápu. Ale který Ukrajince podporujete? Ty civilisty, nebo armádu a nacisty?

    A vy ostatní, tj. 99% lidí, co čtou tenhle článek, zeptejte se svejch známejch. Když se ta otázka formuluje tak, jak jsem jí podal, třeba zjistíme, že ta zhruba 80ti procentní podpora nacismu v ČR byl jenom nějakej omyl v důsledku špatný komunikace. (…)

    1. Jenom bych upřesnila , že to nejsou Ukrajinci proti Ukrajincům.
     Podle mne jde o souboj dvou partiček Bratrstva kočičí pracky o moc.
     Zelenský , Kolomojský , Porošenko, skoro všichni tamní oligarchové mají neslovanské kořeny.
     Domorodé obyvatelstvo slouží jenom jako kanónenfutr .

    2. Na tohle maji stojci za Ukrajinou jasnou odpoved. Neni to Ukrajinc proti Rusovi. A kdo je Rus? Kazdej, kdo cekne neco proti tomu, co se na Ukrajine deje.

    3. hodně dlouhý, ale u nás to viděj mocní jednoduše
     20 let za boj na jedné straně
     svolení vrchnosti pro boj na straně druhé pro asi sto ochotných

 15. Jenže vypadlo Vám, vidláku, to úplně nejdůležitější. Hrůza přeživších lidí, kterým už umřeli a dál umíraj jejich blízcí.

  Proboha , ve jménu koho? Pro ty lidský zrůdy a jejich zištný zájmy. Kdo láduje děla a chystá druhejm zmar, kdo nehledá mír, kompromisy a domluvy ať chcípne v těch nejhorších a dlouhých bolestech.

  Než se tak však stane, ať hrůzou zcepení.

  Nic jinýho se k tomu už nedá dodat!

  1. Kdo láduje děla?

   A čím je má ládovat?
   Koule přišly od hovad.
   Poslala je Černoška
   Pipi svině punčoška
   z České republiky.
   Dělá cukrbliky
   na dědečka Bideta.
   Brzy přijde odveta.

 16. Ono, jak na západě, fakt nevím. Ale je jisté, že na východě a jihu se místní přidají k Rusku poměrně hladce. Tedy, když už tam nebudou nacbataliony a nebude jim nic hrozit. Protože, západ UA přece jenom nebyl součástí Ruska dlouhou dobu, má jinou historickou zkušenost.
  Oni asi Putina nebudou chtít za prezidenta a Rusko za mateřskou zemi. Ovšem je možné, že válka místňákům většinově vyžene banderismus z hlavy a uvědomí si, že jsou důležitější věci, než hulákat „Sláma u kravína!““Hovadům sláma!“ ( Což je, mimochodem nacistické heslo, místní ekvivalent „Sig Heil! nebo Heil Hitler!“ . ) Což by fakt byla strategie, jako hrom. Jakmile začnou pochybovat… Ovšem, pokud se nešáhne na ideologii, banderismus znovu vyskočí z krabičky, jako třeba různé obrody a znovuzrození islámu. Ideologie, která vám dává, že jste víc, než jiní, je fakt přitažlivá!
  A USáci ji budou pořád přiživovat…

  Co se týče škod, Rusko má peníze a nějakou dobu mít bude. Čím delší válka, tím větší výnosy z uhlovodíků a potravin. Takže svým lidem může pomoci. Západ peníze nemá. Jen dluhy. A zbraně na UA, dodává za úvěr. Kromě blbců jako my. Pokud by chtěl pomoct, jen se o to více zadluží.

 17. Pokud má Vidlák pravdu – je mnohem lépe informován než naši politici u moci a dobře vychovaný tisk – tak dnešní Ukrajinci v ČR jsou jen předehrou. Hlavní nápor přijde s podzimem. Přesně v čas, kdy i dnes stále ještě jásající lid bude hledat viníka svého propadu.
  Opravdu nelze vyloučit, že to Rusové mají tak naplánováno. S minimem úsilí porazit nepřítele a prolomit kruh, který je svírá. Pak si Rusové uvědomí, že oběti nebyly ztraceny a Evropané pochopí, že vstupují do jiného světa a jejich jednota se zlomí.
  Stále se jedná o čas změny hegemona, o změny které vytvoří nový svět. Můžeme doufat, že se moc přesune z Evropy, která si neví rady a poslouchá jednoho komika v dramatu psaném USA.

  1. Rus opravdu určuje, koho přijmeme do prostoru České republiku? Nebo Polsko do prostoru Polska?

   Já odmítám, aby nám českou politiku řídil Vladimír Putin!

   1. MŃó, odmítat můžete, ale to je asi tak všecko. Už abyste si hledal novou destinaci. Protože , pokud to nebouchne komplet, tak zatím co ukrajinci vystřízliví ze snů o lepších zítřcích a světovládě, a pod patronací ruska půjdou pomalu nahoru, my pojedeme v jejich stopách , pod velením 5tikolky , cosi taky myslí že povládne pod protektorem v jurop sešupem dolů , do područí němců a rozpadající se ejúnie. Co je tady ještě českého a jak dlouho…

  2. naši politici u moci jsou informováni velmi dobře. Na to vezměte jed. Informace maji, otázka je, zda je chtějí slyšet.

 18. Mne sensibilka predpovedela ze nebudu v pravidelne armade bojovat, ale za cca 2 roky v nake te domobrane nebo tak, protoze tady bude velky bordel. Jen mi neni jasne jak vznikne, ja vidim jedinou cestu, a to hruzny ekonomicky propad. Pac tady zadny etnicky konflikt nehrozi. Mame pravda divoke cikany, ale umi si nekdo predstavit jejich organizovany boj ? Na jejich tlupy, uz nezivene davkami – pac na ne zbytek statu uz mit nebude – postaci i pomerne mala sila. Jinak nabozenske nebo jazykove pnuti tady nehrozi. Buh stal pri nas, ze po valce doslo k odsunu a zustalo vice mene homogenni kulturne jazykove prostredi (do ktereho pocitam i bratry Slovaky). Zapomel jsem na neco ? Treba na Ukrajince u nas ?

  1. Ukrajinská mafie bude žít jako beránek s – islámci prosazující šáriji spolu s – imigranty Afričany zavádějící africké kulturní a behaviorální standardy – spolu s …

  2. Etnický konflikt tu máme od okamžiku, kdy začala výměna českých zaměstnanců za gastarbeitery z Ukrajiny.
   Jejich sociální dumping rychle pochopily i nejprostší lopaty a konflikt hodně dlouho bublal pod povrchem.
   Teď už prorazil tenkou krustu tolerability a bude jen hůř.

   1. Re: Obřan

    Opravdu? U nás nechtějí za naše platy dělat už ani ti Ukrajinci…
    … je tu je pár polských zoufalců, kteří nechtějí daleko dojíždět, anebo se nedokáží naučit ani to Guten Morgen.

    1. No, a ted si k tem platum jeste pridejte „ceskou drahotu“, ktere nevyhnutelne prijde.
     Plyn za petinasobek se projevi na hodne mistech.
     Ne nadarmo je u nas mnohem vyssi inflace, nez dale na zapad.

     Jediny cemu naprosto nerozumim, je ze jim to tolik lidi jeste basti.

     1. Ale to je velmi prosté – je nám moc dobře.
      Strach ze ztráty toho dobře nás vede k mlčení a snaze nebýt viděn.
      To, že tohle je slepá ulička, pochopíme až nám dobře přestane být.
      Až nám bude zle, budeme hledat viníky.
      Až úplně nakonec pochopíme, že si za to zle můžeme sami, právě tím strachem a mlčením.

      1. L. , coz si takhle zajit proste ,nebo zorganizovat nejakou demonstraci ,nez zacnete mluvit, vy , tak statecne o nasem strachu..
       Nejlepsi je to v prvni rade , doporucuju mam zkusenosti..Dvakrat jsem si zachranil ..A mlcel jsem taky, nebylo mi ani do reci.
       Asi jsem tehdy ,predbeh ten nakonec…
       Hledat taky neni treba , o tech vinikach se tady recni a pise denne..
       A hlavne ,ze to vsecko mate na koho hodit..“Muzeme sami“…
       Nepochybuji ,ze to myslite dobre..Proste. Kdyz.
       „A kazdej madar, /taky/muze za to ,ze je madar…“./J.Svejk/.
       Posledni dobou se hodne rozmnozili soudci a obzalovanych tak ubyva..

  3. Ked sa chce a ma to dostatocnu medialnu podporu, tak pricina na rozduchanie obcianskej vojny sa uz nejaka najde. Napr. medialni presstituty do nepricetna vyhrotia nenavist medzi libtardmi, resp. zastancami USA, NATO a EU a pronarodnymi skupinami, ktory budu chciet vystupit z NATO aj EU, neutralitu a sebestacny stat na narodnom principe.
   Uz v kovidovej dobe sa ukazalo, ze to ide a medialnymi prostitutmi vyhecovana nenavisť medzi očkovancami a dezolatmi nemala daleko o obcianskej vojne.

 19. On to nemá být exemplární příklad jen pro Ukrajince, ale pro všechny spojence Američanů. Zvlášť ty z východní Evropy. Taková připomínka toho, co už dávno zapomněli. U nás třeba třicátý osmý.

 20. To neni jen uvaha, to je vychytano primo u zdroje!
  Ano, Rusum totiz nakonec nic jineho nezbyde. Maji pred sebou dve moznosti: Bud provest totalni mobilizaci a Ukrajinu obsadit celou, a to s milionem muzu (tech stavajicich nejakych 150 tisic na to nestaci ani nahodou). Anebo nechat Ukrajinu rozbit jinyma, nezli ruskyma rukama.
  Castecne obsazeni pouze vychodu zeme by z ruskeho pohledu nic nevyresilo, horka linie by se jen trochu posunula zapadnim smerem, ale status quo by zustal zachovan a Rusove by byli tam, kde pred mesici zacinali.
  Takze souhlas s Vidlakem, tohle je nejpravdepodobnejsi verze.
  Co mne zarazilo na Kissingerovu projevu bylo, kdyz mluvil o poslednich dvou mesicich, kdy je cas na vyjednavani. Proc zrovna dva mesice, kdyz Rusove postupuji snecim tempem kilometru za den?
  Ty dva mesice zrejme proto, ze nekdo z americkeho tymu ma take pribuzne na Ukrajine a i podobne zpravy jako pan apokalyptik. A navi k tomu po ruce analyticky tym.
  Tedy Rusove vedi, my vime a i oni vedi. Takze s tim musi do tech dvou mesicu neco velmi rychle udelat, jinak jim vznikla obcanska valka preskoci do Evropy. A to bez veskerych pochyb, zato s velkou razanci a vsude, nejen do sousedicich statu.

  1. Cílem rusko-ukrajinského konfliktu je vymezit hranice vlivu velmocí. Ukrajina a Ukrajinci nikoho nezajímají. Celý konflikt jede tento cíl, včetně všech stran konfliktu.

   Válka na Ukrajině neskončí žádným aktem na Ukrajině. Válka na Ukrajině postupně přejde ve vymezení mocenských hranic a vlivu velmocí. Nehraje se o území Ukrajiny – žádná strana o ni nehraje. Je zbytečné, marné a pošetilé hledat odpovědi na Ukrajině, nebo v (ne)postupu těch kterých vojenských jednotek na Ukrajině. Cíl a konec války na Ukrajině leží mimo ukrajinské území. Možná v Langley nebo tak někde.

   Všechny státy světa se pak rozdělují na dvě země: 1) ty, které si myslí, že jde o Ukrajinu, 2) ty, které chápou, že jde o boj velmocenského hegemona s novými konkurenčními velmocemi.

   1. „Je zbytečné, marné a pošetilé hledat odpovědi na Ukrajině, nebo v (ne)postupu těch kterých vojenských jednotek na Ukrajině.“
    Takze kdyz to Rusove odpiskaji a stahnou se domu, tak to vysledek deleni sveta neovlivni?
    Trochu fantazie, pane Ponkraci, jak nahore, tak dole- na Ukrajine, zmensenine hraciho pole, lze lehce vystopovat, co se deje na materskem, globalnim poli.
    Pozorujeme obraz v zrcadle, coz musi stacit. Jedina podminka je dokazat ve sve mysli prehodit jevene strany.

    1. Rusové to odpískají nejdříve tehdy, až bude moc a vlivové území velmocí rozdělena. Jinak řečeno délka války na Ukrajině se určuje naprosto jinde než na území Ukrajiny.

     Rusové nepotřebují vyhrát válku na Ukrajině ani nad ukrajinským územím. Rusové potřebují zatlačit vliv USA a NATO za určitou hranici. Když by se tak stalo zítra ve 13:05 minut, tak Rusové se stáhnou šupito presto, protože rusko-ukrajinský konflikt dosáhl skutečné mety, o kterou se hrálo.

     Nějaký postup vojenských jednotek a sledování (ne)úspěchů britských, francouzských, ruských, ukrajinských – a kdo ví, kolik čertů armád na Ukrajině je – zastírá, že se o Ukrajinu nehraje. Jen se jedna z bitev velmocí hraje náhodou na území Ukrajiny.

     Není vůbec pravda, že se hraje „do poslední krve Ukrajince“. Ukrajina a Ukrajinci nikoho nezajímají. Žádnou stranu konfliktu. Dokonce ani Zelenského nezajímá prospěch Ukrajiny a Ukrajinců. Velmoci hrají mezi sebou na život a na smrt. A Ukrajinci se jen ocitli ve špatném čase na špatném místě. Ukrajina a Ukrajinci slouží hlavně pro propagandu běžným masám v médiích. Proto také byla zavedena hned začátkem rusko-ukrajinského konfliktu cenzura, dále varování Stříže, a dále soudní politické procesy za nadržování Rusům. Aby se nešířilo nic, co by velmoci škodilo.

     Vidlák špatně chápe, že velmoci USA je jedno, jestli prohrála v Afghánistánu. USA se nestáhlo z Afghánistánu proto, že by prohrálo. Ale proto, že si USA potřebovalo uvolnit ruce, prostředky, zbraně a celé NATO pro území Ukrajiny. Už při stáhnutí ČR / NATO / USA z Afghánistánu někdo v USA generalitě věděl, že budou vyprovokovávat konflikt s Rusem na Ukrajině.

     1. „…délka války na Ukrajině se určuje naprosto jinde než na území Ukrajiny“
      Mam navrh: Vy sledujte to „jinde“, ja budu pozorovat Ukrajinu.

        1. Promiňte, že dýchám. Promiňte, že žiji. Promiňte, že jsem něco napsal. Promiňte, že existuji, a dovolil jsem si psát od veřejné diskuse. Promiňte, že jsem na vás reagoval.

         1. Tak především je trochu nejapná vaše úvaha, že když Ukrajinci nikoho nezajímají, tak tam tedy asi nemůže být občanská válka – která byla tématem Vidlákova blogu.
          40 mio lidí a miliony jejich krajanů v cizině nejsou něco, co můžete velkoryse přejít mávnutím ruky. Že Ukrajinci nezajímají Vás není až tak podstatné. Důležité je, jak naznačuje Stridor, že to, co se děje na Ukrajině, se může velmi brzo dít i blíže vašemu zadečku, a pak vás to třeba zajímat bude.

          1. Jasně, když aga nikoho nezajímá, znamená to, že se má dobře. Všechno se ní daří. Nemůže to být tak, že aga třeba umírá v křoví, ale každému je to putna. Váš způsob logiky je poněkud mimoňovitý.

     2. Rusové nepotřebují vyhrát válku na Ukrajině ani nad ukrajinským územím. Rusové potřebují zatlačit vliv USA a NATO za určitou hranici. Když by se tak stalo zítra ve 13:05 minut, tak Rusové se stáhnou šupito presto, protože rusko-ukrajinský konflikt dosáhl skutečné mety, o kterou se hrálo.
      =========
      ASI TAK

  2. Mozny je taky ,ze maj taky pifku na toho Bidu. Do dvou mesicu na sudnu stolicu bozi..
   Dobrej postreh, cily Bezdiakritiku. ..
   Nevidimu utechu ve skonu , kdyz vidina tech ,ktery tam zase POTKAM&, mne pri nejmensim rozciluje. V nebi ,nebo v pekle…Na tom nesejde..
   Tecumseh a Cayce predpovedeli, ze tenhle je uz zarucene posledni..
   Proc to dneska ,nesvest na Stalina , ma urcite vic rusu na svedomi, nez nacistu.
   Marxista Lenin a spol. navedeny Marx Engelsem k nenavisti na Slovany ,delali co mohli..
   A co bylo Marxistu taky mezi Slovanama…
   Pronasledovany v Rusku az do 89 a velmi hyckany od 1860 ,v kapitalisticky Evrope..
   Pod Vysehradem jsou velky jeskyne ,mel sem kamose z Vysehradskych jezdcu..
   Organizovani loveckych tlup ,taky neni jeste zakazany..Prezili vsechno. Kdyz myslet na budoucnost se casto vyplati..
   Vykydlak stihne semlit vsecko ,zacne nenapadne maminkou a pak vyvolava ducha ,
   ctenare B.
   B. jest zajimavej tim , ze byl dost a vselijak nechutnej , nepolepsitelnej , ale vsadim se ,ze nejen Vykldlakovi chybi nejak , nikdo nevi jak..Zustalo po nem ,jakoby nevysvetlitelny prazdno..Mozna se vrati a bude se pretvarovat ,ze je nekdo jinej, aby nebyl tak snadno odhalenej..
   To sou ty veci mezi nebem a zemi..
   Dobrej postreh je taky u nazoru lidi ,ze po dobyti U. , Putinovi trable teprve zacnou bejt poradny a jeste vic.. Jo. Uz vim.
   Totiz nikdo nevi, jak ty nacisty sprovodit pryc ze sveta ,aby se uz nikdy nevratili..
   Ten samej problem je se zapadem. Muze zase obzivnout a vratit se..
   Unor bily pole sili , ted je na polich od unora zeleno i a s tankama..
   Vzdycky byly obavy ze tri Ledovych Muzu , Pankrac , Servac a Bonifac /se zpozdenim…zjevil se ..krac/,co ublizovali merunkam..Asi vzali za svy z toho klyma , z keryho i vopice sou ted nakazlivy ,jako infekcni zloutenka..
   Kdyz narodit se je asi to nejhorsi ,co muze cloveka Potkat &..
   Protoze, co vsechno by cloveka, nePotkalo&..
   Kdyz potkat& to ,co by potreboval ,..$$$$$$$$, se nepotka../Leda Inflaci ,dluhy a praci/.

 21. Češi se rozhodli, že když zničí všechno vybudované před rokem 1989, budou se mít mnohem lépe. Potraviny, energie zadamo, vzestup českého významu.

  Češi se rozhodli, že když dají průchod nenávisti k Andreji Babišovi, budou se mít mnohem lépe. Potraviny, energie zadamo, vzestup českého významu.

  Češi se rozhodli, že když vytvoří co největší nenávist k Rusku, budou se mít mnohem lépe. Potraviny, energie zadamo, vzestup českého významu.

  Ukrajinci se rozhodli, že když vytvoří co největší nenávist k neukrajinským etnikům na Ukrajině, budou se mít jako prasata v žitě. A když jí nechají rozhořet pod ideály Mein Kampfu, budou nejlepší ve vesmíru.

  Nic nenaznačuji, jen píši tak nějak mimo…

   1. Ano, rozhodli se tak Češi.

    Vy sám se můžete svobodně ve své duši rozhodnout, že nebudete naskakovat na nenávist. Jen vy sám, nikdo jiný.

 22. Čím déle tato „operace“ trvá, tím méně se mi chce věřit, že by vůbec kdy někdo alespoň uvažoval o jejím rychlém provedení a zázračném konci.
  Jak jsem psal už několikrát – válka skončí, až se Ukři budou nikoli koupat, ale topit ve vlastní krvi.
  Přesně, jak mi pravil jeden Bosňák:
  „Ovde imamo krvi až po grlo…“

  1. Zatímco na východní části Ukrajiny se nic nezměnilo, protože tam je Kyjev vraždí a genociduje už osm let. Západu Ukrajiny to nijak nevadilo – oni byli nadlidé a vyvolené etnikum. Až teď jim to vadí, když dostávají stejnou meducínu co východňári.

   1. Re: AAA

    Nemyslím si, že by západ, potažmo Kyjev dostával meducínu.
    Meducína přijde, bych řekl. Teprve začala rozcvička…

    1. Ono, jak na západě, fakt nevím. Ale je jisté, že na východě a jihu se místní přidají k Rusku poměrně hladce. Tedy, když už tam nebudou nacbataliony a nebude jim nic hrozit. Protože, západ UA přece jenom nebyl součástí Ruska dlouhou dobu, má jinou historickou zkušenost.
     Oni asi Putina nebudou chtít za prezidenta a Rusko za mateřskou zemi. Ovšem je možné, že válka místňákům většinově vyžene banderismus z hlavy a uvědomí si, že jsou důležitější věci, než hulákat „Sláma u kravína!““Hovadům sláma!“ ( Což je, mimochodem nacistické heslo, místní ekvivalent „Sig Heil! nebo Heil Hitler!“ . ) Což by fakt byla strategie, jako hrom. Jakmile začnou pochybovat… Ovšem, pokud se nešáhne na ideologii, banderismus znovu vyskočí z krabičky, jako třeba různé obrody a znovuzrození islámu. Ideologie, která vám dává, že jste víc, než jiní, je fakt přitažlivá!
     A USáci ji budou pořád přiživovat…

     Co se týče škod, Rusko má peníze a nějakou dobu mít bude. Čím delší válka, tím větší výnosy z uhlovodíků a potravin. Takže svým lidem může pomoci. Západ peníze nemá. Jen dluhy. A zbraně na UA, dodává za úvěr. Kromě blbců jako my. Pokud by chtěl pomoct, jen se o to více zadluží.

   2. To se snadno řekne, ale kdo se ozval, že chce mírový kompromis obou stran na Donbasu, protože je to politický spor mezi obyvateli jedné země a měl by se vyřešit politicky jednáním. Ten byl potlačován agenty SBU nebo na něho SBU poslala své spojence z řad banderovců, kteří potom ho terorizovali jako soukromé osoby. Stát se od nich distancoval a jejich zločin slíbil prošetřit. Od Majdanu se nikdy nic nevyšetřilo. Politici slibují vyšetřit zločiny a banderovci se radují, vědí, že není politické zadání je odsoudit. Je zadání je neusvedcit a nechat jít. Na seznam nepřátel a zrádců dali už i Orbána a dokonce Kissingera.

 23. Ono je to s Evropou podobné.
  Přišly sankce na Rusko – inflace v EU šla nahoru a životní úroveň dolů.
  Přišly protisankce Ruska – to samé inflace nahoru a úroveň dolu.
  Až odmítneme Ruský plyn a ropu – inflace vystřelí nahoru a nebudeme topit a jezdit.
  Darovali jsme zbraně Ukrajině – nebudeme se mít čím bránit pokud Rusko bude zase chtít denacifikovat a demilitarizovat až do Berlína, případně do Londýna.
  Co asi udělají naši lidi s vládou a úředníky pokud je chytí psát nebudu, nechci dávat návod.
  A USA proti Rusku nezasáhne (vojensky), zbaví se konkurenta – EU a Čína možná zabere Taivan.

  Tak jakou zkoušku asi Hospodin připravuje pro nás?
  A kolik spravedlivých (Čechů) bude muset naleznout, abychom byli zachráněni?

  1. Tak mám takový dojem, že právě prožíváme kolaps civilizace, jak předpověděl Prof. Bárta. Ale je v tom i naděje…zatím vždy po kolapsu následoval vzestup…něčeho nového, ale ne zcela odlišného. Tak jenom doufám, že se v této kotlince bude dál stejně chlastat!;-)

   1. No dyt konecne. Copak ti mladi, jako Vidlak, tem je hej. Jim valka spadne primo do klina. Ja na svoji valku cekam uz 30 let…

   2. Nezažíváme kolaps civilizace. Naopak zažíváme rozvoj civilizace.

    Ty lokality, které civilizaci založili na cancel culture, LGBTQ, likvidaci školství, likvidaci svého průmyslu, likvidace svého národa ve prospěch zahraničí, na destrukci rodiny a vztahů, … – jen poznají ovoce setby.

    Podobně může například lempl, který se zadlužuje a postupně padá na dno – vnímat své ovoce jako „kolaps civilizace“.

    Ale když se o něco dlouho snažíte, nakonec se to povede, ne?

    JIné civilizace, které si nenechaly svá odvětví řídit neumětely. Nebo dokonce mentálně nemocnými lidmi ála Greta Thunbergová nebo Joe Biden. A nemají kuny v kurníky na místě vlád. Tak pro ty to bude doba velkého rozvoje civilizace.

    Prostě přichází úroda toho, kdo co zasíval.

 24. Večerní svodka JP

  Kyjev potřebuje nutně nějaké vítězství, aby pozvedl morálku jak u obyvatelstva, tak i u svých vojáků a v neposlední řadě i sponzorů. Proto se VSU dvakrát pokusily o útok v lokalitě Davydov Brod (pravý břeh Dněpru), ale moc to nedopadlo.
  Liman – vyčištěn
  Seversk – dělostřelecká příprava
  Soledar – dělostřelecká příprava
  Severodoněck a Lisičansk – operativní obklíčení.
  (Na AK je video, kde se Čečenci pohybují prý po Severodoněcku a není slyšet žádná střelba. VSU se prý stáhly do průmyslových čtvrtí.)

  Záporoží – pouze místní přestřelky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *