13 června, 2024

Hlas rozumu pro jadernou energetiku v Německu

Dvacet profesorů a renomovaných vědců technických a ekonomických oborů uveřejnilo v médiích takzvané Stuttgartské prohlášení. Vyzývají v něm německou vládu, aby odvolala uzavření jaderných elektráren, připravované na konec letošního roku. Jaderná energie by měla být společně se solární a větrnou energií „třetím pilířem ochrany klimatu“ v Německu a měla by zemi zajistit energetickou bezpečnost a blahobyt.

43 thoughts on “Hlas rozumu pro jadernou energetiku v Německu

 1. Myslím, že lidé, ani ti profesoři, nechápu své posavení.

  Já to ilustruji na příkladu z německého tábora Osvětim, kdy delegace profesorů přijde se suplikou, jestli by nadlidé neráčili přehodnotit svoji ubytovací politiku. Že by ubytovaní za současných podmínek mohli nastydnout a nedejbože onemocnět a někteří i zemřít!

  Němci jsou zase ve stoleté formě své skupinové hlouposti a stupidity a globální vládcové nonšalantně hovoří o nutnosti depopulace a o tom, že příslušné projekty už úspěšně jedou. A ti nejlepší z nejlepších si zase chystají mameluky pro válku – tam se nakonec spojí nezbytné z užitečným, z jejich pohledu.

  A tady velké kroucení hlavou, že to přece není možné, přece nás soudruzi nemůžou nechat bez plynu… možná u Němců s tím plynem fakt opatrně…

 2. Rusové prý se dohodli s Íránem na koupi íránských turbín MAPNA.
  Chvíli jsem hledal, co je to za vehikl – a ejhle:
  https://www.reuters.com/article/siemens-iran-power-idAFFWN16A00W
  https://pbs.twimg.com/media/FY8D5O9XoAEIoSu?format=jpg
  Teď přemejšlím, co to znamená.
  Buď Siemens s rusama vymysleli, jak obejít americké sankce a amíci se poserou,
  nebo rusové s íráncema vymysleli, jak obejít německo-americké sankce a poserou se všichni.

  1. Nechápu příspěvek, rus má svoje turbíny v north2, co změní, že koupí „ala západní“ v Iránu?

 3. Dnes je tedy dobrý den pro svobodu a pro rozmanitost v naší zemi, oznámili počátkem července společně spolková ministryně pro rodinu Lisa Pausová (Zelení) a ministr spravedlnosti Marco Buschmann (FDP), když představili základní kameny zákona o sebeurčení. Ten má jít v těchto dnech, ještě do prázdnin poslanců Bundestagu, do legislativního procesu. Každý Němec si tak bude moci změnit jednou za rok své pohlaví, stačí, když se zastaví na matričním úřadu. Už o tom nebude rozhodovat soud, ani si nemusí přeoperovávat pohlavní orgány.
  Echo 24, 31.7.2022

  Konečně, tak jsem svobodná a šťastná teta, žádná operace, žádné holení. Na pár dní si to zkusím.

   1. Gerde, příště chci přejít na TO, jen nevím jak na to. Čeština to nezvládá. Tetče? Strejdě. a co až budu nebinární? To je malér.

  1. No i německý skladník ve šroubárně si může v zimě rozmyslet, jestli si zatopí, nebo si raději přečte Vergilia v originále.

  2. Zdražení cen oceli a hutného železa kvůli výzbroji na Ukrajinu spolu s růstem platů o vysokou inflaci, a nárůstem cen prací zajišťovaných subdodavateli (např. přeprava osob na odečty plynoměrů nebo ceny oprav) navýšilo fixní náklady plynařů, se kterými nepočítali. Jestli to spotřebitel unese či ne, to je jim jedno. I v Německu bude heslo eat or heat.

   1. Ale houby, jde se cestou Texasu, kde byl jednu dobu nedostatek elektřiny , ale místo výstavby se šlo cenou zdražení a snížení odběru. Výrobci a distribuce měli své zisky a přitom nemuseli pracovat víc než předtím.

    V německu „ideologie“ narazila na realitu a někdo to musí zaplatit, a jako vždy to bude lid a ne ti nahoře…

  1. A co když bude mít mimořádnou ztrátu? Tak naopak dostane? Předpokládám správně, že dostane ….. ?
   Vzpomínám, že například akcie ČEZu krátce po uvedení na trh byly po pětasedmdesáti Kč za kus.
   A nyní, někdo kdo od té doby má už čtvrté auto, páté prohulil a prochlastal a po celou dobu se mi vysmíval, že si nedopřeju, že mám pořád tu samou kraksnu, natáhne ruku a „naval!“

  1. Víc než jako těžkou provokaci bych to nebral. Pokud totiž zůstane jakákoliv Ukrajina, tak bude dědičkou veškerých dluhů. Které budou natolik astronomické, že zadlužení zemí třetího světa proti tomu bude vypadat jako legrace. Takový stát by klekl do tříd dnů, obyvatelstvo by uprchlo a a země se stala územím nikoho.

   1. Ono se tak stane.
    Sračkomety se státní propagandou se zatím bojí to přiznat, ale na podzim uvidíme, jak se dělá propaganda. Bude to ukázková akce těch nejlepších borců z oboru, co dokáží plebsu prodat rozmlácenou a vykradenou zemi, jako naprosté a drtivé vítězství.
    To drtivé vítězství Říše Dobra, pak budou omílat pořád dokolečka. I toho imaginárního 30. dubna, kdy už bude Vůdce ukraviny padlý v boji za vlast.

 4. Stop Temelin!!! Stop Dukovany!!!
  Jihočeské matky. Děti Země. Zelení. Gréta.
  Všichni mají pravdu. Svatou pravdu. Ve všem. Bez výhrad.
  Proto i já odmítám jaderné elektrárny, potenciální „Tchernobyly“. Nechci aby i tady byla Fukušima.
  Odmítám uhelné elektrárny zamořující sírou a popílkem. Odmítám vodní elektárny ničící životní prostředí a ohrožující zemětřesením. Odmítám větrné elektrárny hyzdící krajinu, vyrábějící nebezpečný infrazvuk a hubící ptactvo. Odmítám solární elektrárny zabírající zemědělskou půdu a ničící životní prostředí tam kde jsou vyráběny. Odmítám využívání fosilních zdrojů zamořujících planetu zhoubým oxidem uhličitým. Odmítám žít na úkor jiných živočičných a rostlinných druhů. Požaduji aby vláda tohle ihned vyřešila.
  Jsem….

  1. Pokud se nejedná o ironii, tak vyřešit to můžete sebevraždou sám. Ušetříte společnost Vašich hloupých keců…..

  2. Kdyby Vás vzal někdo vážně a měl podobné příznaky, trpí klimatickou úzkostí. Ta se bude léčit jen přesunem do zemí třetího světa za teplejším klimatem.

   1. Ale zase ne k rovniku, protoze pokud budem dale palit uhli, casem vyvstane nutnost prestehovat lidi od rovniku nekam, kde se da zit.

    Pravil jeden vychcanek jedouci v oboru, ktery by bez straseni a dotaci byl minimalni.

 5. Betonová budova ředitelství Atomového programu ve Vítkovicích začíná zelenat břízou a lidé, kteří by byli schopni oživit tradici, jsou v důchodu. Debilizovaní mladí kvákají anglicky a hledí do aplikací v mobilu.

  1. Prostřední vnuk Martin, student VŠ strojařiny, zítra odjíždí na dva týdny do Temelína:
   https://kdejinde.jobs.cz/nabidka/letni-univerzita/
   Už na jaře prošel hustým psychologickým výběrem.
   Chtěl by tam pracovat, ovšem fakt je, že kváká celkem slušně anglicky a jako všichni mladí hledí do aplikací v mobilu, takže to je možná porovnávací kritérium nutné (?), avšak nikoliv postačující. Myslím si.
   Po jaderném programu (reaktorová hala, prostor pro výrobu 1000MW turbíny apod.) v plzeňské škodě už zbyl jen materiál pro budoucí archeology.

   1. Ta reaktorová hala byla natolik drahá na pronájem, že ji tehdejší výroba VT ohříváků nemohla uživit proti levnější konkurenci ze SES Tlmače. Bez turbíny neměla šanci na přežití, a výstavba jaderných bloků se nekonala.

 6. Hlas rozumu říká: spusťte NS 2 a bude problém vyřešen. Cena plynu půjde dolů a tedy i cena elektřiny
  To by byl nejrozumnejsi krok Němců.

  1. Jenže to nejde, protože NS2 je ZCELA nezávislý na všech západních technologiích. Do posledního šroubku je ruský; a to se neodpouští.

  2. Ano, ale nejddřív za dva, tři roky. Mezi tím všechno vypnout. Všechno.
   Rusko by sankcím mělo iniciativně vyjít vstříc…
   Protože jinak tu ke změně nedojde.

 7. Pokud se nepletu, tak přerušit odstavování JE v Německu už je technicky nemožné. Udržovat JE v chodu znamená mj. dost dlouho dopředu plánovat opravy, revize a údržbu a to vše je již asi delší dobu dělá s cílem ukončení provozu. Navíc, palivo do JE nebývá „skladem“, ale musí se objednat, vyrobit a dodat … a ani se neptám, kdo byl dodavatelem paliva :-).

   1. Souhlas. Jenže to by se muselo chtít, a ono se nechce. Ono se dělá, jako by se chtělo, ale místo toho se vymýšlí hovadin, až zraky přecházejí, jen aby se nemuselo uznat, že vzývání svaté Gréty na straně jedné a usilovné foukání do žhnoucích uhlíků Drang Nach Osten na straně druhé je kombinace zaručeně vedoucí do průseru, a to průseru jen obtížně vratného.

    Takže ono si bude muset následky svého přiblblého konání vyžrat – není síly, není moci, leč u Boha.

    Když se tady potkáváme, paní Divišová, mám k Vám prosbu. Vaše texty nepasují do žádné ze stávajících rubrik a „NEURČENO“ mně pro Vás připadá nedůstojné. Vymyslete si nějaký výstižný název rubriky a já Vám ji založím (a převedu do ní Vaše dosavadní texty).

    1. Jistěže. Bez zpětné vazby nic nefunguje. Potíž není v tom, že není, jenže je pomalá. Kdežto lidský život je příliš krátky.

  1. Myslím, že máte recht.
   Ono nejde jen o techniku, ale o všechna možná povolení, která platí do….. A musí se kontinuálně obnovovat. S tou atomovou byrokracií to není vůbec jednoduché.

   1. Povolení lze zařídit odhlasováním parlamentu, ale napadení obnovení provozu JE ekologickými organizacemi u soudů by provoz spolehlivě oddálilo. Mezitím by se dala JE opravit a objednat palivo, které má dodací dobu 1,5 až 2 roky. Nezapomeňme na speciální oceli a díly z ní pro primární okruh JE. A ty se vyrábí v Rusku u výrobců, kteří vyrábí i pro jaderné ponorky. Jistě by vše šlo zajistit spojení nákupu pro několik elektráren najednou, ale ten zdroj zůstává. Možná by šlo nákup provést přes tureckého prostředníka.
    Znovuspuštění JE je možné za cca. 2 měsíce, pokud jsou náhradní díly. A ty nejsou, už je dávno rozprodali.

  1. Revoluce požírá své děti. Už nyní nastává hledání zrádců, kteří mohou za nevítězství Ukrajiny a kteří maří válečné úsilí ukrajinského lidu. Nebýt zrádců, jistě by již dávno vyhráli, osvobodili Luhansk, Doněck i Krym z ruské okupace, jak si strašně moc přejí tamní obyvatelé. 🙂
   Jinak je to taková první vlaštovka hroucení ukrajinského státu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *