29 listopadu, 2023

Great reset po Vidlácku

Krátký ofenzívní úvodník:

Vy, co sledujete situaci kolem války na Ukrajině, zajisté víte, že u Charkova provedla ukrajinská armáda na poměry této války mohutnou ofenzívu, kterou pronikla místy až padesát kilometrů za ruské linie. Je to vskutku velká akce, která je podle mě dost velká na to, aby ukončila měsíce našich spekulací a my se konečně dozvěděli, jak to tam na východě vlastně je.

Vidlák říká, že Rusové dělají to, co dělat chtějí. Kechlibar říká, že ruská armáda je silná jen na papíře a Rusko se možná i rozpadne. Jiní už vidí velkolepé ukrajinské vítězství, které jen potřebovalo čas na výcvik.

Tato ofenzíva by nám mohla na tyto otázky částečně odpovědět. Je totiž dost velká na to, aby Rusko nemohlo ignorovat její propagandistický význam. Takto velký úspěch by mohl povzbudit další dodávky zbraní a poněkud demoralizovat hlasy, které by raději viděly mír za každou cenu, protože pro mír není žádná cizí oběť dost velká. Takže bude bitva. Velká bitva. Na začátku července jsem napsal článek, kde jsem tvrdil, že Ukrajina velký úder udělat prostě musí, protože po létě přijde zima a západní sklady se vyčerpávají. Teď ho sledujeme a je dostatečně velký na to, aby i Rusko muselo odkrýt karty. Teď už nejde o šolíchání na frontě.

Bude průlom zastaven, obklíčen, rozstřílen, zbombardován letectvem a všechno se víceméně vrátí do starých kolejí? Pak Rusko dělá, co dělat chce a válka na Ukrajině je jen malá část tamní války proti západní hegemonii.

Bude průlom s vypětím sil zastaven, protiútokován, vznikne nová frontová linie více na východ? Pak na ruské straně došlo k průseru, který ale byl „napraven“ ruskou kvantitou. Ukrajina je schopna dosáhnout omezeného úspěchu, který je ale draze zaplacen životy i technikou, Rusko ale nemá vše pod kontrolou a tak konflitkt dříve či později zamrzne.

Ukrajinská ofenzíva bude pokračovat, možná pomaleji, ale Ukrajinská armáda si udrží strategickou iniciativu? Pak Rusko od začátku v boji improvizovalo, ruská armáda je skutečně jen papírovým tygrem a pravdu má Marian Kechlibar, který nabízí pararely s Rusko – Japonskou válkou.

Podle mě uvidíme bitvu, která je dost velká na to, aby naše spekulace vyvrátila nebo potvrdila.

A teď už dnešní text:

Asi nikomu tento pojem nemusím vysvětlovat. V souvislosti s událostmi posledních měsíců totiž vyskakuje všude. Plán hentoho Klause Švába (velmi přilehavé jméno) o depopulaci planety, zrušení stávajícího uspořádání, faktické zotročení hloupých nemyslících ovcí, promíchání ras u kultur, odstranění soukromého vlastnictví, sdílená ekonomika, která nesdílí, ale velké korporace vlastní všechno, lidem to za mastný poplatek půjčují a když se člověk vzepře, je obratem zlikvidován po všech stránkách. Vynechal jsem něco?

Teď si vezměte, jak budou v Práglu na konferenci řečnit o výhodách grýndýlu, k tomu se fakt rozpadá všechno, co jsme znali, zima, hlad, krachy podniků, zničení ekonomiky, vládní kašpaři, opoziční připosránci, bouře v ulicích, astronomické účty za všechno, chlácholení pomocí žebračenek, hrozba blackoutů i prázdných plynovodů… a najednou si člověk vlastně umí ten velký reset docela dobře představit.

Hele, já nevím, jak to ten Klaus Šváb má vymyšlené a fakt netuším, co se honí v hlavě Gatesovi a Sorosovi. Netuším, co si doopravdy myslí Karel Janeček ani Bono Vox. Svět byl vždycky plný magorů, kteří snili o slunečních státech. Někteří o tom napsali i úspěšné knihy, měli to krásně rozpracované a všechno bylo dobré, dokud se někdo nerozhodl, že to vyzkouší v praxi. Pak přišly ty velké skoky, tisícileté říše, kolektivizace a podobné hovadiny. Dovedu si tedy docela dobře představit ty ojrobyrokraty, jak si vzájemně notují, že nás vedou ke světlým zítřkům a dole mezitím hoří ulice. Evropa už zažila ledacos. Měli jsme tu krále Slunce, inkvizici svatou, stát s velkým S, prostě každou chvíli se najde někdo, kdo Evropě chystá nový horor.

Dovolte mi proto jednu Vidláckou analýzu tohoto jevu.

Svým způsobem se skutečně díváme na velký reset, protože to je asi poprvé v dějinách Evropy, kdy se naše ojrohodnotné elity rozhodly, že vymažou výhody těch velkých. V minulých letech jsem napsal celou řadu článků o tom, jak nám tady v Kotline už ic nepatří. Vodu mají Francouzi, klíčový průmysl mají Němci a co nemají v rukou Dojčlandi, to tu vlastní jiný zahraniční kapitál. Armáda je na nule a po šoučasné ministryni bude záporná, české banky nemáme, poslední zbytky českého kapitálu představuje Andrejko a polostátní ČEZ. Velkou část českého exportu dělá Škodovka vlastněná Volkswagenem. Jinými slovy, jsme v prdeli.

Když si Němci usmyslí, mohou nás z fleku zničit. Zastavit výrobu, přesunout jí někam jinam, zrušit objednávky u českých subdodavatelů… Německé banky mohou omezit půjčky, zvednout úrokové sazby, vehnat lidi do bídy. Myslím, že přesně tohle také naši premiéři pravidelně slyšeli na koberečku u Merkelové. Scholz je větší drsňák, ten mám už jezdí říkat přímo do Prahy. Prostě nás Němci mají v hrsti, jsme na nich ekonomicky brutálně závislí a co tu nemají Němci, to tu mají jiní Bruselisté.

Třicet let to takhle bylo. Třicet let tu Němci ekonomicky bačovali, zlikvidovali si nebezpečnou konkurenci, zbytek postupně ovládli, až ovládli i politiku. Můžete se tvářit sebevědomě jak chcete, ale když přijedete do Berlína a tam vám řeknou, že by mohli Škodovku zavřít, nepustit sem plyn a zlikvidovat u nás statisíce pracovních míst, tak vás to rychle přejde, začnete kývat a ani se nenadějete, jste až po paty v kancléřské řiti.

Proto jsem také vždycky radil k opatrnosti v zásadních otázkách o vystoupení z EU. Ono to mělo asi stejnou logiku, jako odstřihnout se od ruských zdrojů. Jak chcete vystupovat z jůnie, když tu ta stejná jůnie všechno vlastní? Neřešitelné.

Tedy až donedávna.

Když někde drancují Američani, tak si za to kupují letadlové lodě, stíhačky a podobné věci. Aby si to nejen sebrali, ale i udrželi. Co ale kupovali Němci za dividendy plynoucí z naší země? Větrníky. Destitisíce větrníků a jiných podobných serepetiček. Oni si prostě stavěli pyramidy. Obrovské megastavby, které k ničemu nejsou. Schwabové snili o grýndýlech, Timmermansové snili o klimatu, chtěli velký reset a teď je na obzoru. Krachy podniků, nezaměstnanost, bída, zima, hlad.

Stačíte mě sledovat? To, čím vždycky vyhrožovali, to teď v praxi dělají! Bez ohledu na to, že Fiala je hodnej a dělá všechno, co se mu řekne. Oni už nevyhrožují, že by to mohli udělat, oni to dělají! A nejen tady. I v Německu se bude krachovat. I tam bude zima a hlad.

Co nám ještě mohou udělat?

Najednou nám nemají čím vyhrožovat. Oni resetují. Až bude Rajchl premiérem, myslíte, že na něj Scholz bude mít ještě nějaké páky? Než budou předčasné volby, tak tu všechno padne na hubu. Němci nemají tankové divize. Mají větrníky. A sami teď resetují to, čím nás třicet let ovládali. Sami resetují českou verzi blahobytu. Sorry Dojčlandi, už nás nemáte čím vydírat. Všechny hrozby už děláte. Vyhrožujete nám finančním krachem? Už se děje. Vyhrožujete nám likvidací průmyslu? Už se to děje. Vyhrožujete hladem a zimou? Už se to děje.

První důsledek tohoto resetu je především to, že jste resetovali vydírací páky. Kde nic není, ani čert nebere. Bundesvér nejspíš ani nedojede na hranice. Co jiného ještě máte, když nás už nemůžete ovládat hrozbou zničeného průmyslu a bankovnictví?

Navíc totéž ordinujete i svému obyvatelstvu. To je sice poněkud bohatší než my, ale také je zvyklé na jinou životní úroveň.

Vyresetovali jste nejen svojí kolonii, ale i sebe. Poprvé za tisíc let se teď srovnáváme na společném dně. Poprvé za tisíc let nám nedokážete vyhrožovat armádou a všechno ostatní jste nám už udělali. Vivat Brusel. Tohle nevymyslíš.

Třicet let si tady budujete svojí soft power. Vytvořili jste politické neziskovky, ovládli jste obory, kde se vyučuje práce s veřejným míněním. Zařídili jste, že u nás nevyjde ze školy žádný filmař či novinář, který neměl líbodémo názory. (Jestli to není pravda, tak mi jmenujte jediného mladého novináře, který není jak přes kopírák s Witovskou a dalšími). Třicet let zařizujete, aby se na českého občana valila propaganda z televize, rozhlasu, fejsbůku… Třicet let rozhodujete, o čem se bude mediálně mluvit a o čem se bude mediálně mlčet. Máte svoje lidi v televizích, rádiích i na sociálních sítích.

A najednou buch… nedostatek elektřiny. Lidi na to nemají a vypínají proud. Dnešek ještě není nic proti tomu, co přijde. Chápete, že když lidi vypnou proud, tak vypnou i televizi? Třicet let propagandistické práce a šup, už se blíží její great reset. Bez elektřiny jsou všichni vaši aktivisti jaksi nahraní. Televize mlčí, internet mlčí… Lidi vycházejí ven a musejí se bavit se sousedy, protože musejí držet pospolu. A jestli si někdo myslí, že pospolu držet nebudou, že se budou rvát, ať se podívá na záznam ze sobotní demonstrace. Takhle lidi drží pospolu, když je zle. Všichni mlaďoši, co jsou přilepení na mobilu a poslouchají jůtubera Kovyho, tak budou po resetu elektřiny poněkud rozhození.

Jakpak se budou Chvilkaři domlouvat, když nebudou mít internet? Nebo jako myslíte, že budou agitovat po hospodách? Nikdy to neriskli. Nikdy si netroufli dojet na venkov a začít vysvětlovat buranům z očí do očí, že jsou pomýlení. Sice to slibovali, i jejich rektoři to slibovali, ale skutek utek. Protože, když agitujete naživo, tak za blbé kecy dostanete strašně rychle do držky. Tohle naopak umíme my. Děkujeme za usnadnění, vyresetovali jste si tu největší výhodu, kterou jste třicet let budovali a do které jste vrazili miliardy peněz.

Chcete v tom pokračovat? Chcete dál resetovat? Dejte se do toho. Resetujete především sami sebe. Resetujete si všechny výhody, které jste si nadělali. Drancovali jste, ale zapomněli jste si postavit armádu. Jeli jste propagandu, ale zapomněli jste nechat lidem televizi a internet zadarmo. Snili jste o grýndýlu, ale zapomněli jste na základní ekonomické poučky. Mysleli jste, že jste mistři světa a místo toho končíte.

487 thoughts on “Great reset po Vidlácku

 1. Něco na odlehčetí situace. Daniel Křetínský si koupil ve Francii v regionu Ille de France zámek Chateau du Marais za 43 mil. EUR.
  https://www.theguardian.com/news/2022/sep/02/fund-owned-by-daniel-kretinsky-buys-43m-chateau-near-paris-reports
  Zní to vznešeně, že? Možná se s tou koupí pojí šlechtický přídomek du Marais, což v překladu znamená „z bažiny.“ Že by Daniel Křetínský poslouchal pravidelně píseň Ivana Mládka Jožin z bažin?

 2. Pane Vidláku. Nemyslím si, že by naše dlouhodobá perspektiva byla zas tak špatná. Česká republika je slepička, která snáší zlatá vejce, jak jste kdysi psal v jednom Vašem článku. Masivní export Německa je umožněn v prvé řadě kvazikoloniálními vztahy s menšími středoevropskými zeměmi a jinými státy v bývalém východním bloku, zejména na Balkáně. Pokud by nás chtěli zaříznout , tak na tom budou oni sami významně ekonomicky tratit a jejich export bude rapidně omezen. A to ani nemluvím o ideologickém vystřízlivění obyvatelstva v „kolonii“ , která byla právě zaříznutá. V takové situaci může dojít k nepokojům, politické změně a nakonec jinému směřování země. To se nakonec může stát precedens i pro ostatní vykořisťované státy, které se začnou bouřit a změní směr. Co na to asi řekne strýček Sam, když mu jeho oblíbenec v Německu rozbil střední Evropu, která se najednou už nechce stát kannonenfutterem pro ruská děla, ale rozhodla se provádět samostatnou politiku ? Zkrátka myslím, že máme víc argumentů než si přiznáme… I to je důsledek 30ti let soft-power.

  1. Tak armáda je NATO a má zbraní dost. Vždyť přece podporuje chudáčka demokrata a vlastence Zelenského i ty naše chudacky ve vládě. Proč myslíte, že jsou tak drzi a zpupní? Ve válce se nevyznate, tak raději pište jen o tom ostatním. Podle mne AOSRF vlákala tzv ukrajinskou, lépe řečeno NATO armádu do několika pasti, kde ji hezky vyzmizikuje. NATO mozecky to ještě nepochopily.

   1. Já ale nepíšu o válce a NATO, ale hlavně o ekonomice a našich perspektivách. Zřejmě jste chtěla zareagovat na Vidláka a ne na mě.

   2. Podle toho, co říká Podoljaka a Onufrijenko o žádnou past nejde, jednoduše nejde ohlídat všecko a Ukrům se to povedlo. I oficiální ruské sajty se tváří vážně. Všichni se shodují v tom, že obě strany tam stahují značné síly a bitva bude velká. spíš delší než kratší a výsledek není jasný.

    1. Jako past to vypadalo jeste vcera, ale pres noc se Rusove stahli. Past ani kotel uz nejdou.
     Vysvetluji to jako „ustup do predem pripravenych pozic“.
     Ztraty maji Ukrajinci udajne velike, ale na mape to to nevypada dobre, ani bych si nemyslel, ze to tak Rusove chteli. Proste se jim to u Charkova povedlo.
     A Rusove radsi nez by jich tam zarvalo moc, tak se stahli na dalsi linini.
     Uvidime, jak to bude vypadat dal, predpokladam, ze tam prisunou posily, ale zpatky to tak rychle nepujde, jestli vubec.
     Totalni porazku bych z toho nedelal, ale uzemni ztraty jsou velke. Udajne nekde postupovali rychle, protoze jim nikdo nebranil, jinde tam zustalo sposta Ukrajincu.

  1. „Spoluorganizátor demonstrace proti vládě Ladislav Vrábel oznámil, že vystoupil v ruské televizi, kde se omluvil za Černochovovou a českou vládu. „Je nam líto, že zabili Dariu Duginovou,“ uvedl. „Je to nejlepší, co mohl udělat český národ – v ruské televizi se omluvit, že česká vláda schvaluje teroristický čin,“ dodal Vrábel.“

   neČT24

  1. Velmi dobrý odkaz.
   Odborníci, já jim nejsem, nechť to posoudí.
   Jestli je to pravda, nechť to zveřejní celé.
   To by byl průser, jak mraky.

  2. A i rétorika setrochu mění:

   Po sečtení hlasů však bude nejspíš více slavit jiná politická formace, pravicově populističtí Švédští demokraté. Strana, která se stále potýká s nálepkou extremistů nebo krajních pravičáků, by se podle průzkumů měla ve volbách umístit na druhém místě.

   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ve-svedskych-volbach-asi-posili-radikalove-pomohlo-jim-nasili-v-ulicich-213596

   Pravicově populističtí sice zatím zůstalo, ale ještě před pár týdny by druhá věta zněla:

   Strana extremistů a krajních pravičáků by se podle průzkumů měla ve volbách umístit na druhém místě.

 3. Chcem poďakovať Vidlákovi za odpoveď, ked som ho dusil, že prečo ešte neuverejnil príspevok 🙂 , odpovedal na môj mail veľmi ochotne, to sa počíta 🙂 .

 4. Dosti často se v debatách o energiích zmiňují emisní povolenky a nutnost zastropování či snížení jejich cen. Místo toho EK vyhlásí, že jich pustí na trh více, aby snížila cenu. Zní to hezky, že? Ale jen do chvíle, kdy si uvědomíme, že prodej emisních povolenek je příjmem plynoucím do EK rovnou. Vlastně hlavním příjmem, je to taková první vlaštovka evropských daní. Proto jsou jakékoliv úvahy na téma ceny emisních povolenek zcela mylné, pokud se nezmiňují o nutnosti jejich odstřižení od celé EK. Kapři si rybník nevypustí.
  Odstavení bavorských JE už má dopady na ČR. Docela často dochází k výpadkům dodávek už tak předražené elektřiny. Je snad důvodem přetížení přenosové soustavy, kdy v Bavorsku chybí kapacita dostavených JE a elektřinu je nutné dovézt většinou přes již tak přetíženou přenosovou soustavu ČR?
  Protože chybí elektrické vedení ze severního do jižního Německa. Lidé ve středním Německu nechtěli mít ošklivé dráty ve svém obzoru, tak elektřinu posílají z větrných farem severního Německa přes ČR do Bavorska a Rakouska. S využitím přenosových soustav Polska a Slovenska.
  Jediné řešení je napařit tranzitní poplatky, aby byly pokryty náklady na údržbu a obnovu přenosové soustavy.

  Co se týká dřeva, teď jeho cena dost klesá, takže se jím dá celkem levně zásobit na zimu. A ještě chvíli klesat bude. Zatím je dřeva dostatek díky kůrovcovým kalamitám. Ale i to jednou dojde. Pak dojde na ty svetry.

  Vtípek na závěr:
  Proč Markéta Pekarová Adamová doporučuje plést rovnou dva svetry? Jeden má pro Pekara a druhý pro Adama. Kdyby měla třetí jméno, svetry by doporučovala tři.

   1. Starý kocoure, bohužel detaily jsou podstatné, umožňují nám přežít další den. Žijeme v nynější době a zářné zítřky nám předestírala 41 let jedna strana a nyní 30 let Brusel. Jen se mně zdá, že to mám vždy zaplatit já a uskrovnit se ve prospěch někoho jiného a odměnou mně má být jen dobrý pocit.

    1. Jenže ty detaily jsou pro každou skupinu jiné. Jinak se musí připravovat vesničan a jinak měšťák.
     Jinak boháč a jinak chudák. Není nic obecně platného – snad kromě toho si připravit nervovou soustavu na vlnobití.

       1. … ani sám nevím. teď se v tom plácám jak nudle v bandě a ani není jisto, jak dlouho tu korunu udržím pohromadě.

  1. Příjem z emisních povolenek není příjmem EK. Většina z výnosů aukcí emisních povolenek jde do rozpočtu jednotlivých zemí EU.
   V případě emisních povolenek jde hlavně o to, že jejich zrušením či změnou pravidel by EK de facto přiznala, že celý systém byl od začátku nastaven chybně. A to je politicky naprosto neprůchodné.

  2. Gerde, kde, prosím, KLESÁ cena palivového dříví?
   Já bych si brnknul o akát, břízu, dub a buk.
   Nebo snad myslíte kůrovcové smrky? To je pro vytápění RD tak maximálně nejnouzovější nouzovka (malá výhřevnost, obrovská spotřeba a zničený komín).

   1. Bohužel jen kůrovcový smrk. Přeci jen je jej nejvíce. Je to v celé ČR, těžaři jedou naplno. S jednou výjimkou, kterou je České Švýcarsko. Tam kdosi zapálil národní park a vyslal jasnější signál než Petr Fiala. Kouřový.
    U Vás se zeptejte nejbližších hajných. Kůrovec se dal i do olše nebo jasanu. Smrk bych na topení nezavrhoval, možná to bude v zimě jediná možnost oproti variantě zmrznout.

    1. Olše na topení? To jako fakt 🙂
     Jasan jsem v nabídce ještě nikdy neviděl, takže to s tím kůrovcem asi nebude tak žhavé.

     1. Kůrovce je hodně a dal se tedy i do jiných druhů stromů. Sice jde o jednotlivé případy, ale prostě se adaptuje. Jasany ale odumírají hlavně kvůli houbám. https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-lesich-neskodi-jen-kurovec

      A je zde novinka kůrovec ořešákový https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-uzemi-cr-se-siri-invazni-kurovec-oresakovy-vedci-mapuji-rozsah-problemu

      O palivovém dřevu se lze domluvit i se soukromými vlastníky lesa. Pokud má někdo větší celek lesa, obvykle je schopen Vám prodat i dříví na samotěžbu. Nebo hajný z Lesů ČR bude schopen Vám určit stromy k vytěžení.

      1. Jojo, ale o „kůrovce“ v pravém slova smyslu, se nejedná. Ti jsou jen u jehličnanů. Každý má svůj druh stromu a své stanoviště na stromě. Jeden napadá kmeny a jiný kmínky nebo větve. Zdravý strom nebo oslabený. Na jiné stromy nejdou. Vzácně lýkožrout smrkový napadne borovici nebo jedli. Ale to je ojedinělé. Řádí na smrcích. Prostě, je činitel rozpadu smrkových porostů jehličnaté nížinné tajgy.

       U listnáčů to jsou brouci, co žerou lýko, jako u břestu lýkohub. Ten je v pohodě, ale roznáší Ophistomu, která je, zřejmě, z východní Asie. Protože, tamní bresty jsou rezistentní.

       Révokaz, klíněnka jírovcová, grafiozy a tracheomykozy břestů, jasanů, dubů, korovnice kavkazská, kůrovec severský Ips duplikatus (zřejmě zásilky dřeva ze severních zemi vlakem), mravenec faraonský, švábi, rusi, sršeň mandarínská (západní Evropa, až k nám dorazí, to bude maso!), krab plstnatý, račí mor, raci rodu Cambarus, Pacifastacus, střevlička východní, karas stříbřitý, krevnatka úhoří (likviduje úhoře), Ashworthius sidemi, hlístice spárkaté zvěře z Dálného Východu, schopna, kromě naší spárkaté, zlikvidovat i zubra, mandelinka bramborová, kleštík, asijské slunéčko, 2 druhy netýkavek, bolševník, no, cestování migrace, dovoz zboží. Bude toho více. Není to u konce, máme se na co těšit.

       A to se tady neujali tropičtí hadi a hmyz. Je tu, v zimě, zima.

       My jsme zase obohatili celý svět, predátorem vodním prasetem, kaprem. A predátorem, suchozemským prasetem.
       Severní Ameriku bekyní, která sežrala části východních listnatých lesů, na kůru. A korovnicí, která tam zlikvidovala jedle.
       Amerika je v mínusu, přece jenom, mandelinka a pár dalších breberek, je málo. Nejaktivnější je Asie a nejde zdaleka o koronavirus 😉 . V Americe jsou asijští hadi a ryby, metlou.
       Afrika má ropuchu a plže, co vydají za deset dalších. Kam se, v tropech, dostanou , všechno sežerou a ropucha i otráví. V Austrálii patrně vyhubí místní, menší druh korokodýla, který ji žere a pak umírá.
       O Austrálii radši nemluvě, ta nevyváží, ale inkasuje. Tam je průser všechno…

       Takže, ať žije volný pohyb osob, zvířat, rostlin a zboží !

       PS:
       O lidských breberkách, co jsou v Evropě od doby neomezené migrace, bakteriích, virech, plísních a parazitech, psát nebudu.
       Dle známého lékaře, kdyby lidi věděli, o co jde, řvali by hrůzou.

       To já jen tak, kdyby někdo třeba, zničeho nic…

  3. Sliby svetru a treba uhli od vlady a dalsich vymozenosti ,neni treba zase brat tak vazne..
   Jsou , nektery optimisti., za kazdyho pocasi….
   Kechlibara zase vyskocili , rusove maji okolo 200 tisic vojaku a na druhy strane 3.5 x tolik..
   Co ma v hlave jen akorat smrdi vsude..

  4. Gerd napsal: 10 září, 2022 (10:07)

   *Jediné řešení je napařit tranzitní poplatky, aby byly pokryty náklady na údržbu a obnovu přenosové soustavy.*

   Ale ty tranzitní poplatky už existují.
   Zaplatí je Češi (myšleno původní obyvatelé ČUR) ve stálých platbách za jistič.

 5. Pár poznámek k Vidlákově vizi:
  – vypnout internet znamená konec řízení čehokoliv. Anarchie. Přežijí jen nesilnější.
  – kdo má v moci mainstream médií ten reálně vládne! Neposlušné je nutné vypnout. Na to máme.
  – V Rusku je bordel, zapomněli na rozvědku (kde a kdy se to stane) a na adekvátní reakce. Včas.
  – Budou padat hlavy jako po pokusu o obsazení Kyjeva (Blitzkrieg.) Bohužel budou padat i ruští kluci.
  – Putin má 80% podpory. Podle mého soukromého výzkumu u zdejších Rusů > 90%
  . (Mem: Kéž nám Puina Hospodin zachovati ráčil. I když by mohl být trochu surovější, ten náš Carputin.)
  – Zkráceně to celé – Franta Villon: … Chudoba z lidí lotry činí a vlky z lesa žene hlad…

  1. Stran úspěšné ofenzívy SBU:
   Počkal bych tak 4 dny. Podíval jsem se na glóbus. Rusko je veliké. Ale jako vždy místní oligarchové by si z toho krajíce chtěli ukousnout větší sousto. Nicméně rozpad se mi zdá nepravděpodoný.

  2. Návod k přežití při blackoutu: Neff: Tma 2.0
   Doporučuji: přečíst a dělat si poznámky, případně psát závěť (města), přečíst a připravit zásoby , svíčky, dřevo, pušku, náboje, opevnit se a domluvit se sousedy (vesnice).
   Ztráta internetu se dá s velkými problémy ještě přežít, ale StK měl zřejmě na mysli dlouhý blackout.
   No a já? Z bezpečí vesnice jsem se stal měšťákem. Jdu psát…

   1. Ztráta internetu se nedá přežít ani 60 minut. V tu ránu Vám totiž zcela zkolabuje řízení skoro všeho – výroba, doprava, zdravotnictví, finance, veřejná správa, účetnictví soukromé i veřejné…
    I když budete mít záložní zdroj, tak ten Vám pokryje tak max. zazálohování systémů a některých souborů a odpojení od sítě. No, a tím končíte zcela a ganc. Na intranetu si ještě tak hoďku budete moci pouštět nějaké animáky; možná.

    1. I když máme ze střechy a akumulace pokrytu prakticky celou vlastní spotřebu, tedy i včetně všech tří PC (můj osobní, pracovní a ségřin) a jejich příslušenství, tak je nám to stejně plat prdné.
     Protože za cca 1,5 až 2 hodiny maximálně, spadnou ty velké, několika-kVA UPS-ky v providerově serveru. Ještě dříve spadnou běžné malé UPS-ky u městských distribučních uzlů.
     Vybitím UPS-ky distribučního uzlu malého sídlišťátka (sedm osmietážových paneláků ala G40) tak okamžitě přijde o LAN připojení k internetu, k televizi a k VoIP celkem 224 bytů.
     Ve skutečnosti přijde o připojení ale mnohem víc bytů/domů, protože na jednom z těch paneláků, na tom „nejšikovněji“ umístěném, jsou další čtyři směrové receivery bezdrátového internetu pro celou oblast individuální bytové zástavby, přiléhající k tomuto sídlišti – skromným odhadem to může být okolo dalších 250-300 bytů.
     Kolik firem a dalších zařízení je tímto způsobem připojeno, nemám ani hrubé ponětí.
     Další vf distribuční uzly, jsou na jiných podobně vysokých budovách, protože v městečku byla/je prakticky vyloučena dodatečná instalace optiky. Některé uzly nejsou zálohované vůbec, některé jen na nižší desítky minut, jak bylo vyzkoušeno při výpadku kvůli „tornádu“.
     To nás fakticky jenom „polechtalo bokem“, ale na potrhání čtyř 22kV vedení a poničení čtyř vn/nn trafaček (všechno ještě po tom hnusném a nepředvídavém předchozím bolševikovi) různě volně poletujícími stromy a střechami, to bohatě stačilo.
     Bylo nám celkem k ničemu, že máme dost šťávy vlastní – zbytek městečka, tedy všecky ty servery, distribuční uzly atd., byly bez „šťávy“ necelých 28 hodin. A to si přitom myslím, že ti neskuteční chlapi od distribuce, předvedli doslova zázrak na počkání. Bez internetu bylo času habaděj, takže jsem mohl vidět a fotit následky.
     Poslední velká „rozkopávka“ městečka, kvůli telekomunikačním i silnoproudým kabelům (městečko bylo nepěkně zadrátované vzduchem) proběhla před cca 15 lety.
     Tehdy ještě byla optika pro toto „běžné“ použití v plenkách, resp. byla providerům internetu stále finančně nedostupná. A bohužel tehdy nikoho z Rady městečka nenapadlo, sehnat trochu peněz navíc – a položit při této velké rozkopávce, k těm telekomunikačním chráničkám a nn kabelům, ještě jednu-dvě chráničky navíc.
     Na voloviny nejsú peníze, řekli tenkrát s úšklebkem lidi z ODS, když se to na Radě Městečka probíralo a správně připomínkovalo – že když už je městečko v takovém rozsahu rozrýpané, tak se to má udělat i do budoucna.
     Dneska mohla městečku, třeba i ta jedna chránička navíc, vydělat na pronájmech providerům internetu, pěkné peníze.
     Provider nemá povinnost mít a při výpadku veřejné sítě spustit nouzové centrály. Tu povinnost mají ze zákona jen telefonní operátoři – providerů internetu, včetně jimi šířeného TV vysílání, se to netýká!
     Kromě jiného spadne po vybití UPSek i množství IP kamer, což se často přímo dotýká bezpečnosti některých objektů.
     Ještě nedávno (několik málo let zpátky!!) byly mnohé systémy pohodlně budovány s tou moderní filosofií, že elektřina prostě nemůže přestat jít.
     Prostě nemůže, rozumíte? To by byl úplný konec, řekli tenkrát budovatelé sami.

     1. Tomu, který čte a málokdy píše – zato předpokladatelná fakta: [;>D).
      Rozdíl mezi energetickou sítí a internetem včetně mobilní telefonie a dat je jen v tom, že i vypnutí internetu + GSM by dost ohrozilo energetické sítě. To víme oba.
      Proto na Ukrajině stále fungují GSM sítě i když jsou prostředkem „občanské špionáže“ na obou stranách. Zprávy o dislokaci a pohybech vojsk, koordináty pro naváděné rakety atd.

      Protože při malém rozšíření drátových sítí (a ty taky potřebují elektriku a jejich záložní zdroje nejsou nekonečné) by komunikace mezi státem, úřady, bankami atd. a obyvatelstvem klesla téměř na nulu. Zbývalo by CB rádio (už ho taky málokdo má) a radioamatéři – ti ovšem na baterky.
      Komunikačně – středověk.

      1. ad StK
       „Komunikačně – středověk.“

       Potom, že jsme od počátku 90. let nikam neposunuli.
       Posunuli do zajetí komunikačních a snadno napadnutelných sítí. V té době jsem na jednom ze svých četných pracovišť vyfasoval mobilní telefon. Zázrak techniky, všichni mně jej záviděli. Vážil 1,5 kg, vypadal jako tehdy běžný telefon. Internet – co to je? Do banky se chodilo a vypisovali se papírky pro převod peněz. Přenos dat: dálnopis, děrná páska, děrné štítky. Dnes: mobil, vyťukám pár čísel a je to.
       Zpohodlněli jsme a zvykli si na vyšší komunikační level. A není to tak dávno, jen 30 let. Museli bychom si znova, bolestně zvykat, výpadek komunikačních sítí by napáchal obrovské škody, včetně krátkodobých black outů, ale přežili.
       Poznámka pod čarou: jsem stále majitel hrajícího tranzistoráku, takže uslyším pokyny vlády, kam se mám odebrat k pracovnímu nasazení a odběru denní dávky stravy.
       Ale konec strašení, už se bojím dost.

       1. Neuslyšíte prakticky nic.
        Vláda, pokud se na Vás nevyprdne úplně, tak mezitím nařídila ČRa vypnout a nechat sešrotovat všechny hlavní, celoplošné SV i ten poslední DV vysílač. Celoplošné FM vysílače jedou se sníženým výkonem, některé bývalé ofsetové FM vykrývače jsou také vypnuté – ve prospěch komerčních FM stanic.
        Komerčním FM stanicím žádný provozní řád, ani zákon neukládá, v případě nouzového stavu státu, přejít na nějakou konkrétní, jednotnou „státní“ modulaci a tím informovat občany.
        Takto ostatně nelze synchronizovat ani běžné městské a obecní rozhlasy – snad kromě těch, které slyšíte každou 1. středu v měsíci. Ty jsou ostatně, kromě vyslání varovných signálů, pro „denní“ přenos základních informací naprosto nevhodné.

    2. Občane, to vaše
     Na intranetu si ještě tak hoďku budete moci pouštět nějaké animáky; možná.

     kdesi, nějaké antologii České Sci-Fi, autor povídky popisoval prostě: „Hžíbešky! Hžíbešky…“

 6. Vidlákův úvod není moc ofenzivní popisujíc defenzívu Rusů. Nedá se nic dělat, dostali na prdel. Na obsazených územích už rejdí SBÚ a vyřizuje si účty s proruskými aktivisty. Opakování spektáklu Buči asi nebude, ale osud těch nešťastníků bude další překážka v budování civilní infrastruktury na Rusy obsazených územích. Nechci příliš rozebírat Vidlákovo hodnocení Putina jako geniálního stratéga, ostatně to už udělal za mne v komentáři Homer Simpson:
  https://web.litterate.cz/jak-porazit-usa-bez-vylodeni-v-americe/comment-page-1/#comment-45750.
  Na ruských webech vládne rozčarování, Zelenský se veselí a zřejmě se mu dostane další finanční a vojenské pomoci.

  Ani druhá část Vidlákova článku není optimistická, je spíše ponurá, ale realistická, popisujíc prorůstání zahraničního kapitálu do Česka, jenž téměř vylučuje operaci osamostatnění pro nebezpečí úmrtí pacienta.

  Demonstrace minulou sobotu má ještě nějaké dozvuky a do-hodnocení, z nichž vyjímám
  článek Petra Žantovského:
  https://www.novarepublika.online/2022/09/prilis-mnoho-predsedu
  a glosu zde zesnulého Homera Simpsona:
  Rozpaky starého kocoura: Co dál? (stary-kocour.blogspot.com).
  Organizaci demonstrací bude třeba ještě dopilovat, moc se povedlo, něco se nepovedlo. SPD osobou Ivana Davida reagovala na minulý článek Vidláka spíše kriticky:
  https://www.novarepublika.online/2022/09/spd-a-vidlakovy-kydy
  Včera jsem někde četl naléhavou výzvu dr. Rajchla k účastníkům demonstrace PRO, jenž se má konat 11.3. na Staroměstkém náměstí, aby se nenechali vyprovokovat účastníky jiné manifestace na Václavském náměstí, jenž je svolána na podporu Ukrajiny. Tzn. chceme po lidech, aby znova přišli 11.9. a pak 28.9.
  Otázka zní: není to známka spíše dezorganizace?

  Dneska nějak optimismem nehýřím; asi je to počasím….

  1. V neděli 11.9. je to na podporu PRO.
   28.9. je to celonárodní sjednocovací protest. Praha a další velká ale i malá města . Řečníci budou jen na Václaváku, v ostatních městech budou ledky a přenos bude streamován, takže na vesnicích klidně i mobily.
   Jo a pamětníci vědí, že v 89 jsme jezdili do Prahy několik dní za sebou a každý den se něco dělo. Když nebude tlak, tak to prohrajem. Dost možná, že už jsme stejně prohráli.

   1. Chápu symboliku 28.9. , ale uvědomuje si někdo z pořadatelů, že to jen sice den volna ale uprostřed týdne? Ono jet odněkud např. od nás ze severu (Šluknovský výběžek) do Prahy na demonstraci, která skončí někdy v 17.30 znamená při cestě veřejnou dopravou návrat někdy večer, a ráno zpět do zaměstnání. Totéž bude při cestě ze Slezska či jižní Moravy. Rozhodně by byla větší účast v sobotu 1.10.
    Navíc svatý Václav byl prosaský kolaborant. I když my vlastně oslavujeme jeho smrt, takže je to vlastně dobře.
    Stejně jsme divný národ, za svatého máme proněmeckého kolaboranta, a jeho bratr Boleslav, který se zasloužil o rozvoj českého státu (na rozdíl od bratra kolaboranta) je u nás označován jako Boleslav I. Ukrutný (mimochodem, to jméno mu dali nepřátelé českého státu, protože z něj měli strach).

   2. https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Rajchl-PRO-Nenechte-se-strhnout-k-jakemukoliv-projevu-verbalniho-ci-fyzickeho-nasili-713688
    Odtud asi nejpodstatnější:
    „Naléhavě tedy žádám vás všechny, kdo nás přijedou v neděli podpořit – nenechte se prosím strhnout k jakémukoliv projevu verbálního či fyzického násilí.
    Naši akci by to obrovsky zdiskreditovalo, čemuž se chceme za každou cenu vyhnout.
    Pokud by jakýkoliv takový konflikt vznikl, prosím dokumentujte ho na mobilní telefony, abychom mohli následně všechny osoby detailně identifikovat!“
    *******************************************************************************
    Demonstrace pouze strany PRO bude prý zítra 11.9. na Staroměstském náměstí, asi po obědě…
    Netuším kolik občanů o tom ví a kdo z nich je pak pro stranu PRO a do Prahy znovu pojede….

    Nevidím to ale ani na hlavní stránce jejich webu a účast tak zřejmě nebude vysoká,
    vysoké obavy Rajchla jsou ale stále důvodné…..

    Jen názvy spolků „Pražský Majdan“ a „Ukrajinsko Evropská Perspektiva“ jsou výmluvné…

    Doporučuji proto přečíst každému, kdo se tam zítra chystá a držím pěsti, aby se nic zlého nestalo
    a na Majdan a Ukrajinskou perspektivu…… u nás nedošlo.

    1. Účast na demonstraci za Ukrajinu bude vysoká, v Praze je Ukrajinců více než Pražáků.
     Pokud budou správně nasměrováni na ty Putinovy pohůnky, pak bych typoval Majdan. Samozřejmě naše policie bude správně instruovaná….

    2. majko, s tím jejich webem máte pravdu, tam se člověk nic nedoví. sice jsem do jejich systému zadal i svou e-mail adresu, ale ani tam jsem dosud žádnou poštu neobdržel. a co se týče té nedělní demonstrace, tam se nechystám (kovid mne fakt po dvou letech už neinteresuje, v komunálu pro nekandiduje). půjdu (pokud k ní dojde) zase až na demonstraci 28.9., i když předpokládám, že tam se nás v praze (pokud budou moci přijít na své „malé“ demonstrace v regionech) moc nesejde.

 7. Protoze se tu rozvinula hezka diskuze o „eko“ energetice, doporucuju dnesniho Vlka.
  Jsou tam dva clanky, ktere problem vysvetluji a popisuji jeste hure, nez tady Vidlak.

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/

  A z jineho soudku: ted uvidime, jestli jsou od zacatku domluveni jenom Cina a Rusko, jak tu psal Vidlak, nebo jestli je to sirsi.
  Indie (nejvetsi exporter ryze) prave uvaluje exportni cla na ryzi, a na nektere druhy ryze i komplet zakaz.
  Jako na potvoru par dni po te, co si Rusko stezovalo ze demokraticky zapad neplni dohodu o vyvozu obilnin a hnojiv z Ruska a Ukrajiny.
  Nejenom, je vyvoz z Ukrajiny vybec nejde do chudych zemi, ale nebyly odstraneny prekazky na vyvoz z Ruska.
  A demokraticky svet se Rusum jiz tradicne vysmal.
  V EU to tak nevypada, ale ryzi se zivi opravdu hodne lidi.

  1. vlk popisuje plíživé zavádění eurosocializmu či jiné kolektivistické ideologie podobné socialismu.
   Nejnovější plán EK se vůbec nepoučil z událostí před 40 lety v zemích RVHP a zase zavádí rozkulačení (sebrání nadměrných zisků) a zabavení soukromého vlastnictví s jeho převodem do státního (sdílená ekonomika). Dopadne to jako vždycky, všichni začnou na nějaké výkony kašlat, protože proč by se jeden dřel, když si všichni ostatní v pohodě odkroutí pár činností a někdo jiný za ně má táhnout ekonomický pokrok. Takže se časem přestanou snažit úplně všichni.
   Kdyby Ursula netušila, tak tohle věděl už dvorní rada rakouských císařů Raab a podle něj vznikla metoda raabizace – přidělení menších pozemků, aby se na nich živili dosavadní bezzemci. Produkce skokově vzrostla.
   Zjednodušeně se dá říci, že nás EK hodlá nutit dřít se na cizím a na cizí ideje a odměnou nám budiž dobrý pocit. Obávám se, že nás čeká nejdříve zchudnutí pod taktovkou EK, krach všeho, pak teprve možná nějaká obnova.

    1. Ano. Kyvadlo prostě musí dorazit do bodu, odkud se může začít vracet. Tak tomu bylo od nepaměti a myslet si, že jsme tak tuze vyspělí, že se nás to už netýká, je k pousmání. Smutnému pousmání.

     1. Kyvadlo se musí dostat jen do bodu, kdy i poslednímu eurohujerovi dojde, jak mizerně národní vlády a EK v Bruselu bačovaly Evropu. Od toho jsme ještě hodně daleko. Vždyť i Němci v dubnu 1945 pořád věřili v konečné vítězství.

      1. Prece nebudete verit svym ocim a usim a co vidite a slysite , kdyz musite verit jenom tomu, co ja vam rikam..
       Si to Hitler poridil dobre ,dneska je to stejny..

   1. To, co zavádí EU, nemá se socialismem vůbec nic společného.
    NIC.
    Spíš kombinace fašismu s otrokářstvím.

    Stejně tak nemá „sdílení“ nic společného se státním vlastnictvím a už vůbec ne s podnikáním pouze pro zisk. Nejblíže jsou „sdílení“ družstva.

    Raabizace byla primárně motivována množstvím ladem ležící půdy po dvou stech letech válčení a zrušením zejména jezuitského řádu. Další motivací byla tak děsivá úmrtnost mezi drobnými rolníky a bezzemky, že to vedlo k poklesu porodnosti a celkově k poklesu venkovské populace.
    PROTO došlo k rozdělení NĚKTERÝCH velkostatků na poddanská rodinná hospodářstvíčka, která byla poddaným PRONAJATA. Poddaní však byli dál poddanými, dál měli robotní povinnosti a K NIM jim ještě přibyla povinnost platit nájem. Takže aby nezemřeli hladem, museli makat jak diví.
    Experiment nepřežil ani deset let.

   2. Pořád to plivání na socialismus. EU není RVHP. EU není socialistická, ale spíš protofašistická. To, že tam kvete byrokracie je asi jediná společná věc s RVHP. EU patří koncernům. Co je na tom sakra socialistického? Proč se staví větrníky a slunečníky? Nevím, důvodů může být celá řada, ale jeden z podstatných je, že je to perfektní kšeft! A jestli je to technicky rozumné… Kdo to má posoudit, když jsou všude jenom odborníci na TRH.
    Levnou výrobní cenu energie máme proto, že byly za socialismu postaveny elektrárny a rozvodné sítě. Co postavil ČEZ za posledních 30 let? Předpokládám, že h.vno. Dále předpokládám, že údržbou se tam nikdo moc nezabývá, posledních 30 let je totiž údržba něco, o čem se radši nemluví (smrdí, nepřináší žádné zisky, …). Radši se hraje na burze, kupují se elektrárny v zahraničí a podobně. Osobně situaci v ČEZ neznám, ale předpokládám, že to kopíruje situaci v jiných průmyslových podnicích; v jednom jsem pracoval většinu života. Takže skutečná situace s energií může být ještě mnohem horší. To bude překvapení, až se některé věci provalí, a pak se zjistí, že je jich mnohem víc, než by kdo čekal. Proč tomu tak je? Proto všechno řídí tzv. „ekonomové“. Zbylo velmi málo manažerů, kteří mají technickou představu o tom, co vlastně mají řídit.

    1. Postavit elektrárnu v dnešní době dost trvá. Je zapotřebí si smluvně zajistit palivo, studie životního prostředí EIA, překonat odpor ekologických organizací a místních obyvatel. Do toho se situace s protěžovanými palivy neustále mění. Není tomu tak dávno, kdy jsme zaváděli plynové kotle jako náhradu za kotle na uhlí. Teď frčí tepelná čerpadla.

  2. Jo, tak to by odpovídalo tomu, proč mi paní Divišová opakovaně neodpověděla na dotazy o počtu ruských lodí se zrním, olejem a hnojivy, odplouvajících z Černého moře kamkoli.
   Nejsou.

   Což znamená, že Rusové POTŘETÍ skočili západu na špek v principiální věci.
   Naserou se konečně a začnou konat? Nebo to zase odmávnou a budou doufat, že počtvrté, podesáté, potisícáté už bude fair play?

 8. Je to docela výživné – jak úvodník, tak i další text …

  Prošel jsem diskusi a mám poněkud smíšené pocity …

  Nechci provokovat, ale nějak se mi z dětství vybavila dosti často se opakující situace, kdy jakmile někdo z onoho dětského kolektivu něco zmastil, zborově se hulákalo něco jako „kyžkyžhanbakošulandaplandá“ …

  Dobrá, my sice jsme v zemi, kde vlastní hlavou myslícímu jedinci často napadne slůvko protentokrát, ale co dál? Předpokládám, že jistá analogie bude platit i u helmutů …

  A tak si tu skloňujeme reset, grýndýl, chudoba apod. a naše militantní lejdy si domlouvá s amíkem další okupaci. A vono klídek … V tom spolku jsme a je třeba ještě sólo sicherung se záloužáckým novým bratrem po vzoru našich východních sousedů …?

  A tak nějak nám uniká, že obavy hrozící chudoby či mrazu jaksi přebíjejí to, že naši předkové velmi pravděpodobně rotují v hrobě …

 9. Topit dřevem je to nejméně ekologické. Šetřete naše lesy,heslo mého mládí už neplatí. Vykacejte naše lesy ve jménu soběstačnosti a po nás potopa letí dnes

   1. No, jestli chcete naznačit, že nikdo, tak se podle mne hluboce mýlíte. Odbyt klesne nepatrně. Ti, kdo si můžou takovou věc dovolit dnes, si ji budou moci dovolit i za rok. Nebo si snad myslíte, že třeba Tykač nebo Křetínský, hodní kluci to jsou, všecko, ale ti že budou za rok chodit o žebrácké holi? A další, Jandové a jiní, co už roky po sobě berou desítky nebo stovky mega? Mně tady sice nechodí ty svodky, ale tipl bych, že na to, aby uživili výrobu těchto vozů (které bude jistě malosériová), jich bude pořád dost

    Spíš bych se ptal, kdo bude za rok kupovat třeba Škodovky.

    1. Jistě, nůžky chudí/bohatí se rozevřou ještě více. Bohatých bude sice stále méně, ale budou stále více bohatí. U chudých to bude obráceně.
     Nárůst nerovnosti, která je v rozumné míře přirozeným lidským stavem, povede asi k nějakým bouřím. Nejspíš, ale…. spousta lidí si nechá zacpat huby nějakým energetickým pseudořešením, nejlépe na dluh, který si pak budou muset stejně zaplatit a tím zase ještě prohloubit nerovnost.
     Také to ostatním zde přijde legrační?

     1. Nechtěl jsem, aby to působilo, že si z toho dělám legraci. Mám z toho vývoje hrůzu, tak jsem se to snažl sám pro sebe odlehčit tou reminiscencí Červeného Hrádku.

      Omlouvám se.

 10. Citace z AK:
  — Скажи мне кто твой премьер-министр, и я скажу, есть ли у тебя газ.
  – Povedz mi, kto je tvoj premier, a ja ti poviem, či máš plyn.

 11. Helou, Králíku ´62!
  Kde jste chlape?
  My tady ze svých gaučů statečně bojujem s Putinem a vy se válíte v kotci s břichem narvaným družstevní vojtěškou!!!

  Takový dotaz vojensko-technického charakteru.
  Na svých poutích jsem zažil dosti brutální výpadky signálu GPS v Pobaltí. Otázka zní, zda náhodou nevíte, do jaké míry a zda vůbec jsou schopni Ivani tato data odrušit, anebo „upravit“.
  Abych byl úplně přesný, v Alíkovi lze objednat bazmek, který si namontujete do kamionu (ho*no!! zastrčíte ho do zapalovače!!) a on vám o pár metrů zkreslí polohu v mašince na výběr mýta, tudíž provozovatel auta neplatí mýto.
  Jenže to je – dejme tomu – na max dva metry vzdušnou čarou a my bychom potřebovali aspoň pár km.
  Nevíte o tom něco?

  1. vypadek signalu se dost casto vyskytuje v okoli vojenskych letist

   dalnice na bratislavu treba

   myslim ze zkresleni signalu gps lze provest

   proti vypadku signalu gps americane pouzivaji diverzanty, kteri umisti jeden nebo vice telefonu na prijmu primo k cilovemu objektu, ktery vzapeti trefi americka raketa

   1. GPS signál z družic je pořád jenom signál na určité frekvenci. Tak stačí udělat dostatečně silný vysílač, který přehluší družice a jd to. GPS přijímač je jenom přijímač, nic na družice nevysílá. Princip je stejný jako dříve rušení Hlasu Ameriky nebo Svobodné Evropy.
    V Evropě se tenhle způsob rušení moc často nepoužívá, setkal jsem se s tím v Ománu, kde takhle vyrušili 20km dálnice, protože na přilehlém vojenském cvičáku byly delegace pyžamáků z celého Zálivu. Pozdě odpoledne a další dny byla GPS v pohodě, tak jsem se poptal místních a ti mi to potvrdili.

    1. Re: undo, Jipák

     Rozumím, já jen uvažuju o tom, co tu psal Králík´62, že Amíci berou snímky ze satelitů a předávají souřadnice ruských cílů Ukrům k efektivní obraně proti ruským letadlům.
     Něco podobného – řízení PVO – prováděli UŠÁci v Gruzii, kde prý měli dva vybavené Humwee.
     Tak mne napadlo, jaký princip by se dal využít k efektivnímu rušení sběru dat z ruských leteckých operací.
     Docela mne zajímá, jak se popasují Ukři s nynějším nasazením letectva v zóně, kde asi ještě PVO rozvinutou nemají .

 12. Šabatní OT: Pranostiky na říjen
  Šimona a Judy – kožich sneste z půdy
  Po Šimoně a Judy naděj se sněhu a na poli zmrzlé hrudy
  Když na Šimona a Judy přiložíš ucho k potrubí NS1, uslyšíš jak šolc zuby drkotá (šolc – malý olysalý tvoreček z čeledě veverkovitých)

  1. Mňauglí, trochu básnického řádu do toho Vašeho veršování.

   Když na Šimona a Judy přiložíš ucho k NS1 truby , uslyšíš, jak šolc drkotá zuby.

   Že je to tak lepší, údernější?

   1. Ještě bych to malinko přiučísnul 🙂

    Na svatých Šimona a Judy
    slyšíš-li šum z NS1 truby
    to šolc drkotá vzuby.

 13. K úvodníku:
  „Ukrajincům“ se nepovedlo nic.
  Zbraně a munice jsou západní, logistika je západní, navádění je západní, velení je západní, výstroj je většinou také západní atd. Ukrajina dodává pouze kanonenfutter, který se ovšem cuká a snaží zdrhnout ve stále větší míře (tento týden jsme měli třídní schůzky a k ukr. dětem přišli většinou OBA rodiče – VŠICHNI tatínkové v braneckém věku; až na troje rodiče všechno poměrně čerství připrchlíci bez znalosti češtiny. Lítám jak hadr na holi a nestačím překládat. A poslední kapacitní rezervu 5 míst obsadily nově přišedší ukr. děti).
  Čili JE možné, že se západu podařil průlom a RF se skutečně začíná bránit.

  1. Re: Občan

   Ohledně průlomu asi tolik. Nebyla otázka ZDA, nýbrž KDY.
   S početními stavy RA a aktuální délkou fronty se více méně nedalo nic jiného čekat. Teď je otázka, kdo – co vydrží déle. jestli ruská logistika, anebo ukrácké maso.

   Jinak těch utečenců přibývá, jak jste psal, akorát už mají kontakty, takže se zde stahují bez halasu médií. Zrovna teď pozvedli katastrofální personální stavy ve firmě, kde aktuálně předstírám práci. Dva automechanici, kteří odhadují naše přání z intonace hlasu. Docela děs.

   1. Ohledně připrchlíků mám pocit, že už zase jede naplno zaměstnávací a ubytovací ukromafie. Protože i ti, co tu jsou necelý měsíc, už mají pracovní smlouvy a dohody s obskurními firmami 100% vlastněnými Ukry – vesměs úklidy, stavební práce, různé pomocné práce a sklady.
    Schválně se zkuste zeptat těch svou zoufalců na zaměstnavatele.

    S uytováním to je stejné – ukromafie nakupuje byty a RD po přípražském venkově a cpe tam ukrajinské rodiny po tisících. Jedna cimra – jedna rodina. A vopovaž se ceknout; pomažeš zpátky na jatka.
    Jinde to asi nebude jiné.

    1. Naši Ukři mají řádné smlouvy, otázkou je, jak dlouho vydrží. Ten mladší shání digitální kartu řidiče (nezbytná podmínka pro profi ježdění), ten starší nerozumí ani slovo a já jsem se ani moc nesnažil, protože čas jsou peníze a ukrák mluvil jen nářečím od Rovna a odmítal používat cokoli srozumitelnějšího.

     1. Všichni zatraceně dobře rozumí rusky. I poslední pomocný lesní nádeník od Munkáče.
      Někteří se ovšem vůbec nesnaží, bo přišli s tím, že se tu o ně postaráme.
      A ruskojazyční se BOJÍ, protože nikdy neví, kdo je poslouchá. Čím totiž víc na středovýchod a jihovýchod, tím víc připrchlíků jsou ukroRusové, kteří utekli před ukronácky; jezdí přes Rumunsko a Maďarsko.

 14. Problem je, ze velka zmena vztahu vyzaduje velky otres. Skoro si rikam, ze par denni blackout by byl lecebna kura.

  Vsimnete si, ze se pri te drahote nemluvi o managementu CEZ. Jako obvykle se privatizuji zisky, zestatnuji ztraty. K cemu je vedeni firmy, ktera majiteli ( statu) zavarila tak, ze hrozi otres podobny roku 89.

  Ukazuje se, ze stavajici ekonomicky model futrovany miliony regulaci a uplaceni dotacemi neleti. Ted jde jen o to, kdy a kam spadne.

  U te Ukrajiny mi neni jasne, jak UA chce udrzet klin, ktery muze hrozit obklicenim. Hlavne kdyz se pise o prulomu poute 15 tanku… Propagandisticky je to skvele zmaknuto, at jiz bude vysledek jakykoli.

  Petr Signalovic Fialenko ale muze slavit a jit do duchodu, ma uz svou pametni desku (https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-zelenskyj-podekoval-fialovi-pametni-deskou-40408300)

 15. Když vidím ty divně protáhlé ksichty královské rodiny…. myslím, že Harry udělal vlastně pro své děti to nejlepší, když si našel tu americkou zlatokopku.

  1. Harry je ňouma a slaboch, nikoho si nenašel, ten se nechal „najít“ tou zlatokopkou. Ještěže mu nakonec dovolila odjet za umírající babičkou.

   Ono to ve výsledku bude asi jedno. Jak dlouho může krev Evropy vydržet ten americký sen financovat? Je jí jen konečné množství a už je navíc pořádně naředěná. Ta země je stejně v rozkladu, stačí se v jakémkoli velkém americkém městě sejít z hlavní ulice a za pár kroků jste v NIgérii. Ledaže by opravdu „deimperializovali“ to Rusko, jak mají v plánu (https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-jsme-svedky-skonu-ruska-mini-byvaly-velitel-americke-armady-v-evrope-40408018), to by pak řekněme na sto let mohlo stačit, než spotřebujou i tamní suroviny. Jak už jsem jednou psal, film Den nezávislosti je o USA, jen trochu jinak, než to na první pohled vypadá. Oni jsou ti vetřelci. Zatím jen v hranicích naší planety. Zajímalo by mne, jestli to byl od Emmericha skrytý úmysl, nakonec je to myslím původem Němec. I když ti jsou bez dvou za dvacet…

   1. K tomu rozkladu USA je na YT pěkný rozhovor zahraničního vysílání Českého rozhlasu s mým oblíbeným cestovatelem, který si říká Bald & Bankrupt.
    Jinak též sympatický bývalý člen britské MI5, žijící v Praze, který cestoval hlavně po oblastech RF, o kterých většina mladých nikdy neslyšela. Jedním z jeho posledních kousků bylo proniknutí na Bajkonur při hledání raketoplánu Buran.

    Na otázku, kde se ve světě ve opravdu bál, jestli v Somálsku,Kolumbii nebo snad jinde, odpověděl zcela vážně, že na předměstích velkoměst USA.

  2. Ještě může Harry s Meghan prodat příběh do Hollywoodu, aneb jak se americká zlatokopka princeznou stala ve čtvrtek 8. září.

   1. Nic novyho v topra nemecka rodina , uz jeden kral Edward to zabalil, utek z trunu ,kvuli nejaky opravdu nejaky /second or third hand/, opotrebovany zenstine a pokracoval v kamaradstvi s Hitlerem..Ovsem ne za svy usporeny, pennies..

   2. Myslím, že hlavní problém je Harryho skutečný otec.
    To, co ten chlapec teď vyvádí, to už jsou jen následky. Královna, budiž jí země lehká, s tím chudák nemohla skoro nic dělat, bohužel.
    Nejde v celé královské rodině najít dva rozdílnější jedince, než jsou William a Harry.
    Osobně jsem nakloněn věřit jenom tomu, že otcem Williama je skutečně Charles. Ovšem instalovat mezi Windsory opici, to je imho začátek konce. Ten konec nebude ochoten zfilmovat vůbec nikdo…

    1. Kralovna nemohla s tim chudak nic delat , kdyz stacilo parazita prestat vycpavat penezmi v desitkach milionu..Ovsem nikoliv svymi..
     Takovych je dnes opravdu hodne..

 16. „My tu nejsme proto, abychom řešili problémy lidí. My tu udržujeme stát v chodu“ Jakýkoliv politik, jakéhokoliv státu.

 17. Cató chtěl zničit jen Kartágo, ne i s Římem. Ať už vojna RF s Ukry skončí jakkoliv, a že pořád RF drží pár tisíc atomovek, kdy jejich použití na “vlastním” území je vlastně jen porušením úmluv o jaderném testování, jsme bez jejich životadárných energetických a materiálních zdrojů ztraceni.
  Bez jediného výstřelu.
  A už se podniky zavírají, ne že né. Výplaty nebudou a dávky či jiné držhubné hypotéky nespasí.
  Šváb a Bruselské extrémně byrokratické struktury spoléhají na dotace a propagandu. Inflačními penězi neudrží v chodu ani propagandu ani velký bussines, ani brzo nenakrmí masy mrznoucích nespokojených.
  Věčně zadlužování státu, také nejde. Italům to brzy dojde, Němci je už neutáhnou. Italské děti a jejich děti to splácení dluhů předků asi také bavit nebude.

  Ale ještě musí být víc zle, pořád není solidní zima, pořád máslo nestojí stovku (lepší chleba už ano!). Pořád nedorazily všem zálohové faktury po kterých zbývá jediné – vzít si provaz a jít se oběsit.
  Číše zoufalství většiny ještě není hořkostí zcela plná, hlavně Pražáci nechápou…

   1. Kdyz jsem vas prispevek cetl, tak mi to nejak nedoslo, a rikal sejm si, ze to asi bude na vicegeneracni domy, jako byvaly za meho mladi popularni dvougeneracni.
    Ale rikal jsem si, proc je na to treba neco vymyslet.
    Pak mi to doslo, co tim opravdu mysli.

    1. Re: Třešňák

     Mám pocit, že ty dvougenerační hypošky už jedou.
     Naprosto ideální stav je platit hypošku 99 let. Soudruzi musejí ještě trošku zapracovat, ale ono to časem půjde…

     1. Ve Schweizu už to jede dost dlouho, holt stát, kde má finanční oligarchie ještě o něco větší slovo než jinde musí být v lecčems napřed.

      1. Zrovna mě po montáži FV panelů zastavil soused by ho FV také zajímala(1).Je to soused s více malými potomky (= pračka v jednom kole, vaření, topení…), považte podnikatel co má děti ba dokonce více (= budoucnost národa), že má už má také v nevelkého domku zálohy už teď přes 10.000 Kč. A což teprve provozovna…Ten člověk není chudý, je šikovný a maká snad nonstop a přesto je zahnaný do rohu?
       1) stále jsem přesvědčen o špatné energetické návratnosti FV a rozhodně její neekologičnosti, bez dotací určené jen kutilům

    1. Re: Homér

     Tuším, že v Malé Británii.
     Co by jeden neudělal pro blaho svých dědičných oveček…
     Karlík se postará, co Elza nedotáhla…

 18. Vypujceno ze vcerejska z webu rozpad cz : „Tchýně bydlí v bytě, kde mají v celém paneláku SVJ.
  Minulý měsíc jim zvedli měsíční zálohy z 3200 na 12 500Kč. V týdnu jsme jeli do vedlejšího města odtáhnout ložené vagóny a přistavit prázdné. Kolega mi říká: vidíš tu ženu s kufry u čekárny? Tak ta je tu od prvního. Zvedli jí zálohy na elektřinu, plyn ,… a neměla na nájem. Prý to řešila na městě. Azyláky, všechno plný.
  Jestli se to rychle nezastaví, bude to daleko horší.“ Nema ten Vidlak nakonec pravdu, ze tady muze potect nakonec i krev ?

   1. Ti, co to „řídí“, očekávají kolaterální ztráty v řádu 90%. Možná, že je to o něco více, než „hodně“.

 19. “Důsledně pojatý monoteismus proto odmítá i zakořeněnost v místě a pevný vztah k domovu. Modelem lidské existence je nezakořeněný cizinec, můžeme říci nomád či emigrant, který závisí na ostatních, aniž by oni záviseli na něm…
  Nomád Ábel je vyzdvižen, zemědělec Kain zavržen. “
  ***
  “ Monoteismus jako náboženství výlučné víry a zjevené pravdy je tudíž neslučitelný s jakýmkoliv jiným mýtem. Kdo nepřijímá jeho pravdu , je zavržen jako pohan nebo kacíř. “
  ***
  Dvě ochutnávky z knížky Petra Druláka Podvojný svět.
  Autor se věnuje otázce, proč je monoteismus, jakýkoli , tak nesnášenlivý. Jednoho boha vyznávali i komunisté, v současné době i liberální demokraté. Svoje učení šíří po celé planetě a za každou cenu, bez servítků. Aspoň tohle jsem si z té knihy vzala já.
  Je to pejprbek, cena v Luxoru 385, tři krabičky cigaret.
  Některé pasáže jsem přeskočila , Drulák je vzdělanec, na rozdíl ode mne. A musí se to číst pomalu, určitě se to nepřečte za týden.
  317 stran, kvalitní rejsřík a bohaté odkazy.

  1. Mrknu se na to, vypadá to zajímavě. Vždy jsem uvažoval, odkud se bere fanatismus židů, křesťanů a machometánů.

   1. To už vyslovil například Krišnamurti: „V tom, že jim někdo naznačil, že jsou ti vyvolení.“

    A zcela jistě nebyl v tom vyslovení první a ani Mojžíše nelze jako prvního počítat…

   2. Celkem chápu, proč posílá Si-Ťin- pching náboženské fanatiky na převýchovu. Ty obvzlášť tuhé pak rovnou k rozebrání na orgány.
    Možná to vypadá hezky, když se tulí kaplička k synagoze a synagoga k mešitě, ale moc to nefunguje.
    Ani tady, v celkem poklidné Evropě.
    Pekingským vlastně stačí jen pozorně sledovat naše kiksy. Což nepochybně činí.

    1. Ekumenické fantazie a hlavně jejich zobecnění na všechny druhy víry fungují jenom v politice, kde, jak tady někdo moudře před časem napsal, běžně probíhá ekumenická recyklace provařených šíbrů…

  2. Nomád Ábel je vyzdvižen, zemědělec Kain zavržen. ….
   Zajímavý postřeh. Odraz tehdejší tamní kočovné společnosti.

 20. Nedalo mě, abych ještě něco nedodal k hlavnímu článku Vidláka. Tak ty naše děti asi ten internet a mobil budou mít i nadále, ale co je změní budou ty mamá hotely. Kolik těch našich dětiček vlastní své bydlení? Myslím své, ne s hypotékou? Asi málo , že ? No a až dojdou prachy starým, tak si o ně řeknou mladým. Mladým pak zbydou oči pro pláč. No a od té doby už budou na naší straně. Teď s nima klábosit fakt nemá cenu. Jo a ty mobily jim pak budou sloužit k tomu, aby se vybrečeli.

   1. Staří si o to budou muset říci, když ne, tak je dodavatel elektřiny za pár dní po nezaplacení odstřihne.
    To už pak „uslyší “ i ti mladší. Kousek výše v diskusi.
    Vypujceno ze vcerejska z webu rozpad cz : „Tchýně bydlí v bytě, kde mají v celém paneláku SVJ.
    Minulý měsíc jim zvedli měsíční zálohy z 3200 na 12 500Kč.

    1. I kdyby to byla pravda, tak může optimalizovat:
     1) Převede (je to nyní zdarma) byt na synovce a stane se nezaměstnanou
     2) Nájemku udělají na cca 12.000,- + zálohy SVJ ve výši cca 12.500,-
     3) Zajde na sociálku a na město a začne čerpat Příspěvek na bydlení, Doplatek na bydlení, Příspěvek na živobytí, Mimořádné dávky, …

     Ve výsledku na tom bude finančně lépe než loni a nějaké zdražování energií ji nemusí zajímat a šetření s energiemi také neřeší.

  1. moje babička říkávala 1 starej vrabčák uživí 10 mladých vračáků, ale 10 mladých vrabčáků neužívá 1 starýho vrabčáka

 21. Mě se zdá že dnes Vidlák jenom blekotá. On nepochopil že již vloni začal tlak EU kvazimonopolů na několikanásobné zvýšení cen elektřiny. To se jim dařilo ( u nás ČEZu, Křetinskému i Tykačovi), ale nějak to přehnali a po válce Ruska s Ukrajinou, sankcích EU a reakci Ruska s plynem je vidět že se jim to vymklo z rukou.
  On nechápe že zelení v Německu konečně dosáhli svého, že se elektřinou a energií vůbec začne silně šetřit, což je jeden z hlavních cílů gríndýlu. To určitě nastane při těch šílených cenách.
  On nevidí že jaderná Francie má polovinu JE v bordelu a nedostatek elektřiny.
  Lidé u nás demonstrovali a budou demonstrovat proti drahotě a neschopnosti vlády a ne za nějakou jeho alternativu politickou.

  1. Vy mně překvapujete – Vidlák napsal totéž, co vy, jen s tím rozdílem, že vy nepíšete, kam to vede a jak odhadujete, že to může pokračovat.

   Kdysi se podobnému stylu „čtení“ říkávalo „profesionální slepota“.

   1. Kam to vede? K ožebračení části „střední třídy“. My, i když máme jen cca třetinová platy, tak nejsme 3x chudší než na západě. U nás má víc lidí své bydlení, nejsou v nájmu, víc lidí má svůj dům se zahradou (procentuelně).
    No a když se jim podařilo, prý „tržně“ , zvednout platby za vytápění (ať už elektřinou či plynem 4x i více), tak to část těch lidí ožebračí.
    Když jsem tu psal že jediná záchrana na tuto zimu je topit dřevem, tak jste se smáli. Když jsem tu psal, že jediná soběstačná energetika pro ČR je slunce, voda, vítr, uhlí a biomasa, tak pro Vás byla stále vzor jaderná Francie.
    Jediná záchrana těch co jim končila teď fixace na hypotéku je druhé zaměstnání.
    Pro Vidláka ( mám ho rád, je to dobrý člověk, umí psát když píše o tom čemu rozumí) je pořád ČEZ náš správný podnik, a ne ten, co nás, spolu s ostatními kvazimonopoly odírá.

    1. No to ziram, takze dum se zahradou postaveny za komousu je najednou vydavany za neco „lepsiho“, co mame proti zapadu…
     A jenom jelito bez mozku muze zachranovat republiku topenim drevem
     Topil jsem drevem 3 roky v Posumavi, takze bych prosil, aby me tu nejaky salonni ekolog nepoucoval.
     Pak se preslo na hnede uhli, a v porovnani s drevem to je s prstem v nose.
     Topeni drevem je totiz prakticky relizovatelne pro velmi male procento lidi a domacnosti.

     Pro Ladika!!!: zplynovaci kotel drevo/h. uhli+akumuace 1,5m3 voda. V dobe realizace zadne dotace neexistovaly a prakticky vsichni se mi smali, jaky jsem vul, kdyz jsem to mohl mit o hodne levnejsi.
     Pokazde jsem jim rekl, ze to chci mit eko, a rad si za to zaplatim.
     Tim jsem se pasoval na obecniho blba.

     A v tom vyctu voda, vitr, slunce vam nejak vypadly Dukovany a Temelin… ale to se obcas pri zachranovani republiky topenim drevem stava/

     1. O kom to mluvíte? O mě ne. Rodné domy postavené řemeslníkem za 1. republiky resp za císaře pána (chalupa). Mladí si to svoje postavili až před 10 lety.
      Takže vedle jak ta jedle.
      Topení dřevem je jen o přečkání jedné či dvou zim.
      Ekolog nejsem, jsem fyzik na penzi, s řadou výzkumu pro výrobní fabriky, které mě taky platili. České i zahraniční fabriky.

      1. Ajeje, zeleny blb aktivista uz zas agituje.
       Jak se divate na nahradu atomovek uhelnyma elektrarnama v Mekce obnovitelných zdrojů energie – ve 4. risi – aby zimou neumrzli? Je to dost ekologicke, nebo by meli s tim hnedym uhlim pridat?

       1. Haha, jeste tomu zelenemu jelitu dam jeden hezky aktualni link:

        https://archiv.hn.cz/c1-67110750-dodavatel-zelene-energie-zacne-nakupovat-za-aktualni-ceny-a-hrozi-zdrazenim-na-desetinasobek

        Mimochodem ten desetinasobek je 250 000,-
        Pro neznale, Nano je dodavael eko energie, kteri si za to radi priplatili. Nejak mi jich neni lito.

        Pro ostatni sem prekopiruju, jak chce resit energetickou bezpecnost CR:

        „jediná soběstačná energetika pro ČR je slunce, voda, vítr, uhlí a biomasa“

        Tak schvalne, plati si za sve presvedceni u Nano i Milan V?
        Protoze atomky jsou fuj.
        Nebo je to jenom kecalek, ktery prudi na diskuzich, ale doma pali tu hnusnou elektrinu z Dukovan?

        Pozor neplest s temi, kterym ze hnusi rusky plyn, a tak ho kupuji pres Nemecko. Ta 500% prirazka ho pry zbavi vseho odporneho a ruskeho.

        1. Nové „atomky“ jsou strašně drahé kvůli stále se zvyšujícím nárokům na bezpečnost. Proto se moc nestaví. Ale staré je potřeba dobře udržovat, abychom nedopadli jako Belgičané a Francouzi.
         Nové Jaderné elektrárny potřebují cenu elektřiny zhruba 200 Eur/MWh (a to chtějí Sikela a ČEZ dosáhnout a zastropovat).
         Nové Obnovitelné zdroje s akumulací potřebují cenu tak 100 Eur/MWh.
         Proto se vloni spojili zelení i jaderníci a dosáhli, za pomocí Grety a histerie zvýšení cen, jen se jim to válkou a sankcemi vymklo z rukou.
         Přemýšlejte, musíte k tomu dospět sami, já už Vás školit nebudu.

         1. Nové JE se nestaví hlaně proto, že není infrastruktura pro výrobu potřebných prvků, v druhé řadě také pomalu mizí generace, která na Západě JE stavět uměla.

          Odůvodnění, že jde o navyšovanou bezpečnost je asi takový nesmysl, jako to, že občany ČR Fialova vláda nenechá padnout…

          1. Speciální oceli pro primární okruhy JE se vyráběly v Rusku. Většinou je vyráběly podniky, co stejné prvky dodávaly i pro stavbu ruských jaderných ponorek. A když porubí nebo armatury nebyly, zasekla se i Areva na Husím šutru (alias JE Hanhikivi ve Finsku). A to jsme tehdá ještě s Ruskem kamarádili. Dnes se ukazuje, že postavit JE není možné.

          2. Průkazně lze dokázat, že nové JE stavět jde…

           Jen ten jediný stavebník JE, který je umí i stavbu dokončit, se musí jmenovat Rosatom.

         2. Skolte predevsim sebe.
          Treba proc se neustale zvysuji naroky na bezpecnost? To jako byly pred 10 lety nebezpecne?
          Nebo to je umele nafukovani cen, aby vitr/slunce nevypadaly jako uplny pruser?
          Nebo taky, kdyz novou atomlu v Evrope uz poradne nikdo postavit neumi, tak to osolime novymi a novymi nbezpecnostnimi podminkami tomu Rusakovi, protoze ty podminky jsou platne i zpetne pro rozestavene elektrarny.
          Jo, kdyz se ty hnusne atomky musi tak udrzovat, je dobre vedet, ze to ostatni se udrzovat nemusi, elektrinu produkuje stale, je tam porad duha a kolem behaji jednorozci.

          Lidi se mi „argumentace“ mestskych radoby ekologu, kdyz vynechaji 90% informaci o cenach, nakladech, povolenkach, dotacich, aby jim nakonec konecne vyslo, ze vitr/slunce je za babku.
          Presne diky takovym je to tam, kde je.
          A ty sama jelita jeste maji odvahu radit, jak z toho.
          Zdravim pana Bartusku a Milana V.

          1. Zvýšení nároků na jadernou bezpečnost je kvůli Fukušimě 2011. Reaktory přestály zemětřesením i zaplavení vlnou tsunami. Ale nevydržely odříznutí od elektřiny pro čerpadla chlazení primárního okruhu.
           To hrozí teď v Záporožské elektrárně.

          2. Milane,
           tuhle historii máte z proměnlivého obsahu Wikipedie?

           To, co popisujete, by nutně muselo skončit řadioaktivním mrakem vysoko v ovzduší. Ten ale nebyl zaznamenán – a naopak, to, co zaznamenáno bylo, je a bude, je stroncium v mořských rybách.

           Pokud si vzpomínám, čelý problém Fukušimy byl odvozován z jejich inovativního skladového hospodářství, které progresivně nebralo v potaz bezpečnostní nařízení…

           Nedovolím si napsat, že tu inovaci zvolili ti, kdož už nebyli schopni z bezpečnostních pokynů odvodit jejich odůvodnění – vše ale tomuto nasvědčuje…

          3. A.D Lentilka: vidím že nerozumíte fyzikálními příčinám Fukušimy 2011.

          4. Použiji texty z aktuální Wiki, na ozřejmění mé myšlenky to postačí…

           Zkuste si tedy povšimnout tohoto textu:

           Příčiny havárie je nutné hledat již v čase před samotnou havárií – nedostatečná připravenost personálu na možné havarijní stavy, zanedbávání připomínek regulačních úřadů, chyby v japonské legislativě týkající se regulačních úřadů a k havárii svojí měrou přispěly i kulturní předpoklady, zejména japonská hierarchie.

           případně i tohoto:

           Všechny tyto faktory vyústily do havárie, jež podle vyšetřovací komise založené japonským parlamentem byla „man-made“, neboli zapříčiněna člověkem. Člověkem se ovšem nemyslí jednotlivec, ale spíše celý systém.

           Vlastní průběh toho, co se dělo, sice souvisel s chlazením (nevybuch přímo reaktor, ale vodík v kupolích), ale to nebylo až s tak plošným dlouhodobým dopadem (jako v Černobylu), jako byl dopad trvalého úniku z okruhů nosného média reaktoru JE přímo do moře. A k této mořské tragédii výrazně přispělo i inovativní skladování použitého paliva v sudech v zátopové oblasti elektrárny.

           Ta má myšlenka ale vycházela z podstaty toho, že lidé ztratili základní ponětí o realitě, která s JE provozem souvisí. A porušení bezpečnosti lidským faktorem nelze „opravit“ pomocí stavebních požadavků. A ta nekompetentnost lidí je hlavním prvkem toho, že JE už skoro nikdo neumí postavit, a dokonce už ani provozovat…

          5. Rusové a Rosatom mají vychovány a v reálném provozu vyškoleny mladé nástupce, kontinuita je tam zajištěna, požadavky doby i bezpečnosti jsou tam zakomponovány.
           Problém zbytku světa, včetně Francouzů samotných, je jinde.
           Někdo jim i nám vsugeroval, že když si necháme cokoliv, nejenom jadernou elektrárnu postavit od Rusů na klíč, tak že pořád budou „náhradní klíče“, nebo nějaká „tlačítka“ vlastnit Rusové, kteří nás pak jimi budou vydírat.
           Soudě podle mainstreamu, se bohužel ta sugesce daří. Podlehli jí i někteří místní, zeleno-energetičtí pošahanci, tahající svá moudra od jiných pošahanců z internetu.

          1. Kdyz Lentilka aspon jednim okem prohlidne ty svy kecy , zjisti ,ze korporace ,ktere budovaly Fukushimu svindlovaly pro zisk , pod vedenim , dozorem a miliardami od vlady..Jako obvykle.
           Pak se to to svede na ty jiny..

          2. Uvědomujete si, že jste vlastně z jiné strany zcela potvrdil tu mou myšlenku o nekompetentnosti?
           Anebo to skutečně vidím jen já?

     2. Největší akumulaci jsem projektoval kolem roku 85, bylo to do rekreačního střediska na Čeladné, 20m3, ležatá bečka. Dávali ji tam jeřábem, střecha se dělala potom. Slouží dodnes.

     3. S tím vytápěním dřevem, můžete být také nemile překvapen. Příští týden jedná Europarlament o přeřazení topného dřeva z kategorie klimaticky neutrální do kategorie nevhodné. Tak ať se nedivíte, že to zakáží nebo zpoplatní třeba 50 tisíci za topnou sezonu.

      1. Vybrani nejdulezitejsi a nekteri experti ekologie maji jasno. Kdyz nebude lid, planeta Zeme zarucene prezije a voni s ni a navopak.
       Nic jinyho neni mozny. I kdyby bylo.
       Na lid se tak musi nastrazit radsi hodne , aby byl co nejmin.
       Dale aby si vypravel, niceho nevsimal a vselijak problemy resil a nevidel tak nic podezrelyho..Az kdyz je pozde..

    2. Nemají SVOJE bydlení.
     Bydlí NA DLUH v ekobiolepenkáčích ZCELA odkázaných na plyn a elektřinu (neboť všemožná čerpadla, ale i fotovoltaika, rekuperace a další blablabla nutně potřebují pro svůj provoz elektřinu), na jehož splácení kvůli cenám energií nemají či mít brzy nebudou.

     V těch ekobiolepenkáčích se dřevem většinou nedá topit. Lokální topení si můžeme dovolit my, co bydlíme v neeko kamenných a cihlových starožitnostech s poctivým komínem a metr tlustými zdmi.

     Nikoli – pouze voda a jádro. Všechno ostatní jsou pouze doplňky a plyn UŽ NEMÁME.

     Ta „druhá zaměstnání“ se vezmou odkud?

     1. Občane, jádro nám postaví cizina, za hodně peněz, nic není dražšího. A palivo je pouze z ciziny, monopol na výrobu má jen pár jaderných mocností

      1. Za posledních pár desítek let to umění dokončit stavbu JE prokazovala pouze jediná. Před 40 lety jsme JE stavěli a stavby nejen u nás dokončili i my.

    3. Zkuste vypnou televizi, najít nějaké otevírací okno, otevří ho, nadechnout se z plých plic a podívat se na skutečný svět..

     Krása, že ano?

     1. Já se ráno vždy projdu po zahradě. Nádhera. Velký rodný dům se zahradou, to je k nezaplacení ….. I s tím drahým topením

  2. Ano, grýndýl má skjelé výsledky. Kupříkladu elektromobilisté brečí jak želvy, že elektřiny pro jejich hejblata je málo a je drahá.
   Zeleným vosumatřicetkrát sláva 😀

   1. Vite, ja si nekdy myslim, ze Putin byl proti te intervenci jenom z jedineho duvodu:
    on to jenom chtel o par let odlozit, az ti blbci v EU zavedou i dopravu na eko elektrinu.
    To by pak teprve bylo toco.
    Jinak elektroauto maji dneska porad jenom bohatsi, takze moc stiznosti na drahe dobijeni neni slyset.
    Lito mi jich neni.

  3. Vy jste si něco vzal, než jste tohle napsal??? Takže když Vidlák napíše že tři a tři je šest, tak blekotá, protože podle vás je tři a tři přece šest!

  4. Blekota jich cely stada.
   Na uspesnou organizaci dvou velmi schopnych lidi manifestace, se prisakly dle ocekavani ,pomerne velky davy yntelgentu a pisalku. Rajtujou a rajtujou na uspechu jinych.
   Kdyz sami zadny nemaji a mit nebudou..
   V cele s nejakym nejvyznamejsim rajchlem , kterej to vede..
   Dva organizatori a hlavni postavy dne v hlavni roli, byli uspesne zatlaceni a nacpani do pozadi, jako obvykle a jako obvykle, hrdinove mlci..
   O manifestaci informuje celej svet..

 22. Jen velmi letmo jsem nahlédl do diskuze pod jiným článkem a zaregistroval jsem jakési narážky od I. Kanta a mého digitálního guru – Asfaltového Holuba.

  Proto bych si dovolil zdejším diskutérům položit otázku, co soudruh Fyjallách a řešení krize na Ojropské úrovni. Jak moc čeští soudruzi pohořeli? Úplně, anebo jenom ganc?

  Mejnstrým večer mlčel, jak zařezán, všady králuje dokrálovaná soudružka Elza ( u nás se tak říká všem Eliškám a Alžbětám).

 23. Myslim, ze az tak zle, aby si libodemo mladez nemohla dobit mobil nebude. Internet fungovat bude, inak by 80% populacie do 30 rokov skoncilo bez fejsbuku a instagramu na psychiatrii.

 24. Jsem si před spaním sjel JP a Onufrienka.

  Oba tvrdí, že Ivan je rychlejší v přesunu záloh směrem k ukrajinskému vklínění. Neboli síly se měly dnes odpoledne údajně minimálně srovnat.

  Vasil prý údajně operuje v početně malých skupinách, aby se snížila efektivita ruské dělostřelby.

  Co mi zůstává záhadou, to je efektivita těžkého kulometu na korbě civilního auta dodávkového typu. Typická je Toyota Hilux. Tato kombinace je prý novým Vasilovo hitem, odkoukaným od džihádistických soudruhů.
  Asi jo, když to Vasil říká…

  1. Toyota je levná a projede i špatné cesty. Na frontě, kde jsou velké mezery mezi pozicemi, projede těmi mezerami. Může do nich rychle dopracit střelce s javeliny a můžou se vyfotit s vlajkou někde v nepřátelském týlu. Ve stepi proti tankům už šanci nemá. Proti silným pozicím taky ne. Kvalitních pancéřovaných vozidel zase není tolik. Toyota je v takové situaci ale pořád improvizace, když to není Blízký východ kam se hodí víc.

   1. Re: Manuel

    Já bych to viděl tak na ostřelování neozbrojených kolon a dosti šílenou spotřebu jak aut, tak i lidského masa v podobě jak střelců na korbách, tak i sebevrahů pardon – řidičů za volanty Toyot.
    Ale je fakt, že nové, mladé a chytré uvažování mi ještě moc nejde…

    1. Telegram:
     Nemocnice v Oděse, Charkově, Nikolajevu a dalších ukrajinských městech jsou přeplněny raněnými v důsledku útočných operací ukrajinských ozbrojených sil na Charkovském a Chersonském směru.
     Vojáci jsou již převáženi i do Kyjeva, kde byl spatřen tento konvoj sanitek.

  2. Ono to od džihád soudruhů nemusí být jen odkoukáno, nejspíš tam i jsou, osobně. Kam by se asi též poděli…řekněme všichni ti kucí, co před časem blbli v Blialowiezi? Podle Lhoťana je mezi „interbrigádami“ machometánů dost, a dějí se i konverze dobrých evropských rusobijců. „Ve válce není nikdo ateista“, cituji Lhoťana.

   „Sešli se tam všichni magoři z Evropy“, cituji kolegu.

   1. Mezitim ,kdyz zase novej spratelenej furer chce zase novy dalsi sudety..
    Nemam rad ty spekulace a rady z kuchyne, jak se ma neco delat a jak vest vojaky atd..
    Coz ted hodlam spachat s vymluvou , ze i z dalky jeden muze trochu videt ,co dava smysl a co ne../Mozna lepsi, nez z blizka/.
    Stovky a vic, pisou denne rady vlade v Kremlu..
    Treba kriznik Moskva se mota blizko kolem pobrezi na dostrel , az si vykoleduje opravdy rychly a sokujici potopeni…Zadna odvetna akce ,aspon napomenuti ,ze se tohle nema delat..
    Putin nekdy dela dojem ,ze je na reminku a couva a cukne obcas , kdyz nema…
    S generalama ustavicne bojuje dlouhy tejdny, do plnych ..
    Porad premejslim a nechce to pryc , ze nejaka smela a prekvapive sokujici akce ,by nebyla obcas vubec na skodu..
    Lepsi sokovat , nez je bejt v soku..
    Udelat dobrej dojem na celej svet, v pravej cas ,taky neni zrovna k zahozeni…
    Na to je ale zapotrebi myslet a neco tvurcich schopnosti taky…
    Nekdy je treba vyhodnotiti vysledky konfliktu treba za 3 mesice a vyvodit dusledky , kde je treba …Mozna to delaji , ale je to videt na druhy strane..
    /Kde sou prej jen blbci/.
    Mam uz dlouho tu fixni ideu , ze se meli ritit hodne brzo a fofrem na Odesu a odtud se vejirem rozebehnout na vsecky strany..
    Samozrejme s neustalymi prisuny vseho co je treba ..
    Nemusim psat ,ze Odesa je po Krymu nejduuulezitejsi ,ze vseho.
    Ze dobejvat se do mestecka B. neni to pravy..Vyhody.
    To znamena moznost se posunovat na zapad , kde temer nejsou pevnosti , dale pohnout se nahoru na sever , kde nejaky asi sou ,ale ohrozovat Kyjev a unik z neho by hrozil ,ze nebude nejlehci…Ani naopak , kdyz …
    Kde kdo si do Kyjeva prilitne jak chce a a kdy chce nebo prijede v pohodli vlakem..
    A porad tam oslavuji a oslavuji..A vozej tam plny vagony penez.
    Dale posunovat se na vychod a severovychod dava moznost tak utocit na pevnosti a opevneni ze zadu..To by ,jako prekvapeni ,asi zadnej v nich ,nemel rad…
    Dale ,porad se strili na tu atomovovu elektrarnu .
    Mozna z toho milionu vojaku ,co maji v zaloze v kasarnach , by se dala vybrat nejaka divize a jdete si chlapci na chvilku zabojovat a zahnat nepritele daleko, aby na tu elektrarnu nedostrelil…
    /Na misto ty komise , ktera nezjistila , kdo na tu elektrarnu furt strili , poslat tam sestilety kluky , tak to budou vedet asi, za ctvrt hodiny a najisto/..
    Pak se vojaci z ty divize muzou zase vratit..
    Mozna neco z toho dava smysl a stalo by za uvahu..

     1. Jestli má 140timilionový stát o rozloze 17 mio km2 POUZE 200 000 disponibilních vojáků, tak si NEmůže dovolit POZEMNÍ operaci, od začátku je všechno blbě a skončí to velkým průserem pro RF.
      Buď začnou masivně bombardovat všechno, co se hne (USA náš vzor), nebo to projedou. Pokud těsně předtím stihnou odvézt ženské s dětmi do bezpečí, bude jim to jen k dobru.

     2. Tohle ja nevim, ani nemuzu vedet, ale mozna, ze ty divize v kasarnach taky potrebujou obcas neco vic ,mimo cviceni..
      Sedet porad v kasarnach vubec neni zdravy a vojaka rozmazluje..

 25. Bude průlom zastaven, obklíčen, rozstřílen, zbombardován letectvem a všechno se víceméně vrátí do starých kolejí? Pak Rusko dělá, co dělat chce a válka na Ukrajině je jen malá část tamní války proti západní hegemoni.

  No jak se na to koukám, tak ta vaše první a mnou zkopírovaná a sem vložená úvaha je nejspíše tou správnou, jen s drobnou úpravou. Nic už se nevrátí do starých kolejí. Ukrajinci po zdrcující porážce se již nikdy nevzpamatují. Dokonce i Strelkov je po dlouhé době pln optimizmu a to je co říci.

  1. Někde se ten 3. armádní sbor „flákat“ musel. Ale uvidí se z. ráno, nebo spíš – večer a v noci. To se totiž vždy všechno rozkecá.

 26. Až jsem z toho, kolego Vidláku, dostal hlad.
  V lednici je kousek uheráku, k tomu kyselá okurka a zcela výjimečně mám chuť na malé pivo. Báječný chleba ze Zlivic (to je u Písku, vozí ho k nám ve čtvrtek a vydrží skoro týden).
  Než přijde hlad a bída, je třeba se pořádně najíst.

  1. Hudče, Vás by měli preventivně zastřelit. Už dlouhý čas se večer držím a teď uherák, pivíčko, okurčička (a dalamánek). Mně stečí, že mně po půlnoci ničí seriál Pfarrer Braun s Ottfriedem Fischerem, který právě ze záznamů konzumuji.
   Pro jednou to přežiji, ale dost! A pak, takto podstrojují vrahům než je pověsí.

    1. Tak to já mám k snídani připravené vlastnoručně upečené moravské koláče s vlastními povidli a tvarohem z A2 mléka,který od výrobce ujel jen 7 km( kravičky od telátek i mlékárna na 1 místě) a podobnou filozofii jako Hudec. Dobře si jist,ať je na co vzpomínat. Ale šetřit jsem začla. Nepouštím TV a nechybí. Kolik tak ušetřím, když před tím šla tak 3 hoďky denně?

  2. Hudec si žije.
   Kdysi se jezdilo do Písku pro droby. Byly levné a v Praze se o ně buď nezavadilo, anebo to byla podpultovka.
   V Písku bylo všechno. Játra, slezina, dršťky, ledvinky, dokonce i mozeček.
   Ja jsem tam jezdila do ZPA pro stykače , samozřejmě se zastávkou v místní Masně.
   Někdy se vloudil i můj pan vedoucí, aby jako popohnal dodávku úzkoprofilových stykačů. Zahučel do Masny a koupil si dvě kila mozečku za 4 koruny. Byl to šetrný člověk.
   Jednou jsem zkusila mozeček, nedalo se to jíst, byly v tom takové jako odštěpky kostí. Fuj!
   Zato vepŕová játra jako minutka, anebo obalovaná, zaručený úspěch. Držková polévka také moc dlouho nepřežila.
   V Jižních Čechách bylo chudo, menší platy než v Praze, ale milí lidé , mám Jihočechy ráda.

   1. Písek byl/ je má oblíbená destinace. Soud na dolním náměstí, tam se parkuje a po náměstí všechny obchody, jejichž produkty žena potřebuje k životu. Zejména železářství, galanterie a nahoře podniková prodejna Jitexu. Totální zhoubou je pouze knihkupectví a antikvariát Modrý slon, směrem k mostu. Tam obvykle padlo vše, co se mi podařilo ten den vydělat.

    1. Kláro!!!

     Jedinci, kteří pracují za obolus „se splatností“ tyhle problémy nemají… Dá se předpokládat, že vám dojde, proč v oslovení je tolik vykřičníků…

    2. Kláro, dobře vám tak!
     Kdybyste si v Modrém slonu zakoupila sebrané spisy V. Havla, mohla jste je mít za hubičku.
     Antikváŕi jdou mazaná cháska. 😀
     Já jsem si zakoupila v antikvariátu Červený knír Geopolitiku Ruska za 1599. Původní cena okolo 350. Rok vydání 2017 , dotisk se neplánuje. Holt jak nějaký agent StB něco napíše, lidi se strkají u pultů v knihkupectví. Divný. 🤔

   2. Za komanče jsem v Písku dělal žampionárnu. To byla kravina! Při desinfekci kójí od zbytkového mycélia (110°C) spadly zářivky i s izolací stropů. Pára se dělala na dvoře z hnědého uhlí ve vyvíječi Mešle z NDR.

   3. Mozeček, mozeček … tak jsem si vzpomenul na jeden starší fórek.

    To takhle přijedou dva turisté z Prahy do … do Písku. Prošmejdí pamětihodnost a dostanou hlad. V průvodci si najdou nejvyhlášenější restauraci v Písku a zamíří tam. Sednou ke stolu, vezmou jídelní lístek a čuměj do něj.
    Přijde vrchní, oba odloží jídelní lístky, natočí se k němu a tu jeden z nich praví: Heléééé, pane vrchníííí, my bychom si dali nějakou specialitu … něco co u nás v Praze nemáme …
    Vrchní od Pražáků vezme jídelní lístky, otočí se ke kuchyni a zvolá: … 2x mozeček …!!!

   1. Nemozem potvrdit … nacpat si brich pred spanim VZDY znamena zobudit sa s vlcim hladom … ale spinkam jak mimino … ked si teda odmyslim ten budicek o siestej so zalepenymi ocami v chladnicke.

     1. Jak řekl kdysi pan režisér Troška, když natočil jakýsi horor:
      „Neznám nic strašidelnějšího, než jít spát hladovej!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *