18 dubna, 2024

Protože to tak chtějí

Když tak sleduji cvrkot naší pětikoaly v posledním týdnu, tak začínám mít pocit, že i Blyštivému Péťovi začíná pomalu docházet, do čeho se to válkou na Ukrajině doopravdy namočil. Prostě věřil tomu, co mu jeho západní kamarádi řekli. Věřil, že už bude po válce, Rusko bude na kolenou a on se bude vyhřívat ve slávě bojovníka za demokracii, který jako první jel do „těžce obléhaného Kyjeva,“ přičemž jak už dnes víme, ruské jednotky se nikdy nepřiblížily ani k periferiím města. Fiala i ostatní prostě věřili naplno a upřímně. Některé, především dámské, části vlády to ještě nepochopily doteď a věří stále stejně upřímně a zavírají oči před realitou.

Přitom stačilo číst Kydy…

V březnu jsem se zamýšlel, jak je možné, že Rusové posílají na bojiště především starý obrněný šrot? Proč jim to u Kyjeva nejde a naopak, proč jim to u Chersonu a Melitopolu jde dobře? Také jsem se pozastavoval nad zaručenými informacemi našich mééédií, papouškovaných od různých válečných institutů a vojenských expertů, že Rusům dochází jídlo, palivo i munice, že Putin brzy umře, bude palácový převrat, atentát, smrt, ale nic z toho se nestalo.

V dubnu jsem psal o tom, že to nějak nevychází s těmi bezprecedentními sankcemi. Že se sice osm let mluví o vyřazení Ruska ze SWIFTu, ale za celou tu dobu se nenašel jediný nositel nobelovy ceny za ekonomii, který by řekl, že všechny ty sankce může Rusko snadno zvrátit, když přejde na platbu v rublech. Ve stejnou dobu se začaly objevovat grafy, že Rusko na válce docela dobře vydělává, že válečné náklady jsou menší než válečné zisky a není důvod, aby Rusko tento kondotiérský způsob válčení ukončovalo.

V květnu se ukázalo, že spojenci dodali sice tisíce a tisíce Javelinů, ale Rusko už bojuje především pomocí delostřelectva. Ukrajinský voják má sice vedle sebe deset protitankových raket, ale ruský tank nevidí ani z dálky. Jen slyší vrčet drony a pak se na něj sypou granáty, kterých má nepřítel tolik, že je nemusí vůbec počítat. Ukázalo se, že Rusko má v dělostřelectvu desetinásobnou převahu, že využívá taktiku z posledního roku První světové války, kdy postoupí dopředu dokud to jde a až nepřítel ucpe průlom zálohami, tak útok zastaví a zaútočí zase někde jinde.

V červnu se ukázalo, že ani západní houfnice ani raketomety nejsou schopny něco změnit, protože fronta má dva tisíce kilometrů a nějakých dvanáct HIMARSů je asi tak stokrát méně, než by bylo zapotřebí.

Včera jsme se dozvěděli z uniklého materiálu, že Ukrajina přišla o 130 tisíc vojáků nevratně a další desítky tisíc jsou vyřazeni z boje, ale alespoň nepřišli o ruce a nohy… Potvrzují to i moji příbuzní, maminka s nimi nedávno mluvila a celý rozhovor se točil kolem oznámení o gerojském padnutí za vlast v jejich okolí. Těch oznámení je nějak hodně. Ustřelených rukou a nohou také.

Tohle všechno jsme už mnohokrát probírali. Pokud si člověk byl ochoten odmyslet ideologický balast, tak si prostě musel všimnout, že celá tahle válka je jiná. Že Rusové uplatňují jiná měřítka a zřejmě i jinou taktiku. Ne, nebylo to jisté, ale byl to důvod k opatrnosti. Což ostatně hlásám dodnes. Fakt mi moje hlava nebere, když Marian Kechlibar řekne, že Rusko skočilo do propasti a stále padá dolů, ale zároveň je zapotřebí Ukrajině dodávat další zbraně a stále více a více. Zrovna včera Biden ohlásil rekordní dodávku. K čemu, když je na tom ruská armáda tak špatně? Prostě mi vadí, když mi chčijou na hlavu a ani to nevydávají to za déšť.

Nikdo mi například ještě nevysvětlil, jak je možné, že Rusové útočí především proti ukrajinskému opevnění na Donbase a nevyužívají jiná místa podél té neskutečně dlouhé hranice s Ukrajinou. Proč Rusové útočili proti Severodoněcku či Adějevce, kde Ukrajinci osm let lili beton do pevností a naopak neútočili někde mezi Charkovem a Černihivem, kde žádné pevnosti nejsou? Proč neútočí víc u Chersonu nebo proč nejdou směrem na Krivoj Roh? Tam je přece volná krajina. Ale ne, oni útočí proti pevnostem na Donbase.

Nebo, jak je možné, že Rusové na Ukrajinu vystřelili tisíce raket Kalibr, ale vynechali elektrárny i mosty? S těmito počty raket by byla na Ukrajině trvale tma… Přesto to neudělali a do mostů stříleli jen výjimečně.

Je jediná logická odpověď:

Protože to tak chtějí!

Chtějí to, protože to je nějaký jejich záměr. A protože ho nezměnili a naopak se klidně stáhli od Kyjeva i dalších oblastí, tak jim ten záměr vychází. Dělají to tak schválně. Ukrajinskou „ofenzívu“ proti Chersonu Rusové normálně odignorovali a pak celkem hladce postoupili i když jsme byli mohutně krmeni pravdomluvným Kmentou o tom, že u Chersonu jsou Rusové v rozkladu, odříznuti a co nevidět budou jejich jednotky zničeny. Místo toho se teď mluví o dalším ruském postupu k Nikolajevu.

Poslechněte si někdy ukrajinskou svodku z bojiště… Sami Ukrajinci vám řeknou, jak na tom jsou. Všude útočí nepřítel. Pořád a neustále. Je samozřejmě hrdinně odrážen, má vždycky strašné ztráty, ale pořád útočí a útočí a pak mu to najednou vyjde.

Jde o ty ztráty, ne o území. Jde o to, aby Ukrajinci víc nenáviděli svojí vládu než Rusko. Aby jednoho dne zjistili, že jim vláda strašně strašlivě lhala a že všechna ta zahraniční pomoc nebyla zadarmo. Jde o to, aby zjistili, že touha po NATO je stála život v každé rodině.

Tohle všechno byly otázky, které měly být zodpovězeny dřív, než budou podniknuty nenapravitelné kroky. Samozřejmě to nikdo neudělal a já se vlastně děsím, jak malá je ta skupina různých Koudelků a jiných sráčů, kteří se snažili vyhrát tuhle válku lhaním. Všichni ti Scholzové a Fialové od nich jen papouškovali a věřili jim, ačkoliv indícií, že je to celé trochu jinak, měli dost.

Včera nám Marie Divišová přidala další hezký střípek – Putinovu disertační práci o strategické ekonomické práci se surovinami a energetickými zdroji v regionech. Jinými slovy, jak používat suroviny a energetiku jako zbraň.

A jsme doma, přátelé. Ruská armáda neválčí… ona jenom tajtrlíkuje. Válka se vede pomocí plynu, ropy, elektřiny, oceli, trubek, kompresorových stanic a plynových turbín. Ruské dělostřelectvo se jen stará o to, aby Ukrajina plýtvala životy, utrácela stamiliardy peněz, půjčovala si od USA dolary i raketomety. Ruská armáda jen zařizuje válečný stav, aby bylo možné bojovat surovinami. Rusové prostě zapálili na Ukrajině válečný požár a starají se, aby při něm Ukrajinci masově umírali a zadlužovali se nad všechny představitelné meze.

Není zapotřebí se vylodit v Americe, aby bylo možné porazit USA. Američané prý chtějí Rusko uzbrojit jako kdysi SSSR, ale ono to spíš vypadá, že Rusové Američany upůjčkují.

Už jsem to tu psal, že by to musel být zázrak hodný Nobelovy ceny, dostat ekonomicky na kolena zemi, na které jsme ekonomicky závislí.

Už i majnstrým začíná mluvit o tom, že sice možná dostaneme plyn z Kataru, ale ten bude drahý, že si ho u nás nikdo nebude moci dovolit, průmysl nebude konkurenceschopný a sice budeme mít terminály, ale všechny firmy budou dávno už vyrábět v Rusku, protože tam je plyn skoro zdarma.

Já si nemohu pomoci, ale Rusové dělají to, co dělat chtějí, dělají to takhle schválně a skutečná zbraň je ta turbína, se kterou se Scholz fotí, ale která se stále netočí a nedodává do Nordstrýmu plyn. A raději ani nespekuluji, jak to teď chodí s ruským uhlím, ruským dřevem, ruskou ocelí i železnou rudou, apod, apod. Jen jsem si přečetl, že na Slovensku stojí tamní velká hliníkárna a Duslo Šaĺa také nějak nevyrábí ledek… To všechno se projeví, že nám z toho bude ještě špatně.

Nedávno jsem psal o porovnání měn přes cenu benzínu a tvrdil jsem, že Euro musí vůči dolaru (a rublu) oslabit zhruba na polovinu své hodnoty, aby odpovídalo svému skutečnému významu. Podívejte se na kurzové grafy… už si můžete dokonce i promítnout datum, kdy se tak stane.

Tohle všechno se dalo čekat. Nejsem sám, kdo to takhle viděl. Jen se to nesmělo říct. Byla to ošklivá ruská propaganda ruských fejk ňůs. Jen tak mimochodem… Vidláka už na fejsbůku rozebírají naši líbodémo soudruzi a došli k tomu, že neexistuju. Že jsem ten nejkvalitnější produkt nějaké ruské trolí farmy.

Jenže realita je realita. Už si toho všimnul i předseda vlády. Prý to bude řešit celoevropsky… asi potřebuje v Bruseli dostat další kartáč, jako minule. Jeho kamarád Guy mu to vysvětlí. Fialovi ještě nedošlo, že mu lžou, jako když tiskne, že nejsou jeho kamarádi, že je jen mouřenín, co má odvést svoji práci. Ale už to v něm hlodá. Za pár týdnů si zase může jít postěžovat za Zemanem, ale to už bude opravdu jako kůl v plotě.

Pokud má Fiala rozum, tak teď půjde, podá demisi a udělá předčasné volby. Ať si to jednání s Německem a Bruselí užije Babiš… Ať to dopadne na něj. Ale Fiala rozum mít nebude. Myslí mu to moc pomalu.

Ale na jeho výraz, až přijede z Brusele, se těším. Vůbec v posledních týdnech už nevypadá tak blyštivě a natěšeně. V jeho obličeji se postupně usazuje ten ultra, mega, giga průser, proti kterému byla sametovka jen dětská hra. Podívejte se mu do očí. Už to tam je. Strach. Ještě pořád je tam i víra v líbodémo, ale s každou další jobovkou jí ubývá. Dívejte se, jak náš Petro Igorovič Fialenko zjišťuje, že Rusové vědí, co dělají, že mu všichni kamarádi v EU lhali a on si to teď vyžere.

414 thoughts on “Protože to tak chtějí

  1. Protiproud? Neověřitelné informace a dohady jako v mainstreamu. Doporučuji obezřetnost.
   Hrozí „Truss efekt“. Ne, že by nehrozil i bez čtení protiproudu nebo poslouchání našeho rádia a TV.

   1. no ale vzpomeňte na ty mraky „amických laborek“ co jich na ukradině bylo a kdo ví jestli je zbourali všecky

 1. Gogo,
  vy zapomínáte a těch 70-80% Rusů, kteří jsou vlastenci. To umožní klidně převést „traktorový závod“ (kdekoliv) na výrobu tanků nebo houfnic, letecký na výrobu křídlatých raket. A sabotáží bude málo.
  Podívejte se třeba na ruskojazyčné obyvatelstvo obsazovaných území. Nemají vodu, nemají plyn, elektřinu, zásobování prakticky nula, ani pohřební služba nefunguje. Pohřbívají své mrtvé na hřišti před paneláky. Jsou na linii fronty. Žijí ve sklepě, ven vycházejí jenom v nezbytných případech – a těší se, až je obsadí RF . Že už konečně bude klid. Protože Rus jim doveze potraviny, spraví elektriku a vodu a zařídí ordinaci doktora aspoň na dva dny v týdnu. Když jim nabídnou ruský pas, rádi kývnou.

  A ti v Rusku, daleko za frontou? Exploze tam nedoléhají, v obchodech jsou věci nejen nezbytné ´, ale i luxus i když nedostanete Big Mac tak dostanete něco, co je prakticky stejné, jen se ti jinak jmenuje, I-phony originál trochu dražší, protože mezi výrobcem a Rusem jsou přibližně dva překupníci. Rubl mě stál předloni 0,315 USD, dneska 0,415 USD.

  Tohle nikdo ze zdejších stratégů nezapočítává do svých počtů raket, děl, kaťuší a HIMMARSŮ. O současných technologiích už vím jen málo, taktiku a strategii jsme musel studovat už dávno, takže se prognóz nedopouštím. Hlavně ne těch odborných – ze zdejších amatérských stratégů by se dala sestavit celá rota. Nebo aspoň četa. A co z toho? Ohňostroj intelektuálních schopností, slov, prognóz – a NIC.

  1. Starý kocour: protože Západ to neodhadl ve svém morálním rozhořčení, když šel cestou směrem k nevydávají viz a zamrazení a zabavení majetku oligarchů. Tím nahnal váhání i část opozice ke Kremlu. Přitom mohli se naopak snažit co nejvíc lidí z Ruska odlákat, aby ho oslabili. Jenže v současných podmínkách se ti nespokojení vrací do Ruska nebo dočasně místo na Západ emigrují do zemí jako Arménie, Srbsko nebo Kazachstán nejvíc lidí z IT. Nechtějí mít problémy s vízy, různými povoleními, bankovními převody a nechtějí se 10x denně za svou zemi omlouvat, aby byli vzatí na milost. Pořád je to velká země a početný národ nekonečné omluvy se znechutí i mnohým, kteří svou vládu nesnášejí. Oligarchy mohli v Londýně a USA svádět, aby odpadli od Kremlu. Zamrazenim majetku dosáhli opaku. Posměšně výroky jako ten Scholtze o Donbasu jen zasahují jejich hrdost a zahánějí je do vzdoru. Podobne jako po Majdanu zaháneli do vzdoru i ty nejvíc umírněné separatisty, kteří jen čekali na to až budou odlákání od Kremlu a samozvaných gubernátorů jakoukxmkoli kompromisem. Dnes tito nespokojenci bojují za separatismus, i když nechtěli.

  2. Berte v potaz to, že z hlediska kremelské propagandy není válka, ale velmi úspěšná SVO, kde plní na 120.
   Samozřejmě, že i Rus s půl mozkem musí od května vědět, že to jde kapku šejdrem. Ale co .. prohra bude znamenat katastrofu, tak není čas se bouřit. Takže ano, jestli z Vagonzavodu udělají výrobnu tanků, tak bude makat na tom. Je na to připravený, i na to, kdyby řekli, že Ukři pálí do Rostova, jdem na ně. Sloužil u Uraganů, půjde splnit povinnost.
   Ale tohle se neděje, na ruské území se pálí, ropa teče přes ukrajinu na Slovensko, kde z ní udělají palivo, které jede na Ukrajinu a nikdo nepřeruší ani ropovod ani ty koleje. Všechno jde podle plánu.

   A pak – kdo a s jakým cílem vlastně řídí Rusko? Jestli to tihle proserou … nebylo by lepší přepřáhnout včas? Tady já třeba vidím riziko absurdní propagandy spolu s natahováním konfliktu.

   A abych potěšil Strelkovem – kdo ho sleduje jako já, asi ví, jak se vyjadřoval o Putinovi v roce 2014, v letech 15-21 a jak od konce února a jakým způsobem to komentuje a vysvětluje.

   Nejde o souhlas nebo nesouhlas, ale o pochopení, jak ten člověk uvažuje a proč. Kdyby se takhle otevřeně vyjadřoval Čubajs, sledoval bych i jeho a určitě bych z toho vytěžil spoustu znalostí.

   1. …a určitě bych z toho vytěžil spoustu znalostí.

    Ne znalostí. Předpokladů. Spoust alternativních možností. Coby kdyby a co když…

    Nespoléhám na Strelkova nebo kohokoliv jiného, ale na sumu střípků. Z dálky to složí obraz byť ne s podrobnostmi. Ty nejsou nutné pro hodnocení celku, spíše škodí.
    Já věřím jen tomu, co vidím na vlastní oči, slyším na vlastní uši, co si můžu očichat, ohmatat a olíznout.

    Informační technologie už je na vyšší úrovni, než psychologická ideologie. Tzv. oblbování.
    Které má několik úrovní. Nicméně si myslím, že Goebbels to uměl mnohem líp. Ten paralelně působil na několika levelech.

    1. Tak dejme tomu informací. Tím nemyslím, že všechno, co kdo řekne, je pravda nebo jeho názor. I lež je informace, i faleš je informace pro příjemce.
     Je to potřeba zasazovat do té mozaiky se znalostí kontextu atd. U některých stačí vidět, že tam nejsou ani data ani názory ani osobnost. Může se maximálně podřeknout.
     U většiny se ale dá něco informačně získat. Čubajs byl klíčová osoba celých 40 let, bylo by co se dozvědět.

    2. Přesné. Chcete-li poslouchat Strelkova, tak si poslechněte i Kedmiho, Panarina a občas i debaty u Solovjova nebo na rádiu Komsomolské pravdy. Všichni předkládají analýzu analýz. Ale život vidíte na videích obyčejných lidí, v článcích místních novin, to jsou ty střípky.
     Uvidíte, zda místní mají problém s ostřelováním a atentáty nebo spíš řeší, kde je k dispozici doktor, kde se dá nastoupit do práce, kdy bude plyn, voda, elektřina.

   2. Zneuznani zkrachovalci jsou ti nejhorsi.

    mala rekapitulace:

    Rusko vydelava, jako nikdy.
    EU je na pokraji energetickeho kolapsu, ktery si na sebe navlekla sama.
    To nejhodnotnejsi z Ukrajiny uz ma pod kontrolou Rusko, a i pesimiste pripousti, ze to neni konec.
    Ropa a obili se cile obchoduje za nedolarove meny.
    Africke a Arabske staty se vice, ci mene stavi proti USA.
    Rusko si sahlo na nejnovejsi zapadni zbrane.
    A to vsechno i pres mozne i nemozne sankce uvalene zapadem.

    to je to, co me ted napadlo, bude toho vic.

    Co z toho vseho vyvodil Strelkov-gogo?
    Je treba svrhnout Putina a jeho bridily, pardon, oni tomu rikaji preprahnout.
    A kym je nahradit?
    Mozna by se Strelkov obetoval. Po tom, jak pred lety uspel na Donbase, odkud se pakoval , jak kometa. Za coz samozrejme muze Putin.
    A taky za to, ze nekde nemeli pontony.

    Zelensky by se mel zacit bat, ve Strelkovovi-gogo mu vyrusta zdatna konkurence 🙂

    1. Dovedu pochopit, že jste na mě chytil alergii, ale moc nechápu, proč si mě berete do huby zrovna v oblasti globální ekonomiky (energetické surovniny, obilí), kde přece opakovaně tvrdím, že tady se Rusko jednak nachystalo, a to i systémově a druhak má štěstí na naprosté kretény na druhé straně (zejména EU).

     Většina mých zkoumavě-kritických komentářů se přece týká plánování a průběhu SVO a taky těch typů projektů a obsazení, které představuje Čubajs. Ale to tady zrovna moc nerozebírám.

     1. Sakura není sám, kdo na tebe chytil alergii, Mrcasíku.
      Pokud se dobře pamatuju, tak placené propagandisty na tomhle webu, ani na Vidlákově webu neměli lidi moc rádi. A zdejší pan domácí, pan Zakladatel, je kdysi s gustem vyhazoval. Navždy.
      Ty nepřinášíš nic, jen hromady vlastních vyprojektovaných výmyslů, jak by to bylo fajn, kdyby to Rusové projeli. Pouze papouškuješ úplně ujeté vývody zneuznaného Girkina-Strelkova, nebo jak si zrovna teď říká. Je to ale jedno, je to nula, jeho tirády už nesledují ani Rusové, protože je několikrát napálil svými vlastními smyšlenkami.

      Vlastně máte hodně společného. On má plovoucí jméno i příjmení, jak a kde se mu to zrovna hodí. A ty jsi majitelem multinicku, pod kterým jedeš šichtu na pěti webech současně.
      A oba máte tendence, projektovat do svých blábolů přání svých páníčků, co vás platí.
      Já totiž, na rozdíl od ostatních nevěřím, že tuhle typicky propagandistickou práci, někdo dělá zdarma, ve svém volném čase a z čirého zájmu o SVO.
      Nikdo můj koment číst nemusí, nemusí s ním ani souhlasit, nebo ho podporovat.
      Je to jen další kousíček do diskuse, které ty bys chtěl dávat, svými rádoby zasvěcenými komenty, zdání objektivity.

  1. Je to asi pravda, akorát to byl ukrajinský stroj (tank ne). To video by se dalo někde asi najít, tehdy do bylo dost medializované. Kde by se taky v Kijevě vzal ruský tank :D.

  2. Re: ema

   To, co převálcovalo vyfocený osobák, určitě není tank, což je podstatné, protože k posouzení škod na osobáku bychom měli být schopni odhadnout hmotnost a z toho vyplývající měrný tlak na karoserii osobáku.
   Btw. je dosti dramatický rozdíl v hmotnosti např. mezi T-72 a PVB-1 či nějakým transportním pásovým vozidlem.

   Fotky určitě nejsou originál – pásové vozidlo najíždí na osobák a za ním jsou stopy na asfaltu.

   Chybí mi tam STŘECHA OSOBÁKU!!! Kdo ji uřízl a čím, když přejetého borce se snaží vysvobodit „ochotníci“ s obyč montpákami…

   O přesné určení pásového vozidla, potažmo jeho hmotnosti oslovte třeba pana Králíka62, do cizích báboviček umí kopat znamenitě. Já momentálně těžce nestíhám.

   1. Byla to protiletadlová Střela 10 https://cs.wikipedia.org/wiki/9K35_Strela-10
    samozřejme ukrajinská, která nezvládla zatáčku (to je pro yoker-a níže)
    Tenhle fejk byl rozpitván už tehdy v únoru, ale jak říká klasik – národ nepotřebuje nezdravé senzace, národ potřebuje zdravé senzace! a maník uvnitř se právě prý uzdravil a vyšel z nemocnice

    1. Jde vo zivot , nejde ,tak de vo hovno.
     Nektery berou miliony za Ukrajinu a jiny se zase berou za Ukrajinu do hrobu..
     Nedavno psali ,ze si vlada Usa natiskla 5.8 trilionu a EU vlada 2.8 trilionu…
     Ptal sem se tuhle zasveceny osoby , jestli bych si moh natisknout taky , tak okolo bidnejch ,skromnejch deseti klacku ,ale bylo mi receno, ze je to ilegalni ,tezkej zlocin a flastr je v prumeru dozivoti.
     Dal pravil ,ze legalne zvolena demokraticka vlada muze ,kdyz chce ,kdyz NATO prijde, normalne pracovat v ilegalnim odboji /i vozbrojenym/a treba proti komu chce a nesmi bejt za to ani pokarana , napomenuta a nebo postizena …
     /Ze ty ,co by byli proti odsoudi taky do vezeni/.
     A jeste velkyma penezma zaplacena.
     A muze taky lhat ,jako kdyz tiskne? Moc se ptas..
     Taky tema papirkama z ty tiskarnicky,je vlada zaplacena ?? Rikam..
     Ale ptal sem se marne ,osoba jiz mizela z dohledu ,ze prej musi jit tisknout …
     se k jiny osobe….

   2. Nemám ponětí, podobná videa ignoruji. „Když pánbůh dopustí i motyka spustí“, znáte videa jízdy auta po dvou kolech? Já to rozhodně neumím. Z pohledu fyziky je teoreticky možné najít a udržet se v jakémsi rovnovážném stavu pod určitým úhlem, když to jde u auta, proč ne u BVP? Z pohledu editace videa je možné vše, i jízda auta na stropu tunelu.
    Dávám odkaz na stránky, kde se podobné věci donekonečna rozebírají a přístup je povolen i neregistrovaným uživatelům.
    https://t.me/warfakes a https://t.me/FAKEcemetery

  3. Pokud jsou to snímky obrněnce, který ho přejel, tak ho nepřejel tank, ale pásové OT, jehož váha je 3x nižší než tanku (10-12 t). Tato váha neslisuje auto do kostky. Pokud ho přejede středem, tak se promáčkne střecha a sloupky ohnou částečně dovnitř a vytvoří se taková klec. Problém je, že tělo se dostane mezi část auta, která neuhne a mezi část, která se prohýbá. Stejné jeko při čelním nárazu, kdy se vám zaklíní nohy mezi části. které se nárazem deformovaly a ty které nárazu odolaly. Lis, který lisuje auta do úhledných balíků má sílu 100 tun.

  4. Já vojenské technice také nerozumím. Ale řekl bych, že se tank pouze otáčel … Z tanku je totiž dost blbě vidět.

  5. Milá Emo je to jako z radia Jerevan: Nebyl to tank, ale transportér MT-LB nesoucí protiletadlový komplet 9K35 Strela 10 a nebyli to Rusové, ale ukrajinská Národní garda, která ujížděla z přestřelky s jednotkami SBU. (Ó ano, stříleli Ukrajinci po Ukrajincích a cca 85% ukrajinské techniky konstrukčně pochází z dob SSSR, takže ta technika vypadá jako „Ruská“ )

 2. Které zbraně zvítězí v konfliktu na Ukradině?
  Bude to plný hrnec ve spižírně, teplota na povrchu radiátoru, výška důchodů a cena v Hytlermaketech.
  Ten, který bude mít tyto atributy to jistě předá těm, kteří je nemají a taky by chtěli sedět v teple (bez svetrú) nad plným hrncem.

 3. co taky lítá luftem :- )

  Markétka a svetr
  Nová hesla podle Markétky:
  Celá Česká republika plete svetry. Svetr udělá za nízkou teplotou tečku. Můj svetr chrání tebe, tvůj svetr chrání mě.
  Buď zodpovědný a nos svetr! Dva svetry jsou víc než jeden svetr. Dojděte si pro posilovací svetr!
  Mám na sobě tři svetry, protože nejsem idiot. Nošením svetru zvítězíme nejen nad zimou, ale i nad Putinem.

  Spolu se svetrem to zvládneme!

 4. Vidlák píše zajímavě, ale chybí mně v tom souhrnu informací:

  – že Rusové zaseli o desítky milionů tun obilí více
  – že Číňané loni nakupovali obilí do zásoby
  -že se Putin podřekl, že s Čínou jedou podle plánu domluveného na OH

  Co se týká Ukrajiny, zapomínáme na prohlášení Zelenského, že Ukrajina se neměla vzdávat jaderných zbraní, a podepsaný plán výstavby několika reaktorů AP1000 mezi Ukrajinou a Westinghousem.
  Měl úder na Kyjev odvést pozornost nebo šlo o vážně míněný pokus ukončit rychle válku obsazením hlavního města? Nebo od obojího kus? V každém případě, zatímco Rusové útočili u Kyjeva, další si prohlédli Černobyl. Teď Záporožskou JE.
  Donbas už rozbitý je, takže tam granáty přeorávají již zničenou a přeoranou zemi. v souvislosti s omezenou ochotou ničit zbytek Ukrajiny se Donbas stal pravděpodobně masomlýnkem na mletí Ukrajinců.
  Nyní se dodávky zbraní soustředily na Ukrajinu. Hodně se jich ukradne na dlouhé logistické trase (údajně až 60 nebo 70% potom prodávají na černém trhu), zatímco Rusové mají zásobovací trasy krátké.
  Geniální strategii a nějaký plán Moskvy bych za současnou skoro patovou situací nehledal. Vypadá to, že na všech stranách dochází k přehodnocení pohledu na Ukrajinu a korekci předválečných úvah.
  Ale kromě kybernetické a informační války máme nové bojiště surovin, měny a financí. U suroviny jde o plyn a elektřinu, u měny s financemi jde o zadlužování Ukrajiny.
  Putin možná chce zabrat zbytek Ukrajiny neponičený a čeká, až se finančně zhroutí ona nebo EU. Na Ukrajině se bude válčit do chvíle, kdy bude chtít vstoupit do NATO. Což už dnes prý nechce, ale fakticky již Ukrajina do NATO vstoupila. A do EU také, takže kdo bude platit obnovu = dluhy Ukrajiny? Samozřejmě EU, i kdžy zůstane spíše u těch dluhů. A to se hodí všem ostatním aktérům konfliktu vyjma Ukrajiny:

  Rusku, protože na plynu a zimě může ukázat EU, jak moc je na Rusku závislá
  Číně a USA, protože s hospodářskými potížemi EU jim ubude konkurence
  Zbytku tzv. třetího světa, které štve paternalismus Západu, agenda lidských práv a požadavek na drahé klimaticky neutrální technologie.

  Ještě nebyla využita zbraň proti EU v podobě další migrační vlny přes Středozemní moře. Možná na ni také ještě dojde.
  Čína také dosud nezabrala Tchajwan, i když u něj dost provokuje. Asi čekají, až na Ukrajině skončí vyprázdněné armádní sklady.
  Proti USD také nikdo ještě nevznesl námitky.
  Sankce proti Rusku jsme sice vyhlásili, ale přidalo se k nim jen asi 40 zemí a zbytek světa na ně dost kašle. Takže se vlastně sami oddělujeme od zbytku světa.

  Jsme teprve na počátku vleklého konfliktu, jehož cílem je svržení Západu ze světového trůnu, přepsání globálního řádu a likvidace dluhů třetího světa likvidací USD a EUR.

  Mohu se mýlit, ale předkládám svůj úhel pohledu k zamyšlení, protože se příliš soustředíme jen na ukrajinský konflikt jako celou válku, zatímco jde jen o jedno bojiště globálního konfliktu. Pro novináře vděčné téma, tak máme tendenci ukrajinský konflikt a výsledky obou stran na něm dosažené či utrpěné ztráty nadhodnocovat oproti dění na celosvětové šachovnici. Naše WWIII už probíhá v plném proudu a my si stále myslíme, že jde jen o válku mezi Ukrajinou a Ruskem.

  1. Nejsem ekonom, ale jestli odepíše třetí svět „likvidací“ (poklesem hodnoty) USD a EUR třeba 50% dluhu, možná pošle rád vojáky na bojiště v Evropě (a i jinde) …

  2. Dá se souhlasit, jen v jednom se mýlíte. To co tu popisujete, tu většina omílá vlastně stále dokola, v různých variacích. Řekl bych, že většina zdejších diskutujících to vidí podobně. Nemyslím, že jde primárně o Ukrajinu a popravdě, říkal jsem to už v lednu.

   1. Patřím k těm, co od začátku mluví o tom, že válka na Ukrajině je pro tým VVP někde vzadu, priorita 5-10, že nejdříve si pořeší priority vyšší a válku udržuje v poloze „je to plichta“, aby měl doma dostatečný důvod a velkou podporu pro změny, které dělá(vyhnat McDonalds? – kdo by si na to v mírové době troufl, teď mekáč sám ochotně prodal všechno za levno a Rusové si kupují totéž nebo skoro totéž a jsou spokojeni) a zaměstnal Západ dodávkami zbraní a péčí o ukrajinské migranty natolik, že si nestihl všimnout změn v politické i ekonomické situaci a nyní je Západ ve vleku událostí, jen reaguje.
    Krátký příklad z poslední doby – Západ dehonestoval Lavrova kamkoliv se hnul a vůbec si nestihl všimnout toho, co tam dohodl, jaké smlouvy vyjednal. Nevím, zda je to válečnou mlhou nebo vlastním přesvědčením, že můj soupeř je „opilý mužik z benzínky uprostřed Sibiře“.

  3. Souhlasím … Vidlák předpokládá že Rusko má plán, já říkám že plán má i USA.
   Proto se na válčišti používají staré zbraně , stará munice atd.. pomalinku se dostáváme k modernějším technologiím. Kdyby první nebo druhá strana chtěla udělat průlom použije technologie hned.
   Takhle jedeme pouze likvidaci starého nepotřebného šrotu.

   Výsledkem téhle Války bude velké Rusko , velké USA – oboje přezbrojené. Zbrojařské firmy budou mít zakázky na 15 – 20 let dopředu
   Na Evropu čeká černý Petr ta to zaplatí.
   Oba hlavní aktéry války trápí stejná věc – nekontrolované (nejen) jaderné zbrojení Číny.
   Dovedu si představit že se možná ještě dočkáme doby ( aspoň někteří z nás), že sevřou obě mocnosti Činu do kleští….

 5. Blbec hromadného ničení

  Zbraň ničení hromadného
  předčí jenom naoko
  blbce, je-li instalován
  dostatečně vysoko!

  1. Zbrane hromadnyho zniceni se nejlip a pohodlne znici, jeste vetsim hromadnym nicenim..
   Zvlaste kdyz zbrane hromadnyho niceni na to zniceni ,zadny nejsou.
   To je taky dulezity vedet.

 6. Tohle je tak zbytečná debata…
  – Rusko to zpackalo!
  – Ne, nezpackalo!
  – A zpackalo!
  – A nezpackalo!
  – A…

  Jak jsem psal včera Homerovi: běžte, přátelé, do lesa, na procházku, zaplavte si, užívejte léta. Zatím je pořád teplo, to nevydrží věčně. Carpe diem!

  Ještě jsou tu vlaštovky i jiřičky, ba ani rorýsi – alespoň od nás – neodletěli.
  Škebloň je asi na dovolené, nějak přestal měnit IP adresy. Třeba je v Chorvatsku a má úplně jiné starosti než prudit „Alternativu“. – Toto, přátelé, toto je optimální strategie pro přítomný okamžik!

  1. To je dobrá filosofie, ale ne pro alternativu. Pokud si tady jenom budeme pěkně notovat, tak mě rovnou, Zakladateli, zakažte přístup. Ještě jsem se nedíval na reakce na můj vlastizrádný článek, nechávám si to na večer, pro dobré spaní. Pak si ho možná zakážu sám.
   Víte jak zní moje definice alternativce, odešla s jedním trollem, ale znova ji zopakuji:
   Alternativec je člověk, který pochybuje o všem, zejména o správné pravdě, protože jeho zkušenosti se správnou pravdou jsou docela tristní.
   A doplním:
   Alternativec musí snést opačné názory, aniž by pak jejich nositele vulgárně urážel, dehonestoval a hrozil mu zavřením.
   Pokud to tady nebude, budete tady mít penzionát a ne alternativu.
   Jaký pak bude rozdíl mezi Péťou s jeho jedinými správnými názory a Vidlákem s jeho jedinými správnými názory?

   1. Neodcházejte 🙂 Ano, vždycky se v rámci diskuzí ustaví nějaký správný názor, i v diskuzích na alternativě, i v diskuzích u Vidláka. A vždycky přijde někdo, kdo ten konsenzus začne s dobrou vírou narušovat. Kdyby nikdo takový nepřišel, tak diskuze zdegeneruje do skanzenu, penzionátu, a lidi by to přestalo bavit.

    Ano, někteří na Vás oprávněně či zbytečně útočí. Ale to nevadí, ne? Prostě napište, jak to vidíte vy, vyjádřete svoje emoce atd. A třeba zase konsenzus přesunete ze zavedených kolejí.

    Diskuze mají hodně funkcí. Někdo se přijde uklidnit, že svět je v pořádku, někdo přijde s někým bojovat, někdo jde něco hájit, prostě není to jen o „informacích“, koneckonců všechno je řízeno našimi emocemi, včetně „rozumu“.

    I já tady píšu, jak jsem moudrý, ale ve skutečnosti tu zde jen uplatňuji svoji emoci. A teď jsem o sobě ironicky napsal, že jsem moudrý, chtěl jsem vám dát vědět, že mám nadhled, takže teď si budete myslet ještě víc, že jsem moudrý a že mám nad vším nadhled. Jsem borec 😀

  2. není úplně od věci analyzovat postup jinýcb (přátel i nepřátel) a naučit se chápat.
   Já to neberu jako zpackalo-nezpackalo
   Někde jo, někde ne, protistrana taky tak. Mě na tom zajímají ty děje, hlavně chyby. Já nejsem povahou fotbalový fanoušek abych vlastní gól cílit potřebu presentovat jako plánovaný geniální plán.

  3. Mne už pod okny několik dní kráká havran. Obvykle je jich víc a až od října či listopadu. Že by špatné znamení?

 7. Celkem by mě zajímalo, jak by probíhala demonstrace 3.9., kdyby RF do tohoto data zařadila ČR na seznam států podporujících terorismus a následně zastavila dodávky všeho (vč. přeprodeje) do ČR.
  Já si kacířsky myslím, že bychom si to měli i přát. Ta demosntrace bude asi dost velké fórum, aby tam zanělo, jak se věci a proč mají a lidem by to mohlo zůstat v kebuli. Možná by se pak nepodařilo spin-lepšodoktorům nabulíkovat národu něco jiného.

 8. Nesouhlasím s Vidlákovými závěry (ostatně to není nic nového). Ta válka je v takovém pozičním klinči ne proto, že to tak Putin chce, ale proto, že došlo k vyrovnání spojených nádob z různých částí fronty a voda došla.
  Překvapující byl zpočátku úder ze severu na Kyjev, z východu na Charkov a z jihu na Cherson (a původně také Oděsu. Zejména postup z Krymu na Cherson, obsazení pravého břehu Dněpru musí Zalužného hodně bolet. Také to vojenské, rozvědné a politické špičky odskákaly (Cherson se v podstatě nebránil). To, že půjde zejména o Donbas, Ukři předpokládali a proto tam byl od počátku postup nejpomalejší. Velké politické škody dělá Putinovi pokračující ostřelování Doněcku. Ano jsou tam opevnění, ale za tu dobu při současné síle dělostřelectva by z těch opevnění měl zbýt jen cement.
  Přesto se z Avdějevky, předměstí Doněcka, stále střílí. Donbas bude obsazen, až se Ukrajina vzdá.
  To, co předvedli Rusové na severu a u Charkova je naprostý diletantismus. Vzpomínáte na ty 60ti kilometrové kolony na jediné pořádné silnici z Běloruska. Stačilo na ní vyhodit jeden jediný most před Kyjevem (myslím, že to byla Irpin) a celá ta kolona tam čtrnáct dní stála jako terč na střelnici. To nemluvím o nepodařeném výsadku na kyjevském letišti (tam byla zničena i Mrija). Takže zpátky do Běloruska. Charkov: po zhodnocení, že nemůžeme mít všechno, se Rusové stáhli od v podstatě již obklíčeného Charkova k hranicím. O tom co se dělo na původně obsazeném území s obyvatelstvem, které Rusy předtím nadšeně vítalo, se na mainstreamu nedočtete (něco málo z těch nešťastníků bylo použito v Buči). To byla další politická chyba, jejíž důsledky pociťuji nyní obyvatelé Chersonu a Záporoží: mám či nemám být Rusem? Oděsa: prosakovaly zprávy, že je připravena vzdát se bez boje. Přesto byl výsadek odvolán. Dnes z ní bude druhý Mariupol, protože byl čas na přípravu.
  Voda, to jsou vojáci a nejen frontoví, ale i týloví a lidé pro správu a vnitřní bezpečnost. Zatím tam bojují ti co to mají jako zaměstnání. Ale víc jich tam, bez oslabení hranic RF nelze dostat. To znamená nutnost mobilizace, která by sice režimu politicky prošla (Rusové stojí za Putinem); má to dvě další ale: jednak to výrazně zvýší nákladnost války, jednak to předpokládá vyhlášení války Ukrajině. Pak nelze mluvit o SVO a jakákoli podpora Ukrajině musí být chápána jako vstup do války na její straně (tj. země NATO jako celek). A máme tu 3WW jako vyšitou.
  To je to o tom klinči.
  Ekonomická prozíravost Putina a jeho dizertační práce. Není proč mu ubírat body, ale my jsme si tu energetickou nedostatečnost zavinili sami. Nebudu to popisovat, materiálů tu kolem dopadů sankcí najdete (a na Vlkovi zejména) hromady.
  SWIFT: to Rusko skutečně bolí, nestačí chtít pouze platby v rublech. SWIFT je jen komunikační prostředek vzájemných záruk za pohledávky a závazky. Jinak by to muselo fungovat jako ve středověku fyzickou výměnou zlata a stříbra za stádo volů nebo později způsobem popsaným v hraběti Monte Christo dohodami o zárukách mezi evropskými bankéři. Náhradní systém se rodí velice pomalu a těžko a nakonec se narodí (BRICS). Tohle bude bolet dolarový svět, ale to už je jiná kapitola.
  Takže na závěr tohoto malého příspěvku: protože si myslím, že vím co vím, tak ani nedýchám, aby se z toho všeho nestal obří průser a nejsem ochoten akceptovat přání jako otce myšlenky. Proto chápu texty Vidláka na toto téma za pohádky na dobrou noc.

  1. Hmmm, při našich znalostech a dostupnosti informací jsou všechny úvahy jen odhady. Nicméně – byl nějaký Napoleon, který si myslel, že ti ožralí mužíčci jsou diletanti, které zmákne levou zadní. Pak němečtí generálové došli k témuž závěru a jistě to doplnili o analýzy, kde Napoleon udělal chybu. No a teď tady má USA ve stejné pozici a se stejným nápadem.
   Nevím jak ostatní, ale pokud by se vypsal kurz na vítěze, pak bych se přikláněl vsadit rodinné úspory na základě historických zkušeností …

   1. Proti Napoleonovi anebo Němcům to byly obranné války i evropskou část Ruska, kde nepřítele drtila zima, partyzáni, problémy s dlouhými zásobovacími liniemi a nebyl problém pro obránce mobilizovat, když šlo o jejich vlast. Jakmile se bojuje venku za hranicemi, nemají už Rusové tolik výhod. V Asii proti Japonsku prohráli u Mukdenu za cara.

   2. ….“ale pokud by se vypsal kurz na vítěze, pak bych se přikláněl vsadit rodinné úspory na základě historických zkušeností …“

    No, záleží na tom, kdy by byla splatnost výhry.

    V případě velmi pravděpodobné hyperinflace to totiž rozhoduje o tom, jestli si pak za celoživotní rodinné úspory koupíte v té době ještě čtyři rohlíky nebo už jen pečeného potkana na poslední rodinný nedělní oběd.

  2. Jen pár poznámek… Šedesátikilometrové kolony, co stály čtrnáct dní… No a co? Stály. Pak se zase rozjely. Nebyly rozmasakrovány na hadry. Tu a tam nějaký drobný incident. Jinak prostě jen čekaly, až se to vpředu uvolní. Za zimní války z takovýchto čekajících kolon nic nezbylo… Mně to přijde jako naprosté lážo plážo, že si Rusové mohli dovolit čtrnáct dní nehýbat s kolonou a nepřiletěl žádný ukrajinský Suchoj, aby jí rozsekal na hadry…

   Já se tu nesnažím tvrdit, že mám pravdu na sto procent. Jen ukazuju, že se stejná událost dá nazírat z různých stran právě kvůli detailům. A to je nejen ta kolona, co stála, ale také třeba ty obrněné šroty ze šedesátých let. A těch 2000 už vystřelených Kalibrů, které Ivan bohorovně posílá proti štábním budovám, místo aby je posílal proti elektrárnám a mostům. Pokud vím, tak Rusové zničili jeden tunel a jeden pořádný most. A jednou dělali sérii útoků proti drážním rozvodnám elektřiny. A těch zbylých 1800 raket nasměrovali proti barákům, kde „mohlo být“ pár důstojníků.
   Stejně tak mě bere, když Kechlibar řekne, že ruská armáda je na huntě, ale USA zároveň musejí do konfliktu pumpovat zbraně a prachy nad jakoukoliv představivost.
   Mě to provokuje. Já nemohu uvěřit, že by Putin byl tak blbej, když naopak ohledně sankční války vůbec blbej nebyl. Nemohu uvěřit v neschopnou armádu, která celkem v pohodě bojovala v Sýrii. Nemohu uvěřit v neschopnou generalitu, když ta byla schopná v jiných válkách celkem hladce fungovat.
   Podle mě sledujeme největší maskirovku v dějinách.
   Ale samozřejmě se mohu mýlit a může to být klinč. Rusko může zoufale předstírat bojeschopnost a být na hraně. Ale to bychom museli vidět nějaké signály. Ukrajině by se muselo někde pořádně dařit. Někde by musela postoupit nebo zvádnout něco víc než jen „odrážet útoky“.

   1. A můžete uvěřit v plán na uhlíkově a dusíkově neutrální Evropu?
    Vždyť to je řádově větší absurdita, dokonce protiřečící fyzikální a biologické realitě – přesto je to víra EU a plán se realizuje navzdory riziku hladomoru.

    Podle toho je serie chybných rozhodnutí v Kremlu sranda. I představa kastrace rozvědky je realistická, i představa multipolárního rozhodování v Kremlu a okolí.

    Víte, kolikrát se mi posmívali, že EU přece nikdy v životě nemůže zakázat spalovací motory .. právě proto, že tam hraje prim Německo, které ta auta vyrábí a oni by si přece nidky svoji chloubu nezničili.
    No právě proto, že Německo, které má historicky talent k destruktivní stupiditě a dnes i mocenský nástroj EU.

    Rusko má tradici v prosírání začátků, v rozsáhlé korupci, v palácových převratech a zradách, v ovlivňování ze zahraničí.

    Když se holedbáte, že si cvičně sehráváte partie ze všech stran bez tabu, tak to dělejte důsledně.

   2. Je toho spousta na se da reagovat. Sýrie. Byly tam jen elitní jednotky. Letectvo a specialove. Omezená mise pro lepší část armády. Otázek je víc. Roku 2014 na Krymu byla i jednotka mužíčku s kvalitní výstrojí a oblečená do neprůstřelného titanu. Kde jsou teď? Určitě je nerozpustili. Sedí někde v záloze?

   3. Kechlibar je typickej inteliagent , ma vzdycky na pameti ,ze opakovani je matka moudrosti.
    Takze vopakuje a vopakuje /vod jinejch , to je ve skolach samozrejmy a povinny a beda kdo ty povinnosti neplni , vsichni tam predevsim vopakujou a vopakujou , az se napakujou/,az se tim taky K.napakuje a pak to musi sirit a vsude..
    Aby kazdymu bylo uplne jasny, ze je zvopakovane vzdelanej inteligent, nad jiny inteligentni..
    Skola a tech nekonecnych vopakovanosti ,je matka moudrosti. A nekupte to.
    Kdyz to kazdej a porad opakuje..Diveni a vseobecny nastane, kdyz se lecos taky…

  3. Re: Homér

   Váš příspěvek je na solidní článek a dva další, coby odpovědi.

   Takže jen jediný přípodotek.
   Vy si fakt myslíte, že Ivan nebyl schopen postavit most u Kyjeva? Že nebyl schopen týden přitáhnout ke Kyjevu pontony k sestavení mostu? Anebo sestavit mostní konstrukci z polotovarů, které patří k ženijní výbavě?
   Za týden by takový most musela pontonová rota postavit ze dřeva z okolních lesů, i kdyby všichni dělali jen jednou rukou a druhou se drbali v pr*eli.

   1. Taky jsem se tomu divil, třeba to bude tak (bez urážky), že používali obě ruce na tu prdel. Nechce se mě vyhledávat tehdejší zdroje, v tomto případě (a to platí i jako odpověď pro Vidláka) spoléhám jen na své tehdejší pocity údivu a nepochopení. A vůbec: celá tahle hra kolem nás je jen pocitech, z nichž u mne začíná převládat vztek. No a Vidlák s geniálním Putinem byl na ráně. Ale i když by nebyl na ráně, je to můj názor na věc a zatím mě nic nepřesvědčilo o opaku.

   2. Nějak implicitně předpokládáte, že když to neudělali, že to
    1. bylo správně
    a zároveň
    2. mohli to udělat snadno

    mohlo to ale být i jinak:
    3. neměli to nachystané, v dohledné době neměli prostředky
    4. neměli kapacity
    5. plán s tím vůbec nepočítal
    6. při pokusu byli rozstřílení ještě než položili ponton
    7. pontony uvázy v koloně
    ….

    Já nevím, jak to bylo. Ale třeba při pokusu o přechod Donce je několikrát zlikvidovali z raketometů na skoro tomtéž místě. Už v době, kdy se na poli válčilo doopravdy i ze strany Ruska.

    Já tady postrádám jakoukoliv snahu se dobrat toho, jak věci nejspíš byly a místo toho se neustále opakuje mantra o tom, že co číní, správně činí.

    1. Je to ale s vámi legrace… Už jste si odpověděl na otázku, kdože je ve skutečnosti tím protivníkem Ruska?

     Jak věci „byly“ závisí od toho, jak „měly být“. Pokud naplnily zadání, je to v pořádku – pokud ne, vytvoří se oprava. Opravy ale nejsou moc vidět, takže zadání se očividně plní – takže proč se neustále zabýváte něčím jiným, než tím zadáním?

     Za toho půl roku už lze s dost velikou přesností odhadovat, co je tím zadáním – a Vidlák to popsal s vysokou mírou konzistence s prošlými ději. Vy to nevidíte?

     Není to tak, že to prostě jen nechcete vidět?

   3. Nektery si myslej ,ze se velky mesto musi dobejvat jen z jedny strany a z uctivy dalky a ze to nikdo jinej nevi..Nekdy je mozny i rozlisovat…
    Kdyz nejsou ale videt.
    A pak sou ty specialni jednotky. Velitel si je necha nastoupit a rekne.
    De se do sebevrazedny akce a skoro nikdo neprezije, ja vas povedu debilove..
    Zacne jasot, chlasta se tancuje a naplanuje se.
    Potom se debilove vrati z akce a nejak jich preziije vic….To se pak hodnoti tema podobnejma vsude jinde.
    Meli malo ztrat , mydlili se tam s celou armadou asi tejden a este se vetsina vratila a ted chodej s rypakama nahoru.
    Zatraceny debilove ,zase sou dobry, nebo jeste lesi.
    Kdyz se ale na ne vobjevi velitel a rozkaze pudete tamhle do zakopu a tam v bezpeci vobcas vystrelite jinam vobyc flintama ,zadny sebevrazednosti nebudu trpet, takovej velitel vydrzi stezi tejden ….

 9. Začnu Zemanem. Víra v Zemana se proměnila v omyl o jeho otočení. Nic není vzdálenějšího pravdě. Jediný zemědělec tuší a níže v diskusi podotknul. Zeman je hráč a skvělý herec. Už v Prognosťáku si naměřil, že jeho psychopatickým schopnostem se nikdo z party nevyrovná. Následky jeho ďábelských počinů dodnes překonávají všechny myslitelné představy o pilném kolaborantovi. Přiklad za všechny, který nikomu nedošel – TOP 09. Za kým jiným by si profesor kolaborace asi tak měl jezdit pro rady?

  K článku. Rusové to tak nechtějí. Rusové žijí pro svou rodinu a Rodinu, vlast. V míru a bohabojnosti. Ruská pravoslavná duše prahne po poznání bohatství prostého života. Života v pokoře k darům Země, života, na který západ rezignoval a topí se v přeludu konzumu. Včetně konzumu názorů. Jak včera napsal Vidlák v komentáři pod Houmra. Když člověk nežije v komunitě, protože komunita je rozdělená obezitou z konzumu lží, mívá pocit osamění a nezbývá než jít souznění naproti jinam. Jestli v souvislosti s děním na Ukrajině někdo něco chtěl, pak nic menšího než nový a větší Nový Izrael. Ono žít v polopoušti bez vody nebo upadající Americe není pro rozvoj božího národa zrovna příhodné.

  1. Rusové je namontují, až Německo veřejně ukončí sankce … to je můj tip. Do té doby bude chybět nějaká ta bumážka, návod, instrukce nebo bude chybička v celním formuláři.

   1. To je ten problem,
    Kanada vrati 5 turbin do Nemecka. A na co?
    Oni je maji podle smlouvy vratit do Ruska.
    Je to chybicka, ale pravne se na tom lze totcit, takze uvidime, jestli je Gazprom z Nemecka prijme, nebo bude trvat na dodani podle smlouvy.

   2. Taky myslím, že bude Rusko požadovat certifikát, že turbiny jsou opraveny podle standardů, že na nich nebyla vykonaná sabotáž a že jejich dodání a provoz neodporuje žádným platným právním předpisům Německa a EU.
    A asi budou v nějaké společné komisi odšrtávat všechny položky seznamu do poslední. Protože i přes neodbytný pocit vydírání, nebylo to Rusko, kdo zavedl podmínky znemožňující dodání a namontování turbin.
    Možná v době velkého přátelství by se dalo přimhouřit oko nad nějakou nesrovnalostí v dokumentaci, ale v době, kdy protistrana mluví o válce a dodává či rovnou ovládá zbraně používané proti Rusku, si prostě nemůžou dovolit riskovat výbuch takového zařízení jakým je klíčový plynovod.

 10. v článku sa píše že: “Marie Divišová přidala další hezký střípek – Putinovu disertační práci”.

  Nemôžem to nájsť, kde to je?

  Pani Divišová píše zaujímavé informácie. Je za tým veľa práce, ďakujem jej za to.

  1. No jo no… jak už tu někdo psal, tak ve zkratce tu proti sobě stojí dvě supervelmoce a ani jedna si nemůže dovolit prohrát a jakmile jedna strana začne prohrávat tak už jí zbude jen to červené tlačítko. Fakt nevím co by se museli stát aby to dopadlo aspoň nějak přijatelně. Snad jedině věřit Globalistům, že si s americkou státní elitou poradí, ale i jim chybí kádry, když musí do hry zapojovat stoletý staříky..

  2. Tahle Truss je pověstná svojí hloupostí, myslím, že v této oblasti je docela unikát.
   Když byla v Rusku na jednání (jako minystryně zahraničí .. ona se předtím zapsala i jako ministryně školství), tak na ni Lavrov zkusil trapnou fintu, jak se Británie staví k Voroněžské oblasti. A Lisa jak byla naspeedovaná, tak hned spustila nacvičenou koledu o tom, že Británie NIKDY neuzná Voroněžskou oblast jako součást Ruska.
   Pánové se velmi pobavili, poděkovali za návštěvu a tak …

   1. Naše paní ministryně Černochová nebo i Langšádlová jsou také mimořádně sečtělé, prozíravé a uznávané odbornice. Adeptky na Nobelovu cenu za mír, hned po Arafatovi, Obamovi… 😀

     1. Tady máte video s komentářem … zpozorněte od 4+ minuty … Na začátku je taky dobré, jak Lavrov říká, že to byl dialog hluchého s němým 🙂 .. a uchehtl se, což v diplomacii …

      https://youtu.be/taqk7hq1F6Y

      Ještě dobrý komentář má k tomu Š. Kotrba:

      Britská ministryně zahraničí Liz Trussová na jednání v Moskvě na schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem mylně přiřadil Rostovskou a Voroněžskou oblast k ukrajinským územím a prohlásila, že Spojené království je nikdy neuzná jako ruské.

      Lavrov: „Zavolejte své sekretářce, promluvte si s ní, a ona vám řekne, že uznáte…“

    1. Myslim, ze prave ten geopoliticky prehlad ju kvalifikoval ako Johnsonovu nastupkynu. Lebo v celej EU dnes plati cim blbsi, tym ho dame vyssie.

     1. Chcete-li se v zaměstnání zbavit blbce, dáte mu skvělé doporučení. Blbec stoupá v kariérním žebříčku, mezi firmami (obvykle užší sociální skupina) se ale brzy zjistí jeho skutečné „kvality“. Blbec odchází do státní správy, beztak často i za lepší peníze. I tam stoupá výš. Zasekne se až v místě, kde ani kvalitní podřízení nemůžou jeho tristní blbost dál zachraňovat. Výš už nepostoupí, ale zabetonuje se v dobyté pozici. Až do důchodu. Obvykle má talent selektovat a eliminovat schopné podřízené (či odejdou zoufalí sami). Jeho následník tedy ani po odejití není lepší.
      Tolik ke státní správě.

    2. Není jasný, jestli odpovídala na provedení prvního jaderného útoku nebo jaderné odvety. Pokud první je to psychopatická osoba. Pokud druhé je to logická odpověď. Politik nesmí dát najevo, že by na jaderný útok neodpověděl taky jádrem a že by zaváhal. Jaderné válce brání právě to odstrašení. Naopak váhající politik by mohl vyprovokovat první útok proti své zemi. To je teorie her. Odstrašení musí být věrohodné.

     1. Britania ma cca 220 jadrovych hlavic na ponorkach…..nie som si ista, ze ma zmysel hrozit ich pouzitim voci Rusku

  3. Malá Británie má jen několik desítek hlavic. Při návštěvě nově jmenovaného premiéra v seriálu „Jistě pane premiére“ ve velíně pro britské jaderné zbraně premiérovi řekl velící generál. Chápu nemáme jich moc (not very many). A ještě se ptal premiér, „A kde je červený telefon do Kremlu?“
   Generál pravil, „Nemáme jej, na druhé straně nerozuměli anglicky.“

   Myslím, že kdyby si něco zkusili, skončí v ústí Temže dron Poseiden a jaká byla Trussová pod stometrovou radioaktivní vlnou tsunami i s celou Anglií.

  4. Není jasný, jestli odpovídala na provedení prvního jaderného útoku nebo jaderné odvety. Pokud první je to psychopatická osoba. Pokud druhé je to logická odpověď. Politik nesmí dát najevo, že by na jaderný útok neodpověděl taky jádrem a že by zaváhal. Jaderné válce brání právě to odstrašení. Naopak váhající politik by mohl vyprovokovat první útok proti své zemi. To je teorie her. Odstrašení musí být věrohodné.

 11. Podle mě Rusko vlítlo na Ukrajinu s naprosto chybným zadáním, které jako by zůstalo z roku 2014. Důsledek – ztráty, snadná likvidace kolon, nepodpora, demoralizace vojáků – to se týká severu. Zpackaná operace.
  Jih proběhl úspěšně, ale zastavili se aniž by narazili na seriozní odpor. Oděsu nepočítám, tam je čekali a dovedu si představit, že nechtěli útočit na tak opevněné město z vody.
  Východ pro mě logicky se omezil na přestřelky. Proč by taky rozumný člověk útočil na opevnění ze strany, kde ho čekají. Jen Kyjev usoudil, že nemá cenu držet lalok u Luhanska, tak se stáhli.

  To vedlo k neudržitelnosti pozic u Kyjeva – takže se stáhli a poměrně překvapivě i od Sum, Černigova a Charkova. Dokonce nechali VSU dojít k hranicim RUSKA. Což vedlo k napřed občaným, dnes pravidelným obstřelům ruského území.
  V této fázi se nedělo prakticky nic jiného, než že se dobýval Mariupol. Opět – neměl vůbec žádný strategický význam. A taktický minimílní. Měl význam propagandistický? Nevím…

  Další fáze byla ohlášena tak, že se stáhnou a přeskupí a budou bojovat v LDNR, že odtud vytlačí kyjevské ozbrojence. Já jsem myslel, že blafují, ale po 14 dnech to opravdu začali. Většina čekala, že je tam obklíčí a zlikvidují a některé taktické operace tomu nasvědčovaly. Ovšem když se VSU podařilo asi tak 4x zlikvidovat poměrně velké jednotky na prakticky tomtéž místě, kde chtěli překročit řeku (myslím to byl Severní Doněc), tak se operace změnila v čelní útoky na opevnění – to, co lze jen těžko pochopit.

  Během pár týdnů ale změnili Rusové taktiku a začali víc koordinovat pěchotu s dělostřelci. Ztráty se znížily a ukázaly se úspěchy tam, kde bylo možné dělostřelectvem nepřítele rozbít. To ale nejde všude.
  Ta fáze prohryzávání se přes 7 let budovanou obrannou linii v městské zástavbě, běží dodnes. Nedají se čekat velké a rychlé postupy, civilní obyvatelstvo dost trpí – a to i kdyby ruská operace byla přesná, Ustupující Ukrajinci rádi likvidují „Moskaly“ i ve formě civilistů. Kde to je možné, posílají VSU dopředu pod granáty „teroboronisty“ . .místní lidi. Jako by Rusko přijalo dohodu o tom, že bojovat se bude formou občanské války – Dima z Doněcka střílí na Aljošu ze Slavjanska. Organizuje to Moskva s Kyjevem.

  Časem pravděpodobně ruské síly zvládnou ta opevnění překonat, všechny linie obrany a projít přes ně. Kdy to bude, nevím. Při současném způsobu vedení boje to může být až na jaře. Může ale taky dojít k dohodě, ke kolapsu některé ze zemí, k účasti Polska, k rozšíření o Podněstří, účasti Moldavska a Rumunska. Může se otevřít fronta na Baltu, kde Estonsko podupává a ve Finsku tamní vláda veřejně zfialověla.

  Kremelská propaganda soustavně hlásí, že SVO jde podle plánu a někde i líp.

  Já nerozumím spoustě věcí. Dovedu pochopit chyby, chápu i to, když je nepřiznají. Chápu, proč píšou na iDnes o tom, jak se ruská armáda hroutí a myslím si svoje, protože nechci 3 roky prázdnin, za sledování zdrojů z jejich seznamu a zpochybňování jejich jasánkovských výblitků.

  Na alternativě ale vidím nějakou polonáboženskou umanutost tím, že Rusko všecko co dělá, dělá podle plánu, bez větších chyb a když už to hlavna nebere, tak je za tím zcela jistě nevýslovně fikaný a geniální plán. Tady se 3 roky nedávají, tak tady jsem se pokusil ty otázky nastolit.

  Vidím, že i Vidlák si je pokládá – nepokouší se hledat odpověď, ale také mu to zavrtalo v hlavě.

  Já si myslím, že Rusko se připravilo na střet mnohem lépe geopoliticky, než hospodářsky, a pro mě překvapivě prakticky prosralo tu vojenskou část. Já si myslím, že po půl roce měli v případě velmi průměrného velení mít hotovo k Dněpru a jih pod kontrolou, snad s výjimkou Oděsy.
  A myslím si, že to bylo plně možné a že by v takovém případě ruské pozice ve všech ostatních oblastech nebyly horší, naopak by byly lepší.

  Ale slyším, že ne … že bolestní a úporné prohryzávání se není ani způsobeno chybami, ale že je to i to nejlepší, to naplánované .. ta součást geniální strategie, která přivede k triumfu a je tou optimální.

  To je to, čemu nerozumím ze strany tzv. alternativy.

    1. Mariupol byl příliš velký, aby ho mohli měsíce nebo rok blokovat. Žádný generál by si velké město nenechal v zádech a to to platí i naopak, kdyby ho dobývala ukrajinská armáda na ruské.

  1. Koukám, že mou radu přemýšlet v kontextu nepodléhat hurá náladovosti médií, jste už zase zapomenul.
   Vaše volba…

  2. Vy si, gogo, pořád melete svoje, tak já taky budu:

   Rusko prostě zareagovalo na aktuální situaci a své původní plány patrně (jen má doměnka) upravilo.
   Momentálně udržuje válečný oheň a nemá důvod nijak spěchat. Výhody:
   – válčí se na území protivníka, ale blízko ruských hranic
   – z toho plyne výhoda krátkých dopravních tras pro rusko
   – dtto nevýhoda dlouhých (=drahých) dopravních tras pro dodávky od NATO
   – nepřátelské země (de facto: základny NATO v Evropě) se zbrojařsky vyčerpávají, tzn. fakticky odzbrojují
   – UA se stala přičiněním Západu střelnicí, kde si může i Rusko vyzkoušet své zbraně a „číst“ zbraně protivníka

   Takhle to může trvat dost dlouho, až – obrazně řečeno – Západu nezbude ani jeden Javelin. A to se skutečně děje, to nikdo neodkecá.

   Válečný ohník hoří na území UA, a Rusko říká Západu: no tak ukažte, co máte! A Západ ukáže a dodá. A ještě. A ještě. A ještě… – jak to říkal Ivan? „Počkejte do zimy, spadnou!“

   1. Momentálně to tak můžete brát v případě, že druhá strana neotevře další fronty. Ale OK, kdyby toto byla ta optimální strategie, proč pak ty invaze ke Kyjevu?

    Mně to přijde jak souboj dvou invalidů.

     1. To je hodnocení, na kterém se nemusíme shodovat.

      Ale když tedy dnešní vojenská situace je tou optimální a všechno šlo podle vás vždycky v podstatě podle plánu, proč tedy byli u Kyjeva a odcházeli odtud atd …
      Přece tuto dnešní, podle vás optimální, strategii mohli začít rovnou na konci února, ne?

      1. Neřekl jsem, že je to optimální strategie. Optimální je „nejlepší ze všech možných“. Vy znáte všechny možné strategie, které může Rusko v dané situaci použít? Já myslím, že neznáte, a pak je řeč o „optimální strategii“ z vaší strany jen bezobsažná floskule.

       Jen mám za to, že za dané situace je pro Rusko tento postup výhodný. Na začátku konfliktu byla situace jiná, ale to už je pryč, teď je teď.

       Jak jsem už jednou psal: Rusko relativně levně udržuje blízko svých hranic oheň, do kterého NATO nákladně sype své zbraně a UA své lidi (což je ještě nákladnější). Dokud bude tandem NATO-UA ochoten v tom ohni za těchto podmínek spotřebovávat (a prozrazovat) svůj potenciál a Rusko tím nijak zvlášť neutrpí – asi nelze hovořit o nějakém optimu, ale nevýhody vidím spíš na straně NATO-UA.

       1. Ano, dnes se dá říct, že tento režim je patrně dlouhodobě (dlouhodoběji než pro Ukrajinu) udržitelný i pro Rusko, za předpokladu dodávky munice – na nějakou dobu vydrží, i když jsou zvěsti o tom, které sklady jakého levelu nedotknutelnosti už otevřeli. Netuším v nejmenším, jak to mají v USA, jestli to berou jako tragický průvan nebo jako super impuls pro náběh zbrojení, čímž by skutečně dlouhodobě mohli mít výhodu oni.
        Dá se debatovat, jestli USA dojdou legovací přísady do oceli nebo Rusku čipy z Tajwanu. A kdo zůstane stát a čumět na nedodělané zbraně.

        Dnešní stav beru jako kvazistabilní důsledek předchozích těžkých průserů – přičemž vinu nevidím ve vojácích. Ale rozhodně nic, co by se bylo plánovalo v lednu.

        1. Zase dodatek – pořád ale podle mě platí to, že kdyby mělo Rusko 5x víc lidí ve zbrani, přičemž standardně vybavených a mechanizovaných, postup by při stejné spotřebě materiálu řádově rychlejší i v tom režimu prohryzávání se.
         Ono už teď se prokousali tím, kde to šlo rozbít dělostřelectvem, klopotnou dřinou prošli, zase měnit strategie asi už nebudou. Čím dál, tím budou linie slabší a bude větší potřeba být pohyblivý, aby nemuseli pronásledovat auta pěšky. To ale už asi pořeší.

         Ale zase se dá bádat, proč nenamobilizují 10 000 chlapů, aby to šlo ryhleji a s menšími ztrátami … zase se můžeme dohadovat o to, je buď nechtějí jít rychleji, nebo že rizika zavádění prvků válečného stavu jsou pro Rusko vysoká, nebo pro některé nevýhodná.

         Ono jestli ten konflikt není mezi Ukrajinou a Ruskem (což se snad shodneme), tak se asi dá logicky čekat, že USA, až Ukrajina nebude s to vázat dostatečné prostředky Ruska, zapojí do akce další země.
         Já si myslím, že Rusko dlouhodobě neudrží status SVO v režimu „plníme na 120 procent“.
         Jestli se země skrytě mobilizuje … já nevím, od roku 2014 se tvrdilo, že Rusko se chystá na Ukrajinu a má super efektivní plány. … a vidíme to.

       2. Strelkova nepresvedcite, ten to ma dane.
        Budto za pokriku uraaa prevalcujete vsechno za 14 dni, nedo jste bridil. Alternativne zradce.
        Plan A nevysel, tak se jede podle planu B.
        Proste.
        Kam navic chvatat, kdyz banderovci odchazi do lovist v poctech pres 1000ks za den.
        A kdyz v zime to bude o tolik snazsi.
        Muj predpoklad je, ze Rusove cekaji, ze v zime bude Ukrajincum v zakopech neveselo a naopak ve mestech pod ruskou kontrolou bude teplo a svetlo.
        Do te doby prijde Kyjev jeste o nejakou tu elektrarnu, vyveze urodu za zbrane…
        Uvidime, jak zapadni propaganda zvladne vymyt hlavu Ukrajincum, ze Rusko je zlo, kdyz lide v terorizovanych oblastech topi a sviti. U nas se propaganda snazi, sec muze, ale i kdyz je zima jeste hodne daleko, tak uz to neni co byvalo.
        Ale to proste neni ta nas-mnogo bitva, jak o tom sni Strelkov

        1. Také si to myslím. A jen přemýšlím, nakolik je tato situace výsledkem Putinova plánování a nakolik Putinovou improvizací. Ale čím dál víc jsem přesvědčen, že tahle válka se nerozhodne tam na Donbasu, ale v Berlíně, Paříži, Praze, Bratislavě a Varšavě. V Sofii už se to teď právě překlápí…

         Tuhle válku rozhodne plyn, ropa a ostatní suroviny.

         1. Válka na Ukrajině se rozhodne ve Washingtonu pokud Rusko vyhraje, nebo v Moskvě, pokud prohraje.

          Konflikt s USA ve prospěch Ruska rozhodne plyn, ropa, Čína …
          Můžou k tomu na Ukrajině přesvědčivě vyhrát, nebo to tam nějak šmudlit, ale ne prohrát.

          Konflikt s USA v neprospěch Ruska může skončit i v důsledku porážky na Ukrajině.

          Tj. Rusko má šanci vyhrát střet s USA jen v případě, že neprohraje vojensky na Ukrajině. Když tam vyhraje, jeho situaci to nezhorší .. nebo ano? Proč?

          Já předpokládám, že v případě výrazného uvadnutí VSU bude USA povolána posila z Polska. Ne nutně oficiálně bojovat k Doněcku, ale minimálně fungovat od cca 200km od fronty. Tím se uvolní další ukrajinský materiál k boji.

          V případě jihu se dá očekávat postup Rumunska proti Podněstří.

          Bylo by lepší mít po půl roce území po řeku a jih po Bendery? Podle mě ano (chtěli to ale nezvládli), podle vás ne a nechtěli to.

          Teď toho dosáhnout nejsou schopni podle mě, podle vás jen nechtějí, protože by to bylo nevýhodné.

          1. Aha, takze i kdyz vsichni riznavaji, ze nevi, o co Putinovi jde, tak Strelkov-gogo v tom ma opet jasno.
           Kdyby ten bridil Putin k tomu Strelkova pustil, tak ted uz je svetova mena Rubl, v Bruselu by vlala Ruska vlajka a Rusko by melo 3 zranene vojiny.
           Jenom tem gaucovym strategum nejak nedochazi, ze kdyz budou Polaci 200km od fronty, tak to asi budou v dosalu ruskych raket a del.
           Ano chce to Rus, nebo nechce?
           Podle me je jim to jedno. Denacifikovat Ukrajince nebo Polaky.
           Podle Strelkova to urcite bude zasadni selhani Kremlu, nebo dokonce zrada.
           Ale na to uz je jeho publikum asi pripravene.

         2. Presne, a prave proto netreba spechat.
          Naopak je treba nepriteli dodavat odvahu, ze jeste 2 raketomety, jeste 4 Migy, a Rusko se sesype.
          Urcite znacna cast je improvizace, ale to je prece normalni.

          Reziseri historickych bitev a jedinci posedli absolutni kontrolou jsou zvykli, ze vsehno jde podle planu, ale normalni zivot, natoz valka se dost lisi od rekonstrukce bitvy u Sudomere.

          Jen si predstavte, ze by Rusko zdvojnasobilo vojaky na Ukrajine, zadupalo, a uz nekdy v kvetnu by komik se svou suitou spakovali do exilu.
          Kolik uzasnych kopancu by si zapad usetril.
          Minimalne by se uz od cervna staveli do fronty na rusky plyn. Kde by pak byla energeticka krize? Kde by byli nasrani Evropane?
          A cela rada dalsich veci je mozna jenom za pomaleho horeni a neustaleho dodavani odvahy Banderovcum.
          Jenom se podivejte na Zaporozi.
          Jeste pred 14 dny se Zelensky lisal EU, jak bude v zime zasobovat elektrinou a „zachrani Evropu“.
          No a stacilo mu dodat jenom trochu odvahy, ze Rusko na slavne Himmarsy nema obranu, a elektrarna v Zaporozi bude brzy odstavena. Ani to nebolelo.
          Odstavena od Ukrajiny, ruska cast bude mit elektrinu z Ruska.
          Takze Ukrajinci se o elektrinu pripravili sami, stacilo jim jenom dat trochu nadeje.
          Podobne zapad usilovne pracoval na zastaveni NS1. Rusko nemuselo hnout prstem.
          Ale jak uz jsem psal, to je velka sachovnice, ta je videt jenom z dalky.
          Mistni chytrolini a gaucovi strategove cumi vsi silou na Horni-dolni a podle toho, kdo momentalne drzi mistni kravin vesti, ze Rusko uz je na kolenou.

      2. Situace jistě není optimální, vše podle plánu také není, přizpůsobují se.
       Nemají dostatek lidí. Podle toho, co se píše je to zhruba 200k na 200k. Proč do toho nejdou plnou silou, to nevím. Asi nějaké důvody mají.
       Aby získali nějaké početní převýšení, musejí jinde ubrat.

       1. Znova a znova…

        Nejdou do toho, protože na Ukrajině bují pouze „zástupné“ boje.
        Krásný „přehled“ je kdesi na internetu: Ruský ledoborec pluje mezi krami a na těch popraskaných krách jsou vlajky, tu Ukrajina, tu Německo, tu EU…

       1. Máte na mysli ten Kyjev? Také jsem to četla a možná že to tak opravdu bylo, Ukrajinci tam tím pádem drželi dost vojáků a ti jim pak chyběli na Donbasu a Rusové mohli postupovat na jaře rychleji. Proč by to tak nemohlo být?

        1. Nevíme. Možná. Evropský pohled se vzpírá tomu, že by nějaké vrchní velení bylo ochotné obětovat tolik vojáků a techniky na odvrácení pozornosti, i když i to se dřív dělo jako operace Mars – bitva o Rževský váběžek fronty – odvrácela pozornost od operace Uranus. Za cenu velkých ztrát ale odvrátila.

    1. Je možné, že celá válka byla původně ze strany Ruska plánována jako rychlá akce, v jejímž úvodu bude obsazen Kyjev, dosazenou proruskou vládou vyhlášena kapitulace a UA přistoupí na územní požadavky ohledně Krymu a Donbasu. Akce se však nepodařila , plán A selhal, tedy následuje pomalá válka / plán B – také Rusko s ním počítalo, viz počet zbraní na ruské straně/.
     Ale do hry vstoupila sebevražedná protiruská sankční opatření západních států , jejichž dopady na Západ jsou podstatně závažnější než míněná škoda Rusku. Naopak doba je výhodná pro ekonomickou a geopolitickou přestavbu celosvětového významu. Evropa upadá pod náporem vlastních protiruských sankcí, na straně druhé se rozšiřuje spolupráce v rámci BRICS, pád petrodolaru …
     Tedy – proč se snažit o zkrácení války, Rusko jí vede tak, aby minimalizovalo lidské ztráty a mezitím Evropa přijde o průmysl, bude se mrznout, v USA sílí sociální rozkol, a naopak Rusko posiluje svou spolupráci s Asií, Jižní Amerikou i Afrikou, buduje v klidu „svou část světa“.
     Evropa je odzbrojená, demoralizovaná, v čele pár tupců.

      1. Jasne akce selhala s opevnenym nepritelem velkych poctu a co ted.
       Misto neco picnout do Kyjeva operace se naplanovala aby kulhala a kulhala az selhala..
       Najednou se objevily na rusky strane nekonecny sklady ,pred tim necekane vyrobenych potrebnosti ,poradne hodne potrebnych a potom temer perfektni organizace transportu vseho, co je treba ,vlakama nakladnima autam i mezitim na prekladistich a doprava na pohybujici se frontu a ted z toho strileji az 60 tisic kanonad denne..
       To maji za to rusove ,ze selhali..Dobre jim tak.

     1. Presne.
      Denne ctu ruzne Kovandy a spol. jak Rusko vyuziva energie, jako zbran, a jak zamerne skrti plyn.
      Ale ani jedno z tech vemen uz nenapise, ze k tomu Rusko neyuziva nic jineho, nez sankce, ktere na Rusko a sebe uvalila EU.
      A pysna EU se radsi znici, nez aby priznala nesmyslnost a nefunkcnost vlastnich sankci.
      Bohuzel globalni vyplach hlav dosahl neuveritelnych hodnot.
      GB uvalila sankce na rusky plyn, uhli a ropu.
      Uz ted tam jsou ceny energii na nevidanych hodnotach. Presto vam Anglicani reknou, ze za vysoke ucty muze Putin.

     2. Je tu jeden důvod – ta válka není mezi Ruskem a Ukrajinou.
      Je lepší epizodu vyhrát s minimálním ztrátami nebo v ní na dlouho uváznout?
      Geopolitický střet je a bude dlouhodobý – byla by na Ukrajině pro Rusko výhodnější rychlá operace nebo roky trvající agonie?

      Máme co máme a je snadné říkat, že to, co máme, jsme chtěli, protože je to to nejlepší. Ale je?

      1. Gogo: pořád předpokládate, že by šlo největší zemi v Evropě obsadit rychle, když úplný moment překvapení není možný? Taky mohli uvíznout v partyzánské válce. Ukrajinské obrana linie se opřela logicky o města a řeky. Od Charkova přes Severní Donec, Severodonecku, hlavní linii donbaskeho opevnění. Slabé místo je jen na jihu od Vuhledaru po Záporoží. Vypadá to, že tam neprovádí ofenzívu pro nedostatek vojáků. Obrana je prý postavena ne na souvislém opevnění ale na jednotlivých malých městech a velkých vesnicích. Mezi nimi jsou pole. Rovina téměř bez lesů. Obránci uvažují, že by pronikání přes pole mohli ostřelovat děly z několika směrů. Útočící jednotky by si nemohly nechat několik měst v zádech. Musí by je dobývat postupně. V tomhle byl ukrajinský generální štáb chytrý. Jen Perekop z nějakého důvodu zapomněli opevnit a zaminovat, když budu mlčet o politických chybách, ale to už je zodpovědnost vlády a ne generálů. Vypadá to, že opravdu velké ofenzívy v dnešní době už nejde utajit a tanky nemají dostatečnou převahu, aby byla možná opravdu blesková válka s vytvářením kotlů jako před 80 lety, kdy tankisté pěší divize rychle dohnaly. Zatím snad všechny kotle vznikly jen v případě, že v nich obránci zůstali dny i týdny než byli pomalu obklíčeni. Nutno uznat vysokou morálku mnoha ukrajinských jednotek, že dokázaly vydržet před Doneckem, když celá tahle východní fronta už je ze tří stran obklíčena. Rusko mohlo předem propočítat spoustu věcí, ale nemůžou vědět kolik zbraní dodá NATO v případě dlouhé války. Nemůžou zabránit všem dodávkám. Na rozdíl od některých oblastí Kavkazu nemůžou Ukrajinu od Polska izolovat na zemi. Něčemu taky nerozumím, můžu jen hádat.

       1. Já neříkám, že s těmi silami mohli obsadit Kyjevskou oblast nebo celou Ukrajinu. Nemohli. Ale zkusili to … takže asi měli původně plán na rychlou operaci, nebo ne?

        Tento plán sehlhal, přinesl ztráty, demoralizaci a částečně i posměch. To taky není nepodstatné – stáhli se i z východního břehu.
        Protivník hned provedl operaci Buča – to taky není příjemné.

        Takže – měli málo sil a začátek operace nevedli jako válku, spíš jako triumfální pochod – zkusili vjet do Kyjeva a Charkova, kde dostali ukrutně na prdel.

        Bylo to plánované? Byla to chyba vojáků? Podle mě ne. Byla to chyba nejvyššího vedení. Věděli, a přesto to takto provedli? Nebo nevěděli? A proč nevěděli, když jsme toto věděli my?

        A mohli vůbec se silami, co měli, dosáhnout nějakého úspěchu? Samozřejmě mohli, ale museli by začít válku naplno a stanovit si realistické cíle. Já si například myslím, že mohli velmi snadno zabrat velký kus jihu, kde byla obrana minimální nebo úplně chyběla a moment překvapení hrál Rusku do karet. Měli na to asi měsíc. Mohli taky, pokud by trochu přidali na počtu vojáků, odříznout Donbas od zbytku Ukrajiny.

        První fázi prosrali diletantismem vedení a ti je pak pro jistotu poslali bojovat od východu proti opevněním. Vojáci se to postupně naučili dělat tak, aby nepřišli o všechny lidi za měsíc- to je dnešní stav.

        A tady slyším, že operace byla dobře naplánovaná, sem tam drobnost se přihodí,ale všechno dělali dobře a kdyby to dělali jinak, nebylo by to v prospěch Ruska.
        Říkám si, co by se muselo dít, aby tihle analytici řekli, že to, co se děje, není ve prospěch Ruska.

    2. Po bombardování Srbska proběhlo i v našem tisku – dle Putina je překvapilo, jak dlouho dokázalo NATO bombardovat – a že tomu musí přizpůsobit svou strategii. Nevíme tedy, jak se připravili a jak dlouho dokáží tentokrát válčit oni, a jak vyhodnotili připravenost NATO, případně odolnost EU. Zatím to hodnotím tak, že sklady už jsou prázdné a to, čeho je nadbytek tak to je rozhodné a neochvějné mávání signálníma ručičkama. Taky se může stát, že jako tolikrát v dějinách bude prohrávající hledat vinu tam, odkud proudily jak rady, tak pomoc…

   2. Samozřejmě ruská armáda není neomylná, původní plán jim zřejmě nevyšel atd. (Jurij Podoljaka a další o tom docela otevřeně mluví, ve smyslu „všichni v Rusku to vědí“). A teď se to řadě lidí zdá pomalé (mně taky). Ale ten střet není o dojmech. Nedávno jsem na Jandexu četl článek, – nějaký dost významný ruský činitel (zapomněl jsem jméno) se vyjádřil, že na hranicích Ruska je 300 000 vojáků NATO, a počet lidí i zbraní pořád roste. Podle toho pána je docela slušná pravděpodobnost, že to NATO spustí a že je třeba, aby Rusové byli připraveni.
    Co na to blogeři?
    JP se vícekrát vyjádřil, že válka proti Ukrajině je jenom zástupná a že mnohem důležitější, hlavní konflikt běží se sjednoceným Západem. Totéž Onufrijenko. Vasilec to nazývá bojem proti světovému oligarchátu. Prostě každý na to má trochu jiný pohled (podle politické pravo-levé orientace), ale většinou se shodují v tom, že boj proti Ukrajině (např. dle Onufrijenka proti Kyjevské chuntě) je v rámci celého konfliktu poměrně malou částí, a že dobytím Ukrajiny geopolicko-ekonomický konflikt rozhodně neskončí. Taky se vyjadřují v tom smyslu, že spousta lidí (v Rusku hlavně tzv. „liberálové“) se těší na to, až konflikt skončí a všechno bude jako dříve. Podle těchto pánů to ale už nikdy nebude stejné, jako před tím.
    Myslím si totéž. Obě strany se odkopaly, vyjadřují se vůči sobě zcela bezprecedentním způsobem. Možná to bude lepší (někde, u nás skoro určitě ne) , možná horší, ale stejné už ne.

    1. Podoljaka zpočátku kreslil smělé mapy s velkými oblastmi pod ruskou správou. Nebyla to realita – sám jsem na to čuměl a srovnával s tím, co říkal zde tak nenáviděný Strelkov. Pravda se ukázala během pár týdnů. Zprávy z pole a realismus měly navrch. Byl to druhý takto jasný případ.

     Právě proto, že válka není omezeným konfliktem mezi Kyjevem a Moskvou, je na místě uvažovat, jaká rizika pro koho plynou v případech, kdy nemá dost rezerv, materiálu, kdy místo vítězství natahuje válku u svých hranic na roky ….

     Někdo řekne, že je super bránit svůj dům, někdo by bránil už vesnici a někdo i zemské hranice a stratégové chtějí bojovat na území nepřítele.
     Tak já nevím, je Doněck pro Putina dům, vesnice, nebo už území nepřítele? Bojují na území svých? Asi ano, když to pokládají za osvobozování. Nedává pak větší smysl nepřítele zlomit a vyhnat, než ho spolu s vlastnimi civilisty dlouhé měsíce masakrovat?

     Já si myslím, že Rusko celkově vyhrává ne proto, že to dobře naplánovalo, ale jen proto, že proti němu stojí ještě větší kriplové – zde konkrétně myslím EU.
     Kdyby EU před 20 roky vybudovala silnou jadernou energetiku, loni si nasmlouvala spousty plynu když byl levný a nedělala problémy s turbinami, Rusko by mělo sakra problémy.
     Takhle to vypadá, jako by EK byla ve skutečnosti Putinova pátá kolona. To je mimochodem zdroj mého velkého povyražení, když se bavím s eurofanatiky .. jak jim ukazuju, že ty proputinovské kroky vynucovalo Německo a EU. Je to k popukání.

     1. Gogo: od doby poziční války na Donbasu jsou rozdíly v mapách různých autorů malé. Kromě propagandy šlo na začátku v té bleskově fázi o to, že každý jinak definoval, co znamená mít území pod kontrolou, když nebyla souvislá fronta. Jak zakreslit území, kde okolo projela nějaká kolona po silnici, ale v domech pořád zůstal sea původní samospráva a teritoriální obrana?

      1. To je ono – jakási přitomnost byla jen na silnici a to mnohdy i tak, že Ural projel, udělala se čárka, obec pod Ruskem. Ural projel osamocen 20km do další obce, tam se zastavil. Tak na dalších místech a mezi těmi stojícími Uraly se propojila čára a území se vybarvilo červeně. To úplně nepovažuju za seriozní zpravodajství.
       Uralu pak došlo palivo, nebo ho podpálil místní aktivisti a posdáka odešla pěšky zpět.

       Někteří o tom mluvili realisticky. Bylo zajímavé, že u Charkova byli blíž pravdě ukrajinští propagandisti a u Chersonu zase ti ruští.

       Člověk pak v kontaktu s jejich fanoušky dostává sodu od obou zároveň. Škoda je, že kromě té sody k tomu nepřidávají data ani rozumné postřehy.

   3. stálo by za úvahu dohledat, kolik (a o kolik víc) nových zbraní Západ díky ukrajinské proxy-válce začal vyrábět. Přinejmenším zbrojovky v USA, Polsku a Jižní koreji jedou na plné obrátky (a neskutečně vydělávají). Naše CZUB a Tatra si také nestěžují. Obrat zbrojního průmyslu ČR poslední roky setrvale roste a za rok 2022 bude mít v popřevratové historii rekordní zisky. Mohu s Vámi souhlasit v tom, že v krátkodobém horizontu klesá množství munie na skladech, nicméně jsem přesvědčen, že za pět let bude Střední evropa výrazně lépe vyzbrojen než před začátkem války. Za cenu zbídačení mas.

   4. Já k těm dlouhým logistickým trasám jen doplním takovou maličkost. Každá poškozená zbraň cizí provenience, se musí odvézt kamsi do Polska, Slovenska, Rumunska, kde je nějaký opravárenský podnik, který je schopný ji opravit. Proč – protože v rámci SVO Rusové cíleně ostřelovali všechny zbrojovky, pak všechny závody, kde by opravny mohly fungovat. Na to spotřebovali spoustu Kalibrů. Dnes už je Ukrajina demilitarizovaná v tom smyslu, že už tam není žádný provozuschopný velký zbrojírenský závod.

  3. K tomu Mariupolu – strategickym cilem mohl byt primo Azovstal, ne? Ze zacatku ho chteli dostat neposkozenej, pak se to krapanek zvrtlo…

 12. A mezitím na Slovensku:
  Na základe problémov a redukcie v Slovalcu ohlásil železničný prepravca CARGO, ktorý pre Slovalco ročne prepravoval cca 300000 ton suroviny na výrobu hliníka, že bude prepúšťať.

  A medzitým emerický súdruh geněrál:
  Situace na bojišti se po šesti měsících od začátku invaze obrátila a Ukrajinci nyní přebírají iniciativu, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges.
  Podle penzionovaného generála Hodgese Rusové nyní nejsou schopni chránit ani vlastní týl a ukrajinské útoky na Krymu z posledních dní jsou pro ně drtivé. „Rusové vidí, jak jsou zranitelní a že takzvaná ‚speciální vojenská operace‘ je totální selhání,“ říká.

  Když jsme spolu mluvili před třemi měsíci, odhadoval jste, že se v létě situace na bojišti zlomí a ruská armáda bude na konci srpna kulminovat, tedy dosáhne bodu, kdy už kvůli vysokým ztrátám, nedostatku munice nebo únavě z bojů nebude schopna naplnit cíle své mise. Děje se to už?
  Ano, už se tak stalo. Rusové nejsou schopni pokračovat v ofenzivě, jejich logistický systém je vyčerpaný a vlastně nikdy nebyl vytvořený na tak velkou válku, jako je ta na Ukrajině. Rusko má významné problémy s vojáky i velením a Ukrajina na bojišti přebírá iniciativu.

  Jak je možné, že ruská protivzdušná obrana není schopna Krym uchránit?
  Efektivní protivzdušná obrana musí být jednotná, integrovaná. Je potřeba mít velké množství zbraní a senzorů, které přispívají k tomu, že vidíte, co se děje na nebi. Ano, Rusko má některé komponenty protivzdušné obrany dobré, ale jako celek prostě nefunguje. Jejich vojáci nejsou vhodně vycvičení. Ve válce na Ukrajině zároveň vidíme, jak Rusové technologicky zaostávají. Třeba střelám z raketometů HIMARS vůbec nejsou schopni čelit. Na druhou stranu, podívejte se, jak efektivní je Ukrajina, i když nemá tolik zdrojů. Bojuje chytře a ruské letectvo vůbec nechce létat do ukrajinského vzdušného prostoru a útočí z ruského nebo běloruského území.

  1. Jiný americký vojenský odborník:
   „Ukrajina nemá šanci vyhrát a masivní dodávky západní techniky na tom už nic nezmění, tvrdí renomovaný americký expert, podle jehož knih se učí na vojenských akademiích v Izraeli. Velká část vojenské pomoci se prý „ztratí“ kvůli rozsáhlé korupci v ukrajinském státním aparátu. Zbytek techniky, který se nestačí rozkrást, prý ukrajinská armáda stejně nedokáže pořádně využít. Ze současného konfliktu pak viní Clintonovu snahu o expanzi NATO na východ.“

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Zbrane-nepomohou-Uz-nemaji-lidi-Plukovnik-ktery-radil-Trumpovi-doporucuje-Ukrajine-dohodu-s-Ruskem-712214

  2. Co vám na to napsat?

   Probuďte se, zdají se vám divoké sny…

   V Ukrajině bojují zbraně dodané NATO, které takto využívá situaci a nechává vymírat Ukrajince a lidské ztráty svých vojsk zatajuje. Rusko tedy nepotřebuje vítězství nad Ukrajinou, Rusko potřebuje, aby z Ukrajiny zmizelo NATO a nikdy se na ni už nevracelo. Bohužel tohoto cíle se s zabýčeným „kolektivním Západem“ nedá dosáhnout jednáním, takže se Rusko spíše jen snaží minimalizovat možné dopady a skutečné „přesvědčování“ o nutnosti jednání a dohody vede v jiných rovinách. Dokonce už i pronikají zprávy do západních médii, kdy sám kolektivní Západ v podstatě čeká na jakékoli větší vojenské vítězství Ruska, aby do bojů vstoupil oficiálně, což by jednání se Západem na jiných rovinách minimálně na nějakou dobu zablokovalo…

   A..

   HIMARS musí a i JE naváděno přímo vojsky USA. Musí mít podporu GPS a satelitního sledování. Jestli Ukrajinci s HIMARS přijdou do styku, ta snad jen jako náhrada robotické ruky při nakládání. Je zajímavé, že – ač toto potvrzují sami Ukrajinci, kteří dokonce tvrdí, že cíle pro rakety určuje velení z USA (a tedy útoky na civilní obyvatelstvo jsou plně v odpovědnosti tohoto velení) – všichni to berou jako fakt a tím to pro ně končí. Rusko si to ale uvědomuje a pamatuje na to.

 13. Ekonomika je pro mne složitá disciplína, které pramálo rozumím, ale rámcově rozumím tomu (i když se v detailech mohu plést) že, rubl je krytý surovinami. Juan je krytý práci, nesmírnou výkonosti a dnes už i technologiemi. A zelené papírky jsou kryty….dnes už hovnem. Pokud soudruzi Světovládci nějaké další potřebují, FED jim prostě natiskne další. A celý svět platí, tím ničím nekrytým hovnem. A přesně o toto, podle mne jde. Jakmile státy začnou obchodovat nějakou jinou měnou, která má svou váhu, celý ten americký imperialismus se začne hroutit, jako domeček z karet.

   1. Zelené papírky jsou kryté US Army. Nepochopil to Kaddáfí nebo Saddám, pochopil to Putin. Málokomu dochází, že jsou jen dvě varianty – buď končí nadvláda zelených papírků a tedy USA nebo končí planeta Země. Jinou variantu nevidím.

    1. přesně .. no, ještě může opět vyhrát vlajka z pvuhů a zelené papírky dostanou injekci ruských surovin. Asi jak se to stalo v 90. letech.

     1. Nemůže, Putin jasně řekl, že svět bez Ruska je jim k ničemu. A zřejmě má v tomto podporu všech „siloviků“.
      USA mohou vyklidit pole světového četníka bez jaderné výměny nebo po jaderné výměně. Dle mého se k omezenému jadernému střetu blížíme. RF, resp. Putin pochopitelně nechce být ten, kdo jako první odpálí jadernou zbraň, protože tohle vezme dost životů. USA usilovně hledají způsob, jak RF k tomuto kroku donutit.
      Každopádně si myslím, že před jadernou výměnou sundají Rusové satelity USA … možná i navzájem nebo potopí letadlové lodě, zkrátka přímo zaútočí na USA, což bych bral jako poslední varování, že se RF nevzdá a klidně půjde do střetu s USA. Proto bylo vyjádření Putina, že vlastně ještě ani nezačali. Ano, nezačali, zatím se všichni tváří, že se bojuje s Ukrajinskou armádou, přestože současně tvrdí, že je zásobuje celý Západ vč. logistického a průzkumného zabezpečení. Zkrátka zatím je „neslušné“ hovořit o pravdě, že RF oficiálně bojuje proti USA. Brzo tohle padne …

      1. V té věci hraje taky silnou roli blafování. Nevíme, v jaké kondici jsou ty jejich prskavky na obou stranách. Nevíme, jak schopní by byli si vystřílet satelity. A jestli by se nebáli, co Čína….
       Ano, kdyby ti, co rozdávají karty, usoudili, že USA je jim přítěží, pak by jistě bylo možné USA snadno odepsat, jako např. SSSR svého času.

       Tahle krize skončí tím, že se vyřeší primární konflikt USA-Rusko v kontextu sílící Číny. Číny, která nechce Rusko zlikvidovat v zájmu USA, bude ho proti USA podporovat, když bude slabší. Ale i naopak …. A jestli bude mít dojem, že Rusko je odepsané, zabere si to, co zvládne. Třeba i po dohodě s USA.

       Já si nemyslím, že v této fázi střetu dojde k likvidaci USA. Minimálně naše část světa bude USA ovládána, vysávána a posílána proti Rusku do proxy války. A Rusko to bude akceptovat raději, než plnokrevný konflikt na celém globu.

       1. Chci říct, že nelze určit ani vítěze, ani formu toho, co bude. Můžeme ale toho vymyslet víc a rozebrat strategie přežití. To by se dělat skutečně mělo … ale ….

        1. Ano, souhlasím, ale můj tip je,že USA budou vytlačeny do Severní Ameriky, Evropa bude obchodní zónou RF, Asie pak Číny a Indie.
         USA nepřestanou existovat, USD taky asi ne, ale platit se s ním bude jen při obchodování s USA – což uznávám, že tato realizace „do úplna“ chvíli potrvá. Kdysi byl světovou měnou holandský tuším Gulden, pak britská Libra, dnes USD … zítra to bude vícero národních měn, USD spadne významově na úroveň max. dnešní libry.

      2. Davide,
       USA i NATO jsou stejný nástroj jako ta Ukrajina, jen v trošku jiné roli.
       Dívejte se pozorně, obrysy skutečného predátora už pronikají i do médiií.

       1. No, nepřímé důkazy ukazují, že je tady někdo nad USA – viz. H. Kissinger a to co se děje po jeho vystoupení. On byl zřejmě poslán v roli mluvčího …
        Ale zajímalo by mě, kdo si myslíte, že je skutečný predátor.

         1. Oni i ti žido-ilumináti jsou na tom jako ten „náš“ fantasta, aktuálně „zvůle lidu“ premiér… Spotřební materiál.

         2. Dejme tomu, Rotschild a Rockefeller. Ale kdo tam dostal je???

          Abychom neskončili u Pánaboha nebo vesmírných ještírků?

        1. Nenapíši vám kdo, na tento web je to ještě moc brzy (pokud chcete můj názor, Vidlák má na mně použitelný kontakt).

         Jsou zde ale indicie, které by vás k tomu samy mohly dovést – Kissingera jste už natrefil. Zkuste zapátrat po tom, jak se objevil „fenomén“ Soros – tam je to vidět i v detailu.

         1. proč s tím dělat takové úhybné manévry? je to samozřejmě Výbor 300, jemuž předsedají Rotschildové a Rockeffeleři…

          1. Nikdy neuvidíte bankéře, který by se sám od sebe vzdal fyzických peněz… Ani Rotschild ani Rockefeller nejsou vyjímkou.

      3. „Putin pochopitelně nechce být ten, kdo jako první odpálí jadernou zbraň, protože tohle vezme dost životů. USA usilovně hledají způsob, jak RF k tomuto kroku donutit.“
       Tak pod tohle se podepisuji.

     1. Jeden by řekl že po vítězném a logisticky bravůrně zvládnutém (taktickém, připraveném) ústupu z Kábulu bude tado důvěra poněkud podkopána. Škoda jen, že jsem zapomněl zdroj a částku, za kolik miliard tam nechala USA vojenské techniky…

      1. Síla US Army je hlavně v tom, že neustále vedou války, tedy jsou „řádně bojem proškoleni“. K tomu jaderné zbraně. Si vemte izraelskou armádu – taky není nejpočetnější, ale účinná a silná je dost … taky na základě ohromné praxe.
       Na druhou stranu armáda RF – tipnul bych si, že úkol pro Ukrajinu má jasně stanovený, ale ona se v podstatě učí a získává praxi za pochodu … asi proto můžeme mluvit a divit se nad „kiksy“, které jen špatně vyhodnocujeme. Dle mého Putin v Sýrii zasáhl i z toho důvodu, aby armáda RF měla možnost se „sehrát“ ve skutečných podmínkách. Pokud tedy propaganda RF mluví, že vše jde podle plánu, tak si myslím, že mají na mysli hlavně úkol „sehrát se“ před rozhodujícím střetem s USA. Prostě potřebují získat praktické bojové zkušenosti … což činí. Nikam nespěchají, Šojgu naopak zveřejnil, že úmyslně zpomalují. Podle mého je důvod ten, který jsem právě popsal.

       1. Abych uspokojil Gogo – ty kiksy RF armády jsou opravdu kiksy a neumětelství. Ovšem dle mého jsou dány tím, že RF armáda nemá nějakou výraznou bojovou praxi. Klíčové tedy je, zda se z těch chyb poučují – a výsledky ukazují, že se poučují.

        1. Já to vidím trochu jinak. Ne že by byla ruská armáda v top kondici – to ve srovnání se sovětskou 80. let není. Ale nejsou to ani leváci.
         Kechlibar dával za příklad postup myslím do Charkova – jací jsou to debilové, když si nechali kolonu tanků rozstřílet.
         Kechlibar taky jen píše a nediskutuje a měl tam tehdy smečku huráukrajinců, kteří měli slinu dohledat a zlikvidovat „russácké šváby“.

         Ale vystvětlení toho průseru v Charkově je přece prosté, a kdo ví něco o roce 1968, asi to pochopí snadno – ti vojáci jsou poslaní s nějakým zadáním a informacemi. U nás mysleli, že uvidí Maďarsko 1956 a kontrarevoluci, v Charkově jim řekli, že uvidí Prahu 1945 s šeříky – obrazně, protože byl teprve březen.
         Byli samozřejmě i neschopní velitelé atd, ale průser zavinilo spíš to plánovací oddělení, politické vedení a je otázka jak to bylo s rozvědkou. Je divné, že jestli jsme my všichni věděli, že scénář 2014 je nemožný, že to nevěděli ti, kteří se na něj spoléhali na 100 procent.

         Něco se napravuje snadno, na něco je potřeba souhra a komunikace velitelů, ale něco vezme mnohem víc času nebo se to nezmění vůbec, protože by to zasáhlo moc vysoké a neměnné posty.

         Vystihuje to dobře ten vtip o tom, jak se radí vedení Ruska, kam hodit jadernou bombu.

         1. Ještě dodatek k neumětelství.
          Motivace byla od počátku nejlepší u lidí LDNR, přičemž i mobiků. Motivace Rusů většinou nevalná, obrovské počty zrušených kontraktů. Demotivace v první fázi značná. Kdo už si ale stihl promluvit s místními na Donbase, dostal se na úroveň lidí z LDNR.

          Taktické dovednosti se obrovsky zlepšily. Oni na začátku válku spíš předstírali, teď pochopili, že válka je skutečná (platí pro Rusy, lidi z LDNR bojovali hned naplno).
          Což mimochodem tají Kreml před Rusy – SVO jde pořád podle plánu, extra úspěšně a nic není potřeba měnit . Stálo to nemálo materiálu i lidí, ale to tak holt je, když vedení má prioritu v papírech a ne v boji a realitě.

          I kdyby dělali větší chyby, materiální převaha plno věcí anuluje. Jen je jasné, že kdyby postupovali s nějakým rozumným cílem, tahle agonie by nebyla. A nebyla to vina těch vojáků nebo velitelů na poli.

          Jestli se jim podaří zabrat Ukrajinu ke Kyjevu, bude to důsledek geopolitiky a ekonomiky, nikoliv vojenské převahy – což se ale předtím bralo jako víceméně jistota.
          Tady se razí teze, že tato neschopnosto vojenského vítězství je předstíraná a plánovaná, protože jen ona umožňuje vyhrát globálně.
          Já si myslím, že vítězství na poli by globálnímu vítězství spíš prospělo než uškodilo a že tímto postupem se spíš otevírají rizika otevření dalších míst konfliktů – Podněstrí, Karabach, Tadžická oblast, Balt, ale konec konců i Syrie, kde jsou v ostrovním režimu, protože Sultán zavřel pro Rusy průplavy.

         2. @ gogo
          Na obou stranach konfliktu proti sobe stoji lide hovorici stejnym jazykem, kteri casto studovali na stejnych (vojenskych) skolach.
          Proto neverim, ze by Rusko nemelo presne informace o realne situaci na Ukrajine pred unorem 2022 .
          Ukrajina musela/musi byt presycena (pro)ruskymi agenty….

        2. Americká armáda bojuje už desítky let proti slabým státům. Od roku 1945 skoro nestáli proti někomu vyspělému ani nebrali pro své území. Izrael už vyhrál i proti přesile. A i jiné státy a armády. Americká armáda je zvyklá na absolutní nadvládu ve vzduchu, převahu v komunikaci a elektronickém boji atd. Co by dělali, kdyby najednou letectvo nemohli použít? Připomínají britskou armádu kolem roku 1900, která vítězila v koloniích. Jak psali angličtí básníci, že my máme kulomety Maxim a oni je nemají. Roku 1914 pro ně byl velký problém, když na zemi, na moři a potom i ve vzduchu čelili Německu, které mělo taky techniku, ponorky, letadla. Těžké dělostřelectvo. Vzdělané důstojníky. Britští generálové nebyli vůbec zvyklí bojovat proti srovnatelné schopným generálům na druhé straně. Na Západě se slovo válka ve svém významu po 11. září přesunulo v mise proti skupinám, které neměly skoro nic jako tanky, letectvo, dělostřelectvo, satelity nebo nové odstřelovací pušky. Z toho vznikly názory jako, že silnější armáda musí vždy proti slabší dosáhnout úplně vzdušné nadvlády. Přitom jsou názory, že moderní PVO se nedá zcela potlačit. Jde jí oslabit a dosáhnout jen někde vzdušné převahy. Lidi čtoucí mainstream to potom vidí buď a nebo. Buď někdo zničil PVO úplně a léta si, kde chce nebo je před porážkou. To že by mohl PVO zničit částečně a mohl lítat jen někde, nechápou. Na misích ani nebylo nutné se zabývat Ženevskými konvencemi kvůli vlastním vojákům v zajetí nepřítele. Skoro žádní vojáci západní koalice nebyli zajati. By tohle asi vystačilo na článek.

       2. jo, a jak jsem psal. Sankce se obrátili proti Západu plnou vahou, už se kšeftuje naplno i s ruskými diamanty. A ty uhlovodíky pro EU, to je ekonomický zlatý hřeb Putinova večírku – prodávat méně za více, natáhnout cenu všem nepřátelům a přátelství většiny světa si naklonit lepší cenou, kterou dotují nepřátelé.
        Úplně stačí, když se nepřátelé budou třást zimou, oni ještě pokorně přilezou po kolenou (Bulharskou už). Až vymrzlí a krachující Němci otevřou NS2 to bude sranda…
        Mezitím krachne Itálie, a my budem „zemegulu rypákom ryť ako červená myš!“

         1. A víte, že taková zkrachovalá fabrika má pořád slušnou cenu? Koupíte ji za hubičku (jste z oboru = konkurent), a buď v ní provoz časem obnovíte, pokud se sníží ceny vstupů tak Slovák bude makat za 1/3 platu Němce anebo ji zavřete (rozeberete a rozprodáte, aby už nešla nastartovat znovu) a máte o konkurenci míň.
          Ne, nejsme na vítězné straně, ani na té co to prohraje jen trochu. Jsme na tom nejhůř, jen o něco lépe než Ukraina, neboť my ten marasmus máme jen bez rachotu kalašnikovů a výbuchů bomb.

       3. Sice US Army vede stále někde války, ale kdy naposledy se utkala s protivníkem na vyšší úrovni? V Koreji proti Korejcům a Číňanům podporovanými SSSR? Ve Vietnamu proti VDR podporované Čínou a SSSR? V pouštní bouři s Irákem, který nepodporoval nikdo? V Koreji nevyhráli, říkejme tomu remíza, z Vietnamu se stáhli, aby nedošlo k viditelné porážce (při dobytí Saigonu USA ve válce už nebyly). No a vítězství v Pouštní bouři? Vždyť měli trojnásobnou převahu a absolutní vzdušnou nadvládu, navíc se válčilo v poušti, kde se nic neschová.
        Já bych zase až tak tu US Army nepřeceňoval.

        1. Crusader: napsal jsem něco podobného, protože jsem předtím váš komentář neviděl. Je to dobré vystihnuto. Pravděpodobně Němci do roku 1945 byli tím posledním silným nepřítelem, které bylo těžké porazit. Taky od té doby už nikdy Kongres nevyhlásil válku jinému státu a místo toho se vedou jen různé operace jako Trvala svoboda. Někde legální akce OSN jako v Koreji. Někde sporné politicky jako ve Vietnamu a někde nelegální nemravné jako proti Panamě a Grenade.

       4. trochu to připomíná španělskou občanskou válku, tam se také zkoušely nové zbraně a válečné postupy na „neutrálním“ bojišti (jak západ, tak sověti)

        1. A Španělé to svou nesvorností velmocem umožnily. Na tohle měl už Porosenko myslet, že když se s občany vlastní země nezkusi dohodnout, budou se angažovat jiné státy a nakonec zemi změni ve svůj zkušební polygon, kde už se na místní obyvatelé ohled brát nebude. Jako se stalo v Sýrii, kde při střetech milic íránských, pro tureckých a pro amerických už zájmy Syřanů jsou dávno těžce ignorovány.

       5. USA neustále a rádi vedou války s nepřáteli, nad kterými mají výraznou vojenskou, zejména technologickou převahu, naposledy s pasáky koz z hor Afganistánu. Výsledky však převážně byli a jsou poněkud tristní. S rovnocenným nepřítelem se od dob 2. SV nestřetli. Takže jejich bojové zkušenosti a schopnosti bych ve vztahu k jejich „poradenské“ činnosti na Ukradině moc nepřeceňoval a to asi platí i o jejich výhledech v možném přímém střetu s RF.
        Nejsa vojenským odborníkem, dovoluji si doporučit některým místním vysocekvalifikovaným vojenským stratégům uvážit při posuzování konkrétních aspektů vojenských operací na Ukradině také názory jejich méně významných kolegů, jako jsou např. D. McGregor, L. Johnson, A. Mjartanov ap., jsou snadno dohledatelní na netě.
        Rusům vskutku asi jde o to, aby ztráty civilů byli minimální a infrastruktura byla, co nejvíc zachovaná. Považují Ukrajince za svoje lidi. Proto SVO a nikoliv plnocenná válka. A demilitarizace, nejen Ukradiny, je dle mého názoru, úspěšná. Jak dopadne denacifikace, uvidíme.

        1. Milo: tohle si nás už víc všimlo, že používání úplnou vzdušnou nadvládu a mají velkou převahu nad státy Irrak nebo dokonce Panama a Grenada. A ty mise? Jako Afghanista, Irák po roce 2003? Tam většinou nešlo o to nějak vyhrát, ale dát vydělat zbrojařům a armádním dodavatelům. Části šlo o nejasné politické zadání, že na začátku svrhli diktátora nebo islamisty a potom nevěděli, co dělat dál. Nebylo jasné, co to znamená v Afghánistánu zvítězit. Vojáci potřebují jasné politické zadání jako v Pouštní bouři. Osvobodit Kuvajt. Tohle kritizoval už Kissinger, že ve Vietnamu takové zadání Johnson neudělal nebo pořád měnil. Kissinger zdůrazňuje, že se musí mnohem opatrněji promyslet, jestli je vůbec politický cíl dostupnými vojenskými silami dosažitelný a to ve Vietnamu nebyl.

    2. vystizny opis, ale ked ide ekonomika do prdele, tak armada to nezachrani, len o nejaky cas predlzi kómu. americka hegemonia konci, s tym jej armada nic nenarobi a dolar sa skor ci neskor zmeniv hovno.

   2. Nejlépe něco nefunkčního a naprosto předraženého od soudruhů Světovládců. Třeba stíhačky, která každá jedná stojí, jako celá letka jiných výrobců, nebo nějakou tu jadernou elektrárnu. A kruh se uzavírá.

  1. Jedno po druhém, napřed padne EURO a celkem dlouho potom USD (setrvačnost ekonomiky je překvapivá, ale je to ASI jen tím, že její objem a provázanost si již neumíme přestavit, pak po vyčerpání kapacity ten pád ale asi nabere rychlost o které se nám ani nezdá).
   EUR/USD jsou spojité nádoby, kde EUR je momentálně ten slabší.
   A ano, to kvůli energii, pseudoekologické víře v obnovitelné zdroje dočasně suplované ruským tehdy levným plynem (ropě atd.) , který jsme si tak geniálně embargizovali, že na tom ten zlý Putin vydělává víc a přitom prodává míň! Vlhký sen každého obchodníka.
   To nevymyslíte, na to je každá konspirace krátká – tam kde rozhodují diletanti, fanatici a obecně blbci to nemůže být jinak.

   1. Objevily se úvahy o tom, že kurz skončí někde 2EUR/1USD, že tam je parita. Zdůvodnění jsou obsáhlá, ale kupodivu jsou založena na ceně surovin nikoliv na produktivitě znalostní ekonomiky či HDP. ROFL.

  2. zelené papírky jsou kryté petrodolarem (což jde pomalu k čertu); US army (tam je taky pěkný rozvrat a neefektivita); a svými koloniemi – proč myslíte (mimojiné), že máme v ČR tak draho? to my tupí naivní čeští hlupáci „kryjeme“ zločino-dolar zelenopapírkový…..

 14. Půjdu ještě dál, než Vidlák.
  Ojrosoudruzi lhali a lžou (nejen) Péťovi Prvnímu – Blyštivému již 33 let.

  A žrát jim to může fakt jen úplně vypatlaný dvounožec typu xxx.

  Za xxx si dosaďte kohokoli z Péťovy suity. Kdokoli alespoň polonormální by hodil ručník do ringu a zdrhal někam na Antarktidu.

  Ještě poznámečka – náš zahraniční soudruh ministr si dovolil plísnit ruského velvyslance. Důvod – reakce Ruska na slinty soušky Čechoafričanové.
  Pomněte, že si to odsereme kolektivně. Tohle nám Ivan nezapomene.

  1. Takhle pětikolaborační banda má prostě za úkol postavit mezi ČR a Rusko nepřekonatelnou barieru. Dělají to dokonce nad rámec žádaného, přeaktivně – a daří se jim k sobě přitáhnout i poměrně velkou část populace. Podívejte se kolem sebe, kolik uslyšíte Putlerů a kolik Rssáků se dvěma s. A kolik z nich si myslí, že plyn a elektrika jsou drahé kvůli Putlerovi a Russku.
   Nakonec pětikolaboranti byli zvoleni a ty volby proběhly standardně, takže ovčané je chtěli. A nevidím mezi jejich voliči zděžení Z NICH – z toho, co zvolili. Jo, Vykulenec má asi divné kamarády, ale BABIŠ…. běda…

   A taky si všimněte, jak snadno, lehce a Orwelovsky otočil Zeman. Už to není mnohavektornost politiky, už je to věrnost USA, Izraeli, EU a veškerý prostor pro úvahy se mu smrskl na to, jestli je Putin blázen nebo není.

   Jim se to u nás podařilo. Víte kde ještě? Na Ukrajině. Může to něco znamenat?

   1. gogo.
    Přesně.
    Jinak řečeno,Zeman celou dobu dokázal maskovat,kdo ho vodí za tuku.
    Mne by zajímali Zemanovi cesty do Ruska a Číny,co bylo účelem.

    1. Já si myslím, že Zeman otočil proto, že měl pocit zrady. On je to mstivý mastodont a je lehké mu zatemnit úsudek – a je otázka, jak to s tím úsudkem u něj dneska je.

     Protože ten jeho přechod byl čelem vzad během pár hodin. To se nestává v důsledku komplexních geopolitických úvah, to je typické pro zhrzené egomaniaky.

     1. Víte, co vidím v Zemanově otočení?

      Nic komplikovaného. Je to prosté. On už nemá síly, fyzicky ani psychicky. Už nemyslí, jako dříve. Příroda je neúprosná. Tak jde cestou nejmenšího odporu, co se nabízí. Možná mu i někdo z US ambasády vyhrožoval. Ale to se nedovíme.

      Ale furt lepší než Fialláh. Než Lipavsky, Milka, Pekariová, Kalousek.
      Proto jsem rád, že je tam právě Zeman.
      .

    2. Přesně. Když Zeman pobýval v noře v Novém Veselí, jezdil za ním americký velvyslanec jak do houslí. Nora byla skvělá kamufláž, daleko od světel a televizních kamer. Zeman spolu s Dlouhým jsou nejpilnější kolaboranti z Prognosťáku. Dlouhý podrazil před výprodejem národního majetku měnu a zařízl vybudování Temelína v projektovaném rozsahu. Zeman rozdal naše banky a k dárku přibalil exekuční zákony. Jeho pohádky pro dospělé o omylech v politice byly mistrovským kouskem ďábla.

     1. Psychologicky absolutně vedle!
      Zeman dojel na to, že se pokoušel přečurat nepřečuratelné.
      Zcela mimochodem – Zeman před r. 89 NEBYL členem prognosťáku !
      Mnohokrát to dementoval – a mnohokrát posléze řekl, že už se o to nebude pokoušet, protože je to marné. Protože čeští novináři to jednou řekli – takže to tak je a navždy zůstane.

      1. Možná jsem psychologicky vedle, nemám patent na pravdu, ale netvrdil jsem, že Zeman byl členem Prognosťáku před 89. Můžete doložit zdroj mých tvrzení, které sporujete? Je Zeman v Prognosťáku pracoval v letech 1990-1993. Je psychologicky v pořádku a tedy mravné druhým podsouvat to, co neřekli?

       1. Pane Kopelman.
        V prognosťáku to bylo podobné,jako s volbou prezidenta,Klaus byl jednička a Zeman dvojka.Co by nemělo zapadnout,že nám začal vládnout prognosťák,jak se rozlezli do všech stran a různě se podporovali.Jak to bylo s angažmá Zemana v prognosťáku,to už nám W.Komárek neřekne,také by nemělo zapadnout,všichni byly pod ochranou jarmulky.

        1. Zeman mel skraloup, tak ho do Prognostaku vzali az v 1990.
         To ale porad znamena, ze je jeden z te party, ktera spolu mluvi.
         Jo, a chtel jsem napsat, ze by nemelo zapadnout jmeno Dlouhy.
         Taky jeden z nich, taky jarmulka.
         Pro pozdeji narozene, to je ten, ktery naprosto nesouvisejicim prilepkem pridal byty na Ostravsku k privatizovane OKD.

   2. zeman uz chce len v klude dozit tych par rokov co mu ostava a brat prezidentsky dochodok, preto otocil, aby mu dali pokoj

   3. Jako Kolářové senior a junior. Jeden dohadovat Temelín pro Westinghouse a druhý kácel sochy taky je to jeden bývalý pornoherec polovzdelany, který dostal placený flek. Jako u případů Vrbětice bych rád viděl důkazy, aby se vyšetřování dokončilo. Pokud mají důkazy, proč případ nepredlozili mezinárodním organizacím? Akce cizích tajných agentů by se měla řešit. Jít s tím do OSN, OBSE a k soudu v Haagu, který řeší spory mezi státy. Snažit se dosáhnout odsouzení Ruska a vymáhat reparace. Miliarda nebo dvě by se hodily. I kdyby je vláda nevymohla, mohla vyhrát aspoň morálně a označit viníka před světem. Nevím o tom, že by vláda něco takového udělala, ale přitom tvrdí, že důkazy mají a jsou jasné. Čím víc o Vrběticich mluví, tím jen víc ukazují svou neschopnost za tolik let něco vyšetřit.

    1. Korekce to opravila špatně. Junior kácel sochy. Bývalý por*oherec je jiná osoba, ředitel jednoho think tanku

   4. Máme nekonečné štěstí v tom, že ruské vedení stále rozlišuje politickou elitu od lidu země a nejedné ve stylu „nemáme rádi Saddáma, tak pozabíjíme dostatek Iráčanů, aby si ten přeživší zbytek pamatoval, že nemá nevolit toho, co my nemáme rádi“

  2. Je užitečné připomínat, jak Nejvyšší pan Signalista mluvil před cca 8 lety: na EU nenechal chlup dobrý. Dneska otočil úplně opačným směrem.

   On, mávaje rukama, mluví o vysílání signálů. Pochopitelně; všichni vysíláme nějaké signály. Fiala signály vysílá dlouhodobě, a jejich obsahem je: jsem jako prázdná nádoba. Cokoli do mě nalejete, tomu přidám akademický lesk. – Toto, nic jiného, je ten zásadní signál, který Fiala zřejmě vysílá, možná celou svou kariéru.

   Já myslím, že je to morální odpad.

   1. Skutečný akademický lesk dle mne vypadá jinak. Ale obecně jsme si vcelku rychle zvykli na komplexní bídu v podání tzv. akademiků – a to jak mentální, tak morální, charakterovou, mnohdy i odbornou ( viz počet nově jmenovaných profesorů od r. 1998… ). Počet „ostrých tužek“ nejen na akademické půdě povážlivě klesl a klesá…
    Signalista mezi ně ( množství titulů nejen v jeho případě vypovídá o něčem jiném, než o intelektuálních kvalitách nositele) dle mne určitě nepatřil.
    Když už tu byl zmíněn onen Prognosťák, a role jeho zaměstnanců v poplyšovém rabování ( což samozřejmě nezpochybňuji, naopak ) – je třeba také bohužel konstatovat, že intelektuálně převyšovali a převyšují dodnes ostatní politickou verbež. Ostré kontury tomuto jednoznačně dává tragické exposé pětihrůzy u moci… Morálka byla odkopnuta už kdysi – tu vynecháme. Při všem tom zmaru měli mimo schopnosti i alespoň elementární styl, co zdání stylu, což se o nové gaunersko-kolaborantské krvi nedá říci ani náhodou.

  3. No, my těch vroubků máme víc – Němcovovo nábřeží, zajatý Koněv, Řeporyjec v multikáře… ricinová kauza, Vrbětice, na to konto selektivní výběrko na JE… našly by se i další.

 15. Lze souhlasit s tím, že Rusové vědí co dělají.
  Jenže já mám neodbytný pocit, že i fialovej hnus, Lipenský, Dlouhosádlová, Afročechová, VD Hovnová a další potentáti také vědí co dělají.
  Jen nevím, jestli to dělají, aby se zavděčili páníčkům, nebo aby dostali zaplaceno (obojí se nevylučuje).
  Takže se spíše přikláním k Hájkovi.
  Tak blbý, nebo tak bez informací přece nikdo nemůže být. Respektive může, ale v téhle koncentraci neschopů a všehoschopů ve všech vrchnostech, co si vzpomenu, se mi to nezdá úplně reálné.
  Jo rozumím tomu, že jak se člověk dostane do vyšší politiky, tak totálně zblbne.
  Ale že by to bylo až tak, se mi nechce úplně věřit.
  Přece musí být v té vládě/EU/SSA někdo normálnější.
  A ten/ta by měl/a být alespoň nějak vidět a slyšet. Alespoň občas.

  1. „Jo rozumím tomu, že jak se člověk dostane do vyšší politiky, tak totálně zblbne.“

   Možná je vhodnější se na to dívat tak, že NEŽ se člověk propracuje do vysoké politiky, tak je dlouhodobě zpracováván a nevhodný materiál je odfiltrovám.
   Dneska máme v politici lidi, kteří se přes Mladé socany/křesťany/pravičuráky proleštili na vrchol. Kdo nepochopil, co říkat nebo lépe komu odezírat, ten se neproleštil. Fialovo působení v česko-sudetských bundech od raných devadesátých je podobný filtr.
   A pak tam jsou přirozeně mimoni typu Lipavského a Pekarové…

  2. Dle meho nejsou blbi ani hloupi jen za neco dostali nejake prebendy a dalsi zrejme maji slibene … oni proste musi delat , co je zadano, ze jeste klidne spi , je asi dano jejich neochvejnou jistotou , ze az se to zhrouti stihnou zmizet, jiste veri , ze ti co jim slibovali – sve zavazky splni … ja zase verim a doufam v to , ze kdyz uz , tak jim nikdo nepomuze, to je jedina moje utecha v tehle situaci.

   1. Jak se to vezme. Oni hloupí nejsou ale nedostává se jim vzdělání v oblasti globální politiky, neví jak fungují sociální supersystémy , prostě jim chybí konceptuální gramotnost, ale to je záměr Globalistů. Schválně do Evropy nainstalovali neschopnou a lehce ovladatelnou elitu. Toto se připravovalo už dlouho. Evropu čeká velký úpadek. Bohužel.

  3. jsou mezi nimi hlupáci atd. ale samozřejmě si jen tupec (a že jich v ČR je – viz volební výsledky) může myslet, že jejich činy jsou vedeny neschopností; jejich činy jsou samozřejmě konány vědomě a záměrně, byť oni sami jen poslouchají rozkazy a jsou tak středním managementem…

 16. Hmm, tohle je ten moment „já Vám to říkal“ – a cesta je cíl. Rusko na nás ještě ani nevystřelilo a máme ekonomiku ve stavu ne nepodobném té Německé v roce 1945. Ano, přeháním, teď ještě ne a ty fabriky i celé městské čtvrti stojí, ale kdo chce vidět tak už vidí….

 17. Jako buď vstoupím do dějin jako blbec, který naletěl, za rok rozmrvil republiku a pak pochopil, jak to dělal špatně, a aspoň s omluvou odejdu na smetiště…
  A nebo zkusím vydržet až začne něco kapat z těch F16-ctek…

  Být Fialou, beru spíš to druhé…

   1. Ano, souhlasím. – Jedna z klíčových vět toho článku je:

    PARADOX: na jedné straně limitujeme teplotu v místnostech a na straně druhé nelimitujeme cenu burzovních překupníků?

    Toto je potřeba věrchušce omlátit o hlavu.

    1. Znovu a znovu mě fascinuje myšlenka alternativců, ne_liberálních demokratů a podobných, že tím, že se vládnoucí nedrží zásady stejného metru a padni komu padni, ale fragrantně jí porušují, tak že se tím nějak záhadně (filosoficky, politicky, morálně, lidsky) diskvalifikují. A že nějaké upozorňování na dvojí metr a nadržování jedněm na úkor druhých něco může změnit.

   2. V článku je zmínka o knize autorů „Pravidla krizového chování“. Má být volně ke stažení. Nenašel jsem. Nemáte někdo odkaz?

  1. Ona je asi chyba si myslet, že došlo k chybě – kdepak, ten německý/EU systém likvidace energetiky a průmyslu je chtěný. Neříkám plánovaný v dnešní podobě, ale výhledově i plánovaný.
   EU a Německo mají prostě za cíl, v rámci záchrany Planety, zlikvidovat evropskou civilizaci. Zní to možná velikášsky a nelogicky, ale podstata je pravdivá. Němci jsou v tom tradičně dobří. Mají jak nástroje k provedení, tak skupinovou psychologii, která jim umožňuje to provést. Samozřejmě, aby Němci necukli předčasně, je potřeba likvidaci provádět nejdřív u podlidí a na Němce musí takto tvrdě dojít až naposledy.
   Lidi vždycky vyskočí – PROČ BY TO DĚLALI?

   Proč začali druhou světovou, likvidaci méněcenných… proč došlo v Rusku k bolševické revoluci? Prostě skupinová stupidita spolu s sebeabsurdnějším velkým cílem, některé populace vede k destrukci.

   Není potřeba veliteli koncentráku hlásit, že je vám v barácích zima …

   1. Jaká záchrana planety? Evropa má vymírající obyvatalstvo, pod 10% všech emisí atd…
    Vám to dává logický smysl?

    1. Logicky to smysl dávat nemůže, když je to nesmysl.
     Ale Němci tomu upřímně věří … ale i un nás už je spousta lidí, se kterými budete mít problém se bavit o reálné planetě Zemi, o reálném plynu CO2 a o tom, jak vypadala Evropa ve 12. století, jestli za to mohly elektrárny a automobily.

     Němci mají nedotknutelný kult a EU je totalitní strukturou bez zpětné vazby. Toto dohromady nutně vede k nekontrolovatelnému úletu do absurdna. Typu uhlíkově a dusíkově neutrální svět.

     Je uhlíkově a dusíkově neutrální svět pro vás představitelný? A co je vůbec jeho cílem, že? Jenže jej musíme dosááhnout do data určeného Němci. I kdyby nás měli všechny zabít, tak to pro naše dobro musejí prosadit.

     Pochopit nepřítele neznamená se ztotožnit, znamená to umět ho číst a předvídat.

     1. Už filozof Heidegger viděl německý národ jako duchovně mysticky založený a proto prý přirozeně nutně směřující k fanatické ekologii. Co Němec dělá, dělá důkladně, ať je to dobro nebo zlo, když má příkaz zeshora.

      1. Nejsou to jen Germáni. Taková hnutí byla odjakživa. Třeba chilialisté. Nebo ty sekty, které v USA páchaly hromadné sebevraždy, aby se vyhnuly smrti při konci světa.

       Lumíci to aspoň dělají pudově – stěhují se za potravou a přitom hynou. My si na to musíme vymyslet náboženství. „Záchrana Planety! “ Nezní vám to dostatečně messiášsky?
       To je ovšem podvod . Na tom náboženství leckteří (********) vydělávají!

  2. „…..1) můžou demonstrace něco změnit?
   Ano, samozřejmě!

   Podívejte se na Bulharsko.

   Ještě dne 11.5. letošního roku psal eurohujerský Deník N o tom, že se v Sofii konala „proruská demonstrace“ svolaná opoziční stranou Obroda.

   Řečníci hovořili o tom, že předseda vlády Petkov zatáhl Bulharsko do války, na což nyní doplácí obyčejní občané v celé zemi.

   Všichni, včetně Deníku N tyto demonstrace podceňovali.

   Nakonec ale obyčejní Bulhaři dosáhli svého, Petkov pod tlakem odstoupil a nová vláda již realizuje racionální řešení energetické krize navázáním jednání s Gazpromem ohledně dodávek plynu za přijatelné ceny. ……“
   Jindřich Rajchl
   onrtedopsSh86 13u83l16l7m1glmlt80u2l36lm21t4a49hah6a4m90mclf ·

   Možná to vydržíme i s jedním svetrem.

 18. Víte, vážení, já když četl Maova posledního tanečníka, furt sem zažíval až téměř šokový stavy. Neustále sem odbíhal od četby a gůglil na kompu, abych se ujistil, že se opravdu nenalézám v ději nějakých dvě stě let př.n.l., třeba v tyranský dynastii Čchin prvně sjednocený Číny, ale v době, kterou sem i já žil někde uprostřed Evropy netuše, v jaký hrůze, bídě, ale taky nekonečný lásce si odbejvá svoje první taneční krůčky ještě nikým neobjevenej malej klouček, budoucí tanečník světovýho formátu, Li Cchun-sin (nar. 1961!!!).

  Ale to není to, proč sem si vzpomněl na Tanečníka. Píšu to proto, že ten Li Cchun-sinem popisovanej kratičkej úsek čínských dějin odehrávající se v jeho životě, je plný strachu, neuvěřitelných zvratů, nespravedlnosti, ale taky hlubokýho lidství, a že nemohl nechat čtenáře na pochybách, že si Číňani prošli za tu kratičkou dobu, co žádnej národ na týhle zeměkouli. Může si každej říkat, co chce, ale Číňani za tohle kraťoulinký období ušli úžasnou a pro mě stále nepochopitelnou cestu, od doslova hlady pojídaných kobylek až k letům do kosmu.

  Jsou mi proto k smíchu všichni ti dutý vystrčilové, který se dokážou jen blbě tlemit Drakovi Východu, kterej dneska vládne téměř ve všech odvětvích, protože chytře vsadil na nenažranost a chamtivost světovýho kazišukstva, který téměř za hubičku předalo Číňanům veškerý světový know-how lidskýho poznání a vědění, tak těžce po generace shromažďovaný a získávaný.

  A ejhle, dneska čtu od Vidláka tohle:

  „…ale všechny firmy budou dávno už vyrábět v Rusku, protože tam je plyn skoro zdarma.
  Já si nemohu pomoci, ale Rusové dělají to, co dělat chtějí …”

  a já už jen dodávám, že Rusové se chtěj od Číňanů poučit, a že se sakra taky rychle učej a vnímak, jak toho Číňan docílil… na rozdíl od všech těch dutohlavů, co tahle zeměkoule nosí!

  P.S.
  Zato nám už není pomoci, pokud budem mít ty „svoje“ hloupý vystrčily, bartušky, koudelky, stříže, fialy, přibáně, atd. a nad nima za šňůrky tahající ještě nebezpečnější kazišuky!

   1. blbíši, hezký text. Dávám Vám plně za pravdu.
    Furt opakuju, poslouchejte Putina…
    Před půl rokem jasně prohlásil, že si udělá pořádek vůči západu a pak se bude Rusko věnovat obrovské společensko-ekonomické změně… a přesměrování zahraniční spolupráce.
    Takže za rok za dva nebude muset Vidlák nic vymýšlet ale bude stačit se vrátit k tomu, že to, co se bude dít, bylo jasně řečeno.
    A my všichni budeme tak trošku „čumět“, tedy pokud nám dovolí o tom vůbec vědět. Dneska taky o Číně víme jen to, že tam jsou komunisti a vyrábějí brak …

  1. Čína byla na začátku 20. století ovládaná cizími mocnostmi. Aby se toho zbavila, tak ji to stálo 49 let přerušovaného válčení a miliony mrtvých, než se zbavila svých „Fialů a jiných Lordů protektorů“. To, co dělá Čína teď není nic jiného, než, že napravuje chybu dynastie Ming, která stopla objevy admirála Čeng-Cheho a razila izolacionismus, který dlouhodobě vedl k událostem v 19. a 20. století.

   1. Proč si asi tak myslíte, Jasone, že sem napsal:
    …“Číňani za tohle kraťoulinký období ušli úžasnou a pro mě stále nepochopitelnou cestu, od doslova hlady pojídaných kobylek až k letům do kosmu.“

    Myslím si, že tohle poznáme a pochopíme, až bude i u nás běžností posílat i naše studenty do Číny na stáže a až jednou zase převládne dobře míněný podaní ruky na stvrzení dohod. To bude ten pravej okamžik k vzájemnýmu obohacování! Myslím si, že právě Rusové (i přesto, že s Číňany maj svý zkušenosti), to už pochopili a podle toho se taky zařídili a … a o tom to moje bylo!

    Jo a ještě. Fakt mi věřte, že sem hodně gůglil a hledal v knížkách (to snad bylo na tý četbě Tančníka pro mě něco novýho, protože takhle sem dosud žádnou knihu ještě nečetl), abych si mohl dovolit prohlásit, že tan „Váš dějepis“ silně kulhá na obě nohy pokud se týče toho, co se v Číně skutečně „nyní“ odehrává. Typl bych si, že se budeme jednou ještě hóóódně divit a nevěřit!

 19. Hodně dobré, autore. Asi se shodnu se spoustou čtenářů, že Tvoje závěry skutečně odpovídají dění a mohu jen obdivně zvednout palec nad tím, jak se v textech z posledního půl roku postupně odkrývaly.

  Neschopnost našich „analytiků“ vidět to, co jsme postupně společně odhadovali my, banda amatérů, by byla zábavná, kdyby šlo o kmenovou válku někde v Africe nebo netflixový seriál. Jenže ono je to blízko, týká se to přímo nás nebo lidí nás blízkých, a … prostě mě už serou.

  Serou mě, musím se přiznat, i Rusové. Jejich postup je účinný, cíle pochopitelné. Ale fakt si nemohli vymyslet nějaký způsob, při kterém by zařvalo míň chlap(c)ů a bylo utrženo míň končetin? A který by ztížil „juntě“ terorizování vlastních obyvatel, a taky odvedenců, a dalších a dalších? Já vím… asi nemohli, a nám se to ze závětří kecá.

  A co se týče Fialy. Sere mě taky, koho ne, ale z toho, co píšeš, je mi ho současně čím dál víc líto. Pracoval jsem s variantami, že je zlej/blbej/úplněblej/navedenej, ve všech kombinacích, ale unikala mi možnost, že je neinformavej – a to fest – a od informací, nebo jen přemýšlení, efektivně odstřihlej. Přitom to bije do očí: Předvádí momentálně tzv. „kontaktní kampaň“, což je, ať lidi chodí nebo nechodí a ať štáb maká nebo nemaká, naprosto vyčerpávající záběr. Nespíš ve vl. posteli, řídíš nebo tě vozej, celý den se musíš nějak tvářit a s někým mluvit, nesmíš se večer ani moc ožrat ani zůstat moc střízliv… (vím, sám jsem 2 takové neúspěšně absolvoval, např. Oki v tom ale uspěl). To celé zcela zbytečně. Jednak mu tam nechodí lidi a jednak to je politická metoda pro otusidery, kteří nemají přístup do médií, nemají možnost rozdávat voličům prachy, prostě chudí příbuzní politických šajb. Premiér má kampaň dělat jinak. Ale zakecávám se, prostě při tomhle stylu nemá šanci dělat aspoň hodinku denně to, co my, tj. pátrat po informacích, pohádat se s někým, zajít s nějakým poradcem fakt na kafe nebo pivo a prodiskutovat s ním večer… On není nejostřejší tužka v penále, ale zas – sečtělý je, moudře mudrovat asi též umí. Ale nedají mu na to čas.

  A teď – kdo to je, alias kdo si ho vodí? Ono se to asi ví, ale já to nevím, tahle hra není pro mě.
  Z toho, kdo ho vodí, by šlo zjistit, zda Cz/Eu reakce na Rusa je 1) kolektivní stupidita (vyslvětlení „Hampl“ nebo 2) přece jen nějaké spiknutí (vysvětlení „Hájek“)

  Ne že by na tom záleželo, i když…

   1. … Fiala je opravdu hloupej! Nebo snad máte na tý vaší Jihočeský universitě v Budějicích taky nějakýho podobnýho rektora, kterej toleruje téměř trestuhodnou, nebo aspoň odsouzeníhodnou, činnost, jako Fiala blahý paměti svojí gender katedře její neuvěřitelně debilní témata diplomovejch a bakalářskejch prací?

    Tohle totiž, váženej docente, může připustit jedině nezodpovědnej a naprostej vůl, kterej má zájmy a potřeby společnosti, která mu tu školu živí, na úplným háku! Tak jakápak neinformovanost a odstřiženost, to si děláte srandu, žejo?

     1. … právě že nevím, PeS, proto sem tu mentální nedostatečnost Fialy pro vykonávání premiérský funkce musel takhle polopaticky docentovi připomenout.

  1. Jste v Jižních Čechách zvláštní výjimka. To je třeba ocenit a vážit si toho, protože to musí být mezi místními neuvěřitelně těžké.
   Jižní Čechy a názory místních jsou pro mě něco jako barometr popularity chcípajícího a zdiskreditovaného režimu, protože odtud se vždycky rekrutovali politici a protagonisté režimu upadal … Jen namátkově za posledních 100 let : Hácha, Štrougal, Jakeš, Vojtěch, Mikuláš Minář, atd. Čím to může být?
   Bývám tam často pracovně a musím říct, že proti jiným částem země se tu pohybují zdaleka nejvíc radikální líbodémo lidé a obdivovatelé Lorda protektora Fialy, Pekarové-Adamové nebo dokonce Miroslavy Němcové. Nedávno mi dokonce jeden kolega zarytě vysvětoval, že má vlastně s těmi svetry svatou pravdu, a že je „dost chytrá“ nebo, že „Je jedno, jak je Fiala chytrej, protože je konečně slušně a má dobrej projev“. Tak si to vemte…. Čím to sakra jenmůže být? A přitom je tam tak hezky.

   1. Štrougal je velmi inteligentní pán – neurážejte ho řazením do šuplíku s mentálním mrazáky alá Minář… Ve výčtu Vám chybí momentální šampión Míra „Kokot“ Kalousek…
    A nejen dnes se v případě zásobení české pol. scény deprivanty všeho druhu co by špičkový dodavatel jednoznačně jeví Moravské země – jedno, jestli Severomoravský, Valašský nebo Jihomoravský region… Jedna perla vedle druhé…

     1. Mýlíte se. Na jih od Brna je lidovců víc, ale i tam jsou malou menšinou.

      Lidovci mají to kouzlo, že mohou jít s každým. Stejně, jako starostové.
      A že vždy dostanou své procento hlasů. Bůh a krajina, jsou věční.

      1. Lidovci – jsou horší poslední lehké děvy z Perlovky. Jde o naprosto bezskurpulózní mančaft politických prostitutů, kolaborantů a odkláněčů, zbaběle se schovávající za věřící, a zneužívající víru jak štít pro svoje levoty a podrazy…
       Ovšem na Jižní Moravě také tvrdí muziku modří, viz. Signalista, a Morava jako celek dodala v posledních cca 20-ti letech opravdu výživná individua…

    1. Zde se cítím poněkud uražen. Deprivanti české pol. scény (krásný popis) nejsou produktem, nýbrž odpadem Moravy. Jelikož by místně neuspěli, odcházejí do Prahy, kde mohou naplno rozvinout své pičovství a dostat se nahoru. Zde se naplno projevuje fůze anekdoty o roztrženém pytli a zákonu přitažlivosti.

     1. Praha je Československých deprivantů, a mentálních mrzáků ráj…. Nebuďte uražen, jde o konstatování reality. České země se snažily také, viz třeba Pekařka, ministryně války, vědy, starosta Řeporyjí, atd… Bohužel, Langer, Topol, Nečas, Signalista, Don Pablo, Stanjura, Sikela, atd. doma na Moravě uspěli, a zamířili na vrchol, který je v Práglu.
      Mně se také nelíbí, když mi předhodí Mirdu K., Rychetského, Havla, Dlouhého, Klause, Pospíšila, atd., ale páč jde o MM ( mentální mrzáky ), musím mlčet, souhlasit… Nicméně České země v tom personálním zmaru, neštěstí nejedou samy, a tradovaná Moravská bodrost, štědrost a otevřenost také…

   2. Myslím, že ti první tři by byli lepší, Štrougal výrazně.
    Ono je to o organizačních schopnostech a nějaké vizi.

   3. Jason: Hácha to jen odnesl za Beneše a exil v Londýně, kteří ho postavili do bezvýchodné situace místo sebe a potom ho zatratili. Každá věc, kterou by někdo vytkl Háchovi, by musela být vytčená Benešovi 100x, kdyby se měřilo jenom metrem. Beneš určil směr proudu spolu s Francií a Británií a ostatní jim byli neseni. Hácha byl starý nemocný nešťastný člověk v nejtěžší době, ale ne někdo, kdo by chtěl své vlasti škodit a měl by z toho radost, zisk a ještě byl na sebe hrdý. Dnes jsou někteří politici na sebe hrdí, jak škodí a přitom nejsou pod tak velkým tlakem svých protektorů jako byl Hácha.

    1. Zatímco Hácha byl pod nucenou kuratelou germánských nácků během skutečné okupace, dnešní politická verbež – viz Signalista, Vykulenec, a vlastně téměř celá pol. scéna jsou reprezentanty současného českého, domácího náckovství a fašismu. Tady vládne už téměř nepokrytý nacismus, a bystrý plebs v Praze obětavě tvoří lidský řetěz pro Ukrajinu… Opravdu má cenu a šanci na úspěch jakýkoliv protitlak vůči Pětihnusu a zdivočelé veřejnosti?

  2. Líto, neinformovanost, sečtělost, moudré mudrování, atd. – to je černý humor, trpká satira, nebo Vaše „splynutí duší“ s Fialovic Signální podstatou – tedy totální Nevědomí co by zkratka k nirváně ?
   Otázkou, sice nevyřčenou, ovšem nejen díky Signalistovi ( viz třeba Drahoš ) více než aktuální je tato: Jak si v reálu, v době cílené debilizace žactva i veřejnosti, s ostrostí tužek v penálu tzv. Česká akademická – a nejen akademická, ale i „kantorská“, rektorská a vůbec tzv. Intelektuální obec vlastně stojí…

   1. Víme, že ta situace je na velké h…. Vědí to i Rusové, proto otočili o 180° a vrací se k sovětskému modelu vzdělávacího systému. Co uděláme s vzdělávacím systémem my?

  3. Serou mě, musím se přiznat, i Rusové. Jejich postup je účinný, cíle pochopitelné. Ale fakt si nemohli vymyslet nějaký způsob

   Můj dojem je, že Rusové měli před sebou 2 (hlavní) scénáře:

   Vlítnout tam se vší parádou, za dva měsíce být v Užhorodu a za Lvovem a vyfasovat v týlu 35-40 mio národa, relativně nedotčeného vál. hrůzami, který za tu dobu téměř nestrádal, zato je fest nasraný že mu „Putler ukradl Evropu“ (která by si to nb taky nevyžrala, jenom by dál mohla vesele okopávat kotníky sankcemi)

   nebo

   Postupovat tak, jak to dnes vidíme, a doufat, že se hněv a zoufalství obyvatelstva (Ukrajiny i Evropy) postupně otočí proti vlastním (j)elitám (tady tu šanci osobně vidím tak fifty fifty, možná i menší uvážime li kdo má v rukách všechny nástroje propagandy)

   V té první variantě ponechávám stranou násobné stráty na životech ruské armády, což by taky nemuselo být až tak bezvýznamné hlavně co se týče vnitřní politiky Putina a popularity SVO – dnes je na úrovni 60-70%, proud černých plastových pytlů z fronty doprovázený kampaní páté kolony v internetu a jiných sděl. prostředcích by to rychle změnil.

   1. Ale přece jen se na počátku operace zdálo, že kalkulovali spíš s tím rychlým scénářem – tedy ve formě vojenského zablafování a kalkulu na nějaký zázračný převrat, který by dostal k moci proruské síly, ačkoliv nic podobného 7 let vůbec nebudovali ani na Ukrajině a ani v Rusku ve formě nějaké přijatelné exilové vlády.

    Tedy mi z toho vychází pořád to, že první fáze byla totálním provalem po všech stránkách.
    A současná je maximem toho, co jsou schopni momentálně dělat aniž by moc riskovali.

    Což po vojenské stránce je překvapivé.

    1. Rychlý scénář …? … nikoliv, tohle vyfabrikovali „naši experti“. Ze strany RF nic takového nezaznělo. Vždyť čím dál více je jasnější, že nejde o vojenskou porážku nebo obsazení Ukrajiny. Cíl akce je výše.
     Kiksy byly a budou – už jsem to vysvětloval výše, dle mého jsou to chyby na cestě získávání reálné bojové praxe.

     1. Kontrakty měli vojáci na 3 měsíce. Tím neříkám, že to chtěli na Dětský den ukončit, ale jaký by pak byl účel poměrně troufalého výsadku na Hostomel, kdyby ve skutečnosti plánovali prohryzávací předlouhou SVO na Donbase?

      Nebo kdyby se v Kyjevě objevil např. Murajev, vyhlásil tam převzetí vlády a podpořila ho místní posádka .. že by v Kremlu řekli spasíbo, ale my jsme se jen chtěli k vám na týden kouknout, my totiž plánujem prohryzávačku přes Avdějevku, protože to nám přinese nejvíc výhod.
      Tak dasvidáňa, my jdem a snad vás partňóři nezmasakrují.

   2. Dejte pozor abyste nevedel mimo jine ani treba pocet .
    Pouze ty proudy cernych plastovych pytlu. A pytle proudi..A co pytle porad proudi?
    Kdyz tady nekdo neco vi a jeste to napise , tak se skoro leknu.
    Sem zvyklej na hemzeni znacnyho poctu proroctvi ,asi kazdy desaty vyplneny , dle procent pravdepodobnosti ,pavlacovy spekulace neuveritelnych proporci, presvedcivy zavery vymrsteny z nepravdepodobnych , neskutecnych , pochybnych ale zarucenych faktu asi z paty ruky..
    Upleteny predvanocky z lokalnich informaci a mnozstvi detailu s pridanim prekroucenych casto rozpornych expertiz ze zahranicnich , oficialnich, fake medii…
    Temne a nejasne hrozby blizke budoucnosti…
    Skutecnou armadu rus smirakum neukaze ,kdyz ma ted ty inteligenty vyhnany za hranice /takova podla proradnost,kdyz v Rusku ted zbyli jen debilove/, jeji organizacni strukturu, vyzbroj , vybaveni ,druh transportu ,system zasobovani a dalsi informace lecos prozrazujici ,ani novy zbrane ..
    Porada s Cinou akorat nejaky velky cvicky.
    Vrchnosti se jeste musi hodne snazit i kdyz delaji co muzou /jako se snazil germanskej car v Rusku ,germanska carevna , Rasputin , german v cele carsky vlady ve valce 1914-18, proti germanum , germanskej velici general rusky armady /Rennenkampf/,mimo tech dobre placenych a taky snazivych bolseviku a zase odjinud a nebo snaziva vlada CSR ,od 1918 – 1948, slozena z byvalych clenu zruseneho risskeho snemu a risske rady ve Vidni , Napoleon se vynasnazil Rusku v 1812 atd./, aby ostatni k necemu dohnali..
    I kdyz casto hola skutecnost dneska je taky casto k neuvereni.
    V jedny demokraticky zemi ,predseda vlady snazive pracoval jeste ve fukcich dalsich sesti ministru delsi dobu a tajne …Dost se nadrel.
    Kazdej den tak pracoval za sedm ministru s jeho funkci dohromady a nikdo nic nepoznal…
    Sest nic nedelajicich vladnich ministru bralo tucny platy za mlceni a nic nedelani..
    Vrati ministri tucne platy ,vydelane za predstirani ,ze byli ministri?
    V zemich , kde vladne demokracie ,neni nemozny nic.

  4. Serou mě, musím se přiznat, i Rusové. Jejich postup je účinný, cíle pochopitelné. Ale fakt si nemohli vymyslet nějaký způsob, při kterém by zařvalo míň chlap(c)ů a bylo utrženo míň končetin? A který by ztížil „juntě“ terorizování vlastních obyvatel, a taky odvedenců, a dalších a dalších? Já vím… asi nemohli, a nám se to ze závětří kecá.

   To bude asi tím, že si nepamatujete, že ti, kteří Rusko vyprovokovali, na nějaké „lidi“ vůbec neberou ohled – a právě tak, jak se chovali po staletí, tak se chovají i na Ukrajině.

 20. EU se díky nebývalé koncentraci naprosto neschopných trik, který objasňuje včerejší titulek z tisku:

  Jednání Ukrajiny s Ruskem by byla „katastrofou pro svět,“ zrazoval od něj Johnson
  Echo24, 24.8.2022

  Johnson nebyl sám a s radostí mu naslouchali a naslouchají různí bakaláři či fantastové. Dostali Evropu do katastrofy ze které vyjde těžce pošramocená a již nikdy se – i díky masové imigraci vědců, inženýrů a lékařů – nevzpamatuje. A Rusko si vykolíkuje svůj prostor pro budoucnost. Není nad to, když někdo ví co dělá a protivník se jen diví a mele pantem.

  1. Chybí to podstatné … katastrofou pro ANGLOSASKÝ svět. A to má chlapec pravdu. Tím totiž končí možnost tisknout peníze, za které následně rabují svět – jak surovinově, tak odlivem mozků.

 21. Jak to vypadá, když se někdo z politiků dřív vyjádří než myslí. Politici a novináři v našich luzích hájích se vyjádřili k atentátu. Až potom zjistili, že atentát odsuzuje americká vláda, ukrajinská vláda a papež. Možná někdo z těch vlád tajně to schvaluje, ale vědí, že nemůžou veřejně. Stala se zvláštní věc, že v kritice takových hloupostí jako hraní si s ohněm atentátů i proti rodinným příslušníkům a obecně hnaní napětí až k jaderné válce, se shodují dřívější nesmiřitelní názoroví protivníci jako Henry Kissinger a Noam Chomsky.

  1. Protože Henry K ani Noam Ch nejsou blbí.
   Naopak – dva z nejbrilantnějších mozků své generace, oba samozř. klucí/dědcý židovský.
   Sice celý ž. ve sporu (oba měli pravdu … z pohledu svých gangů), ale zkázu pro všechno, co měli rádi a pro co žili, si nepřejí ani jeden.

  1. Je to jen změna taktiky, jak se dostat k moci a udržet si ji.

   Jen jestli má i taktiku na to, jak se dostat (se zdravou kůží) od moci.

   1. Možná je jeho logika v tom, že když „jim“ poslouží, vezmou ho mezi sebe…

    Asi se neužil tu básničku od KHB, protože, kdyby ji znal, věděl by, že to funguje trošku jinak.

    1. Za KHB to byla jednoduchá a použitelná rada. Protože již při společném vstupu na led bylo jasné, kdo je pán a kdo kmán. Podle oblečení, podle způsobu chování, mluvy. Bylo mnoho „sekundárních panských a kmanských pohlavních znaků“

     Ale dnes oba v džínách nebo oba v saku. Oba mají někdy frak a oba jsou jindy nahatí.

     Kdo je pán a kdo kmán se pozná právě a až tehdy, když jeden z nich uklouzne.

     PS: Někdy je psychologicky velmi obtížné připustit si poznání, že nejsem kolega, přítel, spoluhráč, ale kmán, pohodný, popelář, sanytrník. Zvlášť když mám stejné sako.

     1. Jak psal Vidlák – podle Fialovy aktuální mimiky se zdá, že mu to, že ve skutečném světě neplatí, že „šaty dělají člověka“, pomalu do jeho mysli proniká… Myslím si ale, že u tohoto typu člověka, se v okamžiku, kdy mu to dojde, nebudeme mít z čeho radovat.

  2. On blbě žvanil už tehdy – argumenty, respektive jejich „hloubka“, dikce, gestikulace…. Na prázdnotě postaveno už tehdy.
   Ač jinak zrovna fandou, či sympatizantem VK rozhodně nejsem, jeho kritika EU a zbytnělých struktur je kvalitativně i z hlediska použitých argumentů někde jinde, než plácání de facto o sobě samém ve stylu „euroúředník v klimatizované kanceláři“… Mentální a intelektuální sešup u modrých je vůbec fenomén, který zapůsobil, spíše otevřel dveře mnoha deprivantum na celé pol. scéně.
   V žádném případě nechci Straky jakkoliv personálně nebo politicky adorovat – byly první, kdo masivně zpřístupnil a podřídil politiku, a tím způsobem i správu země, organizovanému zločinu jak z vlastních řad, tak importovanému. Nebyly sami, ale sami se pasovaly do role REPREZENTANTŮ TRŽNÍHO POJETÍ, TRŽNÍ FILOZOFIE, tedy i markanty , symbolu.

 22. To je těžký, když rádoby filozof hrajíící si na signalistu neví, že i signalista musí znát a respektovat pravidla, jinak je z toho hromada jak blbec.. Že jen vysílat signály nestačí a že to musí být ty správné signály.

  1. Je skoro nezodpovedny chtit ,aby profesor a jeste doktor mel rozum.
   Kde by asi vlastni rozum asi vzal.
   Kdyz ten se neda naucit.
   /Napr. Jak uhanel doktor a jeste pedagogickej profesor , aby co nejdriv vyhlasil valku Rusku a dalsi opatreni ,zadnej plyn treba taky../.
   A jak se nekteri mudrcove snazi mu nejakej rozum aspon do nej natransplantovat..
   Ucitele napr. obvykle hodnotili sve zaky takhle.
   A/ inteligentni ale linej a lajdak..
   B/ blbej, ale snazivej.
   Je pravda ,ze jsou vzacny vyjimky, ze nekdo obdarenej rozumem taky vystuduje..

   1. Zdravím všechny diskutéry. Na našem premiérovi je jasně vidět úroveň vysokých škol. Máme universit jako máku, ale ta úroveň myšlení a toho , proč vlastně by si měl lidé vážit vzdělání. Dost ubohé-

     1. On je to důsledek dávno zapomenutého programu KGB z padesátých a šedesátých let: nasadit do západních institucí, zejména do médií a na univerzity, sovětské agenty, kteří budou zavádět zvlášť vyvinuté rozvratné ideologie. Už tři generace západních vysokoškoláků se tak ve školách učí nenávidět euroatlantickou (= „bělošskou“) technologickou civilizaci a naučené pak aplikují do praxe ve veřejné správě, na personálních odděleních velkých firem, v médiích, v zábavním průmyslu i v politice.

      Chudák senátor McCarthy to tenkrát tušil a snažil se tomu zabránit, proto mu dodneška nasazují psí hlavu obě strany. Levičáci za to, že to zkusil, a pravičáci za to, že na to šel blbě a celý boj zdiskreditoval.

    1. Myslíte si, že Markétu Dvousvetrovou je její kolegy napadne, že dost baráků topí odpadním teplem z kogenerace? A vlastně i třetina Prahy? A tam se taky bude snižovat teplota vytápění a odpadní teplo se pošle pánubohu do nebe?

    2. Levandule: Platón věřil ve vládu moudrých filozofů. Vládne profesor politologie znalý politické filozofie a historie, ale výsledky jsou tristní. Čekal jsem od něho víc
     Vizi. Návrh reformy politického systému v ČR. Mohl bych potom sice s něčím nesouhlasit a polemizovat, ale aspoň by bylo s čím. Místo toho jen chrlí fráze. Za covidu se vyžíval v kritice ze závětří u opozice. Kritizoval, ať vláda udělala cokoli. Vadilo mu přeceňování i podceňování covidu. Vadily mu nízké i vysoké státní výdaje. Říkal, že Bába se jen na vymlouvá na covid, ale on sám by krizi zvládl lépe. Teď sám všechny nedostatky hází na mezinárodní situaci.

  2. Nejvyšší signalista taky může vysílat jasné a viditelné signály. Třeba kouřové z Českého Švýcarska. Ten požár přehlédnout nešel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *