27 května, 2024

O cenách a měnách

Krátký fejsbůkový úvodník:

Můj vidlácký účet vydržel 24 hodin. A pak už porušoval zásady komunity. Přemýšlím, kdo v této zemičce stihl přijít o účet rychleji. Přemýšlím, u koho se elfíci tak rychle zmobilizovali a bonzovali a bonzovali. Myslím, že ani Donald Trump nestihl nasrat strážce jediné pravdy takhle rychle. Takže jsem asi nebezpečný.

Ale také se ukazuje, že elfí moc je veliká právě tam na sociální síti. Tam mají své nástroje. Nad blogy už zdaleka takovou moc nemají. Proto máme litterate, proto máme Vidlákovy kydy. Proto je tento prostor důležitější než fejsbůk.

Ale děkuji páni cenzoři. Pero je ostřejší než meč. A když nemohu mluvit v Betlémské kapli, budu mluvit na Kozím hrádku.

A teď už dnešní text:

V USA teď stojí benzín cca 1 dolar za litr. V Rusku stojí litr benzínu cca 45 rublů. Jeden dolar je v současné chvíli cca 58 – 60 rublů. Nebuďme detailisté a řekněme, že současný kurz je 60 rublů za dolar. Přejděme na dolary, je to přece jenom henta rezervná měna. V USA si za dolar koupím litr benzínu. V Rusku si za dolar koupím trochu víc než litr.

Obě země těží ropu a těží jí hodně. Obě země stojí na levném benzínu, protože tam mají velké vzdálenosti a tamní obyvatelstvo je tradičně háklivé na zvýšení cen. Výrobní náklady jsou už dávno celosvětově vyrovnané, cena ropy je dávno celosvětově dána, protože se už dávno vymyslely obrovské terminály i tankery, které přepravují ropu mezi kontinenty za naprostý pakatel. Ano, importéři ropy mají ceny vyšší než exportéři. Ano, cena ropy kolísá, ale kolísá všem stejně. Dnešní ceny ropy a plynu nejsou nějakou Putinovou zlovůlí. Jsou to ceny, za které se vyplatí poslat tanker od Saudi Aramco do Evropy místo do Číny. Jsou to ceny, které za ropu a plyn platí Asie.

V Rusku i USA se těží víceméně pomocí stejných západních technologií, které v obou zemích provozují nebo provozovaly západní korporace. Jsem mimo, když řeknu, že ropa je vlastně taková nejuniverzálnější měna světa? Potřebují ji všichni, potřebují jí hodně, dělá se z ní v podstatě všechno od plastů přes hnojiva i další chemické látky. Bez ropy se neobejde zemědělství, strojírenství, doprava. Zoufalý evropský pokus s elektroauty teď ukazuje, jak jednoduché je dělat auta na ropu a jak složité je dělat auta na elektriku.

Litr benzínu jako měna… Litr benzínu, za který v USA dostanu jeden dolar a v Rusku 45 rublů. Jasné? Poměřeno litrem benzínu se jeden dolar rovná cca 45 rublů.

Takhle nějak si Putin představuje tu novou rezervní měnu, založenou na surovinách? Pokud ano, tak přepočtový kurz už má celkem nastavený. Doteď šlo o to, kolik ropy dostanete za dolar. Nově jde o to, kolik dolarů (nebo rublů, nebu juanů, nebo českých korun) dostanete za barel ropy. Tohle je totiž ta globalizace. Svět se propojil. Přístavy, tankery, logistické trasy, železnice, překladiště, korporace od Číny po Los Angeles, od Vladivostoku po Auckland. Tankery, lodě na obilí, lodní kontejnery… Z Česka se dá se ziskem vyvézt kůrovcové dřevo do Číny a z Číny se dají dovézt se ziskem jejich polívky za pět korun do Česka. Realita dneška na která žádná nejaderná válka nic nezmění. Znovu zopakuji – dnešní cena plynu a ropy není nějakým spiknutím. Jen prostě platíme stejné prachy, jako Čína. Doprava v tom roli hraje, ale jen velmi malou.

A teď dál:

Kolik Euráčů za jeden litr benzínu? Dvě? Dost slabá měna… Ano, já vím, že je v tom šílená spotřební daň a ještě větší daň za debilitu ojroúředníků a Fialy obzvlášť. Kolik českých korun dostanu za litr benzínu? Cca 45 Kč že? Pak je tedy hodnota rublu a koruny skoro stejná, i když to ve směnárně vypadá jinak. Energie je energie.

Já vím, je to děsně konspirační teorie, ale když se na to podíváme z hlediska surovin, které USA i Rusko mají a Evropa je nemá, tak mi z toho vychází, že naši transatlantičtí bratři se s našimi východními nepřáteli budou ještě chvíli štengrovat, dokud nebude dolar stát cca 45 rublů. Už od toho nejsou daleko. Ale Euro v tom poněkud hapruje. Podle směnárny má stejnou hodnotu jako dolar, ale podle stojanu na benzínce má hodnotu o dost menší.

A to je to, co se nám stane, milé děti. Vlastně už se nám to stalo. Proto se všechno, co se vyrábí u nás, strašně zdražilo. Jasně, já vím, že spotřební daně, že kdyby vlády chtěly, tak mohou cenu benzínu snížit, bla, bla, bla. Ale realita je prostě neúprosná. USA vedou válku s Ruskem a Evropa sice tvrdí, že ji nevede, ale všechno to platí. Jen si toho směnárníci ještě nevšimli a nejspíš to bude tím, že ojrocentrální ojrobanky teď dělají měnové intervence na plné obrátky. Ale nebude jim to nakonec nic platné, protože Američani i Rusové udrží svoje válečné rozpočty na hodnotě 1 dolar či 45 rublů za litr benzínu a my udržujeme svoje mírové rozpočty na dvou eurech (i víc) za litr benzínu. A protože energie je základ a ropa je energie, výsledek je zřejmý. Ty zelené papírky se tomu nakonec budou muset přizpůsobit. Ať už se jmenují jakkoliv.

Jsem sice jen obyčejný Vidlák, ale tak nějak se připravuju na svět, ve kterém má evropské hospodářství pouze poloviční hodnotu než se nám zdá. Tedy, pokud zase nepřijde nějaká další spotřební daň za fialový či bruselský greténismus. To už ojrohospodářství bude mít pouze hovnotu. Podle Vidláka prostě musíme doklouzat k ropné rovnováze, což znamená, že Evropa přijde o 50% svého bohatství. USA ještě také trochu klesnou, ale třeba už ne o tolik, protože jsem pro svou úvahu vzal spíše levnější cenu amerického benzínu. Leckde v USA stojí benzín už skoro 1,5 dolaru na litr. Možná je kurz dolaru a rublu už velmi slušně přesným měřítkem na porovnání ruského a amerického hospodářství.

Ano, na začátku byl Putin rád, že Evropa od něj bere ropu a plyn a byl rád za cokoliv, co za to dostal. Rusko bylo zbídačené, rozkradené a Putin byl šťastný, že má nějaké valuty. A tak se pěkně ohnul, strpěl arbitráže na Gazprom, strpěl různé dělení monopolů, strpěl spotovou burzu, strpěl evropské mistrování, strpěl americké neziskovky, strpěl západní poradce v ruské národní bance, protože kurva potřeboval prachy. Prodával za dumpingové ceny a držel hubu. Ale… ty prachy se nerozfofrovaly. Alespoň ne všechny. Postupně to dal dohromady, postupně dali dohromady vrty, trubky, ocelárny, atomové reaktory, síly Sibiře, severní lodní stezku, ledoborce, ba i na armádu zbylo. Ve stejné době Evropa doma zrušila značnou část toho, čím byla schopna přispět ke světové spotřebě energie. Protože si prostě zvykla na ruské nízké ceny a myslela, že to bude natrvalo. I Amíci si to mysleli.

Teď už je Putin v jiné situaci. Má suroviny a Evropa je nemá. Rusko má, USA má, Evropa nemá. Dolar je s rublem už možná už srovnaný nebo ještě kousek sjede, ale teď zbývá společný zájem USA i Ruska – srovnat Euro tam, kam patří. Podle mě za koruny brzy koupíme přesně tolik, kolik Rus koupí za rubl. V benzínu už to tak máme. Dolar bude stát skoro dvě eura. Benzín nám říká, že to tak bude, protože Putin od letošního března přestal vyvážet ropu a plyn do Evropy pod cenou. Opakuji potřetí – bez ohledu na průběh války na Ukrajině, Rusko je zřejmě už dost silné, aby nemuselo dodávat energii do Evropy za dumping. Evropa přestala být exkluzívní, protože nepochopila, že za nízké ceny energií se musí něco dát. I tomu zaostalému Rusku plnému opilých mužiků se musí něco dát.

Ne, nemluvím o kurzech měny a jak sázet na měnové výkyvy. Nehraju si na chytrolína Kovandu. Mluvím o tom, že ekonomická realita Ruska je oproti očekáváním o polovinu vyšší, nebo chcete-li ekonomická realita Evropy je o polovinu nižší, než to vypadá podle kurzů měn. A teď zažíváme přepočet na realitu těžby, průmyslu, energie i vojenské síly. Virtuálního v tom najednou už není nic. Podívejte se na cenovky v obchodech. Evropa začíná platit skutečné světové ceny za energie.

Jaký bude svět, ve kterém se ukáže, že EU má poloviční hodnotu než si dneska myslí? To už bude Rusko docela velké že? Bude dvakrát větší než dneska i kdyby vůbec nezesílilo. Prostě se nám nastavují nová měřítka. Líbit se nám to nemusí a spousta ekonomů bude tvrdit, že jsem debil, ale když nedostaneme ruské energie pod cenou, tak je tohle realita. Podle ceny benzínu jsme na tom o polovinu hůř nebo je na tom Rusko o polovinu lépe. Vyberte si. Platí to i na druhou stranu Atlantiku. Podle ceny benzínu jsou na tom USA o polovinu lépe než EU, než jak se to jeví podle kurzu měny. Podle ceny benzínu je ruské a americké měřítko o dost rovnější než ruské a evropské měřítko. To se projeví. Energie je všechno. Nad energií žádná tiskárna dolarů trvale nevyhraje.

Samozřejmě se s tím dá něco dělat. Ale smrdí to a vypouští to do přírody různé hnusy. Přetváří to krajinu. Někde to dělá haldy, jinde díry. V moři se občas objeví olejová skvrna a na kraji měst jsou komíny. Existuje určité nebezpečí jaderné havárie a musí se něco dělat s jaderným odpadem. A lidi by nesměli protestovat kvůli každému kilometru silnice či továrně za vesnicí.

Jen blázen nebo ekonom si totiž mohl myslet, že tu budeme dvacet let demontovat průmysl i elektrárny, stavět větrníky slunečníky a měsíčníky a přitom budeme pořád bohatnout. Ve skutečnosti jsme bohatli ne kvůli německým větrákům, ale jen a jedině proto, že nám Putin „musel“ dodávat levný plyn i ropu. S tím je konec. Buď si to zařídíme jinak, nebo se prostě ukáže, že Evropa je ekonomicky menší a Rusko ekonomicky větší, než si všichni mysleli.

A nebo je tu druhá možnost… poklonit se Gosudarovi a po každých volbách si k němu přijít pro jarlyk. Třeba svým věrným vlezdoprdelistům dá ropu a plyn pod cenou…

262 thoughts on “O cenách a měnách

 1. Bek: Od politických klaunů k hloupým nánám: Debilizace západních politiků nabírá na obrátkách.
  http://jdem.cz/fg3j88
  „…Sexuální skandály z Británie a Německa dorazily i do USA, kde je Bidenův zvrácený syn znovu objektem federálního vyšetřování z důvodu svého zběsilého utrácení za prostitutky z Ukrajiny a fotografií s nezletilými dívkami. Všechny pilíře západní civilizace tak mohou přijít o své klauny, namísto nichž jsou již připravovány hloupé nány jako Trussová (Velká Británie), Baerbocková (Německo) a Harrisová (USA), aby zaujaly jejich místa.
  Tři dámy s intelektem aspirantek na genderové studie jsou ideálními kandidátkami na globalistky, protože místo zkušeností a znalostí mají „soubor kompetencí“ v nejrůznějších věcech, ale nerozumějí ničemu z ekonomiky ani geopolitiky, a proto „nudné věci“ budou řešit „nudní strejdové“, což dámám umožní věnovat se „opravdu důležitým věcem“, jako je podpora transsexuálů nebo zákaz práce zemědělcům, aby po sobě nezanechávali „uhlíkovou stopu“. To by mělo vést k rychlému zániku národních států a na „rozvalinách civilizace“ by měl vzniknout Schwabův „nový báječný svět“…“

  1. Určitě by šla použít technologie volných kabelů.

   Kdysi jsem snil o kšeftu století, ba tisíciletí: zainjektovat Moravský kras. Těch vagónů cementu, co by tam padlo, o stavební chemii ani nemluvě! Hned byste měli v Tuzemi u jednoho miliardáře víc.

   Ale statické zajištění Pravčické brány volnými kabely by byla taková malá náplastička.

 2. Zcela OT, pro Vidláka:

  Úvodní jemný závan vinného sklepa je vzápětí krátce překryt svěží stopou mladého vína, aby pak dlouze dozníval v táhlých ovocných tónech révy a přezrálých hrušek, které připomínají, že po bouřlivém létě přijde zadumaný podzim.

  Naprosto vynikající.

  1. Zakladateli,
   totéž, s jemně odlišnou nuancí:
   Já právě piju ušlechtilý španělský mok Vino tinto Tempranillo ročník 2021 !

   Ekologicky baleno v třílitrové krabici s výpustným ventilem.

   Když do sebe rychle na ex kopnete dvě dvoudecky, ta třetí vám začne případat docela přijatelná.
   Koupil jsem to původně na svařák – ale uznejte – kdo by v tomhle hicu vařil svařák?

   Tak si sugeruju, že piji speciální , ledový svařák – a hned je mi přijatelně.
   Dokonce i Fiala mi připadá méně fialový.

   1. Já Vám do toho nechci mluvit, s tím svařákem. Ale svářečský průkaz – máte?

    Nechci Vás strašit. Ale jedné dámě, která svařák nastavovala kysličníkem vodným, jsme po tomto prohřešku svářečský průkaz odebrali.

 3. Zdravím diskutující k tématu“Lico-knigy(=Facebook „po rusky“).Z Facebooku,kde nás zakázali a vyblokovali jsme si našli i Kydy páně Vidláka.No a co se nestalo,Kydy a spol. se rozšiřují právě na ten prokletý, skutečnou alternativou opovrhovaný Facebook.Přátelé,tož nenabrali jste správný směr!Buď budeme číst svobodné texty na Kydech a spol.,ale na Facebooku tedy rozhodně ne, neb tam mnozí nás disentních čtenářů(možná velká část)máme prostě zakázaný vstup.Facebooku,Googlu,Microsoftu, Applu a spol.důvěřovat a svěřovat může vskutku jen začínající anebo hodně idealistická(rozuměj naivní)alternativa.Připadá to tak, jako by si partyzáni za druhé světové(ti správní!) předávali vzkazy a pokyny pomocí gestapa.Je to blbost že?No a to samé je Vidlák a Kydy na Facebooku.Na(případnou..) diskusi nebudu reagovat a ani ji číst,nechť je můj příspěvek Zakladatelem navěky smazán(jako na“ Lico-knige „)…..Chtěl jsem jen nastavit zrcadlo, čili zpětnou vazbu

  1. Panklasiku,
   nelámejte nad námi a Vidlákem svou špacírku!

   Vidlák představuje takovou směsku geniality, uvážlivosti, entuziazmu, předvídavoasti , cynizmu a zároveň extrémní naivity, že mi připomíná mne samého před cca dvaceti lety. Jenže to mi tehdy bylo přes padesát!
   Pokud se Vidlákovi podaří dožít se požehnaného věku padesáti let, bude mít přede mnou takový náskok, že mu už v padesáti bude třiasedmdesát.

 4. Kombinace největšího požáru v historii České republiky s nejhorší vládou v historii České republiky je , přiznejme si, ….. nepovzbuzující.

  Ale doufám, že si Zelenský pozve Fialu na kobereček a seřve ho jak malého čokla, protože tím vyšlo najevo, že má česká armáda stále ještě minimálně jeden funkční vrtulník, který mu nedarovala a zatloukala ho.

  Jinak by totiž nebylo možné požár jemně symbolicky rosit a tím mu vysílat signály, že si může dělat co chce.

  (Ten druhý mu snad odpustí. Musí být přichystaný pro případ drobného pouličního nesouhlasu hrstky několika málo set tisíc ztroskotanců a zaprodanců.
  Na přesun vlády do předem připravených ukrajinských pozic.)

   1. No dyť!
    Třeba bude Adámek za pár let tvrdit, že požár na několika místech podpálil on – coby zakládající příslušník pátého grýndýlového odboje.

    A bude vyznamenán Řádem Zelené sirky ve stohu bratrů Mašínů.
    Který mu udělí rehabilitovaný státní sekretář pražské Čukrajinské ruppubliky generalissimus Krejčíř.

    Který při této příležitosti udělí milost dnešnímu veliteli hasičského zásahu, odsouzeného k smrti za grýndýlzradu.

    To tu fakt musím všechnu prognostickou práci oddřít svým asfaltovým zobákem sám???
    KDE SE DNES KURVA FLÁKÁ ZELENÝ RAUL?

  1. Víte , já pořád přemýšlím na základě čeho byl voj. materiál darován. Vlády není ta ho pouze spravuje, a marně hledám ustanovení zákona podle kterýho můžete spravovaný majetek rozdat, co třeba příště věnovat budwar, podíl v čezu atpod.
   Kdyby vás něco napadlo tak dejte vědět.

   1. No tak armáda podléhá vrchnímu velení NATO. Takže předpokládám, že rozhodoval Pentagon, byť má NATO svou organizační strukturu, ale nedělejme si iluze, že. Tím se ovšem dostáváme k docela ožehavé otázce, jestli se tak náhodou podobnými akty nevyhlašuje druhé straně otevřeně válka.

    1. Mě nejde o vojenskou věc , je majetek státu tedy všech občanů tanky,děla ,pozemky,podíly ve firmách a……..x věcí. A já nerozumím tomu ,že majetek byl věnován a na základě jaké zákonné podmínky. Takhle příště fakt můžou darovat čez třeba němcům nebo xy darují z.

     1. abych řekl pravdu našel jsem jen tohle
      Kdy může stát svůj majetek prodat nebo darovat?

      Zákon stanoví několik podmínek, za nichž může stát převést hmotnou věc na jinou osobu. Jde o tyto podmínky:[13]

      Věc už je pro stát trvale nepotřebná.[14] Majetek např. zastará a stane se příliš nákladným na provoz. Stát se takto může zbavit například starého nábytku nebo elektrospotřebičů. Nepotřebný majetek státu nabízí veřejnosti na svém webu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
      Zájem o věc neprojeví jiná organizační složka.[15]

      Organizační složka musí zájemce o koupi, se kterým zamýšlí uzavřít smlouvu, vybrat ve výběrovém řízení. Smlouvu sjednává až po výběrovém řízení. Nutno dodat, že ani účast ve výběrovém řízení ani výběr samotného zájemce v něm nezakládají zájemci nárok, aby s ním organizační složka smlouvu uzavřela.

      Organizační složka prodává za cenu, která je minimálně stejně vysoká jako cena obvyklá v daném místě a čase. Výjimku (tedy že někdy může organizační složka prodat i pod obvyklou cenou) může stanovit jiný právní předpis[16] (např. zákon nebo nařízení vlády).[17]

      Hmotnou věc může organizační složka darovat, ale pouze ve stanovených případech:

      Ve veřejném zájmu (např. peníze na obnovu vesnic jako pomoc po povodních).
      V případě, kdy je darování hospodárnější než jiný způsob naložení s danou věcí. Tak je tomu například tehdy, pokud je věc velmi stará a energeticky náročná. Stát ji proto raději daruje, než by platil za její nákladný provoz.

       1. Zakony? V pripade mafie, ktera vi, ze si muze dovolit mit jakykoliv zakon u prdele a kterou sestreli jedine, ze omylem zkrizi cestu nekomu silnejsimu?

       2. Já si myslím, že to lze schovat pod onen „obecný zájem“ a „údržba nepotřebného je nákladnější než ono darování“. Hlavně to druhé je u vojenské techniky docela významné.

        Fktem je, že asi neznáme všechny detaily zprocesování. Ani to, nakolik jde skutečně o „dar“, na kolik o „prodej“… To jednou všechno uvidíme. Faktem je, že stát smí dělat pouze to, co mu dovoluje zákon. Ale dokud to soudní moc přikryje, nemají se čeho bát.

        Já takhle dlouhodobě přemýšlím nad tím, jak hodlá jednou Zelenský všechny ty zbraně, které mu tam tečou, zaplatit. Protože ne vše je evidentně dar…

        (A to je celý příběh výsměchu Rusům, jak neefektivně válku vedou. Bez těch zbraní sypaných ze západu horem dolem by již dávno bylo na programu dne mírové jednání, byť diktované vítězem.)

        1. tady už ta diskuze usychá tak jen krátce, veřejný zájem budiž a darovat podíl v čezu může být také ve “ veřejném zájmu“ – dražší udržba nepotřeb. se u armády vždy prováděla vyprodejem nepotřebných zásob. Fakt jsem zmaten a nevím co vše můžou.

  2. Opravdu myslíte, že je Fijaláh až takový trotl, že by volil exil na Ukrajině? Nadruhou stranu, takový neúspěšný zastupující protektor jako je on nemůže počítat ani s místem uklízečky v Bruseli…

   1. Povidláku 22:56,
    a kam byl po fiasku v v Gruzii přemístěn v Americe vyškolený kravatožrout Šukašvili, co?

    Tomu pak dokonce poskytli v Gruzii i druhý pokus , PROZATÍM neúspěšný, sedí, tuším, dočasně v gruzínském vězení. Koneckonců – i Adolf Hitler si úspěšně rozšiřoval obzory ve vězení, dokonce tam psal své populární dílko.
    (Koukám, že vám nic neříká klasický pojem rotace kádrů!)

    1. no jo rotace kádrů, ale co s takovým trotlem? Dyť si jednou sám vyrazí oko tím rozmachováním se rukama.
     Jedinné uplatnění by mohl mít s nasazeným červeným nosem, jako šašek v cirkusu.

 5. OT; Info Telegramu:
  „David Michal 25.7.22
  HLAS LIDU ULICE
  Od 29.8 – 4.9.2022
  Od 9 : 00 – 21 : 00 hod
  Pořadatel: Pavel Daniel
  Malostranské náměstí , Praha
  Přátelé , sledujte živá vysílání (info), Pavla Daniela (https://www.facebook.com/profile.php?id=100075219108013) každý den od 18 hod …“

  Nějak se nám s těmi demonstracemi v Praze roztrh pytel…
  Protože nejsem příznivce xichoknihy, tak nevím za co/proti čemu chce pan Pavel Daniel demonstrovat, je to ale přinejmenším ukázka toho. jak je alternativa roztříštěná.

  1. Repostuji z patrně opuštěné diskuse Mám svého šafář, svůj post:
   _______________________
   A ještě jednou na sebe zareaguju, že ten Vidlákův FB bude mít až tak rychlý konce jsem nečekal. Přijít to muselo, ale takovým fofrem? Proč asi?

   A nechci malovat čerta na zeď jací čerti se teď na Vidláka čertí. Nevymýšlejte komplikovaná řešení, nové sítě, zprovozněte síť emailů s tím hromadným Newsletterem. Není už moc času. Chce-li současný establishment přežít, musí potřít zárodky vzpoury a odstranit potenciální vůdce a jejich spojení dřív než vyrazí davy na Václavák. A optimální je případné vůdce rozhádat či diskreditovat dřív než zformují jakoukoliv solidnější opozici.
   Ani teď se nepletu. Slyší mě někdo?

    1. Ne, kdo by měl zájem, nechť se přes formulář přihlásí k odběru, po té by mu měla přijít e-mailem notifikace (link) na každý nový článek, v případě krachu webu bude odeslán celý článek či jiná zpráva mailem všem v databázi. Databáze kontaktů je cesta k nahrazení socsítí. Kdo bude chtít, může být viditelný ostatním v databázi a tedy kontaktní. Optimálně pak když uvede přibližné místo kde pobývá, případně jiné bezpečné spojení.

     Když uvidím, že je tu někdo ze sousedství, a projevuje se rozumně, dáme třeba nějaké posezení, pohovoříme u čaje, kávy, buřtů nebo na střelnici či co bude víc “chutnat”. Zabíjačky, bohužel ještě neumím.
     To bych i považoval za přirozenou cestu ke vzniku Bratrstva, jak o něm dříve Vidlák psal. Každopádně je to cesta jak zůstat ve spojení, až to tu Vykulencovo bratrstvo kočičí tlapky zařízne. Což se stane spíš dřív než později.

     1. To by bylo zajímavé řešení (něco jako datová schránka). Dostanu upozornění, stáhnu si texťák či pdf. Každý z nás má nějaký adresář pro řetězové emaily a pošle to dál do světa. Ty řeťezáky jsou noční můrou pro elfy a jejich šéfy (dosah je značný i když někdy se vrací na místo původu).
      Působí tu matematika jako při hledání příbuzenských vztahů: každý z nás má otce a matku, tito mají též své rodiče atd. Po 22 generacích je to víc jak 4 mil. předků. Pokud generaci počítáme po 25 letech, pak tohle množství předků na vás muselo pracovat už kolem roku 1450 (ono to bude méně, protože migrace tehdy byla minimální). V té době v českých zemích asi o moc víc lidí nežilo. Závěr: všichni jsme pravděpodobně příbuzní a Vidlákovy články se dostanou k daleko většímu počtu lidí, nežli nyní.
      Dneska energii i čas spotřebováváme v diskuzích (je to taková naše bublinka) a zapomínáme rozšiřovat Vidlákovu osvětu.

      1. tyhle diskuse, jakkoliv myšlenkově přínosné, ale nevedou k potřebnému zvětšování naší sociální bubliny a že by tu byla „úrodná nika“ čili další lidi k zaujetí, jako vedou spíš ke konzervaci stavu.
       Přitom zdejší diskuse spotřebovávají dost času a orientace mezi články i jednotlivými diskusními vlákny je spíše obtížná, snadno se přehlédne reakce ostatích. Zvláště pak čtení diskuse na mobilu je spíš za trest.

   1. Jistě, že se to bude opakovat, příště to bude odstávka na 30 dní.. Když jsem ještě měl profil na FB (ehm, asi 3 profily) z nich jsem s kolegy spravoval skupiny s dosahem kolem 300.000 lidí za účelem nezvolení prezidenta “Nevím, ale králíky stahovat umím”. No, nepřežil to žádný profil 😀

 6. Když už jsme u rušení účtů na oficiálních platformách, nabývá na významu alternativa a existence sítě, kterou popsal v Malé technické David Dvořák. Známe Literrate, známe Vlka, ale i na ruských, ukrajinských a amerických webech se dá najít něco zajímavého.
  Pro mne je důležitý web https://aftershock.news/, kde se kromě hodnocení stavu na bojištích dá najít hromada analýz nejen ruských autorů, ale i přebíraných odkazů ze zahraničních webů. Jako protipól beru ukrajinský https://strana.today/. Také na webech https://thesaker.is/, https://www.moonofalabama.org/ a občas i na https://gpovanman.wordpress.com/ se dá najít něco zajímavého.
  Pokud jde o mapy, dobré videa map a aktivit lze najít téměř denně na @rybar na Telegramu a také na interaktivní mapě https://www.understandingwar.org/.
  Telegram má pár dobrých adres, kromě rybáře i např. velmi dobrou českou @neČT24. No a samozřejmě známe zatím existující dobré alternativní weby Nové republika, Pravý prostor, občas něco zajímavého lze najít na Michpetr nebo Slovensko_news_front.
  Pokud považujete i jiné zdroje za významné, dejte vědět.

    1. Ovšem byl web ze kterého se sluníčkáři mohou resp mohli skutečně zbláznit. Byl tedy dost za hranou, jak s přesnými kontakty, fotkami tak popisem, čím se konkrétní individuum zasloužilo o společnost.
     Kromě GDPR to bylo i docela urážlivě psané, ale výstižně.
     Zůstal po něm jen článek na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/White_Media

     A myslím, že mít tu Obludárium, by tu informační funkci mohlo dobře zastat. A bez těch věcí za hranou, ale ironie a sarkasmus by z toho mohla přímo tryskat. Takový Jirka Hrebenár, Jan Čulík, Tomáš Peszynski, Jan Cemper, Bob Kartouz a zástupy dalších se přímo ukájejí na nahlašování závadných profilů, dehonestují i jinak vážené lidi, zastrašují a vůbec se podílejí tom marsmu kolem. A o jejich toxickém působení by mělo vědět co nejvíc lidí. Ostatně mnozí jmenovaní jsou z daní normálních lidí placeni.

  1. Když něco hledám, tak, když to nemohu najít na strýčkovi GOOGLE (ono to tam bude, někde na trřísté staně), tak mi pomůže ruský yandex ( https://yandex.ru/ ), žere to i latinku, není třeba používat Azbuku, odpovědi čtu plynně (krom opravdu odborných slovíček) v Azbuce. Stačí vyzkoušet.
   A pěkný den (na okr. TŘEBÍČ napršelo dnes 20 mm srážek, nemusel jsem běhat s konvemi po záhonech).

   1. Věřte, že nenašel. Onehdy jsem hledal jistý politicky nekorektní vtip, který jsem si ne úplně pamatoval. Google mi nabídl pouze pár zcela irelevantních, ale zcela politicky korektních výsledků. S nalezením pomohl až duckduckgo.com.

  2. Asi by stalo za to, udelat rubriku „Zajimave odkazy“ ….
   Pokud budou jenom v diskuzi, tak si na ne zitra uz nikdo nevzpomene.
   Jinak chvalim za pekny a zajimavy vyber 😉

 7. ????,,,,
  „Ukrajinci se vracejí na okupovaná území“ – zprávu s tímto titulkem zveřejnil server Euronews.
  A tím dokazuje buď naprosté nepochopení situace na Ukrajině a konkrétně v Záporožské oblasti, nebo snahu zakrýt skutečný stav věcí. Ne, samozřejmě, že jsou i takoví Ukrajinci: odešli na dobu trvání válečného konfliktu a nyní se vracejí. Mnozí z těch, kteří dočasně odešli, se však již dávno vrátili. A dnes se ti, kteří cestují v konvojích přes Záporoží, v žádném případě nevracejí domů.

 8. S. Bláha: Fialův rozkvět a blahobyt
  Uběhlo už více než půl roku od instalace současné vlády založené na spolupráci pěti “demokratických” stran, jmenovitě ODS, TOP09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů. Je tedy načase, aby i naše redakce pochopila, že jediný způsob, jak kritizovat naši konečně “demokratickou” vládu, je chválit ji. Jdu tedy příkladem a pokusím se laskavě zhodnotit její působení a přátelsky jí poradit, jak ještě lépe a radostněji spravovat naši krásnou zemi.
  https://www.novarepublika.online/2022/07/fialuv-rozkvet-a-blahobyt

  1. Pred casem jsem nekde cetl, se Mossad pomaha Ukrajincum odhalovat ruske spiony.
   Jestli je to pravda se nikdo nedovi, ale tenhle ruskej sprajc neni jenom tak z niceho nic.

  2. Zato se významně zlepšují s Íránem. To je tak, když v dobré vůli na území svého státu dáte prostor neziskovkám, a ony vám za „odměnu“ tu zemi skrytě rozvracejí.

   1. Jistěže. Protože, co může nabídnout Írán a co Izrael? Írán je daleko větším trhem, daleko silnější ve zdrojích. Co může nabídnout Izrael? Úžasné jedinečné technologie, bez kterých nelze existovat? Něco co nevymyslejí v Rusku natož v Číně? Úžasně talentované lidi? Prozradím, však to není ani tajemství. Ti nejtalentovanější a nejschopnější z oněch tamních potenciálních možných už jsou v USA, pro které Izrael je nepotopitelnou letadlovou lodí, třebaže trochu vzpurnou. Udržujcí vhodné napětí v oblasti. Akorát, snad špionáž mají na výborné úrovni. Jenže, to je tuze špatný vývozní artikl.

 9. Abychom si mohli přijít pro jarlyk,
  musíme přijít s jasakem.

  Nikdo nechce slevu zadarmo! 😄😄

  Na druhé straně – jde o to, co by ten jarlyk, obnášel.
  Pokud to bude potvrzení tradičních domácích poměrů – vykořisťovatelé X vykořisťovaní a potvrzení vykořisťovatelského „rodu“ ve „funkci“ u koryt, bude to jen to, na co jsme tisíc let zvyklí. Lenní slib pro císaře říše římské, dávno nahradila servilita k USA a EU.

  Povinné odvody, myšleno něco jako „120 párů volů do Němec a hřivny stříbra k tomu…“se dnes realizujit třeba přes neskutečně předražené zbrojní zakázky z Ju es ej (dnes např. jedná naše modrá, afroamerická Calamity Jane o neskutečně předražených a nefunkčních US letadlech), neplacení daní nebo jen směšných daní, v zemi původu zisků (telefonní operátoři, supermarkety, apod), či přímým rozprodejem do cizích rukou (voda, plynárenská soustava), o dvojí kvalitě potravin nebo prodej české elektřiny na lipské burze, kde si ji koupíme násobně dražší než kdybychom nekrmili Němce. !!

  Takže, tohle vyjde, přinejmenším, nastejno…
  Ale, je tu jedna věc!

  On, jarlyk, kromě konzervace mocenských poměrů, může znamenat i přidělení nějakých práv nebo třebáá – KONTROLU DISTRIBUCE PLYnu a vybíráni poplatků za něj na periferii, pro centrum.

  Tato pravomoc, bude za nedostatků energie na západě, nabývat na důležitosti!!!

  Takže —- abychom za ten případný jarlyk, díky kterému třeba budeme redistibuovat ruské energie, nebyli nakonec vděčni??`👍😀😄😄

   1. Kdepak, jeden z ukrajinských vtipů z diskuze pod článkem jak přejít z Ukrajiny na tu část ovládanou Ruskem.
    – Скільки в Україні москалів?
    – Вісім мільйонів.
    – А скільки з них готові отримати російське громадянство?
    – Мільйонів тридцять п’ять.
    Pro ty, co nevládnou žluto-blankytnou mluvou:
    – Kolik moskalů je na Ukrajině?
    – Osm milionů.
    – A kolik z nich je připraveno získat ruské občanství?
    – Třicet pět milionů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *