26 května, 2024

Bez varování

Minulý týden jsem měl dovolenou. Tentokrát nešlo o žádné odlehlé místo, strávil jsem týden s dětmi na Vysočině v celkem luxusně zařízeném dětském táboře, kde byl kromě teplé vody i přístup k internetu. Trochu jsem vyměkl… místo pobytu pod širákem jsem spal sice v prosté chatičce, ale měl jsem místo spacáku svojí deku a polštář. A kupodivu mi všichni dali pokoj. V práci se nic nepokazilo, nikdo mi nevolal žádné jobovky, nebyly žádné problémy ani s korporátní byrokracií, na týden jsem byl přepnutý do úplně jiného režimu a nic mi to nezkazilo.

Ono teda není divu. Vlastně už od loňska jede naše firma v maximálně úsporném režimu, protože teď sice vydělává nadmíru dobře, ale u nás se nenosí růžové brýle a tak vidíme, že to může vzít kdykoliv konec a z velkého zisku budou velké ztráty. Bez varování. A tak se velmi pečlivě plánuje, co je nutné a co nutné není. Navíc letošní žně byly vysloveně slabé a na obilném sile se technologie porouchává v přímé úměře s množstvím obilí. Málo obilí, málo poruch.

V pondělí jsem ale přišel do práce a hned se mi vyplnilo všechno to, o čem tu mluvíme už dlouho. Že si lidi ještě užijí léto, pak se vrátí, tam je budou čekat nové rozpisy záloh na energie, dozvědí se, že jejich zaměstnavatel už není schopen zakrývat problémy… zkrátka budou jaksepatří přivítáni v realitě.

Přijdu do práce a dozvím se, že jeden z našich významných dodavatelů v oblasti IT služeb a zabezpečení, právě zkrachoval. Také to byla taková menší korporace, měli podíl v burzovním byznysu s plynem a elektrikou, prodělali teď v posledním půlroce jeden a půl miliardy, zkoušeli to sanovat výnosy z jiných činností a nakonec projebali celou firmu.

Proč? Protože jejich představenstvo do poslední chvíle věřilo našim mééédiím a naší vládě. Do poslední chvíle věřili, že Ukrajina vítězí, že než přijde podzim, bude Rusko na kolenou, plyn poteče v rámci reparací vlastně zdarma a kdo bude u zdroje, ten ohromně zbohatne. Jejich korporátní systém (jako všude jinde) neumožňoval říci jiný názor, nikde ve vedení se nenašel jediný odvážný člověk, všichni odpovědní byli dobrovolně povinně pro Ukrajinu, všichni se navzájem ujišťovali o správnosti názoru, až jim jejich banka řekla, že jsou na huntě a odmítla je dál financovat.

Naštěstí jsme v Česku a šlo o českou korporaci. Nikdo sice nesměl říci, že Ukrajina je v prdeli a že fakt nevítězí, že půjde o dlouhou válku, která přeformátuje úplně všechno, ale o to čileji se pracovalo v zákulisí. Ve stejný den, co jsem se dozvěděl, že firma krachla, tak mi přišla nabídka na služby, které od této firmy potřebujeme. Se stejnými lidmi, stejnými jmény, stejným slohem i pravopisem… jen hlavička se změnila a místo akciovky najednou spolupracujeme s malým eseróčkem.

A tohle jste si vy líbodémo stvořili… svět, kde se nesmí říkat pravda a jiné názory. A výsledkem jsou krachy bez varování, kde zjistíte, že vaši podřízení vám za zády udělali novou firmu, protože viděli problémy, ale nesměli o nich mluvit… Zatím dobrý.

Jen jsem dořešil tento problém, přijde za mnou kolega a hlásí, že mu zálohy za plyn zvedli z třech tisíc na dvanáct tisíc… A že se jde poradit, jak doma udělat narychlo komín. Takový ten nerezový, třívrstvý, který se prostě jen přišroubuje na fasádu… to by mohlo být hotové docela rychle… Venku na place stojí narovnané staré jednorázové palety… že by si koupil kamna a odvezl si to staré dřevo. Beztak jsme ty staré palety jednou za čas spálili…

Ano, má pravdu, může to tak udělat. Jen s tou výhradou, že komínáři, co znám, mají práci na půl roku dopředu a i když jsem použil všechnu svoji výmluvnost, připomněl jsem všechny zakázky, které jsme s těmi komínáři zrealizovali a řádně zaplatili, stejně se nenechali obměkčit a řekli, že ke kolegovi mohou na obhlídku zajet někdy koncem listopadu a v únoru by to zrealizovali. Ale prý ať přemýšlí rychle, lepší je ohřát se v únoru, než vůbec. A ceny realizace samozřejmě také nehorázně stouply.

Bezděky mě napadlo dědečkovo přísloví, jak zbohatnout: „Když všichni kupují, ty musíš prodávat a když všichni prodávají, ty musíš kupovat.“

Když v únoru začala ta válka, tak jsem si hned koupil sporák na tuhá paliva. Doteď ho mám v garáži a jsem připraven. Stejně tak jsem ještě rychle doplnil uhlí a nacpal jsem ho do každého volného kouta. Dneska už nejsou ani sporáky ani uhlí… Sice nám do práce denně přijíždí zboží na jednorázových paletách, ale už se mi to dřevo nehromadí v koutě. Už si ho všichni rádi odvážejí domů a neušklíbají se, že je to plné hřebíků a poměrně špatně se to řeže a štípe.

Ale také vidím, kolika lidem to ještě nedošlo. I ten můj kolega teď dopadá na tvrdou zem a to je ve svém oboru skutečný profík a znalec. A nikdy neběhal po firmě a nekřičel „Sláva Ukrajině.“ Teď si ale velmi obtížně připouští realitu a rád by věřil, že tohle všechno je jen dočasné.

Proč to všechno píšu:

Hele, ona to bude děsná ďaha do lidských srdcí. Obzvlášť do těch, které stále ještě věří naší pětikoaliční vládě, že má situaci pod kontrolou. Skoro každý tady v podvědomí doufá, že se všechno zase znormalizuje, že je to jen nějaká chyba, která se napraví. Ale ono se to už zřejmě nikdy (po dvacet let) nezmění. Budeme mít asijské ceny energií ještě znásobené tím, že tu pro nějaké LNG není infrastruktura.

Ti, kteří dnes Fialovi tleskají, ti ho za půl roku budou hluboce nenávidět. Budou ho nenávidět ještě víc než celá Alternativa. Ti, kteří dneska milují EU, ti o ní budou za půl roku mluvit tak hanlivě, že se u toho my budeme červenat. Nejsilnější nenávist je ze zhrzené lásky a zrazené víry. A dnešní líbodémo víra je velká a silná víra. Tak silná, že odmítá vidět, co se kolem děje. Nemyslete si, i v roce 89 hodně lidí nenávidělo komunismus právě proto, že mu předtím věřili a on jejich víru zradil.

Měli bychom se na tuto situaci připravovat. V nebi je větší radost nad jedním napraveným hříšníkem než nad deseti spravedlivými. Víte kolik „napravených hříšníků“ teď bude každý měsíc vznikat? Až jim přijde vyúčtování a nové zálohy, až se proklikají milionem formulářů, aby dostali pět stovek příspěvku na bydlení, až jim bez varování zkrachuje jejich zaměstnavatel, až vláda vyhlásí stav energetické nouze a přestanou platit všechny fixace cen…

Vždyť my budeme zavaleni bývalými líbodémo občany, kteří budou nenávidět Evropskou unii. Budou nenávidět Ameriku tak moc, že si to nedovedeme představit. Budou poturčenci horší turka. Tohle teď bude přicházet do našeho tábora. Přijdou sami, nebudeme je muset ani přesvědčovat, ani nutit. Letošní zimu uvidíme takové věroučné konverze, jaké tu byly naposled v roce 89. Jestli vůbec. Proti tehdejšímu režimu se cinkalo klíči od bytů, domů, chat a automobilů. Proti tomuto režimu se bude pískat kudla.

Měli bychom být připraveni naše bývalé líbodémo spoluobčany přijmout. Ba přímo integrovat. Bude na nás, až oni přeskočí ten příkop, co teď celé roky kopali, jestli ho my pak budeme ochotni zasypat a nepřipomínat jim ho. Bude na nás, jestli je naopak vykážeme a nebudeme s nimi chtít mít nic společného. S bývalými ODSáky, Lidovci a dalšími… S bývalými voliči TOP a Starostů…

Přemýšlejte o tom. Nadcházející zima na nějakou dobu značně oslabí rozdíly mezi námi. Budeme na tom všichni stejně blbě. Dost záleží na tom, jak to uchopíme. Dost záleží, jestli z tohoto národa uděláme opět jeden celek a nebo jestli všechny ty příkopy ještě prohloubíme.

My budeme tuto zimu ti, co měli pravdu, byť to bude hodně smutná a nepříjemná pravda.

Na nás, na Alternativě, teď bude záležet, jestli budeme umět zvítězit, ale také odpustit.

Přijde to rychle a bez varování.

377 thoughts on “Bez varování

 1. Hezký článek, jasnozřivý, plný pokory, smíření.

  Obávám se ale, že až jednou (jestli vůbec) dnešní konformisti otočí, budou v mžiku protivní, jak teď, akorát naopak. Stejně jako dnešní milionoví estébákobijci, dřívější „šedá zóna“, stejně jako ten hrdina, co vystrčil prdel na Čínu a rozesral rozvíjející se vztahy, jen aby si (a potažmo nám všem, dobrák) „narovnal záda“. Oni to totiž neumí nepřehánět. A jsou zastydlí, věčně neukojení revolucionáři.

  Nemají ani pokoru, ani smíření, a jsou chronicky poloslepí. Proto aby mohli rozdělovat svět na my (ti lepší) a oni (lidi dole, jak to teď hezky nazval jeden polopříčetný mezi ignoranty na pirátském fóru).
  Naše otevřená náruč je neuspokojí. Ale snad se pletu.

 2. V Praze se cvičí teroristé,
  po článku v novinkach,
  je to už jisté…

  Využívají k výcviku nejen české peníze, ale i české střelnice.

  Pár úryvků:

  V Praze cvičí na svržení Lukašenka

  Mnozí z nich nyní absolvují nákladný vojenský výcvik, aby se mohli zapojit do přímých akcí.

  28. 7. 7:00
  Připravujeme skupinky Bělorusů v zahraničí pro další diverzní akce proti Lukašenkovi, řekl v exkluzivním rozhovoru Aliaksandr Azarau, prezident běloruské organizace ByPol, kterou tvoří bývalí příslušníci silových složek.

  Pražský podpůrný tým
  „Je nás do deseti, ne všichni ale budou ochotni zveřejnit své jméno a identitu. Děláme výcvik pro běloruské dobrovolníky z Polska, kteří se chystají na Ukrajinu a na možnost změny v Bělorusku. Nyní připravujeme už druhý tým pro ByPol. Organizujeme i tréninky na českých střelnicích, to bylo pro dobrovolníky jedoucí na Ukrajinu. Vyrábíme také neprůstřelné vesty.

  https://www.google.com/amp/s/www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-provadeji-diverzni-akce-proti-lukasenkovi-a-putinovi-trenuji-i-v-praze-209918%3famp=1

 3. Ten vysoký podíl lidí, kteří „věří režimu“, a jejich pomalé budoucí procitání, je nejsmutnější nemateriální škoda této války. Při pohledu na naše školství je to ale pochopitelné.

  Na druhou stranu furt lepší, než kdyby Západ tuto válku vyhrál…

  1. Někteří z režimu procitnou. Ale někteří ne.
   A těch bude asi většina. Ti budou fanaticky trpět a udávat spoluobčany.
   I v gulagu věřila značná část vězňů, že jsou tam omylem a že za to režim nemůže. Sice nic neudělali, ale Strana nemůže vědět všechno a když se bojuje o bytí, létají třísky. A měli režim ještě více rádi…

   Funguje to tak, že když se jim někdo, třeba ze spoluvězňů nebo později po propuštění, z lidí kolem nich, snažil vysvětlit nesmyslnost režimu a jejich postoje, jejich hněv a agrese se neobrátila proti režimu, ale reagovali agresí na ty, co se jim snažili otevřít oči. Fráze, že to „cítí“ a tak, jsou obvyklé. Zde nejde o racio. Jde o emoce.

   Analogicky:
   Všichni si jistě všimli, jak nějaká, dnes konkrétně to dělá Fialová vláda v míře více, než přiměřené, že své neúspěchy omlouvá vládou předchozí. Za všechno může Babiš. Ve zlatých časech modrých zlodějin, všechny modré lumpárny omlouvala pouhá existence komunistů, jako strašáka.
   Orwell popisuje, jak za vše mohl vyhnaný pašík. To on znehodnocoval potraviny a prováděl sabotáže, když se nedařilo.
   Část lidí bude věřit, že vláda 5 kolony, je dobrá až geniální. Vždyť se zbavili Babiše! Za to, že se nedaří, mohou Kazisvěti, kteří narušují, sabotují, geniální činnost jejich vlády.

   Samozřejmě, s těmito lidmi se musí pracovat jinak…

 4. Jindřich Rajchl
  6 hod ·

  Opět několik krátkých komentářů k aktuálním zprávám:

  1) Petr Fiala nám oznámil, že ceny elektřiny předčí i ta nejhorší očekávání. Dále dodal, že je třeba zajistit pro české občany elektřinu z dostupné ceny a že se o tom bude bavit příští týden s německým kancléřem Olafem Scholzem.

  Veřejně prohlašuji, že předseda naší vlády je hlupák a lhář. Za prvé jsme před touhle výší ceny varovali už asi rok. Pokud očekával cokoliv jiného, tak se jednalo o zcela nerealistické očekávání. Nu a za druhé mi přijde jako špatný vtip, že se o elektřině jede radit s představitelem státu, kvůli kterému ty ceny takhle vysoké jsou. Počítám, že odchod z lipské burzy mu asi pan Scholz neporadí.

  Bohužel si myslím, že se za německým kancléřem nejede radit, nýbrž že si za ním jde pro notičky.
  Za sebe jasně konstatuji, že odmítám ponižovat Českou republiku na 17. spolkovou zemi SRN! My jsme suverénní svrchovaný stát – chovejme se podle toho!

  2) Další výhra u soudu! Nejvyšší správní soud nám svým nejnovějším rozsudkem opět potvrdil, že neočkovaní lidé byli neoprávněně znevýhodňováni, když ministerstvo zdravotnictví vloni na podzim rozhodlo, že se PCR testy budou proplácet pouze očkovaným lidem.

  Tady mám jen jeden krátký komentář – my nezapomínáme. Až tenhle režim padne, tak jim všem vystavíme účty. šikana a apartheid vůči jakékoliv skupině lidí nesmí být v žádné civilizované zemi tolerovány a zůstat nepotrestány. Jednou ti, co tohle rozpoutali ponesou odpovědnost. Všichni.

  3) Bulharsko = náš vzor!
  V Bulharsku před nějakou dobou padla vláda probruselského eurohujera Kirila Petkova. Nastoupil úřednická vláda s premiérem Galabem Donevem, jenž jmenoval ministrem energetiky zkušeného experta Rossena Christova. Ten začal okamžitě jednat.
  Christov nejprve nechal zastavit “pro administrativní nesrovnalosti” výstavbu plynovodu do Řecka, kterou Bulharsku vnutily USA za předchozí vlády Petkova. Američané chtěli do Bulharska přes Řecko dodávat svůj zkapalněný plyn.
  Hned poté Christov zrušil kontrakty na dodávky plynu LNG, který se měl přes turecké a řecké přístavy dopravovat loděmi do Bulharska podle smluv uzavřených Petkovem – jako důvod zrušení smluv Christov uvedl “ceny, které si Bulharsko nemůže dovolit”.
  A do třetice Christov oznámil, že dodávky ruského plynu do Bulharska jsou nevyhnutelné, a obvinil předchozí vládu Petkova, z úmyslného poškozování dobrých vztahů s Ruskem. Ihned poté začal obnovil jednání s Gazpromem o dodávkách levného plynu pro nadcházející zimu.

  A já říkám – pojďme tou samou cestou!
  Donuťme tuto vládu k demisi a rychle ustavme úřednickou vládu odborníků. Okamžitě vyměníme na ministerstvu průmyslu zoufale neschopného Jozefa Síkelu za jednoho z našich energetických expertů a zajistíme levný plyn od Gazpromu. Současně stáhneme českou spotřebu elektřiny z lipské burzy, na které budeme prodávat pouze přebytek. Plyn za 15 Kč/kubík, elektřina za 3 Kč/kWh!

  Na závěr bych vás rád pozval na další spanilé jízdy – přijďte si se mnou popovídat o tom, co vás zajímá a co trápí Českou republiku:

  25.8. v 18.00 – Náchod – Sokolovna Náchod, Tyršova 207
  26.8. v 18.00 – bývalá restaurace Hospoda pod Zámrskem. Zámrsk 60
  29.8.2022 v 18.00 – Kladno – Dům Techniky, C. Boudy 1444
  31.8.2022 v 19.00 – Pardubice – Kulturní dům Ideon, Jiráskova 1963

  Vracím se tedy do svých rodných končin. Hradec, Pardubice, Náchod – přijďte za námi a buďte PRO!

  1. MANECO,
   proč bychom se měli zajimat o PRO pana Reichla,když on se tu mezi nami neobjevi a tedy nevi,že voliči z
   SV už nemohou odevzdavat sve volebni hlasy ZDARMA,ale radi by se zeptali ,proč se pan Reichl nezajima o i o zdejši voliče a nyni i vznikajici Program Společnosti Voličů,kdy je i on členem a dopsud do svého programu Program voličů s nazvem PNZ nezaadil.
   To je přeci jednodušši se tu mezi nami objevit a ne za nim jezdit,když ve skutečnosti nenavrhuje žadne řešeni a pokřik předseda je vůl ,to vime a nebude to už opravdu,ale opravdu stačit!
   No ni?

  2. MANECO,
   proč bychom se měli zajimat o PRO pana Reichla,když on se tu mezi nami neobjevi a tedy nevi,že voliči z
   SV už nemohou odevzdavat sve volebni hlasy ZDARMA,ale radi by se zeptali ,proč se pan Reichl nezajima o i o zdejši voliče a nyni i vznikajici Program Společnosti Voličů,kdy je i on členem a dopsud do svého programu vlastni Program voličů s nazvem PNZ nezařadil.
   To je přeci jednodušši se tu mezi nami objevit a ne za nim jezdit,když ve skutečnosti nenavrhuje snad žadne řešeni a pokřik předseda je vůl ,to vime a nebude to už opravdu,ale opravdu stačit!
   No ni?

  3. MANECO,
   proč bychom se měli zajimat o PRO pana Reichla,když on se tu mezi nami neobjevi a tedy nevi,že voliči z
   SV už nemohou odevzdavat sve volebni hlasy ZDARMA,ale radi by se zeptali ,proč se pan Reichl nezajima o i o zdejši voliče a nyni i vznikajici Program Společnosti Voličů,kdy je i on členem a dopsud do svého programu vlastni Program voličů s nazvem PNZ nezařadil.
   To je přeci jednodušši se tu mezi nami objevit a ne za nim jezdit,když ve skutečnosti nenavrhuje snad žadne řešeni a pokřik předseda je vůl ,to vime a nebude to už opravdu,ale opravdu stačit!
   No ni?
   PS Zajimavé,už po třeti se mi to tady vratilo a jako odpovd MANECE zmizelo.Jsem tu na tto straně jakoby nová,ale bez vysvětleni proč se tady tento přispěvek zřejmě kymsi blokuje nebo co se přeci nelze nechat odbýt.Kdo si mysli,e je to OK a proč zkuste to tady napsat a nejl3pe i zdůvodnit,rada se polepšim!

   1. Zatím vás tady nikdo neblokuje. Příspěvek od vás přišel jeden a hned se zařadil mezi ostatní.

    Někdy se stane, že vás váš prohlížeč upozorní, „že vkládáte příspěvky moc rychle“, i když píšete jenom jeden. To není vada webu, spíš je to nějaká chyba v komunikaci někde mezi. Pokud se to (nebo něco podobného) stane, je dobré počkat a akci za chvíli opakovat.

    Také se někdy stane, že se příspěvek nezobrazí, protože spadne do spamu, i když je „zcela nevinný“. Takové příspěvky ze spamu uvolním ručně, ale nesedím u toho pořád…

 5. Občané soutěží o zlatou mříž, politici o zlatou přes držku, případně výšku volného defenestračního pádu:
  „Pekarová: Říkají, že máme plynu dostatek. Nemám důvod jim nevěřit. Topili jste špatně.“

 6. Kdepak deflorace, ale opak inflace.
  Moskva. 24. srpna. INTERFAX.RU – Rosstat zaznamenal od 16. srpna do 22. srpna 2022 v Ruské federaci deflaci na úrovni 0,15 %.

  Dříve byla deflace zaznamenána ve výši 0,13 % od 9. do 15. srpna, 0,08 % – od 2. srpna do 8. srpna, 0,14 % – od 23. července do 1. srpna (10 dní kvůli přechodu na cenotvorbu v pondělí), 0,08 % – od 16. až 22. července, 0,17 % – od 9. do 15. července, 0,03 % – od 2. do 8. července.

  https://www.interfax.ru/business/858101

 7. Už se perou…

  „Další tunel spojený se jménem Hlubuček a podporou Čižinského a Pirátů? Kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda s Hanou Marvanovou představili objev podivného prodeje pozemků v pražských Lysolajích. „Je to Dozimetr 2,” uvedl Svoboda. Hlavnímu městu prý vznikla škoda kolem 100 milionů korun. Marvanová bude na příštím zastupitelstvu požadovat, aby Praha coby poškozená strana podala trestní oznámení.“

  “ O co jde? Celý příběh podle současné radní a kandidátky SPOLU do pražského zastupitelstva Hany Marvanové začíná minimálně v roce 2012, kdy se Hlubuček ještě coby pouhý starosta pražských Lysolají snaží získat od magistrátu pro městskou část desítky hektarů pozemků a slibuje, že v místě jeho městská část vybuduje domov pro seniory a další vybavení sociálního rázu.

  Podle Svobody a Marvanové nakonec tehdejší vedení metropole starostovi Hlubučkovi vyhovělo, ale pozemky převedlo Lysolajím s podmínkou, že je nesmí prodat a musí být použity k avizovanému účelu. K žádnému budování domova pro seniory ale nedošlo. Místo toho se prý vyčkávalo, až po volbách dojde ke změně ve vedení pražského magistrátu. K tomu nakonec došlo a Hlubuček si prý měl prolobbovat, že Praha umožnila hlasováním v zastupitelstvu Lysolajím část těchto pozemků prodat soukromému investorovi a jak Marvanová podotkla, k tomu nakonec došlo značně pod cenou.“

  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Tunel-Kauza-Hlubucek-cislo-2-SPOLU-odpalilo-bombu-a-nenecha-to-byt-712168

 8. „Slovenská hliníkárna kvůli drahé elektřině končí s výrobou. Zastoupí ji konkurence z Ruska a Číny“

  Kovanda je sice trochu bulvární, ale jádro článku je pravdivé.

  1. Re: MB

   Už jsem vás před několika dny předběhl.
   Ale radost z toho nemám. Je to průser nebetyčných rozměrů, kterou si obyč člověk nedokáže uvědomit.

   Žiar /H – pr*el světa.
   Slovalco – 600 kmenových zaměstnanců, 3000 exteráků.

   Neboli město půjde na hubu.
   Kdo bude další?

   Co dělají vládní idioti v obrácené posteli nad Dunajem?

 9. Dlouhodobě sleduji asi 4 samosprávy. Když odchází jedna parta, lidé se zehnaji, že zlo už plachlo. VŽDY je ale vystřídá ještě větší ekipa hovad, která se shodne akorát na barvě zábradlí u schodů do knihovny.

  Po válce jsme vyhnali Němce, že už bude jako líp. Nebude.

  1. A co s tím mají společného Němci? My je nevyhnali!
   A dnes si nevedou lépe než my, jen snad v tom, že si z nás udělali krmelec.

    1. Na to se dá nahlížet různě. Z pozice Fricka samozřejmě prohra Říše byla katastrofa a v takové paralelní historii bychom v roce 1960 viděli prudce se rozvíjející a modernizovanou Evropu až minimálně ke Lvovu. Takže kdybyste to ukázal v roce 1960 na fotce někomu v tom pohraničí, tak by třeba řekl, že fakt se měl přihlásit do zbraně za Říši. Akorát byste mu musel zatajit, že na té fotce není on, že on by byl někde daleko za Moskvou, kde by v pracovních táborech pod bičem kluků z UPA makal 16 hodin v otrockých podmínkách na tu Říši, za kterou by bojoval.

     Je otázka, jestli pro Srby by bylo bývalo lepší nechat v Kosovu usazovat Cikány, nebo Albánce. Ona taková populace lidí, kteří se cítí nadřazeni a předurčeni k nadvládě nad tím povlem .. to je přece jen třaskavá směs a je lepší tomu předcházet, než pak řešit situace se všemi konci špatnými.

  2. Co to je za ynteligentní argumenty ? Holínky jako hodinky ? Chtěl jste si „hodné spoluobčany“ ponechat, nebo máte intenzivní pocit, že se jim plebs, potažmo stát, dostatečně nemluvil a neodškodnil ? A copak Vás trápí dál – jaképak lapálie jsou na skladě ?

 10. Asi jeden z nejlepších článků, jaké kdy Vidlák napsal.
  Ti kteří dneska Bruselským tleskají, budou naštvaní nejvíc.
  I mezi chartisty byli největší komančobijci bývalí komunisté.
  Už je slyším jak skučej, že byli pomýlení.
  😀

 11. Taky mám dovolenou. Jezdím 3 vsi daleko na pivo, neboť v místě stojí za hovno pivo či hospoda. Heineken pít nebudu. Hospody jinak vůkol krachuji. Sedím v minipivovaru. Majitel říkal, že náklady na uvaření jednoho piva jsou 5 Kč, já ho mám za 38. Nemá chybu. Nicméně vaří na plynu. A tak nevím, kam budu jezdit na pivko pak.

  1. Němec, Američan a Čech jdou do hospody. Němec si objedná Heineken, Američan Budweiser a Čech víno. Němec i Američan na to hledí s povytaženým obočím a Čech vysvětluje: „No, když vy si nedáte pivo, tak já taky ne.“

   1. Každoročně jednou návštěva u Černého vola na Pohořelci. Dokud čepovali jen Kozla, vstupní otázka:
    „Pivo nemáte?“
    Poslední roky už ho mají.

    Budweiser jsem zkoušel v Torontu. Něco děsného.

    1. Poláci ho vyrábí v licenci. Koupil jsem si pár (DOSLOVA) lahví a opravdu, bylo hnusné. V US se řadilo mezi levnější piva, ale ne úplný odpad vyráběný z rýže (či z čeho). Ale potvrdilo mi vzpomínky na mládí, kdy jsem Bud užíval snad rok a půl – člověk si zvykne i na šibenici…

    2. Praktický dotaz:
     já pivo nepiju vůbec, nechutná mi. Ale pijou ho některé moje holky kvůli vitaminu B. Já jsem proto občas pověřen, abych jim pivo koupil, což je pro mne úplná katastrofa – asi jako kdybych poslal manželku pro tixotropní přísadu do vodocementových suspenzí.
     Uměl byste mi něco doporučit (ideální by byl žebříček značek podle quality)? Předem děkuji a prosím o shovívavost.

     1. Re: Halef

      Ani náhodou. Pivo už není, jen europivo. A tzv. minipivovary vaří z polotovarů. Česky řečeno – polívka z pytlíku.
      Možná Bernard z Humpolce…, fakt nevím, taky jsem přešel kvůli zdraví na vodu…

      Abych nebyl tak protivný – pivo je otázkou osobních preferencí. Asi by nemělo být kyselé. Převažovat by měla hořkosladká chuť.
      Čepované není tak přecpané kysličníkem (CO2), jako lahváč nebo plech.

      Osobně bych preferoval B-komplex. Vyjde to levněji a funguje to. A nemá tolik kalorií, které rády sedají na břicho.

     2. Zakladateli, ta nejdůležitější informace je ta, že je to „pro holky“, ty mají úplně jiné chutě, než se dá čekat u mužské populace. Správnou odpověď tedy musíte hledat u té něžnější části spektra, třeba se k tomu někdy vyjádří Klára…

     3. Lahvové? Všechno je to europivo. Ale pořád ještě jaksi pivo. Tu blíž, tu dál.
      Bernard, Smíchov, Radegast … Plzeň, Budvar, Kozel … neurazí. Něco je sladší, něco má víc hořčin, ale žádné z nich už nežije – proto se dá prodávat dlouhodobě a nebude mít zásadní vadu nebo nebude rovnou zkažené.

      Jestli vám pivo nechutná, ale taky jste neměl nikdy pivo dobré, zkuste nějaký dobrý minipivovar, kde ho dělají poctivě. Těch 30-40 Kč do toho malého točeného z tanku dejte, ochutnejte a uvidíte. Není povinnost mít pivo rád, ani v Česku.

      1. Já pivo nepiju a pít asi ani nikdy nebudu, protože je mně pivo bez ohledu na značku odporné, úplně mi stačí jenom ten smrad pach (abych neurazil ty, jimž chutná). Doma to toleruju právě jen proto, že to je „pro zdraví“. Ale protože uznávám, že někdo dokáže i v pivu rozlišit kvalitu vyšší a nízkou, chtěl jsem od někoho, kdo tomu rozumí, radu – abych holkám dobře koupil. Za optání člověk (zatím) nic nedá 🙂

       1. Kupujte od menších pivovarů nebo speciální značky. Rozvedu.

        Ke kvalitě piva. Naprostá většina „piva“, prodávaná u nás, není pivo. Je to pasterizovaný, mrtvý produkt, s dlouhou dobou spotřeby. Je to proto, protože do biznisu vstoupily velké firmy. Chtějí prodávat co největší množství produktu a výroba musí být levná a hlavně – jednoduchá. Aby ušetřili i na lidech. Odborník stojí víc. Takže pivo je umělý produkt, něco, jako Coca-cola.
        Tudíž, kvalitou se velké značky neliší a v ČR víceméně i chuťově. Jasně, Radegast nebo Starobahno jsou hořčí, než Smíchov nebo Svijany, ale víceméně je to stejná chuť. V Holandsku jsou zase chutě jiné, třeba kukuřičné pivo 12%, ale tento typ je zase na jedno brdo.
        Tento vývoj začal ve velkém, konce 60 tých let. Předtím naprostou většinu výroby zajišťovaly, dnes bychom řekli, regionální pivovary.

        Skutečné pivo je živý produkt, s omezenou dobou skladování. Má nějaké nutriční a senzorické charakteristiky. Pěna se na pivu tvoří díky činnosti mikroorganismů, na dnešní, umělé břečce, díky injektáži CO2. Tudíž skutečné pivo v podstatě nezvětrává, jeho tvorba pěny se po čase obnoví. Skutečné pivo také nemusí být tak chlazené, jako umělý patok. Protože chuť je hutná, intenzivní s dozvukem. Např. Sentický kvasar je tak hutný, že se běžně pije při pokojové teplotě.
        A ty vaše vitamíny. Umělé „pivo“ má nějaké vitamíny. Možná. Pokud chcete opravdu vitamíny a cenné látky, působící příznivě na trávení a organismus celkového (alkohol nemíním😀) kupujte živé. V petkách, litr nebo litr a půl. Tato piva se chuťově už liší více, své oblíbené si musí každý vybrat sám…

        Pak se piva liší podle charakteristiky vstupních surovin, typu kvašení atd. Je to věda. Ale to už je jiný příběh.
        Myslím si, že vám Alefe pivo nechutná, protože jste ještě kvalitní, skutečné pivo, nikdy nepil. To, co v obchodech vydávají za pivo, není skutečné pivo. Když zkusíte něco kvalitního a nepříliš hořkého, zachutná. U mne to tak bylo s vínem. Kyselé patoky z obchodu, dodnes nepiju. Přitom v obchodech jsou levná vína, a dobrá. Musí se jen umět vybrat.

        PS:
        Vypiji, když dobře, průměrně 10 -15 l piva za celý rok. Letos to bylo zatím tak 4 litry. Byl jsem párkrát na zahrádce s přáteli. Když jsem se dostal k vaření piva, bylo toho samozřejmě víc, protože se musí degustovat, ne? 😉

        https://en.m.wikipedia.org/wiki/Campaign_for_Real_Ale

        1. Odkaz je o anglickém hnutí za skutečné pivo.

         Vzniklo tam v době, kdy jsme snili o Západu. Už tehdy jim nadnárodní koncerny braly skutečné pivo a nahrazovaly ho umělým patokem.
         Tak tam vzniklo Hnutí za skutečné pivo. V Anglii totiž každý kraj nebo spíše okres, měl své pivo. Nezaměnitelné chuti. Velké koncerny tato piva začala vytlačovat levnou velkoprodukcí a reklamou. Ve Francii mají kraje své sýry, v Anglii to je nebo bylo? , pivo.

         Zezačátku byli fenomenálně úspěšní. Pivo zachránili. Ustanovila se rovnováha 1:1. Dnes už ztrácejí, na Britských ostrovech žije, čím dál víc, Nebritů a to buď pivo nesmí nebo je jim to jedno. Nejsou s ním kulturně vzpjati. Takže na Britských ostrovech, hlavně v pákistánské Anglii, pivo zanikne.
         Tak u nás kupujte, dokud máte co! 😃

        2. Když jsem vařil pivo, ochutnával jsem ingredience, k lehkému pobavení sládka. Zajímala mě chuť sladů, tak mi je vyskládal všechny, co měl.
         Granulovaný chmel mě překvapil, jak je blízký tomu co jsem znal z česačky. A chuť skutečně tak odporná, jak má být.
         I meziprodukty – mláto, sladina, mladina. To, co se lije na spilku má hodně divnou chuť. Vlastně dvě. Vlezlou hlubokou sladkost maltosy a nepříjemnou hořkost a dráždivost chmelu. Jsou vedle sebe jako když dostanete dvě facky po sobě.
         To k té degustaci .. je prostě zajímavé, jak se změní chuť jak prokvašením, tak nasycením CO2 pod tlakem (v naturálním provedení prostě v tlakové nádobě prokvašením).

         Člověk dokončí dílo a musí počkat pár týdnů. A mezitím si dá to, co navařili jeho předchůdci.

        3. Hořká chuť mi nevadí. Já si klidně dám, když na to přijde, čaj z pelyňku, po kterém se císařpánově kobyle zkřiví huba jak čertovi. Vadí mně ten pivní odér. Holt není všechno pro všechny.

         Jednou jsem se svou čínskou kamarádkou Yanzhen (pěkné jméno – něco jako „Vzácná perla“) řešil kulinární zvyklosti tady a tam. Zmínil jsem se, že do uheráku se snad prý přidává i oslí maso. Yanzhen zkřivila ústa jako ta pověstná císařpánova kobyla (hřeším na to, že neumí česky a vůbec neví o existenci tohoto webu); i tázal jsem se: Ty nemáš ráda oslí maso? Proč?
         Odpověděla: No proto, že je oslí!

         A já to mám s pivem podobně. 😀

 12. Ukradeno z FCB Petrovi Štěpánkovi: „Děti jdou příští týden do školy. Asi proto odjel ministr školství do Kyjeva.“
  Perknerová Deník: Včera jsme se kupříkladu dověděli, že ministr školství Vladimír Balaš (STAN) je na Ukrajině. Což o to, témat k diskusi s jeho protějškem je přehršel. Jenže šéf resortu má tady a teď úplně jiné úkoly. Vím, že nemůže zařídit školám levnější nákupy elektřiny a vylobbovat vyšší teplotní stupně ve třídách, levnější obědy a kroužky. To musejí dělat zřizovatelé, tedy obce a kraje. Ale co když na to nebudou mít? Spustí se zase online výuka? Má se větrat kvůli covidu, nebo nevětrat, aby žáci neumrzli? Zkrátka ministr školství nemá být ve Lvově a Kyjevě, ale na schůzi vlády a pak mezi hejtmany, starosty a řediteli. A řešit, domlouvat, vyjednávat.
  Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/arena-nazoru/cas-na-nekonani-vyprsel.html

  1. Kotlár „Pozóóór!“
   Vy se asi nudíte??!!
   Uštrikujte fofrem nějaký svetr a ony vás ty srandičky přejdou.
   „Pohov, odchod!!“

 13. Ještě že máme to předsednictví EU. Když se sejde „drahý Petr, s drahou Ursulou a drahou Robertou“, tak ten probléémeček s trhem energií, o kterém mluví Síkela fofrem vyřeší. https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesko-by-podporilo-strop-na-ceny-energii-v-cele-eu-trh-se-vymkl-kontrole-rika-sikela-40406695#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz Ministr Síkela kvůli tomu „zvažuje“ svolání rady EU pro energetiku. Takže po zvážení „drahý Petr, dá drahé Ursule a Robertě“ signál. A je to. A mezitím si upleťte třetí svetr.
  Signál mezi tím dojde.
  To je ten nový kultura.
  Že v důchodu zažiju tolik srandy, to jsem věru nepočítal.

  1. To snad ale musíte čekat, ne? Jak aktivisty neorganizované, tak aktivisty organizované a kluky z útvaru převlečené za aktivisty a kluky z útvaru převlečené za účastníky demonstrace, musíte počítat s tím, že budou vyvolávat konflikty, klidně i násilnostmi, sami přitom budou v bezpečí vlastní bezterstnosti.
   Dávejte taky pozor, jestli se tam nebude potloukat Zrůda – pak bacha na auta, ať vám nebouchnou.

   Pamatuju na jednu akci, kdy kluci z útvaru utvořili dvě skupiny, jedna jako extremisti (podle jejich představ), druhá jako ti hodní, organizoval je hošan v hnědé bundě, o kterém pak policie tvrdila, že neexistoval.

   Já si právě myslím, že kluci z protiextremistického mají takové věci rádi. Nemusí z Vnitřkova, všecko u huby, lidi jim tam pěkně naklapou, stačí ztotožnit a když bude potřeba, sehrát etudu a někoho přitom legitimovat nebo i předvést.

   Oč horší by měli práci, kdybychom se bavili online třeba přes discord a psali si na neveřejná fora a rozebírali tam věci do hloubky a šířky. Pak takoví účastníci diskusí vykládají v neděli cestou z kostela se sousedy, přes týden v obchodě, denně v práci … taková forma extremismu se blbě podchytává, navíc by pak extremisti mohli i kandidovat, a ó hrůzo, ti sousedi by je i volili.

   Ale ne, to klukům z útvarů a neziskovek nedělejte, to by je mrzelo.

   1. KOnečně se mě někdo zastal, když jsem v jiné diskusi zmiňoval chlapa v hnědé bundě a diskutující z Vansdorfu mi to rozmlouval, že měl černou. A pamatujete u těch dvou fízlo“bojůvek“ ty dlažební kostky z polystyrenu ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *