30 května, 2024

Eurohodnotné odhodlání…

Přátelé, určitě vám neuniklo, že NATO minulý týden spustilo největší cvičení od dob studené války. Manévry Steadfast Defender potrvají do konce května a budou se skládat z mnoha dílčích cvičení. Celkem se prý cvičení účastní devadesát tisíc vojáků. Severoatlantická aliance podle svých představitelů ukazuje sílu, jednotu, odhodlání a připravenost na případný konflikt s Ruskem. Tolik optimistické zprávy z majnstrýmu.

Nepochybuji o tom, že cvičení bude prezentováno jako bezchybně úspěšné, všechny plánované úkoly budou splněny na dvě stě procent a naše připravenost na zlého Rusa bude dokonalá, dokonalejší a nejdokonalejší.

Vidlácky k tomu dodávám, že zatímco v Pobaltí se cvičí, ve vnitrozemí sledujeme v přímém přenosu, jak se rozpadá zázemí na naprosté prvočinitele…

Ve Francii zemědělci sračkují hnojem administrativní budovy a dělají dopravní blokádu Paříže. Francie nasadila prý patnáct tisíc vojáků. Určitě víc, než kolik jich je na hentom cvičení NATO.

V Německu nejezdí vlaky, centra měst jsou plná traktorů… pokud železničáři vydrží, za pár dní dojde uhlí v elektrárnách.

V Polsku blokují zemědělci hraniční přechody s Ukrajinou a protestují stejně vehementně jako v Německu.

Rumunští farmáři už také vyjeli…

U nás je ještě klid, ale je to klid před bouří. Ještě bude jedna koordinační schůzka zemědělců. Pak bude vyhlášeno datum traktorové invaze na Prahu. Zemědělci a dopravci si protest budou organizovat sami a chtějí ho mít apolitický. Budou ale potřebovat podporu nás všech. Vydržte proto ještě pár dní. Pak to přijde a musí se to podařit na první dobrou.

EU už zcela nepokrytě mluví o sankcích na Maďarsko, pokud Orbán vetuje unijní pomoc Ukrajině. Mají oslabit maďarský forint a obsluhu relativně vysokého maďarského státního dluhu. Ano, to chcete, ukázat všem v EU, jak se trestá neposlušnost. To vám určitě získá hodně přátel.

Vůbec nemluvím o tom, že oficiální maďarský i rumunský představitel už prohlásili, že v případě ukrajinské prohry si svá historická území pěkně zaberou. Poláci to neříkají, ale proč myslíte, že povolávají k odvodním komisím čtvrt milionu lidí? Tihle nejsou vycvičení pro boj proti Rusku. Ale na hlídání Lvova a Lucku by to mohlo stačit…

Množí se nepotvrzené zprávy, že Zelenský odvolal Zalužného z postu vrchního velitele… Nedivil bych se. Nejjednodušší řešení ukrajinské situace je, že armáda provede převrat a začne vyjednávat. Tohle je nejčastější způsob řešení neodvratné porážky. Stejně tak se tomu vláda snaží bránit různými odvoláváními oblíbených velitelů. Zpravidla vyhraje vojenský velitel nad civilním prezidentem.

Američané mají problém s Texasem, který je jednou nohou mimo USA… O problémech na blízkém východě ani nemluvím. Ten Jemen… kdo by to byl čekal, že pár vousáčů s raketkami ohrozí šestinu světového obchodu, že?

Hranice jsou zablokované, dálnice jsou zablokované, vlaky nejezdí… Na Rakušana řvou v Sokolově, že je vlastizrádce a nic jiného už mu vlastně říct nechtějí. „Izolovaná“ Severní Korea prý dodala Rusům jeden a půl milionu dělostřeleckých nábojů. Zato Evropa nedodá Ukrajině ani půlku ze slíbeného milionu…. Zato na východě dokazujeme svou jednotu a odhodlání vojenským cvičením.

Myslím, že se Putin musí smíchy potrhat.

Jednota je, že se zbavíte vojenské vzpoury nejjebnutějšího Rusa všech dob, Prigožina, za jeden den. Jednota je, že vám nedojdou vojáci, nedojde jídlo, nedojde nafta, nedojde munice, ba ani čipy vám nedojdou, protože rakety prší na Ukrajinu pořád. Jednota je, že zvyšujete svůj vliv v Africe, Saúdi vstoupí do BRICS, s Číňanem natahujete plynovody a ropovody. Jednota je, že částečně mobilizujete a ani nezavřete hranice, protože to nic neohrozí. Jednota je, že zvládnete dvanáct balíčků sankcí a jejich účinek obrátíte proti původcům. Jednota je, že už dva roky válčíte a jde vám to postupně stále lépe. Jednota je, že zvýšíte zbrojní výrobu, přejdete na válečné hospodářství a zvládnete technické obtíže takového kroku. To je jednota.

To, co tu děláme my, to je podléhání vlastní propagandě, malování vzdušných zámků, přání otcem myšlenky a vyžadování morálních soudů namísto pragmatické racionality. Eurohodnotné odhodlání. Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky.

Letošek bude klíčový. Pro celou Evropu.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

178 thoughts on “Eurohodnotné odhodlání…

 1. OFF TOPIC: V. V. Putin není bezprizorný.

  Neexistuje takový oficiální výpis majetku pro naše vládní činitele? Pro stát 14 x menší?
  ===
  Ústřední volební komise (ÚVK) zveřejnila prohlášení Vladimira Putina, registrovaného kandidáta v nadcházejících prezidentských volbách. Celková výše jeho příjmu za šest let činila 67 milionů 591 tisíc 875 rublů. Jedná se o platy, příjmy z bankovních vkladů, příjmy z cenných papírů, vojenské penze, penze a prostředky z prodeje majetku.
  Prohlášení také uvádí následující vlastnost:
  1 byt – 77 m2 m, v Petrohradě;
  1 garáž – 18 m2. m, v Petrohradě,
  3 osobní vozy – GAZ M21, 1960, GAZ M21, 1965, Niva, 2009,
  přívěs za auto „Skif“, 1987
  Vladimir Putin má také 10 bankovních účtů obsahujících 54 416 604,52 rublů a 230 akcií PJSC Bank St. Petersburg (cena jedné akcie na Moskevské burze je 280,49 rublů)
  Byt v Moskvě (153,7 m2) a parkovací místo 18 m2 jsou určeny k neomezenému užívání. m v Petrohradě.

  Jak řekla Kommersantu Alexandra Suvorovová, tisková tajemnice ústředí volební kampaně Vladimira Putina, celkový příjem kandidáta za šest let se skládá hlavně z jeho platu jako prezidenta za toto období. V roce 2017 byl navíc prodán jemu patřící pozemek.

  „Výše úspor kandidáta je úměrná jeho příjmu. Je třeba vzít v úvahu, že pozice prezidenta Ruské federace předpokládá být na státní podpoře, což umožňuje ušetřit,“ uvedla Suvorová.

   1. tak, ak by bol naozaj na peniaze, tak by proste Rusko predal zapadu a bol by za to chrumkavy a pri troche stastia aj vyhlaseny za svateho

    1. Janka:
     Přesně tak. Možností měl asi milion, když nastoupil do funkce. Protože to neudělal, lze mu věřit, že mu jde o Rusko – jestli jako trofej, nebo jako vlast, nebo zachráněné území, to si netroufnu posuzovat, ale hamižnej nebude.

     1. Zkusim jen odhad a cistou spekulaci..Penize /a plne zaslouzeny/ ,
      mozna ma u kamaradu , kterym daval zakazky ,aby budovali. A bohatli. Mistrovstvi sveta ve fotbalu , budovani Krymu a mostu a dalsich mest a predevsim ted velice bohatnou na valce. Zadny informace.
      Potom se s nim pozdeli..
      Rusko nejdriv a tak se musi lisit vod zapadu ,
      skoro nelze a je chudej na efekt, aby moh taky nadavat
      na ty , co kradou a zavirat je. Nebo tak.

      1. Z mohjo pohladu ide o to, ze dotycni musia za tie ukradnute veci nieco vykazat a nieco realne, inak sa ide sediet. Nejaky papalas kradol velke peniaze z noveho kozmodromu, siel brucat a bez pardonu. Ano, kradne sa a kradlo sa, ano, je vysoko pravdepodobne, ze Putin nie je ziadny chudak a ma majetky v Rusku (a mozno aj niekde inde) pre pripad odchodu z politiky (a mozno aj teoreticky utek z krajiny, ako KGB musi aj s takym niecim pocitat), ale Zapad mu nic nenasiel (a ze sa hodne snazil) a doma za to musia dotycni „kamarati“ nieco postavit, rozchodit atd. Takze Krymsky most stal tusim za nejaky 4 roky, dialnica Moskva-Petrohrad (700km v tazkom terene) tiez nejak tak. Porovnajme to s tym, co mame doma……tu sa peniaze tiez rozkradnu, ale nic za tym nie je vidno a ak ano, tak za par rokov sa to musi znovu opravovat, lebo ved sa nepocitalo s takou prevadzkou. A Putin poctivo financie z ropy a plynu zbieral do fondu bohatstva, iste sa tam nieco rozpustilo, ale vacsina nie a aj vdaka tomu vedel ustat napor Zapadu po zacati SVO. U nas by skoncil ako FNM, viac menej rozpusteny a nic za to

   2. re Včela
    A proč by, podle vás, zrovna Putin měl být chudý nemajetný oproti prezidentům USA?
    Jak víte, že někteří v něco věří ve spojitosti s Putinem?

   3. Vy máte nějaké důkazy, že tomu tak není? Pokud ne, tak jste jen ulhaný anonym. A máte podobná přiznání veškerého majetku našich politiků? Na Péťu právě preVítek vytáhl z archivu vnitra kauzičku záložna a nezdaněný milionek. Byl to jen vztyčený varovný prst a vlastně to nejmenší, co na nutelliéra má. Dovedete si představit ty ostatní bomby, co by tam mohly být?

 2. OT
  Zelenský navrhl, aby západní země přestaly platit ukrajinským uprchlíkům a předaly peníze Ukrajině.

  „Například nějaký člověk odešel, je v zahraničí a dostává podporu z Německa. Děkujeme za podporu našich občanů. Ale stává se, že tento člověk dostává podporu jak od vás, tak od nás. Nemluvím teď o našich Ukrajincích v Německu, zobecňuji to na vás. A proto jsem vždycky říkal, že by pro nás bylo mnohem lepší, kdyby Německo podporovalo Ukrajince tím, že by posílalo peníze do ukrajinského rozpočtu. A pak už by Ukrajina tyto peníze přerozdělovala podle toho, kde ten člověk je,“ řekl prezident v rozhovoru pro ARD.

  Poznamenal, že nyní uprchlíci vynášejí peníze z Ukrajiny, tam dostávají peníze od evropských zemí, ale tyto prostředky zůstávají i v rámci EU.

  Dříve NBU uvedla, že Ukrajinci utrácejí v zahraničí z bankovních karet na 35 milionů dolarů denně.
  https://t.me/stranaua/141665

  1. Homer :

   Tak má to logiku, protože Ukrajinci berou doma i v zahraničí peníze, je to takový neorganizovaný krmník pro vychcandíry z Ukrajiny. Tenhle nesmysl je výmysl Brusele a naši Pětidemoličníci ho dostrkali až do absurdna.
   Tahle válka není naše záležitost, proto volím SPD, ti jediní důrazně požadují vystoupit z EU na základě všeobecného referenda, na rozdíl od papírové opozice ANO, která je v EU-struktůrách zaháčkovaná přes Babišovi dotace.

 3. Vidláku, proč máchání? Což okr.. é…vyvlastnění drobných akcionářů, odtrhávajících si od úst korunu za korunou aby se zabezpečili na stáří, není součástí dezolátního programu? Co když Rakušan je skrytý Dezolát?
  Anebo za to, že vykecal co neměl? Místo aby jako Zápotocký ujišťoval „Naše měna je pevná“ ?

  1. Jo, takový je život. Doteď okrádali drobní akcionáři ČEZu odtrhávající si od úst korunu za korunou, aby se zabezpečili na stáří, zbylých 9,99 milionu občanů této země lichvářskými cenami. Měli dost příležitostí s tím přestat. Nestalo se, tak teď budou oškubáni zase oni. Mně to připadá v rámci možností celkem spravedlivé, ne?

   1. To je zaklad: za cestne riziko povazuje investor jen to, ktere si sam vymysli, vsechna ostatni rizika jsou pro nej kradezi. Ze investuje do strategickeho podniku, jez casto patri statu, to za riziko nepovazuje.
    Co se to na tech humanitnich (ekonomickych) oborech vlastne uci?

   2. Ach tak. O těch „lichvářských cenách“ rozhodoval kdo? Drobní akcionáři anebo majoritní vlastník představiteli na základě volby většiny? Vás. Napřed jste mi prostřednictvím vámi zvolených představitelů nabídli menšinový podíl na krávě, sami jste neměli zájem, když byla relativně za levno po pár desetikorunách za kus. Jenže pak ztloustla a začala dojit, a to u na základě politiky vámi volených představitelů, žádáte podíl zpět. Tak to začíná. Pak, že někdo má větší dům, pole, louku, les, větší byt, nadměrné metry“, nadměrný příjem z nadměrných schopností, tak zadrátovat hranice aby schopnosti nemohl výhodněji využít jinde….
    Tak místo toho aby si vzal poučení, to je bezplatné, třebaže ne zdarma, platí se úsilím a časem, se tu někdo otírá například o Židy, kteří poučeni dějinami nají svůj žebříček hodnot a svoji strategii aby své uchránili mimo dosah lačnících. Především to co je zdrojem největší závisti, znalosti a schopnost kamkoli přijít s holou zadelí a zas se mít dobře.

    1. Zahrnul jste to pod „znalosti a schopnost“.
     Drobný problémek je, že aby se ten přišedší s holou prdelí měl dobře, musí se mít několik (desítek či stovek) lidí okolo něj, hůře. Zřejmě úměrně znalostem a schopnostem.
     Schumachere, my už to máme tady v ČR vyzkoušený. Nebyly to ani znalosti, ani schopnosti nové garnitury, nebo různých vychcandírů, že se dnes mají dobře.
     Dokonce ani ti, kteří roky poctivě pracovali.
     Téměř všichni měli znalosti a schopnosti, něco tady po nich zůstane.
     Holt ale nebyli ve správný čas na správném místě, plus to úplně hlavní: S těmi správnými informacemi a ve správném předstihu.
     Víte, na Vašem místě bych už žádný text v podobném duchu nepsal.
     Mně je jedno, zda jste Žid, nebo nejste – z mých příspěvků je to myslím patrné dostatečně, dokonce by se dalo říct, že Židům držím palce, protože jsou neuvěřitelně pracovití a cílevědomí.
     Ale těch lidí, kteří měli všechno to potřebné, co píšu o něco výše, nebylo mnoho.
     Možná pár nízkých stovek.
     Jedna věc mě vždycky zajímala, ale nikoli ze závisti. Sám jsem si svými znalostmi a schopnostmi vydělal a doposud vydělávám opravdu dost.
     Kde těch zmíněných pár stovek lidí, přišlo k těm správným informacím, ve správném předstihu.

     Mraky lidí, rozhodně chytrých, znalých a schopných, investovalo do akcií podniků, o kterých byli přesvědčení podobně jako Vy, že jejich výrobky budou potřeba vždycky, ať už tu bude jakýkoliv režim.
     Víc se plést nemohli, doslova statisíce lidí.
     Jeden by řekl, že takový hajzlpapír, vložky, pitná voda – to bude zapotřebí za každého režimu.
     Překvápko:
     Místní zavedenou výrobu zlikvidovali, začali to všechno dovážet odjinud a vodu i vodárenská zařízení prodali.
     Nebyly to Vaše znalosti a schopnosti, Schumachere. Byla to jen neuvěřitelná klika.

     1. To je tak, když si někdo myslí, že je mladý, krásný a chytrý. A v důsledku toho mocky vyvolený. No, není.

 4. Všude se to mele, po celé Evropě. Jenom nevíme, jak to máme vyhodnotit? Je to dobře, nebo špatně? Jakým směrem se to bude dále ubírat? Jsou ty protesty za pět minut dvanáct , nebo pět minut po dvanácté?
  Bruselská vrchnost nám utahuje kohouty způsobem 2x utáhnout a pak půl otáčky ubrat a my jsme šťastni za to co jsme naším bojem uhráli, ale ty kohouty se utahují pravidelně a pak se trochu zase povolí. Tak to bude stále a pak už nebude co povolovat, bude totalita.

  Jediná strana u nás, která chce vystoupit z totalitní EU a má tady 10% je SPD. Ta jediná jde Bruselské hydře po krku, nechce žádné smlouvání, žádné ústupky, protože každý ústupek je kousek ztracené svobody a kousek po kousku se tak blíží totalita. Zatím si to naše voličstvo nechce připustit, už ta hnusná Brusel bude mít vše, pak se na nikoho nebude ohlížet, protože bude mít všechnu moc, stejně jako má dnes Pětikolka u nás.
  Hodiny svobody odtikávají náš čas , my se tady jenom handrkujeme a kohouty bruselské totality pomalu zavírají naši svobodu.

  1. Milan44 napsal:
   30 ledna, 2024 (11:06)

   SPD má 10%, a nulový koaliční potenciál.

   Až bude mít SPD 51%, bude v EU zrušeno právo veta, budou odebrány kompetence evropským státům, budeme zadlužení na věčné časy, a nikdy jinak u bank, které jsou horší než EU.
   Pak i SPD bude držet pusu a krok.
   Je to srozumitelné?

   1. Josef původní:

    Koaliční potenciál SPD má i když to tak zatím nevypadá. Lidé se probouzejí, už víme kdo je kdo, kdo škodil dříve, bude škodit stále.
    Nedělám si patent na rozum, ale už dnes je jasné co která strana zamýšlí, jak je přisátá na EU a Sorošovy neziskovky.
    Covid a válka na Ukrajině jasně ukázaly pravou tvář všech politických stran, kdo to nevidí, chová se jak posádka Titaniku.

  2. To znamená, že devadesát procent voličů chce zůstat. Zbylých deset procent to nezmění. Při vědomí toho rozumnou strategií není jak to změnit, ale jak nejlépe to přežít. Ostatně, EU, navíc s fungující zpětnou vazbou v klíčových Německu a Francii, se mi jeví přijatelnější než zde vysakující program komunistického ráje.

  1. No, tak v tom Sokolove propich vykoupeni minoritnich akcionaru CEZu.
   Pry do konce 2025.
   Pak se na twitteru kroutil, ze si to vymyslel, v zapalu boje 🙂

      1. Že se to neříká předem, protože to vyžene kurz akcií o desítky (stovky?) miliard?
       Nebo si spřátelené fondy (klidně se stejným majitele) účelově zaknihují opce za dvojnásobnou cenu (a ten „prodělající“ rozjede arbitráž o kompenzaci ztráty)? Nebo, že ti co budou znát výši prémie královsky vydělají?
       A rozjede se další kolo arbitráží.
       A všechny tyto „ztráty“ zaplatí daňový poplatník.
       Toto smrdí matkou všech tunelů.

       1. Výtku o předčasnám oznámení chápu, nejsem si jistý zda to v tomto případě jde jinak. Zaknihování opcí mi přijde nesmyslné jako hrozba pro výkup, pokud se vyhnou arbitrážím nebudou ani ztráty na daních. Toto mi nepřijde jako reálný problém.

        Předpokládám, že to někdo vysvětlí lépe.

        1. Arbitráže budou obrovský problém, neb soudit se bude v USA a Německu (podepsané mezinárodní smlouvy O ochraně investic) a nedělám si iluze, jak budou končit, když půjde o miliardy a na je jedné straně bude někdo za ČR a na druhé velké investiční fondy.

         1. Ale nebudou, když se to udělá dobře. Co potom banky ? Jen čistě řečnická otázka. Odpověd na svou původní otázku jsem dostal díky dnešnímu článku paní Markové.

  2. včera jsem hledala, kde se to poslouchat a nenašla jsem nic, jen krátký úryvek na cnn prima s paní s píšťalkou.

    1. Zvolit téma, které přinese rozkol do řad pětidemolice je další z možných strategií. Ideální by bylo, kdy měl v minulosti nějaký nevhodný postoj nebo názor na novodobé náboženství … Green deal, LGBTQ++ atd.
     Něco kvůli čemu se do něj pak pustí libtardi … a tady by mohlo stačit málo, libtardi neodpouštějí ani drobné zakolísání ve víře.

    2. Vidlák:

     My se tady můžeme ubezpečovat o jejich křivosti do nekonečna, všechno ale nakonec rozhodnou voliči + korespondenční volba.

     1. Snad se ten graf zobrazí dobře: https://www.kurzy.cz/akcie-cz/akcie/cez-183/vyvoj

      Zatím je rozdíl jen 3 %, a uvidíme ještě co později. Řeklo by se 3 % je málo, ale pokud držíte slušný balík akcií třeba za 1000.000 Kč je to změna 30.000 Kč za 1 den.
      To někoho, kdo třeba tušil, co preVítek „náhodou“ plácne mohlo docela potěšit, ne?
      A ten „někdo“ by jistě těch akcií nedržel tak málo, vždyť co to je milion Kč, sám čistý pan premiér tyto drobné zapomene zapomene v nějaké podřadné kampeličce, že?

      1. Já se nebavím o pár akciích za milion, ale o balících akcií v řádu desítkách miliard, resp:

       Základní kapitál společnosti ČEZ zapsaný v obchodním rejstříku činil k 30. 6. 2023 celkem 53 798 975 900 Kč. Skládal se z 537 989 759 ks akcií o nominální hodnotě 100 Kč.

       A když někdo vydělá, tak někdo jiný, to samé, prodělá. asi tak.

       1. Samozřejmě a je k tomu i zákon o Zneužití informace a postavení v obchodním styku (Trestní zákoník, § 255).
        Akorát tu nejspíš zákony platí jen pro někoho…

   1. Debata v Litvínově:
    Tak třeba na otázky Jirky Černohorského Rakušan vůbec neodpověděl.
    Jak je nepříjemná otázka, neodpoví, ani v Karviné, ani v Litvínově a neodpoví ani ve Vyškově.
    Šikovně přejde k jiné věci a když je otázek kladených více za sebou, odpoví pouze na jednu a to ještě neurčitě.
    Jediná šance je ignorovat toto Rakušanovo divadlo.

 5. Mě by jenom zajímalo, jestli a zda vůbec někdy procitnou současní dementní libtardi a řeknou si: to jsem se zase nechali opít rohlíkem, zase jsme skočili na špek, proč to pořád děláme?

  Po komedii s čínskou rýmou a zachraňování světa pomocí oslintaných hadrů se dementní libtardi s nadšením vrhli do dalšího kusu, tentokrát na téma „Rusko věčný nepřítel, Ukrajina největší kamarád“. Ti idioti skutečně věří tomu, že Rus se chystá napadnout celý svět a jediný, kdo tomu může zabránit, jsou ukrajinští náckové.

  Kdyby jeden četl jenom mainstream (stačí nadpisy), tak by měl pocit, že v libtardském světě je všechno v pořádku – Ukrajina vítězí, mohutná ofenziva, Rus na kolenou, nikdo nemá rád Rusa. Ale když se jenom lehce odbočí z goebbelsovské propagandy a přečte pár jiných zdrojů, tak pláč a hysterie.

  Libtardi vybrali milijóny na tank a nácek si tam nakreslil trámové kříže. Libtardi čumí jako péro z gauče. Mě by jenom zajímalo, co budou bratři libtardi dělat, až válka dvou Ivanů skončí a výsledkem bude jejich spolupráce, protože Ivani si uvědomí, že lépe jim je v objetí než na nože, zda milovníci nácků a vyvěšovači vlajek budou dál tak milovat Ukrajince nebo ne?

  1. Úplně největší legrace bude, když Zalužného klika po svžení Zelenského kliky dosadí za nového prezidenta Arestovyče a ten začne realizovat svůj plán na společnou žalobu Ukrajiny a Ruska na kolektivní Západ…

   1. Stan Borowitz: Historie zná podobné příklady. V Polsku je silnější odpor k Rusku než k Německu. Říkají tam mnozí, že Němci byli jejich nepřátele, ale že Rusové je zradili. Tolik polský pohled na historii. Co když v budoucnu vznikne velký hněv na UA proti Západu? Můžou si říct, že Rusové proti nim šli přímo na frontě, ale Západ zrádně sliboval a zklamal. Pokud nebudou přijati do EU, zůstanou tuny hořkosti. Hněv promo proti těm politikům v EU, kteří nejvíc mluvili o pomoci.

    1. Ano, tak nějak to nejspíš bude. A nakonec budou i v právu, protože ty sliby nekonečné pomoci byly nejen nehorázné, ale i vědomě lživé.

     Osobně nebudu mít vůbec nic proti vydání občanů Fialy, Pavla, Rakušana, Černochové, Lipavského, Pekarové-Adamové, Vystrčila, Novotného a dalších ke stíhání u mezinárodního tribunálu. Mohl by se symbolicky konat v Norimberku.

     1. Stan: Mít ještě vliv Kissinger v roce 2014 možná by všecko směřoval k nějaké dohodě o neutralitě UA s tím, že by tam mohli investovat všichni ze Západu i Východu. Pokusit se z nevýhodné polohy mezi bloky udělat přednost. Místo toho se zdají sliby o rychlém přijetí do EU cynismem. Potom se budou hledat výmluvy a může přístupový rozhovor uvíznout jako u Turecka na desítky let.

      1. Manuel:
       Neutralita……no nevím. Ukrajina už neutrální byla a teď zase není. Zřejmě si tam s tím žonglujou jak potřeba.

      2. Esiva vono to nebude tim, ze o UA tady vubec neslo. Ta poslouzila jen jako kladivo, kdyz se ukazalo, ze Gruzie je moc malym kladivkem a Belorusko se ubranilo.

     1. Varšavské povstání. Rudá armáda byla na dohoz šutrem.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Var%C5%A1avsk%C3%A9_povst%C3%A1n%C3%AD
      Poláci neměli Rusy rádi nikdy.
      V osmdesátkách byla protiruská rétorika Poláků o mnoho hustší, než je dneska v ČR. Poláci neměli nad Ameriku, lezou jí do prdele už od poslední války, třebaže z toho měli celá ta léta skoro hovno, nebo jen drobky v podobě montoven, amerických firem v Polsku.
      Unitra-CEMI (polovodičová sekce Unitry) prokazatelně jela výrobu pro RCA a Texas.

      1. takze je to ako v CR. Rusi oslobodili Polsko, kde zahynulo 6 mil. obyvatelov a len osloboditelov zahynulo vyse 600 tis. (dokopy s tymi, co boli v lagroch vyse 1,6 mil.sovietskych vojakov). Ale pocita sa 150 tis. ktori padli pri varsavskom povstani, hoci to vyvolala londynska vlada, ktora chcela kasu jest sovietskymi rukami a pritom byt za vitaznu:-( A tych 150 tis. je podstatne dolezitejsich ako vsetko predtym…..tak ako v CR a 1968…..zvlastne. Keby neboli Poliaci na ceste a Nemcov nebolo dolezitejsie znicit uplne v Berline, az by som bola zvedava, coby Poliaci hovorili, keby ich nechali Nemcom nazvysok, asi by to podla nich bolo lepsie

  2. No je to až humorné, jak se v mainstreamu objevují každý den škaredé zprávy z Ruska.
   Tam se nic pozitivního neděje.
   Dneska článek, jak si Putin k dače zabral finský vodopád 🙂

    1. Re: strejda
     Ten s tím vodopádem byl přece trojník (nebo to byl por. Troník zvaný Tronda, teď nevím), co je Vám na tom nejasného.

    1. Rano to bylo na idnes jako otvirak.

     OT – ted je tam jako otvirak prodej F-16 Turkum s tim, ze to nesmeji pouzit na Reky.

     Myslite, ze to budou respektovat stejne jako nasi nazdarci respektovali prevod sovetske/ruske techniky na Ukrajinu?

     1. tak zasa Amici tam maju urcite poistky na vypnutie….tak ako svojho casu Francuzi a Irak, tiez vyborna kupa svojho casu

  3. Neprocitnou, patologičtí narcisové toho většinou ani nejsou schopni. Po dění okolo covidu jsem nabyl dojmu, že v české společnosti je velmi početně zastoupený oportunistický mindset (schéma myšlení), který velmi rád nosí masku morality, aby zakryl svou výhradně zištnou/pokleslou povahu. Začalo to už Havlem a jinými vyžírky a za těch posledních 30 let bylo vyvinuto velké úsilí (především kulturními elitami), aby se toto pseudomoralizování stalo populárním, což se jim zrovna v ČR mimořádně dobře povedlo. Od cca roku 2013 (resp. první volby Zemana) se také začalo pracovat na vytváření a zhmotnění „třídního nepřítele“ a různé dehumanizační nálepky začly svištět mediálním prostorem, aby prorežimní ovečky alespoň podvědomě tušili co je čeká, kdyby přesto nějak utekly z ohrady. Mediálně manipulované veřejnosti se pak předkládají Americko-Německé ekonomické zájmy zabalené do nějakých líbívých masek pseudomorálky a povrchních klišé jako axiomy, svatá dogmata o kterých se nesmí pochybovat. Zbytek pak už zařídí ego manipulovaných, kdy tito mezi sebou začnou přirozeně soutěžit o to, kdo se více přihlásí k „aktuální věci“ případně urazí a dostatečně se vymezí vůči politickým oponentům. Musím uznat, že je to velmi dobře vymyšleno tzv. „na tělo“ degenerující euroamerické populaci, která v záchvatech signalizování ctnosti ztráci pud sebezáchovy a také nebrání své kulturní vzorce a bohatství, což ji může v důsledku i kompletně zahubit (viz demografie)

 6. Nedělam si iluze ,že se pohne lavina v ČR ( i kfyž si to přeji) ,zrovna tak úspěch Ruska je podložen „jen“ na penězích a to je málo.V roce 1917 vznikl unikatní stát ,který se dovedl ubránit i když hladověl ,proto dnešní doba je jen o změně kdo víc hrabe a to je málo.

 7. Doufám, že zemědělci tu stávku opravdu pojmou velkoryse. Je to tak nějak akce i za nás ostatní – a měli bychom je podpořit. Jen oni jdou s živobytím zugrunde o něco dřív.
  A sni se nemusí se bát o svoji pověst. V Praze a satelitech není zemědělec/farmář považován za ani člověka. V těchto lokalitách, ostatně doménách voličů TOP009, Pirátů a STAN je prostě zemědělec jen „jezeďák“, prasečkář, co ruší ostatní smradem mrvy nebo siláže, mouchami, bučením, blátem na silnici, hlučnou sklizní, prachem ze sklizně nebo kolonami způsobenými nadměrnou technikou na silnici…

  1. Pořád nevím, za co naši zemědělci budou demonstrovat. Za svržení vlády (a nahrazení Babišem)? Za vyšší dotace pro sebe a další přerozdělení peněz ve svůj prospěch (od koho – od důchodců)?

   Takže pozor na to co si přejete, může se Vám to splnit.

   1. To bude vědět asi nejlépe Vidlák, trochu se bojím, že jim jde jen o ty dotace a přitom bychom potřebovali odstavit současnou vládu, která se potácí mezi neumětelstvím, kolaborací a organizovaným zločinem a připravuje se na “trvalé vítězství korespondenční volbou”.

 8. V roce voleb a neuspokojivého vývoje hospodářství může být odcházející vláda kterékoliv země v pokušení vyvolat válku, protože ve válečných časech volby nejsou. Sice nevíme, jaký bude přesně rok 2024, ale tušíme, že bude horší než 2023. A zcela jistě méně bezpečný.

 9. Ono to s tim pohybem vojsk behem Steadfast Defender nebude uplne jednoduche. Vcera nabehlo v mem kompu nekolik videi s kolonami traktoru z Litvy a Lotysska, budou se na tech dalnicich predhanet s tankama a BTRkama?

  1. Marie Divišová napsal:
   30 ledna, 2024 (4:39)

   Maskování?
   Neměly ty traktory reaktivní pancíř na čele?
   UAZ-452 Buchanka je nesmrtelné vozidlo. Obzvlášť na Ukrajině a s reaktivním pancířem na čele

   https://www.securitymagazin.cz/defence/uaz452-buchanka-je-nesmrtelne-vozidlo-obzvlast-na-ukrajine-a-s-reaktivnim-pancirem-na-cele-1404071849.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  1. Šalom, budíček! Tam už je Aspennautů, že když tam vleze další, někoho už budou muset schovat za záclonu…nebo do mrazáku pokud zlobil…

 10. Válečná vřava všechny občanské rozmíšky vyřeší. Stanné právo bude pro pořádkumilovné občany požehnáním.

  1. Poslyšte, kolemjdoucí, příště se tu raději nezastavujte. Ztrácíte s námi svůj „drahocenný“ čas.

 11. Poznamenám jen, že tak nějak mě v poslední době přijde, že když se řekne eurohodnotné, přijde mi to čím dál víc jako blbost.
  Podobně jako masožravá kráva.

  1. Buldatra.
   To vnímáte dost mírně. Já ve stejném případě propadám dojmu, že je to prů.se.rová lumpárna.

 12. Trochu Off topic:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-dalsi-faze-reformy-vyuky-zacala-misto-premyslovcu-bude-dulezitejsi-vyklad-244714

  BIS už má hotový nový výklad dějin.
  Generál Koudelka se opravdu vytáhl:
  „Pedagogové tak například budou muset zajistit, aby děti „určily trvání a proměnu sociálních a genderových rolí v dějinách“. Tedy třeba co mohou a naopak nemohou dělat příslušníci LGBTQ+ komunity“

  Jsem rád, že už brzo umřu.
  O tenhle novej pokrokovej svět nestojím.
  Ale já jsem stará struktura.

    1. Proč?
     Protože Čalfa už byl s Adamcem dohodnutej?
     To by Lorenc zvládl, chytrý byl na to dost a lidí měl hafo.
     Během pár jednotek hodin by měl v hrsti komplet celou ČST a ČRo.

     1. Lorencovi ( a spol.) stačilo Slovensko.
      Někde zahrabané mám údaje o tom, kteří , jmenovitě, Číňani se stali de facto vlastníky tamních podniků , za Teng Siao Pchinga. A bylo tam i uvedeno, jak se chovali za dob Velkého skoku vpřed a Kulturní revoluce. Nešlo vůbec o ojedinělé případy, bylo jich skutečně dost. Stálo tam i to, co za časů těch maoistických sraček dělali, na jakém vedoucím postu byli.
      Čím více na západ, tím musela být ta transformace komoušské moci politické v moc ekonomickou více kamuflovaná a hůře realizovatelná. Rozuměj zhruba vektor, škálu Čína – NDR.

  1. Tož nevím, ale v článku Seznamu.cz jsem si přečetl i toto :
   „….Když zůstaneme u příkladu dějepisu, končí dosavadní rozdělení výuky na jednotlivé etapy dějin. Například v době „Objevů a dobývání“ měly děti umět mimo jiné třeba „vymezit význam husitské tradice pro český politický a kulturní život“.

   Nově se po dětech nebude vyžadovat chronologické odříkávání událostí v dějinách, ale jejich pochopení a uvažování v kontextu. V devátém ročníku tak bude muset například žák „na příkladech z dějin doložit klady a zápory setkávání tří kulturních okruhů monoteismu“ nebo „vysvětlit specifika proměn a fungování ekonomiky, trhu a směny od pravěku po současnost“.

   To mi připadá rozumné, snad až moudré. A může to děti a mládež namotivovat k hloubějšímu studiu, jak epizodních dějin, tak i strukturálních, potažmo i cyklických. Každý člověk má radost, když nějakému tématu porozumí, nebo se aspoň domnívá, že mu rozumí. To je dobrá motivace.
   Pamatuji soužku učitelku “ dějepisu“ , že když někdo nedodal přesné datum, přesné na den…tak dostal 4.
   Celé týdny žbrblala o Husovi, ale vsadím celý přebytek našeho letošního státního rozpočtu na to, že od Husa četla tak akorát kulové.

   Uvádět, že Světová válka vypukla roku 1900…anebo roku 33 – to je samozřejmě za nedostatečně.
   Ale pokud by uvedli žákyně a žáci rok 1415 (napadení Ceuty Portugalskem) , tak by měli vysvětlit, proč by tomu tak mělo být.
   Stejně závažnou chybou by mělo být tvrzení, že existovala nějaká WW2, která začla roku 1939. Šlo o pokračování Světové války, s krátkým příměřím, stejně i tak hrubě porušovaným.
   Mimochodem, Silvio Gesell to pokračování prognostikoval (pokud by se nezměnil finanční systém)a trefil se téměř na rok.
   Pochybuji, že dnešní učitelé a učitelky jsou schopni vysvětlit žákům a žákyním finanční systém fiat měny zatížené úrokem , proč funguje tak a tak, a jaké to má důsledky.
   Možná bratr Stanjura by mohl být nápomocen. Ale musil by odhodit ideologické brejličky. Což je riskantní, skoro každý dnes potřebuje leasingy či úvěry, přístup k nim.

   1. JJ, „epizodní dějiny“, to jsou ty správné souvislosti.

    Ono, pro někoho jsou moc i třeba přesná data jako 28.10.1918. Každopádně pro někoho je moc jeden rok na dvě století, pro jiného málo. To je od učitele, ne od systému. Dovolím si však upozornit, že data jsou patníky, jež vyznačují cestu dějinami. A dějiny jsou povozy a povrch, jež na té cestě potkáváme. Bez letopočtů velmi snadno sklouzneme do blábolení a stejně si musíme pomoct jinými souvislostmi („v době vlády toho a toho…“) nechcete-li sklouznout ke generálu Pattonovi jenž na svém T-Rexovi odstřeloval jehlovkou kališnický Vietcong bránící Kartágo do posledního vrtulníka.

    Váš výklad WW2 jako pokračování WW1 jest jistě diskutován, leč stále minoritní (a tudíž má ve škole co dělat nanejvýš jako součást diskuse) a – v zásadě – by při jeho důsledné aplikaci neexistovaly v lidských dějinách žádné jiné války, než „právě ta jedna“ válka přerušovaná kratšími či delšími příměřími zvaná Dějiny. (Faktem je, že mezi WW1 a WW2 byl formálně uzavřen mír, někteří účastníci existovat přestali a jiní změnily strany… hned několikrát (vítej, Itálie!). Čímž se „Světová“ liší třeba od té „Třicetileté“, v jejímž rámci máme vlastně těch válek také několik).

   2. Za hrsticky rejze…

    Kdyz Hus besnil na ty kardinaly , bylo to celkem zbytecny , ty byli plne v moci Mediceju.
    /Nerikat akademikovi , historikovi ,ani pedagogovi,
    este vo tom porad nevi a vedet odmitaji , nechteji, protoze to neni povoleny ,tak nesmi/.
    Co moh takovej zvotrocenej kardinal na podpore u mensiho korytka , asi delat jinyho , nez poslouchat , jinak by skoncili na ulici zebrotou.
    Vatikanu vladnoucich bankeru nepricetne zbohatlych .Diktovali papezum ,co musi delat na dalsi a dalsi zisky. Nejsou zisky nejsou bankeri a kapitalisti.
    Koupili si a umistili si i svoje vlastni papeze , ze svoji rodiny..
    Na samozrejme ovladnuti tehdejsiho sveta. Vo nic jinyho ani nejde a nikdy neslo.
    Takze ani cirkev mimo vseobecnyho vydirani vsech , vsude a porad ,
    nesmela vubec nic z toho, co na lid vykrikovala, naky desatera..
    Jinak je vsechny cekala zarucena zebrota … Byli by chudsi nez Hus.
    Kterej mel na pivo , chlastal po hospodach a nahanel fraucimor..Byl Cech ..

    Potom byl starsi a hledal si novou zabavu..Ta se mu stala osudnou ,
    moc se do toho zazral a este zacal verit tomu ,co rikal..
    /jako by sam dobre nevedel, jak to na svete chodi a nic jinyho neni mozny, bejt nemuze , jen to nejak vomezovat /
    a zacal verit slibum a kdejakym podvodnikum..
    Kdyz prave vo tech jejich podvodech, porad vykrikoval. To prijde lito.

    / Tohle ma dycky svedomi ta premrstena vzdelanost a ta se stala vosudnou i Husovi/..
    Von si pak zacal myslet a myslel , ze vi ze vsech vsecko /pac si to nekde precet z poucek , napr. toho Wyclefa a stal se dalsi vobeti tech poucek , jo a jiny taky/,
    a nejvic a este tomu i uveril..
    Vubec ta renesance nas prisla draho , kapitalisti si budovali si Rim , vydirali porad
    vic ,az se na nevymrstili este horsi ,fanatici ,teroristi ,krvezniznivy , Luther a Zwinkli.
    Kazda vyznamna zmena je nekonecna tragedie a strasna katastrofa neskoncila
    za 30let , pokracovala s dloudobejma nasledkama./Francouzska revoluce napr. atd/.
    Udobrili se potom papezsky medicejove docasne s husitama ,
    protoze byli zase v krizi..Neni peniz neni laska. Ani k valkam..
    To melo taky za dusledek, to muze taky kazdej videt ted, ze nejaky zacali utikat do Ameriky a stali se z nich usaci….
    /Na ty hrsticky rejze este neprisla rada , text vokupovali ty Medicejove , i kdyz ty sdeleni vo nich pomlouvaji taky i dnesek… snad az potom/.

   3. Re: Onanym

    Váš pokec jsem dočetl ke slůvku

    HLOUBĚJŠÍ

    (nikoli hloupější)

    a uznal jsem, že další vaše výpotky mne neobohatí natolik, abych ztrácel čas jejich čtením.

  2. Ufff…
   Líbí se mi:
   „Nově se po dětech nebude vyžadovat chronologické odříkávání událostí v dějinách, ale jejich pochopení a uvažování v kontextu.“ Jojo, bez chronologie jde to chápání dějinných souvislostí a kontextů úplně samo.
   Líbí se mi též: „…učivo nemá být cílem výuky, ale jen prostředkem k dovednostem, které pak mohou žáci univerzálně využít…“. Pak nechápu, proč se předměty jmenují „Dějepis“, „Zeměpis“, „Přírodopis“ et cetera, a ne: „Kompetence k učení“, „Pracovní kompetence“ etc.

   A také se mi líbí tvrzení o přemyslovských knížatech 12. století zvláště v souvislosti s údajným stávajícím: „procházením kompletními dějinami“ – protože kdo se seká na Soběslavovi I. (a sv. Jiří na Řípu a vítězství u Chlumce), ten rozhodně nezvládne projít „kompletními dějinami“. Pomineme-li opět tu půvabnou floskuli o souvislostech a kontextech…

   Přitom by stačilo úplně jednoduché řešení – není jediný důvod, proč by se děti nemohly setkat s pravěkem a starověkem v pátém ročníku (určitě smysluplnější, než stávající hopsání po jednotlivostech dějin právě z kontextu vytržených v rámci Člověk a jeho svět Od Karla IV. k Marii Terezii, od Marie Terezie k TGM.) – vývojově je to naopak ideální věk pro mamuty, Řeky a Římany, o pyramidách nemluvě. Pak by v devítce zbylo na současnost dost, včetně projektů a drbání se za ušima. Respektive – proč je tak nutné tlačit poválečné období do devítky, aby následně na středních školách absolvovali „zrychlené dějiny světa ve dvou hodinách týdně za jeden nejvýš dva roky“.

   1. Tak zas chapejte, je potreba vykladat dejiny, tak aby „nam“ to vyhovovalo. Trebazas prijde Eta a povypravi o bohatstvi Premysla Otakara zalozenem na obchodu s otroky.

    1. Zkuste si něco vyhledat pomocí dvou klíčových slovíček „přemyslovci otroci“ a zkuste to i v angličtině či španělštině.

     1. Jste opravdu pologramotný?
      Historie není ekonomie, tam nemůže každý polomozek žvástat nesmysly.
      I když vlastně kecám, Snyder, Koudelka a Aplebaumová můžou.

      Přemysl Otakar II zbohatnul na otrocích – tvrdí to gůůůgl…
      Karel IV žral lidský maso.
      Copak asi dělal Jiří z Poděbrad?

 13. „Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky.“
  To je ovšem výrok ruského premiéra Viktora Stěpanoviče Černomyrdina. Předsedou vlády byl v letech 1993 – 1998, tedy v časech pro Rusko nejtěžších. Měl jsem s ním osobní zkušenost mj. při privátní audienci v jeho moskevském úřadě.
  Zásadní rozdíl mezi tehdejším ruským premiérem a současným vedení EU i mnoha jednotlivých států (ČR také a pro nás především) tkví v tom, že on to tehdy s Ruskem myslel opravdu dobře (vývoj to potvrdil), zatímco „naši“ to myslí dobře jen pro sebe, resp. myslí to blbě a dopadne to jako vždycky.
  Výsledkem je, že Rusko se z nejhoršího vyhrabalo, a předpokládaný výsledek je ten, že my do nejhoršího teprve upadneme – ekonomického, politického, kulturního, sociálního i filosofického.
  Neradostné vyhlídky.
  P.S.: Iluzemi netrpím, a to ani o Rusku. To jen aby bylo jasno.

  1. „Zásadní rozdíl mezi tehdejším ruským premiérem a současným vedení EU i mnoha jednotlivých států (ČR také a pro nás především) tkví v tom, že on to tehdy s Ruskem myslel opravdu dobře (vývoj to potvrdil), …“ Mám názor stejný.

  2. Svět fičí technologicky nahoru úžasným tempem, možná že ty čínské nuklearní baterky nebudou napájet jen mobily, po celou dobu jejich životnosti, bez nabíjení.
   Mají prý už připravené v řádech Wattů. Možná do 5 let budou v řádech 100 Wattů….
   Výrobní prostředky letí po stránce technologií nahoru téměř hyperbolicky, exponencialně. Výrobní vztahy jsou téměř zcela rigidní.
   A každý exponencialní vývoj sebou nese stále vyšší a vyšší nebezpečí že se zhroutí, bez nějakého předchozího varování.
   Děcka už mají velké trable s tím umět zpracovat to, že jim během půl hodiny přijde do mobilu několik desítek hanících je komentářů. Náš mozek na to není uzpůsoben, zatím.
   Dochází kvůli k tomu i k sebevraždám.
   A to je jen začátek.

   Zkuste mít parní stroj a pod něj stále přitápět, bez další regulace. Co udělá ? No udělá bum, bác. A zabije třeba dva lidi.
   Když udělá bum, bác Umělá Inteligence, co se může stát ? Mnohem mnohem větší bum , bác.
   Tady se už hraje o kolapsy celých civilizací.

   1. Konecne jeden chytrej tady, byť Anonym 🙂 Vcera dokonce i na Novinkach, posledni to linii nake technicko-popularizazni zurnalistiky (mineno v tom zlem smyslu slova) vysel clanek o tom jak Cina cpe desitky miliard dolaru do umele inteligence. A nemylme se ze se da pribrzdit embargem na cipy. To se jedna da obejit obchodne, ale hlavne principialne. Budoucnost (blizka!) AI rozhodne neni v grafickych cipech, ale ve specializovanem hw, kombinujicim analogove-digitalni principy. A take v kvantovych pocitacich, kde nemame potuchy kde uz Cina je. Rusko v tomto smeru verejne jakoby nebylo – ale tezko verit ze by to zanedbali. Na uvahy jak se to „vymkne“ mame nanejvych 5 let, a i to je moc…

  3. Godot:
   jenže v konečném výsledku to máte jedno. Dopadne to jako vždycky a víte, čím je dlážděna cesta do pekel.

 14. Domnívám se, že Putin se musí divit z myšlení Evropanů každý den. V Americké kolonii je to už dávno známé heslo, okradni koho můžeš, ale není stále známé kam až se lze dokrást. Co se může stát. Ale nemusíme pro indicie chodit daleko. Ve fantastických filmech, oni tomu říkají thrillery, je hlavními postavami, nějaký létající Rambo nebo obrovský kladivoun rozbíjející světy. Aiťáci s nimi smýkají po obrazovce jako s hadrem, nic se jim nestane a na konec si nechají pootevřená vrátka pro další pokračování.

  Možná do dvaceti let, budou na obrazovkách už jen kreslené nebo graficky modelovaní hlasatelé pravdy, které obyčejný člověk nerozezná. Zapne si zprávy a tam nějaký model bude říkat co se stalo. Pustí modelované figury se zápletkou, které dokážou jeho slova potvrdit nebo vyvrátit. Zprávy budou vysílat sígnály každých pět minut, protože ai inteligence bude mít oprávnění modelovat společnost a nikdy nespí. Obyčejný vidlák nebude stíhat přepisovat články, vymýšlet názory, i kdyby se na hlavu postavil a zapřáhl do psaní celou vesnici.

  Lidi dostanou příležitost prožít životy slavných. Nabídky zajet si na Mars nebo Neptuna budou ve slevě neodolatelné. A postupně opustí virtuálně svět bídy a beznaděje. Budou šťastni.

  1. Vaše myšlenky mě přivedly ke skvělé knize od Stanislava Lema: Futurologický kongres
   Všem vřele doporučuji!!!
   Kam se s hrabe Orwell…

   1. Přiznám se, že jsem dnes měl takové lechtivé myšlenky. Mocní vlastně živé lidi ani příliš k životu nepotřebují.
    Domnívám se, že valná většina by se s klidem spokojila s umělou inteligencí, protože s ní si více rozumí. Nesmrdí, neprdí a nic nechce, jen slouží.

    Trochu jsem hledal a našel Futurologický kongres – Stanislaw Lem
    https://www.youtube.com/watch?v=wUTzkdmESAU

    Zfilmovanou verzi lze rovněž sehnat, ale bohužel nejsem ochoten za shlédnutí ničím platit, ani duší ani krví.
    https://www.csfd.cz/film/294015-futurologicky-kongres/prehled/

    1. Pokud se podaří vyrábět velkoseriově roboty, kteří mají stach o práci, jsou občas nemocní, musí spát, jít, kálet, chodit k holiči, šetřit si na narození svého potomka, na školu, na bydlení, na dovolené či na svůj důchod a svůj pohřeb atd., pak skutečně s pomocí Umělé pracující inteligence budou schopni se bez lidí obejít. Samozřejmě že nadále budou potřebovat lékaře či zbrojaře (ale i ty postupně nahradí roboti) – bez válek by byly možnosti jak ještě více zbohatnout omezenější.
     Bez kurev se neobejdou, to by nebylo ono, robotka by sice měla výdrž, no ale ptáka neočůráš.

    1. Katango:
     Kdysi jsem přelouskala Lema snad celého a Fururologický kongres jsem zřejmě vytěsnila. Každopádně mi mozek bliká, když na něj pomyslím 😀
     Je ale jedna kouzelná povídečka – abych nekecala, nevím, jestli Lem, nebo Asimov, nebo Clark – jak jeden letí vesmírem, sám samotinký. A dostane se do potíží. Celá loď prošpikovaná UI, která na něj vřeští povely – tohle udělej, tohle MUSÍŠ, nebo je konce – atakdále. No a on neudělá nic. Zkrtátka se mu na všem něco nezdá. No a to „nic“ se nakonec ukáže jako jediné správné.
     Tahle povídka mi dává naději.

  2. On už se Putin onehdá divil a smál se. To bylo při nějaké příležitosti, když EK slavnostně vyhlásila energetickou koncepci poplatnou úúdělu. Smál se a za břicho se popadal. Že prý je zajímavé sledovat, jak Evropa páchá sebevraždu.
   Tisk byl plný „co si to dovoluje mužik jeden zaostalej“, komentátoři a analytici se předháněli, jak že nás čekají světlé bezuhlíkové zítřky a že Putin je skleníková bestie.

   Bylo by dobré, ten jeho tehdejší projev dohledat a píchnout ho někam na světlo, prokydat, kdo že měl tenkrát pravdu a kdo nosí rolničky. Já na to hledání nemám dostatečnou kvalifikaci. Zkuste to někdo, ať se pobavíme.

   1. ja si pamatam skor jeho vyjadrenia….nahrate to nemam. Skor to bolo nieco v takom zmysle, ze cim chce EU svietit a kurit, ked nebude vietor ci slnko….ze jadro nechcu, lebo ruske, plyn nechcu lebo ruske, ropu nechcu lebo ruske, uhlie je spinave……ze vsak im ostane potom len drevo, ale to budu potrebovat doviezt zo Sibira a ten je tiez rusky

 15. Frantíci se s tím nepárají. Takhle se to musí:
  Protesty zemědělců ve Francii se vyostřují a po celou dobu je znát také jeden zásadní rozdíl oproti těm německým: protest nekončí blokováním silnic a dálnic. Zemědělci vyházeli hnůj nejen u sídel vládní Macronovy strany a jeho koaličních partnerů, ale také u domovů ministrů a poslanců jeho strany.
  Více na:
  https://protiproud.info/politika/7712-francouzsti-zemedelci-blokuji-zemi-protesty-v-nemecku-na-silnice-vyrazili-i-kanadsti-kamionaci-probouzeji-se-i-nasi-zemedelci-podari-se-jim-zablokovat-pristup-do-prahy-patnact-pozadavku-chceme-rychle-sjezd-komory-ze-by.htm

  1. no, na druhou stranu, stávkování je takový národní sport Frantíků. Tak, aby se poznalo, že jde o opravdovou stávku na rozdíl od „rozcvičky“ musí to být pořádný cirkus.
   Ne, jako tady, kdy se na Václaváku v klidu sejde 50-100.000 lidí a jediné o čem televize informuje je strkanice režimu nepohodlného Šefčíka s těžkooděnci, o ostatních jen tolik, že „prezident všech“ PePa prohlásí, že s nimi netřeba diskutovat.

 16. A do toho,abychom neměli hlad, nakoupime F 35.
  Jen mě tak napadlo,místo F 35 bylo vhodnější postavit jaderné bloky.
  Představují si blokádu zemědělců jinak,vyslat z každé vesnice jen jeden traktor do Prahy.Možná by to chtělo v každém krajském městě,ukázat sílu,oddanost své profesí a zájmu o potřeby občanů.

  1. Kdyz to dopadne ,aby nebyl hlad , mohli by zemedelci vorat pole rychlejc,
   s tema letadlama , aspon.
   Misto blbyho vorani , se udela valka taky na pole a se ty pole jednoduse zbombardujou..
   A ksefty se budou hejbat a se este vydela.Nekde uz zacali s tim.
   Kdyz sou povoleny , propagovany a prodavany tryskace , mohli by aspon povolit ,
   taky aspon tryskovy auta, traktory , kolobezky, verejnou dopravu atd.? Nebo tak.
   Lidi, ctete ty knihy akademiku s pouckama at ste vzdelany..Jako voni..
   Nasledky toho uz sou videt , jak se vosvedcujou..

  2. F-35 maju byt dokedy dodane?? to jadro bude urcite podstatne neskor, koniec koncov aj tu elektraren co dostaval Westinghouse v USA, to trvalo nasobky povodnych casovych odhadov a tusim trojnasobok povodnej ceny (a to jednu ani nakoniec nedostavali a cele to zbankrotovalo). Ale samozrejme problem pre CR to bude, kedze ztusim okolo 2030 maju koncit nejake atomove bloky (asi Dukovany) a to co sa malo uz desat rokov stavat, mala byt nahrada za ne a nie to este ako zdroj pre buduci rast spotreby elektriny (ci uz elektroauta ci tepelne cerpadla apod)

 17. pud sebezáchovy.“ A ti, kteří jej přece jen mají, jsou nazýváni „xenofoby a rasisty.“ Dřív se tomu samozřejmě říkalo „obrana vlastní civilizace před barbary.“

  Bezmyšlenkovitě sedí před televizí a vstřebávají své vymývání mozků a indoktrinaci.

  Nemohou platit nájem, hypotéku ani splátky auta, ale donekonečna platí za péči o imigranty-vetřelce, kteří zahlcují jejich komunity materiálními potřebami.

  https://necenzurovanapravda.cz/2024/01/paul-craig-roberts-rip-zapadni-svete/

  Aneb moc mezinárodního žida.

 18. Jana Marková měla nedávno dobrý článek na Svobodném světě – přesněji vynikající konec. Cituji:

  Rusové hodlají ukončit válku přechodem na vlastní válečnou ekonomiku a masivní ofenzívou, Ukrajinci jenom ofenzívou s cizí ekonomikou, Amerika cizí ofenzívou s cizí ekonomikou, ale ani jeden z nich netuší, že to nakonec celé zruší mazaná Evropa (už téměř bez ekonomiky) zavedením emisních povolenek!

  Celý článek je pak zde:
  https://svobodny-svet.cz/uhlikova-stopa-valky/

  1. Ano, libtardí ideologie dělá z našich dětí feťáky, prostituty a prostitutky, příživníky a příživnice, lehkoživky a ničí jim identitu a podporuje jejich fyzickou kastraci a psychickou destrukci (aka LGBT+).

 19. Ja zasnu jak se temer nikdo nezabyva tim strategicky nejdulezitejsim, ze masiny za nekolik let ziskaji moznosti a schopnosti ktere ma min. 60 % lidi. A dusledky bude muset resit tato generace politiku, tato ktera si neumi poradit ani se stavajicimi modely spolecnosti…

  1. Předpokládám také, že mašiny budou před každým přejezdem výstražně houkat. Bude to žádoucí, aby tuto generaci politiků mašina nepřejela.

  2. Horizont budoucnosti každé vlády jen málokdy přesáhne řádné funkční období. Ta současná navíc řeší jen svou budoucnost, tak jaképak fraky s těmi od kterých potřebují jen hodit jednou za 4 roky lístek do urny (a podle všeho už brzy ani to ne)?

  3. Sorry jako, ale pokud nebude dostatek elektřiny a nebude nikdo, kdo by byl schopný udržovat a obnovovat výrobu a rozvod elektrické energie, bude celá slavná UI (umělá inteligence) celkem k ničemu. Doporučuji v této souvislosti výbornou sci-fi povídku „Pozor na achpyrin!“. Myslím, že autor předpověděl budoucnost s neuvěřitelnou přesností: https://www.legie.info/povidka/436.

   1. A proto proti ni již nyní vystupují jako proti velikánskému riziku pomalu o rozměrech Skylinku z filmu Terminátor.
    Co kdyby se ukázal opak, že? Že, největší hrozbou lidstvu jsou NEinteligentní politici a jen díky nim se lidstvo již po několikáté ocitá na pokraji vyhubení?

 20. výběr evidovaných odvedenců podle profesí u Poláků – lékaři, zdravotníci, lékárníci, psychologové, programátoři, letečtí a námořní navigátoři, informatici, tlumočníci, řidiči s oprávněními C a D … to fakt vypadá spíš jako příprava na okupační správu.

   1. no, vzhledem ke kvalitě těch, co do mainstreamu píší, by se spíše dalo věřit tomu, že opsali to, co Poláci zveřejnili … jestli je to pravdivé, je otázka, ale vzhledem k tomu, že se vypouští balónky i v Maďarsku a Rumunsku, je to docela pravděpodobné

    1. Pokud by to byla pravda, tak za a) to mají s Ruskem a Putinem dávno tajně dojednané a za b) Zelenský hraje v posledním dějství.

 21. Pěkné, že “ Zemědělci a dopravci si protest budou organizovat sami a chtějí ho mít apolitický. ”

  Smysluplný bude jen pokud bude současně i APOKALYPTICKÝ. Prázdné supermarkety, zablokované dálnice do Prahy, a před vládními budovami a symboly metr hnoje.
  Pak si toho někdo všimne.
  Jestli to nebude mít přímý a dalekosáhlý dopad na obyvatelstvo hlavního města, ČT o to ani nenatočí reportáž.

   1. nepřál si snad jeden starosta jedné pražské čtvrti že by “ Češi by potřebovali válku. Vyhnat je v noci z baráku, zabít dítě a zapálit barák.“ ? Tak proti tomu je pár dní bez café latté a čerstvého pečiva a trochu po tmě ještě vlastně roztomilé dobrodružství pro malé skautíky.
    Nebo tím snad myslel nějaké jiné Čechy?

  1. Kéž by a kéž by to bylo bez hřibovitých mraků.
   OT: Vždycky, celý život jsem byl smířlivý ke gayům. Ale když se podívám na tu francouzskou a kanadskou vládni nadílku, trochu se mi zvedá kufr. Taky když vidím, jak se v TV hraje na flétnu pomocí vagíny. Nebo transgendeři. Prostě – čeho je moc, toho je příliš.

   1. Já jsem byla tolerantní, ale teď už nejsem. Ne k těm, co své sexuální jinakosti dávají veřejně na odiv, natož k těm, co se je snaží tu větší tu menší silou implantovat do celé společnosti.

    Podle mne si lidi v soukromí můžou dělat, co chtějí, pokud s tím oba souhlasí.

    Představuji si pochod hrdosti heterosexuálů. Nebo pochod hrdosti těch, co si pravidelně čistí zuby.

    1. Katango:
     No to neštve jen nás. Mám kamarádku lesbu a té to jde na nervy zrovna tak s tím, že jim to spíš škodí, celá ta agenda.

  2. Ale musí se stát něco „velkého“, s národem nepohnulo ani zdražení piva, ani šáhnutí na důchody, tak bude potřeba asi těch Deset ran egyptských…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *