Ostatně nic jiného jsme nečekali, úplně ji vidím, jak se tetelí blahem, že může svému skutečnému veliteli políbit za naše peníze prsten.
Skutečné náklady na tuhle srandu budou samozřejmě mnohem vyšší, jen 44 miliard bude stát letiště, které pro ně nemáme, celkem se to odhaduje na dobu provozu na 322 miliard, ale znáte ty odhady a vládní tendry. Stačí si vzpomenout třeba na slavné Promopro Saši Vondry, kde lítaly stamiliony víc, než piliny před větrákem. Za zmínku stojí i to, že jedna letová hodina těchto ocelových ptáků má přijít na jeden milion korun. Takže čím víc to bude lítat, tím víc budeme solit. Pokud vezmeme v úvahu, že většina letadel je na to, aby se s nima lítalo, minimálně proto, že se ti piloti na nich musí stále cvičit, troufám si říct, že to celé bude ještě mnohem zajímavější.
Celý tenhle tunel na záchranu amerických zbrojařů se děje v době, kdy náš Ústavní soud posvětil krádež valorizací důchodcům s tím, že pokud by se jim vyplatila, způsobili by tím našemu státu hospodářskou škodu. Což je vynikající, vezmeme li v potaz, že to není žádná škoda, že je to jen zlovůle vlády, která zabetonovaná ve svém diletantismu tvrdí, že nedokáže predikovat (na rozdíl od všech ostatních) vývoj inflace na tři měsíce, a je to pouze dorovnání právě té vládou způsobené inflace. Není to přidání ani milodar, bylo to jejich legitimní právo, které pětisměčka zadupala ve stavu iracionální legislativní nouze do prachu předvolebních slibů.
Další věc je, že první éra máme dostat v až v roce 2029, všechny do roku 2035. Do té doby budou některé z nich stát asi někde v hangáru, protože i kdybychom je měli, stejně je nemáme kam dát. No a v kontextu toho, že nám tady vláda tvrdí, že netuší, co se bude dít za zři měsíce, těžko věřit tomu, že tuší, co bude za deset let.
Za zmínku ovšem v kontextu aktuální situace na Hradě stojí i to, že právě v době těchto obřích tendrů se kolem neustále motá americký lobbista a přítel po prezidentově ruce a zřejmě i hlavě Petr Kolář, který se zbavil kancléřky Vohralíkové a dosadil tam opět amerického koně, bývalého ředitele Aspen institutu (nic víc americké zájmy hájícího tu asi nenajdete), Milan Vašina. Poměrně symptomatické je i to, že českou pobočku otevíral Zdeněk Bakala s krvavou Madlou (Madeleine Albrightovou) a stále ho hojně sponzoruje.
Takže komu patří Hrad už víme, komu začínají padat do klína a kapsy zbrojařské zakázky taky, a koho bude dál v jejich jménu a zájmech potřeba odrbat taky. Pomoci k tomu mají aktuálně schvalované korespondenční volby, udělování občanství lidem, kteří s naší zemí nemají nic společného, a vůbec bych se nedivila, kdyby se kdesi za velkou louží našlo najednou třeba milion Čechů, kteří mají najednou děsnou chuť volit a ovlivňovat politiku u nás. To, že někteří z nich klidně posmrtně beru už jen jako bezvýznamný, lehký detail. Co říci závěrem? Běžte teď ke každým volbám. Možná jsou to ty poslední svobodné a tajné, kdy můžete něco změnit.
A skutečně líbala prsten? Ale jinak, studená válka jako vyšitá a zase stojíme na té špatné straně, jako vždycky.
Myslíte, že mu líbala něco jinýho?
Ach jo..
nemáme základní vojenskou službu, profiků málo.. a teď prázdné sklady, dluhy a nechutně drahé a problematické objednávky a s tím související investice..
a jsme v NATO..
takže co..
tak mě napadlo.. co být na tom jako Rakousko.. není neutrální?
jak hodně se straší v Rakousku?
Lidé si povětšinou myslí (ti, kteří hledají příčiny jevů), že hlavní příčinnou našeho zaostávání v životní úrovni za Rakouskem byla nevýkonnost socialistického hospodářství.
Já si ale myslím, že podstatnou část způsobující rozdíl tvořily náklady na armádu. Rakousko – neutrální stát, platilo akorát drahé uniformy vojákům stojícím stráž v Schonbrunu, zato my jsme platili dvěstětisícovou vševojskovou armádu a to nejsou jen přímé náklady, těch 200000 vojáků schází na pracovním trhu, nevytváří hodnoty.
Po 89. se náklady na armádu zredukovaly a ulevilo se (jak komu).
A nyní přichází období, kdy Černochová nám ukáže, zač armáda stojí. Znovu si přivážeme balvan na krk. To se nemůže neprojevi.
Ne. Bylo nevýkonné. K porovnání není jen Rakousko.
Vyčerpané válkou, sankcionované západem, bez kolonií a vykořisťování pracujících, to konkurovat opravdu nemohlo.
K porovnání hospodářským významem a polohou z je nejvhodnější Rakousko.