19 června, 2024

Dojče Chcimíren

Tak se nám ty německé protesty nějak rozrůstají. Už to nejsou jen požadavky zemědělců. Přidali dopravci… i ti železniční… přidali se dělníci z výroby a co je nejzajímavější, začínají se objevovat masy německých chcimírů. Žádné dodávky zbraní do žádné cizí země… Mír, nikoliv válka. Konflikt na Ukrajině nemusel být, zastavte plýtvání lidskými životy, ukončete tu nesmyslnou válečnou propagandu. Nechceme třetí světovou válku…

V poslední době o válce mluví nejen Řehka. Jeho evropští kolegové to omílají také a příliš stejnými slovy. Jako by se to dozvěděli na společném školení. Vůbec se mi to nelíbí a chytám se kohokoliv, kdo říká opak.

Jak vidno, obyčejní lidé v Německu (ti aktivní, co se nebojí a nesedí na gauči) chtějí vlastně totéž, co chceme my. Jen se trochu lišíme národní náturou…. Před pár dny ještě bylo Německo vzorová grýndýlová země, kde všichni chtějí elektřinu z větrníků, slunečníků a měsíčníků, radostně podporují Ukrajinu a nemohou se dočkat zemědělství bez chemie… a najednou šup… oni chtějí totéž, co chtějí šajse čechen. Jo, Německo bylo vždycky dál. Dlouho nic a najednou je všechno zablokované tak moc, že hytlermarketům u nás chybí sortiment…

Ani v Německu nedokázala liberální média všem vymýt mozek… Nebo se tam leckdo vzpamatoval, když došlo na jeho džob.

Cítím k německým protestujícím obdiv N+1. Dokázali to.

Včera se v diskusích probíralo, že to dokázali především díky jasně formulovaným a jednoduchým požadavkům, které byly dostatečně srozumitelné a dostatečně univerzální, aby je pochopili i nezemědělci a přijali je za své. Dokázali to také díky určité apolitičnosti organizátorů, kterým liberální mééédia těžko podsouvala zájem o politická koryta. A také se tam někdo neposral, jako třeba u nás Dobšík nebo Středula, když nějaký intervjuk začal hystericky zdůrazňovat ruskou stopu, aby jim to rozbil.

Já se teď vrátím k tomu, co tady melduju už skoro rok a co opakuji takřka při mém každém veřejném vystoupení. Pět jednoduchých požadavků platných pro všechny:

 1. Levné energie. Pokud se elektřina vyrábí za korunu, co brání tomu, aby se prodávala za dvě koruny? Nenažranost! Nic jiného.

2. Levné potraviny. Pokud si hytlermarkety přirážejí k nákupní ceně 150% marže, tak drahotu nevyřeší, když chudák český výrobce zlevní o 10%.

3. Neobírat důchodce. Oni v této republice vybudovali všechno, co ještě funguje a úcta k jejich práci je základem i úcty našich dětí k nám.

4. Vyvázat se z grýndýlu a emisních povolenek. Jestli my neukončíme grýndýl, tak grýndýl ukončí nás.

5. Zrušit rozhlasové a televizní poplatky. Že veřejnoprávní mééédia selhala, to vidíte na jejich usilovném vymlčování německých protestů. Ať si je platí ti, kteří jim věří.

Tohle platí pro všechny a všechno. Levné energie potřebují domácnosti i podnikatelé. Jíst musí každý. Každý bude jednou starý a bude potřebovat, aby se o něj někdo postaral. Všechny přejde humor, až budou v prosinci jezdit do práce na kole a firemní elektrokamion nedojede z Brna ani do Prahy. A fakt nevím, proč bychom si měli povinně platit novináře, kteří nám dva roky říkali, jak je Rusko na kolenou a přitom jsme s ním v prohrané válce.

Všimněte si, že jsem se ve svých požadavcích úplně obešel bez velké ekonomické transformace. Nemusel jsem vůbec použít slovo privatizace ani kolektivizace. Obešel jsem se bez evropských hodnot, bez amerického dohledu i ruské knuty. Obešel jsem se bez pravicového nebo levicového ukotvení. Nepožadoval jsem žádnou ideologickou převýchovu ani tvorbu nového lepšího člověka. Nikomu neberu majetek. Jen chci, aby někteří méně mlaskali.

Obešel jsem se bez geopolitických veletočů, chci jen rovnou hru se všemi. Chci jeden jediný metr pro domácí i cizince. Žádná negativní ani pozitivní diskriminace. Chci svobodu projevu, aby se mohly pojmenovávat problémy a žádné téma nebylo tabu.

Česká republika neodpluje někam jinam a nikdy nebude mít jiné hranice, než jaké má. Pořád budeme žít vedle ekonomicky vyspělého Německa, fanfaronských Poláků, bratrů Slováků a Rakušanů. Vlastně chci jen, abychom se vrátili k poslední verzi světa, který nám víceméně fungoval. Ke čtyřem svobodám, které Evropu integrovaly a ne k Lisabonu, který ji hubí.

Po vyjmenování těchto domácích požadavků bych mohl přidat i ty zahraničně politické. Stop migraci a migračnímu přerozdělování. Sami si rozhodneme, koho přijmeme a koho ne. Stop válečnému štváčství. Chceme žít v míru a ne se připravovat na jadernou válku. Dávám palec nahoru Aleně Schillerové, že to řekla za hnutí ANO naplno a směju se Markétě Pekarové Adamové, které to vadí a která ještě stále nepochopila, že Západ už není pupek světa, ani když má tak skvělé lokaje, jako je ona. Také nechci válku.

Ale na prvním místě je prostě na elektrika. Tu si vyrábíme tady u nás v našich elektrárnách z našeho uhlí. A ruského uranu… Nemůžeme úplně ovlivnit cenu plynu, byť naše vláda udělala všechno pro to, aby byl drahý a nedostupný, ale můžeme ovlivnit cenu naší elektriky. Bez jejího razantního poklesu budou pokračovat konsolidační balíčky a drahota se změní v drancování. Elektrika je prostě všechno. Levná energie byla základem každé civilizace. Levná elektrika je důležitá nejen pro ty, kteří se orientují v problematice tohoto světa, ale i pro ty, kteří na politiku zvysoka kašlou.

Pokud budeme mít energii drahou, skončí veškeré řeči o kapitalismu, socialismu i globalizaci. Vrátíme se do feudalismu, protože to bylo poslední společenské zřízení, které si vystačilo s rozptýlenou sluneční energií, která dopadala na jednotlivá políčka. To bylo poslední zřízení, které se obešlo bez průmyslových hnojiv i bez chemických postřiků. Udrželo člověka v nesvobodě i bez kamer a umělé inteligence. Pogromy to ovšem umělo stejně dobře jako dneska a mělo to docela časté hladomory. Potraviny sice nebyly plné pesticidů, ale dost často nebyly vůbec.

Proč to všechno píšu…

My už tady všechno máme. Máme požadavky, máme mluvčí a máme alternativní média s dostatečným dosahem. Například Petra Rédová teď namluvila můj nedělní článek, její tým k tomu nastříhal příslušné video a dodělal titulky, Ivan Smetana z KTV live to nasdílel. Na fejsbůku to za dva dny nasbíralo přes 250 tisíc shlédnutí. Na jůtubu přes deset tisíc. Partii na Primě sleduje o dost míň lidí… O zprávách ani nemluvím. Shitstorm od liberálů je už jen reklama a pochvala.

Němci nám navíc ukázali, že ani není třeba čekat na jednoho sjednotitele. Dá se to dělat i decentralizovaně, ale účinně. Jestliže se to podařilo jim, tak už prostě víme, že to udělat jde. Je zapotřebí jen najít způsob, jak to udělat.

Máme požadavky, máme mluvčí, máme média. Zbytek už je jen práce. Je třeba o požadavcích mluvit, je třeba o nich psát, je třeba je šířit všemi kanály. Je třeba povzbuzovat, podporovat, zatnout zuby, nevzdávat se. Je třeba si nachystat do vrecka pár korun, abychom jednou také mohli protestujícím nosit jídlo a pomáhat jim.

Ono to prostě přijde. V Německu také dlouho trvalo, než bouchly saze. Také se dlouho protestovalo neúčinně. Ale jednoho dne prostě pohár přetekl a fakt to nezpůsobila nijak velká kapka. Jen už prostě bylo plno. U nás také kalich dokapává. Kap, kap… jaderná válka, kap, kap, zvýšení DPH… kap, kap, zdražení energií, kap, kap, drahota, kap, kap, recese, kap, kap, propouštění… Možná to vláda ještě chvíli udrží, ale čím později to přijde, tím fatálnější to pro Blyštivého Péťu bude.

Mimochodem… nesnížili teď odměny hasičům a policajtům? Good luck… Stříž sám vládu neubrání… ani náhodou.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

336 thoughts on “Dojče Chcimíren

 1. Vidláku, ty sliby jsou zcela nereálné a předpokládám, že to víte.

  1) Levná elektřina nějak výrazněji než (https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics, kde se nacházíme plus mínus uprostřed, kosmetické korekce jistě možné jsou) by znamenala nutnost zrušení volného trhu s elektřinou. Což znamená, že recipročně uzavřou volný trh jiné země, kde je zase levnější plyn, dost možná že by to vyvolalo koordinovanou odpověď ve smyslu exkluze z EU. TO fakt nechcete. O žalobách výrobců elektřiny nemluvě (a to není jen ten ČEZ, ale řada menších firem).

  2) Podnikové prodejny výrobců prodávají srovnatelně nebo o málo levněji. Ve svých vývodech zanedbáváte náklady na dopravu, logistiku, ztráty, provoz. Naprostý nesmysl. Ostatně, ať si to producenti zkusí.
  Co by pomohlo, je omezení regulačních předpisů, aby z auta nebo z nůše mohl prodávat každý. Ale spíš by to zvýšilo rozmanitost nabídky, cena max. o 10-20% dolů.

  3) Zvýšení nákladů na sociální dávky je příčinou, nikoli řešením problému.

  4) Dtto 1. Jednostranné vyvázání nelze, vystoupení z EU je nemožné. Požadavek na zrušení greendealu v celé Evropě je logický a podpory hodný, dokonce i za ty barikády by to stálo.

  5) Klidně, ale jde o 2500 Kč na rodinu ročně. Má cenu to uvádět?

  1. Nejde to, nejde to, nejde to, nejde to. Kdyby to náhodou někdo nevěděl a zkusil to. Úpornost všech nejdetů od samého začátku indikuje zásah do černého.

  2. Ad 1: „Volný trh“ s elektřinou je nesmysl, moc hezky to vysvětlil v rozhovoru pro Seznam bývalý šéf ČEZu Míl, který tomu podle mého názoru z této pozice docela rozumí.

   Ad 2: Souhlas, tam je to podle mne složitější, kdyby šlo v koncových cenách prodávat o hodně levněji a pořád slušně vydělávat, někdo mimo kartel by to určitě udělal. A kartel by se musel přizpůsobit.

   Ad 3: Starodní důchod není sociální dávka. Je to vyplácení renty z vytvořeného společenského bohatství. Pokud někdo s tím bohatstvím, které mu předchozí generace předaly, špatně hospodaří, má nést náklady on.

   Ad 4: Někdo musí začít, ostatní se rádi přidají.

   Ad 5: Tady vůbec nejde o peníze, ale o princip. Je to jedna z nejnebezpečnějších hlav saně, kterou je potřeba useknout, respektive udusit podvázání přívodu kyslíku.

  3. Nejde o rodinou úsporu za tv poplatky. Jde o odříznutí ČTV a ČR od zdrojů. Ať lžou za svoje, nebo za placenou službu pro jejich obdivovatele.

 2. Vidláku, ty sliby jsou zcela nereálné a předpokládám, že to víte.

  1) Levná elektřina nějak výrazněji než (https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics, kde se nacházíme plus mínus uprostřed, kosmetické korekce jistě možné jsou) by znamenala nutnost zrušení volného trhu s elektřinou. Což znamená, že recipročně uzavřou volný trh jiné země, kde je zase levnější plyn, dost možná že by to vyvolalo koordinovanou odpověď ve smyslu exkluze z EU. TO fakt nechcete. O žalobách výrobců elektřiny nemluvě (a to není jen ten ČEZ, ale řada menších firem).

  2) Podnikové prodejny výrobců prodávají srovnatelně nebo o málo levněji. Ve svých vývodech zanedbáváte náklady na dopravu, logistiku, ztráty, provoz. Naprostý nesmysl. Ostatně, ať si to producenti zkusí.
  Co by pomohlo, je omezení regulačních předpisů, aby z auta nebo z nůše mohl prodávat každý. Ale spíš by to zvýšilo rozmanitost nabídky, cena max. o 10-20% dolů.

  3) Zvýšení nákladů na sociální dávky je příčinou, nikoli řešením problému.

  4) Dtto 1. Jednostranné vyvázání nelze, vystoupení z EU je nemožné. Požadavek na zrušení greendealu v celé Evropě je logický a podpory hodný, dokonce i za ty barikády by to stálo.

  5) Klidně, ale jde o 2500 Kč na rodinu ročně. Má cenu to uvádět?

  Levné energie. Pokud se elektřina vyrábí za korunu, co brání tomu, aby se prodávala za dvě koruny? Nenažranost! Nic jiného.

  2. Levné potraviny. Pokud si hytlermarkety přirážejí k nákupní ceně 150% marže, tak drahotu nevyřeší, když chudák český výrobce zlevní o 10%.

  3. Neobírat důchodce. Oni v této republice vybudovali všechno, co ještě funguje a úcta k jejich práci je základem i úcty našich dětí k nám.

  4. Vyvázat se z grýndýlu a emisních povolenek. Jestli my neukončíme grýndýl, tak grýndýl ukončí nás.

  5. Zrušit rozhlasové a televizní poplatky. Že veřejnoprávní mééédia selhala, to vidíte na jejich usilovném vymlčování německých protestů. Ať si je platí ti, kteří jim věří.

 3. Jo Lex. Ten s tím křišťálovým svědomím?

  Já ještě přidám Tecočamp.

  Výbuch policie? Minula střelce ve dveřích? Další odhalení o FF UK
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vybuch-policie-Minula-strelce-ve-dverich-Dalsi-odhaleni-o-FF-UK-748981

  Bývalý pracovník BIS, Wágner

  Co se týče událostí u nás i v zahraničí, tak ano, je hodně věcí, které nebyly dostatečně, a hlavně smysluplně (pravdivě/fakticky) popsány a analyzovány, což platí i o případu na FF UK, kde je záměrně skrývána celá řada věcí nejenom o samotné tragické události v hlavní budově FF UK, ale také o pozadí celé události. A pokud se jedná o práci Policie ČR v této věci, tak upřímně říkám, že policisté v řídících funkcích, a to i na těch nejnižších úrovních, se dopustili celé řady chyb (nesoudím, pouze hodnotím). To platí jak pro období před střelbou (zhruba v čase od 12.30 do 14.50 hod. v inkriminovaný den), tak pro období během střelby (střelba byla zahájena nejpozději v čase 14.51 hod. – tento údaj policisté nesdělili). A mohl bych tu zmínit i období několika týdnů až měsíců před střelbou ve spojení s prací nově zřízeného policejního útvaru s názvem Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK – působí od ledna 2023). Tento útvar by neměl pouze objasňovat dokonanou trestnou činnost, ale ve spolupráci s BIS této trestné činnosti také předcházet. A teď bych mohl popsat, jak provést u jmenovaných složek kontrolu, zda konkrétní pracovníci vůbec prováděli a provádějí preventivní šetření (tedy činnost mimo rámec trestního řádu) ve vztahu k odhalování plánů a příprav teroristických útoků nebo masových násilných činů a jakým způsobem to provádějí (např. jaké ukazatele/anomálie a v jakých souvislostech si stanovili, jak často tyto ukazatele prověřují a jak provádějí další šetření zjištěných anomálií). Zdůrazňuji, že i BIS má ze zákona přístup ke všem možným evidencím a registrům včetně centrálního registru zbraní. A jednou z oblastí působnosti BIS je ze zákona právě terorismus. BIS není orgán činný v trestním řízení, a proto nic podle trestního řádu nevyšetřuje (provádí pouze šetření), čímž by měl být ze strany BIS položen důraz právě na včasné odhalování těchto hrozeb.

  Manipulace, cenzura a analýza informací (27. dubna)
  https://www.junaak.cz/2023/02/21/kurz20240427/

 4. Vidláku, všechny Vaše cíle se mi líbí.
  Mám tam pořád to stejné ALE.

  Je to příliš ambiciózní. Žádná vláda je nedokáže splnit. Nedokáže-li je splnit, dozví se, že je podvodnická a bude svržena demonstracemi ve stylu majdanu (pilně podporovanými USA/Bruselem).

  Já to mám tak. Když něco slíbím, tak je to na základě toho, že mám poměrně detailně promyšleno, jak to udělám. I tak se v průběhu realizace skoro vždycky ukáže, že jsem nějaké důležité věci neznal/nedocenil. Obvykle tedy mám připravena různá vylepšení výsledku, o kterých nemluvím/neslibuji je. Takže nakonec některé věci nevyjdou, ale některé neslíbené se podaří a celkový výsledek akce je v plusu.

  Příklad: Levná elektřina
  Vůbec se nevyznám v obchodním (ani žádném jiném) právu, ale
  – už více než před rokem padlo, že aby se mohla elektřina zlevnit, musel by stát vykoupit těch 30%, které nevlastní. Což znamená velké miliardy, které byste musel dát do rozpočtu. Kde je vzít? (Samozřejmě by to byl mnohem racionálnější krok, než dočasné doplácení, které vláda zvolila. Idiotštější krok bylo skutečně obtížné vymyslet).
  – snížením ceny elektřiny by se zhoršil hospodářský výsledek ČEZ. (Další nemalá) díra v rozpočtu.

  Nikdy jsem samozřejmě státní rozpočet nesestavoval, ale pamatuji se, jak to rozebíral Paroubek. Podle něj je většina rozpočtu pevně zákonem dána předem, takže variovat se dá jenom s poměrně malou částkou. A pořád je tu hrozba státního dluhu a toho, že půjdeme pod kuratelu finančních upírů. Snížení ceny elektřiny by sice zlepšilo situaci podniků, ale přínosy by se objevovaly pomalu a postupně, a dokonce i to je nejisté – krize je přece v celé Evropě, takže firmám by pořád zůstaly potíže s prodejem.
  Přitom tím pořád řešíme jenom aktuální ceny.

  – Co investice, třeba jenom na prostou obnovu? Nevěřím, že je ČEZ má uložené. Nejspíš je rozházel. Chová se tak hodně firem v ČR. Začal bych technicko-ekonomickým auditem ČEZu. Nejdůležitější by bylo sehnat pro audit dostatečně kvalifikované a současně hodně odvážné lidi. Jde tam o spousta miliard. Za takové peníze se zcela běžně vraždí.
  Klidně přiznám, že se můžu zásadně mýlit už v prvním bodě. Jsem ale přesvědčen, že pokud by se vláda touto věcí opravdu vážně zabývala, ukázalo by se to ještě mnohem složitější a náročnější. Tak už to v životě bývá.
  Psal jsem jenom o ČEZu, ale předpokládám, že rozvodná soustava a možná i jiné části energetiky mu nepatří. Přitom řešit je třeba celek.

  – Nicméně levnější elektřinu bych jako cíl zachoval.
  – Stejně jako slib, že nepůjdeme do války.

  Řekl bych, že tyto dva jsou cíle až až. Kterákoliv vláda by z nich měla plné kecky.

   1. V našem městě také. I když to nebylo třeba – internet tady dávno měl každý, kdo ho chtěl. Kopali a pokládali kabely půl roku.

    To je to, o čem píšu. Rozhazují peníze. Místo aby investovali do výroby a rozvodu elektřiny.

    1. Ano, teď se paníze zakopávají po celé republice. Nejvíce investuje Němec – T-Mobile. Ten to tady chce „zadrátovat“ všechno.

     Kdo bude mít informace pod palcem ten vítězí.

 5. Po Německu včera tisíce zemědělců a řidičů kamionů zablokovaly silnice v Rumunsku, aby protestovaly proti vyšším daním, cenám pohonných hmot a mýtnému a také proti nekalé konkurenci. Včera večer se utábořili na obchvatu Bukurešti.

 6. Doba šílená chycená do vlastní pasti. Tak dlouho budou ty čoviny tlačit lidem do palic, až se to obrátí proti nim samým. Dobře jim dal majitel psa po čuni👍https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/dopis-fama-pes-kocka-dolni-lhota.A240111_115607_ostrava-zpravy_jog

  1. Starostka obce sice tvrdí, že jde o vtip, ale on i ten poplatek ze psa je „vtipem“ sám o sobě. A sice vtipem dost blbným, protože se ve skutečnosti jedná o DAŇ z movité věci (pes se považuje za věc).

   Je to stejná zhovadilost, jako např. daň z vlastnictví televize či rádia (tzv. koncesionářský poplatek). A proč ze psa a ne třeba i z jiného zvířete? Např. kočky, kanárka, morčete, hada, apod…

   A co za tuto daň majitel psa od státu/obce získává? V případě daně z televize je to alespoň to pochybné zpravodajství a přihlouplý program, ovšem v případě daně ze psa nezíská majitel nic a jeho pes rovněž nic.
   Kdyby třeba ten pes obdržel alespoň jakési zdravotní „pojištění“, či něco podobného. Anebo kdyby obec za ony poplatky zbudovala a provozovala cvičiště pro psy…!

   1. Gdyž sem byl malej, tak psa měla z ulice jen jedna moje spolužačka. Lidi psy nepotřebovali. Dneska si smečkami psů léčí mindráky, mají je místo dětí. Jak budou psi mizet, nebude to návratem ke starým časům..

    1. Tak tos asi vyrůstal v jiné zemi, nebo úplně jiné dědině kdesi v Sudetech, kde nepřežili ani toulaví psi, natož tak lidi.
     V naší ulici měla psa každá rodina, u které bylo potřeba, něco proti někomu hlídat. A to byla skoro každá.
     A to nebyli žádní mazlíčci jak dneska, kdy se majitelka ke psovi chová stejně, nebo i lépe, nežli k dítěti. Nažrat dostali, to ano, majitelova děcka si s ním i pohrála – k vlastním dětem byli vždycky přívětiví – ale nic víc. S některýma se dalo skamarádit, s většinou ale ne – byli loajální k majiteli.
     To byli ale především hlídači, co vás bez okřiknutí majitelem rozhodně nepustili za branku, nebo plot.
     Někteří ale byli vychovaní tak, že si pěkně počkali, až ten plot přelezete – a teprve se do vašich nohavic pustili. Kolikrát jsme přišli večer z venku otrhaní – a dostali za to další nakládačku od maminek, to se ani nedá spočítat 😀
     Zajímavé bylo, že to vždycky odskákalo jenom oblečení, nikdy ne kůže a proto nemám na tehdejší psy v hospodářství žádnou „památku“.
     Dneska je to přesně naopak – všelijací ti rotvajleři a bulteriéři, šlechtění k útočení na člověka, jdou děckám rovnou po krku, když jim z tohoto světa jebne.
     Psům našeho mládí nejebalo – ti zpravidla pošli stářím a nebývali ani tak nemocní.
     Tehdejší veterináři dělali všecko možné, jenom ne léčili za peníze a psy a kočky.
     Případně nemocný, nebo stářím osleplý pes, se nechal naposled nažrat – a pak ho myslivec rovnou na jeho dvorku, po zahnání všech do domu, jednou ranou odstřelil.
     Žádné uspávání za litr a následný pohřeb, nebo kremace, jako dneska..

     1. Jj, v sudetech , ale jak říkám. Psi měli chalupníci a domkaři a eště né fšichni. Gdyž sme lezli přes plot na jabka a ták, nepamatuju se, že by nás honil pes. Jednou sme vlezli na statek a od tama nás naháněli na koních tojó. No vod dob, gdy se dá koupit psí žrádlo a kočičí v obchodech gde nakupují lidi potraviny to de z kopce. Blboni viděj psí a kočičí konzervy a říkají si, pro koho to asi je? Muheeeee

     2. Na Nordpólu byl pes tak maximálně v každé dvacáté chalupě.
      A jak píšete – žádný miláček apod. , prostě dobytko.

   2. U nás je zaměstnán 1 člověk, který sbírá výkaly. Taky jsou u odpaďáků igelitové sáčky, aby sbírali čoklaři hovna, na což většinou kašlou. Někoho by taky mohl poplatek odradit od pořízení čokla a bylo by ve městě o jednoho méně, což by bylo plus. Ale u nás 600 Kč za rok je prd. V okolních vsích, kde mají všichni zahrady a psi nevenčí na veřejných komunikacích, platí 300, což mi přijde nesmysl. Na vesnicích by mělo být zadara, ale ve městech klidně za litr měsíčně. Psi škodí , tak za to poplatek.

    1. re: Sibyla, 11 ledna, 2024 (19:17)

     Když jsem byl v roce 2018 v St. Petersburgu (býv. Leningrad), na ulicích nebyl jediný vajgl ani psí hovno. Za osm dní jsem na ulicích viděl celých 9 psů, z toho 5 poslední den.
     Buď je ožralí mužici všechny sežrali ☺, nebo napálili takové poplatky, že si to může pořídit ve městě (asi 6 mio mužiků) jen pár stovek pracháčů.
     To samé mi říkal kamarád, který byl v Kazani – před 25 lety nebylo kam šlápnout, před 5 lety v pohodě.
     Jenže to je ta východní despocie, kterou my tady nechceme. ☻

      1. No, Čaušesku se v devětaosmdesátém taky držel rumunského koryta do posledního dechu (doslova), a jak nakonec dopadl…
       Rozumný politik zavčas sám odstoupí a třeba i rychle zmizí, aby neprovokoval lid. Zaprodaný a zaúkolovaný blb nemůže. Jeho škoda.

    1. Policie teď tvrdí, že ty zastřelené neznal. Mně by strašně zajímalo, proč si vybral Klánovice, jak tam jel, jak se vyhnul všem kamerám.

    2. Nejen to: „Zároveň bez sdělení důvodu pátrání vrátným ukázali tři fotografie osob, z nichž jedna byla pozdějším strůjcem útoku. Vrátní policisty informovali, že nikoho z hledaných neviděli. Dostali však instrukci, aby policii dali vědět v případě, že by se někdo z hledaných objevil.“

     https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/filozoficka-fakulta-strelba-komunikace-policie-univerzita.A240110_065031_domaci_vajo

     Takže kdo nám co tají? Šlo nakonec o organizovanou skupinu? Někdo běhá na svobodě? Nešlo třeba v případě někoho z těch zbylých dvou o něčí prominentní dítě?

 7. Tak jsem si přečetl diskusi.
  Je zajímavá, ale nejzajímavější je, když se do diskuse vnese téma ceny elektřiny a ČEZu.
  To z nory vyleze Elektro-Praga Hlinsko, a pomocí komentářů zvicich výkřikům umanutého děcka obhajuje a okecává neokecatelné.
  Strach z toho, že mu někdo šáhne na dividendy z nasyslených akcií z toho trčí jak sláma z bot.
  Kde je vůle, jei cesta. Jak zde již zaznelo

 8. Dovolím si věcnou poznámku, ač s body souhlasím. Asi by bylo vhodné změnit jejich pořadí.
  – Příčina drahoty energií je bod 4, grýndýl. Šlechta v Bruselu chce desátky.
  – Následek jsou body 1 a 2. Energetické společnosti a řetězce tedy monopoly a oligopoly jen sprostě zneužili situace, která se jim naskytla díky bodu 4. Mohli nemravné zdražení lehce zdůvodnit i nad rámec bodu 4. Navíc vláda si taky nemravně vzala nejvíc z ČEZu díky dani z mimořádných zisků. (to jen pro ilustraci , kdo je příjemce zisků z drahých energií)
  Bez toho, že odstraníte příčinu, je řešení následků polovičaté řešení.

  Bod 3 je důsledek neschopnosti vlády, která nemá na placení závazků, které dělá např. výroky o tom, že jsme ve válce. Ptejte se proč nemohla ty peníze, co dostala z ČEZu díky dani z mimořádných zisků dát na důchody?
  Bod 5 je principiální diskuze, proč by v 21 století, kdy vysílat může každý přes platformy typu tyTrubko, s zanedbatelnými náklady, měli lidé platit státní televizi giga koruny ročně a živit pár vyvolených.

 9. Četl jsem to a hned mne napadl ten starý vtip o chlapíkovi, co jde po Václaváku a tleská jako o život. Kolemjdoucí se ho zeptá, proč tleská, a on odpoví: „Abych zaplašil krokodýly!“ „Ale tady přece žádní nejsou!“ „Tak vidíte, že to zabírá! A teď si představte, že bych tleskat přestal!“

 10. Tak EU prý do dvou let dostihne Rusko ve výrobě zbraní:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-EU-do-dvou-let-dostihne-Rusko-ve-vyrobe-zbrani-A-z-Moskvy-sokujici-odhad-748962

  Takže jsme si v této souvislosti vzpomněla na to, co si plánovala EU dostihnout už před čtvrt stoletím:
  wiki:
  …Lisabonská strategie byla přijata Evropskou radou v březnu roku 2000 v Lisabonu s cílem vytvořit z Evropské unie do roku 2010 „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost“….
  Tamtéž:
  …Lisabonská strategie podle všech dostupných makroekonomických dat skončila fiaskem…

  1. A my jsme se smáli komunistům a jejich pětiletkám ve skálopevném přesvědčení, že nic horšího už zažít nemůžeme.

   1. Za sociku jsem pracoval ve fabrice, kde na stene jedne dilny, byl napis:
    „Japonce nedozeneme, i kdyby nam sli naproti“

    1. Re: Homér

     Tak to vidíte!
     Kdybyste se nepokoušel pracovat, čeho všeho bychom byli ušetřeni!
     Za to můžete VY!!!

 11. OT
  Na Českou televizi zaútočili neznámí pachatelé, kteří posprejovali budovu ČT na Kavčích horách kvůli nespokojenosti se stylem jejích informací o konfliktu mezi Izraelem a Hamásem.

  „Část areálu, jižní vrátnice, fasáda a logo byly pošpiněny červenou barvou a na chodníku byl nastříkán nápis, který kritizuje přístup ČT k pokrytí konfliktu mezi hnutím Hamás a Izraelem,” uvedl generální ředitel ČT Jan Souček.

  „Případ převzali kriminalisté z odboru extremismu a terorismu, kteří zajistili a nyní zkoumají kamerové záznamy z místa,“ informoval mluvčí pražské policie Richard Hrdina.

   1. ČT to má polepené už úplně všude. Už nestíhá sledovat, odkud vítr fouká a včas měnit postoj. S dezoláty to má snadné, tam má imunitu shora. Ovšem nacpala se na jednu stranu konfliktu starého skoro 3000 let, a tady prostě nemůže zvítězit. Když i její samotní ochránci neví, kam se rychle přiklonit. Třeba se přikloní k Izraeli vlajkou na zádech a hned jedou jednat s Araby. Svatá prostoto…:-)

  1. Cmarani na zed je extremismu a teror..Co je potom nazev toho ,kdyz nekdo strili na bezbrany lidi a nebo rozkopava lebky.
   Je na to nejaka skupina.

   1. Největší „teror“ vůči ČT je, když se odhlásíte z placení tzv. koncesionářských poplatků. Kteréžto ani žádnými koncesionářskými poplatky z principu nejsou, bo vy jako sledovač (kr)kavčího sračkometu žádným skutečným koncesionářem nejste.

    Jedná se o prachobyčejnou DAŇ z vlastnictví televizního aparátu (movité věci). Čili takovou věc je nejlépe NEMÍT. Ono stejně není o co stát. To pochopí každý, kdo se k tomuto (odvážnému) kroku odhodlá a prodělá tzv. televizní detox. Ten může být různě dlouhý, dle osobnosti a stupně její závislosti – tedy od několika týdnů až po X měsíců…
    Výsledek ovšem stojí za tu „oběť“. Přijdete o mnohé. Od přehršle stupidních reklam a slaboduchých seriálů či estrád, až po nehoráznou režimní propagandu a dezinformace. Oblbovačce je konec!

 12. Ad 1) Elektřinu za korunu, zdaleka nevyrábí všichni, třeba závěrné zdroje až za 6. Ale toto by šlo nějak přepočítat. Navíc je tu i distributor, který dnes staví velmi drahou novou přenosovou soustavu, díky zeleným zdrojům.
  Co však nejde, stát nemůže někomu nařídit, za kolik bude prodávat. Jsme v EU a je garantovaný volný pohyb zboží. Majitel si rozhoduje komu a za kolik prodá, burza neburza.

  1. jj, v EU je garantovany volny pohyb zbozi. Presne do te chvile, dokud to vyhovuje silnym.

   Co ti otroci Premysla Otakara, uz jste si o tom neco precetl?

  2. „Majitel si rozhoduje“

   Vite, kdo je majitel CEZu?

   A vite, ze Tykac nabidl statu elektrinu za korunu, cca pred rokem a neco?

   burza neburza…

   1. – Ano majitel se může rozhodnout zda prodá či neprodá, za kolik a komu. Zda skončí, utlumí či rozšíří výrobu. Stát s tím nic neudělá, může jen motivovat.
    – ČEZ je jeden z výrobců elektřiny a 70% vlastní ČR, další procenta německé a americké penzijní a investiční fondy a zbytek „drobní“ akcionáři. Všichni mají svá práva.
    – Tykač je přímý konkurent ČEZu co nabídl nízkou cenu, ale požadoval těžební práva na rozšíření území a garance státu. Další detaily neznám.

    1. Eta napsal:
     „Majitel si rozhoduje komu a za kolik prodá, burza neburza.“
     „ČEZ je jeden z výrobců elektřiny a 70% vlastní ČR“

     Takze je jasne, ze vite ktera bije, jenom se tu tak kroutite.
     70% je pokud se nepletu majorita.
     Najdete si, jaka prava maji minoritni akcionari. Pokud si myslite, ze vsichni akcionari jsou si rovni, nebo jak funguje hlasovani na valnych hromadach, tak se budete hodne divit.

     „– Tykač je přímý konkurent ČEZu co nabídl nízkou cenu, ale požadoval těžební práva na rozšíření území a garance státu. Další detaily neznám.“

     To je ale vsude na svete normalni, vsechny tezarske firmy maji garance od statu. To si jako opravdu myslite, ze nekdo zainvestuje do dolu na uhli, jenom aby mu to pak stat zavrel?
     Tykace vubec nemusim, kvuli jeho zlodejinam z 90′ let, ale v tomhle pripade mel pravdu. Pozadoval zcela standardni zaruky a statu nabild cenu, ktera je vice, nez lidova.
     Dalo by se rici, ze vetsina podnikatelu by navrhla cenu podstatne vyssi, jak je v Cechach bezne, a jeste by se ohaneli tim vasim „Majitel si rozhoduje komu a za kolik prodá, burza neburza.“

    2. Vy jste nezažil kuponovou privatizaci a nucený odkup akcií minoritních akcionářů?
     Kdo chce, hledá možnosti, kdo nechce, hledá důvody.

     1. Jenže ti zahraniční investiční a penzijní fondy jsou kryti mezinárodními smlouvami „O ochraně investic“, s tím, že arbitráže budou probíhat v jejich zemi (USA, Německo). Jaký asi bude výsledek? (viz. Železný – CME či Diag Human si můžete hodně násobit).
      Smlouvy podepsány a zabetonovány.

   2. To cely blbost s tou elektrinou ,duchodci ji maji mit zadarmo a
    bezpracny ziskovci ceny progresivni dle vyse zisku. Stejne to vodpisujou..

  3. Třeba přečerpávačka Dlouhé stráně spotřebuje (násobně?) více elektřiny, než vyrobí. Ta vyrábí za kolik?

   1. Re: Eta

    Přečerpávačka DS vyrobí zlomkovou část energie potřebné pro ČR a je někde na 60% účinnosti.
    Což není zas tak málo, když vezmeme v úvahu, že pomáhá pokrývat vyrovnávání odběrových a výrobních špiček.

   2. Kouzlo přečerpávací elektrárny nespočívá v tom, že vyrobí nějakou energii navíc, ale že energii vyrobenou jinde uskladní. Spotřebuje ji v době, kdy je elektřiny v síti nadbytek a dá ji k dispozici v době, kdy je elektřiny málo. Čili je vhodným doplňkem OZE (občasných zdrojů energie).

    Samozřejmě, jako při každém termodynamickém ději, se při přečerpávání část energie ztrácí, takže se do sítě vrátí jen cca 75% z původně uložené energie.

    1. To je samozřejmě všeobecně známo. Ale toto zdražuje elektřinu a jaksi nejde argumentovat „vyrábíme za 1 kačku a proto lze domácnostem prodávat za 2“. Nelze. V systému jsou závěrné zdroje ale i tyto „bateriové – gravitační“.

     1. Re: Eta

      Fungující přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně zdražuje elektřinu?
      Neuvažujete o hospitalizaci? Na pouhé zvýšení dávek adekvátních léků už asi bude pozdě.

      1. Trambus – Targus napsal..
       Fungující přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně zdražuje elektřinu?
       Neuvažujete o hospitalizaci? Na pouhé zvýšení dávek adekvátních léků už asi bude pozdě.

       Nic není zadarmo, perpetuum mobile nelze sestrojit..
       přečerpávací elektrárna slouží jako AKUMULÁTOR energie..
       vedle vedlejších nákladů nutno započítat i ztráty v potrubí v čerpadlech atd.

       neurážej a do lékárny si dojdi sám

  4. Eta:

   Pokud je mi známo, tak Temelín, nebo Dukovany nestavěl soukromník, takže tady přestaňte mluvit o majiteli!

   Co tam máte dál za problém?

   1. Re: Milan

    Nemá problém. Hraje si na blbýho.
    A není schopen pobrat, že blbej jsem tu jedině JÁÁÁÁ!

   2. Máte zajímavou teorii, jakože Temelín a Dukovany patří našim důchodcům – stavitelům? A až tento poslední umře, tak propadnou státu, nebo je ten poslední přeživší může někomu odkázat?

    1. Jestli je mi na Cesich neco odporne, tak je to jak se navazeni do duchodcu a starsi generace.
     Na Asii a jmenovite Cinu se Cesi divaji spatra, ale takova neucta ke starym je v Asii nemyslitelna.

     Targus napsal, ze Temelin a Dukovany nestavel soukromnik, mysleno zajiste bylo, ze to stavel stat.
     Jak moc nekdo musi byt zdegenerovany aby tenhle vseobecny fakt obratil proti duchodcum?
     Jeste muzete doplnit oblibene heslo dnesni ODS, ze duchny uz si sve odzily a jenom zabiraji (mladym) byty ve mestech.
     Nebo taky ze maji duchody vysoke, dopravu zdarma, ale presto vsechno vymetaji slevy.

     Ja mam pro vase pravicove nazory (obcas) pochopeni, ale tohle „Ceske pravicove“ opovrhovani duchodci je na bliti.

     pozn. do duchodu mam jeste pekne daleko, ale to jak ODS loni duchodce sproste okradla je na kriminal.

     1. Spíše než degenerace je to o Vašem chápání společnosti a jejích vazeb oproti krystalické sobeckosti. Za mne je lepší některé lidi rolovat v zájmu vlastního klidu.

     2. Rudé právo v padesátých letech minulého století psalo „dědeček a babička ujídají chlebíčka“.
      Takže to není nic pravicového…

       1. Já to slyšel v pozměněné podobě od jedné české (nekrást tady) hérečky, kterak podobně pitomoučký protidůchodcovský skeč namluvila s hercem zvaným kačecí tlamička. Ona nosatá, on malej, no.

     3. Eta je sociopat, který se živí fofrspekulantstvím a obchodem s chudobou.
      Takže ty jeho pindy ignorujte, jako je ignoruji já.

     4. Jak jste přišel na to, že opovrhuji důchodci. Já jen na blbou tezi o „morálním vlastnictví“ našich atomek, stejně blbě odpověděl. Dohnal jsem to ad absurdum. Bohužel to někteří pochopili úplně jinak.
      Takže jasně: Proti důchodcům nic nemám !

  5. Re: ETA
   „Co však nejde, stát nemůže někomu nařídit, za kolik bude prodávat. Jsme v EU a je garantovaný volný pohyb zboží. Majitel si rozhoduje komu a za kolik prodá, burza neburza.“

   ODPOVĚDĚT:
   V tom případě tedy stát nemůže ani nařizovat zákazníkovi, od koho si musí nakoupit a za kolik.
   Já např. nemám zájem o předraženou elektřinu z OZE. Proč mi ji stát a distributor vnucuje?

  6. Hertz se v SSA ve velkém zbavuje elektromobilů. Zisk z jejich prodeje vloží do nákupu aut se spalovacími motory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *