18 července, 2024

Deus ex machina

Děcka, já si v sobotu tak krásně zapracoval na svém políčku…

Je půlka listopadu a je nejvyšší čas orat. Kdo jste si ještě nezryl záhonky, máte nejvyšší čas. Je třeba připravit půdu na příští rok, zapracovat hnůj, pokazit krtkům a hrabošům jejich doupata a provést jim genocidu, nakypřit, provzdušnit…. pak se pokochat výsledkem a do jara máte na poli klid. Takhle se to podařilo mně:

Po všech událostech posledních týdnů, kdy mě politika vysloveně ubíjela a přiváděla k zoufalství, mě odměnila alespoň příroda. Ještě nikdy se mi neoralo tak hezky, jako letos. Půda byla akorát vlhká, aby se dobře obracela, ale nelepila. Vůbec jsem nepotřeboval otku. Hroudy jsou úplně minimální a rozpadnou se ještě dřív než přijde první mráz. Celou plochu jsem poprvé zoral na jednu nádrž, řídítka jsem si držel dvěma prsty, vlastně jsem se celé dopoledne jen procházel za svými čtyřmi koňmi v malotraktoru.

Než jsem svého Agzata schoval pod přístřešek, opadala veškerá hlína i z kol. Pluh jsem jen utřel suchým hadrem a nakonzervoval, aby naleštěná radlice do příštího podzimu nezrezivěla. Žádné hodinové odlepování hlíny, žádné umývání v sychravém listopadu. Rychlá a čistá práce. Krásně jsem si u toho provětral myšlenky.

Ono je to v politice stejné, jako na tom poli. Musíte udělat spoustu úkonů ve správném pořadí. Musíte dlouho pracovat a čekat na žně. A i když uděláte všechno správně, tak výsledek stejně z osmdesáti procent závisí na tom, jestli dá Pánbůh déšť ve správnou chvíli. A pokud ještě uděláte nějakou chybu, na úrodě se to okamžitě projeví. Někdy musíte projevit odhad, musíte se spolehnout, že příroda v brzké době vypomůže, ale pokud se spletete, máte prostě smůlu. Úroda stojí za houby.

Přesto každý rok všichni vyjedou s traktory a půdu obdělají, i když vědí, že je ohrožuje, sucho i mokro, hraboši i úředníci, průtrž mračen při setí, která osení splaví, prudké slunce, které půdu zabetonuje, vítr, který půdu odnáší… a to ani nemluvím o burzovních výkyvech a dovozech z Ukrajiny, které z toho dělají úplný hokej. Vždycky nakonec něco vyroste a neúroda se vždycky nějak přežije…. Zkušenost posledních pěti tisíc let. Člověk vítězí především zarputilostí…

Jedna brázda, jedna úvaha… Sto brázd, sto úvah. Dvě příjemné hodiny.

A najednou… telefon. Neznámé číslo.

„Dobrý den, tady Alena Dernerová. Pane Vidláku, já mám pro Vás jeden návrh.“

Vypínám motor, sedám si na zídku u vinohradu a poslouchám…

„Pane Vidláku, já velice bedlivě sleduju naší politickou scénu. Slyšela jsem o tom, co se teď stalo a myslím, že bych pro všechny měla řešení. Víte, já jsem v politice byla dost dlouho, abych věděla, že všechno, čeho jste teď byl svědkem, je v podstatě zákonité. Lidé nemají stejné názory. Ve všech politických stranách lidé přicházejí i odcházejí. Někdy se to vyřeší, někdy nevyřeší. Každou chvíli někdo ruší nějakou místní organizaci, dochází k upozaďování či vystrkování. Děje se to i v zavedených stranách, nejen v těch nových.“

Nemám námitek a poslouchám dál.

„To, že se ve straně lidé rozešli, to není žádné neštěstí. Neštěstí je, když to pak vzdají. To je, jako kdybyste spolu sázeli kytičky, udělali hezkou komunitní zahrádku, pak se pohádali… a pokud to vzdáte, tak zahrádka celá zpustne. Dasslerovi byli bratři, také se pohádali, ale ani jeden to nevzdal a jejich firmy existují dodnes. Nevzdávejte to, pokračujte!“

Odpovídám, že nevím, lidi se teď spálili, důvěra je pryč a bude se to těžko znovu stavět. Petr Hampl měl pravdu… pokud se na současné události podíváme zvenčí, tak statisticky vzato je velmi malá pravděpodobnost, že v politice uspěje někdo nový. Obzvlášť, když ho nemilují majnstrýmová média a chce něco, co je v rozporu s liberálním viděním světa. V té chvíli končí hra na demokracii a začíná naprosto tvrdá mediální šikana.

„To je pravda, málokomu se to podaří, ale jestli se to má dařit víc, tak se víc lidí musí snažit. Janě Zwyrtek Hamplové se to podařilo, Daniele Kovářové se to podařilo. Není to beznadějné, jen je to těžké. Když se nikdo nebude snažit, tak se to opravdu nepodaří.“

Opět nemám námitek…

„Víte, já mám stranu SD-SN. Spojení demokraté – sdružení nezávislých. Vznikla za účelem vyrovnání závazků po původní straně. Strana nevyvíjí skoro žádnou činnost, ale existuje a má všechny potřebné formální náležitosti. Prosím vzkažte všem, kteří poslední dva roky pracovali mezi lidmi a snažili se o změnu a kteří jsou teď bezprizorní, že jim nabízím nominaci. Nic víc, nic míň. Nominaci jako nezávislým za politickou stranu SD-SN. Ať se dají dohromady všichni ti, kteří jsou schopni se domluvit a vytvořit společnou kandidátku. Ať se zviditelní v eurovolbách, ať se pustí do krajských i senátních voleb, ať udělají to, s čím uspěly ty dvě nezávislé senátorky. Ať se sejdou, ať jednají, ať se domluví na společném postupu a já tomu dodám razítko. Bylo by škoda, aby se dva roky práce vyhodily do koše. Jsou nezávislí a zůstanou nezávislí. Já jim do jejich kampaní mluvit nebudu.“

„Když to nikdo nebude zkoušet, tak nikdo neuspěje. Když nemohou pracovat jako straníci, ať to zkusí jako angažovaní nezávislí nestraníci. Já také byla úspěšná právě tímto způsobem.“ Jestli je stranická politika komplikovaná, ať dělají nestranickou politiku. Ať jdou se svou kůží na trh, ať hovoří sami za sebe, ať přesvědčují voliče svými slovy a svými skutky a ne stranickým logem. Ať to prostě zkoušejí. Ať se domluví všichni, kteří se domluvit mohou. Ať postaví společnou kandidátku, ať se domluví, kterým směrem se vydají a jak to budou dělat. U mě mají nominaci. Koneckonců, přesně po tom volá tento národ už dva roky.“

„A jestli se teď spálili, ať jdou a spálí se znovu! Jinak to nejde.“

Deus ex machina… Náhlá a nečekaná možnost řešení… Tož, přátelé moji, kteří se už dva roky pokoušíte něco dělat a jste ochotní se politicky angažovat i když se vám vysmívají nejen pravdomluvní novináři, ale i vaši sousedé, protože je přece jasné, že se nic dělat nedá, pokud jste ochotní pokračovat ve své práci dál i přes rány, které jste dostali, pokud ještě nejste odrovnaní a nechcete to vzdát, tož vzkazuji, že možnost by tu byla. Kdo jste bezprizorní, máte řešení. V jednom má paní Dernerová pravdu… Když se o to nikdo nebude pokoušet, tak spolehlivě nikdo neuspěje.

Když zemědělci nevyjedou, úroda nebude. Nebude ani slabá a špatná úroda. Když se nebude pracovat, nebude nic.

Je zapotřebí vyjet…

Rozhovor byl samozřejmě mnohem delší, já jsem huba nevymáchaná a hodně skáču lidem do řeči, takže to nebylo tak uhlazené a učesané, jak jsem to tu popsal, ale v zásadě přesně tohle jsme si řekli.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

340 thoughts on “Deus ex machina

 1. ANO,bůh na stroji je nyní pomalu vznikající formace SSSV.
  TA MA Sjednocující Sílu Společnosti Volicu (SSSV) a po selhání tzv elit tj dnes rozpoznaných „dřistalistu“bude muset mít jasný cíl.

  TRANSFORMACI ASOCIALNIHO REZIMU NA SOCIALNI. UZ EXISTUJE NA TO I PRoGRAM PNZajmu a potřeb.

  Nás autor to asi nikdy nezpozoruje. a zakáže dále nad postuláty PNZ diskusi ,bude tady prý psát další léta do komína a na ten dostane jako všichni brzy mastné odpustky….Nestačí na popel na radostné jen rýpat na zahrádce úrody mnoha politických subjektů, hledat průniky jejich programu ,aby se prý daly**** sjednotit****ale ve skutečnosti jim skočí jen na śpek korytařu ,což se děje už 34let dokola.
  Nechápe,že tato práce neodstraní hlavní problém a tim je zbavit se stávajícího Asociálního režimu SATANISTU viz svatý artikul Nr. 1 PNZ a hotovo!

  AzKSH chce říci.
  Může se stát ,že nas fujer vse zapinka a přijde i o to jeho políčko bo neomarxismus jede jak pila a po CBDC bude vše jen potopa zla.

  PS.Tak peprné komentáře psát znamená,že z kaslíku neodejdou a mohou být zcenzurovany.Proto doporučuji,aby se dokázali včas zdejší lidoví komentátoři vyjádřit s rozhodovat ,zda ve svém zájmu chtějí změnu Asocialniho rezimu vůbec ,nebo se dají v následujících volbách znovu ośulit a zajistit si tak další dobu temna,kdy ohlupením GŘ tv zvolí znovu ty politicke subjekty,které si NEDAJI do svých programu plán PNZ potřeb a budou navíc měnit své sliby jako smradlavé ponožky a to bez jakýchkoli skrupulí . .

 2. ANO,bůh na stroji je nyní pomalu vznikající formace SSSV.
  TA MA Sjednocující Sílu Společnosti Volicu (SSSV) a po selhání tzv elit tj dnes rozpoznaných „dřistalistu“bude muset mít jasný cíl.

  TRANSFORMACI ASOCIALNIHO REZIMU NA SOCIALNI. UZ EXISTUJE NA TO I PRoGRAM PNZajmu a potřeb.

  Nás fujer to asi nikdy nezpozoruje. a zakáže dále nad postuláty PNZ diskusi ,bude tady psát další léta do komína a na ten dostane brzy mastné odpustky….
  Bude se radostné jen rýpat na zahrádce úrody mnoha politických subjektů, hledat průniky jejich programu ,aby se prý daly**** sjednotit****ale ve skutečnosti jim skočí jen na śpek korytařu ,což se děje už 34let dokola.
  Nechápe,že tato práce neodstraní hlavní problém a tim je zbavit se stávajícího Asociálního režimu SATANISTU viz svatý artikul Nr. 1 PNZ a hotovo!

  AzKSH chce říci.
  Může se stát ,že nas fujer vse zapinka a přijde i o to jeho políčko bo neomarxismus jede jak pila a po CBDC bude vše jen potopa zla.

 3. Vrah o morálce káže

  Ti, kteří se nemíní bez obrany stát potravou této krvelačné „stohlavé saně“, se znovu a znovu pokoušejí probudit stále ještě spící „mlčenlivou většinu“. Diskutují, ptají se, jak zařídit, aby se „síly odporu“ sjednotily, a nedopadly tak jako při obou zmíněných volebních katastrofách, jež do Strakovy akademie přivedly pětici stran bruselsko-washingtonské „internacionály“. A na Hrad, coby vrchol výsměchu, vykopávku ze sovětských dob. Bývalý rozvědčík náhle „patentním“ antikomunistům nevadí.
  https://protiproud.info/politika/7573-mame-to-za-sebou-a-pred-sebou-plky-na-narodni-tentokrat-i-s-rozvedcikem-vrah-o-moralce-kaze-efekt-uhl-bronstejn-v-americe-dlouhy-pochod-se-predstavil-konecne-v-plne-parade-i-u-nas-dobra-zprava-zcela-jiste-nakonec-zvitezime.htm

 4. no právě, jako by moc dobře věděla co zabere……. a taky si možná – spíš ano, myslí, že jí to zbaští zdejší osazenstvo…..

   1. Za obyčejné důchodce, kteří sociální systém celý život financovali, nikdo hladovku držet nebude. Za nemakačenka, který celý život nedelal nic( prý poustevník v Austrálii) se bude protestovat.

  1. Jisté rozdíly zde jsou, neboť doba je taková.
   Disidenti jsou svatí a tak klidně mohou žádat demisi černoprdelníka..
   Jsou víc svatí než Jurečka.
   Důchodci jsou prokletí, jak patrno z massdělovadel.

  2. Disident hádam nie je chránené zvieratko. Pokiaľ sa všetci u korýt oháňajú plyšákom, tak nech ho živia, nech ho dajú do skanzenu ako bojovníka za slobodu a demokraciu……

 5. Opět symbolické.

  Technologická výstavní skříň USA má další ránu. Selhávání vyššího řízení. U nás pro změnu se zastavují vlaky a nebo vůbec neodjedou z nádraží.

  Tři družice vynesené SpaceX letos selhaly, pojišťovny může úhrada položit
  https://www.idnes.cz/technet/vesmir/spacex-vesmir-druzice-falcon-9-heavy-inmarsat-6-f2-viasat-3-americas-arcturus.A231116_105923_tec_vesmir_vse

  Žádné zemi nic špatného nepřeji, ale tak to prostě je. Je to jen navoněná bída, která se bude více a více prohlubovat.

 6. Vidláku, zdá se, že jste zapomněl na to, co jste tu několik let zcela správně propagoval.

  Připomenu vám smysl:
  „Je třeba se spojit, jinak je obrovské nebezpečí, že Vaše propadnou a rozdělí si je parchanti“.

  Já s tímto pohledem souhlasím.

  Ta paní může být klidně slušná, pracovitá, odvážná, …, pravdomluvná…, ..

  Ale o té její straně většina lidí nikdy neslyšela. A to ani lidí, kteří se o politiku zajímají – třeba Vaši čtenáři. Většina populace je na tom mnohem hůř, zná jenom strany, které ukazují v televizi.

  Na Vašem místě bych si to rozmyslel.

   1. no právě, jako by moc dobře věděla co zabere……. a taky si možná – spíš ano, myslí, že jí to zbaští zdejší osazenstvo…..

    1. Hmm, taky se mně to moc nelíbí. Rozumím, že Sirotci potřebují střechu nad hlavou, ale… není to tak, že za „vyhraný“ mandát dostane peníze strana, za kterou kandidují, byť jako nezávislí?

     O straně propagované p. Dernerovou nic nevím – moje chyba – neseznámila jsem se s jejím programem, cíli, směrováním, ideologií ani klíčovými osobnostmi… Nicméně, myslím, že není dobře šturmovat do náruče strany, která se dosud zjevně nijak výrazně neetablovala. Byť na to asi času měla dost. Není to spíš tak, že potřebují viditelné a viděné známé tváře? (možná křivdím)

  1. Proc ta dobra pani neprisla s tem napadama verejne a treba sem. Tady je to Vidlakovo.
   Nebo ma co skrejvat v zakulisi , kuje pikle , predstira , suska v telefonu ..
   Proc nevyleze rovnou a na rovinu a nahlas vod plic ,prohlasi,
   Vidlaku , dej se k nam. Nebudes skodnej. /Stejne by to vyslo najevo/..
   Tady je na miste podezirani ,ostrazitost ,dyz nejmenovana mocnost posila agenty ,
   mraz prichazi z K. Nebudu menovat,je to vsecko tajny , vlada po nich pase….

 7. Kdo může konkurovat bohatství Babiše či Kellnera?

  A ONI to opět vymysleli kdo tím je.

  A jsou to…

  Manželé Lobkowiczovi: Jen šlechtické rody mohou bohatstvím konkurovat Babišovi či Kellnerovi
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/lobkowicz-tradice-slechta-rody-slechticke-karel-schwarzenberg-babis-kellner.A231118_140816_ln_domov_atv?zdroj=LN_otvirak

  B I N G O!

  Pracuje se na likvidaci Benešových dekretu.

  A tak se to dělá… Jak ta voda když kape na kámen. Teď otázka. Z jakého kamene jsme?

  1. Lobkowiczovi jsou starý český šlechtický rod a s Benešovými dekrety nemají žádný průnik. Okradeni byli Čechy, přestože jsou Češi.

   Nenávist malých lidí vůči všemu, co je přesahuje, je nechutná.

     1. Polyxena z Pernštejna, zakladatelka rodu Lobkowiczu, poloviční Španělka po matce, takže jaká česká šlechta, přišla k majetkum konfiskacemi a byznysem se zabavenými majetky popravených českých pánů po Bílé Hoře.

     2. Já si to taky myslím, že to nebylo i sběrm lesních plodů.

      Ale přesto jsou lidé, kteří stále a stále pracují, aby pak před lesem bylo napsano:
      —————————————————–
      | TRAUTENBERKOVO, VSTUP ZAKÁZÁN |
      —————————————————–

      TRAUTENBERK tanzmetal – Buržoust (oficiální videoklip)
      https://www.youtube.com/watch?v=rbhqeX7guAQ

  2. Mimochodem, nebyly šlechtické tituly náhodou zrušeny nějakým zákonem už za Masaryka? Tak jakto, že tady máme dneska tolik knížat, hrabat a dalších feudálů, kterým liberální demokraté lezou do prdele, jak to jen jde? Viz neuvěřitelný dotaz novináře:

   Lidovky.cz: Rod Schwarzenbergů patří společně s rodem Lobkowiczů mezi nejvyšší šlechtu v Evropě. Jak moc si jsou tyto dva rody blízké?

   Co znamená ten přítomný čas v „patří mezi nejvyšší šlechtu v Evropě“?

 8. No, dobre, vratil jsem se od Palavy (+1, mlha, dest) do Polabi (+12, slunicko) o neco driv, nez jsem cekal, Vidlak pise o orani… dobry napad, zbyva mi jeste asi 60m2. Jdu na to… a prd, zatahlo se a zacalo prset.

     1. Nebude to pravda, až přijde váš den poslední. A jak mám téměř vyzkoušeno, může to být kterýkoli den. Večer jsem šla spát a ráno se probudila na JIP. A málo chybělo, abych se neprobudila.

 9. K polním pracem gratulace, políčko jako ze škatulky (jak velké máte?)

  K tomu zbytku – největší problém politické scény ČR je velký počet vůdců a stran a malý počet prostých makajících členů. Vzor bychom si měli brát spíš z CDU (+CSU) nebo rovnou z USA, kde všechny odrůdy a názorová spektra liberálů a konzervativců se nakonec spojí do jednoho proudu Slonů (GOP) nebo Oslů (Demokrati).

  Přece by nebyl takový problém pospojovat Svobodné, Pro, to rozumnější z Trikolóry, a další, strany, které si vetknou ve svůj štít podporu drobného podnikání a zemědělství, svobodu názorů a určitý izolacionismus (rezervovaně k migrantům, cizím praktikám genderování i k RU/UA půtkám). Vážně v tom nemůže být zavzata Rédová a komunisti, bez ohledu na dobré osobní vlastnosti kteréhokoli člena.

  Levičáci už mají ANO a Piráty, mašíblové SPD, liberální globalistická pravice a střed má (nebo spíš doufá a věří v ) ODS & TOP & STAN, což bude nějakým způsobem konvergovat dohromady.

  Tříštění konzervativní pravice nikam nevede. Fakt ne. Chce to jeden blok a vykašlat se na poštěkávání kvůli blbostem.

  1. To si myslím taky. Jenže s tím tady neuspějeme, tady řádí smečka naštvaných ultralevičáků, které neuspokojí nic menšího, než návrat minulého režimu se vším všudy.

       1. Měla být smazána?
        Měla byste poprosit, aby to někdo smáznul.
        To je rozdíl.
        Už rolluju pawa, všechny anonymy, sasina, holt budu rollovat i vás…

       1. Asi tak. Pirát neviděl pracující (dříve dělníky) ani z rychlíku. Jeho boj za více peněz pro neziskovky zřizované a řízené korporáty a sto padesát pohlaví, tedy agendu různých pochybných skupin pokoušejících se o rozvrat států a zprivatizování veškerého jejich majetku, kolem levice ani nešel.

         1. Že dělají majitelům korporátů užitečné idioty, lokaje a slouhy, případně polovojenské úderky, když je potřeba. A to neplatí jen pro ně, ale pro v podstatě všechna původně levicová hnutí a skupiny, například ANTIFA či Anonymous. A ti majitelé rozhodně nejsou žádní levičáci.

          1. Levice vs. korporáty? Tomu se u vás marxistů přece říká jednota a boj protikladů. Boj už proběhl, teď probíhá fáze jednota, jak jste sám správně popsal.

        1. Vy dnes fakt „perlíte“. Neochota čí? Uznávané kým? Uvědomujete si vůbec, že vědecké poznání jakožto etalon racionálního poznání obecně má pouze objektivní platnost? A tedy že se s časem a společností mění, jak se postupně mění vědecký konsensus? Dnes můžeme například v přímém přenosu sledovat hroucení se desetiletí uznávané teorie vzniku vesmíru, a to ve světle nejnovějších poznatků.

         A co se týče těch vašich „obecně uznávaných definic“, tak to je úplně k smíchu. Společnost často věří „obecně uznávaně“ úplným hovadinám, jako například tomu blábolu, že mozek využíváme z deseti procent nebo že různé chutě cítíme v různých partiích jazyka. A české prostředí je obzvlášť výživné, šíří se tu scestné stupidity typu, že fašismus rovná se komunismus rovná se levice. Blbci šířící tyto „narativy“ by měli být pro blaho společnosti předhazováni lvům.

         1. „vědecký konsensus“ !?

          Veda se vyviji pomoci ruznorodosti nazoru. Pokud veda jeste existuje, tak existuje jako ruzne myslenkove proudy. Ne jako komunisticka strana blahe pameti.

         2. Pouze objektivní platnost, co se časem mění?
          Zdá se, že s Vámi nelze dosáhnout shody ani na významu slova „objektivní“.

        2. Jenomze dlouho uznavane definice pravice a levice nejsou dnes dobre aplikovatelne. Mel by nekdo napsat o tom clanek. Sama jsem zmatena, jak jinak se doma uzivaji tyto terminy, nez v Americe.

         1. Žádné „konsensy“ a už vůbec vědecké. Samozřejmě ne. Smysl dávaly jen ty původní popisy a dělení, o tom dnešním se ani nějaký článek napsat nedá. Není de facto o čem psát, jen, že je to jak řídká plastelína, když se vezme do ruky, vyboulí se do stran. Hledá se nějaký politologický termín pro označení toho stavu, kdy nejblíž pohříchu skutečně jsou sračky.
          Proto je dnes taky ten „střed“, neboli kočkopes, kam se vejde všechno, což se navíc pak stejně neplní. Nebo liberální demokracie, která není ani liberální, ani demokratická. Ke všemu velmi hluboká krize elit, vždyť je to tam prakticky jeden asociální idiot vedle druhého, motající se mezi ekonomickými zájmy svých donátorů a často rovnou kmotrů, svojí hrabivostí a nejhorší možnou realizací kdysi jakžtakž normálně vnímaných společenských hodnot.

          Mmch, právě Piráti jsou představitelé přímo echt levice. Jakkoli totálně zmrzačené, nicméně jejich hlavní témata velmi vycházejí z Marxe, Lenina a francouzské revoluce. Takový Lipavský se velmi hlásí k leninismu. Jen to celé jedou tzv. po neomarxisticku.
          S těmi obecnými definicemi má u nich Milena pravdu. Jako ostatně ve mnohém dalším. Jen už má nálepku, takže zdejší „levičáci“ by ji nejradši poslali rubat na Jáchymov. Což ke všemu není bonmot. Levici chtějí jako sociálně a hlavně příjmově spravedlivou. Což není špatně. Ale taky egalizovanou, což je velmi špatně. Kdo mi to bude číst, patrně bude silně nesouhlasit, nicméně právě sociální a příjmová spravedlnost je chiméra, která bez vyjímky přerůstá právě v tu dusivou egalizaci.
          A lidskou levici taky chtějí. Tedy, s výjimkou odeslání Mileny do lágru, mě nejspíš taky a s námi dalších, kdo nechodili do práce s píchačkami. Jakkoli je to všechno dáno především frustrací (která mi taky dává zabrat), ona ta levice totiž na lidství taky nahlíží specificky.
          Zatím žádný společenský ani ekonomický systém se ke spravedlnosti a lidskosti nepropracoval.

   1. Mate pravdu, ze je tu hodne nostalgie pro minuly rezim. Ale vy popichujete. 🙂

    Neni to tak davno, Vidlak se ptal, kdo je na levo ci napravo, byl to mix, a nikdo se nad tim nepozastavil. Normalka. Co se od te doby zmenilo?

    1. Re: Vevča, Milena

     Za toho hnusného, trapného a blbého socíku jsem si pořídil družstevní byt 3+1 za DESET MĚSÍČNÍCH výplat.

     Po ulicích se neváleli zfetovanci a bezďáci s krabičákem u hlavy.

     Za socíku si NIKDO nedovolil úmyslně neplatit faktury za odvedenou práci. Já jsem z takových faktur musel zaplatit daň z příjmu cca 6 mega, protože stát zcela rezignoval na vymáhání práva – o nějaké spravedlnosti nebudu vůbec psát.

     Ještě dnes umím víc, než dnešní absolventi stejných škol, které jsem vychodil já.

     Měl jsem svého zubaře, dnes mám v Čechistánu hovno a musím za ním do Polska.

     A vy si dovolíte něco žvanit o nostalgii.
     Běžte do ři**…

     1. Targus: jenomze na neco zapominate. Kdyby ten rezim jeste dnes existoval, tak by byl v riti podobne jako dnesni kapik. To je ta nostalgie.

      Hadate se o vecech, ktere nejsou srovnatelne. Tehda mel kapik taky jeste vyhody.

      1. Neměla byste ale zapomínat na rčení Kdyby byly v p….. ryby, nemusely …a tak dál. Co by bylo nikdo neví, tedy ani Vy.

        1. Podle toho co jsem pochopila jste nepsala o dvojnásobném vstoupení do řeky ale napsala jste : “ Kdyby ten rezim jeste dnes existoval,…… To slovo je ještě. A to nevíte ani Vy ani já ani nikdo nikdo jiný jak by to pokračovalo.

         1. Pokračuje to třeba na Kubě nebo v Severní Koreji. Ve všech evropských bývalých socialistických zemích to zašlo na nedostatečný ekonomický výkon centrálně plánovaného hospodářství.

          1. imho nie uplne. Ten pokles u Kuby a SK je skor v tom, ze ostali samotne v mori kapitalistickych krajin a sami nemaju az tak vela surovin.
           Takze ina situacia by teoreticky bola, keby ZSSR pokracovalo a zaroven by sa obchodovalo dalej v uzavretej skupine.
           Ano, je otazka ako by sa ten socializmus vyvijal dalej, ci by ZSSR poskytovalo dalej suroviny za kamaratske ceny, ci by v pripade prechodu Ciny do pseudo-kapitalistickeho tovaru a tym padom dostatku tovaru v obchodoch mali ostatne socialisticke staty co vyvazat do Ciny, ako by ludia reagovali na blokady internetu atd. Tiez je otazka, ze ci v pripade pokracovania ZSSR a VS, ci by Zapad exportoval svoje vyrobne linky a miesta do Ciny, ked stale by potreboval ukazovat pozlatko zivota beznych ludi.
           Pretoze jedna pravda plati: to co hovorili komunisti o kapitalizme bola pravda, ale nikto tomu neveril. Vsetci to viac menej zistili az na vlastnej kozi alebo na kozi inych.

    2. Čím vice se tento režim bude obnažovat, ukazovat svou pravou tvář a odhazovat všechna pozlátka a masky, kterými jsme se kdysi nechali kolektivně zblbnout, bude se srovnávat čím dál častěji a víc a víc. Ti nahoře by měli začít toho Marxe pilně studovat, protože pokud měl pravdu, tak se jisté procesy ve společnosti spouští samovolně a zcela zákonitě, a to při určitém stavu a stupni procesů jiných.

   2. Ta nostalgie vyplývá z toho, že byli všichni mladí. Myslím že dneska už by si nikdo nechtěl připadat na západě jako chudý příbuzný, když civěl na to zboží a ceny. 🙂

    Každopádně bereme-li to logicky, konzervativní pravice na politické scéně chybí. Takže tam je třeba napřít síly.

    1. Tak ja vam neviem, vzali sme deti toto leto do Caorle, ukazat im more …. a jak sme tam civeli na ceny a zbozi, tak sme si jak chudi pribuzni pripadali ….

     1. Re: Bosorečka

      Kuwa, co se čumíte, když vám to soudružka Milena nedovolila? Vy máte povinně jásat, že teprve teď se máte nejlíp na světě!

       1. Vy asi musíte mít pořád poslední slovo, Mileno, a ještě dost agresivní.. už mě to nebaví Vás rolovat… ach jo, ale nedá se jinak

         1. Takže kdo tady popichuje? Já? Targus? Nebo dokonce Vy? A kdo prská, neprskala jste náhodou Vy, „nechytrá a do naha vysvlečená“ psycholožka?

          1. Pardon, ale označení za psycholožku mne hluboce uráží, víc, než součet všech urážek, kterých jste se tu dopustila, na adresu mou i jiných.

          2. Tak to se omlouvám, Vy jste přece zkušený psychiatr (psychiatryně?)
           Do naha se ale lidé obnažují svou duši i před psychology.

           Takže psychology Vy pohrdáte, když Vás to tak moc urazilo? No, měli se lépe učit, pak by možná mohli být i tou vyšší kastou, tedy psychiatry. Nebo ne?

        1. Ano Martino, nemohla jste se udržet a taky popíchnout, že? Prostě přidat se k útočící smečce a taky si štěknout, i když sama zrovna nemáte do debaty co kloudného sdělit. A já si podle Vás mám nechat líbit nejen veškeré popichování, ale i všechny sprosté urážky a lživé ataky. Když na něco už nereaguji, popichuje Tymákovan, když reaguji, popichujete pro změnu Vy. Ten Targusův pomatený lživý blábol zcela nesmyslně a bezdůvodně obsahující moje jméno s nadávkou soudružka, je podle Vás zřejmě v naprostém pořádku, že? Nemáte žádné puzení ho za to napomenout. To nezadržitelně puzení ve Vás vyvolá až moje otázka, jestli ten blábolista náhodou není opilý.

      1. Fsecko.
       Caorle/ Bibione neni nejlepsi priklad na zjistovani cen zbozi, je to lokalnim monopolem ovladana prazdninova destinace, tam napali ceny, co to pujde.

    2. Oni si to ale nepamatují. A když, tak jsou skálopevně přesvědčeni, že tehdy přece stačilo nastavit kurz podle Komárka a hned bychom se cítili při pohledu na ty ceny lépe.

     1. Ale prdlačky. Nechejte si vaše projekce na seance TOP09. Tehdy jsme neměli srovnání. Právě proto nám tráva na západě připadala zelenější a nebe modřejší. Dnes, když už to srovnání máme, protože režim odhazuje rukavičky a přestává být jaksi z čeho brát či krást (každý podle osobní nátury), tak začíná být zřejmé, co je horší.

      1. Proč mne cpete do Top 09. To je havlistická strana, kterou nesnáším ze všech stran nejvíce. Od první chvíle, co vznikla. Ba ještě déle, protože byla předem v médiích propagována.
       Rozumím Vaší naštvanosti, ale nebudu kvůli současnému stavu vylévat s vaničkou i dítě.

       1. Vzhledem k tomu, že to „dítě“ je ve skutečno zpupný a hodně zkrenčený bastard, který s dítětem nemá zbla společného, bude potřeba jej nejen vylít i s celou nádrží, ale rovnou umlátit železnou tyčí. Vaše představy o hodném funkčním kapitalismu si nechte na ty seance fanatických liberálů.

        Normálnímu jedinci dochází, že tohle nikdy fungovat nemůže. Měli jsme poslouchat naše předky, kteří nás varovali, protože ten hnus zažili na vlastní kůži. Holt ale vyrostla zpohodlnělá generace, která nemusela v předklonu před nikým žmoulat čepice, aby dostala práci a za mrzký peníz mohla svým vyhublým a nemocným dětem koupit alespoň kousek chleba. Částečně zparchantělá generace se poprvé objevila už někdy koncem padesátých let mezi učňovskou mládeží (psal o tom například ve svých pamětech Karel Michal), případně na vojně (že „Smiřický“). Tahle hovádka pak zplodila další generaci, z níž se zrodili veksláci, nefachčenkové, fetky a další jim podobní. Pak už bylo k touze být západ fakt jen skok. Samozřejmě se to netýká celých generací. Ale těch jedinců už bylo tolik, že s nimi šlo stádně manipulovat kýženým směrem.

        1. Příšerný kraviny.
         Dneska je problém sehnat zaměstnance a toho donutit k práci, i když se odměňuje vcelku slušně. Nebýt různých migrantů, např. do stavební firmy neseženeš makáče ani za nic.
         Dtto švadleny, uklízečky, …
         Proč myslíš, že nastal takový boom automatických pokladen v obchodech, proč se mění hospody na samoobslužná bistra, …

         Nejsou lidi. Dokonce už ani povaleči na socdávkách nechtějí pracovat na černo na půl úvazku.

         1. Lidí je habaděj. Jsou jen rozmístěni tam, kde nejsou vůbec třeba, kde jsou k ničemu, kde nic netvoří,… a hlavně kde za to mohou inkasovat!

      2. Tráva na západě tehdy byla o hodně zelenější. Rozdíly se zmenšily, bohužel nejen proto, že bychom západ doháněli, ale také proto, že západ začal zaostávat.
       Hniloba současného systému není v nadbytku kapitalismu, ale v jeho nedostatku a přílišnému přerozdělování státem od těch hodnoty vytvářejících k těm hodnoty prožírajícím (od politiků a válek přes tlamocvičné intelektuály až někam k sockám).

    3. Re: Oj

     A vy prosimich vyděláváte měsíčně kolik, že si před obchodem nepřipadáte jako žebrák?

     Jo tááák, vás přesvědčil soudruh Pyjallách, že v Německu se mají hůř, než my, protože musejí dostávat slevu na Nutellu. Už tomu rozumím.

     1. Psal jsem o rozdílu mezi cenami u nás a v zahraničí. Dnes jsou např. v SRN v podstatě srovnatelné (zboží) nebo 2-3x vyšší (služby), v r. 1989 byl rozdíl řádový.
      Nebudu se tu chlubit, ale každý slušný automechanik je schopen si vydělat dvoj až trojnásobek průměru.

   3. MILENO,
    Tak nám tu vysvětlete proč svým neoarxismem chcete zpusobit chaos potopu republiky a podporou pétidemolice v jejich boji za zničení námi oblíbenému kapitalismu .
    Dyť je to vaše ostuda!Styďte se progreassivistko,skončíte jako menśinova piratka ,rozbijecka většiny ,která bojuje za demokracii a to Planem Národních Zájmu a potřeb jako lef.
    No ni?🇨🇿♥️🌴A nevylezete si radši na tu palmu?

    Kàže proti odpustkům na komíny ,naše husitka Anička dušička.

     1. A kdyby náhodou vysvětlila, dostane sprduňk za to, že musí mít poslední slovo, že?

      Ve skutečnosti ale já ty Krtečkovy slátaniny vůbec nečtu, takže na ně ani nemůžu reagovat. Podobně to mám i s několika dalšími, co sem píšou dlouhé nesrozumitelné slátaniny, které nemá smysl louskat.

     2. MILENO ,
      Docela by vám slušelo si konečně ode mě přečíst ,jakym způsobem bude poražen formaci SSSV ten vämi milovaný kapitalismus bez přivlastkú!
      ,\Nebudetete li číst ten SSSV způsob jak máte instalovat místo dnešního Asociálního režimu,režim sociální,budete osobo do smrti zacofanä a ignorant!!!Muheee.
      Tak aspoň osobo napište VAś návrh jak nás všechny z formace SSSV tj Sjednocenych Sil Společnosti Voliču transformujete zpět do dřívějšího blahobytu a ne jako dnes stále větší a většího rabování všeho včetně dvou třetin našeho přijmu a brzy i vyrabování celého obsahu našich peněženek a veškerých aktiv na plech.
      Máte už osobo rezervované místo pod mostem?Víte jakä tam bude bez rezervace tlačenice ?
      Považovala jsem vás za chytřejší,ale vy jste jako vládní úředník pétidemolice ,kteremu se žije už 34 let dobře s pilinami v hlavě !No ní?

      Kàže AzKSH.

 10. Pane K42 rád Vás čtu i když jsem často na vážkách respektive uvěřit všemu popisovanému. I když s toho co píšete je zřejmé že máte ohromný přehled. Na druhou stranu mě trochu rozčiluje Váš gauč a popcorn. Přece jen mě víc oslovují lidé třeba jako vidlák kteří dělají opak přesto že si ublíží nabijí ústa. Proto a hlavně kvůli takovým lidem se občas vyhraje úplně marný boj

 11. „nestranická politika“, co mi to jen připomíná….. ááááá, už to mám, nepolitická politika. Nešlo to blbě, půjde to ještě blběji.
  Vidlákovy by měl někdo vysvětlit, že politika je především o zájmech. Přesvědčím li o tom zájmu většinu, jsem k tomu účelu zvolen a mohu ten zájem realizovat. Mám li rozplizlé zájmy, budu mít i rozplizlé podporovatele.
  Současné koalice měla zájem a ten byl zvolen. Problém nastal, když se ten zájem začal realizovat a nakonec i projevovat. Ukázalo se, že je vlastně proti zájmům jejich podporovatelů. Vsadím hodně vysoko, že se do konce volebního údobí pěkně mezi sebou sežerou. Dělají chybu, tudíž je třeba jim v tom pomáhat, ne demonstrovat. Optimum je nedělat nic a připravovat se na vhodnou chvíli.
  Ale to je jak mluvit do dubu, tedy do Vidláka.

  1. Pane Véšaku,
   Jste blízko odhalenim vznikající ANTINEOMARXISTICKE odhalující ideologie,kterou prosazuje formace nyní už SSSV tj Síly Sjednocené Společnosti Volicu.
   Ta objevila hned na začátku ,že po zmizení dělníku se kapitalisti rozhodli vyplnit tuto mezeru tou nejhorší spodinou \,která existuje a použít ji opacnym smerem jako progressivistickeho nastroje rozvalu demokracie ,kdy menšina +++kavárenských povalecu ***,nechutná LGBT***, piratšsti zločinci tahajici za rbou pétidemolici ,zacali rozbíjet stávající systém kapitalismu tzv pochodem institucemi.
   Jejich metoda CHUCPE,kterou voliči pokládají podprahové za nelogickou,neodhalili ji a nevidí,že cílem je rozbití demokracie a i stávajícího kapitalismu !!
   ANO ve vzniklém chaosu a agónii sebezničení pak pujde daleko lépe nastolit ještě horší režim **** ANO bude mi líp*** vedoucí k realizaci novodobého otroctví prostřednictvím na př.CBDC,kdy dolar tj podvod trvající už více než 100 let padá a padne ,což banksteři rozhodli dne 29.3.2019 a toto satanisticke rozhodnutí už nejde zastavít ,ale pouze posunovat před sebou.
   A to se děje.No ní?☠️🤐🤠🔔🐸

   Kàže Anička husitka dubovým hlavám,které stále ještě nepochopil,že na ideologii neomarxismu doplati a nenzene ANO.Proto se tu mezi námi nesmí její protagoniste objevit s přednášejí nám tu PLECH!

 12. Pane Vidlaku prosim o komentar, ale fakticky. Na Seznamu je zajimava reportaz o Rajchlovych vyjezdech. Odmysleme si samozrejme jeho ideologicke osirani z pohledu libodemo novinarek 🙂 ale soustredme se na uvadena fakta : 1. Je pravda ze saly nejsou zdaleka plne, jak to tvrdi i Vidlak ? 2. Je pravda, ze Rajchl uplatnuje smejdovskou metodu psychologickeho moderovani, ze na sebe nechava cekat aby zesilil efekt „Prichodu Mesiase“ ? Lzou o tomto ty reporterky ? Ano nebo ne ? A i mlceni Vidlaka bude odpovedi… https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-mam-na-vyjezdech-plno-tvrdil-rajchl-realita-je-ale-jina-239877#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

     1. Co takhle link? Ja jsem ted ztravila pul hodiny, hrabouc se v te zumpe, co je seznam, a stejne jsem to nenasla. To je opravdu katastrofa, ti lidi tam, rajchl je hitler! Sjezd magoru…

      1. Re: Vevča

       Máte blbě přechodník.
       Správně je „hrabajíc“.
       A ztrávit je taky blbě. To je jako že jste někoho chtěla otrávit.
       Spisovně je „strávit“.

  1. Já byl na dvou setkáních (pozn. ani na jednom nebyl Vidlák). Nelze sice brát jako měřítko, nicméně na obou se k původní kapacitě sálu přinášely židle odkud se dalo, aby si měli lidi na co sednout. Příchod Mesiáše se v obou případech konal tak do 10 – 15 minut od avizovaného začátku, v mých případech nenastalo takové to „napjaté očekávání“, spíš se lidi nenuceně mezi sebou bavili. Jednou z těch dvou byli diváci požádáni o strpení kvůli ucpané dopravě.

   Co to je šmejdovské psychologické moderování, to nevím, Rajchl každopádně publikum na začátku „ladí“ souhrnem vládních „úspěchů“, na a pak mluví, mluví a mluví. Kam se na něj svou ukecaností hrabu.
   Každé takové setkání, nejen s Rajchlem, ale prakticky s kýmkoli, nutně musí mít nějakou dramaturgii. Nejde přijít a z fleku házet témata a jejich komentování. To jen pro pořádek, každému je to jistě jasné. Ta Rajchlova spočívá v kritice vlády a představování toho, co PRO chce dělat. Vzhledem k připravené dramaturgii tam s psychologií jistě je počítáno, tzn. zdůrazňování a opakování některých věcí apod. K cílené „hrncovo-pokrývkové manipulaci bych to ale rozhodně nepřirovnal (i když jsem na takové nebyl, snad si to ale dokážu dovodit), to bude spíš seznamovská interpretace. Otázkou může být splnitelnost některých témat, na druhou stranu ale na setkání politika s občany dost těžko může znít, že víte, vono to je těžký, s tím se dá blbě hnout, no ale my to kdyžtak nějak zkusíme. To by se občané asi zvedli a šli pryč. A kroutili by hlavou…

 13. Vidláku, na politickou cestu jste se vydal už dávno, a proto jste se na ní potkal s příležitostí využít formálně hotovou stranu. Moje rada je tuto příležitost využít. Pokud byste ji nevyužil a zůstal „pouze“ u zaměřování literárního reflektoru na problémy systému, další obdobné nabídky vás neminou. Jdete jim svým životem naproti. Není přece třeba dosahovat velkých a většinou nereálných cílů. I „drobné“ následky sypání písku do soukolí mají velký smysl. Čím více lidí si najde svůj způsob sypání, tím lépe.

  Vycházím ze zkušeností své profese – čím je systém složitější, tím roste pravděpodobnost selhání. Růst složitosti automaticky snižuje počet a způsobilost lidí, kteří věci skutečně rozumí. Pokud by se podařilo některé skutečně nesystémové straně získat přes 5%, posílí se tím výrazně ochota lidí volit nesystémové strany. Taková dnes není v parlamentu ani jedna. K selhání vede zadrhávání více součástek čím dál složitějšího zařízení a neschopnost opravy z nedostatku způsobilých odborníků.

  Vezměme si třeba elektronické řízení strojů (aut, kotlů, domácích spotřebičů) nebo OZE. Čím jsou stroje závislejší na čím dál složitější řídící elektronice, tím je zadrhávání a následné selhání pravděpodobnější. Stačí, aby selhala jedna klíčová součástka. Čím více solárníků se připojí k rozvodné síti, tím naroste pravděpodobnost blackoutu. A obráceně, čím menší způsobilost lidí, tím omezenější schopnost řešit problémy. Je to pozorovatelné v každém oboru, nejen u politiků a vlád.

  1. Re: Kopelman

   Nerad vás označuji za blbce, ale nemáte vůbec pravdu.

   K zadrhávání techniky dochází poměrně nemilosrdně již při selhání naprosto podružných „přívěsků“ v systému, který je zbudován tak, aby prakticky vylučoval jakýkoli regulační zásah zvenku, který NENÍ prováděn „odborně proškoleným“ personálem, který je pochopitelně vybaven to nejsložitější technikou a nejodbornější diagnostikou, jakou lze vyrobit.

   Toho blbce pochopitelně berte jako vatu do diskuze, abych ukojil své zduřelé ego, jak mi tu někteří neustále zdůrazňují.

   Ještě příklad:
   – kdysi jsem byl schopen rozeznat závadu na vzduchovém pérování vozidla pouhým okem.
   Následoval „průplaz“ k ventilu, odpojení hadičky, vyjmutí dvou šroubků a výměna ventilku v hodnotě nízkých jednotek stokorun. Problém byl vyřešen v časovém rámci jednotek, maximálně nízkých desítek minut.
   – dnes jsem schopen rozeznat závadu na vzduchovém pérování vozidla pouhým okem.
   Následuje připojení počítače a odmazání konektivity kdysi jednoduchého mechanického ventilu s řídící jednotkou. Pak se odehraje průplaz na místo sídla ventilku, následně se ventil vymontuje odpojením, resp. nenávratným zničením megaknektoru na kabeláž, odpojením hadičky, vyjmutím dvou šroubků a výměnou ventilku v hodnotě vyšších jednotek tisícikorun. Po výměně samotné je třeba ještě přes počítač systém oživit tzv. spárováním ventilu s vozidlovou řídící jednotkou.
   Problém je vyřešen v časovém rámci jednotek dnů, pokud najdete volnou kapacit v servisní síti a dodavatele ventilku s vhodnou autonomní řídící jednotkou.

   A říká se tomu pokrok.

   1. Bez ohledu na vaši označovací zálibu mám za to, že oba píšeme o stejné věci, jen se na díváme z opačných perspektiv. Jsem teď na cestě, tak zatím jen stručně z mobilu. Z mé perspektivy pozoruji vymírání vašeho druhu, tj. lidí, kteří umí, protože znají a mnohokrát zažili. Jsem mírný přívrženec kolapsu jako účinnějšího způsobu obnovy zdravé společnosti. Proto Vidláka štengruju, aby svým příspěvkem do politiky zvýšil složitost systému a tím uspíšil jeho kolaps. Ať to pro gaučisty není nuda.

   2. Vy nevidíte pokrok?
    Že musíte použít služeb výrobce, dodavatele nebo jím stanoveného opraváře a jiná cesta není? Stále být přivázán? Není to sice monopol, konkurence bývá veliká, ale zajišťuje to u tak stálý příliv peněz.
    Znám z oboru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *