30 května, 2024

Děkuji

Ti, kdo sledují i můj fejsbůk a ostatní rubriky tak vědí, že je to dnes právě týden, co skončila moje příslušnost k Českobratrské církvi evangelické. Už jsem to krátce zmiňoval na hentěch sociálních sítích a ptali se mě na to na Parlamentních listech, ale protože jsem věděl, že k mému případu bude mít vedení místního sboru v Miroslavi nějaké sezení, říkal jsem si, že na něj počkám, abychom to měli kompletní. To se v uplynulých dnech stalo, takže mi dnes dovolte konstatovat, že jsme se posunuli zase do padesátých let se vším všudy.

Ale začnu od začátku:

Před vánoci jsem přestal chodit do kostela. Když vám přímo v kostele říká člen vedení sboru, že jste dezinformátor a kolaborant a chystají si pamflet, kterým se od vás chtějí důrazně distancovat, tak nějak ztratíte pocit, že si sedáte do lavice s bratry a sestrami. Navíc jsem neměl úplně náladu, nechat se urážet od těch, kteří mi podle všech křesťanských proklamací měli být nejbližší.

Asi nemusím zdůrazňovat, že prakticky nikdo nepřišel, abychom o tom mluvili či diskutovali. To nebylo nutné. Názor si už udělali z velkých médií a české televize, což je samozřejmě snadnější, než u souseda zaklepat na dveře a promluvit si s ním. Na Kydech jsem svojí tehdejší frustraci z evangelických poměrů několikrát ventiloval a zároveň jsem si řekl, že jediné řešení je, se odstěhovat. Ne, že bych nesnesl nadávky, na to mě už dávno připravili různí internetoví trolíci od pražské kavárny, ale bylo jasné, že to brzy dopadne i na mojí ženu a děti. A v druhé rovině to dopadne na její rodiče – ona se totiž vždycky najde nějaká dobrá duše, která jim při každém vyhrocení situace, třeba před volbami, přijde tím nejméně vhodným způsobem poreferovat, co veřejně říká jejich zeťáček.

Samozřejmě jsem s tím doma narazil. Moje žena je v Miroslavi doma. Její rodina tu žije po dlouhé generace, je svázána s místní evangelickou tradicí. Když jsem mluvil o tom, že je třeba se začít ohlížet, kde nechal tesař díru, protože tohle všechno má jediné řešení v tom, že sejde z očí, sejde z mysli, tak se s tím jen těžko smiřovala. Navíc, ona nikdy nebyla u toho, když ti jedině správní, hodní a pravdomluvní pronášeli své štiplavé poznámky o kolaborantech. Trápilo jí to, oponovala mi, myslela si, že to nebude tak hrozné, že prostě jen přeháním a ve skutečnosti jde pouze o několik záštiplných jednotlivců.

Ženy vždycky nakonec zvítězí a tak jsem se nechal ukecat a po půl roce jsem do kostela zase šel. Ale vydrželo to jen dvě neděle. Hned při té druhé vystoupil dopředu místokurátor sboru a přivítal shromáždění slovy, že se tu dnes sešla pestrá směsice domácích, hostů, dezinformátorů a proruských kolaborantů. Oficiální představitel vedení sboru to řekl při oficiálním pořadu bohoslužeb…

I zvedl jsem se, prošel jsem středem zkoprnělých farníků, vytřepal jsem na prahu prach ze své obuvi a řádně za sebou práskl dveřmi. Chudák moje žena tam seděla vedle mě a měla z první ruky, jak dnes vypadá křesťanská láska k bližnímu. Milý celníku Zachee, dneska už by Ježíš u tebe nevečeřel, dneska by tě vyhodil.

Nejlepší ale bylo, co pak následovalo. V týdnu se sešlo vedení sboru, aby k celé věci zaujali stanovisko. I moje žena tam byla s nimi. I zjistila, že staršovstvu vlastně vůbec nevadí, co místokurátor řekl. Že s tím vlastně souhlasí. Že mají výhrady jen ke způsobu, jakým to řekl, že to nebyla ta správná příležitost a mělo to být řečeno možná jinými slovy. Samozřejmě jsou to jen malé výhrady, které budou snadno a rychle zahlazeny…

A má žena už ví, proč budeme muset zvednout kotvy a změnit místo. Když to neuděláme, bude se to stupňovat…

Mluvil jsem o tom s Pepe Nerušilem z pražské SPD, kterého mám rád a on mi řekl, že si můžeme podat ruce. Jemu zase vyhodili z církevní školy dceru. Hodnoty jeho rodiny se totiž neslučují s hodnotami školy. Takhle mu to ředitelka napsala. Inu, stačí jeden agilní udavač, který splní svou liberálně demokratickou povinnost, pak trochu řvoucích libtardích bojůvek na twitteru a všichni se bojí. Pepe Nerušil se stěhuje do anonymní vnitřní Prahy a já přemýšlím, jak to udělat, abych mohl být dále Vidlákem a mít svoje milované hospodářství, ale jak být co nejdál od místní pravdy a lásky, protože jinak se postarají, aby jejich evropské hodnoty pocítila celá moje rodina.

Proč to všechno píšu…

Přátelé, nebýt vás, už dávno bych to zabalil. Nebýt vaší obrovské podpory, zřejmě bych tohle neustál. Nebýt vašich návštěv u mě, nebýt vašich mailů, telefonátů, nebýt vaší vřelosti při osobních setkáních, nebýt vaší odezvy při mých veřejných vystoupeních, dávno bych dal přednost klidu v rodině… V tomto těžkém půlroce se opravdu ukázalo, kdo mi byl přítelem v nouzi a já chci dneska poděkovat Petře Rédové, Davidu Moosovi, Zbyňkovi „Jestřábovi,“ Honzovi Maňákovi, Ondrovi, Bannymu a mnoha dalším, kteří to celé prožívali se mnou a starali si, aby moje špatná nálada nikdy nepřekročila kritický bod.

Musím poděkovat také Jardovi Polanskému, šéfredaktorovi Parlamentních listů, protože mě učí, jak být institucionalizovaným kreténem… to je totiž jediný způsob, jak v dnešní libtardí době přicházet do veřejného prostoru a nezbláznit se toho. Jsem rád, že se učím u mistra. Děkuji také Honzovi Fulínovi z Prvních zpráv, že i u něj mohu mít svůj azyl. A samozřejmě nemohu vynechat Martinu Kociánovou, která v téhle divoké době umí udělat atmosféru, že je vlastně všechno v pořádku.

Děkuji vám všem, kteří mě denně čtete, kteří si uděláte čas, mi poslat pár slov a kteří se nezlobíte, že v záplavě korespondence nedokážu odpovědět každému. Před prázdninami jsem upozorňoval, že budu na žních a nebudu mít prostor na rozesílání knih. Ale vaše finanční podpora se prakticky nezastavila. Víte, je mi nepříjemné, dostávat něco jen tak bez protihodnoty, proto jsem s radostí uvítal nabídku Petry Rédové, že moji knihu načte jako audio. Nechápu, kde při svém zaměstnání a veřejném vystupování na tohle vzala čas. A nejenže načetla moji knihu, ale každý den načte můj článek… pro ty, kteří jsou třeba za volantem, mohou poslouchat, ale nemohou číst. Odkaz je zde: https://youtube.com/@PetraRedova

Honza Maňák začal na namluvenému slovu přidávat videjka do pozadí a ejhle… Vidlák je najednou na Tiktoku a má tam půl milionů shlédnutí… Mezi mladými… David Moos s Jestřábem tomu dodali technické zázemí.

Banny dává moje texty na Telegram. Ondra na Twitter.

Pořád se mluví o sjednocování a spolupráci. Tady máte příklad jedné takové velmi úspěšné spolupráce, která nám všem pomáhá v tom, co chceme dělat a pomáhá i ostatním v tom, co chtějí dělat oni. Nemuseli jsme si na to psát ani smlouvy, ani stanovy, prostě je to win – win pro všechny a my nejsme žárliví. Příští neděli pro ně griluju prasátko…

Nejraději bych pozval vás všechny, co mě čtete, ale pokud budu věřit číslům, kdybych vás naráz pozval padesát a věnoval tomu každý víkend, trvalo by mi to asi dvě stě let. Do svého domu se mi padesát hostů navíc ani nevejde. Měl jsem teď šanci koupit krásnou sýpku, kde bych padesát lidí ubytoval, dokonce bych si ji mohl i dovolit, ale majitel ji prodá jedině s tříhektarovým zemědělským areálem… takže kdybyste náhodou nevěděli, co s osmi miliony peněz, můžete si koupit tři hektary budoucích stavebních parcel, Vidlák se přifaří s malým kouskem a bude schopen zvát čtenáře alespoň po padesáti, čímž bude mít dvě století co dělat.

Ale abych se alespoň trochu odvděčil za vaší přízeň, každý kdo mi poslal (a nebo pošle) alespoň 200,- Kč, může si stáhnout moji audioknihu. Právě teď jsme upravili přímo na Vidlákových kydech rubriku „Objednat knihu,“ kde si samozřejmě můžete zadat adresu pro zaslání tištěné knihy, ale můžete si nově i stáhnout audioknihu. Rád pak poreferuji Petře Rédové, kolik lidí ocenilo její práci.

Od prvního září navíc bude možné si stejným způsobem vyžádat i druhý díl knihy. Představím ji za týden, ale vězte, že už je hotová a čeká u mě v garáži na začátek školního roku, kdy ji začneme rozesílat. Systém bude stejný – kdo pošle Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, bude si ji moci nechat zaslat.

Děkuji vám všem. Děkuji za každý kousek podpory, děkuji za každé vlídné slovo, kterého se mi od vás, čtenářů, dostalo. Děkuji za vaši přízeň, děkuji za vaše diskusní příspěvky, děkuji za souhlas i nesouhlas.

Váš Vidlák

350 thoughts on “Děkuji

 1. No, my atheisté a agnostici to máme jednodušší – o jednoho pána méně, navíc nás nemůže nějaké společenstvi „těch jediných spravedlivých“ ničím vydírat.

  V některých místech jeden neví, jestli je to sbor pravověrných věřících, nebo místní lóže.

  A co když zajdete do hospody a neřešíte politiku, ale práci – to je jaké?

 2. Vidláku neblbni, z domova se neutíká před nějakými debilními spoluobčany …
  Začni v Miroslavi budovat opozici proti tomu staršovstvu hlupáků se záměrem postupně navolit svoje lidi a ty hlupáky zlikvidovat na smetiště dějin, čas hraje pro tebe …

 3. Je to zapeklitá věc. Na jedné straně, jako následovatel Krista, byste měl nastavit druhou tvář a hodit po nich chlebem. Jenže víme, že to jsou jen takové koledy spolku, který má k lásce k bližnímu asi stejně daleko jako Biden k demokracii.
  Řešíte dilema a rád byste před tím utekl. Chápu, že ne kvůli sobě, nýbrž kvůli dětem. Myslím, že neutečete. Kamkoliv se vrtnete, místní budou vědět, že se jim tam stěhuje Vidlák. Leda vybrat místo, kde vás budou mít rádi už předem. Ale ani to není záruka. Náhodou něco napíšete, co se jim nebude líbit. doba je turbulentní, nálady se mění rychle a trochu konsistentního člověka aby jeden pohledal. Málokdo si chce věci vyjasnit, najít odlesk reality a pochopit protistranu. Povrchní příznivce se stane velmi rychle povrchním nepřítelem. Stabilita je jen u konsistentních lidí.

  V Miroslavi vás budou ti uvědomělí neobolševičtí přisluhovači nenávidět za to, že jste si dovolil mít jiný pohled. Oni přece představují to DOBRO, nakonec tím, že ho zvěstují z kazatelny, má to absolutní váhu a jim to dodává absolutní víru v to, že dobro konají. Je to dáno v kořenech toho spolku.

  A jestli se vítr otočí, budou vás nenávidět dvojnásobně, protože budete jejich živoucí svědek toho, jaké jsou to bezcharakterní svině. O svědomí se většinou u těchto lidí mluvit nedá. Oni budou samozřejmě stejně aktivně prosazovat i opak, ale vy tam budete trčet jako nepříjemné memento, které připomíná cosi dávno překonaného. Jako když se mukl z koncentráku objevil v 50. letech u předsedy MNV, který předtím aktivně pracoval pro Němce a chlapa udal a do koncentráku poslal za kecy o Stalingradu právě on.

  A tak se nabízí otázka – představují ti farníci většinu lidí z Miroslavi? A okolí? Mají děti potenciál to ustát? Máte vy skutečně kam jít s jistotou, že se to nezopakuje?

  Před pár roky jsem viděl rozhovor s Jakešem. Měl tehdy snad sto let. Pořád mluvil tak, jak to cítil, svým stylem a byl v názorech konsistentní. To, co chci tady zmínit, byla odpověď na doraz, zda něčeho lituje.
  Odpověděl, že lituje toho, že rodina nedokázala ochránit jeho vnuka, kterého okolí šikanovalo a dohnalo k sebevraždě. Vyžívali se na něm prostě proto, že se jmenoval Jakeš a byl to vnuk TOHO JAKEŠE. Takhle funguje režimní smečka.

  O vás, Vidláku, strach nemám, vy byste si s nimi poradil. Musíte ale taky myslet na děti a rodinu. Jen vy víte a znáte. Radit nelze, zejména z gauče a situace, kdy člověk nevystoupil z anonymity tak naplno, jako vy.
  Moje děti zažívaly krátkodobě dost tvrdý tlak v době presidentských voleb, když Kchárljugend honily po chodbách ty nevěřící a učitelé se svraštělým čelem ve třídě vyjadřovali jistotu, že snad TADY BY ZEMANA NIKDO NEVOLIL, proboha….

  Držím palce.

  /jsem zde blokován? – napřed mi to napsalo, že píšu moc rychle, pak to prošlo a komentář není vidět/
  zkouším tedy podruhé pro případ, že jde o poruchu

 4. Je to zapeklitá věc. Na jedné straně, jako následovatel Krista, byste měl nastavit druhou tvář a hodit po nich chlebem. Jenže víme, že to jsou jen takové koledy spolku, který má k lásce k bližnímu asi stejně daleko jako Biden k demokracii.
  Řešíte dilema a rád byste před tím utekl. Chápu, že ne kvůli sobě, nýbrž kvůli dětem. Myslím, že neutečete. Kamkoliv se vrtnete, místní budou vědět, že se jim tam stěhuje Vidlák. Leda vybrat místo, kde vás budou mít rádi už předem. Ale ani to není záruka. Náhodou něco napíšete, co se jim nebude líbit. doba je turbulentní, nálady se mění rychle a trochu konsistentního člověka aby jeden pohledal. Málokdo si chce věci vyjasnit, najít odlesk reality a pochopit protistranu. Povrchní příznivce se stane velmi rychle povrchním nepřítelem. Stabilita je jen u konsistentních lidí.

  V Miroslavi vás budou ti uvědomělí neobolševičtí přisluhovači nenávidět za to, že jste si dovolil mít jiný pohled. Oni přece představují to DOBRO, nakonec tím, že ho zvěstují z kazatelny, má to absolutní váhu a jim to dodává absolutní víru v to, že dobro konají. Je to dáno v kořenech toho spolku.

  A jestli se vítr otočí, budou vás nenávidět dvojnásobně, protože budete jejich živoucí svědek toho, jaké jsou to bezcharakterní svině. O svědomí se většinou u těchto lidí mluvit nedá. Oni budou samozřejmě stejně aktivně prosazovat i opak, ale vy tam budete trčet jako nepříjemné memento, které připomíná cosi dávno překonaného. Jako když se mukl z koncentráku objevil v 50. letech u předsedy MNV, který předtím aktivně pracoval pro Němce a chlapa udal a do koncentráku poslal za kecy o Stalingradu právě on.

  A tak se nabízí otázka – představují ti farníci většinu lidí z Miroslavi? A okolí? Mají děti potenciál to ustát? Máte vy skutečně kam jít s jistotou, že se to nezopakuje?

  Před pár roky jsem viděl rozhovor s Jakešem. Měl tehdy snad sto let. Pořád mluvil tak, jak to cítil, svým stylem a byl v názorech konsistentní. To, co chci tady zmínit, byla odpověď na doraz, zda něčeho lituje.
  Odpověděl, že lituje toho, že rodina nedokázala ochránit jeho vnuka, kterého okolí šikanovalo a dohnalo k sebevraždě. Vyžívali se na něm prostě proto, že se jmenoval Jakeš a byl to vnuk TOHO JAKEŠE. Takhle funguje režimní smečka.

  O vás, Vidláku, strach nemám, vy byste si s nimi poradil. Musíte ale taky myslet na děti a rodinu. Jen vy víte a znáte. Radit nelze, zejména z gauče a situace, kdy člověk nevystoupil z anonymity tak naplno, jako vy.
  Moje děti zažívaly krátkodobě dost tvrdý tlak v době presidentských voleb, když Kchárljugend honily po chodbách ty nevěřící a učitelé se svraštělým čelem ve třídě vyjadřovali jistotu, že snad TADY BY ZEMANA NIKDO NEVOLIL, proboha….

  Držím palce.

 5. Vážený Danieli,
  pro mne jste důležitý člověk, s kterým denně diskutuju v duši nad jeho články. Myslím si, že by na Vás měli být v Miroslavi hrdí. Lidi ve Vašem církevním sboru neznám, ale dělají chybu, když se k Vám obrátili zády. Věřící lidé by se tak neměli chovat. Povyšují se tak nad Boha. Jan Hus taky asi nebyl ve své době všeobecně oblíbený, ale stál si za svými názory. Já si myslím, že byste měl zohlednit potřeby svých dětí a manželky, jen to by u mne byl důvod, abyste svůj současný domov opustil. Jižní Morava je krásná. Tohle má být vyjádření mé podpory.
  Jirka B.

 6. Celá ta diskuze, tak jak se stává, utekla někam jinam. Na celou tu věc, podle mého, dokonale reagoval Schumacher, když tady 13. srpna 2023, 13:43 napsal:
  „Vidláku, navrhuji neodcházet z místa, kde máš kořeny. Jestliže odejdeš, zaručeně narazíš na jiné blbce. Výhodou je, že tyhle blbce už znáš. Navrhuji zůstat, hledat místní spojence a bojovat. Diplomaticky. Dovednými pleticháři byli příkladmo Karel IV., Jiří z Poděbrad, Tomáš Masaryk.
  Stran onoho …. ve sboru, můžeš zvážit protiofenzívu. I v Bibli najdeš střelivo. Tak si můžeš vyzkoušet politiku v malém. Chopit se vlády na místní úrovni.
  Nejvíc je nasereš svými úspěchy. Ne, že by to bylo důležité. Nejdůležitější je Tvoje rodina, Tvoje spokojenost. Nepodléhej okamžitým náladám z jednotlivých událostí. Uvažuj pragmaticky, ekonomicky (jak píšu, ekonomie zdaleka není jen o penězích). Pracuj s faktorem času.
  Klíčové je uchovat soudržnost rodiny. Největší nebezpečí vidím v tom, že sbor manželce (asi už) se snaží vyplachovat mozek.

 7. Pane Vidláku, jen tak mezi námi, kolik jste nám toho z Vaší kostelní parády cudně zamlčel?

  Když jste měl strkanici s Bartkovským, tak jste tady psal o božím požehnání, ale jemu jste posílal kurvy. Takže církevní strkanice byla také trošku jinak? Copak jste vynechal? Nestyďte se, já to nikomu neřeknu:-)

  1. Myslíš tohle, libtarde;
   Co pan Bartkovský předváděl, byla spíš smutná komedie a ukázka toho, jak neuvěřitelně prolhaná mainstreamová média v současné době jsou. Bylo nádherné, když lidé, kteří seděli v sále nebo sledovali stream, mohli pak skutečné dění konfrontovat s mediálními výstupy pana Bartkovského. To byl popis něčeho úplně jiného, než se v sále probíralo. Kdybych měl říct jeden titulek k tomu, tak jsme ho usvědčili ze lhaní, které je prostě úplně mimo rámec jakékoli standardní žurnalistiky a toho, co by měl novinář dělat.

   Nachytali jsme ho na švestkách. A nějaké výzvy k násilí? Seděl tam dvě hodiny, nikdo na něj nic nezkoušel a nikdo mu nevyhrožoval. Vymyslel si to.
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Vypadni-A-smich-Rajchlova-akce-kam-prisel-novinar-Bartkovsky-Nove-informace-738442

   1. Děkuji za připomenutí, na tohle jsem zapomněl. Když vidlák zahříval dav, který Bartkovskému vyhrožoval fyzickým násilím, tak se jistě projevila Vidlákova pravá víra.

    Tohle všechno Vidlák ve svém blogu vynechal. On je takový vynechávač.

 8. Kdysi dávno mi jedna silně věřící slečna vysvětlila, že nelze soudit víru podle církve. Nespočítám, kolikrát jsem se tím v zoufalství nad stavem církve a činy některých „věřících“ utěšoval. Pokud se s tím smíříte, budete mít zase o něco jednodušší život.

  1. Víte, co je na tom nejlepší? V církvi by se měla scházet „pestrá směsice domácích, hostů, dezinformátorů a proruských kolaborantů“. To všechno jsou totiž charakteristiky věcí pomíjejících a měnících se. Před tváří Ježíše Krista, který za nás umřel a z mrtvých vstal a spojuje nás v církev neprosto nedůležité. Právě tady by měli hledat to podstatné, co nás spojuje. Takže ten trouba vlastně řekl pravdu. Jen nevěděl, co říká.

  2. Církev hlavně nelze spojovat s Kristem. Ti by ho sejmuli rychleji, než než tehdy Římané s Židy.
   Jsou to většinou organizace založená na manipulaci a nenávisti, ovládající svoje ovce přes ty nejnižší pudy. Tí myslím pěstování pocitu vyvolenosti té skupiny. To bývá příčinou největší brutality a nesmiřitelnosti s ostatními. Falešná láska a nefalšovaná nenávist a nesnášenlivost.

 9. Vidlák re: Danieli, uprostřed vší nejistoty jsem si jist, že věřit v Boha neznamená nutně padat na zadek před klérem, který při Vašich schopnostech zas tolik nepotřebujete.. (Tomáš Garrigue by mohl vyprávět …)

  Klidně lze nastavit druhou tvář, ale být připraven …

  Jsem při Vás, držím palce a věřím, že se rozhodnete správně …

 10. Ještě, že se dnes za rouhačství a odpadlictví v našich krajích již neupaluje. Každopádně, bych na dovolenou do Kostnice nějakou dobu, zejména pod průhlednou záminkou společné grilovačky se sborem na usmířenou nejezdil 🙂
  Pardon, za ten zlehčující tón. S Vidlákem jsem dnes mluvil, čistíc si hlavu na houbách, a jen mě to utvrdilo v několika věcech.
  A) Daniela musíme podporovat – nikdo jiný tak nadaný, spojující a minimálně kontroverzní na alternativní scéně prostě není. Dřívější osobnosti Alternativy přinejmenším nevedly tak spořádaný život (anebo prostě jen nebyli tací lidští a nebo i měli podivnou minulost). Současní Vidlákovi oponenti také zrovna nejsou vzory ctnosti – spíš naopak, prolhaní, prorežimní, zadlužení a zamindrákovaní podvodníci, twitterová SA-SS úderka od cempera, vrabela, hrebenarové po ty farizeje ve Vidlákově sboru – sami se prohlašující za Apoštoly pravdy.

  B) pozorujeme rozpad společenské smlouvy s hrubnutím společnosti. Jev, který bude stále sílit, jak více a více “polezou tlusté do tenkých” ať již jde po Ukrajinu nebo státní dluh, nebo upadající školství, zdravotnictví, bezpečnost…. Materiální bohatství ještě ale nějakou dobu vydrží i když vláda amatérů pracuje na opaku*, tak úpadek nebo přerod? bude pozvolný.
  Musíme mít ty “paralelní struktury”, ať jsme na tu dobu připravení.

  *Jinými slovy lépe už bylo zde: http://www.lukaskovanda.cz/konsolidacni-balicek-zvysi-lidem-inflaci-a-firmam-marze-prognozuje-ceska-narodni-banka/

  1. Ad B/:
   Nejvíc mě na tom mrzí, že to staví naše lidi proti našim lidem.
   Podle mě, je to taková konzerva na vařiči, tlaky stoupají a furt topíme a topíme. Pak to šlehne a následky si neumím představit.
   Obchodníci si z nás dělají doslova srandu.
   Někdy 2019 bych si řekl, že to není možné, chtít za deset deka smaženého sýra a porci hranclů 250,-Kč.
   Platy přitom minimálně od toho 2019 stojí na místě, cena všeho leze nahoru a s nimi i napětí v lidech, jestli to zítra ještě utáhnou, nebo už ne.
   Rok, maximálně dva.

   1. Tady byl jakýsi Food festival, stánky se žrádlem a ještě jste musel zaplatit vstupné 45 korun, za to vám dali na ruku modrý proužek a bez tohoto označení nikomu nic neprodali. Stánky za plotem, aby nepronikla ani myš. A lidi platili, za to, aby si mohli koupit přepálené tuky s něčím za 250.

    1. Popravdě, každý prodává za tolik, za kolik je někdo ochotný koupit. Je těžké se tomu divit.
     Dneska už máme i zážitkově hotely a restaurace. Jedlík dostane k pokrmu příběh a má zážitek .
     Za dvojnásobnou cenu, dá rozum! Proč ne?
     😻

  2. Proto ho také podporuji!!!
   Je to hodný člověk a nemá potřebu se proti někomu vymezovat. Někdy si říkám, že je až moc důvěřivý, ale chápu , že to k němu patří. Prostě dát každému šanci. Všem lidem dobré vůle. Vidět na každém dobré vlastnosti, pokud to není vysloveně špatný člověk.

   1. Přesně, Vidlák je rozhodně nejlepší koho za poslední léta Alternativa měla. Srozumitelný jak vidlák, s přesahem oborů a srdcem na dlani.
    A proto je establišmentu a jeho podržtažkům tak nebezpečný. A tak mu také zatápí po svém, zákeřně útočí – nejprve odhalením a snahou poškodit ho u zaměstnavatele, pak na to co je mu nejbližší. Rodinu a Víru.
    Vskutku “Pravda a láska”, chciválkové jedni, jen zbabělí udavači a internetová soldateska.

    Představitelé sboru se však ukázali jako praví pokrytci, kdy místo slov o Lásce a odpuštění kážou nenávist – a odkryli se tím svým způsobem naštěstí i pro paní Vidlákovou, které to muselo nutně otevřít oči. Asi reformovaná církev bude potřeba novou reformaci 🙂

  3. Absolutní nepochopení situace;
   @„když vláda amatérů pracuje na opaku*, tak úpadek nebo,“

   blbost do nebe k podvodu, pardon k neviditelnému a nepoznatelnému Bohu, volající.
   Pěti nebo šestidemolice není bandou amatérů, ale aspenistického ksindlu. Asi nekolaboruje s Putlerem, ale docela jistě s mafií ovládající EU, NATO, OSN, WHO, WEF, FED, BlackRock&Vanguard.

   1. Co lze vysvětlit blbostí, netřeba vysvětlovat složitou konspirací. Pokud elektrikář šéfuje MF, všezastupitelský (EU, USA, UKR) protektor Fijáláh si nechá kakat na hlavu i nějakým úředníčkem v Bruseli, a na MO máme šílenou a nenávistnou bezdětnou harpii nebo, že na MV šéfuje Kolínský mafián, pak se nemůžeme divit, že “lehce alternativnímu” Brnu šéfuje kokainistka (pročpak asi ten rozbor moči a ne vlasů?), a nějaký “profesionální syn” Benda z toho dělá standard – a on to v těhle kruzích standard docela je, váženě nepotřebujeme konspiraci.
    Pusťte bandu pitomců na drogách k dílu a výsledek bude shodný.

 11. Jjo. Nechci být přízemní ani zlý. Nezalibil se prostě jen nějakému smejdovi v okolí Váš statek? Tihle lidi často nejdou naprimo, ale zaútočí oklikou…. mohou využít situace a skrze morálně nadřazená stanoviska užitečných idiotů Vás otrávit a vyštvat. A pak přijde dobrodinec, co nabídne dobrou cenu… Já vím uvazuju hnusně. Promiňte.

 12. Na netu vyšel článek, v němž se píše, že „…….Raiffeisen Bank……svými penězi podporuje ruskou válku a dosud neučinila žádný krok k odchodu z ruského trhu. 659 milionů euro je částka, kterou banka odvedla v Rusku na daních. Z toho 100 milionů euro je tzv. „excess profit tax“, mimořádná daň, která má sloužit k výplatě mezd ruským vojákům…..“

 13. Českobratrské církev evangelická? K neuvěření ve srovnání s jejími kořeny. Co je to za vedení Sboru, tam v Miroslavi? Jak může do národoveckého křesťanství montovat kritéria současné politiky státu? To mohou a toho jsou schopní jedině bigotní omezenci. J. A. Komenský se v hrobě obrací. S Vidlákem, zvlášť v tomto ohledu, nadmíru sympatizuji.

 14. Předpokládám, že ta Michprdí krysa, si sem chodí počíst a v zápalu inkvizičního tažení fluše jedovaté sliny.
  Možná flusáním pověřil nějakého Michprdího soukmenovce.
  Všichni víme, co jsou to ti Michprdi za svoloč a čeho jsou schopni.
  Drastíku, pliju před tebou. A že se cítíš být zrovna dnes na koni? Nebude tomu tak vždy.

  1. S tím koněm je problém.
   Jeden takový kůň tu smrděl pětačtyřicet roků. Dodnes jsme se následků rozhodnutí o jeho chovu nezbavili, jak je vidno.
   Problém vězí v tom, že lidský život je krátký na válčení se zmrdem. Mám to za sebou, jenže tehdy mi bylo 22 a neměl jsem rodinu, za kterou bych byl zodpovědný.
   I tak to trvalo dva dlouhé roky, než se povedlo, s pomocí stejně postižených kolegů, zmrda v práci zbavit.
   Tehdy mi to přišlo, jakoby nic – ale čas letí. Dnes už bych ty dva roky -zatraceně ostražitého života- nedal.
   Zmrd stejně, kvůli až neskutečné zmrdovitosti, nakonec skončil tak, jak správně měl.
   Jenže – z mého úhlu pohledu hodně pozdě. Mezitím stihl ničit další životy, jiným lidem a jinde, než s ním za dlouhou podmínku a fakticky definitivně, skoncoval jeden z hodně postižených.
   Jenže to bylo až v roce 1995, pět roků po převratu, kdy měl kůň oficiálně chcípnout. A hlavně spoustu let poté, co ničil život mně a mým kolegům.

 15. Takže ještě jednou. Věřil jsem, že tohle dáte a s grácií jim to vrátíte. A místo toho z kauzy udělala na FB Redlová komedii …
  Člověče nešťastná, máte to zapotřebí …

  Zastavte se, 14 dní nic nepište a přemýšlejte o životě. Kam patříte, kam patří vaše srdce, jaký je váš skutečný politicky názor, zda nepatříte ve společnosti jinam než pravicová alternativa….

  1. re Pluto:

   Vidlák se nemusí ohánět politickým názorem, protože politika se v časech mění. Vidlák píše (a dobře) co se mu líbí a co ne a jeho srdce patří rodině a vlasti, politikaření není to, čemu se Vidlák chce věnovat.

   1. Důležitější část mého příspěvku byla o cirkusu na FB …
    Přesně takhle se odhání váhavější nespokojení…

 16. převzato od Walter Kraft, twitter

  Pamatuji si, jak pan ministr Rakušan, v souvislosti s masivním příchodem Ukrajinců na území ČR, ve sněmovně říkal, že se určitě zhorší bezpečnostní situace v zemi, ale že tuto cenu musíme zaplatit… Je dobře, že pan ministr umí držet slovo.

  1. No, Rakušan řekl, že každý národ má zhruba stejné procento hovad. K tomu se dá dodat, že ale Rakušana máme jen my.

  2. No a po všech těch zrůdnostech novočechů už naskočila pravdatelevize se svou propagandou (mají to pěkně zkoordinované) a tluče do palic. KRIMINALITA KLESÁ.

 17. Vidlák má na zdejší poměry neuvěřitelnou energii a nebojí se o tom něco i napsat a já pořád čekal, kdy mu ta energie dojde a co bude tou příčinou? Nakonec to podpásovka přišla z místa, odkud bych ji ani já nečekal.
  Vidlák přitom vede řádný život, má početnou a spořádanou rodinu, hodnou manželku, dalo by se říci, že na tom zaprděném vidlákově normálně zapadnul. Žádný velký majetek nevlastní, všecko co má je z práce a úsilí jeho velké a rozvětvené rodiny jako celku. Pak mě napadla taková kacířská myšlenka a do soukolí Miroslavi zapadlo slovo „závist“. Tahle nekřesťanská vlastnost v křesťanské Miroslavi možná někde zapustila slabý kořínek a začalo se ji kupodivu dařit tam kde by neměla vůbec být. Tak si myslím, že Vidlákovi někdo prostě závidí slušnou a velkou spořádanou rodinu, která si dovolila mít svůj názor a veřejně se ke svým myšlenkám (nejen mluvením) přihlásit. Dokonce si hlava rodiny dovolila vše napsat na papír a dostat za to zaplaceno! On, který přivandroval jim teď bude dávat rozumy!
  Ještě bych chtěl napsat, že stojím za lidmi jako je Vidlák, vážím si jich, protože dělají záslužnou práci , rád kydy čtu, jsem na stejné vlně a možná nás časem bude víc?

 18. Nedávno celá spojená libtardí protinárodní fronta jásala nad propadem rublu. A výsledek? Ruští občané se ve velkém zbavují dolaru a eura. Naopak se zvýšil nákup měn spřátelených zemí. Určitě náhoda…

  „Rusové se zbavují dolarů – centrální banka
  Minulý měsíc byly na rubly převedeny cizí měny v hodnotě zhruba 450 milionů dolarů, ukazují údaje

  Pokles kurzu rublu vůči hlavním zahraničním měnám přiměl mnoho Rusů prodat své dolarové a eurové zásoby, uvedla ruská centrální banka ve svém měsíčním přehledu finančních rizik zveřejněném tento týden.
  Podle regulátora se poté, co kurz ruské měny na začátku července překročil hranici 90 rublů za dolar, začali obyvatelé zbavovat zahraničních měn, přičemž během měsíce prodali měnu v hodnotě 450 milionů dolarů.
  […]
  Mezitím regulátor uvedl, že ruský trh s měnami obchodovanými na burze se nadále odvrací od „toxického“ dolaru a eura k měnám spřátelených zemí, resp. těch, které neuvalily na Rusko sankce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
  Například podíl čínského jüanu na trhu vzrostl z 39,8 % v červnu na 44,0 % v červenci, což byl pro Rusko nový rekord, uvedla banka. Podíl eura a dolaru mezitím klesl z 58,8 % v červnu na 54,4 % v minulém měsíci.“

  https://www.rt.com/business/581038-russia-dollars-rubles-economy/

 19. Pane Vidláku, nechápu postoj vašeho Sboru.

  Já jsem navštívil na pohřbu
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Evangelick%C3%BD_kostel_(Ro%C5%BEnov_pod_Radho%C5%A1t%C4%9Bm)
  , kde nás cizí římsko katolíky přivítali velmi přátelsky.

  Dokonce nám nabídli Svaté přijímání bez zpovědi, což jsme bohužel museli odmítnout.

  Problém asi nebude u Vás, ale zaprděného Sboru.

  Kontrolní otázka.

  Pane Vidláku, porušil jste Desatero?

  Omlouvám se, ale pro pohany:

  Desatero Božích přikázání

  • V jednoho Boha věřiti budeš.
  • Nevezmeš jména Božího nadarmo.
  • Pomni, abys den sváteční světil.
  • Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře ti bylo na zemi.
  • Nezabiješ.
  • Nesesmilníš.
  • Nepokradeš.
  • Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému.

  …..Evangelická zbožnost buduje víru více na osobním vztahu k Bohu než na příslušnosti k církvi. Každý věřící je před Bohem zodpovědný sám za sebe. Nemůže se odvolávat na poslušnost církvi, ale pouze na Boží slovo dosvědčené Písmem. Pro evangelíky je jediný a postačující základ jejich víry Bible. …

  https://e-cirkev.cz/kdo-jsme/z-ceho-vychazime/

  Kde je problém?

  1. Omlouvám se, ale správně je “ Nezavraždíš“.
   Talmudističtí židé některá přikázání zkreslují, setkal jsem se i s názorem, že Talmud je víc jak SZ…..
   Mi jsou sympatičtí karaité, lidé Tory coby Knihy, ale neidealizuji si je, prodělali si taky své, např. v SSSR je prakticky „odnábožnili“ a etnizovali.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Karait%C3%A9
   Nicméně já dám raděj na Kanta, na jeho odůvodnění co se týče hodnoty křesťanské morálky a jejích kvalit.
   Že je křesťanství , jeho jádro , dobrou volbou.
   Mimochodem, i bezbožník Freud tvrdil, že víra může v životě jedince sehrát pozitivní roli, že může být i úspěšnou terapii (mohu doložit z první ruky…..zatímco jedni jsou v Opavě a zobou a jsou z nich trosky, jiný “ uvěřil“, nezobe a žije plným sociálním životem).

   Trochu OT , kritický pohled na Pascalovu sázku, zřejmě pohledem nevěřícího :
   https://www.osel.cz/8301-zeptejte-se-sveho-kneze-6-chyba-v-pascalove-sazce.html

   Je zajímavé, že co se týče náboženství, je český diskusní prostor poměrně svobodný. “ Hledej pravdu….“

  2. Ale kdepak, debilizace vypadá takto;
   „Já jsem Hospodin tvůj Bůh; jà jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.
   Nebudeš mít jiného boha mimo mne.
   Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí.
   Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já Hospodin, tvůj Bůh, jsem žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech i do třetího a čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.
   Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jména zneužíval.
   Dbej na den odpočinku, aby ti byl svatý, jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh.
   Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci.
   Ale sedmý den he den odpočinutí Hospodina, tvého Boha. Nebudeš dělat žádnou práci ani ty ani tvůj syn a tvá dcera ani tvůj otrok a tvá otrokyně ani tvůj býk a tvůj osel, žádné tvé dobytče ani tvůj host, který žije v tvých branách, aby odpočinul tvůj otrok a tvá otrokyně tak jako ty. Pamatuješ, že jsi byl otrokem v egyptské zemi a že tě Hospodin, tvůj Bůh, odtud vyvedl pevnou rukou..
   Cti otce svého i matku svou, jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh, abys byl dlouho živ a dobře se ti vedlo na zemi, kterou ti dâvá Hospodi, tvůj Bůh.
   Nezabiješ
   Nesesmilníš
   Nepokradeš
   Nevydáš proti svému bližnímu falešné svědectví
   Nebudeš dychtit poženě svého bližního. Nebudeš toužit po domě svého bližního ani po jeho poli ani po jeho otroku ani po jeho otrokyni …Dt5,6-

 20. Vidláku, nestěhuj se, zůstaň, kde jsi. To je domov tvůj a nejen tvůj, ale i tvé rodiny. Co ses nadřel s tím dlážděním dvorku, s oplechováním střechy a celé hospodářství jsi tam vybudoval. Nemusíš být s každým kamarád, nemusíš každému cpát svoje názory na potkání. Prostě budete žít dál se sousedy vedle sebe, čas ukáže, kdo měl pravdu, možná už brzo. Na církev kašli, já se s ní rozešel už před 21 lety – věř mi, bez ní ti bude lépe.
  Jsou určité všelidské hodnoty, na kterých se shodneš s každým. Nebav se s lidma podle jejich nálepek, neškatulkuj na libtardy a alternativu, ale vnímej obsah skrytý za tím. Každý má svou osobní historii, která ho k jeho názorům dovedla. Třeba se jistě shodnete, že zabíjet lidi ve válce je špatně.
  Možná poslední dobou moc agituješ a lidem už to leze na nervy. Situace není tak vyhrocená, většina tvých obav a černých zítřků se nevyplnila. Benzín nikdy nestál 80 Kč, rýže i po zdražení a asijských trzích byla stále dostupná i plyn nakonec pořád šel. Objektivně vzato se lidi mají pořád dobře, vidíš, kam jezdí na dovolenou, čím jezdí atd. Třeba já se mám objektivně nejlépe za posledních 30 let právě teď. Všechno závisí jen a pouze na tom, jaký máš příjem.
  Čekají tě ještě další zkoušky. Takhle situace ohrožuje nepochybně tvoje manželství, protože do manželky budou její kamarádky rejt a štvát ji proti tobě. Musíte se navzájem hodně chápat, abyste to ustáli. Děti, až budou dospělejší, se v určité fázi postaví proti tobě, někdo z nich bude třeba vegetarián propagující brouky a nenávidějící tě za zabíjení prasat. Děti si nevybíráš ani na ně nemáš tak velký vliv jako si myslíš.
  Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Trochu uber plyn a zůstaň kde jsi a kým jsi. A halvně si uvědom, že lidi ve Vidlákvě nejsou žádná výjimka. Jinde to nebude lepší a tuplem ne v Praze! Tohle stěhováním nevyřešíš.

  1. Moc hezky řečeno. Jenom s tím ubráním páry to asi půjde ztuha. Vidlák je Vidlák a ostrý tah na branku k němu tak nějak patří. I když se občas v něčem splete, tak je z něj cítit, že všechno dělá s nejlepším úmyslem.
   Slova by měli obezřetně vážit politici. Což ale Vidlák není. Já ho beru jako takového tribuna lidu. A lidi mají právo i na omyl, na tápání, nikdo nemá patent na rozum. Chválabohu!

   1. Hada se s nimi Vidlak snad na ulici? Muzou aplikovat dobrou radu Pythonu, a kdyz se jim to nelibi, tak to necist…

  2. Stěhování ne, nikdo nezaručí, že si člověk polepší,bo libtardí dosah je značný.Ale překvapuje mě, že i reformní církve blbnou,u katolíků ne, tam pokrytectví kvetlo vždy.Fakt zkurvená doba,ta společnost je tak rozesraná, že už další stupeň je už jen občanská válka.

  3. Zkráceně řečeno. Drž hubu a krok a hlavně nevyčnívej, abys neprovokoval a moh ses mít taky nejlíp za posledních 30 let. I do toho Švajcu bys moh občas jezdit.

 21. „jediné řešení je, se odstěhovat“
  *******************************
  Vidláku dobrá tedy,
  ale netlačte ženu a děti do ničeho, natož honem honem…

  Navíc jste údajně dal slib dědečkovi Vaší ženy… a ten má svoji váhu.

  Zkuste počkat do 2024, až budou volby o EURO koryta a pokud Vás někdo
  dá na kandidátku /je celorepubliková/,
  slibuje zde veřejně,
  že k volbám zajdu a zakroužkuji Vaše pořadové číslo na takové kandidátce.

  A když nás napříč republikou půjdou……

  A tak byste se „stěhoval“ ,
  ale do Bruselu
  a doma by měli třeba žena a děti od „nepřátel“ klid….

 22. Vidláku, navrhuji neodcházet z místa kde máš kořeny. Jestliže odejdeš, zaručeně narazíš na jiné blbce. Výhodou je, že tyhle blbce už znáš. Navrhuji zůstat, hledat místní spojence a bojovat. Diplomaticky. Dovednými pleticháři byli příkladmo Karel IV., Jiří z Poděbrad, Tomáš Masaryk.

  Stran onoho …. ve sboru, můžeš zvážit protiofenzívu. I v Bibli najdeš střelivo. Tak si můžeš vyzkoušet politiku v malém. Chopit se vlády na místní úrovni.

  Nejvíc je nasereš svými úspěchy. Ne, že by to bylo důležité. Nejdůležitější je Tvoje rodina, Tvoje spokojenost. Nepodléhej okamžitým náladám z jednotlivých událostí. Uvažuj pragmaticky, ekonomicky (jak píšu, ekonomie zdaleka není jen o penězích). Pracuj s faktorem času.

  Klíčové je uchovat soudržnost rodiny. Největší nebezpečí vidím v tom, že sbor manželce (asi už) se snaží vyplachovat mozek.

  1. Re: Šumi

   Pokusím se o doplnění.

   Pokud nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi.

   Což takhle zaparkovat auto poblíž evangelického kostela a v okamžik ochodu věrných oveček otevřít zadní dveře a pustit tam předem natočené kázáníčko „z druhé strany“. Samozřejmě VŠE PODLE BIBLE!!! Potřebná aparatura se dnes dá sehnat za relativně pakatelní částku a alternátor z osobáku to v poho utáhne.
   A soudruhům by se z toho pěkně zamotala šiška.

    1. Co furt všichni máte s tím přitloukáním na kostelní vrata? 😀
     Ale jo – deset sekund a dobrou hřebíkovačkou se i do tvrdého dřeva dá přistřelit ledacos.
     Příklady jsou. Vyhláška, trenýrky, pytel na mrtvoly, kočka, něčí vlajka…

     1. Je to stylové.
      Případně někoho. Pořádně. Aby hned neslezl. Aby byl donucen vstát z mrtvých a dal tím základy nejvýnosnějšímu podniku v dějinách lidstva.

     2. no predsa ked je to reformovana cirkev, tak vychadza z Luterovych tez pribitych na dvere…..veduci predstavitelia by si mali pamatat, z coho pochadzaju korene ich cirkvi

  2. Karlu IV. předcházel Balduin Trevírský. Ten mu hodně pomohl nahoru (za cca 900 kg zlata, cca dnešních 6 milionů USD, plus obročí).
   https://karel700.cuni.cz/KAREL-76.html
   JInak asi všichni známe rok založení KU. O rok později však došlo i k tomuto : https://www.denik.cz/ze_sveta/stredovek-zide-norimberk-pogrom-karel-iv-cisarstvi-kralovstvi-rimska-rise-mor.html
   Musel bych dohledat, zda už před tím vyšla papežská bula….
   Tak jo, Bula Quam vis Perfidiam, byla vydaná v roce 1348.
   „…Nicméně v nedávné době k našemu sluchu dolehl křik (či spíše zlé zvěsti), že
   někteří křesťané – protože mylně přisoudili vinu za mor (jímž Bůh postihl křesťanský lid za
   hříchy spáchané lidmi) jedům židů, svedených ďáblem – z nerozumu bezbožně zabili
   některé z těchto židů bez ohledu na jejich věk nebo pohlaví. Přestože tito židé byli
   připraveni předstoupit před příslušný soud a prokázat nepravdivost obvinění z daného
   zločinu. Ani to však nezmírnilo útok těchto křesťanů, ale naopak kvůli tomu jejich hněv
   propukl ještě silněji, protože to, že se židé nebránili, podle nich prokazovalo jejich vinu.
   A ačkoli bychom si mohli přát, aby tyto židy, pokud jsou viny nebo účastni takové
   ukrutnosti (za níž by žádný myslitelný trest nebyl dostatečně přísný), stihlo potrestání,
   zůstává skutečností, že mnoho různých částí světa, které neznají soužití s židy, z tajemného
   Božího úsudku postihl tentýž mor, a proto není pravděpodobné, že by výše uvedení židé
   mohli být příčinou tak velké hrůzy…

   1. Jasně, proklejme tu antisemitistickou svini. Doba si to žádá, do hnoje s ní!

    Kolik jim ten římský prelát dlužil, že se za ně tak bil (na papíře či pergamenu)?

    1. Přečtěte si tu bulu, mj. se tam dále píše : „…..Proto vám všem nařizujeme prostřednictvím těchto
     apoštolských listů, abyste vy všichni, kdo jste o to byli požádáni, ve svých kostelích během
     bohoslužby, když jsou v nich lidé shromážděni, varovali ty, kdo jsou vám podřízení, ať už
     duchovenstvo nebo laici, pod hrozbou exkomunikace (kterou od této chvíle ponesete, pokud
     se zachováte jinak); měli byste jim důrazně zakázat, aby z titulu vlastní autority (nebo
     přesněji řečeno vlastní troufalosti) zajímali, bili, zraňovali nebo zabíjeli židy nebo je nutili
     k povinné službě. Pokud by proti nim měli nějaké důkazy v těchto či jiných záležitostech,
     mají je stíhat podle práva za přítomnosti kompetentních soudců, kterým – aby mohli
     postupovat proti těmto nebo jakýmkoliv jiným přestupkům těchto židů – neodnímáme tímto
     dopisem žádné pravomoci….“
     Obvinění a mordování židů z toho vymyšleného důvodu, že jsou původci moru…to je Vám sympatické ?
     Brrrrr, fujtajbl.

     1. Přelidněné židovské čtvrti, pochybné vodní zdroje, nulová hygienická infrastruktura, obchodování s odpadky – ideální prostředí pro šíření infekčních nemocí jako jsou cholera, tyfus, žloutenka a pod.
      A ne všechny mory byly morem.
      Byla všechna obvinění vymyšlená?

        1. Přelidnění a veškeré ty z toho plynoucí hygienické patálie byly znakem některých středověkých měst. Vykadit se za rohem nebo to ráno z okna chrstnout na ulici, to nejsou jen historické romány.
         Ghetta přece nevznikala a nepřelidňovala se proto, v tom židé měli zálibu, ale proto, že žít jinde, tzn. mezi dobromilnými křesťany, byl velmi adrenalinový, ke všemu zakázaný sport. Je tedy doslovnou idiocií kritizovat je za to.

         1. Občan ale nikoho nekritizuje.
          Pouze popsal situaci a vy jste se pokusil ho za to „vychovávat“ přirovnáním k náckům.
          Mimochodem, to samý udělal dnes Rakušan Okamurovi.

          1. Minimalně kritizuje onu papežovu bulu….která je, na tehdejší poměry, poměrně seriozní a humánní. A určitě nebyla jen něčím na papíře.
           Viz papežův de facto příkaz kázat o tématu z kazatelen, což byly jakási masmedia tehdejší doby.
           Papeženec „Karel IV.“ o tom musel vědět. Ovšem on se tak trochu s papežem Klementem VI. nesnášel.

           Jen zajímavůstka, coby Karolus Quartus se prý začal titulovat až někde kolem roku 1355………

          2. Kritizovat papežovu bulu je opovážlivost.
           Příležitostně to Občanovi vytknu…

          3. Prosím, nebuďte jednokomentářový. A kdyby i mělo jít o ten jeden, ta „řečnická“ otázka o vymyšlených obviněních je podle vás co? Že kdoví, jestli za různý nemoce opravdu nemohli ti židáci snad? Protože se schválně hromadili a schválně tam měli ještě horší, než jinde už tak prachmizernou hygienu?
           Nejen dotyčný se obdivuhodně (ve smyslu té idiocie) vyargumentovanou „láskou“ k židům netají. To je taková velmi tradiční kratochvíle, které dnes sice konkuruje hitovka hodnotit Rusa podle toho, že je Rus, ale nedivil bych se, že pokud bych tu anekdotu nezmínil, tak by se tu i objevila. Židi jsou děsný svině, tp přece každej rozumnej chápe, to je automaticky bráno za východisko některých při vstupu do diskuse.
           Já takto rozumnej fakt nejsem.

          4. A co byste chtěl, abych vám na to odpověděl?
           Že Karel IV nebyl nacista?
           Že nebyl Hitler?
           Že ani Občan není nacista ani druhej Hitler?

           Jste vůbec normální?
           Vám připadá v pořádku tvořit „aktuální“ analogie mezi středověkem a nacismem?
           Ne, to je hra pro zabržděný imbecily z tvitru.
           Karel IV opravdu nebyl druhej Hitler, ani jeho syn Zikmund, „Liška zrzavá“ nebyl nacista, ba dokonce ani Putin, přes veškerou snahu naší válečný propagandy není druhej Hitler.
           Lidskej život je a byl a bude slzavý údolí, lidi se zabíjeli, zabíjejí a budou zabíjet pořád, s veškerou vynalézavostí a snahou, který jsou schopni.

           Vůbec nedokážu pochopit duševní pochod, který vede od Občanova popsání situace k vašemu neumělému pokusu o obvinění z nacismu…

      1. Obchodování s odpadky. To byli Petschkovi, původně Pečkovi. Z Peček. Hadry, kosti, kůže. Pak….viz Petchkův palác. Banka. To byl raketový vzestup. Petschek v Praze stačil vše včas slušně prodat a utéct s rodinou a příbuznými. Asi čtyřicet lidí. Přes Balkán, Anglii, do USA. Tam rodina žije doposud. Bratr v Ústí nad Labem čekal, do „poslední chvíle, prodal relativně za levno. Ale i tak neutíkal s prázdnou kapsou. To jsou ti, kteří byli dost prozíraví a včas uprchli. Starý Kolben říkal, „co si na mě, starci můžou vzít“ ….Nepřežil ani transport. To byl katastrofální civilizační průser, přijít o takové lidi. Kam to Petschek mohl dotáhnout. Jako například Rotschild, zakladatel průmyslu v Ostravě.

       1. Rothschild. Podle štítu na domě ve Frankfurtu.
        Wiki : „…..Zakladatelem dynastie Rothschildů je Mayer Amschel Rothschild (původním jménem Mayer Amschel Bauer, 23. února 1744 Frankfurt nad Mohanem – 19. září 1812 tamtéž). Zkušenosti ve finančnictví získal u bankovní rodiny Oppenheimů v Hannoveru (část této rozvětvené rodiny byla usedlá i v Praze, viz například vrchní rabín David Oppenheim). Po smrti svého otce Mosese Amschela Bauera zdědil jeho obchod ve frankfurtském ghettu a přejmenoval se na Mayer Amsel Rothschild, podle červeného štítu, který visel před otcovým domem….“

        Bauer – rolník, zemědělec. Nejčastější zdroj obživy přichodšich z Egypta do Země zaslíbené.
        ————————————————————————————-
        Familie Petschek :

        https://de.wikipedia.org/wiki/Hermann_Josef_Abs

        „….Abs bewohnte in Kronberg im Taunus von 1953 bis zu seinem Tode 1994 eine 1936 für Fritz ter Meer, Vorstandsmitglied der I.G. Farben, gebaute Villa ter Meer mit 1200 Quadratmetern Wohnfläche, Gartensaal, Musikzimmer und Ankleidezimmer.
        Am 5. Februar 1994 starb Abs im Alter von 92 Jahren in Bad Soden am Taunus. In einem Nachruf zitierte der Spiegel den amerikanischen Bankier David Rockefeller mit den Worten, Abs sei „der führende Bankier der Welt“…..“

 23. Řeknu to takhle. Ve volbách potřeb byste osobním výpadům čelit nemusel.
  Tlačit, slovensky to zní dvojsečně, tisknout, či razit názory bylo dycky konfrontační.
  S tím se musí počítat.

  Takhle se vyvolaly akorát dojmy, pocity, emoce ze kerýchžto řešení stavu věcí obecních a stád(t)ních nevznikne.

  Například zde se řeší zda Je PRO vlasteneckou stranou, nebo jen „systémovou“ opozicí?
  Přičemž fakta, gdo chtěl rozumět a né jen emocionálně plácat radostí, že máme zase nějakou opozici k prohnilému režimu, tak nějak cítil mohl
  https://www.pokec24.cz/blog/je-pro-vlasteneckou-stranou-nebo-jen-systemovou-opozici/

  Nakonec budou šichni tak nějak po našemu znemožněni, paralizováni a blboňi nebudou mít už ani tu naději.
  Přičemž ty potřeby, byť nesečítané a opovrhované svojí každodenností tady zůstanou a přežijí fšechno.
  Gdo uchopí volby potřeb první?

 24. Žádné překvapení. Dle mého, církevní instituce naplňují bezezbytku všechny rysy zločinecké organizace, a to absolutně (miliony zavražděných, miliony okradených a miliony podvedených), jak nás učí historie.

  Dnes všichni zatracují prodavače předražených hrnců slibujících babičkám nesplnitelné. Církev ještě i dnes, slibuje babičkám posmrtný život v nebi a straší utrpením v pekle. Stačí jen nějaký ten dar církvi. Najdi pět rozdílů. První je, že babičky si odnesou aspoň ty hrnce a mají oběd a výlet zdarma.

   1. Re: Šumi

    A co? Jako že by Vidlák dal soudruhům extra povolenky na společné prdění metanu ve sborovém chrámu?

 25. Stalinovými slovy: „kolik má ten Bůh pěších a tankových divizí?“.

  Bůh je leda k prdu – znal jsem ženu věřící, poctivou a tak ošklivý osud měl málokdo. Třeba dostala odměnu v bájném Nebi, co já vím, ale v tomto světě je to k ničemu.

  A když už teda nějaká církev je, tak ať to hraje aspoň pořádně – pokrytecké farizeje máme ve vládě a v korporátech, tak se nemusí přidat i církve. Neříkal ten údajný Ježíš, že by měli milovat své nepřátele, jinak jsou jen to samé co nevěřící, kteří taky umí milovat ty své, to že není nic mimořádného?

  Mě oslovil trochu zen a theravádový buddhismus – doporučuji knihy od Adžan Čá – v pdf třeba na ulož.to.

  Omlouvám se věřícím za upřímnost.

  1. Rozumím. Zpestření života trochou exotiky. Když v ní člověk nežije. Když má elektřinu, tekoucí dokonce teplou vodu, splachovací záchod a za zády jakžtakž fungující špitál.
   A počítač a Internet.
   To se pak duchovnem žije jedna radost.

   1. Myslím, že v pámbíčkovi hledají oporu spíš ti, kteří nežijí v hmotném blahobytu. Patrně je jim útěchou, že se dožijí blahobytu jednou v nebi.

  2. „Bůh je leda k prdu, znal jsem…“

   Hazet kydy na verici… fuj. Jako kdyby nikdo nevedel, ze i verici trpi. Neznabozi nam vericim budou vykladat, co je a neni vira. Ha.

    1. Do chrámu někoho jiného srdce druhý druhá nevidí, vidí či slyší jen slova……

     Tak jednu dáme a šlus:
     https://www.youtube.com/watch?v=18ehShFXRb0

     Někde snad byla zmínka, že má tento mj. i Zappův spoluhráč bulharské kořeny, už nevím kde….
     Ale nevím, ke kterým FZ spoluhráčům patřil, FZ totiž prohlásil že nemá dobrou ruku při výběru členů své kapely, že totiž jedni neumějí moc hrát, ale je s nimi sranda, zatímco druzí jsou výborní muzikanti, ale není s nimi sranda. 😀
     Ještě taková zajímavůstka, existují transkripce některých kytarových solových partů FZ, dal si tu práci Steven Siro Vai. Možná proto si, zřejmě osobu postrádající humor 😀 ,FZ vzal do své kapely……

    2. Alef: Mohou soudit chovani vericich. Ale o vire samotne nevi nic… kopanim do ni jen propaguji svuj nihilismus a cynismus.

     1. Já nemluvím o souzení jako o formulaci nějakého odsudku/rozsudku. Mluvím o tom, že i nevěřící si může přečíst náboženské spisy a vyslechnout názory náboženských teoretiků a autorit. Není zatížen myšlenkovým schematem, na kterém staví víra/náboženství/církev a má příležitost poskytnout věřícímu pohled, kterého se insider jen těžko dobere. Platí to samozřejmě i obráceně.

      Druhá věc je, jestli si z toho jedna i druhá strana jsou schopny/ochotny něco přínosného odnést.

       1. Kázat druhým, co je víra – co tím myslíte? Nevěřící nekážou. Kázání je – myslím – proslov kněze při vedení mše. Nevěřící mše nevedou.

        Můžete studovat pohyby planet, když jste ještě žádnou nenavštívila?
        Můžete studovat balistickou křivku, když jste v životě ještě z ničeho nevystřelila?

        Nevěřící se s věřícími a projevy jejich víry setkává a na základě zkušenosti si vytvoří názor; a ten názor, když na to přijde, vysloví. No a co?

        1. Nechytejte mne za slovicko, neni to fer (viz „kazat“). A nazory vam tady nikdo nebere.

         Ale jinak dobra otazka, ci pripominka.
         Prirovnani, co sedi: Muze muz vedet, jake to je, byt zenou? Vira je zkusenostni. Je to neco, co clovek vnitrne proziva. Verici je nekdo, kdo veri. On zije virou, prave tak jako zena zije zenstvim.

         Je velky rozdil, necim byt, a o necem mit nazor, nemyslite?

         1. Muze muz vedet, jake to je, byt zenou

          no tak to jste zrovna zvolila špatný příměr. Někteří muži to jasně vědí, prosazují a dokonce se kvůli tomu mění zákony.

          1. No jo, a jsou ochotni si kvuli tomu uriznout pindika. Kazdy prece vi, ze to z nich zenu udela. 😀

         2. Zkuste tedy zformulovat svou myšlenku jinak než s použitím slova „kázat“. To slovo má v daném kontextu dost nepříjemný obsah; obvykle se tím myslí něco jako „vyslovovat kategoricky svůj názor a nepřipouštět jiný“. To, promiňte mi upřímnost, vidím nyní hlavně u vás. Pokoušíte se „kázat“ nevěřícím, jak se mají stavět k víře.

          Máme-li se v debatě něčeho rozumného dobrat, snad by bylo lepší se od toho slova úplně oprostit.

          Skutečnost, že žena je ženou a věřící je věřící, tady snad nikdo nezpochybňoval…

          1. Aha! Tak už rozumím. Kázání je, když vám někdo říká něco, s čím vy nesouhlasíte.

           To jste měla říct hned s ušetřili bychom si dlouhé psaní.

     2. Věruško, proti víře nikdo nic nemá. Proti církvím ano.
      Jsem neznaboh, ale obdivuji starého pána, který silně kulhá a nikdy nevynechá nedělní mši v blízkém kostele sv. Klimenta. Je to církev nějaká českobratrská evangelická.
      Když odchází, tak vždycky sbírá na chodníku odpadky, do plátěné tašky dává PET lahve, plechovky od piva, papírky, vysbírá pečlivě i lístky okolo bankomatu. Přitom chodí dost nakřivo, pravděpodobně má problémy se zády. Ale i tak se snaží něco udělat pro lidi, uklidit svinčík po jiných.
      Tenhle člověk zřejmě bere svou víru vážně.

      1. Krasa, Helo.
       Ostatne ja taky cirkvim neverim. Jsou to a byly vzdy mocenske organizace.
       Krom snad tech nejmensich, v podstate jenom „kostely“ (ekklesia = seslost) v dome lidi. Jak prvotni krestane.

       Ale je tu plno tech, co kali na viru. Pritom on ni vi …, no vsak vite.

    1. To v žádném případě. VŘSR rozpoutala banda darebů, které poslali soukmenovci v zapečetěném vagónu do Ruska, aby rozvrátili zemi. Přidali bednu zlata a mělo to vyjít. Ruské suroviny by byly k dispozici.
     Nepočítali ale s tím, že osazenstvo vagónu bude tak úspěšné. Že sice rozvrátí carskou říši, ale založí SSSR, který se také nebude chtít o suroviny s nikým dělit.
     Džugašvilli řečený Koba alias Stalin v tom vagónu nebyl. Byl to všemi mastmi mazaný Gruzín a postupně si tu partičku z vagónu namazal na chleba. Celkem s přehledem, to by žádný blbec nesvedl.
     😻

     1. NO, já si kolikrát říkala, jak by asi rusové dopadli, zda by vůbec ještě byli, kdyby jim do toho KOba a jehio parta nehodila vidle. A nejeli si posvém,. hmm kdo ví

 26. Tak si založte VCS – Vidlákovu církev svatou.

  Sice jsem ateista, ale uznávám, že náboženství může být užitečné pro přežití nějaké ideologie po celá staletí.

  Kdybych byl podnikavý a měl bych charisma, tak bych si možná založil vlastní sektu. Nebylo by špatné být duchovním vůdcem a mít své ovečky. Jde o moc, bohatství atd.

  Hlavně nesmíte jako duchovní vůdce svému vlastnímu náboženství uvěřit, to byste byl totiž blázen.

  1. vlad88
   Proč VCS.
   Spíš bych doporučil stranu,hnutí.
   Vždyť strana,nebo hnuti.používá podobnou taktiku,sliby.jako cirkev.

   1. Je to prašť jako uhoď. Záměr je stejný, shromáždit ve stádu co nejvíc oveček aby měl bača hodně kusů ochotných se nechat dojit a stříhat. Dneska určitě.
    U těch prvních tomu asi bylo jinak. Dostali myšlenku, jak zlepšit život obyčejných lidí. Myšlenka nemůže být špatná. Špatné je, když se myšlenka , nějaká idea, změní na ideologii. A ta ideologie je povinná.

    1. No prave. A protestanti to resili tim, ze mnozi zustali v malinkatych cirkvich, nic moc vic nez par kosteliku, ci domacich shromazdeni. Decentralizace. I maly kostelik muze mi psychopata za vudce (viz Jim Jones), a stane se z toho kult, ale je to dost nepravdepodobne.

  2. Vasim nabozenstvim je zjevne cynismus. Tech apostopu cynismu je tady spousta.
   Je to lepsi nabozenstvi nez bylo vlastenectvi? Ja to vidim spis jako zkazu naroda.

   1. “ Jeden z problémů je paradox religiozity jakéhokoli druhu, jež potkal věřící ranné buddhisty, hinduisty,
    křesťany, socialisty i komunisty . Čím více se “ přirozená religiozita” proměňuje na religiozitu organizovanou, mocensky silnější a cynictější, sociálně velkolepější a drtivější, tím víc de stává niterně prázdnější. “
    ***
    “ Někteříct věŕící všech druhů náboženské víry lžou, kradou, cizoloží a vraždí podobně jako někteří nevěřící. Tím hůře, jde – li o nábožensky tvářící se deprivanty, strůjce, kteří si vždycky najdou vykonavatele nejhorších lidských činů. “

    ( Dvakrát F. Koukolík )

    A ještě lahůdku speciálně pro Vevču :

    “ S ovlivněním islámské fundamentalistické religiozity bude obtíž, jestliže jsou na tom vlivné části mocenské elity USA a Izraele se svým fundamentalismem podobně. “

    Já jen dodám : Když se střetnou dva zapálení bigoti, je nejlepší rychle zdrhat.
    😻

    1. Hela: Mnam. Miluju Koukolika. 🙂
     Kazdy vazny psychopat, narcista a pod. hleda, jak svoje zlo ospravedlnit. Nekdo to dela skrze nabozenstvi, nekdo skrz „vedecky ateismus“, nekdo skrz novodobe nabozenstvi woke. To tak chodi. A zdaleka neni kazdy krestan (ci ateista) bigot.

     1. No, to on také hlásá. Že každá ideologie se postupně zvrhne ve svůj pravý opak. Katolík nebo komunista, oba to původně mysleli dobře.
      🙂

      1. Nějaké ty „proto-církve“ se objevují pořád. Svědci Kovidovi versus antiwaxeři, podporovaní chřipečkáři, rusofobové versus rusofilové, oteplovači versus novo-ledoví muži atd.
       Vždy je to dáno nezlomným přesvědčením „o něčem“ a neschopností vyslyšet jiný názor. Zastánci některé z „novosekt“ pak vymýšlejí naprosté idiotiny, když se snaží vysvětlit proč je to tak, jak říkají oni a ne jinak. To vidíte/slyšíte všude. Není před tím kam utéct.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *