16 května, 2024

75 thoughts on “Nový vůdce Afriky

  1. A já bych popřála Kláře ke svátku. Třeba se tu staví a přečte si to, až půjde z toho duhového průvodu, pokud tam je ☺️

  2. Dobře, AI. Dejme tomu, že spoustu škaredé, ale otravné práce udělá za lidi AI. Výsledky její práce budou nadmíru vynikající. Dobře. A co budou dělat lidi? Nebo teda většina lidí, z čeho budou žít? Kdo jim zaplatí a za co? Budou žít parasitický život, jako C…ni? A proč budou žít?
    Když jsem byl chlapec, tak nám říkali, že se dožijeme doby, kdy všechnu škaredou a nebezpečnou práci budou dělat stroje. A lidi budou pracovat jen pár dní v týdnu a s krátkou pracovní dobou, budou cestovat, bavit se, studovat, budou se mít všeobecně rádi, zboží bude za hubičku a bude ho i dost pro každého.
    Řekl bych, že jsem tuhle předpovězenou blaženou dobu zaspal, nebo co. Řekl bych, že dneska obyčejní lidičky pracují usilovněji, žádné: ve dvě padla a mazej domů! Tehdy jsme si – my obyčejní lidičkové- postavili domy. A skoro bez dluhů… A dneska? Obyčejní lidi? Podnikadějové ženou dnes své otroky k vysokým výkonům. A platí je co nejmíň. Podle zákona hospodářského, který podle V.Čecha zní:
    Cena tovaru či služby je prácě ta nejvyšší částka, kterou je dostatečné množství hejlů za ten šmejd zaplatit.
    Mzda je právě ta nejnižší částka, za kterou je dostatečné množství hejlů otročit.
    Dneska, pokud si podnikaděj nakoupí stroje, udělátka, zavede novou technologii, tak nezkrátí pracovní dobu, nedopřeje delší dovolenku, nezvýší svým otrokům mzdu. On „zeštíhlí“ firmu. Optimalisuje mzdové náklady. Na zjednodušenou výrobu nepotřebuje nějaký fortel, nepotřebuje odborníky, řemeslníky.
    A tak mi, velmi prosím, řekněte: Kdo bude ty výrobky super-huper kupovat? Kdo na tu velkovýrobu bude mít? Pro koho je bude ta úžasná AI vyrábět?

    1. Klid.
      „Umělá inteligence“ je jen další buzzword vymyšlený lidmi, kteří se vymýšlením buzzwordů živí.
      Určitě znáte i další: Průmysl 4.0, Grýndýl, Obnovitelná energie, Změna klimatu, ale i gender…
      Ve sto procentech jde o útok na veřejné peníze, nikdo normální nic takovýho nepotřebuje a nepoptává, jediná možnost je pumpnout stát – například k založení fondů, ze kterých bude ta blbost financovaná a založením kateder a výzkumáků pro neúprosně se zvětšující bandu dojičů…
      Z toho mraku nezaprší…

      1. Pro Pitharta: Hlavně, že tam máte ten „buzzword“, že? Pojmy co vyjmenováváte, mají svůj věcný obsah, ke kterému můžete zaujmout postoj, ten zas podložit argumenty. Z „buzzword“ em, v tom slova smyslu, nic moc nenaděláte. To cizokrajné slovo, kromě zvuku, žádný dost jasný význam ani obsah nemá.

        1. Mimochodem – „zaujmout postoj“
          Jo, to je přesný.
          Nic jinýho tak nevystihuje buzzword jako potřeba k němu zaujmout postoj.

          1. Pro Pitharta: Obsah pojmu „buzzword“ neříká nic, co čeština neumí, navíc, je stále ještě prázdný. Naproti tomu, například, obsahy pojmů jako „obnovitelné energie“, a „gender“, mají svůj věcný obsah. První je pro češtinu běžný, pro druhý čeština jednoslovnou náhradu nemá. Já jen, aby k onomu buzzword, nakonec nebyl nějaký ten narativ.

            1. „Obnovitelná energie“ je z hlediska zakonů termodynamiky blábol. K obsahu pojmu“gender“ se nemá ani smysl se vyjadřovat. Neexistuje.

            2. Gender je odborně znějící chytlavá fráze označující poruchu sexuální identity neboli duševní nemoc. Patří do odborné působnosti sexuologa, případně psychiatra.

              Obnovitelná energie je odborně znějící chytlavá fráze označující energii získávanou (skoro) zadarmo a prodávanou otrokům za těžké prachy. A nic na tom nemění ani panely na střechách. Jestli jich bude tak moc, že by náhodou ohrožovaly příjmy energetických gigantů, zavede se třeba „koncesionářský poplatek“, který jim ty příjmy bohatě dorovná. Nebo ekologický poplatek za výrobu, provoz a likvidaci panelů. A samozřejmě spotřební daň z takto vyrobené elektřiny, kterou bude povinnost měřit certifikovaným a zaplombovaným přístrojem, který si poplatník bude povinen na své náklady pořídit.

              „Umělá inteligence“ je odborně znějící chytlavá fráze označující statistické zpracování velkého objemu dat do výstupu v požadované formě.

              Český význam slova buzzword je „chytlavá fráze“. Ta může znít odborně a klidně může být zcela bezobsažná. Základní požadavkem je vyvolat pozornost a v konečném důsledku přimět příjemce něco udělat, třeba jít „stávkovat za klima“ nebo si něco koupit. Nebo se bát. Nebo se přestat stydět za svou duševní poruchu a hrdě ji prezentovat v různých pochodech.

              Takže pan pithart má samozřejmě z velké části pravdu.

    2. To Vladimír Čech.
      Tato logika je zcestná, i když v současné době běžná. Tak třeba pokud se dělá chodník, tak pokud možno z malinkých dlaždic, aby to dalo co nejvíc práce. Je to přece ušlechtilé dávat lidem práci, že. Práce dlaždiče zušlechťuje. Dlaždiči jsou šťastní.
      To nevadí, že je to zbytečné, že by dalo mnohem míň práce to jenom vyasfaltovat – aspoň by se na tom maminkám lépe tlačil kočárek. Argument je, že je to „hezčí“. Hm. A proto musíme mít větší porodnost aby víc lidí mohlo dělat dlaždiče.

      Podle stejné logiky dělníci rozbíjeli v 19. století stroje.
      Podle mě není chyba v tom, když stroj dělá tupou, mechanickou práci (a o jinou nejde, ta současná „umělá inteligence“ má ke skutečné umělé inteligenci tak daleko, jako je pěšky na Měsíc), kterou je schopen dělat velmi rychle a levně.
      Chyba je v něčem jiném. V čem asi?

      1. No ono to bude spíš tím, že s dlažbou se lépe opravujou sítě (stačí dlažbu rozebrat a po opravě zase složit), také není tak tmavá a neohřívá se tolik slunečním zářením a taky se na ní nedělají louže, voda proteče a vsákne se do zeminy. Za mě jednoznačně dlažba, na maminky s kočárkama sere pes. :o)

        1. sLibertama se dalo jít i do lesa, nevím,proč dnes dělají takové blbé kočárky s malými kolečky a bez odpružení

          1. Podivejte se jak vyrabeji kocarky bez ohledu na deti a
            jejich maminky a tatinky..
            Kocarky jsou jen dva druhy a rodic a dite v nich maji
            jen dve moznosti .
            Dite sedi jen celem dopredu a nebo celem dozadu.
            Celem dopredu nevidi a nemuze komunikovat s tim, kdo je za nim ..
            Celem zpet , dite zase nevidi jinam /na toho kdo je za nim/,
            dite je zvedavy, zivy a zvedavy..
            Potrebuje oboji , celem k rodicum a zase v momente , celem dopredu.
            Reseni. Otackova sedacka ,
            kdy dite a rodic , kdyz potrebuji mohou ovladat sedacku a otocit ji , jak je treba , aby dite bylo celem k nim , nebo zase celem
            dopredu, aby videlo vse kolem, doleva , doprava , kam potrebuje , nebo chce ..
            Mechanismus na kliku a nebo na baterky..
            Dite si muze treba udelat z kocarku kolotoc.

    3. sci či od Párala pokušení AZ, až budou všechno dělat stroje a lidi nebudou mít co na práci jen úkol být šťastný, vzniknou nové profese, ono to štěstí se lidem musí vnutit, takže povolání negativní zahrávač, dnes nikdo nedělá a nezná, ale v budoucnu, celá profese, nebo vyhodnocovač biorytmů nebo hledač ideálního protějšku….

      1. Anebo třeba povolání profesor oboru Komorní hudba a gender. Či pracovník oddělení hasičské služby , které se zabývá výhradně elektromobily. Nebo influenzerka pro agendy spojené s prděním a říháním dobytka to veškerého.
        Určitě, chce to vyslat náležité signály a odmastit o trochu více státní rozpočet…..a máme nových míst do aleluja. Plus sponzorské, to se rozumí -bez daňových zpronevěr by to nešlo jako po másle. A to je důležitý, aby to šlo jak po másle.

    1. Asi spíš varování, než pobavení.
      Mne to na první dobrou také pobavilo. Na druhý sepnutí mozkovejch synapsí to byl ledovej chlad v zádech a sevřenej žaludek, protože to znamená, že jde zfalšovat absolutně cokoli. A to v řádu desítek vteřin, na přání, 24/7/365.

        1. Berte to jako metaforu: Putin vládne Africe. A na rozdíl od západu se z místních nesnaží dělat někoho, kým nejsou.

          1. No fakt! Teď, když jste mi to prozradil, taky ho poznávám. – Já myslel, že to je nějaký masajský mladík, stvořený uměleckou inteligencí, a furt mně unikala pointa.

            Už patřím do starého železa, je to marný.

        2. Muze to zobrazit strucne ,zkratkou a vystizne na prvni pohled ,
          jak Putin ovlada nejen jednu cast sveta ,
          ale kdyz chce , celou Afriku..
          Zacinaji tam nahlas kricet a protestovat , ze kolonialisti to s nima nemysli dobre a je videt ,ze to Putin podpalil.
          Ze mu veri , ze neni kolonizator.
          Ze si muzou vladnout sami s jeho pomoci. Ze, kdo se ujme vlady,
          koho si zvoli nebude sluha porucniku z Eusa..
          Z Wagnera de opravdovej strach, poradnej ,taky na kolackovou megeru….
          Pani Divisova vzdy informuje strucne , srozumitelne a jasne.
          Neni tak vyjimka ani ted.

      1. Ne nutně. Hodně afrických národů a kmenů si vyholuje hlavu i tělo úplně dohladka a do vysokého lesku. Takže obrázek je roven realitě.
        Což je děsivé, protože díky počítačům je dnes možno zfalšovat realitu k nerozeznání od skutečnosti. Je možno vyrobit jakoukoli situaci, událost, právní akt a i očití svědkové budou mít problém s tím, zda skutečně viděli, co viděli. Resp. zda to, co viděli, bylo skutečné.
        Ti, co fandí AI, jsou buď naivní troubové, nebo se na Matrix vyloženě těší 🙁

        1. To ty ses ten trouba, kdyz myslis ze to zastavis. Bude hur. Koncem roku ma byt uz pata generace umele inteligence – a uz soucasna ctvrta zacina krasoduchy desit. Vyvoj jde tam, kde se cekal tak za 10 let pozdeji. A pracuje se na vysoce specializovanem hardwaru, cipech optimalizovanych prave pro UI. Darmo ze to prava inteligence samozrejme neni – neuvedomuje si sama sebe. Ale zvenku, z pohledu uzivatele se uz tato generace UI jevi s inteligenci dejme tomu trileteho ditete – ale pracujiciho se vsemi informacemi lidskeho vedeni. Jaky to skok oproti stavu pred cca 10 lety, kdy se mohlo mluvit o max. tak inteligenci hmyzu…. A co z toho vyplyne bez douheho rozepisovani, na ktere tady neni vhodne misto ? No prece desitky procent nezamestnatelnych lidi. Kecy o tom ze vzniknou nova povolani misto zaniklych jsou jen kecmi. Protoze prumerny (ted nemluvime o spickovych tvurcich jedincich) clovicek ma jen jednu vyhodu – kognitivni schopnosti. Mařena na recepci, v kase obchodaku, nebo za okynkem posty, je UI snadno nahraditelna, pokud UI bude moct obrazove i slovne odkecat to same, co ona. A to bude moct, a na nejslozitejsi pripady si privola ziveho supervizora – jenze ten bude stacit v zlomku poctu dnesnich ouradu. A co pak ? Co s tou masou lidi ? Kolik z nich ma danosti vhodne treba pro socialni ci manualni praci ? Bakalari model Bc. Lipavsky, generalove s IQ 107, apod., budou kvalitne a zrucne delat remeslo ? Ale no… Mili zlati, otazka nutnosti uplne zmeny modelu ekonomickych, spolecenskych a politickych prav a povinnosti, prijde na radu mnohem drive a mnohem brutalneji, nez kdo cekal…

          1. Tak zrovna o bala;are a IQ107 bych se nebal.
            Tyhle typy vzdycky vedely, kde je chleba namazany.

            A co s temi nepotrebnymi recepcnimi a pod?
            Nevsiml jste si jeste, ze se pripravuje poradna valka?
            To na Ukrajine je jenom solich.
            Rusove jsou podlidi, uz se donoce omlouvame i banderovcum,
            A Cinan je prece taky zlo. Proc?
            Vevca i Petra vam reknou, ze bezny American bez zavahani odpovi, ze jim ukradli praci.
            Rikal to Trump, a ten je nadeji i ceske alternativy, ten by nildy nelhal.

          2. Odkdy si my dva tykáme, vodrze?

            Jestli Vám vyhovuje být manipulován, tak si to užívejte. Já o to nestojím, jakož ani o život v matrixu.
            A jestli si myslíte, že zrovna Vy patříte mezi tu „supertvůrčí jelitu“, která nebude podrobena násilné redukci, tak se nejspíš šeredně mýlíte.

                1. Nahodou … na generovani korporatniho zmrdispeaku (copyright d-fens) je AI dost dobra 😀
                  (a poradi si i se spatnym slovosledem)

                  Jak by manager IT firmy zdůvodnil, že šimpanze je potřeba přednostně přijímat do práce na administrativní úkony?
                  ChatGPT

                  Jako manažer IT firmy, byste mohl zdůvodnit potřebu přijímat šimpanze do práce na administrativní úkony následujícím způsobem:

                  Flexibilita a adaptabilita: Šimpanzi jsou známí svou schopností přizpůsobit se různým situacím a rychle se učit nové dovednosti. To je v administrativním prostředí velmi důležité, protože se často setkáváme s různými úkoly a technologiemi, které vyžadují rychlou adaptaci.

                  Manuální zručnost: Šimpanzi mají vynikající jemnou motoriku a schopnost manipulovat s objekty. To je velmi užitečné při provádění administrativních úkonů, jako je psaní na klávesnici, ovládání myši a dalších podobných činností, které vyžadují preciznost a obratnost.

                  Koncentrace a paměť: Šimpanzi mají schopnost se soustředit na danou činnost a dlouhodobě si pamatovat informace. V administrativě je často potřeba sledovat a spravovat velké množství dat, což vyžaduje pečlivost a schopnost udržet si přehled. Šimpanzi by mohli být výbornými pomocníky při zpracování a organizaci těchto informací.

                  Rychlost a efektivita: Díky své přirozené obratnosti a rychlosti by šimpanzi mohli zvýšit produktivitu v administrativním prostředí. Jsou schopni rychle reagovat na požadavky a vykonávat úkony s menším časovým zdržením.

                  Inovativní myšlení: Šimpanzi jsou kreativní a mají schopnost přicházet s novými přístupy k řešení problémů. V administrativě se často setkáváme s výzvami a potřebujeme nové nápady a perspektivy. Šimpanzi by mohli přinést do týmu nové myšlení a přispět k inovacím v našich pracovních procesech.

                  Je důležité zdůraznit, že by bylo nutné zajistit šimpanzům příhodné pracovní podmínky, zohlednit jejich potřeby a zajistit, aby jejich práce byla v souladu se zákonem a etickými normami ochrany zvířat.

                  1. Šimpanzi moc dobře vědí, že nesmějí mluvit.
                    Rázem by šupajdili do montoven nebo ke kárám na odpadky. Potažmo do parlamentu.

                    1. Podnikatelé by okamžitě začali tvrdit, že jsou drazí a Fiala by okamžitě dovezl šimpanze ukrajinské…

                  2. Asi by nebylo nadále etické získávat očkovací látku proti obrně oslabením viru průchodem přes šimpanzí ledviny.

                  3. Mně AI odpověděla jinak:
                    Je mi líto, ale nenašel jsem žádné informace o nutnosti najmout šimpanze na administrativní úkoly. Šimpanzi jsou inteligentní zvířata, ale nemají schopnost vykonávat administrativní úkoly, které vyžadují čtení, psaní a porozumění složitým pokynům. Je důležité chovat se ke zvířatům s respektem a nevykořisťovat je pro naše vlastní účely. Je ještě něco, s čím vám mohu pomoci? 😊

                    1. No vida, už mají i svou vlastní osobnost, každá odpoví podle svých „etických zásad“…

                2. AI bude znamenat obrovský rozpor mezi dosaženým stupněm vývoje výrobních sil a stávajícími výrobními vztahy. Kdy zřejmě nepůjde o klasické třídy a jejich pojetí progresivity, ale spíše půjde o vlastníky, operátory, servis apod. AI na jedné straně a o zbytek obyvatelstva na straně druhé.
                  Stručně a zjednodušeně řečeno : Komu mají patřit roboti ?

                  1. Hnoji, jenze jeste dodej ze ten „zbytek“ bude fakticky vetsina lidi. Se vsemi z toho vyplyvajicimi dusledky.

                    1. Asi jo, já tuhle, než jsem pochopila,že mluvím s robotem v bance, tak jsem zdravila děkovala a dokonce i pokus o vtip. AI vás jistě snadno podvede, to bude její první využití zvlášť u důchodců

                3. Zkuste konverzovat s AI v Čechách, třeba jako s virtuální asistentkou na infolince banky. Dcera to zkusila při řešení problému s neodešlou platbou. Po několika pokusech s jasně zadanými dotazy bylo nakonec delší ticho a pak dostala pokyn, aby se obrátila na „lidského“ operátora. 😀 Tolik o těch zbytečných Mařkách za přepážkou. Zatím.

                  1. A k té ztrátě zaměstnání – mohlo by se stát, že v první řadě přijdou o práci herci, co požadují za roli přemrštěně vysoké honoráře. Až tak, že se některé filmy kvůli tomu ani nerealizovaly. Nezkusili už něco takového v jednom z posledních dílů Star Wars, když představitelka Lei předčasně zemřela?

                    1. Tož nevím, ale v některých filmech už určitě něco takového je. Všelijaké potvory a patvary v Hvězdných válkách, třeba. Taková herečka AI nemá nároky na dvojnici při nebezpečných a choulostivých scénách. Nebojí se a nestydí se. Vždycky umí text a vůbec udělá, co se jí řekne. Možná tady je budoucnost filmu. A v biografu se nepozná, že ta herečka, nebo hereček vůbec neexistují!

          3. Co s tou masou lidi

            No budou mít víc času na rodinu koníčky seberozvoj . Nezijeme přeci proto, abychom pracovali, ale pracujeme proto abychom žili. A když budemmit na to žití víc času, jen dobře.

            1. No, taky jsem si před šedesáti lety myslel, že s rozvojem mechanisace ubude práce a bude víc času na osobní rozvoj, zábavu a tak. Řekl bych, že dneska se lidi dřou víc, než za našich časů. Ale hádat se nebudu. No ano, už se nepracuje v sobotu. Ale co jiného?

          4. Už to vidím jak v inlajnu. AI připraví pole na sedbu, zaseje, ošetří, sklidí, pomele a udělá rohlík. Opomenul jsem dodat, že pole bude virtuální, nakonec i celý řetězec a v posledku vám bude nabídnut i virtuální rohlík. Bude mít jeden klad. Nebudete mít průjem.

            V naší vesničce konečně dělají vodovod, no a tak jsem ze zasnil jak AI tu celou infrastrukturu fyzicky provede. Zkuste se prosím občas podívat do fabriky, jak si s výrobou ta AI poradí. To, že udělá obrázek, něco přeloží, je sice fajn, nakonec i psací stroj byl ve výsledku rychlejší než psaní rukou. Nakonec i telefonní automat: pokud chcete něco, zmáčkněte jedničku, pokud něco jiného, zmáčkněte dvojku je taky jistě nějaká AI. Pokud odpoví vice bude to jen ku prospěchu, ale nakonec to vždy skončí u člověka.
            AI je bezesporu fajn, ale ve fyzikálním světě je zatím a dlouho ještě bude, jen hračka, či zajímavost.

              1. S tím tiskáním výrobků to přehánějí. Uvěřím té technologii až vytisknou jednoduchý kompletní stroj. Třeba bicykl.

                  1. Lidi zaměňují reálný současný 3D tisk s 3D tiskem z oblasti sci-fi.
                    Souvisí to obvykle s humanitním/IT vzděláním a nulovou praxí ve skutečném fyzikálním vesmíru. Úplně opomíjejí materiálovou stránku. Něco jiného je 3D tisk pomocí plastových kapiček, anebo 3 D tisk na úrovni (libovolných) atomů.
                    To se zjednodušuje výuka, ruší se maturitní zkouška z matematiky… a výsledek se s jistotou dostaví.
                    Pamatuju se, jak mě šokovalo, že když se vyrábí bruska řízená počítačem, schopná přísuvu v mikronech, lože se zaškrabává ručně třeba několik měsíců (viděl jsem v někdejším TOS Praha, – možná už je to jinak). Jsem fanda sci-fi, ale takové zkušenosti člověka naučí pokoře.

                    1. Pokud jste si prohlédli elektronku, jsou v ní přesné díly, vyrobené strojně, ruční práce žádná.
                      Složit díly do sebe zůstalo jako ruční práce, ačkoli pokusy o úplnou automatizaci neustaly až do konce jejich éry.

                    2. Současný 3D tisk je vhodný na aplikace, kde nezáleží na přesnosti, pevnosti, trvanlivosti a ceně. Takové jsou, ale není jich mnoho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *