18 července, 2024

Děje se to za bílého dne

Švýcarský deník Weltwoche se zabývá německou kuriozitou  – vládními demonstracemi proti opozici, především AfD. A nevidí v tom nic přínosného pro demokracii. Autor Stefan Homburg píše:

„V Německu pořádá spolková vláda demonstrace proti opozici. Způsoby mobilizace nevěstí nic dobrého.

V Německu je mnoho politických rozbrojů, ale téměř všichni pozorovatelé se shodují na jednom: takzvaná semaforová vláda složená z SPD, FDP a Zelených je nejhorší spolkovou vládou od druhé světové války. Německo je mezinárodně na konci žebříčku z hlediska růstu, má nevyřešené problémy s dodávkami energie, nemůže dostat pod kontrolu nelegální imigraci a trpí rozdělením způsobeným sociálně-politickými experimenty.

Za těchto okolností by masové demonstrace neměly být žádným překvapením. Překvapivé však je, že pochody nejsou namířeny proti semaforové vládě, ale proti opozici. Skutečnost, že do ulic proudí fanatické masy, podněcované vládou, aby agitovaly proti politickým menšinám, je něco, co v Německu nebylo vidět po celá desetiletí. Ještě zajímavější, než pouhá skutečnost je, jak k tomu došlo.

Všechno to začalo, když se někteří příznivci konzervativních stran jako CDU, nové strany Werteunion(Unie hodnot, či Hodnotová unie, pozn. překl.) a AfD v listopadu 2023 soukromě sešli v Postupimi, aby promluvili mimo jiné o problému migrace. Aby se z toho stalo potřebné drama, byl tam také Rakušan jménem Martin Sellner. Ostatně Německo má s politiky z Rakouska své zkušenosti.

Nevládní organizace s názvem Correctiv zjevně zachytila schůzku pomocí zpravodajských zdrojů a naznačovala, že jde o „tajnou schůzku“, na které měl být vytvořen „hlavní plán proti Německu“. Možná vůbec nedošlo k ilegálnímu odposlechu, ale jen ke spekulativní reprodukci prohlášení, kterými byli účastníci již známí a která jsou zcela nedramatická: Každý ví, že nejen CDU, Werteunion a AfD prosazují zvýšené deportace, ale také kancléř Olaf Scholz („Konečně musíme lidi ve velkém deportovat“).

Co se stalo po listopadové schůzce? Vůbec nic, zůstalo ticho. Teprve když zemědělci, speditéři a další podnikatelé v lednu 2024 impozantními pochody paralyzovali velké části Německa, aby vyjádřili svou nelibost nad neúspěšnou hospodářskou a zemědělskou politikou vlády, objevila se takzvaná rešerše ohledně dávné schůzky, které se nezúčastnil se jediný politik vyššího ranku.

Zůstává záhadou, proč se každá televizní stanice a všechny velké noviny cítily nuceny o tom informovat. V každém případě se během několika dní vytvořila nálada, jako by Německo bylo na pokraji nového pravicového puče. Mezitím Correctiv ustoupil: „Deportace“ nebyla na schůzce v Postupimi v žádném případě zmíněna; média tento termín přidala. Tím celá pomlouvačná kampaň v podstatě končí, ale široká veřejnost o tomto popření neuslyší.

Existují dva způsoby, jak celou záležitost řešit. Buď se jim vysmát jako kuriozitě a dalšímu důkazu teze Gustava Le Bona, že masy reagují iracionálně. Nebo v tom můžete stejně jako profesorka Ulrike Guérot vidět protofašismus, tedy přechod od otevřené společnosti k nové totalitě, jak se ukázalo již během koronakrize. Vzhledem k množícím se voláním po zákazech stran a odnímání základních práv opozičním politikům se přikláním k druhé variantě“, píše Stefan Homburg pro Weltwoche.

Stefan Homburg je emeritním profesorem veřejných financí na Leibniz University Hannover. Na platformě X píše jako ASHomburg.

9 thoughts on “Děje se to za bílého dne

 1. No jo, i bošové mají své miliony chvilek proti demokracii.
  Jinak by to asi ani v té ojropě nešlo.
  Zblblíci jsou holt všude.

  1. Vyhoda demokracie sou nastaveny volby a kazdej si zvoli to nejhorsi.
   Kdyby nechali volit stado volu , ty by si automaticky zvolili ty voly , ktery zajisti ,
   a obstaraji pro vsecky zradla dost. A co je pro ne potreba.
   To je na vychode a blizkym vychode. Tam je vsecko, co kazdej vul chce
   a protoze potrebuje.
   Ale to a voly demokrat zakazuje. Akademik pedagog a spol ,po staleti kvici vo humanismu vznesenych idealu a nejpravdivejsi pravd a svobode,popularizuje neunavne ,
   predni osobnosti ,z rad akademiku samozrejme , /aby vobelhaval skutecnost ze/,
   pritom skutecnost mluvi jasne ,ze nejhorsi nepritel cloveka je prave clovek a ten humanista mezi nami ..
   To je jejich povinnost .
   Aby neexistovala zadna obrana proti takovym..
   Napr. Hitler nebyl zvolenej do vlady, byl dosazenej zakulisnima intrikama a machinacema , ale ihned s nim jednali vsichni jako se statnikem demokratickou vetsinou zvolenym.
   I kdyz pred tim byl udesnej vyzbrojenej vrazednej krvavavej pucista v 23 ,
   este horsi diktator uz v 34, fasisticky si poradil s opozici ,aby nebyla zadna ,
   ale to nikomu nevadilo , byl porad vsude oslavovanej jako vase nejdemokratictejsi excelence , vase mirumilovna eminence ,vazeny pane kancleri ..
   Vystoupil z Ligy narodu ,ale za to byl este vic vobdivovanej..Ze to mysli vsechno dobre.
   Navstevy politiku z celyho sveta se jen hrnuly, akademici souhlasne v mediich zpivali..

 2. U nás se také říká, Fialová vláda je nejhorší, za uchopení moci kapitalistů.
  Čím to asi bude,to pojmenovat,je na Nobelovu cenu.Možná to jde přirovnat s našimi milionáři, nebo demonstracemi na podporu Klause po Sarajevském
  atentátu.Dokud bude v USA tenhle koloniální systém, nic se v koloniích. nezmění.

 3. Viz tabulka úplně dole , co se dělo s vládami předhitlerovskými a kdo tedy také nesl odpovědnost za to, že nakonec zvítězil systém fuhrerovský :
  https://de.wikipedia.org/wiki/Reichsregierung_(Weimarer_Republik)
  Ano, opravdu byl několikrát říšským kancléřem Marx. 😀
  Nebo Luther.

  Wilhelm Marx se za Hitlera stáhl do ústraní, nacistický rasistický režim jej zřejmě toleroval (jako řadu jiných straníků strany Zentrum, neb tato strana , spolu s NSDAP aj., prohlasovala Říšským sněmem Zmocňovací zákon, ten zavedl v Germánii fuhrerovský systém. Proti hlasovali pouze socdemáci, “ díky“ zinscenovanému požáru budovy Říšského sněmu byly poslanecké mandáty strany, která měla ve svém názvu “ komunistická“, anihilovány, někteří zákonodárci z této strany byli na útěku, jiní byli pozatýkáni, pár jich nacističtí rasističtí Germáni umučili….
  Kdyby poslanecké mandáty KPD byly zachovány, tak s velkou – jistotě se blížící pravděpodobností by Zmocňovací zákon neprošel.
  No ale nacistickým rasistům by asi netrvalo dlouho a pomocí teroru na ulicích i v institucích by zřejmě dosáhli svého.

  1. Soc dem a komunisti meli vetsinu v reichstagu , ale Stalin zakazal aby spolecne postupovali a hlasovali. Cili je rozstepil ..

   1. Nepravda, pred vojnou Sovietsky zväz zmenil názor a začala sa presadzovať politika jednotného frontu protifašistických strán.

 4. Co mi to jen připomíná… jo už vím, jak mediálními presstituty zfanatizované davy lidí vyřvávali na náměstích proti ČSSD a házeli po Paroubkovi vajíčka a shnilá rajčata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *