20 července, 2024

Chceme vojáky z takové země?

Dneska se v poslanecké sněmovně bude na petičním výboru projednávat henta smlouva o obranné spolupráci se Spojenými státy. Bude to od 15.30 a já tam hodlám také být. Nebylo by od věci, abych tam nebyl sám jen s Petrou Rédovou a Davidem Moosem a s pár dalšími statečnými. Páni poslanci by měli vidět, že to není žádná formalita a drobnost. Měli by vědět, že to lidi zajímá, bedlivě to sledují a budou se podle toho rozhodovat ve volbách. Nevím, jestli budu mít příležitost promluvit, ale kdybych ji měl, chtěl bych tam říct asi následující:

Vážení zákonodárci, dámy a pánové

Již brzy budete hlasovat o ratifikaci smlouvy, která dosti zásadně změní ustálené poměry. Chystáte se ratifikovat smlouvu, která bez dalšího umožní, aby u nás za velmi snadných podmínek působili vojáci cizí země. Chystáte se ratifikovat smlouvu, která těmto vojákům zajišťuje zázemí i faktickou beztrestnost. Těch několik pojistek, které jsou ve smlouvě uvedeny, ty se vláda chystá obejít dalšími návrhy zákonů, které zřejmě také brzy přijdou na řadu. Naše ministryně obrany o této smlouvě prohlásila, že se jí podařilo tam dostat i některé body výhodné pro nás. Celou smlouvu jsem bedlivě pročetl a nic výhodného pro nás jsem tam neobjevil.

Budete hlasovat o ratifikaci smlouvy, kterou se vůči USA vzdáváme části suverenity. Na takovou možnost naše ústava vůbec nepamatovala, protože její tvůrci jednoduše nepředpokládali, že by k takovému kroku vůbec mohlo dojít. Naše ústava pamatuje na vzdání se části suverenity vůči různým nadnárodním organizacím, ale nikdo si nemyslel, že bychom se suverenity mohli vzdát vůči jiné zemi.

Nebudu se vás ptát, jak si něco takového srovnáte se svým svědomím, ani se nemíním ptát, jak jsme se k takové smlouvě dopracovali a podepsali ji. Dovedu si představit, jak vypadala praktická politika, která k tomuto výsledku vedla. Chci ale upozornit, že současná vláda ani současná sněmovna nedostala od občanů žádný mandát, aby takovou smlouvu uvedla v život. Ačkoliv se touto smlouvou vzdáváme části suverenity, nemá být ratifikována ani ústavní většinou, prý postačí prostá většina.

Vážně chcete takovou smlouvu schválit?

Chcete, aby u nás byli vojáci země, která pod smyšlenou záminkou napadla suverénní stát Irák, který USA nijak neohrožoval? Chcete, aby jim veleli lidé, kteří mají na svědomí debakl v Afghanistánu, odkud se nakonec nestahovalo, ale vysloveně utíkalo? Chcete faktickou beztrestnost pro vojáky země, která provozovala tábor v Guantanámu? Chcete na našem území armádu, která bez mandátu OSN bombardovala celou řadu zemí, v nichž je teď situace mnohonásobně horší, než byla před americkým zásahem?

Chcete na našem území ochránce, kteří sice dodávají peníze, zbraně a techniku, ale očekávají, že krev dodá někdo jiný? Chcete tu mít armádu, která si přiveze něco, co nemáme ani právo zkontrolovat? Chcete, aby nás chránila velmoc, která sama tvrdí, že nemá přátele, jen zájmy? Chcete se nechat chránit od těch stejných, kteří mnohokrát nechali na holičkách ty, které sami dosadili k moci? Kde je dneska Guaidó? Kde je Karzáí? Kde je Kaddáfí? Kde je Shaddám Husein? Všichni byli ve své době americkými spojenci.

Opravdu chcete, aby na našem území spolurozhodovala vůle, která má sice plná ústa řečí o lidských právech, pokud jde o Čínu, ale ani nepípne, když se jedná o Saúdskou Arábii? Chcete, aby na našem území působila mocnost, která odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině, ale vůbec jí nevadí Saúdská agrese v Jemenu? Chcete, aby do našich poměrů zasahovala síla, která dosadila kosovskou vládu válečných zločinců? Chcete přítomnost armády, která bombardovala civilní cíle v Jugoslávii? Číňané si pamatují… Chcete jim dát naše základny i naše území? Chcete je nechat, aby i u nás realizovali svou roli světového policajta přesně tím způsobem, který dnes vidíme všude kolem?

Chcete u nás lidi, kteří podporovali takzvanou umírněnou opozici v Sýrii, která se proslavila masovými popravami a neslýchanou krutostí? Chcete, aby na našem území bylo nejspíš mnohem více vojáků, než má naše vlastní armáda?

Myslíte si, že tato obranná spolupráce bude ku prospěchu naší země? Vážně věříte, že díky této smlouvě získáme spojence, kterému budeme rovnocenným partnerem? Myslíte si, že díky této smlouvě stoupne bezpečnost v naší zemi? Myslíte si, že tu budeme mít více demokracie a více svobody?

A pokud se podíváte na současný americký vývoj i kontext jejich vojenských „úspěchů“ v posledních dvaceti letech… fakt myslíte, že nás Američané ochrání? I před jadernými hlavicemi z Ruska?

Ne, já nedémonizuji USA. Jen suše konstatuji. Nemyslím si, že bychom to s jinou velmocí vyhráli lépe. Ale nemyslím si, že se hájení českých zájmů zlepší tím, že tu budeme mít spojence, kterému je nebezpečné být nepřítelem, ale být jeho přítelem, je smrtící. Vzpomeňte si, kdo tato prorocká slova řekl.

Dumejte, dumejte. Máte na to ještě pár měsíců. Přemýšlejte a dívejte se na vývoj ve světě. Abyste nezjistili, že jste za hejly, kteří naletěli. Abyste nezjistili, že jste šli s pány na led a očekává se od vás, že si za ně zlámete nohy. Abyste nezjistili, že veškerá odpovědnost za něco strašného zůstane na vás.

Přemýšlejte…

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, prosím objednejte si ji v následujících dnech, kdy ještě budeme normálně fungovat. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

301 thoughts on “Chceme vojáky z takové země?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *