V jednom článku na Hospodářských novinách jsem narazila na rozčilený komentář Petra Honzejka, který se pohoršuje nad tím, že si Andrej Babiš bere do vlády nějak moc vládních zmocněnců a jak moc je to zbytečné a jak drahé to asi je.
A tak mě napadlo podívat se, kolik toho bylo a co konkrétně za minulé vlády zbytečně drahé. A abych úplně netroškařila, mrkla jsem se na ty nejviditelnější funkce a musím říct, že mi tak trochu lezly oči z důlků. Nezapomeňme totiž, že tyhle funkce jsou většinově politicky propojené, mnohdy jsou to různé trafičky a proto se s novými vládami lidé v nich mění. Takže to jde na vrub minulé koalice a ne, že ne. A zapomeňte na tabulkové platy, mnohdy tu hlavní sumu dělají odměny, které mohou být oproti nim klidně dvojnásobné.
Co mne dostalo na první dobrou, byl plat ředitele krachující České pošty pod vedením Vítka Rakušana. Ta za loňský rok očekává ztrátu 400 milionů korun, ale generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán se za tento výkon neváhal odměnit téměř 7 miliony korun. O celých 56 % více, než rok předchozí. Asi očekával, že bude vyměněn, tak si to řádně osladil. Měsíčně to dělá nějakých 577 tisíc. I jeho šéf Vítek si vyplatil nejvyšší možný plat a to 273 tisíc.
Dál se pojďme bavit o „podfinancovaném“ zdravotnictví. No jak kde. Třeba u státní VZP si ředitel vyplácel cca 576 000 měsíčně, skoro jako vrchní pošťák
Dále tu máme jeho náměstky 1 – 7, kdy se platy pohybují v rozmezí 499 tisíc až 361 tisíc. A pak tu jsou dvousettisícoví ředitelé odborů, třísettisícoví ředitelé poboček, členové dozorčích a správních rad, kde lítají též statisíce, na to že se scházejí 6 – 12 krát ročně bezva trafika.
I ředitelé nemocnic se uměli odměnit, a tím teď nemyslím ve stylu Motol a Ludvík. Takový ředitel nemocnice v Kadani Petr Hossner si během osmi let zvýšil plat až na 750 tisíc korun měsíčně. Velkou část jeho výdělku tvořily opět roční odměny – v roce 2023 dostal mimořádnou odměnu ve výši 200 procent roční mzdy, tedy téměř šest milionů korun. No neber to.
A na závěr bych tu uvedla pár zajímavostí, jako je třeba totální rekordman generální ředitel Lesů České republiky s průměrně 698 tisíci měsíčně (no tvl), ředitel státního podniku Povodí Vltavy s 520 tisíci a generální ředitel Povodí Vltavy – fakt jsou dva, s 499 tisíci měsíčně. Samozřejmě pozadu nezůstávají ani členové představenstva Pražských služeb a.s. kde to je lehce pod půl milionu za měsíc. ŘSD ředitel 427 tisíc, další ředitelé Lesů České republiky, tam to teda lítá, další ředitelé Povodí Labe, vedoucí pracovník povodí Ohře všechno kolem 350 tisíc plus mínus. Vzadu se s 323 tisíci skromně krčí ředitel ČT.
Tak to jen tak na okraj, až začne zase někdo řvát, že Andrej rozhazuje důchodcům, nebo na rodičovský příspěvky. Nebo na vládní zmocněnce.
Nikdo si nedovolí stanovit pevný roční plat státních úředníků a zaměstnanců.
Řediteli podniku, náměstkům čehokoliv, ostatním pevnou sumu.
Pokud stát bude v plusu, odmění ty, kteří jsou také v plusu. Ostatním ani cent!
Starostkám se vyplácí násobky měsíčního platu. Proboha, za co?!
Kazda zvolena vlada ,porad horsi , kazda zvolena vlada je okupacni vlada.
Ma za ukol ,mimo jiny , ekonomicky a hospodarsky vyzdimat narod do nebyti..
Tak napriklad blokada Hormuzu a Iranu , ma za vysledek taky blokadu blokujicich. Namornici na lodich si stezujou ze behem blokade sou taky zablokovany svoji Usa vladou a nemaji co jist..Vlada Usa ma vzdy jidla dostatek..
Chcete tam nejlepšího z tisíce? Tak musí mít nejvyšší plat. Nebo to má brát nějaký průměr a jeho podřízení mají mít vyšší platy?
ty ko…. hlavo
teď tam jsou odborně sračky – Rakušan byl starosta velké obce – umí něco? ??? nic!!!!
a po lidský stránce jsou ještě horší než po odborný
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQCs4fttu6ebWAbaQ6BHB42dMzxl8In79Zu9xu3lVF_uWHhEPa0
22. 5. 1945 byl popraven K.H.Frank
Na náhody korelace se seancí Poselta nevěřím.
Stát přece hospodaří nejlépe, to je tady slyšet pořád. A co nejvíce nových státních firem, např. Státní stavební holding, Státní potravinový supermarket, Státní energetická, Státní ocelárny, doly, … Státní zdravotní pojišťovna, Státní banky, …
Za tím svinstvem nestojí stát, ale lidé. Soukromé firmy mají totéž. Je to obraz této prohnilé společnosti.
https://www.boredpanda.com/bankrupt-companies-ceo-bonuses/
Samozřejmě že za tím stojí lidé. Máte pravdu. Ale tak to bude vždy. Hlupák, kdo s tím nepočítá a zkusí to znovu, po šedesátéšesté a potom se diví.
Takže až vytvoříte třeba Státní stavební holding s tisíci zaměstnanci a desetimiliardovým obratem, tak se nedivte že se tam vytvoří skupiny, které si budou přerozdělovat cizí prachy a soutěžit o vliv.
To nám potom utesene roste průměrná mzda ze? Vůbec bych se nezlobila kdyby měli tolik kolik mají, kdyby ale z těch platů odvedli stejná procenta na sociálním a zdravotním pojištění jako ti s průměrem a méně.
Ale to ne, mají to navíc ještě zastropovane.
To tu vážně nikdo s administrátorskými pravomocemi nemá chuť něco udělat se štábní (ne)kulturou příspěvků paní Markové? Dávají vážně alternativní názory nárok i na alternativní standardy psaného vyjadřování? Nikde jinde toto paní Markové netrpí.
Viděl jsem mnohokrát stejný článek paní Markové na jiných serverech, jako bývá obvykle zde, a vždy tam měli nějaký rozumný nadpis, pouze zde se dopouští takovéto nekulturní barbarství.
„To tu vážně …“ No, kulturtrégře, nevím jak vás oslovit, když nenacházím váš nick. Mít ho a alespoň tak se podepisovat beru za funkční pravidlo, zvyklosti co do nadpisů jsou, podle mého, otázkou záměru autorů. Nenacházím důvod proč v tomto ohledu kohokoli vychovávat.
Také mi rozum nebere, proč se dospělí lidé (snad i „moudří“ senioři, podle všeho?) snaží vychovávat jiné dospělé lidi. Proč se v tom nerealizují doma, proč ta snaha nekončí u jejich dětí, případně vnuků? Tam by byl pro to ten správný prostor…
Kromě toho, že to je otravné mnohem víc, než dlouhé nadpisy paní Markové nebo chyby v české gramatice, je to i marné. V dospělém věku se člověk vychovává sám, pokud se pro to rozhodne. Pro někoho snad mohou mít výchovný vliv ještě nějaké vyšší síly – Bůh, karma nebo sám život. Ale zde to končí.
Alternativa by sice měla být oázou svobodného myšlení, vyjadřování a vzájemného respektu, ale zatím působí spíš jako bažina malichernosti…
Jdi s tím do pryč ! Anonymně útočit umí každý !
Na dlouhy nadpisy utoci neunavne ,ze prej spatne vychovavaji lid , ty nadpisy…
Zatimco kratky nadpisy sou vychovna a zarucena cesta ke svetlym zitrkum..
Netvrdím, že právě platy hlavních vašnostů ve státních firmách jsou první starostí nové vlády – i když jsou to důležité symboly a symboly jsou v politice viditelné. Avšak toto, co udělala autorka článku nemohli udělat lidé od Schilerové již v minulém období? Mít připraveno?
To na fleku nechají tyto ‚odborníky‘ tak, sakum prásk i s pytlem peněz za chaos v podnicích? Česká pošta musí mít v čele toho brajglu milionáře? Lesy České republiky, Povodí Vltavy … Bože můj, to jsme si tedy pomohli …
No na Hospodářské Novinky ja skoro škoda času reagovat. Po jejich blahoslavení minulé Fialenkovy vlády ani nelze čekat, že by se jim něco z toho, co dělá tato vláda, líbilo. Zkoušel jsem je dřív párkrát číst, ale nedá se to. Je to tam samej „odborník“. Když se ekonomie podřídí politice, tak to s realitou nemá nic společného.
Byly a nejspíš stále ještě jsou Bakalovy. Na taková místa ze zásady nechodím.
Hospodářské noviny je český celostátní deník zaměřený na ekonomiku a politiku. Vychází 5× týdně a jeho vydavatelem je nakladatelství Economia, jehož jediným vlastníkem je Zdeněk Bakala.
A toto o sobě uvádí Economia:
Tituly mediálního domu Economia se vyznačují vysokou kvalitou žurnalistiky, profesionálním zpracováním, exkluzivními zprávami a fundovanými analýzami.
😂 jak se to říká o té samochvále ?
Jsem tu s klasickým přehledem týdne
https://www.youtube.com/watch?v=q04R9GgBm9w
Snad by jim někdo nezáviděl. Ta zodpovědnost.
No, právě. Nejsou v černých číslech a navíc ty podniky ruinují.
Tak jaké odměny.