24 června, 2024

Byl to způsob, jak pokračovat

Jsou věci, které prostě neovlivníte. Nemůžete nic udělat s tím, že už tisíc let je vedle velký německý národ, který dostal větší dědictví antiky než Slované. Neměli jsme žádný vliv na Jaltskou konferneci a naprosti minimální vliv na konferenci Postupimskou. Nemůžete nic udělat s Churchillovými politickými rozhodnutími za války, které Beneše donutily k návštěvě Sovětského svazu a dohodám se Stalinem. Nemůžete udělat nic s tím, jestli se v Sovětském svazu dostane k moci Gorbačov a nebo někdo jiný.

Nemůžete nic udělat s tím, že si dneska Němci zvolili dobrovolnou sebevraždu v podobě větrníků, drahé energie, vypínání jaderných zdrojů a islamizace. To všechno se schválilo za hlasitého potlesku a vzájemného objímání. Stejně tak se s velkým potleskem schválil podíl naší účasti na ukrajinské válce a spojení našeho osudu s jejím výsledkem.

Obklopují nás události, které jsou mnohem větší, než jednotlivec, větší než stát a někdy jsou dokonce větší než celý kontinent. Dnešní výzvy k podřezávání Židů v Německu, statisícové propalestinské demonstrace v Británii, prohlubující se hospodářská krize, deindustrializace… to všechno se schválilo v době, kdy si dnešní výsledky nikdo nedovedl představit. Jak to řekla Angela Merkelová? K čemu měly posloužit Minské dohody? K získání času pro vyzbrojení Ukrajiny… O dnešní válce se rozhodlo v roce 2014, kdy si nikdo nedovedl ještě představit, že to bude válka laciných dronů a ještě lacinější pěchoty… Tanky, transportéry, stíhačky… to všechno je k ničemu.

Nejhorší na tom je, že ani není žádný Mao nebo Hitler, na kterého by se to všechno dalo hodit. Žádná vůdcovská individuální odpovědnost. Jen procesy.

Tenkrát, v roce 89, lidé prožívali víceméně to samé, co dneska. Deziluzi. Ze všeho. Z vlády, z hospodářství, z nedostatku svobody i nedostatku zboží a naopak přebytku sovětských vojáků na našem území. Deziluzi z toho, že ani zasloužilí členové Strany už nevěří tomu, co hlásají. O nezbytnosti změn nemluvili jen obyčejní lidé, o těch se mluvilo i v kuloárech ústředního výboru. Nejen disidenti, všichni s tím chtěli něco udělat, ale ono to pořád prostě nešlo. Zaběhnutá schémata nešlo překonat. Sebeupřímnější snaha narážela na stále stejné překážky, které všechny dobře míněné pokusy o změnu v mezích zákona přiváděly vniveč.

Dneska to není jiné. Prakticky všichni vidí, že způsob života předchozích třiceti let se prostě zadrhl. A kdo to ještě nevidí, ten to brzy zjistí na složence za plyn a daňovém výměru. Nic nejde. Ani dostavba Temelína, ani rozšíření Dukovan. Ani ty dálnice nejdou jak by měly. Nejde postavit byty, obzvlášť v Praze ne a staví se jich tak málo, že jich neustále ubývá. V této zemi je zhruba čtyři a půl milionu bytových jednotek a při stoleté životnosti to znamená, že se ročně musí postavit pětačtyřicet tisíc bytů ročně, aby se to udržovalo. Stavíme o deset tisíc bytů ročně méně… Tím se jejich nedostupnost a rostoucí drahota vysvětluje dostatečně, ne? Prostě to nejde. Protože se dávno napsaly zákony, které jednoduchou a lacinou výstavbu v podstatě znemožňují. Napsaly se v době, kdy to nikdo za problém nepovažoval.

Stejně se zdá být nepřekonatelná i politika. Na jednu stranu, která se dostane do sněmovny, připadá deset stran, které se tam nedostanou. Na jednoho úspěšného nezávislého kandidáta připadá deset závislých kandidátů. Vyhrávají peníze, vyhrávají zákulisní hrátky, současný režim je tu už třicet let, ale korupce je pořád stejná. Z klientelistického socialismu máme klientelistický kapitalismus. A přes sebeupřímnější úmysly s tím nejde nic dělat. Člověk by si mohl katastrofy odškrtávat po milnících. Prakticky všechno, co se děje, to se stát prostě musí, protože sekulární vlivy neodfiltrujete.

V roce 89 už vlastně všichni na všechno kašlali. Motivace nula. Nemá to cenu. Všichni měli práci a nikde nic nebylo. Dneska je to stejné. Práce je dost, všichni ji mají, ale na auto čekáte dva roky. V lékárně na maloměstě pracují tři lékárnice, ale Endiaron nemají a penicilín také ne. V téměř každé výrobě je víc úředníků jak dělníků. Ve školách jsou třídy o patnácti dětech, k dispozici jsou asistenti i školní psychologové, ale úroveň znalostí je tristní. K čemu se o něco snažit? Ať uděláte cokoliv, ať zkusíte cokoliv, stejně se spálíte a ještě vám za to vynadají nebo se popasou na vašem neštěstí.

Nejhorší není deziluze gaučových pozorovatelů, kteří vědí vždycky všechno nejlíp, všemu rozumí a teď jen došlo na jejich slova. Gaučový pozorovatel není hybatelem ani konzervování stavu ani hybatelem změny. Nejhorší je deziluze těch, kteří se snažili něco dělat. Neustále jich ubývá, protože i když do toho dali všechno, stejně se nezadařilo a ještě se jim za tu snahu vysmáli. Haha, já jsem ti to říkal, to je nejčastější věta. Málokdo řekne: Tak běž a spal se znova. Běž a pokračuj! Tohle jsou běžné jevy, je třeba vydržet a nevzdávat to.

17. listopad 1989 byl způsob, jak pokračovat dál. Byl to proces, který znovu dodal lidem motivaci skrze osobní svobodu a možnost cestovat. Zanedlouho mohl být každý podnikatel. Někteří ještě cinkali klíči a jiní už zakládali firmy a domlouvali si temné kšefty. Každý mohl vyjet ven a podívat se, jak to dělají jinde. Sedmnáctý listopad bylo to, co vrátilo lidem motivaci něco dělat. V dobrém i zlém. Byl rozseknutím gordického uzlu starých pravidel, díky kterým nic nešlo změnit. A i když na to má každý jiné vzpomínky, vlastně to všichni očekávali a tehdy byli rádi, že se to stalo. Nostalgie po starých časech byla v prvních letech minimální. To přišlo až s odstupem a s prvními problémy.

Prosím, neřešme teď, nakolik byl 17. listopad zrežírovaným divadlem a plánovaným předáním moci. Když se něco takového děje, míchají se do toho všichni. Domácí i hosté. Tak či onak to ale zafungovalo. Byla to dostatečná motivace k ekonomické transformaci a k přeorientování hospodářství na Západ. Dostatečná motivace ke změně pravidel i zákonů. Dostatečná motivace ke snaze, pokusit se dělat věci jinak. Dostatečná motivace, aby se bagatelizovala negativa a vyzdvihovala pozitiva. Dostatečná motivace k tomu, aby národ dalších třicet let víceméně držel hubu a krok. Patříme na Západ… tím to celé začalo a na základě této myšlenky se pokračovalo třicet let.

Jsme na prahu něčeho podobného. Deziluze je obrovská a stále se prohlubuje. Stále více vítězí přesvědčení, že se nedá nic dělat. Ti, co se o něco pokoušejí, ti jsou neúspěšní a ještě vysmívaní. Motivace k jakékoliv snaze je na nule. Práce je ten nejblbější způsob, jak přijít k penězům. Necení se schopnosti, ale známosti. Není důvod se snažit, protože důchody nebudou, není důvod se namáhat, protože úspory sežere inflace, není důvod bojovat za nadnárodní korporace a tuneláře. Ani tu elektřinu nejde zlevnit… Heslo, že patříme na Západ začíná být stejně vyčpělé jako být se Sovětským svazem na věčné časy. Málokdo chce patřit do německého emirátu.

Čekáme na nový 17. listopad a novou myšlenku, které se národ chopí. Čekáme na počin, díky kterému bude možné pokračovat. Čekáme na něco, co znovu bude motivovat, co dá lidem pocit, že mají budoucnost opět ve vlastních rukou a stojí za to, se za ni zasadit. Nevím, kdo ji přinese. Jestli nějaký nový Zeman novým článkem o nové přestavbě, nebo nějaký Sorosův ideolog, nebo nějaký Aspeňák, Římský klub, miliardář, Číňan, Rus, Američan, Němec, Maďar, Slovák, Čech.

Jen vím, že to bude muset být opravdu velká myšlenka. Dost velká, aby překonala všechno to, proč teď nic nejde.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

350 thoughts on “Byl to způsob, jak pokračovat

 1. Politicke zmeny v Polsku v polovine 80-tych let min stoleti nezacalo odborove hnuti SOLIDARNOSC, ale polske zenske, ktere nemely co dat svym detem na talir …

 2. V Bruseli jedou pořád dál a mají Plán.
  Elektřina bude stále dražší, neb se bude zavírat víc výroben, než bude vznikat a zároveň bude růst její spotřeba (e-mobilita, vytápění pomocí tepelných čerpadel).
  Postavit nové bydlení je extrémně drahé, bo EU-normy, kdy se musí stavět prakticky v pasivu, cca za 4 Mega 2+1. A žadatelů o (nové) byty roste, např. mezi cikány exponenciální řadou.
  Stát podpoří z peněz střední třídy „Potřebné“. A stále více lidem se nevyplatí oficiálně pracovat a budou přestupovat do šedé zóny, když jim stát vše proplácí (od bydlení, přes auto, děcka, až po energie).

 3. Neodpustím si připomenout jedno ze zdejších hesel dne:

  „Příčinou krize je morální bída.“ (T. Baťa)

  Uprostřed vší nejistoty jsem si jist tím, že tato nadčasová moudrá slova by se neměla vtahovat JEN na ty nahoře … !!!

 4. Pro změnu musí být příznivé vnější i vnitřní podmínky. Vnitřní podmínky už jsou, lidé jsou dostatečně motivováni k nějaké změně k lepšímu. Ale žádná lepší možnost se dosud na obzoru nerýsuje.
  Vnější podmínky ke změně se již vytváří, jen to bude ještě dlouho trvat.

  Němci, když se každých 80 let rozhodnou pokazit život, udělají to pořádně a život pokazí celé Evropě.
  ČR je oproti ČSSR hospodářsky v háji, neb málo jedinců krade hodně, zatímco za dob ČSSR kradlo hodně jedinců málo. Dalo by se říci, že se to skoro vyrovnává, je zde ale jeden obrovský rozdíl. Před 1989 se podporovaly lidově demokratické režimy na úvěr prostřednictvím darů elektráren a průmyslových podniků. Maskováno nesplatitelnými úvěry. Teď se ani nikdo nesnaží nic maskovat a peníze se formou dividend vyvádí z ČR přímo. Nebo maskováno za služby mateřské centrály, platby za značku, podhodnocené ceny výrobků. Pak se uměle zdá, jak mají všechny státy na západ od ČR skvělé HDP a vysokou přidanou hodnotu výroku, zatímco ČR ne. Ten vývoj začal hned po 1989 rozprodáním firem jejich západní konkurenci. Naivně jsme si mysleli, že západní firmy budou chtít rozvinout zdejší nově získané pobočky. Ve skutečnosti šlo o likvidaci konkurence.
  Příklad jako Škoda Mladá Boleslav byl úplně totéž do chvíle, kdy se odboráři němečtí postavili za své české kolegy. A teprve tehdy se začala automobilka Škoda rozvíjet. Jinak by skončila vykradená jako mnohé jiné podniky.

  1. Měl bych ještě doplnit, že:

   – za socialismu se vyvážely např. elektrárny a vznikla tím nějaká zaměstnanost a schopnost vyrábět výrobky s vysokou přidanou hodnotou
   – teď se vyváží rovnou peníze a zisky, náklady se ponechávají státu
   – dříve nešlo vystoupit z RVHP, teď nejde vystoupit z EU- RVHP zkrachovalo, EU to čeká. Ten krach bude ve chvíli, až vývoj dospěje k daleko většímu rozdílu mezi EU a světem . USA nebo Čínou. Počátky zaostávání už jsou rozvinuty, čeká se jen na úrodu
   – socialismus měl své nesplnitelné programy, které byly vysoce nákladné. I ten současný svět má své nesplnitelné cíle jménem Green Deal. Místo ušetření planety dojde jen k likvidaci obyvatel EU.
   – jako v pozdním Římu jsou vydávány stále nové a komplikovanější vyhlášky, které se už ani nedají splnit. Po pádu Říma přišli barbaři a ti zavedli daň z hlavy a daň dle rozlohy půdy. Dnes jsou ti novodobí barbaři muslimové.
   – EU by se zachránila razantní změnou současné politiky a dostavením celé současné generace politiků v Bruselu. Všech. A to se nestane, tak nás čeká jen smutný konec EU. Až vznikne nový režim, nejnadšenější příznivce najde v řadách současných podporovatelů EU.

   1. A až se celý svět přeformátuje,tak profesor Nutella bude v televizi máchat rukama,že u nás to nejde a že patříme na Západ.

   2. Na Hlídacím psu vyšel kacířský článek. Shrnuto – Jdeme do prdele!

    https://hlidacipes.org/rusko-cinska-osa-jako-vyzva-pro-zapad-je-cas-na-investice-do-obrany-a-sobestacnosti/

    „Evropská část Západu zápasí s demografickou krizí, se ztrácením konkurenceschopnosti, s přebujelou byrokratizací a přebujelým přerozdělováním a dotacemi na úkor tržní ekonomiky, a v neposlední řadě s tím, že politika je do značné míry vedena ideologií bez ohledu na realitu.

    Bez ohledu na realitu…
    Ideologické a nerealistické přístupy v rámci boje s klimatickou změnou vedou k politikám, které mají potenciál destruovat průmyslovou a surovinovou základnu a energetickou stabilitu a bezpečnost v Evropské unii. V konečném důsledku je tak ohrožována konkurenceschopnost a váha EU ve světě.“

    Světe, DIV SE! Víte, kdo na to přišel?
    „Text vychází z expertní studie Aspen Institute Central Europe připravené ke konferenci Aspen Annual Conference 2023“

    Nikdy by mně nenapadlo, že by na to TIHLE přišli. A že by museli tím pádem přiznat, že nás táhnou min. 20 let do prdele!

    To už musí být hodně zle, když to přiznali.

    Když jim tohle před pár lety říkal se smíchem Putin (Evropa páchá sebevraždu) tak to byla hrozná lež.

    Teď by měli jako druhý logický krok spáchat sebevraždu.

    1. Pozorně se podívejte na fotky shromáždění z období listopadu a prosince 1989.
     Třeba z té Letné, to je jedno.
     Uvidíte tam fakticky jen mladé lidi mezi 18-35 lety, žádné starší. Cinkání klíčema dtto.
     Nevyskytovali se tam lidi, co pamatovali kapitalismus 30.let, válku i padesátá léta.
     Pročpak asi?
     Ten argument, že všude okolo už bylo hotovo a že jsme byli vlastně poslední, není argument.
     Tady nic podobného probíhat nemuselo, pokud by na to netlačil někdo zvenčí.
     Někdo, kdo ucítil vadnoucí sílu SSSR, který měl spoustu starostí sám se sebou.
     Přestože jsem nic z výše uvedeného nezažil, nechal jsem si o tom vyprávět rodiči i strejdou, co ten kapitalismus 30.let, válku i první půlku 50.let zažili na vlastní kůži.
     Tihle lidé už měli své zkušenosti a nikam demonstrovat, nebo cinkat zásadně nechodili.
     Neměl jsem důvod, nevěřit vlastní rodině v tom, že jestli se má vrátit ten svět – všech těch vydřiduchů a bezohledných továrníků, tak oni u toho být nechtějí.
     Uběhlo 30 let a já se jim dneska u hrobů omlouvám, že jsem pochyboval.

     1. S tím bych nesouhlasil. Také mne to množství mladých lidí u článku paní Markové Ukradený svátek praštilo do oka, ale já si pamatuji na demonstracích rovnoměrnější věkové rozložení. Ano, nejsem pražák. Všichni starší, kteřé jsem znal demonstrace podporovali, chodili méně buď z obav nebo časového zaneprázdnění. My mladší byli přeci jen radikálnější.

     2. No vidíte. Teď mají zkušenosti, že můžou existovat i vydřiduši a bezohlední továrníci, kteří dříve nosili v kapse stranickou legitimaci.

      Co vám k tomu říkali moudrého?

    2. Obávám se, že to čtete jinak než oni to myslí. Podle mého jsou tam v moralistické omáčce trochu schovány klíčové věty :

     Vzhledem k zanedbání investic do bezpečnosti a obrany nemají evropské země globální strategickou váhu ani jako skupina zemí.

     Na prvním místě jsou to investice do bezpečnosti a obranyschopnosti, „takovým způsobem, aby bylo dosaženo odolnosti státu a společnosti vůči nevojenským útokům a zároveň vytvořeno odstrašení ve vojenské oblasti“.

     Taková minimální dostatečnost znamená v době míru minimum 2 % HDP ročně do obranyschopnosti státu.

     1. No samozřejmě, že to vyznění od nich je TAKHLE TU VÁLKU NEVYHRAJEM.

      Neříkají, že stát, který jde do prdele nemůže vydávat 2% na zbrojení. Nejdřív je třeba změnit směr. To také neříkají. Také neříkají, že to, i v případě, že se do toho někdo pustí, bude trvat minimálně tak dlouho, jak se to kurvilo.

      Už jenom, že někdo z téhle party nakousl, že se stala chyba, je zajímavý.

     2. presne tak, vsetky tie kritiky su cele postavene na tom, este viac zbrojit, este viac bojovat, este viac penazi a ludi pre armadu, este viac presadzovat system terajsich hodnot. Ano, green deal sa ukazuje, ze je na figu, kedze vysoku pec na tom naozaj nepostavia a bez toho sa bude vyrabat delostrelectvo tazko, ale to je tak jedine. Plus samozrejme obyvatelstvo si musi este viac utiahnut opasok, lebo ved bezpecnost……ani slovo o tom, ze za velke peniaze dostavame predrazene a malo funkcne zbrane pre ostru vojnu, o tom kto podporuje a podporoval celu tu migraciu a fakt, ze statna sprava vo vsetkych zapadnych krajinach priviera obe oci, ked tito migranti robia bordel…..ani slovo o demontazi zapadnej kultury…..ani slovo o privatizacii obchodovania s energetikou vratane povoleniek…..ani slovo o LGBT, inkluziach vzdelavania a celeho bagatelizovania jeho potreby v spolocnosti…….ani slovo o tom, ze Zapad nemoze pokracovat v politike, vsetci ste idioti a musite ma pocuvat, inak vas vsetkych znicim

  2. Proč má někdo potřebu svádět zlo na oběti? Němci si vymysleli světové války? odvádění výsledků své dřiny sionistické entitě? Green Deal fašismus ? nebo krimigraci islamistů?

   Jako kdyby nestačilo, že na Ministerstvu vnitra protektorátu vládne fašistický ksindl:

   „Medializace konceptu banderovců na české

   kvazi-mediální scéně

   Ve snaze obhájit a v očích veřejnosti ospravedlnit ruskou agresivní válku vedenou proti Ukrajině přistoupil Kreml k šíření rozličných narativů snažících se zastřít geopolitické cíle Ruské federace. Takto se např. V. V. Putin snažil invazi na Ukrajinu obhájit s pomocí argumentu, že je údajně nutné ji denacifikovat. V souladu s tímto plánem dlouhodobě označoval Ukrajinu za stát, jemuž vládnou fašisté.
   I česká

   kvazi-mediální scéna

   šířila tento narativ a o Ukrajině, jejích obyvatelích i politické reprezentaci paušálně hovořila jako o fašistech, nacistech či „ukrofašistech“. Nezřídka hovořila i o „banderovské Ukrajině“. V posledních měsících a týdnech před invazí šíření tohoto narativu eskalovalo, což následně napomohlo úsilí Kremlu uskutečněnou invazi ruských vojsk na Ukrajinu v očích části české veřejnosti legitimizovat a ospravedlnit, právě s důrazem na údajnou nutnost Ukrajinu denacifikovat.

   Na uvedeném grafu je zobrazeno, jak se na námi monitorované kvazi-mediální scéně (roli pro výběr monitoringu hraje originalita publikovaných textů a jejich relevance v oblasti vnitřní bezpečnosti) vyvíjel a v posledních dvou měsících před invazí rapidně zvýšil počet publikovaných článků se zmínkou o banderovcích,“

   takovou škodnou platíme z našich daní.

   Používejte mozek!

  1. Pěkné, mám pocit že ten vypatlanec s mikrofonem byl na minulé demonstraci nad koněm u stánku se žlutomodrými hadry a podivnými hesly.

 5. Tenkrát jsme měli naději, poháněla nás víra. Ve svobodu a prosperitu Západu. Dnes to nemáme.

  Tenkrát jsme vládou pohrdali, měli je za dosazené kolaboranty a zrádce. Dnes jsme zjistili, že je to naše zrcadlo.

  A tak se nám chce blejt. Nebo už ani nechce.

  1. Zdeněk pozdě jdoucí.
   On to někdo psal jinak,všechny barevné revoluce v soc. táboru,měli zachránit KoZa od hospodářské krize.
   Dnes už to víme přesně,jakou jsme kolonii západu,jak nás odírají.Dnes už také víme,že jsme ohlodání až na kost,tak ještě chybí okupovat Rusko,všechno je směrováno na toto,ale Rusko odolává,co přivádí KoZa k zoufalství,proto vyrábí další voj,střety,jinak řečeno,buď,anebo pád.

   1. Mohlo by se to tak jevit, při zpětném pohledu. Který by předpokládal vědomé plánování / jednotné řízení KoZy. Ale tak tomu není, ve skutečnosti je to nesourodá banda agresívních intrikářů, zmrdů, svého druhu pitomců. Krvavá Madla je toho názorným reprezentantem.

    1. Tedy můj protiargument se týkal věty „všechny barevné revoluce v soc. táboru, měli zachránit KoZa od hospodářské krize“.

     Ale s ostatním souhlasím, vystihuje to chování a záměry mafiánské partičky gaunerů (nikoli prorocky vidících dopředu, ale svého druhu fialových blbců), která tak či onak úplatkářsky vládne. „Reprezentativní demokracie nefunguje“ praví nově Petr Robejšek: https://www.youtube.com/watch?v=rNM18vpqeD8

 6. Kde jsi? Kde jsi?
  Proč už tu nejsi?
  Kam ses ztratil, profesore?
  Opustil jsi lidi choré,
  čekali na pohřeb Rusa,
  teď jsou v rici, zdá se, Usa.

  Vidíš, vidíš…
  Možná se stydíš
  tak jsi zalez do brlohu,
  na ledě sis zlomil nohu.
  Proč jsi chodil s pány na led?
  Teď na tebe budou kálet.

 7. Mohu-li též připojit svůj názor, dostáváme se do pozice PŘED listopadem 89.

  Tehdy jsem jedné své čotce říkal – všude to už prasklo, jen u nás to furt drží.
  A čotka – blbá a zkrachovalá „sedlka krásná“ se soc prc důchodem – ovšem bez gruntu, odvětila – jen se neboj, oni vystrčí palice přesně v pravý čas.
  Stalo se. Přesně v pravý čas vylezly ty kurvy, které rozkradly v duchu hesla „co můžeš, to urvi, co nemůžeš, to zkurvi“, všechno, co se dalo.

  1. Po plyši existovala možná volba změny ekonomického uspořádání – privatizace, ať už úplná, nebo částečná nebo cokoliv …. Protože to privatizovani / rozkrádání tenkrát nikoho přímo nebolelo. Tedy kromě statisíců propuštěných lidí…. Byla furt víra, že si toho nějak sedne … Nesedlo…

   V dnešní době, kdy je 80-90 procent výrobní sféry v cizích rukou změna ekonomického / společenského modelu není možná – žádný Němec nedovolí aby přišel o vloženou investici, české otroky ….

   Reálná cesta je vymýšlet, zkoušet začít malými podniky, které vyrostou a zůstanou v českých rukou (u nás v Kocourkově jsou dva, které začali ve stodole) a postupně ty cizáky vytlačit/ vykoupit …. jenže to se nechce / to nejde / nejsou lidi…. Bohatci raději kupují francouzské noviny, britskou poštu …. místo aby masivně investovali doma … po ruském způsobu v reakci na sankce

   Už jsem to tu psal asi 3 x. Turek si drží většinu průmyslu doma a cizí vlastníky postupně vykupuje …. Vnitrozemí je plné průmyslových zón s investicemi státu, oblastí. … Jdou cestou Číny, nejprve dílna Evropy, pak přidaná hodnota … na zbraních je to vidět, chystají vlastní automobilku…
   Dle mého, jediná cesta i pro nás …. odmakat si to a především najít způsob jak udržet peníze doma pro další investice a nenechat všechnu nadhodnotu vyvézt ven

   Jinak…. včera český občan slavil svátek jízdou do Polska. Fronta aut z Kudové až do Náchoda….

   1. Němci se snaží české nájezdníky na Nutellu zdržet na hranicích kontrolami. Na dálnici do Drážďan to bylo na půl hodiny.

    Zaujalo mne, jak v Elbebarku v Drážďanech když bylo auto na parkovišti s pražskou značkou (a nebylo jich tam málo), tak to bylo spíš dražší auto (ti tam asi jezdí za kvalitou).

   2. ono je to podla mna aj zalezitostou velkosti populacie. Proste Turkov je 80 mil., takze sa to da. V CR je 10 mil., u nas 5. A zaroven vzdy platilo, ze slovenske sukromne firmy vzdy platili podstatne horsie ako nadnarodne…..predtym to bola zalezitost aj tunelovania, ci neplatenia odvodov, ale aj casto druhotnej platobnej neschopnosti. Teraz to mozno nie je tak caste (aj ked to znovu zacina sa rozmahat), ale to je mozno naozaj aj zalezitostou drahych uverov a najprv nechcenych a neplanovanych, ale nasledne velmi logickych koncov.
    Aj Madari su zavisli na korporaciach zo Zapadu, drzia si akurat svoje banky, ktore predtym Orban za tazkych podmienok vykupoval (ked mali problemy s uvermi v CHF, ktory potom zdrazel a splatky boli problemom), plus mozno polnohospodarstvo. Proste V4 by bola mozno dostatocne velka, ale zasa kto by suhlasil, aby to viedli sefovali Poliaci, Madari, Cesi, Slovaci (nevhodne preskrtnite)

    1. No já to povím úplně blbě – na dividendy odvezené ven padne 300 miliard, na skryté vyvedení dalších 200. Dal se tady rozkradou obrovské peníze predrazenymi dálnicemi, zakázkami atd. Takže bych to viděl na cca 1000 miliard které jsou pryč…. ročně
     A to nemluvím o tom, že neikasujeme z konečného prodeje produktu – např. Škoda…..

     Takže stručně shrnuto – republika produkuje nesmírné bohatství ale užitek z něj nemáme…

     1. no iste, ved Zapad investoval a toto su jeho zisky, V kapitalizme a globalizme jedine logicke…..co ine sa da cakat?? Ved ked niekto investuje do americkych akcii, tak tiez dufa v dividendy a ze raz vytiahne zisky.
      Neobhajujem to ani nekritizujem, proste je to sucast systemu

  2. Samozřejmě, že máte pravdu.
   Zase vylezou, ale co budou krást to fakt nevim, takže zbývá to jediné, všechno zkurvěj.

 8. Že Československo bylo součástí mocensko politického bloku v menší a hospodářky podstatně méně rozvinuté části světa, že v tom nemělo na vybranou ani tak, jako třeba Finsko nebo Rakousko, že bylo pod tvrdým „západním“ embargem i s celními bariérami, táhlo víc než dvěstětisícovou, skutečně vševojskovou armádu s málem třemi miliony vycvičených záloh, hospodářsky intervenovalo ve prospěch bloku, uplatňovalo robustní sociální politiku a k tomu všemu muselo a dokázalo produkovat víc, jak dvě třetiny světového sortimentu (což nemohlo být efektivní), to Vidláku nevíte?

  Za takových poměrů a hlavně proto, docházel tomu státu dech! A navíc, stalo se, že Velký bratr, Sovětský svaz, SSSR, začal suroviny a energie dodávat za nikoli původně značně přátelské, ale za světové ceny. A stalo se, že Velký bratr odepřel režimu velmocenskou podporu. A stalo se, že Velký bratr, jako stát, se rozpadnul. Protože pokus o mravnější společnost neobstál nejen hospodářsky, ale ani silou té morálky, kterou vyhlašoval. Možná i proto, že chtěl dohnat a předehnat. Ne v lidských vztazích, ale v moci a spotřebě. Není to i pro současnost tak trochu nápovědou?

  1. Dobrá analýza. Rozdíl mezi námi a Rakouskem byl v nákladech na armádu.

   Do teď jsme se po listopadu měli relativně dobře, protože jsme ty náklady na armádu šulili. Teď to Černochová chce změnit. Ato tenhle stát nemůže unést.

  2. Marně přemýšlím, co za sortiment světové kvality s dostatečným ziskem české firmy produkují nyní.

   Podle této teorie mělo zaostalé Rusko prohrát válku s Ukrajinou, protože mělo zaostalý průmysl a nízké HDP. Pak se ale ukázalo, že fyzická produkce je ukázaná, která platí. Přeprodávání služeb sice generuje HDP, ale v zimě si s ním nezatopíte a pole s ním nezořete…

   Na konci dne je tu sice pár firem, které produkují světové výrobky, ale veškerý zisk je realizován v zahraničí a tady se drží vnitropodnikové marže 1-2%… A kromě mzdy a základních daní z toho tato společnost moc nemá.

 9. Od října se mi 6x zvětšila výše příspěvku na bydlení. Díky moc! Tak krásně vy cinkači a havlisti makejte, ať mi penízky od vás chodí pořád dál. Jinak ten kapitalismus nevybudujete.

 10. Žádná myšlenka tu není, žádný nový 17. listopad nebude. Skuteční nositelé myšlenek jsou většinově odmítáni, protože většinově vládne konzum. Většinová společnost preferuje požitky všeho druhu a tomu podřizuje své politické preference.

  Podobné je to ve světě. Lidé bez odporu přijmou vše, s čím ovládající elity přijdou. Neuvěřitelně submisivní veřejnost to jasně předvedla za časů kovidu.

  Na výběr zůstávají jen dvě možnosti. Buď totalita, nebo válka a po ní totalita. Digitální všeobjímající koncentrák.

  Jestli jsem nějaký alternativní směr příštího vývoje přehlédl, rád se nechám inspirovat.

  1. Odhadl jste to naprosto přesně. Lidem bude postupně konzum omezován, to se jim líbit nebude, ale na rozdíl od komunistů, tito nepřijdou s rudou páskou a puškou, tito v médiích vymyjí ovcím mozky v tom smyslu, že jinak chcípne příroda a tak se správný soudruh nechová, to že šlechta bude dál létat v soukromých tryskáčích atd., to vám ČT už neřekne a vy se krásně ovcoidně necháte zotročit.

 11. Před nějakými deseti lety se v českých magazínech a na internetových webech vyrojil text, ve kterém různí autoři uváděli dvacet bodů, které údajně sesumíroval Edward Gibbon ve svém díle „Úpadek a pád Římské říše“ jako příčinu toho procesu.
  Je to samozřejmě hloupost, že tohle sestavil Gibbon, ale jde o ten obsah – dovolím si citovat –

  „1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.
  2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.
  3. Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.
  4. Literatura a umění se stávají bezduchými. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.
  5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována, vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři.
  6. Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity.
  7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará.
  8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.
  9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.
  10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.
  11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.
  12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně.
  13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.
  14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti, zisku, udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.
  15. Staletími předků prověřené hodnoty – jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.
  16. Šíří se cynismus.
  17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce.
  18. Do země přichází velké množství cizinců.
  19. Politikové nadbíhají iluzi, která si vynucuje zábavu a státní podpory (chléb a hry)
  20. Občané stále na všechno nadávají.“

  např. zde http://www.czechfreepress.cz/blogy/britsky-historik-gibbon-popsal-duvody-padu-rimske-rise-nepripominaji-vam-hlavni-priciny-tehdejsiho-upadku-dnesni-soucasnost-a-nejen-cesko.html

  Proč to tu dávám k článku Vidláka?
  Posuďte sami, jaký byl stav „světa“ tehdy v roce 2013 /mj. ještě rok do „majdanu“/, kdy jsme si mysleli, jak je ten seznam aktuální, a jak je dnes. Jak těch dvacet bodů ÚPADKU za tu dobu akcelerovalo na své aktuálnosti.

  U nás se říká – „Svět se v pr.el obrací“.
  A „má pravdu, předsedo“. https://www.youtube.com/watch?v=38cfssG_NSY

  L.

  1. Re: Lex

   Vyměnil bych pár slovíček, ale pouze pro větší upřesnění, či zvýšení důrazu na některé popsané jevy. S jádrem sdělení v textu lze souhlasit bez výhrad.

 12. Němci Čechy klidně vraždí,
  na východ si cestu dláždí,
  k surovinám nižší rasy.
  Za staletí znají trasy.

  Teď jsou němci naši bratři.
  V podstatě jim Čechy patří,
  je to jejich stará vlast;
  proč jim odpor budem klást?

  To je postoj dnešní vlády.
  Vzpomíná se odkaz ády –
  v televizi každý den
  je mi áda předveden.

 13. Pražské povstání začalo až po kapitulaci Berlína. I samet začal, až bylo kolem dokola hotovo. Tak bych nečekal zásadní změnu.

   1. Re: jozka

    Pokud myslíme totéž povstání,
    Hitler byl již několik dnů kaput,
    Berlín kapituloval,
    Čs. armáda bojovala o Přerov (na Moravě, nikoli nad Labem),
    rumunská armáda osvobozovala Prostějov,
    Rudá armáda dokončovala tzv.“začistku“ v Ostravě a širém okolí,
    tzv. spojenci nastupovali na obsazení demarkační čáry na ose Č. Budějovice, Plzeň, K. Vary.

    Co tam máte dál?

   2. Re: jozka

    Eh, došlo k informačnímu šumu.
    Zaměnil jste v reakci na Ládikův koment kapitulaci Velkoněmecké říše (8. 5.) za kapitulaci berlínské posádky (2. 5.).
    To jsou dvě poněkud rozdílné události.
    Omlouvám se, že jsem si toho všiml pozdě.

     1. Já myslel, že dobytí Berlína a konec války jsou 2 různé věci a každý to ví. Tedy kdysi věděl…. Dnešní školství už faktům nepřeje a chrlí debily.

  1. Re: Ládik!!!

   1.Stručné!
   2. Jasné!
   3. Výstižné!

   Proto ti bude spíláno do mamlasů a debilů…

   Dodatek – neomezoval bych se jen na konec WWII a hadrnický tyjátr. Ono by se toho dalo najít ještě více.

 14. Němci si nezvolili dobrovolnou sebevraždu,
  ale byla jim dosazena košer banksterstvem už oběma světovými válkami, pak následným marasmem.

  Stíhačky na bývalé Ukrajině samozřejmě fungují, stejně jako dělostřelectvo. Ke škodě otroků na obou stranách konfliktu.

  Stavíme bytů sice méně, ale zato draze, protože Zelený fašismus zvýšil ceny cihel nebo cementu na dvojnásobek.

  Připomenout si zrežírované divadlo převratu je zásadní pro pochopení následného lupičství na mnoha frontách. Motivace k ekonomické transformaci byly vyloženě zločinné, právě v návaznosti na temné síly v pozadí převratu a rozvratu. Místo zachování tradičních trhů, zmetci zpřetrhali vazby. Pak si hráli na šmelinu s KoZa.

  Motivace ke změně byla, ale u mnoha podniků s tragickou silou.

  Lidí je zde přiměřeně, islamistů zatím zvládnutelně, Ukrajinci slovanského rodu jsou většinou v pohodě. Zásadní problém je s košer zločinci, zejména s těmi nej šmejdy, kteří ovládají padělatelství – peněz, propagandy a krizí. To oni mají v plánu naše zbídačení, a ještě horší scénáře.
  Kilowatthodinu elektriky vyrábí ČEZ za pár desetihaléřů. Krize jsou spáchány zlomyslně.
  Nová velká myšlenka je prostá. Odpoutat se od Lejn, Sorošů, Švábů a jejich pasáků.

  1. Došli jsme tak daleko, že považujeme za normální existenci emisních povolenek. Zatímco islandská sopka zatemní oblohu, my budeme spořádaně platit emisní povolenky za každý prd.

   1. ano! smějeme se lidem středověku, že si nechali vnutit církevní odpustky a my děláme to samé s emisemi………

    poslední zhasne, člověk se nepovedl, příště ať „bůh“ radši netvoří, nebo ať to udělá pořádně

   2. A jak jinak by nám zavedli daň ze vzduchu? Problémem je, že stát sebral těm, kdo vlastní lesní či zemědělské pozemky, možnost je uplatnit ve své uhlíkové stopě na straně plusové. Ona by ta uhlíková stopa vypadala hned jinak.

 15. Věřil by někdo, že Fico vyhraje a bude tím o kterém dnes snad všichni sníme? Změnilo se snad něco venku , aby se to stalo? Ne, jen jeden schopný člověk dozrál a s ním
  i významná část společnosti a pochopili, že to tak dál nejde. Slovensko je náš vzor
  Ale nemyslím si, že by Babiš mohl být Ficem, tak kdo? Ale třeba nakonec ano, tedy ANO.

   1. Máte pravdu, dal jem to tam z čirého zoufalství.
    Babiš není Fico, ale taky se říká, že co není může být. Nakonec na východní frontě naše zbraně i přes žehnání různých Halíků tak nějak prohrávají s hordami ve vaťácích a ušankách a tak je potřeba vzít rozum do hrsti a připravit se na změny které dozajista přijdou . Co myslíte, je Bába skutečně blbej motýle, nebo ozajstný realista. No uvidíme
    .

      1. Covid byl úplně něco nového, nikdo se s takovou situací ve svém životě nesetkal, pamětníci španělské chřipky už asi nežijí. Babiš se obklopil rádci, bohužel špatnými rádci. Jenže podle čeho je měl, sám neznalý problematiky, vybírat? On sám rozhodovat nemohl, protože tomu nerozuměl. A že si nevybral dobře, snad už někde zmínil. Jenže…těžko bude člověk neznalý předpokládat, že někdo, kdo se zabývá touto problematikou, současně nemá patřičnou kvalifikaci? Myslím třeba toho blba z IKEM, ale nemůžu si vzpomenout, jak se jmenoval. Babiš všechno rozhodování nechal na nich.

  1. jenže fico nevyhrál sám o sobě, bez pelegriniho jako celkem přirozeného spojence by nic nezmohl a nic by nezmohl ani bez SNS, která by se nedostala, kdyby neotevřela kandidátku pro nestraníky, kteří však jakožto vlastenecké osobnosti byli ve velkém voleni a kroužkováni!!!!

   tady máme potenciálně (nikoliv už reálně se obávám) Babišovo a Okamurovo povolební spojenectví a kdo je tady ta SNS? vypadalo to na Rajchla, že se bez problému dostane, ale teď když spousta lidí odešla + i Nielsen, Rédová, Vidlák, Dostál tak jim spousta lidí odešla a Rajchl je odepsaný ; kdo nahradí to SNS?

  1. je pro čecha těžké získat případně slovenské občanství? a co takhle, pokud se to tady nezlepší, odejít ve více češích do jedné slovenské komunity?

 16. OT: V Americe se deje neco nevidaneho. Lidi najednou houfne a verejne nadavaji na zidy. Nebo lepe receno, dovoluji si rict veci, ktere dosud nebylo mozno rict.

  Jeden bloger, co ho sleduju, napsal: „Když jsem byl na vysoké škole, všichni radikálové přirovnávali Izraelce k nacistům. Myslel jsem si, že to jsou jen typicky hloupí a nevzdělaní vysokoškoláci, ale teď musím s nelibostí uznat, že měli pravdu. Například ten Bagel z „Ranní zprávy“ na BBC zní jako Heinrich Himmler. Stejně jako Korán zdánlivě obsahuje přikázání „Musíš se vždycky a co nejvíc chovat jako zuřivá opice“, začíná to vypadat, že „Nebudeš mít sebemenší stupeň sebeuvědomění“ musí být někde v midraši.“

   1. Dexx: Ja osobne s tim blogerem souhlasim. Rekla bych, ze 80 let, kdy urcita skupina lidi nemuze byt kritizovana bez katastrofalnich dusledku pro kritiky, musi mit nutne neblahy vliv na tuto skupinu. Jak to vidite vy?

    1. Re: VevčaJá to vidím tak, že Z AMERIKY (!!!) vzešel do světa společenský konsens v náhledu postavení bílého muže ve společnosti, potažmo v náhledu na jeho rodinu (bílý muž, bílá žena a děti, které zplidili právě oni a nikdo jiný).

     !!! JSOU MÉNĚ, NEŽ HOVNO !!!

     A od toho se odvíjí celá zkáza, kterou pozorujeme v přímém přenosu.

 17. Tak jak píše pan Vidlák, neměli jsme možnost ovlivnit Jaltu,Postupim a mnoho dalších jednání tak jsme zase v podobně situaci.Proto nemůžeme volit politiky,který maji podíl na současné situaci,ti o změnu nestojí, jen nějaké úpravy, spíš k horší!u.
  Takže být připraveni, změny přijdou buď velký třesk, nebo potopa.
  Jen dodám,na počet obyvatel,máme nejvíc milionářu a miliardářu.

    1. Re: JirkaII.

     Nevidím v tom rozpor či problém.
     Ostatně milionáři kdysi bydlívávali v hotelech, vyšlo je to levněji. Dá se tedy říci, že to byli šetřílkové…

 18. Nemůžete s tím nic dělat, páč stále používáte demosgrátickou ideologii.
  A němci si zase demosgráticky zvolili zánik.

  =Ostatní smazáno=
  =Ostatní smazáno=
  =Ostatní smazáno=

  O dalším se nesmí ani psát. Klasická demosgráca.

  havlova, klausova a emanova svoboda.

  Marta Kubišová – Modlitba pro Martu
  https://www.youtube.com/watch?v=8IzKWTcK1po
  😉

 19. Opět jeden z článku na úrovni dnešních tzv SOCIOLOGU,kteří popisují situaci ,kterou voliči znají,ale NESMI navrhovat do vznikajícího Programu Národních Zájmu a potřeb nove svaté postuláty a nerespektuje se vznikající SSSV tj Sjednocenoum Silu Soudržnosti Volicu a vyvolává se dojem,že už ji nic nejde .
  Tak holenkove tady dále dávejte návrhy jak to řešit a ne se mrcasit se v kakofonií nad rozlitým mlékem volby pétidemolični čety ,ktere se za naše peníze z daní dobře žíle s pilinami v hlavě a to dává zpupnym zpusobem svým voličum najevo tím, že je řídí jen 6 prioritami,kdy 6 priorita je nahnat všechny ty duveřivé holubičky do zákopu a tam dát vybít hlavně ty ohlupene Ladě neomarxisty z první priority ohlupovani národa.No ní?

  Kàže husitka Anička a hotovo…?

 20. Tady někdo nemůže vydýchat ,že ač řeční sebevíce a z každého slova šlehají plameny, nic se neděje. Možná to chce dělat úplně opačně. Tato země potřebuje levicovou nebo alespoň středovou opozici. To tady nikdo nenabízí, máme jen několik odstínů pravice a populistu Babiše. A mnoho, mnoho extrémistů, kteří dosvědčují svojí naprostou neschopnost už jen trvalým vznikáním a zanikáním stran. Jinak o ně nikdo nestojí.

  Víte v bublině to zní dobře, ale mimo ní představa že vlezeme Putinovi do zadku, následně se tu oplotíme, a všem nežádoucím sebereme majetek, případně se rovnou pověsí, drtivou většinu lidí naprosto děsí. Tohle prostě nikdo nechce. Takže co tedy ubrat plyn. Dokázal to přece Babiš, Piráti, STAN. Nikdo z nich nic tak radikálního nechtěl a jsou v parlamentu. Tady se v každém druhém příspěvku zabavuje majetek, vyhání, zavírá a popravuje a nejste nikde.

  Zkuste to promyslet, méně je někdy více.

  1. Za deset let se odněkud vyklubou eště větší vemena, co začnou říkát, no šak můžeš bejt motýlem.
   Nemusíš žít, můžeš se nechat eutanázovat, co blázníš, šak se otočíš v reinkarnaci a něgde na nebesách si koupíš reinkarnaci kam chceš.

  2. Anonyme, požadavky na zabavení majetku (vyhánění, zavírání, popravy ….) tady ve Vámi uváděném počtu, jestli vůbec, nenacházím. Dejte odkaz, zajisté to umíte. Jinak, nechte si té „mainstream“ propagandy. Zřejmě, po jejím vzoru, lžete.

 21. Nejdrive zopakuji, protoze se to sem hodi, moji poznamku z jedne predchodi diskuze : Letci znají výraz „bod bez návratu“. Podle mně naše společnost, režim, již je za hranou systémové nápravy věcí veřejně – politických tzv. standardními prostředky. Asi jako byl dávno za tou hranicí režim v ČSSR někdy v 1988. Už obrovskou statečnost – přičemž výsledek byl samozřejmě nulový – si vyžadovalo od poslanců tehdejší Československé strany socialistické že se zdrželi hlasování o tzv. pendrekovém zákoně. Prostě v rámci systému už nešlo dělat nic a společenské napětí rostlo a rostlo. Totéž se děje i teď a nezbývá než si počkat, i když to může trvat pár let. Nebo i ne, může přijít deux ex machina, třeba v podobě toho že zítra zabijí v Egyptu Sísího, a x miliónů mladých slimáků se z této „Lybie na n-tou“ povalí do EÚ a doslova zřítí systém během týdnů. Teď je ovšem situace mnohem komplikovanější než v roce 1989. Tehdy bylo progresivistům v KSČ jasné co dělat a dlouhodobě se na zásadní změnu připravovali – viz Prognostický ústav ČSAV, ze kterého asi ne náhodou vzešli pak dva prezidenti, dva premiéří, a do nohy každý kdo tam byl, pak ministr, či nejměně poslanec. Kde ale máme teď ten Prognostický ústav ? Žádný není, páč nikdo neví jednoznačně jak dál. Teď to nebude hladké předání moci, ale velice bolestivý, agonický proces. A druhy postreh : Je treba sledovat a komentovat male, no signifikantni projevy rozkladu spolecnosti. Ja jeden nabizim : V 1985 stali ‚hradaci“, vojaci zakladni sluzby ve strazi u Prazskeho hradu, jeste vzorne v pozoru, jako cinovi vojacci. V lete 1989 uz v pohovu, a nahlas komentovali kvality kolemjdoucich devcat…

  1. Prognostický ústav bych raději nezmiňoval. Už jsem to tu psal několikrát (i na Kydech). Fakt by mě zajímalo, kolik soudruhů prognostiků bylo i na výplatnici CIA a MI6 a měli od nich nařízeno „vědecky“ vyvěštit socialismu neřešitelný hořký konec.

  2. Souhlas.
   Ovsem i kdyz tehdy neslo delat nic, stale byl po ruce konkurencni projekt, ktery bylo mozno nasledovat, ci alespon v nej doufat.
   Dnes je spolecnost take v samorozkladnem volnem padu, ale vseobecne znama a uznana systemova alternativa se nenabizi zadna.
   Nakonec budeme jeste radi, ze Nemecko prevezme Turek a nastoli v nem decentni muslimskou diktaturu.
   Sice to bude blby poradek, ale alespon nejaky.

  1. A jak byste si tu změnu třeba představoval?

   Jak byste ji něgde prezentoval?
   Jakým mechanizmem byste je zveřejnil?
   A jaké potřeby by to vlast-ně byly?

 22. Naše vlast se podobá potápějícímu se Titaniku.
  A 5-ti demolice, v čele s geniem Signalistou natírá zábradlí na horní palubě. Karpatie v nedohlednu.

  1. Berk: Ne, Titanik to jeste neni. Ale pripomina mi to kolaps indianskych kultur a kmenu v severni Americe. Ze se neceho takoveho doziju, to mne teda nikdy nenapadlo…

  2. Re: berkowitz

   Můžete začít s kurzem plavání a denně se otužovat.

   Já vím, že jsem svině, když vy jste mi tak nádherně nahrál…
   (-:

  1. Ladik: To je mantra, kterou Cesi domaci porad opakuji. Ale neni jeden z duvodu, proc vyvoj poslednich 30 let je tak nepriznivy pro ceskou zem, prave ta skutecnost, ze se cekalo, az tu zmenu prinesou od jinud, a ta zmena pak neodrazela ceska specifika a ceske potreby (tedy v te dobe jeste ceskoslovenske)?

   1. Spolahli sme sa na zapadnu pomoc a moralku. Na moralku tych, co kolonizovali, tych, co si z kolonii odniesli vsetko, co malo cenu, tych, co cely majetok dali prvorodenemu, a ostatne deti poslali po zobrani … tak mame to, na co sme sa spoliehali …

    1. Dávám sto ku jedné, že my sme to nebyli. Byla to jen parta z prognosťáku a celá plejáda, v té době zasyslených hajzlů, co si hráli na komouše. Blboni chtěli jen mír, magiče z japonska a podívat se na malorku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *