16 dubna, 2024

Blahoslavení chudí duchem… neboť jejich má být TOTO království.

Tak se nám zaktualizovalo téma „kdo na prezidentský stolec“, aneb u koho je nejmenší šance, že prohraje a bude ještě snesitelnej. (Doufám, Vidláku, že jsem tvou myšlenku zredukovala správě).

K tomu se alespoň pro mne váže biblické téma, totiž výrok uvedený v Novém zákoně, „blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské“. Tedy ti, kteří jsou intelektuálně nedostačiví, mají být ti, kteří jsou nejsprávnější? Ti mají být příkladem – a ti mají „vést národy“? Tahle myšlenka mě fakt vytáčí, protože odpovědi, které dává na otázku „kdo má být ten pravý“, jeví se mi býti na první dobrou nesmyslné.

Vezměme to v kontextu:

„Když Ježíš uviděl zástupy, vystoupil na horu, a jak se posadil, přistoupili k němu jeho učedníci. Otevřel ústa a učil je: „Blahoslavení chudí v duchu, neboť jejich je nebeské království. (Mt 5,1)“

 Obvykle se to svádí na blbej překlad z Aramejštiny s tím, že správně to má být „blahoslavení chudí SKURZE DUCHA, neboť jejich je království nebeské“. TEDY blahoslavení mají být ti, kteří se vzdali materiálních statků kvůli filosofickému, intelektuálnímu a duchovnímu hledání. Takže intoši, kterým je denní pinožení protože „složenky, krávy jedny zelený“, fakt lhostejné. To se mi tedy taky nelíbí.

Kdyby totiž bylo pravdou, že jsou blahoslavení ti, kdo opustili materiální statky a vrhli se na intelektuální bádání, tak ti, co nejsou intelektuálové mají jednoduše smůlu… to mi přijde jednak nespravedlivé, jednak vždycky musí být někdo, kdo poněkud fádně to pole oseje, pak úrodu sklidí, vepře vykrmí a pak zapíchne (že jo, Vidláku), a povyšovat se nad lidi, kteří takového intelektuála živí, mi přijde krajně nečestné, nesportovní a ani Mirek Dušín by určitě nesouhlasil. „Materiální složka“ prostě musí být zachována.

Aha – takže ani dement, ani chudák. Tak co tam máme dál?

Blahoslavení nechť jsou ti, kdo mají „ducha chudoby“, tedy ti, kdo nelpí na hmotných statcích a spravují je zodpovědně. Nebudeme přece ze sebe dělat chudáčky. Když někdo dokáže vydělat spoustu peněž, není to samo o sobě špatně, jde o to jak s nimi nakládá. Tedy ve smyslu toho, co říká sv. Pavel: „Umím žít v hojnosti, umím žít i v nedostatku“, anebo jak říká Job, „Bůh dal, Bůh vzal, jméno Boží budiž velebeno“. Za mě je prostě důležitý úmysl, záměr a zodpovědnost. Mein Gott, těch výše stovkových milionářů/miliardářů mi prošlo kanclem už pěkných pár… Tedy, podstatně více než pár… a těch, co uměli se svým majetkem smysluplně naložit ve prospěch své rodiny (fakt problém!!!) o dalších „bližních“ nehovoře, to je jak hledat jehlu v kupce sena bez světla a o půlnoci… Většina z těch, které jsem poznala, by si pro pětník nechali koleno vrtat. Což budiž opět Vidlákovi odpovědí na jeho dotaz vznesený před nějakou dobou, kdeže jsou všichni ti pravicoví podnikatelé, kterým se teď z vládního a eurostád/tního dopuštění hroutí byznisy. Za mě – nechávaj si vrtat kolena a jako bonus se diví, proč jsou tak děsně nešťastní…

To o těch materiálních statcích by se analogicky dalo aplikovat i na statky duchovní, tedy ve smyslu blahoslavení chudí duchem, který neustále obohacují o nové a další poznání, tedy jsou otevření a ochotní korigovat své mezery v poznání. V tom jest mi příkladem Umberto Eco se svým tvrzení, že člověk si přece nebuduje knihovnu z toho, co ví, ale z toho, co neví. Opakem „chudých duchem“ v tomto intelektuálním slova smyslu jsou tedy ti, co mají patent na rozum, všude byli, všechno znají, mají svou výlučnou a jedinečnou pravdu. Tak s těma bychom mohli v Kotlince dláždit…

Hledání významu „blahoslavení chudí duchem“ je pro mne jedním z úhelných úkolů mého života. Zodpovězení této otázky, a to i ve smyslu toho, kdo mne má vést, kdo má být mým průvodcem, kdo mám být hlavou, oprávněnou k určování směru, kterým se mají ubírat věci veřejné (tedy na příklad prezident) prostě považuji za extrémně důležité. Opět s nadějí, že se k mým úvahám, které mne čas od času prostě popadnou s obzvláštní naléhavostí, někdo přidá, předestírám toto:

Blahoslavení jsou ti, jejichž duch je chudý nikoliv v tom smyslu, že je jednoduchý, že je někdo prosťáček, ale že nemá dvojitý dno. Je chud přetvářky. A, abych se vrátila k „prezidentskému“ tématu, to je vlastnost, kterou u všech – ano, všech – kandidátů, pseudokandidátů a potenciálních kandidátů naprosto zásadně postrádám. Nedostatek osobní integrity (no, občas se někde nějaká špetka vymete, ale furt máááálo), je to, co postrádám. Nechci svatého – to je nemožné, nerealistické a taky dle mého názoru nesprávné. Ale chci někoho, kdo to dvojitý dno prostě nemá. Anebo ta dna jsou alespoň ve snesitelné vzdálenosti od sebe. Chudý duchem totiž by mělo být, že dotyčný je jedno-duchý. Má tedy jednoho ducha, jednu duši, jedno dno. Cože je, alespoň za mě, prostě jedno-duchý. Že jo, Vidláku.

38 thoughts on “Blahoslavení chudí duchem… neboť jejich má být TOTO království.

 1. Paní Samková praví, že „hledání významu „blahoslavení chudí duchem“ je pro mne jedním z úhelných úkolů mého života. Zodpovězení této otázky, a to i ve smyslu toho, kdo mne má vést, kdo má být mým průvodcem, kdo mám být hlavou, oprávněnou k určování směru, kterým se mají ubírat věci veřejné“.

  Směšuje přitom dvě velmi odlišná témata. A sama si pak, správně, odpovídá, že : „Blahoslavení jsou ti, jejichž duch je chudý nikoliv v tom smyslu, že je jednoduchý, že je někdo prosťáček, ale že nemá dvojité ( sic ! ) dno. Je chud přetvářky.“

  Tím je první z úhelných úkolů života paní Samkové vyřešen. Ano, to je pravá podstata celého toho „mystéria“. Bezelstnost, skromnost, prostota. Toť vše. Nic dalšího k tomu netřeba.

  Avšak úvaha „kdo mne má vést, kdo má být mým průvodcem, kdo mám být hlavou, oprávněnou k určování směru, kterým se mají ubírat věci veřejné“ je o něčem zcela jiném, protože ten, kdo by měl vést, by měl být vybaven dalšími vlastnostmi a znalostmi, protože pouhá bezelstnost by asi byla málo.

  Pokud u kandidátů „naprosto zásadně postrádá nedostatek osobní integrity“, pak si se zájmem přečtu, v čem je falešný např. Josef Skála.
  Myslím, že ostatní kandidáty inteligenčně i morálně převyšuje o dvě třídy. Přesto, nebo právě proto, zvolen nebude. O tom se netřeba ani hádat. To je sázka na jistotu.

 2. Paní doktorko, to je nějaký Váš recyklovaný, těsně postsocialistický text z výšky?
  Složenky měly zelenou barvu naposled v roce 1992 a někde možná přijímali starý vzor složenek ještě v roce 1993. Pošta sice měla velké zásoby původních složenek ve skladech, ale musela je všechny vyhodit do sběru, protože na nich byla předtištěna platba v Kčs.
  Zhruba od dubna 1993 jsou všechny běžné složenky růžové.

 3. Uhelny kamen? Smysl zivota?? Hledat vyznam jedne vety, kterou si nekdo pred 1500 lety uprdnul do papiru…? No tak takhle bych se chtel taky mit!

 4. Vážená paní Kláro, mohu se zeptat zda jste mezi vámi zpochybněnými kandidáty na prezidenta zařadila také pana profesora Turánka? Možná , že ne. Je-li tomu tak, že jste jej ještě mezi ty nešťastníky o kterých zde píšete , že asi nebudou tak zcela chudí přetvářky , tak jsem velice rád. Víte paní Kláro já jsem hluboce přesvědčen, že právě pan profesor Turánek je ten o kterém by jste se nejspíše zmínila , že je to člověk s tím jedním duchem, jednou duší a jedním dnem. Poslechněte si rozhovor pana Turánka s Tomášem Lukavcem na jeho programu Zákony bohatství nebo rozhovor s Igorem Chaunem na facebooku. Zde dávám odkaz.
  https://www.youtube.com/watch?v=EKFMZ8-Yh9c
  Jo a napište jak to vidíte, opravdu by mě váš názor zajímal.

  1. vaší podvratnou činnost, včetně prohlížení ruských webů a psaní odkazů, budete muset vysvětlit

   Stavte se, nejpozději zítra, podat vysvětlení, na nejbližší policejní stanici.
   Kartáček na zuby a pyžamo, si vezměte s sebou.

   1. Stejný blud, jako dílo Karlíka Marxů.
    Vlastně by to krásně fungovalo, kdyby lidi byli andělé. Ale nejsou. Zloběj. A tak se musejí tvrdě potrestat.

   2. Ty analyzy z bible jsou neuveritelne popularni a je asi nejlepsi , prodiskutovat v duchu velkeho pratelstvi s knezima..V kostele nebo na fare..Kdekoliv..
    Mohli by o tom neco vic vedet..Jsou za to statem bohate odmenovay..
    Pak je jasny ,ze nemuzou bejt ani chudy duchem, ani jinak..
    Nejsou nic jinyho nez bozi advokati a haji ve dne v noci cely nebesa..
    Nejaky by se meli sem prizvat radsi vic nez min , aby diskusi jako experti, kardinalne obohatili a poucili verejnost ..
    A zjistili jak je to u kazdyho , jestli je chudej nebo bohatej tim duchem..
    Muj duch se priznam je duch udesnyho rizikovyho Hazardu …Provali vse za 5 minut..
    Vyslo najevo ,ze nejaky sou furt chudy a nejsou sto se nejak duchem obohatit .
    Diskuse vo tom jak nektery duchove jsou tak chudy ,ze musej porad zebrat, by obecenstvo jiste obohatila o nova poznani…..
    Jiny jsou zase obohaceny duchem ,ze by mohli rozdavat..
    /Ty potrebujou utechu duchovni a jeste vysvetleni /. Kardinal by vedel..
    Nektery nevyzebraj nic a zustanou uplne chudy a jeste po usi zadluzeny..
    Vod tech radsi dal..Aby jeden jeste nechytil zaduchu..
    A duch jim nezbohatne, to ne, naschval a jako na potvoru..
    Jiny duchove jsou zase bohaty az Buh brani , brani , ale jen ty bohaty..
    Zalezitost je dulezita a neskodilo by pozvat nejaky ty chudy duchem a ty co sou megabohaty duchem ,na prednasky.
    Dal bych do placu na prozkoumani pana Boha, Krista a jeste ty hlavni andely a jak jsou natom a zmerit zamoznost jejich ducha ,ale kdyby si nenapadne zacali pucovat na cestovni vydaje ,tak lepsi si s nima sichr nic nezacinat…
    Mozna knezi hodi do placu do placu neco mesniho vina a zacnou mavat tou dymovnici ,ze strany na strany..
    Potom natahnou ten pytlik a zachresti s tim jako had chrestys, tak dlouho az verici doda penize do pytlika , jinak ten pytlik ma porad pred sebou a chresti aby si kazdej vsim ,ze nechce dat..
    Kazdej musi dat ,at je na tom duchovne, jak chce..
    Nabozensky a katolicky zalezitosti ,vo tom kdo je chudej duchem a kdo zase neni a co s tim a co kdo rekl a jak to rekl a jak to zase nerekl ,ale rekl to jinak , rekl to spravne
    ale, urcite jen preklad nebyl spravne prelozenej a takovej , ze se to musi znova prelozit a jinak to je problem a hlavni problem a vsecko potom musi jit stranou..
    Veci se zamotaly behem staleti a je treba tu podezrelou zalezitost /umyslne prekrouceny ty preklady,predevsim a dalsi / s duchama radne a projednou ty nedbalosti vysetrit…
    Korupce je rozsirena a vloudi se i do tech chudejch duchem..
    /Zatim nevi co to je, ale az se dozvi …/.
    Nepolepsitelny darebaci vzdycky chudy duchem ,mezitim ,se za ty chudy duchem a nebo duchama /nekterejm hamounum jeden duch nestaci/, budou modlit nebo dostanou bibli pres jejich hrisny palice. Na nic jinyho nejsou..Amen.
    Vo este vic kardinalnejsimu problemu ,ci je kralovstvi nebeske …
    Hadam, ze budou ostre spory a neshody..
    Ja napriklad mam urcite narok. /Muj duch vecne zebra a mam na to dukazy vod spousty veritelu , ze neni bohatej a vsechen majetek je ve frcu/..
    A nebudu spokojenej ,dokud nedostanu vod spravedlnosti bozi ,poradnej kus..
    Vod toho neustoupim..I kdyz sem skromnej a zadnej chamtivec.
    A neznate nejakyho sikovnyho advokata , co ma tam nahore, znamosti..

    1. A hlavně nepoužívejte háčky a čárky Sakra chlape, napište to raději anglicky, google to přeloží do češtiny, když už Vy to nedokážete, a bude to ke čtení. dub

 5. Poctivě jsem se snažila přečíst článek, protože texty paní Samkové čtu ráda.
  Vzdala jsem to po prvním citátu z Bible.
  Bibli, podle mne, sepsali nějací dědové v poušti, za účelem ovládání své tlupy.
  Ono se říká hůř “ Franto nekraď , nebo ti dám pěstí “ , než “ Franto nekraď, nebo tě potrestá Bůh. “
  Ten Bůh se mi jeví jako těžký psychopat. Nechat utopit celou Zeměkouli a zachránit jen vlezdoprdelku Noea?
  Anebo zrušit Sodomu a Gomoru, to jako tam smilnila i miminka???
  🙄
  Zkrátka pámbíček se s tím nepáral a jeho věrozvěsti už vůbec.
  Ve jménu ňákého toho bambucha bylo prolito historicky nejvíc krve. A vždycky se jménem Krista, Alláha, Jehovy, prostě nebeského šéfa na rtech.
  Šalom, salám alejkum, zdař Buch.

   1. V mém světě je Desatero úplně na kočku. Prakticky ke každému přikázání je nutné přidat ALE.
    Nepokradeš.
    Když nad ránem uvidí napůl zmrzlý a hladový bezdomovec přepravku s pečivem, tak si ten rohlík prostě ukradne. ( Pokud není idiot. )
    Nezabiješ
    Jo. Někdo mi půjde po dětech a já se na něj budu koukat. Samozřejmě se ho pokusím zabít.
    Podle mne bohatě stačí CO SÁM NERAD, NEČIŇ JINÉMU.

 6. Prezidentská variace na text pí Samkové

  Pojďme si hrát se slůvky,
  pojďme skládat je jak podkůvky,
  zatímco Fialovci vytahují těžké zbraně,
  my budem jen rozumovat a řečnit planě.

  Na plané řeči, není teď čas,
  pod Nerudkou či Pavlem,
  budeme prát se o kosti,
  tak ukažme, co v každém jest nás,
  přichystejme nám všem, lepší možnosti.

  Jedno jest, zdá člověk má dno jedno či dvojí,
  příští prezident nás nepovede rájem,
  hlavně, abychom si byli jisti volbou svojí,
  by český prezident, hájil náš národní zájem.

  Shrňme si a podtržme to, všichni chceme, český stát.
  Už dávno minulo léto a nám stále jaksi chybí, volitelný český kandidát!

  Pindosníci, ti jsou v poho, kandidátů mají mnoho, podporu tisku, z kavárny zní pyšný ryk.
  Myslí si, že je to skvělé, že vpředu s tiskem a ČT u prdele, jim vyhraje volby, třeba skřítek Punkevník!

  Však věřím, že v této těžké době, normální lidé, nechtějí skončit v hrobě, že k lepšímu přijde změna.
  Všichni přispějme troškou svojí, ateisté, katolíci nebo podobojí, by pátá kolona, vzala nohy na ramena! ✌️

  dexx alias Jaroslav Vrchlický

 7. Kláro, prosím Tě [tykáme si, protože jsme spolu 1980 nebo 1981 ? byli na chemické olympiádě 🙂 ], a nebyl by z té bídné nabídky přijatelný Hynek Blaško? Než ho šmahem odstřelíš, tak ho trochu seštuduj. Předem díky za jakýkoli názor. Z hlubin věků Tě zdraví a vše dobré přeje Jarda

  1. Blahoslavených je víc, proč zrovna chudí duchem a jejich nebeské králosví? Mně se více líbí třeba: Blahoslavení, kdo lační a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni. Ale jsou i názory: „Myslím, že říkal blahoslavení sýraři“(Monty Python – Život Briana ).

 8. Poctiví lidé?
  „Muž byl zrozen v hříchu a jeho život pokračuje od smradu plenek až k puchu rubáše. Na každého se dá něco najít. Stačí zajít k vám za stodolu a zarýt dost hluboko…..“.

  Myslím, že se ženami to bude podobné.

  Jde jen o míru a velikost toho vyrytéhho „pokladu“.

  K samotnému textu nic, neb víru, bibli a podobné cetky mám mimo obzor.

  P.S.: Dnes jsem pekl kachničku a, ač s těstem pracuji nerad, udělal jsem si i chlupaté knedlíky (neb nikdo jiný je u nás nejí). Hezký den to byl…. co nějaká volba nebo velbloud uchem jehly….. Chudých duchem je většina, ať už na to zíráte z které chcete strany. (Zdravín Sibylu 🙂 )

 9. Klara: V politice vyplouvaji nahoru ti, co umi hrat mocenske hry. Hadala bych, ze by mozna uspel clovek, ktery se obklopi nejen temi, co ho podpori v techto mocenskych hrach, ale i temi, kteri maji charakter, a dokazou rikat pravdu.

  Cili uspesny, podle Vidlakova mustru, ale taky chytry, protoze vi, ze mocenska politika dobre hospodareni neumozni, a ze intrikanstvi spis nici, nez pomaha. Musel by videt obe stranky moci…

  Libi se mi vase analyza. Jak zmenit kulturu? Zmenou mytu.

 10. Hezky napsané, Kláro, fakt umíte!

  Nechci diskuzi zamořovat technickými připomínkami, navíc nejsem religionista.
  Ale převažující názor na výrok Blahoslavení chudí duchem (chápáno obvykle jako Blbci budiž blahoslaveni!) má fatální dopad na dnešní dobu. Tento názor se úspěšně snaží nám, potomkům bohabojných Amerikoevropanů vštípit naše vlády prostřdnictvím redukovaného chudinského školství.

  Přitom se mnoho odborníků shoduje, že se jedná o jednu z dávných chyb v překladu:
  Nazaretský byl nějaký čas členem sekty zvané „CHUDÍ DUCHA“ , rozuměj programově chudí a hmotné statky odmítající – ve jménu Ducha (svatého).

  Podobný kiks se odehrál s údajnou -( s výše uvedeným (!) výtokem související) větičkou Spíše projde VELBLOUD uchem jehly, než bohatec do království nebeského.

  Chybička se do překladu či přepisu vloudila: Ve skutečnosti(?) řekl tesař (a Spasitel na VPP) „spíše projde LANO uchem jehly, než bohatec do království nebeského…

  Ale já tam nebyl, netuším, zda jsou nové opravy potvrzeny ze tří nezávislých zdrojů (nebo alespoň tří mrtvomořních svitků) a která verze je zjevenou Pravdou a která starověkým fejkňůsem.

  V originále jsou Lano a Velbloud podobná slova…

 11. To jsou jen takové hrátky se slovy a já jsem prost iluzí. Jako obvykle to totiž vyhraje ten, kdo umí nejvěrohodněji lhát, aneb nikdo vám nezaručí to, co já vám mohu slíbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *