12 června, 2024

Vladimír Štěpán u Vidláka

Ano, TEN Vladimír Štěpán, který zařizoval energetické kontrakty pro půlku Evropy, který ví úplně všechno o plynu i elektřině, se v neděli zastavil u mě na návštěvě. Domluveni jsme byli už delší dobu a v neděli dopoledne najednou SMSka, že odpoledne pojede kolem a mohl by se zastavit. Tož rýchtyk, kdo jiný mi řekne, jak vypadá situace a kolik času nám zbývá, než plyn dojde? Kdo jiný mi řekne, jak je to s cenami elektřiny a co se stane, až nebude plyn a všichni si ze zoufalství zapnou přímotopy?

A tak přijel… ale žádný osobák. Velká dodávka z půjčovny. Taková ta, co je pořád do tři a půl tuny, ale můžete ji o dvě tuny přetížit a nic se nestane. Tož se ho hned na úvod ptám, co to má za auto… „To víte pane Vidlák,“ odpovídá mi, „plyn nebude a tak si domů do Říčan vezu z chaty dřevo. Měl jsem tam nachystané proschlé bukové a dubové dříví, doma jsem si koupil kamna a zprovoznil komín…“

Chcete důkaz, že jsme v prdeli? Tady ho máte. Energetik Štěpán, který ví o energiích první poslední, který byl u všeho důležitého, co se u nás na poli plynu a elektřiny odehrálo, si domů do Říčan veze polena z chaty a dělá to, dokud se ještě dá zaplatit půjčovné a benzín. Už se nehraje na to, že plyn bude drahý, ale že nebude vůbec. Super příběh, že? Osobně jsem jeho dodávku zkontroloval, fakt v ní měl dřevo a fakt to vezl do Práglu. Hele, vy, co jste z toho velkoměsta, vy se tam v zimě nejspíš pozabíjíte.

Poslouchejte dál…

Letní denní spotřeba plynu v Kotlince je cca 8 milionů kubíku plynu. Říjnová spotřeba pak bývala kolem dvanácti milionů kubíků denně. A v zimě je spotřeba padesát milionů kubíků denně.

Plynové zásobníky, co patří Němcům jsou na tom tak, že se celá přepravní kapacita z nich ani nedá využít pro domácí potřeby. Ministr Hýkela sice mluví o tom, že plyn koupený Němci v zásobnících na našem území, bude sloužit pro naše potřeby, ale v praxi to nepůjde, protože trubky vedoucí do naší sítě mají příliš malý průměr. Ale zato ze zásobníků vede trubka tlustá jako sviňa přímo do Bavorska, protože ty zásobníky se stavěly, abychom za valuty zásobovali imperialisty přesně podle smlouvy i v případě výpadku.

Takže… v současné době k nám denně přitéká cca třináct milionů kubíku plynu a to je z Dojčlandu maximum. Větší kapacita není k dispozici. Samozřejmě, jakmile teploty ještě klesnou, nebude nám Německo pouštět nic, protože sami budou mít málo. Z Holandského terminálu k nám žádné trubky napřímo nevedou. Ale i kdyby byli Němci ultrasolidární, víc jak těch třináct milionů kubíků denně k nám nepřiteče. K tomu jsme schopni z našich zásobníků čerpat zhruba dalších třináct milionů kubíků denně. Víc ne. Kolik je zimní spotřeba? Padesát milionů kubíků denně. Co nám z toho plyne? Ano milé děti, zhruba půlka potřeby nám chybí a je úplně jedno, že v Holandsku máme podíl v terminálu a u nás máme plné zásobníky. I kdyby naše vláda vyhlásila deset stavů nouze, tak půlku kapacity v zásobnících nevyužije, protože se to nedá dostatečně rychle vycucnout. Ale jinak jo, při poloviční či třetinové spotřebě plynu by nám zásobníky vystačily až do jara. Teda… pokud si je nevysají Němci svojí rourou. To je radosti co?

Štěpán si domů veze dřevo, protože ví, co se stane. Plyn bude trochu pro domácnosti, trochu pro pekárny a krematoria a budeme rádi, když to takhle dopadne. Buď půjde do řiti průmysl, nebo domácnosti. Jak dlouho bude trvat, než i Hýkelovi dojde, že bez průmyslu prostě umřeme? A pak pojede omezeně průmysl a vy budete rádi, když si z okna vystrčíte rouru od kamen.

Jo, a víte co se stane, až nám zastaví plyn uprostřed ledna? Všichni si zapnou přímotopy. A to naše síť nevydrží.

Dále jsem se dozvěděl, že ČEZ horečně staví další vedení do Německa, aby do zimy posílili linky, protože Německo je na tom ještě mnohem hůř než my a fakt jim reálně hrozí celonárodní blackout. My máme jen to štěstí, že do Německa můžeme dodávat jen zhruba tolik elektřiny, co dodáváme, protože víc by dráty nevydržely. Ale pracuje se na nových vedeních. Třeba mám mezi čtenáři někoho, kdo to může potvrdit. Německá realita je na kompletní zhasnuto se všemi důsledky. S mrtvolami, kompletně zastaveným průmyslem, dystopickými městy, apod, apod. Česká realita by mohla vypadat tak, že proud nepůjde jen po několik hodin denně. Ale pokud klekne německý průmysl, nemusíme už mít obavy. Ten český subdodavatelský klekne vzápětí taky. Všem firmám, co montují pro Dojčlandy nezbývá než popřát příjemné křeče.

Super vyhlídky, že? Musím říci, že při jeho vyprávění jsem do sebe klopil sklínku za sklínkou a vysloveně jsem se chtěl opít.

Dál mi Štěpán vysvětloval, jak by to udělal, kdyby mohl, aby se cena elektřiny dostala na 100 EUR za MWh. Jak by se co dalo zastropovat, jaký legislativní rámec by použil a mně to dávalo logiku. Najděte si jeho rozhovory pro Mladou frontu a Svobodný vysílač. Tam to vysvětluje docela dobře. Ale i tak je to zjednodušené, protože energetika je komplexní problematika se vším všudy. Mně to po dlouhém vysvětlování smysl dávalo.

Chcete ještě jednu jobovku? Všichni ti, co mají LNG, tak ho teď nedodávají, protože dobře vědí, že v zimě bude hůř a Evropa bude platit zlatem. Tak vypadá euroatlantická solidarita v praxi. Samozřejmě v tomto ultravelkém byznysu je Česká republika pod rozlišovací schopnost a nikdo neřeší, jestli těmi tenkými německými troubkami doteče nějaký plyn i sem. Fialová vláda – změna, která fakt bude vidět.

Samozřejmě jsem se ptal na roztržku mezi Vrábelem a Havlem… o účast na demonstracích se nebojím, zima a bída bude svolávat lépe, než deset aktivistů. Ale přesto jsem na pana Štěpána apeloval, aby napřáhli k Vrábelovi ruku a smířili se. Aby pro to udělali všechno, protože jednota je teď nesmírně důležitá. Zdálo se mi, že pro to mají pochopení. Doufám, že se toto pochopení promění v činy.

Takže přátelé… Vy ještě nemáte kamna? My tady všichni máme kamna. Vy ještě nemáte dřevo? My tady všichni máme dřevo. Víte, jak to říkali meteorologové v tom vtipu: „Nevíme jak tuhá bude zima, ale Štěpán už tři týdny vozí dříví do Prahy.“

360 thoughts on “Vladimír Štěpán u Vidláka

  1. Určitě zajímavé, takže nejspíše za výbuchem jsou USA a jejich tomahavky.
   Mrazí ze dvou věcí, tak ta první je ta o těch tomahavcích a druhá je pak o komentářích pod rozborem. Ty kreténi co jsou nadšený z toho co se stalo si vůbec neuvědomují, že je to může semlet taky, jako koneckonců všechny.

   1. Pomněte na princip Occamovy břitvy. Já nejsem příznivcem alternativních vysvětlení. Viděl jsem 4 videozáznamy a prošel jsem si je snímek po snímku Aby tam přiletěl Tomahawk na 1/50″ přesně je krajně nepravděpodobné. Je to téma k rozvíjení všelikých dalekosáhlých teorií, ale já nic rozvíjet ani popírat nebudu.

 1. OT: Zdá se, že opravdu směrujeme k horké válce NATO s Ruskem. Před 2-ma dny jsme si mohli číst o tom, jaký skvělý dárek dostal Putin od Ukrajinců k narozenimám – dokonce o tom musel napsat twitterový účet naší armády:
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kercsky-most-krym-putin-vtip-internet.A221008_133324_zahranicni_pukk
  Já si hned říkal – někomu se zřejmě ta válka zdá málo vyhrocená a chce vyzkoušet jaká bude ruská odpověď – nebo si myslel, že zůstane „odolné“? Po dvou dnech Rusko zaútočilo na energetickou soustavu Ukrajiny. A ti samí, co před dvěma dny slavili, tak se teď diví, že přišla ruská odveta? Odpovědí zřejmě budou ničivějsí zbraně pro Ukrajinu a zase se bude čekat, že Rusko nezareaguje?
  Když Srbsko chtělo udělat přítrž řádění UČK v Kosovu tak to skončilo bombardováním Bělehradu a odtržením Kosova. Proč stejně důrazně nezareagoval Západ po nasazení ukrajinské armády proti obyvatelstvu na Donbase?
  Stačí se podívat do historie na výsledky voleb
  https://informnapalm.org/cz/jak-voli-ukrajinci-sedm-map-priblizujicich-prezidentske-volby/
  a je vidět dělící čára mezi východem a západem Ukrajiny – pravidelně tam probíhaly revoluce, jednou vyhrála prozápadní část, po zdiskreditování vyhrála provýchodní a po zdiskreditování se to celé opakovalo.
  Mimochodem – sankce na Rusko zavedl Západ, ostatní země se příliš nepřipojily – nebude to tím, že mají dost pokrytectví Západu (války: Srbsko, Irák, Afgánistán, Sýrie, Jemen, Libye, …) a proto se nechtějí této války Západu s Ruskem účastnit?

  1. Mají dost pokrytectví a hlavně vědí, co jim západ přímo udělal a teď se mohou opřít o autoritu a konečně mají důrazné zastání. Ukrajina dostala po rozpadu svazu na výběr- buď západ nebo východ. Prostě mentalita usa jak malé děcko na pískovišti

 2. OT : Na ČT vysílali video, které se odtud pak nějak ztratilo. Tady je. Logo ČT tam dosud zůstalo.Získávání lidských orgánů pro světový lékařský průmysl je miliardový obchod s temným tajemstvím. Není dostatek dárců. A tak se lidské orgány získávají ilegálně z těl zesnulých. Hlavní jejich zásobárnou je Ukrajina. Na Ukrajině patologové vyřezávají tkáně i celé orgány z těl nebožtíků skandálním způsobem. A tak se němečtí dokumentaristé spojili s ukrajinskými a americkými kolegy, aby tento skandál vyšetřili. V soudních spisech našli stopy mezinárodní sítě zlodějů lidských orgánů. Přišli na to, že obchodem s orgány protékají velké peníze a tamní soudní patologové se na tomhle byznysu rádi podílejí. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10427115048-mrtvi-na-nahradni-dily/

 3. Protože se tu píše o našich zásobnících plynu a o tom, zda jsme či nejsme schopni z nich čerpat pro naši denní zimní potřebu, něco málo faktů z dokumentu, který jsem odkazoval:
  „Druhé závažné přerušení dodávek nastalo v lednu 2009, kdy ve dnech 7.1. až 19.1 nebyl dodáván
  žádný plyn z Ruské federace. Provozovatel přepravní soustavy obrátil přepravu plynu ze západu na
  východ a přes HPS Sayda bylo do ČR dodáváno 18 mil.m3/den a těžba z podzemních zásobníků
  plynu byla zvýšena na 34 mil.m3/den, což pokrývalo spotřebu České republiky, která se v těchto
  pohybovala těsně nad hranicí 50 mil.m3/den. Nejhorší situace nastala dne 12.1.2009, kdy
  spotřeba vzrostla až na 57,3 mil.m3 a v této době byla těžba z PZP zvýšena na maximum.“

  Už v r. 2009 jsme byli schopni dostat ze zásobníků do naší plynárenské soustavy 40 mil.m3/den. Od té doby byla zvýšena jak kapacita, tak čerpací schopnost.

  Z hlediska čerpací schopnosti jsme tudíž schopni plně pokrýt nejvyšší DENNÍ zimní spotřebu, v případě totálního výpadku dodávek plynu z Německa ale nejsme schopni kapacitou zásobníků pokrýt plnou spotřebu během CELÉ zimy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *