27 května, 2024

Bílé lži

„Žádná lež nezastárne“ (Eurípidés)

Seymour Hersh opět rozkrývá legendy kolem války na Ukrajině a píše na platformě Substack v článku nazvaném „Zelenského špatný okamžik“, že americká vláda a média lžou o ukrajinské protiofenzívě. Odvolává se na svůj zdroj, který řekl tomuto reportérskému veteránovi, mapujícímu americké lži a válečné zločiny od My Lai přes Abu Ghraib až po Nord Stream, že Kyjev a Washington klamou veřejnost o situaci na bojišti ukrajinské války.Předkládám celý Hershův článek:

„Příští úterý bude výročí zničení tří ze čtyř plynovodů Nord Stream 1 a 2 Bidenovou administrativou. Je toho víc, co k tomu musím říct, ale bude to muset počkat. Proč? Protože válka mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy Bílý dům nadále odmítá jakékoli řeči o příměří, je v bodě obratu.

V americké zpravodajské komunitě jsou významné zdroje, které se opírají o zprávy z terénu a technické zpravodajství, a ty se domnívají, že demoralizovaná ukrajinská armáda se vzdala možnosti překonat silně zaminované třístupňové ruské obranné linie a vést válku směrem na Krym a do čtyř oblastí zabraných a anektovaných Ruskem. Skutečnost je taková, že otlučená armáda Volodymyra Zelenského už nemá šanci na vítězství.

Válka pokračuje, řekl mi zdroj s přístupem k současným zpravodajským informacím, protože Zelenskyj trvá na tom, že musí. V jeho sídle ani v Bidenově Bílém domě neprobíhá žádná diskuse o příměří a není žádný zájem o rozhovory, které by mohly vést k ukončení masakru.

 ‚Všechno jsou to lži,‘ řekl úředník, když mluvil o ukrajinských tvrzeních o postupném pokroku v ofenzívě, která zaznamenala ohromující ztráty a získala pár metrů území týdně v několika rozptýlených úsecích.

‚Ujasněme si to,‘ řekl úředník. ‚Putin udělal hloupý a sebedestruktivní čin, když rozpoutal válku.‘ Myslel si, že má magickou moc a že vše, co chtěl, se podaří. Počáteční ruský útok‘, dodal úředník, ‚byl špatně naplánovaný, nedostatečně personálně obsazený a vedl ke zbytečným ztrátám. Jeho generálové mu lhali a začal válku bez logistiky – bez způsobu, jak doplnit zásoby. Putin udělal něco hloupého, bez ohledu na to, jak byl vyprovokován, tím, že porušil chartu OSN, a my jsme to udělali také – rozhodnutím prezidenta Bidena vést zástupnou válku s Ruskem financováním Zelenského a jeho armády. A tak teď musíme Putina s pomocí médií přebarvit na černo, abychom ospravedlnili naši chybu.‘

Měl na mysli tajnou dezinformační operaci, která byla zaměřena na degradaci Putina a kterou provedla CIA v koordinaci s prvky britské rozvědky. Tato masivní operace vedla hlavní média u nás i v Londýně k vysílání zaručených zpráv, že ruský prezident trpí různými nemocemi, mezi které patří krevní poruchy a vážná rakovina. V jednom často citovaném příběhu se Putin léčil silnými dávkami steroidů. Ne všichni se ale nechali oklamat. Guardian v květnu 2022 skepticky uvedl, že fámy přesáhly mez: ‚Vladimir Putin trpí rakovinou nebo Parkinsonovou chorobou, říkají nepotvrzené a neověřené zprávy‘. Ale mnoho velkých zpravodajských organizací se na návnadu chytlo. V červnu 2022 Newsweek vychrlil s odkazem na nejmenované zdroje,že Putin před dvěma měsíci podstoupil léčbu pokročilé rakoviny: ‚Putinův stisk je silný, ale už není absolutní. Intrikaření v Kremlu nebylo nikdy intenzivnější. . .  všichni cítí, že se blíží konec.‘

‚V prvních dnech červnové ofenzívy došlo k několika časným průnikům ze strany Ukrajiny,‘ řekl úředník, ‚v dosahu první ze tří impozantních betonových překážek obrany Ruska, ‚a Rusové se stáhli, aby je vlákali dovnitř. Všichni byli zabiti.‘ Po týdnech vysokých ztrát a malého pokroku spolu s děsivými ztrátami tanků a obrněných vozidel hlavní složky ukrajinské armády, aniž by to prohlásily, prakticky zrušily ofenzívu. Dvě vesnice, o kterých ukrajinská armáda nedávno prohlásila, že byly dobyty, jsou  menší než malé.

Vedlejším produktem nepřátelství neokonzervativců Bidenovy administrativy vůči Rusku a Číně – příkladem jsou poznámky ministra zahraničí Tonyho Blinkena, který opakovaně prohlásil, že v současné době nebude podporovat příměří na Ukrajině – byl významný rozkol ve zpravodajské komunitě. Jednou z obětí jsou tajné odhady národní zpravodajské služby, které po desetiletí určovaly parametry americké zahraniční politiky. Některé klíčové úřady v CIA se v mnoha případech odmítly zúčastnit procesu společné dokumentace zpravodajských služeb (NIE) kvůli hlubokému politickému nesouhlasu s agresivní zahraniční politikou administrativy. Jedno nedávné selhání zahrnovalo plánované NIE, které se zabývalo výsledkem čínského útoku na Tchaj-wan.

Po mnoho týdnů jsem informoval o dlouhodobém neshodě mezi CIA a dalšími složkami zpravodajské komunity ohledně prognózy současné války na Ukrajině. Analytici CIA byli k vyhlídce na úspěch Ukrajiny soustavně mnohem skeptičtější než jejich protějšky z Agentury obranného zpravodajství (DIA). Americká média spor ignorovala, ale Economist se sídlem v Londýně nikoli. Jedna známka vnitřního napětí uvnitř americké komunity se objevila ve vydání časopisu z 9. září, když Trent Maul, ředitel analýzy DIA, poskytl mimořádný rozhovor pro Economist, ve kterém obhajoval optimistické zprávy své agentury o Ukrajině a její potížemi zmítané protiofenzívě. Byl to, jak poznamenal Economist v titulku, ‚Vzácný rozhovor‘. Také prošel bez povšimnutí americkými mainstreamovými novinami.

Maul přiznal, že DIA se ‚mýlila‘ ve svých zprávách o vůli amerických spojenců bojovat, když se USA vycvičené a financované armády v Iráku a Afghánistánu rozpadly téměř přes noc. Maul se postavil proti stížnostem CIA – ačkoli agentura nebyla uvedena jménem – na nedostatek schopností ukrajinského vojenského vedení a jejich taktiku v současné protiofenzívě.  Pro Economist řekl, že nedávné vojenské úspěchy Ukrajiny byly „významné“ a dávají jejím silám 40 až 50procentní pravděpodobnost, že do konce letošního roku prolomí ruské třístupňové obranné linie. Varoval však, že ‚omezené množství munice a zhoršující se počasí to ‚velmi ztíží‘.

Zelenskyj v rozhovoru pro Economist zveřejněném o týden později připustil, že zjistil – jak by ne? ‚změnu nálady u některých jeho partnerů‘. Zelenskyj také uznal, že to, co nazval ‚nedávné potíže‘ svého národa na bitevním poli, považovali někteří za důvod k zahájení vážných jednání s Ruskem o konci války. Nazval to ‚špatným okamžikem‘, protože Rusko ‚vidí totéž‘. Ale znovu dal jasně najevo, že mírová jednání nejsou na stole, a vydal novou hrozbu těm vůdcům v regionu, jejichž země hostí ukrajinské uprchlíky a které chtějí konec války. Zelenskyj v rozhovoru, jak napsal Economist, varoval: „Neexistuje způsob, jak předpovědět, jak by miliony ukrajinských uprchlíků v evropských zemích reagovaly na zradu vůči jejich zemi. Zelenskyj řekl, že ukrajinští uprchlíci se „chovali dobře. . . a jsou vděční“ těm, kteří jim poskytli útočiště, ale pro Evropu by to nebyl dobrý příběh‘, kdyby ukrajinská porážka ‚zahnala lidi do kouta‘. Nebylo to nic menšího než hrozba povstání na domácí půdě.

Zelenského poselství výročnímu Valnému shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku nabídlo tento týden jen málo nového, a jak uvedl Washington Post, dostalo se mu povinného ‚vřelého přivítání‘ od přítomných. Post poznamenal, že ‚pronesl svůj projev do zpola zaplněného sálu, přičemž mnoho delegací se odmítlo dostavit a poslechnout si, co říká‘. Vůdci některých rozvojových zemí, dodala zpráva, byli ‚frustrovaní‘, že tolik miliard, které Bidenova administrativa bez rozvahy utratila na financování ukrajinské války, snižuje podporu jejich vlastním problémům s řešením následků změny klimatu, konfrontace s chudobou a hladem‘ a zajištění bezpečnějšího života pro své občany.

Prezident Biden se ve svém projevu před Valným shromážděním nezabýval nebezpečným postavením Ukrajiny ve válce s Ruskem, ale obnovil svou hlasitou podporu Ukrajině a trval na tom, že ‚za tuto válku nese odpovědnost pouze Rusko‘ – ignoroval, na rozdíl od vůdců mnoha rozvojových zemí, tři desetiletí expanze NATO na východ a skrytou účast Obamovy administrativy na svržení proruské vlády na Ukrajině v roce 2014.

Prezident může mít v meritu věci pravdu, ale zbytek světa si pamatuje, že to byla Amerika, kdo se rozhodl vést válku v Iráku a Afghánistánu, aniž by bral ohled na podstatu jejího ospravedlnění.

O nutnosti okamžitého příměří ve válce, kterou Ukrajina nemůže vyhrát a která mimo jiné přispívá ke zhoršení současné klimatické krize pohlcující planetu, se v prezidentově projevu nemluvilo. Biden s podporou ministra Blinkena a poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana – ale se snižující se podporou jinde v Americe – proměnil svou neutuchající finanční a morální podporu ukrajinské války v kruciální otázku ‚Do or Die‘ pro své znovuzvolení.

Mezitím neúnavný Zelenskyj minulý týden v rozhovoru s podlézavým korespondentem pořadu 60 Minutes, kdysi vrcholem agresivní americké žurnalistiky, vykreslil Putina jako dalšího Hitlera a lživě trval na tom, že Ukrajina má iniciativu ve své současné stagnující válce s Ruskem.

Na otázku korespondenta CBS Scotta Pelleyho, zda si myslí, že ‚hrozba jaderné války je za námi‘, Zelenskyj odpověděl: ‚Myslím, že (Putin) bude ve vyhrožování pokračovat. Čeká, až se Spojené státy stanou méně stabilními. Myslí si, že se to stane během amerických voleb. Bude hledat nestabilitu v Evropě a Spojených státech amerických. Využije riziko použití jaderných zbraní jako paliva pro válku. Bude vyhrožovat dál.‘

Americký zpravodajský úředník, se kterým jsem mluvil, strávil první roky své kariéry prací proti sovětské agresi a špionáži, respektuje Putinův intelekt, ale pohrdá jeho rozhodnutím jít do války s Ukrajinou a iniciovat smrt a zkázu, kterou válka přináší.

Ale jak mi řekl: ‚Válka skončila. Rusko vyhrálo. Ukrajinská ofenziva už neexistuje, ale Bílý dům a americká média musí lež držet dál.‘

‚Pravda je, že pokud ukrajinská armáda dostane rozkaz pokračovat v ofenzívě, může se vzbouřit. Vojáci už nechtějí umírat, ale to se nehodí do oblbování, jehož autorem je Bidenův Bílý dům.‘ „

P.S. Na obrázku je Bratrstvo kočičí pracky – ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, generální prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin, ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba, americký vyslanec pro klima John Kerry a americký ministr zahraničí Antony Blinken poslouchají projev prezidenta Joea Bidena na 78. Valném shromáždění Organizace spojených národů v New York City.

18 thoughts on “Bílé lži

 1. Cituji:
  „Zelenskyj v rozhovoru, jak napsal Economist, varoval: „Neexistuje způsob, jak předpovědět, jak by miliony ukrajinských uprchlíků v evropských zemích reagovaly na zradu vůči jejich zemi. Zelenskyj řekl, že ukrajinští uprchlíci se „chovali dobře. . . a jsou vděční“ těm, kteří jim poskytli útočiště, ale pro Evropu by to nebyl dobrý příběh‘, kdyby ukrajinská porážka ‚zahnala lidi do kouta‘. Nebylo to nic menšího než hrozba povstání na domácí půdě.“

  Je to nafoukaný pitomec a mele naprostý nesmysly. To už je otevřené a zoufalé vyhrožování, které by někdo soudný měl zastavit.
  Ti uprchlíci, pokud se po vítězství Rusů nebudou mít kam vrátit, budou hostitelským zemím ještě vděčnější, než jsou teď, kdy ještě mohou jezdit „domů na dovolenou“.
  Neexistuje žádný způsob, jak by mohl třeba milion uprchlíků, způsobit vážný problém například naší zemi. A proč vlastně, by uprchlíci ty problémy způsobovali?
  Jakože by se nám mstili, že jsme jejich domovskou zemi nepodporovali dost, nebo vůbec?

  Je vidět, že ten blb žije v nějakém svém světě – i podle toho neustálého „válečného“ oblečení.
  Už je to silně trapné, když celá delegace, včetně skutečných nul, které nikdy nedržely v ruce flintu, přiletí na konferenci ve vojenských khaki bundokošilích.
  Vypadají i podle chování spíš, jako narychlo posbírané pouliční milice , než jako delegace, která by se o něčem chtěla seriózně bavit.

 2. Ještě bych nejásal,že Ukrajinci prohrávají,Rusko ještě potrápí,sice za důkladné pomoci KoZa.
  Snad jen další postup Ruska na Kyjev,donutí USA k jednání s Ruskem.

  1. Urednik pohrda z kancelare.
   Jenom uplne jeden pohled na vec , Putin zamestnava miliony rusu , maji prachy utraceji , plati mu dane a s valkou este , zivi oligarchy , vydelavaji a
   ksefty se hejbaji a ropa a plyn dou nahoru /potrubi ke dnu , dekuji vas Putin/…

   /Lidi nenadavaji na valku. Vojacek necim malym picne do neceho velkyho
   a je spokojenej hrdina , medajlicka a slusny prachy z Kremlu v kapse/.

   Komu dou nahoru…Zapad nezamestnava…Co hodi ukrovi , to rus rozmlati.
   Vyhrava valku , na pole rus neleze , sedi v opevneni , by ho ukr picnul.
   Je to vobracene, ukr ma branit , ale leze na placaty pole..To nema delat…
   Tady je treba nejlepsi , aby zapad nedelal nic tajnyho , aby vsecko tajny
   rekl predem na verejnosti ,
   lidi jim pak dobre poradeji , jak to maji udelat, aby furt neprohravali.
   Kde a jak usetrit , kde a co zlepsit nejdriv , aby se veci pohnuly za lepsim..
   Nebo aspon udelat stejny co dela rus a ne to , co delali v SSSR.
   Sou takovy.

 3. Nové zprávy o tom, že obrněné síly AFU pronikly přes protitankové překážky severozápadně od Verbove. Je pravda, že tam při překonávání překážek prokazují velkou odvahu, ale novináři to okomentovali, že pronikli přes třetí a poslední obrannou linii. Podle map na základě snímků ze západních satelitů, byly za touhle linií už v červnu dvě další a to ještě mohly být různé jiné pozice postaveny přes léto. Takto nějak psala média v Británii v roce 1916, že slovy generála Haiga německá armáda už kolísá, proto je prý nutné posílat další jednotky do útoků na Sommě proti zákopům. Útoky uvízly v opevnění, ukázaly se být neudržitelné a nakonec musely být zastaveny, ale pořád se tvrdilo, že německé jednotky jsou těsně před kolapsem.

 4. „Vladimir Putin trpí rakovinou nebo Parkinsonovou chorobou, říkají nepotvrzené a neověřené zprávy‘. Ale mnoho velkých zpravodajských organizací se na návnadu chytlo.“

  Chytlo? ČT po ní hltavě skočila. Slouhům není dovoleno přemýšlet.

  Stejné je to se Skřípaly, Navalného trenýrkami, Chemickými útoky, Valticemi ad.

  1. Putin je prý mrtvý: Ukazují nám dvojníky, míní šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov a přidává důkazy …sílí přesvědčení, že před více než rokem mohl zemřít a být nahrazen
   tvrdí Hlavní proud zvaný Mainstream.
   Již přes rok v Rusku vládne Dvojník, Trojník a Čtverák. Spolehlivě se dají poznat podle uší – a pak, jednomu se klepe ruka, druhému noha a třetí, inu Čtverák je čtverák, je moc malý.
   To jsou nezpochybnitelná fakta přímo z tajné služby. Co mně ale mate, je fakt, že Putina podvádí jeho milenka. Je možné aby někdo podváděl mrtvého? Asi ano. Dobrá, ovšem je divné, že je možné být nevěrný tolika dvojníkům.

  2. Jo, má Parkinsona, syfilis, rakovinu, lepru, je mrtvej a vycpanej. A pak ho vidíte na schůzce s Kimem – a je zdravej jak jůra! Všechno, čeho ty lži dokážou, bude to, co dokázaly ta komunistické: lidi jim nevěří ani pravdu.

  1. Jestli vůbec přijdeme na to, že už to krachlo. [;>))
   V USA, první převodové páce „deep state“, se už i ve vysokých kruzích mluví o tom, že končí podpora Zelenského. To, co mu provedli ohledně ceremoniálních záležitostí bylo naprosto jednoznačné. Bezvýznamný president vzdálené země, který je jen náhodou stále ve funkci. Jen ta povinná ceremonie. Mohli ho taky nechat stát na chodbě.
   Jenže převody „deep state“ na USA a EU začínají váznout a zadírat se. (Ostatně je to mnoha slovy potvrzeno v článku.) Odpor proti manipulacím roste spolu s cenou benzínu, plynu a odporem obyvatelstva.

   1. Jenom si neumím představit, že taková masa lidí by si měla přiznat, že jsou blbí. To nejde. Ti budou hlavu držet v písku nafurt.

     1. Ale přiznali, zatím jen pro sebe, aby „neměli ostudu“.
      Jakmile se takových sejde víc (nejlépe moc) a vzájemně si to přiznají, jak ze sebe nechali udělat blbce, pak to pofrčí z kopce, jak cigánská bouda.

  2. Všude kolem poženou libtardy a holema je budou mlátit po zádech a u nás bude Filaja rozhazovat pacičkama v ČT,jak všechno zvládaj,všechno klesá a všem se pomáhá,ach jo.

   1. POkud všude poženou libtardy, poženeme je taky. Asi jako poslední, ale poženeme. A blyštivý péťa bude hledat, kde nechal tesař díru, ale troufám si doufat, že za tou dírou už na něj bude někdo čekat. Někdo, kdo se nezakecá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *