19 září, 2024

Obětovaný pěšák

Řeknu na rovinu, že když začal azerbajdžánský útok na Náhorní Karabach, čekal jsem, že Arméni podlehnou. Azerbajdžán v uplynulých třiceti letech zbohatl na ropě i na kontaktech s Tureckem, zatímco Arménie lavírovala mezi Ruskem a Západem možná tím nejnešťastnějším způsobem. V podstatě se arménským vládám podařilo dosáhnout naprosté marginalizace sebe sama. Rusové raději začali přesměrovávat svoje obchodní koridory přes Kaspické moře (a Azerbajdžán), než aby se spoléhali na staré sovětské dopravní cesty do Íránu přes arménské území. Spojené státy mají sice v Jerevanu obrovskou ambasádu, ale nemají tam vojenskou základnu…

Ve výsledku pak Arménii nepomohla ani jedna strana. Rusové nad nimi zřejmě zlomili hůl… a domluvili se s Azery. Američané zase nechtějí naštvat Turky… Všichni ostatní jsou daleko a bezmocní.

Jenže…

Ono to celé trvalo jeden den. Azerové prostě rozstříleli pár pohraničních zátarasů a bylo hotovo. Zbytek už byl jen parádemarš. Arménie Karabachu nijak nepomohla. Arméni jsou docela bojovní a hrdí, takže v Jerevanu začali demonstrovat, aby vláda v Karabachu zasáhla, ale Pašinjan neudělal nic. Martin Kunštek ve svém článku na Litterate popsal, že Arménie obdržela nabídku vojenské pomoci z Ruska i Íránu, ale Pašinjan ji odmítl.

Rusové vzali na svoji základnu tisíce civilistů a dalším pomohli se evakuovat. Nikdo tam moc nevěří, že převzetí Karabachu proběhne bez etnických čistek a podobných radostí, které vždycky následují po prohrané válce. Obě strany si mají hodně co oplácet. Ani jedna strana v tomto konfliktu není nijak umírněná a nikdo se tam nikdy netajil chutí na kráglovačku. Přesto Arménie na ochranu svých lidí v Karabachu nijak nezasáhla, ba prý dokonce ani nepomáhá s evakuací.

Že on to ten Pašinjan prostě pustil, protože to pustit chtěl? Arménská armáda dál v klidu cvičila s USA… Jako by arménskému území nic nehrozilo… Jako by tam v Jerevanu věřili azerskému ujišťování o mírových choutkách. Nebo jim muselli věřit. Upřímně… jestli je pravda, co Martin Kunštek zjistil, tak podle mě už Pašinjan není v Arménii.

Nabídka pomoci byla Jerevanem odmítnuta… Arménie je v podstatě ze dvou stran obklopená Tureckem, reálně jí hrozí, že bude obklopena ze tří stran a bude oddělena od Íránu, se kterým má čilé obchodní vztahy… a nic.. Nestálo to ani za manévry u hranic. Proč? Má se stát ještě něco dalšího a armáda u toho nemá být?

Kdo to Pašinjanovi poradil? Rusové nebo Američani? Kdo dal Pašinjanovi notičky, že to právě takhle musí udělat? Nebo je na to Arménie hospodářsky tak špatně, že ozbrojený odpor prostě neměl smysl? Je to už tak marginální zemička, která nemá pro žádnou velmoc hodnotu a tak se prostě stane, co se má stát?

A co ruský Šachista? V době, kdy Azerbajdžán vycházkově získal zpátky své bývalé území, Putin se procházel s Erdoganem po Soči. Ale nevypadal, že by byl nějak zvlášť nespokojený s vývojem. Jako by se jen rozjelo něco, co bylo už dávno zkalkulováno. Jako by tato změna rovnováhy Rusku vlastně nevadila, jako by už dávno věděl, že přesně tohle nastane.

Jako kdyby si Rusko vykalkulovalo, že je pro něj lepší, aby měli Američané v Jerevanu všude kolem sebe Turky. Když už si je tam Arméni pustili, tak aby mohli jen tak koukat z okna a Erdogan se postará, aby nic pozitivního neviděli. Arménie se chce zbavit ruského vlivu a nahradit ho americkým? Rusko tomu není schopno zabránit? Tak ať jim tam do toho Turek vnáší trochu dynamiky… Nebo je Erdogan ještě o krok dál a v klidu vezme celou Arménii? Ruská základna samozřejmě zůstane nedotčená a americké velvyslanectví také, ale proč by si Arméni, měli vládnout sami, když v poslední době jen všechny nasírali svojí perfidností?

A co Írán? Bude se se skřípajícími zuby dívat, jak vedle něj roste Velké Turecko, a nebo si také smočí a zasáhne? Nejspíš tam v Arménii.. kde jinde, že?

Já se prostě jen nemohu zbavit dojmu, že Arménie je v háji. Nejen Karabach. Celá. Je tam najednou příliš mnoho zájmů a jedna velikášská vize, která má Turecko učinit znovu velkým. Rus vypadá, že raději snese na svých hranicích Turka než Američany. A když Putin ztratil naději ve spolupráci s Evropou, třeba také ztratil naději na spolupráci s Arménií. On není vinen, že Arméni odmítli pomoc Ruska i Íránu. Koneckonců, civilisti mohou zdrhnout do Ruska… tam je teď lidí spíš nedostatek.

Ale také Putinovi zřejmě nebude vadit, když se to Íránu nebude líbit a zasáhne. Ať má Turek svoji velikost, ale také svoje problémy… Ať si přestane všímat Ukrajiny a má radost, že už sahá až ke Kaspickému moři… ale ať se mu tam motají divní šiíté s výbušninami…

Stala se Arménie tím nejsnáze obětovatelným pěšákem pro všechny? Vypadá to tak stále víc. Nic bych za to nedal, že Karabachem to celé neskončí.

Hezké také je, jak čeští novináři stále ještě nevědí, kdo je tam ten hodný a kdo je ten zlý. A tak sice tu a tam nějaký začátečník píše o tom, jak je Rusko v háji, protože tam se nespletou, ale jinak vidíte, že nikdo nic neví. A tak je možné zprávy nezabarvovat, nedělat angažovanou novinařinu a prostě suše informovat bez nároku na jasnou pravdu. Představte si, že by takhle referovali o válce na Ukrajině…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

122 thoughts on “Obětovaný pěšák

  1. Tak si tak čtu, venku pršelo, je mokro a doryju zbytek zahrádky, tedy to co zbylo ze zatravňování. Bo to je pracné neco pěstovat…
    A teď mě zaujal tento odstavec:

    Ztráta území, jestliže si zachováte

    armádu, neznamená porážku.

    Zatímco ztráta armády

    znamená i ztrátu území.

    Nemáme armádu, zato se na blízkých hranicích potuluje poměrně hojná tlupa snědých mladých mužů, kteří tu určitě nepřišli hrát piškvorky. Nemáme armádu a tihle prošli výcvikem, bo se v jejich zemích bojovalo. Sledovala jsem několik videí s politikem Ficem a je to ten stejný scénář jako v roce 2015.

    1. Myslím, že nepůjdou.
      Nevím už přesně, zda to řekl VVP či pan Lavrov, ale varoval, že pokud ukravina obdrží jakoukoli raketovou techniku, schopnou zasáhnout Moskvu do sedmi minut, tak to bude mít nedozírné následky.
      Myslím také, že i v NATO, jakkoli nablblým dojmem působí, jsou si toho vědomi.
      A teď je na kolegovi k42, aby preventivně zopakoval, které typy moderních zbraní RF na ukravině ještě nepoužila, nebo co ještě není před nadcházející zimou v energetice rozbito a stále nějak funguje.
      Myslím, že někde leží přesné koordináty všech důležitých energetických uzlů.
      Zhasnutí, vychladnutí i neschopnost používat telekomunikace té země, může být pro Rusy dosažitelná v řádu nízkých jednotek hodin.

      1. ATACMS jsou poměrně zaostalé bojišťové balistické rakety krátkého dosahu, čímž se rozumí do 300 km (poslední verze snad už umí 500 km), to na dolet do Moskvy zdaleka nestačí. Navíc to jde velice snadno sestřelit, jelikož to letí po balistické dráze bez manévrování, nemá to klamné cíle ani rušiče (poslední verze, kterou ale Ukroši jistě nedostanou, už něco takového má).

        Sestřeluje se to mnohem snadněji než třeba křídlaté střely Storm Shadow/SCALP nebo protilodní/protizemní NSM (původně norské lehké křídlaté střely, přijaté do výzbroje NATO a vyráběné v licencích v USA/Evropě). Prostě další Wunderwaffe…

        Nemá to žádný operační, tím méně strategický význam. Ukroši s tím asi občas něco trefí – nějaké rakety proletí PVO/PRO obranou. Zvýší to sice ruské ztráty, ale „je to jako když plivne“, pár set takových raket „nic neznamená“. Střílí se to z HiMARS/MARS odpalováků, kterých Ukrošům zbývá cirka 20+, a Západ další dodat nemůže, jelikož sám má málo.

        Pro srovnání, třeba jen klouzavých, přesně navedených a laciných bomb velkých ráží, s doletem 30-120 km (podle typu a výšky shozu z letadla), o váze 250, 500 a dokonce 1 500 kg, Rusové házejí na ukrošské frontové zázemí přes 100 kousků každý den. K tomu dálkové 220/300 mm rakety z BM27/BM30, Tornado-S, a již zmíněné Iskandery-M… vše s přesným koncovým navedením.

        V podstatě se dá říci, že ekvivalentní počet jako má nová dodávka Wunderwaffen ATACMS, spadne na Ukroše každý den, občas dokonce násobně větší.

        Rusové budou muset příslušně posílit své při-frontové PVO/PRO, aby ochránili své týlové frontové základny, sklady a logistiku – ta je nyní odsunutá do vzdálenosti >80 km, mimo dolet dosavadních prostředků ve výzbroji Ukrošů, ale dodávkou ATACMS bude v dosahu… Jistě, žumpy budou slavit případné zásahy, ale to je tak Fšecko…

        Rusové mají o několik generací vyspělejší bojišťové rakety Iskander-M, které mají dolet 500+ km, letí po semi-balistické dráze a celou dobu letu manévrují, vypouštějí klamné cíle a mají v sobě radiolokační rušiče; Západním PVO/PRO jsou prakticky nesestřelitelné, včetně posledních verzí PRO Patriot PAC3 CRI. K tomu celou plejádu leteckých protizemních křídlatých střel a raket různých dosahů, a již zmíněné klouzavé bomby více typů a ráží.

        Takže asi tak. Je to ze strany Fašingtonu eskalace, ale Ukroši ve výsledku rádi jistě nebudou, protože ruská odpověď může být jedním slovem strašná. I když zůstanou jen u konvečních prostředků, které jsem zmínil.

        1. K42: Přesto dokáží PVO na Krymu zahltit a místy překonat. Jak to asi bylo s tím velitelstvím flotily, jestli opravdu velitelé zasedali v budově místo v bunkru? Těžko říct.

          1. Jistě, to je realita: prosté počty. K zahlcení PVO/PRO je ale potřeba větší počet střel na jedno místo a výsledek obvykle ani „nestojí za to“. Jako s tím zásahem velitelství Černomořské flotily: trefili prázdný barák. Povedlo se jim to jenom díky tomu, že PVO/PRO obrana nebyla nijak zvlášť silná, právě z toho důvodu, že v tom objektu reálně žádné velitelství není.

            Jelikož – celkem pochopitelně – skutečné velitelství Černomořské flotily je ve velice hlubokém bunkru, který se stavěl ještě za Sojůzu 15 let, a byl po roce 2014 rychle obnoven a modernizován, do funkčního stavu. Jsou to jen PR ukrošské akce, které reálně nemají žádný válečný význam, kromě toho se tím vše eskaluje.

            Rusům také může velice rychle dojít trpělivost s americkými a NATO průzkumnými drony a letadly, které pro takové údery mapují situaci a přímo se tak účastní útoků. A začnou tyto drony a letouny USAF/USN a NATO sestřelovat. Moc daleko od takového rozhodnutí nejsou, soudě dle posledních informací…

            1. K42: Většina novinářů tomu zdá se rozumí méně než koza petrželi. Dnes tvrzení o tom, že AFU prorazili třetí a poslední linii ruské armády západně od Verbove ilustrovali přibližným schématem těch linií podle kterého za touto linii jsou další dvě. A to je situace ze začátku léta a nějaké pozice budou ještě přímo ve Verbove. Sebevětší odvaha nestačí, když není možný dost rychlý postup, aby nedošlo k vybudování dalších obranných linií. AFU v obraně u Bachmutu se na jaře taky stihli zachytit v kopcích západně od něho. Zánik manévrů? Na jak dlouho? Co by řekli na sledování drony a satelity Keegan nebo Liddell Hart a ze starších dob Clausewitz? Snažit se pochopit důvody různých strategických rozhodnutí obou stran v záplavě klamů…to je někdy zmatek.

              1. Ano, je to „jiné“ než za dob Clausewitze atd. Podstata problému je hlavně v tom, že Ukroši nemají jak prorazit, protože by k tomu potřebovali shromáždit kousek od fronty silnou koncentraci dálkového dělostřelectva, hlavňového i raketového, a tankové svazy.

                Jenže to nejde, jelikož vše je vidět z dronů a satelitů a Rusové jim takové shromaždiště rozsekají na padrť dálkovými raketami, dělostřelectvem a z letadel dálkovými klouzavými bombami, která Ukroši nemohou sestřelit, anžto nemají dalekodosahové frontové PVO, schopné přežití na frontě. Letectvo nemají a proti ruskému síťovému PVO/PRO by stejně bylo k ničemu, ihned by o něj přišli.

                Prorážení ruských obranných linií je pouze prolhaná propaganda, v realitě se prakticky nedostali ani k první obranné linii – ale i kdyby někde bodově ano, jak píšete, Rusové by si stihli postavit v zápolí nějakou další… tudíž jatka „do posledního Ukroše“ dále pokračují a pokračují…

          2. Útoky střelami s plochou dráhou letu či raketami a obrana před nimi pomocí PVO/PRO, elektronickým rušením, maskováním speciálním kouřem (který brání koncovému navedení) atd. jsou prostě kalkulace: kolik a jaká je pravděpodobnost zásahu/úspěšné obrany, jaká je cena útoku a cena cíle… jaké to vyžaduje prostředky etc. Jsou na to vzorečky a pravděpodobnostní rovnice, vlastně je to docela složité.

            Takové PR vyjde Urkoše – potažmo jejich sponzory z Fašingtonu a NATO – velice draho, přitom reálný válečný význam to má minimální. Válka se nedá vyhrát v mediálních žumpách, skutečně ne.

            1. Tak snad sam dobre vite, ze tu nejde o nejake strely, ale o zhruba rok stare prohlaseni ruskeho ministerstva obrany, ze kazdy utok na libovolny krymsky objekt bude povazovan za utok na Ruskou federaci a za valecny akt. Nacez, po prekroceni tehle neprekrocitelne cervene linie, budou nasledovat zdrcujici opatreni s nedozirnymi nasledky.
              To je podstata veci, nikoliv uder sam, vojensky i ekonomicky naprosto bezvyznamny.

              1. Šojgu zjevně lhal, to je ale ošklivé, co, lhát protivníkovi! Nepřítel nás zradil, mizera!
                Tak jistě, Rusové to vedou jak chtějí a nenechají se vyprovokovat k neuváženým akcím, raději trpělivě realizují své plány… překvapení.

                1. Bavime se vazne? Doufam, ze ano a tedy preskocim vasi humornou notu, zahranou z nouze a vezmu vas za slovo.
                  To byl projev na prvnim kanalu k obcanum RF. Mozna lhal Ukrajincum, ale to se v tomhle pripade dela jinak, lze se na zpravodajske urovni, nikoliv verejne.
                  Ale ano, mohla to byt povysena hra, nebot takto neobvykle vyjadrenou lez mohli vzit Ukrajinci opravdu vazne.
                  Nicmene, ze lhal i vlastnim obcanum (-vychazejme z toho, ze to byla lez-) je tu v tomto pripade holym faktem.
                  Tohle by bylo na dlouho, ale vezmu to fofrem:
                  Dusledkem lzi je osobni intervence Putina na klesajici rubl.
                  Kedmi pred par dny varoval pred mimoradnym nebezpecim silici pate kolony.
                  Z ceho sili pata kolona? Samozrejme z nesplnenych hrozeb armady a z mlceni Kremlu, to jsou dva cecky, ze kterych pata kolona saje.
                  S kazdou nesplnenou hrozbou pocet clenu pate kolony roste a jeji vliv sili.
                  Ja vim, ze jste presvedcen o tom, ze uz je hotovo a prohra Zapadu je jen otazkou casu. Technicky vzato ano.
                  Ale, technicky vzato, stejne jasno bylo v pripade neotresitelne pevnosti Sovetskeho svazu v roce 1985 /“Союз нерушимый“/.
                  Nebyl jeden jediny duvod, proc by mel kleknout. Ale stacilo nekolik roku, ci spise mesicu a pata kolona to zaridila a sojuz byl z niceho nic „рушимый“.
                  A z ceho silila natolik, ze vyhrala?
                  Samozrejme ze lzi, ktere slyseli obcane z ust svych predstavitelu a z mlceni Kremlu.
                  Tedy nic noveho pod sluncem se momentalne nedeje a paralely lze stale sledovat (navic cast jmen -iniciatoru deju- zucastnenych na perestrojce, lze zachytit i v dnesnim procesu).
                  Muj zaver je jasny: „vypocet“ spolecenskych procesu neni rovnici o pouze jedne nezname.

                  1. Gogo-stridor, furt dokola. Samé nesmysly…
                    Reálně je to tak, že Ruina nejpozději v listopadu přestane dostávat cokoliv, včetně peněz na provozní přežití… Jak se o tom čím dál veřejněji mluví v USA: „Enough is Enough“.

                    1. Výborně, konečně z Vás místo hromady ideově zabarvených nesmyslů vypadla konkrétní predikce, to je cenné. Takže se podíváme, zda podpora Ukrajiny běží 1.12, nebo nikoli. Já si samozřejmě rád proti Vám vsadím, nicméně nečekám, že máte reálnou odvahu na své plky dávat i peníze.

                  2. „Nebyl jeden jediny duvod, proc by mel kleknout.“ (SSSR)

                    Takze dalsi dukaz, ze tihle gaucovi generalove maji v hlavach nasrano a mysli si, ze si lidi nic nepamatuji.
                    Zeptejte se bezneho Rusa, jak to v roce 1985 vypadalo v prodejne potravin. Nebo cehokoliv jineho.
                    Nebyl jediny duvod…

                    1. Mnoho z těch TG kanálů a informačních zdrojů, ze kterých „gaučáci“ vycházejí, jsou PSYOP ruské rozvědky/kontrarozvědky určené západním blbcům, kteří si tak mohou opravdu myslet, že stačí ještě chvíli zatlačit a Rusko se vzdá a rozpadne…

                    2. ad K42

                      Moc mne pobavila představa, že stačí embargo na McDonald a Cocacolu, aby se Rusové vzbouřili proti vládě.

                      Nejsem a nemohu být odborník na ruskou duši, ale za svůj bohužel dlouhý život jsem přečetla opravdu hodně knih ruských i sovětských autorů, pro mládež i dospělé, takže si troufám usuzovat, že Rusy nezlomí nic.

                    3. Ano, Rusko je jako příšera z animáku nebo sci-fi: čím více dostane ran, tím více vyroste a zesílí. Horší než Fénix: kdykoliv se „rozpadlo“, dalo se znovu dohromady mnohem silnější. Západ prostě pořád netuší, že kdyby v těch svých přáních na zničení a rozpad Ruska uspěl, dopadl by ve finále strašně.

          3. Cynicky se dá říci, že některé cíle se nad určitý stupeň hromadného útoku střelami/raketami nevyplatí bránit.

            Když máte třeba sklad munice za 10 mega, je „vojensky nesmyslné“ na jeho obranu vynaložit PVO/PRO rakety za 30 mega, když takových skladů máte v dosahu hafo (máte redundanci v zásobách a příslušně předimenzovanou logistiku). I při započítání mrtvých vojclů, které to přinese.

            Pokud protivník není úplný magor – což Ukroši a Amíci obvykle jsou – tak na zničení skladu za 10 mega, které protistraně vlastně ani tak moc nevadí, nespotřebuje střely/rakety za 100 mega, protože by v takové delší válce ekonomicky/výrobně prohrál.

            Což – jak vidíme ve válkách Fašingtonu a Londonabádu – se reálně děje. V Iráku/Afghoši byli schopní na rezavý pick-up za $500 střílet raketami za $100 000 z letadla za $80 mega s cenou letové hodiny $40 000. To dělali 10+ let, načež – velké divení – prohráli, protože utratili $2 biliony (10e12) a pick-upů jaksi příliš neubývalo, protivníka to vyšlo lacino.

  2. „Polsko prudce zvyšuje dovoz ruských hnojiv – média
    Tento krok přichází navzdory záměru Varšavy přerušit hospodářské vztahy s Moskvou

    Dovoz ruských hnojiv Polskem v červenci 2023 ve srovnání s loňským rokem vyskočil 3,3krát, ukázala analýza oficiálních údajů, kterou provedla agentura RIA Novosti.

    Podle údajů listu polské společnosti nakoupily hnojiva v hodnotě 20,2 milionu dolarů oproti pouhým 6,2 milionu dolarů v červenci minulého roku. V důsledku toho se Rusko zařadilo na druhé místo mezi největšími dodavateli Polska, zatímco v červenci 2022 bylo až šesté.

    Údaje ukázaly, že v červenci bylo nejvýznamnějším dodavatelem hnojiv do Polska Německo, které dodalo tuto komoditu v hodnotě 22,6 milionu dolarů, zatímco na třetím místě byla Litva s 13,5 milionu dolarů. V první pětce se umístilo Finsko s vývozem hnojiv v hodnotě 8,3 milionu dolarů a Nizozemsko s vývozem hnojiv v hodnotě 8,1 milionu dolarů.“

    https://www.rt.com/business/583393-poland-russian-fertilizers-import/

  3. Pro všechny, kteří se v problematice velice vzdáleného regionu příliš neorientují doporučuji použití základní logiky, spočívající na faktech:
    1 – maistream nám lže, nepřináší zprávy, ale sděluje, co si máme myslet
    2 – mainstream je až po kotníky zalezlý v anglosaském pozadí, libuje si, jak je to fajn a nutí k témuž pocitu ostatní
    Takže, stačí vyčkat na to, co začne mainstream referovat o tamních událostech. Pokud je Pašinjan vykreslován jako ten hodný, pak je to neklamná známka, že ve skutečnosti to bude padouch, pokud mainstream spustí, že USA usilují o mírové řešení, pak je to už snad úplně jasné – mírové řešení a la USA přeci spočívá ve faktu vše rozvrtat, rozdrobit, vybombardovat, následně ovládnout a řádně podojit. No a pokud k tomu začnou házet špínu na Alijeva a Putina, pak to bude nejspíše z důvodu, že jim v tom exportu demokracie brání.
    A pro všechny mám jeden úsměvný odkaz, že tohle už nemůže trvat dlouho … ČS Army spustila virtuální(!) náborové středisko, což mj. dokládá, že oni už se ani nechtějí namáhat nějakou osobní prací, jít osobně příkladem, už spoléhají jen na to, jaký vyvolají dojem … a pomocí něho najdou hejly, kteří by za jejich zájmy šli dobrovolně něco skutečně dělat, v tomto případě se zbavit života v jejich prospěch. Něco jako bezpracné a beznamáhavé vydělávání peněz pomoci robota na burzách ….
    Ovšem to virtuální náborové středisko ošéfovává samozřejmě virtuální asistentka, kdy předlohou programátorovi byly asi intelektuální schopnosti těch dvou nerozlučných holek – Adamové a Pekarové … no a přišel dotaz, zda zájemce o službu může mít hodnost vraníka 🙂
    Odpověď: Ano, po absolvování základního výcviku můžete mít hodnost vraníka!
    Kupodivu, přestože předloha logického uvažování byla nic moc, tak u některých otázek může padnout i celkem překvapivě přesná odpověď …
    Otázka: Kdo je v armádě největší vyžírka?
    Odpověď: Největší platy mají generálové ….
    Jak říkám, s tímto „materiálem“ v řídících funkcích je změna za rohem 🙂

    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/virtualni-naborove-centrum-armada-chyby-vranik-adela-hry.A230921_104229_domaci_ivos

    1. Pane Dvořáku,
      děkuji za tenhle Váš komentář i odkaz. Srdečně jsem se zasmála jak Vašemu textu, tak následně i při četbě odkazovaného článku. Přesně jak píšete: „…. s tímto „materiálem“ v řídících funkcích je změna za rohem…“. V současném každodenním marasmu alespoň nějaká potěcha.. 😀

    2. Je to padouch, se Sorosem se v současnosti nikdo slušný nekamarádí a než našim médiím, spíše věřím konspiračním proudům a překladům čínských a ruských diplomatů.

    3. „1 – maistream nám lže, nepřináší zprávy, ale sděluje, co si máme myslet“
      Existuje mylny nazor, ze z propagandy lide hloupnou a pak si mysli to, co se po nich chce.
      Opak je pravdou, propaganda je zamerena na hloupe lidi a jen opakuje a rika nahlas to, co si hloupy clovek mysli uz davno.
      Mainstream nelze, ani nesdeluje, co si mame myslet, nybrz identifikuje, co si lide mysli a pak v jejich mnozine vyhledava „soudruhy v mysli“ a vytvari z nich myslenkovou frontu.
      Ulohou mainstreamu neni manipulace, nybrz sjednocovani.

  4. Rád bych připomněl, že mnoho z nás se dopouští trestného činu Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia dle § 405 trestního zákoníku:
    Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
    Zločiny proti míru definuje díl 2, včetně § 405a Agrese:
    Kdo v postavení, které mu umožňuje vykonávat kontrolu nad některým státem nebo řídit jeho politické anebo vojenské akce, v rozporu s ustanoveními mezinárodního práva plánuje, připravuje, zahájí nebo provede útočný čin, který spočívá v použití ozbrojené síly takovým státem proti svrchovanosti, územní celistvosti nebo politické nezávislosti jiného státu nebo v použití ozbrojené síly takovým státem jakýmkoli jiným způsobem neslučitelným s Chartou Organizace spojených národů a který svou povahou, závažností a rozsahem zakládá zjevné porušení Charty Organizace spojených národů, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.
    Dle mého jsou oba tyto paragrafy neústavní. § 405 zjevně popírá ústavní právo svobody projevu a samozřejmě i svobody po projevu a popírá základní principy Evropských hodnot, kterými je svoboda myšlení. Zakazovat nepříjemné otázky, to patří do rejstříku totalitních států.
    Tato znění byla do našeho právního řádu zařazeny na základě Varšavského sumitu NATO, který byl zcela zjevně zaměřen na vyprovokování války s Ruskem na Ukrajině. Velice mě mrzí, že o těchto ustanovení Trestního zákoníku nikdo z opozice nemluví. Problematika je v tom, že co je a co není genocidium stanoví politická moc. Když Srbové bránili státní suverenitu v mezinárodně uznaných hranicích, bylo to označeno za genocidium Kosovarů, když ukrajinský prezident Janukovič bránil suverenitu proti spiknutí, organizovanému Spojenými státy, Francií, Německem a Polskem, bylo to označeno za nepřiměřené použití násilí. Když ukrajinský prezident Porošenko nechal bombardovat z letadel a ostřelovat raketomety a houfnicemi ráže 152 mm civilní obyvatelstvo Donbasu, bylo to označeno za protiteroristickou operaci. Nyní je otázka, jak bude definována akce Azerbajdžánu. Bude to protiteroristická operace za účelem obrany svrchnovanosti mezinárodně uznaného území nebo genocidium etnických Arménů. Patrně bude snaha vše zapomenout, aby se znovu neukázal dvojí metr Kolektivního Západu.

    1. Azerbajdzan ma ropu, Armensko len Armenov. Kedze nikto nepovedal proti Baku ani slovo, hoci priamo prebiehalo cvicenie s USA a utok na Karabach, tak by som povedala, ze je to jasne…..to bude ako Kosovo

  5. Tentokrát s Vidlákem nesouhlasím. Ono totiž k tomu útoku Azerů na karabašské Armény vůbec nemuselo dojít. Za vším hledej peníze – tady jde o ropovod z Ázerbájdžánu a Íránu přes Arménii na Západ. Íránci by přitom obešli americké sankce. Tady je největším problémem Pašinjan, prodloužená ruka USA. Ten, v rozporu se zájmy Arménů, dělá vlny a hrotí konflikt s Azery. Už dávno měl, za podpory Iránu a Ruska, dojednat záruky bezpečnosti pro Karabach. Alijev by se dohodě určitě nebránil. Teď ovšem místo prosperity a míru čeká Armény nejspíš odchod z Karabachu (kde už sídlí od 5.století !) a polibek smrti od amerických „mírotvůrců“. Výsledkem asi další rozpadlá země.

    1. Humphrey: Alijev se dohodě bránil už mnoho let aspoň takové, která by neznamenala kapitulaci Arcachu. Proč by v něčem ustupoval, když má silnější armádu a Karabach všechny státy uznávají jako součást Ázerbájdžánu? To by Arménie musela dělat v posledních letech jinou politiku, aby byla tak silná, aby s ní jednat musel. Ázerbájdžán vyhrál vojensky i politicky přesvědčivě, ale je v tom skryto i riziko, že konec konfliktu ukončí jednotu ázerbájdžánské společnosti, která podpírala i Alijeva jako prezidenta. V době míru se můžou začít lidé ptát, jak se využívají zisky z ropy a co mají ve vnitrozemí z toho, že na pobřeží v Baku se stavějí mrakodrapy a kolik disidentů je vězněno. Možná se spoléhá na podporu vyhnanců ze sedmi oblastí kolem Karabachu. Území získali zpět na podzim roku 2020 a pokud se ti lidé vrátí do svých vesnic po desítkách let, budou za to vládu podporovat. Kolik investic z ropných peněz do toho znovuosídlení půjde?

    1. Antony Zvratken asi nepochopil, že na zájmy usa stále víc států prdí. Nakonec jim nezbyde než skupina opravdových řiťolezců, jako jsou ti naši.

  6. OT
    Slováci jdou příští týden hlasovat v předčasných volbách. Velkou část politického spektra tvoří populisté nebo ultrapravice, a to se propisuje i do online prostředí. Dnešní rozhovor podcastu Stopáž je s Peterem Jančárikem, odborníkem na boj s dezinformacemi společnosti Seznam.cz. Jak se slovenský online prostor liší od toho českého? A proč jsou Slováci náchylnější k dezinformacím než voliči v Česku?

    Jak spolu Slováci komunikují online? Je to podobné jako u nás, kde má každý Facebook, píše si s lidmi na WhatsAppu a kouká na YouTube?
    Na Slovensku není silný lokální hráč jako je Seznam v Česku. Takže tam dominují globální hráči jako Meta, Google nebo TikTok. Na Slovensku není největší sociální síť Facebook, ale YouTube se čtyřmi miliony uživatelů. Pak následuje Facebook se třemi miliony, a pak je tu samozřejmě Instagram nebo TikTok. A v poslední době roste velmi radikální Telegram. Sice je to relativně malá síť, ale je hodně radikalizovaná. Eldorádo dezinformací.

    Telegram se primárně používá na chaty jeden s jedním, ne? Nebo na Slovensku jedou obří informační kanály?
    Přesně tak. Existují komunity, které si kolem sebe tvoří politici jako Luboš Bláha. Ten se poté, co mu Facebook zrušil stránku, přestěhoval na Telegram. Sice mu klesl počet sledujících, ale zase tam může být radikálnější. A už zmiňovaný Dan Kollár také žije na Telegramu.

    1. „Dnešní rozhovor podcastu Stopáž je s Peterem Jančárikem, odborníkem na boj s dezinformacemi společnosti Seznam.cz. “
      Slušný oxymóron.

      1. Ale proč hned taková ošklivá cizí slova ? Jak bojuje USA s terorismem, tak bojuje pan Jančárik s terorismem.

      2. Ale vůbec ne, oni přece nepíšou, odborníkem na boj s dezinformacemi ze společnosti Seznam.cz. Podle jejich formulace ten pán bojuje s dezinformacemi produkovanými společností Seznam. Asi mu to zatím moc nejde, ale třeba se časem zlepší…

    2. Internet je takové kladivo.
      Můžete jím a hrstkou hřebíků třeba stlouci boudu pro psa. Užitečná věc.
      Ale od určité doby, lze za pomoci téhož kladiva a stejných hřebíků, ukřižovat chlapa a ještě to ukázat celému světu.

  7. Rusové v 1989 odtáhli i se svým „Rádiem Jerevan“
    Nám tady nechali „Televizi Jerevan“
    Zase s náma vyjebali, hajzlové…

    1. ciki333
      Putin to raději pustí Turkovi,než USA.
      Jak se i píše,Arménci odmítli Ruskou pomoc a USA vojensky nepůjde proti Rusku,nebo Turecku.
      Je poznat,že USA naslibovali Arméncům pomoc,ale dopadnou jak Ukrajina,až to tam důkladně vykradou Usaci.

  8. Co takhle se seznámit s budoucím arménským premiérem?
    Ruben Vardanyan, dolarový miliardář, co se před třemi roky přestěhoval do Karabachu z Moskvy a plnou parou se bil za nezávislost Karabachu. Hrdý a pyšný, z pozice „premiera“ Karabachu vyvolal tu poslední blokádu Karabachu a hrotil situaci tak intenzivně, až ji vyhrotil. Ale veškerou vinu může hodit na Pasinjana a do pristich precasnych voleb jit s hrde vzrycenym celem, ze ten kdo zradil, je Pasinjan, on se bil do posledni chvile, v okamziku bombardovani se natacel ve Stepanakertu u okna rozbiteho pri naletu a u stolu posypaneho troskami. Trochu ho podezrivam, ze si to okno rozbil sam, stejne nejspis vznikly ty trosky. Ty fotky u rozbiteho okna uprostred bombardovani jsou totiz az moc profesionalni a budou se vyborne hodit na volebni plakaty. Pro pristi volby uz udelal jednu dulezitou nutnost – vzdal se ruskeho obcanstvi, s dvojim obcanstvim by nemohl kandidovat. Penize na volebni kampan ma, je dolarovy miliardar a s penezi nemuze ted nic moc co delat, bo je pod sankcemi jako usilovny spolupracovnik a podporovatel Putina (tedy on je spis spolupracovnik Misustina, oba se v zacatcich sveho podnikani motali kolem pocitacu)
    Prijimam sazky, ze po uteku Pasinjana tohohle chlapika uvidime v čele Armenie, celou tu dlouhou dobu blokady totiz „hladovel“ v Karabachu, i kdyz na to se svymi 150 koligramy nevypada, ale to mu nejspis nikdo nepripomene.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ruben_Vardanyan_(politician)
    https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8F%D0%BD,_%D0%A0%D1%83%D0%B1%D0%B5%D0%BD_%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

    1. To je sice hezké, ale Arméni jsou, zdá se, úplně ochromení. Miliardář jim nepomůže. Musí se změnit myšlení celého národa, musí se obnovit národ, zkonsolidovat populace. A to teď není na programu.

    1. Ten článek je neskutečná slátanina, shňácaná s jediným cílem – Lavrov sebou vzal „ruskou“ choleru do Ňůjorku.
      Přitom hňácači uvádějí, že vyšetření na infekční nemoci byli podrobeni VŠICHNI „účastníci zájezdu“, přičemž PROTILÁTKY na choleru byly zjištěny u jednoho člena doprovodného týmu. Ten byl hospitalizován v infekční nemocnici a je zdravý (přítomnost protilátek totiž NEznamená, že člověk onemocněl). Spolu s ním byli hospitalizováni (NUCENĚ, považte! Ti hajzlové rusácký si dovolili preventivně hospitalizovat bandu novinářů!!!) i další novináři.
      Ale Lavrov si přibalil do kufru choleru, aby ji exporotoval do USA.

      1. Božínku, to je zase dezinformace… A teď si to dáme správně:

        Nebyl to Lavrov, ale Čepiga a Myškin, a nebyla to cholera, ale novičok.

  9. „Pravdu povediac“
    je v těch pranárodech v horách moc nevyznám. Spíše vůbec. Těch zájmů a vlivů je tam moc, informací o tom, jak je která sekce silná a koho má opravdu za zády je málo a nejsou vůbec spolehlivé. Takže jak novinařinu tak diskuzi vynechávám.
    Jedno vím: Arméni se tam perou s Azery už celá staletí. Jiná víra, jiná kultura. A v dohledné době to nepřestane. Podobá se to boji irských katolíků a protestantů. Nebo Židů a Palestinců. Prostě zanícený bolák. Občas je v klidu ale pak se znova zanítí. „Fandit“ tam někomu je naprosto kontraproduktivní.

  10. Trocha černého humoru na dobrou noc …
    Tak, blíží se nám Euro-volby a ministerstvo vnitra uvolnilo cca 40 mio Kč na „komunikaci“ – čti předvolební propagaci úspěchů současné vlády.
    Celkem by mě zajímalo, jak chtějí spin doktoři pracovat s následujícími úspěchy:
    – dle statistik cca 300.000 dětí nemá pediatra
    – dle statistik cca 1.000.000 lidí nemá zubaře
    – politici si museli valorizovat příjmy, protože to nařizuje zákon
    – ti samí politici okradli důchodce na valorizaci, kterou nařizoval zákon
    – noví důchodci dostávají první důchody se značným zpožděním a rada od ministra zní – pokud nemáte na jídlo, požádejte o dávky (to fakt nevymyslíš:-) )
    – výrobní cena el. energie se NEZMĚNILA a je v desítkách haléřů za kWh, koncová cena pro českého občana se ovšem úspěšně výrazně změnila cca 9,- Kč/kWh
    – inflace jak prase
    – není penicilín a další léky
    – vláda radí jezdit nakupovat do Polska, kde evidentně vládne schopnější parta
    – tzv. úsporný balíček počítá s ořezáním většiny výdajů mj. na vědu a školství, jako největší úspěch pak jistě může být vypíchnut záměr propustit školníky, uklízečky a kuchařky ve školách propuštěním
    – povídání o státní výstavbě bytů za bolševika a přidělováním zdarma jen na základě podpisu dekretu- tohle musí dnešním mladým znít jako naprosté sci-fi
    Nechci rejpat, ale není náhodou ta vládní sebranka na výplatní listině Putina? Tohle směřuje neodvratně k národnímu heslu: „Bolševiku vrať se, vše odpuštěno …“

    1. Poslední věta mě taky napadla. Málem jsem si nafackoval. Ale:
      Až to „ruchne“ (není otázka zda, ale kdy), kdo se postará o pořádek, hlavně v mezinárodním měřítku? Necháme se rozebrat způsobem, který hrozil Rusku? Nebo požádáme medvěda, aby nad nám zase podržel ochrannou tlapu?

      1. Já tu větu poprvé slyšel před mnoha lety a bral jsem to jako dost dobrý úlet zaníceného komunisty a smál jsem se nad absurdností. Dnes už se tak moc nesměju – pokud dáte na stůl fakta, pak ten nový, lepší systém má celkem komplikovanou pozici … tedy pokud nejste zastáncem žití na úkor druhých.
        Co se týče naší budoucnosti jako státu – z hlediska samozvaných vládců planety drobit náš stát už dál nemá moc smyslu. Co se týče RF, tak Putin se kdysi vyjádřil celkem jasně – už nepřipadá do úvahy, aby ruská krev byla prolévána za cizí státy. Ostatně i naše „elity“ RF v podstatě vyčítají, že nás RA za cenu svých obětí zachránila před přátelským árijským vyhlazením – viz. pomníky a nově i třeba takový Vacek ze strany PRO.
        Putinův vzkaz tehdy byl, že maximálně pomohou výhodnější spoluprací, ale svoje problémy si budeme muset vyřešit sami.
        Druhá věc je, že na naši politické scéně nevidím osobnost typu Putin nebo Orbán.

        1. Protože pamatuji tři „okupace“ (tu první znám od rodičů) tak musím konstatovat, že ta ruská /sovětská byla až na exces roku 1968 podstatně mírnější, než ta před ní a ta po ní. Vlastně jenom dohlíželi, abychom se příliš nedostali do spárů Západu. Náš majetek byl náš. Naše kultura naše.
          A to je dost zvláštní závěr. Prostě – žiju už příliš dlouho.

          A mám silný pocit, že máme u Ruska nějakou (aspoň slovní) protekci. Sleduji vyjádření cara Putina – je to opravdu Car, Rusové to valnou většinou taky tak vnímají, ale nevadí jim to.
          Z měst i stepí Ruska zní modlitba „Aby nám Hospodin Putina co nejdéle zachovati ráčil!“
          Nenávistná vyjádření naší současné věrchušky berou jako exaltované žvatlání nějakých nedospělců, které jednou pomine.
          Obyvatele kotlinky? Žádná nenávist. Asi mají své zprávy z podhradí. A to ti, které znám i ti, se kterými si jenom píšu. Ano, mají občas trochu protektorské chování. Ale jenom trochu.
          Jsou velký národ.

          1. „A mám silný pocit, že máme u Ruska nějakou (aspoň slovní) protekci.“

            Možná to bude tím, jak v předvečer bitvy o Sokolovo se sovětští generálové dohadovali, kdo půjde v čele útoku. Nikdo nechtěl – největší ztráty. A Svoboda (tehdy plukovník nebo podplukovník) řekl, že půjdou Čechoslováci.

            1. Ono se šlo u Sokolova do útoku?
              Já jako fanoušek vojenství jsem si do teď myslel, že 1. čs. samostatný prapor u Sokolova byl v obraně a měl za úkol nepustit německé jednotky přes řeku Mžu. Před linii obrany byla do Sokolova vysunutá 1. rota nadporučíka Otakara Jaroše, aby poskytla zbylým dvěma rotám (v Mirgorodu a Arťuchovce) čas na přípravu obrany než rozmrzne Mža (podobný úkol měl i sovětský 78. gardový střelecký pluk ve vesnici Taranovka, který kryl předpolí 1. čs praporu).

              1. Vždyť víte, že myslel osvobození Kyjeva.
                Tehdy, za druhé světové války to bylo od našich současných spojenců.
                Čechoslováci se o to drali, Svoboda pouze přednesl názor jednotky.

        2. Vacek je pathologickej , /ha, ha said the clown/, zachranili zivot nam
          vsem i jemu, bohuzel tyhle cirkusovy cisla, sou zabarveny hodne tragicky.
          Leyno s vaznou tvari oznamila, ze Rusko na Hirosimu,
          v 45 tou atomovkou. A nemuzou prestat, jako konici v
          cirkuse porad dokola. /behaji a divakum se libi/.
          Na druhy strane ,Jelen se stara vo penize , asi kvedlackou a poradne
          micha ty triliony a zbreznovovanej president /jak jinak to vysvetlit/,
          na prvni pohled porad presvedcuje , ze chteji a hodne, aby vyhral vychod.
          Ministr zahranici ma porad vic vystraseny voci.
          Zelinar ma kalit vodu , aby byly zaplavy infotisku ,byly jen vo nem
          a nikdo necumel jinam . A bacha na Karabacha navrch.
          Ta uleva v nezavadnym tematu, bez vyznamu a do vsech podrobnosti..
          V opakovani prezvejkovanyho vod jinejch..A dokonce uredniku.
          Pouzivani klise, pak ma primou umeru ke kvalite textu ,
          ucpava mysleni ,predezvejkanou pohodlnosti ..
          Na ty reagujou ve vetsine , na vselijak na ne zamerene bezvyznamnosti
          a s velkym zajmem , pohodli nade vse…
          Navyk na prezvejkany ucebnice ,s ucitelem ,co mele dle osnov dokola,
          taky jako lipican v cirkuse , ve skole.
          Voni vedi jak zotrocovat , matkou pohodlny moudrosti ,
          pavlovovi pejskove s reflexy a bez moznosti , aby se toho lide kdy zbavili
          a naopak milovali sve zotroceni..A to rozcileni ,
          kdyz nekdo prijde s necim jinym..I graficka uprava prijde vhod.

          1. Pawe, nevím, jestli je čeština Vaším rodným jazykem, nebo jste se ji z nějakého důvodu naučil.
            Že žijete v zámoří/píšete ze zámoří jsem pochopil z Vašich nočních příspěvků.
            Ale musím konstatovat, že se stále lepšíte; tenhle příspěvek je jeden z Vašich nejlepších. Bohužel si ho asi přečte jen pár místních.

            1. Asi takhle , nejdrive cestinu slysite vsude, potom ji zacnete prichazet na chut , zamilujete si ji a potom nejak se ve vas
              stava a vodehrava , kdyz je vase , ze s ni zachazite,
              aby vysla jinak , nez u jinejch ,pro ctenare..
              Rika se tomu styl , ale ja tak dobrej nejsem..
              Dalsi do Cestiny , pridavam nejaky zabarveni , pocity , nebo vliv,
              momentu, co se snazim prenest na ctenare ,
              vono se to deje ve mne samo..Nekterym se to nelibi ,
              ja to chapu ,ale , vono si to dela co chce..
              Vzdycky je zatim premysleni , neco z toho sdilet a
              davam priklady kde muzu.
              Aby to bylo vo necem. Aspon.
              „Vono “ muze slouzit za priklad ,informace a upozorneni , ze nepouzivam skolni vedomosti nesoutezim v chytrostech ,neprejimam vod jinejch, nemam to zapotrebi , nebojim se ,
              ze delam schvalnosti na zabarveni a na sdileni , kdy ctenar muze najit neco stejnych dojmu atd. Neco treba , ze treba ctenar zareaguje , ze zacne navazovat na to ,co sem nakous..
              Ctenar se zarazi, proc sem tohle pouzil a na co. Nebo tak.
              Takze pane Obcan , jestli vy neco umite, nejen cist mezi radky , umite se otevrit a nebat , neco trochu ocenit ,tak zpetne to ukazuje , ze vidite ,postrehnete vic , mate pocity ,
              ste lepsi ctenar a vodsud vede pro vas cesta nekam dal
              a to je co se pocita, ja myslim. Hodne stesti.
              So long ,Pavel.

    2. K David Dvořák 22 září, 2023 (23:07):

      K „Bolševiku vrať se, vše odpuštěno …“:

      Nevzdávejte tak brzo ten váš optimismus o naší blbosti, užijte si jej ještě.

        1. To jste špatně pochopila, on se tomu ráji vnitřně vzpírá a tak (nejen) mu hrozí rozpolcení osobnosti.

          Skutečnost (jak sám vyjmenovává) mu zkrátka narušuje (nejen) jeho optimismus.

          A ten na Hradě je bolševikem nanejvýš tak svými způsoby nebo přístupy, určitě ne cíli.

          1. Jenže ten na Hradě je přesným prototyp českého komunisty (komunisty prospěcháře). Těch byla KSČ plná a ti také hned po plyšáku zakládali „pravicové strany v bývalém Československu.
            Nejde o cíl ale o osobní užitek, ideologie mám takovou, jak se mi nejlépe hodí.
            Napřed jsem zapálený komunista (vůbec pokud můžu oponenty poslat na smrt nebo do lágrů), pak prozřu a stanu se disidentem a nakonec zachytím nový svěží vítr a stane se ze mě „demokrat“ nejlépe takový, co rád posílal oponenty do vězení. Ještě je varianta s vynecháním toho disidentství a po prozření rovnou chytit nový vítr do plachet a začít rozkrádat (pardon privatizovat) státní majetek.

            1. Moje řeč.

              Po velkém vylučování a vyškrtávání na přelomu šedesátých a sedmdesátých let jim tam (do strany) poctiví nechtěli vstupovat, tak brali ty, kteří jim zištně četli ze rtů.

              Za pár let ti zištní už tvořili ve straně tak velkou část, že ty poctivé za kandidáty už ani nechtěli.

              A to je prvopočátek našeho radostného dneška – ti zištní (ve všech možných institucích) nám vládnou tak, jak to odpovídá jejich „kvalitám“.

              A samozřejmě už také mají dorost, který je ještě „lepší“ než oni sami.

              Nemalý vliv cizích zájmů jsem teď zanedbal, stejně se projevuje většinou skrze ty „naše“ zištné.

    3. V Polsku /jo pane Dvorak/ , sou brzy volby a to neni nikomu zajimavy,
      co tam rikaji pred volbama a co reknou potom.
      Jinde se ty udalosti nedaji uspokojive vysvetlit, samozrejme minulost
      hraje velkou roli , jde o situaci omezeneho lokalniho vyznamu,
      uz sem vo tom psal Ani armen nevi, vo co de.
      Ani zrejme vedet nechce..Jak to tam bejva zvykem , hysterie vladne.
      Odvadeni pozornosti musi bejt.

    4. Neuveritelny sou ty barikady, vysoky zdi a odpor vsech,
      pod vedenim matkomoudrostnich ,akademiku,
      tupej nezajem, pouceni ziznicich ctenaru , aspon trosicku
      vnest svetlo do nasi historie, utopeny do klise. Nepodivat se za ..
      Jak je kazdej vycvicenej na pohodlne straveni tech pedagogismu..
      Podminenych reflexu , ucit se vod ucitelu , nikoliv od skutecnosti.
      Kdyz maji malo , dostanou pridel marxismu , nebo jinyho a uz sou
      nekonecne , na celej zivot spokojeny..

    5. Nemám důvod si dělat polívčičku“bolševiku ,vrať se“ .Je to jen prázdný slovní obrat ,tzn. např. používat v dnešní době „svazáci“atd..Společnost je neuvěřitelně hnědá a to díky penězům.Až nastane skutečná diskuse o socialismu a ne útržky ,pak budu věřit ,že společnost hledá cestu z té 30ti leté blamáže.

      1. Mocipanské chátře se za ta léta podařilo úmyslným překrucováním významu slov vytvořit v našich hlavách kostěné kolejnice, z nichž většina z nás není schopna vybočit.

        To má přinejmenším dva záměrně způsobené následky:

        1) Zmatenost našeho myšlení,

        2) Neschopnost se dohodnout ani v případě společných zájmů.

        1. Je otázka, zda to byl české mocipanské chátry úmysl překrucovat slova, protože i ten předpokládá určitý stupeň pochopení jejich významu.

          A nové technické nástroje odvádějí od vnitřního k návykovému vnějšímu, k jakémusi digitálnímu alkoholu. Který je zdarma. Notorický opilec má malé pochopení pro význam slov. Při nalévání Putlera do hlavy nebude se na jeho význam tolik ptát a šup s ním na frontu.

          Pole mého je zajímavý i dlouhodobý útok na Jungovy archetypy (Animus/Anima, Muž/Žena), skrze sexuální deviatizaci společnosti. Podle Petra Knotka (Pjér la Šé’z) se tato an-arché, anarchie, začíná promítat i do roviny biologické, prý se začínají ve větší míře rodit děti, u kterých je biologické pohlaví už těžko rozeznatelné.

    6. A co brani Rajchlovi pouzit tyto informace na bilbordech pro antipropagaci uspechu soucasne vlady ?
      Rekl bych, ze by takovou akci oslovil vic nerozhodnych, nez kdyby poradal dalsi protesty na Vaclavaku.

      1. Vo tom Rajchlovi , lecos brani , podoba se svymu okoli ,
        snazi se bejt jako kazdej ,
        nekdy ale musi bejt jinej , ten, kdo chce vest musi ukazat v pravej
        moment, ze ma vuli , ze nevaha na ceste , /tak se lisi vod nas/,
        musi umet mluvit z hrudniku ,
        zevnitr sebe a uplne celyho sebe , tak presvedcuje ostatni ,
        nestaci jen posilat ven slova z huby v hlave ..
        Nestaci jen deklamovat uryvky z knihy prani a stiznosti ../na vladu/.
        Musi predem kazdymu ukazat a mel prilezitosti , ze umi jednat a ze potom ,kdyz de vo narod a jeho existenci ,atd., vo to co vopravdu chce ,
        ze je na nej spoleh ,
        ze nezavaha ani chvilku a bude vzapeti jednat a bezohledne..
        Ze sou pro toho, kdo chce vest, „nahy“ chvile , bez tolerance ,
        bez porozumeni.
        /To prenecha cisnikum , servirkam a urednikum /.
        Tohle nechci zarve obcas , potom se lidi maji ceho chytit ,vedi , ma hranu.
        Potom zase hledaji, co chce , tedy co je . Cemu muzou uverit.
        Potom si vsichni oddechneme, ze muzeme bejt zase stado.
        To sou jen povrchni , momentalni dojmy. /Lecos z toho , se da naucit/..

  11. Vidlák pokládá sice zvědavé dotazy, tedy „řečnické otázky“, na které si sám zkusmo odpovídá dle svých dávno „daných“ narativů, které „do nás všech“ nabušila za ta léta prolhaná média… Ale Fšecko špatně.

    Jak jsem psal včera či předvčírem nebo kdy to bylo, a místní nick „K72“ mi přizvukoval – doufám, že časem dodá obsáhlejší článek, s lokálními znalostmi z jižního Kavkazu – většina „našich vědomostí“ o téhle oblasti je úplně na vodě, ne-li zcela pomýlená a vlastně předsudečně chybná.

    Když se na to vražedné hemžení podíváte s „větší výšky“, zjistíte, že je to vlastně docela prosté: Fašington přes své loutky v Arménii přerušil dopravní spojení mezi Ruskem, Arménií, Arerbajdžánem, Tureckem a Íránem. Arméni vytrhali a poslali do šrotu železnice přes Náhorní Karabach, přes jižní Arménii do azerské enklávy Nachičevan – což za Sojůzu byla autonomní republika, za „demokratické Arménie“ zcela ignorovaná a izolovaná – fakticky na befel Fašingtonu zrušili dopravní spojení v Jižním Kavkazu, ze kterého profitovala celá ta oblast: obchodem mezi Íránem, Arménií, Tureckem, Azerbajdžánem a Ruskem. Vše maximálně nulováno, samozřejmě na úkor postižených zemí, nejvíce Arménie.

    Žádná válka a nepřátelství nemůže vydržet tu nejmocnější „holubici míru“: peníze a vzájemnou prosperitu. Win-win řešení – a to nabízí „ruský mír“, přesněji řečeno, rusko-íránsko-turecko-azerbájdžánský arménský mír. A hodně také čínský a indický, protože investice odtamtud se do oblasti pohrnou tryskem.

    V tom Fšem tahá Fašington a jeho NATO či EUhnijní zločinecké loutky za velice krátké lano. Pá pá, kreténi: táhněte do hajzlu! Ami Go Home!

    Ve zkratce, je to jak dle Billa Clintona neblahé paměti: „Economy, You Fool!“. S tím nikdo nic nanedělá, tak to prostě je.

    1. K42: Na Kavkaze kdyby si vzájemně nenarušovali obchodní cesty, byli by všichni mnohem bohatší. Arménie blokuje Nachičevan a sama je taky blokována. Teoreticky by nějaká podoba kavkazské unie umožnila zbohatnutí a vešly by se tam i neuznané státy jako Abcházie a Jižní Osetie, umožnilo by to jižnímu Kavkazu vytlačit vliv velmocí, ale na tom se tam nikdy neshodnou. Chybou bylo, že Arménie mohla dovolit stavbu silnice do Nachičevanu, protože by potom měla eso v podobě jejího uzavření v případě blokády Karabachu. K tomu se nedohodli. V Jerevanu žili z minulých vítězství, ale už dlouho stagnovali politický, vojensky atd.

      1. „Žili z minulých vítězství…“, no ano. To se týká i USA a Západu, kteří si naprosto chybně vyložili „vítězství v Pouštní bouři“ a ve Studené válce (což žádné vítězství nebylo, Sovětčíci to prostě odpískali), coby svou nedozírnou a nekonečnou hegemonii. Která ve skutečnosti, co se týče vojenství a válečné technologie, nebyla. Ani tehdy ne, natož pak dnes.

        Je to až absurdně komické, takové bláznivé třeštění. Ale drží je to pořád: čím je to šílenější a méně realistické, tím více do toho upadají. Jsou schopní prohlásit ruské hypersonické zbraně za komixové omalovánky, čínské nebo ruské „stealth“ technologie za mediální podvod atd. atd. atd.

        Rozumově proti něčemu a někomu takovému argumentovat nelze…

        1. sovětčíci nic neodpískali

          byli infiltrováni druhou stranou – např. gorbačov byl takovou loutkou, „poraženi zevnitř“

      2. „Na tom se tam nikdy nedohodnou“. To platí za všech okolností, tzn. i kdyby je nemanipulovali samotní největší dobráci, mírotvůrci a altruisté z jedné země za oceánem.

        Prý z Kavkazu přišli taky Keltové, kdysi dávní Árijci, dodnes se při popisu zevnějšku uvádí „kavkazský“ (Caucasian) typ. Hm. Místo nich tam přišlo křesťanství a islám. Obojí „diverzifikované“, křesťané tam jsou jak katoličtí, tak ortodoxní a v Arménii ti arménští. No a z muslimů šíitové a sunnité. To celé není ani docela málo dobrá sestava, k tomu to tam provozují „razovitym“ kavkazským způsobem.
        Pod články o Arménii to náboženské téma zmiňuju už poněkolikáté, a to proto, že tam podle mě hodně patří. Ke všemu tam po staletí fungovala krevní msta, to nejde zrušit z generace na generaci, přinejmenším dostat jim to z hlav tak, aby jim to nenaskakovalo jako první volba. V kombinaci toho všeho tam vždycky bude stačit jen škrtnout sirkou, popřípadě počkat, až si škrtnou sami.

        Všichni dobrodruzi, motorkáři počínaje, co tam byli, uvádějí jako až do očí bijící jejich pohostinnost, že se postarají na svůj úkor o toho, koho nikdy neviděli a pak už neuvidí. To dokresluje, jak jsou ve všech ohledech „moc“.

        1. Jsou to „veselejší“ kraje, to je nesporný fakt, ale že se „nikdy nedohodnou“, tomu bych dnes moc nevěřil. 30+ let stagnace a rozkrádání za poručníkování USA a Západu, které jim nic dobrého nepřineslo – jenom zchudnutí, válku, emigraci těch nejlepších mladých a bezostyšné blokování většiny národních zájmů… Sorošovskou kolaborantskou protistátní globalistickou verbež ve vedení…

          Arménů žije v Rusku snad už více než v Arménii, podobně masivní je i arménská komunita v Íránu: přičemž obě tyto země mají od páníčka „zakázané“…

          Arménie byla za dob Sojůzu celkem vyspělá země, Sovětčíky silně dotovaná; Arméni jezdili po Sojůzu jako čmelíci a pilně kšeftovali, pašovali, mafiánili – žilo se jim velice dobře, vzhledem k celkovým poměrům tehdejší doby. Arménům se také říká napůl žertovně „záložní Židé“, ve smyslu, že jsou Fšude a mají své uzavřené exilové komunity, které drží při sobě.

          Dnes je z Arménie „vymírát“, podobně jako ze zemiček v Pobaltí, odříznutý obchodně od ruských a post-sovětských trhů, od Íránu – což je dnes navzdory všemu americkému a Západnímu trotlení jejich největší obchodní partner – a od investic. Přitom mají dost informací z první ruky – od příbuzných v zahraničí – jak prudký a úspěšný rozvoj všude jinde probíhá, třeba v kdysi opovrhovaném, zaostalém a chudém Azerbajdžánu nebo v Turecku. Také v Íránu, považte!

          Nemyslím, že vzájemná – někdy až vražedná – řevnivost mezi těmito jiho-kavkazskými národy neustoupí do pozadí, potlačena penězi a prosperitou.

          Plynovody, ropovody, čínský „Pás a stezka“, ruský (a íránský etc) „severo-jižní koridor“… Mají levné energie, dostatek materiálů a pracovních sil s nízkou hladinou mezd, … na rozdíl od Evropy to vypadá jako vynikající příležitost k silnému rozvoji.

          1. Arméni v Otomanské říši měli stejnou pozici, jako Židé na Západě. Muslimům zakazuje jejich náboženství půjčovat na úrok, ostatně stejně jako křesťanství křesťanům (kteří to však již nedodržují). Arméni provozovali všechny neřesti, které byly muslimům zapovězeny, jako je lichva, prodej alkoholu apod. Za to je ovšem muslimové zároveň nenáviděli, stejně jako např. Ukrajinci, Litevci, Poláci a Lotyši nenáviděli Židy.

          2. Kvalita (materiální) života samozřejmě značně změkčuje ty „starosvětské“ prvky. Pokud je dostatečná a dostatečně dlouho trvající. Ale já bych zase spíš věřil. Že se nedohodnou. Jakkoli by Kavkaz mohl těžit ze mnoha výhod – sám některé zmiňujete, ta dohoda tam nastane jen tehdy, pokud to tam ovládne silný hráč (Turecko, islám…?). A prosadí to tím jejich „moc“ způsobem, tedy silou. Což je, právě díky tomu, že „moc“ tam jsou de facto všichni ve všem, predestinováno k další krvi.

            Sice to tu řešíme o nich bez nich, máme taky k tomu jen obecné info, můj pohled je ale ten, že člověk se má mít dobře tak akorát. Ne moc, protože pak nastává „římský“ syndrom (což jim tam tak jaksi nehrozí). A ne moc špatně, protože pak se vrací ty archetypy (což jim tam tak jaksi hrozí). Např. – Padne Arménie? Uvidí to Osetinci a další kavkazští muslimové. Což je potenciál velmi krvavě archetypální. Uvidí to místní ultraortodoxní křesťané. Ten samý potenciál. Kéž by se svět pohyboval jen dopředu, a to dokonce i tam. A protože tam nežijí v oáze, uvidí to taky Rusko a USA.

            Nevím, jak daleko do budoucnosti se s tou dohodou díváte.

            1. Moderní pro-Západní Arménie byla koncem 80. a začátkem 90. let instalována Fašingtonem a Západem jako obchodní uzávěra mezi Ruskem, Íránem, Tureckem a post-sovětskými státy Střední Asie, především Azerbajdžánem, kvůli nalezištím ropy a plynu. Podobnou funkci měla Gruzie, ale Arménie je na ještě exponovanějším místě.

              Arméni zničili sovětské strategické železnice – vedly přes Náhorní Karabach – na jih do Íránu, zablokovali sovětské strategické železnice přes Nachičevan do Turecka. 30+ let blokovali stavbu nových, vysokokapacitních železničních koridorů a velkých silnic mezi těmito státy. A stavbu plynovodů a ropovodů samozřejmě také.

              Na odstranění této „ucpávky“ mají eminentní zájem dvě supervelmoci – Rusko a Čína – a dvě regionální velmoci – Turecko a Írán. A také samozřejmě Azerbajdžán a další nejen turkické národy a státy ve Střední Asii. Zájem na výše uvedených projektech mají také Arméni – když vynecháme kolaborantskou pro-Západní „elitu“, která je placena právě za to, aby „ucpávka“ přetrvala.

              Jsou to ruské projekty „Severo-jižní koridor“, čínské projekty „Pás a stezka“, v širším pojetí ekonomická integrace v rámci BRICS+.

              Nějaká maličká Arménie, potažmo 100+ tisíc lidiček někde v jakémsi Náhorním Karabachu, jsou jen záminky. Arménie samotná je „péčí Západu“ téměř zadušená, vylidněná a státně naprosto rozložená: obyvatelé nepůjdou chcípat s útočnými puškami někam do hor kvůli nacpanějším peněženkám jakýchsi zločineckých Sorošoidů ve vládě, kteří také obsadili většinu státních koryt a vysávají 30+ let celou zemi. Raději emigrují: mají kam, jelikož většina Arménů žije mimo Arménii a jejich diaspory jsou bohaté a vlivné. V Rusku, Íránu, Francii Žabostánu, USA.

              Proč to Fašington a Londonabád, jejich EUhnije a další Západní síly prakticky vzdaly? Protože nemají v oblasti žádnou skutečnou sílu: byla by to vojenská a vlivová katastrofa, veliká ostuda a ztráta tváře. Nemohou s tím dělat nic, jen kvičet v žumpách.

              Situace je všem jasná, a co plodí Západní žumpy za bláboly, je akorát k smíchu.

              1. O „instalaci demokracie“ ve formě té ucpávky tam Amerikou si nedělám iluze. A naše pohledy asi nejsou v zas tak příkrém rozporu. Vy se jen spíš díváte na vlivy vnesené zvenku, já na vnitřní. Obojí tam hraje svoji roli.
                Když mají všichni peníze, přestává je bavit hádat se, kdo má lepšího boha, či sice stejného, ale v lepším provedení. O tom žádná, přinejmenším už ne pokaždé do krve. I na tom Kavkaze. Tolik co do souhlasu s vámi.

                Ale geny jsou geny. Možná jste si všiml, že se těmi náboženstvími zabývám, snažím se všímat, jaký mají u koho vliv na vzorce chování. Kavkaz podrobněji samozřejmě neznám (jen zprostředkovaně přes Moskvu, kde mi někteří odtud pocházející o něm vyprávěli), ale že je to taková trochu enkláva se vzorci postprvobytně pospolné či klanové společnosti, to patrně vidíte také. K tomu tam fungují různá poloilegální, nábožensky před – či pseudo- křesťansky/islámsky až kultovně formovaná bratrstva, kterým tu v Evropě nemáme jak rozumět. Možná se to týká víc severu, ale jih Kavkazu tím v žádném případě není nedotčen.

                Z toho severu je jistě příkladem stabilizace Čečna, ale není to zrovna zadarmo, navíc jim tam Rusko nedělá problém s provozováním islámu. S křesťanskou Arménii v azerském držení to asi tak jednoduché nebude. Navíc jim tam ten Karabach hnisá už nejmíň sto let. Nejprve arménské revoluční gardy anihilovaly Azery, napřesrok Enver Paša Armény. Pak éra sovětského „klidu“, aby odtud Arméni vykopli v 90. půl milionu Azerů.

                Vždycky byli a pořád jsou navíc trochu „divocí“, na české poměry spíš víc divocí. Proto jsem vedle náboženství zmínil i tu krevní mstu a jako protipól tu „bezbřehou“ pohostinnost. Zrovna tyto věci jsou těmi, které se u tradičně pasteveckých a zemědělských společenství Kavkazu vyskytovaly velmi. A i když dnes možná už ne jako standard, pořád se relativně často vyskytují v tom provedení „moc“. Tím netvrdím, že tam mají středověk, jen to, že to v jejich historické paměti je pořád přítomno. Takový trochu Tamerlánův odkaz. Ani sovětská éra to nedokázala vymazat, po ní se to reinkarnovalo do předsovětsko-postsovětského provedení.

                To je, proč jsem u té potenciální domluvy skeptický. Asi jsem to mohl zkrátit na – mají to tam geneticky zakódováno. Jenže takto rychle hotovej s tím být neumím 🙂

                1. Máte samozřejmě pravdu, v tom se shodneme úplně: domluva a prosazení i udržení míru nebude jednoduché. Ale za Sovětčíků se to „téměř povedlo“, či alespoň dostatečně potlačilo, bez hekatomb mrtvol na všech stranách – což dává určitý optimismus a naději, že by to jít mohlo.

                  Ať tak či tak, „uzávěra“ mezi zeměmi Jižního Kavkazu bude odstraněna, to mi přijde evidentní. I kdyby to mělo znamenat nějaké místní vraždění – které všechny strany – mimo Fašingtonu, samozřejmě – budou bedlivě sledovat slepýma očima. Včetně Arménů, jelikož oni sami dobře vědí, jakých kousků se na Azerech v minulosti dopustili…

                  Už minulý či dokonce předminulý rok Pašinjan a jeho mocenská grupa souhlasila s obnovou původních sovětských železnic přes Náhorní Karabach do Íránu: Arménie na to dostala 2 miliardy dolarů, z toho 1,5 mld. platili Číňané a 500 mega Rusové. Ale pokud vím, peníze záhadně zmizely a stavět se nezačalo…

            2. Jak daleko do budoucnosti? Moje křišťálová koule daleko moc nevidí. 😀
              Samozřejmě, pár let to trvat bude. Než se vášně uklidní, rozvojové projekty začnou přinášet ovoce a oblast jako celek radikálně zbohatne…

              Když se mohla uklidnit Čečna a stát se opět jednou z opor „ruského světa“, přijde mi, že to časem půjde i v tom Jižním Kavkazu. Prohlédněte si – třeba přes net – Groznyj, to je výstavní město, ekonomika tam jede… před 20-ti lety to byla kupa rozmláceného železobetonu a všichni po všech stříleli.

    2. Clinton byl ovsem /no fool, at all/, expert , zadnej kaspar ..
      Nekdo vyvazi vyrobky, co vyrobi lidi pro lidi , jinej suroviny ,president
      usak vyvazi nic jinyho, nez , valecny dolary. ..
      Kapitalista zacne vyrabet vyrobky a kdyz se kupujou, tak je zacne
      automaticky sidit ,predrazovat a jinak znehodnocovat az skonci ,
      kdyz , kdo jinemu jamu kopa..
      Dokonce zivotne dulezite zbrane , nechteji litat ve spatnym pocasi.
      /Vystrelit raketu na mesic prijde jinde levnejsi , nez jedno takovy vosizeny a predrazeny letadlo/.
      Ekonomika je pro /no fool/ experta prave tohle a nic jinyho ,
      kterej tohle nevidi a nesmi ,kdyz neni zadnej kaspar zadnej fool /sou ty jiny/,
      znamena to vyvazet zadarmo za zajmy nekolika, za jejich astronomicky
      drahy valky i svuj vyrobek , dolarovou menu.
      Opakovany nacpavani Nemecka , ale do opakovanych krizi,
      tezce zaplaceny demokraticky volby od valky v EU , aby nevyhrali komunisti, investice porad drazsi , ktery meli davno skoncit..
      /To je taky zajimavy jak se kazdej porad upina, k tem volbam a touzi
      se nechat tahat za nos, po staleti a nema nikdy dost , vo vladach ,
      co ty volby poradaji , vyhlasuje kazdej zaroven , ze se jim neda verit a
      ze lzou a horsi /.. Nikdo nechce myslet ,radsi to nejhorsi..

    3. Ještě jsem chtěl dodat, k Vidlákovým úvahám „o konci Arménie“, že je to úplná pitomost, promiňte mi neomalenou upřímnost, Vidláku.

      Proč by to Rusové dělali a dopustili? Neudělají to a nedopustí, v žádném případě. Ani Íránci, když už takovou nesmyslnou blbost probíráme „prokydáváme“. Ani Turci to neudělají, z mnoha důvodů.

      Rusko má s Armény dlouholeté vazby, a překvapující počet ruských hlavounů, převážně v oblasti obchodu a financí, má arménské kořeny – což platí celá staletí. Írán je na tom dost podobně: snad v každém větším městě jsou tam arménské čtvrti, kde se například zcela veřejně a legálně prodává alkohol a žádná „náboženská policie“ se do nich nesere si jich nevšímá.

      Chápu, že Vidlák zřejmě vychází z žumpoidních nesmyslů, které jsou šířeny, a zapisují se nám do hlav, aniž to vědomě vnímáme a nějak rozumově korigujeme – protože tato oblast je nám velice vzdálená, jak zeměpisně, tak kulturně i nábožensky nebo lidsky, chcete-li.

      Velkoturecko je, podobně jako třeba Velkopolsko, imperiální sen všemožných „majitelů světa“ – převážně ve Fašingtonu a Londonabádu, zaměřený na „rozesírání“ světa – nic takového dnešní moderní Turecko a jeho vedení zjevně nemá v úmyslu. Operovali s tím jenom USA placení „islámští Sorošovci“, tedy Gülenisté, kteří podobně jako Sorošovská OSF po Západu, roztahovali pařáty po islámské Střední Asii, hlavně mezi těmi turkickými národy. V Turecku je Gülen stíhán a hrozí mu doživotí…

      Asi tolik k Velkoturecku a „konečnému řešení arménské otázky“…

      1. „Rusko má s Armény dlouholeté vazby, a překvapující počet ruských hlavounů, převážně v oblasti obchodu a financí, má arménské kořeny – což platí celá staletí. “

        Jedno zname jmeno:
        Sergej Viktorovič Lavrov, ruský diplomat a politik, ministr zahraničních věcí Ruské federace.
        Narodil se v Moskvě arménskému otci původem z Tbilisi v Gruzii a ruské matce z Noginska.

        1. Erdogan potrebuje malou viteznou valcicku, aby vydrzel,
          ma velkej islam, ale este vetsi inflaci. Ta nechce pryc.
          EU zkomira ,prachy dou na ukra..Plete se turek do toho aby dostal min.
          Medved v Kremlu ziva ,pac problem neni mozny momentalne resit
          a nejak kolem toho pobihat..Jeste neni pravej cas ,jedou v tom jiny ..
          Ten taky prijde..
          Reseni a trvaly ,neni mistni , ale globalni..
          /Musi se pohnout hranicema a mapama/.

          1. Turecká inflace není ani tak způsobená mizerně řízenou tureckou ekonomikou nebo jejich zbrojením. Jde to typický finanční útok Fašingtonu a Londonabádu na tureckou liru, turecké obchodní vztahy a ekonomiku jako celek – mají k tomu kromě burz také MFF a SB a další takové páky. Násobí to také nynější amícký útok na euro, kdy USA přímo vyžírají své „spojence“ v EUhniji – tak daleko to už došlo.

            Erdogan je kluzký turecký had, a Turecko postupně přelévá své „assety“ do nedolarové a neeuro oblasti… v tichosti se navazuje na BRICS+, SOŠ a další nové ekonomické a finanční instituce.

  12. Co oči nevidí, to srdce nebolí. … třeba to platilo u Hutů a Tutsiů, ale u Arménů to cítím jinak, i když jsem tam nikdy nebyl a nikoho tam neznám.

    1. Re: Ládik!!!

      Do Almaty se může, ale nevím, jestli bys nebyl zklamán. To staré je nenávratně pryč…
      … neboli s láskou vzpomínáme…

      … a na Bajkal se dostaneš v poho, pokud si dokážeš sehnat vízum, což by snad neměl být problém.

      Jinak kámoš – motorkář řešil Bajkal poněkud šíleným způsobem.
      Do Moskvy přes Turecko, tam si koupil motorku – Čínu, udělal malý servis a jel…
      … kdybys urgentně potřeboval parťáka na příští léto…

  13. Komu připadne rádio „Jerevan“?
    Když občas poslouchám náš rozhlas, tak si připadám, že nám prodali „know – how“.

    1. Re: berkowitz

      Nikoli, mladý muži. To jen Vy jste tak starej a nevzdělatelnej, že nepoznáte geniální investiční záměr našich JEDINĚ správných soudruhů.
      Takže Rááádyjo Jerevan už je v našem talóně. Jen houšť a větší kapky! Dyť vám furt mlátím do kebule, že tuhle válku vyhrajeme!!!
      Na Bělehráááád!!!!!

      1. Otázka na rádio Jerevan: „Je pravda, že se budou zvyšovat mzdy?”
        Odpověď: „Ano, ale podle abecedního pořádku: (A) armáda, (B) bezpečnost, (C) cenzoři, (D) dost.”

            1. Jsou volby svobodné, když je voličstvo zmanipulované?
              Nemá dost relevantních informací nebo není schopné ty informace správně vyhodnotit?
              A co to znamená „správně vyhodnotit“?

              1. Kdo určí, co je relevantní informace? Z toho okruhu se přece odvíjí i celkem předvídatelné vyhodnocení. Zapřaháte vůz před koně.

                1. Přesnější by asi bylo použití termín „nekorigované informace“.

                  A kdo určí, co to je? On už to určil člověk nejpovolanější – premiér Fiala. Je to přesná negace toho, co popisuje zde: „…lidé mají PRÁVO na to, aby informace byly KORIGOVÁNY.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *