1 května, 2024

Náhorní Karabach hladoví

Sleduju reportáž z Náhorního Karabachu.

Náhorní Karabach hladoví, alespoň tak to tvrdí jeho prezident a vláda – vedení nikým neuznané samostatné separatistické minirepubliky na Kavkaze s arménskými obyvateli uprostřed Azerbajdžánu, asi 150 tisíc lidí, ani sousední Arménie její samostatnost neuznala.

Před třemi roky prohráli válku s Azerbajdžánem, do jehož území podle mezinárodního práva Náhorní Karabach patří. Ale místní radikální separatisté nadále odmítají svoji porážku uznat, odmítají jakoukoliv spolupráci s Azerbajdžánem.

Z Azerbajdžánu, tj od východu tzv Agdamskou cestou přijíždějí náklaďáky se zásobami potravin a dalším zbožím. Ale radikální separatisté odmítají zásobování z Azerbajdžánu, zastavují a blokují náklaďáky na svých „hranicích“ a posílají je zpět. Chtějí přivézt potraviny jedině z Arménie tzv. Lačinským koridorem od západu. Ale Azerbajdžán naopak tyhle náklaďáky z Arménie zastavil s odůvodněním, že chce prověřit, jestli neprovážejí kontrabandu. Ale to zase zásadně odmítají Karabašci a Arménie, takové podezření je „uráží“. A tak už mnoho týdnů je Náhorní Karabach bez dodávek potravin, žije jenom z toho, co se sklidí z polí a zahrádek na místě a toho moc není. Obyvatelé fasují jeden půlkilový bochníček chleba (tzv buchanku) na týden. Zapojili také několik jiných států z Evropy, které poslaly humanitární pomoc, ve frontě stojí náklaďáky se zbožím z Francie.

Na obou stranách u hranic hrdé pseudosamostatné nikým neuznané republiky Karabach stojí fronty náklaďáků se zásobami, radikální separatisté jsou neoblomní, azerbajdžánská vláda také.

Před azerbajdžánskými náklaďáky, přivážejícími od východu mouku na chleba, stojí zátarasy a uvědomělá parta karabašských „vlastenců“ a křičí: „Radši zdechneme hlady, ale nic z Azerbajdžánu nechceme“. Vedle stojí ruští vojáci z mírových sil, kteří mají za úkol dohlédnout, aby se zase nezačalo střílet. Nezúčastněně pozorují křičící dav.

Karabašci a Arménie nyní sklízí plody svého extrémního nacionalismu z 90. roků. Byli to Arméni, kdo začal s vyháněním Azerů z národnostně smíšeného Karabachu, to byly strašné akce, když vyváželi za mrazivých nocí Azery z Karabachu do různých azerbajdžánských měst na korbách náklaďáků, tam je vyhodili na ulici a nechali na pospas mrazu. Mnoho Azerů se dokonce muselo zachránit před zběsilostí arménských vojáků tím, že přebrodili v zimě řeku do Iránu. Byla jsem v SSSR v té době, koukali jsme na to v televizi s vykulenýma očima. Celé azerské rodiny s dětmi v náručí v noci v mrazu vysazené z náklaďáku na námětí neznámého města, pak je přesouvali do škol, kde se alespoň topilo, spali na podlaze, neměli s sebou nic … Arméni a Karabašci s tím vyháněním začali první. Přitom ty vyprázdněné vesnice ani nedokázali osídlit, je to tam horší, než u nás po válce v pohraničí. Rozvaliny, mezi kterými se pasou ovce a kozy. Arméni s tou válkou začali a ostatní kavkazské národy se přidaly, v občanských válkách na Kavkaze bylo ze svých domovů vyhnáno několik milionů lidí, na mnoha místech se i vraždilo.

A když ostatní národnostní extremisté v jiných částech SSSR viděli, že jim to prošlo, tak je napodobili.

Extrémističtí Arméni měli největší podíl na rozbití Sovětského Svazu. A teď je Arménie i Karabach totálně neúspěšná zdevastovaná země, pohroužená do hazardu a narkotik, ovládaná oligarchy a mafianskými praktikami a místní lidé i celý ten stát přežívají jenom díky přílivu peněz ze zahraničí od gastarbeiterů, krajanů, mafiánů a zahraničnímu sponzorování neziskovek. Kdo může, ten odtud emigruje do zahraničí. Od roku 1990 se počet obyvatel snížil o třetinu.

Tady si teď extremisté v Náhorním Karabachu nevšimli, že svět teď řeší úplně jiné problémy a Západ nemá čas a energii, aby se věnoval kapricům jednoho zapomenutého údolí na Kavkaze, jehož separatisty kdysi podporoval, aby tím vyvolal nepokoje, podráždil Rusko a rozložil Sovětský Svaz. Umanutá zaťatost Arménů a Kabašců je teď všem na obtíž.

Obrázky:
– mapa situace: oranžová barva – Náhorní Karabach, světle zelená, tmavě zelená a modrá – Azerbajdžán, růžová – Arménie
– vyhnání Azerů z Karabachu před třiceti roky
– současný stav vysídlených vesnic

mapa situace: oranžová barva – Náhorní Karabach, světle zelená, tmavě zelená a modrá – Azerbajdžán, růžová – Arménie
Vyhnání Azerů z Karabachu
Současný stav vysídlených vesnic, Kelbajar

64 thoughts on “Náhorní Karabach hladoví

  1. I na odpověď paní Divišově, chci dodat, ze v rodině SSSR,byl v Asijských zemích poměrný klid.Jak je známo,rozpad nebo li vzestup extrému začal Gorbačovem, ale za silně podpory západních rozvědek, jak jsou známé barevné revoluce a to činí pořad. Tam klid nebude do te doby,než zase přijde silná ruka z Moskvy.

  2. Vidím vykácené lesy. To dělají jen barbaři, bez ohledu na národnost nebo státní příslušnost.
    Chybí mi v článku náboženský podtext. Azeři – muslimové, Arméni – první křesťané.

    1. To bude tím, že náboženství nehraje roli – azerové dostali kvéry třeba z izraele a oběma stranám konfliktu dodali zbraně mírotvůrci z Kremlu.

      Pašinjan vsadil na bezpečnostní dohodu s Putinem a teď je díky tomu za pitomce. A to nejhorší teprve přijde: až liliPutin exne a kremelské sebranka se začne mydlit mezi sebou, válka o Karabach pojede nanovo.

      1. Bezpečnostní dohoda s Ruskem se týkala územi Arménie, broučku, a ta byla do písmenka dodržena. Náhorní Karabach není územím Arménie. (Tvoje první lež.) Pašinjan byl Arménům dosazen „západem“ a na bezpečnostní dohodu „nevsadil“, nýbrž ji jako dlouhodobou smlouvu zdědil od svých příčetnějších předchůdců. (Tvoje druhá lež.)
        Pašinjan se tuze spolehl na „západní partnery“ a jejich spolehlivost už viděl v praxi.
        Nepřestávej lhát, broučku, neumdlévej! K čemu bys jim jinak byl?

        1. Bezpečnostní dohoda s Ruskem hlavně znamenala, že Arménie musí nakupovat zbraně z Ruska a nikoliv jinde. Proto jsou teď v hajzlu.

          „Dosazen západem“ je klasický výblitek žvanilů, když o věci nic neví a chtějí si krknout.

          Žádnou lež z mé strany jste nepocitoval, protože nemůžete.

          1. Tak, správně, nepřestávej lhát, broučku, neumdlévej! A že ti glazurka dávno popraskala, to vůbec nevadí! Čím průhlednější tvoje lži jsou, tím víc prskej! K čemu bys jim jinak byl? 😀
            Jinak, podívej, blbečci sem kromě služebních čtenářů nechodí a ti ostatní vědí, jak to bylo doopravdy. Ale je jasný, že něco vykázat prostě musíš a šéfikum to říkat nebudeme, ju? 😉

            1. Azerové jsou snad nejmírumilovnější muslimský národ. Naopak Arméni jsou náboženští pošuci. Jsou náramně pyšní na to, že přijali křesťanství jako státní náboženství první na světě. Vrazilo se jim to do hlavy a považují se za něco lepšího.
              Jsou tak nesnášenliví, že mají ve Starém městě i vlastní čtvrt , jenom pro Armény.
              Vidět video, jak se zbožní mniši vzájemně kopou do koulí, když se perou o klíče k Božímu hrobu, je podívaná pro silné nátury.
              Proto ty klíče tradičně opatruje muslimská rodina, aby si křesťani vzájemně nevydloubali oči.
              ***
              Izrael má od Azerů laciný plyn z Kaspiku. Proto ta podpora. Víc bych za tím nehledala.

          1. Re: Onanym

            V Arménii žádná rusiká základna není, kromě ofiko modrých přileb, jejichž rotaci zajišťuje RF.
            Něco méně blbého bys tam neměl?

      2. Pašinjana a jeho kliku dosadila do pozice tamní barevná revoluce.
        No a od té doby to jde s Armény zase z kopce, takže nebude nic neobvyklého, když dopadnou opět stejně jak v Turecku. Arcach je taková předehra.
        A kdopak jim tak asi tu barevnou revoluci a tím i nesvětlou budoucnost zařídil anonyme škeblo?
        Rusi to nebyli.

          1. No tak mě,nerozuma, škeblo poučte.
            Mě a také hen tu wikipedii, páč i ta tomu nerozumí a eufemisticky sděluje:
            „Revoluce je někdy řazena k sérii tzv. barevných revolucí. Byla vnímána jako příležitost pro Arménii, aby přesměrovala svou zahraniční politiku na západ, namísto dosavadní proruské orientace. To však složitá geopolitické situace Arménie, zejména konflikt o Náhorní Karabach, zcela neumožnily.“
            https://cs.wikipedia.org/wiki/Arm%C3%A9nsk%C3%A1_revoluce_2018

            Mno, já tomu třeba nerozumím a škebla tradičně lže.
            Což je takový drobný rozdíl mezi nána dvěma.

        1. O co valcit je.
          Minimalne aby tam nevznikla americka vojenska zakladna, na trojmezi Iranu, Ruska a Turecka.
          Driv take byla vyznamna trat z Iranu pres Armenii do Ruska, kterou v dobe 2. svetove dostaval SSSR pomoc Lend+Lease. Ale ta je ted totalne zdevastovana a Iran s Ruskem stavi nove spojeni pres Azerbajdzan.

  3. No, já bych Azery zas k moc neobhajoval.
    A ke kavkazským národům asi tolik. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Středoevropan porozumí tomu, co proklamují, jen velice obtížně.
    Ad rozbíjení SSSR a národnostní nepokoje – spory mezi národy na základě deklarování k příslušnosti k nějakému etniku započaly vyhřezávat již počátku 80. let úměrně s rostoucím průměrným věkem členů nejvyššího politbyra.

    1. Stalin národy po impériu náhodně přesouval a maloval hranice tak, aby zajistil co nejvíce národnostních konfliktů. Tak mohlo impérium štvát jeden národ proti druhému, aby neměly čas protestovat proti trůnu.

      Putin se snaží v této sviňárně pokračovat, svým vzorům Stalinovi a Hitlerovi nesahá ani po kotníky. A až exne, tak za ním zůstane Impérium v rukou diadochů válčící se sousedy i vlastními pretoriány z Čečny.

      1. Války na Kavkaze mezi místními národy byly už před příchodem bolševiků. Mír nezajistilo žádné uspořádání. Carské Rusko mělo gubernie, které neměly hranice na národnostním základě. Kavkazská federace národů v roce 1918 se za chvíli rozpadla. SSSR s republikami a autonomními oblastmi jednotlivých národů držel pohromadě jen diktaturou jedné strany. Gorbačov to uvolnil a hned se objevily všechny staré spory. Arméni a Azerové potom chtěli vybojovat tu válku, kterou jim o 70 let dřív bolševici přerušili. Vytváření států z víc národů skončilo fiaskem Jugoslávie a SSSR. Federace většinou fungují tam, kde nejsou národy s tisíciletou tradici válek mezi sebou. To jsou USA, Kanada, Austrálie. Lidé se často stěhují, jejich historie je krátká. Nevznikl zatím národ Kansasanů ani Minnesoťanů. V Evropě výjimkou je fungující Švýcarsko. Pro jižní Kavkaz by bylo racionální založit konfederaci Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie včetně autonomních území jako Abcházie, ale nikdy se na tom nedohodnou, i když by to přineslo velké zbohatnutí. Už jen kdyby si vzájemně neblokovali dopravu. Snížili by tím i vliv velmocí. O Karabach by se bojovalo i bez ruských zásahů.

        1. To je zbytečné, kdo tam nebyl nepochopí. Nevím co je v těch v těch školách učí, když neumí ani vyhledávat na WIKI. Že na malování hranic jaksi neměli za Stalina času, jim vůbec , ale vůbec nedojde. Že byla v Rusku 90ti % negramotnost, že se bydlelo v zemljankách, že tam bylo jen zapár míst se vzdělaností uznávají i tvůrci WIKI. Že studenti po revoluci se rozjeli po zemi a učili lidí číst, psát a počítat, že proběhle elektrifikace země, přehrady aby b yla EE a další, to mu nic neříká. No bodejť v té době jeho děd ještě čůral s tátou po plotech> A že přesto všechno za pouhých 25 let vyhráli II. WW, Za 35 a něco vyslali první družice, a o něco později první kosmonauty … tak to už vůbec nic. Zatím co u nás za 30 let jde všecko z kopce na jejich porevoluční úroveň jaxitaxi nevidáí. Počítám že skončí na úrovni jejich let dvacátých minulého století..
          Jak se to říkávalo – hujávůl.

      2. Anonyme anonyme, kdyz chces diskutovat pod mymi prispevky, neco si napred nastuduj.
        Narodnostni mismas na Kavkaze nevytvoril Stalin, ten vznikl uz o nekolik stoleti drive. Do 18 stoleti na tom uzemi v kazdem udoli zil nejaky jiny kmen. Kazde udoli melo nejakeho vladce. Okolo byly velmoci – perska rise, osmanska rise a na severu carske Rusko. Osmani a Persane soustavne poradali najezdy na jednotliva udoli, zautocili, rozkradli, co se dalo vzit, kdo neutekl, toho zavrazdili a zase odjeli. Na jednu stranu porad loupili, ale kvuli horskemu terenu nikdy nedokazali to uzemi uplne ovladnout. Kdyz se Rusko na zacatku 19 stoleti probojovalo kolem Kaspickeho more az k Baku, a kolem Cerneho nore do dnesni Abchazie, videly kavkazske narody, ze v Rusku se zije lepe a ruzne chanaty a knizectvi zacaly zadat cara, aby k nim poslal vojsko, ochranil je a pripojil k carske risi. Tak se postupne jizni Kavkaz stal soucasti Ruska.
        Potom Rusko zahajilo vymenu obyvatelstva s Osmanskou risi. Krestane byli v osmanske risi utlacovani, tak se car a sultan domluvili, ze muslimove z Ruska a krestane z osmanske rise se mohou prestehovat do druheho statu. Vzdycky se sbalila cela vesnice, sehnali stada, nalozili majetek na vuz a vyrazili. Opacnym smerem vyrazili zase druzi, proste si vymenili domy a pastviny. A tak vznikala cela etnicka udoli, v kazdem udoli jiny narod – Armeni, Azerove, Gruzinci, Rekove, Rusove, Kozaci, Kurdove. Podle kvalifikovanych odhadu se takhle prestehovalo behem 19. stoleti asi 2-3 miliony lidi. Jenom diky tomuto stehovani vzniklo masivni armenske osidleni Nahorniho Karabachu, predtim byl Karabach vetsinove azersky.
        Obvinovat z narodnostnich konfliktu na Kavkaze Stalina muze jenom takovy neznalek a ignorant, jak se predvadis v diskusich ty.

        1. Re: MD

          Házíte perly sviním.
          Pište a házejte dál.
          Ne že byste zkrásněla a omládla, ale vaše písmenka mi zas až tak moc nevadí.

          Ta poslední věta má býti pochvalou. Ale jen malou, abyste mi tu moc nevyžírala moje fanoušky.

        2. Jinak jste to napsala krááááásně … neruské národy chtěly dobrodinní říše a samy žádaly cara o svolení, aby se staly součástí Impéria …

          Čerkesové by mohli vyprávět. Jste dokonale vycvičená.

          1. PS Je příznačné sledovat, jak Vás můj příspěvek vyprovokoval. Přitom to ani nebyla polemika s blogem, vyprovokovalo Vás jen to, že jsem si dovolil kritizovat Impérium.

            1. Je příznačné sledovat, jak je nevzděla(tel)nost třetiřadých referentů přímo úměrná jejich prolhanosti 😀 Nepřestávej, broučku!

            2. určitě si připadáš jako jedi:))))
              bojovník proti impériu, tentokrát špatný výběr stran, bakalář na zamini to prostě nedává…
              heil zelenski

          2. Anonyme, anonyme
            Ty fakt potrebujes poradne dovzdelat. V dobach carskeho Ruska byl vyraz čerkesove označením právě pro ty přestěhovale obyvatele z osmanske a perske rise. Nikoliv jenom oznaceni narodnosti, tim se stalo az pozdeji. Takze jako čerkesove bylioznacovani nejenom narodnosti čerkesove a Abchazci, kteri se stehovali z Kavkazu do osmanske rise, ale take z osmanske rise do Ruska prestehovani krestane – Armeni, Rekove, Gruzini ad. Stehovali se nejenom do Zakavkazi, ale take do Novoruska, Tavridy, na Donbas, na Ukrajinu, dokonce i do stredni Asie.
            A tamni neruske narody chtely byt soucasti carskeho Ruska, protoze pak je ruska armada ochranila pred nicivymi a vrazednymi najezdy osmanu a persanu. Delegace diplomatu z karabaskecho chanatu taborila v Petrohrade a ukecavala cara mnoho mesicu, nez odsouhlasil, ze do mesta Susa posle carsky garnizon, zridi v nem kasarna pro ruske vojaky a take tam vybuduje carskou statni spravu 😀
            Stejne jako v Petrohradu dlouho skemrala delegace gruzinskeho knizete, co sam sebe velkohube oznacoval za cara.

  4. A proto jsem tak opatrný, když se o někom řekne že je řekne „vlastenec“.
    Nacionalismus je většinou jen zástěrkou boje o moc. o prachy.. Tam, na Ukrajině i jinde. Třeba v Africe.

  5. Ano, je zábavné pozorovat gladiátorské zápasy z relativního bezpečí hlediště a svými palci, tak a nebo tak, povýšeně pomyslně rozhodovat. Že jsou na světě ještě nějací horší než-li jsme my.
    Jenže, ve skutečnosti, to o čem se domníváme, že je hlediště, je aréna. V ní jsme my.

    1. Jenže – má to ještě jeden level. Ti kteří to vidí tak, že my jsme rovněž v aréně taky nejsou v hledišti cirku.

      Pobyt na sloupku jen umožňuje pozorovat, ale nechrání před zbouráním sloupku, až se budou rozšiřovat dvorečky na úkor jiných dvorečků.

      1. Ono to jde kolem jak Coroboros. Každý si raději představuje, že on je požíratelem.

        Sloupek…. Včas vyměnit za archu. Jde-li to a je účelné.

  6. Nejdřív byl pogrom v Sumgaitu ještě před válkou. Divíte se, že nechtěli žít pod vládou Baku? V Nachicevanu žilo 40 % Arménů. Byli vyhnáni a jejich kostely a hroby ničeny. Je to výsledek narýsování hranic za SSSR, kdy Nachicevan byl připojen k Ázerbájdžánu, ale Karabach k Arménii nebyl. Alijev vždy chtěl úplné vítězství místo dohody. Vnější nepřítel sjednocuje jeho lidi, aby zapomněli na jeho diktaturu a nebouřili se. Neptali se kam mizí zisky z ropy. Salámová metoda. Nejdřív návrat vyhnaných do sedmi okresů okolo horského Karabachu. Potom dobýt samotné hory. V další fázi bude útočit na Sjunik v Arménii, aby Armény oddělil od Íránu. Tisíci drobnými akcemi, aby se neaktivoval obrana CSTO. Slibům o tom, že Arméni můžou zůstat jako občané Ázerbájdžánu se nedá věřit. Alijev se projevil jako schopný machievallista, ale ne jako velkorysý nepřítel. Stačí připomenout, jak to dopadlo s arménskými zajatci. Jak měla Arménie něco vyjednat po svém vítězství v první válce? Ázerbájdžán se spoléhal na peníze z ropy, které posílí armádu. Proto mohli čekat až zesílí a neměli důvod uzavírat trvalý mír. Rozdíl v počtu obyvatel se stále zvětšuje ve prospěch Ázerbájdžánu. Sílící strana nemá důvod jednat. Tím nehájím rozhodování arménské vlády, které s Pasinjanem v čele je omezené. Ten člověk svou zemi může zničit. Nejpozději v roce 2016 měla Arménie dát všecky zdroje do reformy armády. Kupovat a vyrábět drony. Najmout žoldáky. Vytvořit legii dobrovolníků z diaspory. Teprve potom se pokoušet jednat. Pasinjan asi patří k těm, kteří si myslí, že Alijev ocení slabost a po ústupu z Karabachu nebude mít dalších požadavků. Hlavní silnice v jižní Arménii nyní vede asi 100 metrů od hranice. Nedá se bránit. Poslední jeho návrh je absurdní, vstoupit do NATO spolu s Ázerbájdžánem.

    1. Nejvetsi americka ambasada jev Iraku, druha nejvetsi je v trimilionove Armenii.
      V diaspore na zapade zije tolik Armenu, co v Armenii samotne.
      Armenske vlastenecke lobby je velmi silne, mozna silnejsi, nezli vlastni armenska vlada a parlament.
      Armenie je takovym predmetem- objektem ruznych zajmu, armensti obcane na chod statu nemaji velky vliv.
      A ze vetsina chce „zpet do Evropy“ je vcelku pochopitelne- a take je jasne, ze Rusko jim v tom uz pomoci nemuze.
      Ale lide jsou tam prima, byl jsem tam loni, bude to presne rok.

      1. Stridor: USA je chránit nebudou. Ti jen chtějí mít vliv v Íránu. Ambasáda je jim základnou. Diaspora právě moc efektivní není. Porovnejte s výsledky diaspory podporující Izrael v USA. Jen ty drony. Existují v USA významní vědci v jejich vývoji arménského původu a přesto žádný transfer znalosti do Arménie neproběhl. Tisíce levných dronů může kupovat a vyrábět i chudší stát na to rozdíl od moderních tanků nebo stíhaček. Víra v NATO a EU i ve Francii je naivní, když pro Západ jsou důležitější vztahy s Tureckem. I od Ruska si Arménie slibovala příliš. Zapomněli že hlavní sílu musejí najít na svých ramenou a pomoc jiných států může být jen doplňková. Rusko potřebuje Ázerbájdžán jako obchodní trasu do Íránu a potom do Indie. Proč by ty projekty ve spolupráci i s Čínou měli ohrozit kvůli zájmům 150 000 lidí v Karabachu? Mají málo zdrojů, ale nevyužili všecko, co mohli. Jenže to by vyžadovalo prezidentský systém a pokusit se zvolit toho nejchytřejšího generála ve výslužbě místo Pasinjana, který je a vždy byl civil. Ono psát v jerevanské kavárně proti korupci není dostatečná průprava k nejvyšší mezinárodní politice a vojenské strategii. Alijev a Erdogan mi sympatičtí nejsou, ale uznávám, že jsou prvotřídní machievallisté využívající rozpory mezi Západem a Ruskem. A to jim získává obdiv mnoha jejich lidí. Btw Alijev pořád říkal, že území v podhůří Karabachu museli osvobodit k zajištění návratu vyhnaných obyvatel. Kolik se jich vrátilo a kolik obcí se obnovuje, aby se mohli vrátit? To teď opravdu nevím.

        1. „Víra v NATO a EU i ve Francii je naivní“
          Ono jim mnoho nezbyva, jsou ve velkem klinci, sevreni Ruskem, Tureckem a Amerikou.
          Tichym tretim vzadu je Iran a Cina.
          Armeni se citi jako soucast zapadni krestanske civilizace, takze do Iranu a Ciny se jim nechce vubec a s Ruskem je to silne rozporuplne, navic to se take obraci na vychod.
          Psal jsem tu kdysi nazor Varufakise, proc Rekove v referendu odmitli drachmu a setrvali na euru:
          Protoze s eurem muzou platit v taverne a s euro-papirky v rukach se citi jako lepsi lide.
          Nic vic za tim nebylo, zadna politika.
          S armenskym politickym narodem to nebude jinak- chteji evropske atributy, podstata je prilis nezajima.
          Je to konzum, jak fyzicky, tak socialni.
          Jinak samozrejme souhlas s vasim prispevkem.

    2. ad Manuel
      1) V Sumgaitu to nebyl zadny pogrom. Byla to rezba mezi dvema mafianskymi klany. Jeden byl azersky, druhy byl armensky. Bili se o to, kdo z nich bude distribuovat ilegalni samohonku na mistnich delnickych ubytovnach, kde zili armensti delnici, kteri tam jezdili makat z Armenie. Mafianske rezby byvaji nekompromisni, vyvrazduji se cele rodiny.
      2) Armeni z Nachicevanu byli vyhnani, ale AZ POTOM, co byli vyhnani Azeri z Karabachu. Vetsina Armenu byla vyhnana i z Gruzie.
      3) Cele to vyhaneni zacali Armeni, tim je potreba zacit vsechny diskuse. Až pak se pridali ostatni kavkazane – Gruzinci, Azerove, Abchazove, Cecenci, vsichni chteli mit svoje uzemi jenom pro sebe. Vsichni to dokazali, presunuly se miliony lidi, vsichni ztratili domovy, nikdo tim nic neziskal, Kavkaz je plny opustenych vystehovanych rozpadajicich se vesnic, ziskaly tim jenom mafie, ktere ovladly vsechno.

      1. Marie: Arméni prchali už roku 1988. Je to pohodlné u Azerů to označit za činy nějaké mafie, která neměla nic společného s ničím a u Arménů vinit skoro všechny za každou chybu. Arménie by okupovaná území kolem horského Karabachu možná už dávno vrátila, stejně je využívala jen málo, doly, lesy a jen málo obyvatel, ale jen za dostatečné záruky pro horský Karabach uprostřed toho území. A ty nedostaly. Měli území s obrannými liniemi vrátit jen tak za nic a ocitnout se ve Stepanakertu v obklíčení už před 10 lety? V Nachicenanu už roku 1989 žily asi 2 000 Arménů, to byl jen malý zbytek počtu v době vyhlášení SSSR. Teď už je rozhodnuto. Arméni budou muset Karabach evakuovat. Minulé chyby už teď nenapraví.

        1. Ja nevinim Armeny za kazdou chybu.
          Ale uvedme konkretni data a fakta.
          Az do roku 1987 nejsou zaznamenany zadne vyznamne narodnostni boure, kdyz nepocitame nejake bezne problemy typu, ze se porvaly dve party mladiku na tancovacce o divku, nebo nekdo nekomu odehnal stado ovci a jedna parta konfliktu byli Armeni a druzi Azerove. Dodatecne pak byly tyto konflikty vykladane narodnostne, ale co jsem se s nimi seznamila, jednalo se proste o kazdodenni spory, ve kterych narodnost puvodne nehrala roli.
          V rijnu 1987 probihaji v Jerevanu prvni demonstrace, pozadujici zmeny vedeni a krome jineho take pripojeni NK k Armenii.
          Od zacatku roku 1988 pozaduje sovetske vedeni Armenie a vedeni Nahorniho Karabachu pripojeni k Armenii. Jednalo se o tom v Sovetech obou republik, jednal o tom s vedenim Armenie i Azerbajdzanu i Gorbačov. Dohodli se na dalsim jednani v breznu, ale Armeni dohodu nedodrzeli a jednostranne 20. února 1988 Sovět Náhorního Karabachu odhlasoval připojení k Arménii. Týž den byly v Karabachu znásilněny dvě azerské studentky. Nejake nasilnicke bandy vyrostku zacaly krast a rabovat, vypukly incidenty na obou stranach, nasili v Karabachu se stupnovalo, byli mrtvi.
          A teprve po tydnu nasilnosti v Karabachu propuklo vrazdeni v Sumgaitu. Jak jsem uz napsala, jednalo se o srazku dvou mafii, ty uz byly tehdy v SSSR velmi mohutne, diky nerozumne gorbyho prohibici vyrabeli ilegalne alkohol a byly velmi bohate a silne.
          Armenska mafie se navic pozdeji nesmirne obohatila rozkradanim humanitarni pomoci, ktera proudila do Armenie po zemetreseni v zime 1988 – rozprodavali zahranicni obleceni na trzistich ve velkych mestech v Rusku. Dneska se mafiani a vekslaci v Armenii zmenili na podnikatele a oligarchy, ovladaji cely stat.
          Bezni lide jsou v Armenii nesmirne fajn, pratelsti a pohostinni, hosta zahrnou vsim a zadarmo. Ale vedeni je beznadejne a pokud se v politice nahoru pokousi propracovat nekdo normalni, mafie ho sejme.
          A take je armenska mafie rozlezla po cele Evropě i Americe a instaluje tam vory v zakone.

          1. Něco tu stále chybí:
            – historie konfliktů nezačala v roce 1988. Jen za posledních 100+ let například léta 1905-1907, první světová válka a genocida Arménů v Turecku. (Pro Armény Azeři a Turci jedno jest). Následné boje pokračovali v letech 1918-1920 (Karabach, JV Arménie, Nachičevan). Uklidnění nastalo až za doby SSSR.
            – tomu přihlášení se Karabachu k Arménii (říjen 1987) předcházela ještě jedna významná událost – v roce 1987 se Arméni v Karabachu začali bouřit kvůli nedostatku učebnic v Arménštině na území Karabachu. Na to KSS Azerbajdžánu reagovalo zákazem výuky v arménštině. V té době zde bylo 77 % Arménu a Azeři byli v menšině. To byla hlavní rozbuška dalších událostí (i když nikoliv jediná příčina).
            – Události v Sumgaitu opravdu nebyl souboj dvou mafiánských klanů, ale pokus o odvetu ze strany Azerů za násilné vysídlení z Karabachu. (Vysídlení leden 1988, pogrom konec února 1988). Kromě tohoto známého pogromu došlo v roce 1988 k několika dalším (především v Baku), ale také v Arménii (například Gutarkh). Výsledkem bylo hromadné vysídlení (útěk) Arménů z Azerbajdžánu, kdy zemi opustilo až 1 mil. osob. Tenhle počet se ani v SSSR nemohl nějak ztratit, takže SSSR vedení přiznalo uprchlým Arménům zvláštní status, který vedle sociálních dávek znamenal pomoc se získáním povolení k pobytu (třeba v Moskvě), nějaké byty, přednostní umístění studentů na VŠ koleje, odklad nástupu na povinnou vojnu a mnoho dalšího. (To si možná paní Divišová pamatuje, když sledovala televizi v SSSR).
            – Pokud jde mocenské poměry v Arménii, není vliv oligarchů větší, než v ostatních zemích oblasti. (podobně jako třeba v Gruzii). Současný prozápadní premiér Nikol Pašinjan se dostal v roce 2018 k moci po nepokojích, nápadně podobných barevným revolucím. Pravdou ovšem je, že jeho předchůdce Serž Sarkisjan (v letech 2008 – 2018 prezident, potom to zkusil jako předseda vlády) byl pro své autoritářské manýry krajně neoblíben. Jde spíše o „tradiční“ souboj o sféru vlivu mezi pro západní (čti pro americké) části a řekněme realistické části společnosti, která si uvědomuje současnou pozici Arménie. Mimochodem, oba výše uvedení pocházejí z Národního Karabachu.
            – Jinak na závěr, v článku je jedna podstatná nepřesnost o vlivu Arménů na rozpad SSSR. Zde je spíše azerbajdžánská stopa. Rozpad SSSR totiž předznamenal konflikt mezi vedením Azerbajdžánu a SSSR, který nastal po zbourání plotu na hranicích s Iránem (prosinec 1989) a dalším pogromu na Armény v Baku v lednu 1990.

            1. Mate to poradi udalosti fakt hodne pomotane.
              Pogrom v Sumgaitu v unoru 88 nemohl byt odvetou za nasilne vysidleni Azeru z Karabachu, protoze to zacalo pozdeji, maximum bylo na zacatku devadesatych roku – Kelbajar napriklad 1993.
              Masove nasilne vysidlovani Azeru za asistence ozbrojene armenske armady nemelo se Sumgaitem nic spolecneho a stridalo se s odvetnymi pogromy, ktere byly poradane na Armeny v Baku a jinych mestech. V devadesatych letech pak uz jinonarodni obyvatele byli vyhaneni a vrazdeni v celem Zakavkazsku, nejenom v Armenii a Azerbajdzanu, ale take v Gruzii.
              A co se tyce duvodu rozpadu SSSR, samostatnost vyhlasily Litva, Lotysko, Estonsko, Armenie a Gruzie. Azerbajdzan zustal soucasti SSSR az do roku 1991 a ucastnil se jeste celostatniho referenda a naprosta vetsina se v Azerbajdzanu vyslovila pro setrvani v SSSR.

              1. První násilné vysídlení Azerů z Náhorního Karabachu proběhlo v lednu 1988. Většina byla převezena právě do Sumgaitu. K pogromu došlo na konci února 1988. Tolik fakta.

            2. Jinak ta zvlastni opatreni s povolenim pobytu v Rusku pro Armeny nebyla svazana ani tak s pogromy, ale spise se zemetresenim na konci roku, kdy se velke mnozstvi Armenu prestehovalo do nouzoveho ubytovani v hotelech na pobrezi Cerneho more a na Krymu a pak uz v Rusku zustali, protoze nemeli kam jinam jit.

  7. Některé preferované národy si na svoji exklusivitu tak zvykly, že ztratily pud sebezáchovy. Arméni mezi ně patří. Otázkou je kolik % je tam „nesmiřitelných“.
    Arméni většinově nenávidí Rusy, ale požadují od nich pomoc a zabezpečení. Dnes se dostali tak daleko, že zničili Karabach a to po minulém vítězství měli velkou možnost vyjednat dobré podmínky s Ázerbájdžánem Pohrdli tím a dnes se ukájejí tím, že vstoupí do NATO. Jakoby neviděli Ukrajinu. Chtějí NATO na hranici Íránu a to je Írán jediným jejich spojencem.
    Co je ztráta pudu sebezáchovy vidíme i v Evropě. Změna světa bude důkladnější než si představujeme.

    1. Velký problém Arménie je v tom, že více Arménů žije po celém širém světě, než v samotné Arménii. Takže když se domorodí Arméni konečně dohodnou a začnou se chovat rozumně, nějaká emigrantská partička z Francie nebo USA začne hulákat, že ti, kdo se dohodli, jsou zrádci a kolaboranti a že tak to nemůže zůstat. A tak vystartují extremisté, sesadí je, nebo občas někoho rovnou zavraždí nejlepe primo v parlamentu.

      1. Omlouvám se, ale mi při takových zprávách naskočí nesmyslný mód „nacionalismus až rasismus“ a říkám si, že je to rasou, že takoví se dohodnou nanejvýš na několik měsíců a a pak se zase začnou rvát.

        Kdysi dávno jsem se bavil s jedním příslušníkem (VB). Ten pravil, že když se do sebe pustí dva cikánské gangy je nejlíp zalézt za roh, počkat až někdo vyhraje, posbírat „padlé“ a zavolat jim sanitku, Kdyby se do toho příslušníci vložili, dopadlo by to stejně, akorát by to schytali taky a z obou stran.
        Cikánské a jiné jižní (přičmoudlé) rvačky je přírodní jev a způsob, jak si příroda reguluje počty jedinců.
        Podobnost jsou třeba pochody lumíků za novými pastvišti.

      2. Nejen tam, ale v soft verzi i tady.
        Mimo jiné důvod k tomu aby volební právo neměli ti, kteří se zde dlouhodobě nezdržují.
        Proč by právo o poměrech jiných měl mít kdo mezními nežije?
        Res publica není území, nýbrž lidské společenství.

        1. Re: Šumi

          Naprostý souhlas.
          Pominu-li zvýšenou možnost kšeftování s hlasy emigrantů, je každému dvounožci, žijícímu dlouhodobě mimo teritorium, naprosté hovno po tom, co se v teritoriu děje, zejména pak když tu neodvádí daně.

      3. Obávám se, že se mýlíte. Pokud jde o diasporu Arménů v zahraničí, je to na rozdíl od jiných národu spíše tradice. Dílem je to dáno jistým obchodním talentech a schopností se prosadit v jiné společnosti (arménští kupci 🙂 ) a dílem výsledek historických událostí. Současně ovšem Arméni v zahraničí zůstávají spojeni se zemí původu. V tom hraje významnou roli Arménská apoštolská církev, je to trošku podobné, jako u židů. Pokud jde o vliv exulantů na arménskou politiku, většina jich je spíše prozápadních a od reálií současné Arménie jsou často odtrženi. Současného vůdce Pašinjana místní často považují loutku amerických Arménů. Takže o zrádcích určitě nemluví emigrantská partička, spíše místní považují za zrádce Pašinjana za jeho snahu se „domluvit“. Uvědomují si totiž, že Karabachem to nekončí, dalším krokem bude snaha Azerbajdžánu zabrat území jižní Arménie, propojit jej Nachičevanem a s Azery v severním Iránu. Nicméně v tomto již místní zcela jednotní nejsou, a část z nich chce především klid.

        1. Exulantu je hodne v USA, Francii a Rusku. Hlavne ta americka exulantska obec je hodne organizovana, hlasita, vlivna a zneuzivana v americke politice. Kdykoliv se v Armenii vytvori vlada smirliva ke spolupraci s Ruskem, hned zacnou vykrikovat a kalit vodu. To monstrozni americke velvyslanectvi take dela svoje.
          Jako zradci se oznacuji vsechny politicke smery navzajem.

        2. Pouckari , ze vsech stran maji mobilizaci a bojuji , ktery poucky zvitezi
          a ktery nadrzeny, nashromazdnejma poucka preplneny,
          /ty musi pretlakem ven/ , budou v poucovani vynikat..
          Aby spravny poucky s presilou mnozstvi , zvysenou vulgarni agresivitiou , kdyz to nejde jinak , umlcely a zase slavne zvitezily.
          Nad spatnejma a nebo nevhodnejma..
          Armeni, karabachove , boj je nelitostnej.
          Ani znacna casova vzdalenost ,davnosti , nevodradi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *