13 června, 2024

Cena nezávislosti

Tak nám zařízli Ládika Větvičku… Náš karel gott mezi blogery, mnohonásobný blogger roku, tahoun celého blogovacího prostoru na I-dnesu, je teď právě vaporizován a jeho blog ukončen… prý kvůli devětadvacátému porušení kodexu blogera. Což jsou stejné kecy, jako porušení pravidel komunity. Kodex blogera totiž nejvíc porušuje pravda, která se nehodí.

Ládika jsem četl dávno předtím, než jsem se sám stal blogerem. Myslím, že nikdo v této zemi nemůže říct, že by Ládik nebyl člověk s obrovským nadhledem, nezávislý ve svém počínání, originální v myšlenkách… a protože jsem ho měl doma na zabijačce, musím dodat, že jsem ho poznal jako velice společenského člověka, formátu W.A.Mozarta. Ten byl také hvězdou každé zábavy a nešel daleko pro sprosté slovo…

Slyšeli jste někdy o tom, že by se Ládik přiklonil k nějaké politické straně? Že by dělal třeba to, co dělám já a kopal tu za Okamuru, tu za Babiše, tu za Rajchla? Slyšeli jste ho, že by (jako já) dával panské rady politikům? Slyšeli jste někdy o tom, že by Ládik někde mluvil na demonstraci? Slyšeli jste někdy, že by velebil Putina a řekl jediné ostré slovo o Ukrajincích? Jediné, v čem se angažoval, byla humanita. Dokázal si udržet nadhled i teď, když se slovanští bratři Ivan s Vasilem bijí a prolévají potoky krve. U prostého člověka rozlišoval, kdo je v nouzi a neřešil, kdo koho volil.

Slyšeli jste někdy, že by Ládik díky své popularitě někde za někoho kandidoval?

Jestli u nás existoval nějaký nezávislý a přitom lidsky smýšlející žurnalista, tak je to právě Ládik Větvička. Uživil se tím, že byl Větva. Nic víc k tomu nepotřeboval. Neměl ani šéfredaktora ani majitele ba ani sponzora. Nikomu nebyl nic dlužen, nikdo na něj nikdy neměl žádné páky. Na své nezávislosti si zakládal, i když měl celou řadu nabídek na kandidaturu i angažování ve veřejném prostoru.

Ládik nikomu nelezl do zelí, nikdo na něj nemusel žárlit pro jeho slávu, protože nikomu nic nebral. Nikoho neohrožoval a nikomu neohrožoval jeho veřejnou funkci. Nikomu neohrožoval místo na kandidátce, nesliboval žádnému premiérovi, že brzy přijde den, kdy spolu zúčtují. Nevykolíkoval si žádný claim v senátu, nesnažil se stát ostravským primátorem ani hejtmanem moravskoslezského kraje.

Jen… velmi dobře psal. Jeho pero bylo ostřejší než meč. Jeho argumentace byla neprůstřelná, jeho sarkasmus byl legendární., jeho humor rázovitý, stejně jako region, který ho zrodil.

Přesto vadil tak, že ho na I-dnesu sestřelili. Je to krásně symbolické. Mladá fronta právě změnila majitele. Jako by s Andrejem Babišem skončily staré časy, kdy se tam hádali, co je pravda, co je lež a co je narativ, ale na Ládika nesáhli… Jako by nový majitel už na takové blbosti nekoukal a prostě rozhodl. Nebo jako by se osmělili lokajové a rychle si zavedli nové pořádky, než se nový šéf rozkouká.

Moc totiž není ekonomická kategorie. Bez Ládika je celý blogerský prostor I-dnesu poloviční, ale to neřešili ani Murdochové ve FOXu a sestřelili Tuckera Carlsona, který jim sice vydělával hodně peněz, ale ne dost na to, aby na nich byl skutečně nezávislý. Když jde o nadvládu nad světem, tak se dá oželet hodně dolarů… Tucker měl to štěstí, že si ho vzal pod křídla Elon Musk… ale jestli bude mít zcela a úplně volnou ruku, to se teprve ukáže. Až jednou Tucker bude chtít něco jiného, než co chce Musk.

Tohle je totiž cena nezávislosti… Pokud jste nezávislým, pokud nikde nekandidujete a za nikoho nekopete, pokud nejste v žádném stádu, pokud máte nadhled a vážíte si své objektivity… tak až vám budou mocní rušit váš blog, budete prostě sami…

Možná to je ten důvod, proč se nesnažím za každou cenu o nezávislost, ale nechávám se uvázat do chomoutu a táhnu s dalšími nějaké to jařmo. Aby se nikdy nestalo, že půjdou jen po mě, ale vždycky, aby šli po nás. Ano, je možné mluvit o politice, je možné glosovat politiku, je možné mít nadhled… ale je lepší, když je vás víc. Je lepší si hodit věci na společný vůz, než táhnout svojí káru sám. Je v tom méně svobody, ale také méně nebezpečí. To neříkám, abych haněl Ládika, ale abych vysvětlil, proč se angažuju u Rajchla na demonstracích a nejen tam.

V normálním demokratickém a svobodném světě, který jsme si přáli a cinkali za něj klíči, by Ládik zůstal originálním blogerem, který by měl co říct, dál by získával blogerské zlaté slavíky, dál by jezdil po světě a přinášel zajímavé postřehy a skvělé recepty. Psal by knihy, které stojí za přečtení a dával rozhovory, které by byly pohlazením po duši. Uživil by se tím, zvali by ho do České televize, premiéři by byli rádi, kdyby o nich právě Ládik ztratil dobré slovo…

Ale… už nežijeme v normálním světě. Přicházíme o svobody, přicházíme o volný vzduch k nadechnutí. Jako obvykle o to přicházíme za potlesku zfanatizovaných davů a jako obvykle u toho hoří pomyslné ohně z pálených knih. Tohle není dobrá doba pro objektivitu, samostatnost a nezávislost. Tohle není doba pro poctivé spisovatele. Můžete být jakkoliv pravdomluvní, ale stejně vaše dílo přiloží na hranici, protože nevyhovuje bloggerskému kodexu a pravidům komunity. Vždycky si na vás něco najdou, protože je to právě pravda, kterou potřebují zadupat do země. Dělalo se to tak vždycky a vždycky se to tak dělat bude.

Je třeba prostě bojovat v šiku. Je třeba se spojovat, je třeba nebýt nezávislý, je třeba se držet v houfu a chránit jeden druhého. Objektivní, nezávislý a samostatný člověk bude samostatně obklíčen a zlikvidován… Šakali vědí, proč se stahují do smečky… když je hyen hodně, udolají i lva. Možná je to jen můj dojem a špatná nálada z Ládikovy vaporizace, ale kojotům je prostě jedno, že nejste na ničí straně. Stejně budou dorážet. Je třeba někam patřit. Je třeba na to nebýt sám. Je třeba také tvořit soudržné skupiny. Mít svůj svobodný statek znamená, že tam brzy člověk skončí v obležení.

Už mnohokrát jsem napsal, že tuto dobu přežijeme buďto víceméně všichni, nebo víceméně nikdo.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

146 thoughts on “Cena nezávislosti

 1. K poplatkům.

  Ta salámová metoda jak z lidí vymáčknout nějaké peníze pro erár je poněkud trapná. Rádio je v každém mobilu, televize v těch chytřejších. A na internetu, kde se začíná etablovat stále více. Takže mi z toho vyplývá, že je to vlastně „daň z hlavy“. Protože v každé rodině je několik potenciálních přijímačů státní TV a rozhlasu. Tak mě napadá – co se stane, když se rodina rozpadne? Nebo z ě=nějakých důvodů bydlí každý jinde? Nebo naopak v jednom bytě bydlí několik rodin?

  Hluší a slepí jsou z výběru, pokud vím, osvobozeni a ti, kteří odpřisáhnou, že nemají patřičný přijímač taky. Též by se měli osvobodit lidé, kteří nejsou schopni pochopit, co se to tam povídá a a ukazuje.
  Nepřehledná situace.

  Navíc – poplatky platíme jenom Českému rozhlasu a televizi. Soukromé stanice žijí jen z reklam a z příspěvků donátorů. Není všem pravda, že poplatky zaručují nezávislost televize. Ta podléhá Radě pro rozhlas a televizi či jak se to jmenuje a to je orgán politický.

  Takže by bylo nejjednodušší patřičnou částku pro ČT a ČRo platit ze státního rozpočtu. A platbu případně zvyšovat jen při růstu inflace – a možná velkoryseji, než důchodcům. Ona ta média mají větší možnost se bránit. Nic by se vlastně nezměnilo, jenom by obyvatelstvo nebylo otravováno diskutabilními poplatky a hádkami o nich. Ušetřili by se úředníci a právníci, kteří se starají o výběr a vymáhání poplatků a mohli by jít dělat něco užitečnějšího.

  Ale dal bych tam podmínku, že nesmí vysílat žádnou placenou reklamu. Jen oznámení o sportovních a kulturních akcích ve „zpravodajském formátu“. Zadarmo! Placená reklama by zůstala soukromým stanicím.
  Politici by měli do diskuzních pořadů přístup rovným dílem. Určitý počet minut za týden bez rozdílu, zda jsou vládní nebo opoziční.

  Pamatuji rozhlas bez reklam a myslím, že tam nic nechybělo. TV v pauzách mezi ppořady vysílal hrající si koťátka. Pan Vajíčko přišel až později, A protože jsme tehdy měli vládu jedné strany tak se v médiích ani nehádali politici. Jenom ty projevy byly nesnesitelné. Ale jak rádio, tak televizor měly vypínače.

  Je mi jasné, že tohle nikdy neprojde, protože systém by se stal přehledným a moc by se tam nedalo podvádět. A TV i rozhlasová tvorba by vyráběla jen tolik pořadů a nahrávek, aby vyšla se státním příspěvkem.

  Je spousta pořadů, které vyrábějí desítky lidí – a poslouchají je taky jen desítky. Nebo stovky (klasická hudba) a poslouchají taky jen stovky. Nakonec – proč podcasty a podobné nezakódovat, aby byly k poslechu jen pro platící diváky či posluchače. A funguje to. Jenže se musí vyrábět jen to, o co je zájem. Tím by se ten zájem zjistil bez podvádění. Do divadla, na koncert nebo do kina si taky musíte koupit lístek, ne?

  Zpravodajství a podobné služby (počasí, dopravní situace atd.) budiž bez kódování. Nakonec – vláda by byla první, která by kódování zpráv zakázala. Taktéž edukativní pořady.

  Vzpomínám na slova Václava Klause st., který by „ocenil nějakou tu vládní vlnku“ a na povyk, který se kolem tohoto nápadu strhl.

  (Jsem zvědav, jak se do mě pustí zdejší trollstvo.)
  [;>D)

  1. Ať si ty své sračky zakódují, a kdo má za to, že se bez Těžké Čelevize a Roztřasu neobejde, může si zaplatit.

   Je to neskutečně nemravný postup. Jako kdybych zaparkoval na návsi náklaďák, na korbě tři tuny jablek, a v každém domě vybíral poplatek za jabka: však kdo chtěl, mohl si nabrat – tak zaplatí všichni.

   Svoloč zlodějská to je. Nebudu si s grobiánem dneska kazit svátek, ale při nejbližší příležitosti odhlásim Roztřas.

   1. Jsem hořce zklamán. Nepovedlo se mi rozdráždit zdejší trollstvo.
    Možná nepochopili, čem je ten návrh tak provokativní. Ovšem na druhé straně – vzít psům kost, o
    kterou se rvou je špinavost, že? Nebo vzít klukům jedinou koloběžku. Neuspěl jsem ani u Defense.
    Tak nic…

    1. Nerozdráždíte nikoho, protože jste napsal čistý blábol. Normálně uvažující člověk si podle mne bez potíží dovodí, že jde o další způsob, jak z občanstva vyrazit další chechtáky a vše kolem včetně těch různých tlachů ze sloupku u vrat je jen hloupá kouřová clona.
     Osobně se domnívám, že se naši milí politici v soukromí mezi sebou trumfují tím, co se komu na to odírání podařilo nového vymyslet a to nejlíp tak, aby mu to občanstvo sežralo, i když to není podmínka nutná.

  2. Jistěže. Proč by poplatek nepožadovali ostatní? Divadelníci, hospodští….
   Všichni, kteří zajišťují nějakou „možnost“?

 2. Dnes pochválil littetate,stávají tou naší starou lipou.
  Bude jen dobře, když se alternativní maji kam opřít, schovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *