30 května, 2024

Xi JinPing + Asad za jedním stolem

Syrský prezident Asad s rozsáhlou delegací je právě na oficiální návštěvě v Číně, kde jedná s prezidentem Xi JinPingem.

Z informací státní tiskové agentury SANA:
– S posílením diplomatických vztahů Čína nabídla pomoc při podpoře syrské ekonomiky, obnově infrastruktury a v boji proti domácím nepokojům ve válkou zničené zemi, zatímco prosazuje své strategické zájmy v regionu, kde již spolupracuje s Íránem a Saúdskou Arábií.
– „Tváří v tvář nestabilnímu a nejistému mezinárodnímu prostředí je Čína ochotna pokračovat ve spolupráci se Sýrií v zájmu přátelské spolupráce a zajištění mezinárodní spravedlnosti,“ řekl čínský prezident Xi JinPing svému syrskému protějšku v Chang-čou.
– „Čína podporuje syrský odpor vůči zahraničnímu vměšování, jednostrannému zastrašování a podpoří obnovu Sýrie“ dodal Xi.

Jenom připomeňme, že Velká hedvábná stezka v dávných antických a středověkých časech začínala v Číně a její pozemní karavanní část končila na pobřeží Středozemního moře tam, kde dnes leží Sýrie a Libanon. Palmýra, Alleppo a Damašek patřily k nejvýznamnějším obchodním střediskům na cestě hedvábí a dalšího luxusního východního zboží ke smetánce a zbohatlíkům antických a středověkých středomořských států. Ale nejenom samotné hedvábí směřovalo do Evropy, v Sýrii se z hedvábí také tkaly luxusní látky, určené pro nejbohatší knížecí a královské dvory.

Syrská a čínská delgace při jednání

2 thoughts on “Xi JinPing + Asad za jedním stolem

  1. Stejně je to divné, jedni se snaží o klid, prosperitu ač mnohdy zřízení různého a druzí – ohánějící se demográsií – válka, válka válka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *