21 května, 2024

Impérium vrací úder – podezřelý souběh Ázerbajdžánské ofenzivy v Náhorním Karabachu s nástupem islamistických milicí Tuaregů v Mali a džihádistů v Sýrii

Arménský Arcach, u nás známý jako Náhorní Karabach, právě umírá za nečinného přihlížení kolektivního Západu i arménské vlády. Arménské civilisty včera pod palbou azerských útočníků z místa bojů evakuovali ruští příslušníci mírové mise. Posádka jednoho ruského vozu za pomoc Arménům při druhém azerském útoku na mírové síly zaplatila životem. Arménský prezident Nikol Pašinjan zakázal arménským vojákům nejen ozbrojenou pomoc zoufale bojující arcašské domobraně, ale i pomoc civilistům při evakuaci. Arménům v Arcahu nabídli pomoc Rusové a Iránci. Pašinjan ale zakázal generálnímu štábu arménské armády přijmout pomoc severního i jižního souseda. Podle zpravodaje ruského magazínu Politický kaleidoskop Jevgenije Krutikova, který podává zprávy z obleženého Stěpanakertu, reálně hrozí, že se Azerbajdžán pokusí vojensky obsadit i jižní Arménii. Při okupaci arménských oblastí Zangezuru a Syuniku by Azeři připojili svoji doposud odříznutou provincii Nachyčevanskou autonomní republiku k metropoli, čímž by získali přímé spojení s Tureckem. Současně by Rusko odřízli od pozemního přístupu k Iránu.

Včera v 15 hodin mělo začít platit příměří mezi azerkými útočníky obléhajícími arcašské hlavní město Stěpanakert a karabašskou domobranou. Střílelo se ale až téměř do 18 hodin. Krátce po půl sedmé se podle agentury Armenpress v Jevlaku sešli k jednání zprostředkovanému ruskou diplomacií zástupci azerbajdžánské armády a arcašské domobrany. Po několika hodinách jednání v noci zveřejnili zprávu, že příměří bude zatím pokračovat, stejně jako další jednání, jejichž cílem má být umožnit bezpečnou evakuaci arménských civilistů.

Během včerejška se ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi azerbajdžánský prezident Ilham Alijev telefonicky omluvil za smrt posádky ruského hlídkového vozidla, kterou ve středu napadli azerští odstřelovači. Putin jeho omluvu přijal. Několik hodin poté zemřela další posádka náklaďáku ruských mírotvorců, které při evakuaci arménských civilistů z místa bojů zabili azerští dělostřelci obléhající Stěpanakert. Během včerejších raketových, dělostřeleckých a dronových útocích na město zemřelo 80 civilistů a téměř pět stovek jich bylo zraněno. Mezi zabitými je podle serveru Readovka i jedno dítě.

Během noci na včerejšek ruští mírotvorci evakuovali z místa bojů podle Readovky asi 2 tisíce civilistů. Podle karabašské tiskové agentury Artsakhnews našlo do včerejšího večera azyl na ruské vojenské základně asi 5 tisíc lidí. O to hůře působí informace, které z Arcachu zveřejnil korespondent ruského magazínu Politický kaleidoskop Jevgenij Krutikov, podle něhož arménský prezident Nikol Pašinjan zakázal arménské armádě nejen poskytnutí přímé vojenské podpory bránící se karabašské milici. Zakázat měl i nasazení arménských vojáků k evakuaci civilistů ohrožených boji a azerskou okupací.

Prozápadně orientovaný arménský prezident Pašinjan, pokud se spoléhal na pomoc západních spojenců , byl zklamán. Pašinjan odmítl pomoc Ruska. A dokonce dvakrát nabízenou pomoc z Iránu. „V noci na 20. září náčelník íránského generálního štábu generál Mohammad Bagheri dvakrát telefonoval do Jerevanu na generální štáb arménských ozbrojených sil s nabídkou vojenské pomoci. Stejnou nabídku chtěl tlumočit arménskému generálnímu štábu i ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který v tu dobu rovněž pobýval v Teheránu. Pašinjan však arménským generálům zakázal přijmout nabídku iránské vojenské pomoci. Se Šojguem arménským generálům úplně zakázal jednat a odmítl jeho telefonát příjmout.“, napsal Krutikov

Během včerejška v Moskvě probíhala jednání mezi Radou velitelů PMC Wagner a velitelem jednotek Národní gardy generálem Viktorem Vasiljevem Zolotovem o možnosti nasazení „hudebníků“ jako posily ruských mírových jednotek v Náhorním Karabachu. Po potvrzení arménského odmítnutí Šojguovy nabídky pomoci byla podle vydavatele telegramového kanálu Kníže Čerkasy, který zpravodajsky kryje vojenské akce wagnerovců, jednání přerušena. Jeden z vysoce postavených muzikantů měl podle Knížete Čerkasyho Zolotovovi při konci jednání říci, že „kdyby v Arcachu místo malé skupiny mírotvorců ruské armády byly tři útočné prapory PMC Wagner s leteckou podporou, tak by Náhorní Karabach ubránili“.

Podle Krutilova, který se problematikou Národního Karabachu mnoho let jako novinář zabývá, je azerský útok na Arcach nebezpečím i pro Rusko. „Ofenziva v roce 2020 i současný útok byl naplánován a je koordinován z Turecka. Azerbajdžánu i Turecku jde dlouhodobě o vybudování přímého pozemního spojení mezi oběma zeměmi. Cílem je vytvořit prostor pro výstavbu plynovodu, který by azerbajdžánský plyn vedl do Turecka a dále do Evropy bez použití ruských potrubí. A tedy bez nutnosti platit ruským firmám tranzitní poplatky.“ upozornil Krutilov.

Rusko má v arménském městě Gjumri v provincii Širak dislokovanou 102. vojenskou a leteckou základnu. Území jižní Arménie využívá i k pozemnímu spojení se svým iránským spojencem. Ruské firmy v současnosti pracují na modernizaci silničních i železničních koridorů mezi oběma zeměmi. Přes Irán a část Iráku ovládanou iránskými Revolučními gardami vedou ruské přepravní trasy do Sýrie a odsud dále do Afriky. Pří jejich přerušení sice Rusku zbývá ještě námořní spojení přes Kaspické moře, pro některé druhy komodit je však výhodnější zejména železniční spojení. V současné době jde hlavně o obilí, jehož se v Rusku letos urodilo rekordní množství. Problém potravinami má letos Sýrie, kde byly kvůli suchu a úroda poloviční ve srovnání s dlouhodobým průměrem.

Podle Prince Čerkasyho by případné azerské obsazení jižní Arménie též oslabilo schopnost zásobování wagnerovců ve střední Africe. I když to je samozřejmě prováděno především leteckou cestou. Z Mali hlásí Krutikovovy zdroje v orchestru tenčící se zásoby munice. Wagnerovci nyní po boku malijské armády odráží invazi tuaregských džihádistů. Tuaregové vyhlásili Mali válku krátce poté, kdy vojenská vláda Mali podepsala obranný pakt s Burkinou Faso, v níž došlo nedávno k protizápadnímu převratu, a Středoafrickou republikou, kde zvoleného prezidenta Faustina-Archange Touadéru udrželi u moci právě bojovníci PMC Wagner, kteří mu přišli na pomoc potlačit prozápadní vojenský puč v roce 2020.

Podle jednoho z bývalých velitelů opolčeneckých milicí plukovníka Borise Rožina, který je vydavatelem telegramového kanálu pojmenovaném podle jeho volacího znaku Colonel Cassad, jsou tuaregské milice napojeny na Muslimské bratrstvo. Jde o komplikovanou síť organizací působících v řadě arabských a afrických zemí. Po Arabském jaru se mu podařilo na čas uchopit moc v Egyptě, než je po spáchaných zvěrstech od moci opět pučem odstavila egyptská armáda. Současný Egypt je ruským spojencem. Muslimské bratrstvo v Libyi jako teroristická organizace bojuje po boku džihádistů ze Západem uznané Vlády národní jednoty (GNA), jež ovládá malé území na západě země, proti armádě maršála Chalífy Haftara, jež ovládá většinu Libye a je ruským spojencem. Kromě toho muslimští bratři vedou občanskou válku i v Čadu.

Nejen podle Rožina je muslimské bratrstvo financováno z Turecka. Bývalý šéf turecké tajné služby MIT a nyní ministr zahraničí Hagan Fidan při nástupu bratrstva v k moci v Egyptě prohlásil, že „začala světová islámská revoluce“. MIT i turecká armáda finančně i materiálně podporuje džihádisty bojující proti syrské vládě Bašára Assada, který je rovněž ruským spojencem. Turecko bylo opakovaně usvědčeno z překupnictví ropy kradené Islámským státem v Sýrii i z dodávek zbraní džihádistům. A to nejen v Sýrii, ale i v Libyi. Tuto praxi kryjí nečinností hlídkové lodi členských států EU, které mají ve Středozemním moři v rámci mise IRINI vynucovat embargo OSN na vývoz zbraní do Libye, ale propouští lodě turecké námořnictva i turecké civilní lodě, které do země vozí zbraně džihádistům.

Podle Rožina je minimálně podezřelá časová shoda ofenzivy Tuaregů v Mali s Azerbajdžánským útokem na Náhorní Karabach. 20. září podle telegramového kanálu Arabská Afrika vyhlásila tuaregská organizace Koordinace hnutí Azawadu“ (CMA), všeobecnou mobilizaci. Sraz Tuaregů, jehož záběry byly na kanálu zveřejněny nápadně připomíná Islámský stát. Zejména vybavením a výzbrojí.

Podezřelá je i časová shoda s opětovným zvýšením aktivit Tureckem podporovaných džihádistů na severu Sýrie. V této souvislosti je zajímavé si připomenout projev tureckého prezidenta Recepa Erdogana o plánu vybudování Nové Osmanské říše, který představil na srazu paramilitární organizace Šedí vlci. Na tomto srazu organizace, která je kvůli politickým vraždám a atentátům v některých evropských zemí zařazena na seznam teroristů, Erdogan mluvil o Turecku od Vídně po Čínu a od Krymu až po celou Saharu. V tureckém tisku krátce poté myšlenku rozvíjel poslanec za vládní stranu islámské spravedlnosti a prosperity (AKP), když v článku popsal představu islámské říše, která by se měla skládat z tureckého hlavního území a podřízených emirátů. V jazyce islámu to znamená polonezávislé území s vlastním vládcem, které ale ústřední mocnosti musí odvádět část daní a musí se v účastnit společné zahraniční a válečné politiky. Takovými emiráty by podle něj měl být i Azerbajdžán a území, která zabere, Turkmenistán a další postsovětské středoasijské republiky. V mapě, kterou tehdy turecký poslanec zveřejil byly vyznačeny jako turecké emiráty i prakticky celá střední Sibiř až k severnímu ledovému moři. A také kus Číny, kde žijí Ujgurové a další muslimské minority.

Nesmíme zapomínat, že Turecko je nadále členem NATO. I když trochu „zlobivým“, protože si hrozbami veta vynucuje splnění svých požadavků vůči evropským spojencům. A neváhá dokonce vojensky napadat sousedy jako Řecko, jež je rovněž členem NATO, nebo Kypr, který je členem EU. Vzhledem k tomu, co vidíme ve válce na Ukrajině, bychom měli mít na paměti, že USA po potupném stažení z Afghánistánu nyní rády bojují proti Rusku rukama jiných. Turecku i USA velmi nevyhovuje přestup řady afrických zemí z jejich koloniálního stínu pod ruskou ochranu.

Americkým akcionářům nadnárodních korporací jako Bayer-Monsanto, které na Ukrajině skoupily 90% půdy, se rozhodně nelíbí, že je ruské firmy vytlačily z většiny trhů s obilím v rozvojových zemích.

35 thoughts on “Impérium vrací úder – podezřelý souběh Ázerbajdžánské ofenzivy v Náhorním Karabachu s nástupem islamistických milicí Tuaregů v Mali a džihádistů v Sýrii

  1. „Podle jednoho z bývalých velitelů opolčeneckých milicí plukovníka Borise Rožina“
    prosim vas, kde ste tohle vzal?!? Mate na to nejaky zdroj? Rozin neni a nebyl zadny opolcenec, natoz velitel, ani nema zadne voj. vzdelani, neslouzil v armade, je to absolvent pajde ktery se, nez zacal psat svoje blogy, zivil administrovanim pocitacove site prodejni site supermarketu v Krymu, pozdeji dizajnem webovych stranek.

    Ty ostatni informace ve vasem clanku jsou stejne validni?

  2. No já nevím, ač jsem se snažila, bohužel nějaký mišmaš. Tak aspoňprosím odpověď na otázku – Kdo je myšlen tím imperiem….

    1. Tohle jde tak trochu na vrub paní Markové. Nerad bych někomu upíral prvenství, ale myslím, že s tím začala ona.

      Přitom – alespoň tak se mi zdá – za tím nejspíš není a priori úmysl, jako spíš neprůhledná filosofie blokové struktury článků ve WP. Autor, který začne psát, chce vidět do nejdřív svůj text na titulce (tomu velmi dobře rozumím) a ne vždycky má čas studovat a dlouze experimentovat (= marně zápasit), co mu WP dovolí a co ne. Možná, že jsem to nepřímo zavinil i já sám; možná by se bylo hodilo sepsat nějaký čtivý návod, „jak na to“. Tady to už není tak úplně jednoduché, v Kovárně mám naplánováno tak učinit.

      Bylo by škoda, kdyby to Kunštekovi schytali za paní Markovou. Z mého pohledu – paní Marková, ač píše nápaditě, své texty šije horkou jehlou a má je odbyté. Do diskusí nechodí a na připomínky nereaguje. Zatímco Kunštekovi mají texty zpracovány pečlivě a na připomínku reagovali (dokonce) okamžitě. To je, alespoň v mých očích (za to si samozřejmě nikdo nic nekoupí) významné plus, vždyť sám víte, že v Kovárně spolu takhle všichni komunikujeme – a je to normální.

      Měl bych sepsat ten návod – možná.

  3. V tom clanku je spousta nepresnosti:
    1) tvrdite
    „Přes Irán a část Iráku ovládanou iránskými Revolučními gardami vedou ruské přepravní trasy do Sýrie a odsud dále do Afriky. Pří jejich přerušení sice Rusku zbývá ještě námořní spojení přes Kaspické moře, pro některé druhy komodit je však výhodnější zejména železniční spojení. V současné době jde hlavně o obilí, jehož se v Rusku letos urodilo rekordní množství. Problém potravinami má letos Sýrie, kde byly kvůli suchu a úroda poloviční ve srovnání s dlouhodobým průměrem.“
    Naprosty nesmysl. Pres Armenii, Iran a Irak zadne zeleznicni spoje nevedou. Armenie s Iranem NEMA zeleznicni spojeni. Stejne tak NEMA zeleznicni spojeni Irak s Iranem (i kdyz tam se ted stavi spojeni z Basry do Abadanu a Ahwazu). Spojeni nema nyni po zeleznici ani Irak se Syrii – sice tam zeleznice byla, ale nyni je zeleznice castecne zdemolovana a take cast trasy vede po uzemi obsazenem USA armadou – i kdyz i tam uz probihaji jednani o obnove alespon na uzemich ovladanych Asadem, ve spolupraci s Cinou. Takze zadne vyhodnejsi zeleznicni spojeni tam NENI, maximalne preprava nakladaky po silnici nebo pousti. A samozrejme letecky a lodemi.

    Obili se do Syrie prepravuje vyhradne lodemi z Cerneho more.

    2) Take je prehnane tvrzeni, ze Monsanto na Ukrajine skoupilo 90 % pudy. Sice tam zahranicni firmy skoupily te pudy hodne, ale porad je to mnohem mene, nez polovina. Z 40 milionu ha orne pudy vlastnily pred valkou vetsinu soukromi majitele z Ukrajiny (asi 60%), stat asi tretinu, velke zahranicni latifundisticke firmy asi 10%, dalsich asi 20% meli cizinci v pronajmu od statu nebo soukromniku (vetsinou na 30-50 roku). Behem posledniho roku se to asi zmenilo, Ukrajina se snazila prodat co to slo.

    1. Vážená paní kolegyně, ruské obilí jezdilo přes Černé moře do loňska než skončila Obilná dohoda OSN. Rusové se na její konec dobře připravili. Část obilí dnes jezdí z jiných moří.
      Ty železnice jsou sice z dob SSSR a jsou v mizerném stavu. v Arménii je momentálně opravují ruské firmy metodou PPP a budou si vybírat tzv. „šedé mýto“. Jako u nás D47 a Izraelci. Ruské firmy jsou také aktivní při opravách železnic i v Iránem ovládané části Iráku a v Sýrii. Zatím to pravda není žádná hitparáda, ale čile na tom makají, aby mohli obejít Středozemní moře.
      V případě UA půdy to tak jak píšete platilo pře válkou. Evropský parlament opakovaně kritizoval UA za pomalou privatizaci půdy. Po nástupu Zelenského byl přijat zákon o prodeji půdy cizincům. Už loni Ukrajincům patřily jen „zahrádky“. Většina půdy je v rukou nadnárodních korporací, které taky v přiměly členské státy EU a Komisi k vydání nařízení o neomezeném bezcelním a bezkontrolním dovozu do EU. To je to nařízení, která sabotují Poláci, Slováci, Maďaři, Bulhaři a nově Slovinsko.

      1. S zeleznici je to tak, ze se sice opravuji trasy v Armenii a Azerbajdzanu, ale spojeni z Armenie do Iranu proste neni a nejsou ani dalsi mnou vyjmenovana spojeni. Na mnoha mistech se na tom pracuje, ale Vy v clanku pisete v pritomnem case a zadny zeleznicni dopravni koridor do Syrie tam neni a nebude jeste nejmene 5 roku.

        Doprava obili jinymi cestami a pres jine more existuje na nekolika mistech – Balt, Kaspik, Sibir atd. Ale pres Cerne more jde porad vetsina obilneho exportu. A neni zadna moznost, jak rozumne dopravit obili do Syrie zeleznici, protoze tam to spojeni NENI. Porad se pro tento ucel pouziva Cerne more a lode. Konec obilne dohody pro Rusko znamena hlavne dalsi zvyseni exportu na vice nez 60 milionu tun rocne.

        Mate pravdu, ze nadnarodni korporace hraji na Ukrajine velkou roli, ale neni to primarne ve vlastnictvi pudy. Ovladaji hlavne obchod – zasobovani osivy a vykup urody. Funguje to tak, ze zemedelec na podzim proda urodu, penize mu staci jenom na par mesicu, tak uzavre smlouvu s nadnarodnim komoditnim obchodnik na pristi urodu, ten mu poskytne zalohovy uver zajisteny budouci urodou + osivo, zemedelec maka a kdyz sklidi, splati tu zalohu + dostane doplatek. A tak porad dokola. Nadnarodni korporace funguji tedy podobne, jako za carskeho Ruska pracovali kulaci lichvari.

  4. Analýza vycházející ze směsi oficiálních správ a „zaručeně seriózních“ telegramových kanálů zákonitě končí v dost podivných spekulacích. Možná by se mohl pan autor podívat na to, jak hodnotí situaci v Karabachu trochu znalejší, viz např. video Garlanda Nixona https://www.youtube.com/watch?v=S5caJgQQecw&t=3s.

    Nejpovedenější je ovšem ten Colonelcassad – nevím odkud načerpal autor info o jeho vojenské hodnosti a službě u opolčenců. A. Mjartanov ho charakterizoval na svém blogu opakovaně jako diletanta šířícího BS „(the guy who promoted mentally unstable Girkin (Strelkov) and never served a day as a cadre officer (in fact, he never served at all)“. Ale takových gaučových generálů je nejen na telegramu spousta.

    1. Opatrně s těmi urážlivými výrazy. Ani plukovník Girkin známý pod volacím znakem Strelkov ani plukovník Rožin, známý jako Colonel Cassad,nejsou žádní gaučoví generálové. Oba se aktivně účastnili řady válek o Čečenska až po válku na Ukrajině. Oba patří mezi 52 statečných, na Donbasu označovaných jako Sparťané, kteří sestavili opolčenecekou milici, která nakonec s podporou Ruska ubránila aspoň třetinu republik před ukrajinskou invazí. Girkin to dokonce dotáhl na ministra obrany Doněcké lidové republiky.
      Válku na Donbasu sleduji od roku 2014, takže o nich mám dost načteno. Strelkov je sice momentálně ve vazbě za příkaz ke střelbě do příslušníků ruské vojenské policie, kteří přišli vykrást doněckou vojenskou pokladnu. Rožin je ale často zván i do RT a Rossia 1 a 24. Takže to asi nebude takové ořezavátko, jak tvrdí Mjartanov.

      1. Clovece, vy si snad z nas delate prcu! Ani jeden z tech pajacu nema voj. hodnost, natoz plukovnika.

        „Takže to asi nebude“ – to jako ma byt argument?

    2. colonel cassad je velmi spolehlivy zdroj informaci. Ma hafo zdroju z atmadniho zakulisi, dlouho byl aktivni vojak a je v ruske armade uznavany. Udajne odesel ze sluzby kvuli zraneni, ale uz si nepamatuju, odkud jsem to slysela.

        1. Sice nevím, koho a čím jsem vlastně urazil, ale předem se omlouvám za další potenciální dorážky v této reakci.
          Vidím, že někteří zde trpí svatým nadšením pro osoby, které ve skutečnosti asi jen ekonomicky profitují z p(r)odávání „zpráv“ (nevalné kvality) o konfliktu na UA. Proti gustu žádný dišputát, nicméně mohli byste si snad poslechnout, co o jejich činnosti soudí vojenští profíci, jako je např, V. Truchan – kanál PolitWera na rutube.ru.,(o A. Myartanovovi ani nemluvě). Argumentace, že někdo vystupuje často v TV, dle mého není relevantní. I v ČT hodně často vystupují různí lidé.
          A k básnění o bojových zásluhách zejména pana Rožina bych uvítal aspoň jeden ověřený zdroj. Pan Rožin je podle vlastních info vojenskopolitický analytik a šachista, nic víc o sobě neuvádí. Ale o panu Girkinovi je toho známo víc než dost, ale spíše toho negativního. Skutečný vojenský zpravodaj Marat Chajrulin se na svém kanálu o tom, i když decentně, vícekrát zmiňoval.
          Přeji autorům více střízlivosti při výběru informací.

          K paní Kunštekové : odkaz na video tam máte.

          1. „analytik a šachista, nic víc o sobě neuvádí“ – omyl, jeste pise ze mu nebylo umozneno studovat na spickove vysoke skole v Kyjeve nebo v Moskve – protoze je zid ))) (je rocnik 1981, takze rozpad CCCP zazil jako desetilety, ale Stalin se dotah i do neho))))

      1. Neni, nema, nebyl… – a zranit se mohl akorat pri zvedani pullitru

        Proboha lidi, sami snizujete verohodnost svych clanku takovyma prkotinama

      1. Paní Kunšteková (a též panu Kunštekovi):

        Zvažte, prosím, zda by nebylo účelné zkrátit titulek článku, a to podstatné, co se nevejde do titulku, umístit do perexu. Pokud nevíte, jak to udělat, rád poradím, pomohu.

        Příliš dlouhý titulek (a) působí silně bulvárně (můj, ale jistě nejen můj osobní názor) a (b) ruší vzhled postranního panelu s výpisem článků a příspěvků do diskuse.

        Výše doporučenou úpravou k žádné ztrátě informace nedojde, naopak přehlednost titulky se zlepší. Postranní panel není pro svou relativně malou šířku vhodný pro dlouhé nadpisy.

        Chcete-li, jako ukázku zamýšlené úpravy mohu na Vašem článku takovou úpravu provést. – Děkuji za uvážení a za odpověď.

            1. Vím, že to myslíte dobře, ale nedá mi to, abych nedodala – když si někdo dá tříhodinovou i delší práci s článkem, a pak se dočte, že to někdo nehodlá číst kvůli délce titulku, má chuť se na to vykašlat, než aby další hodiny – jako já teď – vymýšlel co nejkratší název.

              1. Já Vám rozumím a jsem rád, že sem píšete. A na vysvětlenou, abyste rozuměla i Vy mně: já jsem tento web psal, a i když už není můj a jen tady hostuji, není pro mne úplně jednoduché hodit vše za hlavu. Pořád mně, přiznávám, trochu záleží na tom, jak web vypadá.

                Má připomínka rozhodně není míněna jako něco proti Vám.

                1. Děkuji za upřímnost, budeme psát krátké titullky, ale věřte mi, že děláme i fb stránku, která má téměř 70 tisíc sledujících, takže máme také nějaké zkušenosti.

                  Mimochodem, bulvár je nejčtenější…;)

                  1. Věřím, že oba jste zkušení internetoví spisovatelé a dokážete zcela naplnit několik blogů i FB.
                    Ale mám snad právo na svůj názor a a právo ho tady napsat. Čtení přece není povinné a bulvár nečtu právě pro tu vyprázdněnost obsahu. Uvnitř po bulvárním titulku nebývá už nic nového. Tak proto.

                  2. Ad bulvár: já vím, že je nejčtenější – ale třeba já se ho štítím a nečtu ho; ale uznávám, že jsem v tomto bodě možná exot.

                    K těm titulkům – vezměme jako příklad článek, pod nímž si povídáme. Kdyby – hypoteticky – to vypadalo takto:
                    (Tučně je titulek, kurzivou perex, klidně i na několik řádků):

                    Impérium vrací úder
                    podezřelý souběh Ázerbajdžánské ofenzivy v Náhorním Karabachu s nástupem islamistických milicí Tuaregů v Mali a džihádistů v Sýrii

                    … článku to neubere nic, na titulce jsou všechny informace jako dřív, v postranním panelu by to nerušilo (stálo by tam jen „Impérium vrací úder“). To je představa, kterou jsem Vám chtěl předestřít.

                    1. Bulvar ale delaji lidi jako kazdej jinej.
                      A je soucast deni kolem nas. Je mozny se hypoteticky ,,prakticky VYSTIT ze zivota,
                      coz je bezny..
                      Clanky jsou na cteni..Skolni slohy sou,
                      aby do nich ucitel stoural a za kazdou cenu je vopravoval a poucoval.

                  3. Piste jak chcete pani K. , at voni nectou a sroluju titulky , gramaticky gestapo , formalisti ,prazdnoty a nejdou po vyznamu /nezajem/, ale povrchne strezi a rajtuji , aby se ani chybicka nevloudila
                    a aby byli zase nejchytrejsi a mohli spatra poucovat , poucovanim deformovat a spatlavat ,at rolujou..
                    Sami nic nenapisou , jen prazdny a stouravy
                    kritizovani ,to videli u soudruha ucitele
                    ve skole a to na ne udelalo zivotni dojem.
                    Otroctvi je pohodlnost , tak na vas vyskoci , bez spetky respektu a uz povysene uciteluji..
                    Nedelejte jim poslusnou zacku..Vo to jim de.

              2. Ad „má chuť se na to vykašlat“:

                Možná by někdy nebylo špatné se na to vykašlat. Například když autor píše o jiném státě a nic neopraví. To dělá mrtvého brouka, nebo si svého omylu není vědom?

                V minulém článku pan Kunštek dává do souvislosti události kolem psychologické operace – fingovaného převratu a svržení prezidenta Denis Sassou-Nguessa
                se vztahy se „zemí těžící 70 % světové spotřeby kobaltu“ (má to přímo v nadpisu).

                Ve státě, jehož prezidentem je Denis Sassou-Nguesso, se kobalt netěží!
                Upozorněno na to bylo dříve,než článek vyšel https://web.litterate.cz/12567-2/comment-page-1/#comment-190491
                i potom, co článek vyšel https://web.litterate.cz/jak-to-bylo-s-prevratem-v-kongu-a-ci-spojenec-je-zeme-tezici-70-svetove-spotreby-kobaltu/#comment-191029

                No nic.

            2. Nechte autory psat jak chteji. Nebo piste lepsi.
              Sou tady na zlepseni informaci , upravy slohovych cviceni ,
              se delaji ve skolach ,pod dozorem ucitelu..

  5. Na netu se objevil článek s názvem “ China announces ‚strategic partnership‘ with Syria “
    A také zpráva, že SSA ministryně financí Yellen se zúčastnila založení společných pracovních skupin SSA a Číny – pro konkurenci a finance. Zda i pro dluhy SSA, kterých dluží na stovky miliard USD Číně, to se ve zprávě neuvádí.

    1. Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek během setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem prohlásil, že Peking a Damašek pracují na budování strategických vztahů.

      Si Ťin-pching dodal, že obě země hodlají brzy oznámit „novou strategickou spolupráci“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *