13 června, 2024

Apoštolsky o atomovkách

V posledních dnech se mi ve vidláckém mailu nahromadila celá řada dotazů, jestli se už blížíme k jadernému armagedonu. Kolega Vlk na toto téma napsal několik článků, leckteří majnstrýmoví novináři a analytici už  tímto scénářem v podstatě počítají… a já trochu poruším svůj apokalyptický styl, protože v celkovém zmaru vidím alespoň jednu věc (prozatím) pozitivně. Ačkoliv jsem celý podzim i zimu tvrdil, že pro válku na Ukrajině jsou splněny všechny podmínky, na atomovky je podle mě času ještě dost.

Souhlasím s kolegou Vlkem, že hrozící porážka Ruska by tuto možnost učinila velmi pravděpodobnou, protože Putin dlouhá léta jede na tygrovi a nemůže seskočit. Čím více by Rusko bylo zahnáno do kouta, tím reálněji by mohlo dojít na všechny ty Jarsy, Sarmaty, Kinžály i Iskandery s jadernými hlavicemi. Tím spíš by Rusové mohli být v pokušení, zkusit hodit jednu menši bombu na Kyjev a risknout, zda si svět troufne odpovědět.  

Já ale zatím nevidím žádné jasné známky, že by Rusko prohrávalo. Rusko „jen“ platí vysokou cenu za vítězství. To je docela podstatný rozdíl.

Na začátek chci říci, že zprávy o skvělé situaci na Ukrajině nám servírují ti stejní, kteří před rokem tvrdili, jak se afghánská demokratická vláda udrží ještě celé roky. Vrchní hlídač hoaxů – Jan Cemper na to dokonce vypracoval celou analýzu, jak všichni, kdo tvrdili opak, lžou. Nakonec to celé dopadlo poněkud jinak a Cemper byl za debila nebyl nejlepší analytik ve vesmíru. Já si ty obrázky z kábulského letiště docela dobře pamatuju.

Co se stalo pak? Nic. Cemper píše dál, jeho kariéru imperiálního mluvčího pravdy to nijak nepoškodilo, stejně tak to nepoškodilo kariéru žádného amerického či britského ministra obrany, šéfa tajných služeb,  generála, premiéra či prezidenta. Když se podíváte na tehdejší vyjádření amerických špiček, tak je to úplně stejná rétorika, jako teď po jejich návštěvě Ukrajiny. Ukrajinci slavně  vítězí, Rusko bude poraženo, všechno je na nejlepší cestě.  Možná to tak je… ale já si s dovolením počkám, až se to na bojišti opravdu projeví. Předpoklad, že Rusko prohrává, je podle mě zatím silně na vodě. Zatím Rus okupuje Ukrajinu, ne naopak.

Stejně tak nevidím, že by Rusko válčilo ze všech sil. Naopak, zatím podle mě dělají stejnou „chybu“ jako Američani v Afghanistánu. Putin zatím stále hodně omezuje přání ruských generálů, že by je měl nechat dělat válku a politika přijde na řadu až potom. Na Ukrajině pořád jedou elektrárny, pořád mají k dispozici plyn.  Když si vezmete, co dovedou ty ruské Kalibry, tak  zničit hlavní rozvodny u elektráren by byla hračka. Až v posledních dnech Rusové zničili pár mostů přes Dněpr. Až včera se objevila hlášení o útocích na železniční uzly. Naše média zaměňují ruskou zdrženlivost za slabost. Líčí nám, že je ruská armáda neschopná. Možná skutečně není na nejvyšší úrovni, ale kdyby byla celá Ukrajina ve tmě a bez plynu, byl by to o dost menší hendikep, než dneska. Jo, kdyby Rusko ustupovalo krok za krokem z dosažených pozic i za situace, že se ukrajinská města topí ve tmě a nefunguje vůbec nic, to by bylo na pováženou.

Ruská armáda zdaleka nevyčerpala svoje možnosti. I kdyby byla pravda, co Ukrajinci říkají o jejich ztrátách, tak si uvědomme, že takové množství vojáků ztráceli za Druhé světové války každé dva dny. Dnešní války jsou ve skutečnosti extrémně šetrné k lidským zdrojům. Vpředu na bitevní linii je minimum vojáků. O to větší množství někde řídí drony, zařizuje přepravu, hlídkuje na křižovatkách, analyzuje, případně kope zákopy. Dnešní voják stokrát sáhne na rýč a jednou na kvér. Rusové ještě stále nepoužívají svojí termobarickou munici. Ještě stále berou ohled na civilisty.

Naši pravdomluvní novináři si to neuvědomují, ale právě vykreslováním ruské slabosti jsou na nejlepší cestě zařídit tamním civilistům skutečnou bezohlednost. Bezohlednost plošných dělostřeleckých i raketových útoků se skutečně hnusnými hračkami. A až se jim to podaří, co se pak stane? Nic. Pisálci půjdou spát s klidným svědomím neobtíženým žádným hříchem, protože jejich bezmyšlenkovité přebírání ukrajinské válečné propagandy přece sloužilo Evropským hodnotám.

Moje apokalyptické svědomí se probudí, až bude na Ukrajině tma.  Až nepojedou žádné vlaky, protože nádraží přestanou existovat. Až bude možné Dněpr překračovat jen po hrázích přehrad a možná ani to ne. Až bude frontová linie vypalovaná systémy TOS Burattino, až z letadel budou padat bomby schopné zapalovat celé čtvrti, až nám novináři místo poničených domů budou ukazovat vypálenou holou poušť, kde nepůjde poznat, co je co…. Tohle všechno Rusové mají ve skladech. Toho všeho jsou bez problémů schopni.

Pokud ani v takovém případě nebudou postupovat, pokud naopak i při takové apokalypse budou krok za krokem vytlačováni z ukrajinského území, tak může skutečně dojít na jaderné zbraně. Prozatím bych si myslel, že jsme od tohoto scénáře ještě dost daleko.

Já naopak čekám, že se k Rusům někdo přidá. Svět je plný nenávisti k Západu. Mnohem větší, než si myslí CNN. Tihle všichni bedlivě sledují situaci na Al Džazíře, čtou China Today a dodávají si odvahy. Má Západ ještě dost zbraní, aby je dodal i dalším potřebným? Má Západ dost síly zasahovat do dalších konfliktů? Všude se to drolí. Tři čtvrtiny planety potichu či nahlas fandí Rusům.

212 thoughts on “Apoštolsky o atomovkách

 1. Svodka JP
  O čem hovoří svodky genštábu VSU – mluvčí Arestovič.

  Poradce ministra obrany Ukrajiny Jurij Butusov prozradil svůj plán, jak vyřešit problém v M-polu. Navrhnul vtrhnout do Podněsterské republiky, nabrat zajatce a ty pak vyměnit za azovské krtky.
  Napadnout Podněstří navrhovali členové genštábu už 5. Dubna, takže nic originálního.
  Na tento popud vyhlásilo Podněstří bojovou pohotovost a zaminovaly se všechny vojenské sklady.

  Barvěnkovo, Liman, změny minimální. Ivani se prý dostali do týlu fronty držené VSU. (Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží.)
  Severský Donec – Ivani začali budovat pontonový most.
  Gorlovka – Marinka – začala ofenzíva (bez bližších údajů).
  Gujajpolje – těžké boje.
  Záporoží – okolo města se budují síly VSU nové palposty.
  Nikolajev – pozice se nezměnily, ale iniciativu přebrala RA.

  Tolik Arestovič z genštábu VSU.

 2. Já si prostě nemohu pomoci…… Takže ne uvítanou nevážně, i když atom je věc veskrze vážná až vážitelná… A protože se příště nezdržím vážného komentáře, tak dnes trochu literární historie. Něco mi říká, že se na té Ukrajině leccos z toho děje i dnes, protože starého psa novým kouskům nenaučíš….. Určitě Komik by svoji předlohu v té knize nalezl… Že by Jerochymov ? IK

  VELITELEM MĚSTA BUGULMY
  Když mně počátkem měsíce října 1918. roku bylo oznámeno revolučním vojenským
  sovětem „levoberežné gruppy v Simbirsku“, že jsem jmenován velitelem města
  Bugulmy, otázal jsem se předsedy Kajurova: “ A víte to určitě, že Bugulmy jest již
  dobyto?“
  „Zpráv bližších nemáme,“ zněla odpověď, „velice pochybuji, že již nyní bude v našich
  rukách, ale než tam přijedete, doufám, že už zatím padne.“
  „A budu mít nějaký průvod?“ optal jsem se tichým hlasem, „a ještě jedno: Jak se do
  té Bugulmy dostanu, kde vlastně ona leží?“
  „Průvod máte, dostanete 12 vojáků, a co se toho druhého týče, podívejte se na
  mapu, myslíte, že já mám starosti jen o to, kde leží nějaká pitomá Bugulma.“
  „Ještě mám jednu otázku, tovaryš Kajurov, kdy dostanu peníze na cestu a výlohy.“
  Spráskl ruce nad takovou otázkou. „Vy jste se zbláznil. Po cestě musíte přece jít přes
  nějaké vesnice, kde vás nakrmí i napojí a na Bugulmu navalíte kontribuci…“

  1. Re: I. K.

   jen počkejte, já vás napráším soudruhům, oni vám i toho Haška zatrhnou.
   Takhle se budovat demokracie opravdu nedá…

  2. Vrážíte mi nůž do srdce. Byl jsem od Bugulmy je asi 150 kilometrů, ale nebyl čas tam zajet. Další příležitost už nejspíš nebude.
   Tyhle povídky jsou naprosto nehorázná legrace a vede mě (opakuji se) k přesvědčení, jak bylo štěstím, že Hašek svůj velký román nedopsal. Pokud by totiž popisoval ruskou revoluční situaci tímto tónem, byla by ta kniha u nás tak asi 40 let zakázaná….

 3. Tak sem jste se uchýlili…. zdravím pána webu, Apoštola, Targuse a další… Už vím co číst a kam psát. Hezký večer! IK

  1. „Už vím co číst a kam psát. “ Paráda! Další skvělý autor na obzoru!

   A samozřejmě – ač druhý v pořadí, pěkně vítám! (Od Godota je to platné stejně tak, jako by bylo ode mne)

  2. Taky mě potěšilo, když mě někdo upozornil, kde hledat. Prý si všiml, že jsem často sdílela na FB Kydy, tak usoudil, že by mě to zajímalo. Byl to někdo, koho vůbec neznám. Ale asi usoudil, že do tohohle spolku tak nějak patřím.

   1. Teto Hano, to jsem byl já osobně… 🙂 Dokud jsem psal Kydy, tak jsem velmi bedlivě sledoval, kdo mě čte a sdílí. Vy jste mě sdílela v jednom kuse, tak jsem Vás upozornil.

  3. Re: I. K.

   Rád vás tu vidím. Zase budu mít o jeden kousek bohatší sbírku dvounožců, kterým můžu kdykoli beztrestně vynadat.
   Nebudu zapírat – mám z toho radost.

 4. A máme tady další náhodu … tedy pokud hoří vstup do „Družby“.
  Poláci hrdinně odmítli a odmítají platit za plyn v rublech … což je pravděpodobně důvod pro zastavení plynu do Polska.
  Zpráva už je i na našich serverech, ale níže je odkaz na polský zdroj. Taky tam uvádí, že mají zásobníky naplněny na 75% … což stačí dle nich do podzimu. Čím hodlají dopit v zimě jsem se nedočetl

  https://businessinsider.com.pl/

  Takže – asi se omezuje ropa pro střední Evropu (která je nejbojovnější) a plyn Polákům. Asi nezbude než spravedlivě, ve jménu civilizace, zaútočit na zaostalé Rusko a vzít si to, co nějakým omylem považují za své přírodní zdroje 🙂

  1. Ad: David Dvořák

   Skuste citat i inde. V oktobri – novembri by mal do Polska prudit plyn z Norska novym plynvodom.

 5. Jako sorry, ale tohle už je moc. Tady máte tu čistou mainstreamovou pravdu zbavenou veškerých fejkňůs v plné parádě:

  „Ne „abnormal“, ale „at normal“. AFP opravila zprávu o radioaktivitě v Černobylu

  Úroveň radioaktivity v odstavené Černobylské jaderné elektrárně je normální, řekl generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi, který odstavené zařízení v úterý navštívil. Grossi přijel na návštěvu odstaveného zařízení v den 36. výročí jaderné katastrofy v elektrárně. Agentura AFP zprvu nesprávně interpretovala jeho slova a označila hodnoty za „abnormální“.“

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/uroven-radioaktivity-v-cernobylu-je-abnormalni-40395032

  Co na to říct…

  1. Grossi si prostě včas nepřečetl Zelenského, nic jiného v tom nehledejte.

   On se brzy poučí, jestli to stihne.
   Jinak se po jeho odúmrtí brzy stane jeho nástupcem někdo, kdo pochopí rozdíl mezi nepřípustnou fejkňůsovou fyzikální realitou a její jedině správnou demokratickou interpretací.

   Prostě jel trestuhodně ideologicky nepřipraven.

   Ostatně – mezi slovem n-o-r-m-á-l-n-í a slovem a -b-n-o-r-m-á-l-n-í je co do počtu písmen vpodstatě zanedbatelný rozdíl – pouhých 28, 6% !

   (Kdy jste naposledy slyšeli např. od kteréhokoli člena tuzemské vlády či evropské komise výrok s takto zanedbatelnou odchylkou od Evropskou komisí zrušené fyzikální reality, he ?)

   Agentura AFP ho správně opravila – když už se ho neprozřetelně zeptala, aniž si byla jista odpovědí.
   Příště se to už jistě nestane.

   Generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii je nejspíš alespoň průměrně inteligentní,nejspíš má vysokou školu, možná dokonce i maturitu – a tudíž mu jistě došlo, jaké neprozřetelnosti se dopustil!

   1. A zdravím také Asfaltového holuba! Ještě štěstí, že ženy čtou pozorněji a řekli mi, kde všichni jste!

    1. Pro to bude snadné vysvětlení – zatímco Immanuel Kant se procházel dokolečka po Královci, Asfaltový holub si někde poletoval snaže se vyhnout brokům.

   2. Nicméně tohle si budu brát osobně, že jsem byl první příspěvek, na který jste zde zareagoval. Teď abych zas přemýšlel, kde jsem udělal chybu, neboť mé příspěvky jdou zcela dokonalé a imanentní (to je úlitba pro I. K.) a komentují se v nekonečné smyčce samy, kdy se každý další sebekomentář připojuje dialekticky k tomu předchozímu. Cele pak to spíná svorník, jak to jen říkal ten Teilhard de Chardin… no teď už je to tak chytrý, že jsem se v tom krapet ztratil. Prostě taky oba zdravím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *