16 dubna, 2024

An Gorta Mór

Zdejší čtenáři nejsou žádní ignoranti, takže asi nemusím zeširoka popisovat Velký irský hladomor. Jen to ve stručnosti shrnu. V Irsku vlastnila nejlepší pozemky anglická šlechta, která tam provozovala chov hovězího dobytka a pěstování obilovin. Nebyl v tom žádný velký problém, protože chudší políčka, na kterých se živila běžná irská populace, bez problémů stačila na jejich obživu, díky velmi rozšířenému pěstování brambor. Bramborová úroda po přepočtu na počet obyvatel  představovala zhruba 5kg na osobu denně. To stačilo nejen na jídlo, ale i na krmení nějakých prasátek. I chudý Ir se tak celkem bez problémů uživil, měl i nějaké maso, mohl si dovolit mít hodně dětí a nemusel svůj život startovat s velkým kapitálem. Vlastně stačilo si jen vysbírat kamení na nějakém dosud neobdělávaném svahu, pronajmout si ho, postavit chajdu a o zbytek se postaralo mírné irské klima ve kterém se bramborám mimořádně dařilo.

Pak přišla plíseň bramborová, které se mírné deštivé klima také zalíbilo a protože je to svinská potvora, nebylo proti ní obrany. Dokonce ta plíseň napadala už sklizené uložené brambory. Výsledkem byl příšerný hladomor, který byl tak veliký a rozsáhlý, že irská populace dodnes nedosáhla původního počtu obyvatel.

Hladomoru značně napomohlo, že postihl takřka výhradně chudinu. Ti přišli o zdroj obživy. Obilí se pořád dařilo, dobytek se pořád pásl na krásně zelené trávě, existovaly už vlaky a přístavy, bylo možné dovážet potraviny odjinud. Ale nikdo na ně neměl peníze. Hned za humny byla bohatá Anglie, která platila za obilí i hovězí maso víc. A tak chudým Irům nezbylo, než umřít hlady. Tak jednoduché to bylo. Anglická vláda šla přísně tržní cestou a neudělala nic. Angličtí vlastníci Irské půdy za to svoji vládu milovali, protože místo aby byli nuceni levně prodávat jídlo irským hnojkydům, mohli ho dál vyvážet do Anglie a dosahovat velmi dobré účetní bilance. Na nějaké irské chudáky sere pes.

Irský hladomor je dokonalou ukázkou, jak to dopadne, když neštěstí sejde jen na chudé a bohatí se mu vyhnou.

Jak jde o katastrofu pro chudáky, tak platí tržní principy, které se nesmějí porušit, protože to by to byla zkáza světa. Ztráty jsou sice politováníhodné, ale nic se neudělá, protože si za to ti burani stejně můžou sami. Neudělali si žádné zásoby, nezařídili si pojištění, nešetřili na horší časy, prožrali si budoucnost. Zato, jak dojde i na bohaté, tak se musíme všichni semknout a táhnout za jeden provaz. To se mohou principy měnit, to se může převracet svět, jen když to zachrání ty statky. Když mají problémy korporace, tak se na trh nehledí. Ten je posvátný, když nejste schopni zaplatit účty.

Nepřipomíná vám to něco?

Jsme závislí na levném ruském plynu a levné ruské ropě. Je strašně snadné, aby tomu bylo ze dne na den konec. Mohlo se to stát už zítra, ale zdá se, že i v tomto se objevil závan zdravého rozumu. Ale stále je to značně nahnuté.

Vedle nás je celá řada jiných zdrojů, ale ty nejsou pro chudé. Chudáci prostě na topení pomocí LNG nemají. Nemají ani na to, aby jezdili do práce a pálili benzín za stovku litr. Nemají na drahou elektřinu. Ruský plyn a ruská ropa za ruské ceny, to jsou naše brambory, které nám umožňovaly žít, i když vedle nás leží mnohem bohatší Německo, které nás může přeplatit ve všem.

Všimněte si, že ty nejlepší statky (elektrárny) tak úplně nejsou v našich rukou. Burza v Lipsku řeší cenu energie. Podobně je to i s finančními institucemi, podobné je to prakticky se vším velkým průmyslem a v konečném důsledku je to tak i se vším zemědělstvím. Když je zle, nejistota, vysoké ceny vstupů, komu v takovém případě prodáte úrodu? Chudákovi za polovic nebo bohatému Němčourovi za plnou cenu?

Koho máme ve vládě? Ano, přesně ty, pro které jsou tržní principy svaté, pokud jde o chudáky. Už to prokázali. Ať je Babiš jaký je, tak dělal vládní zásahy plošně a snažil se nějak řešit blbou situaci. Ale náš milovaný Petr Fiala to má jinak… on nám nelže, nedá se nic udělat, trh vše vyřeší, může za to Putin, obchod je svatý… A velcí vlastníci ho za to milují. Mohou u nás levně koupit a v Německu draze prodat.

Jediné, co se možná odlišuje, že nedostatek plynu bude možná i zkáza pro bohaté. Takže v tom případě se budeme muset semknout a být solidární s těmi, kteří teď ruší slevy na jízdném, odmítají zastropovat ceny benzínu, odmítají omezit vývoz komodit a odmítají zrušit vývoz levné energie. A vsaďte se, že většina těch chudších jim na ty kecy o solidaritě a svobodě zase skočí.

Je dost pravděpodobné, že to brzy zjistíme. Pokud se ukáže, že nedostatek se týká především nás dole, tak budou platit tržní principy až do nové rudé revoluce. Pokud to zasáhne i pražáckou pseudoelitu, tak přijdou, abychom byli solidární.

Irský hladomor se odehrál v době, kdy už existovala průmyslová revoluce. Kdy už bylo možné levně převážet jakékoliv zboží na velké vzdálenosti. Kdy bylo dost bohatství i dost přebytků, aby se taková věc dala řešit. Ale přesto se to stalo. Stalo se to kvůli neochotě mocných, kteří si přihřívali polívčičku, byli odtrženi od reality a osud nějakého irského balíka jim byl ukradený.

Co máme teď? Je dost bohatství i přebytků, aby se to dalo řešit. Je dost možností, jak celou věc zachránit včas, jak nezničit na dlouhá desetiletí vše, co se tu budovalo. Ale… máme tu neochotu mocných, kteří si přihřívají svojí polívčičku někde v ústředí NATO. Máme vládu, která je tu spíš pro německé průmyslníky než pro české obyvatelstvo. Kteří se ohánějí svatými hesly, kvůli kterým je možné vyhladovět vlastní lidi. Všechno je připraveno na pořádný průser. Máme podobně uspořádanou společnost, máme podobné rozvrstvení, máme podobnou majetkovou skladbu a už chybí jen ten impuls pro nedostatek. Zatím jsme dostali odklad… Rubl se navazuje na zlato, platby za suroviny v rublech se odkládají. Dostali jsme čas, abychom to pochopili.

Jo… a víte, jak ten hladomor skončil? Po čtyřech letech přišel suchý a horký rok, který spóry té plísně celkem pozabíjel a tak se bramborám zase začalo dařit. Skončilo to samo. Nikdo těm Irům nepomohl. Vykašlali se na ně a trochu se to napravilo až tím, že zase byly pro chudinu levné brambory.

Takhle to bude i pro nás. Až zase bude levný plyn, tak se vše vrátí do starých kolejí. Do té doby ne.

An Gorta Mór

212 thoughts on “An Gorta Mór

 1. „Devastácia amerických zásob ropy“
  ***
  (…) Biden sa musel uchýliť k poslednému tromfu v rukáve – znížiť strategické rezervy USA, vytvorené v 70. rokoch. Za posledný rok sa už začali vyprázdňovať a klesli zo 700 na 593 miliónov barelov. Ak sa Bielemu domu naozaj podarí predať milión barelov do 180 dní, potom americké rezervy skolabujú na 400 miliónov, čo je 50-ročné minimum. (…)

  https://sk.news-front.info/2022/03/31/devastacia-americkych-zasob-ropy/

 2. Kosa zostra!
  „Flash -konečně víme, jak je Fialaland připaven na ukončení dodávek plynu z Ruska. Přesně tak, jak jsme tušili!!! DOPLNĚNO!!!!“
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/03/31/flash-konecne-vime-jak-je-fialaland-pripaven-na-ukonceni-dodavek-plynu-z-ruska-presne-tak-jak-jsme-tusili/
  „…Zastavení ruského plynu? Na to nemáme řešení, říká náměstek ministerstva obchodu…
  … a na nákup plynu peníze…“

  1. Na Seznamu k tomu fantazíruje nějaký aktivista:
   „Plynové elektrárny by se měly zastavit, maximum uhelných naplno nastartovat. Lidi by měli být vyzváni médii k nevaření na plynu a ke koupení a používání mikrovlnek a varných konvic apod. Na mnoha místech měst by měly být ohniště, kam si mohou lidé přijít ohřát jídlo.
   Maďarsko by mělo od EU dostat za úkol otevřít konto v rublech a kupovat část plynu v Rusku podle těchto podmínek vycucaných z Putinova prstu a prodávat plyn dále za normální, lidské měny do zbytku Evropy, ale ta spotřeba by měla okamžitě spadnout pod polovinu a nejpozději do roku bychom měli mít totální náhradu.“

   Ono je to přece tak jednoduché – ohniště v městech, nejlépe na křižovatkách; městské ohřívárny; a paničky z Parlamentu a ze Senátu by mohly vařit polévku pro chudé jako V zámku a podzámčí…

   1. Však elektrárny jsou na vypínač, zapnout a vypnout je lze na povel. Stejně tak otopu na ohniště máme spoustu. Ono když se bude potřebovat více jak deset milionů lidí ohřát spalováním dřeva, to v pohodě zvládneme zásobit. A Maďaři budou zcela jistě kvůli našim krásným očím chtít naštvat Rusko tím, že bude přeprodávat ruský plyn Rusku nepřátelským zemím. Nemluvě o tom, že rozvážet by ho mohli do celé Evropy třeba kamiony.

 3. Zakladatel
  Rád bych vám na váš poslední post odpověděl, ale chybí tam to tlačítko Odpovědět.
  Takže to zkusím zítra.
  Třeba do té doby přijdete na to, proč se Rusové vyhýbali pojmu nacismus.
  Přeji dobrou noc

  P.S.
  Ta vaše návštěva v Kyjevě a zjištění, že ten bordel tam dělají místní mafie…to fakt stojí za blog.
  Kdo tam teda ten Kyjev bombarduje?

   1. Byl jsem celý den v práci, takže až teď.
    Odpovím tady, protože ve vašem příspěvku z 31 března, 2022 (23:05) pořád chybí to tlačítko Odpovědět. Někde to je, někde není.
    A ted k diskusi.
    Zakladatel: „Nechme stranou žertovný fakt, že jste – podle vlastních slov – knihu nedočetl, ale víte, co v ní není. “

    Měl jsem na mysli tu část, která se věnuje pojmu fašismus, má několik desítek stran a tu jsem četl. Nedočetl jsem jiné kapitoly.

    Zakladatel: „Pokud jde o žonglování s pojmy, tak tady jste špatném místě; tady se s pojmy nežongluje. Jinde „se“ to tak možná dělá, ale tady se naopak docela rigorosně lpí na jejich obsahu; jinak je totiž domluva nemožná.“

    Opravdu? V diskusi povězme historiků lze narazit na situace, kdy se neshodnou na nějakém pojmu. Například pojem národ. Není to žonglování, to ne, ale někdy je rigorosní lpění na jeho obsahu, spíše ke škodě. Obecně s tím lze souhlasit, ale lidé v diskusích běžně používají pojmy, aniž by o jejich vůbec přemýšleli. Pokud na vašem blogu se v diskusích docela rigorosně lpí na obsahu pojmů, tak je váš blog bílou vránou.

    Zakladatel: „Vy jinými slovy sám říkáte, že užíváte ne pojem, ale bezobsažnou nálepku „fašismus“ právě tím způsobem, který „Rusku“ vyčítáte.“

    Ano, přesně tak. Nechal jsem se inspirovat Kremelskou propagandou.

    Zakladatel: „Je to tedy tak, že ve věcné rovině nemáte, co byste Rusku vyčetl, jenom si na ně potřebujete plivnout? – To jste mohl říct hned a ušetřili bychom spoustu psaní.“

    Ve věcné rovině jsem ocenil zásah proti oligarchům, kteří jsou napojeni na Putinův režim. A tento režim považuji za zločinný.
    P.S.
    Napsal jste o Kyjevě: „Lidi mají strach vylézt z baráku, ale svádí se to na Rusa. To bombardování je samozřejmě jen humanitární. – To vám taky nedošlo, jak vidím.“

    To mi teda nedošlo. Napište o tom článek.
    Co západní a jiné agentury, které reportují z Kyjeva?
    Jaktože nepíší o tom, jak mafie řádí v Kyjevě, ale svádí se na to Rusa?
    Vaše myšlenka je tak pronikavá a originální, že zaslouží podrobněji rozvést.
    Budu se těšit.

 4. Marie Divišová
  1 hod ·
  USA zruší sankce na umělá hnojiva z Ruska a Běloruska.
  Důvodem je mnohonásobné zvýšení cen na hnojiva na světovém trhu (dusíkatá hnojiva se vyrábí ze zemního plynu).
  Nedostatek hnojiv ohrožuje zemědělské výnosy v nastávající sezoně.
  Rusko a Bělorusko patří k největším světovým vývozcům hnojiv, navíc jejich firmy jsou schopné udržovat cenu na nižší úrovni, díky nízkým cenám plynu na vnitřním trhu (Bělorusko nyní kupuje plyn na základě dlouhodobé smlouvy asi 10x levněji, než je cena na burze TTF

 5. Targusi, asi mám pro Vás špatnou zprávu. S tím fašismem to zřejmě dopadne jak s goniometrickými funkcemi tehdy kdysi dávno na VAAZ… tedy na reparát.

  A tak jsem se snažil, sám jste to viděl. – Myslíte, že ještě přijde? Jestli jsem ho vyhnal… to by mě fakt mrzelo!

 6. Dnešní svodka JP
  Nejdůležitějším je Donbass. Pokračují operace po průlomu fronty na dvou místech.
  Prvním je Gorlovka – tam probíhá již od včerejšího dne dělostřelecká příprava (pozn. řekl bych spíše ředění početních stavů VSU pomocí koordinát získaných z dronů a satelitů)
  Druhým je Guljajpolje – na dotykové linii se čistí některé vesnice a stavějí se blokposty na komunikačních uzlech severozápadně od Ugljedaru.
  Ruské síly se soustřeďují okolo vsi Novosjolovka a přilehlé lokality, aby mohly obejít Kurachovo směrem na Pokrov, čímž se situace pro VSU stane vážnou.
  Ruské síly čistí prostory v rajónu Oskilské přehrady, kde se podařilo Jednotkám VSU poškodit hráz a vyvolat lokální povodeň okolo Světogorska. Nyní se už voda vlévá do Severního Donce. Tímto způsobem chce VSU zpomalit a ztížit rozvíjení útoku RA.
  Je možno odhadovat, že následující údery (z Gorlovky, z Izjumu a z Guljajpolje) by se v dalších dnech měly setkat u Pokrovsku.
  Pokud se do boje zapojí i jednotky dislokované na východě Dněpropetrovské a Záporožské oblasti, bude se jednat o 80 tis. vojáků, což je bez teritoriální obrany asi polovina ukrajinské armády.
  Vítěz tohoto střetu bude brát vše, tedy celou levobřežní Ukrajinu a k ní menší část centrální Ukrajiny.
  A nyní druhořadé lokality.
  Nikolajev – gubernátor prohlásil, že je potřeba se řádně připravit na odražení ruského útoku na město.
  Černigov – ruské operace proti VSU se zastaví a napnou síly k vyčištění celého prostoru od zběhů, diverzantů a bojůvek. Pomocí dělostřelců byl čištěn rajón města Nižin. Podle neoficiálních zpráv se chystá velký střet vojsk i u města Konotop.

 7. „Ruské devizové rezervy pod sankcemi – zmrazení nebo konfiskace?“
  ***
  https://zvedavec.news/komentare/2022/03/9080-ruske-devizove-rezervy-pod-sankcemi-zmrazeni-nebo-konfiskace.htm
  ————————-
  Velice poučné.
  A autor hrábl i do dávnější minulosti, např.:
  (…) Již za první světové války potřebovalo Rusko půjčky na zaplacení dodávek zbraní a vojenského vybavení z USA. Londýn poskytl úvěry, ale na základě záruky zlata z rezerv Státní banky Ruského impéria. Londýn navíc požadoval, aby ruské zlato bylo přesunuto na ostrovy Albionu. A bylo přesunuto do trezorů Bank of England. Bylo ho asi 440 tun. Aniž bych zabíhal do podrobností, podotýkám, že většina smluv nebyla splněna, půjčky nebyly využity a zlato z trezorů Anglické banky se do Ruska nikdy nevrátilo. Podrobnější informace naleznete v mé knize „Zlato v ruské ekonomice a politice“ (M.: Ankil, 2009). (…)
  —–
  Takových příkladů je v článku víc a týkají se i jiných zemí.

  1. „Podle vzpomínek současníků, koncentrační tábor byl horší než nechvalně známé „tábory smrti“ nacistů během druhé světové války.“
   Aha. Takže lujjzo, ten koncentrák byl horší než Osvětim nebo Treblinka?
   Něco takového čtu poprvé.

    1. Možná ano,tam byly aspoň boudy,ale v tomhle,píše wiki…zimu 1914/1915 zde strávili vězni většinou na otevřené ploše nebo pod stany

         1. Sofie byla v Osvětimi, ne v Treblince, šmudlo.
          Ale vidím, že se vyhýbáte jednoduché odpovědi.
          Nutit vás nebudu.
          Dobrou noc.

      1. Jane, není vám blbé takto trolovat? Prostě to byl děs a běs a vy jen chcete vše zpochybnit. Nejspíše jste článek ani nečetl a jen provokujete. Pro mě všechno co lze nazvat genocidou je stejné. Ale pro vás je to jen touha zpochybnit smrt Rusů, potažmo Rusínů.

  2. „Lidé žijící v Kyjevě nejsou jiní Rusové než lidé žijící v Moskvě nebo Vladivostoku.“

   Vypadá to, že bejvávalo.
   Panu Putinovi se totiž nechtěně podařilo to, že toto tvrzení už neplatí.

   1. V tom máte pravdu, já osobně být Putinem tak se jich zřeknu. Takovou společnost tahat do Ruska je fakt hloupost.

   1. Nejde jen o to, že chce krást a přitom flagrantně porušovat smlouvy, zatímco celá tahle banda ječí, co si to Putin dovoluje porušovat smlouvy tím, že žádá platby v rublech, poté, co mu ukradli jeho devizové rezervy.
    Jde o to, že místo aby v zájmu občanů, kterým má sloužit, omezil okopávání Putinových kotníků, a snažil se od něj nakoupit plyn, tak nás radši nechá zmrznout a zajít hlady, jen když si ta veš šplhne u páníčků. Jak taková špína dokáže sama se sebou žít, to vážně nepochopím.

     1. Ha, ha … přichází s křížkem po funuse. Pamatujete na zimní zprávy? … že Gazprom sice přesně plní dodávky podle uzavřených smluv, ale nepřihlašuje další objemy do aukcí ??
      Tak součástí těch zpráv občas byla taková nenápadná poznámka – což asi mnohým ušlo – že ty dodávky realizují ze svých zásobníků v Evropě. A otázka je, proč vyprazdňovali svoje sklady v EU? Ha..? Odpověď může být jen jedna – PŘIPRAVOVALI se na znárodnění svého majetku – proto se postarali, aby to zloději bylo k ničemu, proto jsou ty zásobníky prázdné. Někdo namítne, že je tam třeba 10-15% plynu, ale experti občas i napíšou, že je nelze vybrat do nuly, protože dojde k narušení, resp. destrukci.
      A další věc – dávejte si věci do souvislosti … začne vám vycházet, co se asi bude dít a co je primárním cílem. Pamatujete na heslo „Assad musí jít“ … tuším 2015 Obama … dezinformační weby tehdy psaly, že pravým důvodem není export demokracie, ale prosadit položení plynovodu z Kataru, kdy jediná cesta vede přes Sýrii. A do toho – jaká náhoda – hodil vidle Putin … prostě se ráno probudil, zželelo se mu Assada a poslal vojsko ho zachránit … jen tak, z rozmaru a lásky k bližnímu :-).
      Tak a teď si propojte – odkud domlouvají USA plyn pro Evropu? … není to náhodou z Kataru? … a co by se asi tak dělo, kdyby ty roury byly položeny … ? Není to tedy náhodu tak, že konkrétní plány na odstavení Ruska se realizovaly už v r. 2015? …. a není to náhodou tak, že Putin hru velmi dobře pochopil?
      Pokud jsou podobné úvahy správné, pak cílem Putina není v žádném případě Ukrajina, ale potopení dolaru. Jen a pouze pokud zůstane dolar se svojí silou, tak vše je jen odložení problému v čase. Prostě by znova všechno zafinancovali, zkonsolidovali síly a znova někde vyrazili proti RF. Potopte dolar a bude klid na hooodně dlouho.
      Dolar – to je to, oč se vede bitva. A jen připomínám, že všechny naše banky stojí a padají s USD …

      1. Ano, také si pamatuji, jak Hillary křičela – Asad musí jít! Říkala jsem si, zda to dopadne jako s Lybií, kde sice Kaddáfí vyhrával, ale někdo ze satelitů na obloze informoval druhou stranu, a proti tomu byl i K. bezmocný…
       A v Syrii se najednou objevili Rusové. Křik sice nepřestal, ale další drtivé údery, organizované odjinud, nenásledovaly.
       Mimochodem, včera jsem někde četla zajímavé jméno – Madeleine Aldumb. Nevíte, kdo by to mohl být? 🙂

    1. Přeháníte. Nezmrzneme a přežijeme.
     Ale plyn od Putina je krvavý plyn.
     Kdo neví, jestli přežije jsou ruské či ukrajinské matky s dětmi, které se někde schovávají v krytu.

       1. To je na Vás boží trest za to, že jste na chlapy jak sršáň. – Ale vyčkejme, položil jsem otázky, snad budou i odpovědi 😉

        (Honza zatím listuje ve Wiki, co je to ten fašismus…psst)

       2. On měl na mysli ukrajinské matky na Donbase a okolí – tam se schovávali v krytech a sklepích už celých 8 let … před UK armádou.
        Takže, Kyjevané klidně mohou zajet načerpat zkušenosti na východ … to chtěl soudruh Jan vlastně napsat

         1. Ale já vím, mám to z první ruky.
          Rusa nevidět, a všechen bordel, co tam teď je, je vyřizování účtů mezi místními mafiemi, protože Zelenskij nechal rozdat zbraně všem, kdo si přišli. Dá rozum, že někteří šli víckrát. Lidi mají strach vylézt z baráku, ale svádí se to na Rusa.

          A teď ten fašismus, jestli můžu prosit.

          1. Tohle mi vlastně nedošlo.
           Vy jste tam byl teď osobně?
           A to bombardování Kyjeva…to teda dělá kdo?
           Místní mafie? A svádí se to na Rusa?

           To by bylo na blog. Napište to.

          2. Jo, byl jsem tam vlakem. Dojel jsem tam a zpět za asi 12 hodin, nebo možná to trvalo o něco déle.
           To bombardování je samozřejmě jen humanitární. – To vám taky nedošlo, jak vidím.

          3. A taky otevřel kriminály. Zelenskij.
           Kriminálníci se jistě taky ozbrojili.

  1. Děkuji za odkaz.
   Jen tak dál, lidé podporující fašistický režim si zaslouží klepnout přes jejich nenechavé prsty.

   1. Tak Fialu už někdo klepnul přes prsty? To by byla dobrá zpráva!

    Mimochodem, příteli – víte-li pak, co je to fašismus? Ocenil bych, kdybyste nám to tady v diskusi osvětlil; dneska se to už bohužel běžně neví.

    Díky předem!

    1. Fašismus je dneska už tak nadužívaná nálepka, že se z ní časem vytratil její původní obsah.
     Poděkujme za to především Ruské federaci, která dlouho a konzistentně tvrdila, že v druhé světové porazila německé fašisty, kdežto pojmu nacismus se yvhýbala.
     Když budete chvíli přemýšlet, přijdete na to, proč.
     Stejně tak slovem fašismus tak dlouho nálepkovala své ideové protivníky, až se z pojmu stal jen žonglovací míč.

     1. To jste namluvil mnoho slov a od odpovědi na otázku uhýbáte.
      Obsahem pojmu fašismus není ani to, že je zneužíván jako nálepka, ani to, že jej zamlžila RF; ba ani to, že ho někdo – třeba v diskusi na internetu, ale nerozmazávejme to – užívá k žonglování.

      Vy ten termín používáte, z toho usuzuji, že jeho skutečný obsah znáte a že mu rozumíte. To je opravdu tak složité to vyložit několika málo slovy? Přece nechcete, abychom si tady všichni mysleli, že slovo fašismus zneužíváte jako nálepku a žonglujete s ním jako Ruská federace míčem!
      Nuže – co je to fašismus, objasníte nám?

      1. Já s tím termínem žongluji stejně tak, jak s ním žonglovalo například Rusko a jak se s ním žongluje v diskusích.
       Proč ne?
       Přesná definice pojmu fašismus? Nikdy neexistovala, protože se na ní historici či politologové neshodli. Je jich vícero.
       Ke zmatení pojmů přispívá i to, že například české fašistické hnutí bylo obecně protiněmecké.
       Najdete ale pár bodů, které se objevují asi ve většině definicích a ty si najdete třeba na Wikipedii, nevidím důvod, abych to vypisoval.

       1. Tak zkuste aspoň nějakou, ať víme, o čem se bavíme.
        Definice fašismu se sice vyvíjela v čase, ale základ je stále týž. Zkuste ten základ, to podstatné!

        Dovolím si malou nápovědu: kdyby se obsah pojmu „fašismus“ měnil tak výrazně, že by míjel i samu výchozí podstatu, má smysl takovým pojmem vůbec něco označovat? Pak by přece pojem „fašismus“ byl bezobsažnou, nad užívanou nálepkou z níž se časem vytratil její původní obsah (cit. Jan, https://web.litterate.cz/an-gorta-mor/comment-page-1/#comment-5726)

        Tak už nás nenapínejte a oslňte nás vědomostmi! Čekáme na to bez dechu jak slípka na sopel. – Nuže?

         1. To je moc otázek najednou, buďte přece trpělivá, Sibylo. Napřed ten fašismus, to je klíč. Pán je zjevně znalý politilog, možná studoval i pod prof. Fialou! Jistě nám konečně sdělí, co je to ten fašismus.

          Na vlastní oči spatříme ten jemný rozdíl mezi know-how a know-howno, jen musíme být sdostatek trpěliví.

          1. Ernst Noilte věnoval fašismu ve své knize Fašismus ve své epoše skoro 700 stran. Z toho několik desítek je věnováno onomu pojmu. Žádnou definici esence fašismu tam ale nenajdete. Knihu jsem nikdy nedočetl a nevidím smysl v tom, abych se pokoušel o nějaký výcuc toho nejpodstatnějšího. A nepovažuji se za žádného odborníka. Jen žongluji s pojmy tak jak se to v diskusi dělá a jak to dělalo Rusko.

           No a co, vy? Už jste přišel na to, proč Rusko, tak dlouho konzistentně tvrdilo, že v druhé světové porazilo německé fašisty, kdežto pojmu nacismus se vyhýbalo?

          2. Nechme stranou žertovný fakt, že jste – podle vlastních slov – knihu nedočetl, ale víte, co v ní není.

           Pokud jde o žonglování s pojmy, tak tady jste špatném místě; tady se s pojmy nežongluje. Jinde „se“ to tak možná dělá, ale tady se naopak docela rigorosně lpí na jejich obsahu; jinak je totiž domluva nemožná. – Vy jinými slovy sám říkáte, že užíváte ne pojem, ale bezobsažnou nálepku „fašismus“ právě tím způsobem, který „Rusku“ vyčítáte.

           Je to tedy tak, že ve věcné rovině nemáte, co byste Rusku vyčetl, jenom si na ně potřebujete plivnout? – To jste mohl říct hned a ušetřili bychom spoustu psaní.

          3. Hanzíčku, vy mě fakt bavíte. S tímhle fakt chodíte do diskusí? Ta vaše teze, kterou tu podsouváte, k té jste dospěl v rámci jakého ujímání? Jistě je to na nějakou cenu, to publikujte. To je tak blbý, že to bude mít v dnešní době úspěch.

         2. Jsem už léta bojovníkem proti bojovníkům proti nálepkování.

          Nálepkování není nic jiného, než označení. Charakterizace nálepkovaného. Zařazení do kategorie. To je základem lidského myšlení.

          Aby nálepkování mělo smysl, musí být jasné, co ta nálepka znamená, jaký má ten pojem obsah.

          Nálepka „to je vůl“ může znamenat chyby v myšlení, v logice.
          Pak je na místě.

          Ne-li, je to jen nadávka.

          A jako takové může být nálepkování jen dvojí: pravdivé a nepravdivé (lživé).

        1. Náš Honza to nedá. Fašismus definovat nelze, aniž by do definice nespadly ukrácké karatelské bataliony, vzniklé z revoluční euforické vlny v r. 2014.

         A je to péérdeli, pane hráábě! (Citát z filmu Adéla ještě nevečeřela.)

          1. Re: tdx

           Samozřejmě, že máte pravdu. Jsem už ospalý, čumím na fotky a mám puštěnou muziku.
           Omlouvám se a děkuji za opravu.

         1. Třeba dá, co Vy víte? Popřejme mu klid k odpovědi. Je to důležitá věc, musí se to rozmyslet; chápejte! Tolik pozornosti najednou! Dyť si musí připadat jak u zkoušky! – Nezlobte ho už.

          Když budete hodný, Targusi, zítra vám za odměnu povyprávím, jak jsem na VAAZ vyučoval Riemannův integrál a goniometrické funkce.

          Ale teď je tu chvilka pro fašismus.

          1. Potěšující zpráva pro Honzíka!!!
           Zde jména jedině správně demokratických soudruhů velitelů, pro které přiletěly dva vrtulníky Mi-8.

           Palamar Svyatoslav Yaroslavovich „Kalina“ (Nepotvrzeno)
           Timus Jurij Vladimirovič
           Djačenko Maxim Igorevič

           Je ovšem škoda, že dalších 21 plus 24 soudruhů z druhého stroje bylo zbiomasováno tak, že je nikdo nepoznal. Jistě všichni uznáte, že je to velký smolík.

           Honzíku, postavte jim nějaký hezký památník. Takoví jedině správní karatelští soudruzi si to zaslouží.

       2. Takže abychom si to shrnuli. Během tří postů jste z tvrzení „lidé podporující fašistický režim si zaslouží klepnout přes jejich nenechavé prsty“ dospěl k tvrzení: „Přesná definice pojmu fašismus? Nikdy neexistovala, protože se na ní historici či politologové neshodli.“ Já myslím, že lepší důkaz vaší totální myšlenkové inkonzistence (možná spíš inkontinence) není nutné dodávat.

        Ohánět se pojmem, kterým se pokoušíte označit všechny nepřátele současného establishmentu (tedy kohokoli, kdo nevěří dnešní stupidní a dost primitivní ideologii libodemo/pravdolásky, která si s tezemi marx-leninismu fakt v ničem nezadá, a v poslední době ani politickými prostředky), abyste vzápětí tvrdil, že jde o pojem zcela vyprázdněný a beze smyslu, na to musí mít člověk v hlavě vážně vyvanuto.

 8. S vyzněním dnešního článku prakticky souhlasím.
  Zemědělství nerozumím, ale ohledně toho plynu. To takhle němci vypínají jednu jadernou a uhelnou elektrárnu za druhou, aby se globálně neoteplilo, podpoří se a postaví co nejvíc větrných a slunečních, ale když zrovna v létě moc nesluní a nevětří, tak aby bylo čím nakrmit klimošky, vyrábí se elektrika z plynu.
  Pak přijde podzim a ejhle, zásobníky jsou poloprázdné.
  Takže my dnes na jedné straně drandíme po Marsu a sbíráme tam vzorky a na druhé se modlíme, aby nebyla tuhá zima.
  To by byl slušnej paradox, pokud by se nám povedlo díky boji proti oteplování v zimě zmrznout.

  1. Ještě jste v tom výčtu skvělých nápadů made in Germany zapomněl na elektromobilitu a na to, že když náhodou padne mlha a nefouká, koupí si Němec lacinou elektřinu českou. – Jinak souhlas.

   Ale co bychom se rozčilovali: vláda tady přece není od toho, aby se starala o lidi. Tomu říkám freudovské přeřeknutí!

 9. Tak já si myslím, že začíná být jasné, že Ukrajina byl vynucený (ale v podstatě žádaný) začátek. Teď už se to valí samospádem … kdy na konci bude dolar regionální měnou, což ve výsledku znamená, že US Army trošičku zeštíhlí. Něsu děngi – neny laska, neny základny..
  Stupňuje se to:
  Líder strany „Spravodlivé Rusko – za pravdu“ Sergej Mironov vyzval ruskú vládu, aby odmietla dodávať minerálne hnojivá Spojeným štátom dovtedy, kým nerozmrazia zlaté a devízové ​​rezervy Ruskej banky.
  „Nepredáme im žiadnu ropu, hnojivá a iný tovar, kým sa nám nevrátia naše zmrazené zlaté a devízové ​​rezervy a kým nebudú povolené dodávky tovaru, ktorý potrebujeme do Ruska. A až potom môžeme začať obchodovať s našimi zdrojmi, ale za ruble, podľa pokynov prezidenta Ruskej federácie. Ak tomu nerozumejú, nech si aj naďalej zmrazujú uši a všetky ostatné miesta,“ povedal Mironov.

  Takže – Putin podepsal plyn za ruble, ale vsadím boty, že za rublíky bude za chvílu fše. Už ostatně padly návrhy na ropu, obilí, dřevo atd. za ruble, teď už hlásí, že ruble nebudou stačit – nutno vrátit uloupené a zrušit sankce.

  Jen ten náš Fiala..

  …Fiala je statečný a dobře svůj kraj zná,
  proč Putin neposlouchal ta slova varovná…

   1. Blbové, co v této chvíli!!! přejmenovávají ulice v Praze a poskakují radostí nad tím, jak Rusa napálili!
    Koláře a Hřiba na Mars!

 10. Štěpán Kotrba
  26 min ·
  DEFINITIVNÍ: Putin podepsal dekret o pravidlech obchodu s plynem s nepřátelskými zeměmi. Západní země si budou muset otevřít rublové účty v ruských bankách, aby mohly platit za plyn.
  PLNÝ TEXT V RUŠTINÉ (TASS): https://tass.ru/ekonomika/14243381
  Prezident Ruské federace zároveň zdůraznil, že budou následovat sankce za porušení rytmu plateb. „Pokud k takovým platbám nedojde, budeme to považovat za neplnění ze strany kupujících se všemi z toho vyplývajícími důsledky,“ řekl.
  „Nikdo nám nic neprodává zadarmo a my také nebudeme dělat charitativní činnost. To znamená, že stávající smlouvy budou zastaveny,“ zdůraznil Putin.
  Putin také řekl, že rizika, která vznikají při obchodování s plynem za dolary a eura, jsou pro Rusko nepřijatelná.
  „Rizika současného stavu věcí jsou pro nás samozřejmě nepřijatelná, a pokud se na problematiku podíváte jako na celek, pak je přesun plateb za dodávky ruského plynu do ruských rublů důležitým krokem k posílení naší finanční a ekonomickou suverenitu,“ uvedla hlava státu.
  Zdůraznil, že v situaci, kdy je finanční systém západních zemí používán jako zbraň, kdy společnosti z těchto zemí odmítají plnit smlouvy s ruskými bankami, podniky, jednotlivci, kdy jsou zmrazena aktiva v dolarech a eurech, nemá smysl používat měny těchto zemí.
  „Co se vlastně děje, co se už stalo? Dodali jsme evropským spotřebitelům naše zdroje, v tomto případě plyn. Dostali ho, zaplatili nám v eurech, která pak sami zmrazili. V tomto ohledu jsou všechny důvody věřte, že část My jsme dodali plyn do Evropy prakticky zdarma,“ rozhořčil se prezident. „To samozřejmě nemůže pokračovat.“ Putin také upozornil na skutečnost, že v případě dalších dodávek plynu a jejich úhrady podle tradičního schématu mohou být zablokovány i nové finanční příjmy v eurech nebo dolarech.

  1. Jediná věc, která mě opravdu zajímá – je Putin s těma západníma magorama na smrti Evropy domluvenej, nebo nás nechaj chcípnout sami naše demokraticky zvolení zástupci?

   1. Putin je domluvenej s Čínou, Iránem a zřejmě s Indií – ale na něčem úplně jiném … na vyšachování dolaru.
    A zatím je to brilantní šachová partie. Musíte vzít do úvahy, že na šachovnici na obou stranách je i občanstvo, resp. veřejné mínění. Tah s Ukrajinou byl vynucený začátek, ale zřejmě správně odhadli, jak se bude situace vyvíjet.
    Co se týče našich kašparů – jsem si jistý, že začínají tušit, že mají rezervované místa na kolech odlétajících evakuačních US letadel, nicméně do poslední chvíle budou bojovat za zájmy USA. Na naší straně pak je, aby se jim dostalo spravedlivého lidového soudu – nikoliv od soudců, které si do justice nadosazovali. Ti by měli jen dohlížet na proces, nikoliv na vynášení viny nebo neviny.
    Putin již dříve několikrát hlásil, že Rusko již nebude zachraňovat ostatní státy, maximálně vypomůže, když se státy začnou rehabilitovat samy.
    Takže je to opravdu jen a jen na nás.

    1. Jojo, to je ta optimistická varianta. Jen kdyby ten Putin nebyl tak zaháčkovanej do toho globalistickýho sajrajtu. I on je jeden z „mladých globálních vůdců“ toho maniaka Schwaba, i Rusko se připojilo k vakcinační mánii a k dalším globalistickým projektům… Kéž bych jen viděla trávu růst.

  2. Trochu tápu. Ví někdo, zda peníze, které ne-přátelské státy tento měsíc za plyn platily, dostalo opravdu reálně Rusko (Gazprom) a molo s nimi disponovat, nebo jestli skončily na nějakém sankcemi obstaveném účtu?

 11. Náš zdroj z OP (Office of Ukraine President) uvedl, že zemědělci odmítají zahájit setbu kvůli vysokým cenám pohonných hmot a neexistenci stoprocentní záruky, že v případě vojenských operací budou všechny půjčky splaceny státem. Zemědělci nechtějí utrácet své peníze v situaci, kdy si uvědomují, že za měsíc mohou v regionu začít vojenské operace a jejich úroda bude zničena.

 12. Z netu:

  Kdysi jsme tady měli premiéra který řídil stát jako firmu. A bylo to vidět. Teď tady máme premiéra který řídí stát jako neziskovku. A je to vidět.

 13. Bude vesely april …
  Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že podepsal dekret o pravidlech obchodu s plynem se znepřátelenými zeměmi.
  „Protistranám z těchto [Rusku nepřátelských] zemí nabízíme jasný a transparentní systém: aby mohly nakupovat ruský zemní plyn, musí si otevřít rublové účty v ruských bankách. Z těchto účtů se bude platit za dodávky plynu od zítřka, tedy od 1. dubna letošního roku,“ vysvětlil Putin.
  Zdůraznil, že Rusko nebude v dodávkách plynu dělat charitu. „Nikdo nám nic neprodává zadarmo a nebudeme dělat ani charitu. To znamená, že stávající smlouvy [v případě neplacení za plyn v rublech] budou zastaveny,“ řekl ruský prezident.

    1. Nakonec si rubly koupí všichni, jen Fiala ne.
     Vsaďme se. Radši si koupí svetr a bude vládnout v 15°C.

     …Fiala je statečný a dobře svůj kraj zná,
     proč neposlouchal Putin ta slova varovná…

 14. Titulek:

  „ZE ZAHRANIČÍ: USA stáhly své válečné lodě z Černého moře, řekl novinářům mluvčí Pentagonu John Kirby“

  Uvidíme, co bude dál.
  Počkáme si. Ostatně – nic jiného nám nezbývá.

  1. Podle dohody z Montreaux mohou být v Černém moři válečné lodě zemí, které s ním přímo nesousedí pouze omezený čas, tak jim možná zrovna vypršel…

 15. „Ministerstvo dalo jasný signál. Musíme se zbavit plynových kotlů“
  ***
  (…) Jasný signál o nutnosti zbavit se kotlů na zemní plyn, a to včetně těch kondenzačních vyslalo Ministerstvo životního prostředí zablokováním dotací na ně v rámci programu Nová zelená úsporám. Česko se tak připojí ke snaze EU o snížení závislosti na Rusku, ale i emisí skleníkových plynů. (…)

  „Vysíláme signál směrem ke všem zájemcům o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti a zároveň informujeme kraje, které je administrují. Přistupujeme k omezení podpory pro plynové kondenzační kotle, a to zcela ve shodě se snahou Evropské komise, která se snaží najít cesty, jak se co nejrychleji zbavit závislosti na ruském plynu. Omezení podpory pro plynové kotle chceme ale žadatelům vykompenzovat právě vyšší podporou pro tepelná čerpadla. Obnovitelné zdroje jsou totiž v daný okamžik – spolu s energetickými úsporami – nejčistší, nejlevnější a nejrychlejší cestou, jak urychlit odklon od drahých fosilních paliv, primárně od ruského plynu,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). (…)

  https://energozrouti.cz/z/ministerstvo-dalo-jasny-signal-musime-se-zbavit-plynovych-kotlu?sznclid=YQgFXFJXUVNWUVVRUldZUFdQUVRWUFUdFVxQV1VZV1BQVFVUT1BWWR0VBFxQV1VZV1RZU1NST1hTVh0CXFNQIiQgUCciUVUkV1kgVVQgWVNYVFYiWFlUWFBTJyRU&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=Pt38qNRmZuE-202203301808&dop_id=15951889
  —————————-
  Takže zase vysílají signál. Zachraň se, kdo můžeš.
  Z diskuse: „Plyn z Ruska není politika, ale obchodní komodita, chytráci.“

 16. Ta moje mizerná paměť.
  Nevíte, kdo to řekl?

  „MARGUERITTO, BUĎTE TRPĚLIVÁ. PŘIŠLA DOBA, VE
  KTEROU JSME VŮBEC NEDOUFALI. UTEČE PÁR LET, LIDÉ
  TADY BUDOU MÍT PROBLÉM SE NAŽRAT A PAK JIM BUDE
  JEDNO, CO SE KOMU VRÁTÍ.“

  1. Kníže,co má k lidu blíže. Možná za podobné úlety to tenkrát nedal. Ne kvůli postojům k dekretům. I když i ty jednou padnou při tomto vývoji,ale jsem zvědavá na tu schýzu,jedněm se bude po 100 letech vracet a druhým zmrazovat jen na principu národnosti.

  2. Ano, taky jsem slyšela, že to je knížecí vyjádření, už je to dávno, a tehdy jsem si uvědomila, že máme pořádnou veš v kožichu.

 17. USA zrušily sankce na ruská hnojiva
  Měsíc po uvalení sankcí na Rusko se Spojené státy obávají možného nedostatku chemických produktů, píše Kommersant. Podle nové strategie bylo rozhodnuto, že ruská minerální hnojiva budou zařazena mezi základní zboží na roveň zemědělským produktům, lékům a zdravotnickým výrobkům, aby se zabránilo jejich zařazení na sankční seznam

  1. Objem importu ruské ropy Spojenými státy americkými se dle nové zprávy US Energy Information Administration (EIA) zvýšil v týdnu od 19 do 25 března oproti předchozímu týdnu o 43%. Data ukázala, že USA importovaly až 100,000 barelů ruské ropy denně.

  2. Teď ještě, aby byl někdo schopný ta hnojiva do USA dopravit. Ruské lodě nesmí do přístavů, cizí lodě to odmítají, protože protiruská hysterie je ohrožuje. Obávají se, že když naloží v ruském přístavu, tak vyhlásí sankce i na tu loď. Takže to vypadá, že Čína se stane překladištěm a cena půjde opět nahoru.

 18. Dnes som zachytil, ze buchol nejaky plynovod pri Charkove.
  https://t.me/milinfolive/80041

  Prikladam stary clanok s mapkou plynovodov na UA:
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/na-vychode-ukrajiny-explodoval-plynovod.A140617_152318_zahranicni_im

  Jedna rura ide okolo mesta Sumy, druha okolo Charkova. Cil si to dajte do suvisu kde vsade sa nem bojuje… az teraz…

  Gazprom ma v zmluvach force majeure, a staci trochen rozvinut bojove operacie v okoli danych miest a je jasne ze cez Druzbu nepotecie dlhsie nic.
  Zostane len NS I. Pre nemcov.
  NS II nekativny a urcite sa pripadny plyn v NS II bude predavat len za ruble..

  Vcera pokecal Vovka so Scholzom a nezda sa ze by sa dohodli.

  Idem si pripravit kreslo, pac zajtra zacne circus Humberto. USA uz vynali zo sankcii ruske hnojiva 🙂

   1. Ještě by to měli nařídit našim trollům, ale zase jak jde o many many tož neznají bratra. Oni budou za levno kupovat od rusů a nám to budou draze laskavě přeprodáv\at… jejda

 19. Kdyz komunisti prohlasovali o problemech rustu , my jsme pisteli zpet,ze je to opacne , rustu problemu..Ktery zase rostou a jak.
  Kdyz dokonce ted vlada nevladne.
  Kdyz byla bytova krize ,zacali stavet , zavedli bezmasej den ,jejich vlada zkratka vladla.
  Padla ,kdyz husakismu zavedl narod do slepe ulicky nevyvoje a stagnace.
  Dnes tvari v tvar energeticke krizi vlada, nic. Kdyz.
  Energie je treba taky k opatrenim . K reseni kazdodennich problemu.
  Neco porad zakazovat umi kazdej /destruktivni/ vul.
  /A kazdej ucitel,profesor,pedagog a akademik/.
  A jak teda zaridi ti co nevladnou ,aby vlada /jejich/ aspon vladla? Kdo jinej?
  Kdyz problemy stale vaznejsi se nahromadi tak to rupne? Nevim.
  Kdyz obecna povedomost je, ze kritika i kvalifikovana nestaci zdaleka a musi prijit zaroven /konstruktivni ,opak destruktivniho/navrh na reseni a schvaleny vetsinou.
  Jeden /a verim ze celej svet/zavidi kvalitu a obdivuhodne schopnosti vlady venezuelskyho presidenta Madura a pred nim, komandante Chavez.
  Mocny zapad se sklonil a prijel k nim zebrat./Maly je ten, kdo ma jen maly cil.J.N./.
  Taktika Putina od zacatku konfliktu je jasna. Rusove se neboji armady NATO , ale boji se raket a letadel v blizkosti ,ktery musi bejt ,protoze i treti pokus supersonic dalkovych raket v Usa, selhal..Ale jeho ukrajinska strategie je zatim mlze.
  Jiste odstraneni fasismu je vec velmi zasluzna a kazdej souhlasi..A co potom?
  Po porazce ukrajincu co se udela.Fasisti prestanou bojovat a zustanou fasisti a neni mozny ke kazdymu postavit hlidace. Kde je teda plan ,tykajici se struktury vlady ,zavedeni mechanismu na udrzeni a chod normalniho statu a kdyz se zaroven vyjednava s ukr. vladou..
  Cokoliv se podepise /to se vi/ ,maji ve zvyku ihned zahodit, posmivat se,vyhrozovat a dostanou tuny vyzbroje zase zdarma…Je tedy resenim nejaka okupacni vlada. Se nevi..
  A co s tema co se vrati zpet na Ukrajinu.
  /Jak otocit narod o 180 stupnu,doslova pres noc/.
  Zatim neni zadna /nahradni vlada/, ani uprchly z vezeni opozicnik /Medvedcuk/se neprojevuje.
  Tedy /prozatim/ bez planu a bez jasnyho cile nevyhraje ani nejlepsi armada. Neni co vyhrat. A vyjednavani /s temi od 2014/,nic neresi ani nemohou ?
  Kdyz jsou prave oni jsou ten nejhorsi problem.
  Odstraneni fasismu je ponekud abstraktni mlha. Potiz je v tom , jak to provest v praxi.

  Prodavajici muze chtit za svuj produkt co chce. Treba rubl. Ale kupujici /zapad/na schuzi utekl od smluvnich zavazku. Vysledek byl neprodej. Co ted. Budou se plizit zpet? A jak?
  Jak vime ,silna mena poskozuje export /ten je silne drazsi pro zakaznika/a zlepsuje a zlevnuje dovoz/za hodnotnou menu vice zbozi/.
  Sankce ale znamenaji ,ze Rusko nebude zatim kupovat.
  Za co se koupi ruble na plyn a ropu /a zrejme vsecko z Ruska/a co potom s dolary a eury?
  Vypada to,ze ztraceji hodnotu rychle.
  Kupovat za ne tovarny,stroje atd. na industrializaci Ruska zatim nejde. Mozna pozdeji?
  Nakup zlatyho rublu v kazdym mnozstvi znamena ,ze napriklad ja si koupim kolik chci ,treba miliardy a potom prijdu do Kremlu a pozadam o zlato za sve /zlate/rubly?
  Jak dlouho tohle muze vydrzet?
  Mozna tohle a vse dalsi je uz vyresene, akorat se o tom nemluvi.
  S vyjimkou vlady,ktera nevladne..

  1. Re: paw
   Kajícně přiznávám, že jsem váš text jen přeroloval.
   Ale myslím, že jste pozapomněl na dvě věci.

   1/ hromady mrtvol na ukrácké straně. Mám na mysli ty, kteří se nechali navléci do uniforem, nikoli civilní ztráty, které se Ivan snaží držet co nejníž.

   2/ ovládnutí Čečenska za Putinovy éry. Neboli potlačení korupce na únosnou míru a peníze z ropy věnované na obnovu. Že by byl někdo schopen dát Čečnu dohromady za tak krátkou dobu, tomu nikdo nevěřil.

   Zkuste se zamyslet nad těmito dvěma body.

   1. Přidám
    3/ neskutečná ruská byrokracie
    Bez jasného prováděcího předpisu dodaného nadřízeným se ani prstík nepohne.
    A úplateček nebo známosti pomohou proces, pokud je na něj předpis a Vy ten předpis znáte, jen urychlit. Proto jsou problémy s nevládní humanitární pomocí na hranicích – mraky papírování a nikdo Vám nedá info, které formuláře a jak vyplňovat.
    Putin a jeho okolí řešili sankce; kdo bude vládnou na Ukrajině nebyla priorita neb v původním plánu se počítalo s něčím, co se nestalo. Zdá se, že na konci minulého týdne se na nejvyšších místech rozhodlo a věci se daly do pohybu. Cherson už má nějakou novou vojensko-civilní správu.
    4/ utajovací mánie
    Videa třeba z výsadku v Gostomelu byla uvolněna až po 3 týdnech.
    Výsledek nějaké aktivity se veřejně oznamuje teprve tehdy, když dopadl dobře a načálstvo výsledek schválilo.
    Takže to, že nejrůznější spec. jednotky na ruskou armádou obsazené Ukrajině si chodí vyzvedávat osoby ze seznamů, se dozvíte pouze tehdy, pokud je to nějaký vysoký úředník, který je všem na očích. Vyčkejme 3-4 týdny a začnou se objevovat infa, koho se jim ze seznamu podařilo ulovit, proč tam byl a případně jeho kajícné přiznání.

  2. No myslím, že jste zapoměl na posledního legálně zvoleného prezidenta a vládu, která věděla jsk dál a proto musela pryčř. . POkud vím byl/je v rusku a určo ví jak na to akorát jak na to budou reagovat ti naši vševědi.. uff

  1. Byla by zajímavá anketa třeba mezi komisaři EU nebo u nás na zasedání vlády. Dotyční by dostali papír a 5 minut na to, aby vypsali k čemu se v jejich zemi používá plyn. Mohly by se i uzavírat sázky, např. 1 z 10 napíše více než 3 způsoby využití.

 20. Každá taková krize rozdělí ty, kterých se týká, na tři skupiny. Na ty, kdo to odskáčou (chudí Irové), na ty, koho se nedotkne (anglická šlechta), a na ty, kdo na tom vydělají, získají výhody. Kdo to byl tehdy? Nebyly to náhodou USA?

  1. Ani „USA“ nejsou nějaká jednotná entita. I tam jsou ti, kdo to odskáčou, a ti, kdo na tom vydělají. Jen je ta pozemková šlechta nahrazena šlechtou bankovní.

  1. Mne taky. Akorat si skoro nikdo nevsima Rusinu. Chteli by byt cast zap. Ukrajiny, nebo ne? Mam pocit, ze si jich nikdo nevsima uz velice dlouho, a vzdycky je jen tak nekam strci, at uz se jim to libi nebo ne.

   1. Nie som si tak celkom uplne ista, ale co som kukala na wikipedii (pac ja a zemepis si nerozumieme) na Ukrajine je asi tolko rusinov, jak na slovensku … akurat ze na Slovensku su to ti ‚divni‘, co im nikto nerozumie, a rusini sami sa spravidla v scitani hlasia ako slovaci rusinskeho povodu (ako nakoniec aj ja), a vcelku sa im dobre na Slovensku zije .. ale co som pochytila po netu, tak na Ukrajine sa citia docela ukrivdeni, pac ukrajinci im ani statut narecia nechcu priznat … a tomu ja docela verim, sama som dostala prednasku na temu, ze rusincina nie je ani dialekt, a ze ja som spatna ukrajinka … a ze som slovenka neplati, bo po rusinsky hovorim, takze sa mam opravdovu ukrajincinu naucit …

    Trochu desive je, ze kym mne sa takejto prednasky dostalo od ukrajinca, co sem prisiel za pracou, mame sa jej dostalo od typka, co sa na Slovensku narodil … a bol starsi od nej … viem, bola som u toho, ac mi bolo len nejakych 10 rokov ..

    1. Proto si spis myslim, ze by treba Rusini chteli byt prifareni ke Slovensku? Je na Podkarpatske Rusi sice nekolik okresu s hodne Madary, ale vetsina zeme jsou Rusini… a zustali li by se zbytkem Ukrajiny ci Halice, tak to dal pujde, jak to popisujete, bosorecko.

     Je to tam jak mor, ze se musi kazdy vytahovat nad ty druhe… Rusi nad Ukrajince, Ukrajinci nad Rusiny a Polaky, a taky Rusy… misto aby dali misto vsem u stolu, tak je ponizuji.

     Jak se na vase rodina diva na mozne rozdeleni Ukrajiny?

    2. Re: bosorečka

     Pokud vím, Ukři otravovali na SLovači už dost dávno. Vždycky jsem si myslel, že se na východě učí ve školách jako nepovinný předmět ta vaše rusnáčtina a pak mne jeden chlápek překvapil, když mi líčil, jak velký tlak byl vyvíjený na jeho rodinu, když jeho dcera nechtěla navštěvovat hodiny „ridne muvy“, nebo jak se to píše. A to byly Medzilaborce ještě v časech, kdy tu nebyl na práci ani jeden Ukrajinec.

     1. Mamin brat sa narodil v 46, ako stvrte dieta … ked siel do prvej triedy, dostal miesto slabikara knizku, co sa volala ‚nasa mova‘ … rodina pobrala, ze olivec asi bude slovo pre tuzku, bo tam bolo napisane pod obrazkom … tak asi tak … na Slovensku je vela ukrajincov, co sa citia byt ukrajincami … a vela ludi ako nasi, co sa zo slovakov na ukrajincov skrtom pera prerobili, rovnako ako z gregokatolikov na pravoslavnych … (ako zasa moja rodina) … neviem, co sa dialo v dobach, ked moja mama chodila na zakladku … ale ostali sme slovaci, a ostali sme pravoslavni

   2. Ta Zakarpatská oblast je moc zajímavá. U Užhorodu je letiště prakticky na hranicích se Slovenskem. Do minulého týdne satelitní snímky ukazovaly, že je prázdné. Od minulého týdne je dráha plná, vypadá to na desítky bezpilotních letadla. Sklady paliva v oblasti být musí a nějaké muniční sklady a kasárna tam jsou nejspíš jsou také.
    Takže cíle by byly, ale nejenže tam ještě žádná střela nedoletěla, dokonce ani na jedné z přehledových map, které byly v poslední době zveřejněny, v Zakarpatské oblast nebyl vyhlášen poplach aneb padejte do úkrytu, protože letí střely.
    Mapa včera odpoledne: https://t.me/belshkvarka/41984

  2. Obávám se, že tato krize je vyvolaná právě snahou měnit poválečné uspořádání, které už neodpovídá současnému rozložení sil, a které už atlanti nemíní respektovat. A obávám se, že se budou dít věci, keré si nechceme ani představovat.

  3. To, co tu tvrdíte, už dávno nená pravda.
   Viz rozpad Československa, viz rozpad Jugoslávie, viz sjednocení Dojčlandu. Potíž je v tom, že tyto změny byly v souladu s přáními takových týpků, které já dnes nazývám Ojrosoudruhy.
   Pokud dojde k porcování UA, bude to znamenat další války, neboť:
   1/ vznikne precedens
   2/ zůstanou naživu vyznavači silné a jediné Ukraruiny, ve které se dalo naprosto bezvadně krást.

   A na mapy se vyserte. Dnes nikdo neví, co bude zítra a jak dopadne „výroba biomasy“ na Donbassu, kde se jen na ukrácké straně pohybuje kvalifikovaný odhad na 120 000 kusů a Ivanů tam bude minimálně polovina tohoto čísla a ještě něco málo přijede. To máme zaručená jatka pro 200 000 kusů. Stát se může cokoli a nikdo to už nezastaví.

  1. Re: Gaia
   No nejlepší by bylo, kdybyste se stala porodní bábou a hned po porodu nacpala ty novorozence do mlýnku na maso. To by byl ideální stav. A mohla byste zásobovat nějaké soudruhy Turky s kebabem. Anebo Ďáďu Váňu s houskami a karbanátky.
   Cíleně byste bránila budoucím dětem v konzumaci brambor a ještě byste zachraňovala planetu, bo novorozenci stejnak všeci prdí a krkají nezdravé plyny.
   A problém je vyřešen, můžete jít startovat peřinu a spací tepláky.

     1. To je ale asi chyba. Protože přemnožený druh ve špatných podmínkách nemůže dopadnout dobře, a i pro lidi platí stejné přírodní zákony jako pro králíky.

   1. Targusi, myslím, že jste tu vyletěl zbytečně. Spolu s Gaiou se bojím, že více dětí dnes znamená jen více obětí bio a jiných zbraní, injecí atd. Jednou je rozhodnuto, že 500 000 milionů otroků bude stačit, a s tímto výhledem je těžké přivádět děti na svět.

    1. Re: aga
     To jsou naprosto šílená hovna, která zde kážete.
     Kdo se bojí, nesmí do lesa.
     Neboli každý úkon by měl mát nějaký zámysl. Co chcete docílit tím, že nebudete mít děti, resp. budete mít namísto dvou, tří, čtyř vychovaných a pracovitých potomků jednoho rozežraného hajzla?

     Když jsem nucen denodenně konzumovat ta hovna o tom, jak musejí všichni za trest utrácet statisíce za školní pomůcky, kroužky a sportování svých dětí, mám chuť všem takovým hlásným troubám nakopat prdele.

     Já jsem nejméně velkou část svého dětství vyrůstal v něčem, co z dnešního pohledu blahobytem nebylo ani náhodou. A vůbec nemám pocit, že jsem byl o něco ochuzen, anebo že mne to nějak znevýhodnilo. Spíše naopak.

     Naprosto totéž platí dnes. Příliš umetená cestička vede přímo do pekel. Tedy ústí do postavení jedince, v němž si není schopen pořešit své nejzákladnější životní potřeby. A zcela pochopitelně pak bude nucen zemřít na biovýživu, anebo na šmakulády od Fajzru.

     Ještě jinak – vaše (Gainy) stokrát přemletá hovna o tom, jak je nezodpovědné mít v dnešní době děti, je trapný, hnusný a blbý pokus o ospravedlnění vlastní lenosti, rozežranosti a pohodlnosti.

      1. To není lenost ani rozežranost,jen ohleduplnost,k přírodě i těm dušičkám,co se tady budou muset pinožit v tomhle zlým světě. Jich se nikdo nezeptá předem,jestli chtějí. A už se dokonce objevují žaloby dětí na rodiče,proč si je pořizovali,když sami nebyli dost chytří, hezcí a schopní,aby byla naděje,ze ty děti zdědí nějakou očekávatelnou vlastnost nutnou k přežití do dnešního světa

       1. Ohladuplne voci prirode by bolo, keby sme sa vsetci postavili do fronty na splynovanie, a nechali prirodu, nech si poradi sama … nie to, ze nebudeme mat deti … ano, su ludia, ktori by deti nemali mat .. .su dokonca zeny, ktore by deti nikdy nemali mat (a svrbia ma prsty napisat, ze sa tam kvalifikujete, ale co ja viem, mozno vlastne deti mate, milujete ich a starate sa, a nedoprajete ich len ostatnym, lebo zachovat prirodu pre tie vase)

        Ja mam deti tri … a som za to rada, aj ked v plane boli len dve … pretoze prve su holky, potom sa prifaril syn … pretoze v svete, do ktoreho rastu, sa budu potrebovat … a aj tie dve muzske paze nebudu na zahodenie … pretoze kto im pomoze, ked nie vlastni … zakazu im elektriku, zakazu im plyn, prezitie bude o praci vlastnych ruk … ano, tri krky su viac nez jeden, ale tri pary ruk zaistia prezitie lepsie nez jeden … bo zachranujeme prirodu … nemate sancu zachranovat prirodu vo svete, kde musite zabit, aby ste neumrela .. alebo ta mrkvicka co ju zjete, aby ste neposla, bude dalej vo vas zit?

        1. Nezlobte se, ale takhle jste mohla vykládat ještě v minulém století, když nás byly dvě miliardy. Teď je nás miliard asi osm, a ta planeta a příroda opravdu nejsou nafukovací. Špína a jedy, které produkujeme, nám nakonec podřežou větev, na které sedíme, a žádných víc rukou vám už přežití nezaručí v otráveném vzduchu, s otrávenou vodou a půdou.

         Lidé vždy museli zabíjet, aby přežili, ale zároveň s uvědomovali, že přežívají jen díky přírodě a respektu k ní. Nezabíjeli zbytečně, nemučili zvířata zbytečně, nepletli se rostlinám do jejich genetického kódu, nekáceli lesy tempem, který nemá obdoby atd. Nevím, jak si rozumíte s historií, ale před námi už bylo mnoho civilizací, které zanikly, a nikde není psáno, že tato naše má trvat věčně. Proč by měla? Co tak skvělého dokázala?

         A nikoho neobviňujte, že někomu brání mít děti, nedělá to ani Gaia, ani já. Jen si vidíme dál než na špičku nosu, a víme, že na přírodě a její záchraně závisí i přežití Vašich a dalších dětí.

         1. Premnozeni su arabi a cernosi, ti, co nedokazu v nasich podmienkach prezit … ale utoci sa len na bieleho cloveka, ktori sa dokaze v lete nachystat na zimu … ale to neva, pac uz aj bielych ludi ucime, ze pamatat na zadne vratka je fuj a out a prezitok, ze netreba setrit a schranovat a chystat sa na buducnost, ale treba si pozicat a uzit a mat tu a teraz, nie niekedy v buducnosti, ktorej sa ani nemusime dozit.

          A pre koho budem zachranovat tu prirodu, ked deti nebudem mat? Nemat deti totiz znamena neobmedzovat spotrebu, pac nemam nikoho, komu by som tu mnou odpustenu/odlozenu spotrebu prenechala .. tudiz, naco stavat dom, ktory prezije dve storocia, ked ho budem uzivat len 20 rokov, a potom bude zbytocny?

          A vobec, ked som bola mala, tak nas ucili, ze starec sadil jablone, aby bolo pre dalsie generacie … dnes nas ucia, ze sadime slnecne kolektory, pac porodit dalsie generacie je fuj

          1. To jste mi něco připomněla:

           Zasadím jabloňku u cesty bílé za naší vsí
           Až ona vyroste, jablíčka sladká utrhnu si
           To budu velký a v podvečer z práce
           po cestě domů budu se vracet –
           dětem je dám:
           Hle, ty sázel táta pro radost vám

           Tuhle píseň nás učil v 6. třídě náš učitel matiky, zpěvu a tělocviku. Než ho vyhodili ze školy kvůli politice.

      1. Už jdu pryč.
       A omlouvám se za ranní příval fekálií.. Ale na kecy o tom, jak je nezodpovědné, resp. nemožné mít dnes děcka, jsem poněkud alergický.
       Poněkud úplně ganc.
       Tak moc, že chytám na první našlápnutí.

        1. Aha – takže napřed ke kartářce, aby vyjevila co se bude dít za 20 let a pak teprve hupky dupky pod peřinu dělat děti … :-/
         Tak to bylo myšleno?

         1. To je ono,příroda to zařídila jako drogu,lidi to nedělají prvoplánově kvůli dětem. Jinak by s tím po pořízení předem stanoveného poctu dětí přestali. Většina lidstva je neplánovaná nebo dokonce nechtěná.

          1. Sibylo,

           tenhle Váš komentář má jakýsi zvláštní podtón.
           Ve smyslu dítě chtěné X nechtěné.
           Napadlo mě, že možná byly ve Vaší původní rodině nebo v rodině z Vašeho blízkého okolí nějaké vztahové problémy… nechtěné dítě.

           Víte, kdysi jsme v ulici takovou rodinu měli. Čtyři děti dost rychle za sebou – a po létech další dítě. Velice nežádané. A rodiče i všichni sourozenci mu dávali ve větší či menší míře – ale zato neustále – najevo, že je něčím, co překáží a co tam/k nim vlastně nepatří.

           Odstěhovali se, když tomu dítěti bylo asi jedenáct let.
           Kdoví – je možné, že se to během dalších let nějak setřáslo a urovnalo.

       1. Pro ukrajinské matky (a před nimi pro miliony dalších) se právě zhmotnily mé nejhrůznější představy z doby, kdy jsem měla malé děti.

        Některé sedí v ostřelovaných sklepech v Mariupolu třeba s kojencem a batoletem, nemají pro ně nic, a netuší, jestli přežijí do zítřka. Děti jiných byly zraněny při ostřelování (a v tomto ohledu je úplně jedno, kdo ostřeloval) a nemají pro ně ani lékařské ošetření, děti jim umírají v náručí. Jiné jsou postřeleny samy, a umírají s vědomím, že tu po nich zůstanou děti, jejichž budoucnost je opravdu krajně nejistá.

        Promiňte, ale jste blbec, když si to v té své hlavě přebíráte tak, jak si to přebíráte.

        1. že většina děcek v naší ulici nemá zubaře, je proti tomu uplny prd. Nebo že matky od nás jedou v první době porodní po zasekané R35 80 km do porodnice taky.

        2. Ano, já jsem blbec. Za to vy jste mladá, chytrá a krásná dáma s jedině správnými názory.
         Pochopil jsem.
         Děda mé manželky měl 11 – slovy jedenáct sourozenců. Jako nejméně vydařené dítě končil pracovní kariéru coby vedoucí prodejny Pramen. Tři z těchto sourozenců vystudovali úspěšně VŠ (doktor, právník, inženýr – strojař).

         Ve třídě na ZDŠ bylo velmi málo mých spolužáků, kteří by neměli nejméně dva sourozence. Tři děti byly tehdy minimem, čtyři normálka, pět žádná hrůza.
         Ale podle vás jsou všichni blbci, protože neměli plej stejšny a rodiče je nevozili na tenis.
         Je to marný, je to marný, je to marný.
         A Halef mi zakázal střílet z Henryovky a užívat slova „hovno“.

         1. Jsem stará, ošklivá, ale blbá nejsem. Na rozdíl od vás alespoň poslouchám a přemýšlím o tom, co píšete. Toho vy nejste schopen ani v nejmenším.

          Odpovědět na můj příspěvek o utrpení matek s dětmi ve válce tím, kolik měl děda dětí (babička v tom typicky žádnou roli nehraje), může jen do sebe a svých názorů zahleděný anetik bez špetky empatie.

          Targusi, nikdo vás nechce připravit o koule, tak se furt tak nevztekejte.
          Prostě odevždy vidí chlapi a ženský život, rodění a děti trochu jinak, a to, že chlapi dlouhé stovky let nechtěli brát zřetel na práva a city žen je jedna z věcí, která nás udržuje v koloběhu rození dětí pro války.

          Já osobně jsem ráda, že chlapi myslí chlapsky, jen bych si přála, aby i oni pochopili, že i ženský mají právo vyjádřit svůj názor, a třeba i tím, že v situacích, jako je tato, odmítnou zásobovat obludu dětskými obětmi.

          A ano, určitě bude vždy dost ženskejch, které budou rodit za každých okolností, tak se držte takových, a na nás ostatní se vykvajzněte. Však vás nakonec nijak neohrožujeme, nebo ano?

          1. Mojej mamy najstarsieho brata za vojny chcel najprv zastrelit rusky voojak (pretoze uz mal 9 rokov a vliezol po seno do vlastnej stodoly, kde nemci kreslili mapy, a mali ho za zveda) … babka to nejak ukecali … ked sla fronta na druhu stranu, tak ho zase malem zastrelil rusky vojak, pretoze mu klobasa zmizla, a on naznal, ze ju zjedol ten chlapec … babka to zase nejak ukecali, rusa nakrmili, a potom nasli macku, jak dojedala tu klobasu (a moje deti krutili hlavami, ze za taku blbost ten vojak chcel strielat .. nuz, v blahobytnej dobe ziju)

           Ten najstarsi chlapec potom babicku dochoval … ale podla vas by bolo byvalo fajn, kebyze sa vobec nenarodil, pretoze by babka boli usetrene toho stresu, ked sa divali do hlavne pistole, ked ich prvorodeneho vojaci chceli strielat … sorry jako, nepoberam <

           Jo, a ze to chlapi vidia inak … ked to vyzeralo, ze toho tretieho, neplanovaneho, nechceneho, obtazujuceho potratim, tak bol manzel viac v prdeli nez ja sama, co som dva tyzdne behala po svete so ziadankou na vycistenie, ze potracam .. (uz nie je obtazujuci … teda je, ma 5 rokov a je na zabitie 😀 )

     1. Pánové máte smůlu, že si ty děti nemůžete pořídit bez nás. Já vím, vy byste to zvládli mnohem lépe, ale moudrá příroda to prostě zařídila takhle. Vy jste osobně nikdy nezažili u hrůzu nad dětskou postýlkou, když víte, že jste bezmocní proti tomu, co se s velkou pravděpodobností může stát. A tím rozhodně nemyslím omezení zbytečných krámů na hraní. Pokud nevidíte ty hrůzy, které se na lidstvo řítí, tak jste slepí. A nemůžete se divit některým matkám, že se jim nechce poslušně rodit další kanonenfutr pro šílence u moci. Nevím, co máte za osobní problém, že za tím vidíte jen sobeckost a rozežranost matek, je to jen známka absolutní absence pochopení.

      Lidí je moc, mnohem víc, než může planeta unést. Příroda zatím ještě každý přemnožený druh nemilosrdně zničila. Není vyloučeno, že to, co se dnes děje, je jen její další způsob, jak se s námi vypořádat.

      Ale jestli oprávněné obavy považujete za hovna, tak si to zařiďte tak, abyste si ty děti vyrobili sami.

       1. Chlapi prostě mají hluboko v genech určitou fascinaci válkou (to je teď zase jasně zřetelné), a stejně tak mají v genech přesvědčení, že ženské tu jsou hlavně proto, aby ty války zásobovaly dostatkem pěšáků. Absolutně netuší, co to je mateřský pud a jak příšerné je pro matky vyrovnávat se s tím, co se teď děje.

        1. Na druhou stranu ovšem rozumím Targusovi. Řešit problémy lidstva tím, že nebudeme mít děti, jak naznačuje Sibyla, to je… jak to říct a nezkopírovat Targuse, že?

         Anglofonní národové pro to mají výstižný termín: end-of-pipe solution.

         1. A jak jinak chcete řešit problém evidentě přemnožené planety? Raději bizbraněmi a jadernou válkou, než omezením porodnosti ???

          1. My, alespoň v Čechách a okolí řešíme opačný problém. Tedy šermovat v našich poměrech omezením porodnosti ….

          2. Nijak. Já jsem problém lidstva řešit nechtěla. Jen jsem napsala, že z hlediska budoucnosti lidstva a planety je individuální rozhodnutí matky nemít dítě v této době pochopitelné. Její hlavní starost je ale o konkrétní dítě, budoucností lidstva se ohánějí chlapi, které to nic nestojí.

         2. PS
          A hlavně, na řešení problémů lidstva vám matky kašlou, když se láme chleba. My musíme řešit problém svého ohroženého, hladového, umírajícího dítěte. Jestli vy jste ochotni platit tuto daň, my ne.

          1. njn ago a sybilko , ale proč to neřeknete arabům a afričanům, proč tam nevyjedete a nekážete? hmm. Tady u nás nemusíte, leda by …..
           njn hytří to oné=…

          2. Však ony na to tu Afričanky a Arabky taky jednou přijdou. Zatím je za to popravují. A ženy to nebudou.

          3. ema
           Jak už jsem řekla, nechci mluvit za všechny a vyřešit svět. Když arabům a černochům nevadí, že jejich děti umírají, je to jejich věc (a věc téhle zasr..é civilizace).
           Já mluvím za sebe a za ty, kdo mají podobný názor jako já. Nevím, proč tu obludu krmit dalším dětským masem.

         3. admirál
          Jak právě vidíte v přímém přenosu, uvažovat takto omezeně je v globálním světě zcela mimo. Naše porodnost byla právě vyřešena přílivem stovek tisíc plodných samic. Musíte si vážně uvědomit, že v globálním světě si své hnizdečko neubráníme.

          1. A mocní si myslí,jak pohnou srdcem a ukazují dětičky s nafouklými bříšky,popálená miminka nebo utopené chlapečky a doufají,že lidé otevřou peněženky. A sockaté slípky doufají,že pomohou starými hadry a ukonejší svědomí.

          2. Nezlobte se, nemám recept na řízení zeměkoule, ani Vy, ani já nejsme ředitelé zeměkoule, musíme se spokojit s tím, že budeme řešit problémy, kam dosáhneme a obávám se, že to je tak s bídou Česká kotlina.

           Ostatní je třeba nechat koňovi, ten má větší hlavu.

           Buď ubráníme, nebo neubráníme.

          3. A kdybyste ten recept měl, mnozí by vám vytkli, že je špatný a hledali by jiný – jakýkoli, jen aby to nebyl ten váš. – To jsou v jednom souvětí shrnuty dějiny lidstva.

          4. alef

           „A kdybyste ten recept měl, mnozí by vám vytkli, že je špatný a hledali by jiný – jakýkoli, jen aby to nebyl ten váš. – To jsou v jednom souvětí shrnuty dějiny lidstva.“

           A vy máte recept, co s tím? Vyhlásit ten Váš recept (najednou není všechno relativní?) za jediný správný a ostatním ho nacpat do krku pod tlakem? Pardon, ale tomu trochu nerozumím.

          5. Já někde něco takového tvrdím? Prohlašuju svůj recept „za jediný správný, ostatním ho nacpat do krku pod tlakem?“
           Z čeho tak usuzujete? Nepodsouváte mi něco, co jsem nikdy netvrdil?

          6. alef

           Citovala jsem váš příspěvek, a reagovala na něj.

           Psal jste „a i kdybyste ten recept měl…“, má reakce byla „jak byste si mohl být jistý, že ten Váš recept je správný“…. a jak byste chtěl zajistit, aby ostatní ten recept přijali? Pod tlakem?

           Z ničeho jsem vás neobvinila, nic jsem vám nepodsunula.

          7. To jsme si nerozuměli, objasním:
           Chtěl jsem tím říct, že leckterý správný a k cíli dobře vedoucí postup bývá odmítnut jen a jen proto, že s ním nepřišel „ten, kdo přijít měl“. Příklad z praxe: okolní státy ukazují, že vhodnými opatřeními lze zmírnit dopady ropné krize na obyvatelstvo a stát, ale naši furianti – dílem z ideologických důvodů, dílem snad z ješitnosti – ho odmítají jako „populismus“.

           Analogicky: kdyby Admirál měl onen recept na řízení Zeměkoule (a předpokládejme pro tuto chvíli, že dobrý a zcela funkční), byl by nepochybně mocnými tohoto světa odmítnut a zavržen. Důvodů zavržení by asi bylo víc, ale jedním z nich by nepochybně byla okolnost, že s ním nepřišli oni, nýbrž nějaký bezvýznamný včelař odkudsi z bezvýznamného Čečenska, nebo Česka, nebo jak se ta prdel světa zove. (Omluva Admirálovi)

           A konečně: já na takovém receptu pracuju a – to byste určitě nečekala – jeho principy spočívají na taoistických základech. A až své dílo dokončím, nechám si ho pro sebe: stejně by se jím nikdo neřídil. Náznaky lze najít v rubrice Svět podle Alefa.

           :-))

          8. OK, tak to se omlouvám.

           Já jsem to spíše chápala ve výše diskutovaných souvislostech, kde by bylo těžké najít nějaký objektivně správný recept.

           Ale stejně, ta mrcha relativita opravdu nedovolí shodnout se nějak demokraticky na jediném správném receptu ani v méně emocionálně zatížených otázkách, a řešení, které může být správné/přijatelné pro nás, nemusí být správné/přijatelné pro někoho jiného. Takže ano, je to svým způsobem shrnutí problémů lidské historii, ale není z toho žádné pro všechny akceptovatelné východisko.
           Vlastně opičí tlupa fungovala daleko lépe než lidská civilizace. Jsme nastaveni na hierarchický princip moci, a na nadřazenost zájmu celku nad zájmy jedince. Nedodržení těchto pravidel trestá příroda smrtí.

          1. Dnes a tady jsem na straně ženskejch.
           OT plyn: sním a vidím, jak rotačky FEDu šaltrují na tisk rublu a pak ho prodávájí za zlato přátelům nejvěrnějším evropským.

          2. Většina chlapů zde v diskusi je na straně ženskejch. Dokonce i Sibyla (!!!) uznává, že myslíme jen na ně a na nic jiného.
           Zatímco třeba aga chvílema – jak vidno z diskuse – myslí občas i na premiéra, což si ten všivák vůbec nezaslouží.

         1. Já mu to ani nemám za zlé, geny jsou geny, memy jsou memy, tak to prostě je. Ale on si zase musí uvědomit, že matky mají taky svůj vlastní program v DNA.

         2. Problém přemnožení řeší matka příroda právě těmi kalamitami a epidemiemi. Jen mam strach,že to chce dnes řešit armáda. Viz biologické laboratoře na Ukrajině a v Číně. Bylo by krásné vyvinout vir,který by v krátké době vyčistil nějaké město,tam neporušené nemovitosti bez dědiců,vir by po krátké době vyprchal,Čuk s Gekem,který to tam donesl,dávno pryč a nedohledatelné,nebo by to přinesli migrující ptáci,jak se prý zkoumalo též na té Ukrajině.

         3. Re: Sibyla

          O výcucy ze svodek (schválně nepíši slovo ˇpřeklad“) jsem byl požádán proto, že vládnu ruštinou o něco méně špatně, než je zdejší průměr.
          Takž mi s vašimi ho-PÍÍÍÍP vyližte pr-pííííp a klidně to překládejte sama. Rád se na vaše výtvory podívám.

          1. Ty dvě dámy se asi hledala, až se přece jen našly.
           Kašlete na to Targusi, je přece známé :
           „Ženská neví co chce a nedá pokoj, dokud to nedostane.“
           Hezký den všem. 🙂

          2. ono je to kapku jiáč, takhle mluvívali ti co buď děti mít nemohli, z jakýchkoliv důvodů – buď příroda nebo sobectví…a vymýšleli si výmluvy …. to chce klid a ignorovat.

          3. Z toho je patrné, jak jsme my, chlapi, skromní …
           Myslela jste to tak, ne? 😉

        2. alef

         Jo a PS re: taoistický princip

         Tak se mi zdá, že potřebujete zase nějakou novou ženskou, která by vás od toho taoismu posunula zase o kousek dál – tím nemyslím sebe, proboha :))

         Neznám taoismus tak dobře, abych mohla posoudit, zda se v jeho rámci řeší recepty pro nápravu civilizace a vlády (to myslím spíš konfucianusmus, ne?). Myslela jsem, že mezi taoismem a konfucianismem je v zásadě podobný rozdíl jako mezi Starým a Novým zákonem v křesťanství – konfucianismus/SZ se zabývají obecnými problémy materiálního světa, taoismus/NZ řeší individuální duchovní vývoj jednotlice. Ale mohu sem mýlit.

         1. To je zajímavá myšlenka. – Mimochodem, tao je jedna z mála záležitostí, na jejichž vstupu do mého života nemělo něžné pohlaví podíl, semlelo se to úplně jinak. A tehdy mně bylo kolem 20 let.

          Daleko spíše než odpověď na otázku „Co je Tao“ naleznete výčet toho, co Tao není. Ke svému – možná osobitému – pojetí, „způsob, jímž se věci dějí“, jsem došel až po letech. Pokud mne od taoismu někdo posune jinam, nejspíš to zase bude v souladu s tím, jak se věci dějí, tedy v souladu s principem Taa. Jestli tím hybatelem bude zase ženská? Nevím. Věk je faktor, který napraví kdejakého hříšníka.

          Já zase neznám tak dobře Starý a Nový zákon, abych tady mohl vysledovat nějakou paralelu mezi Starým mistrem a Konfuciem. Lao-C’říká, že kdo vidí drobné, vidí jasně; toto o Konfuciovi platí asi bez výrad. Sám Lao-C’ovšem do detailů zásadně nezabíhá a naopak se na věci dívá z důkladného odstupu. Kchung-C’dává věcem, záležitostem světa řád, a činí to téměř taxativně, zatímco Lao-C‘ řád věcí chápe (troufale se domnívám) jako nevyhnutelný důsledek působení Taa a podrobnostmi se nezabývá, protože ty (v souladu s Taem) vyplynou samy z kontextu. Je nabíledni, které pojetí je mi bližší.

          Taoismus je fakticky velmi široký a dost matný pojem, taková fuzzy-množina, řečeno terminologií dneška. Jádrem rozhodně je Lao-C’a jeho Tao-Te-Ťing, to je v rovině filosofické. Taoismus je ale i náboženství – konglomerát různých lidových náboženských představ staré Číny. A konečně je to i taoistická alchymie, obsahující široké spektrum lidových léčebných praktik a fyzických i duchovních cvičení, ne nepodobných systému indické jógy, s níž má také řadu styčných bodů. Na taoistické alchymii dost staví východní medicína.

          U nás, na Západě, se daří východní medicíně a filosofickým aspektům taoismu. Byly i pokusy o transplantaci náboženských praktik, tato odnož taoismu se ale neujala – není divu, pohanství máme své vlastní, dobře a hluboce zakořeněné.

          Toť velmi stručný náhled, pochopitelně jen v mé osobní interpretaci, proto berte s rezervou.

          1. Tu paralela platí výhradně jen pro oblast, kterou SZ a NZ řeší – ne pro konkrétní „recepty“.

           SZ/Tora je více méně o tom, jak má národ vyvolený sloužit svému B-hu na tomto světě – a to až do nejmenších detailů každodenního života, stravování, hygieny atd. Ostatních pronárodů se to vlastně netýká, stále si málokdo uvědomuje, že i samo Desatero platí jen pro příslušníky národa vyvoleného, kteří nejsou povinni zachovávat jeho příkazy vůči gojim.

           NZ je naopak univerzalistický, naznačuje cestu vývoje jednotlivého člověka pryč z tohoto slzavého údolí materiálního světa do „Království, které z tohoto světa není“. Hmotný svět je vyřešen pouze zmínkou „dejte císaři, co je císařovo“ – ale pak se soustřeďte na to, abyste dali Bohu co je Božího.

           Většina kultur si nakonec vyvine soubor pravidel pro „normální“ lidi – SZ, konfucianismus – a pak nadstavbu pro „šlechtu ducha“ – NZ, taoismus – a určitě by se našlo více příkladů.

      1. Tak naštěstí jsou i jiné ženy než aga, vidí to výrazně jinak a ještě k tomu jsou v produkčním věku … To „bez nás“ lze tudíž brát s tááákovouhle rezervou (představte si rybáře, když ukazuje, jak velkou štiku málem chytil).
       Jedinci, kteří se buď bojí nebo jsou líní, aby se dokázali postarat o děti, jsou mezi muži i ženami. Strach o děti v postýlkách mají muži i ženy.
       A ještě jedna odposlechnutá a hluboká moudrost pro váhající nad druhým dítětem: I tři jsou lepší než jedno.
       Kdyby se lidé řídili jenom racionálními úvahami a všemi obavami, co „jistě bude“, nejenže by nikdy nemohli uzavřít něco tak ztřeštěně bláznivého, jako je manželství, ale už by dávno vyhynuli.

       1. Tři děti nejsou hodně dětí. A nějak porodnost jistě řešit lze,viz ČR 1,7 dítěte na ženu.
        Já zastávám názor lepší nemít než ztratit.

        1. Netvrdím, že tři jsou hodně. Respektuji váš názor a ano, ztráty se taky bojím. Docela dost, ale ne dost na to, abych to ani nezkusil …

      2. Kecate .. alebo zijete s chlapom, co na deti kasle … ja som sice rodila pozde, pac mi dlho trvalo najst spravny protajsok, ale za to nanho nepasuje ani jedine slovicko, co ste teraz vypotila

       A ano, ako poznam matky, co rodia zo sebeckosti a nie lasky k potomkovi, tie, co nerodia z ‚vacsich‘ idealov a na ‚zachranu planety‘ tiez len do velkych slov zabaluju vlastnu sebeckost a lenivost.

       1. Vidím to stejně, bosorečko. Gaia a Aga mají nějaký osobní problém v oblasti mateřství, dámy, promiňte, ale ukrajinské matky v krytu – to je laciný argument.
        V dětech a vnoučatech je naše budoucnost.
        Jestli teď hrozí válka či nouze? To je poprvé v dějinách lidstva?

     2. Naprosto správně Targusi, mohu jen potvrdit co zde píšete. Měli jsme se fajn i bez těch kroužků(ne, že by už tenkrát nebyly, modelářský, rybářský, výtvarný, hudební i jiné), a to buď zcela zdarma, nebo za pár kaček na materiál. Ano, nejspíše jsme museli být v pionýrském oddíle. Tam ale byli všichni a nikterak nás to nepoznamenalo. Zajímavé. To ty dnešní mladí jsou úplně blbí a o pionýrském hnutí ví jen z vyprávění.

    2. aga, pravidlem je, že více dětí se vždy rodilo v těžkých časech nebo těsně po nich.

     Na injekce a biozbrqaně se vy….

     1. Admirále, vy prostě nejste matka, které umírá dítě v náručí. Obecný fakt, kterým se tu oháníte, je k ní zcela mimoběžný.

      1. Ago, kdo se o Vás postará, až budete stará? Buď vaše děti, nebo nějaké cizí děti. Jestli to bude napřímo, že vás budou mít doma nebo nepřímo, že vám ze svých daní zaplatí důchod, nebo ještě nepřímněji, že budou pomocí svých úroků z hypoték udržovat při životě váš penzijní fond… Ale jinak platí, že kdo se nerozmnoží, ten z dějin zmizí.
       Ano, život je těžký. Člověk pořád něco ztrácí. Někteří rodiče ztratí svoje dítě. Nejen ve válce. Ale také při autonehodách, hloupými náhodami, při neštěstích všeho druhu, tu a tam se najde i nějaký sadista a pedfil, který dítě zneužije a zavraždí.
       Ale víte co je ještě horší, než ztratit dítě? Když ztratíte jediné dítě. Když máte jen jedno, dáte mu všechno a v osmnácti ho zabijí někde ve válce nebo napálí na motorce do pilíře.
       Normální lidská odpověď na hrůzy světa a těžkosti žití byla vždycky v tom, že je zapotřebí mít víc dětí. Aby nějaké zbylo. Protože život je prostě těžký, stávají se neštěstí, nehody i války. Přichází hlad i nemoci. A nejen to – některé děti ani neumřou, ale prostě se nepovedou. Začnou fetovat, chlastat, zkazí si život… a stává se to nejen v problematických rodinách. Tu a tam se zkazí i dítě v normálně fungující láskyplné rodině.
       To až naše moderní doba vymyslela, že přijít o dítě je tak velká a neakceptovatelná hrůza, že je lepší žádné nemít.
       Já se omlouvám, ale těžkostem světa se nečelí tím, že opečováváme jedno jediné dítě, nebo raději umřeme bezdětní. Těžkostem světa se čelí více dětmi. Aby se rozložila ta pravděpodobnost, že se něco nepovede.
       Ale jinak samozřejmě nemám nic proti ženám, které se rozhodnou dítě nemít. Jen konstatuji, že se rozhodly nemít podíl na budoucnosti tohoto světa. Jejich názory a postoje na nikoho nepřenesou. Jejich způsob života nikoho nenaučí a nebude nikým opakován. Nebude k němu dalšími generacemi nic přidáno, nikdo se z něj ani nepoučí. Pořád platí, že 90% všeho potřebného pro život dodá výchovou maminka. Celá naše civilizace s matematikou a kosmickými lety je jen 10% navíc. Jestli vůbec.

       1. Amen. A když Bůh dá a děti se povedou, tak vám ten pocit, jo, přesně TEN pocit, nevezme nikdo a nic.
        Ještě bych dodal k těm těžkým časům, že ve střední Evropě si užíváme skoro 80 let nepřetržitého, nikdy předtím nevídaného blahobytu. Ne, nemají se všichni jako prase v žitě nebo jako tykač v ptyči, ale optikou posledních dejme tomu mizerných sedmi generací je to blahobyt. Poslední pamětníci leteckých poplachů a přídělových systémů pomalu vymírají, dneska je za znak chudoby braná nutnost používat čtyři roky starý mobil. Myslím, že ani poslední bezďák by neměnil dobu o nějakých 100 nebo 150 roků nazpátek. A tyhle blahobytný časy si můžeme posrat (pardon, pane domácí, máte tam při Vašem jazykovém vybavení výstižnější slovo?) leda sami, resp. námi navolení zastupiči, resp. naše lenost nechat to na ostatních.

        1. Ne; myslím, že v tomto kontextu hledat jiné slovo je zbytečné.

         Ještě k těm slovům: nemám v úmyslu lpět na tom, aby můj – a teď vlastně náš – web byl prostý vulgarismů. Sprosté slovo za jistých okolností může být na místě – je to něco jako koření jazyka: když je koření tak akorát, výsledek je lepší, někdy i o mnoho lepší. Záleží pochopitelně i na dovednosti kuchařově.
         Čeho bych se rád přidržel, je něco trochu jiného. Nerad bych na litterate.cz viděl sprostotu. Sprostoty lze dosáhnout i slovy navýsost kultivovanými, jak nás ostatně učí i zkušenost z jednoho webu nedávno uzavřeného. V zápalu debaty člověk napíše ledacos. Mějme, prosím, na paměti, že protějšek může slova, napsaná třeba žertem a myšlená nevážně, vnímat jako invektivu; to se jen těžko bere zpět a napravuje.

         Mít na všechno stejný názor není možné, není to ani nutné a koneckonců ani dobré. Mluvme spolu tak, abychom se tady vzájemně potkávali rádi.

      2. I to se musí PŘEŽÍT.

       Ti před námi to dokázali, jinak by jsme tu nediskutovali.

       A těm před námi tudíž něco dlužíme.

       1. Apoštol a admirál

        Já Váš pohled na věc chápu a respektuji.

        Ale můj pohled je jiný. Za 70 let života mi došel optimismus, došla mí víra v tuto civilizaci, ztratila jsem jistotu, že její přežití stojí za ty oběti, které po matkách chcete. Tahle civilizace je objektivně morem této planety. Způsobuje nekonečné utrpení nejen sama sobě, ale i veškerým živým bytostem na ní. Její špičky plánují změnit lidstvo v geneticky a jinak manipulované nesvobodné stádo a zdá se, že se jim to daří. Kdyby civilizace nepřežila, nebudu ji litovat, a budu doufat, že místo ní povstane něco nového, lepšího.

        Je mi 70, a i když budu samozřejmě ráda, když se o mne někdo postará, klidně zaplatím i tím, že ne. Bez patosu – ale vnímám utrpení jiných a planety víc než to svoje, a nemíním se jím vykupovat.

        To je ale můj soukromý názor. Mám dvě děti, a nedělám nic, abych tuto civilizaci zničila. Kdyby to bylo možné, přála bych si, aby zmoudřela a změnila se. Ale dávno už tomu nevěřím.

         1. Akoze sa pojdete nechat utratit dajme tomu vo veku 75 rokov?

          Alebo mate zmluvu s panom Bohom, ze budete plne sebestacna az do 90? Akoze taki ludia su, semo-tamo ich vidim v telke … ale okolo seba vidim dochodcov, co im v 90 uz nesluzi bud telo, alebo hlava, alebo tak napolovic oboje …

          Sa mi teraz stalo – mama mi spadla, zlomenina krcku v 83 rokoch, total endoproteza, chodi o dvoch barlach (vdaka Bohu za to) … sa mala plazit asi prvy mesiac po operacii, aby nezatazovala deti a nebola sebecka a sebestredna, a ze to nezvladla, tak ju asi vyhodim pod most?

          1. Starým lidem právě pomáhají ty fosilní paliva,jejich dostupnost nahradí práci spousty pečovatelů. Když máte topení na knoflík,mobil,kterým si obhednáte dovoz domů,věci zařídíte online a nemusíte nikam chodit,přijede pečovatelka,uklízečka. Když nebudou paliva,první zemřou senioři.

          2. Mozno prvi zomru VASI seniori … je na nas, detoch, aby sme mamu nakrmili, okupali, oprali … nie na nejakej pecovatelke … pripadne je na nas, detoch, aby sme tu opatrovatelsku sluzbu zaplatili (jedno stastie, ze mam nariadeny home-office, v CR mi slovensku mamu do LDN zobrat nechceli, bo trvale bydlisko … )

           Ale ta predstava ‚nesmiem byt detom na obtiaz‘ je na facku, ani s mojou mamou, ani s tchynou sa neda vyjst, pretoze jak trvaju na ‚nebudem vam na obtiaz‘ mi komplikuju zivot a pridavaju hromadu prace … kebyze uznaju (obidve) ze su uz vo veku, kedy sa im vracia to, ze sme im my boli na obtiaz ako novorodenci, bol by moj zivot o 200% jednoduchsi … pretoze stale este nevymysleli pilulku, po ktorej by som na mamu aj tchynu kaslala a dokazala ich nechat svojmu osudu.

          3. Všechno je o energii. A o čase,to je taky vlastně energie podle Einsteinova vzorce. Tak se starejte,snad neumřete dřív než ty babky.

 21. Já naprosto nechápu apoštolovy stesky a jakési pitomé hledání pralel. Jako na co?
  Souška Surikata jasně pravila, že vlády se nemají starat o lidi!
  Takže v čem je problém? Budem ty nemajetné zmetky hlídat, páč souška pravila, že musí být bezpečno, asi aby jí někdo neudělal z ciferníku borůvkový koláč. Kdo si něco zkusí, tak ho zašijem na dvacet, anebo radši na třicet let podle zákona o nouzovém stavu.
  Problém ovšem nastane s krmením vězňů. Když bude dost bufetu pro ně, aby tu nemajetnou holotu nenapadlo nechat se pozavírat, aby měli koláče bez práce? Kdo by to platil a kdo by ty zmetky chudé krmil?

 22. Svoboda projevu v řiti
  za pravdu budete biti!
  za pravdu spálen byl Hus
  za pravdu bije se Rus.
  Za pravdu chytíš 3 roky
  ministr blbý jak troky
  udělá na tebe bubu
  myslí, že zavře ti hubu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *