26 května, 2024

Až se zima zeptá…

Včera probleskly lehce nadějné zprávy, že při mírovém jednání ruské a ukrajinské delegace došlo na zdravý rozum. Obě strany označují jednání za významný průlom. Ukrajina navrhla (a zveřejnila) Rusku systém bezpečnostních záruk, díky kterým by přijala neutrální statut. Zároveň navrhla patnáctileté období, kdy by Krym zůstal ruský a pak by se o tom dál jednalo. Pokud jsem mohl zachytit, tak vrcholoví politici dalších zemí se vyjadřovali skoro úlevně (tedy kromě těch našich), jako by byl mír už na dosah ruky.

Já nejsem zase takový optimista… Ale troufám si v této chvíli tvrdit, že si v Kyjevě někdo spočítal, že Rusové mají ještě fakt hodně sil, mají ještě celé netknuté armády a ukrajinské síly na Donbase jsou prostě obklíčené. A tak jsou vstřícnější. Zároveň bych si myslel, že Putin si udělal inventuru skutečných nákladů na tuto válku a zjistil, že bude výhodnější Zelenského nechat u moci a podepsat s ním výhodný mír než Ukrajinu dlouhodobě okupovat a házet do tamní černé díry prachy. Ale nesliboval bych si od současných „průlomů“ nic zásadního. Pochybuju, že si Zelenský může dovolit říct před svými něco o tom, že by se Krym řešil za patnáct let. A nechce se mi věřit, že se Putin nechá opít rohlíkem s názvem Minsk 3.

Ale… kousek zdravého rozumu v tom konečně byl. Troufám si tvrdit, že to z obou stran byly vypuštěné balónky, co na to ostatní… Ale abych nebyl úplný pesimista až za hrob, budu v příštích článcích tuto jiskřičku naděje opečovávat. Mám k tomu totiž velmi dobrý důvod. Pokud nebude mír, budeme tady všichni v prdeli…

Včera jsem se zúčastnil jedné takové velmi odborné debaty profesionálů z oboru zemědělského zásobování a nákupu. Byli tam v podstatě všichni skuteční profíci, kteří rozumí zemědělství i obchodování s komoditami. Byli tam také moji kolegové technici, kteří se starají o skladování, hnojiváři, chemici, agronomové i zootechnici.

Oficiální řeči a prezentace byly jako obvykle. Papaláši z ministerstva, řečníci v oblecích, barevné obrázky, spousta keců o ničem, Síkelovi náměstci, kteří vypadali, že ještě chodí na nočník, ale o to byli sebevědomější a arogantnější. Většinu keců jsem prospal zdravým spánkem.

Ale ty přestávky… naštěstí byly delší než obvykle, protože Síkela má kolem sebe debily, kteří neumějí ani přijít včas… Zkusím vám teď bez ladu a skladu přetlumočit, co jsem se dozvěděl… A je to fakt síla.

 1. To slavné zastavení přidávání MEŘA do nafty… to je zatím jen jeden velký kec. Tohle se musí zrušit zákonem, který ještě ani není ve sněmovně a hned tak nebude, protože je to celé navázané na tolik předpisů EU, že to zřejmě do roka ani nestihnou připravit, natož projednat. Navíc… prakticky všechny ty Slovnafty, Kralupoly, Česká rafinérská a další firmy, jsou majetkově zaangažované v těch továrnách na výrobu lihu i MEŘA. Oni fakt nechtějí odepsat svojí vlastní investici. Takže přidávat se bude dál, změnilo se jen to, že se to bude dělat více tržně a méně povinně. Ale žádná radost nad poraženým oligarchou Babišem není na místě, protože velkopodnikatel není blbej a dávno se postaral, aby do tohoto byznysu byli zaháčkovaní všichni, kdo v tom opravdu hrají roli.
 2. S kolegy techniky jsme se shodli, že ještě nikdy jsme v tuto roční dobu neměli sila tak prázdná a nikdy se nenakládalo tolik vlaků. Vlaky znamenají, že se obilí vyváží za hranice. U nás jsou všechny vzdálenosti krátké a nestojí za to platit otesánkovi Českým drahám za převoz pšenice ze Znojma do Ostravy. Ale stojí za to naložit vlak, aby odjel do Rotterdammu a tam se to přeložilo na loď… Kupujícím je Egypt, Katar… a další země blízkého a středního východu. Dávají takové peníze, že není možné odolat.
 3. Abyste tomu rozuměli… obilí na sile, to není všechno vykoupené. Všechno není v majetku skladovatele. Běžná služba podniku ZZN je v tom, že na sile skladuje obilí patřící zemědělci. Obvyklá sazba je 30 Kč/tunu měsíčně za skladování. Zemědělec třeba má s podnikem ZZN smlouvu o prodeji za nějakou cenu, ale v současné chvíli jsou ceny tak vysoké, že zemědělci stojí za to zaplatit smluvní pokutu a prodat to překupníkovi… a stejně vydělá mnohem víc, než kdyby to prodal za smluvní cenu. Strašně stouply ceny hnojiv, příšerně se zdražila nafta, zdražilo se osivo i chemie. Nejistota je obrovská. Zemědělci prostě prodávají, dokud jsou Arabové ochotní platit. Každý by to tak udělal.
 4. Sila budou před žněmi zcela prázdná. Zůstanou jen státní hmotné rezervy, které ale nejsou nijak velké. Jo, naši šéfové už naléhali na vládu, aby omezila vývoz ze země, protože to jednak prodražuje cenu potravin a jednak je to opravdu hazard s budoucností. Přišli s tím hned, když začala válka. Včera Síkela odpověděl ústy svého náměstka, že to není na pořadu dne. Má pravdu. Už není. Už je všechno prodané, nové smlouvy jsou podepsané a valná část toho zboží je už fyzicky mimo naši kontrolu. Kromě keců totiž Fialova vláda nedělá vůbec, ale vůbec, nic.
 5. Stále je sucho… zjistil jsem, že my na jižní Moravě jsme na tom dokonce o něco lépe než Polabí, kde už teď odepisují první procenta z budoucí úrody. My s tím začneme až příští týden. Nebojte, něco bude, ale může to být o dost méně, než loni. A když bude sucho trvat, budou ještě větší problémy s jařinami, především s kukuřicí, protože to je nejuniverzálnější plodina na všechno. Už teď je jasné, že úroda bude menší, Halík… bude kurva menší.
 6. O živočišné výrobě nebudu mluvit. Však to brzy na pultech poznáte. Bude to drahé a všechno bude z Polska. Letos v podstatě skončí všechno maso i mlíko pro chudé lidi. Zůstane jen maso a mlíko s příběhem, čímž zjistíte, jak draze produkují malé farmy… ale nebojte, bude to alespoň bio. Na máslo bude moci rodina zedníka a uklízečky zapomenout. To bude jen na vánoce.
 7. Všichni jsme se shodli, že jediná naše záchrana je v Ukrajině.. tedy pokud tam zasejí. Pokud bude válka, tak nezasejí a nesklidí. A my to tady sami nevytrhneme, protože ty kecy o naší nadvýrobě v rostlinné výrobě platí jen pro potraviny. Nikdo do toho nezapočítává krmiva a technickou výrobu. Sami se podívejte na naši i ruskou propagandu, řádně si to promyslete a rozhodněte se, jak moc je ukrajinská úroda letos nadějná.
 8. Ukázalo se, že pokud Putin zastaví plyn, tak prostě nemáme jak usušit obilí. Jakákoliv přestavba sušáren na jiný zdroj tepla je zcela pasé. Neexistují žádné kapacity, které by to mohly do sušící sezóny stihnout i kdyby existovalo řešení. A i kdyby přivezli nějaké to CNG, tak bude plyn zase tak drahý, že by se musel hóóódně dotovat, aby se tak kukuřice vyplatila sušit. I při dnešních výkupních cenách komodit.
 9. A ceny… představte si, že podnik typu ZZN, který jede v miliardách, teď nakupuje hnojiva, naftu i chemii, dává to zemědělcům, kteří mu za to pak dají část úrody a on tu úrodu prodá někdy na podzim a peníze dostane někdy po vánocích, víte kolik teď potřebuje peněz, aby tohle mohl udělat? Miliardy. Myslíte, že je má? Kdepak. Ty si půjčí od banky. Víte, jaký je teď úrok? Loni stála miliarda 15 milionů. Teď stojí miliarda 60 milionů. Tohle všechno se promítne do cen rohlíků. To jen, abyste si dovedli představit, jak vypadá cesta z pole až na vidličku.

Představte si, že moje jiskřička naděje vyjde a Ukrajinci se s Rusy nějak dohodnou. Nebo alespoň přestanou střílet. Bude mír. Zaseje se na Ukrajině, bude úroda a ceny přestanou růst. Ale tak či tak, pro nás to bude pěkně drahý mír, protože Fiala rozhodně bude držet lajnu s naším transatlantickým protektorem a tak všechny sankce zůstanou v platnosti. A samozřejmě Putin nechá v platnosti ty své. Ne, pro nás to nevypadá dobře. Němci se možná zachrání. Ale nás si Putin s chutí podusí ve vlastní šťávě.

Jsem hodně zvědavý, jak to dopadne teď v pátek… kdo mrkne první? Zaplatí Evropa ropu a plyn v rublech? A pokud nezaplatí, zastaví Putin kohoutky? Můj táta tvrdí, že při nezaplacení Putin sníží dodávané množství na polovinu. Aby si všichni uvědomili, co to bude znamenat.

Přátelé, zcela vážně vám říkám (i kdyby mě měli popotahovat za šíření poplašné zprávy): Naše vláda nedělá nic, je totálně neschopná. Okamura je teď slyšet, že se vláda stará jen o ukrajinské uprchlíky a o vlastní lidi nemá zájem. Mohu vás uklidnit, oni se nestarají ani o uprchlíky. To se děje víceméně nezávisle na vládě. Vláda jen slibuje zbraně Ukrajině a dělají si píárko v neprůstřelných vestách. Vymyká se jim to z rukou. Vymyká se jim to tak rychle, že si zřejmě ani nestihnou všimnout, co všechno podělali. Nejspíš si ani neuvědomí, proč je dav bije a šlape po nich.

Zásobte se. Já jdu dneska na první velký nákup a budu to teď dělat hodně často. Zásobte se dřevem, zásobte se uhlím, kupujte konzervy, najděte si vidláka a zamluvte si u něj prase. Za jakoukoliv cenu. Můj vrchní šéf se se mnou včera loučil slovy: „Pamatuj, zima se tě letos zeptá, co jsi dělal v létě.“

124 thoughts on “Až se zima zeptá…

 1. Babiš dával, to skončilo. Odborník k důchodům.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Babis-daval-to-skoncilo-Odbornik-k-duchodum-Radeji-nectete-697611
  .. bude to zejména na občanech, aby se zajistili na stáří,“ vysvětloval Bezděk. Ten politikům zejména radí, aby se do důchodového systému vrátilo systémové zvyšování věku odchodu do důchodu. „Nezvyšujme věk pro odchod do důchodu jednou za čtyři nebo pět let nějakým ad hoc politickým rozhodnutím…“
  —-
  Jasně, proč nejít do důchodu v sedmdesáti anebo zrovna v osmdesáti? To by byla dokonalá důchodová reforma!
  K tomu jeden delší vzkaz podobným rádoby odborníkům:
  „Tady odsud jde ročně minimálně 200 miliard do řiti. Jen proto, že tu vládnou ze zahraničí nastrčené loutky korporací. A budou si stěžovat, že nemají pro důchodce peníze? K smíchu, lotrové. Každou firmu se zahraničním majitelem bych zdanil 50%+. Nechceš? Tak jdi, nepotřebujem tě. Zahraniční banky bych zničil státní bezziskovou bankou, kterou bych snadno vytvořil z České Pošty. Žádná banka by nemohla konkurovat, všechny by se poroučely….jenže to by tu musel vládnout Čech. A ne čivavy cizího páníčka.
  Pusťte mě k tomu a za den seškrtám polovinu rozpočtu a převedu milion lidí na práci s vysokou přidanou hodnotou. I uklízet odpadky po lese má vyšší hodnotu, než financovat neziskovky, co se lepí náplastí k silnici. Minimálně polovina mandatorních výdajů státu je zbytečná! Jen takový uplně zbytečný Senát nás stojí přes půl miliardy ročně.
  Zavést státní bezziskovou banku, pojištovnu, znárodnit telekomunikace, vodu, strategické suroviny a průmysl, energetiku . A je 200 miliard navíc do rozpočtu ročně doma. Čím víc máte škol, tím neschopnější jste, svázaní hloupostmi, co vám natloukli do hlavy. Neschopní obyčejného logického uvažování. Odborníci. Také bych vzkázal světu, že žádný dluh platit nebudeme ,že už jsme všechno dávno zaplatili, ať si vyzvednou své peníze u miliardářů. Pokud nesouhlasí, může být Německo a Rakousko do 24 hodin odpojené od naší přenosové soustavy. A viděli by jste, nikdo by ani neceknul. Jste k ničemu.“

 2. Večerní svodka JP
  Proražení fronty na jihu
  Nástup vojsk RF mezi městy Avdějevka a New York (dříve Novgorodskaja), jednostranná dělostřelecká příprava.
  Směr Záporoží – Guljajpolje – rovněž nástup, postup o cca 8 km a pokus o obsazení důležité křižovatky. Následovat by měl obchvat měst Kurachovo, Pokrov.
  Další úder se chystá od severu -od města Izjum. Vrcholit by měl za den, až dva.
  Kyjev už přiznal, že skupinu vojsk z Donbassu stáhnout nelze, ta je odsouzena k obklíčení. Na Donbas vysílá cca 40 000 vojáků z Dněpropetrovské a Záporožské oblasti, kteří byli doposud v záloze a měli by udeřit do týlu západní strany ruského kotlu. Spolu s jednotkami na Donbassu se jedná o polovinu stavu ukrajinské armády. Podle Kyjeva má dojít k velké bitvě. Tato bitva má rozhodnout výsledek celé války.

  1. Ještě můj dodatek.
   Jestli to těm blbcům klapne, to zas bude biomasy…
   … nechápu, proč se lidi nedokážou jednoduše domluvit, případně si dát do držky, u piva v nějaké hezké vesnické hospodě.
   Anebo před ní, aby se šetřil nábytek a parket…

   1. No to je ale něco s čím patrně ve snaze o veliké polsko s podporu amíků -pšonci nepočítají, ale zároveň mi to tak trochu vysvětluje, proč němci mlčí a tak nějak kupodivu se neangažují. V podstatě jsou téměř ticho, nebo se mi to jen zdá? … kdo ví 🙂

 3. Pokec od JP, aneb tvrdé školení o vyjebancích.

  Válka na Ukrajině: opolčenci – bojovníci v souběhu okolností.

  LNR a DNR mohutně mobilizovaly a do kádru se dostalo velké množství lidí, kteří jsou bez jakéhokoli výcviku. Tito lidé museli vykonávat činnosti, o kterých vůbec nic nevěděli. Nikdo o tom nechce mluvit, proto toto téma otevírám, jak jsem slíbil.
  Ze začátku určitě nikdo neplánoval těmto lidem svěřit funkce zahrnující policejní práci na osvobozených územích.
  Vojska RF měla rozložit VSU a přivést k vládě síly loajální k RF, které měly působit na ozbrojené sbory zabezpečující normální funkce státu.
  Ale tak se nestalo, proto byli mnozí opolčenci bez výcviku vrženi na území, kterými prošly jednotky RF, aby se podíleli na vyčištění a zavedení civilně-vojenské správy.
  Proto bych chtěl tyto lidi dnes ocenit, že se podíleli na udržení a obraně zabraných území. Zasluhují si stejného uznání, jako jednotky, které dnes dobývají Mariupol. Díky zradě tzv. proruských elit byli tito muži vrženi do přímého boje, z čehož pramenily nemalé ztráty. A vedení LDNR nesou odpovědnost za sliby, které daly vašim příbuzným.
  Ale za války se stává, že nejde vše podle plánu a nějaký problém je potřeba řešit rázně. Tito vojáci mohli být propuštěni do civilu, ale lidských obětí by bylo mnohem více.
  V uplynulém týdnu se nabírají v RF dobrovolníci, kteří budou vaše příbuzné střídat a oni budou moci jít domů. Na obsazených územích se nově formují oddíly policie, rozptýlených ukrajinských ozbrojenců je každým dnem méně a služba bude lehčí a lehčí.

  Můj dodatek:
  Konečně to z něj leze – jak z chlupaté deky. S údivem jsem čuměl, jak území – podle mapy dobytá v jednom dni, se za pár dnů stávají opět ukrajinskými. Mantáci v Kremlu nepočítali s druhým odřadem, neboli s týlovými pořádkovými jednotkami, bo ukrácké ruso-elity.
  Kdyby došlo k nejhoršímu u nás, vzpomeňte si všichni, koho se to bude týkat, jak ukrajinští Rusové OPĚT vyjebali s ukrajinskými Rusy. Vzpomeňte si na to, co VŽDY čekalo ty naivnější, upřímnější, dobrosrdečnější, které ani ve snu nenapadne, že by je mohl někdo ojebat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *