22 června, 2024

Trocha kapitalistických deziluzí

Přátelé, nechci strašit, ale včera jsem absolvoval další pokec se svými kolegy ze zemědělské a potravinářské branže. Od našeho posledního setkání se nálada v mančaftu značně zhoršila. Minule to byl jen svah dolů, teď jak se zdá, vidíme před sebou i okraj útesu a jsme schopni ho definovat. Pokusím se vám vysvětlit situaci:

Už dávno ode mě všichni víte, jak moc se zdražila hnojiva, osiva a další zemědělské vstupy. Loňská cena ledku 5.000 Kč/tunu se proměnila na 15.000,- Kč na tunu. Cena osiv se zdvojnásobila, agrochemie také podražila, jak je to s naftou, to vidíte všichni na čerpačkách. Stejně tak už víte, že ceny zemědělských komodit se víceméně zdvojnásobily, někdy i ztrojnásobily.

Před pár týdny jsem říkal, že průměrnému zemědělci je to za současných okolností vlastně jedno. Na průměrný hektar nasype nikoliv 20.000,- Kč, ale 40.000,- Kč a až prodá úrodu, nebude mít 25.000,- Kč z hektaru, ale zhruba dvakrát tolik. Víceméně je na tom stejně, jen mu vzrostlo riziko, protože jede ve větších penězích a zároveň už zase skoro nemá kapitál, protože za posledních dvacet let se těžce dopracoval k tomu, aby alespoň část svých nákladů nemusel úvěrovat.

Já jsem si ale minule ještě neuvědomil, co to bude znamenat doopravdy.

U nás v republice je přibližně 6 milionů průměrných hektarů. Loni se na tyto hektary muselo vysypat během sezóny 120 miliard korun. Opět mě neberte přesně za slovo, protože průměrný hektar ani průměrná cena na hektar vlastně neexistují, jde mi spíš o představu. Poté, co se úroda prodá, tak to vygeneruje 150 miliard ze kterých se to zaplatí. Část z těchto nákladů pokryli sami zemědělci svým vlastním kapitálem. Tu větší půlku nákladů pokryly velké podniky typu ZZN, výrobci hnojiv a distributoři paliv, svým kapitálem, případně přímo banky. Nikdo z nich to samozřejmě nedělá zadarmo. Podnik ZZN jen dostane lepší úvěrové podmínky než malý zemědělec se svými sto hektary.

A teď, z ničeho nic, díky geopolitice, která byla v háji už loni, najednou naše republika potřebuje pro zemědělství dvakrát tolik peněz. Dalších 120 miliard korun, které loni nebyly zapotřebí. To jsou tak velké prachy, že už je to problém i pro Babiše. Je to problém dokonce i když všichni loni dobře vydělali. Loni stála každá miliarda 15 milionů korun na úrocích bankám. Ti největší hráči to dokonce měli možná ještě levnější. Dnes stojí miliarda na úrocích šedesát milionů a místo každé miliardy potřebujete dvě.

To víte, takhle centrální banka řeší inflaci. Takhle se dělají úvěry. Žádná komerční banka samozřejmě skoro žádné peníze na půjčení nemá. Půjčí si je od centrální banky, přihodí si procentíčko na úrocích a půjčí to zemědělcům. Malý zemědělec samozřejmě nedostane provozní úvěr na 6% úroku, protože tak blbá komerční banka není. Šestiprocentní úrok dostane Babiš nebo jiný velký hráč, protože on má čím ručit a zároveň v tom umí chodit, tak mu banka víc věří. Ale i ten Babiš potřebuje dvakrát tolik peněz, než loni.

Nebudu vás dlouho napínat, když to propočítáte, tak to prostě nevychází. Současné ceny komodit nepokryjí současné náklady se současným úvěrováním, protože tu prostě chybí 120 miliard kapitálu, který loni nebyl zapotřebí.

Podobně je to i v jiných oborech. Železo je dražší, dřevo je dražší, auta jsou dražší, všechno je dražší. Všem chybí kapitál a bankovní úvěry jsou tak drahé, že současně avizované zdražení nepostačí. To je totiž jediný způsob, jak ekonomicky přežít víme? Jediný levnější kapitál se dá vymačkat z lopat. Lopaty budou platit a platit.

Jenže ani lopaty těch volných peněz moc nemají. Takže se dostane jen na některé obory. Ti ostatní budou mít prostě smůlu. A protože jíst se musí, tak je asi předem dáno, kdo bude vítěz v obírání chudiny. Jenže ti ostatní hráči jsou většinou o dost větší než zemědělství. Oni se s tím nesmíří a tak v příštích měsících očekávám, že ti největší zastánci volného trhu budou volat po regulacích a opatřeních, aby se na ně dostalo. Až tohle skončí, tak z kapitalismu nic nezbude. A to, co zůstane, to se bude hodně podobat padesátým letům. Nevím, jak to naše vaše vláda okecá, ale vlastně mě těší, že to budou právě Modroptáci, kteří byli nejen u zrození režimu, ale budou i u jeho demontáže. A s nimi tam budou všichni ti líbodémo, kteří měli plnou hubu férovosti, rovnosti a volného trhu a budou muset dělat přesný opak.

Abych to ještě jednou shrnul…

Současné ceny všech surovin a vstupů vyrostly tak rychle, že prostě není k dispozici dostatek levného kapitálu. Jediný trochu levnější kapitál představují skrovné úspory lopat a chudiny. Ta bude brzy obrána dalším razantním nárůstem cen. Růst cen bude tak velký, že všem vyprázdní prasátka a ještě to nebude stačit. Tím pádem se nedostane na všechny kapitalisty a jejich obory. Myslel bych si, že jídlo si lidi koupí, ale zájezdy a nová auta asi moc ne. S tím se samozřejmě všechny ty korporace nebudou chtít smířit a budou volat po regulacích. To by nešlo, aby kapitalisticky zkrachovaly. A tak nás podle mě čeká smršť regulací, po kterých bude volný trh naprosto zapomenuté slovo.

Putin nemusí dělat vůbec nic. Stačí mu vést válku a počkat si.

169 thoughts on “Trocha kapitalistických deziluzí

 1. Ještě poprosím zdejší „špehy“, jmenovitě Králíka a jemu podobné odborníky.

  Zajímá mne opevnění na Donbassu. prozatím jsem narazil jen na jedno video, které bylo ovšem určeno pro majitele patlacího kecafonu s nahranou aplikací Telegram. Jelikož nic z toho nemám, nedozvěděl jsem se nic.
  Kdybyste narazili na něco (cokoli), z čeho by se dal udělat obrázek, jak to na Donbassu vypadá s tímto opevněním, dovolil bych si poprosit o odkaz.

  Díky.
  T.

  1. Jen ochutnávka, pokusím se dát něco dohromady během dne a dám pod „A co když nebude nic?“
   Takhle vypadala ukázková druhá linie obrany v roce 2015:
   https://www.pravda.com.ua/photo-video/2015/06/12/7071031/
   Za uplynulá léta to i Ukrajinci s jejich korupcí mohli z ukázkového příkladu zvládnout realizovat. Ty dveře (na fotkách 2x v detailu) se mihly v poslední době v dost videích nejrůznějších ruských vojenských korespondentů.

 2. Svodka JP
  Raketový křižník Moskva
  Zatím plave, požár uhašen, míří k Sevastopolu a tam bude provedena inspekce zaměřená na zjištění, co se vlastně událo. V úvahu přicházejí:
  – mořská mina,
  – zásah raketou,
  – požár elektroinstalace (křižník je všechno, jen ne mladý a na elektriku byli Ivani kdysi dost velcí bordeláři).
  Napadení území RF – ves Klimovo byla napadena 2 vrtulníky
  Donbass – dnes ve 14 h byla provedena evakuace civilistů v Barvěnkově
  Popasnaja – dělostřelectvo RF a LNR se snaží prostřílet průchod přes několikastupňové opevnění VSU, které zde bylo zbudováno
  (Můj koment – oproti všeobecnému názoru, že budovaná opevnění mají minimální praktický efekt, je faktem, že komplexní obranný systém na Donbassu se silám RA nedaří definitivně prolomit alespoň na jednom místě už prakticky od započetí vyčišťovací operace. V dřívějších relacích zazněla zpráva, že obranný systém má tři pásma, z toho první dvě mají hloubku 8 km.)
  Gorlovka, Avdějevka, Kurachovo – totéž. Dělostřelecká příprava probíhá už po několikáté od začátku operace.
  Cherson – mezi Chersonem a Nikolajevem – „údržbové práce“.
  M-pol – v Kyjevě byl narychlo přijat zákon, že v silách VSU mohou sloužit i zahraniční občané. Zároveň s tím se v M-polu začali ve větším množství vzdávat cizinci, takto již legální příslušníci VSU. Zákon tak legalizuje pobyt a činnost tzv „najomniků“, kteří se vzdají. Nebudou tedy souzeni jako teroristé, nýbrž jako regulérní vojáci.

 3. Na Saker/ovi je zajímavý příspěvek o Číně

  http://thesaker.is/here-comes-china-the-world-rotated-one-more-time/

  Hodně se mi líbilo, jak autorka uvádí na pravou míru tu hysterii o obyvatelích Šanghaje umírajících hladem v lockdownu. Jsou tam linky na videa a twitter lidí, co aktuálně v Šanghaji žijí, cizinci jsou uchváceni způsobem, jak se lidé semkli, a jak vynalézavě řeší zásobovaní (např. tzv. skupinové nákupy), jak si sousedé mezi sebou přenechávají potraviny a jiné potřeby, často zadarmo apod.

  Takže ty pindy v globálních masmédiích jsou zase jen lži a propaganda.

 4. Odbyt automobilky Škoda Auto se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 25,4 % na 186 200 vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil mateřský koncern Volkswagen. V samotném březnu se prodej meziročně propadl dokonce o 35 % na 63 300 vozů. Tempo poklesu tak zrychlilo z únorových 20 procent.

 5. Dnes jsem byla u předběžného šetření u notáře. Manžel, který zemřel v lednu, byl OSVČ do roku 2006.
  Dědek v podání notáře byl neskutečně drzý a hrubý.
  Patrně abych přiznala nějaký skrytý majetek. Tak na mně vytáhl, že dlužil na sociálním a zdravotním, díky těmto dluhům měl exekuci, o té se ale nezmínil, že by to neviděl v tom kompu? No na tu jsem si nevzpomněla, ale vzpomněla jsem si na jiné okolnosti.
  Že údajně neukončil podnikání, ale proč jsem před chvíli našla tedy doklad z Pracovního úřadu? No tak budu musel všechno znovu prohledat.
  Zajímala ho auta, asi chtěl abych přiznala neexistující Porsche nebo nějaké luxusní SUV. Kurňa to si fakt myslí tento stát, že všichni OSVČ jsou miliardáři? Nebo bohatí Ukrajinci?
  No děs běs, odcházela jsem vytočená a když mi nakonec položil otázku, jestli nemáme rekreační objekt, už jsem na něj vyštěkla já.
  Že by stát hledal objekty pro Ukrajince?
  Už chápu, že manžel nechtěl hromadit žádný majetek, nechtěl opravovat chalupu a raději propíjel zdraví.

  1. Evix,
   Úřad práce (resort MPSV) nemá s přihlašováním, přerušením nebo ukončením podnikání vůbec nic společného.
   Takovou evidenci provádí Živnostenský úřad (resort MPO).
   Socko vyúčtuje ČSSZ a zdravko příslušná zdravotní pojišťovna.
   MOŽNÁ byste mohla o komplexní přehled požádat i finanční úřad, u kterého byl manžel evidován.

   Přeju Vám z celého srdce, aby vše dobře dopadlo.

    1. V roce 2006 přerušil podnikání, zrušit ho už asi nejde.
     Syn kontroloval živnostenský rejstřík a tam má přerušení do konce roku 2021. V lednu zemřel, neměl už čas prodloužit přerušení.

     1. Něco si taky musí notář zjistit sám,člověk taky nemusí vše vědět a oni mají možnost šmejdit v různých rejstřících,kam se lidé nedostanou

 6. Telegram z Ukrajiny:
  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poskytl rozhovor zpravodajské stanici BBC News. Je třeba poznamenat, že zazněla kritika některých evropských partnerů a zastavme se u hlavních bodů.

  Ukrajinská hlava státu obvinila evropské země, které nadále kupují ruskou ropu, že „vydělávají na krvi jiných lidí“. Zdůraznil Německo a Maďarsko, které blokují pokusy o uvalení embarga na prodej energetických přepravců: „Je jiná doba, není to otázka byznysu a peněz, je to otázka přežití.“

  Zopakoval tezi, že existují obavy z „krvavého a vleklého“ konfliktu na východě a jihu země. Situace v Donbasu je nyní pro ukrajinské ozbrojené síly nejsložitější, „ale právě zde jsou soustředěny naše nejsilnější jednotky“.

  A znovu vyzval k dodávkám dalších zbraní na Ukrajinu, země podle něj nedostává dodávky dostatečně rychle, aby odrazila ruský útok.

  „USA, Velká Británie, některé evropské země se snaží pomoci a pomáhají. Přesto ji potřebujeme dříve, dříve a rychleji. Klíčové slovo je teď.“

  Tvrdil, že po Mariupolu, Buči a Borodjance se možnost mírových rozhovorů s Ruskem „ještě více zúžila“.

  Stejně jako Danilov a Arestovič uvedl, že o invazi věděli, ale neřekli to obyvatelstvu, aby se vyhnuli panice, která by mohla vyvolat destabilizaci ekonomiky a bankovního systému.

  1. A kdo kokainistovi Zelenskému brání v tom, aby přes území Ukradiny uzavřel ropovod Družba a pár větví plynovou.

   1. Pročpak se ho na to pan novinář nezeptal?
    To je jeden z ukrajinských bonmotů. „Není třeba z Ukrajiny utíkat, stačí bydlet pod trubkami ropovodu/plynovodu, který vede z Ruska do Evropy.“
    Poblíž se nevyskytuje jediný člen AFU ani tam nepadají kalibry.

  2. „vydělávají na krvi jiných lidí“

   To si to nějak krasavice popletla.

   Na válce všichni tratí. Teda kromě USA a Británie, které ho ale dál povzbuzují do konfliktu.

   Až začneme doopravdy chudnout, tak Ukrajince všichni budou nenávidět, za ty jeho drzý, oražený kecy.

 7. Z AK: „Ruští vyšetřovatelé dnes uvedli, že dva bojové vrtulníky s ukrajinskými vojáky a s těžkými útočnými zbraněmi „ilegálně vstoupily do vzdušného prostoru Ruské federace“. „Při letu v nízké výšce provedli nejméně šest leteckých úderů na obytné budovy ve vesnici Klimovo,“ tvrdí vyšetřovatelé. Šest budov údajně bylo poničeno a sedm lidí zraněno. Podle agentury RIA Novosti byla zranění dvou osob vážná. Podle agentury TASS úřady v Brjanské oblasti uzavřely školy v obavě z dalších úderů.“

  Kdo chce kam…

   1. Ano, to Rusové pochopili a v únoru se dle toho zařídili. Co tam máš dál? Nebylo by lepší vrátit se do toho švýcarského sanatoria?

  1. pan rusky komentator to sice pekne popisal, ale na konci mu vypadlo jedno riesenie, ktore sa ponuka uplne same, ako sa z toho marazmu nedostatku lacnej energie moze pokusit dostat EU.

   A sice, ze sa EU rozhodne pridat k UA. Poliaci sa uz len tak trasu aby ich vypustili, pobaltske staty tyz….
   1,2,4,8,16… krajin sa moze kludne postupne zapojit.

   Aktulane sa caka ako a kto roztne gordicky uzol. Toto je podla mna infoska dna:
   https://t.me/rian_ru/158746

   Ak nebudu prasule – nebudu energonositele, ak nebudu energonositele, priemysle v EU pojde do kopru… a od tial je uz len krok presmerovat „blbu“ naladu milenijalov na vychod…

   1. Jako vážně věříte, že mileniálové půjdou někam bojovat? Upřímně, vím, o čem mluvím. Jedním z fenoménů posledních let je školní fobie. Náctiletí, a to mluvíme od věku patnáct nahoru, se hroutí z pouhého pomyšlení, že mají jít do školy. Někteří dokonce tak, že nejsou schopní ani vstoupit do budovy. Řada z nich jede v návykových látkách nejrůznějšího typu. Často je pro ně problém pěší túra délky větší než dva tři kilometry. Řada z nich má nejrůznější chronické zdravotní problémy s kde čím. Nejsou schopni dodržovat jakékoli termíny, nejsou zvyklí cokoli dělat pořádně či dotáhnout do konce či žádoucího stavu (čest výjimkám). Jestli z tohohle někdo hodlá udělat armádu, tak si nejsem jistý, jestli ona samotná nebude větší problém než nepřítel.

    1. to by si sa divil, co sa robi s clovekom ked chce…
     to ze nechcu chodit do skoly, plnit prikazy a maju v hlave nasrane je smutne – ale hold nechcu….

     avsak vacsina z nich prave vdaka nechceniu ma agresivne sklony, ktore sa nedaju poriadne vypustit von, nakolko si netrufnu.
     Staci si pozriet diskusie na novinkach ci idnes – to su vacsinou milenialove.

     Da sa im do ruky kver, povie sa im nejaka basnicka ze si idu zastrielat na vychod, pod heslom – Ulov si vlastneho rusa… – a budes ich musiet odhanat bajonetom spred odvodovych miestnosti.
     Uz dnes sa podla nasich medii rus zadychava a nestiha. A ked sa k UA pripoji EU, umlatime v Moskve kazdeho rusky hovoriaceho muzika.
     Ak tu bude o rok 50% nezamestnanost – mladosi si radi pojdu pod patronatom USA vyskusat, kolko zivotov sa v tejto strielacke da ziskat…..

     1. V okamžiku, kde většina z nich nebude moct mít u sebe mobil, případně se s ním nepůjde připojit do žádné sociální sítě, dostane většina z nich deprese a část z nich se začne sebepoškozovat. Bez legrace.

     2. Armády i nějaké dobrovolnické oddíly fungují jednoduše- 1 velí a podřízení na slovo poslouchají. A tohle je kámen úrazu. Mileniál z principu neumí poslechnout, protože vyrostl na tom, že JEHO názor je důležitý, musí být vyslechnut a posouzen, kladně samozřejmě. A tohle nejde zlomit – i kdyby jim velitel řekl, že jdou po té rozbahněné cestě, protože kolem je minové pole, tak se vždycky najde alespoň jeden, který tím bahnem nepůjde a jakmile udělá 2 kroky stranou a nic se mu nestane, začne vykřikovat, že to není pravda a další vykročí stranou.

    2. To tdx:
     Myslím, že naši mládež podceňujete. Armádu youtuberů bychom sestavit dokázali…
     Teď vážně…myslím, že jste tristní stav naši omladiny popsal úplně přesně.

     1. Když tahám dětičky (10-17) co ke mě choděj na exkurze, fabrikou, a mám hnusnou náladu a nevemu je vejtahem, po vyjití 130 schodů mám na schodišti skupinu sprejujících se astmatiků, většinu bez dechu na kolaps a části je to prdu, že tam na vyhlídku vypotáceli, protože se bojí vejšek (když mám dobrou, sleduju záchvaty klaustrofobie v kabině vejtahu a výkřiky“tady není signál“). Poslední dobou to jde s fyzičkou krutě z kopce… Tak ono asi je to prostě evoluce. Fyzička není při dnešním stylu života většiny obyvatel nutná. Furt je to lepší než hoch americký, co přijel s rodiči na návštěvu ke známýmu, vymysleli výlet na Karstejn, chlapec ušel několik set metrů, odjel sanitkou. V nemocnici zjistili, že zkolaboval z přílišný zátěže, protože byl zvyklej ujít ráno 15m k autu, pak 20m do školy, , 20m ze školy a 15m domu. 100m nachodil s přestávkama v sobotu, kdy rodina trávila slastný víkend v obchoďáku. Takže to byla kostra a tuk. O to větší sranda bude, až se jednoho krásnýho dne něco podělá a vypadne třeba jen net. Sám nevim, co budu dělat, když se nebudu moct kouknout co si Klára koupila a co měl Franta k  obědu 😀

   1. Píši jenom vsvuj osobní názor.
    Svobodní jsou strana zvláštního ražení.
    Když se Mach dostal do Europarlamentu , první výrazná věc kterou učinil bylo založení Spolku přátel Judeje a Samaří.
    Tím se patrně jeho úsilí vyčerpalo.
    Přistěhovalec rodilý Izraelec, David Bohbot , působí jako trenér kravího boxu, má ochranku a touží izraelizovat českou kotlinku. Ví nejlíp jak na to, v Izraeli působil u nějaké ozbrojené složky.
    Je to vpravdě renesanční muž, současně funguje jako ortodoxní rabín.
    Zkoušel to u SPD, vedení bylo nadšeni, ale nakonec mu hodili lano právě Svobodní. Což není nic divného.
    Konec hlášení. 😀

    1. Dejv je trošku zadluženej:
     Výpis z OR ke společnosti „Keren Bohbot s.r.o.“, jejímž je jednatelem a jediným společníkem:
     „Zástavní právo zřízeno na základě Smlouvy o zřízení zástavního práva k podílu uzavřené mezi Equa bank a.s., IČ: 471 16 102, se sídlem Praha 8 – Karlín, Karolinská 661/4, PSČ 186 00, jako zástavním věřitelem a panem Davidem Bohbotem, datum nar. 14. dubna 1968, trvale bytem: Švabinského 405/40, Praha 4, Chodov, PSČ 149 00 jako zástavcem ze dne 22. prosince 2021 k zajištění pohledávek zástavního věřitele Equa bank a.s. specifikovaných ve Smlouvě o zřízení zástavního práva k podílu až do celkové výše 36.000.000,– Kč vznikajících po dobu do 31.10.2051.“
     Datum vzniku zástavního práva: 19. ledna 2022″

    2. Víte, čemu moc nerozumím? Tomu vašemu „kravímu boxu“. Přemýšlím, kde se stala chyba:
     – nevzali vás do kurzu krav magy, nebo máte s kurzem špatnou zkušenost?
     – ublížil vám člověk, který krav magu cvičil?
     – umím si představit i jiná negativa, ale nebudu je radši uvádět.

     S pejorativem „kraví box“ se setkávám poprvé, a to u vás. Jsou naše sociální domény tak disjunktní, že jsem ten termín dosud nepotkal?

     Velmi zvláštní. Velmi zajímavé.

  1. Už by měli zakázat všechny filmy se Zorrem a spálit všechny záběry, kde Churchill ukazuje V.

   No a krasavice by se měla přejmenovat na Elenskyj.

 8. Sláma Ukravína ve spolek
  Když tak pročítám pravdomluvné medyja, tak již z titulku cítím poraženectví chabě maskované za salvy nadšení. Oni ti fašouni globalismu opěvují každý jeden gazík vyhozený do povětří, jako zastavení Turčína u Vídně. To je čiré zoufalství. Kdo máte pak žaludek na duskuzi na Hovínkách, tak tam už „RuSSáky“ plynujou, koncentrují, sypou yperitem a vypařují jádrem. Ženy, děti…všichni shoří. Zvláštní, jak jsou hovínkovi administrátoři shovívaví. Zvláštní, že nikde neslyším štěkat hlídací psy demokracie….

  1. Ono není divu, že. Vzpomeňme na takového Hilšera, třeba: hodit na Moskvu pár atomovek a je to. – A to je prosím lékař! Tohle, tato morální obluda chce kandidovat na prezidenta Tuzemě.
   Mně se nechce to hledat, ale kdyby se našel někdo, kdo by to našel, založíme odkaz do archivu.

 9. Z diskuse na netu:

  „Nevím, co je na tom pravdy, ale dočetla jsem se, že Ukrajina zvedla poplatky za tranzit plynu pro Česko o třetinu.“
  ————————————
  Občane, nebo kdo umíte dobře hledat – píše se o tom někde oficiálně?
  Ráda bych věděla, jestli je to drb, nebo fakt.

  1. Na nejakem hoax portalu je odkaz na prohlaseni Transpetrolu , ze je to konina, Bohuzel je to na FB, tam mam smolika. Ale celkem bych to videl stejne, o poplatky se vzdycky handrkovalo a jednostrana zmena asi nebude uplne pruchozi ani ted.

   1. Díky.
    Takže to není nějaká svěží novinka, zdá se.
    Zbývá doufat, že by nám to „naši“ řekli, kdyby se něco změnilo.

    1. On to teď v březnu oprášil nějaký alterweb a vydával to za žhavou novinku.
     Pustil jsem z hlavy, jak se jmenuje. Ale článek byl sestaven tak, aby to vypadalo jako rozhodnutí z letošního března – prostě věrohodný. Ne každý je takový paranoik jako já :-), podobné info si neověří a už letí netem hoax.

 10. (…) Vládní strategie pro zvládnutí uprchlické krize počítá s tím, že stát vydá za zdravotní pojištění příchozích až 9,9 miliardy korun. Podle dokumentu by měli v případě nárůstu na půl milionu osob nárok na bezplatné pojištění půl roku, následně by si jej měli dospělí platit sami. (…)
  – ráda bych viděla toho státního odvážlivce, který by si troufnul ukrchlíka o to požádat;
  – a když si to prostě platit nezačnou, tak co jako?… správně, budeme to i nadále platit my;

  (…) Státními pojištěnci by zůstali senioři, děti, invalidé nebo uchazeči o zaměstnání. Stát za pojištěnce odvádí 1767 korun měsíčně.
  Při současném počtu 289 tisíc víz dočasné ochrany jde zhruba o 511 milionů korun měsíčně. (…)

  (…) Ministerstvo ve spolupráci s resortem práce má podle strategie připravit intenzivní tříměsíční jazykové kurzy pro 200 lékařů a 400 sester.
  Podle metodiky ministerstva mohou pracovat jako stáž pod dohledem dalšího zdravotníka. Tři měsíce bez ověření diplomu, až rok bez odborných a jazykových zkoušek. (…)

  (…) Ministerstva zdravotnictví, školství a práce mají podle strategie také zvážit zavedení povinné zdravotní prohlídky ukrajinských dětí před nástupem na základní, střední a vysoké školy.
  Podle údajů ministerstva školství nastoupilo dosud do školek a základních škol asi 26 500 ukrajinských dětí. (…)

  (…) „Lze s určitostí předpokládat navýšení zásob léčiv na léčbu multirezistentní tuberkulózy, pacientů HIV pozitivních, pacientů s hepatitidou C, onkologické pacienty a podobně,” uvádí vláda v materiálu. (…)

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/docasne-pojisteni-uprchliku-za-miliardy-i-jazykove-kurzy-pro-lekare-pocita-strategie-40393924
  ——————————-
  A co s ukrchlickými dětmi v létě?
  Prázdniny se kvapem blíží – tak by to přece chtělo nějaké tábory, že ano.
  Co například takové, na jaké jsou už jsou ze své domoviny zvyklí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *