13 dubna, 2024

A co když nebude nic?

Včera jsem se vám snažil trochu přiblížit, jak vypadá letošní české zemědělství, s čím se potýká a jaké problémy ho čekají. Dnes už k tomu jen dodám, že všechno už se stalo. Víceméně všude je zaseto a kde zaseto není, tam brzy bude. Všechna osiva jsou už prodaná, hnojiva jsou odebraná a zasmluvněná, sklady chemie jsou plné postřiků, které se už chystají k zákazníkům. Velcí zásobovatelé už zaplatili výrobcům a patřičná část úrody už je pod dodavatelskými smlouvami. Všechno se už odehrálo.

Odteď už je to na Pánubohu. Počasí řídit neumíme, závlahy jsme už dávno zničili, protože to bylo neekonomické – jídlo přece dovezeme, že? Teď už jen záleží, kolik vody spadne a kdy.

Zatím je to se srážkami spíše špatné a v podstatě všichni zemědělci už odepisují první procenta úrody. Zatím bych to odhadl, že jsme přišli o 5% možného. Úroda ještě pořád může být nadprůměrná, ale za čtrnáct dní už bude jen průměrná. Tedy pokud nějak podstatněji nenaprší.

Na každém českém hektaru je nasypáno čtyřicet tisíc korun. Pokud počasí zazlobí, ztráty budou dvakrát citelnější, než v předchozích letech, protože české zemědělství je ze dne na den dvakrát dražší. Jo, Babišova drahota byla fůj… ale ta Fialova, to je přímo vlastenecká povinnost.

Je to všem jasné, jo? Na českých polích je nasypáno zhruba 240 miliard korun a všichni bychom se měli modlit, abychom je tam po žních našli.

Ale tohle byl jen úvod…

Víte, když se zamýšlím nad naší současnou situací nejen v zemědělství, ale všeobecně, tak už Putin vlastně nemusí dělat vůbec nic. Stačí udržovat současný stav. Stačí jen udržovat válku v mírném chodu a o zbytek se postarají naše demokratické a liberální vlády samy. Odstřiháváme se úplně od všeho a teď všichni zjistíme, jaké to je, když nemáme vlastní zdroje.

Každý den čtu, jak Rusko hromadí síly pro ofenzívu, protože má od Putina zadání, že do 9. května musí být hotovo. Každý den nám k tou naservirují satelitní fotky různých vojenských kolon, přidají k tomu povídání různých expertů, jaký Stalingrad to tam na Donbase bude… Neměla ta ofenzíva už dávno začít? Má to vypuknout každým dnem a pořád se nic neděje.


Já už jsem tu psal, že se mi to celé moc nezdá, protože Rus před celým světem řekl, že mu jde o Donbas. Přišlo mi nesmyslné ohlásit veřejně své strategické cíle a pak je ještě jít naplňovat. Ale čím déle se celá ta ofenzíva odkládá, tím spíše mám dojem, že žádná nebude.

Proč také? Koridor na Krym už existuje, Ruské síly ty ukrajinské značně přečíslují,  každý den Ukrajina přichází o zásobníky s palivem, každý den přicházejí o techniku i vojáky. Každý den se zhoršuje propad jejich hospodářství, každý den se vzdalují od možnosti zasít a sklidit, každý den se přibližuje chvíle, kdy Evropa už nebude mít žádné zbraně, které by mohla poslat. Možná nemusí vůbec dojít na nějaký geniální manévr. Možná jen prostě stačí, že Ukrajina proti ruským pozicím nemůže ničeho dosáhnout.

Nadále bude probíhat průzkum bojem, tu a tam bude obsazena nějaká bezvýznamná vesnička. Ukrajinské síly budou v neustálém napětí, nebude si moci dovolit ani odpočinek, ani odsunutí jednotek, protože toho Rusové okamžitě využijí… a zbytek pak udělá čas. Taktika zvětrávání…

Podívejte se, jak moc se za poslední měsíc rozdrolilo to naše jednomyslné odhodlání že stojíme za Ukrajinou. Náš starosta ve Vidlákově pro ukrajinské uprchlíky připravil čtyři městské byty. Šlo o staré kůče, které opustili nájemníci už loni a byty se měly nejprve zrekonstruovat a pak znovu nabídnout. Místo toho se v nich vymalovalo, koupila se pračka a lednička ubytovaly se tam nějaké ukrajinské maminky s dětmi.

Až mi bylo stydno, jak to starosta na fejsbůku schytal.  Vlastně nejvíc mě překvapilo, že lidé svoje názory, ať uprchlíci táhnou domů, bez problémů ventilovali písemně… na nějakého Stříže a jeho práskače jaksi nikdo nebral ohled. Dovedl jsem si představit hospodské řeči, ale tady se to napsalo černé na bílém a nikoho to nežralo…

Znám ve svém okolí minimálně tři lidi, kteří se z podporovatelů Ukrajiny hladce přetavili v putinovce.

Můj šéf si ukrajinskou vlaječku ze svého profilu už dávno stáhnul… Inu, absolvoval stejné porady jako já a zjistil, co nás doopravdy čeká a nemine. Stále častěji ve svém okolí slýchám, že by nás už Putin měl zabrat, abychom měli zase levný plyn. Celé je to samozřejmě nadsázka, ale ukazuje to, že společenský vývoj se pohybuje ve skocích. Situace, kdy Holubová na předávání Andělů volala: „Sláva Ukrajině,“ ta už je zřejmě pryč. Stejně tak jsou už pryč ty předpovědi novinářů, jak mají ruští vojáci hlad, jak se jim nechce bojovat, jak ruská armáda prohrává na celé čáře a jak Putina brzy zamordují jeho vlastní generálové.

Na co dělat ofenzívu? Proč posílat vojáky na smrt? Současný stav dělá všechno sám.  Válka se vede ze skladových zásob. Teď je nejlepší svoje zásoby šetřit a nechat nepřítele, ať se vydá ze všeho. A na to bohatě stačí, když se i dál bude dít to, co se děje. Možná není zapotřebí hledat žádnou geniální taktiku a přemýšlet nad nečekanými údery do nečekaných směrů. Zřejmě postačí současné nahlodávání a prodlužování války. K čemu dělat ofenzívu dneska? Mnohem lépe se bude dělat, až bude mít nepřítel hlad a bude dlouhé týdny chodit po svých, protože naftou se musí šetřit. Možná jsem své předchozí úvahy zbytečně překombinoval a strategického záměru už bylo dosaženo před třemi týdny. Ukrajinská stavba má strženou střechu… zbytek udělá déšť.  

155 thoughts on “A co když nebude nic?

    1. Úplně mi z toho vzlínají ty proruské narativy. Určitě další Putinův agent. Ani se nemusím dívat, je to ložený.

      1. Prezident u vrahů z Volstrýtu je jen tiskový mluvčí dvou firem. První je FED a druhou firmou jsou výrobci zbraní (komanči to nazývali „vojensko prům. komplex“). Třeba takový Kennedy se rozhodl, že poruší vyjímečné postavení FEDu o vydávaní $ a sám nechal razit stříbrné jednodolarovky. A to si FED nemohl nechat líbit a pomstil se Kennedymu v Dallasu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *