24 června, 2024

Zkratovaný mozek

Krátký policejní úvodník:

Z mého včerejšího článku mohlo vyplynout, že se dožaduji informací z probíhajícího a otevřeného vyšetřování případu střelce z Filozofické fakulty. Tak jsem to rozhodně nemyslel. Volám jen, aby se na to pak z ministerské či tajnoslužebné vůle jaksi „nezapomnělo,“ tak jak se na to „zapomnělo“ po Vrběticích. Chápu, že vyšetřovatelé to teď mají hodně těžké a tiskoví mluvčí občas něco zkomolí, že je to pak k vzteku i pláči, ale předpokládám, že jsou na tlak zvyklí a dovedou s ním pracovat.

Ať detektivové nejprve udělají svojí práci, ale jestli se po skončení vyšetřování bude dál tajnůstkařit, protože výsledky nebudou někomu z mocných po chuti, tak to prostě nemůže dopadnout dobře.

Bloger D-FENS publikoval 10.12. úžasně jasnozřivý článek, který se jmenoval Libtardí lobotomie. Proletěl internetem a byl hojně citován. Ale pro případ, že jste ho ještě nečetli, zde je odkaz: https://dfens-cz.com/libtardi-lobotomie/

V tomto článku podle mě naprosto dokonale rozebral, čím u nás v posledních letech museli projít liberálové a muselo to na nich nechat následky. Uváděl ty nejběžnější příklady… Nejprve tady na Západě probíhal hon na nacistické pohrobky… Hitler = Vandas = Okamura. Dokonce třeba takový Petr Mach se ještě jako předseda svobodných hlavně nechtěl nechat zvolit „pěti procenty českých nácků,“ kteří viděli problém v tom, že do Evropy přicházejí hodní inženýři ze Sýrie.

Ale pak, ze dne na den, bylo zapotřebí koukat jinam, když si pohrobci Stěpana Bandery začali zdobit námi dodané zbraně náckovskými symboly a projevovali své přesvědčení ukrajinskou verzí síghajlíčku. Nejprve bylo zapotřebí mýtit cokoliv, co by se jen vzdáleně podobalo nácistické ideologii a pak najednou bylo zapotřebí nacistickou ideologii nevidět, zavírat před ní oči a odmítat její existenci.

Podobně to vypadalo s liberálním honem na zbraně. Ty byly z podstaty špatné, protože zbraň = násilí. Bylo třeba protestovat proti českým zbraňovým zákonům a prosazovat raději sluníčkový unijní přístup. Zbraně byly naprosto fůůůj. Tedy přesně až do chvíle, kdy Rusové překročili hranice s Ukrajinou. Pak najednou platilo, že čím víc zbraní, tím víc míru, bylo zapotřebí se fotit s kvéry, přehrabovat se v nábojnicích a psát vzkazy o smrti na dělové hlavně.

Muslimové byli vždycky hodní a migrace je přínos. Je skvělé, že Rakušan podepsal migrační pakt. A pak ze dne na den byli muslimové zlí, protože Hamásu se podařil husarský kousek.

Rusko je na kolenou, dochází mu náboje, lidi i technika, Putin má před sebou pár měsíců života… A ze dne na den je ruská armáda silná, Putin přežil svojí smrt už desetkrát a zrovna včera Rusové vystřelili na Ukrajinu nejvíc raket za celou válku… Nedocházejí… ani rakety, ani lidi, ani munice, ani technika. Ba naopak se příliš množí zprávy, že Ukrajinci od začátku lhali, že jim ta válka jde dobře.

Za covidu bylo zapotřebí všechno lockdownovat a nosit roušky, abychom zachránili dědu s babičkou. I já jsem to první rok považoval za rozumný postoj. Je třeba nařídit očkování a kdo se naočkovat nechce, ten má na rukou krev všech staroušků. Věřte vědě, věřte vědcům, kdo se naočkuje, ten neonemocní… dobrá onemocní, ale nenakazí… dobrá, tak nakazí, ale sám bude mít lehký průběh…. dobrá, tak nebude, bude mít těžký průběh a může umřít úplně stejně jako neočkovaní. Dejte si pátou dávku šmakulády, protože ty čtyři předchozí byly na hovno…

A pak najednou pic… důchodci jsou nevětší brzda pokroku, důchody zrušit, i důchodce zrušit, správný liberální senior podstoupí asistovanou sebevraždu v den odchodu do penze… Důchodcům nedávat volební právo, protože ty svině volí různé dezoláty a nemají právo kecat mladým do jejich budoucnosti…

Parafrázoval jsem některé D-FENSovy body, ale našlo by se jich ještě mnohem víc. Je to ukázkový doublething jako z Orwela. Jeden den jsme ve válce s Oceánií a druhý den jsme odjakživa ve válce s Eastasií. K tomu si přidejte organizované dny hněvu proti dezolátům a odpadlíkům, toxické prostředí na twitteru i jiných sociálních sítích… ne, není to nic nového, takhle mocní pracují se svými poddanými už celá tisíciletí. Stejný doublething kritizoval Jan Hus, stejné pokrytectví elit odstartovalo francouzskou revoluci, starořečtí autoři o tom napsali celou řadu divadelních her…

Jenže… tohle se dá uplatňovat jen na hlupáky a ovce.

Ve společnosti těchto hlupáků není nijak málo, v mnoha případech ani nemusejí být hloupí, stačí aby měli dost svých starostí a aby měli televizi v každém pokoji. Stačí, aby vlastně nevěděli, jak se jmenuje jejich ministr vnitra, aby v životě nepřečetli jedinou pořádnou knihu, aby pohrdali věcmi veřejnými a někdy stačí i povýšený pocit, že společnost (a vlastně ani stát) k ničemu nepotřebují, protože přece budou vždycky mladí, krásní a budou mít dobrou práci v korporátu.

Jsou lidé, kteří si vlastně ani nevšimnou, jak jimi manipulují.

Jenže o vysokých školách tohle úplně neplatí. Tam se číst musí a musí se mít nějaký sumář znalostí. Vysokoškolák zpravidla umí číst bez namáhavého slabikování a minimálně v rámci školení o dezinformacích se dozví, že existují i jiné informace a zlí lidé, kteří je šíří. Vysokoškolák skutečně většinou není celý den v lihu a nekouří na gauči při neustálém sledování porna.

Většinu videí o nacismu na Ukrajině jsme nenatočili my, ale normální majnstrýmoví novináři. Jen střih přišel trochu pozdě a režisér si toho nevšimnul. Obzvlášť humanitně vzdělaní vysokoškoláci to ale také viděli. Minimálně proto, že to musejí přece vyvrátit a dokázat, že je to hoax. Jestli někdo čte Vidlákovy kydy obzvlášť pozorně, jsou to především studenti všech těch módních humanitních oborů, které vznikly aby dokázaly, že nás CO2 už brzy zabije a na Ukrajině bojuje ryzí demokracie proti temné diktatuře a Vidlák je dezinformátor.

Smýšlení primitiva je možné lobotomizovat a otočit ho ze dne na den. Ale pokud to samé budete dělat se smýšlením inteligenta, tak mu prostě vyzkratujete mozek. Jednou přijde den, kdy už prostě není možné zavírat oči. Jednou přijde den, kdy se rozum už nenechá urážet. Jednou přijde den, kdy jsou lži odhaleny (Putin neumírá a má lidí i raket dost). Jednoho dne prostě ukrajinská ofenzíva neuspěje i přes vroucná přání, co byla otcem myšlenky.

Určitě to není jediná příčina, ale většinu střílení ve školách obstarají velmi inteligentní jedinci. Žádní dezoláti bez zubů, žádní kolaboranti cizích mocností. Udělají to ti nejvlastnější z vlastních. Tyhle věci se obejdou bez migrace, bez kolaborantů, dokonce i bez dezinformátorů. Dost často se podobné incidenty dějí i mezi vojáky a tam to zpravidla také obstará nejinteligentnější kluk z jednotky. Nemůžete jim vykládat o zlých Srbech a pak je posílat hlídat srbské vesnice, aby je hodní umírnění vlastenci pod vedením bin Ládina v noci nepodřezali…

Nevím, jak to mají muslimští sebevražední atentátníci, ale mezi bílými obstará pořádný ohňostroj zpravidla inteligentní student, studující na prestižní univerzitě, jehož myšlení rozhodně není primitivní.

Zkratovaný mozek… To se stává, když máte víc věřit poučkám svého okolí, než vlastním očím. Člověku z toho prostě jebne. Blbec může být blbej nebo navedenej, ale inteligent věčně navedenej nebude. Jeho mozek není dost primitivní.

Další problém je v tom, že když jebne instalatérovi, tak to zjistíte takřka okamžitě. Trubky tečou. Když jebne automechanikovi, tak auto nejede. Když jebne podnikateli, tak promtně zkrachuje. Že něco není v pořádku, to zjistíte na začátku celého procesu, ne až na jeho konci.

Ale když jebne filozofovi, tak to nemusíte zjistit nikdy. Jejich spisy skoro nikdo nečte, na jejich přednášky moc lidí nechodí… a většinou není žádný rozdíl mezi tím, co publikuje zdravý genderový specialista a co publikuje debilní genderový specialista v poslední fázi před chutí na rozšířenou sebevraždu.

Když jebne studentovi mechaniky konstrukcí, tak přestanou vycházet výpočty a někdo to zjistí. Když jebne sociologovi, bude jeho práce vypadat úplně stejně jako předtím.

Možná není náhoda, že čím více se od studentů očekává politická korektnost a čím přibývá témat o nichž se nesmí mluvit, tím víc přibývá zkratovaných mozků, kteří vidí jediné východisko v tom, že si udělají zbroják, koupí si osm kvérů a vyřídí si to s celým zlým světem. Ne, není to jediná příčina, ale když vidím, co udělal jeden rok ve veřejném prostoru s mojí vlastní letorou, tak se nedivím, že to někdy končí tragicky.

Naše jediné štěstí je, že většina inteligentů, když zjistí, že je všechno jinak, tak prostě odpadnou. Jednoho dne přestanou věřit České televizi a normálně přejdou k Alternativě. Tam zjistí, že je velmi těžké se dopracovat poznání, ale mohou to dělat svobodně a mohou mluvit o všem. I o blbostech. Zjistí, že jediná možnost, jak se dobrat pravdy, je svobodná diskuse o všem. Diskuse s chybami, hloupostmi, ale také s jiskřivými nápady a nečekanými pohledy. Protože, kde se bojuje proti dezinformacím, tam se bojuje i proti informacím. Kde se vinní usvědčují na mučidlech, tam se na mučidlech brzy usvědčují i nevinní…

Libtardí lobotomie…

Ten D-FENSův článek si fakt přečtěte. Je skvělý.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

324 thoughts on “Zkratovaný mozek

 1. Re: Morybundus napsal: 30. prosince 2023 (18:28)

  Nevím, jste-li pravidelným návštěvníkem, a zda Vaše hodnocení není jen důsledkem tzv. „halo efektu“, aniž by vycházelo z hlubšího poznání orientace a mentality zdejších přispěvatelů v komentářích. Mám samozřejmě na mysli komentátory /diskutující/, kteří předkládají myšlenky jako produkt rozumu a poznání, nikoliv přežvýkavce plev /ty mj. poznáte nejen podle jejich četnosti ale také z obsahu jejich spisků vzešlého z nedostatku sebekritičnosti a z potřeby vyjádřit se ke každé skutečné myšlence a pokud možno ji poskvrnit svými „duchovními skvosty“/.
  Osobně se domnívám, že při hodnocení zdejších komentátorů /komentářů/ vycházíte z v dnešním světě už dost přežitého nahlížení pravo-levým prizmatem. Pravo-levé vidění světa je totiž reziduem historie – a kupodivu, nevím, jestli to víte, se v relativně ne zcela dávné historii stranově obracelo.
  Nebudu to více rozebírat, doporučuji přečíst si tento materiál https://www.vsehrd.cz/clanek-viktorin/co-je-vlastne-pravice-a-levice_1b4e8f5a-8017-4800-87d9-732951b91f0e

  To, oč dnes běží, není soupeření pravicového a levicového nazírání světa a společnosti, ale konflikt konzervatismu a /nikoliv liberalizmu, ale/ progresivismu. A prosím, nehledejte obsah těchto pojmů na wikipedii, tam byste našel tradiční, historické nazírání jejich obsahu. Ten obsah však v Evropě i u nás v posledních /-ím/ desetiletích nabyl obsah zcela jiný, a to především u pojmu „progresivismus“. Zatímco konzervatismus může být pravicový i levicový /tj. lpění na tradičních hodnotách přírody – přírodních zákonech a zákonech přírody, společenské morálky mj. v podobě respektu k pravidlům, k právům a s nimi svázané odpovědnosti etc., ovšem samozřejmě i na politických a ekonomických dogmatech/, progresivismus je reciprokou hodnotou toho všeho. Přírodní zákony a zákony přírody jsou relativizovány či přímo popírány, Země je předmět, který můžeme formovat svým chováním /nesmyslný green-deal v územním a co do světové populace v omezeném rozsahu na cca 1/8 světa/, reprodukce lidstva ztratila svou jedinečnost, protože nad ní vítězí individuální pocit pohlavnosti, tzv. „gender“ až po svobodu s /chirurgickou/ volbou vnějších pohlavních znaků, stejnopohlavní páry jsou stejně „užitečné“ jako heterosexuální, dokonce jsou z nějakého důvodu preferovány, svoboda názorů je potlačována a „nevhodné“ názory jsou kriminalizovány, v ekonomice světa funguje globální kapitalismus nad svobodou podnikání, v řízení států ztrácejí svou roli politické strany a z nich cestou voleb konstituované parlamenty a vlády, a ve velké míře přebírají orientaci vývoje do svých rukou /samé státní moci jim ji přenechávají/ tzv. „neziskové organizace“, které nereprezentují žádnou konkrétní entitu společnosti a nejsou ze své činnosti nikomu odpovědny.
  K tomu v našich /a jistě nejen našich/ podmínkách přistupuje politická účelovost formovaná omezeným trváním mandátu, a podlézavost politických reprezentací západním /dosud/ mocnostem a jejich zájmům.
  Tenhle text bych mohl rozšiřovat, zacházet do podrobností, popisovat a dokládat reáliemi. Ale nebudu to dělat, ten, kdo chtěl, pochopil, co jsem chtěl říci.
  Tak tohle jsou, podle mého názoru, úhelné kameny, na nichž se lámou názory většiny zdejších diskutérů /komentátorů/ i Vídláka samotného. Nikoliv vyprázdněné pojmy pravice a levice.

  Ale nikomu tyto názory nevnucuji, jen si to myslím a své přesvědčení si podržím
  L.

   1. Dík, Alefe, za nabídku.
    Ale „já už jsem byl“. Já už jsem snad všechno, co jsem napsat chtěl, publikoval – zpočátku na Aktuálně.cz u Libora Stejskala, který mi, naprosto v rozporu s vlastními pravidly pod mým nickname, publikoval tři články /což udělal už jen jednou s jedním článkem „Bigjirky“/. Pak /v r. 2010/ na Outsidermedia u Stana Blahy /výjimečně i později, snad i letos/, pak na „Vanilce“ a posléze „Brejlích“ Honzy Krůty, potom několik let na Vlkově „Kose“ /kde jsme byli s Laco Gösslingem, Gerdem a Germanicem „krstnými otcami“ a autory od počátku/, a nakonec na „Bavorových poznámkách“.
    Pokud jde o „Literate“ – vlastně to mohly být ještě „Vidlákovy kydy“, už nevím, jednou jsem se pokusil Vidlákovi poslat článek, nebyl shledán vhodným k publikaci.
    A já už fakt necítím potřebu nechat na sebe flusat různé „křivé huby“.
    Jistě, i tady v komentářích je to frekventované, ale tady, jak správně píšete, to zapadne, a většinou i „bez pohřbu“.

    Ještě jednou díky za nabídku.
    Ale to víte, „Nikdy neříkej nikdy“.

    Hezký zítřejší poslední den roku 2023 a šťastné probuzení do Nového roku 2024 Vám i slušným debatérům zde!
    L.

    1. Přimlouvám se, jako Alef za článek.
     To, co jste napsal jindy a jinde zde většina čtenářů , včetně mě, nečetla.

  1. Konstrukt sporu „konzervatismus“ vs. „progresivismus“ za mě stojí poněkud na vodě. A to není nic proti vám, vím, že tenhle pohled na svět zastává docela dost intelektuálů v současné době. Konzervatismus totiž není pevný koncept, s časem a společností se logicky mění to, co je bráno za tzv. konzervativní. Můžeme se taky běžně setkat s pojmy konzervativní pravice a konzervativní levice, přičemž v tomto modelu shrneme obě protikladné tendence na jednu hromádku, aniž by se nějak brala v potaz jejich naprostá dichotomie. Stejně tak nic nevysvětluje ani pojem progresivismus, protože co je tzv. progresivní dnes, nebude zítra. Navíc tzv. progresivismus je při takto chápaném vymezení naprosto chaotická směs nejrůznějších sil a požadavků, v nichž nelze tímto způsobem kromě oné tendence „k progresivitě“ nalézt nic společného. Taktéž za poněkud úsměvné považuji soustavnou snahu některých oddělovat progresivismus od liberalismu, neboť nejspíš asi věří v jakýsi „konzervativní liberalismus“. Přitom z pohledu pravo-levého vidění světa tam existuje celkem evidentní vysvětlení toho, proč se děje, co se děje.

   Pro mě tahle osa v současném dění nic nevysvětluje, spíš jen přispívá k dalšímu mlžení pojmů a jako nástroj poštvávání všech proti všem, aby z toho opět někdo v pozadí těžil. Pokud přijmu vaše vysvětlení, tak tenhle (pro mě) uměle vytvářený spor zanikne při prvním větší srážce s realitou v podobě nějaké krize, protože ji prostě nebude schopný přežít. Bude stačit, až se nám tu Evropou prožene velká krize, například energetická. Ono tak nějak při vytápění sutin domu barelem s naházeným hořlavým odpadem a venku se prohánějící hordy vyznavačů nějakého hodně radikálního náboženství ty progresivistické tendence hodně rychle vyruší. Ale pravolevý konflikt takto nikdy nezanikne, ten je jaksi společnosti (podle mě) imanentní.

   1. Podle mého ten „konzervatismus“ vs. „progresivismus“ je funkcí času, jeho přesné projevy se mohou měnit, protože zatímco konservativci chtějí zachovat status quo a progresivisté změnit, ten stav se v čase mění. Podle mého je definice levice a pravice daleko stabilnější.

    1. Ano, tak se to dá říci také. Mimochodem, právě s ohledem na ty neziskovky a jejich „nepochopitelnou“ moc a možnosti působení, člověk se nemusí dopouštět žádné složité mentální akrobacie s pojmy a jejich významy. Stačí si položit jednoduchou otázku, proč se jim tak extrémně dobře daří v kapitalismu západního střihu? Odpověď se přímo nabízí, protože ve skutečnosti nemají nic společného s nějakým „progresivismem“ nebo údajnou „levicovostí“, obojí jim slouží jen jako zástěrka, ale extrémně dobře pomáhají realizovat a chránit zájmy těch nejmocnějších a nejbohatších. Stačí se jen podívat na dění kolem migrace – v posledku to je hlavně neuvěřitelně výnosný byznys pro pár vyvolených v pozadí (včetně organizovaného zločinu). Všechno ostatní, hlavně všechny ty moralistní kecy, jsou jen pozlátko pro dav.

    2. …„konzervatismus“ vs. „progresivismus“ je funkcí času, jeho přesné projevy se mohou měnit, protože zatímco konservativci chtějí zachovat status quo a progresivisté změnit, ten stav se v čase mění.

     Rozumíte temu co píšete?

     No, a co to má společnýho s volbama potřeb našich synů a dcer, keří se mátoží s modlitební krabičkou v předpaží každej den?

     1. Sasine rozumím. Prostě stav společnosti se mění a tomu se přizpůsobuje co konservativci obhajují. Cíle progresivců se ale na základě změn také mění.

   2. Příteli,
    vůbec nenamítám proti obsahu Vašeho textu, a to ani ohledně relativity pojmů „konzervatismus“ či „progresivismus“ na časové ose.
    Nicméně, můj koment není o časové ose a vývoji pojmů na ni, ale o jistém pojmenování příčin SOUČASNÉHO společenského a politického marasmu a postojích zdejších diskutérů k němu, ve vztahu k tomu, co napsal MORYBUNDUS, který to připisuje pravo – levému vidění světa.
    L.

    1. Dle mě je tento spor uměle vytvářen. Už jsem to tu psal mnohokrát, současní „progresivisté“ jsou jen užitečnými idioty korporátů, respektive jejich vlastníků. Plní pro ně hned několik úkolů – kanalizují přirozený revoluční potenciál mladých skrze pseudoproblémy typu LGBT+ a zároveň proti sobě poštvávají široké masy společnosti, aby zabředávaly do těchto pseudoproblémů, a lidé tak neměli čas ani prostor přemýšlet nad reálnými problémy. A hlavně se ani nepokoušely těm mocným jakkoli hatit jejich plány. K podobnému účelu slouží i současná žurnalistika zdánlivě prolezlá aktivisty, ale ve skutečnosti jde o tentýž typ lokajů. Obě skupiny jsou pak potrefeny pocity výlučnosti a nadřazenosti, protože oni přece znají tu pravdu, a vnitřně se ukájejí pocity vlastní domnělé morální i intelektuální superiority, kteréžto pak vnějškově hystericky verbalizují v mediálním prostoru. Je to samozřejmě jen klam, z něhož možná někteří jednou vystřízliví, ale to už bude beztak jedno, protože teď užitečně slouží.

  2. Jj, tolika upřímného kázání, by nemělo zapadnout. Víra tvá v jedničky a nuly tě k pravdě navrátí.

   Až chcípnou poslední ryby, nebudou ryby. Až chcípne poslední normální člověk , nebudou člověci.
   Až se vyhodí na směťák poslední počítač, nebudou počítače. Až umře poslední normální člověk zůstanou jen imbecilové. Až se pré bude psát rok 2006? Muheeeee
   https://www.youtube.com/watch?v=XW3ajLWzHpE

  3. Děkuji Vám za reakci.
   Jsem mnohem déle čtenářem než přispěvatelem tohoto blogu. Vzhledem k nedostatku času se vyjadřuji jen tehdy, když „mi to nedá“ a právě pravolevé dělení je tématem, které „mi nedá“ skoro vždycky.

   Víte, přiznám se, nejsem zrovna movitý. Sice nekouřím ani nečiním jiné zbytné kratochvíle, které by mi rozpočtově zodpovědný člověk mohl vytknout, ale je to prostě tak. Nelkám na to, víceméně jsem spokojen, ale je to právě ten důvod, pro který se pouštím do podobných úvah.

   Vypozoroval jsem (a nemusíte se mnou souhlasit), že v absenci pravo-levého vnímání politického spektra, respektive v přílišném vyzdvihování hodnotové osy nad ekonomickou, jsou mnozí alternativci zcela ve shodě se zastánci vlády, „libtardy“, či jak jim chcete říkat. Oni totiž také staví své vnímání reality téměř čistě na oné hodnotové ose (viz. „hodnotová politika“).
   Pro mě, jako „člověka práce“, je zcela zásadní ona ekonomická rovina. Nepopírám důležitost roviny/osy hodnotové (progresivismus vs. konzervativismus), ale nestavím jednu nad druhou. Obě mají svůj smysl a budou ho mít i za tisíc let. Jakkoliv mám smysl hodnotové osy v úctě, „nenajím“ se jí. Pro člověka, jako jsem já, je důležité veřejné zdravotní pojištění, bezplatné školství, zákoník práce, progresivní daň a podobné „přežitky“. Právě na těchto „přežitcích“ je postavena ekonomická osa levice-pravice a ukazuje lépe než co jiného, kdo jsou zač ti, kteří tu a tam přichází jako spasitelé naší země. Po ovoci poznáme je, a proto se jako čert kříže této ose vyhýbají.
   Bylo spásou pravice, že veřejný diskurz se přesunul (sám od sebe???) a v důležitosti zcela upřednostnil osu hodnotovou. Pozoruji tuto změnu zhruba od roku 2014/15, od vrcholící migrační krize. Pravice tím vyřešila mnoho bolů své minulosti. Může opět přicházet se starými tvářemi, které přinášejí nové koncepty „národních států“, národní hrdosti atd. Nikdo se neptá (proč asi?), jak toho chtějí EKONOMICKY dosáhnout? A když už se v nějaké flambované debatě k tomuto tématu dostanou, vypadnou z nich stejné ekonomické recepty, jaké naši zemi do sraček dostaly. Možná ještě pravicovější, protože když něco nejde kladivem, vem na to ještě větší kladivo.

   Proto je levičák v každé diskuzi namísto ekonomických témat konfrontován opět v hodnotové ose („distancovali jste se dostatečně…?“, „jaký je váš názor na lgbt…?“), aby se případné podstatné myšlenky rozmělnily v beztvaré hmotě hodnotové osy. Beztvaré proto, že u alternativní levice i pravice je tato hmota stejná. Je beztvará proto, aby mohla pravice smýt špínu svých zdiskreditovaných předchůdců a opět vládnout. Pokud totiž přijmete, že debata se vede pouze v rovině hodnotové, pak jediné, co rozhoduje o úspěchu ve volbách, jsou peníze. A ty hrají pro pravici.
   Ve stavu, kdy se alternativní levice i pravice shodují, že green deal ne, že adorace lgbt ne atd., tak koho si alternativec zvolí? Toho, kdo se lépe prezentuje. Zvolí si sirky z USA, protože jsou z USA… A zatímco levice se na každý seminář, billboard či spot skládá jak na Národní divadlo, tak pravice tyje z peněz (velko)kapitálu. Jak bylo už mnohokrát napsáno a řečeno – i mnozí podnikatelé nemohou současné vládě přijít na jméno. Myslíte, že tedy podpoří její názorovou opozici? Ale kdeže, podpoří „novou a voňavou“ pravici, která se očistila a distancovala na hodnotové ose, ale na té ekonomické zůstala stejná. Stejná v odporu ke zvedání minimální mzdy, stejná v prodlužování věku odchodu do důchodu atd. A to sponzor ocení…

   A teď se vrátím k tomu, proč považuji v této věci některé alternativce a „libtardy“ za sobě podobné.
   Zajištěný libtard z korporátu i mnohý bohatější alternativec (především tedy ten „alt-right“, o němž už byla dnes řeč) se sice nesnáší, ale oba jedou pouze po hodnotové ose. Libtard raději chleba za stovku než ruský plyn, protože při jeho finančním zajištění si koupí chleba klidně za 300,- a nepozná to. Alt-right aternativec zase ostentativně „kálí“ na debatu o minimální mzdě, pojištění a bezplatném zdravotnictví, hlavně když bude moci i nadále jezdit svým Dodge RAM 5.7 V8…

   Obě skupiny mají podskupiny – chudý libtard a chudý alternativec. Chudý libtard hlásá totéž, co jeho bohatý vzor, ale přeci jen korunku v dlani před stánkem s punčem obrátí a v obchodě do košíku dá to, na co má. I přesto je skálopevně přesvědčen a tetelí se blahem, že koupí veky od polského výrobce místo z Penamu to tomu Babišovi a všem prorusským dezolátům natřel.
   Chudý chcimír ponadává nad poloprázdným košíkem, kde se skví veka z Penamu a klobása z Kostelce, ale zarputile svraští čelo a zaplatí, neb si je vědom toho, že to vše je pouze dočasné dílo libtardí vlády a až se zakáže LGBT propaganda ve školách, tak ta veka i klobáska určitě zlevní…

   Zásadní rozdíl v dnešní diskuzi spatřuji v tom, že zatímco já říkám, že hodnotová i ekonomická osa jsou stejně důležité, že exaktní i humanitní vědy jsou stejně důležité a nakonec, vedle levicových i některé pravicové recepty jsou rozumné – tak mí oponenti to vidí tak, že pravo-levé dělení je přežitek, zachovali by pouze ČVUT a VUT a cokoli zasmrádající sociálnem je dávno zdiskreditovaná minulost.

   Ale možná dělám chybu já, že to vidím tak diplomaticky. Kdybych se do svého světonázoru více zažral, třeba bych udělal kariéru, vydělal peníze, jezdil v Dodge RAM 5.7 V8 a považoval pravo-levé dělení za přežité.

   A kdyby se všichni ti, kteří za sebou potřebují mít ten „bolševický“ stát a jeho „komoušské“ regulace konečně probrali a zjistili, že budou mnohem šťastnější a bohatší, když začnou dělat ve švarcáku nebo podnikat (ideálně 10 IT techniků v každé obci), když se zbaví těch zastaralých „socialistických“ nemocnic a svobodně si zaplatí nadstandard jako v emerice…. Jej, to by bylo teprve hej. Máme přece stát, co stát, přímo planetu s neomezenými zdroji. Každý může být milionář! Proč se točit na nějaké přežité pravolevé ose? Takže směle odvrhněme balast pravo-levých ekonomických teorií a vrhněme se se svatým zápalem do stále nových hodnotových zápasů, které nám poskytnout stále nové příležitosti se nasrat a přitom nic nevyřešit. 🙂

   1. Rozumím tomu, co jste napsal. Je to pojednání o dvou rovinách pravicového a levicového konceptu světa. Ovšem takové „akademické“ pojednání, teorie.
    Jenže strom života je „zelený“ – jakkoliv o tom dnes už pochybuji.
    Píšete, že obě osy – ekonomická i hodnotová jsou stejně důležité, ovšem z Vašeho textu je zřejmé, že osobně preferujete tu ekonomickou.
    Ale i kdybyste nakrásně skutečně měl obě tyto osy za stejně důležité, nevyhnete se odpovědi na analogii ZFO /komu tato zkratka nic neříká, jde o základní filozofickou otázku prvotnosti hmoty nebo ducha/. Protože ekonomická osa představuje hmotu a hodnotová ducha.
    Pokud byla řeč o „alternativě“, myslím si, že většině alternativy nejde o onu ekonomickou rovinu současného bytí, ale o to, kam je existence společnosti zaváděna tou hodnotovou politikou. Mimo jiné i v důsledku toho, že pravo-levé dělení je v teorii stále živou otázkou, ale praxe je naprosto jiná. Charakteristickými rysy pravice jsou mimo jiných individualismus a egoismus, kdežto u levice jde o kolektivismus a přerozdělování.
    Takže se ptám – jsou praxe současných vlád při mase přerozdělování společenského produktu pravicové nebo levicové? Mám na mysli přirozeně na prvním místě systém různých dávek a dotací.
    Myslím, že Husák se musí obracet v hrobě, jaký byl v tomto ohledu čučkař. On /nadsázka – myšleno levicový koncept/ totiž razil teorii i praxi, že na své živobytí ski každý práce schopný člověk musí vydělat onou prací, nikoliv parazitováním na výnosech, které vytvořili jiní. Jinou věcí je, že právě tenhle systém byl jednou z hlavních příčin nízké efektivity práce za socialismu, protože se nedotovalo povalečství, ale nízká intenzita práce.
    Ale to už jsem se dostal trochu mimo současnost.

    Nakonec, pokud jste se zmínil o jistém despektu části společnosti k humanitnímu vzdělání, no, nedivte se. Moc článků na to téma nenajdete, ale třeba tady /i když už dost staré – 2015, což ovšem nevadí, protože si myslím, že vývoj od té doby šel opět mílovými kroky „kupředu“/ https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-studenti-preferuji-humanitni-obory-vic-ale-berou-absolventi-techniky-277248
    A jen na okraj – najdete někde inzerát, který hledá pracovníky, absolventy humanitních oborů – a co ji jen na soukromých „sorbonách“ je /možná vyjma učitelství či výjimečně práva/?

    Tož tak nějak, při Silvestru.
    L.

    1. To je, myslím si, jedna z klíčových dírek:
     „Charakteristickými rysy pravice jsou mimo jiných individualismus a egoismus, kdežto u levice jde o kolektivismus a přerozdělování.“

     A jsme u toho: lidská přirozenost je individualismus a egoismus. Určitá míra obojího je pro zdravého člověka nezbytná.

     Jakmile vedete (vychováváte) lidi ke kolektivismu a přerozdělování, jednáte proti jejich přirozenosti. To nemůže dobře skončit.

     1. A díky tomu, že jsme před 30+ lety přešli k lidské přirozenosti, podepřené demokracií se konečně máme čím dál tím lépe a radostněji.

      1. Já myslím, že důvod je jinde. Popřeli jsme přirozenost vlastní a otevřeli jsme se přirozenosti zahraniční: nemůžeme odejít z lipské burzy, protože bychom poškodili Německo. – To je přece kolektivismus a přerozdělování jak z čítanky.

       1. Ne, to není kolektivismus, ale prosté okrádání východních untermenschen za pomoci východních untermenschen nadšeně zvolených východními untermenschen.

        1. To je jedno – ne jediné – pojetí kolektivismu, takové německé:

         Co je tvoje, je i moje.
         Co je moje, do toho ti nic není.

         Odejít z lipské burzy je nepěkné, egoistické. Slovanskému podčlověku sluší altruismus, přece.

       2. Alefe vy jste ohromný darebák. Takže okrádání pravicovými darebáky ze západu nazýváte kolektivizmem a tudíž za to mohou levicoví padouši?
        Jste darebáčtější než ti, které celou dobu osočujete. Za jejich peníze jste vystudoval a dnes na ně jenom plivete. Je to stejné jako moji rodiče. Vystudovali za dělnické peníze , aby měli plnou hubu jak byli utiskováni a jak si nemohli dovolit to samé jako jejich lékařské ekvivalenty na divokém západě.
        Určitá míra sobectví je potřebná a důležitá. Chce se mi z Vás blít a to již delší dobu.
        Jste jen jinou formou nestravitelné Mileny ( a to si myslím, že Milena jste vy sám, za kterou se vydáváte aby alespoň jeden zoufalý souvěrec tady boural tu „levicovou hrůzu“, která se vám tady rozmnožila).
        Jste asi lump a dokonce se k tomu mimochodem přiznáváte. Jste prostě povýšený hajzl, který si v žádném případě nezadá s lumpy, kteří devastují tuto zemi.
        Kolik dobrovolné dobročinnosti jste se dopustil, při vykořisťování svých nádeníků? Bylo to alespoň těch deset biblických procent. Pochybuji.
        Řeknu to jinak . Vy určitě nebudete ten, který projde uchem jehly

        1. A „ku.va“, a „teď se budou dít věci“ – nebo tak nějak to říkal Jan Werich alias Matěj Kotrba jako císařův pekař v přechodném postavení pekařova císaře, když vkládal Golémovi šém do jamky v hlavě….
         L.

         PS
         Ale pamatujeme na Matoušovo „A tak je poznáte po jejich ovoci.“. Takže doufám, že ne až tak úplně podle řečí.

         1. Nebojte se Lexi. Nic se dít nebude. Alef moji invektivu, či kritiku rozebírat nebude. Ještě by se více odkopal.

        2. Milý Břehu ze Zábřehu, jste první, kdo mě dnes rozesmál. To už začíná silvestrovská estráda?

         Pokud mě „už nějakou dobu sledujete“, tedy nejméně od časů, co se podepisujete jako NoAgenda a ještě dříve jako kapitán Nemo, musíte dobře vědět, že své sebehodnocení neodvozuju od mínění ostatních. – Už jsem vám napsal, že mně máte políbit šos, nevíte? Já už si nevzpomínám.

         Až budete prolízat tím uchem jehly, dejte si bacha na odstáté uši.

     2. Nemyslím si, že kolektivismus patří k rozumné levici, to je už hodně extrémní. Asi se shodneme, že v sedmdesátých letech ve Švédsku vládla dlouho levice, dosti úspěšně, ale žádný kolektivismus. Já bych místo „kolektivismus a přerozdělování“ spíše psal vyšší solidárnost a k té přeci vede ode dávných časů i církev.

      Ten individualismus je hodně ošemetné slovo v tomto významu, já osobně v něm nevidím nic nelevicového.

      1. Pokud jde o Švédsko, nemůžu s vámi ani souhlasit, ani vám oponovat. O Švédsku nevím vůbec nic, leda to, že švédská kvalita v obchodě Ikea má svůj oridžin v 中国 😀

       Proti solidárnosti nemám vůbec nic, to je totiž něco úplně jiného než přerozdělování.
       Solidarita je projev, vycházející ze soucitu (nikoli falešného!).
       Přerozdělování se na váš názor neptá: když máte, prostě vám seberou.

       Individualismus – jistě se lze dlouze bavit o obsahu toho pojmu. Zjednoduším: abych mohl pomáhat jiným, musím pomoci nejdříve sám sobě. Nedokážu-li pomoci sám sobě, jak bych mohl umět pomáhat jiným?

       1. Tady je otázka, zda třeba progresivní daň z příjmu považujete za solidaritu nebo přerozdělování. Totéž zdravotní pojištění, kde každý přispívá podle svého výdělku, ale dostává zpět stejně.

        1. 😀
         Samozřejmě že je to přerozdělování. Solidarita má jednu nepominutelnou vlastnost, a tou je dobrovolnost.

         Když přispějete rodině, která vyhořela, z vlastního rozhodnutí částkou 100 tis. Kč, je to solidarita.

         Když vám seberou 100,- Kč formou „dočasné povodňové daně“, je to přerozdělování.

         1. Čistě racionálně máte samozřejmě pravdu. Můj problém je, že ke slovu přerozdělování dokázali u nás vytvořit takový negativní význam, až je to skoro vulgární slovo. Přitom nevím, že by někdy existovala dlouhodobě úspěšná společnost bez progresivní daně z příjmu a vůbec solidárního, ale povinně, systému. Zjevně s těmi změnami významu slov nezačali libtardi před pár lety, ale již nejméně již za papatunela a Vency Flašky.

         2. Alefe, doufám, že se shodneme, že solidarita může mít /má/ nejméně dva rozměry – „individuální“, tj. ta, o které píšete, a „systémová“ na které jsou založeny nebo kterou se liší sociální systémy /státy, jejich politiky etc./.
          Asi bychom si nedovedli představit fungování státu bez oné systémové solidarity, např. bohatších s chudšími /sociální politika/, zdravých s nemocnými /zdravotní politika/, nebo třeba ekonomických subjektů produkujících zisk s kulturními a dalšími subjekty, které zisk neprodukují a jsou závislé na příjmech od „státu či korporátu“ příp. na dobrovolných příspěvcích etc., jakkoliv bychom si bez těchto subjektů nedokázali představit plnohodnotný život /bez politických „neziskovek“ jistě/.

          Rozhodující v tomto případě ale je, kdo a jak o těch příspěvcích /odkud jinud, než z daní/ rozhoduje, jak je používá či zneužívá.

          Si myslím.
          L.

          1. Já s Vámi (i s Tymákovanem) v tomto v hrubých rysech souhlasím.

           Ovšem s tou připomínkou (pro Tymákovana), že není progrese jako progrese. Já na tzv. „rovné“ dani nevidím nic špatného; pro jistotu připomenu, že rovná daň neznamená, že dávají všichni stejně, nýbrž že dávají všichni stejné procento z příjmu. Příliš silná progrese je demotivující, příklady si jistě každý dovodí sám (kdyby ne, mohu uvést).

           Lexovi napíšu, že rozlišení mezi solidaritou individuální a systémovou je správné, ale je k tomu potřeba dodat, že základem systémové solidarity je přerozdělování (kde by stát ty prachy jinak vzal, že). A když je toho přerozdělování moc, jednotlivec to – podle mě po právu – vnímá úkorně; a to tím spíš, že konkrétně v Tuzemi se nakupují neviditelné stíhačky za šílené peníze, ale není na platy učitelů a zdravotních sester a pokladní v hytlermarketu u zákazníků žebrá o příspěvek na nemocné děti.

          2. Alefe toto by bylo na dlouho. Nemyslím si, že by na světě existoval normální stát, který by měl opravdu rovnou daň. Problém změny na rovnou je v tom, že pokud necháte ta nejnižší procenta pro všechny, zoufale klesne příjem státu a tedy i jeho schopnost poskytovat nutné služby obyvatelstvu. Pokud zvolíte vyšší sazbu, dostanete do velkých problémů ty nízkopříjmové, kteří doteď nějak vycházejí. Samozřejmě se všemi sociálními následky.

           Je jedna věc, nevím zda jste si toho v životě všiml, není to jen z mé hlavy. Když začnete vydělávat, třeba po škole, někde nízko, děláte si rozpočet, obracíte každou korunu, abyste vyšel. Jak se Vám ( reálný ) plat zvyšuje, tlaky se zmenšují, také se zařizujete. A potom přijde bod ve výšce platu, kdy máte své potřeby pokryty a zbývají Vám peníze navíc. To je jednak ohromný pocit, že najednou můžete dát pemíze na něco o čem jste snil. Proto také vyšší danění těchto peněz už tolik nebolí. Samozřejmě stále Vám musí zůstávat tolik, aby to bylo motivační. Prostě je něco úplně jiného sebrat někomu možnost si koupit čtvrtý rohlík než čtvrtou jachtu.

          3. Jistě, máte pravdu. Jde o to, aby progrese nebyla demotivační.

           Mám kamaráda, expert a současně vynikající obchodník. Pracoval roky pro jednoho z nejvýznamnějších výrobců pneumatik. Práce ho bavila, vypracoval se a šel nahoru, pochopitelně i s příjmem, občas měl i o dost víc peněz než třeba poslanec. Ovšem jenom brutto. Když prozradil, kolik má netto, šly na mě mrákoty. – Za čas s tím seknul a šel dělat něco jiného; teď má brutto méně a netto více.
           Jaké z toho naučení?
           Procento z miliardy je o dost víc než 90% z hovna. Když stát nechá lidi zbohatnout, nemusí je tolik škrtit a přesto dostane víc. Ale chce-li kdo zbohatnout, musí nejdříve zanechat plýtvání – a tím se dostáváme zase na jeden ze začátků.

           Jak píšete, bylo by to na dlouho. Ten problém má mnoho konců a nelze tahat jenom za jeden. – Já nemám žádný aktuálně použitelný recept řešení tuzemské bažiny. A i kdybych ho měl, počkám s ním až do pátého ledna; pak by totiž historici mohli psát:
           V. I. Alef Nula řekl…

           🙂

          4. Alefe, „rovná /procentní/ daň“ je popřením principu solidarity bohatších s chudšími. Stejně jako je nemravné neplacení sociálního a zdravotního pojištění /jestli se nemýlím/ těmi bohatými od určitého násobku průměrné mzdy. To už je přímo na nauseu.
           Celý svůj aktivní profesní život jsem platil daň z příjmů v progresívní podobě, a to až 35 % od určité úrovně, než tuto výši daně zrušili a nejvyšší byla 32 %. A nikdy mi na tom nepřipadlo nic divného, naopak, chápal jsem to jako přirozené, jako úlitbu tomu, že jsem mohl zastávat v příjmové hierarchii tuhle pozici, na rozdíl /a mnohdy nezaviněně/ od lidí v profesích a pracujících stejně poctivě, kde ale byly dosahovány příjmy nižší.

           Co se týče druhé části Vašeho psaní ke mne, tak se plně shodujeme, tohle jsem implicitně napsal také v poslední větě svého vstupu.
           L.

          5. Alefe myslím, že si nejen rozumíme, ale i se shodneme.

           Jen nerozumím výroku „… šel dělat něco jiného; teď má brutto méně a netto více.“, leda by šel ze zaměstnance na OSVČ.

          6. Re. Tymákoven
           Naprosto stejné uvažování jako já. A objasnil jste to přesně. Jediná cesta jak oje.at erár. To netto může být znatelně vyšší tím spíše, že jeho příjmy nemusí být zatíženy odvody, které jsou pro zaměstnance /včetně jeho zaměstnavatele/ povinné.
           Nejspíš „švarcsystém“.
           Hnidy v systému.
           L.

          7. Ad „Nejspíš „švarcsystém“

           Obdivuji vaši jasnozřivost, Džamíla u vás může brát lekce.

           Nicméně košile je za většiny okolností bližší než kabát, a i kdybyste měl v daném případě pravdu, pak to, že by člověk byl k takovému postupu motivován, je především vizitka státu. – Stát si tedy vlastním přičiněním vyrábí „hnidy v systému“ a následně jimi opovrhuje.

           To je skvělý výsledek.

          8. Ne Alefe, žádná „jasnozřivost“ a žádná „Džamila“ /ta navíc není „jasnozřivá“, ale pouze zhovadilá/.
           Jen obyčejná reálná úvaha. Zhodnocení možností.
           Nic více a nic méně.
           V každém případě to znamenalo statut OSVČ.
           Což je už ovšem melodie v jiné tónině.
           L.
           PS
           Přirozeně se mohu mýlit /možností jak ojeb.t erár je jistě víc/, stejně jako Vy můžete fabulovat svá zadání.
           Proto svůj názor nikomu nevnucuji, jenom si ho sám ponechám.

         3. Chcete říci, že jste někomu přispěl sto tisíc jen tak z nezištnosti? Vy?
          No to spíše věřím, jste schopen se pro tu nespravedlivě odebranou stokorunu soudit do soudného dne.

          1. Ne, to jsem v žádném případě říct nechtěl, a také jsem to – domnívám se – ani neřekl. Takže – číst a čtené chápat, jiný nemám lék.

          2. No to se mi ulevilo Alefe. Už jsem se skoro bál, že by jste mohl být tím spravedlivým a nezištným a že jsem vám málem křivdil.
           Dobro došli.

          3. Tymákovan

           Nulovi se nechce platit daně, nic jiného v tom nehledejte. Že je hlavní vlastnosti člověka altruismus( tvrdí to profesor Wilson, zakladatel sociobiologie na Hardwarově universitě), bez toho by lidstvo nepřežilo, od člověka,co tvrdí, že lidská přirozenost je individualismus a egoismus, čekat jiného?

          4. Sivestrovská estráda pokračuje.

           Prosím vás (plurál), až někdo někdy potkáte někoho, komu se chce platit daně, vyfoťte ho a fotku dejte sem.

           Člověka, kterému se chce platit daně, představuji si zhruba takto:
           Pan Novák dostane z FÚ výměr daně z nemovitosti – řekněme – 5.000,- Kč. A Novák řekne: Ne! Pět tisíc je málo!
           A pošle finančnímu úřadu dvakrát tolik.

          5. Ale jít dělat něco jiného za menší plat, ošulit daně a vrnět si, mi přijde divné. Ale jaké vy můžete taky mít kamarády, že.

         4. Oh my name it is Sam Hall chimney sweep, chimney sweep
          Oh my name it is Sam Hall chimney sweep
          Oh my name it is Sam Hall and I’ve robbed both great and small
          And my neck will pay for all when I die, when I die
          And my neck will pay for all when I die

          I have twenty pounds in store, that’s not all, that’s not all
          I have twenty pounds in store, that’s not all
          I have twenty pounds in store and I’ll rob for twenty more
          For the rich must help the poor, so must I, so must I
          For the rich must help the poor, so must I

          https://www.youtube.com/watch?v=4jiur5KrBsA

       2. Ještě dodám, že podle mého je věc složitější a myslím že se to teď i začíná ukazovat v praxi. Silný individualismus a egoismus vede ve společnosti k opravdu velkým rozdílům, ty následně způsobují sociální pnutí a tak dále. Otázkou je také preference každého, v jakém společenském prostředí raději žije.

        Plus zda zabránění vzdělání na základě původu není plýtváním potenciálem.

        1. Každý extrém: (a) je nezdravý, a (b) implikuje zrod svého protikladu.
         Nejsou extrémní egoismus a individualismus jen reakcí na opačný extrém? Mně to tak někdy připadá.

      2. Ano.
       Viz níže.
       A těch termínů, které by měly charakterizovat „levici“ je daleko více, vedle Vaši „solidárnosti“ /solidarity/ také sounáležitost, spolupráce apod. – což jsou fenomény na oné hodnotové ose, jak píše Morybundus, protože pak je tu ještě a osa ekonomická.
       L.

     3. Souhlasím, Alefe, že vývoj lidské společnosti nám jako „Homo sapiens sapiens“ přiřadil geny, které nás nyní i takto přirozeně definují. Leč nejsou to /možná naštěstí/ atributy jediné, a i proto jsou tam před těmi termíny tahle dvě slůvka – „mimo jiných“, takže se můžeme hrdit tím přídomkem „moudrý“.
      Jestli je to ovšem pravda, to ví – vlastně kdo?

      L.

     4. Tady si dovolím, pane Alefe, s vámi trochu polemizovat. Člověk se vyvíjel jako „stádní“ tvor. Aby mohla tlupa fungovat, museli spolu jednotlivci navzájem spolupracovat. Součástí té spolupráce je ale jednak specializace rolí jednotlivých členů tlupy a „druhak“ určitá míra přerozdělování. Kdyby pračlověk Janeček ulovil mamuta a nerozdělil se o něj, tak ztratí „nárok“ na jiné požitky potřebné k jeho přežití (případně zachování genů). Ano, nejspíš dostal z mamuta ty nejlepší kousky, protože tlupa věděla, že potřebuje lovce silného a zdatného, ale o ostatní se podělil.

      Myslím, že, mimo jiné, právě schopnost spolupráce je to, co umožnilo „nahé opici“ tak razantní rozvoj. Souhlasím, že nějaká míra individualismu a ega je asi potřebná. Pokud však ten individualismus, respektive egoismus převáží a stane se vůdčí silou společnosti, tak to pro další rozvoj té společnosti dobré není. Obávám se, že to je právě to, co se naší společnosti stalo. Míra egoismu je natolik velká, že to vede k jejímu úpadku.

      1. K Vaší poslední větě bych měl připomínku – je třeba odlišit lidské vlastnosti a jejich prosazování ve společenské sféře od vládní /vládnoucí/ politiky.

       A „druhak“ – jsem alergický na tento patvar, byť jste ho záměrně /snad také z despektu/ dala do uvozovek.
       Pořád si myslím, že bychom měli mluvit a psát česky.
       L.

       1. Nu, pane Lexi, s vašimi alergiemi těžko co udělám, pročež vám přeji hezký zbytek dne a hodně zdraví v novém roce.
        TK

        1. Díky, teta, za přání.
         Na oplátku.
         A jinak – jistěže s mými „alergiemi“ nic nenaděláte, byla to přirozeně metafora.
         Tím spíše, že používání podobných zmršenin v jinak krásné češtině mnohem víc informuje o jejich uživateli, než o alergiích posluchačů a čtenářů.

         Hezký silvestrovský večer!
         L.

   2. Barz odborne a husto pritemnene ideologickou filozofiou tkzv praveho kuku bo dakto napisal lavym kukom .libtard slovo co neznam vyznam a mnoho dalsich cez ktore preletim jak sracka cez odpadovu ruru.Reagujem bo me kopne ci lavy kuk ci pravy kuk,naturalne je prave oko i lave ja kukam obidvoma a rovno na danu vec ci proste ten zasrany svet,zazil som zvezdu, zacinajuci blahobyt tam a teraz v riti uz 6 petiletka ta oztatna petiletka vo volnej zemi mi pripada a hlasky tej volnej zeme ,lepsie jak hosi od zvezdy.Bo nema nazor lavicovy ci pravicovy bud ma charakter abo bez charakteru.
    Tak z us aut tu len ten dodge ram ,ford myslim pick up trucks a 70% Japan a Korea,jak pride us nemocnicny standard poistenia to sa tam poseriete,bo tu od covid nastalo ozobrovacovanie s prichodom boja za slobodne chocholovo,nehorazne okradanie bilym otcem ve Woshingtu tej americkej holoty.
    Ideologia demokratickejj narodni fronty svetelne roky vzdialena co hvary us constitution co sa tyka freedom,prosperity o bespecnosti humanite to zapomen,bo sion brothers zabiju z 20000 hadrakova 17000 fatimy i malych alahistov keby rusky traktar previedol v chocholove to by bol demokraticky humanity rev a co si tyka zdravotneho poistenia tu nemas sajnu co za ojeb ojebov alah ochranuj hvozdy a buciny od takej starostlivosti.
    Nakoniec lavy pravy jednaky kokot bo svojeho boha chvali jebem obidvoch do ucha ,ja nekukam cez sklicka dotykov ziadnej z tych zasranych ideologii.
    Na pisal som podobne,len mne znamym slovosledom a vyrazivom spodku bo spid k to dabel.

 2. Gerd napsal:30 prosince, 2023 (17:47)
  Souhlasím s tím, že Babiš jinak mluví doma a jinak v Bruselu, ale co když budeme postaveni jen před volbu Fiala nebo Babiš?

  A my snad nejsme? Bohužel v příštích volbách máme naději jen na menší zlo. Rozhodně v přístupu k EU nemůžeme čekat změnu . Zde je úplně jedno jestli Fiala nebo Babiš. No v ekonomických je podle mě jasný rozdíl snad nikdo to nemůže dělat hůř jak Fiala. Co máme na výběr….Babiš, Okamura, Konečná, Rajchl, nikdo další mi nenapadá. Babiše a Rjchla volit nebudu. Okamurovi bych dal šanci přesto že si myslím už dlouho že to je jen kecal a vyhovuje mu teplé místo v opozici tak at jednou ukáže když by byl ve vládě, třeba se mu omluvím. Já budu volit Konečnou

   1. Zásadová volba nám dosadila pětikoalici. Kdo chce moc, obvykle nedostane nic.
    Nebo dostane po hubě.
    Tak to chodí, svět není pečovatelák.

   2. Kdyby všichni na základě převládajícího názoru zde volili ono „menší zlo“, tak je v současnosti prezidentem Babiš. To snad nebudete rozporovat ani vy.

    1. To „zde“ je mensina, takze mensi zlo tu mohli volit opravdu vsichni.
     Byla to dobra taktika, kdyz z ni vysel jako vitez Pavek?
     Beru to ciste technicky: jaky smysl ma opakovat neuspesnou taktiku?
     Dostanete Burese s ODS, pisi to i nize.

     1. Vy jste snad měl v rukávu jinou taktiku, která by jeho zvolení nezajistila? Jako „volte Baštu“ třeba? Při vší úctě, ten byl mnohem nevolitelnější pro daleko širší voličské skupiny. Měl jste se na názor na něj zeptat třeba prvovoličů. Hned byste věděl, že do takto předem enormně prohrané bitvy nemá cenu ani vstupovat.

   3. Pro vsechny reagujici:
    Budete volit mensi zlo a dostanete koalici Babise s obrozenou ODS, vzpomente na me 😍
    Jinak: vzhledem k tomu, ze vyjma tech dvou ziskali ostatni kandidati mizive procento hlasu, je jasne, ze volici si vybrali bud mensi zlo, anebo to rovnou hodili Pavkovi. O volbe srdcem ze strany alternativy tedy nelze mluvit, tam to bylo bidnych 5%.
    Vysledek, zvoleni PePy107, rozporovat nelze.

    1. Babiš a obrozená ODěS,to si pomůžeme.Cesta do řiti se zpomalí o rok,dva,tři.Pepa je bohužel mediálně vnucený vítěz.Média z toho udělala Česko hledá superstar,sázkové kanceláře vypsaly kursy na ty tři,zároveň chodili do hlavních debat,kde se Pepa promlčel,Blbuše naopak nemlčela a Babiš blekotal,že nikám do valky naše vojáky něpošlem a o ostatní kandidáty ani nereferovaly.Ani už krom Hilšerofišera si žádné nepamatuji,možná bych volil vlastně toho knírače,ale ten skončil dřív,než začal.

   1. Já vím na změnu není nikdo zatím jedině písek ted můžeme zvolit a pro mě je to Konečná. Koketoval jsem s Okamurou vyhrála Ona

  1. ONO EXISTUJE ŘEŠENI,ALE JE ZATAJOVANO DAREBAKY JAKO JE H.nsoko zvaný .tzv SOCIOLOG .

   Voliči z SV takové nedokáží odhalit a dokonce je považuji za nositele tzv ***odporu***tj kritika režimu se prezentuje jako ŘEŠENI ,ale to není pravda.
   Zeptáte li se jich na řeseni a predlozitennavrh ve formě PNZ potřeb tak vás vygumuji stejně jako vládní sluhové Policejního státu schváleného do zákona podvodem celého parlamentu a to se před voliči z Česka tají,protože jsou považováni za mistry světa ve skoku na špek🔔👣🐐👹no ni?!

   Aničko máte to marné ,nikdo tady vám rozumět nebude a ti co tady jako lidoví komentátoři publikují se daji lehce dále ohlupovat ,protože nesmeji znát PNZ na př. postulát nr 4 PNZ tj Programu Národních Zájmu a potřeb ,kde se žádá zrušení funkce GŘ tv ,který se odmítá rozdělit o svůj LUP koncesionářských poplatku fifty fifty ve prospěch televize ABJ zvané též ABY BYLo JASNO či financování nové formace SV tj Společenství Voliču (SSSV)tj Sjednocených Sil Společnosti Voliču,ktere mohhou dosáhnout až 8 275 752 už pěkným zpusobem nažhavovanych dušiček.

  2. Na vašem volebním lístku si neumíte představit nic jiného než hlavy Babiš, Okamura, Konečná, Rajchl?

   No já bych hned zaškrtl podíl na rozpočtu, nějaké dotáce pro mne, podíl na půdě, podíl na exportu, všechny papaláše od 89. tého na Mírov a ták.

 3. Hm, čím menší a podlejší ten český ratlík je, tím zuřivěji a drzeji štěká: „Ruská drzost nemá hranice. Česko odmítlo účast na Ruskem svolaném jednání RB OSN.“ Vážně by mě zajímalo, kdo tenhle krátkozraký kretenismus řízený momentálními iracionálními pohnutkami politických blbů nešťastnou shodou okolnosti ve vedení státu bude jednou žehlit. A hlavně jak. No hlavně že se zase všichni zainteresovaní nezapomněli veřejně mentálně vyblít.

  „Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme.“ Jasně, na tebe a tvé „názory“ tak všichni čekají. A ten slovník, Rudé právo v padesátých letech by se nemuselo stydět.

  https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-ruska-drzost-nema-hranice-cesko-odmitlo-ucast-na-ruskem-svolanem-jednani-rb-osn-40455738

   1. Jeden sme už asi dostali. Už negatantuji poválečné uspořádání Polsku, jak jsem už psal.
    U nás to asi bude podobné. Nemusí být náhodou, když si Lichtenštejnsko chtějí vrátit české majetky přes EU.
    Zeman je kdysi poslal někam, Pepa kývač nemá ale problém. Však si jezdí na německé motorce pokecat se sudeťákem Posseltem.
    Už před lety probliklo že Benešovy dekrety by mohly být prohlášení za neúčinné z důvodu „vyhaslosti“. Takový špičkový novotermín.
    Pokud se nemýlím může to být ten první úder. Ale nebude poslední, to mohu ujistit.

  1. Jé, Máňo, pojď se honem podívat, živej ňafík! Já myslel, že už vyhynuli…

   Ňu ňu, bobečku, nic se neboj, odblešíme tě, odčervíme – a můžeš dožít v útulku.

  2. Jsem zvědavý, kdy se oprášený Fero Fenič ujme se svým nápadem zrušit u nás všechna rusky znějící pojmenování ulic, míst a tak podobně.
   Na takové věci jsme kabrňáci. Už jsme to jednou zkusili.

   1. Dneska ty pitomce jako by z nebes shazovali. Taky jsem toho Feniče četl.

    Skutečně sebevědomý národ akceptuje historii, zejména tu svou. Rusové, resp. Sověti tuhle zem osvobodili a jejich jména sem jednou pro vždy patří.

    1. Na tomto pravdivém názoru však Fenič nezbohatne a to prostitut moc dobře ví. Četl jsem ale nedočetl, mám jen jedny nervy.

  3. Použití našich zbraní (zbraně NATO) na napadení ruského území je větší průšvih než si mnozí myslí. Byla tichá dohoda že co země NATO dodají Ukrajině nebude použito na cíle v Rusku. Lipavský měl dvě možnosti. Buďto přiznat že nás Ukrajinci podvedli, nebo se k úmyslu napadnout Rusko přihlásit. Neúčastí volil tu druhou. Takže teď už v té válce s Ruskem jsme.

   1. Kukam ze dakto kuka sirsie,jak dajaka dyka odpalena z TU 22 prileti do dajakych podobnych vrbietic nie stylom sion brothers ty demoluju vsetko co pravda v tom gheto tam nic insie trafit sa neda bo videl som zabery wehrmachtu z warsawa gheto na vlas podobne,pred priletom toho vasho demokratickehu husitu Lipavskeho priviazat ku plotu tych vrbietic, kontrolovat nebude treba us marines co za zold bojoval v chocholeve a vratil sa naspat do tej riti povedal niekde, ze traktare jakekolvek ci raketove ci delostrelectvo strielaju prekurvsky presne tak zrusil contract,bo heroj nechce byt.

   2. A krůta Černochová ani nedokáže pochopit , co svým kvokáním způsobuje.
    Takoví omezenci, doufam, že jednou budou s Lipavským souzeni za vlastizradu.

  4. Toto prehlasnie ceskej super power krajiny v UN mna nijak nekprekvapi,kurva tak ekonomicky a zdrojmy boahaty,stat plus zbranove systemy od praku az po luk v cobolove nedavno podobny hatlatitla bojovym menom Nagy mal podobne bojove prehlasenia ku tym traktarom bo spojejne slovenske arabske emiraty to len malicko mensi superpowers hovno ,dalsi golem Lithuenia ,ked jich bojovnik bojovo hlasal chocholsk mu bojovnikovy ze jim pomozu v tej vyhranej vojne ,ktora este len zacala s traktaramy a pritom bojovnici Litvy rentuju Lotysky tank,aby vyskolili svoje dva osadky,ktore asi potom v case vojny ukradnu nepriatelskym bojovnikom ked tak kukam na tote bojove pokriky,to kurva Obrana,lidu take nepisala,ani narodni fronta nehlasila bo vtedy este nepoznane slovo sebereflexia ja neznal ze take jest teraz nerobila zo seba tak super kokotov jak ty teraz elitny pojebanci,tak dumam teraz to diplomacia pepikova,co ma prve jebne sme bratri mame takych istych chujkov aj u nas,ma to tesi furt sme svoji.

  1. PAN s.HISTORIK SE TADY MEZI NAMI NiKDY NEOBJEVI A DALE BUDE KAZAT SVOJE BLUDY.

   Prý má vzniknout síla,která se SDRUŽI a má to za snad nynější KSČM funkcionarskych buržoustu začít žehlit.
   Co je to za BLUF.Proc ignoruje se všemi svými ještě zbývajícími členy te formace SSSV to jest Sjednocené Síly Společenství Voliču a to zas svými stále spolu s doposud žijicimi betonovými hlavami.
   Když nekouka na SV tj program Společenství Voliču a demonstruje tím ,že voliče s jejich hotovým prima programem PNZ potřeb bude do konce života te tzv Velké strany IGNOROVAT a tak se ti konzumenti http://www.stripkyzesveta.cz mohou klidně v těch dno simultsnkach,kde káže jen cagloviny typu dát vycpat ….prý tam horuje jen hlaškami typu
   **Jak jsem se líbal 4 x s FIDELEM** a nikdo se ho neodváží zeptat proč má hroutící se KSČM vadné stanovy které jim prý zakazují mít na jejich zpitomelem webu*** KUDY Z KŘiŽE ***diskuzní rubriky ,stejně jako na jejich
   mrtvém ***plakátu*** http://www.nasepravda.cz načisto zařazené ty diskuzní rubrikx
   a potom je už nikdo nebere do světové parády 🔔😭no ni?

   Aničko nepoustejte se do KSČM oni bez SV chtějí co nejrychleji vymřít ,tak co s nimi🤐💥☠️🍒?

   1. BOJ ZA SVBODU HOLEKOVE NENI PRoCHAZKA RUŽOVYM SADEM.

    Pirátské neomarxisticke síly prosazující digitální koncentrak,kde chtějí dát celosvětově každému DIGITALNI IDENTITU což naposledy dělali SS na rampách vyhlazovacích táboru,dnes je to předpoklad pro CBDC totálního vykradení penéženek a zabavení domiku postavených prý za socialismu z ukradených cihel a tak je musí kapitalismus bez přivlastkú neboli skrupulí všem zabavit,aby bylo na stroje vyrábějící ponravy místo bifteku,které nám teď usurpuji a ještě k tomu bude chtít vláda zrušit volby a posledním hitem je,že lejno bude na bankovky tisknout datum kdy propadnou aby jste si nemohli ušetřit NOUZOVE groše,když odbory bude dále vést ten Rotschilduv Aspen institutu,kde jsou členy ti jejich největší zločinci 💥👹🐸🥒no ni?

    Rachoti dále AzKSH ,ovšem nikdo z voliču nechápe co čeka SV v příštím roce za MARASISMUS neomarxismus.

 4. V odkazovaném článku na D-fens bohužel zase trapná snaha prezentovat libtardismus jako cosi levicového. Zcela absurdní tvrzení, které k nám, jak jinak, přichází z USA, kde, pro neexistenci reálné levice jako takové, jsou za levičáky označováni liberálové a progresivisté, jejichž program je, minimálně v ekonomické rovině, tvrdší než program SPOLU.
  Není však divu… Mnoho českých alternativců je alternativci v „alt-right“ pojetí, kdy u nich dominuje spíše touha po vlastnictví aut s motorem 4.0 tdi, zbraní všech druhů a kalibrů a svoboda omezená pouze výší konta. Slovy Jána Sloty: „A toto ste chceli, Slováci?“. Mně tedy rozhodně nestačí, že někdo je proti současné vládě, když vím, že je proti ní pouze z toho důvodu, že je MÁLO PRAVICOVĚ KONZERVATIVNÍ.
  Bohužel, toto hnutí je, zdá se, oblíbené mezi lidmi, co nemají rozhodně hluboko do kapsy a stejně tak hluboký je jejich odpor k regulacím všeho druhu. Pod rouškou odporu k regulacím spalovacích motorů (což je sice hovadina i podle mě) je to hlavně odpor ke „strašlivým komoušským regulacím“ jako je povinné zdravotní pojištění, progresivní daň z příjmu, minimální mzda a pod. A protože peníze hýbou světem, je téměř každý známý bloger a youtube „alternativní“ influencer, snad kromě Petra Bureše, libertarián, alt-rihgťák a podobně zaměřený člověk, který jen využívá současné nasranosti proti vládě k „popularizaci“ svých pravicových cílů, které mají na konci něco, co se děje v současné Argentině a co rozhodně neskončí dobře (mnozí však právě v panu Mileiovi vidí pomalu mesiáše, který se nebojí „do toho kopnout“). Zatímco Petr Bureš budoval na koleně a za drobné své studio mnoho let, na youtube bují jak houby po dešti profi studia s akustickým odhlučněním a audiotechnikou za desítky tisíc. A samozřejmě se v nich schází výhradně pravičáci, aby nadávali na, podle nich, „bolševický“ stát a vládu, která nás (je) uregulovává k smrti. Něco mi říká, že je to hlavně strach pravice z možného vzestupu levice, kterému je nutno zabránit. A tak je za jediné řešení selhání pravice vydáváno JEŠTĚ VÍCE PRAVICE! Řešením děravého kýble přeci není ucpat díru, ale lít ještě více vody…
  Zase vylézají ideje devadesátek o soukromém zdravotnictví, privatizovaném školství a podobných lahůdkách. A toto fakt chcete, Čechoslováci?
  Mimochodem, to současné „alternativní“ tažení proti humanitním oborům mi jde docela dost krkem, ale to by bylo na samostaný článek. Vidím v tom totiž klasický úkrok stranou privatizačních pravičáků, kteří by nejraději zrušili vše, co nenese okamžitý zisk (humanitní obory jak vyšité). A zase, ukáže se na nějaké „gender studies“, které lze objektivně vnímat jako kontroverzní, ale ve skutečnosti jsou tím myšleny humanitní obory en bloc, tedy včetně filozofie, historie, ale třeba i pedagogiky. Zřejmě máme přehršel učitelů, a tak by si vzdělání měli platit jako v emerice a následně do padesáti splácet formou hypotéky…
  Kdysi jsem viděl krásné tričko, kde byl ve slovenštině vyveden nápis „Věda vám může říct, jak naklonovat tyranosaura rexe. Humanitní věda vám může říct, proč je to blbý nápad“. Takže přátelé, trošku prrrr s tím nekritickým velebením technických oborů a označováním nás, humanitně vzdělaných (přiznávám bez mučení), jako nějakým nepotřebným póvlem. Za prvé tím jen hrajete na užitečnou notečku privatizátorům a za druhé, bylo ještě docela nedávno dobrým zvykem, že hvězdy akademického nebe v technických oborech koketovaly se zájmem s filozofií, teologií či historií (viz Einstein). Protože pochopení světa a společnosti je synergií věd humanitních a technických.

  Já zcela rozumím, že alt-right politka vyhovuje (multi)milionářům, nicméně pochybuji, že až na vzácné výjimky, najdeme takové mezi masami české alternativy. Důchodce z Kladna, samoživiteka z Ostravy či běžný pracující s dvěma dětmi z Brna by po zavedení alt-right programu nejspíše emigrovali. Co taky ve státě, kde můžete být sice svobodný co hrdlo ráčí, ale jen tehdy, máte-li na to peníze a těch jako „ten dole“ budete mít stále méně, protože regulace, mající vás chránit před zvůlí kapitálu, byly „haleluja“ zrušeny…

  A propos, kdy jste viděli v XTV někoho z české levice typu Konečná či Skála? Ale pravičáci si tam podávají dveře a lkají nad „neskutečnými regulacemi“ imrvére. Kdo neznáte, poslechněte si, je to docela stručné: https://www.youtube.com/watch?v=1N3fwlNf_xI

  1. Ježíšmarijá, omlouvám se. Já vedle Bureše zapomněl na VIDLÁKA!!! 🙂 Takže Vidlák a Petr Bureš – dvě velké osobnosti české blogo/youtube scény, které lze považovat za levicové a které se vypracovaly od píky svou zarputilostí a pílí!

  2. Díky, napsal jsi to skvěle. Lze s tím souhlasit, jen by to potřebovalo doplnit proč jsou to většinové právě studenti tvého oborů kteří se zapálí pro každou blbost (gender, green deal, lgbtq+, atd, atd) a plní náměstí? A ač nerad, připomenu výbuch nenávisti filozofa mající za výsledek čtvrteční mrtvé. Kde se děje chyba?

   1. Statistiku nemám, ale něco mi říká, že to bude v počtech. Technické obory jsou náročné (studijně), výběrové (kritéria k přijetí) a není jich ani tolik, takže v nich studuje menší množství lidí – hodně z nich jsou navíc studenti z ciziny, které česká politika nijak nezajímá, chtějí diplom a do veřejného dění se nijak nezapojují.
    Humanitních oborů je velké množství, navíc mají mezioborové kombinace typu „společenské vědy-čeština“ (nevím, jestli existuje obor typu „pozemní stavby-aplikovaná matematika“, ale myslím si, že ne), které číslo ještě zvyšují, takže v nich studuje obrovské množství lidí.
    Takže si myslím, že pokud někde studenti demonstrují za lgbt a podobně, pak jich tam naleznete více z humanitních oborů ani ne tak proto, že by je studium těchto oborů zákonitě indoktrinovalo, ale že jich je prostě ve vysokoškolské „obci“ více.

    1. Souhlasím s Vaším “ Morybundus 30 prosince, 2023 (18:28)“, také už mám delší dobu pocit, že je tu nezanedbatelný počet lidí, kterým vadí že je pro ně současná politika málo pravá.

     Ale s tímto se nějak nemohu ztotožnit. Sice uznávám, že nemám tolik kontaktu s dnešními studenty, ale přesto se mi nezdá, že by to bylo jen čísly. Jsem přesvědčený, že je to i odlišným způsobem uvažování lidí zabývajícími se exaktními vědami. Navíc mám silné podezření, že nejde jen o myšlení studentů, ale hlavně vyučujících. Také nezanedbatelným faktem se mi zdá že v exaktních vědách lze o správnosti či nesprávnosti téměř vždy, proto exaktní věda, rozhodnout a oddělit tak zrno od plev. Obávám se, že v mnoha humanitních oborech se plevám může skvěle dařit. Snad zde nemusím jmenovat.

  3. Ježíšmarjá, čemu jsem to pomáhal na svět? Vždyť je to tady úplná levicová revoluční buňka!

   Jak my jsme to jako děcka zpívali…?

   Už rozvil čas a voní nadějemi
   svobody slucne prší z oblaků
   Vpřed soudruzi, hle zaslibenou zemi,
   kde už není pánů ani žebráků

   Kde nebe míru nad hlavou se klene
   kde člověk není vlkem člověku *)
   Vpřed, soudruzi, k té zemi zaslíbené,
   kterou chudák marně hledal od věků!

   Ref.:
   Do houfu srdce, spojme svoji víru
   muž podle muže, podle boku bok –
   My dojdeme! My dojdeme!
   Kupředu, levá –
   Kupředu, levá –
   Zpátky ni krok!


   *) V kapitalismu je člověk člověku vlkem, kdežto v socialismu je tomu právě naopak.

   1. Text sice trošku naivní, ale v porovnání s dnešní nihilistickou tvorbou plnou beznaděje, smutku, vulgarismů a touhy po penězích je to jak ze sbírky básní.
    A jinak, krásný příklad mnou psaného výše. Autor skladby, Jan Seidel, vystudoval architekturu na ČVUT, aby pokračoval studiem malby, až skončil u komponování. Humanista jeden… 🙂

    1. Tak já vám přihraju hezounkou parafrázi, jo?

     Levou nohou vykročmež
     levým uchem slyšmež.
     Socialismus přišel k nám poezii k proměnám;
     v jeho duchu pišmež
     😎

    2. Ano, text je to krásný.
     Ale některé jeho interpretace už tak krásné nebyly.

     Jako bychom zapomněli, z jakého materiálu je dlažba k povrchové úpravě cesty, vedoucí do pekel.

   2. Ano, dosud si živě pamatuji, jak jsme si za socialismu v duchu prohazovali ty dva vlky…

    Nicméně opakem může být i obyčejná negace toho výroku, která samozřejmě připouští, že člověk člověku může být i něčím jiným než vlkem – třeba medvědem 🙂

   3. Zakladateli, já myslím že je to věc optiky. Pokud nesouhlasíte, tak mám otázku. Jak je možné, že spousta alternativců naslouchá lidem jako Klaus starší, Tlustý a podobným. Vždyť to jsou ti nejvyhraněnější pravičáci z devadesátých let.

    1. A proč by jim nenaslouchali? Vždyť ti pánové mají v řadě věcí pravdu. Od toho snad máme tu paštiku uvnitř lebky, abychom dovedli posoudit, kdy je dobré Klause poslouchat a kdy ne. – Nepíšu to poprvé: když Adolf Hitler zformuluje ekvivalent Pytaghorovy věty, nemám problém s ním v tomto bodě souhlasit.

     Já v řadě věcí souhlasím třeba i s Katkou Konečnou, je to bystré děvče a má pozorovací talent. Jenom se obávám chvíle, až budou její stoupenci u vesla; oni si pak vzpomenou i na věci, o kterých dnes prozíravě mlčí, a nejen to: oni je začnou i realizovat.

     Když už jsme u těch starých písní:

     Až ten proletariát
     svrhne kapitalistickej řád
     nastanou ty krásné chvíle
     o nichž psal Marx ve svém díle…

     Tam jsme už jednou byli, pojďme zkusit zase něco jiného.

     1. Souhlasím, ale myslíte že pokud se dostanou k veslu ti vedoucí pravičáci z devadesátých. tak oni nepojedou své tehdejší praktiky ?

      A o tom to přesně je, v obou systémech jsme byli a oba byly špatně. Takže otázka co nebude ?

      1. To máte samozřejmě pravdu. Ale já nejsem Lenin, který vždy pátého ledna řekl něco chytrého (V.I. Lenin řekl…).

       Někdy si říkám, že je asi doba, kdy by se hodilo odsunout pravo-levé rozepře na vedlejší kolej a zaměřit se na znovunastolení národního státu.

       1. Jenže ta restaurace potřebuje nějakou nosnou ideu. Za první republiky to bylo vše, co přežilo z národního obrození a celkově ze snahy o obnovu a udržení národa po celé devatenácté století, tedy všechny ty národní spolky, hnutí, obrody, matice atd. Po roce osmdesát devět se všechno mohutně zašlapalo do země. Máme nějakou jinou nosnou ideu? Já se obávám, že ne.

        1. První nástřel nosné myšlenky: Národní obrození v.2.0: udělejme Česko zase velkým (nebo jiné vhodné adjektivum)! Vraťme se k tomu, co jsme dříve uměli (průmysl všeho druhu, potravinová soběstačnost) a přiveďme to na úroveň 3. tisíciletí! Česko(slovensko) býval ve světě úctyhodný pojem, ať je tomu znovu tak!

         To znamená: zrušit grýndýl a emisní povolenky, odejít z lipské burzy, budovat národní hospodářství, nebýt dojnou krávou a krmelcem Evropy.

         1. Druhej nástřel:

          Přesně tak, jak píše Alef:“Vraťme se k tomu, co jsme dříve uměli…“

          No, a protože mezi námi nerostou noví marxové, leninové, rothschildové a vím já, kdo ještě, tak nás asi nic lepšího než kapitalismus a socialismus nenapadne! Neměli bychom taky už nic moc přejímat, harmonizovat z tý chcíplý kobyly EU a …a hlavně už konečně přestat zalejzat do řítí všech směrů. Myslím, že za tu dobu naší existence bychom už konečně mohli rozpoznat, kam nás rektální alpinismus zavedl, měli bychom se už konečně naučit, kde a co je středoevropskej prostor, v něm hledat spojence a rovnoprávnej prostor pro žití. Prostě se vrátit k tomu, co sme se naučili, uměli a věděli.

          Když se bez ideologickýho zaujetí podíváte kolem sebe, tak vono to hapruje kolem nás všude. V současný době vidím jedinej příklad vhodnej k podrobnýmu a intenzivnímu studiu, z kterýho bychom se asi měli poučit. Už slyším například velikána v jízdě v Trabantu Přibáně a jeho/jejich „pravdu a lásku“, když vyslovím slůvko Čína. Ta, podle mne, vyzobala a dál vyzobává z těch dvou systémů to, co pro ni bylo a je přínosný. Opakuju = co pro ni je přínosný!!!

          Poznámka:
          i těm ne příliš chytrým asi dojde, že cestou “pravdy a lásky“ přibáňů se Čína vydat nemohla a ani nemůže, protože z takovýho rozporuplnýho mnohanárodního lidnatýho státu by do tejdne zůstala akorát tak kůlnička na dříví (tím spíše, kdyby se do toho dali takoví neumětelové, jako u nás po roku 89)!

          Proto Čínu řídí mnohačlenný byro kapitalistických komoušů, kteří ten složitej lidskej konglomerát vede tak, že jim stačilo pět desítek let a z doslova prvobytně pospolný Číny se stala moderní Čína, která se stala v mnohým doslova lídrem světa. Že z těch dvou systémů vyzobala i něco, co třeba my překonali už v šedesátých letech, no, bodejť by né, kdyby totiž to čínský byro tu Čínu tak rozfofrovalo jako my tady, tak do švestek by z Číny byla ta kůlnička na dříví, jak jsem se už výše zmínil. A buďte si jisti, že nějakej Majdan by to tam spustil, vo tom vůbec nepochybuju!

          No, a když máme ten konec roku a děláme předsevzetí do novýho roku, tak o tom vyzobávání kapitalismu a socialismu aspoň popřemejšlejte, protože bez revoluce to už, bohužel nepude a bez vizí taky né. Myslím, že jiný cesty, jak tuhle naší vlast dát do kupy, už není.

          P.S.
          Jo a taky si myslím, že vláda nemá být sestavována na základě výsledků voleb, na rozdíl od parlamentu. Vláda by měla bejt orgánem odbornejch paňáců, kterej by se zodpovídal parlamentu a ten by vládou navrhovaný kroky hlasováním odsouhlasoval a pověřoval k jednotlivým úkonům. Vím, je to tak jednoduchý, až je to složitý. Mám to totiž úplně stejný jako Švejk s tím jeho 6x prodaným psem, vo kterým prohlásil, že: „Ten je tak vošklivej, až je krásnej…“.

         2. Peníze musí zůstávat doma, tím můžeme začít. Za 1. Republiky byla snad Živnobanka ryze naší bankou, abychom mohli budovat vlastní průmysl. Jinak, všechno odteče a nikdy nic tu nezůstane. Národní stát.

       2. Plně souhlasím, ale ona se nám v lepším případě ta pravolevá otázka vrátí, až vyřešíme ty podstatnější. Krom toho jde o nerozbití jednoty než se vyřeší.

        1. Tak. Pravolevá otázka vrátí, až vyřešíme ty podstatnější.

         Stejně je zde přítomno zmatení jazyků. Kdo je pravice a kdo levice?

         Je pravičák ten, kdo podporuje bolševizmus vanoucí z Brusele?

         Je levičák ten, kdo se nezajímá obranu postavení pracujících a kdo místo toho jede LGBT, gender, přeprchíky a zelený úúděl?

         1. Zmatení pojmů je asi praktikovaná metoda vládnutí současnému světu. To, co vane z Bruselu, není bolševismus, podobně jako neomarxismus není marxismus a světové „elity“ – ti co vlastní výrobní prostředky – nejsou levičáci. Třebaže to tak někdy vypadá. Podobných příkladů je mnoho. Chtělo by se říct, že některé věci jsou…

          …odlišného původu,
          ale podobného jména.
          (a bohužel schválně)

          To je, naneštěstí, přesně obráceně, než by mělo být , viz Lao-c‘, Tao te ťing.

          „Pravo “ nebo „levo“ by neměla být otázka výběru ze dvou možností a nesmiřitelného konfliktu, ale správné míry. Kdo ji zná… (dál to už všichni znají).

      2. Otázka spíš stojí, co z výše jmenovaného je horší? A opravdu má někdo fungující recept na tu legendární „třetí cestu“? Vzhledem k tomu, že nikdy v historii lidstva, pokud vím, neexistovala žádná fungující společnost této třetí cesty, lze se oprávněně domnívat, že ta mince má jen dvě strany. A všechna ta svinstva, která se v obou systémech dějí, vycházejí principiálně z toho, že v posledku jde v politice vždy „jen“ o peníze a moc, a prostě jinak to ani fungovat v rámci lidské společnosti s jejími danostmi nemůže. Takže myslet si, že může existovat nějaký ideální systém, kde se tohle neděje, jaksi nemá oporu v realitě. Pak se tedy stačí podívat bez růžových brýlí na obě ty varianty a zkusit si položit otázku, co je fakt horší.

       1. Já myslím, že jste pravdě nejblíž.
        Zatím (snad) všechny pokusy uspořádat společnost dojely na to, že předpokládaly člověka ideálního, až andělského. Ale takových je nás málo, to musím sebekriticky přiznat.
        😀

        Lepší asi bude na dokonalost lidské povahy se nespoléhat.

        1. Člověk se nikdy moc nezmění. To zrovna zase zkouší EU a spol. Politik bude vždy myslet prvotne na sebe, což neškodí, pokud je pod tvrdou kontrolou voličů a nese osobní zodpovědnost. Když se bude bát více vlastních voličů a národa, než zahraničních protektorů, kteří mu navíc zajišťují krytí a naprostou beztrestnost před vlastním lidem. Pro současné vlády je tak nakonec největším nepřítelem a nebezpečím vlastí lid!

         1. Kdybych měl ambice nějak modelovat společnost (třeba kdyby se vydařil puč a já se prohlásil Žlutým císařem), neztrácel bych čas a energii marnými pokusy o převýchovu národa, ale povolal bych mudrce a za jejich přispění bych se pokusil vytvořit systém, kde to, co je přínosné pro stát, současně by bylo výhodné i pro lidi jako jednotlivce. Zatím to pokaždé bylo tu více, tu méně, ale vždy proti sobě (ačkoli nám režimové hlásné trouby troubily a troubí opak).

          To by asi nebyl jednoduchý úkol; zatím se o to nikdo ani nepokusil.

       2. Správně položená otázka má v sobě už něco ze své odpovědi – často pořádný kus. Podívejme se tedy na nějaké příklady (ze života či přírody)…

        Když jdeme krajinou k nějakému, předem známému cíli, kombinujeme a střídáme vhodně směr doprava i doleva podle potřeby.

        Takový elektron má dva opačné spiny. Dokud se jeho stav nikdo nepokouší zjistit, nachází se v kvantové superpozici (lineární kombinaci) obou možností. Změřit se dají ovšem jenom ty dva, každé měření dá jenom jeden z těch dvou možných výsledků. Některý výsledek ovšem může být pravděpodobnější než ten druhý – to je dáno koeficienty té lineární kombinace.

        V teorii her se řeší problém optimální strategie. Některé hry ji mají ale jen ve svém pravděpodobnostním rozšíření. Když chceme, aby se hra vyvíjela v průměru podle našich představ, kombinujeme tzv. čisté strategie tak, aby v lineární kombinaci daly tu optimální.

        Obava, že neexistuje žádná „třetí“ cesta mezi „pravicí“ a „levicí“ není (když už mám mít nějaký názor) zřejmě opodstatněná – ačkoli jsou praktické kroky spíše „levé“ a spíše „pravé“, cest bude nekonečně mnoho. Některé země se pokoušejí jimi jít, např. Čína, která ve své tradici má filozofické směry, hledající správnou míru všech věcí.

        Při plánování cesty bychom měli začít poznáním současné polohy a vytýčením cíle – i země kolektivního Západu takový cíl nepochybně mají, jen před jejich obyvatelstvem je ten cíl z dobrých důvodů utajen. Měli bychom si položit otázku, jak má být rozdělena prosperita, motivace a sociální zabezpečení mezi obyvatelstvo, aby to bylo přijatelné – to určí správné „levé“ a „pravé“ kroky vzhledem k cíli. Předpokladem ovšem je nepodvádět…

        1. Kdysi dávno mi někdo moudrý vysvětloval levici a pravici jako hodiny. Na dvanáctce je střed, optimální vyváženost. Z něj se můžeme odchylovat doleva nebo doprava ( ta spojitost myslím odpovídá Vašemu „cest bude nekonečně mnoho“ ). Pokud se doleva či doprava vychylujeme mírně, zůstáváme téměř na stejné výškové úrovni, jakmile se začneme odchylovat více, klesáme. Na šestku se můžeme dostat jak zleva tak zprava a jsme v úplně stejném průšvihu.

         Můj soukromý dodatek j, že podle mého se na tomto pomyslném ciferníku nyní nacházíme někde mezi čtyrkou a pětkou.

     2. Oj oj… A stoupenci pravice nemají na co vzpomínat, když byli kdysi (a to mnohokrát a v různých podobách) u vesla? Něco jako kapitalismus je tady minimálně od konce 16. století a příležitostí k „opravě“ měl více než dost. A je to s ním jak s Bouškou z Libně, kterého 18x za večer vyhodili od Exnerů a on se tam vždycky vrátil, že si zapomněl klobouk (v knize fajfku). Něco jako socialismus tady bylo pár měsíců za Pařížské komuny a pak pár desítek let ve 20. století a na každém místě v docela jiném „stylu“. Ale je to prostě nadobro zdiskreditovaný systém…

     3. K Alefovi (protože mi sytém hází komentáře jinam než ke komentovanému příspěvku…)

      Až ten proletariát
      svrhne kapitalistickej řád
      nastanou ty krásné chvíle
      o nichž psal Marx ve svém díle…

      Tam jsme už jednou byli, pojďme zkusit zase něco jiného.

      Jsem pro, ale neolibo kapík tady už byl dostatečně dlouho na to, aby byl ZASE oním bájným řešením, jen přelakovaným na růžovo. Nikdo třeba nemůže upřít (snad), že současná KSČM se z mnoha svých chyb poučila. Jak se ze svých chyb poučili pravičáci? Libertariánstvím?

      1. A jak se poučila KSČM? Zřekli se třídního boje a společenského vlastnictví výrobních prostředků? – Nic takového neudělali, jen jsou tiše jako pěna. Vyrukují s tím, až budou vládnout. – Já si v takovém případě (snad k tomu reálně nedojde) umím představit i politické procesy s Kateřinou Konečnou a Josefem Skálou.

       Někde dřív jsem napsal, že každému ideovému směru bez ohledu na obsah dělá dobře mírný útlak: odpadne, čo je kolísavé a oportunistické (C) Gustav Husák, a zůstanou jen srdcaři. Tak to chodí, co svět světem stojí.

    2. Třeba já nemám problém naslouchat Klausum zprava ani Koneřné zleva,co se týče geopolitiky,tam se s nima shodne určitě většina tzv,alternativy.Nesoulady a nedorazy začnou až při debatě o našem tureckém hospodářství a názorech na směřování státu.Ale o tom může být debata potom,zatím jsme se nezbavili ani Fialy.

  4. Ono to je „cosi levicového“ Je to pořád stejný komunismus, jenom mění barvy triček, prostředky třídního boje. Ale je to furt starý bordel s novýma kurvama.

   1. Nechtěl bych svůj názor formulovat nějak kategoricky, protože vyhraněné názory jsou téměř vždycky ošidné (s výjimkou matematických teorémů – a to ještě ne zcela vždycky a stoprocentně jistě).

    Ale zde se mi zdá, že jde právě ten případ zmatení pojmů. Rozdíl mezi levicí a pravicí má jen málo co společného s morálkou. V tom špatném smyslu se obě strany sporu liší jen v tom, jakým způsobem a u koho přednostně krást. A v tom dobrém v otázce spravedlivého rozdělení společenského produktu a s tím související motivace k práci. Pokud by to obě strany myslely poctivě, dohoda by nebyla problémem na nějakém optimu, z kterého by profitovala celá společnost.

    Jenomže poctivost a dobré úmysly často chybí. Třídní boj nevymysleli komunisté, jejich teoretikové jej jenom pojmenovali. Vzniká úzkým zaměřením se na zájmy vlastní třídy, které v první instanci opravdu antagonistické jsou. V širším smyslu už ne, protože v něm jde o blaho a přežití všech. Takto bohužel ale uvažuje jen málokdo.

    Nemám v úmyslu se s „kapitalisty“ se servat o jejich hory zlata nebo dolarů, stačí mi, co mám nebo jsem schopný vydělat. Nicméně domnívat se, že všechny ty nahromaděné miliardové majetky a moc byly získány poctivou prací, by bylo velmi hloupé a naivní. Stejně tak by bylo naivní si myslet, že se toho všeho vzdají dobrovolně – když si to vybojovali proti všem ostatním.

    Každá myšlenka využít něco z toho bohatství nezištně ve prospěch někoho jiného se musí potýkat s „gravitací“ toho obrovského majetku (zde opravdu nemyslím podnikatele, kteří vlastní malou firmu). Naopak ta „gravitace“ žene tyto lidi ke snaze okrást i ty, kteří už nemají skoro nic. A nestydatě jim tvrdí – nebudete mít nic a budete šťastní. Můžete vzít jed na to, že na sebe tu myšlenku nevztahují – takové je to jejich levičáctví a falešný „komunismus“.

    1. On ten antagonismus vznikl v době, kdy často, minimálně při neúrodných letech či pohromách, opravdu šlo o přežití. Myslím si, že dnes, kdy máme vyspělou vědu a techniku, lze daleko lehčeji zařídit smír a důstojné žití pro všechny ty, kteří pro to něco dělají.

    2. „Pokud by to obě strany myslely poctivě, dohoda by nebyla problémem na nějakém optimu, z kterého by profitovala celá společnost.“

     Jo, tak nějak bych si to představoval. Dobře napsáno.

  5. Snad jen jeden postřeh za všechny.
   „Já bych to tam celé zrušil a všecko bych to nahnal do fabriky makat rukama. By je přešly roupy“.
   Zhruba takto bývají nejčastěji formulovány „výtky“ vůči humanitním oborům. Je to úkrok pravičáků? Možná nejsem dostatečně třídně kovaný politolog, spíš mi to ale zní jako práce – matka pokroku, což je úryvek jedné pramálo pravicové písně.

   A k tomu školství, protože musí… ehm, tedy, doufám, že spravedlivý, protože levicově zaujatý postoj je pevný, tedy, protože školství musí zůstat bezplatné, doufám, že už ani jeden…, oprava, všechny spravedlivé levicové hlasy k tomu spravedlivě levicově dodají, že ať si každý rozmazlený spratek kouká uvědomit, že si na té škole válí šunky za dělnické peníze! Jinak se jim to zruší a naženou se do fabriky makat rukama, aby je přešly roupy! A v žádném případě tam nebude učit pravičák Ševčík!

   1. Já bych to vzal z trochu jiné strany.

    Stoupenci a fandové humanitních oborů (a některé považuji za opravdu nesmírně užitečné, například studium jazyků a struktury jazyků – v tomto případě totiž za zatáčkou už zase vykukuje matematika) zhusta prosazují názor, že humanitní obory jsou technickým a přírodovědným oborům nadřazeny.

    A s tímto názorem já souhlasím a nadšeně mu tleskám!

    Je ovšem potřeba se ho přidržet opravdu důsledně. Obvyklý postup je totiž ten, že jdeme od jednoduššího ke složitému. Ať tedy student nejdříve prokáže vzdělatelnost a vzdělanost v jednodušších oborech (například matematika a fyzika) a pochopí zákonitosti chodu světa v nižších disciplínách, a teprve poté, co si je osvojí, aspiruje na vyšší a neskonale složitější levl oborů humanitních. Pak, věřím a srandu si opravdu nedělám, by se teprve vidělo, jak humanitní disciplíny, postavené na přírodovědném základě, mohou být užitečné.

    Zatím se to bohužel dělá obráceně a podle toho to taky vypadá.

     1. Zas takové blbce z nich nedělejte. Většina jde na fildu přes gympl a tam je povinná maturita z matiky plus výuka přírodovědných předmětů po 4 roky. Plus filda je hlavně o jazycích překladatelství učitelství, důležité obory.

    1. Trochu to tu myslím s tou nadřazeností zaznělo. Něco ve smyslu technik to vymyslí a až filozof řekne, co se s tím má dělat a hlavně co se s tím nesmí dělat. Jako, aby se to vědělo, protože technik je na to moc prostinkej. Furt čísílka a rovnice, ale co to udělá s lidmi…
     Nemám moc potřebu důležitostně konkurovat , spíš mi přijde, že to už by pak ta matika byla pravicová. O mé fyzikální chemii se už ani neodvažuju ideologicky smýšlet.

     To pořadí, co přednášíte, bych pro potvrzení té větší velikosti ducha taky bral. Zatvrzele bych ale u toho odmítal byť i jen náznak ideovosti, jejímž předmětem se dnes zrovna stala ta matematika. Třebaže ji lze pojmout filozoficky přímo úžasně, počínaje nejen logikou, ale třeba harmonií a symetrií, v krásném umění zase třeba rytmikou, je dnes symbolem de facto útisku. Nejen, že není humanitní, je dokonce nehumánní. Třebaže autentická (neboli jitrnicová) levice to považuje za neautentické, je to velmi levicový prvek dnešní doby. O známkování, tzn. matematicky pojatému hodnocení, nemluvě.

     Podobně mimochodem, jako ochrana Palestinců. Jsou přece menšina. Co je menšinou, je tím pádem slabší, slabšímu je ubližováno a jsou mu krácena práva, a z toho plyne, že tomu musí být poskytnuta levicová (pravice totiž z principu nepodporuje, naopak je tou, co ubližuje – ?) podpora, jelikož je to nehumánní. Ještě víc nehumánní, než matematika. A green deal a LGBT jakbysmet, dalo by se pokračovat. Opět, k velké nevůli autenticko jitrnicové levice, která zuří, že jí její témata byla znásilněna, ukradena pracujícímu lidu a poskytnuta jiným „slabším“. Je koneckonců ale zvláštní, že Palestinci jsou jako subjekt ochrany pro a-j levici ok, kdežto GD a LGBT nebrat…

     Ale ještě zpátky k té malinké mezioborové řevnivosti. Dobře si pamatuju, že už v legendárních osmdesátkách to bylo dávnou a dlouho provozovanou tradicí. My sice v Pardubicích žádného filozofa neměli tenkrát na dostřel, nejbližší byli snad v Hradci.
     Tady vsuvka. Každý jistě už od mateřské školy ví, že to není žádný Hradec, nýbrž je to Mechov a všichni jsou tam úchylové (totiž, tady došlo k velkému omylu. Ne, že z východu, nýbrž z Mechova nepřišlo nikdy nic dobrého.), měli jsme tam předsudečnou xenofobii. Skutečně se u ní není čemu divit, protože vědomí, že po Opatovice je to normální, ale kousek dál už začíná svět kuriozit, je sžírající.
     No, nejbližší filozofové tedy patrně byli v tom Mechově, ale i beztak nás přímo iritovalo, jak zacházejí s exaktními pojmy. Derivace, substituce, homogenní… a oni to nacpou kam je napadne. A ještě nám budou vykládat, že tím zkoumají svět. Že jsou myšlenková elita. Asi to skutečně tak v sobě mají, že my sice něco vymyslíme, ale teprve oni pak vydají usnesení, co všecko se s tím smí dělat… 🙂

   2. 1. „Já bych to tam celé zrušil a všecko bych to nahnal do fabriky makat rukama. By je přešly roupy“.
    Zhruba takto bývají nejčastěji formulovány „výtky“ vůči humanitním oborům.

    Tvrdá manipulace vydávat výrok jednoho, možná dvou lidí za obecnou pravdu a vyvozovat z toho závěry.

    2. A v žádném případě tam nebude učit pravičák Ševčík!

    Čistá lež, u Ševčíka jim nevadí pravicovost, ale že patří k alternativě.

    1. Víte přece, že když jste to neřekl Vy osobně, neznamená to ještě, že to neřekl ani nikdo jiný. Jednoho až dvou…, no, přiznám se, že jsem to nepočítal. Ale v různých verzích jsem to slyšel a (víc) četl tolikrát, že mi to z toho důvodu zůstalo v hlavě. I když samozřejmě vím, že to není ideovým tématem a-j levice jako takové, tyto hlasy ovšem zaznívají z jejího tábora. A kdyby jen na konto humanitního studentstva.
     A víte, proč jsem to uvedl? Že by někdo tzv. šel po krku humanitním oborům z důvodů pravicových – jak jsem se dočetl v komentáři od Morybundus a což mě motivovalo odpovědět – to mě totiž dost překvapilo. Už proto, že kolektiv se zde sice usnesl, že tu od 89. zuří pravicový kapitalismus, nicméně těch oborů za tu dobu přibylo téměř geometrickou řadou. Včetně jejich studentů. Dokážete nějak vysvětlit tento drobný rozpor? Nemělo by to ve Vás budit pochybnost nad takovým tvrzením (třeba, že to zvonka vyzerá manipulačně až lživě…)? Tedy, ṕokud to celé s tím nárůstem není nějaký pravicový úskok, od nich by se to jistě dalo čekat…

     Ani nepřipuštění Ševčíka není z ústředních témat a-j, to taky vím. Nicméně, jak pravila paní Kunšteková, dost bolo pravicových apologetů Ševčíků. Tak jsem jí navrhnul, že do Kolbenky s ním. Přirozeně znárodněné.

     Víte, jestli Vy to s těmi manipulacemi a lžemi nemáte trochu moc třídně. Vycházím přece z reality, zde přímo z diskusního fóra…

     1. Paní Kunšteková nepsala o učení, Vy ano. Tím jste definoval prostředí školy a tam proti němu vždy šli pro jeho inklinaci k alternativě, tuším že jej snad spojovali s komunisty. Komunisty považujete za pravici ?

      1. Ještě jsem se sem podíval, jestli je tu k té záležitosti něco dalšího psáno, a je – definuju prostředí školy…

       Nikoliv, takto to prosím nazvat nejde. U Morybundova komentáře mě zaujalo to vytláčení humanitních oborů pravicí. A paní Kunšteková zase „vytláčí“ Ševčíka z alternativy (viz tamní vlákno) pro jeho pravicovost. Ne ze školství. Tak jsem to skloubil, a to i přes vědomí, že každý si může, protože to zrovna pod tímto článkem všechno je, pečlivě ověřit, odkud je kdo „vytlačován“.

       Zalíbilo se mi to, tak jsem jej tam jen „symbolicky“ přidal, víc v mém Ševčíkovi nehledejte. Měl jsem naději, že o něj zase tolik nepůjde, že působivější bude spíš ta teze pravice proti filozofům. Vzhledem k místní atmosféře to ale možná nepůsobí tolik zvláštně, protože co pravice činí, špatně činí. Kdo by se tedy pozastavoval nad dalším jejím špatným činěním. Obzvláště, když tam Morybundus připomíná, že pravice sice dělá, jako by tam nechtěla jen ty gendery apod, ale on ji prokouk a tuší tam tu eliminaci en bloc. To je další, pro pravici signifikantní prvek, totiž – úskok a šalba, takže to do sebe přesně zapadá. Trefil jsem tu atmosféru a antihumanitní šalbu? 🙂

       1. „Vidím v tom totiž klasický úkrok stranou privatizačních pravičáků, kteří by nejraději zrušili vše, co nenese okamžitý zisk (humanitní obory jak vyšité).“

        Zjevně jste přehlédl klíčové slovo té Morybundovy věty, čímž Váš příspěvek ztrácí smysl..

        1. Můžete to slovo konkrétně označit? S vysvětlením, proč je klíčové?
         Nepřetvařuju se, skutečně nevím, které to je a proč.

         1. „privatizačních“ přesně definuje velmi malou podmnožinu pravičáků. Těch slušných se to tedy netýká. Když si to přečtete celé, dává to logicky smysl.

         2. Já to právě celý četl. Od začátku do konce. I o té alt-right, co zase pod rouškou odporu vůči regulaci spalovacích motorů jedou proti úplně jiným věcem. Tihle teda zase pod rouškou odporu vůči gender studies jedou zase proti jinačím úplně jiným věcem.
          Myslíte, že jsou ještě nějaké další mikroskupiny pravičáků, co pod ještě jinou rouškou jedou zase proti něčemu dalšímu?

          Upřímně, zase jsem si ten článek celý přečetl a jsem z něj tentokrát už ne pouze zmetený, jako jsem byl předtím. Jsem ještě zmetenejší… 🙂

          Prosím, rozumějte mi. Ten jeho komentář považuju právě kvůli té pozoruhodné kategorizaci a z ní plynoucích pozoruhodných presumpcí(?) a vývodů(?) za pozoruhodný a dělám si proto z něj legraci. Skutečně bych nerad, aby to pak bylo infekční…

          1. Nepovažoval bych to za toxické, spíše mi přijde úsměvné, když o „pozoruhodné kategorizaci a z ní plynoucích pozoruhodných presumpcí(?) a vývodů(?) za pozoruhodný“ píšete Vy po předvedení konstrukce “ školství bezplatné … ať si každý rozmazlený spratek kouká uvědomit … válí šunky za dělnické peníze“. Fakt to považujete za korektní diskusi nebo že v příspěvku Morybunda je něco, co by to vyprovokovalo ?

  1. A vítězem Goebbelsovyx ceny za rok 2023 se stává – Martin Procházka za slohové cvičení, kterak porazit, či spíše dorazit Rusko, které už je na okraji pádu. A my máme obrovskou sílu. To nejde psát bez koksu.

   1. Přečetl jsem to a ač nejsem odborník na drogy, krom makových buchet jsem bez praktické zkušenosti, na základě svých skromných teoretických znalostí bych řekl, že tam musely být i nějaké halucinogeny.

  2. Šmarjá (nebo šmardá), ten Procházka je ale neskutečný blb! Ty jeho žvásty by se hodily do Rudého práva v době „normalizace“, stačilo by je otočit jen o 180st.
   Tuhle mladé libtardí retardy snad na tom seznamu.cz vyrábějí úderem lisu, či co.
   Anebo je to umělá „inteligence“, nevím.

   V popisu má tento píšící „myslitel“ uvedeno:
   – předseda regionální organizace TOP 09 Písecko (tím se leccos vysvětluje)
   – ekonom, finanční analytik a manažer (čti: neumětel, co tluče jen hubou a nic konkrétního neumí)
   – pravicový, prozápadní, proevropský (oxymoron, na KoZa a EU už nic původně pravicového nezbylo)
   – farmář a lesník (??? – Vidláku, je to vůbec možné?!)

   Pro srovnání – tohle je článek od skutečného analytika:
   https://www.michalapetr.com/map-1868-zrada-v-kyjeve-general-krivonos-zuri-ruske-rakety-vcera-znicily-tajna-strategicka-zarizeni-ukrajiny-podle-koordinat-ktere-kyjevsti-politici-prozradili-putinove-tajne-sluzbe/

   1. Přátelé, klid, dyť mu to přejme. Až se vítr otočí, otočí i Procházka. A nejen to! On otočí mezi prvníma!
    Snad má, klučina, aspoň tolik rozumu, aby neotočil o 360°…

   1. „Dnes se kyjevský režim pokusil o nevybíravý kombinovaný úder na město Belgorod dvěma raketami Olcha v zakázané kazetové podobě a raketami Vampire MLRS české výroby.V důsledku toho bylo dosud zabito 12 dospělých a dvě děti a 108 osob bylo zraněno.

    1. Tak to je víc, než je tatáž statistika na opačné straně; Rusko nasadilo – jak pravil Alzák – všechny dostupné zbraně, zasáhlo půl Ukrajiny, a výsledek skoro stejnej. Jedna si řekne, jak je pěkně vidět, kdo to umí a kdo ne…….až na ty děti. Na ukrajinské straně nehlásili žádné mrtvé děti (ovšem Alzák tvrdí, že byly zasaženy nemocnice, porodnice, školy a kostely, tak holt asi mají porodnice bez dětiček)

     1. a jede se dál

      novinky.cz/

      clanek/valka-na-ukrajine-ruska-drzost-nema-hranice-cesko-odmitlo-ucast-na-ruskem-svolanem-jednani-rb-osn-

  3. No jo, co chcete od člověka, který se charakterisuje nasledovně :
   Předseda regionální organizace TOP 09 Písecko
   ekonom, finanční analytik a manažer
   Farmář a lesník
   pravicový, prozápadní, proevropský

   Ale docela mu dávají pěkné kapky v tamní diskusi a on se dokaže ztrapnit i v ní.

   1. Mně tam v prostřed diskuze pod článkem naskočila reklama:
    „Zastavte inkontinenci. Boj s inkontinencí může být efektivní. Zjistěte více o neinvazivních metodách.“
    Nevím, proč.
    Ale kouzlem nechtěného se k článku toho trotla dost dobře hodí. 😆

  4. Jsem četl,jak náš Lipánek zase hrozí Rusku,dalčí debil.Jen doufám,že ty seznamácké diskuse jsou odrazem většinové společnosti,jinak jsme v prdeli.Tolik idiocie,kretenismu a hňupství,to se jen tak nepřečte.

  1. V tom titulku mělo správně být: …“všichni prospěcháři a parazité chtějí do EU…“
   Dál ty Ďourové žvásty nemá cenu číst.

  2. Archangel_Michael :

   Ponechme stranou tuto naprosto nedůvěryhodnou osobu a zaměřme se na stranu, která ji do EU-parlamentu navrhla a protlačila. A není to jen tato osoba. Nelze si nevzpomenou na Teličku a nyní i na Charanzovou. Všechny tyto politické gaunery do EU protlačilo Babišovo ANO. To mimo jiné svědčí o tom, že Babišovo ANO a jeho politici s námi hrají dvojí hru. Doma je Babišovo ANO proti válce na Ukrajině, proti EU, proti Greendealu a proti migraci, ale v EU-parlamentu jsou zástupci Babišova ANO pro všechny tyto zhovadilosti.

   BABIŠE VOLIT NEBUDU, JE TO STEJNÉ ZLO JAKO PĚTIDEMOLICE, BABIŠOVO ANO JE NEDŮVĚRYHODNÉ A KDYŽ SE LÁMAL CHLEBA VŽDY SKLAMALO!!!

   1. Milan44
    Ohledně Babiše s Vámi, naprosto souhlasil.
    Je otazkau,jestli on vůbec rozhoduje,kdo bude poslancem v Bruselu.
    Mne připadá,že nerozhoduje ani ministrech.když jsou spíš protlačeni Aspenem.

    1. zemedelec:

     Kdyby to bylo takhle, tak už by to bylo všechno v bruseli a už by nám nepomohla ani svěcená voda. Myslím, že takhle daleko naše zkáza ještě není.

     1. No milý M44. Naše zkáza je ještě dále než sahá Vaše představivost.
      Ne nadarmo se říká, že optimismus je jen nedostatek informací.

   2. Souhlas. Nezdůrazňuje se, že JE Jourová DOSAZENA ZA ANO.

    Pamatujeme si dobře když Babiš s Hamáčkem předstoupil před kamerou a zajíkajícím hlasem oznámil akci Vrbětice.

    1. Pamatuji a měl jsem jim to za zlé, a to moc. Pak jsem si vzpomněl že i oni mají rodiny a že též nejsou svatí (jako nikdo z nás). Pamatuješ na Merkel? Stačilo aby ji pozvali do ústředí CIA a změkla jako převařený brambor.

 5. Dnes jsem trochu zklamán. Jako by se Vidlák nedokázal vymanit z kolovrátkových domněnek o masovém přechodu inteligentů k alternativě.

  1. Je to těžké,jak říká klasik: je snadné lidi oklamat,ale těžké je je přesvědčit,že byli oklamáni.Tady už to záleží na gustu jednotlivců,zda se dokáží si přiznat,že byli voděni za nos.A to si jen tak někdo nepřizná.

    1. Tohle přece bylo známo už na konci 80.let minulého století. Nic nového, v pořadí už druhý Farianův podvod, co mu vydělal stamilióny marek. Děcka a zvlášť mladé slečny ve věku mých dětí, na tom ujížděly hromadně.
     Tehdy Bild psal, že Farian sám, vydělává měsíčně víc, než celá divize Simatic ze Siemensu…

  2. Aleš napsal:
   30 prosince, 2023 (12:28)

   Já bych to nenazval kolovrátkové domněnky, ale opakování matka moudrosti.
   Někdo chápe rychleji, jiný pomaleji.

   Uvedu příklad, který zatím není trestný.

   Když budu sledovat v médiích předpovědi počasí, které neodpovídají realitě, tak nemusím být inteligent, ale homo sapiens, který bude hledat lepší zdroje.

   A co vy?

 6. OT

  🇷🇺 Hlavní závěr z prohlášení Kremlu:

  ▪️ Putin poblahopřál řadě světových lídrů k Novému roku a Vánocům;

  ▪️ Putin neposlal novoroční blahopřání Bidenovi a dalším západním lídrům;

  ▪️ Putin z evropských lídrů poblahopřál pouze Vučičovi a Orbánovi;

  ▪️ Z bývalých hlav států a vlád Putin blahopřál Kočarjanovi, Nazarbajevovi, Sargsjanovi, Sarkozymu a Schröderovi .

 7. Zkratovany mozek ma i Rajchl. Dal ven Verejnou zalobu, kde osira dnesni vladnouci politiky – ale bohuzel si prvoplanove a hloupe na to vybral jejich vztah k palnym zbranim. Ze se jedna dala fotit s flintou, ze se druhej prehraboval v nabojnicich, apod. Na jedne strane je spravne obvinuje ze zhrubnuti verejnych mravu – da strane druhe si vybira k tomu neco, co pri nesmyslnem omezeni vede ke zhorseni bezpecnosti a omezeni svobod obcanu. No super. Abych byl ale spravedlivy – jistou dobu se zdalo ze ten Rajchl sanci ma a i Vidlak na neho vsadil. Nechci to Vidlakovi vycitat, abych nebyl generalem po bitve, ale vysledek je takovy ze narodni vudce se zas nekona. V Rajchlovi uz rozhodne ne.

   1. Babiš může být leda tak národní svůdce.Jeho strana mírného pokroku v mezích KoZa instrukcí také není dlouhodobé řešení.Osobně zůstanu věren užvaněnému samurajovi,aby mi aspoň nepropadl hlas,pokud něco fakt neposere.Je to bída,bída,bída,koukám na Slovač a Maďarsko a zatím tiše závidím.

    1. Důležité je, aby SPD dostala tolik hlasů, aby s jejími hlasy mohl Babiš vládnout (nepředpokládám, že by SPD dostalo tolik hlasů, aby mohlo sestavovat vládu).
     I když by sestavil Babiš vládu s jinými (ODS), bude mít vliv na další vývoj.

     Žádné velké očekávání si asi dělat nemůžeme, ale po této vládě bude i mírný pokrok v mezích zákona naprosto skvělý.
     Docela střízlivé hodnocení Babišovo 10letého vládnutí od Paroubka.
     https://www.vasevec.info/domaci-politika/prinese-vlada-ano-zmenu
     Z tohoto textu si můžeme udělat obrázek, zda „Přinese vláda ANO změnu?“

     1. Ano, to je lehce definovatelny a zcela konkretni takticky krok, ktery bude vhodne udelat pred volbami. Ja Okamuru povazuju za politickeho zivnostnika, kdyby bylo na vyber, mnohem radeji bych volil Klause ml. – ktereho ale zničili. Jenze kdyz Okamura dostane mnoho procent, tak to vytvori na nej tlak. Uz se nebude moct lehce vytacet, uhybat, ztratil by tvar. To same plati i o Babisovi, kdyz bude lehce mozne aby utvoril velmi silnou vladu s SPD, a on zvoli treba ODS, taky velice odkryje karty, a neprijemne pro sebe… Takze alternativci volit jedine a pouze na jistotu, a to je SPD. Jakkoliv nenaplnuje zcela predstavy. Bude zajimave pozorovat i Vidlaka, jak se prave k tomuto zachova…

     2. Pokud by SPD dostalo dostatek hlasů, Tomio by musel opustit komfortní zónu kritika bez zodpovědnosti a zapracovat (anebo zemřít – politicky), takže hlas pro něj dává smysl ať už ho máte rádi nebo ne. A v SPD je už dost schopných a slušných lidí, takže si můžete vybrat i kroužkováním.
      Malý tip: Vašek Bošek, Kladno

      1. Co co si představujete pod „zapracovat (anebo zemřít – politicky)“?

       Jak si představujete to „opustit komfortní zónu kritika bez zodpovědnosti“?

       Okamura nebude v té pozici, kdy by to byl on, kdo bude sestavovat vládu. v té pozici bude nejspíš Babiš a je otázka, zda SPD osloví.

       Úspěch pro SPD by byl i dostat se do pozice podporovatele menšinové vlády.

       Okamura si nezaslouží despekt. Okamura s SPD udělal velký kus práce. Ustal „krtky“, ustál rozkolné proudy, vybudoval slušně fungující parlamentní stranu. Přitáhl vícero schopných a zajímavých osobností.

       To se mi nezdá málo.

       1. Bude-li mít hodně hlasů, ideálně, aby bez něj nešlo jednoduše složit vládu (nečekáme, že by ji sestavoval, to už by nejspíš vyjeli i Blaničtí rytíři) bude mít příležitost prosadit více ze svého programu – anebo opatrně vycouvat a umožnit vznik nějaké další prBruselské slepenice typu SPOLU.
        Ta ho ale zlikviduje a volič neodpustí.

        O těch krtcích dobře vím, i o tom jak Marek Černoch obcházel s kopiemi jeho smluv (Úsvit) různá hnutí…

        Je také jedinou nesystémovou stranou s vybudovanou strukturou a docela prověřovanými členy.

       2. Nějaké Okamurovy konkrétní výsledky, které pomohly zlepšit pokurvené zákony, nebo život obyčejných občanů ČR – ty by nebyly?
        Kus práce udělal, to zas jo, v Úsvitu i v SPD – ale výhradně pro svůj byznys.
        Být věčný opozičník, pičovat na všecko a všecky – a nikdy nemuset za nic nést odpovědnost. To není politika, to je byznysový projekt, kde není politika cílem, ale výrobním prostředkem.
        Jak slepý a hloupý volič musí být, že tohle nevidí, nebo vidět nechce ???
        Despekt rozhodně zaslouží a nejen ode mne.
        Zatím se totiž nikdo neodvážil, vzít ho do vládní koalice.
        I kdyby nastal z Božího dopuštění nějaký druh státního převratu, vlády se opět chopili komunisti, kteří mají politické zkušenosti – tak ani tihle noví komunisti, by s Okamurou nechtěli nic mít, protože to není politik. Je to žvanil.
        Dokonce ani ten impulsivní Babiš ho nechtěl, přestože by mu procenta SPD bohatě stačila. Radši vzal do vlády dost problematické socany, kteří ale měli o reálpolitice aspoň nějaký ánung. A dohodl si toleranci komunistů.
        Babiš tím dost riskoval, nakonec ty potíže se socany a podmínkami od komunistů měl – ale to všecko viditelně absolvoval raději, nežli mít ve vládě užvaněného Okamuru, kde skutek utek.
        Okamura tenkrát, když Babiš skládal vládu nevěděl, do kterého tělního otvoru by Babišovi vlezl, ale do televize dělal ramena.
        Běžte už s Okamurou do prdele.
        Je to krystalicky čistý byznysový projekt, jak na 10-12% zoufalců bouchat prachy za hlasy.
        Chodí si do PS jen pro svůj plat, poslanecké náhrady a benefity v podobě kšeftíků s „poradenstvím“. Nechodí tam dělat vůbec nic pro lidi.

        Jestli někdo máte něco konkrétního, čím se SPD zasloužila o stát a lepší život občanů, tak sem s tím. Baštomuru nepočítám.

        1. Když Babiš skládal vládu po volbách 2017 byla na stole i možná podpora od SPD. Jenže pak odjel , nebo byl předvolán, kdo ví, na říšské kancléřství do Berlína, a po návratu jednal už jen se socdemáky. Asi dostal nějakou dobrou radu.

        2. „Nějaké Okamurovy konkrétní výsledky, které pomohly zlepšit pokurvené zákony, nebo život obyčejných občanů ČR “

         Jak by jste si představoval, že by ze své pozice SPD ty pokurvené zákony měla zlepšit???

         1. Viděl jsem letos jeho cca sedmihodinové vystoupení při obstrukcích a klobouk dolů, ať si to někdo zkusí, co je to fyzicky i mentálně. A on to udělal několikrát, když řadové poslance utli.

      1. Ano ema, presne o tom je rec. Ze premira procent ho doslova donuti delat to co i v hloubi duse nechce. Nebo politicky chcipnout. A on dobre vi ze chcipnout se da i z byvale velike podpory. Viz treba CSSD.

      2. A do toho právě Tomiovi můžeme “hodit vidle”, buď hozenou rukavici zvedne anebo skončí (my taky špatně, on hůř – nějaké TO na něj určitě v nějakém šuplíku už leží a bez imunity to není sranda).
       Takže, za mně je v tento moment SPD naprosto racionální volba, a jasně, i tam jsou blbci a exoti, ale když se přes tohle nepřeneseme skončíme zase v Bruseli.

       A když už se za někoho přimlouvám, tak tedy za Vaška Boška, pak vězte, že mám pro to dobré důvody. Má děti, což je politika i manažera důležitý předpoklad, umí skvěle anglicky a japonsky a navíc hraje na housle.
       Také ho znám už pěkných pár let, vždy mi přišel jako čestný chlap.

       http://www.vasekbosek.cz/page3.html

      3. U každého bude něco vadit,tady by mohlo být plus,že na Babiše a třeba i Okamuru by média vytvářela tlak a oni by museli něco dělat.Sice by byli Michprdi pořád na ulici,ale jebat je.Tady je problém,že na současnou vládu a prezidenta nikdo netlačí a každá kauza po týdnu utichne a jede se hodnotově dál.

     3. Jsem alergicky na slovo „změna“. Je to typický současný produkt newspeaku a vyprázdňování pojmů, kdy nic neznamená, každý si dosadi svoje přání a zase se všichni diví. Zase to vždy o kousek stojí více za ….. . Každá poslední změna byla změnou k horšímu.
      Cesta se stala cílem. Ne výsledek změny rozhoduje, ale změna samotná. Typický korporátní Saint.
      Změna, šance, slušnost, lidskost, pravidla atd , záruka průměru.

   2. Pane domácí, přemýšlel jste nad tím, jestli by nešlo oslovit pana docenta Ševčíka?
    Ekonom Alternativy/Institutu jako z partesu.
    Právního zástupce máte minimálně jednoho také, paní doktorku Kláru Samkovou.
    Rád se tu zastaví i pan docent Konvička.
    Chytrých (ne všelijakých vychytralých lexů) a vzdělaných lidí, není nikdy dost.
    Co Vy na to?

    1. Teco, o tve schopnosti posuzovat lidi svedci ta obdivne ritolezecka energie ktera sviti z tveho oznaceni „pani doktorky Samkove“. A kobru bez teraria si doma nehodou nechovas ? 🙂

     1. Paní doktorka Samková udělala a dělá pro konkrétní lidi konkrétní práci.

      Co udělal pro české lidi usoplený, slovenský smrad Bandita, ládující na různé diskuse jednu vyslovenou píčovinu vedle druhé a ty diskuse tím jen zasírá ??

      1. Ano, co udelala Samkova, o tom muze vypravet treba matka jednoho temer cikany zavrazdeneho kluka, kterou Samkova zalovala pro pomluvu… Samkova akorat prevlekla kabat z režimistickeho cikánismu, kde uz byla zcela zprofanovana, a kde se kýžene kariery nedockala, na „alternativu“, kde ji jeste nekteri s kratkou pameti žerou… A co dělá Teco, ktery radi nevolit Okamuru – ale nenabizi misto toho zadnou smyslupnou alternativu – krome 95 % jistoty volicskeho roztristeni a propadnuti hlasů ? Co by bylo jednoznacne mnohem vetsi zlo nez Okamura ? Jen idiot voli vetsi zlo kdyz se nabizi mensi ! Kdyz uz ňáká dobra alternativa – novy, nezprofanovany narodni vudce, proste neeexistuje a do voleb se uz nevynori, leda zazrakem ? Ten vysírač, bez nabídky reálné alternativy – to jseš ty, milej zlatej !

        1. Je to marny. Bandita porad mele to same. Mohla by Samkova rozdat veskery majetek potrebnym a vstoupit do klastera, a on by do ni porad tepal. Jak u blbejch. Je to internetovy kolovratek.

         1. No já vidím v jeho příspěvku fakta, která se dají třeba oponovat a žádné osobní útoky. V odpovědi vidím jen urážky a žádnou reakci na citované skutečnosti.

          1. No jo, jenomze to se tady uz protrasalo do nekonecna. A Klara to vicero vysvetlovala. Ale na nej nic neplati. Bohuzel, je to uz davno, a nemam kde vas poslat. Ja, kdybych byla v jejich trepkach, tak bych o tom napsala clanecek, aby to prubezne slouzilo k vysvetleni, a dalo se proste na to kliknout. Ovsem, ona toho ma asi pokrk.

           Tim nerikam, ze je ona v tom „nevinne.“ Ja do toho do hloubky nevidim. Ale podle toho, co psala, si myslim, ze to neni tak, jak Bandita lici a jak z ni dela zlosyna.

          2. Rozumím, ale musím přiznat, že jsem také moc nechápal, když jsem tu paní Samkovou poprvé viděl. Neberu nikomu právo na prohlédnutí, ale také neberu jiným právo si pamatovat staré hříchy. A že to u paní Samkové je slušný svazek. Samozřejmě pokud nejsem ten poškozený, asi to nemá cenu stále opakovat.

   3. JA BYCH SE P.BANDITY ZEPTALA ZDA NECO KONKTETNIHO VI Z PROGRAMU BABUŠE.

    Říká se,že bez programu voliču(SV )tzv PNZ potřeb ,lze sice vládu získat,ale nikoli udržet👍🔔no ni?

    Aničko netrapte pana D.S.Widlaka dyť ještě nevíme zda pan Babiš bude mít dostatek partneru ke koalici,když KSČM a ČSDe nyní soc o čem jsou intelektuálně nemajetní a do parlamentu se nechtějí dát Sjednocenými Sílami Společenstvi Volicu (SSSV)dát zvolit.🤩😭👍

   4. V příštím kole bude Babiš vítězem téměř jistě. Ale v tom následujícím by mohl přijít někdo, kdo slíbí krev, pot a slzy. Takového potřebujeme.

    1. Aleš napsal:
     30 prosince, 2023 (15:16)

     Nic ve zlém.
     Ano, takového potřebujeme, ale můžeme dopadnout jako s tím utahováním opasků, abychom dětem neprojedli budoucnost.

     Možná si ještě pamatujete na dietu, kterou jsme si dobrovolně naordinovali, a jak jsme dopadli?

     Nejsme U snědeného krámu?

     1. Josef původní napsal:30 prosince, 2023 (16:25)

      My jsme v páté třídě nepočítali ovečky do stovky.
      Není v tom podstata problémů?

      Zavírání fabrik a úpadek Evropy. Ivan Hoffman to vidí

      POHLED IVANA HOFFMANA Zatímco v deindustrializované Evropě opouštějí univerzity zástupy filozofů, v industrializované Číně jsou to inženýři, matematici a absolventi přírodovědných oborů, povšiml si Ivan Hoffman. Kontinent, který byl tahounem pokroku, se rozhodl svůj průmysl zavřít a zavírání fabrik nevyhnutelně navazuje úpadek v dalších navázaných oborech.
      https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zavirani-fabrik-a-upadek-Evropy-Ivan-Hoffman-to-vidi-748376

      1. První generace majetek buduje, druhá udržuje, třetí studuje umění a čtvrtá zpustne docela. Vidíme třetí a čtvrtou generaci.

      2. Původní Josefe prosím, máte kromě té schopnosti, tapecírovat sem na výšku názory jiných – taky nějaký rozumný názor svůj?
       A dokážete ho prosím zformulovat tak, aby ho pochopil i ten nejposlednější vidlák ze Suché Lozi a vzal ho za svůj?
       To vážně není nic osobního proti Vám.
       Jen sleduju, jak do diskuse hrnete pod tlakem cizí výlevy. A ještě k tomu úmyslně a zbytečně navysoko, pěkně ob řádek, aby to bylo co nejdelší a tím asi důležitější.
       Proč to děláte?
       Já bych opravdu stál o Váš osobní názor, názor Josefa Původního, ne nějakého Hoffmana, ten si na PL umím najít sám.
       Ty žblechty různých chytráků, ty si každý gramotný evropský běloch, dokonce i včetně Bandity, dovede během sekund dohledat sám.
       To zvládá dokonce i taková ema, najít si sama Bleskové informace.

       Chápete mě prosím, Josefe Původní?
       Nechtěl bych, abyste se snad třeba urazil, ale abyste napsal svůj osobní názor. Ten mě zajímá a možná, že by zajímal i jiné diskutéry.
       Pokud se to tady dá ještě nazývat diskusí.
       Mně to poslední dobou spíš připomíná tapecírunk, toho běžného druhu „aby se něco napsalo a bylo toho co nejvíc“.

     2. Jsme, protože to, co jsme tehdy nesnědli my, abychom se my měli pak lépe, snědli nám jiní. Plebs si utahoval- byly mu utahovány opasky, a a ušetřené zdroje byly přemístěny jinam, plesu zůstal hlad. Akorát dnes už to nevede do kapes místních výtečníků ( a az pak třebana Západ, do jachet, nemovitosti či bank, ale rovnou cizim korporacím.
      Tady se utahuje, aby se za hranicemi povolovalo. I to je těch 300 miliard odtoku ročně.
      Utahování opasku začne mít pro Utahování smysl až v samostatné republice, kdy peníze tu zůstanou a budou produkovat hodnotu místní.
      Aby toto ovšem nenastala se velmi dobře starají naší protektory že Západu a spříchodem Pepy mají kompletní protektorátní vládu. A peněžitou zabezpečené.

    1. Souhlasím s tím, že Babiš jinak mluví doma a jinak v Bruselu, ale co když budeme postaveni jen před volbu Fiala nebo Babiš?

     1. Budeme volit menší zlo, které, v důsledku, bude zase o kousek větší, než to předchozí. Asi tak .
      My, běžný lid ani netušíme, jaké psyos prostředky a metody jsou proti našim kognitivním schopnostem nasazeny, a jak dobřef ungují.. My potřebujeme začít volit větší dobro. Vystoupit ze smrticí spirály, jdoucí níž a níž. Stoupat po závitu nahoru.
      ANS, SPD, PRO…..?? Myslím, že tudy někde vede cesta, ale může ještě dojít k další kombinaci, možná. Tady mi chybí více jasných doporučení. Syntéza. Analýz a dobrých zpráv tu přinášíme dost.

 8. Říkávalo se, že když potkáš filosofa, dej mu přes hubu dříve, než promluví. Setkání s filosofem byl vždy “o život”. Po 21.12. to již platí doslova.

   1. Myslíte „toho“ Patočku z Chátry 77? Tak ten fakt potkal hodně blbů.
    Namátkou Jiří Němec, Václav Benda, Vlasta Chramostová, Václav Havel, Ladislav Hejdánek, Zdeněk Mlynář, Pavel Kohout, Petr Uhl, Ludvík Vaculík, Jiří Hájek, Pavel Rychetský, Zdeněk Jičínský, Vladimír Laštůvka, František Bublan, Jiří Dienstbier, Petr Kajnar, Jaroslav Šabata, Jaroslav Mezník, Jan Ruml, Milan Uhde, Alexandr Vondra a další

    1. A povšimněte si, jak se všichni tito velkomyslitelé soustavně věnovali filozofii dál i po listopadu, jen co se dostali ke korýtkům a majetkům z restitucí. No úplně ty jejich někdejší bytové semináře plné hloubání a filozofování vidím (tedy vidím to spíš na flašky, sex a fet). Třeba takový Ruml, který tak exceloval během svých polistopadových studií, nebo ten úžasný parlamentní myslitel Vondra, ti toho fenomenologa Patočku musejí mít v malíčku. Dodnes jsou to intelektuálové každým coulem.

   2. Jenže ten měl ještě jiný školy a mozek, ten a ještě třeba Fišer/Bondy (další podobní prominou) by si takový „potkání“ nezasloužili.

 9. I zadarmo jsou drazi …

  🇨🇿Fiala, Vystrčil i Pekarová si polepší o stokorunu, růst platů zastavil balíček

  🔹Platy vrcholných politiků zůstanou v roce 2024 téměř stejné jako letos. Premiér Petr Fiala bude mít stejně jako šéf Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová měsíční plat 274 900 korun hrubého. Je to o pouhou stokorunu víc, než brali letos. Vyplývá to ze základní částky pro výpočet platů vrcholných politiků, která v pátek vyšla ve Sbírce zákonů.

 10. No, vzato kolem a kolem, co nevidět už stejně nebude co zkratovat…

  „Už ale existuje první verze reformního dokumentu( míněn RVP, co by měl platit od 2027) a Seznam Zprávy měly možnost do něj nahlédnout. Nároky na žáky vychází z nejnižší úrovně Globálního odborného rámce UNESCO. Na konci páté třídy tak bude například stačit, aby žák sčítal, odčítal, násobil a dělil do 10 000.

  Příklad jednoho z výstupů v páté třídě

  Žák řeší problémy typu: „Na poli je 34 ovcí. Na pole přichází dalších 29 ovcí. Kolik ovcí je nyní na poli?“; „V 5. ročníku je celkem 54 dětí. 7 dnes chybí. Kolik je dětí z 5. ročníku dneska ve škole?“ tj.: řeší jednoduché reálné problémy zahrnující sčítání a odčítání přirozených čísel do 100 (tj. kde součet nebo mezisoučet nepřesahuje 100) s přeskupováním, včetně problémů týkajících se měření a měnových jednotek.

  Zdroj: Návrh rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání

  Velký důraz se naopak klade na kompetence, které jsou v textu velmi podrobně popsané a obsahují stovky bodů, které si budou muset žáci osvojit. Jako třeba umět se učit, aktivně naslouchat nebo poznávat své silné a slabé stránky.“

  Inu, vzdělanostní ekonomika jako řemen.

  Zdroj (včetně odkazu na ten dokument UNESCO): https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-skolstvi-ceka-divoky-rok-revoluce-ve-vyuce-financovani-i-prijimackach-242196

  1. Jezisikriste, moj najmladsi je v prvej triede … vychovaju z neho debila, a ja s tym nic neurobim, pretoze vlastnim zrovna take kusky, co neurobia ani o milimeter viac, nez kazala uca ….

  2. No, co naděláme. Holt budeme vzdorovat a učit to, co dosud.
   Inkludi se buď přizpůsobí, nebo budou propadat a končit v sedmé třídě jako teď.

   Jen by mě zajímalo, jak se budou ti s výstupy podle nových RVP dostávat alespoň na učňáky. Protože to, co se připravuje, jsou „osnovy“ tak pro pomocnou školu, z níž se absolventi nedostanou ani do praktické školy resp. do dvouletého učňáku.
   Kde chtějí gymply, jichž má dle nové „koncepce“ přibývat, brát nové žáky?

   1. Zlaty voci … moja holka v triede s dvoma asistentovanymi, a troma vyplnujucimi papiere pre PPP skoncila piatu triedu s cistymi jednickami, aby prve stvrtletky v siestej napisala na styrky … nemam tazke srdce na ucitelov v siestej triede, ale uci z piatej by vlasy vyskubala, mat tu moznost …
    Inak pri zapise, ked som sa na cosi stazovala, mi ucitelka povedala, ze keby ona vytiahla pripravy, co si pre prvy stupen chystala pred 15 rokmi, tak by sucasne deti skoncili v peci psychologa …

    1. To se Vám nedivím. Také nám z jedné třetí třídy přišli „jedničkáři“ do čtyřky a my se nestačili divit. Oni posléze také 🙂
     Bohužel jsou učitelky a učitelé, kteří si nechtějí dělat problémy s vysvětlování proč to či ono a našvihají jedničky a dvojky i dětem, které by spíš měly propadnout. Ale… Z té písemky si nic nedělejte. Mohl to být nějaký zkrat a do pololetí se zlepší. I premiant občas schytá špatnou známku.

 11. Achtung achtung sprachpolizei…

  Doublethink, Vidlaku. Think = mysleni, thing = vec

  Voni ti libtardi jsou na dvojite mysleni pysni; uz ziji jednou nohou v Hornich Orwelicich a navzajem is to pochvaluji….

  1. Byl jsem přísámbůh svědkem situace, kdy se správná libodégoš soudružka vzrušila čtením Orwella.

   A podepíšu to, jsem teď trapný exhíba, ale fakt se to dělo …. děje.

   1. Ale tomu se klidně dá věřit.
    Pokud byla soudružka skutečným sexem s chlapem ještě nepolíbená a zrovna četla tu pasáž v 1984, kde je celkem barvitě vyvedeno, jak Winston poprvé píchá Julii kdesi v tom křoví, no tak proč ne.
    Julie byla, alespoň podle tehdejšího Orwellova vykreslení a i na dnešní poměry určitě hezká.. Soudružka ale mohla ulítávat na tom sexu v křoví, na těch uniformách Ligy, na Winstonových montérkách – co my víme, na čem všem ženské dneska ulítávají.
    Víme spolehlivě, že některé holky si od kluků, nebo klidně i od jiných holek, nechávají načůrat, případně nakakat na bříško, na záda a pak se v tom vyválí, strkají si do všech dírek v těle různé předměty – a dneska to nikomu nepřijde ulítlé. Sám jsem viděl, během svých divokých let, mezi nohama jedné slečny, tehdejší 0,25l flašku od Pepsi, hrdlem ven. No bóže..
    Horší, pokud se to stalo u Farmy, nebo některého z asi 30 Orwellových sloupků, které jsem četl.
    Myslím, že jsem téměř celé, volně dostupné Orwellovo dílo četl velice pozorně – ale zrovna ve Farmě nikde nejsou pasáže, ani žádné jejich náznaky, u kterých by se lidský tvor mohl vzrušit.
    Anebo – možná jen nemám dostatek fantazie, možné je všecko.
    To by pak bylo hodně těžké i pro sexuologa, myslím.

    1. Ne, míra sexuální aktivity na to nemá vliv. To nelze nějak vysvětlovat, to musíte prostě zažít, jak M. Konvička. Znám kurvu, tělesnou i morální, která se vzrušila čtením životopisu Albrightové, balkánské řeznice.

     1. To není možné, to Vám nevěřím 😀
      Pravda, nečetl jsem to. Vlastně ani nevím, že taková kniha vůbec existuje, natolik mě existence M.A. nikdy nezajímala.
      Víte, jak je to v tom rybářském fóru:
      „Ty kamaráde, uber třicet a já tu vytaženou, ještě svítící lampu zhasnu“ 😀

  2. Pravda je,že sám jsem tuhle přemýšlel,jak to mají libtardi hodnotově vyřešené třeba ve vztazích mezi ňuňánkovými lidičkami z LGBT+ x*y/2 – 3G a náboženstvím míru(jak řekl gurulibtard Halík) islámem.To v případě konfliktu se budou muset asi rozhodnout,na čí stranu se postaví.Nebo to média vymlčí ,a o čem se nepíše,to neexistuje.

 12. Poslanec Kobza zjevně ťal do živého a začíná hemžení potrefených hus:

  https://medium.seznam.cz/clanek/pavla-cechova-poslanec-kobza-spd-nasel-nove-dno-siri-poplasnou-zpravu-a-nenavist-37169

  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rektori-se-vymezili-vuci-kobzovi-a-jeho-teoriim-o-strelci-z-ff-40455698

  Pod články vždy výživná diskuse plná porušování §§ 355 a 356 trestního zákona, ale protože to je cíleno na dezoláty a fašisty, nic se samozřejmě neděje. V této souvislosti se zájmem očekávám, jak OČTŘ zareagují na výzvy uvedené v prvním odkazovaném článku…

  1. Ano, včera jsem to kejhání viděl na celém mainstreamu.
   Zajímalo by mě, jestli to byli opravdu všichni rektoři (jejich seznam není k dispozici ), nebo jen z humanitních škol/fakult.
   Česká konference rektorů mi nic neříká – ale pravda, vysokou školu nemám a slyším o ní poprvé.

   Co je na tomhle špatně?
   „Otázka, která nyní vyplavává napovrch, je, co se vlastně na FF UK učí? Jaký indoktrinační program nenávisti tam běží? Jakou roli v tom hrají neziskovky? Je snad v přípravě další střelec? Každopádně doufám, že mé děti nebude učit absolvent této instituce!“
   Je to podle mě regulérní otázka, kterou šlo zodpovědět i bez hysterie a bez zasedání České konference rektorů. Tady je k dispozici celý učební program školy, račte nahlédnout – případně rádi vysvětlíme, co Vám jako rodičům budoucích studentů není jasné. Ne – namísto toho řev a osočování pana Kobzy a celé jeho strany, jejímž je členem.
   Taky čekám, jak se k tomu postaví führer SPD – zda se za svého člena bude bít, nebo se jej zbaví. To bude signál pro zdejší voliče SPD.
   Ta hysterie rektorů je pro mě drobným náznakem toho, že asi není úplně v pořádku, co se tam děje, nebo co do výuky případně infiltrovali dacani jako Kartous.
   Nebo takoví, možná horší než Kartous, kteří by v normálně fungujícím systému, byli na odborném dohledu a na třech západech – pevného zámku.
   Všimli jste si té štvanice na Ševčíka?
   Pan Kobza si nepochybně všiml a možná proto napsal, co napsal.

   1. Tak minimálně ten zmrd studoval vedle historie (což se běžně informuje) i evropská studia (což se ne vždy dodává).
    Na rovinu, nedokáži posoudit, co se za těmi evropskými studii ukrývá. Zda nejde jen o vhodně nazvaný lapač dotací… Ale zajímavé je, že nejde o kombinaci dvou oborů, jak by se mohlo zdát:
    https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/studijni-obory/bakalarske-obory/historie-evropska-studia/#obecne.
    Dokonce to výslovně s Historií ani kombinovat nelze! Juknul jsem tedy do studijních plánů…
    https://akredb.ff.cuni.cz/plany/data/B_1_HES_2020.docx
    Vypadá to jako studium historie ořezané o svět, což mi metodologicky samo o sobě přijde zvláštní, protože
    a) Dějiny Evropy se nedějí v bublině
    b) Není mi jasné, jakou váhu má pak od tohoto fundamentu se odvíjející „historická geografie„.
    Část programu je pak věnována samozřejmě „integraci a evropským strukturám„.

    Za pozornost stojí předpokládaná uplatnitelnost toto vystudovavších bakalářů:
    Absolventi se mohou uplatnit například v těchto oblastech:

    – práce v muzeích, knihovnách, vědeckých institucích (dokumentační a kurátorská činnost na juniorních pozicích),
    – kulturní publicistika a popularizace historie (běžná i specializovaná periodika, rozhlas, televize),
    – odborné redakce a nakladatelství (vydávání historických, společenských a kulturních knih a časopisů),
    – odborní průvodci a organizátoři u cestovních kanceláří,
    – státní správa a samospráva (zejména úseky památkové péče nebo kulturní odbory).

    1. Nechal jsem se stařecky unést zabíhavým myšlením.
     Jednoduše, dotyčný nebyl student historie, ale byl student oboru historie – evropská studia .
     Docela rozumím, proč se druhá část názvu jeho oboru tak velkoryse (byť nikoliv vždy) přehlíží…

     1. Myslím, že někdo sem toho Umlaufa dával už minulý týden. Dám krátký výřez z jeho článku:
      ***
      (…) Od nepřímého a mediálně mazaného nabádání k vraždě Putina ve státním rozhlase pak jdeme k vraždám na FF UK jako vlajkové státní instituce českého humanismu.

      A je dobré vědět, že z adres IP na zdejší alma mater byla vytvořena platforma na mediální útoky proti Rusku (ZDE). Nemohu ověřit, zda jsou údaje z citovaných webů správné, ale uvedly je oficiální weby mainstreamu.

      Takže z oficiálních trollích farem určených pro pěstování nenávisti, jsou čtyři (!) přímo na státních fakultách. Tyto humanistické veřejnoprávní instituce platíme z našich daní, tak je citujme:

      Filozofická fakulta UK, Praha
      Fakulta sociálních věd UK, Praha
      Fakulta humanitních studií UK, Praha
      Fakulta sociálních studií, MU, Brno

      Kruh násilí se uzavírá: od Putina v pytli na mrtvoly v Praze jdeme k Rakušanovi ve stejném pytli na Kolínsku (ZDE).
      Od mládežnického pořadu o atentátu na Putina jdeme ke střelbě na FF UK.
      Tato fakulta je na seznamu veřejno-právních institucí, které profesionálně šířily nenávist přes jejich IP adresy.
      Tolik ke stavu institucionální nenávisti, pilně pěstované v české akademické kotlině. (…)

      https://outsidermedia.cz/sileny-strelec-a-silene-humanitni-vedy/

    2. Dřív stačil na knihovnika tříletý učební obor a na průvodce a organizátora v cestovce stačil gympl a večerní dvouletá jazykovka a na kulturních odborech běžně seděli maturanti. Zapojili se hned v době plnoletosti do výdělečné činnosti a bylo na důchody. Ne jak dnes, každý studuje do 26 a kde nic tu nic.

   1. Ujišťuju se neustále, jak je zatraceně dobře, že nemám ani FB, ani TW účty.
    Myslíš, že by mi to ten chcípák řekl do očí? Nebo svým vlastním prarodičům?

    1. Ten projev je infantilní – chcípáček ještě nedospěl, proto dětsky vzdoruje. Případně dostal ještě nedávno od táty pár facek, či zaražené kapesné, děda mu nepřispěl a chtěl po něm naštípat dříví. Nebo žije v totálně dysfunkční rodině. Ale zapomíná na jedno – stárnutí si nevybírá a i on jednou bude důchodce.

     1. Re: Matzurka

      Ksichtoknížkové výšplechty jsem nečetl, nicméně mám intenzivní pocit, že autorovi (-rce) verbálních útoků na dědky a báby nevysvětlíte VŮBEC NIC!

      Proč?

      Protože je chytrý, mladý a krásný…
      … samozřejmě že fó evr, vy jeden hloupý macurko…

     2. A nakolik se domníváte, že jde o ojedinělý projev jednoho nevychovaného asociála?
      – více než polovina děti nemá úplnou rodinu
      – dětských psychologů jak šafránu
      – jde o už 2. generaci rostoucí v bezbřehé svobodě bez zodpovědnosti zato s nárokovostí na vše
      – vzdělání až na výuku angličtiny naprostá tragédie
      Atd atd…

      1. Mno, mám to štěstí komunikovat s VŠ studenty, ovšem přírodovědných a technických směrů. Málokdo z nich má podobné názory. Naopak, spíše jde o jedince, dnes bychom asi řekli konzervativní, kteří navíc nemají potřebu své názory někde ventilovat (možná nemají čas, studium je náročné a řada z nich si ještě přivydělává na brigádách).

       1. také mám to štěstí, ale technicky vidíme jen ty lepší z lepších. I tam je posun od kolegiálnosti do soutěživosti s ostrými lokty. Už nevidím takové ty dobré party kluků a holek, co spolu jezdili na hory a jiné čundry, páchali všemožné vylomeniny (ale ne nějaké vyložené průsery), spíš už jen solitéry co je spojují “chlastačky na doraz”. Vidím i víc hraničních osobností (např. histronských, manipulativních, zlomyslných), ale často ruku v ruce jdoucích s nadáním (ale možná je “něco” za “něco”).

        1. Vždycky je něco za něco. Ale nemusí to být psychopatické rysy v tom smyslu, jak se to označení běžně používá. Mohou to být masivní úzkosti, těžké deprese, onemocnění z okruhu schizofrenie, Aspergerův syndrom, závislosti…,

    2. Tečočamp:
     Taky nemám. Moji vnuci by si rozhodně netroufli – nebo jen jednou.
     Ostatně takovým mladým jelitům většinou odpovídám “ jojo, je to strašný tihle starci. Ještěže vy se toho nedožijete, viďte?“

 13. Já bych ty inteligenty ohledně jejich vlastních názorů tak nedémonizoval. Jak psal J. Werich: „Inteligent se rád ohne“…

  1. Uz je kazdej yntel vohnutej ze skoly. Uz do skoly dou vohnuty.
   Sou ve vlade. Do ty taky dou vohnuty.
   A v uradech, urednik pocita s totalnim vohnutim ,
   aby nesel k lopate udela vsecko ../Populace se vohnou terorem vod skoly samozrejme/..
   S temi kteri na nej pracuji urednik parasiticky pohrda ,nebot ponizene a servilne napodobuje moresy panstva ,ktery ma nad sebou..
   Domniva se , ze si to panstvo preje vod nej a taky aby udelal radost a zavdecil se..
   A zavisi na panstvu a ma strach by nebyl vyhozenej..
   Panstvo ,obratem zase tem ponizujicim se podelanym ,predposranym strachem ,
   za drobek ze stolu a servilnim ,plazicim se u jejich bot zadonicim o povyseni ,pohrda ,
   a co jim celkem taky zbejva..
   Duchodci sou jejich brzdou pokroku ,ale jejich penize , ktere ale nashromazdili
   dlouhou poctivou praci, brzdou nejsou a celozivotni vykoristovani jejich
   prace nizkymi platy a pod ochranou statu, ted uz vykoristovany bejt nemuzou..
   Tak co s nima.
   Ty co duchodcum dou po krku nejsou ovsem zadny peetove..
   Jak se nam porad naznacuje. A vnucuje.
   Udelaji i tu nejspinavejsi praci.

   Zacina ,probiha kandidatum na pres. usaku vzajemne zakazovani v jednotlivych statech..
   Vi se, ze miliony uprchliku jsou vzdy na strane tech ,kteri je nechali pribehnout.
   Zadelava se na obcansky protesty..Minulou obcanskou valku zavinili ,tradicni otrokari , protestanstsky otcove refoluse, byli tradicni otrokari.
   V 1862 ,kdy obcanska valka zacal za zruseni otroctvi , jenom 7% populace melo nejaky otroky.Bidne malo a stacilo otroctvi vladou jednoduse zrusit.
   Ale slo vo vyloupeni celyho Jihu ..750 tisic mrtvych.
   Vzdycky de predevsim vo to zahnat nejak vohnuty lidi do valek.

   Kozak ztratil hlavu. Se nevi jak ,ale ztratil. Prej ,pac se to jen suska kolem.
   Patraci /investigative/, novinari , se snazi vypatrat oficialni lzi , z oficialniho mlceni.
   Opakovaci automaticka zbran uradu medii a porucniku ,strili na kazdeho….
   Policie jednala uplne spravne .Porad dokola.
   Ani ne tak spravne , jako uplne.
   Bez hlavy uplne,bude se porovnavat to DNA . Tedy jestli von byl uplne von.
   Otce a ditete DNA zavrazdeny v Klanovicich..DNA v dome Kozaka a na universite.
   25 zranenejch uplne /zaryte/ mlci. A nevydaji ani hlasku..Ani jeden.
   Ponekud neprirozeny , nikdo se nepta proc uplne nemluvi.Policie jedna uplne.
   Kdo se nepta nechce vedet. Vedela policie ,ze cestuje do Prahy vod matky.
   Vedela policie, nez to vsecko zacalo …Aby potom /se tvarila/a zase nic nevedela..
   To se stava i v nejlepsich rodinach…

   Nema cenu kritizovat ty media , Putin je Hitler ale neni a nemuze bejt, byl zvolenej velkou vetsinou a chce vodnacizovat a este to
   provadi v praxi. Kdo se s nima patla jen reaguje na jejich hovadiny a se umaze.
   Hitlera dosadil bez voleb demokratickej rezim. Zvolenej nebyl.
   Ukrove sou zase rusove a kladou odpor ,prohravaji , ze nemaji vybaveni jako rus.
   Nemaji vladu, ktera by narod organizovala k tomu.
   Rezim a demokratickej ,bez voleb ted, je zalozenej na nasili teroru a prevratu..
   Aby volby nebyly , ten boj probiha i v Usa.
   Jako ten rezim druhej , taky zalozenej na nasili..
   Lod se nasilim posle do trochu rozbourenyho oceanu a potom se umele, ten ocean rozbesni ,co nejvic. Na ovladnuti.
   Prostredek je ta jedina demokraticka lod ,k rozbesneni oceanu umele zfanatizovanych rezimu islamu. Ktery tam driv nebyly , vidime obrazky zcela civilnich po evropstenych pokojnych populaci ,Hanzelka a Zikmund tam projizdeli vsude.
   Pritomnost ale vypovida , svedci a votrasa zaklady vybudovanymi
   na nepravdivy ideologii minulosti..Zatim si toho nikdo nevsima..

 14. Takový malý ekonomický zkratík, stojí za přečtení. Samozřejmě, bába je jinak čarodějnice co žere děti a lítá na koštěti…

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zena-ktere-putin-sveril-svoje-penize-evrope-muze-jeste-poradne-zavarit-242029?_zn=aWQlM0QxMTgzODcyODM4NDgxMDI2MjA2OCU3Q3QlM0QxNzAzODg2NjAxLjg5NSU3Q3RlJTNEMTcwMzg4NjYwMS44OTUlN0NjJTNERUVCQTA3NEUyMjhGMkYwMUM3MzlBQjFEMkQzODhEMjU%3D

  A kontrolní otázka, soudruzi, jaký HDP má ČR?
  A Ukraruina?

   1. Což o to, komentáře svědčí jen o hulvátství a militantnosti “kavárny”, agresivní rusofobii a neskonalé aroganci spolu s pocity nadřazenosti téhle části populace nad ostatními, kteří pak jsou pochopitelně jen bezzubými dehumanizovanými dezoláty (magor z fildy měl pro svou psychopatii dokonalou živnou půdu).
    To už nepřekvapí.
    Co je důležité, a poněkud zapadá je rozdíl těch výkonů hodpodařství. ČR neválčí a propadá se, RF jde vzhůru navzdory sankcím a válečné výrobě.
    Závěr: ČR i EU vládnou extrémní škůdci

  1. Seznam je až neuvěřitelná žumpa. Čímpak to asi bude, že lžou a oblbují nejuvědoměleji?
   Soudružka Nabiullina oceněními kosher sekty byla zaplavena. V roce 2015 časopis Euromoney vyhlásil Nabiullinu bankéřkou centrální banky roku. V roce 2017 ji The Banker jmenoval centrální bankéřkou roku v Evropě. Následující rok ji Mezinárodní měnový fond pozval, aby potěšila uši kazisvětů výroční přednáškou. Oni chválí jen souvěrce. Co Nabiullina páchá, v zájmu židovské lichvářské vrchnosti páchá, a ta ruská šmelí se souvěrci KoZa i přes haldy sankcí.

   Katasonovov sdělil, že ruské tajné služby zkoumaly řetěz akcionářů Jukosu..Asi na patnácté úrovni akciovek, které vlastní akciovky, se zjevil ten kosher zázrak: Rothschild fund of Gibraltar. Podobně to je se spoustou bank parazitujících v Rusku. Banksteři jsou přisátí na oběhový systém Ruska a současně z vnějšku se snaží Rusko, skrze své protektoráty a haldy mrtvol, rozdrtit a ještě důkladněji rozloupit.

   Současně soudružka Nabiullina dbá na modlu banksterstva, budování digitálního koncentráku, CBDC.

 15. Cenzura prorůstající státním aparátem, skomírající svoboda slova
  Je to znamení utahování šroubů. Ti, co vystupovali za svobodu slova, se mění na ty největší cenzory.

  Do boje s „dezinformacemi“ se poslušně stále více noří užiteční idioti jako třeba agenti Aspen institutu. Stávají se nositeli těch nejnebezpečnějších tendencí, které se ve škole mohou vyskytovat. Ten tzv. boj proti dezinformacím, k němuž vyzývají učitele, je uvědomělým trýzněním, i sebetýráním. Pokouší se úplně měnit výukové plány způsobem, který dál narušuje přenos základních znalostí.
  Někdy se mladí lidé nechají snadno manipulovat. Horší jsou však ti, co tahají za nitky, ti manipulátoři, kteří se za tím schovávají.

  Kombinace vydírání, lhaní a manipulací. Jsou to gangsterské metody naší SSvaté vrchnosti, Globálního ž., pardon Parazita.

  1. De predevsim vo povsim toho stupne , /kterej se stupnuje/ vohnutelnosti.
   Maly hovno dostane moznost ve vlade. Tedy bejt novy umely ,vladni panstvo .
   Za to se vohne a snazi nepricetne. Udela vse pro sve porucniky.
   Smerem dolu. Siri tu svoji vohnutelnost vsude a velkym tlakem, kdyz my ,
   se musime vohejbat , tak vy este vic. Takze mame system vozubenych kolecek ,
   ktery se toci a votaceji jiny a mensi. Tady mate smysl toho, co mate.
   Na yntel je to videt protoze sou hystericky a tlaci se furt dopredu ,
   uz zacek /maly hovno/ je spokojenej ,sam sebou
   kdyz u tabule vodrika vsecky poucky zpameti a navic se citi povysenej nad ty,
   co dostali za dve. A kde se ty Fialove berou.
   Takovyho premianta vubec nezajima obsah a nebo smysl toho co vodrikava u tabule ,
   uz vi ,ze nesmi myslet ,jen kecat a kecat ,
   chce bejt pochvalenej a tim se odlisit a bejt povysenej nad jiny.
   Temi co dostavaji za ctyri nebo hur pohrda , nebot chce bejt novy panstvo.
   Ted ministerstvo ma za ukol si takovych povsimnout. To je pro kazdej rezim ,ten pravej material na zpracovani a povyseni , nebot ….

   Hitler , nejdriv taky maly hovno , ve skole nevedel , potom se zaplet s komunistama ,ale smer na vohejbani ,
   /a vohejbal se hodne ,vrozenou hysterii ,kterou jeho maminka podporovala ,ale otec ho za to mlatil ,hlava nehlava/ dostal, kdyz byl poslanej do kurzu propagandy a vyuky ovladani mas /veda rozvinuta jiz v usa/…
   Tam se ukazalo , ze ma talent /hysterickej zvanil si nemoh pomoct, zvanil porad a vsude,
   kde nasel nekolik lidi ,ale ve Vidni ho za to casto hrube vyhaneli, chteli mit vod tech kecu pokoj a proto Viden nemel rad a vodesel ,ale behem valky se porad vyzvanoval , obeti nemohly nic delat , ani dovolenou nechtel , to si povsimli nadrizeny/ ,
   potom jako jejich agent byl posilanej , aby spehoval politicky strany a tam mel posluchace a zacal vynikat zvanivosti..
   To je co se pocita v rozvracenym state ,valkami, porazkami , bidou , krizi ,inflaci nasilim atd../Zvanivost na nas z Londyna mela velkej vliv podobne , behem Protektoratu , masy potrebujou kecy na ulevu a nadeji aby nejak prezili a to Naseptavaci dobre vedi, Naseptavaci ,jako JM ,to je dobre vedet. /.
   Svadi se na nej na H.vsecko ,ale mimo to, ze byl zdrogovanej a hysterickou posedlosti zvanit az
   5 hodin, nijak nevynikal..
   /Hysterie =pathologicka manie ,ovladat ve svym okoli , kazdyho a vsechno a za kazdou cenu./.
   Stoji za pozornost vod zacatku paradni uniformy nacistu ,vlajky , vyzdoby
   kolik to stalo /kdo platil/ ,ve zbidacenym Nemecku aby udelali dojem..
   Vohejbani vsech a vsude se porad rozviji..A sou na to obrovsky prostredky a moznosti..

 16. Můj čerstvy zážitek z “diskuse” v baště libtardů dává seznat, že tvrdé jádro je neskutečně militantní “nad rozumem víra”, vulgární a má znaky sekty nebo i islámu (klatba nad odpadlíky a vůbec nositeli kacířských myšlenek).
  Diskuse s nimi prakticky nemožná, v lepším případě BAN po 3 nehodícím se příspěvku. Tedy tito od svého přesvědčeni neodpadnou, a pro “uřvanost” mají i neúměrnou mediální pozornost….

    1. Někdo Vás na FB naprášil, dopadl jsem někdy okolo 2009 stejně. Karta z obchoďáku jim nestačila, poté jsem to pustil k vodě.

      1. Však sis užil za tu masokostní moučku, venčení velblouda, s vedením JČÚ, divou Ingrid, sousedy na chalupě “srandy kopec”, ne?
       Jenom to militantní jádro oponentů by dnes mohlo udělat ze Sofie polosirotka…

 17. Jak to řešili soudruzi? Za socíku byl pohled strany a vlády taky často v rozporu s realitou.

  Více se chlastalo? Nebyly mobily? Měli lepší propagandu?

  1. Dežo se v zime zobudí a v byte je pekne teplo. Chytí radiátor – je horúci. Pustí vodu – tečie aj teplá. Pustí plyn – plyn ide. Rozrušený Dežo kričí: „Aranka, vstávaj! Komunisti sa vrátili!“

   1. Nebo jinak : Pride babicka v roku 1956 na Narodny vybor a pozdravi : „Nastráž !“ Uradnik nato : Ale babka, to ste si pomylila dobu… Dobu mozno, ale teba nie !

    1. Já to znám současné – obrázek ovšem vložit nemůžu:
     Zdraví se babka s PePou a říká „čest práci, soudruhu generále!“ PePa na to – nespletla jste si dobu, paní? Babka na to „dobu možná, ale tebe soudruhu rozhodně ne“.

   2. Je to marny. Bandita porad mele to same. Mohla by Samkova rozdat veskery majetek potrebnym a vstoupit do klastera, a on by do ni porad tepal. Jak u blbejch. Je to internetovy kolovratek.

 18. A gdo je tedy větší blázen, líbtard, kerý skáče po naší zemi jako JOJO tamhle něco rozbije a támhle něco šlohne, tudle někoho zpitomí támhle zaprodá, zpronevěří, vyveksluje a draho prodá nebo ten kerej to vidí a jen se mu vysmívá, dramatizuje to, popisuje to a ukazuje na to a pak to vidá knižně aby za to dostal nandáno líbtardích, falešných, zlodějských bankocetlí?

  1. Pane Sasine.
   E komiseJoury,kterou ten náš Brblouš do EK prý osobně se Sere sem nominoval a nyni se vymlouvá, že sice umí řídit republiku jako fabriku .ale ani jednu ubohou ženskou neuměl zvládnout a tak ta jeho zástupkyně tam nařídila prostřednictvím nikým nevoleneho politbyra j EK komise za vedení toho lejna ,která chce poté co nám Joura mazanym zpusobem zavře pusu 🔔🤐má nařídit z EU omezenou platnost bankovek,za které musí všechny synové a dcery z SV co nejrychleji koupit své potřeby tj chleba ,rohlík a mleté ponravy ,neboť bankovky budou mít omezenou platnost a kdo bude protestovat nedostane z Nepodmíněného zdarma
   příjmu ani dup.
   Ministr vnitra je Durdík,když mu člen SPD dává na kedlubnu ,že vinný je režim, který se nechce z kapitalismu bez přivlastkú změnit a na první prioritě vzdělání produkuje jak se ukazujenepotřebné humanisty a kavárenské povaleče ,kteři jsou neomarxistickou ideologii banksteru vzdělávání,aby šli proti
   penzistum pry majíci příliš vysoké penze a tak vláda svým voličum ukradne za to že ji zvolili hafo peněz zvyšování cen potravin,aby si koupili jen levné mleté ponravy.HANBA no ni🔔😭🐐🇨🇿?

   Káže husitka paní AzKSH a ne,že ne ANO!👣🍀👍

   1. Jinde maji jiny ministry a ministryne , pisou ze …
    Jedna prave prohlasila , plivat na krestany a na ty jiny ,to je nas narodni zvyk.
    /Nejde vo vtip/.

  2. Sasin, nechceš to knižní vydání rozvést?
   Knižně to už několikrát přece vydal Babiš. Včetně stručných návodů, jak se stát miliardářem.
   Babiš udělal všecko, co píšeš – šlohl, zpitoměl, zaprodal, zpronevěřil, vyveksloval, draho prodal – a ještě se vysmívá v knížkách lidem, jako jsi ty, nebo já, kteří to neudělali taky.
   On tam jinými slovy píše :
   „Jste blbci, jestli jste neudělali aspoň půlku toho, co já. Mohli jste být taky miliardáři. Mohli jste prcat pěkné, mladé barbíny jako já, pak je vzít do Ameriky a vykecávat s kolegou Trumpem.
   Mohli jste prcat takové kočky, co při návštěvě mojí farmy, můžou nechat v blatě zabořené kozačky za 50.000. Vytáhne je z těch kozaček nabušená ochranka, v náručí odnese bosé, do teréňáku Géčka za pět miliónů, kde mají další troje podobné kozačky, ke každému kabátu jiné.
   A ještě k tomu všemu, si večer na internetech možete dělat prdel ze všelijakých Sasinů a Vidláků, vysmívat se jim, jací jsou to osli.
   A na závěr jim řeknete to lidové „Čau lidi“ a na těch internetech je vybídnete, aby vás volili.
   A oni to udělají, protože jim někdo z naší agentury nakukal, že je to menší zlo.“

  1. Jestli jsou tím myšleny peníze, tak nedojdou.
   Za normálních okolností, při tomto způsobu hospodaření a válčení, by už dávno došly, protože by nebyly ničím kryté. Ani reálnou, ani virtuální prací, jede maximální spotřeba – a nic.
   Vyrobené zbraně nejsou hodnota – ty za pár minut, nebo hodin někdo zničí jinými zbraněmi.
   Příkladmo UA, tam to žere pět miliónů dolarů denně, aniž by ta země cokoliv dávala – a pořád nedocházejí.
   Nikde okolo, nevidím státem a pro lidi vytvořené, reálné hodnoty, které tu zůstanou třeba 50 let a budou jim sloužit tak, jako nám slouží Husákovy mateřské školky.
   Ti předchozí komunisti, ti tvořili reálné hodnoty pro lidi, ne pro sebe.
   Žádný vysoký komunista neměl deset baráků, které by pak za přemrštěné peníze prodával občanům.
   Reálné hodnoty pro sebe a své rodiny, tvoří dneska jen pár desítek tisíc vyvolených.
   Zbytek lidí, kteří snad vytvořili nějaké, často jen papundeklové hodnoty, je bude doživotně splácet. Hodnotu jim bude užírat inflace z těch peněz, natištěných na válku s Ruskem, kterou nikdo nemůže vyhrát.
   S povýšeným úšklebkem libtardů a ideologů v televizi, jedeme expres do řiti a ještě si za to platíme.
   Ve 24 letech tohle inteligentní mladý člověk vidí a chápe.
   Já sám, jsem ve 24 letech učil starší dcerku chodit a taky jsem, přes pouhé ÚSO, ledacos chápal.

   1. Jak se proslýchá,USA nejsou moc ochotni pomoci Ukrajině,buď musí natisknout dolary,nebo natisknout a prodat dluhopisy,které už nikdo nechce,ani Čína za své zboží.Málokterý stát má volné peníze,spíš potřebuje pro sebe,na investice,na sociální výdaje.Většinou teď nakupují dluhopisy banky,důch.fondy,jak nebudou moci USA splácet dluhopisy,zkrachují banky,důch.fondy a to už známe.

  2. Mohlo by se zdát, že dochází, ale zatím je jen nechtějí dát Zelenskému. Zelených papírů je pořád dost, jen pomalu ubývá lidí, kteří by je chtěli. Proces bude pozvolný odchod od USD k jiným měnám, ale natolik, aby to příliš nepoškodilo kurz USD. USD skončil ve chvíli, kdy se ze zabavení cizích vkladů ve zlatě (Venezuela) stal opakovaný případ s Ruskem. Každý diktátor světa si spočítal, že potřebuje pro své přetěžce nakradené peníze jiný bezpečný přístav na dobu, kdy diktátorem už nebude a bude potřebovat luxusně žít někde v zahraničí.
   Green Deal měl neočekávaný efekt, kdy si i poslední šejk z pouště dovedl představit, co se stane s jeho příjmy, až nebude zájem o ropu. tedy v případě úplné realizace myšlenek Green Dealu. A začali své naspořené petrodolary investovat a utrácet. Zkrátka začaly mizet úspory, které si vláda USA půjčovala od diktátorů a ropných šejků na financování rozpočtových deficitů. Peníze se sice daly natisknout, ale projevilo se to inflací. Majitel matric na tisk USD zjistil, že existuje určitý limit, kolik toho může tisknout. Nikoliv politický, ale ekonomický = takový, který neobejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *