27 května, 2024

Ženy za život

Když jsem publikoval svůj článek o tom, že své děti do války nedám, spustila se i jiná reakce, než ta Cemperova. Nevyskočili jen udavači a samozvaní cenzoři, kteří bdí nad bezpečím ovčanů, aby se náhodou nedozvěděli něco zneklidňujícího. Nepřišel jen jednotný ryk naší mediální fronty, že jsem dezinformátor, naše armáda ve skutečnosti nic nechystá a všechno by bylo v nejlepším pořádku, kdyby tu pořád někdo nenarušoval klid na práci.

Nepřišla mi jen obrovská podpora, stovky komentářů, mailů, sdílení, kopírování a přeposílání. Neskončilo to jen hlasitým křikem na sociálních sítích, neskončilo to celou řadou dalších literárních a audiovizuálních dílek. Neskončilo to jen vyšší čteností mého blogu.

Objevily se ženy, které si přečetly nejen můj článek, ale také reakce na něj. Přečetly si Cemperovo vysvětlování, shlédly Řehkovu armádní tiskovku, zamyslely se nad tím a řekly si, že Vidlákův cenzurovaný článek je blíž pravdě, než celý generální štáb i s četařkou Babinčákovou.

Řekly si, že není možné mít odvahu jen na fejsbůku, kde je snadné zvednout pěst, pohrozit mocipánům a varovat je, že se nemají pouštět do křížku s matkami, protože tohle nevyhrál ani Brežněv. Řekly si, že je třeba fejsbůk přetavit ve skutečnost. Řekly si, že virtuální matky nestačí, je zapotřebí ukázat politikům skutečné ženy z masa a kostí, které mají děti, vnuky i manžely a nemíní o ně přijít. Je třeba ukázat, že nešlo jen o internetové řečičky, že znepokojení nad kroky vlády je skutečné… zkrátka a dobře, je třeba vyjít na ulici.

A tak se ke mě dostal leták o pochodu z Vyšehradu na Letnou. Na tuto sobotu 10.12.2022. Ženy za život. Ženy, které mají syny, vnuky a muže, které nechtějí dát za potravu dělům. To víte, že jsem si hned popovídal s organizátorkami a slíbil jim podporu.

Holky to nebudou mít jednoduché. Celá akce je dost narychlo. Nesvolávají to už dva měsíce, nemají ani zdaleka takový dosah, jakým disponují organizátoři demonstrací Česka na prvním místě. Ani nemají žádný plán, jak si vezmou republiku zpátky. Prostě jen chtějí ukázat, že kdyby démon války začal brát, tak se budou bránit tak, jak to umí jen máma.

Ono totiž nechybělo moc. Kdyby se nám Joe Biden blbě vyspal a řekl, že do Polska přiletěla ruská raketa, tak prostě byla ruská a dneska už by možná nemělo smysl něco říkat, protože naši synové už by byli na cestě za svými pěti minutami vojenské slávy někde na Donbase. Tohle nám řekli jasně, v případě války NATO s Ruskem bychom byli účastníky konfliktu od první (do desáté) minuty. Naštěstí se kolektivní Biden rozhodl, že si chtějí ještě užít své peníze i jachty a tak se konec světa nekonal. Ale bylo to o fous a ti naši by do toho šli.

Proto si holky řekly, že to tak prostě nemohou nechat.

Počítají s odmítavými reakcemi. Jen poslaly do světa svůj leták, už se dozvěděly, jaké jsou kolaborantky, které nechápou svatý úkol západní civilizace, porazit mongoloidní hordy z východu. Očekávají, že se jim dostane posměšků i urážek. Očekávají, že si na ně každý troufne, každý si otevře hubu a bude je dehonestovat, jak to jen jde. Přesto půjdou. I kdyby jich bylo málo, i kdyby je nikdo nepodpořil.

Protože o životy jejich synů se nesmlouvá. O životy dětí se bojuje.

Hele, doteď jsme dělali protesty my muži. Taky jsme si u toho dost honili ega, vymýšleli jsme plány, jak změnit svět, vymezovali se vůči jiným plánům na totéž, dělali velká gesta, natáhli jsme si tam hodně udělátek na zesílení zvuku i obrazu, přidali jsme záznamová zařízení, abychom jednou měli na co vzpomínat… A také jsme se řádně pohádali o zásluhy.

Možná je načase, aby šly naše ženy. Bez velkých plánů, velkých vizí, bez manifestů a bez lídrů, kteří by si nárokovali čelní místa. Možná to chce, aby šly naše holky a ukázaly prachobyčejný vzdor. Aby prostě ukázaly vztyčený prostředníček všem vládním lokajům a ukázaly, co si myslí o válečném nadšení některých spoluobčanů. Aby ukázaly, že když se teď nebojí vyjít na ulici, tak se za mobilizace nebudou bát poprat se s odvodními komisaři. Aby ukázaly, že mateřský pud a láska jsou silnější než vlastní život. Žádné plány na pád vlády, žádné politické vize. Jen odhodlání bránit svoje děti.

Poznávací znamení je bílá šerpa nebo stuha. A také budou mít růže na rozdávání. Aby ukázaly, že pro své děti dají klidně i vlastní krev.

A tak vás chci vyzvat, abyste přišli. Nebo možná lépe, abyste přišly. A my muži bychom tam měli být taky, kdyby si na holky chtěl někdo dovolovat… Tentokrát nejde o množství. Nejde o sto tisíc lidí na Václaváku. Nejde o politiku. Holky prostě jdou říct těm nahoře, že jim pro jejich válčení děti nedají. Bez ohledu na následky. To stojí za podporu.

289 thoughts on “Ženy za život

 1. Milé matky – POZDĚ… Pokud skutečně nemáte zájem na aktivní bojové účasti Vašich manželů a synů, měly jste dle toho volit. A kolik z Vás, najednou procitlých matek, plnily náměstí kvůli henten oné demokracii a ČT, na podporu Ukronácků, podporovaly sbírky, Pětikoalici, atd….
  Samozřejmě, lépe pozdě než vůbec, ale…. Otevřeně řečeno, dokud nezaplníte opakovaně náměstí v mnoha městech, dokud nebudete doslova šikanovat volené poslance, senátory, krajské prominenty, dokud nebudete v médiích, dokud nebudete riskovat střet s represivní i složkami, dokud se před Vámi nebude babochlap Černochová se Signalistou a Vykulencem schovávat, tak jde o akci “ aby se neřeklo“… A ve svých důsledcích zbytečnou – aby jste doma neměly kluky, co se balí do ukrajinského hadru, a fanaticky Rusy nenávidí… A jak jste na tom vlastně Vy…

  1. Prokecnout, protože je začali křižovat doma, že šla na ruku Putinovi a tak řekla pravdu, že ho podvedla, zachránila si krk, ale docela slušně podřízla větev případné dohodě, která by měla náznak že rusko zase uvěří a německo, jeho ekonomiku docela dobře tímto prosloven podřezala…

   1. Angela Merkelová: „Války končí u jednacího stolu.“
    Oleksij Danilov: „Ukrajina nepotřebuje jednací stůl. Putinovu kapitulaci můžeme přijmout ve stoje.“
    8 грудня 2022, 16:38 • Тоня Туманова • 80265
    Капітуляцію путіна можна прийняти і стоячи: Данілов різко відповів на заяви Меркель про переговори

    1. To je naprosto pochopitelná pozice. Rusko se vzdalo možnosti vojensky nějak výrazně zasáhnout, spořádaně si likviduje svoje lidi jak v uniformách tak bez nich na Donbase, vojensky slábne, Ukrajina posiluje skrze postupné zapojování dalších států (Polsko, USA, EU), tahle proxy válka je pro USA vojensky v podstatě vyhraná, aspoň v této fázi.
     Buď Rusko přepne do roku 1941, nebo vypukne rok 1917 – ale dnes už nenechají vzniknout žádnému Sovětskému svazu.

     1. Polsko tam škodí v „jiných uniformách“ dokonce snad od R. 2013, USA cca 30 let, EU jakbysmet… Nic nového pod sluncem, stejně jako proradnost a zrádnost Západu. Přes všechna prohlášení Kremlu o oněch dohodách, i snaze o jejich vymahatelnost, dodržování, 100% Rus věděl, že klubko zmijí pouze markýruje, hraje divadlo – vždyť to vypadá tak demokraticky… Co jiného čekat než podraz, Rus si je toho vědom.
      Můžeme taktéž konstatovat : Kdo že koho vlastně tahá za nudli…
      Rus je v těžkém obklíčení ( země NATA, základny USA v zemích podél jejich hranic, spřátelené země USA, atd.), je proti němu vedena téměř celosvětová ekonomická vendeta, řeší svoji pátou kolonu, a tady se z toho ještě hýká nadšením – c zemi, kde si tzv. stát neporadil ano s taxikáři, v zemi, kde vlastní prodali i svoje mámy, jen aby vydělali, v zemi, kde se oslavují její vrazi a „chytrý“ plebs to kvituje…
      Tedy téměř 1/6-nu světa mistrují týpci že země, jež stihla rozkrast a rozprodat naprosto všechno, co tvoří fundament státu, a k tomu análním alpinismem zasvinit a doslova zničit exkrementy i zbytky cti a hrdosti…
      Je to stejné, jako čeští experti na fotbal a hokej v TV – tlamou vědí všechno, tlamou trénují výběr galaxie, ale v tom fotbale se klasicky ani nekvalifikovali, a v hokeji nám po 30-ti letech vlády toho nejlepšího v celé galaxii vypráší kožich – dnes už i opakovaně, outsideři…
      Úspěchy i úroveň v prdelí, ale zato velká huba, ta jo, ta nám zůstala, když už byla pokora prohlášena za devku…

  2. Myslím, že obyvatelstvo to nebere nijak negativně. Dohody s podlidmi se nikdy neplní. USA to dělají seriově a nikdy jsem neslyšel nějaký odsudek.

   Něco jiného je to z hlediska těch, kteří na to přistoupili a svým občanům to do včerejška mlátili do hlav jako geniální řešení a jejich úspěch. I přes to, že to část občanů samozřejmě chápala správně od samotného počátku.
   Mít v čele státu svini, která vydupe s blbci kdykoliv a tak nějak z toho má profit i stát, to se odpouští snadno a řada zemí to má jako ctnost.
   Ovšem mít kretény, kteří šlapou opakovaně na ty stejné hrábě a vždycky to interpretují jako kolosální úspěch, to je nejen ponižující, ale i varovné a záhubné.

   Je to proto víc téma pro Rusy než pro Němce. Zmiňoval jsem to zde
   https://web.litterate.cz/tribuna_act/comment-page-16/#comment-87033

    1. Jedna věc je projev pro novináře a veřejnost, druhá je co dávno věděl od tajných služeb a na základě reálných kroků druhé strany. Nemyslím si, že je překvapený doopravdy. V tom projevu pro novináře a veřejnost hlavně padla věta, že nebylo jiné možnosti než SVO. Takhle se jen potvrzuje, že rozhodnutí bylo správné.

 2. Přes bilion korun v řiti!
  Jak se mohlo podařiti
  vytáhnout je z rozpočtu,
  to se nikde nedočtu.
  Kde vzali ti štváči mandát?
  Důchodce si může nandat
  místo kapra suchý smažák
  (pokud tedy není pražák);
  dělají se školní sbírky
  na mastnotu do fašírky.

  1. Kde vzali mandát? Venku na ulici, na náměstí, ve vlaku, v autobusu, atd., se rozhlédněte kolem sebe, a uvidíte „onen mandát“, uvidíte ty, kteří jim opakovaně onen mandát svěřili, kteří je tím mandátem prověřili, kteří jim ho schválili…

 3. Něco praktického: Čajokola.

  Na dvě třetiny vychlazeného velmi lehce oslazeného čaje (na litr a půl vody jeden sáček například English Breakfast, jedna polévková lžíce cukru) jednu třetinu vychlazené bezcukernaté Cocacoly (Zero). Čaj dodá jemnost, Cola dodá aroma a sladkost.
  Možno osvěžit několika kapkami citronové šťávy.
  Vyvážené výborné pití. Navíc ušetříte.
  Mně to především chutná.

  1. Na našem kredenci čekají na svou chvíli dvě veliké zavařovačky. V jedné fíkový likér, v druhé zázvorový likér. Ten zázvorový už má na čase, poprosím svou kvalitnější polovinu, aby ho slila. – Mohl bych i sám, ale od ní je to lepší.

   Taky by to mohlo být vyvážené pití – ale já ho nikam nevyvážím, to tak!

   1. Pane Zakladateli.
    Můj kamarád má rodiče od Znojma. Do jejich JZD přišel vagon datlí pro prasátka na zkrmení. Prasátka byli o hladu a datle byly zkvašeny (vysoký obsah cukru) a vypáleny. Chuťově vynikající alkohol.

   2. Můžu se zeptat, jak děláte ten fíkový likér? Aspoň naznačte. Máme na dvoře velký fíkovník a když má úroda čas uzrát, nevíme, co s ní.

   1. Vím. Chemická výroba. Však i proto ředím. A nenalévám se tím přesmoc Tuze mi chutná „ruský kvas“. Prakticky protopivo. Pokud vyrobený klasicky, ne jako doslazená „limonáda“ je velmi i zdravý.

  1. Jo. Zvlášť ta pasáž či povídka, jak Ijonu Tichému byly sundány klapky z očí. Pro velký zájem již dnes ve vašem kině.

 4. Čtu readovka.news a tam je sloupek Vkontakte. Tož ho projíždím a co nevidím, Strelkova vygnali v Moskvu.
  Tak je chlapec zpátky a v diskuzi ho pozitivně nečastují. Že byl pouze vycvičit dobrovolnický pluk a že se mu do války nechtělo.

  1. Já pořád říkám, že Strelkova nemá cenu sledovat. Buď říká pravdu a pak je v Rusku větší demokracie než tady, protože kterýkoliv diktátor by ho za takovou pravdu nechal zastřelit už dávno. Nebo je součástí zpravodajské hry, kdy vypouští mlhu, občas v ní řekne i kus pravdy kvůli důvěře a bude využit v budoucnosti pro tzv. Velkou lež. A nebo je to prostě zneuznaný stařík, kterému se to sesypalo ve Slavjansku a vlastně všude, kde si hrál na geroje a teď prostě plácá nesmysly a Putinovi je úplně ukradený.
   Já bych řekl, že je prostě součástí hry.

   1. A vy jste ho nekdy sledoval?
    Je to jeden z mala lidi, kdo se kontinualne a obsirne vyjadroval po celych 8 let.
    Je trivialni si srovnat co kdy rikal on, co se tvrdilo tam a onde tehdy a potom a pak to proste srovnat. 8 let na kalibraci.

    1. Sleduju ho celou dobu. Ale nevěřím jeho motivaci. Podle mě je součástí zpravodajské hry. Má nějaké informace, ale nikdy ne všechny a vždycky k jeho sdělení něco chybí. On ví to, co mu řeknou, aby věděl. Tady ho berou jako slovo Boží, ale on o záměrech generálního štábu ví asi tolik, co my. A pokud něco ví, tak to ví až ve chvíli, kdy už je to evidentní a dojde to i Zalužnému.
     Strelkov nikdy nic nepropálil. Nic neprozradil předčasně. Nedal nepříteli žádnou výhodu.

     podle mě vypouští mlhu.

     1. On neni v kontaktu se stanem a sam to rika.
      On jen zna situaci po celych 8 let. Muzete si pustit ty hodiny a zapisovat, co kdy rekl, jestli se to ukazalo jako pravdive nebo ne.
      Bez ohledu na apriorni hodnoceni a sympatie.
      I kdyby to byl nepritel, a vlastne tim spis.

      Jestli Putin a Merkelova dnes rikaji to, co on pred 8 roky, a tehdy to bylo strasne a nemyslitelne.
      Neznamena to neco?

      Ja kdyz jsem poslouchal co rikal dnes, tak jsem jen konstatoval, ze on opakuje tentokrat to, co ja. S jednou vyjimkou. Myslel jsem, ze pri ustupu z Chersonu po nich nestrileli. On tvrdi, ze strileli.

     2. Tak třeba si najdete tu jeho mlhu, kterou vypouštěl o účelu vyzbrojování Ukrajiny a roli tzv. Minských dohod. Mluvil o tom naprosto jasně a konsistentně celých 7 let.
      A co se ukazuje dnes?
      https://twitter.com/SMatykiewiczova/status/1600925951562764288?cxt=HHwWgMDS6ffq0LcsAAAA

      .. jéééjdanááánku.. oni vyzbrojovali Ukrajinu proti nám cíleně, oni ty Minsky podepsali jen proto, aby získali 6 let se na nás vyzbrojit a nachystat na válku, nikdy nikdo z nich neplánoval cokoliv z toho plnit – a my jsme tomu tááááák věřili a oni toto … takové neštěstí .. to přece nikdo nečekal! Partňóři naši nejdražší nás podfoukli. Ale jsme připraveni jednat o Minsku 3. Teď se to jistě povede.

      Kdyby aspoň řekla, že to byl Putinův nejgeniálnější plán a že oni mají v rukávu něco, co svět neviděl, mohla být aspoň na Kydech sranda. Tohle je totiž už ponižující. Všichni, co se elementárně zajímali, to viděli od samého počátku a kdo ne, ten si to mohl poslechnout i s argumentací. Kdo byl hňup, tomu to muselo dojít do pár let. Ti zbylí si to můžou vychutnat z nářků Marušky Zacharové a určitě bude „azabóčen“ i její šéf.

 5. OT o Grýndýlu a bruslogradských hlavách pomazaných.
  To se jen tak nevidí.

  Když Bruslani zjistili, že jsou s teplem na zimu v pééérdeli, narychlo odvolali část sankcí na ruské uhlí, aby snížili talk na plyn a uhlí z jiných států.

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/12/07/flash-bloomberg-rusky-vyvoz-uhli-se-vraci-na-hodnoty-pred-uvalenim-sankci-eu-v-souvislosti-s-tim-ze-je-eu-rozvolnila/

  Konečný výsledek – EU sice má uhlí podstatně dražší, ale zato méně kvalitní!!!
  A navíc je v pééérdeli hen ten grýndýl, bo zima jak cyp.
  To fakt nevymyslíš…

   1. Vidláku, nechci rejpat, ale pravečák/levičák, pokud se baví o základech ekonomiky a poslečnosti a rozumí jim, tak se musí shodnout, můžou mít jiná řešení, ale pokud se neshodnout na základech, tak buĎ tomu nerozumí jeden nebo druhý nebo oba dva 😉

    Takže divíš se něčemu, co by tě mělo potešit, že je předpoklad, že tomu co říkají fakt asi rozumí a netlachají jako Fialenko, kde budeš tleskat, že se neshodne s Babišem…

  1. Nechci se opakovat, ale je to perfektní odkaz.

   Je to vhodné rozšířit jako řetězák.

   V češtině to může být hymna boje za mír.

   Kdo může být proti míru?

   1. Ládik!!! by tomu mohl dát český text.
    Byl by to asi trochu drsnější text, ale obzvlášť ti současní místní váleční štváči/štváčkyně (Zakladatel nebude novotvar komentovat, ano?), kteří se dusí nenávistí, si to zaslouží.

    1. Napište Nohavicovi… a nebo se do toho pusťme tady na Litterate. Máme tu svého barda Ládika, to bychom mohli dát dohromady.
     Uděláme si pak akci, kde to nazpíváme.

      1. „Originál nelze překonat.“

       Ládiku,
       překonat ne – ale je účelem být lepšínež originál ?
       Nemuselo by jít o překlad, stačil by text , jaký by napsal v podobném duchu Ládik.
       Pochopitelně – vyžadovalo by to toleranci k několika jadrným slovům, aby to znělo upřímně a nesentimentálně i v tuzemském prostředí, tím spíše v lašské Gorolii.

       Před lety jsem pár zahraničních písní přetextoval (na prosbu kapelníků), dvě z nich se dokonce hrály nějaký ten týden v rádiu.
       Ale silně jsem za desítky let vyšel ze cviku, navíc nejsem ve formě.
       Otextovat by to ale neměl být problém, zvláště pro tebe. Určitě by to bylo o třídu lepší než devadesát procent textů třeba takového Tomáše Kluse, promiň, že tě srovnávám s takovým béčkem až céčkem.

       Má to jednoduchou strukturu a rytmus, zvládl bys to levou zadní!

       1. Nejlepší inspirací je osobní prožitek. Musel bych vidět povolávák. Jinak bych mohl sklouznout od tématu, jako vždycky.

 6. Jestliže mám na vybranou mezi uchazeči o správu veřejných záležitostí, upřednostňuji toho z nich, který projevil největší zdatnost při správě svých záležitostí.

 7. OT: Maďaři jsou s palivy totálně v prxeli. Poté, co Orbán zrušil populistické, proruské, netržní a xenofobní zastropování, vylétly maďarské tržní ceny tak vysoko, že tam litr benzínu vychází už jenom! o dvě koruny laciněji než ve fyallastánu.
  Tak, a mají za to.

  1. Jim se to za pár dní zase srovná, až dovezou palivo, které předtím nevozili.

   Víte, ono je to trochu komplikovanější.
   Pokud by stát nakupoval ropu od Ruska a stát měl v držení rafinerku, tak může prodávat svým občanům palivo za neprodělečnou cenu, tj. takovou, jako dosud.
   Pokud by rafinerka měla větší produkci, může vozit sousedům za jejich ceny, dané embargem na ruskou ropu.

   Co ovšem nelze, je jen tak určit cenu a nemít v rukách tu rafinerku. Pak je jasné, že německá rafinerka nebude v Maďarsku prodávat za málo, když může na Slovensku za hodně.

   Nemá smysl se vztekat nad netržními opatřeními typu definice ceny benzínu, když jsou vyvolané netržními opatřeními typu sankce.

   Buď hodnoťte celý případ tržně, nebo politicky, ale je chyba vyvolat politicky ekonomickou katastrofu a pak nadávat někomu že to řeší mimo rámec trhu. No.. on s tím přece nezačal.

   Takže klíčová otázka spíš je, jak se zachoval MOL. Jako ČEZ?

   1. no a ještě se to seběhlo takto: madarská rafinerie jede na 50% z důvody oprav a údržby a „kamarádští“ zahraniční dodavatelé snížili své dodávky do madarska. taková náhoda a jak na potvoru zrovna po vetu madarska k novému dluhu EU pro ukrajinskou černou díru. takže bych to nazval takovou bratrskou pomocí, jsme moderní, tanků netřeba

     1. Re: Gogo

      Feferóni mají rafinérky mimo jiné v Százhálombattě, v Kazincbarcice a v Tiszaújvárosi. Kromě toho mají pařáty ve Slovnaftu.
      Co tím chci naznačit.
      Že nám soudruzi tzv. krmí uši.
      Prý byl nedostatek benálu, ale fronty na pumpách nebyly.
      Hahaha… Asi feferóni osedlali koně a jeli na Rusa, když jim došel benál…
      A ť to vykládají těm, co žerou seno.
      Anebo by to taky mohli předčítat hadům v lese, to vyjde nastejno.

      1. Nechapu…muzete to rict vic polopate?

       Moje teze je, ze pokud stat drzi kontrakt na ropu a ma plnou kontrolu nad rafineriemi, tak muze v pohode urcit cenu paliv.

       Jestli ale tu kontrolu nema, zahranicni vlastnici pujdou proti, zejmena kdyz jsou nepratelsky orientovani. Pak pri pokusu o urceni ceny vyvolaji nedostatek.

  2. Otázka pro prostého člověka l
   Kdo je v prxeli?

   Za Maďarskem jsme v prxdeli až ve čtvrté desítce.

   https://www.kurzy.cz/zpravy/684545-cesko-chudne-prumerna-ceska-realna-mzda-podle-naseho-odhadu-propadne-o-8-3/

   Jak z pohledu historie Česka, tak i z mezinárodního srovnání tedy vyplývá, že se rok 2022 v tuzemsku zapíše skutečně mimořádným skokovým poklesem reálné mzdy. Objem mzdových prostředků, který by čeští zaměstnanci v roce 2022 museli dostat navíc, aby si zachovali životní úroveň z roku 2021, dosahuje přibližně 170 mld. Kč. Právě o tolik se tedy letos budeme muset „uskromnit“. Průměrnému českému zaměstnanci, který pracuje na plný úvazek, tak za celý rok 2022 bude k dosažení předchozího životního standardu scházet přibližně 40 tisíc korun, tedy asi 3300 Kč měsíčně. Jeho reálná kupní síla se tak vrátí zpět v čase přibližně do roku 2018.
   Hlavně, že Martinovi V. chutná.

    1. Ona tam je ale i ta cast, ze Orban tu regulaci fakt narychlo zrusil.
     Probral bych to rad bez ohledu na sarkasmus, ktery jsem, mea maxima culpa, na prvni pohled neodhalil.

    1. Včera v Penny máslo Olma za 59,90, v údajné akci bývá za 49,90.
     Jiné značky (Madeta a Selské) krom polských jsou za stejnou cenu. 60-44=16.
     Pro Vás šestnáct korun možná nic neznamená, ale pro jiné ano.

     1. Jsou věci, které nechápu. Já dnes koupila ve slevě/do 12,12/ 15 dkg BIO máslo 82% z polabí. ,
      jak tomu rozumět? ví někdo – přísady nejsou uvedeny.

   1. Nejenom na Arabském poloostrově!
    V Africe také vítají Číňany chlebem a solí.
    Starají se výhradně o byznys, ydejologické školení přenechají moudrému kolektivnímu Západu.
    Z Číny jezděj obchodníci, z Washingtonu politruci.
    Kdysi to bývalo naopak

    1. Aáno….někdo si ráčil povšimnout toho co je zjevné už nejméně dvacet let. Ovšem pro slovutné ekonomy a pleticháře z Davosu to nebylo téma. Že Čína pomalu obchodně obsazuje světové zdroje. Afriku. Zatím co jiní posílali dělové čluny, Čína obchodníky. Základny na obranu přijdou později. Ochranný kontingent už mají kde potřebují. Se souhlasem místních vlád. Kdo se jako jediní dokázali likvidovat somálské piráty? Rusko a Čína.
     Jak to, že blbej viděl a věděl to co oni ne?

 8. Pane Vidláku,
  Vrábela jste popsal, ale domnívám se chybně. Jeho úlohou podepřenou penězi neznámo odkud je dle mého soudu pouze upouštět páru. Tak akorát, aby z toho nic nebylo, aby se to nevymklo. Zkrátka, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Nic jiného v jeho chování osobně nevidím.
  Je to podobné jako s „menším“ zlem Babišem. ANO bude líp je líbivé a táhne. A jeho prodloužené ruce Jourová, Charanzová aj. dál pilně pracují ve správném duchu. Stejném jako naše vláda, sněmovna, senát, soudy, policie,….
  Všichni okopávají jen a jen svou zahrádku. Nikoliv tu naši.
  Lidé to prostě cítí. Účast i nadšení opadává. Čekají na Godota. A ve slepé víře už 30 let volí tak jak volí, sledují chytré mobily, TV, rozhlas, oblíbené seriály,… netuše, že jsou vedeni na porážku.
  Zde platí v plné míře údajné „Svatá prostoto!“ Jana Husa.

  1. „pouze upouštět páru. Tak akorát, aby z toho nic nebylo, aby se to nevymklo. Zkrátka, aby se vlk nažral a koza zůstala celá“
   tímto popisujete velmi trefně výsledek, ale je to taky to, co Vrábel skutečně chce? Já si myslím, že ne. Že Vrábel chce něco pozitivního a možná i velkého. Tak, jak to chápe on.

   Takže se nabízí otázka, zda existuje někdo, kdo by s ním byl schopen vyjít a nasměrovat aktivity tak, aby výsledkem nebyl opak chtěného? (nevím, co chce, tak to berme hodně volně)

   1. Occamova břitva – Když něco kejhá jako kachna, chodí to jako kachna, pak je to kachna. Nehledal bych za tím novou fyziku.

    1. Jo, ale znáte hlášky Černomyrdina? „Мы хотели как лучше, а получилось как всегда“
     Že něco chtít a dosáhnout toho, je něco jiného, to ví každý. Ale dost časté je taky něco chtít a dělat subjektivně maximum, ale bohužel reálně proti. To jsou pak ty majstrštyky propagandy a manipulace, když třeba přesvědčíte lidi, aby nejen volili proti svým zájmům, ale aby to i vynucovali po ostatních se svatým nadšením.

     Někdy se prostě záhadně nedaří, ani když to děláte po páté a se vším úsilím a výsledek je tím horší, čím víc se snažíte. Někdy to kazí skřítci a zrádci, někdy jen děláme věci, které k cíli nevedou či jdou proti tomu. Čím ušlechtilejší a větší cíle, tím častěji se volí absurdní postupy.
     Třeba zničit Putina tím, že si zlikvidujeme průmysl.

     Já si prostě nemyslím, že by člověk typu Vrábela pracoval vědomě a s cílem zavést nespokojenost lidí a nadějné politické projekty do kanálu. Jo.. objektivně to dělá, ale podle mě to není jeho subjektivní cíl.

     Samozřejmě spekuluju, neznám ho osobně.

     1. Pro Josef Švejk:
      Dovolím si připojit k názoru gogo (17:09). Myslím, že Vrabel dělá to, co dělá, protože to tak cítí, vnímá a považuje za dobré. Zda dokáže svoji vizi vnuknout dalším lidem, zda bude ten „kamínek“, který strhne lavinu – těžko říct. Těžko říct, kolik moc lidí chápe jeho antiglobalistickou vizi, rozumí jí a kolik moc lidí bude schopno se s ní (třeba časem) ztotožnit. Spoustu let tomu nazad jsem naprosto nechápala demonstrace proti globalismu probíhající za „zdí“ . Teď už je chápu. Vrabel je snílek a vizionář. „Pábitel“, chcete-li. Problém je, že někteří chtějí naprostou změnu „řádu“, někteří jen „kosmetickou úpravu“. Je spousta skupin a proudů, byť chtějí v podstatě totéž – zastavit válku, zastavit zabíjení a utrpení, mít důstojné podmínky k životu, nemuset se bát budoucnosti, nebýt cizincem ve vlastní zemi… atd., atd. Prostě udělat svět „lepším místem k životu“. Problém je, že každý vidí cestu a způsob, jak tohoto cíle dosáhnout jinak. A každý má také jiné možnosti a schopnosti, jak tuto cestu prosazovat.
      PS – odpověď připojuji pod goga, neboť je reakcí současně jak na goga, tak i na Švejka…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *