26 května, 2024

Remarquovský pocit

Já bych to vlastně ani neměl říkat, protože mě zase budou obviňovat, že kopu za Rajchla, ale bez tohoto úvodu to nepůjde. Byl jsem se totiž tento týden podívat na další „spanilé jízdě“ strany PRO. Jihomoravská buňka PRO je velmi aktivní, takřka všichni se už u mě doma dávno vystřídali, já to k nim nemám daleko, a tak jsem už poněkolikáté přijal jejich pozvání. Koneckonců, už dávno jsem avizoval, že budu Rajchla sledovat, a jednou vidět je lepší než sto hlášení.

Hele, on má pokaždé plný sál. Tentokrát to začalo v šest večer a končilo to v deset. Čtyři hodiny. A čtyři hodiny to lidi poslouchali a bavilo je to. A pak ještě hodinu pokračovala neformální debata. Stejné složení lidí jako na demonstracích. A stejná nálada. V jedné vesničce u Břeclavi. Sokolovna natřískaná, že se musely donést další židle.

Co vy ostatní? Máte také plné sály? Také už objíždíte každou díru v republice několikrát týdně? Měli byste.

Já to nepíšu jako reklamu na PRO, spíš jako ilustraci toho, co se v naší zemi děje. Před rokem by v té sokolovně bylo dvacet lidí, z toho deset členů krajského vedení. A teď… starší osoby nižšího vzdělání si mezi sebou nějak vyšeptají, že přijede Rajchl, naplní sál, tři hodiny poslouchají, tleskají a baví se, pak ještě hodinu diskutují a pak Rajchla nechtějí pustit domů. To už prostě není náhoda. Jestli za těchto okolností nemají i ostatní neparlamentní straničky plné sály, tak je to organizační neschopnost, nikoliv nechuť obyvatelstva.

Já jsem tam tak seděl a měl jsem pocit, jako bych seděl v některém z Remarquových románů, když popisoval dvacátá a třicátá léta ve Výmarském Německu. Ne, není to ještě stejné, ale už chápu, proč se tehdy stalo to, co se pak stalo. Oni také měli inflaci, také měli neschopnou vládu, také byli poražená země, která musela dělat na vítěze. A v obyčejných lidech kvasil vztek. Přicházeli o všechno a v Berlíně se tančilo. Hyperinflace zlikvidovala úspory a jednání o zvýšení důchodů se táhla půl roku přesně stejně, jako to dneska dělá ministr Hýkela, když slavnostně oznámí, že se podařilo dojednat termín setkání.

Dneska ještě nemáme hyperinflaci a nezaměstnanost se teprve rozjíždí, ale už to prostě bylo cítit. Lidi přišli, protože už to není abstraktní boj za abstraktní svobodu. Když člověk přichází o svobodu, tak se to blbě kvantifikuje. O kolik svobody jste přišli díky lockdownům? Kolik svobody jste ztratili zavedením nouzového stavu? Jak kdo, jak kde. Ale je to ještě 80% svobody, nebo už jen 30%?

Zato naprosto přesně víte, o kolik peněz jste přišli díky Fialově drahotě. Naprosto přesně víte, o kolik víc vás stojí energie díky neschopnosti vlády s tím něco udělat. Každá cenovka, každý účet, každá faktura vám to ukazuje jako ohnivým písmem. Už teď to plní sály. Co teprve, až se to projeví ještě víc. Tenkrát v Německu lidé také začali být hodně političtí a chtěli řešení. A stejně jako tehdy, na vině nebyla silná vláda dělající chyby, ale slabá vláda myslící to dobře.

Tohle přece Babišovi nikdo nemůžeme upřít, ne? Když byl premiér, tak zaváděl covidová opatření, která lidi nesnášeli. Zaváděl nouzové stavy, které lidi nechtěli. Dělal spoustu nepopulárních opatření a dělal je naprosto nesmlouvavě. Ale jediné, co neměl pod kontrolou, byl virus. Jinak to pod kontrolou měl. Měl přehled, tvrdou rukou měnil ministry, posílal policajty na kontroly… zaklekával na firmy, zavedl EET, ale také valorizoval důchody a zvyšoval přídavky. Babiš nebyl slabá vláda. V podstatě si poradil i s opozicí, která na něm nenechala nit suchou, vedl celkem vyrovnaný boj s médii a snažil se do nějaké míry manévrovat i v Bruseli. Ano, nakonec se stal nepopulárním, ale nepůsobil slabě.

Chvilkaři sice dostali na Letnou tři sta tisíc lidí, ale dál to nevedlo. Všechny ty avizované spanilé jízdy na venkov, jak budou chudákům pomýleným vysvětlovat, co je pravá demokracie, to vzalo velmi rychle za své. Jednak by dostali po hubě a jednak by na ně nikdo ani nepřišel. Lidi nepřicházeli o peníz, Babiš nebyl slabý na ulicích byl pořádek, těžkooděnců bylo všude dost.

Pak přišel Fiala a během jednoho roku dokázal ukázat celému národu, koho poslouchá. Na to musíte mít vskutku politický talent, abyste řekli veřejně, že se o českých drahých energiích pojedete poradit s německým kancléřem. Co mu tak asi může Scholz říct? Řekne mu, ať Česko odejde z lipské burzy, protože v té chvíli bude mít elektřinu levnou a Německo mnohem dražší? Dovedu si představit ledacos, ale na tohle fantazii nemám. Stejně tak nechápu, jak se máme dohodnout s Bruselí na tom, aby z naší země neodcházely dividendy… Vždyť jsme jejich krmelec. Jejich zájem je, aby to tak zůstalo, a přesně podle toho budou Fialovi radit.

Nevím, jak to řešil Babiš… je pravděpodobné, že si zřejmě moc na Merkelovou dupnout nemohl, ale alespoň se pokoušel. Musely přijít Vrbětice, aby se začalo ukazovat, kdo je tady v zemi pánem… Ale ani to nestačilo. Abychom zjistili, jak na to jsme, to musel přijít Fiala a poklonit se našim protektorům dobrovolně a s radostí.

A je to tu – českovýmarská republika. Slabá vláda sloužící vítězům. Proč lidi plní sály? Proč demonstrují na náměstích? Protože jsme poražená země a naše vláda se odkopala ve své závislosti na západních protektorech. „Nemůžeme jinak,“ řekne nám Fiala. Ale lidi chtějí, aby to šlo. Lidi prostě budou hledat někoho, kdo neví, že to nejde, a tak půjde a udělá to.

Výmarská republika nedojela na silnou a pevnou ruku. Dojela na slabou vládu a aroganci vítězů. Dojela na neschopnost a neochotu řešit problémy obyčejných lidí. Dojela na to, že její vláda dovolila drancování běžného středostavovského Němce. A bylo úplně jedno, že pak povolávali policii i okleštěné vojsko ve snaze zjednat pořádek. Jednoho dne toho lidi měli prostě dost a nebyli k zastavení. Ani tehdy jim nepomohla žádná cenzura ani mimořádná opatření.

Ne, u nás to ještě nenastalo, ale Fiala, to je jak reinkarnace Heinricha Brüninga. Také vládne v pětikoalici, také si musí pomáhat různými nouzovými nařízeními, a s demokracií to má společného míň a míň. Také se tehdy snažili kriminalizovat odpůrce, ale dosáhli jen toho, že povstávali odhodlanější bojovníci a větší sekáči. Také tehdy požadovali po národu oběti a odříkání a dosáhli jen toho, že je lid začal nenávidět až za hrob.

Přitom řešení existuje – použilo se po Druhé světové válce – stabilita a prosperita. Když se lidi mají dobře, tak nemají důvod demonstrovat. Když mají lidi svobodu, tak bývají vynalézaví a kreativní. Když jsou lidé vynalézaví, tak na tom vydělají všichni. Takhle to tehdy spojenci vykoumali. Až mnohem později z toho udělali předmět na vysoké škole a začali se dohadovat, co přesně způsobilo těch třicet zázračných poválečných let. Na začátku byla prostě jen ta strašná zkušenost, že když uvrhnete lidi do bídy, tak se vám to nakonec vymstí.

Zatím se jen volá po změně a předčasných volbách. Nikdo z politiků, kteří teď objíždějí republiku, nehlásá, že demokracie je přežitek a za všechno můžou židáci. Zatím se nevolá po převratu, ale po předčasných volbách. Ano, už se mluví o frustraci, ale ještě není tak velká, aby byla demokracie odkopnuta na smetiště. Vlastně, pokud by se Fiala začal bít za český národ a českou zemi, zřejmě by dost ubylo chuti, ho vynést v zubech.

Ale pokud budou pokračovat v tom, že lidi, co nemají na energie, jsou dezoláti a proruská pátá kolona, pokud budou dělat opatření na vypínání webů, pokud budou kriminalizovat tribuny lidu, pokud budou tvrdit, že za všechno může Putin, tak toho démona nakonec vyvolají. Jestli budou potlačovat stále zesilující názor, že jdeme do háje, jestli nezačnou skutečně řešit problémy obyčejných lidí, pokud budou říkat, že Rajchl či Okamura nepatří do české politiky, tak přijde někdo jiný. Někdo, kdo se fakt nezakecá. Někdo, kdo pak vyhlásí, že svoboda spát pod mostem, není žádná svoboda a režim, který to dovolí, je režim zločinný, i kdyby se stokrát zaklínal demokracií. Nebo v krajním případě řekne, že je-li toto demokracie, tak pryč s ní. Přijde někdo, kdo řekne, že řešením nejsou volby, ale Vůdce. Přijde někdo, kdo pak využije všechny ty cenzurní mechanismy proti těm, co je zaváděli.

Teď ještě stačí volby, které trochu pootočí kormidlem. Teď se v sálech mluví změnách v politice. Teď ještě se mluví o naději, která se zhmotní nejpozději po volbách. Teď ještě všichni nabízejí demokratická a zákonná řešení. Teď je východiskem, skončit s lokajskou politikou vůči Německu i Bruseli. Ještě pořád je východiskem pár kroků zpět, aby se dalo znovu vyrazit kupředu.

Ale jestli bude vláda mermomocí pevně držet tenhle kurz, tak se jim podaří totéž co Brüningovi. Mají k tomu našlápnuto.

282 thoughts on “Remarquovský pocit

 1. Dík za článek ,který znovu oživil moje prostředí.Puch demokracie houstne ,proto i zprávy ,že se sejdou lidé a Sokolovna je narvaná je pro mně rajská zpráva.

 2. „Nulandová: Ukrajinci jsou šikovní. Vyrábí velmi účinné drony
  07.12.2022 10:42

  Spojené státy oznámily, že nijak nebudou blokovat snahy Ukrajinců zasáhnout nepřátelské území kdesi v hloubi ruského území. Administrativa Spojených států poslala skrze válku na Ukrajině vzkaz také přímo do Číny. Arabská televize Al-Džazíra upozorňuje, že přes všechny ukrajinské úspěchy na frontě ukrajinské civilisty čeká zimní boj o přežití. „

  1. Akorát zapomněla uvést, že ty drony Američané upravili a pomocí GPS letí nízko a dokáží kličkovat aby se vyhnuli obraně.

  1. On byl vadnej vždycky… na ty jeho slátniny e nedalo ani dřív a věkem se to samozřejmě horší. Divím se že m mu někdo na to přiklepl many many…

   1. Před chvílí u nás byl(a) osoba blízká, zaměstnaná v české (resp. na našem území dočasně ponechané) pobočce německé matky .

    Přijela k nim včera skupina nadřízených protektorů z Dojčlandu a libovala si: Vy tu máte nádherné teplo! (20°C); U nás v kancelářích se netopí, není plyn, chodíme v bundách a rukavicích, zatím to jde, venku nemrzne, máme tam dvanáct stupňů.Jenom tam, kde mají v kancelářích místní klimatizaci, si ji přepli na topení a mají tam devatenáct….

    Kolikasvetrovou zimu mají doma se nezeptal.
    Pravý Fialový Mrazík u nás možná udeří až v lednu.

  1. Re: AH

   Nevím, co bych k tomu měl podotknout, když mi Halef zakázal sprostá slova.

   Že nelze plně nahradit ruskou ropu jinými produkty bez faktické totální přestavby rafinérií, to jsem už tady psal.
   Pán akorát zapomněl zmínit rozprodané a rozkradené firmy Ostramo, Koramo a Paramo.
   Že se na investice do výroby paliv a maziv nikdo moc netřese, vyplývá z osudů těchto firem.
   Pán ovšem psal o situaci SOUČASNÉ, nikoli o pohádkách Ovčí babičky.
   Dnes soudruzi z Bruslogradu úplně všem namlátili do palic, že pojedem na baterky, aniž by se zamysleli na takovými trapnými detaily, jako je materiálová základna a energie, kterou by se měly baterky nabíjet.

   Co se týká aktualitek z Litvínova, soudruzi do toho nehrábli hezky dlouho, přesněji řečeno od r. 89. Výsledkem bylo několik havárií, které se více či méně zdařile tušovaly. Tedy až na tu poslední:

   https://www.denik.cz/nehody/vybuch-pozar-chemicka-litvinov-zraneni.html

   Soudruzi z Orlenu se probrali z rýžovacího šoku a zjistili, že budou muset řádně nasypat, takže nyní se v chemičce zoufale kopá a kladou se nová potrubí všeho druhu, a to tak, že z necelých 2 km z parkoviště pro cisterny k výdejní lávce jsou nyní asi 4 km. Asi v rámci akce „Poznej krásy naší firmy“.

   To píšu proto, abyste se blbě nedivili, že soudruzi rafinérku prodali. Bodejť by ne, když do ní 30 let nedali ani korunu.

 3. ukol poslednich dvaceti let znel jasne porazit rusko a vysat ho

  to se nepovedlo takze SSA musi vysat evropu

  my jsme na strane celosvetoveho agresora
  ——–
  Pozadí
  Začneme rokem 1998. před 24 lety. Rusko je v troskách. První čečenská válka je v podstatě prohraná, ekonomika je v troskách, země je okrádána. Separatistické nálady, země se brzy rozpadne na několik částí. Zdálo by se, že ještě jeden krok a všechno. A Spojené státy zahajují druhou čečenskou válku, aby ukončily Rusko.
  Najednou se ale místo slabomyslného Jelcina stane prezidentem Putin. A s obtížemi vyhraje druhou čečenskou válku.
  Vzpomeňte si na slavné „Kdo jste, pane Putine?“ Vystoupení Putina na politické scéně bylo naprostým překvapením.
  Pro seriózní analytiky hlubokého státu bylo jasné, že tato chvíle uplynula a byly zapotřebí vážné přípravy a plán na zničení Ruska. Potřebujeme novou globální kampaň na východ a ta začala.

  Strategický cíl
  Hlavním cílem této nové blížící se války je úplná a bezpodmínečná dominance Spojených států na světové scéně se současným dohrávkou a rozsekáním hlavního, již téměř poraženého, ​​geopolitického nepřítele – Ruska.

  Záměr
  Obecnou myšlenkou bylo vytvořit v Rusku tři ohniska nepřátelství se současným úderem do ekonomiky, zablokováním obchodu s ropou a plynem, odpojením od světové ekonomiky a explozí zevnitř kvůli vnitřním protestům.

  Tři centra nepřátelství – západní, kavkazské, středoasijské.

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1186479&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. Re: Brouk

   Druhou válku v Čečně vyhrál Putin bez obtíží, lépe řečeno správně reagoval na vyvstalé problémy, resp. připravoval se na ně předem.
   Nakonec slavila vítězství obvyklá taktika – rozděl a panuj – jestli se nemýlím – divide et impera.

   Jinak souhlas.

   1. Ještě je třeba přidat ty obrovské „dlouhé“ peníze, které do Čečny federální vláda nasypala. Proto nebyla žádní třetí čečenská válka.
    A mladý Kadyrov jistí klid.
    Už i většina čečenských mladých pochopila, že klidné nebe a střecha nad hlavou + jistý příjem neb pracovních příležitostí je dost + dostatek jídla je lepší než nekonečné válčení.
    A pro ty mladé, co se potřebují vybouřit a pohladit si ego, jsou tu Kadyrovovy dobrovolné vojenské útvary, které pošle válčit tu do Sýrie, tu na Ukrajinu. Nejodhodlanější bojovníci obvykle zaplatí životem, dostanou posmrtně nějaký ten řád, rodina je na ně hrdá a spoustě dalších „válečníků“ dojde, že válčit není jen o pokřiku „Achmat síla“ a střelbě do vzduchu.
    Výsledkem téhle politiky je klid nejen v Čečně, ale v podstatě v celé oblasti pod Kavkazem. A to tam byl na začátku století sud s prachem, u kterého už hořelo několik šňůr.

    1. Re: Králík´62

     Samozřejmě, po válce se do Čečny nasypala hromada peněz a sype se dál.
     Od plného stolu se blbě vstává…

 4. im0
  9 prosince, 2022 (16:38)

  Vámi požadovaný stručný výkladový slovník progresivštiny je součástí dva roky staré knihy Jana Kellera.

  Kniha se jmenuje Hybridní politika ,vydalo nakladatelství Ivana Davida.

  Jedná se o slovník výkladový, tedy použitelný i mezinárodně.
  Jmenuje se Stručný slovník hybridní novořeči.
  U každého slova je jeho typologie, rozlišující
  slova klamavá,
  slova podprahová,
  slova omračující,
  slova značkovací
  slova tabuizovaná.

  Příklady hesel:
  Autonomie individua
  (slovo klamavé) schopnost jednotlivce nepřipustit si, že jeho postoje a chování určují procesy, o nichž nic neví.

  Demokracie (slovo klamavé)
  politický systém, ve kterém potřebuje osoba kandidující na veřejnou funkci získat hlasy většiny, aby mohla sloužit menšině

  Fake news (slovo klamavé)
  jakákoliv informace, která se nehodí vládnoucím vrstvám

  Fašista (slovo omračující)
  dehonestující výraz používaný proti komukoliv, kdo má jakékoliv připomínky k ideologii neomarxismu

  Globalizace: (slovo omračující) Označuje snahu anglosaského kulturního, ekonomického a finančního okruhu o světovou nadvládu

  Levice:(slovo klamavé)
  politický směr, který již prakticky vymizel, a to zejména díky socialistům a sociálním demokratům

  Liberální demokracie (slovo značkovací) systémy, ve kterých voliči nemají vliv na politiku a politici nemají vliv na ekonomiku. tak jsou společně uchráněni nutnosti rozhodovat o skutečně závažných věcech.

  Humanitární (slovo omračující)
  označuje hlavní aktivitu ozbrojených sil Evropské unie intervenujících a operujících mimo její hranice
  —–
  Celá kniha stojí za přečtení.

  1. Já bych také doporučil něco ke studiu:
   Klein Naomi: ŠOKOVÁ DOKTRÍNA, vzestup kalamitního kapitalismu. Argo 2010, ISBN 978-80-257-0357-1.

   Půjde-li podle autorky vše podle principů této doktríny, bude po vyvolaném šoku následovat léčba krize pomocí masívních škrtů ve veřejných výdajích (zejména penzijní systém), dokončení privatizace včetně zdravotnictví a zpoplatnění vzdělávání nad rámec povinné školní docházky. Takže uvidíme.

   Klein(ová) je také autorkou knihy „Bez loga“ (česky 2005), ale zde řeší spíše problémy asijských zení.

   1. Nebo-li vlhký sen tržního bratrstva Kočičí pracky… Apropo, co si soukmenovkyně představuje pod pojmem „léčba krize“ – co a jak konkrétně by mělo býti „léčeno“, která odvětví, segmenty, v čí prospěch, v zájmu koho … Ach tak, pardon, že se tak blbě ptám…

   1. Jen jsem chtěl poukázat na ten dublespeak (usilovně pracujeme proti eskalaci = chystáme eskalaci). Ten Putin to alespoň říká na rovinu.

 5. Spíše bych uvažoval jak dál.
  Minule jsem zde uvedl odkaz na rakouskou alternativní internetovou televizi, která je trnem v oku německé ARD. Nevím jaký má přesah, ale je mi jasné, že to by mohla být cesta jak rozšířit autentické alternativní pohledy a informace.
  Neříkám že je to snadné rozjet, ale kdyby se to trochu rozumně pojalo a získaly se třeba nějaké pravidelné příspěvky od SPD, Rajchla, Trikolóry a řady dalších, možná by se takto dala vytvořit skutečně alternativní informační platforma, která by byla dostupná a přijatelná pro běžného občana, protože TV si dneska na PC umí spustit i lecjaká babička.

  Co si o tom kdo myslí?

  1. Houby, to jsou jenom fragmenty. Jedná se mi o platformu, která by měla pravidelný víceprvkový program. Vámi uvedené videoblogy a videopořady mohou být na této platformě sdruženy a mít zde svoje pravidelné vyhrazené místo. Njeatraktivnější by bylo na takovém místě vlastní zpravodajství.

   1. Jak jste prave zjistil, o spolecnou informacni platformu neni zajem.
    Zde se uzije nacyklostylovana odpoved: Kdyz jste tak chytrej, ta si takovou platformu zaridte, nikdo vam v tom nebrani! 😎 (smajlik)
    Proc to tak je, to je otazka, zrejme s vice odpovedmi. Moje je ta, ze alternativni aktivity jsou bulvarni a populisticke a navzajem si konkuruji. Spojeni by pak bylo nevyhodne z duvodu narustu objemu prace. Takhle jim to staci, vzhledem ke svemu zameru jsou jako soliteri nejproduktivnejsi a kooperace by jim prekazela, nepotrebuji ji.

    1. Takže v podstatě se všichni chovají jak se říká o SPD. Ostatní to kritizují ale dělají prakticky to samé. Sjednocená opoziční platforma by podle mého názoru oslovila velkou skupinu lidí, konečně to dokazují ty statisícové demonstrace svolané „bezejmenným“ Vrábelem. Pokud se má něco změnit, je třeba tomu dát směr a akci. Tohle ukňourané, u některých i rádoby intelektuální tlachání je bohužel téměř k ničemu.

 6. Strašně nám chybí neutrální alternativy k vyjádřením, která se opoužívají jako odsudek:
  Třeba „touží po penězích“:

  Záleží přece na tom, k čemu chce kdo oněch vytoužených peněz použít, ne? Třeba je potřebuje k záchraně života nemocné milované bytosti,k čemuž je nutný mnohadseetitisícový úplatek…
  Nebo jako úplatek pro ukrajinskou mafii (která za ně nakoupí zbraně )aby zavřela oči a místo našeho spřáteleného kanonenfutra poslala na smrt někoho, koho neznáme.

  Nebo „touží po moci“:
  Pokud za něco podobného odsuzujeme politika, pak se jedná o naprostý nonsensus:
  Politik přece není nikdo jiný, než člověk, prosazující moc!
  Odsuzovat politika za to, že touží být politikem je totéž jako odsuzovat prodavače za to, že rád prodává.

  Nebo „je demagog“ (v překladu „vůdce lidu“):
  Záleží na tom, KAM hodlá onen lid vést…. jestli sám zná cíl oné své cesty…. a jestli k tomu má potenciální spojence a prostředky….jedna z definic praví, že politika je „umění kompromisu“.

  Nebo dokonce „jako politik lže“:
  Už jsem řekl, že lež je pro politika tím, čím jsou pro fotbalistu nohy.
  Odsuzovat fotbalistu už jen proto, že nešetrně kope do toho čistého a drahého míče…či odsuzovat boxera, že beztrestně mlátí svého protivníka úplně stejně, jako sousedovic Franta pravidelně mlátí svoji Mařenu, za což už dvakrát seděl… je sice vyvážené, ale něco nám říká, že takňák nepatřičné.
  —–
  (Bez ohledu na výše řečené nekonzistentně konstatuji, že se mi zde na Kydech líbí stále méně a méně.)

   1. Ládiku,
    ty tady zachraňuješ původního opuštěného ducha Kydů!
    Zcela bez ohledu na onu tehdejší motivační vařenou těstovinu!

     1. Jo. Zcela jistě jste to pochopil nejlépe, jak zvládnete, upokojte se tedy s tím, a už to dále neřežte – mohl byste zčista jasna místo operování jenom pitvat…

      1. Šmarjá, to byla jen slovní hříčka. Vzhledem k tomu, že jsem na Kydech byl mnohem déle, než se váš nick vůbec zhmotnil v těchto diskusích, můžete si podobný tón ušetřit.

  1. Já vás chápu docela dobře – litterate má svou čtenářskou obec, a ta už je natolik početná, že se stránky stávají „zajímavé“ i pro bytostně jiné lidi, s nastavením konfrontovat a rozbíjet.

   A k tomu v čase prudce narůstá nevyváženost a agresivita v celé společnosti – což se zákonitě musí projevit i u „slabších kusů“, které nestojí pevně nohama na zemi ve formách bezmocnosti a zoufalství – které také dialogu neprospívají.

   Pokud si Vidlák i Zakladatel vzpomenou, jedním z bodů, které osobně považuji za naprosto klíčové, je jazyk. Ne jeho forma, ale jeho obsah. Jednoznačnost slov, přesnost významů, které vyjadřují myšlenky. Přesně jste naznačil, že ta obsahovost se „radikalizuje“ – po mém – upadá. Komplexní popis jistého hledání osobního i osobnostního souladu je nahrazován explicitními frázemi – a je k nim vyžadován pouze souhlas.

   Není to ale v jádru podstaty těch komentujících, je to jen jakýsi drift jejich myšlení vlivem určitých slovně-ideových klišé – něco jako „tak se to přece říká…“.

   Pokud není jistota v mém vlastním vyjadřování, těžko ji mohu nacházet ve vyjádřeních jiných – a to je přesně to, co popisujete – z vyjádření se stávají pouhé fráze s předpokládaným obsahem, který už ale v nich není přímo obsažen, ještě je toho obsahu trošku možno najít v kontextu, ale jakmile zmizí i toto málo, budeme v roce 1984.

   1. Tady bych vás stoprocentně podpořil. Není problém v tom, když budeme slovo společně nějak komolit, ale problém je značný, když si pod slovy představujeme každý něco jiného.
    Já bych řekl, že to je jeden z nejčastějších problémů v diskusích. typický příklad – proevropský.

    A dalším jsou pravdy typu „každý ví“ nebo „když se zamyslíte, přijdete na to sám“
    Ale to už spíš spadá pod manipulační techniky.

    1. Gogo 13:39
     Jo.
     Já jsem třeba proevropský.
     Což znamená, že jsem logicky proti organizované , koordinované vražedné destrukci Evropy prostřednictvím třeba takové Evropské komise a dalších stovek destruktivních organizací s desetitisíci zaměstnanců, zde v Evropě i za oceánem.

     Není třeba nevěřit každému zahraničnímu státníkovi či multimilionáři, pokud prohlásí, že je „pročeský“.
     Může to znamenat, že s opravdu velkou chutí Česko požvýká, vycucne a vyplivne…. Ale než z něj vysaje poslední použitelný doušek – je opravdu nepředstíraně pročeský, proč by po něm jinak toužil?

     Podobně je „proevropský“ americký kryptokratický “ hluboký stát.“

     A všechno lze právem označit za „proevropské“

     I ukrajinská či ruská či kosovská mafie, operující na území České republiky jsou pročeské.
     Pokud zde hodlají setrvat a rozšiřovatsvou prosperitu, pak (na rozdíl od hladovějících a mrznoucích původních obyvatel) přece musí SVÉ Česko milovat!
     Nepochybuji, že pročeský je i Karel Schwarzenberg. Přinejmenším miluje českou lovnou zvěř ve svých revírech.

     Určité rozpaky by vzbuzovali snad jen členové současné české vlády,pokud by tvrdili, že jsou pročeští. Tam nic takového nevidím – ani v jednom z výše zmíněných smyslů.

     Naštěstí nikdo z pětikolky o sobě neprohlašuje, že je pročeský, takže nás šetří případných rozpaků, jak to míní.

     1. Holube,
      Kdysi bylo na katedře profesora Rejdáka samostudium intuice a jasnovidectví. Dokážete si představit, jak absolventi musi v dnešních časech trpět? My, co nic nevíme, ale přesto cítíme průšvih, jsme oproti nim šťastní lidé..

    2. to je hlavní problém, když se snažíte mluvit s progresivním liberálem.
     oni používají slova, jejichž zvuková podoba je totožná s některými slovy obecné češtiny, ale význam je diametrálně jinde., obvykle je zcela opačný.
     možná by nebylo od věci vydat výkladový slovník česko-progresivní, aby si každý mohl vyhledat, o čem se vůbec vede debata.
     a na první stránku, jako motto mimo abecedu, heslo
     „demokracie“ se z progresivštiny do češtiny překládá jako „vyhrajeme my“
     v ostatních jazycích, v američtině třeba, je to úplně stejné.

  2. Já mám rád , když se mluví na rovinu , ale vy se vyjadřujete přesně jako Fiala a jeho Pětidemolice. Mluvit v jinotajích a rádoby vtipně je přesně to , co nikoho nezajímá.

   1. Fakt přesně jako Fiala, Milane?
    Že by se někdy Fiala vyjadřoval vtipně či alespoň „rádoby vtipně “ se mi nějak nepodařilo natrefit.
    No a jeho verbální produkci bych nenazval jinotaji, ale v nejlepším případě mlžením.

    Nevím, jak velký byl vaš statistický vzorek, na němž jste dospěl k přesvědčení, že to NIKOHO nezajímá.

   1. Vevčo,
    problém je v mojí nedostatečné adaptabilitě, nikoli ve Vidlákovi či návštěvnících!

    Vidlák se stal po letech politikem či polopolitikem.
    Jak už jsem byl pravil, základním předpokladem zkušeného politika je umět PŘESVĚDČIVĚ lhát.
    (V tom byl nepřekonatelným mistrem např. Churchill )

    Nepochybuji o tom, že i v tomto základním a pro politiku nezbytném umění se Vidlák v krátké době zdokonalí, dožije-li se …
    Našlápnuto už dva měsíce má ), nicméně zatím jsou výsledky rozpačité, nejednoznačné a vzbuzují obavy, že některým ze svých tvrzení sám věří.

    Až se zdokonalí definitivně, definitivně to zabalím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *