12 května, 2024

Zemské volby v Bavorsku a Hesensku přinesly debakl stran spolkové semaforové koalice

V Hesensku utrpěla osobní debakl spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová, která přivedla zemskou kandidátku sociálních demokratů (SPD) k nejhorší porážce ve více než stoleté historii. SPD v zemském sněmu přišla o 5 poslanců. Největším lůzrem zemských voleb jsou však Zelení, kteří v zemském sněmu ztratili 7 poslaneckých mandátů. O 3 poslance méně budou mít v novém pravděpodobně 133 členném zemském sněmu Svobodní (FDP). Absolutním vítězem hesenských voleb je CDU, která na zemské úrovni nyní vládne, a jejíž poslanecký klub posílí 12 nových členů. Mezi vítěze je počítána i Alternativa pro Německo (AfD), která v této západní spolkové zemi získala 9 nových poslanců.

V nově zvoleném 200 členném Zemském sněmu v Bavorsku nezasedne žádný poslanec za Svobodné (FDP), kteří doposud měli 11 mandátů. Zelení v Bavorsku přišli o 6 mandátů. Civilní zaměstnání si v Bavorsku bude muset po volbách hledat 6 sociálně demokratických poslanců. Na svých dosavadních 85 křeslech zůstanou poslanci za CSU. Černým koněm se v zemských volbách v Bavorsku staly Svobodní voliči (FW) a AfD, kteří získali shodně po 10 nových mandátech.

HESENSKO

CDU vládne ve spolkové zemi Hesensko nepřetržitě 25 let. Po víkendových zemských volbách má se ziskem 34,6 % odevzdaných hlasů jistotu, že zemskou vládu povede dalších 5 let. Unie ve volbách získala o 7,6 % hlasů více než minule. Podle německého deníku Tagesschau, který provedl předběžný výpočet odevzdaných hlasů na poslanecké mandáty, nyní zemský předseda CDU Boris Rhein může řešit již jen otázku, s kým vládu sestavit. Bez CDU totiž zemskou vládu poskládat nelze. „Rhein oznámil, že chce vést průzkumná jednání se Zelenými jako svým dosavadním koaličním partnerem – ale také s SPD a FDP.“, napsal Tagesschau s tím, že koalici s AfD zemský šéf zemský CDU vyloučil, protože ji nepovažuje za demokratickou.

AfD přitom bude se ziskem 18,4 % hlasů v příštích pět let v hesenském zemském sněmu druhou nejsilnější politickou stranou. Ve srovnání s minulými volbami AfD posílila o 5,3 %. Přesto, že na tuto opoziční stranu spolková vláda jako na první politickou stranu v dějinách SRN nasadila špióny ze Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), což je německá obdoba českých čučkařů z BIS. Přesto, že německá majnstýmová média na alternativce dřtí oheň a síru jak na spolkové, tak zemské a místní úrovni. Zastavit růst volebních zisků AfD se nepodařilo ani spolkové ministryni vnitra, která boj s pravicovým extrémismem, mezi něž alternativce počítá, prohlásila za hlavní prioritu ministerstva vnitra.

Před volbami slibovala, že pokud se jí vedené kandidátce SPD podaří uspět, opustí spolkové ministerstvo a půjde řídit zemskou vládu. Voliči její sliby/výhrůžky zřejmě vzali vážně a šli volební lístky hodit někomu jinému než blběně, která za svůj nejdůležitější ministerský kousek považuje návštěvu fotbalového stadionu v Kataru s páskou v duhových barvách LGBT. Výsledek 15,1 % odevzdaných hlasů představuje v Hesensku nejhorší výprask, jaký kdy sociální demokraté v této spolkové zemi utrpěli od založení strany v roce 1863. Ve srovnání s minulými volbami ztratili 4,7 % odevzdaných hlasů. Ochota jejich voličů hodit do urny lístek SPD klesla o ¼.

Sociálním demokratům v Hesensku nepomohla ani imitace boje proti migraci, kterou těsně před volbami rozjel spolkový kancléř Olaf Scholz právě s ministryní Nancy Faeserovou. Berlínská „vnitračka“ nedávno zavedla kontroly na hranicích s ČR. I když naše země rozhodně nepatří mezi státy, z nichž nebo přes něž do Německa přichází nejvíce migrantů, ale máme nejvíce spolupracující vládu, která si zachycené migranty ochotně nechá na svém území.. Na spolkové dotace, které německé Ministerstvo zahraničních věcí vyplácí organizaci Seenotretter za lovení migrantů u břehů Afriky a jejich navážení do Itálie, vláda ani náhodou nesáhla. Podle průzkumu Tagesschau považují voliči v Hesensku otázky migrace a s ní spojené bezpečnosti spolu s ekonomickou situací za nejdůležitější při rozhodování v zemských volbách. Imitaci práce Faeserové odměnili po zásluze.

Podle stejného průzkumu při rozhodování hesenských občanů „koho volit“ klesla důležitost otázek změny klimatu. Občané nejen v Hesensku už si mohli sáhnout na některé dopady Grýndýlu a nesmyslného rozhodnutí o odstavení všech německých funkčních jaderných elektráren, které každý měsíc vidí na účtech za elektřinu. Není proto příliš s podivem, že největším lůzrem zemských voleb se s 14,8 % odevzdaných hlasů stali Zelení. Ve srovnání s minulými volbami je volilo o rovných 5 % méně voličů. Což je rovněž ztráta důvěry o čtvrtinu.

Kdysi pacifističtí Zelení jsou dnes nejmilitantnější politickou stranou v celém Německu. Jejich spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbocková patří k nejagresivnějším zastáncům protiruských sankcí. Skupina zelených ministrů ve spolkové vládě nejvíce tlačí na dodávky německých zbraní Ukrajině. Aktuálně prosazuje dodávky raket dlouhého doletu Taurus odpalovaných z letadel.

O ceně za protiruské sankce se každý Němec může kdykoli přesvědčit při nákupu pohonných hmot na čerpacích stanicích. A protože kombinace grýndýlu, protiruské politiky a bombového atentátu na Nord stream 1 a 2 prodražila život každé německé domácnosti, mohou nyní Zelení po zemských volbách v Hesensku zaslouženě sčítat ztráty.

Volební „popravě“ v Hesensku tentokrát tak tak unikli Svobodní (FDP). S 5 % odevzdaných hlasů se s odřenými zády do zemského sněmu dostali. Ve srovnání s výsledkem před pěti lety, kdy měli 7,5 % odevzdaných hlasů, ztratili celou 1/3 voličů. Před volbami do spolkového sněmu v roce 2021 vystupoval celoněmecký šéf FDP a dnes spolkový ministr financí Christian Lindner jako skalní odpůrce Grýndýlu. Jako člen vlády semaforové koalice dnes sype miliardy dotací do nesmyslných projektů solárních a větrných parků. Jako předseda koaliční strany, která je jazýčkem na vahách, nedokázal zužitkovat hlasy, které se mu voliči na spolkové úrovni rozhodli dát na poslední chvíli, když sliboval zachování provozu jaderné energetiky. Odstavení jaderných elektráren letos na jaře nezabránil. Takže se jeho straničtí kolegové nyní nemohou divit, že z rekordního růstu obliby u voličů před dvěma lety mají v Hesensku rekordní úpadek voličské přízně.

BAVORSKO

Za nejhoršího lůzra je FPD i v Bavorsku, kde se strana pouhými 3 % odevzdaných hlasů vůbec nedostala do zemského sněmu. Doposud měli Svobodní v Bavorsku 11 poslanců, když minule dostali 5,1 % hlasů. V největší spolkové zemi tedy ztratili téměř polovinu voličů.

Druhou největší ztrátu mezi stranami kandidujícími v bavorských zemských volbách utržili Zelení. Do hlasovacích uren hodilo jejich lístek 14,4 % voličů. Oproti minulým volbám ztratili přízeň 3,2 %, tedy téměř šestiny lidí, kteří pro ně dříve hlasovali.

Propad z 9,7 % z minulých voleb na 8,4 % letos utrpěli v Bavorsku sociální demokraté. Těm se ve spolkové zemi, která na východě sousedí s ČR, na celozemské úrovni tradičně příliš nedaří. Slušných výsledků se SPD v Bavorsku daří dosahovat pouze ve velkých městech jako Mnichov nebo Norimberk, kde tradičně zasedají v radničních koalicích.

I letošní zemský výsledek SPD v Bavorsku však ukazuje trend poklesu důvěry ve všechny tři strany semaforové vládní koalice.

Oficiální vítězem bavorských voleb je zemská „státostrana“ CSU. Hlas jí odevzdalo rovných 37 % voličů. Což je oproti minulým volbám pokles o 0,2 %. Předseda CSU a zemský premiér Marcus Söder může být spokojený, protože má zajištěno, že funkci bude pokračovat. I když tyto volby ukázaly, že dávno pryč jsou doby Franze Josefa Strausse nebo Edmunda Stoibera, kteří k sestavení zemské vlády nepotřebovali koaličního partnera.

Söderovi pomohlo k udržení se v křesle ostré verbální vymezení proti grýndýlu. Voliče zaujal jeho plán na odkoupení jaderné elektrárny na území Bavorska do zemského majetku a jejího opětovného spuštění. I když k tomu Söder nedokázal spolkovou vládu přinutit.

V současné zemské vládě je koaličním partnerem CSU slovně protievropská strana Svobodní voliči (FW). V letošních volbách ji dalo hlas 15,8 % voličů. Ve srovnání s minulými volbami oslovila o 4,2 % více lidí, což znamená téměř třetinový růst přízně občanů.

V Evropském parlamentu tuto stranu mimo jiné zastupuje poslankyně Ulrike Müller, která byla celoparlamentní zpravodajkou nařízení o financování, řízení a kontrole Společné zemědělské politiky EU, což je jedno ze tří nařízení, podle něhož jsou vypláceny unijní zemědělské dotace. Na vnitroněmecké scéně FW daří vystupovat jako unioskeptická strana, mimo jiné i proto, že málo voličů sleduje praktický výkon mandátů europoslanců za tuto stranu. Během trialogu, což je jednání mezi zástupci europarlamentu a radou ministrů, v němž vznikají finální verze unijních předpisů, Müllerová předkládala do jednání návrhy, které jí těsně před začátkem společných schůzek podstrčili zástupci Evropské komise. Dokumenty, které jako vedoucí delegace europarlamentu předkládala ministrům zemědělství, nenechala ostatní poslanecké kolegy, kteří zastupovali další frakce, ani přečíst.

FW praktikuje podobnou politiku „mírného odporu v mezích zákona“, jako v ČR hnutí ANO Andreje Babiše. Ve vnitropolitických debatách se předvádí jako odpůrce šílených návrhů Bruselu. Při hlasování v EP však většinou její zástupci Komisi podpoří téměř vše. Nikoli náhodou působí poslanci za ANO a FW ve stejné frakci RENEW EUROPE, v níž prim hrají europoslanci za Macronovu stranu.

FW však tato taktika zatím vychází a v případě Bavorska její preference u voličů rostou. Z hlediska růstu volebního výsledku tato strana v Bavorsku získala stříbrnou medaili. Pole vyjádření Markuse Södera bude koalice CSU/FW po volbách pokračovat.

Největší růst voličské přízně v Bavorsku zaznamenala AfD, kterou volilo 14,6 % voličů. Po celkovém součtu hlasů se AfD stala třetí nejsilnější stranou v zemském sněmu. Oproti minulým volbám získali alternativci o 4,4 % více odevzdaných hlasů. Což je téměř třetinový růst volební podpory. I Bavorsku si kandidáti za AfD ve volební kampani užili tvrdé ústrky nejen od médií. Předseda frakce v Bundestagu Tino Chrupalla byl na předvolebním mítinku napaden útočníkem s injekční stříkačkou, jejíž obsah vpíchl do ramene poslance, který musel být poté hospitalizován. Vážnými výhrůžkami smrtí čelila i spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová, která se v době voleb musela pod policejní ochranou skrývat a neznámém místě.

Ani tyto praktiky postmoderní demokracie však AfD nezábránily, aby se stala černým koněm bavorských voleb.

https://www.fr.de/politik/hessen-wahl-2023-hochrechnung-ergebnis-live-umfrage-cdu-gruene-afd-faeser-rhein-ticker-92564614.html

https://www.br.de/nachrichten/bayern/landtagswahl-in-bayern-2023-prognosen-und-hochrechnungen,TqZDRDN

15 thoughts on “Zemské volby v Bavorsku a Hesensku přinesly debakl stran spolkové semaforové koalice

  1. Všechny nesrozumitelnosti a zkomoleniny v mých komentech zpúsobuje dozor vládních NEOMARXISTU a jejich zla satanistické pétidemolice,kteří první pochopili a ví co znamenají kvalitní postuláty Plánu Národních Zájmu a potřeb,proto zakázali o nich ve veřejnoprávní televizi diskutovat a to dnem i noci .
    Proto nebudou ti mocipáni spokojeni dokud z vás mí drazí voliči nepoteče syrovátka,budete bez peněz a nevytvorite v kotlince pláž nahatych největší v celém E-U.
    Fuj fuj fuj ,to je ale hnuj.

    SLAVA PNZ nebo taky ne!

    PS.Tento komentář leží zablokovaný a neodešel,zkusím ho tedy doplnit o hezké PS a možná vyjde 2x pro ty Nemehla ,kteří tady z politiku mají ABSENCI,neobjeví se tu a volice tedy nemají zájem včetně pana Babuše.

  2. Paní K+,
    Domnívám se, že v každém članku by mělo na konci být doporučení ,co z vývoje u sousedů vyplývá pro NAS z SV.
    Nazývám dojmu,že toto doporučení zní

    SV by mělo podporovat politickou formaci,která bude mít odvahu zařadit si do svého programu prodám národní záchrany a potreb ,dnes už legendární zkrátky PNZ Tak jasný a struçny program se z nynějšího houfu tzv „ZASTUPITELU“nikdo z politiku neodvažuje zařadit a ten houfec budizknicemu chce pokračovat v havarijním kursu ,který trvá už 34 let hezký zvěrstva dále!
    No má být članek výzvou založit podobny formát jako AfD pod značkou ApČ nebo se bude pokračovat v SJEDNOCOVANI politíckych Zastupitelu pod nynější vlajkou DPČ.

    Ta ANNA z KSH co se to tu domnívá , je asi strašna sprosťula ,prý umí i po Ostravsku sprostě nadávat a snad se i chce podle toho LGBT i pochlapit,aby vyhověla trendu vlády národní katastrofy zvolene námi z SV ,nebo co nebo jak 💥🍒🇨🇿🍋🤩

    1. Všechny nesrozumitelnosti a zkomoleniny v mých komentech zpúsobuje dozor vládních NEOMARXISTU a jejich zla satanistické pétidemolice,kteří první pochopili a ví co znamenají kvalitní postuláty Plánu Národních Zájmu a potřeb,proto zakázali o nich ve veřejnoprávní televizi diskutovat a to dnem i noci .
      Proto nebudou ti mocipáni spokojeni dokud z vás mí drazí voliči nepoteče syrovátka,budete bez peněz a nevytvorite v kotlince pláž nahatych největší v celém E-U.
      Fuj fuj fuj ,to je ale hnuj.

      SLAVA PNZ nebo taky ne!

    1. No jo, hodnotová politika občanům moc nejde pod vousy.A ještě se to zasklí tím, že s AFD nikdo nikdy za žádnou cenu.Blbci Němci dělají i špatné věci nejlépe ze všech.

  3. No, tak takhle to dopadá, když se podceněj korespondenční volby a nedohlédne se na sčítání hlasů… Tohle by se v USA stát nemohlo…

    1. Běh světa je normální, to jen nám někdy připadá poněkud pomalý.
      Ale, podívejte se na světové události které běží. Je jich mnoho a jsou také nebývale vzájemně propojené. A to nepočítám, že za vše v makrosvětě může Putin a v mikrosvětě Babiš.
      Tak mně napadá, co si o rychlosti běhu světa mysleli za Velké války a pak za II. světové. 🙂 a co za Metternicha?
      Žijeme v nezapomenutelné době.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *