13 června, 2024

Zapomeňte na presumpci neviny

Karin Kneisslová, bývalá rakouská ministryně zahraničí v první Kurzově vládě (2017 – 2019), dáma tak vzdělaná, že by jí dnešní nejen rakouští politici nerozuměli, napsala pojednání o hroucení právních základů dnešních „demokratických“ států. Má co říct i nám. Svou úvahu nazvala „Současná politická spravedlnost a její příčiny“. Předkládám v plném znění:

„Ať už Donald Trump v USA, pákistánský exprezident Imran Khan nebo probíhající válka proti terorismu – všichni mají jedno společné: princip presumpce neviny se rozpouští.

Během několika dní byli dva bývalí prezidenti postaveni před soud. Imran Khan byl v Pákistánu bez vyslechnutí svědků odsouzen ke třem letům vězení za prodej darů během svého funkčního období v letech 2018–2022. Má také zakázáno ucházet se o politické funkce v jaderném státě Pákistán, který má přes 230 milionů obyvatel. Tím pádem nebude moci kandidovat v nadcházejících podzimních volbách. Organizace pro lidská práva hovoří o „lawfare“. Jedná se o spojení anglických slov „warfare“ (válčení) a „law“, právo.

Den před Khanem čelil bývalý americký prezident Donald Trump novým, tvrdým obviněním u washingtonského soudu. Byl obviněn z trestných činů souvisejících s útokem na Kapitol na začátku roku 2021, které prý hraničily s teroristickými činy. To zahrnuje i obvinění ze spiknutí. Člověk se diví, proč trvalo téměř tři roky, než bylo vzneseno obvinění. Trump, prozatím nadějný republikánský kandidát, by se mohl v případě odsouzení odvolat a pak v listopadu 2024 definitivně vyhrát. V každém případě je starý politický mazák stále pln bojovného ducha. Předčasné odsouzení oblíbeného nepřítele redaktorů neprobíhá jen ze strany médií, ale i na politické úrovni, jak ukazují výroky předních představitelů Demokratů. Trump a jeho příznivci používají termín „vyzbrojení spravedlnosti“, tedy použití soudnictví jako zbraně. To jde daleko za slovo instrumentalizace.

V případě Juliana Assange, který po letech na londýnské ambasádě Ekvádoru čeká na případné vydání do Spojených států v britské přísně střežené věznici, hovoří zvláštní zpravodaj OSN pro mučení jednoznačně jako o mučení. Touha po odsouzení tohoto novináře, který odhalil válečné zločiny USA, je obrovská. Zavedení redaktoři ho neobhajují. Austrálie se teprve nyní začíná zasazovat o svého občana, ale USA blokují jakýkoli konzulární zásah. Z pohledu USA se novinář dopustil velezrady, což je naprosto absurdní obvinění.

V mnoha západních společnostech jsme již dávno opustili pole racionality. Iracionalita se šíří tak masivně, že otázka proč je nesmyslná. Zažila jsem na vlastní kůži. Logické argumenty už nikoho nepřesvědčí, takzvanou severozápadní atmosférou se šíří totalitní táborová mentalita.

V těchto třech prominentních případech je jedna věc jasná: Na rozdíl od toho, co bylo definováno v Magna Charta z roku 1215, v roce 2023 už člověk není považován za „nevinného, ​​dokud se neprokáže jeho vina“. Pojem presumpce neviny je teoreticky ukotven jako základní zásada trestního práva procesního. Byli to angličtí šlechtici, kteří tento a mnohé další zásady vyjednali s králem v boji o moc. Tento dokument „velkého dopisu“, který byl vytvořen v nikterak temném, ale spíše kosmopolitním středověku, položil mnoho základů pro pozdější ústavy a základní práva, od francouzské revoluce až po velké deklarace a úmluvy o lidských právech OSN.

Se začátkem války proti terorismu, kterou tehdejší americký prezident George W. Bush ve stínu útoků z 11. září 2001 vyhlásil, byla tato trestněprávní zásada presumpce neviny systematicky postavena na hlavu. Status válečného zajatce chráněného mezinárodním právem byl navíc nahrazen americkým termínem „nepřátelský bojovník“. Ten již nemá žádná práva.

Trestní tábor Guantánamo se stal symbolem této americké politiky ničení trestního práva. Za více než dvě desetiletí nebyla žádná americká vláda schopna tento tábor uzavřít, postavit svévolně zadržované lidi před soud a v případě osvobození zaplatit odškodné za roky mučení a věznění.

Je možná ironií, že do této zcela nezákonné praxe jsou nyní stále více zahrnuty i samotné USA. Nebezpečné je, že soudnictví jako samostatná moc nedokáže vyvážit výkonnou moc, tedy vládu a správu, a zákonodárnou moc, tedy sjezdy stran či parlament. Tato politizace soudního řízení, kterou jsou údajně političtí oponenti morálně a vzhledem k nesmírným soudním poplatkům i finančně zničeni, není specifikem pouze USA.

Ve Francii byl bývalý premiér Dominique de Villepin stíhán za prezidenta Nicolase Sarkozyho kvůli pochybnému obchodu se zbraněmi s Pákistánem, s jedním z Khanových předchůdců. Sarkozy sám byl později odsouzen za náklady na volební kampaň. V Rakousku byl bývalý vicekancléř Heinz Christian Strache nakonec v několika procesech zproštěn viny, ale byl finančně zruinován.

Základy ústavního státu, jak jej jako ideál pojal francouzský právní filozof Charles de Montesquieu ve svém zásadním díle „Duch zákonů“, byly opět hluboce otřeseny. Proces proti Khanovi by mohl vést k vážným nepokojům v Pákistánu, protože charismatický Khan se těší velké popularitě. Z „blízkosti k Rusku“ ho obviňují i ​​ti, kteří si myslí, že jsou na „správné straně dějin“. Je dobře známo, že toto – blízkost k Rusku –  je vražedný argument pro ukončení jakékoli politické kariéry v naší době. S Trumpem je situace podobná, i když všechna obvinění o „spojení s Ruskem“ byla mezitím vyvrácena.

Proces s Trumpem je výbušný, protože každé svědectví u soudu se stává oznámením předvolební kampaně. Trump by z tohoto procesu mohl vyjít silnější v první instanci, ať už bude odsouzen nebo uznán vinným. Následné vnitřní společenské otřesy by se pro americký systém mohly stát totálním utrpením. Právní stát už je tak jako tak mimo. V minulosti byla vždy otázka, kdo si může dovolit nejlepšího právníka, ale nyní se struktura norem, kterou naše společnosti vyvíjely téměř tisíciletí, hroutí. Společnost stojí a padá se svými právními základy.

44 thoughts on “Zapomeňte na presumpci neviny

 1. Myslím, že se autorka trochu plete. Termín „unlawful combatant“ není sice mezinárodním právem definován, ale ve svém významu je používán. Podle Ženevských úmluv se válečné právo vztahuje jen na toho, kdo je „privileged combatant“.
  Podle mezinárodního práva však mohou být jen dvě kategorie zajatých nepřátel, a to je válečný zajatec, nebo civilista. Nic mezi tím nemůže být. Pokud tedy Spojené státy tvrdí, že zajatí nepřátelé na Guantánamu jsou „unlawful combatants“, musí s nimi zacházet jako s civilisty, podle civilního práva.
  Ve skutečnosti řada lidí, držených na Guantánamu nebyli zajati v boji, nýbrž uneseni z ulic třetích států. Je nepochybné, že se jedná ze strany Spojených států o válečný zločin, za který by mohli být jejich představitelé stíháni, a to dokonce i podle českého práva, neboť to přijalo v těchto otázkách princip univerzální platnosti, exteritoriality.
  To, co provozují Spojené státy na Guantánamu, je obyčejný koncentrák pro unesené odpůrce, který se v principu neliší od předválečného nacistického koncentračního tábora v Dachau.
  Je to vina nás a našich politických představitelů. Nepochybuji, že kdyby Evropa dala na jevo svoji nelibost, Američané by takové porušování lidských práv neprováděli.

 2. OT, proč nakonec Hindenburg jmenoval Hitlera říš. kancléřem : hesla Neudeck, Osthilfe…
  Např. https://www.goodreads.com/review/show/58911990….“ Why Hindenburg changed his mind is one of the great controversies of history. Joachim Fest said the reasons were „too complicated to list.“ But George Seldes said that in 1932 a tremendous scandal exploded in Germany, involving Hindenburg. His East Prussian property at Neudeck was involved in tax frauds. Hitler promised to suppress the entire scandal if he was made chancellor. „Hindenburg covered over his scandal of corruption with his appointment of Hitler as chancellor.“ Was this why Hitler was unleashed on the world?

  https://en.wikipedia.org/wiki/George_Seldes
  Jeden ze skutečných novinářů.

  .

  5 likes · Like ∙ flag

  1. Cisar Wilhelm, Hindenburg , Ludendorf, Moltke a dalsi byli sileny valecny zlocinci ,
   nelidsky zrudy zdaleka nejhorsi v dejinach lidstva , ktery jako
   obvykle nebyli potrestany aby tak byli uzitecny k pouziti ,na rozpoutani dalsich a horsich valek..
   Aby dalsi a jeste horsi valecny zlocinci a nepricetny zrudny germansky a jiny barbari mohli pokracovat..

 3. Lest a klam
  Slavné útoky 11. září 2001 byl mega podvod a zločin Rockefellerů a jejich košer souvěrců. Z této polohy chápání lze vysledovat, jak ž..banksterská mafie ovládá naplnění mozků ovčanů debilitami, a kde všude má svá chapadla. Ovládá sdělovací prostředky hlavního proudu, školství, partaje a poblitiky Šestidemolic , ziskové neziskovky, ale i prokurátory, soudce a policii. S využitím struktur tohoto ž..zločinného spolčení proti gojimům pak likviduje i košer souvěrce, kteří i jen trochu překáží nebo nemají nejvyšší podvraťáckou hodnotu v hierarchii Molochu.

  1. Tak, jako gojíni pro ně mají jen hodnotu použitelnosti, i jejich souvěrci mají také jen hodnotu použitelnosti.
   Žádný zločin není pro ně dost zločinný, aby jej nepoužili ke svému prospěchu.
   Ať už to byli souvěrci v německých fašistických otrokárnách nebo oběti WTO.

 4. Na netu vyšel článek s názvem „Мír a 77, a ničeho nelituji“. Autor Jan Campbell v něm cituje báseň jistého brazilského básníka. cituji :

  „Má duše spěchá

  Spočítal jsem si roky a zjistil, že mi teď zbývá méně času, než jsem žil dosud. Připadám si jako to dítě, které vyhrálo pytlík bonbonů; První s chutí snědlo, ale když zjistilo, že jich zbylo málo, začalo si je vychutnávat do sytosti.

  Už nemám čas na nekonečné schůzky, na kterých probíráme vše možné, protože vím, že se nic nestane. Už nemám čas snášet směšné lidi, kteří navzdory svému věku nikdy nedospěli. Nemám čas diskutovat o titulech. Chci to podstatné, má duše spěchá…Chci podstatné bez mnoha sladkostí v balení…

  Chci žít s lidmi, nebo vedle velmi lidských lidí. Kteří dokážou smát se svým chybám, kteří nejsou ješitní na svá vítězství. Lidí, kteří se nepovažují za vyvolené před svou dobou, lidí, kteří se nesnaží uniknout své odpovědnosti. Hledám lidi, kteří hájí lidskou důstojnost, lidi, kteří chtějí stát jen na straně pravdy a poctivosti. Protože záleží pouze a jenom na tom, pro co stojí (za to) žít.

  Chci se obklopit lidmi, kteří se umí dotknout lidských srdcí. Lidmi, kteří se z tvrdých životních úderů naučili vyrůstat s jemným dotekem v duši. Ano… spěchám… spěchám žít s intenzitou, kterou může dát jen zralost. A nehodlám promarnit zbývající sladkosti… Jsem si jist, že jsou vkusnější a zdravější než všechny, které jsem dosud jedl. Mým cílem je dojít ke konci spokojen a smířen se svými blízkými i se svým svědomím. Proč? Máme dva životy. Ten druhý začíná, když si uvědomíme, že máme jenom jeden.“

  1. Tak to by se měl raději odstěhovat např. do Maďarska, v czechii takoví lidé moc nejsou a pokud ano tak max pár procent. Tady dominuje spíše zbabělý amorální oportunistický typ, který si ovšem hraje na morálního velikána. Stačí se podívat na naše „elity“ a člověk by blil.

   1. Zbabělý amorální oportunistický typ, který…
    Jak příjemné číst o sobě, třicátém šestém vtělení Arnolda Rimmera.

 5. Pan Fiala je chytrý, Dickens by napsal že je “ mazaný“.
  Srovnej se stupnicí 1.chytrý, 2. správný, 3. rozumný, 4. moudrý.
  Jeho moc je od Boha, pokud je věřícím , tak toto moc dobře ví. Pokud by byl navíc psychopatem, tak se tak i chová.

  1. Na stupnici superlativů je výše „evropský“ a ještě nad tím SS americký (chtěl jsem napsat jen americký, ale v americe je i Guatemala, Belize, Fr. Guyana, Chile, a také jsou ještě SS Mexické Estados Unidos Mexicanos, takže aby se to nepletlo).

 6. Sterilně čistí hrdinové neexistují. Naprostá většina lidí se denně trochu umaže. Třeba jen zamlčením podstatné okolnosti, nesplněním slibu, milosrdnou nebo šikovnou lží, vyhýbáním se vyřešit problém. Pokud se absence morálky stane ideologickým pilířem, pak služebná třída přijme totalitní táborovou mentalitu jako nejvýhodnější strategii přežití. Co by služebná třída s touto mentalitě dělala, kdyby si nemohla na někoho plivnout?

 7. Do nebe vychvalovana dotycna objevila , ze v politickem systemu stupnujici se diktatury se mnozi represivni zakony na kazdeho a na vsechno ..
  Zakony porizene stady akademickych sluhu, jeste judru pravniku..
  Jako zbran pro ministerstva policii, soudy ..
  Aby se totalni moc soustredila do rukou diktatoru.
  Kdo zil od 48 , vi ze i nevinej muze dostane dozivoti i horsi.
  Protoze vladne diktator , nebo mistodrzitel a ten diktuje , rozkazuje a urcuje co je /arbitrary/, „spravedlnost“. A co neni.
  Idealni justice neexistuje a vzdy prevazi zajmy statu a nebo politiku.
  Nejak se nam nabizi , ze tohle nemuzeme vedet.
  /My uplne blbi , Kneisslova udesne ,nepricetne chytra/.
  Jenom vzdelana a pouckama nabiflovana..Bez financnich problemu ,
  s porucniky , aby splh nahoru ,byl bez problemu a jini schopni nestali v ceste..atd.
  Takova moc konci vetsinou na hospodarske problemy..

 8. díky za pěkný článek.
  Karin Kneisslová je interesantní dáma, u nás novináři popisovaná jako jasná Putinova přisluhovačka, poslední článek o ní s bombastickým nápisem, že se odstěhovala do Ruska – v textu se již připouští, že si na měsíc pronajala dům 350 km od Moskvy a uvažuje, že si pobyt o měsíc prodlouží. Exulantka.
  v r 2017 na svou svatbu pozvala Putina, přijel, dali tanec a věnoval jí i náušnice z bílého zlata s kameny značné hodnoty, které dodnes má v trezoru rakouský stát, který tento svatební dar zrekvíroval a považuje jej za dar státní :-))

   1. Myslím, že paní Marie P. pouze chtěla doplnit informace. Nic víc, nic míň. Závist nebo ironii za tím fakt necítím.

 9. Palec nahoru. Dobře sepsáno. U nás jako přes kopírák. Babiš je nekřiklavější případ, vlastně Nečas by také mohl konkurovat.

  Proto taková rvačka o ústavní soud. Není již delší dobu to pojistka práva pro občany, ale zbraň.

  1. Je to pojistka. Ale odstraněná a Systém je kompletní, má:
   – prezidenta
   – ústavní soud
   – senát
   – sněmovnu
   – média

   A pochod institucemi je také dokonán.
   Přes velkohubé deklarace o demokracii (byť přívlastkové – liberální),
   máme takovou soft-totalitičku.
   Volby? Schválně, co změní?
   Ošklivé strany dostanou mediální nálepku (extremistické, radikální, v grafech hnědá barva), nepohodlné osobnosti vyzmizíkujeme presumpcí viny.
   Volby budou zachovány i v budoucnu, dávají Systému punc demokracie,
   možná doznají vylepšení o elektronickou volbu a posune se hranice volebního práva blíž dětem.
   O děti se „dobře“ stará školství a vhodné neziskovky.
   Cyklus je uzavřen.

   1. Mají tím absolutní moc. Dokonce zkusili poručit větru a dešti, zatím stále vzdorují. Na rozdíl od pohlaví, ze kterého se stal sociální konstrukt. K absolutní moci mají ale absolutní odpovědnost. Co nemají v rukou, je hospodářský vývoj. A na něm se celá slavná idea a dlouhý pochod institucemi zhroutí. Sice jsou schopni produkovat řečníky pro neziskovky a prodavače teplé vody, ale nejsou schopni vytvořit nic hmatatelného. Soft power nestačí, když chybí hard power nebo ekonomické základy hospodářství.

    1. Ten pád ekonomický je asi jediná šance jak kruh může rozbít. A začít znovu. Proto Vidlák zmiňuje potřebu vytvoření „paralelních struktur“, kdo bude stát od začátku stranou neměl by se pak divit, že už bude stát stranou napořád. Ostatně minulých 30 let je toho důkazem.
     Ekonomika se zvolna sype, žijeme z podstaty, ale ta dochází byť ještě nějakou dobu vydrží. Možná i roky, nestane-li se nějaká nepředpokládaná událost.
     Na společnosti je již vidět nervozita, společnost hrubne a společenská smlouva eroduje…

     1. Nejmíň do voleb se kruh nepřeruší, naopak další zadlužení můžeme očekávat. A pak teprve nastane fičák…….

      1. velmi schodkový rozpočet je i ten letošní a předpokládá se že schodek bude o dost vyšší než je plán. Ten příští rozpočet má být rovněž schodkový, vzhledem ke struktuře rozpočtu se ani nic jiného čekat nedá notabene, když MF řídí elektrikář a celkově by do schopností vládu nahradila tlupa paviánů aniž by kdo poznal rozdíl.

        1. Díky za upozornění.
         Za stěžejní a varující považuju poslední odstavec:

         „Každá z opozičních sil, která odmítá ať již s jakýmikoliv odůvodněním spolupracovat s těmi ostatními, se na tomto stavu věcí nepochybně podepisuje a jen potvrzuje teze teorie uzavírání.“

     2. Náš problém, vidím v tom, že nemáme definovano/ucelenou vypracovanou ideologii, myšlenku, kterou by šlo i mezinárodně šířit, opřít se o ni a za ni se postavit. Libtárdi ji mají a proto vítězí. Je jí všechno to zelený a gendrový a menšinový haraburdí. My zvenčí vidíme že jsou to hovadiny, jenže oni tuhle agendu dokázali přenést do srdcí davů a my zatím nemáme protizbraň. Máme zatím hlavně brblání a negativismus. Málojaký pozitivní program či aktivitu. Hamplova univerzita a Vidlákův institut jsou příklad cesty. Až budou Alternativci pořádat třeba tábory pro děti, nebo kroužky kde bude nával a davy mladých aktivistů se budou za naši věc lepit k silnici tak máme šanci.

      1. Ano, ale naše situace je ve skutečnosti ještě mnohem horší:

       Nechali jsme se režiséry téhle tragikomedie nesmiřitelně rozdělit a např. jak Hampl, tak Vidlák, jsou na druhé straně barikády.

       Aneb, jak údajně pravil Mark Twain:

       „Je mnohem snazší lidi oklamat, než je přesvědčit, že byli oklamáni.“

       (Po Vackově výlevu je už nad troskami jednoty zbytečné se o ni snažit zamlčováním pravdy)

       1. V Egypte staveli pyramidy z kvadru a jiny a jinde zase staveli pyramidy,
        z lidskych z detskych lebek..
        Na Vyssi moc zhusta neverim , jenom kdyz musim..
        Tak treba Cingischan a Tamerlan..Pyramidy a velky.
        Zajimavy je jeste , ze takovy ziskaji obrovsky davy fanatickych a krvelacnch a pomocnych sluhu a vzdycky..A obdiv..A nikdo jinej.
        Alexandr Veliky /zvany akademiky s pouckami o te jeho velikosti/ ,
        taky vyhlazoval.
        Dalsi velikan Charlemagne /Karel taky Veliky/ ,velky masakry zase nebraly koncu.
        Zrudny Velikani pozivaji vzdy Velky obdiv akademiku..
        Cortez v Jizni Americe..Fridrich bestie a zase Velika.
        Luther ,Calvin a Marx , islam ,Svata trojice ,zdroje vyhlazovani..
        Prislo se na to to , ze ideologie pomaha , aby pocty mrtvych a zniceni rostly…
        A valky ,revoluce ,nikdy neprestaly…
        Napoleon, Bismarck, Wilhelm, F.Josef, bestie Hitler, Lenin a Trocky.
        Americky presidenti , Vietnam ,Irak atd..Pol Pot. Mao. Japonec Togo..
        Zajimavy jak nikdo nemuze vedet dopredu , jak neni vubec zadna obrana ,
        ani varovani , vyskakuji ze vsech koutu , ziskavaji snadno vlady a masy
        na armady. Triliony na vyzbrojeni a co je treba..
        Zustavaji po nich vzdy , miliony pamatniky zahubenych , plne hrbitovy , obrovske masove hroby , neprestavitelna nestesti a tragedie , pyramidy lebek i deti
        a odnekud nastup dalsich masovych vyhlazovacu.
        Nema to a asi nesmi to mit , nikdy konec..
        Vzdy chteji vyhlazovat nasilim a valkami. Vzdy dostanou podminky k tomu.
        Nikdo se nestara , ze zase prijdou na scenu..

        1. Pane Pawe,

         Vaše komentáře…. depresivní čtení…. Ale skoro vždycky tak nějak trefíte hřebíčky na hlavičku. Bohužel.

         Ale přesto… přesto je třeba si nějak hledat cestu a hlavně uchovat naději (byť se třese v koutku), jinak by se na to člověk musel vykašlat hned po narození…

         Vývoj druhu Homo sapiens (zahrnujíce jemu předcházející předky) je cejchovaný krví. Ale i přes to (nebo právě proto) si vyvinul i schopnost empatie, schopnost spolupráce, poznatek, že ukázat prázdné ruce může být mnohdy výhodnější, než v nich třímat kyj… kéž by to tak platilo u všech a vždycky…
         Snad k tomu tady…kéž bychom k tomu tady…. alespoň malými kapkami, dokázali přispět i my…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *