24 června, 2024

Pro přijetí eura není žádný rozumný důvod

Už jsou jen důvody proti. Přesto nám ho „prodavačka mobilů“ Markéta Pekarová nepřestává vnucovat.

On teda nikdy ani žádný rozumný důvod nebyl, ale v době současných krizí se to ukazuje v celé své nahotě a kráse. Markéta nám sice tvrdí, že euro není nástroj ke ztrátě suverenity naší země, ale to logicky nemůže být pravda. Samozřejmě, že přechod na euro by ztrátou finanční suverenity naší země byl. Když vám finanční politiku určuje o level jiná ekonomika, tak to jaksi symetrické nebude, ani kdyby Markéta překousla svůj IPhone. Otázkou ovšem je, co si pod tím představuje Markéta, která bere jako výhru to, že i přes její ověnčení medailemi si Tchajwanci nakonec postaví továrnu na čipy v Německu, a my jim můžeme milostivě dělat námezdní sílu. Pokud teda nás nepřebijou levnější Ukrajinci nebo třeba Mongolové, že. Nejspíš si nepředstavuje nic, a jen papouškuje nesmysly, co dostala v mailu jako zadání, že má papouškovat.

V případě, že by totiž teď Česká republika byla členem eurozóny a musela by přejímat měnovou politiku Evropské centrální banky, tak by naše Národní banka neměla absolutně žádný nástroj nastavit si úrokové sazby přesně na míru. Inflaci by tak nebylo možné  vzhledem k eurozóně samostatně regulovat a byla by tedy nejspíš výrazně vyšší, než bylo oněch, i tak brutálních 18 procent. Koruna je na tom dobře, lidé jí důvěřují, a hlavně, mají v ní drtivou většinu svých úspor. Na to se rádo zapomíná, jak moc by s tím euro zacvičilo. Stačí, že už nám z toho zmizlo těch cca 18%, no ne?

Ono nemusíme chodit daleko, stačí se mrknout na bratry Slováky.  „V takřka všech klíčových makroekonomických ukazatelích za Českem zaostávají, přičemž v řadě ohledů je toto jeho zaostávání ještě markantnější než před rokem 2009, kdy Slovensko do eurozóny vstupovalo. Slovensko dlouhodobě vykazuje vyšší úroveň veřejného zadlužení, vyšší míru nezaměstnanosti, naopak registruje například citelně nižší příliv čistých přímých zahraničních investic v poměru k HDP než ČR“. (ekonom Lukáš Kovanda)

Další mýtus a zaklínadlo proto, aby nás donutili (v čele s Markétou) euro přijmout je to,  že euro povzbudí zahraniční obchod Česka v rámci eurozóny. To ovšem velmi dobře vyvrací nová studie, která  vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance. Podle ní je efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie v zásadě nulový. Takže například z hlediska intenzity obchodu Česka a Německa je vlastně jedno, zda Česko platí eurem nebo korunou. To samé ostatně říká i ekonomka Švihlíková, když zmiňuje, že obchodní toky například mezi Českem a Německem jsou i bez něj intenzivní dostatečně, možná až jednostranně příliš.

Takže opět, k fungování jednotného trhu není euro potřeba. Jediný, kdo z něj skutečně bohatě profituje je totiž Německo, a světe div se, Nizozemsko. Ti nám samozřejmě budou tvrdit opak, aby taky  ne.  A naši „prozápadní“ politici to budou opakovat, slintat blahem nad tím, jak by to bylo i pro nás báječné, ale jak ti protivní zpátečničtí Češi chtějí zachovat alespoň poslední zbytky samostatné ekonomiky, co ještě mají.

Nezapomínejme totiž, že jakmile do toho vlaku jednou vlezeme, není cesta zpátky. Takže ne vážení. Nejsou důvody pro euro. Jsou už jen důvody proti.

28 thoughts on “Pro přijetí eura není žádný rozumný důvod

 1. Toto téma je mi blízké tak bych rád přispěl svoji troškou do mlýna proč Euro není pro ČR výhodné:
  1. Cenový šok při přestupu na Euro
  Jedná se sice o jednorázový ale dosti nepříjemný inflační skok jaký můžeme nyní pozorovat v Chorvatsku. Věci co stály např. 39Kč nebudou stát €1,635 ale rovnou €1,99 tedy 48,36Kč. Čím levnější věc (např. základní potraviny) tím větší inflace.
  2. “Nikdy si nepůjčujte v cizi měně” po přijetí eura, budou všechny naše půjčky v “cizí měně”. Nad ECB nemáme ani zbla kontroly. Což mě vede k dalšímu bodu, nejde jen o ztrátu měny ale i centrální banky
  3. Pro většinu zemí eurozóny ECB nefunguje jako “věřitel poslední instance” což je jeden z důležitých úkolu každé centrální banky. Pokud se komerční banka/y dostanou do problému, věřitel poslední instance zajistí likviditu, majitelé banky o ní přijdou a nevznikne bankovní krize jako v roku 1929. Pokud si ještě pamatujete na případ Řecko nebo Cyprus, z politických důvodu se ECB neujala této role, bo by tím vyrazila z ruky Merkelové klacek a v případě Řecka jako chytrá horákyně nechala řecké banky na přístrojích ale zase je nevrátila do kondice jak by měla.
  4. Další věci o které Centrální banky se obvykle starají je působit anticyklicky. ECB pracuje s hospodářským cyklem možná ve prospěch Německa snad Francie i když i o tom dalo pochybovat. V eurozóně je tolik zemi že i kdyby měla ECB sebelepší vůlí, není v jejich silách vést měnovou politiku pro každou zemi optimálně. Ani není schopna třeba sledovat a reagovat na vznik cenových bublin.
  5. Zbavujeme se možnosti měnu devalvovat. Počkejte, já vám to vysvětlím. Jedním s nejméně bolestivých způsobu jak se vymotat z hospodářské krize, je rozprostřít část nákladů na obchodní partnery. Žádný proponent EUR mi ještě neodpověděl čím tento pojistku poslední záchrany nahradíme. Pak jen zbývá mnohem bolestivější vnitřní devalvace.
  6. To je dle mne nejdůležitější bod. Každá úspěšná exportní ekonomika svojí měnu podhodnocuje. Dělá to Čína, Německu takto funguje euro, dělalo to Japonsko do Plaza dohod (a když to přestalo dělat tak máme pěknou ukázku kam povede). Ideálně to děla ve spojení s dovozními tarify a vývozními bonusy ale tyto možností již v EU máme velice omezené, tak nám zbývá jen ta měna.

 2. Já jsem spíše pro zavádění většího počtu domácích měn, zpočátku lokálních (komunitních) a sektorových.
  Možná by takové evoluční monetární inženýrství postupně vytlačilo monopol státní fiat měny zatížené úrokem.
  V Křižánkách místní měna existuje, ovšem po rozhovoru se starostou Křižánek jsem usoudil, že jde víceméně o folklor. Každopádně CB nečiní žádné represivní kroky – srovnej s Woergel a panem Unterguggenbergerem,
  A helemese : https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/krizanky-letos-prijdou-o-vlastni-menu-kvuli-nesrovnalostem-v-ucenictvi-20230422.html
  Takže přeci něco vyšťourali.
  ….nesrovnalosti v ucenictvi…..to jako ze se mezi sebou podvádějí učni ?

  1. ale toto tu uz bolo, nazov bankovky vznikol z toho, ze banky poskytovali potvrdenky na zlozene zlato, s ktorym sa nasledne narabalo ako s peniazmi……a casom banky zistili, ze mozu vydat viac bankoviek ako maju zlata a zisti sa to az padom banky….a ze tych padov bolo

 3. Když už vznikl svým významem prázdný pojem „dezinformace“, proč by nemohl jako jeho nesmyslný soudruh existovat i pojem „dezinteligence“. Pekari by náramně slušel.

 4. Myslím, že už dávno se Klaus st. vyjádřil, že projekt „Euro“ je od počátku nesmyslný, protože chce sdružovat státy s dost rozdílnými ekonomikami a kulturním a historickým zázemím. Evropské státy jsou unikátní, to nejsou podobnou mentalitou spojené státy americké.

  Je to něco jako koupit rodině s několika různě starými dětmi všem boty jen v jedné velikosti. Možná někomu bude ta velikost vyhovovat, ale někomu budou malé a někomu velké.

 5. Tchaiwan: Jakou výrobu čipů tu můžeme očekávat, když v Rožnově p.R. a v Brně již výroba existuje ve firmě ONSEMI a firma zde usilovně pátrá po dalších pracovnících?
  Před léty mainstream dokonce psal i o tom kterak horníky v Ostravě přesškolí na programátory. Dokonce se nnašly případy , kdy se to povedlo.

 6. Markétka je jalová prasnice. Kovanda mele blbosti, protože je zaháčkován. Vážněji můžu vnímat Šichtařovou nebo Švihlíkovou. Co spáchalo euro za zadlužení v Itálii a v Řecku napovídá, kam to vede. Zadlužení ve prospěch banksterů, kteří padělají € ze stlačeného prdu, pardon na klávesnici úředníka.
  Další metou je digitální euro a digitální otroctví CBDC. Provázanost imaginární měny s omezenou platností, stranickou uvědomělostí a osobními daty ve správě centrální soukromé banky. Prasátko Pekari má schopnosti nejvýš uklízečky záchodků, ale je předsedkyní zásTupců.
  Báječný nový svět.

  1. Vlastni mena je hlavni zbran pro ekonomickej a hospodarskej vyvoj statu ..
   Komu se ma odevzdat.
   Borell , EU je zahrada…
   Lejno, Rusko vybira z pracek a lednic „chips“ a montuje je do stihacek a nejmodernejsich zbrani…
   Kdyz se nekdo dozije jeste nekolik let , umlati se smichy , kdyz si takovy
   perly precte.

   1. ono je jedno, odkud ty čipsy jsou. Je dlůležitější vědět jak je použít. Njn mlaďoši neví že byla doba, kdy jsme bájné modely západních módních diktátorů tvořily z místních materiálů. A většinově byly lepší než vzor, protože toí byla z kvaitních materiálů. Ještěn jich pár mám a vůbec se nebojím v nich vyjít. A koukajíc se tak po nynější ubohosti docela dobrý.

    1. No nevím. Tehdejší socialistická napodobeni originálních „riflí“ měla střih tepláků a byla vyráběna z teplákoidního materiálu. A co třeba barexové „koně“… pamatujete? A co šusťáky, pamatujete? Samá kvalita, není-liž pravda… 🙂
     Ale třeba se pletu a na ty kvalitní napodobeniny jsem už zapomenul. Buďte tak hodná, připomeňte mi…

     1. ja ked som doniesla mojej mamy cizmy (malo nosene, kupene v 89.) opravarovi na vymenu podpatkov, tak sa ma pytal, odkial som to vzala, ze taku kvalitu koze uz davno nevidel, naposledy za komunistov…..tak som sa zasmiala, ze aj tie cizmy ich pamataju:-))
      na Slovensku vyrabali latky textilky a tie latky boli za normalne peniaze a vysoko kvalitna vlna, teraz stoja v eurach to, co stali v SKK este v 90.rokoch

  2. tak ono je to skor o tom, kto s eurom ako naraba….euro nenapachalo nic, napachali politici so svojou ochotou sa zadlzovat a minat peniaze na blbosti (bohuzial to sa tyka aj Slovenska). Inak euro ma pozitivnu stranku v tom, ze je to vacsia menova zona, tym padom menej nachylna na manipulacie na trhu, je vyssia pravdepodobnost nizsich urokovych sadzieb a vacsia dostupnost penazi. Na druhej strane, samozrejme silna zavislost na nemeckej a francuzskej ekonomike, podriadenost bruselskym papalasom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *